&l8D
&l88P
&k2S
&a132M
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  111                                   WOMENS   10&UN   50 FREE                                     EVENT  111
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.79
 JR CHMPSHIP     24.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIMS, AMANDA          10 PC SANTA ROSA NE    27.24   1    27.52 F1
BELLINGER, SALLY      10 PC MARIN PIRATES    28.24   3    28.29 F2
PORCELLA, KATRIN      10 PC TERRAPINS SWI    28.82   5    28.29 F2
LEWIS, KELSEY         10 PC WALNUT CREEK     28.20   2    28.44 F4
DWELLEY, KATE         10 PC TERRAPINS SWI    28.86   6    28.44 F4
SHAUG, HEATHER        10 PC SALINAS VALLE    28.53   4    28.45 F6
TEERIKORPI, ONA       10 PC SUNNYVALE SWI    29.02   8    28.79 F7
MONSEES, COURTNEY     10 PC SANTA CLARA S    29.00   7    28.84 F8

SIMS, AMANDA          10 PC SANTA ROSA NE    27.24   1
LEWIS, KELSEY         10 PC WALNUT CREEK     28.20   2
BELLINGER, SALLY      10 PC MARIN PIRATES    28.24   3
SHAUG, HEATHER        10 PC SALINAS VALLE    28.53   4
PORCELLA, KATRIN      10 PC TERRAPINS SWI    28.82   5
DWELLEY, KATE         10 PC TERRAPINS SWI    28.86   6
MONSEES, COURTNEY     10 PC SANTA CLARA S    29.00   7
TEERIKORPI, ONA       10 PC SUNNYVALE SWI    29.02   8
BISPO, KARLEE          9 PC UNATTACHED PA    29.11   9
BURTON, SIERRA        10 PC SALINAS VALLE    29.30  10
SKROPETA, KATHRYN     10 PC WALNUT CREEK     29.40  11
HOLMAN, AMANDA        10 PC TERRAPINS SWI    29.77  13
TORRES, ELISA         10 PC TERRAPINS SWI    29.77  12
KOTZEVA, MONICA       10 PC UNATTACHED PA    29.84  14
BRADSHAW, NORA        10 PC SAN RAMON LIV    29.88  15
SITTS, KAITLYN        10 PC STANFORD COVI    29.97  16
MADRIGAL, AMANDA      10 PC TERRAPINS SWI    29.98  17
PENGILLY, ASHLEY      10 PC DELTA VALLEY     30.16  19
SULLIVAN, MEGAN       10 PC WALNUT CREEK     30.16  18
DUNN, SARAH           10 PC MARIN DOLPHIN    30.19  20
ESTEP, MELISSA        10 PC SAN RAMON LIV    30.40  22
JORDAN, LEXIE         10 PC MARIN PIRATES    30.40  21
FALTYNSKI, JENNY      10 PC SAN JOSE AQUA    30.45  23
SELVIN, EMILY         10 PC MONTCLAIR SWI    30.80  24
BLAND, DORI           10 PC NAPA VALLEY S    30.86  26
LENZ, LEAH            10 PC SALINAS VALLE    30.86  25
CUMMINS, RENATA       10 PC PALO ALTO SWI    30.95  27
MILLER, MELANIE       10 PC FREMONT AREA     30.97  28
BURMEISTER, MEGAN     10 PC LADERA OAKS      31.08  29
ISAACS, DORY          10 PC WEST COAST AQ    31.15  30
WATSON, LINDSEY       10 PC TERRAPINS SWI    31.21  31
CHOI, ERIN            10 PC PIEDMONT SWIM    31.31  32
ROACH, ERIKA          10 PC WALNUT CREEK     31.33  33
FOUNTANO, NIJA        10 PC SUNNYVALE SWI    31.47  35
TANA, KYLIE           10 PC OTTER SWIM CL    31.47  34
RODDY, ERIKA           9 PC KORET YOUTH S    31.50  36
MILLER, MANDE         10 PC TERRAPINS SWI    31.57  37
FRIEDBERG, EMILY      10 PC OAKLAND BARRA    31.71  38
HOLCOMB, CAITLIN      10 PC BARRACUDA AQU    32.00  39
GONZALES, CAILEE      10 PC MONTEREY BAY     32.06  40
YEE, BRITTANY          9 PC PALO ALTO SWI    32.07  41
KELLEY, JAMILYN       10 PC SANTA CLARA S    32.28  42
SULLIVAN, PATRICIA     9 PC WALNUT CREEK     32.36  43
SHARP, MOLLY          10 PC ORINDA AQUATI    32.42  44
GODBEY, KELLY          9 PC TERRAPINS SWI    32.47  45
SELINGER, REBECCA      9 PC STANFORD COVI    32.54  46

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  111                                   WOMENS   10&UN   50 FREE                                     EVENT  111
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LONGTIN, ELLIOT       10 PC TERRAPINS SWI    32.59  47
BEYER, CAITLIN        10 PC STANFORD COVI    32.66  48
BRADLEY, PAIGE         8 PC WALNUT CREEK     32.73  49
BENDER, LISA          10 PC OAKLAND BARRA    33.20  50
GRAY, TESSA           10 PC TERRAPINS SWI    33.22  51
MADRID, CHELSEA       10 PC TERRAPINS SWI    33.47  52
MILLSLAGLE, LAUREN    10 PC MISSION SAN J    33.81  53
FONG, ALLYSON         10 PC SANTA CLARA S    34.28  54
CARAPINHA, CHRISTINA  10 PC WEST COAST AQ    34.98  55

============================================================================================================================
   EVENT   53                                   WOMENS   10&UN   100 FREE                                    EVENT   53
============================================================================================================================
    NATIONAL     51.29
 JR CHMPSHIP     52.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIMS, AMANDA          10 PC SANTA ROSA NE    59.79   1    58.76 F1  P    29.17
                                                                    F    28.54
LEWIS, KELSEY         10 PC WALNUT CREEK   1:00.81   2  1:00.60 F2  P    29.39
                                                                    F    29.07
DWELLEY, KATE         10 PC TERRAPINS SWI  1:02.08   4  1:00.96 F3  P    30.22
                                                                    F    29.41
PORCELLA, KATRIN      10 PC TERRAPINS SWI  1:02.67   5  1:02.95 F4  P    30.97
                                                                    F    31.14
MONSEES, COURTNEY     10 PC SANTA CLARA S  1:01.83   3  1:03.06 F5  P    30.34
                                                                    F    30.59
SHAUG, HEATHER        10 PC SALINAS VALLE  1:03.04   7  1:03.46 F6  P    30.42
                                                                    F    31.37
BISPO, KARLEE          9 PC UNATTACHED PA  1:02.84   6  1:03.54 F7  P    30.06
                                                                    F    30.31
HENINGTON, ALY        10 PC ROHNERT PARK   1:03.37   8  1:04.59 F8  P    30.45
                                                                    F    30.95

