S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1034

                                               P L E A S A N T O N  S E A  H A W K S

MEET SANCTION NUMBER PC233-98                         12/05/98  THRU  12/06/98          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


=============================================================================================================================
   EVENT    6                                    MALE    8&UN    25 FREE                                     EVENT    6
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

GIROUX, CAMERON H.     8 PC WALNUT CREEK AQUA       15.28
DASILVA, PHILIP        8 PC ORINDA AQUATICS         15.37
ENGELHARDT, ROCKY      8 PC WALNUT CREEK AQUA       16.70
LOWE, BRETT            7 PC TERRAPINS SWIM TEA      16.72
ENOS, MATTHEW          8 PC TERRAPINS SWIM TEA      16.85
WILLIAMS, JONATHAN     8 PC FREMONT AREA SWIM       16.87
COHAN, TRAVIS          8 PC ORINDA AQUATICS         17.14
GEMMELL, SAM           8 PC WALNUT CREEK AQUA       17.21
BROWN, BRENDIN         8 PC TERRAPINS SWIM TEA      17.42
SENNERT, ALEXANDER     8 PC SAN JOSE AQUATICS       17.45
SALAZAR, MICAH         8 PC SAN RAMON LIVERMOR      17.53
MORUZA, MICHAEL        8 PC SAN RAMON LIVERMOR      17.79
KENNEDY, COLIN         8 PC ORINDA AQUATICS         17.83
NELSON, BILLY R.       8 PC PLEASANTON SEA HAW      17.96
MOLINA, MICHAEL        7 PC ALAMEDA ISLAND AQU      18.03
KOZLOV, LEON           8 PC ALA GATORS              18.20
CAINES, JORDAN         7 PC SAN JOSE AQUATICS       18.33
DAVIS, COLE            6 PC SANTA CLARA SWIM C      18.37
KIKUTA, NIKOLAS        7 PC SAN JOSE AQUATICS       18.40
MORROW, RYAN           8 PC TERRAPINS SWIM TEA      18.48
CLEMENTS, ZACHARY      8 PC SAN RAMON LIVERMOR      18.54
HAMLIN, RODNEY         8 PC ALAMEDA ISLAND AQU      18.56
MC GAVIN, DANIEL G.    8 PC ALAMEDA ISLAND AQU      18.66
GALLARDO, CHRIS        7 PC MODESTO FITNESS AN      18.96
LITWILLER, NATHANAEL   7 PC TERRAPINS SWIM TEA      19.27
LANGDON, MICHAEL       8 PC SANTA CLARA SWIM C      19.36
SCIOSCIA, JOHN         7 PC SAN RAMON LIVERMOR      19.51
YEN, ADAM              8 PC SAN JOSE AQUATICS       19.52
OH, TAEHO              7 PC SANTA CLARA SWIM C      19.89
LEWIS, JEREMY          7 PC WALNUT CREEK AQUA       19.93
CLEVELAND, STEVEN      6 PC SANTA CLARA SWIM C      20.02
ERICKSON, NATHAN       8 PC ORINDA AQUATICS         20.14
WATKINS, PHILLIP       6 PC SAN JOSE AQUATICS       20.29
THAKOR, NEIL           8 PC SAN JOSE AQUATICS       20.32
MITCHELL, DERRICK      8 PC OAKLAND BARRACUDA       20.34
HERDMAN, FRED D.       7 PC PLEASANTON SEA HAW      20.38
MARTINEZ, JONATHON     5 PC SAN JOSE AQUATICS       20.50
WATT, CALVIN M.        7 SN LODI CITY SWIM CLU      20.60
ZYARKO, ANTON          8 PC WALNUT CREEK AQUA       20.65
BARTON, R.J.           7 PC MODESTO FITNESS AN      20.80
MADDOCK, COLIN         8 PC TERRAPINS SWIM TEA      20.80
BEAUDREAU, HAYDEN      6 PC ORINDA AQUATICS         20.97
PRATT, DANIEL          7 PC ALA GATORS              21.30
SAMSON, ANTHONY        6 PC SAN JOSE AQUATICS       21.43
PALMER, FREDRIK        7 PC MODESTO FITNESS AN      21.53
MCLAUGHLIN, CHRISTOPH  7 PC FREMONT AREA SWIM       21.58
QUINCY, PAUL L.        7 PC SAN RAMON LIVERMOR      21.62
AIKEN, MARSHALL        7 PC SAN RAMON LIVERMOR      21.69
MCDERMOTT, LEE T.      8 PC FREMONT AREA SWIM       21.75
DEAVER, NICHOLAS       5 PC ORINDA AQUATICS         21.92
CRANE, JEREMY M.       8 PC PLEASANTON SEA HAW      22.09
BOWMAN, DANIEL M.      6 SN LODI CITY SWIM CLU      22.35
MCMAHON, NICK          7 PC ALAMEDA ISLAND AQU      22.46
ANDERSEN, MATT         8 PC FREMONT AREA SWIM       22.69
KUMAR, DANIEL          8 PC PLEASANTON SEA HAW      22.81
FITCH, GEORGE          7 PC SAN RAMON LIVERMOR      23.21
HEATH, DYLAN J.        6 PC SAN RAMON LIVERMOR      23.39
CASEY, GRANT           7 PC CITY OF MODESTO SW      23.60
HELD, CHRISTOPHER      7 PC SAN RAMON LIVERMOR      23.74

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1034

                                               P L E A S A N T O N  S E A  H A W K S

MEET SANCTION NUMBER PC233-98                         12/05/98  THRU  12/06/98          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

=============================================================================================================================
   EVENT    6                                    MALE    8&UN    25 FREE                                     EVENT    6
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

BEVAN, MATT            7 PC WALNUT CREEK AQUA       23.77
FONG, MICHAEL          6 PC SANTA CLARA SWIM C      23.84
MCDANIELS, RYAN        6 PC ALAMEDA ISLAND AQU      24.32
SCHNEIDER, BRYAN       7 PC ORINDA AQUATICS         25.14
CABRAL, JASON          8 PC CITY OF MODESTO SW      26.28
BRADY, ERIK A          7 PC UNATTACHED PACIFIC      27.81
KNIGHT, CHAD           6 PC SAN JOSE AQUATICS       28.44
GEMMELL, JUDAH         5 PC WALNUT CREEK AQUA       28.55
GAMUROT, BRANDON       5 PC SAN JOSE AQUATICS       28.98
MC GOUGH, KEVIN J.     6 PC PLEASANTON SEA HAW      30.01
GAMUROT, NICOLAS       7 PC SAN JOSE AQUATICS       30.45
COHAN, TAYLOR          4 PC ORINDA AQUATICS         31.07
ZELLER, LUKAS J.       6 PC SAN RAMON LIVERMOR      32.32
EASLEY, DEREK          6 PC PLEASANTON SEA HAW      33.16
LAMAY, NICHOLAS        6 PC PLEASANTON SEA HAW      41.87
PAINTER, PATRICK       6 PC FREMONT AREA SWIM       42.93
UDINSKI, MICHAEL       5 PC PLEASANTON SEA HAW      51.62

=============================================================================================================================
   EVENT   62                                    MALE    8&UN    50 FREE                                     EVENT   62
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

GIROUX, CAMERON H.     8 PC WALNUT CREEK AQUA       33.14
HUNTER, PIERCE         8 PC SAN RAMON LIVERMOR      34.24
DASILVA, PHILIP        8 PC ORINDA AQUATICS         35.01
WHYTE, RYAN            8 PC SAN RAMON LIVERMOR      35.63
BISHOP, MATTHEW        8 PC TERRAPINS SWIM TEA      35.90
CHAMOURES, MICHAEL     8 PC WALNUT CREEK AQUA       36.06
CASEY, BRIAN           8 PC CITY OF MODESTO SW      36.29
NGUYEN, ALAN           8 PC SANTA CLARA SWIM C      36.66
ROSE, ROBERT           8 PC UNATTACHED PACIFIC      36.93
ENGELHARDT, ROCKY      8 PC WALNUT CREEK AQUA       37.29
CHOW, BRYAN            8 PC PLEASANTON SEA HAW      37.64
SWEET, BILLY           8 PC UNATTACHED PACIFIC      37.85
MORUZA, MICHAEL        8 PC SAN RAMON LIVERMOR      38.08
HAARZ, EVAN            8 PC ALAMEDA ISLAND AQU      38.53
HERNANDEZ, JASON       8 PC SANTA CLARA SWIM C      39.79
LOWE, BRETT            7 PC TERRAPINS SWIM TEA      40.05
MOLINA, MICHAEL        7 PC ALAMEDA ISLAND AQU      40.28
SALAZAR, MICAH         8 PC SAN RAMON LIVERMOR      40.29
CAINES, JORDAN         7 PC SAN JOSE AQUATICS       40.86
KOZLOV, LEON           8 PC ALA GATORS              41.66
SENNERT, ALEXANDER     8 PC SAN JOSE AQUATICS       41.71
NELSON, BILLY R.       8 PC PLEASANTON SEA HAW      42.03
RICHARD, TIMOTHY       7 PC CITY OF MODESTO SW      42.37
BROWN, BRENDIN         8 PC TERRAPINS SWIM TEA      42.52
YEN, ADAM              8 PC SAN JOSE AQUATICS       43.65
KENNEDY, COLIN         8 PC ORINDA AQUATICS         43.92
VAIANA, NICKY          6 PC WALNUT CREEK AQUA       44.93
KIKUTA, NIKOLAS        7 PC SAN JOSE AQUATICS       45.18
MADDOCK, COLIN         8 PC TERRAPINS SWIM TEA      45.77
ZLOTOFF, ZACK          7 PC SAN JOSE AQUATICS       47.49
CLEVELAND, STEVEN      6 PC SANTA CLARA SWIM C      47.50
WATKINS, PHILLIP       6 PC SAN JOSE AQUATICS       47.93
CLEMENTS, ZACHARY      8 PC SAN RAMON LIVERMOR      48.06
PALMER, FREDRIK        7 PC MODESTO FITNESS AN      48.17
MCLAUGHLIN, CHRISTOPH  7 PC FREMONT AREA SWIM       49.13
HERDMAN, FRED D.       7 PC PLEASANTON SEA HAW      49.87
GALLARDO, CHRIS        7 PC MODESTO FITNESS AN      50.80
HEATH, DYLAN J.        6 PC SAN RAMON LIVERMOR      51.37

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1034

                                               P L E A S A N T O N  S E A  H A W K S

MEET SANCTION NUMBER PC233-98                         12/05/98  THRU  12/06/98          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

=============================================================================================================================
   EVENT   62                                    MALE    8&UN    50 FREE                                     EVENT   62
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

CASEY, GRANT           7 PC CITY OF MODESTO SW      51.43
AIKEN, MARSHALL        7 PC SAN RAMON LIVERMOR      51.90
CRANE, JEREMY M.       8 PC PLEASANTON SEA HAW      52.49
SCOTT, CAMERON         7 PC ALA GATORS              52.84
ANDERSEN, MATT         8 PC FREMONT AREA SWIM       53.40
WATT, CALVIN M.        7 SN LODI CITY SWIM CLU      53.77
HELD, CHRISTOPHER      7 PC SAN RAMON LIVERMOR      56.69
FONG, MICHAEL          6 PC SANTA CLARA SWIM C      57.24
KUMAR, DANIEL          8 PC PLEASANTON SEA HAW      57.73
KNIGHT, CHAD           6 PC SAN JOSE AQUATICS       57.86
CABRAL, JASON          8 PC CITY OF MODESTO SW    1:03.91
GUIDO, CHRISTOPHER     6 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:10.32
MC GOUGH, KEVIN J.     6 PC PLEASANTON SEA HAW    1:10.37
GAMUROT, BRANDON       5 PC SAN JOSE AQUATICS     1:11.58
SCHAFFER, ADAM         8 PC ORINDA AQUATICS       NO SHOW

=============================================================================================================================
   EVENT   30                                    MALE    8&UN    100 FREE                                    EVENT   30
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

GIROUX, CAMERON H.     8 PC WALNUT CREEK AQUA     1:13.30
REILLY, SEAN           8 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:13.52
SALLEE, DAVID          8 PC SEBASTAPOL SEA SER    1:17.60
HUNTER, PIERCE         8 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:18.42
CASEY, BRIAN           8 PC CITY OF MODESTO SW    1:19.94
WHYTE, RYAN            8 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:22.68
GEMMELL, SAM           8 PC WALNUT CREEK AQUA     1:24.03
PETERSON, SHAWN        8 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:24.10
BISHOP, MATTHEW        8 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:25.26
ROSE, ROBERT           8 PC UNATTACHED PACIFIC    1:26.11
SALAZAR, MICAH         8 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:26.31
LOWE, BRETT            7 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:26.36
HERNANDEZ, JASON       8 PC SANTA CLARA SWIM C    1:27.91
HAARZ, EVAN            8 PC ALAMEDA ISLAND AQU    1:27.97
WILLIAMS, JONATHAN     8 PC FREMONT AREA SWIM     1:28.65
MORUZA, MICHAEL        8 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:29.68
CAINES, JORDAN         7 PC SAN JOSE AQUATICS     1:30.65
NELSON, BILLY R.       8 PC PLEASANTON SEA HAW    1:33.53
LANGDON, MICHAEL       8 PC SANTA CLARA SWIM C    1:33.77
YEN, ADAM              8 PC SAN JOSE AQUATICS     1:38.20
LANGNER, TRAVIS        8 PC WALNUT CREEK AQUA     1:40.12
GALLARDO, CHRIS        7 PC MODESTO FITNESS AN    1:43.72
CLEVELAND, STEVEN      6 PC SANTA CLARA SWIM C    1:46.10
SCIOSCIA, JOHN         7 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:46.41
MCLAUGHLIN, CHRISTOPH  7 PC FREMONT AREA SWIM     1:49.07
SAMSON, ANTHONY        6 PC SAN JOSE AQUATICS     1:49.21
MADDOCK, COLIN         8 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:51.45
THAKOR, NEIL           8 PC SAN JOSE AQUATICS     1:51.51
MARTINEZ, JONATHON     5 PC SAN JOSE AQUATICS     1:52.05
ANDERSEN, MATT         8 PC FREMONT AREA SWIM     1:53.83
WATT, CALVIN M.        7 SN LODI CITY SWIM CLU    1:55.15
CASEY, GRANT           7 PC CITY OF MODESTO SW    1:57.81
MCDERMOTT, LEE T.      8 PC FREMONT AREA SWIM     2:05.27
BOWMAN, DANIEL M.      6 SN LODI CITY SWIM CLU    2:05.63
PRATT, DANIEL          7 PC ALA GATORS            2:08.28
HEATH, DYLAN J.        6 PC SAN RAMON LIVERMOR    2:21.54
CABRAL, JASON          8 PC CITY OF MODESTO SW    2:39.03

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1034

                                               P L E A S A N T O N  S E A  H A W K S

MEET SANCTION NUMBER PC233-98                         12/05/98  THRU  12/06/98          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


=============================================================================================================================
   EVENT   54                                    MALE    8&UN    25 BACK                                     EVENT   54
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

HUNTER, PIERCE         8 PC SAN RAMON LIVERMOR      19.34
WHYTE, RYAN            8 PC SAN RAMON LIVERMOR      19.60
CHAMOURES, MICHAEL     8 PC WALNUT CREEK AQUA       20.45
ROSE, ROBERT           8 PC UNATTACHED PACIFIC      20.58
SCHAFFER, ADAM         8 PC ORINDA AQUATICS         20.69
LOWE, BRETT            7 PC TERRAPINS SWIM TEA      21.14
BROWN, BRENDIN         8 PC TERRAPINS SWIM TEA      21.54
KIKUTA, NIKOLAS        7 PC SAN JOSE AQUATICS       21.64
HERNANDEZ, JASON       8 PC SANTA CLARA SWIM C      21.91
NELSON, BILLY R.       8 PC PLEASANTON SEA HAW      21.92
KOZLOV, LEON           8 PC ALA GATORS              22.58
LANGNER, TRAVIS        8 PC WALNUT CREEK AQUA       22.68
LANGDON, MICHAEL       8 PC SANTA CLARA SWIM C      22.71
SWEET, BILLY           8 PC UNATTACHED PACIFIC      22.92
SENNERT, ALEXANDER     8 PC SAN JOSE AQUATICS       23.12
SALAZAR, MICAH         8 PC SAN RAMON LIVERMOR      23.69
ENGELHARDT, ROCKY      8 PC WALNUT CREEK AQUA       23.99
CLEMENTS, ZACHARY      8 PC SAN RAMON LIVERMOR      24.02
WATKINS, PHILLIP       6 PC SAN JOSE AQUATICS       25.07
CRANE, JEREMY M.       8 PC PLEASANTON SEA HAW      25.20
MCCREERY, MICHAEL      7 PC WALNUT CREEK AQUA       25.73
MOLINA, MICHAEL        7 PC ALAMEDA ISLAND AQU      25.77
MADDOCK, COLIN         8 PC TERRAPINS SWIM TEA      26.31
MCLAUGHLIN, CHRISTOPH  7 PC FREMONT AREA SWIM       26.50
ANDERSEN, MATT         8 PC FREMONT AREA SWIM       26.87
WATT, CALVIN M.        7 SN LODI CITY SWIM CLU      26.93
GALLARDO, CHRIS        7 PC MODESTO FITNESS AN      27.30
HERDMAN, FRED D.       7 PC PLEASANTON SEA HAW      27.54
CORREIA, SAMUEL        8 PC PLEASANTON SEA HAW      27.71
FONG, MICHAEL          6 PC SANTA CLARA SWIM C      28.07
ZLOTOFF, ZACK          7 PC SAN JOSE AQUATICS       28.14
SCOTT, CAMERON         7 PC ALA GATORS              28.79
PALMER, FREDRIK        7 PC MODESTO FITNESS AN      29.11
KUMAR, DANIEL          8 PC PLEASANTON SEA HAW      30.83
GUIDO, CHRISTOPHER     6 PC SAN RAMON LIVERMOR      32.09
CABRAL, JASON          8 PC CITY OF MODESTO SW      32.55
HEATH, DYLAN J.        6 PC SAN RAMON LIVERMOR      34.49
KNIGHT, CHAD           6 PC SAN JOSE AQUATICS       35.37
MC GOUGH, KEVIN J.     6 PC PLEASANTON SEA HAW      36.08
HELD, CHRISTOPHER      7 PC SAN RAMON LIVERMOR      36.92
PICKENS, CHRIS H.      6 PC SAN JOSE AQUATICS       37.97
ZELLER, LUKAS J.       6 PC SAN RAMON LIVERMOR      43.22
LAMAY, NICHOLAS        6 PC PLEASANTON SEA HAW      49.25
EASLEY, DEREK          6 PC PLEASANTON SEA HAW     DQUED
GAMUROT, BRANDON       5 PC SAN JOSE AQUATICS      DQUED
GAMUROT, NICOLAS       7 PC SAN JOSE AQUATICS      DQUED
UDINSKI, MICHAEL       5 PC PLEASANTON SEA HAW     DQUED
WILLIAMS, JONATHAN     8 PC FREMONT AREA SWIM     NO SHOW

=============================================================================================================================
   EVENT   38                                    MALE    8&UN    50 BACK                                     EVENT   38
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

SALLEE, DAVID          8 PC SEBASTAPOL SEA SER      41.77
WHYTE, RYAN            8 PC SAN RAMON LIVERMOR      43.87
WILLIAMS, JONATHAN     8 PC FREMONT AREA SWIM       44.21
ROSE, ROBERT           8 PC UNATTACHED PACIFIC      45.28

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1034

                                               P L E A S A N T O N  S E A  H A W K S

MEET SANCTION NUMBER PC233-98                         12/05/98  THRU  12/06/98          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

=============================================================================================================================
   EVENT   38                                    MALE    8&UN    50 BACK                                     EVENT   38
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

KIKUTA, NIKOLAS        7 PC SAN JOSE AQUATICS       46.28
PETERSON, SHAWN        8 PC SAN RAMON LIVERMOR      46.52
KOZLOV, LEON           8 PC ALA GATORS              46.81
BROWN, BRENDIN         8 PC TERRAPINS SWIM TEA      47.29
NELSON, BILLY R.       8 PC PLEASANTON SEA HAW      49.16
SWEET, BILLY           8 PC UNATTACHED PACIFIC      50.30
LANGNER, TRAVIS        8 PC WALNUT CREEK AQUA       51.27
HAARZ, EVAN            8 PC ALAMEDA ISLAND AQU      51.61
LITWILLER, NATHANAEL   7 PC TERRAPINS SWIM TEA      53.46
MCMAHON, NICK          7 PC ALAMEDA ISLAND AQU      54.55
SCIOSCIA, JOHN         7 PC SAN RAMON LIVERMOR      56.97
HERDMAN, FRED D.       7 PC PLEASANTON SEA HAW      59.98
KUMAR, DANIEL          8 PC PLEASANTON SEA HAW    1:04.44
ANDERSEN, MATT         8 PC FREMONT AREA SWIM     1:04.57
ZELLER, LUKAS J.       6 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:23.88
BARTON, R.J.           7 PC MODESTO FITNESS AN    NO SHOW
CRANE, JEREMY M.       8 PC PLEASANTON SEA HAW     DQUED
HAMLIN, RODNEY         8 PC ALAMEDA ISLAND AQU    NO SHOW
HELD, CHRISTOPHER      7 PC SAN RAMON LIVERMOR     DQUED

