Pacific Swimming Senior SC Championship 1999
                Santa Rosa Junior College - December 17-20, 1999

                           Complete Meet Results-Yards
 
 
Event 1  Women Senior  1650  Free 
Sponsor: Buddies Pizza                      
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1026       LEES, JEN              16  PLS  PC       17:02.63 JUNR-     
               27.58       58.33     1:28.88     1:59.74                       
             2:30.34     3:00.94     3:31.84     4:02.50                       
             4:33.51     5:04.93     5:36.49     6:07.77                       
             6:38.96     7:10.58     7:42.00     8:13.28                       
             8:44.75     9:15.74     9:46.88    10:17.80                       
            10:48.77    11:19.99    11:50.84    12:21.70                       
            12:52.58    13:23.57    13:54.86    14:26.22                       
            14:57.41    15:28.74    16:00.25    16:32.04                       
            17:02.63                                                           
  2     1019       CAETANO, SAMANTHA      17  TERA PC       17:16.88 JUNR+     
               29.72     1:01.46     1:33.89     2:05.79                       
             2:37.59     3:09.33     3:41.37     4:13.06                       
             4:44.63     5:16.36     5:47.73     6:18.74                       
             6:49.54     7:20.58     7:51.45     8:22.01                       
             8:52.81     9:23.56     9:54.85    10:25.83                       
            10:56.95    11:27.91    11:59.31    12:30.44                       
            13:01.92    13:33.44    14:05.50    14:37.60                       
            15:09.79    15:41.78    16:14.04    16:46.08                       
            17:16.88                                                           
  3     1193       REILLY, ERIN           14  AH   SN       17:27.76 SRTF      
               29.54     1:01.84     1:34.36     2:06.78                       
             2:39.16     3:11.61     3:43.66     4:15.76                       
             4:48.15     5:19.96     5:51.80     6:23.44                       
             6:55.37     7:27.44     7:59.32     8:31.25                       
             9:02.70     9:34.27    10:06.09    10:37.82                       
            11:09.48    11:41.08    12:12.65    12:44.45                       
            13:16.28    13:47.77    14:19.22    14:50.99                       
            15:22.68    15:54.35    16:25.74    16:57.11                       
            17:27.76                                                           
  4     1027       CARTMELL, KATIE        19  UNAT          17:32.44 SRTF-     
               29.40     1:00.34     1:31.58     2:02.88                       
             2:34.48     3:06.03     3:37.20     4:08.72                       
             4:40.39     5:12.12     5:43.77     6:15.59                       
             6:47.54     7:19.77     7:51.79     8:23.95                       
             8:56.12     9:28.24    10:00.40    10:32.72                       
            11:04.84    11:37.09    12:09.32    12:41.61                       
            13:13.85    13:46.43    14:19.17    14:51.46                       
            15:23.75    15:56.28    16:28.31    17:00.78                       
            17:32.44                                                           
  5     1089       COLER, CATHY           17  PLS  PC       17:51.45 SRTF-     
               29.98     1:01.39     1:33.19     2:04.89                       
             2:36.43     3:07.90     3:39.31     4:11.10                       
             4:43.02     5:14.97     5:46.82     6:19.52                       
             6:52.24     7:24.82     7:57.70     8:30.71                       
             9:03.49     9:36.34    10:09.46    10:42.67                       
            11:16.04    11:49.31    12:22.91    12:56.12                       
            13:29.39    14:02.51    14:35.35    15:08.24                       
            15:41.14    16:13.76    16:46.81    17:19.65                       
            17:51.45                                                           
  6     1028       MORSILLI, HEATHER      15  PLS  PC       18:01.02 SRTF      
               30.21     1:02.24     1:34.31     2:06.42                       
             2:38.67     3:11.05     3:43.69     4:16.18                       
             4:48.80     5:21.44     5:54.06     6:26.72                       
             6:59.06     7:31.57     8:04.26     8:37.16                       
             9:10.00     9:42.55    10:15.21    10:47.97                       
            11:20.88    11:53.93    12:26.60    12:59.80                       
            13:33.35    14:06.85    14:40.28    15:13.79                       
            15:47.33    16:21.05    16:54.53    17:28.03                       
            18:01.02                                                           
  7     1100       BECKER, ARWYN          17  SRN  PC       18:07.83 SRTF      
               28.89     1:01.49     1:35.25     2:08.68                       
             2:41.29     3:14.47     3:47.63     4:21.05                       
             4:54.50     5:28.11     6:01.59     6:34.68                       
             7:07.85     7:40.99     8:14.00     8:47.08                       
             9:20.38     9:53.94    10:27.03    11:00.69                       
            11:33.69    12:06.61    12:40.28    13:13.72                       
            13:46.29    14:18.70    14:51.12    15:23.91                       
            15:56.82    16:29.96    17:02.90    17:36.04                       
            18:07.83                                                           
  8     1160       BIENATI, CHRISTINA     16  UNAT          18:14.77 SRTF      
               30.83     1:03.89     1:37.21     2:10.58                       
             2:44.36     3:17.63     3:50.98     4:24.66                       
             4:58.25     5:31.83     6:05.31     6:39.06                       
             7:12.70     7:46.26     8:19.12     8:52.49                       
             9:25.70     9:58.98    10:32.33    11:05.89                       
            11:39.57    12:12.81    12:46.02    13:18.91                       
            13:52.04    14:25.14    14:58.40    15:31.89                       
            16:04.94    16:37.87    17:11.13    17:44.17                       
            18:14.77                                                           
  9     1052       FAVERO, CRISTINA       14  AH   SN       18:14.91 SRTF      
               30.91     1:04.48     1:38.51     2:12.76                       
             2:46.65     3:20.75     3:54.16     4:27.49                       
             5:00.79     5:34.13     6:07.44     6:40.91                       
             7:14.52     7:47.95     8:20.91     8:54.34                       
             9:27.48    10:00.64    10:33.98    11:07.13                       
            11:39.77    12:12.68    12:45.57    13:18.75                       
            13:51.90    14:24.66    14:57.70    15:30.91                       
            16:04.26    16:37.42    17:10.59    17:43.38                       
            18:14.91                                                           
 10     1134       ZERN, ABBY             16  SJA  PC       18:18.50 SRTF      
               30.78     1:03.87     1:37.31     2:10.72                       
             2:44.20     3:17.50     3:50.71     4:24.06                       
             4:57.21     5:30.36     6:03.32     6:36.28                       
             7:09.20     7:42.15     8:15.38     8:48.42                       
             9:21.48     9:54.62    10:27.65    11:00.64                       
            11:33.83    12:07.01    12:40.61    13:14.07                       
            13:47.30    14:20.78    14:54.80    15:28.63                       
            16:02.90    16:36.90    17:11.43    17:45.56                       
            18:18.50                                                           
 11     1093       DETTRICK, KATE         14  TERA PC       18:35.91 SRTF      
               31.79     1:05.41     1:39.46     2:13.23                       
             2:47.66     3:21.69     3:55.60     4:29.11                       
             5:02.44     5:35.84     6:09.48     6:43.43                       
             7:17.28     7:50.88     8:25.17     8:59.18                       
             9:33.09    10:06.95    10:40.94    11:14.65                       
            11:48.65    12:22.44    12:56.53    13:30.55                       
            14:04.68    14:38.79    15:13.01    15:47.18                       
            16:20.99    16:54.94    17:28.79    18:02.92                       
            18:35.91                                                           
 12     1033       SEAMAN, LANI           14  IWV  PC       18:39.79 SRTF      
               30.38     1:03.19     1:36.17     2:08.90                       
             2:41.62     3:14.53     3:47.82     4:21.25                       
             4:55.09     5:28.94     6:03.06     6:37.41                       
             7:11.29     7:45.84     8:19.92     8:54.20                       
             9:28.64    10:03.30    10:37.71    11:12.21                       
            11:46.77    12:20.98    12:55.61    13:30.51                       
            14:04.94    14:39.48    15:13.77    15:48.24                       
            16:22.79    16:57.22    17:31.66    18:06.05                       
            18:39.79                                                           
 13     1198       MCCARTHY, MONICA       18  PLS  PC       18:49.14 SRTF      
               31.90     1:05.63     1:40.06     2:14.32                       
             2:48.52     3:22.71     3:57.13     4:31.20                       
             5:05.64     5:40.10     6:14.24     6:48.36                       
             7:22.28     7:56.86     8:31.35     9:06.14                       
             9:40.91    10:15.36    10:50.36    11:24.92                       
            11:59.14    12:32.91    13:07.13    13:41.36                       
            14:15.70    14:49.59    15:24.30    15:58.90                       
            16:33.15    17:07.63    17:41.90    18:16.05                       
            18:49.14                                                           
 14     1138       POIRIER, MEGAN         17  PLS  PC       19:02.69           
               31.75     1:05.11     1:38.77     2:12.59                       
             2:46.67     3:20.90     3:55.37     4:29.80                       
             5:04.06     5:38.34     6:12.99     6:47.73                       
             7:22.56     7:56.80     8:31.33     9:05.96                       
             9:41.06    10:15.68    10:50.53    11:25.62                       
            12:00.62    12:36.09    13:11.28    13:46.41                       
            14:21.80    14:57.14    15:32.22    16:07.57                       
            16:42.84    17:17.82    17:52.95    18:28.10                       
            19:02.69                                                           
 15     1131       TAHERI, NICOLE         14  SJA  PC       19:02.91           
               30.49     1:03.73     1:37.79     2:11.13                       
             2:45.11     3:18.32     3:51.34     4:25.09                       
             4:58.94     5:32.43     6:05.45     6:38.76                       
             7:12.67     7:46.33     8:20.11     8:53.56                       
             9:26.87     9:59.98    10:33.35    11:09.25                       
            11:45.90    12:21.67    12:58.35    13:34.95                       
            14:11.71    14:46.43    15:23.30    16:00.55                       
            16:36.91    17:13.63    17:51.14    18:27.97                       
            19:02.91                                                           
 16     1020       SILVA, CRYSTAL         15  HSC  PC       19:12.32           
               30.96     1:04.59     1:38.93     2:13.46                       
             2:48.56     3:23.45     3:58.51     4:33.41                       
             5:08.46     5:43.67     6:18.67     6:53.84                       
             7:29.10     8:04.26     8:39.42     9:14.73                       
             9:49.86    10:24.99    10:59.84    11:35.00                       
            12:10.20    12:45.48    13:20.78    13:55.82                       
            14:31.13    15:06.64    15:42.12    16:17.13                       
            16:52.59    17:27.96    18:03.39    18:38.38                       
            19:12.32                                                           
 
Event 2  Men Senior  1650  Free 
Sponsor: Global Interprint, Inc.            
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1103       SPICER, DEVIN          16  PET  PC       16:28.48 SRTF      
               27.37       57.51     1:27.82     1:58.14                       
             2:28.08     2:57.90     3:27.69     3:57.79                       
             4:27.76     4:58.11     5:27.81     5:57.71                       
             6:27.72     6:57.96     7:27.70     7:57.63                       
             8:27.65     8:57.87     9:27.95     9:58.18                       
            10:28.16    10:58.36    11:29.01    11:57.94                       
            12:27.79    12:57.74    13:28.47    13:58.60                       
            14:29.09    14:58.94    15:28.98    15:58.93                       
            16:28.48                                                           
  2     1135       KILPATRICK, COREY      16  PLS  PC       16:32.59 SRTF      
               27.70       57.76     1:27.86     1:57.99                       
             2:28.21     2:58.52     3:28.70     3:59.37                       
             4:29.58     4:59.52     5:29.74     6:00.32                       
             6:30.51     7:00.67     7:30.82     8:01.01                       
             8:31.23     9:01.26     9:31.30    10:01.43                       
            10:31.56    11:01.54    11:31.71    12:02.14                       
            12:32.56    13:02.61    13:32.63    14:03.16                       
            14:33.26    15:03.45    15:33.86    16:03.65                       
            16:32.59                                                           
  3     1080       LOFTUS, JOE            23  PLS  PC       16:37.69 SRTF      
               27.94       58.28     1:28.79     1:59.56                       
             2:30.25     3:00.88     3:31.43     4:01.89                       
             4:32.28     5:02.43     5:32.81     6:03.13                       
             6:33.33     7:03.30     7:32.90     8:02.69                       
             8:32.53     9:02.53     9:32.63    10:02.71                       
            10:33.14    11:03.29    11:33.87    12:04.22                       
            12:34.46    13:05.08    13:35.60    14:06.13                       
            14:36.74    15:06.82    15:37.36    16:08.11                       
            16:37.69                                                           
  4     1104       CARRANZA, TRAVIS       15  UNAT          16:49.56 SRTF      
               27.64       57.27     1:26.98     1:56.19                       
             2:26.27     2:56.96     3:27.01     3:56.97                       
             4:26.55     4:55.98     5:26.15     5:56.11                       
             6:26.81     6:57.81     7:28.62     7:59.74                       
             8:31.19     9:02.41     9:33.74    10:05.09                       
            10:35.49    11:05.86    11:37.13    12:08.18                       
            12:39.79    13:11.31    13:42.37    14:13.90                       
            14:45.47    15:17.07    15:48.20    16:19.18                       
            16:49.56                                                           
  5     1166       RODDE, BRIAN           20  UNAT          17:07.02 SRTF      
               27.15       57.23     1:27.77     1:58.50                       
             2:29.02     2:59.75     3:30.46     4:01.53                       
             4:31.87     5:01.86     5:32.24     6:02.60                       
             6:33.17     7:04.00     7:35.17     8:06.04                       
             8:37.11     9:08.78     9:40.76    10:12.51                       
            10:44.13    11:15.76    11:47.61    12:19.73                       
            12:51.82    13:24.29    13:57.21    14:30.25                       
            15:02.57    15:34.36    16:06.98    16:38.01                       
            17:07.02                                                           
  6     1036       TORBECK, CHRISTOPHE    15  PLS  PC       17:07.08 SRTF      
               27.37       57.82     1:28.71     2:00.08                       
             2:31.03     3:02.12     3:33.28     4:04.51                       
             4:36.04     5:07.68     5:39.00     6:10.21                       
             6:41.75     7:13.30     7:44.84     8:16.48                       
             8:48.03     9:19.51     9:50.72    10:21.83                       
            10:53.68    11:25.19    11:56.54    12:28.17                       
            12:59.73    13:31.50    14:02.86    14:34.44                       
            15:05.81    15:36.70    16:07.76    16:38.19                       
            17:07.08                                                           
  7     1099       MARGRETT, CHRIS        16  PLS  PC       17:21.97 SRTF      
               28.08       58.17     1:29.00     2:00.17                       
             2:31.48     3:03.24     3:35.03     4:06.83                       
             4:38.54     5:10.84     5:42.81     6:15.17                       
             6:46.83     7:19.20     7:50.97     8:22.36                       
             8:54.07     9:25.78     9:58.05    10:29.56                       
            11:01.23    11:33.23    12:05.34    12:37.40                       
            13:09.36    13:40.99    14:13.02    14:45.35                       
            15:17.19    15:49.43    16:20.54    16:51.89                       
            17:21.97                                                           
  8     1053       BIEL, MATTHEW          13  TERA PC       17:37.13 SRTF      
               28.36     1:00.16     1:32.60     2:05.16                       
             2:37.88     3:10.37     3:43.12     4:16.04                       
             4:48.84     5:21.29     5:53.74     6:26.08                       
             6:58.87     7:31.37     8:03.82     8:36.52                       
             9:09.02     9:42.10    10:15.03    10:48.16                       
            11:19.92    11:51.55    12:23.74    12:55.03                       
            13:26.32    13:58.09    14:29.64    15:00.53                       
            15:33.02    16:04.56    16:36.47    17:08.42                       
            17:37.13                                                           
  9     1137       POIRIER, TODD          14  PLS  PC       17:49.53 SRTF      
               27.73       58.70     1:30.17     2:02.72                       
             2:34.18     3:06.78     3:38.27     4:11.09                       
             4:43.69     5:16.34     5:49.12     6:21.56                       
             6:54.61     7:27.57     7:59.92     8:32.47                       
             9:05.12     9:38.72    10:11.50    10:44.57                       
            11:17.44    11:50.64    12:22.45    12:54.70                       
            13:27.25    14:00.28    14:32.92    15:06.64                       
            15:39.75    16:13.22    16:46.57    17:20.25                       
            17:49.53                                                           
 10     1199       TORBECK, JEFF          15  PLS  PC       17:50.48 SRTF      
               27.34       58.26     1:30.42     2:02.62                       
             2:34.61     3:06.93     3:39.08     4:11.32                       
             4:43.58     5:16.21     5:48.53     6:21.06                       
             6:53.78     7:26.38     7:59.02     8:32.09                       
             9:05.13     9:38.42    10:11.05    10:43.95                       
            11:17.13    11:49.89    12:22.38    12:54.87                       
            13:27.71    14:01.01    14:34.28    15:08.08                       
            15:41.03    16:14.85    16:47.74    17:19.75                       
            17:50.48                                                           
 