SIMS, AMANDA          10 PC SANTA ROSA NE    59.79   1              P    29.17
LEWIS, KELSEY         10 PC WALNUT CREEK   1:00.81   2              P    29.39
MONSEES, COURTNEY     10 PC SANTA CLARA S  1:01.83   3              P    30.34
DWELLEY, KATE         10 PC TERRAPINS SWI  1:02.08   4              P    30.22
PORCELLA, KATRIN      10 PC TERRAPINS SWI  1:02.67   5              P    30.97
BISPO, KARLEE          9 PC UNATTACHED PA  1:02.84   6              P    30.06
SHAUG, HEATHER        10 PC SALINAS VALLE  1:03.04   7              P    30.42
HENINGTON, ALY        10 PC ROHNERT PARK   1:03.37   8              P    30.45
TEERIKORPI, ONA       10 PC SUNNYVALE SWI  1:03.50   9              P    30.76
ISAACS, DORY          10 PC WEST COAST AQ  1:03.57  10              P    31.15
CANNON, KELSIE        10 PC TRITON AQUATI  1:04.32  11              P    31.80
SITTS, KAITLYN        10 PC STANFORD COVI  1:04.40  12              P    30.96
BELLINGER, SALLY      10 PC MARIN PIRATES  1:04.43  14              P    31.10
BLAND, DORI           10 PC NAPA VALLEY S  1:04.43  13              P    31.59
MADRIGAL, AMANDA      10 PC TERRAPINS SWI  1:04.49  15              P    32.06
SKROPETA, KATHRYN     10 PC WALNUT CREEK   1:04.91  16              P    30.48
BURTON, SIERRA        10 PC SALINAS VALLE  1:05.61  17              P    31.30
KOTZEVA, MONICA       10 PC UNATTACHED PA  1:05.63  18              P    31.89
TORRES, ELISA         10 PC TERRAPINS SWI  1:05.91  19              P    31.60
PENGILLY, ASHLEY      10 PC DELTA VALLEY   1:06.17  20              P    31.52
ROACH, ERIKA          10 PC WALNUT CREEK   1:06.26  21              P    31.26
ESTEP, MELISSA        10 PC SAN RAMON LIV  1:06.65  22              P    32.43
SULLIVAN, MEGAN       10 PC WALNUT CREEK   1:06.90  23              P    31.54
BRADSHAW, NORA        10 PC SAN RAMON LIV  1:07.11  24              P    32.14
YEUNG, DAPHNE         10 PC SOUTH SAN FRA  1:07.46  25              P    32.04

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   53                                   WOMENS   10&UN   100 FREE                                    EVENT   53
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FALTYNSKI, JENNY      10 PC SAN JOSE AQUA  1:08.00  26              P    32.56
NARUM, LISA            9 PC PLEASANTON SE  1:08.10  27              P    32.93
JORDAN, LEXIE         10 PC MARIN PIRATES  1:08.20  28              P    31.73
LENZ, LEAH            10 PC SALINAS VALLE  1:09.01  29              P    32.83
CHOY, TAMMY            9 PC SOUTH SAN FRA  1:09.19  30              P    34.50
KOCH, REBECCA         10 PC LOS ALTOS/MTN  1:09.45  31              P    32.89
GONZALES, CAILEE      10 PC MONTEREY BAY   1:09.54  32              P    33.02
BURMEISTER, MEGAN     10 PC LADERA OAKS    1:09.64  33              P    33.69
SELVIN, EMILY         10 PC MONTCLAIR SWI  1:09.76  34              P    33.71
KELLEY, JAMILYN       10 PC SANTA CLARA S  1:10.05  35              P    34.06
YEE, BRITTANY          9 PC PALO ALTO SWI  1:10.22  36              P    34.24
SUTHERLAND, KATIE     10 PC LADERA OAKS    1:10.23  37              P    33.81
BEYER, CAITLIN        10 PC STANFORD COVI  1:10.24  38              P    33.96
SELINGER, REBECCA      9 PC STANFORD COVI  1:10.27  39              P    33.84
HOLCOMB, CAITLIN      10 PC BARRACUDA AQU  1:10.29  40              P    33.68
BRANNON, LINDSEY      10 PC SAN RAMON LIV  1:10.39  41              P    33.24
CHOI, ERIN            10 PC PIEDMONT SWIM  1:10.57  42              P    34.06
MILLER, MELANIE       10 PC FREMONT AREA   1:10.79  43              P    33.24
NEWTON, ERIN          10 PC SEBASTAPOL SE  1:10.85  44              P    33.73
RODDY, ERIKA           9 PC KORET YOUTH S  1:10.92  45              P    34.90
TANA, KYLIE           10 PC OTTER SWIM CL  1:10.93  46              P    33.29
BRADLEY, PAIGE         8 PC WALNUT CREEK   1:11.00  47              P    33.57
CARAPINHA, CHRISTINA  10 PC WEST COAST AQ  1:11.13  48              P    33.97
CUMMINS, RENATA       10 PC PALO ALTO SWI  1:11.56  49              P    34.36
CHANG, KELLY          10 PC SOLO SWIM CLU  1:11.94  50              P    34.16
GRAY, TESSA           10 PC TERRAPINS SWI  1:12.21  51              P    33.52
FRIEDBERG, EMILY      10 PC OAKLAND BARRA  1:12.58  52              P    34.48
GUNDERSON, JENNA      10 PC SUNNYVALE SWI  1:12.88  53              P    34.80
SULLIVAN, PATRICIA     9 PC WALNUT CREEK   1:14.32  54              P    34.26

============================================================================================================================
   EVENT   27                                   WOMENS   10&UN   200 FREE                                    EVENT   27
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:50.79
 JR CHMPSHIP   1:54.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIMS, AMANDA          10 PC SANTA ROSA NE  2:08.27   1  2:07.73 F1  P    30.00  1:03.12  1:36.71
                                                                    F    29.88  1:02.65  1:35.52
DWELLEY, KATE         10 PC TERRAPINS SWI  2:10.51   2  2:08.50 F2  P    30.40  1:03.62  1:38.03
                                                                    F    30.28  1:02.99  1:35.93
LEWIS, KELSEY         10 PC WALNUT CREEK   2:10.59   3  2:12.75 F3  P    30.80  1:04.13  1:37.81
                                                                    F    30.99  1:04.97  1:39.56
PORCELLA, KATRIN      10 PC TERRAPINS SWI  2:14.71   4  2:14.78 F4  P    31.01  1:04.39  1:40.27
                                                                    F    31.40  1:05.13  1:40.17
MONSEES, COURTNEY     10 PC SANTA CLARA S  2:16.52   7  2:16.95 F5  P    31.59  1:05.83  1:41.65
                                                                    F    32.33  1:07.56  1:43.26
BISPO, KARLEE          9 PC UNATTACHED PA  2:15.49   5  2:17.38 F6  P    30.33  1:04.14  1:40.13
                                                                    F    32.27  1:06.28  1:42.03
TEERIKORPI, ONA       10 PC SUNNYVALE SWI  2:15.66   6  2:18.12 F7  P    31.42  1:05.60  1:40.78
                                                                    F    31.60  1:06.52  1:42.55
ISAACS, DORY          10 PC WEST COAST AQ  2:20.00   8  2:22.13 F8  P    32.75  1:09.19  1:45.23
                                                                    F    32.64  1:08.86  1:45.55