=============================================================================================================================
   EVENT   22                                    MALE    8&UN    25 BREAST                                   EVENT   22
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

REILLY, SEAN           8 PC TERRAPINS SWIM TEA      19.62
HUNTER, PIERCE         8 PC SAN RAMON LIVERMOR      20.28
DASILVA, PHILIP        8 PC ORINDA AQUATICS         21.90
CASEY, BRIAN           8 PC CITY OF MODESTO SW      22.76
SWEET, BILLY           8 PC UNATTACHED PACIFIC      22.84
LEWIS, JEREMY          7 PC WALNUT CREEK AQUA       23.26
CLEMENTS, ZACHARY      8 PC SAN RAMON LIVERMOR      23.62
HAARZ, EVAN            8 PC ALAMEDA ISLAND AQU      23.64
PETERSON, SHAWN        8 PC SAN RAMON LIVERMOR      23.84
GALLARDO, CHRIS        7 PC MODESTO FITNESS AN      24.01
BROWN, BRENDIN         8 PC TERRAPINS SWIM TEA      24.11
MORUZA, MICHAEL        8 PC SAN RAMON LIVERMOR      24.28
MC GAVIN, DANIEL G.    8 PC ALAMEDA ISLAND AQU      24.37
MORROW, RYAN           8 PC TERRAPINS SWIM TEA      24.60
HERNANDEZ, JASON       8 PC SANTA CLARA SWIM C      24.63
COHAN, TRAVIS          8 PC ORINDA AQUATICS         24.77
PALMER, FREDRIK        7 PC MODESTO FITNESS AN      24.89
MCDERMOTT, LEE T.      8 PC FREMONT AREA SWIM       25.41
HAMLIN, RODNEY         8 PC ALAMEDA ISLAND AQU      25.44
KIKUTA, NIKOLAS        7 PC SAN JOSE AQUATICS       25.54
GEMMELL, SAM           8 PC WALNUT CREEK AQUA       25.71
MCMAHON, NICK          7 PC ALAMEDA ISLAND AQU      25.83
LITWILLER, NATHANAEL   7 PC TERRAPINS SWIM TEA      25.91
MARTINEZ, JONATHON     5 PC SAN JOSE AQUATICS       25.98
MADDOCK, COLIN         8 PC TERRAPINS SWIM TEA      26.18
LANGNER, TRAVIS        8 PC WALNUT CREEK AQUA       26.29
SALAZAR, MICAH         8 PC SAN RAMON LIVERMOR      26.53
HEATH, DYLAN J.        6 PC SAN RAMON LIVERMOR      27.11
THAKOR, NEIL           8 PC SAN JOSE AQUATICS       27.20
OH, TAEHO              7 PC SANTA CLARA SWIM C      27.35
CRANE, JEREMY M.       8 PC PLEASANTON SEA HAW      28.32
HERDMAN, FRED D.       7 PC PLEASANTON SEA HAW      28.41
SENNERT, ALEXANDER     8 PC SAN JOSE AQUATICS       29.13
BEAUDREAU, HAYDEN      6 PC ORINDA AQUATICS         29.16
DAVIS, COLE            6 PC SANTA CLARA SWIM C      31.18
ZELLER, LUKAS J.       6 PC SAN RAMON LIVERMOR      31.28

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1034

                                               P L E A S A N T O N  S E A  H A W K S

MEET SANCTION NUMBER PC233-98                         12/05/98  THRU  12/06/98          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

=============================================================================================================================
   EVENT   22                                    MALE    8&UN    25 BREAST                                   EVENT   22
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

YEN, ADAM              8 PC SAN JOSE AQUATICS       31.35
DEAVER, NICHOLAS       5 PC ORINDA AQUATICS         31.77
SAMSON, ANTHONY        6 PC SAN JOSE AQUATICS       32.22
PRATT, DANIEL          7 PC ALA GATORS              32.91
QUINCY, PAUL L.        7 PC SAN RAMON LIVERMOR      33.79
CASEY, GRANT           7 PC CITY OF MODESTO SW      33.94
FONG, MICHAEL          6 PC SANTA CLARA SWIM C      35.01
MCDANIELS, RYAN        6 PC ALAMEDA ISLAND AQU      37.54
CABRAL, JASON          8 PC CITY OF MODESTO SW      43.49
GAMUROT, BRANDON       5 PC SAN JOSE AQUATICS       54.71
BARTON, R.J.           7 PC MODESTO FITNESS AN     DQUED
BEVAN, MATT            7 PC WALNUT CREEK AQUA     NO SHOW
BOWMAN, DANIEL M.      6 SN LODI CITY SWIM CLU     DQUED
COHAN, TAYLOR          4 PC ORINDA AQUATICS        DQUED
GAMUROT, NICOLAS       7 PC SAN JOSE AQUATICS      DQUED
HELD, CHRISTOPHER      7 PC SAN RAMON LIVERMOR     DQUED
KNIGHT, CHAD           6 PC SAN JOSE AQUATICS      DQUED
MOLINA, MICHAEL        7 PC ALAMEDA ISLAND AQU    NO SHOW
WATKINS, PHILLIP       6 PC SAN JOSE AQUATICS      DQUED
WATT, CALVIN M.        7 SN LODI CITY SWIM CLU     DQUED

=============================================================================================================================
   EVENT   78                                    MALE    8&UN    50 BREAST                                   EVENT   78
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

NGUYEN, ALAN           8 PC SANTA CLARA SWIM C      48.38
BISHOP, MATTHEW        8 PC TERRAPINS SWIM TEA      49.38
HAARZ, EVAN            8 PC ALAMEDA ISLAND AQU      49.70
WILLIAMS, JONATHAN     8 PC FREMONT AREA SWIM       49.78
DASILVA, PHILIP        8 PC ORINDA AQUATICS         49.80
CHOW, BRYAN            8 PC PLEASANTON SEA HAW      52.05
RICHARD, TIMOTHY       7 PC CITY OF MODESTO SW      52.59
CLEMENTS, ZACHARY      8 PC SAN RAMON LIVERMOR      54.16
KENNEDY, COLIN         8 PC ORINDA AQUATICS         55.27
CORREIA, SAMUEL        8 PC PLEASANTON SEA HAW      56.30
MADDOCK, COLIN         8 PC TERRAPINS SWIM TEA      56.44
PALMER, FREDRIK        7 PC MODESTO FITNESS AN      57.35
MARTINEZ, JONATHON     5 PC SAN JOSE AQUATICS       57.84
MCCREERY, MICHAEL      7 PC WALNUT CREEK AQUA       58.37
MCDERMOTT, LEE T.      8 PC FREMONT AREA SWIM       58.60
CRANE, JEREMY M.       8 PC PLEASANTON SEA HAW    1:01.74
HERDMAN, FRED D.       7 PC PLEASANTON SEA HAW    1:03.80
ZELLER, LUKAS J.       6 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:06.21
AIKEN, MARSHALL        7 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:17.90
HELD, CHRISTOPHER      7 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:35.99
PICKENS, CHRIS H.      6 PC SAN JOSE AQUATICS      DQUED

=============================================================================================================================
   EVENT   70                                    MALE    8&UN    25 FLY                                      EVENT   70
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

GIROUX, CAMERON H.     8 PC WALNUT CREEK AQUA       17.12
NGUYEN, ALAN           8 PC SANTA CLARA SWIM C      18.23
CASEY, BRIAN           8 PC CITY OF MODESTO SW      18.57
LANGDON, MICHAEL       8 PC SANTA CLARA SWIM C      18.78
SENNERT, ALEXANDER     8 PC SAN JOSE AQUATICS       20.60
MOLINA, MICHAEL        7 PC ALAMEDA ISLAND AQU      20.95
CAINES, JORDAN         7 PC SAN JOSE AQUATICS       21.21

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1034

                                               P L E A S A N T O N  S E A  H A W K S

MEET SANCTION NUMBER PC233-98                         12/05/98  THRU  12/06/98          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

=============================================================================================================================
   EVENT   70                                    MALE    8&UN    25 FLY                                      EVENT   70
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

CHOW, BRYAN            8 PC PLEASANTON SEA HAW      21.37
KOZLOV, LEON           8 PC ALA GATORS              22.66
LANGNER, TRAVIS        8 PC WALNUT CREEK AQUA       23.30
YEN, ADAM              8 PC SAN JOSE AQUATICS       23.56
CLEVELAND, STEVEN      6 PC SANTA CLARA SWIM C      24.11
CORREIA, SAMUEL        8 PC PLEASANTON SEA HAW      25.15
MARTINEZ, JONATHON     5 PC SAN JOSE AQUATICS       25.76
VAIANA, NICKY          6 PC WALNUT CREEK AQUA       26.48
WATT, CALVIN M.        7 SN LODI CITY SWIM CLU      27.11
MCDERMOTT, LEE T.      8 PC FREMONT AREA SWIM       27.95
CASEY, GRANT           7 PC CITY OF MODESTO SW      29.58
HEATH, DYLAN J.        6 PC SAN RAMON LIVERMOR      31.11
FONG, MICHAEL          6 PC SANTA CLARA SWIM C      31.47
MCLAUGHLIN, CHRISTOPH  7 PC FREMONT AREA SWIM       33.95
ANDERSEN, MATT         8 PC FREMONT AREA SWIM       35.73
SCOTT, CAMERON         7 PC ALA GATORS              40.29
AIKEN, MARSHALL        7 PC SAN RAMON LIVERMOR      41.07
CABRAL, JASON          8 PC CITY OF MODESTO SW      48.11
GAMUROT, BRANDON       5 PC SAN JOSE AQUATICS      DQUED
GAMUROT, NICOLAS       7 PC SAN JOSE AQUATICS      DQUED

=============================================================================================================================
   EVENT   14                                    MALE    8&UN    50 FLY                                      EVENT   14
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

REILLY, SEAN           8 PC TERRAPINS SWIM TEA      37.69
WHYTE, RYAN            8 PC SAN RAMON LIVERMOR      40.18
BISHOP, MATTHEW        8 PC TERRAPINS SWIM TEA      40.98
CASEY, BRIAN           8 PC CITY OF MODESTO SW      41.87
HUNTER, PIERCE         8 PC SAN RAMON LIVERMOR      42.19
ROSE, ROBERT           8 PC UNATTACHED PACIFIC      43.88
LANGDON, MICHAEL       8 PC SANTA CLARA SWIM C      44.50
SALLEE, DAVID          8 PC SEBASTAPOL SEA SER      45.51
DASILVA, PHILIP        8 PC ORINDA AQUATICS         47.19
HERNANDEZ, JASON       8 PC SANTA CLARA SWIM C      47.82
ENGELHARDT, ROCKY      8 PC WALNUT CREEK AQUA       47.98
CAINES, JORDAN         7 PC SAN JOSE AQUATICS       49.45
MC GAVIN, DANIEL G.    8 PC ALAMEDA ISLAND AQU      50.62
KOZLOV, LEON           8 PC ALA GATORS              51.48
LOWE, BRETT            7 PC TERRAPINS SWIM TEA      56.21
KENNEDY, COLIN         8 PC ORINDA AQUATICS         57.27
CLEVELAND, STEVEN      6 PC SANTA CLARA SWIM C      58.91
ERICKSON, NATHAN       8 PC ORINDA AQUATICS         59.09
MORROW, RYAN           8 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:22.01
AIKEN, MARSHALL        7 PC SAN RAMON LIVERMOR     DQUED
COHAN, TRAVIS          8 PC ORINDA AQUATICS        DQUED
DAVIS, COLE            6 PC SANTA CLARA SWIM C     DQUED
GIROUX, CAMERON H.     8 PC WALNUT CREEK AQUA      DQUED
MCDANIELS, RYAN        6 PC ALAMEDA ISLAND AQU     DQUED
MCLAUGHLIN, CHRISTOPH  7 PC FREMONT AREA SWIM      DQUED
MOLINA, MICHAEL        7 PC ALAMEDA ISLAND AQU    NO SHOW
OH, TAEHO              7 PC SANTA CLARA SWIM C     DQUED
PALMER, FREDRIK        7 PC MODESTO FITNESS AN     DQUED
SENNERT, ALEXANDER     8 PC SAN JOSE AQUATICS      DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1034

                                               P L E A S A N T O N  S E A  H A W K S

MEET SANCTION NUMBER PC233-98                         12/05/98  THRU  12/06/98          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


=============================================================================================================================
   EVENT   46                                    MALE    8&UN    100 I.M.                                    EVENT   46
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

HUNTER, PIERCE         8 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:24.82
GIROUX, CAMERON H.     8 PC WALNUT CREEK AQUA     1:26.81
WHYTE, RYAN            8 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:30.41
ROSE, ROBERT           8 PC UNATTACHED PACIFIC    1:32.47
LOWE, BRETT            7 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:35.93
HERNANDEZ, JASON       8 PC SANTA CLARA SWIM C    1:38.07
HAARZ, EVAN            8 PC ALAMEDA ISLAND AQU    1:38.38
CAINES, JORDAN         7 PC SAN JOSE AQUATICS     1:40.20
DASILVA, PHILIP        8 PC ORINDA AQUATICS       1:41.27
SWEET, BILLY           8 PC UNATTACHED PACIFIC    1:43.44
LANGDON, MICHAEL       8 PC SANTA CLARA SWIM C    1:44.26
ENGELHARDT, ROCKY      8 PC WALNUT CREEK AQUA     1:44.62
BROWN, BRENDIN         8 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:46.77
NELSON, BRADLEY C.     6 PC PLEASANTON SEA HAW    1:47.40
RICHARD, TIMOTHY       7 PC CITY OF MODESTO SW    1:47.55
KIKUTA, NIKOLAS        7 PC SAN JOSE AQUATICS     1:48.85
KENNEDY, COLIN         8 PC ORINDA AQUATICS       1:49.47
LANGNER, TRAVIS        8 PC WALNUT CREEK AQUA     1:49.88
MCCREERY, MICHAEL      7 PC WALNUT CREEK AQUA     1:54.37
GALLARDO, CHRIS        7 PC MODESTO FITNESS AN    1:54.78
CLEVELAND, STEVEN      6 PC SANTA CLARA SWIM C    1:56.26
SALAZAR, MICAH         8 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:57.44
MARTINEZ, JONATHON     5 PC SAN JOSE AQUATICS     1:59.57
VAIANA, NICKY          6 PC WALNUT CREEK AQUA     2:01.12
WATKINS, PHILLIP       6 PC SAN JOSE AQUATICS     2:04.60
ZLOTOFF, ZACK          7 PC SAN JOSE AQUATICS     2:04.88
ERICKSON, NATHAN       8 PC ORINDA AQUATICS       2:04.97
CASEY, GRANT           7 PC CITY OF MODESTO SW    2:10.88
BEVAN, MATT            7 PC WALNUT CREEK AQUA     2:22.09
CASEY, BRIAN           8 PC CITY OF MODESTO SW     DQUED
MCDERMOTT, LEE T.      8 PC FREMONT AREA SWIM      DQUED
MORUZA, MICHAEL        8 PC SAN RAMON LIVERMOR    NO SHOW
YEN, ADAM              8 PC SAN JOSE AQUATICS      DQUED
ZELLER, LUKAS J.       6 PC SAN RAMON LIVERMOR     DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1034

                                               P L E A S A N T O N  S E A  H A W K S

MEET SANCTION NUMBER PC233-98                         12/05/98  THRU  12/06/98          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


=============================================================================================================================
   EVENT   28                                    MALE    10&UN   50 FREE                                     EVENT   28
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

VANHOVEN, SEBASTIAN D 10 PC TERRAPINS SWIM TEA      29.47
KROMPIER, JESSE       10 PC WALNUT CREEK AQUA       29.85
KAO, KRISTOFER        10 PC ORINDA AQUATICS         30.18
ARNDT, MICHAEL        10 PC SAN RAMON LIVERMOR      30.21
MURPHY, GARRETT       10 PC TRI-VALLEY SEA DEV      30.23
KWON, SCOTT           10 PC WALNUT CREEK AQUA       30.38
LITZ, JORDAN D.       10 SN LODI CITY SWIM CLU      31.15
PETERSON, KRIS        10 PC SAN RAMON LIVERMOR      31.41
NORDSTROM, BRIAN A    10 PC ALA GATORS              31.69
GOYETTE, CODY         10 PC TIGER AQUATICS          32.75
FENICHEL, BRYAN       10 PC SAN JOSE AQUATICS       33.44
ANDERSON, NIALL       10 PC WALNUT CREEK AQUA       34.47
LEWIS, DEVIN          10 PC WALNUT CREEK AQUA       34.53
BISHOP, MATTHEW        9 PC WALNUT CREEK AQUA       34.61
MOBERLY, TARO          9 PC SANTA CLARA SWIM C      35.05
MAXWELL, TOM           9 PC SANTA CLARA SWIM C      35.06
FOSTER, RICHARD       10 PC PLEASANTON SEA HAW      35.11
WEINBERGER, HANK       9 PC SEBASTAPOL SEA SER      35.33
LANGDON, JONATHAN      9 PC SANTA CLARA SWIM C      35.59
MARTINEZ, SCOTT       10 PC UNATTACHED PACIFIC      35.98
HASSELFELD, DAVID      9 PC SAN RAMON LIVERMOR      36.20
WALSHIN, JORDAN        9 PC TIGER AQUATICS          36.38
HARTER, DUNCAN        10 PC CITY OF MODESTO SW      36.71
MASUKAWA, JONATHAN    10 PC SAN RAMON LIVERMOR      36.72
KWONG, PRINCETON       9 PC PLEASANTON SEA HAW      36.78
CORREA, MATT C.       10 SN LODI CITY SWIM CLU      36.79
EAMES, AUSTIN          9 PC ORINDA AQUATICS         36.95
PAYNE, LUCAS           9 PC AGCC OSPREY             37.06
REED, ALLEN            9 PC FREMONT AREA SWIM       37.50
GARDIN, TIMOTHY       10 PC SAN JOSE AQUATICS       38.02
REYNOLDS, BRYAN       10 PC TERRAPINS SWIM TEA      38.08
WOO, RYAN C.           9 SN LODI CITY SWIM CLU      38.42
MABERRY-HALL, JAMES    9 PC SAN RAMON LIVERMOR      38.46
KERCHNER, MATTHEW     10 PC TERRAPINS SWIM TEA      38.61
SCHMITT, ERIC          9 PC SAN RAMON LIVERMOR      38.65
BRADLEY, KEVIN         9 PC WALNUT CREEK AQUA       39.28
CONROY, CHRISTOPHER   10 PC TERRAPINS SWIM TEA      39.64
TONEY, ROBBY           9 PC AGCC OSPREY             39.82
HARRINGTON, BRANDON    9 PC UNATTACHED PACIFIC      39.84
RAINEY, SPENCER        9 PC OAKLAND BARRACUDA       39.92
TIEMEYER, STEPHEN     10 PC UNATTACHED PACIFIC      40.96
JACKSON, STEVEN        9 PC SANTA CLARA SWIM C      41.51
KUMAR, GRANT          10 PC PLEASANTON SEA HAW      41.60
FOSTER, MURRAY        10 PC PLEASANTON SEA HAW      42.07
LAPIS, PAUL            9 PC SAN JOSE AQUATICS       42.11
MANCINI, GARY         10 PC PLEASANTON SEA HAW      42.63
DARROW, PATRICK        9 PC PLEASANTON SEA HAW      43.27
MAO, AUGUST            9 PC WALNUT CREEK AQUA       43.63
MOORE, KEONE Y.        9 PC WALNUT CREEK AQUA       44.33
MEZA, CHRISTOPHER      9 PC NAPA VALLEY SWIM T      44.62
CONROY, CAMERON       10 PC TERRAPINS SWIM TEA      45.51
DAVIES, BRYCE         10 PC CITY OF MODESTO SW      47.17
CRANE, IAN M.         10 PC PLEASANTON SEA HAW      47.39
KIM, PAUL             10 PC ALAMEDA ISLAND AQU      47.92
BELLI, STUART          9 PC UNATTACHED PACIFIC      48.90
MEZA, GREGORY          9 PC NAPA VALLEY SWIM T      53.16
STATSENKO, GRIGORIY   10 PC WALNUT CREEK AQUA       55.91
ESTES, J.W.           10 PC WALNUT CREEK AQUA     NO SHOW
FIGUEROU, RIQRE F.     9 PC WALNUT CREEK AQUA     NO SHOW