Event 4  Men Senior  1000  Free 
Sponsor: Dr. Larry Henig, D.D.S.            
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1152       KOCH, ERIC             18  CAB  PC        9:35.38 JUNR-     
             1:52.41     2:21.17     2:50.16     3:18.87                       
                         3:47.99                 4:17.01                       
                         4:46.22     5:15.51     5:44.76                       
             6:14.04     6:43.19     7:12.11     7:41.27                       
             9:35.38     8:39.40     9:08.21     9:35.38                       
  2     1103       SPICER, DEVIN          16  PET  PC        9:37.06 JUNR+     
             1:52.44     2:21.26     2:50.44     3:19.36                       
                         3:48.23                 4:17.46                       
                         4:46.77     5:15.77     5:45.45                       
             6:14.50     6:43.78     7:12.79     7:42.13                       
             9:37.06     8:40.15     9:09.09     9:37.06                       
  3     1135       KILPATRICK, COREY      16  PLS  PC        9:57.53 SRTF      
             1:57.20     2:27.28     2:57.52     3:27.65                       
                                                 3:57.97                       
             4:28.21     4:58.69     5:29.00     5:59.35                       
             6:29.65     6:59.85     7:30.09     8:00.36                       
             9:57.53     9:00.46     9:29.75     9:57.53                       
  4     1104       CARRANZA, TRAVIS       15  UNAT           9:57.78 SRTF      
             1:56.48     2:26.36     2:56.44     3:27.31                       
                                     3:58.07     4:28.63                       
                         4:58.99     5:29.08     5:58.77                       
             6:29.29     7:00.24     7:30.71     8:00.84                       
             9:57.78     9:00.01     9:30.08     9:57.78                       
  5     1080       LOFTUS, JOE            23  PLS  PC       10:03.22 SRTF      
             2:00.17     2:31.09     3:02.06     3:32.91                       
                                     4:03.65                                   
             4:34.51                 5:36.40     6:06.64                       
             6:37.14     7:07.14     7:36.88    10:03.22                       
  6     1061       MAYS, JESSE            16  SRN  PC       10:14.26 SRTF      
             1:56.64     2:26.73     2:57.04     3:27.72                       
                         3:58.38                                               
             4:29.02     4:59.93     5:30.86     6:02.14                       
             6:33.52     7:05.24     7:36.47     8:08.01                       
            10:14.26     9:11.28     9:42.91    10:14.26                       
  7     1170       HANLEY, BLAZ           15  CAB  PC       10:19.50 SRTF      
             2:01.53     2:32.78     3:04.21     3:35.64                       
                                     4:07.01     4:38.97                       
                         5:10.15     5:41.07     6:12.46                       
             6:43.77     7:14.77     7:45.84     8:16.85                       
            10:19.50     9:18.93     9:49.64    10:19.50                       
  8     1036       TORBECK, CHRISTOPHE    15  PLS  PC       10:19.53 SRTF      
               27.95       58.44     1:29.60     2:01.00                       
             2:32.09     3:03.49     3:34.64     4:05.93                       
             4:37.09     5:08.42     5:39.76     6:11.22                       
             6:42.45     7:13.72     7:45.11     8:16.27                       
             8:47.59     9:18.59     9:49.54    10:19.53                       
  9     1167       FATHEREE, JOEL         16  BEAR PC       10:28.25           
               28.77       59.87     1:31.04     2:02.58                       
             2:34.27     3:05.56     3:37.35     4:09.25                       
             4:41.28     5:12.97     5:44.08     6:16.01                       
             6:48.06     7:19.70     7:51.65     8:23.67                       
             8:55.77     9:27.54     9:58.89    10:28.25                       
 10     1199       TORBECK, JEFF          15  PLS  PC       10:30.59           
               27.82       58.11     1:29.84     2:00.98                       
             2:32.87     3:04.63     3:36.37     4:08.28                       
             4:40.60     5:12.41     5:44.00     6:15.83                       
             6:47.75     7:19.94     7:52.30     8:24.65                       
             8:56.29     9:28.22     9:59.98    10:30.59                       
 11     1018       SCHEIBLAUER, KRIS      16  CAB  PC       10:33.05           
               27.47       57.69     1:29.28     2:01.38                       
             2:33.07     3:05.03     3:36.95     4:09.00                       
             4:41.19     5:13.40     5:45.53     6:17.57                       
             6:49.64     7:21.77     7:54.20     8:26.00                       
             8:57.97     9:30.49    10:02.62    10:33.05                       
 12     1196       ALLISON, ANDREW        15  VJO  PC       10:34.33           
               27.46       57.67     1:28.44     1:59.47                       
             2:30.92     3:02.44     3:34.28     4:06.38                       
             4:38.52     5:10.77     5:42.79     6:15.25                       
             6:47.89     7:20.39     7:52.86     8:24.99                       
             8:57.62     9:30.46    10:02.55    10:34.33                       
 13     1053       BIEL, MATTHEW          13  TERA PC       10:36.02           
               29.12     1:01.21     1:33.84     2:06.63                       
             2:39.81     3:12.31     3:44.28     4:16.03                       
             4:48.09     5:20.13     5:51.94     6:23.50                       
             6:55.50     7:27.40     7:59.50     8:31.12                       
             9:02.85     9:34.35    10:06.10    10:36.02                       
 14     1110       DESENNA, THOMAS        17  VJO  PC       10:43.20           
               29.26     1:01.94     1:35.01     2:08.50                       
             2:40.90     3:13.51     3:46.18     4:18.45                       
             4:50.60     5:22.17     5:54.80     6:27.09                       
             6:59.51     7:31.13     8:03.46     8:35.77                       
             9:08.22     9:40.60    10:12.50    10:43.20                       
 15     1137       POIRIER, TODD          14  PLS  PC       10:43.95           
               28.55       59.65     1:31.75     2:04.21                       
             2:36.75     3:08.69     3:40.99     4:13.80                       
             4:46.33     5:18.99     5:51.71     6:24.04                       
             6:56.93     7:29.84     8:02.85     8:34.96                       
             9:07.83     9:41.36    10:13.20    10:43.95                       
 16     1038       ESTANDIAN, GEOFREY     18  TERA PC       10:47.79           
               28.70       58.90     1:29.99     2:01.71                       
             2:33.30     3:04.93     3:36.74     4:08.98                       
             4:41.54     5:14.30     5:47.39     6:19.66                       
             6:53.13     7:26.29     7:59.85     8:32.99                       
             9:06.98     9:41.22    10:14.38    10:47.79                       
  -     1003       FRANKS, DERRICK        19  SOVA PC            NS            
 
Event 5  Women Senior  400  IM
Sponsor: Mary's Pizza                       
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1     1143       DAVIS, LAURA           15  TERA PC     4:26.77  4:18.35 NATL
               28.52       59.84     1:33.43     2:07.45                       
             2:42.25     3:18.53     3:49.01     4:18.35                       
  2     1089       COLER, CATHY           17  PLS  PC     4:26.66  4:26.21 JUNR
               29.76     1:01.62     1:36.81     2:11.10                       
             2:48.13     3:25.68     3:56.30     4:26.21                       
  3     1069       SCHWEITZER, MARIFAITH  15  UNAT        4:34.78  4:30.05 JUNR
               28.89     1:01.76     1:36.73     2:11.07                       
             2:49.60     3:29.08     4:00.34     4:30.05                       
  4     1004       HOUCK, SARAH           16  DVA  PC     4:36.83  4:35.23 SRTF
               29.03     1:02.02     1:37.65     2:12.68                       
             2:52.01     3:32.01     4:04.42     4:35.23                       
  5     1136       PENNEY, CATHLEEN       14  AH   SN     4:39.11  4:37.53 SRTF
               30.37     1:04.42     1:40.64     2:16.81                       
             2:55.16     3:33.78     4:06.10     4:37.53                       
  6     1108       KNAPP, LINDSAY         16  TERA PC     4:40.30  4:41.37 SRTF
               30.43     1:04.92     1:39.71     2:14.33                       
             2:54.49     3:36.33     4:09.05     4:41.37                       
  7     1040       NELSON, JULIE          15  PLS  PC     4:40.70  4:42.74 SRTF
               31.25     1:05.82     1:41.52     2:16.94                       
             2:58.05     3:39.23     4:11.03     4:42.74                       
  8     1028       MORSILLI, HEATHER      15  PLS  PC     4:41.28  4:47.14 SRTF
               31.59     1:06.68     1:43.12     2:19.06                       
             3:01.16     3:43.59     4:15.82     4:47.14                       
* Consolations
  9     1098       SALLEE, VANESSA        16  PET  PC     4:48.85  4:37.97 SRTF
               29.60     1:04.07     1:39.15     2:14.47                       
             2:53.76     3:33.62     4:05.88     4:37.97                       
 10     1001       WILLIAMS, KELLY        16  TERA PC     4:44.41  4:40.90 SRTF
               30.02     1:04.67     1:42.23     2:19.22                       
             2:57.17     3:36.70     4:09.29     4:40.90                       
 11     1060       SULPRIZIO, GINA        14  TERA PC     4:45.06  4:42.41 SRTF
               30.54     1:06.37     1:42.53     2:18.12                       
             2:57.97     3:39.06     4:11.07     4:42.41                       
 12     1045       NISSEN, JESSICA        14  AH   SN     4:48.49  4:46.28 SRTF
               30.71     1:05.47     1:42.43     2:19.73                       
             2:59.30     3:39.82     4:14.13     4:46.28                       
 13     1034       SCHWALB, JENNIFER      13  IWV  PC     4:55.78  4:50.36 SRTF
               30.46     1:05.88     1:42.74     2:19.76                       
             3:00.92     3:42.30     4:16.98     4:50.36                       
 14     1065       BROCK, STACY           16  DVA  PC     4:55.56  4:50.95 SRTF
               31.57     1:08.26     1:46.42     2:24.16                       
             3:01.58     3:40.79     4:16.67     4:50.95                       
 15     1158       DUNCAN, CHRISTINA      15  NAPA PC     4:54.76  4:53.33     
               31.61     1:08.89     1:45.72     2:21.61                       
             3:04.88     3:48.07     4:21.28     4:53.33                       
 16     1160       BIENATI, CHRISTINA     16  UNAT        4:55.88  4:58.37     
               33.44     1:12.80     1:50.47     2:27.27                       
             3:11.39     3:55.59     4:27.40     4:58.37                       
* Bonus Consols
 17     1190       SNYDER, JACKIE         16  RPSC PC     4:56.40  4:48.98 SRTF
               29.99     1:04.53     1:43.53     2:23.16                       
             3:04.04     3:44.73     4:18.00     4:48.98                       
 18     1119       GRAHAM, JENNIFER       17  RPSC PC     4:59.60  4:49.09 SRTF
               32.05     1:08.42     1:47.14     2:24.71                       
             3:05.33     3:45.81     4:18.59     4:49.09                       
 19     1024       MAY, KAELON            14  TERA PC     4:58.78  4:54.54     
               30.49     1:06.93     1:45.55     2:22.81                       
             3:05.37     3:48.61     4:22.09     4:54.54                       
 20     1148       WHEELER, LAURA         16  SJA  PC     4:58.04  4:59.04     
               32.02     1:10.00     1:47.69     2:23.46                       
             3:07.20     3:51.21     4:25.42     4:59.04                       
 21     1105       SCRUTCHINS, JOANNA     17  BBD  PC     5:05.51  5:01.70     
               32.36     1:10.01     1:48.58     2:27.43                       
             3:09.84     3:53.67     4:28.68     5:01.70                       
 22     1131       TAHERI, NICOLE         14  SJA  PC     5:04.89  5:07.96     
               32.53     1:09.61     1:50.82     2:30.75                       
             3:14.39     3:59.68     4:34.08     5:07.96                       
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1070       SCHWEITZER, SARABETH   21  UNAT           4:23.53 NATL+     
               28.41       59.86     1:32.67     2:04.91                       
             2:43.60     3:23.12     3:54.00     4:23.53                       
 12     1107       KNAPP, ASHLEY          15  TERA PC        4:46.15 SRTF      
               30.91     1:05.25     1:40.94     2:16.18                       
             2:58.45     3:41.56     4:14.44     4:46.15                       
 15     1077       HART, LINDSAY          13  TERA PC        4:50.01 SRTF      
               31.49     1:08.07     1:42.59     2:16.45                       
             3:01.21     3:45.11     4:17.67     4:50.01                       
 16     1087       SCHUYLER, MALLORY      14  TERA PC        4:50.05 SRTF      
               30.23     1:05.22     1:41.55     2:16.74                       
             3:00.16     3:44.05     4:17.50     4:50.05                       
 18     1100       BECKER, ARWYN          17  SRN  PC        4:54.78           
               30.56     1:05.81     1:42.29     2:18.10                       
             3:03.13     3:48.62     4:22.24     4:54.78                       
 21     1189       HWANG, JANE            12  NOVA           4:55.87           
             4:55.94                             4:55.87                       
 23     1201       BURRIS, CASSIA         18  UNAT           4:56.29           
               32.41     1:11.36     1:49.70     2:28.25                       
             3:08.26     3:49.18     4:23.26     4:56.29                       
 25     1057       RYAN, HANNAH           17  SON  PC        4:56.68           
               32.12     1:09.60     1:47.24     2:25.28                       
             3:07.81     3:50.53     4:23.86     4:56.68                       
 26     1134       ZERN, ABBY             16  SJA  PC        4:56.85           
               31.72     1:08.02     1:46.06     2:22.55                       
             3:07.01     3:51.70     4:24.77     4:56.85                       
 29     1123       NELSON, SARA           16  AH   SN        4:59.19           
             4:59.19                                                           
 31     1007       APPLEGATE, LIZ         15  AH   SN        5:00.08           
               31.22     1:06.77     1:45.30     2:23.29                       
             3:06.44     3:50.56     4:26.58     5:00.08                       
 34     1020       SILVA, CRYSTAL         15  HSC  PC        5:12.26           
               32.95     1:10.36     1:53.01     2:34.59                       
             3:18.34     4:02.51     4:38.44     5:12.26                       
  -     1035       SPEER, LISA            14  IWV  PC            DQ            
               31.25     1:07.83     1:45.90     2:25.26                       
             3:05.99     3:48.26     4:23.76     4:58.15                       
 
Event 6  Men Senior  100  Breast 
Sponsor: Dr. Craig Davis, D.D.S.            
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1     1128       BASEPAYNE, CLAY        17  DVA  PC     1:00.38    59.72 SRTF
               28.21       59.72                                               
  2     1041       ZUCKER, ZACK           16  PLS  PC     1:01.75  1:01.63 SRTF
               29.17     1:01.63                                               
  3     1015       HARTZ, SCOTT           16  SRN  PC     1:01.96  1:01.92 SRTF
               29.18     1:01.92                                               
  4     1081       LENTZ, GRAHAM          15  RPSC PC     1:03.19  1:02.19 SRTF
               29.19     1:02.19                                               
  5     1061       MAYS, JESSE            16  SRN  PC     1:01.39  1:02.22 SRTF
               29.50     1:02.22                                               
  6     1064       DERMOTT, JOSH          17  AH   SN     1:02.73  1:02.93 SRTF
               29.72     1:02.93                                               
  -     1163       MITCHELL, JOSH         15  NAPA PC     1:02.12      DQ      
  -     1180       QUILLEN, ERIC          15  NOVA        1:01.01      DQ      
               29.04     1:01.15                                               
* Consolations
  9     1178       BAER, SCOTT            16  NOVA        1:03.31  1:03.29 SRTF
               29.53     1:03.29                                               
 10     1111       HENNESSY, EDWARD       17  MP   PC     1:04.14  1:03.63 SRTF
               30.15     1:03.63                                               
 11     1078       HOWARD, MARK           27  SJA  PC     1:03.24  1:03.77 SRTF
               29.74     1:03.77                                               
 12     1097       SCHIMMER, TRAVIS       18  SRN  PC     1:04.09  1:03.95 SRTF
               30.56     1:03.95                                               
 13     1083       CRAWFORD, CARL         17  SJA  PC     1:04.36  1:03.99 SRTF
               30.48     1:03.99                                               
 14     1031       LEE, KENNY             16  CUDA PC     1:03.45  1:04.86     
               30.75     1:04.86                                               
 15     1082       LENTZ, DEREK           19  RPSC PC     1:04.63  1:05.52     
               30.57     1:05.52                                               
 16     1068       FERNANDEZ, EDDIE       18  SJA  PC     1:04.64  1:06.16     
               30.97     1:06.16                                               
* Bonus Consols
 17     1091       FORD, JESSE            17  VJO  PC     1:05.36  1:03.45 SRTF
               30.21     1:03.45                                               
 18     1184       PUKSTA, NATE           14  NOVA        1:04.92  1:03.53 SRTF
               29.92     1:03.53                                               
 19     1147       DAVIS, MATT            17  MP   PC     1:06.03  1:05.19     
               30.87     1:05.19                                               
 20     1112       SMITH, JEFF            16  MP   PC     1:06.45  1:06.06     
               30.46     1:06.06                                               
 21     1200       OZANIAN, CARY          17  RSC         1:07.41  1:06.54     
               31.59     1:06.54                                               
 22     1062       BRAUN, CHRIS           18  RENO PC     1:07.24  1:07.42     
               31.98     1:07.42                                               
 23     1044       NISSEN, LUCAS          17  AH   SN     1:09.74  1:09.36     
               33.27     1:09.36                                               
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  7     1174       GAWLICK, CRAIG         18  ALMA PC        1:02.40 SRTF      
               29.75     1:02.40                                               
 18     1054       CHAVEZ, QUINLAN        16  DVA  PC        1:04.67           
               30.79     1:04.67                                               
 20     1047       HUMPHREY, JOHN         16  ALMA PC        1:04.96           
               31.08     1:04.96                                               
 22     1084       POYA, CAMERON          18  UD   PC        1:05.99           
               30.85     1:05.99                                               
 27     1162       HUSTED, KRIS           16  NAPA PC        1:08.25           
               32.02     1:08.25                                               
 
Event 7  Women Senior  50  Free 
Sponsor: Arch's Glass                       
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1     1070       SCHWEITZER, SARABETH   21  UNAT          25.06    24.73 SRTF
  2     1058       RADECKE, JENNIFER      15  CUDA PC       24.99    25.04 SRTF
  3     1019       CAETANO, SAMANTHA      17  TERA PC       25.47    25.16 SRTF
  4     1141       WEIMAN, CANDACE        16  PLS  PC       25.04    25.19 SRTF
  5     1130       TAHERI, KIANA          16  SJA  PC       25.32    25.49 SRTF
  6     1094       HEALEY, LAURA          15  TERA PC       25.16    25.63 SRTF
  6     1057       RYAN, HANNAH           17  SON  PC       25.72    25.63 SRTF
  8     1172       WELLMAN, SHEENA        16  TERA PC       25.60    25.78 SRTF
* Consolations
  9     1186       POWERS, LAUREN         16  NOVA          25.79    25.56 SRTF
 10     1193       REILLY, ERIN           14  AH   SN       25.79    25.81     
 11     1169       COBARRUBIAS, MICHELE   18  EA            25.78    25.82     
 12     1129       BURROWS, NICHOLE       17  AH   SN       25.76    25.97     
 13     1121       RYLE, ANNIE            15  AH   SN       26.14    26.12     
 14     1072       SUNDBERG, ALISON       15  MP   PC       26.26    26.30     
 15     1146       CALHOUN, JACKIE        15  CAB  PC       26.15    26.49     
 16     1127       ROECA, WESLEIGH        16  AH   SN       25.93    26.60     
* Bonus Consols
 17     1074       CONTE, ADRIENNE        13  MBSC PC       26.29    26.09     
 18     1049       WILLIAMS, AISHA        15  AH   SN       26.26    26.18     
 19     1096       OULLETTE, LESLEY       15  UD   PC       26.52    26.35     
 20     1002       HAUGEN, VALLERIE       17  SON  PC       26.47    26.43     
 21     1026       LEES, JEN              16  PLS  PC       26.32    26.46     
 22     1092       TURNER, KATY           15  TERA PC       26.64    26.76     
 23     1052       FAVERO, CRISTINA       14  AH   SN       26.42    26.77     
 24     1014       DRAA, NICOLE           15  DVA  PC       26.54    26.93     
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
 14     1086       SCHUYLER, MEGAN        14  TERA PC          26.13           
 17     1140       SHIPLEY, SHAWNA        17  TERA PC          26.26           
 27     1132       HEARN, KAT             14  ALMA PC          26.73           
 28     1168       JANSSENS, ALANNA       16  EA               26.75           
 29     1005       KOZLOSKY, MEGHAN       15  AH   SN          26.76           
 30     1188       COOK, JENNIFER         15  NOVA             26.85           
 31     1065       BROCK, STACY           16  DVA  PC          26.86           
 32     1043       MAIN, GALEN            15  FOG  PC          26.90           
 33     1093       DETTRICK, KATE         14  TERA PC          26.99           
 34     1046       SMITH, COLLEEN         15  ALMA PC          27.07           
 35     1175       GAUTHIER, ROCHELLE     15  NOVA             27.30           
 36     1114       LAROCHELLE, FLYNN      15  NAPA PC          27.56           
 37     1161       ROVO, MARINA           14  UNAT             27.63           
 38     1035       SPEER, LISA            14  IWV  PC          27.79           
 39     1118       CANNING, MELISSA       17  RPSC PC          27.81           
  -     1143       DAVIS, LAURA           15  TERA PC            DQ            
  -     1037       RIGDON, CHARLENE       17  UNAT               NS            
 