SIMS, AMANDA          10 PC SANTA ROSA NE  2:08.27   1              P    30.00  1:03.12  1:36.71
DWELLEY, KATE         10 PC TERRAPINS SWI  2:10.51   2              P    30.40  1:03.62  1:38.03
LEWIS, KELSEY         10 PC WALNUT CREEK   2:10.59   3              P    30.80  1:04.13  1:37.81
PORCELLA, KATRIN      10 PC TERRAPINS SWI  2:14.71   4              P    31.01  1:04.39  1:40.27
BISPO, KARLEE          9 PC UNATTACHED PA  2:15.49   5              P    30.33  1:04.14  1:40.13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   27                                   WOMENS   10&UN   200 FREE                                    EVENT   27
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TEERIKORPI, ONA       10 PC SUNNYVALE SWI  2:15.66   6              P    31.42  1:05.60  1:40.78
MONSEES, COURTNEY     10 PC SANTA CLARA S  2:16.52   7              P    31.59  1:05.83  1:41.65
ISAACS, DORY          10 PC WEST COAST AQ  2:20.00   8              P    32.75  1:09.19  1:45.23
SITTS, KAITLYN        10 PC STANFORD COVI  2:20.37   9              P    31.99  1:07.40  1:43.99
MADRIGAL, AMANDA      10 PC TERRAPINS SWI  2:20.43  10              P    32.96  1:08.94  1:44.97
BLAND, DORI           10 PC NAPA VALLEY S  2:20.61  11              P    31.90  1:07.45  1:45.48
TORRES, ELISA         10 PC TERRAPINS SWI  2:22.41  12              P    33.29  1:09.65  1:46.68
CANNON, KELSIE        10 PC TRITON AQUATI  2:23.14  13              P    33.56  1:10.03  1:47.21
SUTHERLAND, KATIE     10 PC LADERA OAKS    2:25.72  14              P    33.80  1:10.73  1:49.00
BRADSHAW, NORA        10 PC SAN RAMON LIV  2:27.32  15              P    34.23  1:12.09  1:51.02
NEWTON, ERIN          10 PC SEBASTAPOL SE  2:31.24  16              P    35.87  1:16.61  1:57.32
RODDY, ERIKA           9 PC KORET YOUTH S  2:31.38  17              P    34.97  1:12.43  1:52.04
SULLIVAN, MEGAN       10 PC WALNUT CREEK   2:32.37  18              P    34.08  1:12.91  1:53.04
BRANNON, LINDSEY      10 PC SAN RAMON LIV  2:32.43  19              P    35.29  1:14.59  1:55.02
BEYER, CAITLIN        10 PC STANFORD COVI  2:33.00  20              P    36.09  1:15.08  1:55.37
ROACH, ERIKA          10 PC WALNUT CREEK   2:33.16  21              P    33.09  1:11.23  1:51.82
BURTON, SIERRA        10 PC SALINAS VALLE  2:33.73  22              P    33.19  1:11.22  1:52.62
OKUDA, KAYCI           9 PC STANFORD COVI  2:33.86  23              P    36.75  1:16.38  1:57.01
GRAY, TESSA           10 PC TERRAPINS SWI  2:35.45  24              P    35.87  1:15.66  1:56.67
GODBEY, KELLY          9 PC TERRAPINS SWI  2:37.89  25              P    36.44  1:16.91  1:58.31
MILLSLAGLE, LAUREN    10 PC MISSION SAN J  2:41.12  26              P    37.48  1:18.72  2:00.27

============================================================================================================================
   EVENT   17                                   WOMENS   10&UN   50 BACK                                     EVENT   17
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIMS, AMANDA          10 PC SANTA ROSA NE    31.23   1    31.20 F1
SHAUG, HEATHER        10 PC SALINAS VALLE    31.64   2    32.23 F2
TEERIKORPI, ONA       10 PC SUNNYVALE SWI    33.03   3    33.31 F3
LENZ, LEAH            10 PC SALINAS VALLE    33.41   4    33.33 F4
JORDAN, LEXIE         10 PC MARIN PIRATES    33.83   6    33.98 F5
SKROPETA, KATHRYN     10 PC WALNUT CREEK     34.61   7    34.31 F6
BELLINGER, SALLY      10 PC MARIN PIRATES    33.69   5    34.41 F7
PORCELLA, KATRIN      10 PC TERRAPINS SWI    34.94   8    34.87 F8

SIMS, AMANDA          10 PC SANTA ROSA NE    31.23   1
SHAUG, HEATHER        10 PC SALINAS VALLE    31.64   2
TEERIKORPI, ONA       10 PC SUNNYVALE SWI    33.03   3
LENZ, LEAH            10 PC SALINAS VALLE    33.41   4
BELLINGER, SALLY      10 PC MARIN PIRATES    33.69   5
JORDAN, LEXIE         10 PC MARIN PIRATES    33.83   6
SKROPETA, KATHRYN     10 PC WALNUT CREEK     34.61   7
PORCELLA, KATRIN      10 PC TERRAPINS SWI    34.94   8
FRIEDBERG, EMILY      10 PC OAKLAND BARRA    35.14   9
SULLIVAN, MEGAN       10 PC WALNUT CREEK     35.69  10
BRADSHAW, NORA        10 PC SAN RAMON LIV    35.87  11
CHOI, ERIN            10 PC PIEDMONT SWIM    35.93  12
NEWTON, ERIN          10 PC SEBASTAPOL SE    36.45  13
TANA, KYLIE           10 PC OTTER SWIM CL    36.58  14
MILLER, MANDE         10 PC TERRAPINS SWI    36.63  15
DUNN, SARAH           10 PC MARIN DOLPHIN    36.81  16
BEYER, CAITLIN        10 PC STANFORD COVI    36.84  17
GUNDERSON, JENNA      10 PC SUNNYVALE SWI    37.06  18
HOLCOMB, CAITLIN      10 PC BARRACUDA AQU    37.07  19
OKADA, MAYA           10 PC OTTER SWIM CL    37.09  20
RODDY, ERIKA           9 PC KORET YOUTH S    37.13  21

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   17                                   WOMENS   10&UN   50 BACK                                     EVENT   17
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SITTS, KAITLYN        10 PC STANFORD COVI    37.14  22
BURMEISTER, MEGAN     10 PC LADERA OAKS      37.39  23
PEARSON, SAMANTHA      8 PC SANTA CLARA S    37.80  24
GODBEY, KELLY          9 PC TERRAPINS SWI    37.86  25
ROACH, ERIKA          10 PC WALNUT CREEK     38.05  26
WATSON, LINDSEY       10 PC TERRAPINS SWI    38.13  27
BALL, CHANEL          10 PC OAKLAND BARRA    38.15  28
BISPO, KASSY           8 PC UNATTACHED PA    38.16  29
CHOY, TAMMY            9 PC SOUTH SAN FRA    38.27  30
MORPHEW, CAYLA         9 PC ROHNERT PARK     38.28  32
SELINGER, REBECCA      9 PC STANFORD COVI    38.28  31
BRADLEY, PAIGE         8 PC WALNUT CREEK     38.51  33
KELLEY, JAMILYN       10 PC SANTA CLARA S    38.71  34
SULLIVAN, PATRICIA     9 PC WALNUT CREEK     38.73  35
COMPTON, CLAIRE       10 PC MONTCLAIR SWI    38.88  36
MILLSLAGLE, LAUREN    10 PC MISSION SAN J    39.81  37
CHANG, TRISHA         10 PC KORET YOUTH S    40.01  38
CHIA, JUSTINE         10 PC WALNUT CREEK     40.35  39
HOLMAN, AMANDA        10 PC TERRAPINS SWI   DQUED
YASUDA, MADELINE       9 PC BENECIA BLUE    DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   43                                   WOMENS   10&UN   100 BACK                                    EVENT   43
============================================================================================================================
    NATIONAL     57.09
 JR CHMPSHIP     59.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHAUG, HEATHER        10 PC SALINAS VALLE  1:09.12   1  1:10.05 F1  P    33.20
                                                                    F    33.77
TEERIKORPI, ONA       10 PC SUNNYVALE SWI  1:12.07   3  1:10.93 F2  P    35.49
                                                                    F    34.70
PORCELLA, KATRIN      10 PC TERRAPINS SWI  1:11.31   2  1:13.17 F3  P    34.91
                                                                    F    34.96
BELLINGER, SALLY      10 PC MARIN PIRATES  1:14.45   6  1:13.62 F4  P    36.17
                                                                    F    35.13
SKROPETA, KATHRYN     10 PC WALNUT CREEK   1:13.64   4  1:13.72 F5  P    35.76
                                                                    F    34.93
LENZ, LEAH            10 PC SALINAS VALLE  1:14.39   5  1:14.03 F6  P    36.66
                                                                    F    36.29
JORDAN, LEXIE         10 PC MARIN PIRATES  1:15.45   7  1:15.81 F7  P    36.07
                                                                    F    36.27
HENINGTON, ALY        10 PC ROHNERT PARK   1:16.15   8  1:17.15 F8  P    37.18
                                                                    F    36.31