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1034

                                               P L E A S A N T O N  S E A  H A W K S

MEET SANCTION NUMBER PC233-98                         12/05/98  THRU  12/06/98          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

=============================================================================================================================
   EVENT   28                                    MALE    10&UN   50 FREE                                     EVENT   28
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

FOLEY, ANDREW          9 PC PLEASANTON SEA HAW     DQUED
KENNY, PATRICK         9 PC NAPA VALLEY SWIM T    NO SHOW
MAINES, MICHAEL        9 PC PLEASANTON SEA HAW    NO SHOW
TALBOTT, PATRICK       9 PC UNATTACHED PACIFIC    NO SHOW
WADSWORTH, STUART     10 PC TERRAPINS SWIM TEA    NO SHOW

=============================================================================================================================
   EVENT    4                                    MALE    10&UN   100 FREE                                    EVENT    4
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

ROSE, BRIAN           10 PC UNATTACHED PACIFIC    1:03.83
SHVEYD, MARK          10 PC ORINDA AQUATICS       1:04.10
KIKUTA, ANDREW        10 PC SAN JOSE AQUATICS     1:05.17
KAO, KRISTOFER        10 PC ORINDA AQUATICS       1:06.04
PAGAN, DARREN         10 PC UNATTACHED PACIFIC    1:06.22
LITZ, JORDAN D.       10 SN LODI CITY SWIM CLU    1:06.50
KWON, SCOTT           10 PC WALNUT CREEK AQUA     1:07.43
ARNDT, MICHAEL        10 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:07.61
PETERSON, KRIS        10 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:08.62
MURPHY, GARRETT       10 PC TRI-VALLEY SEA DEV    1:08.77
VANHOVEN, SEBASTIAN D 10 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:08.78
HAWKINS, KEITH H.      9 PC SANTA CLARA SWIM C    1:08.88
BURGIN, PAUL          10 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:09.54
VOGELGESANG, SCOTT    10 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:10.34
GOYETTE, CODY         10 PC TIGER AQUATICS        1:10.48
ALGER, SEAMUS         10 PC PLEASANTON SEA HAW    1:10.94
BANKS, DAVID           9 PC SEBASTAPOL SEA SER    1:11.14
DANSKA, STEPHEN        9 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:11.55
MCLAUGHLIN, JAMES     10 PC MARIN PIRATES         1:11.56
GUSTAVESON, TOMMY      9 PC AGCC OSPREY           1:12.91
NORDSTROM, BRIAN A    10 PC ALA GATORS            1:13.24
WONNER, CASEY          9 PC ALA GATORS            1:15.00
MOBERLY, TARO          9 PC SANTA CLARA SWIM C    1:16.28
TANG, ROBERT           9 PC UNATTACHED PACIFIC    1:17.16
ANDERSON, NIALL       10 PC WALNUT CREEK AQUA     1:17.29
LANGDON, JONATHAN      9 PC SANTA CLARA SWIM C    1:18.06
FOSTER, RICHARD       10 PC PLEASANTON SEA HAW    1:18.32
FARMER, ANTHONY       10 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:18.82
CASE, TREVOR          10 PC ALAMEDA ISLAND AQU    1:18.93
LEWIS, DEVIN          10 PC WALNUT CREEK AQUA     1:19.18
ROMINE, DANIEL        10 PC PLEASANTON SEA HAW    1:20.13
FENICHEL, BRYAN       10 PC SAN JOSE AQUATICS     1:20.24
MARTINEZ, SCOTT       10 PC UNATTACHED PACIFIC    1:20.52
GINGERELLI, BRANDON    9 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:20.70
IVEY, ROBERT          10 PC ROHNERT PARK SWIM     1:20.71
WALSHIN, JORDAN        9 PC TIGER AQUATICS        1:21.43
KWONG, PRINCETON       9 PC PLEASANTON SEA HAW    1:21.85
WEINBERGER, HANK       9 PC SEBASTAPOL SEA SER    1:22.29
SENDEJAS, STEVIE      10 PC SAN JOSE AQUATICS     1:22.81
CORREA, MATT C.       10 SN LODI CITY SWIM CLU    1:23.07
SATER, DENIS          10 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:23.59
HASSELFELD, DAVID      9 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:23.67
HARTER, DUNCAN        10 PC CITY OF MODESTO SW    1:24.16
PAYNE, LUCAS           9 PC AGCC OSPREY           1:24.31
KERCHNER, MATTHEW     10 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:24.79
KYFFIN, CHADWICK      10 PC SAN JOSE AQUATICS     1:25.01
SCHNEIDER, ANDREW     10 PC ORINDA AQUATICS       1:25.81
BRADLEY, KEVIN         9 PC WALNUT CREEK AQUA     1:26.57
GARDIN, TIMOTHY       10 PC SAN JOSE AQUATICS     1:27.56
TONEY, ROBBY           9 PC AGCC OSPREY           1:27.83

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1034

                                               P L E A S A N T O N  S E A  H A W K S

MEET SANCTION NUMBER PC233-98                         12/05/98  THRU  12/06/98          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

=============================================================================================================================
   EVENT    4                                    MALE    10&UN   100 FREE                                    EVENT    4
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

KENNY, PATRICK         9 PC NAPA VALLEY SWIM T    1:29.15
MABERRY-HALL, JAMES    9 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:29.32
PIERUCCI, ANDREW       9 PC TIGER AQUATICS        1:30.16
WADSWORTH, STUART     10 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:30.75
MOORE, KEONE Y.        9 PC WALNUT CREEK AQUA     1:31.12
DARROW, PATRICK        9 PC PLEASANTON SEA HAW    1:33.83
LAPIS, PAUL            9 PC SAN JOSE AQUATICS     1:36.08
FOSTER, MURRAY        10 PC PLEASANTON SEA HAW    1:37.63
TIEMEYER, STEPHEN     10 PC UNATTACHED PACIFIC    1:37.93
GENDOTTI, NATHAN       9 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:38.12
MEZA, CHRISTOPHER      9 PC NAPA VALLEY SWIM T    1:39.35
MAO, AUGUST            9 PC WALNUT CREEK AQUA     1:41.86
CRANE, IAN M.         10 PC PLEASANTON SEA HAW    1:44.48
MEZA, GREGORY          9 PC NAPA VALLEY SWIM T    1:45.46
DAVIES, BRYCE         10 PC CITY OF MODESTO SW    1:51.16
ARMSTRONG, PATRICK     9 PC SAN RAMON LIVERMOR    NO SHOW
DOBRUSHIN, MAXIM D.    9 PC SAN JOSE AQUATICS     NO SHOW
MANCINI, GARY         10 PC PLEASANTON SEA HAW    NO SHOW
TALBOTT, PATRICK       9 PC UNATTACHED PACIFIC     DQUED

=============================================================================================================================
   EVENT   52                                    MALE    10&UN   50 BACK                                     EVENT   52
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

KROMPIER, JESSE       10 PC WALNUT CREEK AQUA       31.68
PAGAN, DARREN         10 PC UNATTACHED PACIFIC      34.66
KIKUTA, ANDREW        10 PC SAN JOSE AQUATICS       35.25
ROSE, BRIAN           10 PC UNATTACHED PACIFIC      35.37
KWON, SCOTT           10 PC WALNUT CREEK AQUA       35.47
ARNDT, MICHAEL        10 PC SAN RAMON LIVERMOR      36.74
DOBRUSHIN, MAXIM D.    9 PC SAN JOSE AQUATICS       37.44
VANHOVEN, SEBASTIAN D 10 PC TERRAPINS SWIM TEA      37.66
ALGER, SEAMUS         10 PC PLEASANTON SEA HAW      37.79
BURGIN, PAUL          10 PC SAN RAMON LIVERMOR      37.83
VOGELGESANG, SCOTT    10 PC SAN RAMON LIVERMOR      39.06
KYFFIN, CHADWICK      10 PC SAN JOSE AQUATICS       39.31
WONNER, CASEY          9 PC ALA GATORS              39.32
FARMER, ANTHONY       10 PC TERRAPINS SWIM TEA      39.54
HAWKINS, KEITH H.      9 PC SANTA CLARA SWIM C      40.09
DANSKA, STEPHEN        9 PC SAN RAMON LIVERMOR      41.06
NORDSTROM, BRIAN A    10 PC ALA GATORS              41.43
ROMINE, DANIEL        10 PC PLEASANTON SEA HAW      41.47
WEINBERGER, HANK       9 PC SEBASTAPOL SEA SER      41.56
IVEY, ROBERT          10 PC ROHNERT PARK SWIM       41.71
MAHONEY, SEAN         10 PC TERRAPINS SWIM TEA      42.03
FENICHEL, BRYAN       10 PC SAN JOSE AQUATICS       42.29
LANGDON, JONATHAN      9 PC SANTA CLARA SWIM C      42.33
ANDERSON, NIALL       10 PC WALNUT CREEK AQUA       42.98
STEWARD, ANDY B.      10 SN LODI CITY SWIM CLU      44.43
FOSTER, RICHARD       10 PC PLEASANTON SEA HAW      44.88
MOBERLY, TARO          9 PC SANTA CLARA SWIM C      45.48
WALSHIN, JORDAN        9 PC TIGER AQUATICS          45.53
KUMAR, GRANT          10 PC PLEASANTON SEA HAW      46.45
MARTINEZ, SCOTT       10 PC UNATTACHED PACIFIC      46.56
WOO, RYAN C.           9 SN LODI CITY SWIM CLU      46.78
HARRINGTON, BRANDON    9 PC UNATTACHED PACIFIC      46.95
CORREA, MATT C.       10 SN LODI CITY SWIM CLU      47.07
REED, ALLEN            9 PC FREMONT AREA SWIM       47.33
PAYNE, LUCAS           9 PC AGCC OSPREY             48.61
CONROY, CHRISTOPHER   10 PC TERRAPINS SWIM TEA      48.98

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1034

                                               P L E A S A N T O N  S E A  H A W K S

MEET SANCTION NUMBER PC233-98                         12/05/98  THRU  12/06/98          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

=============================================================================================================================
   EVENT   52                                    MALE    10&UN   50 BACK                                     EVENT   52
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

GARDIN, TIMOTHY       10 PC SAN JOSE AQUATICS       49.08
POON, NATHAN           9 PC PLEASANTON SEA HAW      49.83
JACKSON, STEVEN        9 PC SANTA CLARA SWIM C      50.36
CONROY, CAMERON       10 PC TERRAPINS SWIM TEA      51.51
FOLEY, ANDREW          9 PC PLEASANTON SEA HAW      56.49
TONEY, ROBBY           9 PC AGCC OSPREY             57.54
MANCINI, GARY         10 PC PLEASANTON SEA HAW      57.65
TIEMEYER, STEPHEN     10 PC UNATTACHED PACIFIC    1:02.37
CRANE, IAN M.         10 PC PLEASANTON SEA HAW    1:02.72
MAINES, MICHAEL        9 PC PLEASANTON SEA HAW    1:16.26
FOSTER, MURRAY        10 PC PLEASANTON SEA HAW     DQUED
LEUNG, KEVIN           9 PC WALNUT CREEK AQUA      DQUED
LUIS, KRISTOPHER A.   10 PC CITY OF MODESTO SW     DQUED
REYNOLDS, BRYAN       10 PC TERRAPINS SWIM TEA     DQUED
WADSWORTH, STUART     10 PC TERRAPINS SWIM TEA    NO SHOW

=============================================================================================================================
   EVENT   36                                    MALE    10&UN   100 BACK                                    EVENT   36
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

KROMPIER, JESSE       10 PC WALNUT CREEK AQUA     1:12.05
PAGAN, DARREN         10 PC UNATTACHED PACIFIC    1:14.84
KIKUTA, ANDREW        10 PC SAN JOSE AQUATICS     1:15.94
ALGER, SEAMUS         10 PC PLEASANTON SEA HAW    1:19.02
ROSE, BRIAN           10 PC UNATTACHED PACIFIC    1:19.27
BURGIN, PAUL          10 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:21.55
BANKS, DAVID           9 PC SEBASTAPOL SEA SER    1:22.43
IVEY, ROBERT          10 PC ROHNERT PARK SWIM     1:26.82
MAXWELL, TOM           9 PC SANTA CLARA SWIM C    1:27.00
KYFFIN, CHADWICK      10 PC SAN JOSE AQUATICS     1:27.48
FARMER, ANTHONY       10 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:28.16
ROMINE, DANIEL        10 PC PLEASANTON SEA HAW    1:29.18
DANSKA, STEPHEN        9 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:29.32
WEINBERGER, HANK       9 PC SEBASTAPOL SEA SER    1:29.38
LANGDON, JONATHAN      9 PC SANTA CLARA SWIM C    1:30.45
FENICHEL, BRYAN       10 PC SAN JOSE AQUATICS     1:35.91
KUMAR, GRANT          10 PC PLEASANTON SEA HAW    1:45.84
REED, ALLEN            9 PC FREMONT AREA SWIM     1:46.10
BELLI, STUART          9 PC UNATTACHED PACIFIC    1:52.96
MEZA, GREGORY          9 PC NAPA VALLEY SWIM T    2:40.36

=============================================================================================================================
   EVENT   76                                    MALE    10&UN   50 BREAST                                   EVENT   76
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

MURPHY, GARRETT       10 PC TRI-VALLEY SEA DEV      37.76
VANHOVEN, SEBASTIAN D 10 PC TERRAPINS SWIM TEA      38.64
KWON, SCOTT           10 PC WALNUT CREEK AQUA       40.13
MAHONEY, SEAN         10 PC TERRAPINS SWIM TEA      40.25
SHVEYD, MARK          10 PC ORINDA AQUATICS         40.87
NORDSTROM, BRIAN A    10 PC ALA GATORS              42.39
LEWIS, DEVIN          10 PC WALNUT CREEK AQUA       43.27
VOGELGESANG, SCOTT    10 PC SAN RAMON LIVERMOR      43.55
DANSKA, STEPHEN        9 PC SAN RAMON LIVERMOR      43.99
KWONG, PRINCETON       9 PC PLEASANTON SEA HAW      45.63
ANDERSON, NIALL       10 PC WALNUT CREEK AQUA       46.03
WOO, RYAN C.           9 SN LODI CITY SWIM CLU      47.25
CONROY, CHRISTOPHER   10 PC TERRAPINS SWIM TEA      47.86

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1034

                                               P L E A S A N T O N  S E A  H A W K S

MEET SANCTION NUMBER PC233-98                         12/05/98  THRU  12/06/98          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

=============================================================================================================================
   EVENT   76                                    MALE    10&UN   50 BREAST                                   EVENT   76
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

MARTINEZ, SCOTT       10 PC UNATTACHED PACIFIC      47.97
LUIS, KRISTOPHER A.   10 PC CITY OF MODESTO SW      48.12
WALSHIN, JORDAN        9 PC TIGER AQUATICS          48.38
TANG, ROBERT           9 PC UNATTACHED PACIFIC      48.48
REED, ALLEN            9 PC FREMONT AREA SWIM       49.22
REYNOLDS, BRYAN       10 PC TERRAPINS SWIM TEA      49.29
CORREA, MATT C.       10 SN LODI CITY SWIM CLU      50.99
SCHMITT, ERIC          9 PC SAN RAMON LIVERMOR      51.67
CONROY, CAMERON       10 PC TERRAPINS SWIM TEA      53.84
CRANE, IAN M.         10 PC PLEASANTON SEA HAW    1:00.27
MANCINI, GARY         10 PC PLEASANTON SEA HAW    1:02.22
KUMAR, GRANT          10 PC PLEASANTON SEA HAW    1:02.26
TIEMEYER, STEPHEN     10 PC UNATTACHED PACIFIC    1:15.47

=============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MALE    10&UN   100 BREAST                                  EVENT   20
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

SHVEYD, MARK          10 PC ORINDA AQUATICS       1:24.03
PAGAN, DARREN         10 PC UNATTACHED PACIFIC    1:24.19
VANHOVEN, SEBASTIAN D 10 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:25.04
MCLAUGHLIN, JAMES     10 PC MARIN PIRATES         1:25.39
MURPHY, GARRETT       10 PC TRI-VALLEY SEA DEV    1:25.41
BURGIN, PAUL          10 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:29.38
GUSTAVESON, TOMMY      9 PC AGCC OSPREY           1:32.22
NORDSTROM, BRIAN A    10 PC ALA GATORS            1:33.29
DOBRUSHIN, MAXIM D.    9 PC SAN JOSE AQUATICS     1:33.53
VOGELGESANG, SCOTT    10 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:34.93
DANSKA, STEPHEN        9 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:35.70
HAWKINS, KEITH H.      9 PC SANTA CLARA SWIM C    1:36.45
HASSELFELD, DAVID      9 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:38.80
CASE, TREVOR          10 PC ALAMEDA ISLAND AQU    1:39.70
MABERRY-HALL, JAMES    9 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:40.08
KWONG, PRINCETON       9 PC PLEASANTON SEA HAW    1:40.30
FOSTER, RICHARD       10 PC PLEASANTON SEA HAW    1:42.34
ANDERSON, NIALL       10 PC WALNUT CREEK AQUA     1:43.07
MASUKAWA, JONATHAN    10 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:43.67
REYNOLDS, BRYAN       10 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:46.41
WALSHIN, JORDAN        9 PC TIGER AQUATICS        1:46.96
PIERUCCI, ANDREW       9 PC TIGER AQUATICS        1:47.59
WADSWORTH, STUART     10 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:47.99
WOO, RYAN C.           9 SN LODI CITY SWIM CLU    1:48.50
FIGUEROU, RIQRE F.     9 PC WALNUT CREEK AQUA     1:48.84
CONROY, CHRISTOPHER   10 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:49.14
SENDEJAS, STEVIE      10 PC SAN JOSE AQUATICS     1:50.50
MOORE, KEONE Y.        9 PC WALNUT CREEK AQUA     1:52.16
CONROY, CAMERON       10 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:52.22
MAO, AUGUST            9 PC WALNUT CREEK AQUA     1:52.87
CORREA, MATT C.       10 SN LODI CITY SWIM CLU    1:53.15
BRADLEY, KEVIN         9 PC WALNUT CREEK AQUA     1:54.28
MEZA, CHRISTOPHER      9 PC NAPA VALLEY SWIM T    1:59.01
DAVIES, BRYCE         10 PC CITY OF MODESTO SW    2:02.40
FOSTER, MURRAY        10 PC PLEASANTON SEA HAW    2:14.24
KIM, PAUL             10 PC ALAMEDA ISLAND AQU    2:16.44
ARMSTRONG, PATRICK     9 PC SAN RAMON LIVERMOR     DQUED
CRANE, IAN M.         10 PC PLEASANTON SEA HAW     DQUED
GENDOTTI, NATHAN       9 PC SAN RAMON LIVERMOR     DQUED
JACKSON, STEVEN        9 PC SANTA CLARA SWIM C     DQUED
MAINES, MICHAEL        9 PC PLEASANTON SEA HAW    NO SHOW
SCHMITT, ERIC          9 PC SAN RAMON LIVERMOR     DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1034

                                               P L E A S A N T O N  S E A  H A W K S

MEET SANCTION NUMBER PC233-98                         12/05/98  THRU  12/06/98          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

=============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MALE    10&UN   100 BREAST                                  EVENT   20
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

TANG, ROBERT           9 PC UNATTACHED PACIFIC    NO SHOW

=============================================================================================================================
   EVENT   12                                    MALE    10&UN   50 FLY                                      EVENT   12
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