Event 8  Men Senior  200  Free 
Sponsor: Fire Protection Unlimited          
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1     1165       CROASDELL, ROSS        24  NAPA PC     1:46.33  1:45.89 SRTF
               24.90       51.94     1:18.76     1:45.89                       
  2     1174       GAWLICK, CRAIG         18  ALMA PC     1:49.33  1:48.03 SRTF
               25.67       52.90     1:20.63     1:48.03                       
  3     1029       MARTINEZ, VINCE        17  PLS  PC     1:48.59  1:48.04 SRTF
               24.89       52.65     1:21.83     1:48.04                       
  4     1099       MARGRETT, CHRIS        16  PLS  PC     1:48.81  1:48.57 SRTF
               25.93       53.63     1:21.60     1:48.57                       
  5     1015       HARTZ, SCOTT           16  SRN  PC     1:49.57  1:49.61     
               24.91       52.64     1:21.52     1:49.61                       
  6     1180       QUILLEN, ERIC          15  NOVA        1:49.15  1:49.82     
               24.40       52.39     1:21.47     1:49.82                       
  7     1103       SPICER, DEVIN          16  PET  PC     1:47.82  1:49.83     
               25.26       53.31     1:21.74     1:49.83                       
  8     1152       KOCH, ERIC             18  CAB  PC     1:48.09  1:50.59     
               26.09       54.42     1:22.61     1:50.59                       
* Consolations
  9     1124       COBB, GARY             16  SJA  PC     1:50.79  1:49.38     
               25.96       54.15     1:22.23     1:49.38                       
 10     1088       COLER, MATT            19  PLS  PC     1:50.33  1:49.78     
               25.53       53.24     1:21.74     1:49.78                       
 11     1182       KIM, LANNY             16  NOVA        1:50.92  1:50.02     
               25.72       53.57     1:21.99     1:50.02                       
 12     1062       BRAUN, CHRIS           18  RENO PC     1:49.78  1:50.19     
               25.84       53.83     1:22.28     1:50.19                       
 13     1013       FISHER, BEN            15  FOG  PC     1:50.44  1:50.36     
               25.44       53.57     1:22.25     1:50.36                       
 14     1056       CEREGHINO, MIKEY       16  MP   PC     1:50.70  1:51.04     
               25.62       54.36     1:22.57     1:51.04                       
 15     1061       MAYS, JESSE            16  SRN  PC     1:50.61  1:54.06     
               25.87       54.06     1:23.70     1:54.06                       
 16     1104       CARRANZA, TRAVIS       15  UNAT        1:50.11  1:54.60     
               26.35       54.67     1:24.81     1:54.60                       
* Bonus Consols
 17     1177       MURPHY, TIM            17  NOVA        1:51.30  1:49.69     
               26.03       54.21     1:21.93     1:49.69                       
 18     1038       ESTANDIAN, GEOFREY     18  TERA PC     1:51.14  1:50.71     
               25.72       54.11     1:22.73     1:50.71                       
 19     1150       ACEDO, ALEX            16  FDST PC     1:50.97  1:51.32     
               25.82       53.98     1:22.76     1:51.32                       
 20     1187       CIOLLI, DOUG           14  NOVA        1:53.55  1:52.71     
               26.32       55.17     1:24.07     1:52.71                       
 21     1071       SUNDBERG, CHRIS        17  MP   PC     1:54.49  1:53.38     
               26.42       55.16     1:24.16     1:53.38                       
 22     1164       ACCURSO, VINCENT       15  NAPA PC     1:54.00  1:54.00     
               26.57       55.68     1:25.38     1:54.00                       
 23     1125       ROSS, WALTER           17  MBSC PC     1:52.69  1:54.68     
               26.96       56.50     1:25.89     1:54.68                       
 24     1135       KILPATRICK, COREY      16  PLS  PC     1:51.69  1:55.19     
               26.76       56.25     1:26.36     1:55.19                       
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1166       RODDE, BRIAN           20  UNAT           1:44.75 SRTF-     
               24.38       50.46     1:17.43     1:44.75                       
 21     1080       LOFTUS, JOE            23  PLS  PC        1:51.52           
               26.37       54.77     1:23.47     1:51.52                       
 23     1003       FRANKS, DERRICK        19  SOVA PC        1:52.63           
               25.77       53.49     1:22.84     1:52.63                       
 25     1106       KICIMAN, ERDEM         18  CUDA PC        1:53.42           
               25.87       54.67     1:24.20     1:53.42                       
 29     1053       BIEL, MATTHEW          13  TERA PC        1:54.95           
               26.16       55.35     1:25.37     1:54.95                       
 30     1059       FISH, DAN              16  PLS  PC        1:55.50           
               26.26       55.17     1:25.59     1:55.50                       
 31     1183       KATTAN, OMAR           17  NOVA           1:56.74           
               27.22       56.60     1:27.10     1:56.74                       
 32     1101       HERMAN, DAVID          16  MP   PC        1:58.08           
               27.40       57.00     1:27.12     1:58.08                       
 33     1116       GILMORE, HOLLAND       16  SON  PC        2:02.62           
               27.87       58.43     1:30.74     2:02.62                       
  -     1151       BRADSHAW, KYLE         15  UNAT               NS            
 
Event 9  Women Senior  100  Back 
Sponsor: Fresh Choice Restaurant            
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1     1070       SCHWEITZER, SARABETH   21  UNAT          58.60    56.42 NATL
               27.76       56.42                                               
  2     1143       DAVIS, LAURA           15  TERA PC     1:00.00    58.93 JUNR
               29.12       58.93                                               
  3     1058       RADECKE, JENNIFER      15  CUDA PC     1:01.50    59.88 SRTF
               29.78       59.88                                               
  4     1127       ROECA, WESLEIGH        16  AH   SN       59.70  1:00.09 SRTF
               29.94     1:00.09                                               
  5     1129       BURROWS, NICHOLE       17  AH   SN     1:00.54  1:00.39 SRTF
               29.49     1:00.39                                               
  6     1172       WELLMAN, SHEENA        16  TERA PC     1:00.93  1:00.71 SRTF
               29.46     1:00.71                                               
  7     1069       SCHWEITZER, MARIFAITH  15  UNAT        1:01.41  1:00.75 SRTF
               29.65     1:00.75                                               
  8     1153       VRIEZE, ASHLEY         15  HCA  PC     1:00.59  1:00.81 SRTF
               29.29     1:00.81                                               
* Consolations
  9     1185       HUBERT, JESSIE         14  NOVA        1:01.80  1:01.40 SRTF
               30.18     1:01.40                                               
 10     1181       GORE, ASHLEY           16  NOVA        1:01.63  1:01.56 SRTF
               30.21     1:01.56                                               
 11     1107       KNAPP, ASHLEY          15  TERA PC     1:02.61  1:01.93 SRTF
               30.38     1:01.93                                               
 12     1014       DRAA, NICOLE           15  DVA  PC     1:02.34  1:02.78 SRTF
               30.39     1:02.78                                               
 13     1077       HART, LINDSAY          13  TERA PC     1:02.78  1:02.93 SRTF
               30.96     1:02.93                                               
 14     1108       KNAPP, LINDSAY         16  TERA PC     1:01.74  1:04.13     
               31.03     1:04.13                                               
 15     1028       MORSILLI, HEATHER      15  PLS  PC     1:03.26  1:04.58     
               31.52     1:04.58                                               
 16     1158       DUNCAN, CHRISTINA      15  NAPA PC     1:03.36  1:05.33     
               31.77     1:05.33                                               
* Bonus Consols
 17     1098       SALLEE, VANESSA        16  PET  PC     1:03.61  1:03.67 SRTF
               31.19     1:03.67                                               
 18     1189       HWANG, JANE            12  NOVA        1:04.59  1:03.80     
               31.27     1:03.80                                               
 19     1043       MAIN, GALEN            15  FOG  PC     1:04.44  1:04.64     
               31.39     1:04.64                                               
 20     1094       HEALEY, LAURA          15  TERA PC     1:04.35  1:04.85     
               30.98     1:04.85                                               
 21     1160       BIENATI, CHRISTINA     16  UNAT        1:04.16  1:04.91     
               31.95     1:04.91                                               
 22     1146       CALHOUN, JACKIE        15  CAB  PC     1:05.34  1:05.08     
               31.62     1:05.08                                               
 23     1100       BECKER, ARWYN          17  SRN  PC     1:04.89  1:05.72     
               32.28     1:05.72                                               
 24     1074       CONTE, ADRIENNE        13  MBSC PC     1:04.46  1:06.17     
               32.42     1:06.17                                               
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
 18     1121       RYLE, ANNIE            15  AH   SN        1:03.74           
               31.71     1:03.74                                               
 23     1087       SCHUYLER, MALLORY      14  TERA PC        1:04.47           
               30.85     1:04.47                                               
 26     1016       THOMAS, MARY           17  SON  PC        1:05.13           
               32.02     1:05.13                                               
 28     1148       WHEELER, LAURA         16  SJA  PC        1:05.41           
               32.15     1:05.41                                               
 29     1144       DEMERS, JENNIFER       17  SJA  PC        1:05.50           
               31.85     1:05.50                                               
 30     1175       GAUTHIER, ROCHELLE     15  NOVA           1:05.58           
               31.90     1:05.58                                               
 31     1086       SCHUYLER, MEGAN        14  TERA PC        1:05.93           
               31.41     1:05.93                                               
 32     1034       SCHWALB, JENNIFER      13  IWV  PC        1:06.06           
               32.03     1:06.06                                               
 33     1119       GRAHAM, JENNIFER       17  RPSC PC        1:06.62           
               32.79     1:06.62                                               
 34     1201       BURRIS, CASSIA         18  UNAT           1:06.76           
               32.03     1:06.76                                               
 35     1105       SCRUTCHINS, JOANNA     17  BBD  PC        1:06.89           
               32.62     1:06.89                                               
 36     1114       LAROCHELLE, FLYNN      15  NAPA PC        1:06.95           
               33.02     1:06.95                                               
 37     1096       OULLETTE, LESLEY       15  UD   PC        1:07.68           
               32.63     1:07.68                                               
 38     1022       KARELL, ASHLEY         14  MP   PC        1:08.24           
               33.07     1:08.24                                               
 39     1118       CANNING, MELISSA       17  RPSC PC        1:08.27           
               33.29     1:08.27                                               
 40     1190       SNYDER, JACKIE         16  RPSC PC        1:08.44           
               32.86     1:08.44                                               
  -     1060       SULPRIZIO, GINA        14  TERA PC            DQ            
  -     1140       SHIPLEY, SHAWNA        17  TERA PC            DQ            
               32.38     1:07.07                                               
 
Event 10  Men Senior  100  Fly 
Sponsor: Bank of the West                   
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1     1079       EMEKA, AMON            31  UNAT          52.74    52.36 SRTF
               24.96       52.36                                               
  2     1179       GLADYS, BRANDON        14  NOVA          53.45    53.98 SRTF
               25.20       53.98                                               
  2     1095       MIKUNI, AARON          19  TERA PC       54.44    53.98 SRTF
               25.52       53.98                                               
  4     1054       CHAVEZ, QUINLAN        16  DVA  PC       54.20    54.10 SRTF
               25.26       54.10                                               
  5     1039       ESTANDIAN, CHRIS       17  TERA PC       54.05    54.84 SRTF
               25.67       54.84                                               
  6     1083       CRAWFORD, CARL         17  SJA  PC       54.96    55.13 SRTF
               25.56       55.13                                               
  7     1073       STOCUM, BYRON          15  HCA  PC       55.12    55.34 SRTF
               26.13       55.34                                               
  8     1165       CROASDELL, ROSS        24  NAPA PC       54.80    56.16     
               26.18       56.16                                               
* Consolations
  9     1103       SPICER, DEVIN          16  PET  PC       55.16    55.99 SRTF
               26.06       55.99                                               
 10     1104       CARRANZA, TRAVIS       15  UNAT          56.57    56.27     
               27.00       56.27                                               
 11     1154       GONZALEZ, CRAIG        17  MBSC PC       57.10    56.84     
               27.00       56.84                                               
 12     1115       BURTON, ANWAR          17  PLS  PC       56.68    56.88     
               26.76       56.88                                               
 13     1013       FISHER, BEN            15  FOG  PC       56.80    57.03     
               26.74       57.03                                               
 14     1176       RYAN, KEITH            15  NOVA          56.96    57.15     
               26.67       57.15                                               
 15     1164       ACCURSO, VINCENT       15  NAPA PC       56.86    57.76     
               27.01       57.76                                               
  -     1177       MURPHY, TIM            17  NOVA          55.29     DNF      
* Bonus Consols
 17     1197       BURKE, TOKI            13  RPSC PC       58.26    57.96     
               27.53       57.96                                               
 18     1018       SCHEIBLAUER, KRIS      16  CAB  PC       58.19    57.98     
               27.16       57.98                                               
 19     1170       HANLEY, BLAZ           15  CAB  PC       57.13    58.06     
               27.49       58.06                                               
 20     1125       ROSS, WALTER           17  MBSC PC       57.52    58.26     
               27.38       58.26                                               
 21     1068       FERNANDEZ, EDDIE       18  SJA  PC       58.68  1:00.88     
               27.71     1:00.88                                               
 22     1097       SCHIMMER, TRAVIS       18  SRN  PC       58.60  1:02.12     
               28.91     1:02.12                                               
  -     1122       LARSON, JONATHON       15  DVA  PC       58.90      NS      
  -     1003       FRANKS, DERRICK        19  SOVA PC       57.36      NS      
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
 25     1099       MARGRETT, CHRIS        16  PLS  PC          59.44           
               28.31       59.44                                               
 25     1110       DESENNA, THOMAS        17  VJO  PC          59.44           
               27.74       59.44                                               
 27     1044       NISSEN, LUCAS          17  AH   SN          59.51           
               27.60       59.51                                               
 28     1187       CIOLLI, DOUG           14  NOVA           1:00.21           
               28.30     1:00.21                                               
 29     1088       COLER, MATT            19  PLS  PC        1:00.49           
               28.43     1:00.49                                               
 30     1031       LEE, KENNY             16  CUDA PC        1:00.73           
               28.52     1:00.73                                               
 31     1137       POIRIER, TODD          14  PLS  PC        1:02.47           
               29.36     1:02.47                                               
  -     1182       KIM, LANNY             16  NOVA               DQ            
 
Event 11  Women Senior  500  Free 
Sponsor: Dr. Phillip Terribilini, D.D.S.    
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1     1019       CAETANO, SAMANTHA      17  TERA PC     5:03.94  4:57.81 JUNR
               28.29       58.37     1:28.65     1:58.41                       
             2:28.34     2:58.14     3:28.01     3:58.06                       
             4:28.30     4:57.81                                               
  2     1026       LEES, JEN              16  PLS  PC     4:59.66  5:01.78 JUNR
               27.70       58.43     1:28.87     1:58.90                       
             2:29.50     2:59.61     3:30.39     4:00.99                       
             4:31.64     5:01.78                                               
  3     1089       COLER, CATHY           17  PLS  PC     5:06.27  5:04.40 SRTF
               28.88       59.73     1:30.70     2:01.56                       
             2:32.45     3:03.17     3:33.28     4:03.69                       
             4:34.33     5:04.40                                               
  4     1193       REILLY, ERIN           14  AH   SN     5:08.32  5:04.72 SRTF
               27.89       58.29     1:29.15     2:00.12                       
             2:30.91     3:01.96     3:33.35     4:04.48                       
             4:35.32     5:04.72                                               
  5     1069       SCHWEITZER, MARIFAITH  15  UNAT        5:08.77  5:10.53 SRTF
               28.78       59.78     1:31.24     2:02.74                       
             2:34.07     3:05.56     3:37.27     4:08.91                       
             4:40.26     5:10.53                                               
  6     1141       WEIMAN, CANDACE        16  PLS  PC     5:08.28  5:14.82 SRTF
               29.77     1:01.31     1:33.40     2:05.84                       
             2:37.97     3:09.42     3:40.44     4:11.88                       
             4:43.71     5:14.82                                               
  7     1016       THOMAS, MARY           17  SON  PC     5:15.38  5:15.47 SRTF
               29.03     1:00.63     1:32.43     2:04.15                       
             2:36.34     3:08.53     3:40.18     4:12.51                       
             4:44.46     5:15.47                                               
  8     1136       PENNEY, CATHLEEN       14  AH   SN     5:13.83  5:22.48     
               29.44     1:01.74     1:34.94     2:08.31                       
             2:40.89     3:13.10     3:45.45     4:18.13                       
             4:50.75     5:22.48                                               
* Consolations
  9     1057       RYAN, HANNAH           17  SON  PC     5:16.27  5:13.21 SRTF
               28.30     1:00.10     1:31.66     2:03.37                       
             2:34.99     3:06.69     3:38.75     4:10.82                       
             4:42.87     5:13.21                                               
 10     1025       ROWE, ALISON           14  TERA PC     5:19.56  5:16.60 SRTF
               29.95     1:02.06     1:33.74     2:06.09                       
             2:38.14     3:10.07     3:41.86     4:13.57                       
             4:45.55     5:16.60                                               
 11     1060       SULPRIZIO, GINA        14  TERA PC     5:20.08  5:17.55 SRTF
               29.94     1:01.61     1:33.30     2:04.71                       
             2:36.46     3:08.68     3:40.99     4:13.52                       
             4:46.09     5:17.55                                               
 12     1052       FAVERO, CRISTINA       14  AH   SN     5:18.29  5:17.94 SRTF
               29.66     1:01.59     1:33.65     2:05.49                       
             2:37.55     3:10.01     3:42.40     4:15.16                       
             4:47.21     5:17.94                                               
 13     1027       CARTMELL, KATIE        19  UNAT        5:17.40  5:21.89     
               30.02     1:01.69     1:33.82     2:06.61                       
             2:39.42     3:12.11     3:44.82     4:17.45                       
             4:50.13     5:21.89                                               
 14     1108       KNAPP, LINDSAY         16  TERA PC     5:21.84  5:22.36     
               29.97     1:02.26     1:34.73     2:07.52                       
             2:40.84     3:14.20     3:47.21     4:19.88                       
             4:51.95     5:22.36                                               
 15     1028       MORSILLI, HEATHER      15  PLS  PC     5:21.50  5:22.44     
               30.45     1:03.34     1:36.50     2:09.30                       
             2:42.44     3:15.29     3:47.58     4:19.72                       
             4:52.05     5:22.44                                               
 16     1160       BIENATI, CHRISTINA     16  UNAT        5:21.79  5:27.73     
               30.08     1:02.76     1:36.18     2:09.46                       
             2:42.59     3:16.13     3:49.46     4:23.09                       
             4:56.05     5:27.73                                               
* Bonus Consols
 17     1130       TAHERI, KIANA          16  SJA  PC     5:25.40  5:15.35 SRTF
               29.04     1:00.73     1:32.70     2:04.98                       
             2:36.99     3:08.89     3:41.15     4:12.66                       
             4:44.10     5:15.35                                               
 18     1107       KNAPP, ASHLEY          15  TERA PC     5:25.08  5:15.70 SRTF
               29.42     1:01.50     1:33.80     2:05.83                       
             2:38.16     3:09.92     3:42.26     4:13.64                       
             4:45.22     5:15.70                                               
 19     1004       HOUCK, SARAH           16  DVA  PC     5:22.40  5:21.14     
               28.79       59.92     1:31.78     2:04.49                       
             2:37.80     3:10.88     3:44.50     4:18.17                       
             4:49.78     5:21.14                                               
 20     1024       MAY, KAELON            14  TERA PC     5:21.99  5:22.55     
               29.46     1:01.73     1:34.86     2:08.31                       
             2:41.30     3:13.59     3:45.70     4:18.09                       
             4:50.54     5:22.55                                               
 21     1100       BECKER, ARWYN          17  SRN  PC     5:24.15  5:25.08     
               29.20     1:01.63     1:34.77     2:08.10                       
             2:41.32     3:14.22     3:47.08     4:20.00                       
             4:52.91     5:25.08                                               
 22     1146       CALHOUN, JACKIE        15  CAB  PC     5:29.28  5:32.71     
               29.06     1:02.04     1:36.38     2:10.03                       
             2:44.07     3:18.43     3:52.85     4:27.24                       
             5:00.57     5:32.71                                               
 23     1134       ZERN, ABBY             16  SJA  PC     5:27.91  5:33.26     
               29.84     1:02.16     1:34.99     2:08.17                       
             2:41.09     3:14.39     3:47.41     4:24.29                       
             4:59.52     5:33.26                                               
 24     1121       RYLE, ANNIE            15  AH   SN     5:24.92  5:33.46     
               29.67     1:01.74     1:34.99     2:09.04                       
             2:43.50     3:17.85     3:52.10     4:26.54                       
             5:00.65     5:33.46                                               
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
 10     1058       RADECKE, JENNIFER      15  CUDA PC        5:16.45 SRTF      
               29.49     1:00.87     1:32.74     2:04.88                       
             2:36.99     3:09.57     3:42.19     4:14.21                       
             4:45.93     5:16.45                                               
 20     1040       NELSON, JULIE          15  PLS  PC        5:22.42           
               29.76     1:02.10     1:35.11     2:07.93                       
             2:40.44     3:12.99     3:45.39     4:17.85                       
             4:50.35     5:22.42                                               
 27     1093       DETTRICK, KATE         14  TERA PC        5:30.04           
               30.47     1:03.12     1:36.18     2:09.49                       
             2:42.31     3:15.30     3:48.60     4:22.28                       
             4:56.33     5:30.04                                               
 28     1185       HUBERT, JESSIE         14  NOVA           5:30.35           
               29.82     1:03.10     1:37.45     2:11.60                       
             2:45.19     3:17.52     3:51.29     4:24.66                       
             4:57.74     5:30.35                                               
 29     1186       POWERS, LAUREN         16  NOVA           5:31.36           
               31.27     1:04.10     1:37.27     2:10.99                       
             2:44.74     3:18.67     3:52.02     4:25.96                       
             4:59.07     5:31.36                                               
 30     1033       SEAMAN, LANI           14  IWV  PC        5:31.52           
               29.80     1:01.60     1:34.66     2:07.97                       
             2:41.56     3:15.46     3:49.16     4:23.68                       
             4:57.95     5:31.52                                               
 31     1131       TAHERI, NICOLE         14  SJA  PC        5:33.68           
               30.81     1:04.66     1:39.50     2:13.65                       
             2:47.39     3:20.68     3:54.21     4:27.60                       
             5:01.48     5:33.68                                               
 32     1120       FINK, LAUREL           16  MBSC PC        5:33.85           
               29.99     1:03.25     1:37.23     2:10.99                       
             2:44.87     3:18.85     3:52.98     4:26.98                       
             5:01.01     5:33.85                                               
 33     1076       WADDEL, SERENA         14  MBSC PC        5:36.47           
               30.28     1:03.11     1:37.13     2:11.63                       
             2:46.19     3:20.28     3:55.08     4:29.29                       
             5:03.61     5:36.47                                               
 34     1005       KOZLOSKY, MEGHAN       15  AH   SN        5:36.83           
               30.80     1:04.41     1:38.39     2:12.69                       
             2:46.92     3:21.20     3:55.73     4:30.03                       
             5:03.73     5:36.83                                               
 35     1138       POIRIER, MEGAN         17  PLS  PC        5:38.02           
               30.91     1:04.08     1:37.89     2:11.93                       
             2:46.36     3:20.71     3:55.33     4:29.89                       
             5:04.23     5:38.02                                               
 36     1181       GORE, ASHLEY           16  NOVA           5:39.60           
               28.63     1:00.42     1:34.63     2:09.71                       
             2:44.48     3:19.14     3:54.75     4:29.98                       
             5:04.53     5:39.60                                               
 37     1169       COBARRUBIAS, MICHELE   18  EA             5:39.90           
               29.18     1:01.91     1:35.83     2:10.06                       
             2:44.89     3:19.66     3:54.44     4:29.48                       
             5:05.58     5:39.90                                               
 