SHAUG, HEATHER        10 PC SALINAS VALLE  1:09.12   1              P    33.20
PORCELLA, KATRIN      10 PC TERRAPINS SWI  1:11.31   2              P    34.91
TEERIKORPI, ONA       10 PC SUNNYVALE SWI  1:12.07   3              P    35.49
SKROPETA, KATHRYN     10 PC WALNUT CREEK   1:13.64   4              P    35.76
LENZ, LEAH            10 PC SALINAS VALLE  1:14.39   5              P    36.66
BELLINGER, SALLY      10 PC MARIN PIRATES  1:14.45   6              P    36.17
JORDAN, LEXIE         10 PC MARIN PIRATES  1:15.45   7              P    36.07
HENINGTON, ALY        10 PC ROHNERT PARK   1:16.15   8              P    37.18
PENGILLY, ASHLEY      10 PC DELTA VALLEY   1:16.25   9              P    37.05
NEWTON, ERIN          10 PC SEBASTAPOL SE  1:17.36  10              P    37.72
KOTZEVA, MONICA       10 PC UNATTACHED PA  1:17.86  11              P    37.37
FRIEDBERG, EMILY      10 PC OAKLAND BARRA  1:18.58  12              P    38.47
SULLIVAN, MEGAN       10 PC WALNUT CREEK   1:18.82  13              P    38.02
CHOI, ERIN            10 PC PIEDMONT SWIM  1:19.01  14              P    37.65

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   43                                   WOMENS   10&UN   100 BACK                                    EVENT   43
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROACH, ERIKA          10 PC WALNUT CREEK   1:19.11  15              P    38.44
SITTS, KAITLYN        10 PC STANFORD COVI  1:19.19  16              P    38.24
YEE, BRITTANY          9 PC PALO ALTO SWI  1:19.31  17              P    39.39
SELVIN, EMILY         10 PC MONTCLAIR SWI  1:19.43  18              P    37.99
FALTYNSKI, JENNY      10 PC SAN JOSE AQUA  1:19.52  19              P    38.46
TANA, KYLIE           10 PC OTTER SWIM CL  1:19.81  20              P    38.24
CHOY, TAMMY            9 PC SOUTH SAN FRA  1:19.93  21              P    40.26
RODDY, ERIKA           9 PC KORET YOUTH S  1:20.09  22              P    39.84
BURMEISTER, MEGAN     10 PC LADERA OAKS    1:20.12  23              P    39.50
BEYER, CAITLIN        10 PC STANFORD COVI  1:20.59  24              P    39.45
ESTEP, MELISSA        10 PC SAN RAMON LIV  1:20.66  26              P    40.03
KELLEY, JAMILYN       10 PC SANTA CLARA S  1:20.66  25              P    39.37
DELISLE, LAURENCE      8 PC LOS ALTOS/MTN  1:20.74  27              P    39.49
MADRIGAL, AMANDA      10 PC TERRAPINS SWI  1:20.91  28              P    38.26
CARAPINHA, CHRISTINA  10 PC WEST COAST AQ  1:21.29  29              P    40.04
YEUNG, DAPHNE         10 PC SOUTH SAN FRA  1:21.34  30              P    40.36
OKADA, MAYA           10 PC OTTER SWIM CL  1:22.20  31              P    40.00
FOUNTANO, NIJA        10 PC SUNNYVALE SWI  1:22.41  32              P    39.46
CUERTEN-WEBER, JOY    10 PC LADERA OAKS    1:22.75  33              P    39.66
VALERIO, HEATHER      10 PC ROHNERT PARK   1:22.79  34              P    39.05
GUNDERSON, JENNA      10 PC SUNNYVALE SWI  1:22.81  35              P    40.12
BURTON, SIERRA        10 PC SALINAS VALLE  1:23.10  36              P    40.54
GRAY, TESSA           10 PC TERRAPINS SWI  1:23.39  37              P    40.37
GODBEY, KELLY          9 PC TERRAPINS SWI  1:23.63  38              P    40.46
MILLER, MANDE         10 PC TERRAPINS SWI  1:24.66  39              P    40.53
OKUDA, KAYCI           9 PC STANFORD COVI  1:27.58  40              P    42.96
BRADSHAW, NORA        10 PC SAN RAMON LIV   DQUED                   P    37.54
CAMBURN, MICHELLE     10 PC SUNNYVALE SWI   DQUED                   P    40.33
CUMMINS, RENATA       10 PC PALO ALTO SWI   DQUED                   P    40.00
WATSON, LINDSEY       10 PC TERRAPINS SWI   DQUED                   P

============================================================================================================================
   EVENT  101                                   WOMENS   10&UN   50 BREAST                                   EVENT  101
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEWIS, KELSEY         10 PC WALNUT CREEK     35.99   1    36.01 F1
SHAUG, HEATHER        10 PC SALINAS VALLE    37.85   6    36.86 F2
MONSEES, COURTNEY     10 PC SANTA CLARA S    37.09   2    37.16 F3
BISPO, KARLEE          9 PC UNATTACHED PA    37.77   5    37.25 F4
ISAACS, DORY          10 PC WEST COAST AQ    37.52   3    37.32 F5
DWELLEY, KATE         10 PC TERRAPINS SWI    38.04   7    38.00 F6
ESTEP, MELISSA        10 PC SAN RAMON LIV    38.12   8    38.11 F7
SIMS, AMANDA          10 PC SANTA ROSA NE    37.67   4    38.21 F8

LEWIS, KELSEY         10 PC WALNUT CREEK     35.99   1
MONSEES, COURTNEY     10 PC SANTA CLARA S    37.09   2
ISAACS, DORY          10 PC WEST COAST AQ    37.52   3
SIMS, AMANDA          10 PC SANTA ROSA NE    37.67   4
BISPO, KARLEE          9 PC UNATTACHED PA    37.77   5
SHAUG, HEATHER        10 PC SALINAS VALLE    37.85   6
DWELLEY, KATE         10 PC TERRAPINS SWI    38.04   7
ESTEP, MELISSA        10 PC SAN RAMON LIV    38.12   8
BELLINGER, SALLY      10 PC MARIN PIRATES    38.72  10
SKROPETA, KATHRYN     10 PC WALNUT CREEK     38.72   9
YEE, BRITTANY          9 PC PALO ALTO SWI    38.89  11
FALTYNSKI, JENNY      10 PC SAN JOSE AQUA    38.95  12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  101                                   WOMENS   10&UN   50 BREAST                                   EVENT  101
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KOTZEVA, MONICA       10 PC UNATTACHED PA    38.99  14
YEUNG, DAPHNE         10 PC SOUTH SAN FRA    38.99  13
CANNON, KELSIE        10 PC TRITON AQUATI    39.05  15
BENDER, LISA          10 PC OAKLAND BARRA    39.21  16
MADRIGAL, AMANDA      10 PC TERRAPINS SWI    39.57  17
LENZ, LEAH            10 PC SALINAS VALLE    39.62  18
GRAEVEN, RAINEY       10 PC KORET YOUTH S    39.63  19
ALLARD, CHELSEA       10 PC WALNUT CREEK     39.65  20
TORRES, ELISA         10 PC TERRAPINS SWI    39.86  21
WATSON, LINDSEY       10 PC TERRAPINS SWI    40.00  22
LEE, ADRIENNE          9 PC PIEDMONT SWIM    40.02  23
BURMEISTER, MEGAN     10 PC LADERA OAKS      40.05  24
TEERIKORPI, ONA       10 PC SUNNYVALE SWI    40.08  25
TANA, KYLIE           10 PC OTTER SWIM CL    40.24  26
WATKINS, A.J.         10 PC SAN JOSE AQUA    40.25  27
SITTS, KAITLYN        10 PC STANFORD COVI    40.30  28
BURTON, SIERRA        10 PC SALINAS VALLE    40.34  29
CAMBURN, MICHELLE     10 PC SUNNYVALE SWI    40.35  30
KELLEY, JAMILYN       10 PC SANTA CLARA S    40.40  31
SUTHERLAND, KATIE     10 PC LADERA OAKS      40.46  32
LONGTIN, ELLIOT       10 PC TERRAPINS SWI    40.49  33
JORDAN, LEXIE         10 PC MARIN PIRATES    40.80  34
CUMMINS, RENATA       10 PC PALO ALTO SWI    40.87  35
BLAND, DORI           10 PC NAPA VALLEY S    40.95  36
GRAY, TESSA           10 PC TERRAPINS SWI    41.48  37
PORCELLA, KATRIN      10 PC TERRAPINS SWI    41.52  38
PENGILLY, ASHLEY      10 PC DELTA VALLEY     42.01  39
SELINGER, REBECCA      9 PC STANFORD COVI    42.04  40
DUNN, SARAH           10 PC MARIN DOLPHIN    42.07  41
ROACH, ERIKA          10 PC WALNUT CREEK     42.39  42
OKUDA, KAYCI           9 PC STANFORD COVI    42.72  43
ANGELO, VICTORIA      10 PC WALNUT CREEK     42.85  44
CHOY, TAMMY            9 PC SOUTH SAN FRA    42.87  45
PAGAN, LAUREN          9 PC ORINDA AQUATI    42.91  46
SULLIVAN, MEGAN       10 PC WALNUT CREEK     42.95  47
BRADLEY, PAIGE         8 PC WALNUT CREEK     42.99  48
RODDY, ERIKA           9 PC KORET YOUTH S    43.01  49
GONZALES, CAILEE      10 PC MONTEREY BAY     43.28  50
LEVIN, RACHY           9 PC STANFORD COVI    43.48  51
HULTIN, CASEY         10 PC WALNUT CREEK     43.53  52
YODER, SHAILA          8 PC WALNUT CREEK     43.61  53
BISPO, KASSY           8 PC UNATTACHED PA    43.63  54
MADRID, CHELSEA       10 PC TERRAPINS SWI    44.49  55
NIETSCHMANN, TANGNI   10 PC UNATTACHED PA    44.60  56
SULLIVAN, PATRICIA     9 PC WALNUT CREEK     44.81  57
CARAPINHA, CHRISTINA  10 PC WEST COAST AQ    45.02  58
FONG, ALLYSON         10 PC SANTA CLARA S    45.39  59
MILLSLAGLE, LAUREN    10 PC MISSION SAN J    46.42  60
CHANG, TRISHA         10 PC KORET YOUTH S    47.97  61