ROSE, BRIAN           10 PC UNATTACHED PACIFIC      31.87
KROMPIER, JESSE       10 PC WALNUT CREEK AQUA       32.08
KIKUTA, ANDREW        10 PC SAN JOSE AQUATICS       32.22
LITZ, JORDAN D.       10 SN LODI CITY SWIM CLU      33.64
ARNDT, MICHAEL        10 PC SAN RAMON LIVERMOR      33.78
SHVEYD, MARK          10 PC ORINDA AQUATICS         34.15
KAO, KRISTOFER        10 PC ORINDA AQUATICS         34.76
VOGELGESANG, SCOTT    10 PC SAN RAMON LIVERMOR      34.95
WONNER, CASEY          9 PC ALA GATORS              35.05
ALGER, SEAMUS         10 PC PLEASANTON SEA HAW      35.98
KWON, SCOTT           10 PC WALNUT CREEK AQUA       36.64
PETERSON, KRIS        10 PC SAN RAMON LIVERMOR      37.09
SATER, DENIS          10 PC SAN RAMON LIVERMOR      37.64
GUSTAVESON, TOMMY      9 PC AGCC OSPREY             38.56
FARMER, ANTHONY       10 PC TERRAPINS SWIM TEA      38.58
KYFFIN, CHADWICK      10 PC SAN JOSE AQUATICS       38.81
GOYETTE, CODY         10 PC TIGER AQUATICS          39.01
BISHOP, MATTHEW        9 PC WALNUT CREEK AQUA       39.84
SENDEJAS, STEVIE      10 PC SAN JOSE AQUATICS       39.97
SCHMITT, ERIC          9 PC SAN RAMON LIVERMOR      40.07
BANKS, DAVID           9 PC SEBASTAPOL SEA SER      40.16
MAXWELL, TOM           9 PC SANTA CLARA SWIM C      41.86
HARTER, DUNCAN        10 PC CITY OF MODESTO SW      42.50
MARTINEZ, SCOTT       10 PC UNATTACHED PACIFIC      43.18
GINGERELLI, BRANDON    9 PC TERRAPINS SWIM TEA      43.24
HAWKINS, KEITH H.      9 PC SANTA CLARA SWIM C      43.94
IVEY, ROBERT          10 PC ROHNERT PARK SWIM       44.51
FIGUEROU, RIQRE F.     9 PC WALNUT CREEK AQUA       44.66
ROMINE, DANIEL        10 PC PLEASANTON SEA HAW      45.04
LANGDON, JONATHAN      9 PC SANTA CLARA SWIM C      45.97
KERCHNER, MATTHEW     10 PC TERRAPINS SWIM TEA      46.43
HARRINGTON, BRANDON    9 PC UNATTACHED PACIFIC      46.97
MOBERLY, TARO          9 PC SANTA CLARA SWIM C      47.53
CASE, TREVOR          10 PC ALAMEDA ISLAND AQU      47.75
WOO, RYAN C.           9 SN LODI CITY SWIM CLU      47.87
TALBOTT, PATRICK       9 PC UNATTACHED PACIFIC      47.91
TONEY, ROBBY           9 PC AGCC OSPREY             49.08
TIEMEYER, STEPHEN     10 PC UNATTACHED PACIFIC      49.87
REED, ALLEN            9 PC FREMONT AREA SWIM       50.44
LAPIS, PAUL            9 PC SAN JOSE AQUATICS       51.00
GENDOTTI, NATHAN       9 PC SAN RAMON LIVERMOR      51.33
PAYNE, LUCAS           9 PC AGCC OSPREY             52.76
KENNY, PATRICK         9 PC NAPA VALLEY SWIM T      53.07
KUMAR, GRANT          10 PC PLEASANTON SEA HAW      53.85
HOLLAND, CHRISTOPHER  10 PC UNATTACHED PACIFIC      54.22
MANCINI, GARY         10 PC PLEASANTON SEA HAW    1:00.82
KIM, PAUL             10 PC ALAMEDA ISLAND AQU    1:06.33
RAINEY, SPENCER        9 PC OAKLAND BARRACUDA     1:13.96
ARMSTRONG, PATRICK     9 PC SAN RAMON LIVERMOR     DQUED
GARDIN, TIMOTHY       10 PC SAN JOSE AQUATICS      DQUED
JACKSON, STEVEN        9 PC SANTA CLARA SWIM C     DQUED
JOHNSON, MILES        10 PC ORINDA AQUATICS       NO SHOW

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1034

                                               P L E A S A N T O N  S E A  H A W K S

MEET SANCTION NUMBER PC233-98                         12/05/98  THRU  12/06/98          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


=============================================================================================================================
   EVENT   68                                    MALE    10&UN   100 FLY                                     EVENT   68
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

ROSE, BRIAN           10 PC UNATTACHED PACIFIC      10.84
SHVEYD, MARK          10 PC ORINDA AQUATICS         12.14
LITZ, JORDAN D.       10 SN LODI CITY SWIM CLU      14.23
ARNDT, MICHAEL        10 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:17.53
KAO, KRISTOFER        10 PC ORINDA AQUATICS       1:20.08
WONNER, CASEY          9 PC ALA GATORS            1:20.48
KROMPIER, JESSE       10 PC WALNUT CREEK AQUA     1:20.96
BURGIN, PAUL          10 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:22.13
HARTER, DUNCAN        10 PC CITY OF MODESTO SW    1:32.19
BANKS, DAVID           9 PC SEBASTAPOL SEA SER    1:33.44
FARMER, ANTHONY       10 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:33.96
STEWARD, ANDY B.      10 SN LODI CITY SWIM CLU    1:36.48
IVEY, ROBERT          10 PC ROHNERT PARK SWIM     1:37.08
DOBRUSHIN, MAXIM D.    9 PC SAN JOSE AQUATICS     1:37.17
KYFFIN, CHADWICK      10 PC SAN JOSE AQUATICS     1:38.94
FENICHEL, BRYAN       10 PC SAN JOSE AQUATICS     1:40.01
SCHMITT, ERIC          9 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:46.92
REYNOLDS, BRYAN       10 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:49.60
WEINBERGER, HANK       9 PC SEBASTAPOL SEA SER    1:55.46
MARTINEZ, SCOTT       10 PC UNATTACHED PACIFIC    1:55.54
MAINES, MICHAEL        9 PC PLEASANTON SEA HAW    NO SHOW

=============================================================================================================================
   EVENT   44                                    MALE    10&UN   100 I.M.                                    EVENT   44
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

KIKUTA, ANDREW        10 PC SAN JOSE AQUATICS     1:13.54
KROMPIER, JESSE       10 PC WALNUT CREEK AQUA     1:14.65
PAGAN, DARREN         10 PC UNATTACHED PACIFIC    1:15.52
KWON, SCOTT           10 PC WALNUT CREEK AQUA     1:16.09
LITZ, JORDAN D.       10 SN LODI CITY SWIM CLU    1:18.10
MURPHY, GARRETT       10 PC TRI-VALLEY SEA DEV    1:18.18
VANHOVEN, SEBASTIAN D 10 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:18.19
KAO, KRISTOFER        10 PC ORINDA AQUATICS       1:18.85
ALGER, SEAMUS         10 PC PLEASANTON SEA HAW    1:19.43
BANKS, DAVID           9 PC SEBASTAPOL SEA SER    1:20.61
BURGIN, PAUL          10 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:20.81
DOBRUSHIN, MAXIM D.    9 PC SAN JOSE AQUATICS     1:23.17
DANSKA, STEPHEN        9 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:24.49
MAHONEY, SEAN         10 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:25.57
WONNER, CASEY          9 PC ALA GATORS            1:25.94
HAWKINS, KEITH H.      9 PC SANTA CLARA SWIM C    1:26.60
LANGDON, JONATHAN      9 PC SANTA CLARA SWIM C    1:27.39
NORDSTROM, BRIAN A    10 PC ALA GATORS            1:27.71
KYFFIN, CHADWICK      10 PC SAN JOSE AQUATICS     1:28.10
AVON, DAVID            9 PC PLEASANTON SEA HAW    1:30.99
FENICHEL, BRYAN       10 PC SAN JOSE AQUATICS     1:31.35
TANG, ROBERT           9 PC UNATTACHED PACIFIC    1:31.44
STEWARD, ANDY B.      10 SN LODI CITY SWIM CLU    1:31.60
WEINBERGER, HANK       9 PC SEBASTAPOL SEA SER    1:35.93
HARTER, DUNCAN        10 PC CITY OF MODESTO SW    1:36.11
POON, NATHAN           9 PC PLEASANTON SEA HAW    1:37.48
SCHMITT, ERIC          9 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:37.52
WOO, RYAN C.           9 SN LODI CITY SWIM CLU    1:37.71
MOBERLY, TARO          9 PC SANTA CLARA SWIM C    1:38.63
WADSWORTH, STUART     10 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:38.65
LUIS, KRISTOPHER A.   10 PC CITY OF MODESTO SW    1:40.59

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1034

                                               P L E A S A N T O N  S E A  H A W K S

MEET SANCTION NUMBER PC233-98                         12/05/98  THRU  12/06/98          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

=============================================================================================================================
   EVENT   44                                    MALE    10&UN   100 I.M.                                    EVENT   44
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

HARRINGTON, BRANDON    9 PC UNATTACHED PACIFIC    1:40.68
GARDIN, TIMOTHY       10 PC SAN JOSE AQUATICS     1:49.74
FOSTER, MURRAY        10 PC PLEASANTON SEA HAW    1:52.75
KUMAR, GRANT          10 PC PLEASANTON SEA HAW    1:54.89
CRANE, IAN M.         10 PC PLEASANTON SEA HAW     DQUED
FOSTER, RICHARD       10 PC PLEASANTON SEA HAW     DQUED
IVEY, ROBERT          10 PC ROHNERT PARK SWIM      DQUED
JACKSON, STEVEN        9 PC SANTA CLARA SWIM C     DQUED
MANCINI, GARY         10 PC PLEASANTON SEA HAW     DQUED
PAYNE, LUCAS           9 PC AGCC OSPREY            DQUED
TONEY, ROBBY           9 PC AGCC OSPREY            DQUED

=============================================================================================================================
   EVENT   60                                    MALE    10&UN   200 I.M.                                    EVENT   60
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

ROSE, BRIAN           10 PC UNATTACHED PACIFIC    2:32.67
KIKUTA, ANDREW        10 PC SAN JOSE AQUATICS     2:36.24
SHVEYD, MARK          10 PC ORINDA AQUATICS       2:41.76
LITZ, JORDAN D.       10 SN LODI CITY SWIM CLU    2:42.47
ALGER, SEAMUS         10 PC PLEASANTON SEA HAW    2:45.88
VOGELGESANG, SCOTT    10 PC SAN RAMON LIVERMOR    2:47.19
KAO, KRISTOFER        10 PC ORINDA AQUATICS       2:47.66
ARNDT, MICHAEL        10 PC SAN RAMON LIVERMOR    2:49.05
MURPHY, GARRETT       10 PC TRI-VALLEY SEA DEV    2:50.71
BANKS, DAVID           9 PC SEBASTAPOL SEA SER    3:01.40
HAWKINS, KEITH H.      9 PC SANTA CLARA SWIM C    3:06.66
LANGDON, JONATHAN      9 PC SANTA CLARA SWIM C    3:10.82
FARMER, ANTHONY       10 PC TERRAPINS SWIM TEA    3:11.11
TANG, ROBERT           9 PC UNATTACHED PACIFIC    3:12.10
ANDERSON, NIALL       10 PC WALNUT CREEK AQUA     3:16.14
HARTER, DUNCAN        10 PC CITY OF MODESTO SW    3:17.53
FOSTER, RICHARD       10 PC PLEASANTON SEA HAW    3:17.59
MOBERLY, TARO          9 PC SANTA CLARA SWIM C    3:26.55
CONROY, CHRISTOPHER   10 PC TERRAPINS SWIM TEA    3:46.20
CONROY, CAMERON       10 PC TERRAPINS SWIM TEA    3:59.50
PAGAN, DARREN         10 PC UNATTACHED PACIFIC     DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1034

                                               P L E A S A N T O N  S E A  H A W K S

MEET SANCTION NUMBER PC233-98                         12/05/98  THRU  12/06/98          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


=============================================================================================================================
   EVENT   74                                    MALE    11-12   50 FREE                                     EVENT   74
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

NGUYEN, THUY          12 PC WALNUT CREEK AQUA       23.75
MARTIN, MATTHIEU      12 PC WALNUT CREEK AQUA       26.29
FAN, DAVIN            12 PC SANTA CLARA SWIM C      26.65
ROTHBERG, DASHIELL I. 11 PC WALNUT CREEK AQUA       26.83
ST. URBAIN, NOAH B.   12 PC TIGER AQUATICS          27.38
TALBOTT, CHRISTOPHER  12 PC UNATTACHED PACIFIC      27.61
MCCREERY, RYAN        11 PC WALNUT CREEK AQUA       27.75
MCCREERY, SEAN        12 PC WALNUT CREEK AQUA       28.53
CARAPANOS, ALEX       11 PC WALNUT CREEK AQUA       28.60
MENGEL, GREGORY       11 PC SAN JOSE AQUATICS       29.00
GILFORD, LUKE         12 PC SAN RAMON LIVERMOR      29.17
TIEFENTHALER, JUSTIN  11 PC PLEASANTON SEA HAW      29.92
LUQUET, GARED         12 PC WALNUT CREEK AQUA       30.38
KEMETHER, MICHAEL     12 SN LODI CITY SWIM CLU      30.73
ISHII, NICHOLAS R.    12 SN LODI CITY SWIM CLU      30.91
LYNCH, ERIC           11 PC SANTA CLARA SWIM C      31.31
KUMAR, RISHIE         11 PC PLEASANTON SEA HAW      31.41
BULL, CRAIG           11 PC WALNUT CREEK AQUA       32.20
MCKITTRICK, KYLE      12 PC TRI-VALLEY SEA DEV      32.44
KOUTNEY, COLIN        11 PC FREMONT AREA SWIM       32.87
BARRY, CHRISTOPHER    11 PC WALNUT CREEK AQUA       33.70
COSTALES, BERNABE     12 PC ALAMEDA ISLAND AQU      35.25
TAPPE, JOSHUA         12 PC ALAMEDA ISLAND AQU      35.56
ENNIS, NICK           11 PC WALNUT CREEK AQUA       36.14
DELA PENA, ANDREW     12 PC WALNUT CREEK AQUA       36.82
SHAH, ANSHUL P        11 PC PLEASANTON SEA HAW      37.14
MANCINI, BRIAN        12 PC PLEASANTON SEA HAW      37.90
CHANG, ANDREW         11 PC SAN RAMON LIVERMOR      39.03
WOODWARD, SAM         11 PC PLEASANTON SEA HAW      47.59
CALLES, TORREN        11 PC FREMONT AREA SWIM     1:03.54

=============================================================================================================================
   EVENT   24                                    MALE    11-12   100 FREE                                    EVENT   24
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

NGUYEN, THUY          12 PC WALNUT CREEK AQUA       50.75
BIEL, MATTHEW         12 PC TERRAPINS SWIM TEA      58.16
MARTIN, MATTHIEU      12 PC WALNUT CREEK AQUA       58.17
FAN, DAVIN            12 PC SANTA CLARA SWIM C      58.39
ROTHBERG, DASHIELL I. 11 PC WALNUT CREEK AQUA       58.86
TALBOTT, CHRISTOPHER  12 PC UNATTACHED PACIFIC      59.34
MCCABE, PATRICK       12 PC WALNUT CREEK AQUA       59.70
ST. URBAIN, NOAH B.   12 PC TIGER AQUATICS        1:00.42
KRAUSE, BOBBY         12 PC ORINDA AQUATICS       1:00.83
NEVEU, NICKOLAS       12 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:00.83
ESTANDIAN, DANIEL     12 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:00.93
HAMILTON, NEAL        12 PC ALAMEDA ISLAND AQU    1:01.07
LATHROPE, SCOTT       12 PC ORINDA AQUATICS       1:01.21
MCCREERY, RYAN        11 PC WALNUT CREEK AQUA     1:01.45
WELTZ, SCOTT          11 PC SAN JOSE AQUATICS     1:02.17
SANDBERG, JESSE       12 PC ORINDA AQUATICS       1:02.23
BRISTOW, TRAVIS       12 PC WALNUT CREEK AQUA     1:02.66
MCCREERY, SEAN        12 PC WALNUT CREEK AQUA     1:03.73
JACKSON, SCOTT        11 PC UNATTACHED PACIFIC    1:03.77
SCIOSCIA, SAM         12 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:03.92
SAVAGE, JOHN          11 PC OAKLAND BARRACUDA     1:04.06
HESSLER, WALTER       11 PC SANTA CLARA SWIM C    1:04.37

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1034

                                               P L E A S A N T O N  S E A  H A W K S

MEET SANCTION NUMBER PC233-98                         12/05/98  THRU  12/06/98          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

=============================================================================================================================
   EVENT   24                                    MALE    11-12   100 FREE                                    EVENT   24
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

MORSILLI, NICKOLAS    12 PC PLEASANTON SEA HAW    1:04.45
PFEIL, SPENCER        12 PC TIGER AQUATICS        1:04.80
CABRERA, SIMON        12 PC CITY OF MODESTO SW    1:05.26
HANSON, JOEL          11 PC WALNUT CREEK AQUA     1:05.31
LUQUET, GARED         12 PC WALNUT CREEK AQUA     1:05.34
ROEDEL, HENNING       12 PC SEBASTAPOL SEA SER    1:05.66
GUIMARIN, MICHAEL     11 PC SANTA CLARA SWIM C    1:06.01
GRAY, SAMUEL          11 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:06.10
LYNCH, ERIC           11 PC SANTA CLARA SWIM C    1:06.10
PORCELLA, TOMMY       12 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:06.33
DECKERT, MICHAEL      12 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:06.36
TIEFENTHALER, JUSTIN  11 PC PLEASANTON SEA HAW    1:07.00
TANG, ALEX            12 PC WALNUT CREEK AQUA     1:07.18
SCOTT, COLIN J        12 PC ORINDA AQUATICS       1:08.49
LANGDON, PRESTON      11 PC SANTA CLARA SWIM C    1:09.09
BULL, CRAIG           11 PC WALNUT CREEK AQUA     1:09.95
HUNTER, THOMAS        11 PC MODESTO FITNESS AN    1:10.27
PADEN, WILLIAM        12 PC ALA GATORS            1:10.43
OH, TAEMIN            11 PC SANTA CLARA SWIM C    1:10.47
ISHII, NICHOLAS R.    12 SN LODI CITY SWIM CLU    1:10.81
PRINCE, WILLIAM       12 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:11.13
HERZOG, ZACHERY       12 PC MODESTO FITNESS AN    1:11.36
KEMETHER, MICHAEL     12 SN LODI CITY SWIM CLU    1:11.39
BETHEL, DOMINIC       12 PC MODESTO FITNESS AN    1:11.44
CUSHING, PARKER       12 PC CITY OF MODESTO SW    1:12.30
KOUTNEY, COLIN        11 PC FREMONT AREA SWIM     1:12.52
BETHEL, ZACHARY       11 PC MODESTO FITNESS AN    1:13.33
COSTALES, BERNABE     12 PC ALAMEDA ISLAND AQU    1:14.06
FUGERE, KEVIN         12 PC UNATTACHED PACIFIC    1:14.36
MCKITTRICK, KYLE      12 PC TRI-VALLEY SEA DEV    1:14.55
RICHARDSON, MATT      12 PC WALNUT CREEK AQUA     1:15.51
BASILIO, PAOLO        11 PC SANTA CLARA SWIM C    1:15.56
NIXON, ADAM           12 PC PLEASANTON SEA HAW    1:19.65
MERTZIG, JOEY         11 PC ALA GATORS            1:20.05
DUDZIAK, CHRIS J.     12 PC TRI-VALLEY SEA DEV    1:20.47
TAPPE, JOSHUA         12 PC ALAMEDA ISLAND AQU    1:20.84
DELA PENA, ANDREW     12 PC WALNUT CREEK AQUA     1:21.13
RICHARDSON, ALEX      11 PC ALA GATORS            1:21.69
SZATAI, DAVID         12 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:22.37
SHAH, ANSHUL P        11 PC PLEASANTON SEA HAW    1:23.08
SULLIVAN, GEORGE      11 PC WALNUT CREEK AQUA     1:24.83
DEBLIECK, ALEX        11 PC ALAMEDA ISLAND AQU    1:25.07
CARLOW, KRIS J.       12 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:25.11
BEROLZHEIMER, PHILIP  11 PC TIGER AQUATICS        1:25.71
MANCINI, BRIAN        12 PC PLEASANTON SEA HAW    1:26.72
MC GWIN, NATHAN S.    11 PC ALAMEDA ISLAND AQU    1:26.72
GARCIA, THOMAS        11 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:27.21
FLUSS, JOEL           11 PC PLEASANTON SEA HAW    1:28.11
BACHER, BRENDEN       12 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:28.98
KHIBIN, VOLODYMYR     11 PC PLEASANTON SEA HAW    1:31.77
MAIER, ERIC           11 PC PLEASANTON SEA HAW    1:38.14
ARNOLD, THOMAS        11 PC TERRAPINS SWIM TEA    NO SHOW
MAY, ANDREW           12 PC DELTA VALLEY AQUAT     DQUED
WATTS, TIMOTHY        12 PC SAN JOSE AQUATICS     NO SHOW

=============================================================================================================================
   EVENT   40                                    MALE    11-12   200 FREE                                    EVENT   40
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

LATHROPE, SCOTT       12 PC ORINDA AQUATICS       2:06.06

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1034

                                               P L E A S A N T O N  S E A  H A W K S

MEET SANCTION NUMBER PC233-98                         12/05/98  THRU  12/06/98          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

=============================================================================================================================
   EVENT   40                                    MALE    11-12   200 FREE                                    EVENT   40
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