Event 12  Men Senior  200  IM
Sponsor: NorCal Swim Shop                   
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1     1128       BASEPAYNE, CLAY        17  DVA  PC     1:59.69  1:57.96 SRTF
               26.32       57.08     1:30.18     1:57.96                       
  2     1174       GAWLICK, CRAIG         18  ALMA PC     2:00.19  1:59.17 SRTF
               26.28       57.28     1:31.18     1:59.17                       
  3     1047       HUMPHREY, JOHN         16  ALMA PC     1:59.15  2:01.37 SRTF
               26.59       56.90     1:32.39     2:01.37                       
  4     1111       HENNESSY, EDWARD       17  MP   PC     2:03.57  2:01.87 SRTF
               26.69       58.18     1:33.04     2:01.87                       
  5     1038       ESTANDIAN, GEOFREY     18  TERA PC     2:03.98  2:05.01     
               27.03       59.93     1:36.26     2:05.01                       
  6     1015       HARTZ, SCOTT           16  SRN  PC     2:02.17  2:05.08     
               26.75     1:00.17     1:36.46     2:05.08                       
  7     1082       LENTZ, DEREK           19  RPSC PC     2:04.02  2:06.39     
               27.19     1:00.70     1:36.04     2:06.39                       
  8     1081       LENTZ, GRAHAM          15  RPSC PC     2:04.39  2:08.55     
               27.09     1:00.66     1:37.16     2:08.55                       
* Consolations
  9     1054       CHAVEZ, QUINLAN        16  DVA  PC     2:04.76  2:02.24 SRTF
               25.85       58.34     1:33.29     2:02.24                       
 10     1064       DERMOTT, JOSH          17  AH   SN     2:04.93  2:03.70 SRTF
               26.92       59.69     1:34.80     2:03.70                       
 11     1154       GONZALEZ, CRAIG        17  MBSC PC     2:06.13  2:04.84     
               27.53       59.20     1:36.99     2:04.84                       
 12     1062       BRAUN, CHRIS           18  RENO PC     2:05.35  2:05.03     
               27.54     1:00.55     1:37.84     2:05.03                       
 13     1039       ESTANDIAN, CHRIS       17  TERA PC     2:05.93  2:05.84     
               26.11       58.52     1:36.09     2:05.84                       
 14     1167       FATHEREE, JOEL         16  BEAR PC     2:05.84  2:06.56     
               28.04     1:00.77     1:38.39     2:06.56                       
 15     1078       HOWARD, MARK           27  SJA  PC     2:04.83  2:07.26     
               27.28     1:00.90     1:37.91     2:07.26                       
  -     1163       MITCHELL, JOSH         15  NAPA PC     2:05.65      DQ      
* Bonus Consols
 17     1091       FORD, JESSE            17  VJO  PC     2:07.42  2:04.56     
               28.60     1:00.30     1:35.25     2:04.56                       
 18     1176       RYAN, KEITH            15  NOVA        2:07.35  2:07.17     
               27.15       58.87     1:37.31     2:07.17                       
 19     1178       BAER, SCOTT            16  NOVA        2:06.24  2:07.65     
               28.01     1:01.90     1:38.45     2:07.65                       
 20     1112       SMITH, JEFF            16  MP   PC     2:10.56  2:10.43     
               27.34     1:01.48     1:39.95     2:10.43                       
  -     1177       MURPHY, TIM            17  NOVA        2:07.68      DQ      
  -     1056       CEREGHINO, MIKEY       16  MP   PC     2:06.76      DQ      
               27.72       59.53     1:37.39     2:06.52                       
  -     1041       ZUCKER, ZACK           16  PLS  PC     2:10.38      DQ      
               28.92     1:05.53     1:41.12     2:13.26                       
  -     1080       LOFTUS, JOE            23  PLS  PC     2:06.19      DQ      
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  5     1166       RODDE, BRIAN           20  UNAT           2:03.21 SRTF      
               26.22     1:00.07     1:37.71     2:03.21                       
 26     1097       SCHIMMER, TRAVIS       18  SRN  PC        2:11.03           
               27.77     1:02.18     1:38.98     2:11.03                       
 27     1044       NISSEN, LUCAS          17  AH   SN        2:11.13           
               28.38     1:02.47     1:41.47     2:11.13                       
 27     1068       FERNANDEZ, EDDIE       18  SJA  PC        2:11.13           
               27.60     1:02.92     1:41.48     2:11.13                       
 29     1170       HANLEY, BLAZ           15  CAB  PC        2:11.83           
               28.64     1:04.03     1:43.47     2:11.83                       
 30     1124       COBB, GARY             16  SJA  PC        2:12.14           
               27.41     1:01.54     1:41.29     2:12.14                       
 31     1115       BURTON, ANWAR          17  PLS  PC        2:12.74           
               28.56     1:03.57     1:41.58     2:12.74                       
 32     1110       DESENNA, THOMAS        17  VJO  PC        2:12.94           
               27.08     1:00.79     1:42.35     2:12.94                       
 33     1184       PUKSTA, NATE           14  NOVA           2:13.22           
               30.24     1:04.76     1:43.22     2:13.22                       
 34     1147       DAVIS, MATT            17  MP   PC        2:16.06           
               29.37     1:05.53     1:43.88     2:16.06                       
  -     1084       POYA, CAMERON          18  UD   PC            DQ            
               29.17     1:05.96     1:42.14     2:13.91                       
  -     1152       KOCH, ERIC             18  CAB  PC            DQ            
               27.30       58.06     1:36.54     2:04.74                       
  -     1180       QUILLEN, ERIC          15  NOVA               DQ            
               25.18       56.68     1:30.89     1:58.01                       
 
Event 13  Women Senior  400  R-Medley 
Sponsor: TYR Swim Products                  
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     3004       AH A                       AH   SN        4:04.95           
 ROECA, WESLEIGH-16 PENNEY, C.-14      REILLY, ERIN-14    WILLIAMS, AISHA-15   
      30.19            1:00.50            1:32.89            2:09.13           
    2:37.60            3:09.08            3:24.80            4:04.95           
  2     3005       AH B                       AH   SN        4:11.02           
 BURROWS, N.-17     MILLER, K.-14      NISSEN, JESSICA-14 FAVERO, C.-14        
      30.41            1:01.74            1:34.77            2:11.71           
    2:40.86            3:13.88            3:41.27            4:11.02           
  3     3003       Irvine Novaquatics A       NOVA           4:13.47           
 HWANG, JANE-12     COOK, JENNIFER-15  HUBERT, JESSIE-14  POWERS, LAUREN-16    
      30.85            1:03.81            1:36.89            2:15.38           
    2:44.72            3:18.25            3:44.96            4:13.47           
  4     3001       Pleasanton Seahawks A      PLS  PC        4:13.59           
 MORSILLI, H.-15    NELSON, JULIE-15   WEIMAN, CANDACE-16 LEES, JEN-16         
      31.90            1:05.11            1:40.01            2:19.20           
    2:46.36            3:17.44            3:44.36            4:13.59           
  5     3002       RPSC A                     RPSC PC        4:24.00           
 SNYDER, JACKIE-16  GRAHAM, J.-17      ANDERSON, K.-18    VINCENT, DANI-13     
      31.97            1:06.32            1:40.13            2:18.50           
    2:47.50            3:20.11            3:50.47            4:24.00           
 
Event 14  Men Senior  800  R-Free 
Sponsor: Buddies Pizza                      
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     3010       Pleasanton Seahawks B      PLS  PC        7:23.86           
 COLER, MATT-19     MARTINEZ, VINCE-17 MARGRETT, CHRIS-16 KILPATRICK, C.-16    
      25.41              52.99            1:21.19            1:48.83           
    2:14.14            2:42.20            3:11.52            3:40.64           
    4:05.18            4:33.37            5:01.36            5:28.05           
    5:54.40            6:23.86            6:54.10            7:23.86           
  2     3007       Irvine Novaquatics A       NOVA           7:27.49           
 BAER, SCOTT-16     KIM, LANNY-16      MURPHY, TIM-17     QUILLEN, ERIC-15     
      25.54              53.59            1:22.47            1:50.58           
    2:16.38            2:44.75            3:14.11            3:42.95           
    4:08.55            4:37.12            5:06.66            5:36.79           
    6:01.79            6:30.18            6:58.45            7:27.49           
  3     3008       Irvine Novaquatics B       NOVA           7:39.06           
 RYAN, KEITH-15     GLADYS, BRANDON-14 KATTAN, OMAR-17    CIOLLI, DOUG-14      
      25.75              53.98            1:22.80            1:51.69           
    2:17.52            2:46.76            3:17.32            3:47.36           
    4:13.46            4:42.99            5:13.93            5:44.22           
    6:09.36            6:39.24            7:10.17            7:39.06           
  4     3009       Pleasanton Seahawks A      PLS  PC        7:47.58           
 TORBECK, JEFF-15   BURTON, ANWAR-17   TORBECK, C.-15     FISH, DAN-16         
      26.26              55.69            1:26.37            1:56.56           
    2:23.21            2:53.26            3:25.31            3:56.55           
    4:22.73            4:52.13            5:22.27            5:51.79           
                       6:48.26            7:47.58            7:47.58           
  5     3006       RPSC A                     RPSC PC        7:54.55           
 LENTZ, GRAHAM-15   LENTZ, DEREK-19    BURKE, TOKI-13     ATIQ, SAMI-17        
      25.21              54.11            1:24.88            1:55.05           
    2:21.43            2:50.60            3:21.06            3:50.91           
    4:18.27            4:49.30            5:21.75            5:53.20           
    6:21.07            6:50.99            7:22.38            7:54.55           
 
Event 15  Women Senior  1000  Free 
Sponsor: Global Interprint, Inc.            
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1026       LEES, JEN              16  PLS  PC        9:59.36 NATL      
               27.65       58.15     1:28.45     1:58.62                       
             2:29.03     2:59.18     3:29.16     3:59.54                       
             4:29.82     5:00.17     5:29.99     5:59.90                       
             6:30.05     7:00.00     7:30.53     8:00.34                       
             8:30.76     9:00.91     9:30.74     9:59.36                       
  2     1019       CAETANO, SAMANTHA      17  TERA PC       10:17.82 JUNR+     
               28.58       59.04     1:29.86     2:00.81                       
             2:31.61     3:02.52     3:33.48     4:04.40                       
             4:35.62     5:07.01     5:37.60     6:08.22                       
             6:39.10     7:10.16     7:41.24     8:12.47                       
             8:43.96     9:15.50     9:47.08    10:17.82                       
  3     1193       REILLY, ERIN           14  AH   SN       10:25.17 SRTF      
               29.04     1:00.42     1:32.36     2:03.92                       
             2:35.72     3:07.55     3:39.24     4:11.35                       
             4:43.07     5:14.68     5:45.93     6:17.20                       
             6:48.48     7:19.83     7:51.10     8:22.27                       
             8:53.54     9:24.54     9:55.41    10:25.17                       
  4     1194       IRWIN, LEHLA           21  UNAT          10:49.98 SRTF      
               29.90     1:01.90     1:34.45     2:06.76                       
             2:38.84     3:11.23     3:43.77     4:16.39                       
             4:49.12     5:21.96     5:54.89     6:27.85                       
             7:00.95     7:33.99     8:07.09     8:39.90                       
             9:12.88     9:45.64    10:18.02    10:49.98                       
  5     1028       MORSILLI, HEATHER      15  PLS  PC       10:51.42 SRTF      
               30.60     1:02.90     1:35.85     2:09.00                       
             2:42.11     3:15.35     3:48.45     4:21.46                       
             4:54.25     5:26.72     5:59.33     6:31.90                       
             7:04.50     7:37.13     8:09.56     8:42.22                       
             9:14.73     9:47.28    10:19.58    10:51.42                       
  6     1057       RYAN, HANNAH           17  SON  PC       10:52.56 SRTF      
               31.03     1:04.78     1:38.90     2:11.53                       
             2:44.43     3:16.52     3:48.37     4:21.20                       
             4:54.11     5:26.88     5:59.54     6:32.19                       
             7:04.69     7:37.10     8:10.34     8:43.65                       
             9:15.88     9:48.96    10:21.17    10:52.56                       
  7     1130       TAHERI, KIANA          16  SJA  PC       10:59.23 SRTF      
               29.00     1:00.39     1:32.44     2:04.92                       
             2:38.14     3:11.33     3:44.64     4:17.89                       
             4:51.30     5:24.85     5:58.43     6:32.04                       
             7:05.52     7:38.49     8:12.31     8:45.95                       
             9:19.53     9:53.19    10:26.64    10:59.23                       
  8     1134       ZERN, ABBY             16  SJA  PC       11:00.10           
               30.80     1:04.18     1:37.88     2:11.71                       
             2:45.51     3:18.98     3:52.43     4:25.94                       
             4:59.37     5:32.58     6:05.90     6:38.96                       
             7:12.23     7:45.41     8:18.38     8:50.85                       
             9:23.52     9:56.21    10:28.66    11:00.10                       
  9     1027       CARTMELL, KATIE        19  UNAT          11:01.15           
               30.18     1:02.43     1:35.84     2:09.20                       
             2:42.26     3:15.54     3:48.59     4:21.85                       
             4:54.82     5:27.86     6:01.62     6:35.09                       
             7:08.93     7:42.19     8:15.92     8:49.21                       
             9:22.49     9:55.98    10:28.78    11:01.15                       
 10     1160       BIENATI, CHRISTINA     16  UNAT          11:03.34           
               30.66     1:03.70     1:37.39     2:11.18                       
             2:44.47     3:17.36     3:50.84     4:24.30                       
             4:58.12     5:31.55     6:05.02     6:38.64                       
             7:12.29     7:45.95     8:19.59     8:52.92                       
             9:26.17     9:59.44    10:32.34    11:03.34                       
 11     1033       SEAMAN, LANI           14  IWV  PC       11:05.45           
               31.47     1:04.50     1:37.81     2:11.32                       
             2:45.19     3:18.46     3:51.76     4:25.06                       
             4:58.11     5:31.26     6:04.43     6:38.14                       
             7:11.86     7:45.46     8:19.03     8:52.44                       
             9:26.10     9:59.38    10:32.78    11:05.45                       
 12     1131       TAHERI, NICOLE         14  SJA  PC       11:07.41           
               30.91     1:05.14     1:39.33     2:13.62                       
             2:48.42     3:22.68     3:56.23     4:30.06                       
             5:03.60     5:37.65     6:11.85     6:44.60                       
             7:17.81     7:51.08     8:24.14     8:57.34                       
             9:30.48    10:03.39    10:36.39    11:07.41                       
 13     1158       DUNCAN, CHRISTINA      15  NAPA PC       11:14.12           
               31.06     1:05.03     1:39.50     2:13.81                       
             2:47.95     3:22.10     3:55.99     4:30.29                       
             5:04.19     5:37.75     6:11.63     6:45.44                       
             7:19.28     7:53.19     8:26.61     9:00.17                       
             9:33.75    10:07.43    10:41.29    11:14.12                       
 14     1077       HART, LINDSAY          13  TERA PC       11:17.52           
               30.85     1:04.94     1:38.74     2:12.98                       
             2:47.41     3:21.61     3:56.08     4:30.56                       
             5:05.20     5:39.81     6:13.76     6:47.71                       
             7:21.75     7:55.74     8:29.14     9:02.86                       
             9:36.85    10:11.15    10:44.96    11:17.52                       
 15     1198       MCCARTHY, MONICA       18  PLS  PC       11:17.66           
               31.79     1:05.57     1:39.99     2:14.55                       
             2:49.41     3:23.87     3:57.77     4:31.87                       
             5:05.96     5:39.73     6:13.46     6:47.35                       
             7:21.22     7:54.96     8:28.92     9:02.53                       
             9:36.62    10:10.70    10:44.59    11:17.66                       
 16     1138       POIRIER, MEGAN         17  PLS  PC       11:22.09           
               31.74     1:05.37     1:39.29     2:13.10                       
             2:47.02     3:20.96     3:54.70     4:28.71                       
             5:02.85     5:36.97     6:11.14     6:45.49                       
             7:20.07     7:54.61     8:29.60     9:03.95                       
             9:38.36    10:13.15    10:48.16    11:22.09                       
 