                                                       S  W  I  M   O  F  F

BELLINGER, SALLY      10 PC MARIN PIRATES                 37.19
SKROPETA, KATHRYN     10 PC WALNUT CREEK                  38.14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   37                                   WOMENS   10&UN   100 BREAST                                  EVENT   37
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:04.89
 JR CHMPSHIP   1:06.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEWIS, KELSEY         10 PC WALNUT CREEK   1:17.70   1  1:18.93 F1  P    36.67
                                                                    F    37.55
SMITH, APRIL          10 PC WALNUT CREEK   1:22.27   6  1:20.92 F2  P    37.38
                                                                    F    37.53
SHAUG, HEATHER        10 PC SALINAS VALLE  1:21.46   4  1:21.37 F3  P    38.96
                                                                    F    38.83
MONSEES, COURTNEY     10 PC SANTA CLARA S  1:21.74   5  1:22.00 F4  P    38.54
                                                                    F    39.49
BISPO, KARLEE          9 PC UNATTACHED PA  1:20.81   3  1:22.12 F5  P    38.68
                                                                    F    38.64
DWELLEY, KATE         10 PC TERRAPINS SWI  1:23.31   7  1:22.48 F6  P    39.64
                                                                    F    39.46
MADRIGAL, AMANDA      10 PC TERRAPINS SWI  1:23.81   8  1:22.62 F7  P    39.89
                                                                    F    39.61
ISAACS, DORY          10 PC WEST COAST AQ  1:19.89   2   DQUED  F   P    37.64
                                                                    F    38.73

LEWIS, KELSEY         10 PC WALNUT CREEK   1:17.70   1              P    36.67
ISAACS, DORY          10 PC WEST COAST AQ  1:19.89   2              P    37.64
BISPO, KARLEE          9 PC UNATTACHED PA  1:20.81   3              P    38.68
SHAUG, HEATHER        10 PC SALINAS VALLE  1:21.46   4              P    38.96
MONSEES, COURTNEY     10 PC SANTA CLARA S  1:21.74   5              P    38.54
SMITH, APRIL          10 PC WALNUT CREEK   1:22.27   6              P    37.38
DWELLEY, KATE         10 PC TERRAPINS SWI  1:23.31   7              P    39.64
MADRIGAL, AMANDA      10 PC TERRAPINS SWI  1:23.81   8              P    39.89
CANNON, KELSIE        10 PC TRITON AQUATI  1:24.89   9              P    41.81
SUTHERLAND, KATIE     10 PC LADERA OAKS    1:25.55  10              P    40.72
BELLINGER, SALLY      10 PC MARIN PIRATES  1:25.91  11              P    40.03
SKROPETA, KATHRYN     10 PC WALNUT CREEK   1:26.04  12              P    40.89
GRAEVEN, RAINEY       10 PC KORET YOUTH S  1:26.92  13              P    41.40
TORRES, ELISA         10 PC TERRAPINS SWI  1:27.07  14              P    41.58
KELLEY, JAMILYN       10 PC SANTA CLARA S  1:27.09  15              P    40.18
LENZ, LEAH            10 PC SALINAS VALLE  1:27.14  16              P    41.25
BURMEISTER, MEGAN     10 PC LADERA OAKS    1:27.33  17              P    41.93
CAMBURN, MICHELLE     10 PC SUNNYVALE SWI  1:27.46  18              P    42.88
ALLARD, CHELSEA       10 PC WALNUT CREEK   1:27.69  19              P    42.40
CHIA, JUSTINE         10 PC WALNUT CREEK   1:27.99  20              P    41.29
SELINGER, REBECCA      9 PC STANFORD COVI  1:28.33  21              P    42.87
BURTON, SIERRA        10 PC SALINAS VALLE  1:28.59  22              P    41.80
BLAND, DORI           10 PC NAPA VALLEY S  1:29.27  23              P    42.92
JORDAN, LEXIE         10 PC MARIN PIRATES  1:29.53  24              P    41.96
WATSON, LINDSEY       10 PC TERRAPINS SWI  1:30.04  25              P    41.62
TANA, KYLIE           10 PC OTTER SWIM CL  1:30.05  26              P    42.04
OKUDA, KAYCI           9 PC STANFORD COVI  1:32.60  27              P    44.35
PAGAN, LAUREN          9 PC ORINDA AQUATI  1:32.93  28              P    44.30
CHOY, TAMMY            9 PC SOUTH SAN FRA  1:33.90  29              P    45.68
GRAY, TESSA           10 PC TERRAPINS SWI  1:34.00  30              P    43.11
CARAPINHA, CHRISTINA  10 PC WEST COAST AQ  1:34.25  31              P    44.67
HULTIN, CASEY         10 PC WALNUT CREEK   1:34.99  32              P    44.32
CHANG, TRISHA         10 PC KORET YOUTH S  1:41.37  33              P    48.42
LONGTIN, ELLIOT       10 PC TERRAPINS SWI   DQUED                   P    41.73

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   91                                   WOMENS   10&UN   50 FLY                                      EVENT   91
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIMS, AMANDA          10 PC SANTA ROSA NE    29.79   1    29.17 F1
LEWIS, KELSEY         10 PC WALNUT CREEK     31.28   2    30.57 F2
DWELLEY, KATE         10 PC TERRAPINS SWI    31.81   4    31.76 F3
MONSEES, COURTNEY     10 PC SANTA CLARA S    31.43   3    32.05 F4
SHAUG, HEATHER        10 PC SALINAS VALLE    32.38   5    32.17 F5
BELLINGER, SALLY      10 PC MARIN PIRATES    32.47   6    32.57 F6
TORRES, ELISA         10 PC TERRAPINS SWI    32.63   8    32.94 F7
KOTZEVA, MONICA       10 PC UNATTACHED PA    32.61   7    33.50 F8