KIKUTA, KYLE          12 PC SAN JOSE AQUATICS     2:08.84
NEVEU, NICKOLAS       12 PC TERRAPINS SWIM TEA    2:10.16
ESTANDIAN, DANIEL     12 PC TERRAPINS SWIM TEA    2:10.32
MORSILLI, NICKOLAS    12 PC PLEASANTON SEA HAW    2:14.48
LYNCH, ERIC           11 PC SANTA CLARA SWIM C    2:17.41
SCIOSCIA, SAM         12 PC SAN RAMON LIVERMOR    2:17.57
MENGEL, GREGORY       11 PC SAN JOSE AQUATICS     2:17.74
GRAY, SAMUEL          11 PC TERRAPINS SWIM TEA    2:19.82
LETO, KYLE            12 PC SAN JOSE AQUATICS     2:20.03
ROEDEL, HENNING       12 PC SEBASTAPOL SEA SER    2:23.53
KOUTNEY, COLIN        11 PC FREMONT AREA SWIM     2:36.89
MCKITTRICK, KYLE      12 PC TRI-VALLEY SEA DEV    2:54.07
SZATAI, DAVID         12 PC SAN RAMON LIVERMOR    NO SHOW

=============================================================================================================================
   EVENT   32                                    MALE    11-12   50 BACK                                     EVENT   32
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

NGUYEN, THUY          12 PC WALNUT CREEK AQUA       27.66
FAN, DAVIN            12 PC SANTA CLARA SWIM C      29.50
ROTHBERG, DASHIELL I. 11 PC WALNUT CREEK AQUA       29.71
LATHROPE, SCOTT       12 PC ORINDA AQUATICS         30.10
MARTIN, MATTHIEU      12 PC WALNUT CREEK AQUA       30.70
BIEL, MATTHEW         12 PC TERRAPINS SWIM TEA      30.92
ST. URBAIN, NOAH B.   12 PC TIGER AQUATICS          30.95
BURKE, TOKI           12 PC ROHNERT PARK SWIM       32.04
MCCABE, PATRICK       12 PC WALNUT CREEK AQUA       32.34
KIKUTA, KYLE          12 PC SAN JOSE AQUATICS       32.39
HAMILTON, NEAL        12 PC ALAMEDA ISLAND AQU      32.65
SANDBERG, JESSE       12 PC ORINDA AQUATICS         33.11
SAVAGE, JOHN          11 PC OAKLAND BARRACUDA       33.21
JACKSON, SCOTT        11 PC UNATTACHED PACIFIC      33.59
KRAUSE, BOBBY         12 PC ORINDA AQUATICS         33.92
TALBOTT, CHRISTOPHER  12 PC UNATTACHED PACIFIC      34.23
BRISTOW, TRAVIS       12 PC WALNUT CREEK AQUA       34.36
ROEDEL, HENNING       12 PC SEBASTAPOL SEA SER      34.41
MENGEL, GREGORY       11 PC SAN JOSE AQUATICS       35.14
LYNCH, ERIC           11 PC SANTA CLARA SWIM C      35.31
LETO, KYLE            12 PC SAN JOSE AQUATICS       35.35
PFEIL, SPENCER        12 PC TIGER AQUATICS          35.87
HANSON, JOEL          11 PC WALNUT CREEK AQUA       36.24
CABRERA, SIMON        12 PC CITY OF MODESTO SW      36.25
GIBLIN, JASON         11 PC ORINDA AQUATICS         36.31
BULL, CRAIG           11 PC WALNUT CREEK AQUA       36.63
PADEN, WILLIAM        12 PC ALA GATORS              37.08
MORSILLI, NICKOLAS    12 PC PLEASANTON SEA HAW      37.46
CASEY, LANCE          11 PC CITY OF MODESTO SW      37.48
HUNTER, THOMAS        11 PC MODESTO FITNESS AN      38.04
THRASHER, AARON       11 PC ALA GATORS              38.15
ISHII, NICHOLAS R.    12 SN LODI CITY SWIM CLU      38.21
DUDZIAK, CHRIS J.     12 PC TRI-VALLEY SEA DEV      38.75
BASILIO, PAOLO        11 PC SANTA CLARA SWIM C      38.96
TAPPE, JOSHUA         12 PC ALAMEDA ISLAND AQU      39.11
LANGDON, PRESTON      11 PC SANTA CLARA SWIM C      39.31
BETHEL, DOMINIC       12 PC MODESTO FITNESS AN      40.04
HERZOG, ZACHERY       12 PC MODESTO FITNESS AN      40.20
CUSHING, PARKER       12 PC CITY OF MODESTO SW      40.43
ENNIS, NICK           11 PC WALNUT CREEK AQUA       41.12
MERTZIG, JOEY         11 PC ALA GATORS              42.58
SHAH, ANSHUL P        11 PC PLEASANTON SEA HAW      42.72

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1034

                                               P L E A S A N T O N  S E A  H A W K S

MEET SANCTION NUMBER PC233-98                         12/05/98  THRU  12/06/98          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

=============================================================================================================================
   EVENT   32                                    MALE    11-12   50 BACK                                     EVENT   32
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

KHIBIN, VOLODYMYR     11 PC PLEASANTON SEA HAW      43.59
TIEFENTHALER, JUSTIN  11 PC PLEASANTON SEA HAW      43.61
SULLIVAN, GEORGE      11 PC WALNUT CREEK AQUA       44.06
DELA PENA, ANDREW     12 PC WALNUT CREEK AQUA       44.41
FLUSS, JOEL           11 PC PLEASANTON SEA HAW      46.34
KOUTNEY, COLIN        11 PC FREMONT AREA SWIM       46.36
MANCINI, BRIAN        12 PC PLEASANTON SEA HAW      46.65
MAIER, ERIC           11 PC PLEASANTON SEA HAW      56.90
BEROLZHEIMER, PHILIP  11 PC TIGER AQUATICS        NO SHOW
CARLOW, KRIS J.       12 PC TERRAPINS SWIM TEA     DQUED
PORCELLA, TOMMY       12 PC TERRAPINS SWIM TEA    NO SHOW

=============================================================================================================================
   EVENT   58                                    MALE    11-12   100 BACK                                    EVENT   58
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

NGUYEN, THUY          12 PC WALNUT CREEK AQUA       59.77
LATHROPE, SCOTT       12 PC ORINDA AQUATICS       1:03.46
ROTHBERG, DASHIELL I. 11 PC WALNUT CREEK AQUA     1:03.70
FAN, DAVIN            12 PC SANTA CLARA SWIM C    1:04.05
ST. URBAIN, NOAH B.   12 PC TIGER AQUATICS        1:08.03
BIEL, MATTHEW         12 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:08.04
BURKE, TOKI           12 PC ROHNERT PARK SWIM     1:08.08
HAMILTON, NEAL        12 PC ALAMEDA ISLAND AQU    1:09.30
MARTIN, MATTHIEU      12 PC WALNUT CREEK AQUA     1:10.08
CHEN, ALBERT          12 PC SAN JOSE AQUATICS     1:10.38
KRAUSE, BOBBY         12 PC ORINDA AQUATICS       1:10.86
GILFORD, LUKE         12 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:10.90
WATTS, TIMOTHY        12 PC SAN JOSE AQUATICS     1:11.12
SAVAGE, JOHN          11 PC OAKLAND BARRACUDA     1:11.22
MCDANIELS, SCOTT      12 PC ALAMEDA ISLAND AQU    1:11.34
KIKUTA, KYLE          12 PC SAN JOSE AQUATICS     1:12.16
NEVEU, NICKOLAS       12 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:12.31
GREMBAN, MARK         12 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:12.53
GUIMARIN, MICHAEL     11 PC SANTA CLARA SWIM C    1:12.73
LYNCH, ERIC           11 PC SANTA CLARA SWIM C    1:13.23
BRISTOW, TRAVIS       12 PC WALNUT CREEK AQUA     1:14.29
JACKSON, SCOTT        11 PC UNATTACHED PACIFIC    1:14.71
GRAY, SAMUEL          11 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:15.70
MENGEL, GREGORY       11 PC SAN JOSE AQUATICS     1:16.17
TANG, ALEX            12 PC WALNUT CREEK AQUA     1:17.43
CABRERA, SIMON        12 PC CITY OF MODESTO SW    1:18.52
HANSON, JOEL          11 PC WALNUT CREEK AQUA     1:18.85
MORSILLI, NICKOLAS    12 PC PLEASANTON SEA HAW    1:20.21
SIGMON, NICK          12 PC OAKLAND BARRACUDA     1:20.49
KUMAR, RISHIE         11 PC PLEASANTON SEA HAW    1:20.92
ISHII, NICHOLAS R.    12 SN LODI CITY SWIM CLU    1:21.14
SCOTT, COLIN J        12 PC ORINDA AQUATICS       1:21.88
DECKERT, MICHAEL      12 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:21.96
PRINCE, WILLIAM       12 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:22.63
BASILIO, PAOLO        11 PC SANTA CLARA SWIM C    1:23.09
COSTALES, BERNABE     12 PC ALAMEDA ISLAND AQU    1:24.71
LANGDON, PRESTON      11 PC SANTA CLARA SWIM C    1:25.23
TAPPE, JOSHUA         12 PC ALAMEDA ISLAND AQU    1:26.63
ENNIS, NICK           11 PC WALNUT CREEK AQUA     1:29.59
SHAH, ANSHUL P        11 PC PLEASANTON SEA HAW    1:32.75
GARCIA, THOMAS        11 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:33.31
KOUTNEY, COLIN        11 PC FREMONT AREA SWIM      DQUED
MAIER, ERIC           11 PC PLEASANTON SEA HAW     DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1034

                                               P L E A S A N T O N  S E A  H A W K S

MEET SANCTION NUMBER PC233-98                         12/05/98  THRU  12/06/98          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


=============================================================================================================================
   EVENT   50                                    MALE    11-12   50 BREAST                                   EVENT   50
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

SANDBERG, JESSE       12 PC ORINDA AQUATICS         32.72
MCCREERY, SEAN        12 PC WALNUT CREEK AQUA       35.15
TANG, ALEX            12 PC WALNUT CREEK AQUA       36.07
KIKUTA, KYLE          12 PC SAN JOSE AQUATICS       36.25
MCCREERY, RYAN        11 PC WALNUT CREEK AQUA       36.48
CHEN, ALBERT          12 PC SAN JOSE AQUATICS       36.94
WEBER, DANNY          12 PC PLEASANTON SEA HAW      37.01
MCDANIELS, SCOTT      12 PC ALAMEDA ISLAND AQU      37.16
HESSLER, WALTER       11 PC SANTA CLARA SWIM C      37.36
VISGILIO, NICHOLAS    12 PC TIGER AQUATICS          37.38
WELTZ, SCOTT          11 PC SAN JOSE AQUATICS       37.80
CABRERA, SIMON        12 PC CITY OF MODESTO SW      38.35
TALBOTT, CHRISTOPHER  12 PC UNATTACHED PACIFIC      38.83
KEMETHER, MICHAEL     12 SN LODI CITY SWIM CLU      38.89
GIBLIN, JASON         11 PC ORINDA AQUATICS         39.22
LUQUET, GARED         12 PC WALNUT CREEK AQUA       39.65
NIXON, ADAM           12 PC PLEASANTON SEA HAW      39.76
GREMBAN, MARK         12 PC SAN RAMON LIVERMOR      39.93
GRAY, SAMUEL          11 PC TERRAPINS SWIM TEA      40.47
CARAPANOS, ALEX       11 PC WALNUT CREEK AQUA       40.89
SIGMON, NICK          12 PC OAKLAND BARRACUDA       41.56
WATTS, TIMOTHY        12 PC SAN JOSE AQUATICS       41.88
ISHII, NICHOLAS R.    12 SN LODI CITY SWIM CLU      42.11
SCOTT, COLIN J        12 PC ORINDA AQUATICS         42.16
DECKERT, MICHAEL      12 PC TERRAPINS SWIM TEA      42.51
BULL, CRAIG           11 PC WALNUT CREEK AQUA       42.94
SHAH, ANSHUL P        11 PC PLEASANTON SEA HAW      43.02
MORSILLI, NICKOLAS    12 PC PLEASANTON SEA HAW      43.28
KUMAR, RISHIE         11 PC PLEASANTON SEA HAW      43.72
TIEFENTHALER, JUSTIN  11 PC PLEASANTON SEA HAW      43.94
PRINCE, WILLIAM       12 PC TERRAPINS SWIM TEA      44.87
BARRY, CHRISTOPHER    11 PC WALNUT CREEK AQUA       45.55
CASEY, LANCE          11 PC CITY OF MODESTO SW      45.76
BASILIO, PAOLO        11 PC SANTA CLARA SWIM C      45.91
KOUTNEY, COLIN        11 PC FREMONT AREA SWIM       48.41
GARCIA, THOMAS        11 PC TERRAPINS SWIM TEA      48.60
LANGDON, PRESTON      11 PC SANTA CLARA SWIM C      51.29
CHANG, ANDREW         11 PC SAN RAMON LIVERMOR      51.95
BACHER, BRENDEN       12 PC TERRAPINS SWIM TEA      52.63
MANCINI, BRIAN        12 PC PLEASANTON SEA HAW      53.01
DELA PENA, ANDREW     12 PC WALNUT CREEK AQUA       57.69
MAIER, ERIC           11 PC PLEASANTON SEA HAW    1:06.00
CALLES, TORREN        11 PC FREMONT AREA SWIM     1:09.93
KANE, BRIAN           11 PC AGCC OSPREY           NO SHOW
TAPPE, JOSHUA         12 PC ALAMEDA ISLAND AQU     DQUED

=============================================================================================================================
   EVENT   16                                    MALE    11-12   100 BREAST                                  EVENT   16
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

MCCREERY, SEAN        12 PC WALNUT CREEK AQUA     1:14.56
MAY, ANDREW           12 PC DELTA VALLEY AQUAT    1:15.92
MCCREERY, RYAN        11 PC WALNUT CREEK AQUA     1:16.90
WEBER, DANNY          12 PC PLEASANTON SEA HAW    1:18.09
TANG, ALEX            12 PC WALNUT CREEK AQUA     1:19.19
BURKE, TOKI           12 PC ROHNERT PARK SWIM     1:19.43
NEVEU, NICKOLAS       12 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:20.16

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1034

                                               P L E A S A N T O N  S E A  H A W K S

MEET SANCTION NUMBER PC233-98                         12/05/98  THRU  12/06/98          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

=============================================================================================================================
   EVENT   16                                    MALE    11-12   100 BREAST                                  EVENT   16
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

WELTZ, SCOTT          11 PC SAN JOSE AQUATICS     1:20.76
HESSLER, WALTER       11 PC SANTA CLARA SWIM C    1:20.96
CABRERA, SIMON        12 PC CITY OF MODESTO SW    1:21.26
MCDANIELS, SCOTT      12 PC ALAMEDA ISLAND AQU    1:23.22
JACKSON, SCOTT        11 PC UNATTACHED PACIFIC    1:23.39
GUIMARIN, MICHAEL     11 PC SANTA CLARA SWIM C    1:24.61
GRAY, SAMUEL          11 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:25.12
VISGILIO, NICHOLAS    12 PC TIGER AQUATICS        1:25.18
ESTANDIAN, DANIEL     12 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:26.41
KEMETHER, MICHAEL     12 SN LODI CITY SWIM CLU    1:27.02
DUDZIAK, CHRIS J.     12 PC TRI-VALLEY SEA DEV    1:27.24
OH, TAEMIN            11 PC SANTA CLARA SWIM C    1:27.74
LUQUET, GARED         12 PC WALNUT CREEK AQUA     1:27.78
GIBLIN, JASON         11 PC ORINDA AQUATICS       1:28.08
SCIOSCIA, SAM         12 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:28.50
MENGEL, GREGORY       11 PC SAN JOSE AQUATICS     1:28.86
NIXON, ADAM           12 PC PLEASANTON SEA HAW    1:29.56
DECKERT, MICHAEL      12 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:29.74
HERZOG, ZACHERY       12 PC MODESTO FITNESS AN    1:30.26
SCOTT, COLIN J        12 PC ORINDA AQUATICS       1:32.20
SHAH, ANSHUL P        11 PC PLEASANTON SEA HAW    1:33.10
CASEY, LANCE          11 PC CITY OF MODESTO SW    1:33.11
PRINCE, WILLIAM       12 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:34.87
RETORT, GABRIEL       11 PC PLEASANTON SEA HAW    1:36.72
BETHEL, ZACHARY       11 PC MODESTO FITNESS AN    1:39.08
FUGERE, KEVIN         12 PC UNATTACHED PACIFIC    1:40.06
BEROLZHEIMER, PHILIP  11 PC TIGER AQUATICS        1:42.14
THRASHER, AARON       11 PC ALA GATORS            1:42.78
SZATAI, DAVID         12 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:43.59
GARCIA, THOMAS        11 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:43.63
CARLOW, KRIS J.       12 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:45.32
RICHARDSON, ALEX      11 PC ALA GATORS            1:47.21
MC GWIN, NATHAN S.    11 PC ALAMEDA ISLAND AQU    1:47.50
MANCINI, BRIAN        12 PC PLEASANTON SEA HAW    1:52.22
BACHER, BRENDEN       12 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:53.83
FLUSS, JOEL           11 PC PLEASANTON SEA HAW    2:00.95
MAIER, ERIC           11 PC PLEASANTON SEA HAW    2:01.12
ARNOLD, THOMAS        11 PC TERRAPINS SWIM TEA    2:07.94
HUNTER, THOMAS        11 PC MODESTO FITNESS AN     DQUED
RICHARDSON, MATT      12 PC WALNUT CREEK AQUA      DQUED

=============================================================================================================================
   EVENT    8                                    MALE    11-12   50 FLY                                      EVENT    8
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

NGUYEN, THUY          12 PC WALNUT CREEK AQUA       26.15
BURKE, TOKI           12 PC ROHNERT PARK SWIM       27.68
FAN, DAVIN            12 PC SANTA CLARA SWIM C      28.52
MARTIN, MATTHIEU      12 PC WALNUT CREEK AQUA       28.52
ROTHBERG, DASHIELL I. 11 PC WALNUT CREEK AQUA       30.02
SANDBERG, JESSE       12 PC ORINDA AQUATICS         30.09
BRISTOW, TRAVIS       12 PC WALNUT CREEK AQUA       30.33
MCCABE, PATRICK       12 PC WALNUT CREEK AQUA       30.38
MCDANIELS, SCOTT      12 PC ALAMEDA ISLAND AQU      30.39
KIKUTA, KYLE          12 PC SAN JOSE AQUATICS       30.42
ST. URBAIN, NOAH B.   12 PC TIGER AQUATICS          30.43
HAMILTON, NEAL        12 PC ALAMEDA ISLAND AQU      30.80
TALBOTT, CHRISTOPHER  12 PC UNATTACHED PACIFIC      30.92
BIEL, MATTHEW         12 PC TERRAPINS SWIM TEA      31.02
MCCREERY, RYAN        11 PC WALNUT CREEK AQUA       31.15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1034

                                               P L E A S A N T O N  S E A  H A W K S

MEET SANCTION NUMBER PC233-98                         12/05/98  THRU  12/06/98          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

=============================================================================================================================
   EVENT    8                                    MALE    11-12   50 FLY                                      EVENT    8
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