Event 17  Women Senior  100  Breast 
Sponsor: Dr. Larry Henig, D.D.S.            
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1     1143       DAVIS, LAURA           15  TERA PC     1:05.44  1:03.89 NATL
               30.74     1:03.89                                               
  2     1141       WEIMAN, CANDACE        16  PLS  PC     1:06.18  1:05.08 JUNR
               31.02     1:05.08                                               
  3     1089       COLER, CATHY           17  PLS  PC     1:08.77  1:05.91 JUNR
               31.71     1:05.91                                               
  4     1136       PENNEY, CATHLEEN       14  AH   SN     1:07.42  1:06.68 JUNR
               31.79     1:06.68                                               
  5     1119       GRAHAM, JENNIFER       17  RPSC PC     1:09.96  1:08.79 SRTF
               32.74     1:08.79                                               
  6     1065       BROCK, STACY           16  DVA  PC     1:09.07  1:09.06 SRTF
               32.84     1:09.06                                               
  7     1011       MILLER, KIMBERLY       14  AH   SN     1:09.42  1:09.17 SRTF
               33.14     1:09.17                                               
  8     1188       COOK, JENNIFER         15  NOVA        1:09.91  1:10.24 SRTF
               32.92     1:10.24                                               
* Consolations
  9     1032       PETERS, MEGHAN         13  SRN  PC     1:11.12  1:09.68 SRTF
               33.15     1:09.68                                               
 10     1045       NISSEN, JESSICA        14  AH   SN     1:10.68  1:09.82 SRTF
               33.24     1:09.82                                               
 11     1098       SALLEE, VANESSA        16  PET  PC     1:10.05  1:09.90 SRTF
               33.23     1:09.90                                               
 12     1096       OULLETTE, LESLEY       15  UD   PC     1:10.90  1:10.26 SRTF
               32.99     1:10.26                                               
 13     1007       APPLEGATE, LIZ         15  AH   SN     1:09.98  1:10.28 SRTF
               33.55     1:10.28                                               
 14     1002       HAUGEN, VALLERIE       17  SON  PC     1:11.83  1:10.69 SRTF
               33.75     1:10.69                                               
 15     1060       SULPRIZIO, GINA        14  TERA PC     1:11.79  1:12.39     
               34.29     1:12.39                                               
 16     1204       CHINN, SARAH           15  CUDA PC     1:12.26  1:12.51     
               34.80     1:12.51                                               
* Bonus Consols
 17     1012       HANNON, MONICA         15  FOG  PC     1:12.76  1:10.29 SRTF
               33.38     1:10.29                                               
 18     1190       SNYDER, JACKIE         16  RPSC PC     1:12.81  1:11.55     
               34.04     1:11.55                                               
 19     1021       SALISBURY, LOUISA      14  UNAT        1:12.83  1:11.76     
               33.74     1:11.76                                               
 20     1117       ANDERSON, KRISTEN      18  RPSC PC     1:13.51  1:11.93     
               34.08     1:11.93                                               
 21     1035       SPEER, LISA            14  IWV  PC     1:13.40  1:12.09     
               34.58     1:12.09                                               
 22     1030       LEVINE, NANCY          17  CUDA PC     1:12.81  1:13.32     
               34.45     1:13.32                                               
 23     1085       O'SHAUGHNESSY, EIMEAR  16  CUDA PC     1:14.66  1:13.72     
               34.90     1:13.72                                               
 24     1161       ROVO, MARINA           14  UNAT        1:13.44  1:14.34     
               34.73     1:14.34                                               
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
 11     1063       MONROE, LEAH           16  TERA PC        1:10.24 SRTF-     
               33.28     1:10.24                                               
 18     1159       SIMENSTAD, ELIZABETH   14  NAPA PC        1:12.60           
               35.09     1:12.60                                               
 23     1001       WILLIAMS, KELLY        16  TERA PC        1:12.95           
               34.62     1:12.95                                               
 28     1175       GAUTHIER, ROCHELLE     15  NOVA           1:14.94           
               35.68     1:14.94                                               
 29     1072       SUNDBERG, ALISON       15  MP   PC        1:15.29           
             1:15.29                                                           
 30     1192       WORDEN, AMY            17  SRN  PC        1:15.34           
               35.83     1:15.34                                               
 31     1206       SZMIDT, HEATHER        14  NAPA PC        1:15.57           
               35.70     1:15.57                                               
 32     1010       PASTERNAK, NATASJA     15  UD   PC        1:16.64           
               36.31     1:16.64                                               
 33     1076       WADDEL, SERENA         14  MBSC PC        1:17.39           
             1:17.39                                                           
 34     1144       DEMERS, JENNIFER       17  SJA  PC        1:18.07           
               37.19     1:18.07                                               
 
Event 18  Men Senior  200  Back 
Sponsor: Mary's Pizza                       
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1     1135       KILPATRICK, COREY      16  PLS  PC     2:01.14  1:59.12 SRTF
               28.80       58.87     1:29.35     1:59.12                       
  2     1013       FISHER, BEN            15  FOG  PC     2:00.06  1:59.23 SRTF
               27.96       58.63     1:29.21     1:59.23                       
  3     1152       KOCH, ERIC             18  CAB  PC     2:00.87  1:59.58 SRTF
               28.53       58.89     1:30.16     1:59.58                       
  4     1047       HUMPHREY, JOHN         16  ALMA PC     2:01.92  1:59.91 SRTF
               28.58       58.87     1:29.75     1:59.91                       
  5     1154       GONZALEZ, CRAIG        17  MBSC PC     2:01.73  2:00.16 SRTF
               28.75       59.04     1:29.53     2:00.16                       
  6     1179       GLADYS, BRANDON        14  NOVA        2:02.19  2:01.79 SRTF
               28.27       59.10     1:30.73     2:01.79                       
  7     1176       RYAN, KEITH            15  NOVA        2:02.41  2:02.11 SRTF
               29.29     1:00.10     1:31.43     2:02.11                       
  8     1125       ROSS, WALTER           17  MBSC PC     2:03.20  2:05.31 SRTF
               28.65     1:00.27     1:32.86     2:05.31                       
* Consolations
  9     1056       CEREGHINO, MIKEY       16  MP   PC     2:04.04  1:59.47 SRTF
               28.25       58.59     1:28.80     1:59.47                       
 10     1039       ESTANDIAN, CHRIS       17  TERA PC     2:03.52  2:02.08 SRTF
               28.13       58.84     1:30.58     2:02.08                       
 11     1182       KIM, LANNY             16  NOVA        2:05.51  2:04.10 SRTF
               29.53     1:00.95     1:32.72     2:04.10                       
 12     1137       POIRIER, TODD          14  PLS  PC     2:06.28  2:05.75 SRTF
               30.14     1:01.96     1:34.52     2:05.75                       
 13     1036       TORBECK, CHRISTOPHE    15  PLS  PC     2:06.86  2:06.15 SRTF
               30.60     1:02.25     1:34.72     2:06.15                       
 14     1091       FORD, JESSE            17  VJO  PC     2:07.65  2:06.22 SRTF
               29.84     1:01.22     1:33.76     2:06.22                       
 15     1059       FISH, DAN              16  PLS  PC     2:07.89  2:06.40 SRTF
               30.01     1:01.55     1:34.31     2:06.40                       
 16     1124       COBB, GARY             16  SJA  PC     2:03.22  2:11.16     
               30.46     1:03.38     1:37.22     2:11.16                       
* Bonus Consols
 17     1104       CARRANZA, TRAVIS       15  UNAT        2:08.19  2:02.02 SRTF
               29.59     1:00.51     1:31.60     2:02.02                       
 18     1103       SPICER, DEVIN          16  PET  PC     2:08.90  2:04.09 SRTF
               29.14     1:00.38     1:32.24     2:04.09                       
 19     1062       BRAUN, CHRIS           18  RENO PC     2:08.24  2:06.57 SRTF
               30.66     1:02.91     1:34.99     2:06.57                       
 20     1196       ALLISON, ANDREW        15  VJO  PC     2:08.46  2:07.89 SRTF
               30.75     1:03.12     1:35.76     2:07.89                       
 21     1163       MITCHELL, JOSH         15  NAPA PC     2:11.05  2:13.69     
               33.27     1:08.57     1:41.29     2:13.69                       
 22     1197       BURKE, TOKI            13  RPSC PC     2:18.36  2:20.55     
               33.57     1:09.37     1:45.50     2:20.55                       
  -     1205       THOMSON, DAN           14  CUDA PC     2:10.84      NS      
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
 15     1167       FATHEREE, JOEL         16  BEAR PC        2:06.88 SRTF      
               29.97     1:02.08     1:34.64     2:06.88                       
 18     1164       ACCURSO, VINCENT       15  NAPA PC        2:08.13           
               30.38     1:02.71     1:35.84     2:08.13                       
 25     1018       SCHEIBLAUER, KRIS      16  CAB  PC        2:17.39           
               31.43     1:06.23     1:42.21     2:17.39                       
 
Event 19  Women Senior  200  Free 
Sponsor: Dr. Craig Davis, D.D.S.            
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1     1070       SCHWEITZER, SARABETH   21  UNAT        1:55.49  1:53.25 JUNR
               26.87       55.52     1:24.89     1:53.25                       
  2     1141       WEIMAN, CANDACE        16  PLS  PC     1:55.33  1:55.38 SRTF
               28.24       57.81     1:26.90     1:55.38                       
  3     1057       RYAN, HANNAH           17  SON  PC     1:58.41  1:55.41 SRTF
               27.67       57.01     1:26.38     1:55.41                       
  4     1019       CAETANO, SAMANTHA      17  TERA PC     1:55.49  1:55.45 SRTF
               27.63       57.18     1:26.75     1:55.45                       
  5     1069       SCHWEITZER, MARIFAITH  15  UNAT        1:58.11  1:55.84 SRTF
               27.42       57.26     1:26.83     1:55.84                       
  6     1107       KNAPP, ASHLEY          15  TERA PC     2:00.09  1:59.25 SRTF
               28.50       58.55     1:29.16     1:59.25                       
  7     1026       LEES, JEN              16  PLS  PC     1:55.46  1:59.79     
               27.95       58.92     1:30.02     1:59.79                       
  8     1130       TAHERI, KIANA          16  SJA  PC     2:00.42  2:05.16     
               28.52       59.96     1:32.47     2:05.16                       
* Consolations
  9     1172       WELLMAN, SHEENA        16  TERA PC     2:02.30  1:58.60 SRTF
               28.68       58.55     1:28.61     1:58.60                       
 10     1186       POWERS, LAUREN         16  NOVA        2:00.46  1:59.25 SRTF
               28.67       59.21     1:29.92     1:59.25                       
 11     1024       MAY, KAELON            14  TERA PC     2:01.43  1:59.78     
               28.04       58.27     1:29.30     1:59.78                       
 12     1040       NELSON, JULIE          15  PLS  PC     2:01.48  2:01.15     
               28.72       59.51     1:30.45     2:01.15                       
 13     1046       SMITH, COLLEEN         15  ALMA PC     2:02.07  2:01.49     
               28.55       59.77     1:30.95     2:01.49                       
 14     1160       BIENATI, CHRISTINA     16  UNAT        2:00.66  2:02.78     
               29.39     1:01.07     1:32.82     2:02.78                       
 15     1194       IRWIN, LEHLA           21  UNAT        2:01.58  2:03.31     
               29.00     1:00.38     1:31.78     2:03.31                       
  -     1060       SULPRIZIO, GINA        14  TERA PC     2:00.60      DQ      
* Bonus Consols
 17     1014       DRAA, NICOLE           15  DVA  PC     2:03.79  2:01.05     
               27.99       58.70     1:29.80     2:01.05                       
 18     1074       CONTE, ADRIENNE        13  MBSC PC     2:04.31  2:01.79     
               27.75       58.53     1:30.26     2:01.79                       
 19     1049       WILLIAMS, AISHA        15  AH   SN     2:03.16  2:05.24     
               28.62       59.81     1:32.24     2:05.24                       
 20     1134       ZERN, ABBY             16  SJA  PC     2:04.17  2:05.91     
               28.88     1:01.08     1:33.86     2:05.91                       
  -     1132       HEARN, KAT             14  ALMA PC     2:04.98      DQ      
  -     1028       MORSILLI, HEATHER      15  PLS  PC     2:03.85      DQ      
  -     1037       RIGDON, CHARLENE       17  UNAT        2:04.71      NS      
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  5     1193       REILLY, ERIN           14  AH   SN        1:55.60 SRTF      
               27.64       57.27     1:26.81     1:55.60                       
  6     1058       RADECKE, JENNIFER      15  CUDA PC        1:55.87 SRTF      
               28.42       58.22     1:27.39     1:55.87                       
  7     1016       THOMAS, MARY           17  SON  PC        1:57.41 SRTF      
               27.66       57.37     1:27.56     1:57.41                       
 18     1136       PENNEY, CATHLEEN       14  AH   SN        2:01.67           
               28.53       59.53     1:31.13     2:01.67                       
 21     1004       HOUCK, SARAH           16  DVA  PC        2:02.44           
               27.75       58.61     1:30.69     2:02.44                       
 23     1140       SHIPLEY, SHAWNA        17  TERA PC        2:03.18           
               28.43       59.56     1:31.65     2:03.18                       
 28     1142       PRICE, AMANDA          14  NAPA PC        2:04.32           
               29.21     1:00.46     1:31.95     2:04.32                       
 29     1148       WHEELER, LAURA         16  SJA  PC        2:04.65           
               28.41       59.64     1:31.88     2:04.65                       
 31     1123       NELSON, SARA           16  AH   SN        2:04.91           
               29.40     1:00.89     1:33.46     2:04.91                       
 33     1127       ROECA, WESLEIGH        16  AH   SN        2:05.16           
               29.51     1:00.96     1:33.13     2:05.16                       
 34     1027       CARTMELL, KATIE        19  UNAT           2:05.22           
               29.42     1:01.06     1:33.24     2:05.22                       
 35     1072       SUNDBERG, ALISON       15  MP   PC        2:06.39           
               29.17     1:01.40     1:33.70     2:06.39                       
 36     1033       SEAMAN, LANI           14  IWV  PC        2:06.60           
               29.89     1:01.63     1:34.12     2:06.60                       
 37     1114       LAROCHELLE, FLYNN      15  NAPA PC        2:06.65           
               29.91     1:02.13     1:34.51     2:06.65                       
 38     1146       CALHOUN, JACKIE        15  CAB  PC        2:08.26           
               28.83     1:01.58     1:35.15     2:08.26                       
 39     1030       LEVINE, NANCY          17  CUDA PC        2:23.05           
               32.09     1:08.32     1:45.80     2:23.05                       
  -     1181       GORE, ASHLEY           16  NOVA               DQ            
 
Event 20  Men Senior  200  Breast 
Sponsor: Arch's Glass                       
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1     1128       BASEPAYNE, CLAY        17  DVA  PC     2:09.28  2:07.69 JUNR
               29.17     1:01.45     1:34.46     2:07.69                       
  2     1015       HARTZ, SCOTT           16  SRN  PC     2:12.45  2:11.24 SRTF
               29.78     1:03.28     1:37.08     2:11.24                       
  3     1174       GAWLICK, CRAIG         18  ALMA PC     2:11.88  2:11.42 SRTF
               29.94     1:03.00     1:36.65     2:11.42                       
  4     1163       MITCHELL, JOSH         15  NAPA PC     2:13.65  2:12.22 SRTF
               31.17     1:04.94     1:38.43     2:12.22                       
  5     1061       MAYS, JESSE            16  SRN  PC     2:11.80  2:14.08 SRTF
               29.75     1:03.28     1:37.95     2:14.08                       
  6     1041       ZUCKER, ZACK           16  PLS  PC     2:16.06  2:14.84 SRTF
               29.99     1:03.95     1:39.92     2:14.84                       
  7     1081       LENTZ, GRAHAM          15  RPSC PC     2:19.58  2:14.87 SRTF
               30.11     1:03.83     1:39.40     2:14.87                       
  8     1111       HENNESSY, EDWARD       17  MP   PC     2:16.59  2:16.44 SRTF
               31.35     1:05.61     1:40.48     2:16.44                       
* Consolations
  9     1184       PUKSTA, NATE           14  NOVA        2:20.23  2:15.04 SRTF
               30.24     1:04.57     1:40.13     2:15.04                       
 10     1083       CRAWFORD, CARL         17  SJA  PC     2:22.86  2:18.81 SRTF
               30.45     1:05.51     1:41.60     2:18.81                       
 11     1091       FORD, JESSE            17  VJO  PC     2:23.90  2:21.63 SRTF
               32.77     1:09.33     1:45.91     2:21.63                       
 12     1031       LEE, KENNY             16  CUDA PC     2:21.25  2:22.01 SRTF
               31.80     1:06.71     1:43.91     2:22.01                       
 13     1112       SMITH, JEFF            16  MP   PC     2:22.69  2:22.14 SRTF
               31.72     1:07.37     1:44.49     2:22.14                       
 14     1038       ESTANDIAN, GEOFREY     18  TERA PC     2:23.78  2:22.32 SRTF
               32.21     1:09.47     1:45.58     2:22.32                       
 15     1080       LOFTUS, JOE            23  PLS  PC     2:23.88  2:22.47 SRTF
               32.83     1:09.39     1:45.81     2:22.47                       
 16     1147       DAVIS, MATT            17  MP   PC     2:24.59  2:25.20     
               32.89     1:09.63     1:47.30     2:25.20                       
* Bonus Consols
  -     1062       BRAUN, CHRIS           18  RENO PC     2:27.69      DQ      
  -     1044       NISSEN, LUCAS          17  AH   SN     2:26.69      DQ      
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  6     1180       QUILLEN, ERIC          15  NOVA           2:14.70 SRTF      
               30.36     1:03.72     1:38.63     2:14.70                       
  9     1054       CHAVEZ, QUINLAN        16  DVA  PC        2:17.55 SRTF      
               31.68     1:06.69     1:41.86     2:17.55                       
 10     1178       BAER, SCOTT            16  NOVA           2:18.37 SRTF      
               30.52     1:05.83     1:43.08     2:18.37                       
 14     1068       FERNANDEZ, EDDIE       18  SJA  PC        2:22.33 SRTF      
               31.59     1:07.46     1:44.86     2:22.33                       
 23     1167       FATHEREE, JOEL         16  BEAR PC        2:30.41           
               34.34     1:12.64     1:51.87     2:30.41                       
 24     1042       MAIN, ANDREW           17  FOG  PC        2:30.78           
               32.41     1:09.40     1:49.34     2:30.78                       
 25     1162       HUSTED, KRIS           16  NAPA PC        2:31.86           
               33.49     1:11.27     1:51.15     2:31.86                       
  -     1200       OZANIAN, CARY          17  RSC                DQ            
               32.71     1:10.04     1:49.19     2:29.30                       
 
Event 21  Women Senior  100  Fly 
Sponsor: Fire Protection Unlimited          
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1     1143       DAVIS, LAURA           15  TERA PC       56.64    56.15 NATL
               26.98       56.15                                               
  2     1141       WEIMAN, CANDACE        16  PLS  PC       58.46    57.17 JUNR
               27.48       57.17                                               
  3     1089       COLER, CATHY           17  PLS  PC       58.82    57.23 JUNR
               27.54       57.23                                               
  4     1070       SCHWEITZER, SARABETH   21  UNAT          58.61    58.28 JUNR
               27.87       58.28                                               
  5     1058       RADECKE, JENNIFER      15  CUDA PC       59.15    58.72 SRTF
               28.04       58.72                                               
  6     1016       THOMAS, MARY           17  SON  PC     1:00.39    59.55 SRTF
               28.36       59.55                                               
  7     1190       SNYDER, JACKIE         16  RPSC PC     1:01.50    59.85 SRTF
               28.50       59.85                                               
  8     1193       REILLY, ERIN           14  AH   SN     1:00.65  1:00.94 SRTF
               28.70     1:00.94                                               
* Consolations
  9     1001       WILLIAMS, KELLY        16  TERA PC     1:01.71  1:01.20 SRTF
               28.75     1:01.20                                               
 10     1168       JANSSENS, ALANNA       16  EA          1:01.56  1:01.47 SRTF
               28.70     1:01.47                                               
 11     1186       POWERS, LAUREN         16  NOVA        1:02.09  1:01.49 SRTF
               29.22     1:01.49                                               
 12     1034       SCHWALB, JENNIFER      13  IWV  PC     1:02.35  1:01.64 SRTF
               28.95     1:01.64                                               
 13     1098       SALLEE, VANESSA        16  PET  PC     1:02.10  1:02.40     
               29.00     1:02.40                                               
 14     1109       DESENNA, TONI          18  UNAT        1:02.46  1:02.70     
               29.50     1:02.70                                               
 15     1107       KNAPP, ASHLEY          15  TERA PC     1:02.98  1:03.28     
               30.15     1:03.28                                               
 16     1189       HWANG, JANE            12  NOVA        1:02.85  1:03.68     
               30.07     1:03.68                                               
* Bonus Consols
 17     1185       HUBERT, JESSIE         14  NOVA        1:03.99  1:01.75 SRTF
               29.33     1:01.75                                               
 18     1022       KARELL, ASHLEY         14  MP   PC     1:03.83  1:02.02     
               28.77     1:02.02                                               
 19     1119       GRAHAM, JENNIFER       17  RPSC PC     1:06.88  1:02.40     
               28.91     1:02.40                                               
 20     1092       TURNER, KATY           15  TERA PC     1:03.61  1:03.03     
               29.64     1:03.03                                               
 21     1005       KOZLOSKY, MEGHAN       15  AH   SN     1:04.00  1:03.87     
               30.18     1:03.87                                               
 22     1102       LOK, LIBBY             14  PET  PC     1:03.87  1:04.10     
               29.91     1:04.10                                               
 23     1175       GAUTHIER, ROCHELLE     15  NOVA        1:05.44  1:04.75     
               30.27     1:04.75                                               
 24     1198       MCCARTHY, MONICA       18  PLS  PC     1:05.04  1:06.16     
               31.36     1:06.16                                               
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  6     1087       SCHUYLER, MALLORY      14  TERA PC          59.34 SRTF      
               27.69       59.34                                               
  7     1025       ROWE, ALISON           14  TERA PC          59.93 SRTF-     
               28.42       59.93                                               
 10     1069       SCHWEITZER, MARIFAITH  15  UNAT           1:00.91 SRTF      
               28.91     1:00.91                                               
 18     1045       NISSEN, JESSICA        14  AH   SN        1:02.71           
               29.53     1:02.71                                               
 26     1049       WILLIAMS, AISHA        15  AH   SN        1:04.59           
               30.01     1:04.59                                               
 27     1142       PRICE, AMANDA          14  NAPA PC        1:04.73           
               30.59     1:04.73                                               
 30     1100       BECKER, ARWYN          17  SRN  PC        1:05.77           
               30.62     1:05.77                                               
 31     1192       WORDEN, AMY            17  SRN  PC        1:06.39           
               31.31     1:06.39                                               
 33     1145       LOFTUS-FARREN, ZOE     15  MP   PC        1:06.90           
               31.53     1:06.90                                               
 34     1138       POIRIER, MEGAN         17  PLS  PC        1:08.90           
               32.23     1:08.90                                               
 35     1012       HANNON, MONICA         15  FOG  PC        1:09.93           
               33.15     1:09.93                                               
  -     1146       CALHOUN, JACKIE        15  CAB  PC            DQ            
               31.87     1:08.32                                               
  -     1181       GORE, ASHLEY           16  NOVA               DQ            
 