SIMS, AMANDA          10 PC SANTA ROSA NE    29.79   1
LEWIS, KELSEY         10 PC WALNUT CREEK     31.28   2
MONSEES, COURTNEY     10 PC SANTA CLARA S    31.43   3
DWELLEY, KATE         10 PC TERRAPINS SWI    31.81   4
SHAUG, HEATHER        10 PC SALINAS VALLE    32.38   5
BELLINGER, SALLY      10 PC MARIN PIRATES    32.47   6
KOTZEVA, MONICA       10 PC UNATTACHED PA    32.61   7
TORRES, ELISA         10 PC TERRAPINS SWI    32.63   8
ISAACS, DORY          10 PC WEST COAST AQ    32.71   9
TEERIKORPI, ONA       10 PC SUNNYVALE SWI    32.77  10
JORDAN, LEXIE         10 PC MARIN PIRATES    32.81  11
BISPO, KARLEE          9 PC UNATTACHED PA    33.11  12
SKROPETA, KATHRYN     10 PC WALNUT CREEK     33.55  13
CANNON, KELSIE        10 PC TRITON AQUATI    33.60  15
SULLIVAN, MEGAN       10 PC WALNUT CREEK     33.60  14
PORCELLA, KATRIN      10 PC TERRAPINS SWI    33.92  16
MILLER, MELANIE       10 PC FREMONT AREA     34.01  17
ROACH, ERIKA          10 PC WALNUT CREEK     34.11  18
HOLMAN, AMANDA        10 PC TERRAPINS SWI    34.34  19
PENGILLY, ASHLEY      10 PC DELTA VALLEY     34.55  20
BURTON, SIERRA        10 PC SALINAS VALLE    34.61  21
FALTYNSKI, JENNY      10 PC SAN JOSE AQUA    34.65  22
SUTHERLAND, KATIE     10 PC LADERA OAKS      34.72  23
FRIEDBERG, EMILY      10 PC OAKLAND BARRA    34.97  24
FOUNTANO, NIJA        10 PC SUNNYVALE SWI    35.05  26
LENZ, LEAH            10 PC SALINAS VALLE    35.05  25
BRADLEY, PAIGE         8 PC WALNUT CREEK     35.34  27
KELLEY, JAMILYN       10 PC SANTA CLARA S    35.35  28
BURMEISTER, MEGAN     10 PC LADERA OAKS      35.42  29
YEE, BRITTANY          9 PC PALO ALTO SWI    35.47  30
BEYER, CAITLIN        10 PC STANFORD COVI    35.50  31
GODBEY, KELLY          9 PC TERRAPINS SWI    35.57  33
SELINGER, REBECCA      9 PC STANFORD COVI    35.57  32
SELVIN, EMILY         10 PC MONTCLAIR SWI    35.62  34
RODDY, ERIKA           9 PC KORET YOUTH S    35.83  35
SULLIVAN, PATRICIA     9 PC WALNUT CREEK     35.88  36
MADRIGAL, AMANDA      10 PC TERRAPINS SWI    35.89  37
WATSON, LINDSEY       10 PC TERRAPINS SWI    36.35  38
CHOI, ERIN            10 PC PIEDMONT SWIM    36.51  39
GONZALES, CAILEE      10 PC MONTEREY BAY     36.54  40
ESTEP, MELISSA        10 PC SAN RAMON LIV    36.56  41
THOMAS, BRIANNA       10 PC SAN BENITO AQ    36.59  42
ALLARD, CHELSEA       10 PC WALNUT CREEK     36.60  43
FONG, ALLYSON         10 PC SANTA CLARA S    36.71  44
YEUNG, DAPHNE         10 PC SOUTH SAN FRA    36.73  45
SITTS, KAITLYN        10 PC STANFORD COVI    36.98  46

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   91                                   WOMENS   10&UN   50 FLY                                      EVENT   91
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WOLF, JESSICA          9 PC WALNUT CREEK     37.04  47
CARAPINHA, CHRISTINA  10 PC WEST COAST AQ    37.17  48
CHANG, NATALIE        10 PC CABRILLO THRE    37.69  49
CUMMINS, RENATA       10 PC PALO ALTO SWI    37.79  50
SHARP, MOLLY          10 PC ORINDA AQUATI    39.37  51

============================================================================================================================
   EVENT   63                                   WOMENS   10&UN   100 FLY                                     EVENT   63
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.69
 JR CHMPSHIP     58.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIMS, AMANDA          10 PC SANTA ROSA NE  1:02.99   1  1:03.31 F1  P    30.34
                                                                    F    30.28
DWELLEY, KATE         10 PC TERRAPINS SWI  1:10.89   2  1:09.83 F2  P    33.80
                                                                    F    32.84
BISPO, KARLEE          9 PC UNATTACHED PA  1:11.93   4  1:11.73 F3  P    33.90
                                                                    F    32.30
LEWIS, KELSEY         10 PC WALNUT CREEK   1:10.94   3  1:12.26 F4  P    33.28
                                                                    F    34.23
SHAUG, HEATHER        10 PC SALINAS VALLE  1:12.48   5  1:12.31 F5  P    34.31
                                                                    F    35.00
MONSEES, COURTNEY     10 PC SANTA CLARA S  1:12.58   6  1:12.53 F6  P    34.32
                                                                    F    34.54
TORRES, ELISA         10 PC TERRAPINS SWI  1:14.53   8  1:14.48 F7  P    34.72
                                                                    F    34.18
SUTHERLAND, KATIE     10 PC LADERA OAKS    1:15.15   9  1:14.79 F8  P    36.28
                                                                    F    35.35

SIMS, AMANDA          10 PC SANTA ROSA NE  1:02.99   1              P    30.34
DWELLEY, KATE         10 PC TERRAPINS SWI  1:10.89   2              P    33.80
LEWIS, KELSEY         10 PC WALNUT CREEK   1:10.94   3              P    33.28
BISPO, KARLEE          9 PC UNATTACHED PA  1:11.93   4              P    33.90
SHAUG, HEATHER        10 PC SALINAS VALLE  1:12.48   5              P    34.31
MONSEES, COURTNEY     10 PC SANTA CLARA S  1:12.58   6              P    34.32
CANNON, KELSIE        10 PC TRITON AQUATI  1:13.20   7              P    35.36
TORRES, ELISA         10 PC TERRAPINS SWI  1:14.53   8              P    34.72
SUTHERLAND, KATIE     10 PC LADERA OAKS    1:15.15   9              P    36.28
PENGILLY, ASHLEY      10 PC DELTA VALLEY   1:15.70  10              P    34.87
KOCH, REBECCA         10 PC LOS ALTOS/MTN  1:16.90  11              P    36.31
SULLIVAN, MEGAN       10 PC WALNUT CREEK   1:18.16  12              P    37.18
NARUM, LISA            9 PC PLEASANTON SE  1:18.30  13              P    37.52
ISAACS, DORY          10 PC WEST COAST AQ  1:18.71  14              P    36.43
ROACH, ERIKA          10 PC WALNUT CREEK   1:18.76  15              P    36.53
BLAND, DORI           10 PC NAPA VALLEY S  1:18.86  16              P    37.24
SELINGER, REBECCA      9 PC STANFORD COVI  1:18.92  17              P    37.56
YEE, BRITTANY          9 PC PALO ALTO SWI  1:21.63  18              P    38.03
BURMEISTER, MEGAN     10 PC LADERA OAKS    1:21.78  19              P    39.37
STACHEL-ZAMBRYSKI, KA 10 PC SANTA ROSA NE  1:22.09  20              P    37.58
GODBEY, KELLY          9 PC TERRAPINS SWI  1:23.89  21              P    36.38
MILLER, MELANIE       10 PC FREMONT AREA   1:24.76  22              P    38.46