GUIMARIN, MICHAEL     11 PC SANTA CLARA SWIM C      31.70
HESSLER, WALTER       11 PC SANTA CLARA SWIM C      31.70
KRAUSE, BOBBY         12 PC ORINDA AQUATICS         32.04
WELTZ, SCOTT          11 PC SAN JOSE AQUATICS       32.05
LETO, KYLE            12 PC SAN JOSE AQUATICS       32.68
TIEFENTHALER, JUSTIN  11 PC PLEASANTON SEA HAW      32.72
WATTS, TIMOTHY        12 PC SAN JOSE AQUATICS       33.05
LUQUET, GARED         12 PC WALNUT CREEK AQUA       33.20
SAVAGE, JOHN          11 PC OAKLAND BARRACUDA       33.42
GIBLIN, JASON         11 PC ORINDA AQUATICS         33.72
DECKERT, MICHAEL      12 PC TERRAPINS SWIM TEA      34.16
HANSON, JOEL          11 PC WALNUT CREEK AQUA       34.88
CASEY, LANCE          11 PC CITY OF MODESTO SW      35.01
VISGILIO, NICHOLAS    12 PC TIGER AQUATICS          35.07
BETHEL, ZACHARY       11 PC MODESTO FITNESS AN      35.19
KEMETHER, MICHAEL     12 SN LODI CITY SWIM CLU      35.86
MCCREERY, SEAN        12 PC WALNUT CREEK AQUA       35.94
ISHII, NICHOLAS R.    12 SN LODI CITY SWIM CLU      36.45
NIXON, ADAM           12 PC PLEASANTON SEA HAW      37.82
SCOTT, COLIN J        12 PC ORINDA AQUATICS         37.87
BULL, CRAIG           11 PC WALNUT CREEK AQUA       37.90
TANG, ALEX            12 PC WALNUT CREEK AQUA       38.09
OH, TAEMIN            11 PC SANTA CLARA SWIM C      38.28
COSTALES, BERNABE     12 PC ALAMEDA ISLAND AQU      38.74
PRINCE, WILLIAM       12 PC TERRAPINS SWIM TEA      38.92
MCKITTRICK, KYLE      12 PC TRI-VALLEY SEA DEV      38.96
BRODIE, MILES         11 PC TIGER AQUATICS          39.02
PFEIL, SPENCER        12 PC TIGER AQUATICS          39.68
MERTZIG, JOEY         11 PC ALA GATORS              39.79
KUMAR, RISHIE         11 PC PLEASANTON SEA HAW      40.60
RETORT, GABRIEL       11 PC PLEASANTON SEA HAW      41.15
BASILIO, PAOLO        11 PC SANTA CLARA SWIM C      41.97
CUSHING, PARKER       12 PC CITY OF MODESTO SW      42.95
TAPPE, JOSHUA         12 PC ALAMEDA ISLAND AQU      43.02
RICHARDSON, ALEX      11 PC ALA GATORS              43.43
RICHARDSON, MATT      12 PC WALNUT CREEK AQUA       44.04
ENNIS, NICK           11 PC WALNUT CREEK AQUA       44.28
FUGERE, KEVIN         12 PC UNATTACHED PACIFIC      44.55
BACHER, BRENDEN       12 PC TERRAPINS SWIM TEA      46.46
MC GWIN, NATHAN S.    11 PC ALAMEDA ISLAND AQU      47.15
SULLIVAN, GEORGE      11 PC WALNUT CREEK AQUA       49.67
GARCIA, THOMAS        11 PC TERRAPINS SWIM TEA      50.56
ARNOLD, THOMAS        11 PC TERRAPINS SWIM TEA      59.47
DEBLIECK, ALEX        11 PC ALAMEDA ISLAND AQU     DQUED
KHIBIN, VOLODYMYR     11 PC PLEASANTON SEA HAW     DQUED

=============================================================================================================================
   EVENT   66                                    MALE    11-12   100 FLY                                     EVENT   66
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

BURKE, TOKI           12 PC ROHNERT PARK SWIM     1:01.61
MARTIN, MATTHIEU      12 PC WALNUT CREEK AQUA     1:07.58
LATHROPE, SCOTT       12 PC ORINDA AQUATICS       1:07.96
GUIMARIN, MICHAEL     11 PC SANTA CLARA SWIM C    1:09.77
TALBOTT, CHRISTOPHER  12 PC UNATTACHED PACIFIC    1:09.95
BIEL, MATTHEW         12 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:11.25
WELTZ, SCOTT          11 PC SAN JOSE AQUATICS     1:12.17
SANDBERG, JESSE       12 PC ORINDA AQUATICS       1:13.08
KRAUSE, BOBBY         12 PC ORINDA AQUATICS       1:13.19
HESSLER, WALTER       11 PC SANTA CLARA SWIM C    1:14.54

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1034

                                               P L E A S A N T O N  S E A  H A W K S

MEET SANCTION NUMBER PC233-98                         12/05/98  THRU  12/06/98          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

=============================================================================================================================
   EVENT   66                                    MALE    11-12   100 FLY                                     EVENT   66
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

CHEN, ALBERT          12 PC SAN JOSE AQUATICS     1:14.78
NEVEU, NICKOLAS       12 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:15.77
SAVAGE, JOHN          11 PC OAKLAND BARRACUDA     1:18.42
CASEY, LANCE          11 PC CITY OF MODESTO SW    1:21.41
HANSON, JOEL          11 PC WALNUT CREEK AQUA     1:21.78
GIBLIN, JASON         11 PC ORINDA AQUATICS       1:25.35
BULL, CRAIG           11 PC WALNUT CREEK AQUA     1:27.86
CABRERA, SIMON        12 PC CITY OF MODESTO SW    1:28.67
COSTALES, BERNABE     12 PC ALAMEDA ISLAND AQU    1:29.45
JACKSON, SCOTT        11 PC UNATTACHED PACIFIC    1:32.60
MCKITTRICK, KYLE      12 PC TRI-VALLEY SEA DEV    1:35.84

=============================================================================================================================
   EVENT   42                                    MALE    11-12   100 I.M.                                    EVENT   42
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

NGUYEN, THUY          12 PC WALNUT CREEK AQUA       59.94
FAN, DAVIN            12 PC SANTA CLARA SWIM C    1:05.91
BURKE, TOKI           12 PC ROHNERT PARK SWIM     1:06.80
ST. URBAIN, NOAH B.   12 PC TIGER AQUATICS        1:08.72
KIKUTA, KYLE          12 PC SAN JOSE AQUATICS     1:08.89
BIEL, MATTHEW         12 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:09.09
WELTZ, SCOTT          11 PC SAN JOSE AQUATICS     1:10.07
LATHROPE, SCOTT       12 PC ORINDA AQUATICS       1:10.13
GILFORD, LUKE         12 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:10.49
MCCREERY, RYAN        11 PC WALNUT CREEK AQUA     1:10.53
NEVEU, NICKOLAS       12 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:10.58
ROTHBERG, DASHIELL I. 11 PC WALNUT CREEK AQUA     1:10.86
MCDANIELS, SCOTT      12 PC ALAMEDA ISLAND AQU    1:10.92
SANDBERG, JESSE       12 PC ORINDA AQUATICS       1:11.33
HAMILTON, NEAL        12 PC ALAMEDA ISLAND AQU    1:11.54
HESSLER, WALTER       11 PC SANTA CLARA SWIM C    1:12.68
GUIMARIN, MICHAEL     11 PC SANTA CLARA SWIM C    1:12.93
WATTS, TIMOTHY        12 PC SAN JOSE AQUATICS     1:13.17
MCCREERY, SEAN        12 PC WALNUT CREEK AQUA     1:13.62
TANG, ALEX            12 PC WALNUT CREEK AQUA     1:14.17
LUQUET, GARED         12 PC WALNUT CREEK AQUA     1:14.20
KRAUSE, BOBBY         12 PC ORINDA AQUATICS       1:14.24
JACKSON, SCOTT        11 PC UNATTACHED PACIFIC    1:14.78
GRAY, SAMUEL          11 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:15.88
MENGEL, GREGORY       11 PC SAN JOSE AQUATICS     1:16.05
CARAPANOS, ALEX       11 PC WALNUT CREEK AQUA     1:17.59
HANSON, JOEL          11 PC WALNUT CREEK AQUA     1:17.64
GIBLIN, JASON         11 PC ORINDA AQUATICS       1:17.84
GREMBAN, MARK         12 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:18.28
KEMETHER, MICHAEL     12 SN LODI CITY SWIM CLU    1:18.42
MORSILLI, NICKOLAS    12 PC PLEASANTON SEA HAW    1:18.42
DECKERT, MICHAEL      12 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:18.61
LYNCH, ERIC           11 PC SANTA CLARA SWIM C    1:19.33
WEBER, DANNY          12 PC PLEASANTON SEA HAW    1:20.42
TIEFENTHALER, JUSTIN  11 PC PLEASANTON SEA HAW    1:20.66
CASEY, LANCE          11 PC CITY OF MODESTO SW    1:20.84
VISGILIO, NICHOLAS    12 PC TIGER AQUATICS        1:21.46
PRINCE, WILLIAM       12 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:22.96
BASILIO, PAOLO        11 PC SANTA CLARA SWIM C    1:27.66
LANGDON, PRESTON      11 PC SANTA CLARA SWIM C    1:28.53
ENNIS, NICK           11 PC WALNUT CREEK AQUA     1:31.33
MCKITTRICK, KYLE      12 PC TRI-VALLEY SEA DEV    1:31.76
SCOTT, COLIN J        12 PC ORINDA AQUATICS       1:31.82
GARCIA, THOMAS        11 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:34.67

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1034

                                               P L E A S A N T O N  S E A  H A W K S

MEET SANCTION NUMBER PC233-98                         12/05/98  THRU  12/06/98          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

=============================================================================================================================
   EVENT   42                                    MALE    11-12   100 I.M.                                    EVENT   42
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

MANCINI, BRIAN        12 PC PLEASANTON SEA HAW    1:45.30
BACHER, BRENDEN       12 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:56.28
CALLES, TORREN        11 PC FREMONT AREA SWIM     2:48.21
BARRY, CHRISTOPHER    11 PC WALNUT CREEK AQUA      DQUED
CHANG, ANDREW         11 PC SAN RAMON LIVERMOR     DQUED
SIGMON, NICK          12 PC OAKLAND BARRACUDA      DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1034

                                               P L E A S A N T O N  S E A  H A W K S

MEET SANCTION NUMBER PC233-98                         12/05/98  THRU  12/06/98          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


=============================================================================================================================
   EVENT   72                                    MALE    13-18   50 FREE                                     EVENT   72
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

REMPFER, CODY T.      16 SN LODI CITY SWIM CLU      22.98
SCHULZ, FRANK J.      16 SN LODI CITY SWIM CLU      23.00
SKRUZNY, JINDRA       17 PC WALNUT CREEK AQUA       23.06
LYON, MATTHEW         14 PC OAKLAND BARRACUDA       23.09
MARGRETT, CHRISTOPHER 15 PC PLEASANTON SEA HAW      23.32
DRUCKER, ADAM         17 PC ORINDA AQUATICS         23.36
WILLIAMS, KEVIN       17 PC TERRAPINS SWIM TEA      23.62
GARDIN, CHARLIE       14 PC SAN JOSE AQUATICS       23.73
PALMER, AJAMU         16 PC ORINDA AQUATICS         23.81
PARRISH, JAMES        15 PC SAN RAMON LIVERMOR      24.09
DANIELS, DEREK        17 PC OAKLAND BARRACUDA       24.11
BAKER, MARK           14 PC SAN RAMON LIVERMOR      24.21
ANAYA, JOSH           14 PC WALNUT CREEK AQUA       24.24
COUGHLAN, BRIAN       16 PC ORINDA AQUATICS         24.32
BISACCIA, ANDREW      14 PC UNATTACHED PACIFIC      24.41
ROTHWAY, MATHEW       15 PC WALNUT CREEK AQUA       24.62
PORTEOUS, GARRETT     14 PC UNATTACHED PACIFIC      24.67
WATKINS, ERIC         13 PC SAN JOSE AQUATICS       24.67
CROWDER, RICHIE       13 PC SAN JOSE AQUATICS       24.84
SHERMAN, BRIAN J.     17 SN LODI CITY SWIM CLU      24.87
FISH, DAN             15 PC PLEASANTON SEA HAW      24.94
CHASEY, STEVE         17 PC OAKLAND BARRACUDA       24.95
MATHIS, BRANDON       16 PC PLEASANTON SEA HAW      25.02
KILPATRICK, MICHAEL   15 PC PLEASANTON SEA HAW      25.15
ORMONDE, TRENT        14 PC SAN JOSE AQUATICS       25.16
TORBECK, CHRISTOPHER  14 PC PLEASANTON SEA HAW      25.54
MARSHALL, JON         13 PC TRI-VALLEY SEA DEV      25.57
SMRZ, PAUL            15 PC WALNUT CREEK AQUA       25.58
MOYNIHAN, ROBERT      16 PC UNATTACHED PACIFIC      25.63
MADSON, BRETT         15 PC TERRAPINS SWIM TEA      25.69
PORTEOUS, BRENT       14 PC UNATTACHED PACIFIC      25.70
CHIN, MATTHEW A.      14 PC WALNUT CREEK AQUA       25.72
THVEDT, BEN           16 PC OAKLAND BARRACUDA       25.83
SAVAGE, DAN           15 PC OAKLAND BARRACUDA       25.88
BOIN, MATTHEW         14 PC SAN JOSE AQUATICS       25.90
THOMSON, DANNY        13 PC OAKLAND BARRACUDA       25.90
LANGENMANN, TIM B.    16 PC SEBASTAPOL SEA SER      25.94
GIBBS, MICHAEL        15 PC SEBASTAPOL SEA SER      26.13
TORBECK, JEFFREY      14 PC PLEASANTON SEA HAW      26.28
MACKIN, BENJAMIN      15 PC AGCC OSPREY             26.52
LEE, KENNY            15 PC OAKLAND BARRACUDA       26.53
GENDOTTI, EVAN        15 PC SAN RAMON LIVERMOR      26.54
GODFREY, ROGER        14 PC UNATTACHED PACIFIC      26.58
MCLAUGHLIN, MICHAEL   13 PC FREMONT AREA SWIM       26.58
SILVERMAN, ROSS       14 PC TRI-VALLEY SEA DEV      26.59
MADDOCK, BRADLEY      15 PC TERRAPINS SWIM TEA      26.65
MECOZZI, VINCENT      15 PC SAN RAMON LIVERMOR      26.66
GIGLIOTTI, NICK       16 PC TRI-VALLEY SEA DEV      26.77
POIRIER, TODD D.      13 PC UNATTACHED PACIFIC      26.86
SCHULZ, DARRELL T     13 SN LODI CITY SWIM CLU      26.94
PERRY, STEVEN         14 PC SAN JOSE AQUATICS       27.13
KAWASAKI, JASON       13 PC ORINDA AQUATICS         27.20
OREN, JOSH A.         16 SN LODI CITY SWIM CLU      27.20
MELDER, ERIC          15 PC ALA GATORS              27.23
DORT, MATT            14 PC PLEASANTON SEA HAW      27.53
ZUCKER, ZACK          15 PC PLEASANTON SEA HAW      27.64
LEE, STROM            14 PC WALNUT CREEK AQUA       27.67
EASTERDAY, NICK       13 PC OAKLAND BARRACUDA       27.68
ARNDT, MATTHEW        14 PC SAN RAMON LIVERMOR      27.79

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1034

                                               P L E A S A N T O N  S E A  H A W K S

MEET SANCTION NUMBER PC233-98                         12/05/98  THRU  12/06/98          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

=============================================================================================================================
   EVENT   72                                    MALE    13-18   50 FREE                                     EVENT   72
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

WHEELER, THOMAS       13 PC SAN JOSE AQUATICS       27.91
MAHONEY, DANIEL       13 PC UNATTACHED PACIFIC      28.00
WEBB, STEVEN          14 PC PLEASANTON SEA HAW      28.09
GREMBAN, DAN          14 PC SAN RAMON LIVERMOR      28.42
BLACK, C.             14 PC UNATTACHED PACIFIC      28.43
MCGEACHY, CHRIS       14 PC SAN JOSE AQUATICS       28.43
TORNATORE-PILI, JOHN  15 PC OAKLAND BARRACUDA       28.60
AGNOLETTI, MIKE       15 PC AGCC OSPREY             28.75
IMAMOTA, DANIEL C.    13 PC AGCC OSPREY             28.99
CEBALLOS-MCGEE, SEAN  13 PC FREMONT AREA SWIM       29.16
MOYNIHAN, RYAN        14 PC UNATTACHED PACIFIC      30.25
CEBALLOS-MCGEE, ERIC  14 PC FREMONT AREA SWIM       30.32
HUI, VINSIN           13 PC ALAMEDA ISLAND AQU      30.34
CABRERA, MIKEAL       14 PC CITY OF MODESTO SW      30.89
REXROTH, DAVID        13 PC TIGER AQUATICS          31.95
CONROY, DANIEL        13 PC NAPA VALLEY SWIM T      32.09
CALLES, MARK          13 PC FREMONT AREA SWIM       34.26
DELEO, GREGORY        13 PC PLEASANTON SEA HAW      36.72

=============================================================================================================================
   EVENT   26                                    MALE    13-18   100 FREE                                    EVENT   26
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

MARGRETT, CHRISTOPHER 15 PC PLEASANTON SEA HAW      50.31
REMPFER, CODY T.      16 SN LODI CITY SWIM CLU      50.35
ROBINSON, DAVID       17 PC SEBASTAPOL SEA SER      50.42
CHILES, JUSTIN        15 PC ORINDA AQUATICS         50.52
WILLIAMS, KEVIN       17 PC TERRAPINS SWIM TEA      51.10
GARDIN, CHARLIE       14 PC SAN JOSE AQUATICS       51.60
CROWDER, BOBBY        15 PC SAN JOSE AQUATICS       52.06
MOSKOVITZ, NICK       17 PC SEBASTAPOL SEA SER      52.11
CHAVES, QUINLAN       15 PC DELTA VALLEY AQUAT      52.78
PETERSON, SCOTT       17 PC TERRAPINS SWIM TEA      52.80
NELSON, EVAN          17 PC PLEASANTON SEA HAW      53.00
ESTANDIAN, CHRIS      16 PC TERRAPINS SWIM TEA      53.04
BAKER, MARK           14 PC SAN RAMON LIVERMOR      53.05
PORTEOUS, GARRETT     14 PC UNATTACHED PACIFIC      53.14
PARRISH, JAMES        15 PC SAN RAMON LIVERMOR      53.18
ANAYA, JOSH           14 PC WALNUT CREEK AQUA       53.23
KILPATRICK, MICHAEL   15 PC PLEASANTON SEA HAW      53.31
COUGHLAN, BRIAN       16 PC ORINDA AQUATICS         53.69
PALMER, AJAMU         16 PC ORINDA AQUATICS         53.81
DANIELS, DEREK        17 PC OAKLAND BARRACUDA       53.93
CROWDER, RICHIE       13 PC SAN JOSE AQUATICS       54.02
WATKINS, ERIC         13 PC SAN JOSE AQUATICS       54.35
SMRZ, PAUL            15 PC WALNUT CREEK AQUA       54.64
DREIFUERST, ADAM      15 PC SAN RAMON LIVERMOR      54.77
CHASEY, STEVE         17 PC OAKLAND BARRACUDA       54.92
MATHIS, BRANDON       16 PC PLEASANTON SEA HAW      54.96
MATTOS, MICHAEL       17 PC PLEASANTON SEA HAW      55.02
TORBECK, CHRISTOPHER  14 PC PLEASANTON SEA HAW      55.20
SHERMAN, BRIAN J.     17 SN LODI CITY SWIM CLU      55.28
BOWE, KEVIN           17 PC SAN JOSE AQUATICS       55.53
PORTEOUS, BRENT       14 PC UNATTACHED PACIFIC      55.72
BISACCIA, ANDREW      14 PC UNATTACHED PACIFIC      55.75
BOIN, MATTHEW         14 PC SAN JOSE AQUATICS       55.76
CHIN, MATTHEW A.      14 PC WALNUT CREEK AQUA       55.96
FISH, DAN             15 PC PLEASANTON SEA HAW      56.13
DRISCOLL, RYAN M.     14 PC WALNUT CREEK AQUA       56.19
TORBECK, JEFFREY      14 PC PLEASANTON SEA HAW      56.22

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1034

                                               P L E A S A N T O N  S E A  H A W K S

MEET SANCTION NUMBER PC233-98                         12/05/98  THRU  12/06/98          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

=============================================================================================================================
   EVENT   26                                    MALE    13-18   100 FREE                                    EVENT   26
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