Event 22  Men Senior  100  Free 
Sponsor: Fresh Choice                       
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1     1029       MARTINEZ, VINCE        17  PLS  PC       47.63    47.52 SRTF
               22.45       47.52                                               
  2     1180       QUILLEN, ERIC          15  NOVA          47.71    47.63 SRTF
               22.97       47.63                                               
  3     1178       BAER, SCOTT            16  NOVA          49.44    48.31 SRTF
               23.33       48.31                                               
  4     1124       COBB, GARY             16  SJA  PC       48.97    49.42 SRTF
               23.78       49.42                                               
  5     1174       GAWLICK, CRAIG         18  ALMA PC       49.50    49.48 SRTF
               24.21       49.48                                               
  6     1106       KICIMAN, ERDEM         18  CUDA PC       49.81    49.78 SRTF
               23.99       49.78                                               
  7     1177       MURPHY, TIM            17  NOVA          49.82    50.21     
               24.20       50.21                                               
  8     1056       CEREGHINO, MIKEY       16  MP   PC       49.92    50.24     
               24.30       50.24                                               
* Consolations
  9     1015       HARTZ, SCOTT           16  SRN  PC       50.05    49.22 SRTF
               24.00       49.22                                               
 10     1099       MARGRETT, CHRIS        16  PLS  PC       50.21    49.88     
               24.06       49.88                                               
 11     1088       COLER, MATT            19  PLS  PC       50.95    50.26     
               24.38       50.26                                               
 12     1187       CIOLLI, DOUG           14  NOVA          50.66    50.62     
               24.39       50.62                                               
 13     1062       BRAUN, CHRIS           18  RENO PC       51.08    50.83     
               24.84       50.83                                               
 14     1125       ROSS, WALTER           17  MBSC PC       51.14    51.10     
               25.64       51.10                                               
 15     1061       MAYS, JESSE            16  SRN  PC       51.60    51.23     
               24.77       51.23                                               
 16     1039       ESTANDIAN, CHRIS       17  TERA PC       51.30    53.01     
               25.48       53.01                                               
* Bonus Consols
 17     1103       SPICER, DEVIN          16  PET  PC       51.89    50.64     
               24.66       50.64                                               
 18     1183       KATTAN, OMAR           17  NOVA          52.25    51.66     
               25.03       51.66                                               
 19     1081       LENTZ, GRAHAM          15  RPSC PC       51.81    51.74     
               24.43       51.74                                               
 20     1071       SUNDBERG, CHRIS        17  MP   PC       52.00    51.95     
               25.34       51.95                                               
 21     1112       SMITH, JEFF            16  MP   PC       52.72    52.01     
               25.87       52.01                                               
 22     1031       LEE, KENNY             16  CUDA PC       52.89    54.05     
               25.70       54.05                                               
 23     1196       ALLISON, ANDREW        15  VJO  PC       53.88    54.10     
               26.10       54.10                                               
 24     1170       HANLEY, BLAZ           15  CAB  PC       53.64    54.56     
               26.48       54.56                                               
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  3     1165       CROASDELL, ROSS        24  NAPA PC          47.95 SRTF-     
               23.33       47.95                                               
  9     1078       HOWARD, MARK           27  SJA  PC          49.89           
               24.17       49.89                                               
 11     1079       EMEKA, AMON            31  UNAT             49.97           
               23.79       49.97                                               
 14     1179       GLADYS, BRANDON        14  NOVA             50.47           
               24.05       50.47                                               
 20     1111       HENNESSY, EDWARD       17  MP   PC          51.53           
               24.46       51.53                                               
 26     1164       ACCURSO, VINCENT       15  NAPA PC          52.69           
               25.41       52.69                                               
 28     1205       THOMSON, DAN           14  CUDA PC          52.82           
               25.13       52.82                                               
 30     1042       MAIN, ANDREW           17  FOG  PC          53.01           
               25.23       53.01                                               
 32     1162       HUSTED, KRIS           16  NAPA PC          53.79           
               25.83       53.79                                               
 34     1101       HERMAN, DAVID          16  MP   PC          54.24           
               26.12       54.24                                               
 35     1147       DAVIS, MATT            17  MP   PC          54.89           
               26.69       54.89                                               
 
Event 23  Women Senior  200  IM
Sponsor: Dr. Phillip Terribilini            
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1     1143       DAVIS, LAURA           15  TERA PC     2:10.77  2:03.51 NATL
  2     1089       COLER, CATHY           17  PLS  PC     2:09.39  2:04.11 NATL
  3     1070       SCHWEITZER, SARABETH   21  UNAT        2:11.63  2:08.21 JUNR
  4     1004       HOUCK, SARAH           16  DVA  PC     2:09.82  2:09.59 SRTF
  5     1136       PENNEY, CATHLEEN       14  AH   SN     2:14.01  2:12.91 SRTF
  6     1058       RADECKE, JENNIFER      15  CUDA PC     2:13.45  2:14.74 SRTF
  7     1194       IRWIN, LEHLA           21  UNAT        2:13.43  2:17.07     
  -     1069       SCHWEITZER, MARIFAITH  15  UNAT        2:13.80      DQ      
* Consolations
  9     1016       THOMAS, MARY           17  SON  PC     2:14.24  2:12.67 SRTF
               29.40     1:03.52     1:42.55     2:12.67                       
 10     1001       WILLIAMS, KELLY        16  TERA PC     2:14.93  2:13.77 SRTF
               29.42     1:04.58     1:42.24     2:13.77                       
 11     1060       SULPRIZIO, GINA        14  TERA PC     2:15.26  2:14.66 SRTF
               30.66     1:05.26     1:43.95     2:14.66                       
 12     1011       MILLER, KIMBERLY       14  AH   SN     2:17.06  2:15.13 SRTF
               30.11     1:07.03     1:43.66     2:15.13                       
 13     1189       HWANG, JANE            12  NOVA        2:15.21  2:15.34 SRTF
               30.39     1:04.89     1:44.32     2:15.34                       
 14     1040       NELSON, JULIE          15  PLS  PC     2:16.49  2:16.91     
               30.70     1:05.99     1:46.39     2:16.91                       
 15     1007       APPLEGATE, LIZ         15  AH   SN     2:17.22  2:17.08     
               30.97     1:06.22     1:44.69     2:17.08                       
 16     1045       NISSEN, JESSICA        14  AH   SN     2:14.96  2:18.41     
               29.87     1:05.98     1:45.15     2:18.41                       
* Bonus Consols
 17     1098       SALLEE, VANESSA        16  PET  PC     2:17.24  2:14.22 SRTF
               29.97     1:04.12     1:43.02     2:14.22                       
 18     1057       RYAN, HANNAH           17  SON  PC     2:18.03  2:15.51 SRTF
               30.76     1:04.52     1:44.38     2:15.51                       
 19     1190       SNYDER, JACKIE         16  RPSC PC     2:21.19  2:16.22 SRTF
               29.03     1:05.85     1:44.97     2:16.22                       
 20     1119       GRAHAM, JENNIFER       17  RPSC PC     2:21.33  2:16.50 SRTF
               30.68     1:06.38     1:45.85     2:16.50                       
 21     1065       BROCK, STACY           16  DVA  PC     2:19.13  2:18.17     
               30.74     1:07.16     1:44.75     2:18.17                       
 22     1002       HAUGEN, VALLERIE       17  SON  PC     2:21.12  2:20.04     
               31.13     1:08.06     1:47.65     2:20.04                       
 23     1035       SPEER, LISA            14  IWV  PC     2:20.75  2:22.92     
               30.60     1:07.80     1:48.42     2:22.92                       
  -     1026       LEES, JEN              16  PLS  PC     2:20.03      DQ      
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
 12     1063       MONROE, LEAH           16  TERA PC        2:15.19 SRTF-     
               29.83     1:05.02     1:43.58     2:15.19                       
 24     1123       NELSON, SARA           16  AH   SN        2:21.17           
               31.80     1:09.25     1:49.70     2:21.17                       
 27     1107       KNAPP, ASHLEY          15  TERA PC        2:21.48           
               30.74     1:06.41     1:49.34     2:21.48                       
 28     1148       WHEELER, LAURA         16  SJA  PC        2:21.66           
               31.77     1:08.30     1:50.04     2:21.66                       
 29     1175       GAUTHIER, ROCHELLE     15  NOVA           2:21.88           
               31.32     1:07.06     1:48.84     2:21.88                       
 30     1034       SCHWALB, JENNIFER      13  IWV  PC        2:22.11           
               30.73     1:07.68     1:49.62     2:22.11                       
 31     1024       MAY, KAELON            14  TERA PC        2:22.72           
               30.78     1:08.35     1:51.00     2:22.72                       
 32     1014       DRAA, NICOLE           15  DVA  PC        2:22.79           
               30.28     1:05.71     1:49.28     2:22.79                       
 33     1144       DEMERS, JENNIFER       17  SJA  PC        2:23.45           
               31.80     1:07.44     1:50.22     2:23.45                       
 34     1092       TURNER, KATY           15  TERA PC        2:23.76           
               31.07     1:08.54     1:50.73     2:23.76                       
 35     1100       BECKER, ARWYN          17  SRN  PC        2:24.10           
               31.72     1:07.65     1:51.86     2:24.10                       
 36     1185       HUBERT, JESSIE         14  NOVA           2:24.11           
               31.53     1:07.65     1:51.47     2:24.11                       
 37     1109       DESENNA, TONI          18  UNAT           2:24.30           
               29.91     1:07.88     1:51.96     2:24.30                       
 38     1114       LAROCHELLE, FLYNN      15  NAPA PC        2:24.73           
               33.02     1:09.32     1:52.56     2:24.73                       
 39     1127       ROECA, WESLEIGH        16  AH   SN        2:24.88           
               32.29     1:06.44     1:52.44     2:24.88                       
 40     1188       COOK, JENNIFER         15  NOVA           2:25.38           
               31.37     1:10.93     1:51.47     2:25.38                       
 41     1032       PETERS, MEGHAN         13  SRN  PC        2:25.61           
               31.91     1:10.31     1:50.50     2:25.61                       
 42     1131       TAHERI, NICOLE         14  SJA  PC        2:26.22           
               31.37     1:09.38     1:53.49     2:26.22                       
 43     1204       CHINN, SARAH           15  CUDA PC        2:26.97           
               32.68     1:11.95     1:52.99     2:26.97                       
 44     1010       PASTERNAK, NATASJA     15  UD   PC        2:27.54           
               31.06     1:09.48     1:52.22     2:27.54                       
 45     1085       O'SHAUGHNESSY, EIMEAR  16  CUDA PC        2:33.11           
               34.16     1:13.87     1:55.79     2:33.11                       
  -     1028       MORSILLI, HEATHER      15  PLS  PC            DQ            
               31.25     1:07.41     1:50.65     2:22.58                       
  -     1077       HART, LINDSAY          13  TERA PC            DQ            
               30.41     1:03.27     1:46.25     2:17.53                       
 
Event 24  Men Senior  200  Fly 
Sponsor: Buddies Pizza                      
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1     1095       MIKUNI, AARON          19  TERA PC     1:56.59  1:55.92 SRTF
               26.55       55.72     1:25.47     1:55.92                       
  2     1054       CHAVEZ, QUINLAN        16  DVA  PC     2:00.29  1:56.43 SRTF
               26.76       56.10     1:25.81     1:56.43                       
  3     1135       KILPATRICK, COREY      16  PLS  PC     2:00.87  1:59.43 SRTF
               26.89       56.51     1:27.46     1:59.43                       
  4     1079       EMEKA, AMON            31  UNAT        2:02.11  1:59.60 SRTF
               26.53       56.84     1:27.80     1:59.60                       
  5     1080       LOFTUS, JOE            23  PLS  PC     2:02.11  1:59.99 SRTF
               27.42       58.18     1:28.99     1:59.99                       
  6     1179       GLADYS, BRANDON        14  NOVA        2:01.90  2:03.34 SRTF
               26.69       57.22     1:29.14     2:03.34                       
  7     1013       FISHER, BEN            15  FOG  PC     2:03.49  2:04.51 SRTF
               26.99       58.78     1:31.47     2:04.51                       
  8     1152       KOCH, ERIC             18  CAB  PC     2:03.82  2:05.11 SRTF
               27.31       59.17     1:32.26     2:05.11                       
* Consolations
  9     1104       CARRANZA, TRAVIS       15  UNAT        2:05.09  2:00.64 SRTF
               27.31       58.01     1:29.73     2:00.64                       
 10     1073       STOCUM, BYRON          15  HCA  PC     2:04.56  2:00.90 SRTF
               27.16       58.69     1:29.90     2:00.90                       
 11     1103       SPICER, DEVIN          16  PET  PC     2:08.01  2:01.67 SRTF
               26.95       58.09     1:30.41     2:01.67                       
 12     1177       MURPHY, TIM            17  NOVA        2:04.01  2:02.60 SRTF
               27.41       58.34     1:29.90     2:02.60                       
 13     1154       GONZALEZ, CRAIG        17  MBSC PC     2:05.69  2:05.06 SRTF
               28.00       59.79     1:32.75     2:05.06                       
 14     1115       BURTON, ANWAR          17  PLS  PC     2:08.11  2:06.00 SRTF
               28.91     1:00.32     1:32.76     2:06.00                       
 15     1170       HANLEY, BLAZ           15  CAB  PC     2:04.92  2:07.17 SRTF
               28.09     1:00.54     1:34.14     2:07.17                       
  -     1176       RYAN, KEITH            15  NOVA        2:06.81      DQ      
* Bonus Consols
 17     1018       SCHEIBLAUER, KRIS      16  CAB  PC     2:10.90  2:07.28 SRTF
               27.80       59.96     1:33.69     2:07.28                       
 18     1197       BURKE, TOKI            13  RPSC PC     2:09.41  2:09.82     
               28.44     1:01.05     1:36.07     2:09.82                       
 19     1137       POIRIER, TODD          14  PLS  PC     2:13.43  2:10.03     
               28.36     1:01.31     1:35.43     2:10.03                       
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  7     1047       HUMPHREY, JOHN         16  ALMA PC        2:02.21 SRTF      
               27.13       58.44     1:30.30     2:02.21                       
  -     1164       ACCURSO, VINCENT       15  NAPA PC            DQ            
               28.35       59.77     1:32.95     2:06.95                       
 
Event 25  Women Senior  800  R-Free 
Sponsor: NorCal Swim Shop                   
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     3021       AH A                       AH   SN        8:02.48           
 PENNEY, C.-14      MILLER, K.-14      ROECA, WESLEIGH-16 REILLY, ERIN-14      
      27.42              58.23            1:29.39            1:59.65           
    2:28.67            3:00.07            3:31.96            4:04.65           
    4:32.72            5:02.58            5:33.88            6:05.21           
    6:32.54            7:02.78            7:32.87            8:02.48           
  2     3018       Irvine Novaquatics A       NOVA           8:14.39           
 POWERS, LAUREN-16  GAUTHIER, R.-15    HUBERT, JESSIE-14  HWANG, JANE-12       
      28.20              59.34            1:30.26            1:59.88           
    2:28.62            3:00.65            3:34.02            4:07.93           
    4:35.33            5:06.81            5:39.74            6:11.75           
    6:27.28            7:10.67            7:42.74            8:14.39           
  3     3022       AH B                       AH   SN        8:23.74           
 APPLEGATE, LIZ-15  NISSEN, JESSICA-14 KOZLOSKY, M.-15    WILLIAMS, AISHA-15   
      29.36            1:01.74            1:35.02            2:07.14           
    2:36.26            3:08.51            3:41.41            4:14.23           
    4:42.84            5:14.54            5:46.45            6:18.18           
    6:46.11            7:17.73            7:50.58            8:23.74           
  4     3020       RPSC A                     RPSC PC        8:33.28           
 GRAHAM, J.-17      SNYDER, JACKIE-16  VINCENT, DANI-13   ANDERSON, K.-18      
      28.82            1:01.52            1:33.94            2:05.58           
                       3:04.07            3:35.56            4:06.89           
    4:36.53            5:10.14            5:45.26            6:19.65           
    6:49.95            7:23.38            8:33.28            8:33.28           
  -     3019       Pleasanton Seahawks A      PLS  PC            DQ            
 MORSILLI, H.-15    WEIMAN, CANDACE-16 LEES, JEN-16       NELSON, JULIE-15     
 
Event 26  Men Senior  400  R-Free 
Sponsor: TYR Swim Products                  
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     3015       Irvine Novaquatics A       NOVA           3:16.55           
 QUILLEN, ERIC-15   BAER, SCOTT-16     MURPHY, TIM-17     CIOLLI, DOUG-14      
      23.14              47.89            1:10.61            1:35.54           
    1:59.77            2:25.98            2:49.82            3:16.55           
  2     3016       Pleasanton Seahawks A      PLS  PC        3:20.02           
 MARTINEZ, VINCE-17 COLER, MATT-19     FISH, DAN-16       MARGRETT, CHRIS-16   
      22.92              47.91            1:11.74            1:37.93           
    2:02.80            2:30.43            2:54.24            3:20.02           
  3     3014       Irvine Novaquatics B       NOVA           3:22.31           
 GLADYS, BRANDON-14 KIM, LANNY-16      RYAN, KEITH-15     KATTAN, OMAR-17      
      23.68              49.49            1:13.67            1:40.32           
    2:04.49            2:31.59            2:55.64            3:22.31           
  4     3011       Marin Pirates A            MP   PC        3:24.14           
 SMITH, JEFF-16     SUNDBERG, CHRIS-17 HENNESSY, E.-17    CEREGHINO, M.-16     
      25.01              51.85            1:17.08            1:44.35           
    2:08.08            2:34.93            2:58.22            3:24.14           
  6     3013       RPSC A                     RPSC PC        3:40.34           
 LENTZ, GRAHAM-15   GOFF, JOSH-17      ATIQ, SAMI-17      HAVERLAH, ROSS-15    
      25.24              54.39            1:20.41            1:50.46           
    2:16.51            2:45.14            3:11.21            3:40.34           
  7     3012       Marin Pirates B            MP   PC        3:40.38           
 MCHEE, JEFF-15     HERMAN, DAVID-16   DAVIS, MATT-17     SCHMAT, J.-17        
      26.57              57.01            1:21.96            1:50.71           
    2:17.01            2:44.76            3:11.13            3:40.38           
 