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT    7                                   WOMENS   10&UN   100 I.M.                                    EVENT    7
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIMS, AMANDA          10 PC SANTA ROSA NE  1:08.34   1  1:07.33 F1  P    31.92
                                                                    F    30.76
LEWIS, KELSEY         10 PC WALNUT CREEK   1:08.79   2  1:09.95 F2  P    31.95
                                                                    F    32.49
DWELLEY, KATE         10 PC TERRAPINS SWI  1:10.74   3  1:10.02 F3  P    33.38
                                                                    F    33.68
SHAUG, HEATHER        10 PC SALINAS VALLE  1:10.92   4  1:11.09 F4  P    32.97
                                                                    F    32.41
BISPO, KARLEE          9 PC UNATTACHED PA  1:11.76   7  1:12.26 F5  P    33.56
                                                                    F    34.12
MONSEES, COURTNEY     10 PC SANTA CLARA S  1:10.92   5  1:12.64 F6  P    33.99
                                                                    F    34.40
ISAACS, DORY          10 PC WEST COAST AQ  1:12.63   8  1:13.43 F7  P    35.06
                                                                    F    35.45
TEERIKORPI, ONA       10 PC SUNNYVALE SWI  1:11.61   6  1:13.54 F8  P    33.14
                                                                    F    33.67

SIMS, AMANDA          10 PC SANTA ROSA NE  1:08.34   1              P    31.92
LEWIS, KELSEY         10 PC WALNUT CREEK   1:08.79   2              P    31.95
DWELLEY, KATE         10 PC TERRAPINS SWI  1:10.74   3              P    33.38
MONSEES, COURTNEY     10 PC SANTA CLARA S  1:10.92   5              P    33.99
SHAUG, HEATHER        10 PC SALINAS VALLE  1:10.92   4              P    32.97
TEERIKORPI, ONA       10 PC SUNNYVALE SWI  1:11.61   6              P    33.14
BISPO, KARLEE          9 PC UNATTACHED PA  1:11.76   7              P    33.56
ISAACS, DORY          10 PC WEST COAST AQ  1:12.63   8              P    35.06
SKROPETA, KATHRYN     10 PC WALNUT CREEK   1:13.20   9              P    34.11
CANNON, KELSIE        10 PC TRITON AQUATI  1:13.25  10              P    35.83
BELLINGER, SALLY      10 PC MARIN PIRATES  1:13.53  11              P    33.58
MADRIGAL, AMANDA      10 PC TERRAPINS SWI  1:14.92  12              P    36.50
LENZ, LEAH            10 PC SALINAS VALLE  1:15.19  13              P    34.22
BURTON, SIERRA        10 PC SALINAS VALLE  1:15.35  14              P    36.06
PORCELLA, KATRIN      10 PC TERRAPINS SWI  1:15.48  15              P    34.75
SITTS, KAITLYN        10 PC STANFORD COVI  1:16.57  16              P    36.52
TORRES, ELISA         10 PC TERRAPINS SWI  1:16.89  17              P    36.89
SULLIVAN, MEGAN       10 PC WALNUT CREEK   1:17.11  18              P    35.16
JORDAN, LEXIE         10 PC MARIN PIRATES  1:17.62  19              P    33.92
BLAND, DORI           10 PC NAPA VALLEY S  1:17.65  20              P    37.53
BEYER, CAITLIN        10 PC STANFORD COVI  1:17.86  21              P    35.23
TANA, KYLIE           10 PC OTTER SWIM CL  1:18.33  22              P    35.72
RODDY, ERIKA           9 PC KORET YOUTH S  1:18.45  23              P    35.30
KELLEY, JAMILYN       10 PC SANTA CLARA S  1:19.19  24              P    37.85
SUTHERLAND, KATIE     10 PC LADERA OAKS    1:19.26  25              P    37.90
SELINGER, REBECCA      9 PC STANFORD COVI  1:19.52  26              P    38.60
BURMEISTER, MEGAN     10 PC LADERA OAKS    1:19.74  27              P    38.32
HOLMAN, AMANDA        10 PC TERRAPINS SWI  1:20.16  28              P    35.75
ALLARD, CHELSEA       10 PC WALNUT CREEK   1:20.34  29              P    38.54
BRADLEY, PAIGE         8 PC WALNUT CREEK   1:20.73  30              P    37.15
GODBEY, KELLY          9 PC TERRAPINS SWI  1:20.81  31              P    37.81
WATSON, LINDSEY       10 PC TERRAPINS SWI  1:21.41  32              P    37.89
MILLER, MELANIE       10 PC FREMONT AREA   1:21.60  33              P    35.85
CHIA, JUSTINE         10 PC WALNUT CREEK   1:21.72  34              P    40.32
GUNDERSON, JENNA      10 PC SUNNYVALE SWI  1:21.80  35              P    38.75
SULLIVAN, PATRICIA     9 PC WALNUT CREEK   1:22.65  36              P    38.41
ANGELO, VICTORIA      10 PC WALNUT CREEK   1:22.84  37              P    39.85
GRAY, TESSA           10 PC TERRAPINS SWI  1:23.12  38              P    38.30

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    7                                   WOMENS   10&UN   100 I.M.                                    EVENT    7
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OKUDA, KAYCI           9 PC STANFORD COVI  1:23.37  39              P    40.16
MILLER, MANDE         10 PC TERRAPINS SWI  1:24.37  40              P    38.89
NEWTON, ERIN          10 PC SEBASTAPOL SE  1:27.24  41              P    41.24
CARAPINHA, CHRISTINA  10 PC WEST COAST AQ  NO SHOW
CHOI, ERIN            10 PC PIEDMONT SWIM   DQUED                   P    34.80
CHOY, TAMMY            9 PC SOUTH SAN FRA   DQUED                   P    38.13
ROACH, ERIKA          10 PC WALNUT CREEK    DQUED                   P    37.04

============================================================================================================================
   EVENT   73                                   WOMENS   10&UN   200 I.M.                                    EVENT   73
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.79
 JR CHMPSHIP   2:09.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEWIS, KELSEY         10 PC WALNUT CREEK   2:28.84   2  2:29.22 F1  P    33.67  1:12.29  1:55.52
                                                                    F    33.49  1:12.62  1:56.20
DWELLEY, KATE         10 PC TERRAPINS SWI  2:34.06   4  2:29.77 F2  P    33.70  1:13.70  1:59.68
                                                                    F    33.00  1:12.22  1:56.53
MONSEES, COURTNEY     10 PC SANTA CLARA S  2:32.01   3  2:31.04 F3  P    34.67  1:15.18  1:58.55
                                                                    F    33.67  1:14.41  1:58.11
BISPO, KARLEE          9 PC UNATTACHED PA  2:35.45   5  2:32.76 F4  P    34.12  1:13.54  1:58.38
                                                                    F    33.60  1:13.15  1:58.17
TEERIKORPI, ONA       10 PC SUNNYVALE SWI  2:36.43   6  2:36.66 F5  P    35.04  1:13.91  2:00.23
                                                                    F    34.32  1:13.11  2:01.30
PORCELLA, KATRIN      10 PC TERRAPINS SWI  2:37.46   8  2:36.85 F6  P    35.53  1:14.78  2:03.75
                                                                    F    34.60  1:13.93  2:02.92
MADRIGAL, AMANDA      10 PC TERRAPINS SWI  2:36.60   7  2:39.74 F7  P    36.22  1:17.20  2:00.57
                                                                    F    36.66  1:17.43  2:04.61
BELLINGER, SALLY      10 PC MARIN PIRATES  2:42.09  10          F   P    34.48  1:17.45  2:06.47