GIBBS, MICHAEL        15 PC SEBASTAPOL SEA SER      56.34
MELTON, RYAN          13 PC ORINDA AQUATICS         56.47
LANGENMANN, TIM B.    16 PC SEBASTAPOL SEA SER      56.62
RUST, NATHAN          14 PC SEBASTAPOL SEA SER      56.69
MARSHALL, JON         13 PC TRI-VALLEY SEA DEV      56.82
SCHWARM, ERIK         14 PC TERRAPINS SWIM TEA      56.96
MADSON, BRETT         15 PC TERRAPINS SWIM TEA      56.99
POIRIER, TODD D.      13 PC UNATTACHED PACIFIC      57.44
GOYETTE, TREVOR       13 PC TIGER AQUATICS          57.48
MONSEES, ZAC A.       13 PC SANTA CLARA SWIM C      57.60
SAVAGE, DAN           15 PC OAKLAND BARRACUDA       57.62
MACKIN, BENJAMIN      15 PC AGCC OSPREY             57.68
MELDER, ERIC          15 PC ALA GATORS              58.15
SCHULZ, DARRELL T     13 SN LODI CITY SWIM CLU      58.22
THVEDT, BEN           16 PC OAKLAND BARRACUDA       58.39
LEE, KENNY            15 PC OAKLAND BARRACUDA       58.40
MCLAUGHLIN, MICHAEL   13 PC FREMONT AREA SWIM       58.44
MECOZZI, VINCENT      15 PC SAN RAMON LIVERMOR      59.02
MCCARTHY, PATRICK     14 PC FREMONT AREA SWIM       59.32
BEACH, KYLE           16 PC SAN RAMON LIVERMOR      59.39
GENDOTTI, EVAN        15 PC SAN RAMON LIVERMOR      59.52
PERRY, STEVEN         14 PC SAN JOSE AQUATICS       59.53
DORT, MATT            14 PC PLEASANTON SEA HAW    1:00.69
GREMBAN, DAN          14 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:00.76
SCHUMER, BENJAMIN     13 PC SANTA CLARA SWIM C    1:01.09
WECHT, KEVIN          13 PC ORINDA AQUATICS       1:01.20
FRASER, IAN           13 PC UNATTACHED PACIFIC    1:01.28
ARNDT, MATTHEW        14 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:01.46
SILVERMAN, ROSS       14 PC TRI-VALLEY SEA DEV    1:01.71
CONROY, DANIEL        13 PC NAPA VALLEY SWIM T    1:01.74
WYNN, JEFFREY         13 PC FREMONT AREA SWIM     1:02.30
LEE, STROM            14 PC WALNUT CREEK AQUA     1:02.36
BLACK, C.             14 PC UNATTACHED PACIFIC    1:02.45
MCGEACHY, CHRIS       14 PC SAN JOSE AQUATICS     1:02.86
ZUCKER, ZACK          15 PC PLEASANTON SEA HAW    1:02.92
WINGO, TOBY           13 PC WALNUT CREEK AQUA     1:03.63
BURKE, TANNER         13 PC ORINDA AQUATICS       1:03.86
IMAMOTA, DANIEL C.    13 PC AGCC OSPREY           1:04.21
LOPEZ, ERIC           13 PC OAKLAND BARRACUDA     1:05.00
WELTZ, ANDREW         13 PC LOS PASEOS AQUATIC    1:05.66
MORROW, ALEX J.       16 PC TIGER AQUATICS        1:06.66
BRANT, JAMES          14 PC TIGER AQUATICS        1:07.49
CABRERA, MIKEAL       14 PC CITY OF MODESTO SW    1:07.68
AGNOLETTI, MIKE       15 PC AGCC OSPREY           1:09.25
REXROTH, DAVID        13 PC TIGER AQUATICS        1:10.42
CONROY, CLAYTON       13 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:10.50
CEBALLOS-MCGEE, SEAN  13 PC FREMONT AREA SWIM     1:10.82
DELEO, GREGORY        13 PC PLEASANTON SEA HAW    1:23.96
DRUCKER, ADAM         17 PC ORINDA AQUATICS       NO SHOW
RAWSON, ANDY          13 PC ORINDA AQUATICS       NO SHOW
TOLCHINSKY, SASHA     14 PC FREMONT AREA SWIM     NO SHOW

=============================================================================================================================
   EVENT   64                                    MALE    13-18   200 FREE                                    EVENT   64
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

SCHULZ, FRANK J.      16 SN LODI CITY SWIM CLU    1:48.30
REMPFER, CODY T.      16 SN LODI CITY SWIM CLU    1:51.89
PETERSEN, KENNETH     16 PC FREMONT AREA SWIM     1:52.41
CHAVES, QUINLAN       15 PC DELTA VALLEY AQUAT    1:53.67

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1034

                                               P L E A S A N T O N  S E A  H A W K S

MEET SANCTION NUMBER PC233-98                         12/05/98  THRU  12/06/98          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

=============================================================================================================================
   EVENT   64                                    MALE    13-18   200 FREE                                    EVENT   64
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

KILPATRICK, MICHAEL   15 PC PLEASANTON SEA HAW    1:54.39
BECK, NICOLAS         14 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:54.87
CROWDER, BOBBY        15 PC SAN JOSE AQUATICS     1:55.10
DRUCKER, ADAM         17 PC ORINDA AQUATICS       1:55.44
WILLIAMS, KEVIN       17 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:55.61
SKRUZNY, JINDRA       17 PC WALNUT CREEK AQUA     1:55.92
PORTEOUS, GARRETT     14 PC UNATTACHED PACIFIC    1:57.41
ORMONDE, TRENT        14 PC SAN JOSE AQUATICS     1:57.66
FOULDS, JEFFREY       14 PC WALNUT CREEK AQUA     1:58.01
CROWDER, RICHIE       13 PC SAN JOSE AQUATICS     1:58.14
ANAYA, JOSH           14 PC WALNUT CREEK AQUA     1:58.60
MCGOWAN, JONATHAN     13 PC WALNUT CREEK AQUA     1:58.66
COUGHLAN, BRIAN       16 PC ORINDA AQUATICS       1:58.71
SMRZ, PAUL            15 PC WALNUT CREEK AQUA     1:59.44
MONSEES, ZAC A.       13 PC SANTA CLARA SWIM C    1:59.51
CHIN, MATTHEW A.      14 PC WALNUT CREEK AQUA     1:59.58
TORBECK, CHRISTOPHER  14 PC PLEASANTON SEA HAW    1:59.62
POIRIER, TODD D.      13 PC UNATTACHED PACIFIC    1:59.67
TORBECK, JEFFREY      14 PC PLEASANTON SEA HAW    2:01.08
GIBBS, MICHAEL        15 PC SEBASTAPOL SEA SER    2:01.58
SCOTT, JOSH           15 PC TERRAPINS SWIM TEA    2:01.71
PORTEOUS, BRENT       14 PC UNATTACHED PACIFIC    2:02.71
MOYNIHAN, ROBERT      16 PC UNATTACHED PACIFIC    2:02.87
PALMER, AJAMU         16 PC ORINDA AQUATICS       2:03.18
SHERMAN, BRIAN J.     17 SN LODI CITY SWIM CLU    2:03.31
GODFREY, ROGER        14 PC UNATTACHED PACIFIC    2:03.79
CHASEY, STEVE         17 PC OAKLAND BARRACUDA     2:04.01
WILLIAMS, NATHAN      14 PC SAN JOSE AQUATICS     2:04.07
BOIN, MATTHEW         14 PC SAN JOSE AQUATICS     2:04.15
MADDOCK, BRADLEY      15 PC TERRAPINS SWIM TEA    2:04.22
SCHULZ, DARRELL T     13 SN LODI CITY SWIM CLU    2:04.45
WATKINS, ERIC         13 PC SAN JOSE AQUATICS     2:04.55
MCLAUGHLIN, MICHAEL   13 PC FREMONT AREA SWIM     2:04.70
RUST, NATHAN          14 PC SEBASTAPOL SEA SER    2:04.79
KAWASAKI, JASON       13 PC ORINDA AQUATICS       2:04.83
SAVAGE, DAN           15 PC OAKLAND BARRACUDA     2:04.88
DWELLEY, JOHN         13 PC TERRAPINS SWIM TEA    2:05.05
GENDOTTI, EVAN        15 PC SAN RAMON LIVERMOR    2:06.86
WHEELER, THOMAS       13 PC SAN JOSE AQUATICS     2:07.15
NELSON, MICHAEL W.    13 PC WALNUT CREEK AQUA     2:07.21
THVEDT, BEN           16 PC OAKLAND BARRACUDA     2:07.26
SCHWARM, ERIK         14 PC TERRAPINS SWIM TEA    2:07.31
BURKE, TANNER         13 PC ORINDA AQUATICS       2:07.75
MADSON, BRETT         15 PC TERRAPINS SWIM TEA    2:08.15
PERRY, STEVEN         14 PC SAN JOSE AQUATICS     2:08.23
MACKIN, BENJAMIN      15 PC AGCC OSPREY           2:08.63
GAVAN, MICHAEL        15 PC TERRAPINS SWIM TEA    2:08.64
SCOTT, BRANDON        13 PC ALA GATORS            2:08.69
MARGRETT, CHRISTOPHER 15 PC PLEASANTON SEA HAW    2:09.19
LEE, KENNY            15 PC OAKLAND BARRACUDA     2:09.42
MELDER, ERIC          15 PC ALA GATORS            2:10.08
SCHUMER, BENJAMIN     13 PC SANTA CLARA SWIM C    2:10.17
GREMBAN, DAN          14 PC SAN RAMON LIVERMOR    2:10.64
ARNDT, MATTHEW        14 PC SAN RAMON LIVERMOR    2:11.25
TSAY, ERIC            13 PC SAN JOSE AQUATICS     2:11.29
WECHT, KEVIN          13 PC ORINDA AQUATICS       2:11.93
DORT, MATT            14 PC PLEASANTON SEA HAW    2:12.73
MCCARTHY, PATRICK     14 PC FREMONT AREA SWIM     2:12.95
OREN, JOSH A.         16 SN LODI CITY SWIM CLU    2:14.06
FRASER, IAN           13 PC UNATTACHED PACIFIC    2:14.95
BLACK, C.             14 PC UNATTACHED PACIFIC    2:16.62
MOYNIHAN, RYAN        14 PC UNATTACHED PACIFIC    2:16.81

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1034

                                               P L E A S A N T O N  S E A  H A W K S

MEET SANCTION NUMBER PC233-98                         12/05/98  THRU  12/06/98          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

=============================================================================================================================
   EVENT   64                                    MALE    13-18   200 FREE                                    EVENT   64
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

TORNATORE-PILI, JOHN  15 PC OAKLAND BARRACUDA     2:20.90
EASTERDAY, NICK       13 PC OAKLAND BARRACUDA     2:22.26
GIGLIOTTI, NICK       16 PC TRI-VALLEY SEA DEV    2:24.28
MARSHALL, JON         13 PC TRI-VALLEY SEA DEV    2:24.84
IMAMOTA, DANIEL C.    13 PC AGCC OSPREY           2:26.04
SILVERMAN, ROSS       14 PC TRI-VALLEY SEA DEV    2:27.92
CABRERA, MIKEAL       14 PC CITY OF MODESTO SW    2:29.08
AGNOLETTI, MIKE       15 PC AGCC OSPREY           2:31.60
REXROTH, DAVID        13 PC TIGER AQUATICS        2:35.69
CEBALLOS-MCGEE, SEAN  13 PC FREMONT AREA SWIM     2:41.80
CALLES, MARK          13 PC FREMONT AREA SWIM     2:58.19

=============================================================================================================================
   EVENT   56                                    MALE    13-18   100 BACK                                    EVENT   56
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

SCOTT, JOSH           15 PC TERRAPINS SWIM TEA      56.38
CROWDER, BOBBY        15 PC SAN JOSE AQUATICS       57.33
AGUILAR, ERIC         16 PC FREMONT AREA SWIM       58.33
GARDIN, CHARLIE       14 PC SAN JOSE AQUATICS       58.76
REMPFER, CODY T.      16 SN LODI CITY SWIM CLU      58.85
KILPATRICK, MICHAEL   15 PC PLEASANTON SEA HAW      59.00
LYON, MATTHEW         14 PC OAKLAND BARRACUDA       59.21
ROTHWAY, MATHEW       15 PC WALNUT CREEK AQUA     1:00.51
PARRISH, JAMES        15 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:00.60
SKRUZNY, JINDRA       17 PC WALNUT CREEK AQUA     1:00.75
WATKINS, ERIC         13 PC SAN JOSE AQUATICS     1:01.00
POIRIER, TODD D.      13 PC UNATTACHED PACIFIC    1:01.14
BECK, NICOLAS         14 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:01.45
FOULDS, JEFFREY       14 PC WALNUT CREEK AQUA     1:01.78
MATTOS, MICHAEL       17 PC PLEASANTON SEA HAW    1:02.42
GAVAN, MICHAEL        15 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:02.66
CHAVES, QUINLAN       15 PC DELTA VALLEY AQUAT    1:02.67
FISH, DAN             15 PC PLEASANTON SEA HAW    1:02.70
BAKER, MARK           14 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:02.71
PORTEOUS, BRENT       14 PC UNATTACHED PACIFIC    1:03.13
MONSEES, ZAC A.       13 PC SANTA CLARA SWIM C    1:03.44
THOMSON, DANNY        13 PC OAKLAND BARRACUDA     1:03.84
DANIELS, DEREK        17 PC OAKLAND BARRACUDA     1:04.12
GIBBS, MICHAEL        15 PC SEBASTAPOL SEA SER    1:04.25
MATHIS, BRANDON       16 PC PLEASANTON SEA HAW    1:04.47
LANGENMANN, TIM B.    16 PC SEBASTAPOL SEA SER    1:04.80
KAWASAKI, JASON       13 PC ORINDA AQUATICS       1:05.12
ANAYA, JOSH           14 PC WALNUT CREEK AQUA     1:05.31
WILLIAMS, NATHAN      14 PC SAN JOSE AQUATICS     1:05.34
DWELLEY, JOHN         13 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:05.35
ORMONDE, TRENT        14 PC SAN JOSE AQUATICS     1:05.35
CHASEY, STEVE         17 PC OAKLAND BARRACUDA     1:05.66
SAVAGE, DAN           15 PC OAKLAND BARRACUDA     1:06.18
CROWDER, RICHIE       13 PC SAN JOSE AQUATICS     1:06.43
MCCARTHY, PATRICK     14 PC FREMONT AREA SWIM     1:06.69
GODFREY, ROGER        14 PC UNATTACHED PACIFIC    1:07.06
THVEDT, BEN           16 PC OAKLAND BARRACUDA     1:07.24
MCLAUGHLIN, MICHAEL   13 PC FREMONT AREA SWIM     1:07.86
MOYNIHAN, ROBERT      16 PC UNATTACHED PACIFIC    1:08.22
SCHWARM, ERIK         14 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:08.65
MADDOCK, BRADLEY      15 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:08.69
BOIN, MATTHEW         14 PC SAN JOSE AQUATICS     1:09.02
NELSON, MICHAEL W.    13 PC WALNUT CREEK AQUA     1:09.79
MADSON, BRETT         15 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:09.85

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1034

                                               P L E A S A N T O N  S E A  H A W K S

MEET SANCTION NUMBER PC233-98                         12/05/98  THRU  12/06/98          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

=============================================================================================================================
   EVENT   56                                    MALE    13-18   100 BACK                                    EVENT   56
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

SCOTT, BRANDON        13 PC ALA GATORS            1:10.21
MECOZZI, VINCENT      15 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:10.35
IMAMOTA, DANIEL C.    13 PC AGCC OSPREY           1:11.02
TSAY, ERIC            13 PC SAN JOSE AQUATICS     1:11.07
WYNN, JEFFREY         13 PC FREMONT AREA SWIM     1:11.13
FRASER, IAN           13 PC UNATTACHED PACIFIC    1:11.15
MAHONEY, DANIEL       13 PC UNATTACHED PACIFIC    1:12.07
WECHT, KEVIN          13 PC ORINDA AQUATICS       1:13.34
LEE, STROM            14 PC WALNUT CREEK AQUA     1:14.41
MACKIN, BENJAMIN      15 PC AGCC OSPREY           1:14.42
BURKE, TANNER         13 PC ORINDA AQUATICS       1:14.71
PERRY, STEVEN         14 PC SAN JOSE AQUATICS     1:14.80
CONROY, CLAYTON       13 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:15.79
EASTERDAY, NICK       13 PC OAKLAND BARRACUDA     1:16.11
HUI, VINSIN           13 PC ALAMEDA ISLAND AQU    1:18.53
TORNATORE-PILI, JOHN  15 PC OAKLAND BARRACUDA     1:19.28
CEBALLOS-MCGEE, ERIC  14 PC FREMONT AREA SWIM     1:19.57
AGNOLETTI, MIKE       15 PC AGCC OSPREY           1:20.53
MOYNIHAN, RYAN        14 PC UNATTACHED PACIFIC    1:20.95
GIGLIOTTI, NICK       16 PC TRI-VALLEY SEA DEV    1:21.47
CABRERA, MIKEAL       14 PC CITY OF MODESTO SW    1:22.68
CEBALLOS-MCGEE, SEAN  13 PC FREMONT AREA SWIM     1:24.68
MCGEACHY, CHRIS       14 PC SAN JOSE AQUATICS     1:26.67
DELEO, GREGORY        13 PC PLEASANTON SEA HAW    1:47.03
SCHUMER, BENJAMIN     13 PC SANTA CLARA SWIM C     DQUED

=============================================================================================================================
   EVENT   18                                    MALE    13-18   100 BREAST                                  EVENT   18
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

CONNALLY, JEREMY      18 PC WALNUT CREEK AQUA     1:03.87
PARRISH, JAMES        15 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:04.54
NELSON, EVAN          17 PC PLEASANTON SEA HAW    1:05.61
MATHIS, BRANDON       16 PC PLEASANTON SEA HAW    1:07.09
SCOTT, JOSH           15 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:07.09
ROTHWAY, MATHEW       15 PC WALNUT CREEK AQUA     1:07.27
CHAVES, QUINLAN       15 PC DELTA VALLEY AQUAT    1:07.56
ZUCKER, ZACK          15 PC PLEASANTON SEA HAW    1:08.04
DRUCKER, ADAM         17 PC ORINDA AQUATICS       1:08.22
PALMER, AJAMU         16 PC ORINDA AQUATICS       1:08.60
CHIN, MATTHEW A.      14 PC WALNUT CREEK AQUA     1:08.62
DEMASO, VINCENT       16 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:09.06
LEE, KENNY            15 PC OAKLAND BARRACUDA     1:09.14
NELSON, MICHAEL W.    13 PC WALNUT CREEK AQUA     1:09.24
DORT, MATT            14 PC PLEASANTON SEA HAW    1:09.43
DANIELS, DEREK        17 PC OAKLAND BARRACUDA     1:09.52
BARRAZA, DENNIS       14 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:09.68
MARGRETT, CHRISTOPHER 15 PC PLEASANTON SEA HAW    1:10.06
BEACH, KYLE           16 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:10.53
WEBB, STEVEN          14 PC PLEASANTON SEA HAW    1:10.98
SHERMAN, BRIAN J.     17 SN LODI CITY SWIM CLU    1:11.32
GOYETTE, TREVOR       13 PC TIGER AQUATICS        1:11.69
MCGOWAN, JONATHAN     13 PC WALNUT CREEK AQUA     1:12.29
MELTON, RYAN          13 PC ORINDA AQUATICS       1:12.42
DREIFUERST, ADAM      15 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:12.51
MECOZZI, VINCENT      15 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:13.54
MOSKOVITZ, NICK       17 PC SEBASTAPOL SEA SER    1:13.62
DRISCOLL, RYAN M.     14 PC WALNUT CREEK AQUA     1:14.27
WILLIAMS, NATHAN      14 PC SAN JOSE AQUATICS     1:14.41
DWELLEY, JOHN         13 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:14.76

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1034

                                               P L E A S A N T O N  S E A  H A W K S

MEET SANCTION NUMBER PC233-98                         12/05/98  THRU  12/06/98          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

=============================================================================================================================
   EVENT   18                                    MALE    13-18   100 BREAST                                  EVENT   18
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

BURKE, TANNER         13 PC ORINDA AQUATICS       1:15.12
COLLINS, OLIVER       16 PC OAKLAND BARRACUDA     1:15.23
LANGENMANN, TIM B.    16 PC SEBASTAPOL SEA SER    1:15.36
SCHUMER, BENJAMIN     13 PC SANTA CLARA SWIM C    1:15.37
CHASEY, STEVE         17 PC OAKLAND BARRACUDA     1:15.49
TORBECK, CHRISTOPHER  14 PC PLEASANTON SEA HAW    1:15.70
MADDOCK, BRADLEY      15 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:15.72
MORROW, KEVIN P.      14 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:16.28
FRASER, IAN           13 PC UNATTACHED PACIFIC    1:16.81
GENDOTTI, EVAN        15 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:16.95
WECHT, KEVIN          13 PC ORINDA AQUATICS       1:17.06
BOWE, KEVIN           17 PC SAN JOSE AQUATICS     1:17.35
MCGEACHY, CHRIS       14 PC SAN JOSE AQUATICS     1:17.79
TORBECK, JEFFREY      14 PC PLEASANTON SEA HAW    1:17.81
SAVAGE, DAN           15 PC OAKLAND BARRACUDA     1:18.26
GREMBAN, DAN          14 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:18.90
CROWDER, RICHIE       13 PC SAN JOSE AQUATICS     1:19.06
GODFREY, ROGER        14 PC UNATTACHED PACIFIC    1:19.41
BLACK, C.             14 PC UNATTACHED PACIFIC    1:20.17
MONTEYNE, ANDREW      15 PC ORINDA AQUATICS       1:20.37
MORROW, ALEX J.       16 PC TIGER AQUATICS        1:22.28
LOPEZ, ERIC           13 PC OAKLAND BARRACUDA     1:22.43
PERRY, STEVEN         14 PC SAN JOSE AQUATICS     1:23.11
MACKIN, BENJAMIN      15 PC AGCC OSPREY           1:23.44
CEBALLOS-MCGEE, ERIC  14 PC FREMONT AREA SWIM     1:25.35
WINGO, TOBY           13 PC WALNUT CREEK AQUA     1:25.62
BRANT, JAMES          14 PC TIGER AQUATICS        1:26.45
BOIN, MATTHEW         14 PC SAN JOSE AQUATICS     1:27.03
MOYNIHAN, ROBERT      16 PC UNATTACHED PACIFIC    1:27.23
WELTZ, ANDREW         13 PC LOS PASEOS AQUATIC    1:28.00
MOYNIHAN, RYAN        14 PC UNATTACHED PACIFIC    1:29.37
CONROY, CLAYTON       13 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:29.40
REXROTH, DAVID        13 PC TIGER AQUATICS        1:31.76
HILL, DAVID           14 PC ORINDA AQUATICS       NO SHOW
MARSHALL, JON         13 PC TRI-VALLEY SEA DEV    NO SHOW
MARTIN, JEREMY        13 PC TERRAPINS SWIM TEA     DQUED
MCCARTHY, PATRICK     14 PC FREMONT AREA SWIM     NO SHOW
MELDER, ERIC          15 PC ALA GATORS             DQUED
SILVERMAN, ROSS       14 PC TRI-VALLEY SEA DEV    NO SHOW
TOLCHINSKY, SASHA     14 PC FREMONT AREA SWIM     NO SHOW