Event 27  Women Senior  200  Back 
Sponsor: Global Interprint, Inc.            
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1     1070       SCHWEITZER, SARABETH   21  UNAT        2:03.04  2:01.81 JUNR
               28.96     1:00.05     1:31.29     2:01.81                       
  2     1069       SCHWEITZER, MARIFAITH  15  UNAT        2:08.72  2:06.76 JUNR
               30.29     1:02.54     1:34.88     2:06.76                       
  3     1077       HART, LINDSAY          13  TERA PC     2:09.86  2:09.59 SRTF
               31.52     1:04.57     1:37.59     2:09.59                       
  4     1127       ROECA, WESLEIGH        16  AH   SN     2:11.44  2:10.65 SRTF
               31.34     1:04.23     1:37.82     2:10.65                       
  5     1107       KNAPP, ASHLEY          15  TERA PC     2:13.03  2:11.43 SRTF
               31.59     1:05.19     1:38.52     2:11.43                       
  6     1181       GORE, ASHLEY           16  NOVA        2:13.30  2:11.84 SRTF
               31.02     1:03.61     1:37.80     2:11.84                       
  7     1028       MORSILLI, HEATHER      15  PLS  PC     2:14.43  2:15.00 SRTF
               32.39     1:06.32     1:41.06     2:15.00                       
  8     1014       DRAA, NICOLE           15  DVA  PC     2:14.67  2:16.14     
               31.00     1:04.63     1:40.41     2:16.14                       
* Consolations
  9     1026       LEES, JEN              16  PLS  PC     2:15.84  2:08.98 SRTF
               30.95     1:03.96     1:36.64     2:08.98                       
 10     1098       SALLEE, VANESSA        16  PET  PC     2:16.10  2:13.29 SRTF
               31.35     1:04.75     1:38.98     2:13.29                       
 11     1185       HUBERT, JESSIE         14  NOVA        2:18.52  2:14.64 SRTF
               30.99     1:05.43     1:40.33     2:14.64                       
 12     1189       HWANG, JANE            12  NOVA        2:20.17  2:17.02     
               32.36     1:07.23     1:42.47     2:17.02                       
 13     1119       GRAHAM, JENNIFER       17  RPSC PC     2:19.12  2:19.98     
               32.96     1:08.09     1:44.28     2:19.98                       
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  2     1108       KNAPP, LINDSAY         16  TERA PC        2:08.16 SRTF-     
               30.44     1:02.92     1:35.75     2:08.16                       
  5     1037       RIGDON, CHARLENE       17  UNAT           2:10.51 SRTF-     
               30.51     1:03.23     1:37.02     2:10.51                       
  6     1158       DUNCAN, CHRISTINA      15  NAPA PC        2:10.90 SRTF      
               31.39     1:04.63     1:38.19     2:10.90                       
 12     1194       IRWIN, LEHLA           21  UNAT           2:15.58 SRTF      
               32.82     1:06.79     1:41.32     2:15.58                       
 15     1016       THOMAS, MARY           17  SON  PC        2:16.51           
               32.51     1:06.79     1:42.04     2:16.51                       
 16     1019       CAETANO, SAMANTHA      17  TERA PC        2:16.63           
               31.89     1:06.03     1:41.55     2:16.63                       
 17     1087       SCHUYLER, MALLORY      14  TERA PC        2:16.73           
               32.63     1:06.46     1:41.40     2:16.73                       
 18     1100       BECKER, ARWYN          17  SRN  PC        2:17.34           
               32.57     1:07.16     1:42.40     2:17.34                       
 19     1086       SCHUYLER, MEGAN        14  TERA PC        2:18.44           
               32.61     1:07.23     1:43.06     2:18.44                       
 21     1160       BIENATI, CHRISTINA     16  UNAT           2:18.65           
               32.73     1:07.74     1:43.81     2:18.65                       
 22     1121       RYLE, ANNIE            15  AH   SN        2:18.73           
               33.09     1:07.49     1:43.53     2:18.73                       
 25     1212       ADAMS, AMY             19  SRN  PC        2:22.16           
               32.58     1:08.07     1:44.92     2:22.16                       
 26     1114       LAROCHELLE, FLYNN      15  NAPA PC        2:25.25           
               34.97     1:11.63     1:48.50     2:25.25                       
 
Event 28  Men Senior  400  IM
Sponsor: Dr. Larry Henig, D.D.S.            
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1     1128       BASEPAYNE, CLAY        17  DVA  PC     4:12.13  4:08.47 SRTF
               26.84       57.58     1:30.20     2:02.14                       
             2:36.21     3:10.63     3:39.99     4:08.47                       
  2     1015       HARTZ, SCOTT           16  SRN  PC     4:16.24  4:10.21 SRTF
               26.63       57.33     1:29.99     2:02.18                       
             2:37.71     3:13.12     3:41.86     4:10.21                       
  3     1080       LOFTUS, JOE            23  PLS  PC     4:19.13  4:17.19 SRTF
               27.77       58.43     1:32.63     2:05.87                       
             2:43.13     3:20.23     3:49.11     4:17.19                       
  4     1061       MAYS, JESSE            16  SRN  PC     4:22.69  4:22.50 SRTF
               26.74       57.68     1:32.94     2:07.46                       
             2:44.23     3:21.19     3:52.09     4:22.50                       
  5     1062       BRAUN, CHRIS           18  RENO PC     4:29.69  4:26.99 SRTF
               28.95     1:01.93     1:36.83     2:10.83                       
             2:49.55     3:27.86     3:57.91     4:26.99                       
  6     1167       FATHEREE, JOEL         16  BEAR PC     4:26.25  4:28.05 SRTF
               28.06     1:01.10     1:35.35     2:09.06                       
             2:48.76     3:28.71     3:59.16     4:28.05                       
  7     1081       LENTZ, GRAHAM          15  RPSC PC     4:31.72  4:30.04 SRTF
               27.53     1:02.04     1:37.21     2:13.00                       
             2:50.15     3:28.61     3:59.24     4:30.04                       
  -     1111       HENNESSY, EDWARD       17  MP   PC     4:25.29      DQ      
               29.53     1:02.92     1:36.55     2:10.17                       
             2:45.97     3:22.20     3:53.63     4:23.19                       
* Consolations
  9     1104       CARRANZA, TRAVIS       15  UNAT        4:35.03  4:23.41 SRTF
               27.30       58.75     1:32.44     2:05.91                       
             2:45.97     3:26.88     3:55.35     4:23.41                       
 10     1184       PUKSTA, NATE           14  NOVA        4:38.15  4:29.67 SRTF
               30.01     1:04.72     1:40.32     2:13.87                       
             2:51.02     3:28.42     4:00.20     4:29.67                       
 11     1115       BURTON, ANWAR          17  PLS  PC     4:37.13  4:31.80 SRTF
               29.12     1:01.48     1:37.00     2:11.74                       
             2:50.07     3:30.42     4:01.48     4:31.80                       
 12     1112       SMITH, JEFF            16  MP   PC     4:35.26  4:34.52     
               28.57     1:02.81     1:39.51     2:16.26                       
             2:55.10     3:33.24     4:04.38     4:34.52                       
 13     1196       ALLISON, ANDREW        15  VJO  PC     4:37.40  4:37.54     
               29.57     1:04.58     1:40.19     2:13.67                       
             2:54.89     3:35.71     4:07.46     4:37.54                       
 14     1041       ZUCKER, ZACK           16  PLS  PC     4:42.75  4:38.10     
               29.19     1:03.91     1:42.78     2:21.55                       
             2:58.04     3:34.92     4:08.06     4:38.10                       
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  4     1047       HUMPHREY, JOHN         16  ALMA PC        4:20.32 SRTF      
               27.26       58.51     1:31.39     2:04.52                       
             2:42.09     3:19.35     3:50.24     4:20.32                       
  7     1064       DERMOTT, JOSH          17  AH   SN        4:25.84 SRTF      
               27.66       59.51     1:34.55     2:09.43                       
             2:45.75     3:23.28     3:55.26     4:25.84                       
  9     1154       GONZALEZ, CRAIG        17  MBSC PC        4:27.02 SRTF      
               28.73     1:00.68     1:34.83     2:08.70                       
             2:47.62     3:26.69     3:57.63     4:27.02                       
 11     1013       FISHER, BEN            15  FOG  PC        4:30.19 SRTF      
               28.03     1:02.09     1:35.45     2:08.96                       
             2:49.95     3:31.65     4:01.11     4:30.19                       
 13     1211       CARRANZA, DAMIEN       19  UNAT           4:32.84 SRTF      
               29.26     1:03.45     1:39.77     2:15.23                       
             2:53.20     3:31.87     4:03.32     4:32.84                       
 14     1176       RYAN, KEITH            15  NOVA           4:33.10 SRTF      
               27.89       59.83     1:33.42     2:05.90                       
             2:46.57     3:28.62     4:01.42     4:33.10                       
 20     1163       MITCHELL, JOSH         15  NAPA PC        4:38.92           
               30.25     1:05.20     1:42.36     2:18.17                       
             2:56.62     3:35.72     4:08.49     4:38.92                       
 21     1044       NISSEN, LUCAS          17  AH   SN        4:39.14           
               28.79     1:02.60     1:39.11     2:15.26                       
             2:54.47     3:34.26     4:07.23     4:39.14                       
  -     1054       CHAVEZ, QUINLAN        16  DVA  PC            DQ            
               27.06       57.36     1:31.73     2:06.36                       
             2:43.56     3:19.64     3:50.39     4:21.31                       
 
Event 29  Women Senior  200  Breast 
Sponsor: Mary's Pizza                       
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1     1143       DAVIS, LAURA           15  TERA PC     2:23.67  2:14.83 NATL
               31.20     1:05.47     1:40.15     2:14.83                       
  2     1089       COLER, CATHY           17  PLS  PC     2:23.00  2:15.09 NATL
               32.27     1:06.11     1:40.23     2:15.09                       
  3     1141       WEIMAN, CANDACE        16  PLS  PC     2:24.65  2:21.93 JUNR
               33.63     1:09.86     1:45.65     2:21.93                       
  4     1188       COOK, JENNIFER         15  NOVA        2:32.22  2:26.27 SRTF
               33.43     1:10.38     1:48.26     2:26.27                       
  5     1065       BROCK, STACY           16  DVA  PC     2:28.95  2:27.15 SRTF
               33.77     1:10.70     1:48.92     2:27.15                       
  6     1136       PENNEY, CATHLEEN       14  AH   SN     2:27.53  2:27.48 SRTF
               33.68     1:11.11     1:49.15     2:27.48                       
  7     1045       NISSEN, JESSICA        14  AH   SN     2:27.61  2:28.04 SRTF
               33.37     1:10.59     1:48.88     2:28.04                       
  8     1011       MILLER, KIMBERLY       14  AH   SN     2:30.59  2:28.69 SRTF
               34.11     1:12.16     1:50.54     2:28.69                       
* Consolations
  9     1001       WILLIAMS, KELLY        16  TERA PC     2:33.02  2:28.75 SRTF
               34.57     1:12.16     1:50.54     2:28.75                       
 10     1098       SALLEE, VANESSA        16  PET  PC     2:34.47  2:29.74 SRTF
               33.98     1:11.60     1:50.81     2:29.74                       
 11     1060       SULPRIZIO, GINA        14  TERA PC     2:34.35  2:34.43 SRTF
               35.69     1:14.69     1:54.57     2:34.43                       
 12     1175       GAUTHIER, ROCHELLE     15  NOVA        2:37.66  2:35.48 SRTF
               36.16     1:15.60     1:55.62     2:35.48                       
 13     1035       SPEER, LISA            14  IWV  PC     2:35.56  2:36.19     
               35.68     1:15.00     1:55.77     2:36.19                       
 14     1034       SCHWALB, JENNIFER      13  IWV  PC     2:35.35  2:36.62     
               35.72     1:15.78     1:56.51     2:36.62                       
 15     1117       ANDERSON, KRISTEN      18  RPSC PC     2:37.54  2:37.16     
               35.50     1:15.08     1:55.60     2:37.16                       
  -     1002       HAUGEN, VALLERIE       17  SON  PC     2:36.15      NS      
* Bonus Consols
 17     1119       GRAHAM, JENNIFER       17  RPSC PC     2:37.85  2:29.96 SRTF
               34.11     1:12.05     1:51.28     2:29.96                       
 18     1192       WORDEN, AMY            17  SRN  PC     2:43.88  2:41.11     
               36.39     1:17.08     1:58.74     2:41.11                       
  -     1076       WADDEL, SERENA         14  MBSC PC     2:49.32      NS      
  -     1030       LEVINE, NANCY          17  CUDA PC     2:42.60      NS      
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  9     1007       APPLEGATE, LIZ         15  AH   SN        2:33.01 SRTF      
               35.37     1:13.91     1:53.71     2:33.01                       
 11     1194       IRWIN, LEHLA           21  UNAT           2:33.21 SRTF      
               35.87     1:15.26     1:54.47     2:33.21                       
 16     1057       RYAN, HANNAH           17  SON  PC        2:36.04           
               34.64     1:13.83     1:54.91     2:36.04                       
 18     1159       SIMENSTAD, ELIZABETH   14  NAPA PC        2:37.54           
               35.98     1:15.98     1:56.90     2:37.54                       
 22     1040       NELSON, JULIE          15  PLS  PC        2:39.30           
               36.62     1:17.04     1:57.87     2:39.30                       
 23     1024       MAY, KAELON            14  TERA PC        2:40.17           
               35.68     1:15.73     1:58.00     2:40.17                       
  -     1085       O'SHAUGHNESSY, EIMEAR  16  CUDA PC            DQ            
               36.17     1:16.60     1:58.69     2:40.65                       
 
Event 30  Men Senior  50  Free 
Sponsor: Dr. Craig Davis, D.D.S.            
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1     1180       QUILLEN, ERIC          15  NOVA          21.99    22.04 SRTF
  2     1029       MARTINEZ, VINCE        17  PLS  PC       21.73    22.14 SRTF
  3     1178       BAER, SCOTT            16  NOVA          22.12    22.23 SRTF
  4     1155       LYON, MATT             16  CUDA PC       22.23    22.54 SRTF
  5     1079       EMEKA, AMON            31  UNAT          22.97    22.72     
  6     1056       CEREGHINO, MIKEY       16  MP   PC       22.42    22.73     
  7     1106       KICIMAN, ERDEM         18  CUDA PC       22.67    22.98     
  8     1112       SMITH, JEFF            16  MP   PC       23.28    23.19     
* Consolations
  9     1187       CIOLLI, DOUG           14  NOVA          23.33    23.01     
 10     1099       MARGRETT, CHRIS        16  PLS  PC       23.28    23.27     
 11     1177       MURPHY, TIM            17  NOVA          23.32    23.28     
 12     1081       LENTZ, GRAHAM          15  RPSC PC       23.54    23.44     
 13     1088       COLER, MATT            19  PLS  PC       23.49    23.61     
 14     1062       BRAUN, CHRIS           18  RENO PC       23.76    23.73     
 15     1044       NISSEN, LUCAS          17  AH   SN       24.18    23.98     
 16     1183       KATTAN, OMAR           17  NOVA          23.53    25.40     
* Bonus Consols
 17     1200       OZANIAN, CARY          17  RSC           25.01    24.71     
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  7     1078       HOWARD, MARK           27  SJA  PC          22.76           
  9     1179       GLADYS, BRANDON        14  NOVA             23.08           
 14     1039       ESTANDIAN, CHRIS       17  TERA PC          23.43           
 20     1164       ACCURSO, VINCENT       15  NAPA PC          24.25           
 
Event 31  Women Senior  100  Free 
Sponsor: Buddies Pizza                      
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1     1143       DAVIS, LAURA           15  TERA PC       53.22    51.66 JUNR
               25.20       51.66                                               
  2     1141       WEIMAN, CANDACE        16  PLS  PC       54.30    52.94 SRTF
               26.01       52.94                                               
  3     1019       CAETANO, SAMANTHA      17  TERA PC       54.91    53.88 SRTF
               26.34       53.88                                               
  4     1058       RADECKE, JENNIFER      15  CUDA PC       53.48    54.11 SRTF
               26.05       54.11                                               
  5     1193       REILLY, ERIN           14  AH   SN       53.95    54.32 SRTF
               26.26       54.32                                               
  6     1186       POWERS, LAUREN         16  NOVA          55.75    55.27     
               26.87       55.27                                               
  7     1107       KNAPP, ASHLEY          15  TERA PC       56.23    56.11     
               27.66       56.11                                               
  8     1057       RYAN, HANNAH           17  SON  PC       55.70    56.64     
               27.27       56.64                                               
* Consolations
  9     1089       COLER, CATHY           17  PLS  PC       56.50    54.26 SRTF
               26.77       54.26                                               
 10     1060       SULPRIZIO, GINA        14  TERA PC       56.60    56.06     
               27.18       56.06                                               
 11     1190       SNYDER, JACKIE         16  RPSC PC       56.90    56.41     
               27.42       56.41                                               
 12     1049       WILLIAMS, AISHA        15  AH   SN       57.06    56.42     
               27.14       56.42                                               
 13     1121       RYLE, ANNIE            15  AH   SN       56.87    56.89     
               27.65       56.89                                               
 14     1072       SUNDBERG, ALISON       15  MP   PC       56.55    56.99     
               27.26       56.99                                               
 15     1014       DRAA, NICOLE           15  DVA  PC       56.91    57.13     
               27.84       57.13                                               
 16     1096       OULLETTE, LESLEY       15  UD   PC       57.05    57.64     
               27.75       57.64                                               
* Bonus Consols
 17     1189       HWANG, JANE            12  NOVA          57.60    56.80     
               27.67       56.80                                               
 18     1092       TURNER, KATY           15  TERA PC       58.71    58.37     
               27.93       58.37                                               
 18     1191       SNYDER, VIVIAN         18  UNAT          57.82    58.37     
               27.77       58.37                                               
 20     1011       MILLER, KIMBERLY       14  AH   SN       57.97    58.54     
               28.09       58.54                                               
  -     1040       NELSON, JULIE          15  PLS  PC       57.48      DQ      
  -     1027       CARTMELL, KATIE        19  UNAT          58.12      DQ      
  -     1026       LEES, JEN              16  PLS  PC       58.88      DQ      
  -     1086       SCHUYLER, MEGAN        14  TERA PC       57.65      NS      
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  5     1037       RIGDON, CHARLENE       17  UNAT             54.87 SRTF      
               26.70       54.87                                               
 13     1074       CONTE, ADRIENNE        13  MBSC PC          56.74           
               27.34       56.74                                               
 14     1108       KNAPP, LINDSAY         16  TERA PC          56.79           
               27.54       56.79                                               
 18     1171       LAROCHELLE, NATALIE    12  NAPA PC          56.93           
               27.14       56.93                                               
 19     1160       BIENATI, CHRISTINA     16  UNAT             57.04           
               27.99       57.04                                               
 22     1127       ROECA, WESLEIGH        16  AH   SN          57.13           
               27.95       57.13                                               
 23     1002       HAUGEN, VALLERIE       17  SON  PC          57.28           
               27.80       57.28                                               
 24     1132       HEARN, KAT             14  ALMA PC          57.29           
               27.62       57.29                                               
 25     1046       SMITH, COLLEEN         15  ALMA PC          57.39           
               27.55       57.39                                               
 26     1136       PENNEY, CATHLEEN       14  AH   SN          57.45           
               27.59       57.45                                               
 27     1142       PRICE, AMANDA          14  NAPA PC          57.47           
               27.61       57.47                                               
 36     1028       MORSILLI, HEATHER      15  PLS  PC          59.48           
               28.68       59.48                                               
 37     1114       LAROCHELLE, FLYNN      15  NAPA PC          59.63           
               28.86       59.63                                               
 38     1109       DESENNA, TONI          18  UNAT             59.66           
               28.91       59.66                                               
 39     1181       GORE, ASHLEY           16  NOVA           1:00.10           
               28.51     1:00.10                                               
 40     1198       MCCARTHY, MONICA       18  PLS  PC        1:00.42           
               29.52     1:00.42                                               
 41     1188       COOK, JENNIFER         15  NOVA           1:00.66           
               28.66     1:00.66                                               
  -     1030       LEVINE, NANCY          17  CUDA PC            DQ            
 
Event 32  Men Senior  100  Back 
Sponsor: Global Interprint, Inc.            
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1     1073       STOCUM, BYRON          15  HCA  PC       54.63    54.44 SRTF
               26.71       54.44                                               
  2     1039       ESTANDIAN, CHRIS       17  TERA PC       56.69    55.50 SRTF
               27.30       55.50                                               
  3     1179       GLADYS, BRANDON        14  NOVA          56.56    55.77 SRTF
               27.34       55.77                                               
  4     1056       CEREGHINO, MIKEY       16  MP   PC       56.59    56.67 SRTF
               27.79       56.67                                               
  5     1135       KILPATRICK, COREY      16  PLS  PC       56.64    57.49 SRTF
               28.30       57.49                                               
  6     1176       RYAN, KEITH            15  NOVA          57.38    57.58 SRTF
               28.12       57.58                                               
  7     1029       MARTINEZ, VINCE        17  PLS  PC       57.63    59.18     
               29.22       59.18                                               
  8     1015       HARTZ, SCOTT           16  SRN  PC       58.82    59.88     
               29.22       59.88                                               
* Consolations
  9     1103       SPICER, DEVIN          16  PET  PC       59.62    58.38 SRTF
               28.38       58.38                                               
 10     1104       CARRANZA, TRAVIS       15  UNAT          59.97    58.67 SRTF
               28.91       58.67                                               
 11     1059       FISH, DAN              16  PLS  PC       59.14    58.96     
               29.47       58.96                                               
 12     1044       NISSEN, LUCAS          17  AH   SN     1:01.08  1:00.15     
               28.98     1:00.15                                               
 13     1061       MAYS, JESSE            16  SRN  PC     1:01.71  1:00.38     
               29.32     1:00.38                                               
 14     1116       GILMORE, HOLLAND       16  SON  PC     1:00.09  1:00.39     
               29.79     1:00.39                                               
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  2     1125       ROSS, WALTER           17  MBSC PC          56.33 SRTF      
               27.31       56.33                                               
  7     1154       GONZALEZ, CRAIG        17  MBSC PC          57.33 SRTF      
               28.25       57.33                                               
 10     1182       KIM, LANNY             16  NOVA             57.73 SRTF      
               28.39       57.73                                               
 11     1128       BASEPAYNE, CLAY        17  DVA  PC          57.82 SRTF      
               28.39       57.82                                               
 14     1187       CIOLLI, DOUG           14  NOVA             59.48           
               28.94       59.48                                               
 17     1106       KICIMAN, ERDEM         18  CUDA PC          59.99           
               30.36       59.99                                               
 19     1164       ACCURSO, VINCENT       15  NAPA PC        1:00.56           
               29.82     1:00.56                                               
 19     1167       FATHEREE, JOEL         16  BEAR PC        1:00.56           
               29.72     1:00.56                                               
 22     1137       POIRIER, TODD          14  PLS  PC        1:01.55           
               30.35     1:01.55                                               
 24     1155       LYON, MATT             16  CUDA PC        1:03.90           
               31.01     1:03.90                                               
 
Event 33  Women Senior  200  Fly 
Sponsor: Dr. Larry Henig, D.D.S.            
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1     1143       DAVIS, LAURA           15  TERA PC     2:12.03  2:01.79 NATL
               27.52       57.80     1:29.43     2:01.79                       
  2     1070       SCHWEITZER, SARABETH   21  UNAT        2:07.66  2:06.29 JUNR
               28.55     1:00.98     1:33.53     2:06.29                       
  3     1069       SCHWEITZER, MARIFAITH  15  UNAT        2:10.61  2:06.64 JUNR
               28.63     1:01.06     1:33.89     2:06.64                       
  4     1190       SNYDER, JACKIE         16  RPSC PC     2:12.65  2:09.02 SRTF
               29.15     1:01.63     1:35.29     2:09.02                       
  5     1016       THOMAS, MARY           17  SON  PC     2:12.31  2:10.58 SRTF
               29.52     1:02.42     1:36.07     2:10.58                       
  6     1025       ROWE, ALISON           14  TERA PC     2:10.68  2:11.85 SRTF
               29.02     1:01.85     1:36.35     2:11.85                       
  7     1109       DESENNA, TONI          18  UNAT        2:15.57  2:15.36 SRTF
               31.18     1:05.99     1:40.75     2:15.36                       
  8     1027       CARTMELL, KATIE        19  UNAT        2:17.59  2:18.15     
               31.71     1:06.50     1:42.04     2:18.15                       
* Consolations
  9     1194       IRWIN, LEHLA           21  UNAT        2:18.41  2:15.28 SRTF
               30.62     1:05.28     1:40.48     2:15.28                       
 10     1040       NELSON, JULIE          15  PLS  PC     2:20.62  2:16.84 SRTF
               30.94     1:05.64     1:40.71     2:16.84                       
 11     1191       SNYDER, VIVIAN         18  UNAT        2:19.42  2:18.81     
               29.96     1:04.31     1:40.99     2:18.81                       
 12     1001       WILLIAMS, KELLY        16  TERA PC     2:18.70  2:18.98     
               30.58     1:05.68     1:41.92     2:18.98                       
 13     1186       POWERS, LAUREN         16  NOVA        2:20.80  2:19.49     
               32.37     1:08.36     1:44.82     2:19.49                       
 14     1102       LOK, LIBBY             14  PET  PC     2:21.53  2:20.00     
               31.34     1:07.05     1:43.00     2:20.00                       
 15     1185       HUBERT, JESSIE         14  NOVA        2:21.82  2:20.14     
               30.69     1:07.29     1:44.41     2:20.14                       
 16     1034       SCHWALB, JENNIFER      13  IWV  PC     2:22.11  2:20.16     
               30.82     1:07.10     1:43.99     2:20.16                       
* Bonus Consols
 17     1035       SPEER, LISA            14  IWV  PC     2:23.89  2:20.78     
               30.99     1:07.14     1:43.30     2:20.78                       
 18     1022       KARELL, ASHLEY         14  MP   PC     2:27.86  2:21.97     
               30.69     1:07.02     1:44.61     2:21.97                       
  -     1168       JANSSENS, ALANNA       16  EA          2:29.35      NS      
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
  2     1089       COLER, CATHY           17  PLS  PC        2:09.52 SRTF-     
               30.09     1:02.77     1:36.28     2:09.52                       
  9     1108       KNAPP, LINDSAY         16  TERA PC        2:16.09 SRTF      
               30.68     1:05.23     1:40.80     2:16.09                       
 10     1087       SCHUYLER, MALLORY      14  TERA PC        2:17.48 SRTF      
               31.52     1:06.46     1:41.95     2:17.48                       
 11     1045       NISSEN, JESSICA        14  AH   SN        2:17.56 SRTF      
               30.85     1:06.31     1:41.24     2:17.56                       
 15     1141       WEIMAN, CANDACE        16  PLS  PC        2:18.74           
               31.46     1:06.69     1:42.70     2:18.74                       
 16     1107       KNAPP, ASHLEY          15  TERA PC        2:19.16           
               30.96     1:06.21     1:42.99     2:19.16                       
 18     1136       PENNEY, CATHLEEN       14  AH   SN        2:20.07           
               31.55     1:07.65     1:43.91     2:20.07                       
 19     1158       DUNCAN, CHRISTINA      15  NAPA PC        2:20.46           
               31.76     1:08.59     1:45.44     2:20.46                       
 22     1142       PRICE, AMANDA          14  NAPA PC        2:20.84           
               32.16     1:07.52     1:44.31     2:20.84                       
 25     1121       RYLE, ANNIE            15  AH   SN        2:22.08           
               31.78     1:07.58     1:44.91     2:22.08                       
 27     1100       BECKER, ARWYN          17  SRN  PC        2:23.72           
               31.67     1:08.37     1:45.92     2:23.72                       
 28     1098       SALLEE, VANESSA        16  PET  PC        2:23.77           
               31.49     1:08.22     1:45.83     2:23.77                       
 30     1212       ADAMS, AMY             19  SRN  PC        2:27.72           
               32.64     1:09.03     1:47.40     2:27.72                       
  -     1193       REILLY, ERIN           14  AH   SN            DQ            
               30.68     1:04.50     1:37.59     2:10.45                       
 
Event 34  Men Senior  500  Free 
Sponsor: Buddies Pizza                      
 PL    Meet ID       Name                Age  Team        Prelims   Finals     
-------------------------------------------------------------------------------
* Finals
  1     1103       SPICER, DEVIN          16  PET  PC     4:48.12  4:43.73 SRTF
               25.04       52.70     1:20.88     1:49.32                       
             2:18.40     2:47.24     3:16.42     3:45.82                       
             4:15.15     4:43.73                                               
  2     1080       LOFTUS, JOE            23  PLS  PC     4:51.44  4:48.37 SRTF
               27.00       55.89     1:25.06     1:54.50                       
             2:23.70     2:52.67     3:21.64     3:50.81                       
             4:19.83     4:48.37                                               
  3     1062       BRAUN, CHRIS           18  RENO PC     4:56.96  4:51.86 SRTF
               26.79       56.26     1:25.90     1:55.31                       
             2:24.67     2:54.18     3:23.51     3:53.01                       
             4:22.73     4:51.86                                               
  4     1013       FISHER, BEN            15  FOG  PC     4:56.56  4:53.06 SRTF
               26.34       56.00     1:25.92     1:55.96                       
             2:25.96     2:56.01     3:25.96     3:55.68                       
             4:24.74     4:53.06                                               
  5     1182       KIM, LANNY             16  NOVA        4:57.87  4:54.34 SRTF
               27.04       56.18     1:26.15     1:56.53                       
             2:27.01     2:57.40     3:27.40     3:57.53                       
             4:26.11     4:54.34                                               
  6     1135       KILPATRICK, COREY      16  PLS  PC     4:48.68  4:57.95     
               26.49       55.04     1:24.17     1:54.01                       
             2:24.37     2:55.12     3:25.48     3:55.54                       
             4:26.44     4:57.95                                               
  7     1104       CARRANZA, TRAVIS       15  UNAT        4:56.85  5:02.03     
               27.09       56.16     1:26.38     1:56.56                       
             2:27.60     2:58.30     3:29.44     4:00.67                       
             4:31.58     5:02.03                                               
  8     1036       TORBECK, CHRISTOPHE    15  PLS  PC     4:58.93  5:04.06     
               27.19       57.09     1:27.67     1:58.37                       
             2:29.41     3:00.63     3:31.89     4:02.99                       
             4:33.96     5:04.06                                               
* Consolations
  9     1099       MARGRETT, CHRIS        16  PLS  PC     5:02.13  4:56.40 SRTF
               26.67       56.03     1:25.75     1:56.36                       
             2:27.09     2:57.37     3:27.99     3:58.45                       
             4:28.66     4:56.40                                               
 10     1163       MITCHELL, JOSH         15  NAPA PC     5:04.97  4:56.92 SRTF
               25.91       54.03     1:23.40     1:53.35                       
             2:23.76     2:54.51     3:25.81     3:56.75                       
             4:27.55     4:56.92                                               
 11     1053       BIEL, MATTHEW          13  TERA PC     5:02.90  5:03.53     
               27.11       57.33     1:28.06     1:59.31                       
             2:30.49     3:01.24     3:32.00     4:02.98                       
             4:33.44     5:03.53                                               
 12     1111       HENNESSY, EDWARD       17  MP   PC     5:11.63  5:06.21     
               28.25       58.88     1:30.26     2:01.73                       
             2:32.80     3:01.08     3:31.86     4:03.34                       
             4:35.32     5:06.21                                               
 13     1071       SUNDBERG, CHRIS        17  MP   PC     5:11.29  5:08.82     
               28.72       59.01     1:30.00     2:01.15                       
             2:32.17     3:03.62     3:35.01     4:06.07                       
             4:37.80     5:08.82                                               
 14     1199       TORBECK, JEFF          15  PLS  PC     5:10.94  5:09.87     
               27.11       56.88     1:27.64     1:59.27                       
             2:30.81     3:02.63     3:34.66     4:06.57                       
             4:38.66     5:09.87                                               
 15     1116       GILMORE, HOLLAND       16  SON  PC     5:15.12  5:10.57     
               28.85       59.68     1:30.82     2:02.37                       
             2:33.86     3:05.14     3:36.47     4:08.15                       
             4:39.83     5:10.57                                               
  -     1167       FATHEREE, JOEL         16  BEAR PC     5:03.25      DQ      
* Bonus Consols
 17     1187       CIOLLI, DOUG           14  NOVA        5:15.69  5:02.96     
               26.99       57.28     1:27.68     1:57.58                       
             2:27.79     2:58.28     3:29.44     4:01.04                       
             4:32.52     5:02.96                                               
 18     1196       ALLISON, ANDREW        15  VJO  PC     5:21.00  5:13.48     
               27.56       58.50     1:29.54     2:01.45                       
             2:33.44     3:05.36     3:37.30     4:09.81                       
             4:42.09     5:13.48                                               
 19     1101       HERMAN, DAVID          16  MP   PC     5:18.32  5:20.42     
               28.57     1:00.01     1:31.99     2:04.74                       
             2:37.61     3:10.56     3:42.95     4:15.11                       
             4:48.37     5:20.42                                               
 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team           Prelims           
-------------------------------------------------------------------------------
 10     1061       MAYS, JESSE            16  SRN  PC        5:02.55           
               26.15       55.19     1:25.04     1:55.72                       
             2:26.73     2:57.69     3:29.04     4:00.25                       
             4:31.55     5:02.55                                               
 13     1047       HUMPHREY, JOHN         16  ALMA PC        5:04.49           
               27.51       58.03     1:28.98     1:59.87                       
             2:30.77     3:01.34     3:32.63     4:04.01                       
             4:34.58     5:04.49                                               
 15     1164       ACCURSO, VINCENT       15  NAPA PC        5:05.32           
               27.58       58.31     1:29.92     2:01.20                       
             2:32.21     3:03.02     3:34.40     4:05.65                       
             4:36.31     5:05.32                                               
 16     1054       CHAVEZ, QUINLAN        16  DVA  PC        5:09.91           
               27.18       56.41     1:26.65     1:56.77                       
             2:27.26     2:58.47     3:29.60     4:02.20                       
             4:35.62     5:09.91                                               
 22     1137       POIRIER, TODD          14  PLS  PC        5:17.99           
               29.08     1:00.64     1:32.49     2:04.60                       
             2:36.77     3:08.90     3:41.50     4:13.90                       
             4:46.54     5:17.99                                               
 
Event 35  Women Senior  400  R-Free 
Sponsor: Global Interprint, Inc.            
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     3030       Irvine Novaquatics A       NOVA           3:47.94           
 POWERS, LAUREN-16  GORE, ASHLEY-16    HWANG, JANE-12     HUBERT, JESSIE-14    
      27.61              57.19            1:25.02            1:55.52           
    2:22.77            2:52.33            3:47.94            3:47.94           
  2     3029       RPSC A                     RPSC PC        3:55.85           
 GRAHAM, J.-17      SNYDER, JACKIE-16  ANDERSON, K.-18    VINCENT, DANI-13     
      28.51              59.20            1:26.02            1:54.97           
    2:23.00            2:53.34            3:22.95            3:55.85           
 
Event 36  Men Senior  400  R-Medley 
Sponsor: Dr. Larry Henig, D.D.S.            
 PL    Meet ID       Name                     Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     3024       Irvine Novaquatics B       NOVA           3:39.47           
 MURPHY, TIM-17     QUILLEN, ERIC-15   GLADYS, BRANDON-14 BAER, SCOTT-16       
      27.39              55.76            1:25.15            1:57.80           
    2:22.09            2:51.38            3:14.18            3:39.47           
  2     3028       Pleasanton Seahawks A      PLS  PC        3:43.48           
 KILPATRICK, C.-16  ZUCKER, ZACK-16    MARGRETT, CHRIS-16 MARTINEZ, VINCE-17   
      29.01              58.48            1:27.22            1:59.90           
    2:26.76            2:56.61            3:19.08            3:43.48           
  3     3023       Irvine Novaquatics A       NOVA           3:48.57           
 RYAN, KEITH-15     PUKSTA, NATE-14    KIM, LANNY-16      CIOLLI, DOUG-14      
      28.66              57.93            1:27.04            1:59.94           
    2:26.21            2:56.93            3:21.14            3:48.57           
  4     3026       Marin Pirates A            MP   PC        3:51.28           
 CEREGHINO, M.-16   SMITH, JEFF-16     HENNESSY, E.-17    SUNDBERG, CHRIS-17   
      27.52              56.35            1:26.83            2:01.75           
    2:18.60            2:59.04            3:23.67            3:51.28           
  5     3025       RPSC A                     RPSC PC        3:59.17           
 ATIQ, SAMI-17      HAVERLAH, ROSS-15  LENTZ, GRAHAM-15   BURKE, TOKI-13       
      28.66              59.47            1:31.43            2:07.83           
    2:34.78            3:05.75            3:30.93            3:59.17           
  -     3027       Pleasanton Seahawks B      PLS  PC            DQ            
 TORBECK, C.-15     FISH, DAN-16       BURTON, ANWAR-17   COLER, MATT-19       
      29.50            1:00.14            1:32.68            2:08.53           
    2:33.71            3:04.61            3:28.86            3:55.38           
 
Event 92  Men Senior  100  Fly 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1047       HUMPHREY, JOHN         16  ALMA PC          54.13           
               25.29       54.13     3:23.89       54.13                       
 
Event 93  Women Senior  100  Free 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1172       WELLMAN, SHEENA        16  TERA PC          54.80           
               26.17       54.80     1:14.05       54.80                       
 
Event 94  Men Senior  200  Breast 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1064       DERMOTT, JOSH          17  AH   SN        2:14.99           
               29.86     1:03.68     1:38.90     2:14.99                       
 
Event 96  Men Senior  200  Back 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1116       GILMORE, HOLLAND       16  SON  PC        2:08.38           
               30.52     1:03.16     1:35.94     2:08.38                       
 
Event 97  Women Senior  100  Back 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1037       RIGDON, CHARLENE       17  UNAT           1:02.41           
 
Event 98  Men Senior  500  Free 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1150       ACEDO, ALEX            16  FDST PC        4:57.37           
               26.82       56.47     1:26.64     1:56.65                       
             2:27.01     2:57.23     3:27.81     3:58.35                       
             4:28.59     4:57.37                                               
 
Event 99  Women Senior  50  Free 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1037       RIGDON, CHARLENE       17  UNAT             25.68           
 
Event 100  Women Senior  50  Free 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1132       HEARN, KAT             14  ALMA PC          26.60           
  2     1046       SMITH, COLLEEN         15  ALMA PC          27.18           
 
Event 101  Women Senior  100  Fly 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1058       RADECKE, JENNIFER      15  CUDA PC          59.44           
 
Event 102  Women Senior  100  Breast 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1065       BROCK, STACY           16  DVA  PC        1:10.19           
  2     1085       O'SHAUGHNESSY, EIMEAR  16  CUDA PC        1:15.33           
 
Event 103  Women Senior  200  Breast 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1033       SEAMAN, LANI           14  IWV  PC        2:44.91           
 
Event 104  Men Senior  100  Fly 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1180       QUILLEN, ERIC          15  NOVA             52.62           
  2     1177       MURPHY, TIM            17  NOVA             54.05           
 
Event 105  Men Senior  200  Fly 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1095       MIKUNI, AARON          19  TERA PC        1:57.01           
 
Event 106  Men Senior  100  Free 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1183       KATTAN, OMAR           17  NOVA             50.95           
               24.19       50.95                                               
 
Event 107  Women Senior  100  Breast 
 PL    Meet ID       Name                Age  Team            Finals           
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1188       COOK, JENNIFER         15  NOVA           1:08.02           
               31.76     1:08.02