=============================================================================================================================
   EVENT   48                                    MALE    13-18   200 BREAST                                  EVENT   48
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

SCOTT, JOSH           15 PC TERRAPINS SWIM TEA    2:21.02
SCHULZ, FRANK J.      16 SN LODI CITY SWIM CLU    2:21.52
PARRISH, JAMES        15 PC SAN RAMON LIVERMOR    2:21.68
CHAVES, QUINLAN       15 PC DELTA VALLEY AQUAT    2:24.86
WEBB, STEVEN          14 PC PLEASANTON SEA HAW    2:28.61
ROTHWAY, MATHEW       15 PC WALNUT CREEK AQUA     2:29.28
MATHIS, BRANDON       16 PC PLEASANTON SEA HAW    2:30.19
CHIN, MATTHEW A.      14 PC WALNUT CREEK AQUA     2:30.37
SHERMAN, BRIAN J.     17 SN LODI CITY SWIM CLU    2:30.93
MARGRETT, CHRISTOPHER 15 PC PLEASANTON SEA HAW    2:31.53
METCALF, SCOTT        15 PC ORINDA AQUATICS       2:31.84
DANIELS, DEREK        17 PC OAKLAND BARRACUDA     2:32.14
MECOZZI, VINCENT      15 PC SAN RAMON LIVERMOR    2:32.33
NELSON, MICHAEL W.    13 PC WALNUT CREEK AQUA     2:33.78
ZUCKER, ZACK          15 PC PLEASANTON SEA HAW    2:33.95

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1034

                                               P L E A S A N T O N  S E A  H A W K S

MEET SANCTION NUMBER PC233-98                         12/05/98  THRU  12/06/98          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

=============================================================================================================================
   EVENT   48                                    MALE    13-18   200 BREAST                                  EVENT   48
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

LEE, KENNY            15 PC OAKLAND BARRACUDA     2:33.99
MCGOWAN, JONATHAN     13 PC WALNUT CREEK AQUA     2:35.14
FISH, DAN             15 PC PLEASANTON SEA HAW    2:35.53
BURKE, TANNER         13 PC ORINDA AQUATICS       2:36.20
BAKER, MARK           14 PC SAN RAMON LIVERMOR    2:36.92
RUST, NATHAN          14 PC SEBASTAPOL SEA SER    2:37.07
DORT, MATT            14 PC PLEASANTON SEA HAW    2:37.66
WECHT, KEVIN          13 PC ORINDA AQUATICS       2:39.65
DWELLEY, JOHN         13 PC TERRAPINS SWIM TEA    2:40.09
WILLIAMS, NATHAN      14 PC SAN JOSE AQUATICS     2:41.53
GENDOTTI, EVAN        15 PC SAN RAMON LIVERMOR    2:41.70
SCHUMER, BENJAMIN     13 PC SANTA CLARA SWIM C    2:41.71
TORBECK, CHRISTOPHER  14 PC PLEASANTON SEA HAW    2:42.44
SCOTT, BRANDON        13 PC ALA GATORS            2:46.83
THOMSON, DANNY        13 PC OAKLAND BARRACUDA     2:47.23
GREMBAN, DAN          14 PC SAN RAMON LIVERMOR    2:47.93
ARNDT, MATTHEW        14 PC SAN RAMON LIVERMOR    2:48.23
TSAY, ERIC            13 PC SAN JOSE AQUATICS     2:49.00
TORBECK, JEFFREY      14 PC PLEASANTON SEA HAW    2:49.66
FRASER, IAN           13 PC UNATTACHED PACIFIC    2:49.84
MAHONEY, DANIEL       13 PC UNATTACHED PACIFIC    2:51.87
MCGEACHY, CHRIS       14 PC SAN JOSE AQUATICS     2:52.36
MELDER, ERIC          15 PC ALA GATORS            2:53.50
HUI, VINSIN           13 PC ALAMEDA ISLAND AQU    2:58.62
CEBALLOS-MCGEE, SEAN  13 PC FREMONT AREA SWIM     3:01.18
SILVERMAN, ROSS       14 PC TRI-VALLEY SEA DEV    3:10.56
CONROY, CLAYTON       13 PC TERRAPINS SWIM TEA    3:13.15
REXROTH, DAVID        13 PC TIGER AQUATICS        3:14.16
MCCARTHY, PATRICK     14 PC FREMONT AREA SWIM      DQUED

=============================================================================================================================
   EVENT   10                                    MALE    13-18   100 FLY                                     EVENT   10
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

REMPFER, CODY T.      16 SN LODI CITY SWIM CLU      55.03
SCOTT, JOSH           15 PC TERRAPINS SWIM TEA      56.15
ROBINSON, DAVID       17 PC SEBASTAPOL SEA SER      56.43
CHILES, JUSTIN        15 PC ORINDA AQUATICS         56.84
ESTANDIAN, CHRIS      16 PC TERRAPINS SWIM TEA      57.01
DEMASO, VINCENT       16 PC TERRAPINS SWIM TEA      57.05
MARGRETT, CHRISTOPHER 15 PC PLEASANTON SEA HAW      57.06
BAKER, MARK           14 PC SAN RAMON LIVERMOR      57.34
COUGHLAN, BRIAN       16 PC ORINDA AQUATICS         57.47
CROWDER, BOBBY        15 PC SAN JOSE AQUATICS       57.64
MATTOS, MICHAEL       17 PC PLEASANTON SEA HAW      58.23
GARDIN, CHARLIE       14 PC SAN JOSE AQUATICS       58.98
WILLIAMS, KEVIN       17 PC TERRAPINS SWIM TEA      59.49
GAVAN, MICHAEL        15 PC TERRAPINS SWIM TEA      59.74
WATKINS, ERIC         13 PC SAN JOSE AQUATICS       59.78
BARRAZA, DENNIS       14 PC TERRAPINS SWIM TEA      59.88
ANAYA, JOSH           14 PC WALNUT CREEK AQUA     1:00.17
KILPATRICK, MICHAEL   15 PC PLEASANTON SEA HAW    1:00.49
SCHULZ, DARRELL T     13 SN LODI CITY SWIM CLU    1:01.76
MONSEES, ZAC A.       13 PC SANTA CLARA SWIM C    1:01.87
LANGENMANN, TIM B.    16 PC SEBASTAPOL SEA SER    1:02.98
POIRIER, TODD D.      13 PC UNATTACHED PACIFIC    1:03.52
MOSKOVITZ, NICK       17 PC SEBASTAPOL SEA SER    1:03.53
MCGOWAN, JONATHAN     13 PC WALNUT CREEK AQUA     1:03.76
MORROW, KEVIN P.      14 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:03.78
COLLINS, OLIVER       16 PC OAKLAND BARRACUDA     1:04.66

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1034

                                               P L E A S A N T O N  S E A  H A W K S

MEET SANCTION NUMBER PC233-98                         12/05/98  THRU  12/06/98          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

=============================================================================================================================
   EVENT   10                                    MALE    13-18   100 FLY                                     EVENT   10
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

BISACCIA, ANDREW      14 PC UNATTACHED PACIFIC    1:04.75
MCCARTHY, PATRICK     14 PC FREMONT AREA SWIM     1:05.18
FOULDS, JEFFREY       14 PC WALNUT CREEK AQUA     1:05.19
BLUM, BENJAMIN        16 PC OAKLAND BARRACUDA     1:05.49
GIBBS, MICHAEL        15 PC SEBASTAPOL SEA SER    1:05.86
WILLIAMS, NATHAN      14 PC SAN JOSE AQUATICS     1:06.15
MADDOCK, BRADLEY      15 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:06.99
SMRZ, PAUL            15 PC WALNUT CREEK AQUA     1:07.31
KAWASAKI, JASON       13 PC ORINDA AQUATICS       1:07.50
WHEELER, THOMAS       13 PC SAN JOSE AQUATICS     1:07.52
GOYETTE, TREVOR       13 PC TIGER AQUATICS        1:07.56
THOMSON, DANNY        13 PC OAKLAND BARRACUDA     1:08.42
MONTEYNE, ANDREW      15 PC ORINDA AQUATICS       1:08.43
THEISEN, MICHAEL      13 PC ORINDA AQUATICS       1:08.49
ARNDT, MATTHEW        14 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:08.66
SAVAGE, DAN           15 PC OAKLAND BARRACUDA     1:09.05
MADSON, BRETT         15 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:09.70
MARSHALL, JON         13 PC TRI-VALLEY SEA DEV    1:10.13
MCLAUGHLIN, MICHAEL   13 PC FREMONT AREA SWIM     1:10.13
GIGLIOTTI, NICK       16 PC TRI-VALLEY SEA DEV    1:10.52
THVEDT, BEN           16 PC OAKLAND BARRACUDA     1:10.57
SCHWARM, ERIK         14 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:11.56
LEE, STROM            14 PC WALNUT CREEK AQUA     1:12.47
MOYNIHAN, ROBERT      16 PC UNATTACHED PACIFIC    1:14.94
BRANT, JAMES          14 PC TIGER AQUATICS        1:15.60
GREMBAN, DAN          14 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:16.01
WYNN, JEFFREY         13 PC FREMONT AREA SWIM     1:16.40
IMAMOTA, DANIEL C.    13 PC AGCC OSPREY           1:17.54
CABRERA, MIKEAL       14 PC CITY OF MODESTO SW    1:18.92
MARTIN, JEREMY        13 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:19.90
MOYNIHAN, RYAN        14 PC UNATTACHED PACIFIC    1:20.57
AGNOLETTI, MIKE       15 PC AGCC OSPREY           1:20.85
CONROY, DANIEL        13 PC NAPA VALLEY SWIM T    1:21.46
BENTON, KEVIN         17 PC WALNUT CREEK AQUA     NO SHOW
GODFREY, ROGER        14 PC UNATTACHED PACIFIC     DQUED
SHERMAN, BRIAN J.     17 SN LODI CITY SWIM CLU     DQUED

=============================================================================================================================
   EVENT   80                                    MALE    13-18   200 FLY                                     EVENT   80
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

BECK, NICOLAS         14 PC TERRAPINS SWIM TEA    2:08.73
MONSEES, ZAC A.       13 PC SANTA CLARA SWIM C    2:16.24
WEBB, STEVEN          14 PC PLEASANTON SEA HAW    2:17.00
MCGOWAN, JONATHAN     13 PC WALNUT CREEK AQUA     2:20.98
RUST, NATHAN          14 PC SEBASTAPOL SEA SER    2:21.40
WHEELER, THOMAS       13 PC SAN JOSE AQUATICS     2:22.71
SCHULZ, DARRELL T     13 SN LODI CITY SWIM CLU    2:22.73
LANGENMANN, TIM B.    16 PC SEBASTAPOL SEA SER    2:28.99

=============================================================================================================================
   EVENT    2                                    MALE    13-18   200 I.M.                                    EVENT    2
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

SCOTT, JOSH           15 PC TERRAPINS SWIM TEA    2:02.23
REMPFER, CODY T.      16 SN LODI CITY SWIM CLU    2:04.96
CHILES, JUSTIN        15 PC ORINDA AQUATICS       2:07.95
CHAVES, QUINLAN       15 PC DELTA VALLEY AQUAT    2:08.37

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1034

                                               P L E A S A N T O N  S E A  H A W K S

MEET SANCTION NUMBER PC233-98                         12/05/98  THRU  12/06/98          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

=============================================================================================================================
   EVENT    2                                    MALE    13-18   200 I.M.                                    EVENT    2
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

ESTANDIAN, CHRIS      16 PC TERRAPINS SWIM TEA    2:08.58
PETERSON, SCOTT       17 PC TERRAPINS SWIM TEA    2:08.62
CONNALLY, JEREMY      18 PC WALNUT CREEK AQUA     2:09.49
ROTHWAY, MATHEW       15 PC WALNUT CREEK AQUA     2:10.06
PARRISH, JAMES        15 PC SAN RAMON LIVERMOR    2:10.87
ROBINSON, DAVID       17 PC SEBASTAPOL SEA SER    2:11.53
GAVAN, MICHAEL        15 PC TERRAPINS SWIM TEA    2:12.25
PORTEOUS, GARRETT     14 PC UNATTACHED PACIFIC    2:14.13
BARRAZA, DENNIS       14 PC TERRAPINS SWIM TEA    2:15.18
DANIELS, DEREK        17 PC OAKLAND BARRACUDA     2:15.26
NELSON, MICHAEL W.    13 PC WALNUT CREEK AQUA     2:16.03
CHIN, MATTHEW A.      14 PC WALNUT CREEK AQUA     2:16.55
MATTOS, MICHAEL       17 PC PLEASANTON SEA HAW    2:17.69
WATKINS, ERIC         13 PC SAN JOSE AQUATICS     2:17.84
RUST, NATHAN          14 PC SEBASTAPOL SEA SER    2:18.94
SHERMAN, BRIAN J.     17 SN LODI CITY SWIM CLU    2:18.99
WEBB, STEVEN          14 PC PLEASANTON SEA HAW    2:19.00
ANAYA, JOSH           14 PC WALNUT CREEK AQUA     2:19.05
FOULDS, JEFFREY       14 PC WALNUT CREEK AQUA     2:19.58
DRISCOLL, RYAN M.     14 PC WALNUT CREEK AQUA     2:19.79
MELTON, RYAN          13 PC ORINDA AQUATICS       2:20.00
COLLINS, OLIVER       16 PC OAKLAND BARRACUDA     2:20.50
DWELLEY, JOHN         13 PC TERRAPINS SWIM TEA    2:20.90
MORROW, KEVIN P.      14 PC TERRAPINS SWIM TEA    2:21.28
PORTEOUS, BRENT       14 PC UNATTACHED PACIFIC    2:21.32
KAWASAKI, JASON       13 PC ORINDA AQUATICS       2:21.96
MECOZZI, VINCENT      15 PC SAN RAMON LIVERMOR    2:22.27
WILLIAMS, NATHAN      14 PC SAN JOSE AQUATICS     2:23.30
SCHULZ, DARRELL T     13 SN LODI CITY SWIM CLU    2:24.80
THOMSON, DANNY        13 PC OAKLAND BARRACUDA     2:25.33
NELSON, EVAN          17 PC PLEASANTON SEA HAW    2:25.39
MADDOCK, BRADLEY      15 PC TERRAPINS SWIM TEA    2:25.44
CROWDER, RICHIE       13 PC SAN JOSE AQUATICS     2:25.80
LEE, KENNY            15 PC OAKLAND BARRACUDA     2:26.27
MONTEYNE, ANDREW      15 PC ORINDA AQUATICS       2:28.22
BOIN, MATTHEW         14 PC SAN JOSE AQUATICS     2:28.30
DORT, MATT            14 PC PLEASANTON SEA HAW    2:28.37
WHEELER, THOMAS       13 PC SAN JOSE AQUATICS     2:28.43
TORBECK, JEFFREY      14 PC PLEASANTON SEA HAW    2:28.53
MCCARTHY, PATRICK     14 PC FREMONT AREA SWIM     2:29.09
GENDOTTI, EVAN        15 PC SAN RAMON LIVERMOR    2:29.31
THVEDT, BEN           16 PC OAKLAND BARRACUDA     2:30.40
THEISEN, MICHAEL      13 PC ORINDA AQUATICS       2:30.44
SCHUMER, BENJAMIN     13 PC SANTA CLARA SWIM C    2:30.60
FRASER, IAN           13 PC UNATTACHED PACIFIC    2:30.80
SCHWARM, ERIK         14 PC TERRAPINS SWIM TEA    2:30.83
MACKIN, BENJAMIN      15 PC AGCC OSPREY           2:30.86
WECHT, KEVIN          13 PC ORINDA AQUATICS       2:31.07
BLACK, C.             14 PC UNATTACHED PACIFIC    2:33.33
BURKE, TANNER         13 PC ORINDA AQUATICS       2:35.79
ZUCKER, ZACK          15 PC PLEASANTON SEA HAW    2:35.79
MADSON, BRETT         15 PC TERRAPINS SWIM TEA    2:37.25
PERRY, STEVEN         14 PC SAN JOSE AQUATICS     2:37.49
WYNN, JEFFREY         13 PC FREMONT AREA SWIM     2:37.97
IMAMOTA, DANIEL C.    13 PC AGCC OSPREY           2:38.58
LEE, STROM            14 PC WALNUT CREEK AQUA     2:40.24
MELDER, ERIC          15 PC ALA GATORS            2:41.28
CONROY, DANIEL        13 PC NAPA VALLEY SWIM T    2:41.53
MOYNIHAN, RYAN        14 PC UNATTACHED PACIFIC    2:42.07
MARTIN, JEREMY        13 PC TERRAPINS SWIM TEA    2:43.99
SILVERMAN, ROSS       14 PC TRI-VALLEY SEA DEV    2:44.11
MCGEACHY, CHRIS       14 PC SAN JOSE AQUATICS     2:46.70

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1034

                                               P L E A S A N T O N  S E A  H A W K S

MEET SANCTION NUMBER PC233-98                         12/05/98  THRU  12/06/98          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

=============================================================================================================================
   EVENT    2                                    MALE    13-18   200 I.M.                                    EVENT    2
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

MORROW, ALEX J.       16 PC TIGER AQUATICS        2:47.03
LOPEZ, ERIC           13 PC OAKLAND BARRACUDA     2:49.16
REXROTH, DAVID        13 PC TIGER AQUATICS        2:59.51
CEBALLOS-MCGEE, ERIC  14 PC FREMONT AREA SWIM     3:05.18
BLUM, BENJAMIN        16 PC OAKLAND BARRACUDA      DQUED
BOWE, KEVIN           17 PC SAN JOSE AQUATICS      DQUED
CABRERA, MIKEAL       14 PC CITY OF MODESTO SW    NO SHOW
FISH, DAN             15 PC PLEASANTON SEA HAW    NO SHOW
MOYNIHAN, ROBERT      16 PC UNATTACHED PACIFIC     DQUED
PEREIRA, EDUARDO      13 PC SANTA CLARA SWIM C     DQUED
TORBECK, CHRISTOPHER  14 PC PLEASANTON SEA HAW     DQUED

=============================================================================================================================
   EVENT   34                                    MALE    13-18   400 I.M.                                    EVENT   34
=============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................

PETERSON, SCOTT       17 PC TERRAPINS SWIM TEA    4:28.35
GAVAN, MICHAEL        15 PC TERRAPINS SWIM TEA    4:34.32
ROTHWAY, MATHEW       15 PC WALNUT CREEK AQUA     4:37.51
MONSEES, ZAC A.       13 PC SANTA CLARA SWIM C    4:44.92
MCGOWAN, JONATHAN     13 PC WALNUT CREEK AQUA     4:45.74
WEBB, STEVEN          14 PC PLEASANTON SEA HAW    4:46.95
PORTEOUS, GARRETT     14 PC UNATTACHED PACIFIC    4:49.81
FOULDS, JEFFREY       14 PC WALNUT CREEK AQUA     4:50.49
KILPATRICK, MICHAEL   15 PC PLEASANTON SEA HAW    4:51.94
POIRIER, TODD D.      13 PC UNATTACHED PACIFIC    4:53.69
KAWASAKI, JASON       13 PC ORINDA AQUATICS       4:54.01
RUST, NATHAN          14 PC SEBASTAPOL SEA SER    4:56.07
GIBBS, MICHAEL        15 PC SEBASTAPOL SEA SER    4:57.25
DWELLEY, JOHN         13 PC TERRAPINS SWIM TEA    4:59.50
ARNDT, MATTHEW        14 PC SAN RAMON LIVERMOR    5:11.77
WINGO, TOBY           13 PC WALNUT CREEK AQUA     5:27.44
MAHONEY, DANIEL       13 PC UNATTACHED PACIFIC    5:28.06
CONROY, CLAYTON       13 PC TERRAPINS SWIM TEA    6:13.09
CROWDER, BOBBY        15 PC SAN JOSE AQUATICS      DQUED
THOMSON, DANNY        13 PC OAKLAND BARRACUDA      DQUED