SIMS, AMANDA          10 PC SANTA ROSA NE  2:26.59   1              P    31.60  1:09.12  1:54.43
LEWIS, KELSEY         10 PC WALNUT CREEK   2:28.84   2              P    33.67  1:12.29  1:55.52
MONSEES, COURTNEY     10 PC SANTA CLARA S  2:32.01   3              P    34.67  1:15.18  1:58.55
DWELLEY, KATE         10 PC TERRAPINS SWI  2:34.06   4              P    33.70  1:13.70  1:59.68
BISPO, KARLEE          9 PC UNATTACHED PA  2:35.45   5              P    34.12  1:13.54  1:58.38
TEERIKORPI, ONA       10 PC SUNNYVALE SWI  2:36.43   6              P    35.04  1:13.91  2:00.23
MADRIGAL, AMANDA      10 PC TERRAPINS SWI  2:36.60   7              P    36.22  1:17.20  2:00.57
PORCELLA, KATRIN      10 PC TERRAPINS SWI  2:37.46   8              P    35.53  1:14.78  2:03.75
CANNON, KELSIE        10 PC TRITON AQUATI  2:39.76   9              P    36.26  1:17.57  2:03.90
ISAACS, DORY          10 PC WEST COAST AQ  2:42.59  11              P    35.21  1:19.50  2:05.93
TORRES, ELISA         10 PC TERRAPINS SWI  2:42.84  12              P    35.15  1:17.81  2:06.12
LENZ, LEAH            10 PC SALINAS VALLE  2:42.89  13              P    35.20  1:17.54  2:05.76
ESTEP, MELISSA        10 PC SAN RAMON LIV  2:43.14  14              P    36.57  1:20.06  2:06.15
HENINGTON, ALY        10 PC ROHNERT PARK   2:44.48  15              P    35.54  1:17.05  2:08.33
BLAND, DORI           10 PC NAPA VALLEY S  2:44.93  16              P    38.26  1:21.18  2:08.82
FALTYNSKI, JENNY      10 PC SAN JOSE AQUA  2:45.01  17              P    37.55  1:20.76  2:07.56
SELINGER, REBECCA      9 PC STANFORD COVI  2:45.45  18              P    37.10  1:20.79  2:09.09
YEUNG, DAPHNE         10 PC SOUTH SAN FRA  2:46.07  19              P    36.98  1:19.82  2:07.08
SUTHERLAND, KATIE     10 PC LADERA OAKS    2:46.43  20              P    36.20  1:21.80  2:08.54
SITTS, KAITLYN        10 PC STANFORD COVI  2:47.05  21              P    38.68  1:20.58  2:11.23
JORDAN, LEXIE         10 PC MARIN PIRATES  2:49.06  22              P    35.83  1:18.64  2:10.27
BURTON, SIERRA        10 PC SALINAS VALLE  2:50.53  23              P    39.09  1:22.45  2:13.04
KOCH, REBECCA         10 PC LOS ALTOS/MTN  2:51.10  24              P    37.03  1:22.26  2:13.21
CARAPINHA, CHRISTINA  10 PC WEST COAST AQ  2:51.23  25              P    39.43  1:25.83  2:14.34
CAMBURN, MICHELLE     10 PC SUNNYVALE SWI  2:51.39  26              P    39.25  1:22.85  2:12.12
BRADSHAW, NORA        10 PC SAN RAMON LIV  2:51.47  27              P    39.93  1:21.80  2:15.01
GODBEY, KELLY          9 PC TERRAPINS SWI  2:51.92  28              P    39.20  1:22.74  2:12.18
GONZALES, CAILEE      10 PC MONTEREY BAY   2:53.19  29              P    38.59  1:24.21  2:15.45

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   73                                   WOMENS   10&UN   200 I.M.                                    EVENT   73
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BEYER, CAITLIN        10 PC STANFORD COVI  2:53.85  30              P    37.88  1:21.15  2:13.80
RODDY, ERIKA           9 PC KORET YOUTH S  2:55.16  31              P    40.79  1:24.45  2:17.72
STACHEL-ZAMBRYSKI, KA 10 PC SANTA ROSA NE  2:57.53  32              P    39.73  1:26.02  2:17.06
CHOY, TAMMY            9 PC SOUTH SAN FRA   DQUED                   P    43.27  1:26.53  2:18.10
KELLEY, JAMILYN       10 PC SANTA CLARA S   DQUED                   P    37.06  1:22.91  2:11.68
NARUM, LISA            9 PC PLEASANTON SE  NO SHOW
NEWTON, ERIN          10 PC SEBASTAPOL SE   DQUED                   P    38.56  1:23.56  2:15.82
OKUDA, KAYCI           9 PC STANFORD COVI   DQUED                   P    41.53  1:30.02  2:19.60

============================================================================================================================
   EVENT  119                                   WOMENS   11-12   50 FREE                                     EVENT  119
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.79
 JR CHMPSHIP     24.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LAROCHELLE, NATALIE   12 PC NAPA VALLEY S    25.64   1    26.27 F1
PERIA, HANNAH         11 PC WALNUT CREEK     26.43   2    26.29 F2
ROGERS, LAUREN        12 PC TERRAPINS SWI    26.64   4    26.30 F3
ZEIDLER, KAYLA        12 PC TERRAPINS SWI    26.76   6    26.37 F4
ABBOTT, VALERIE       12 PC TIGER AQUATIC    26.45   3    26.45 F5
LONG, KATLEN          12 PC SALINAS VALLE    26.99   8    26.56 F6
MEDVED, EMILY         12 PC ALAMEDA ISLAN    26.74   5    26.61 F7
MOONEY, KELLY         12 PC WALNUT CREEK     26.91   7    26.79 F8

LAROCHELLE, NATALIE   12 PC NAPA VALLEY S    25.64   1
PERIA, HANNAH         11 PC WALNUT CREEK     26.43   2
ABBOTT, VALERIE       12 PC TIGER AQUATIC    26.45   3
ROGERS, LAUREN        12 PC TERRAPINS SWI    26.64   4
MEDVED, EMILY         12 PC ALAMEDA ISLAN    26.74   5
ZEIDLER, KAYLA        12 PC TERRAPINS SWI    26.76   6
MOONEY, KELLY         12 PC WALNUT CREEK     26.91   7
LONG, KATLEN          12 PC SALINAS VALLE    26.99   8
HEATH, SAMANTHA       12 PC SAN RAMON LIV    27.18   9
PASTERNAK, TESS       12 PC UKIAH DOLPHIN    27.22  10
GONG, SHERYL          12 PC FOG CITY HAMM    27.23  11
SIMS, JENNIFER        12 PC SANTA ROSA NE    27.27  12
MARTIN, KATELYN       12 PC NAPA VALLEY S    27.29  13
BARD, PRESLEY         11 PC NAPA VALLEY S    27.34  14
WARREN, DANIELLE      12 PC UNATTACHED PA    27.36  15
RISSI, LAURA          12 PC SOLO SWIM CLU    27.51  16
THURMAN, HOPE         12 PC ORINDA AQUATI    27.54  17
SEELOS, LIZZY         12 PC STANFORD COVI    27.57  18
WHITE, HEATHER        11 PC UNATTACHED PA    27.58  19
SCHRAKAMP, NIKI       11 PC WALNUT CREEK     27.65  20
DECESARE, DIANA       12 PC STANFORD COVI    27.73  21
PLUME, REBECCA        12 PC PALO ALTO SWI    27.92  22
MILLSLAGLE, CORYN     12 PC MISSION SAN J    27.95  23
BANGERT, CHHELSEA     12 PC PIEDMONT SWIM    27.99  24
BIENATI, ANGIE        12 PC BENECIA BLUE     28.00  25
ROGERS, RACHEL        12 PC PACIFIC ATHLE    28.09  26
CHANG, MARISA         12 PC ORINDA AQUATI    28.11  27
SCHONBORN, LINDSAY    11 PC ORINDA AQUATI    28.13  28
BUCK, MAURA           12 PC PETALUMA SWIM    28.15  29
OETTINGER, NICOLE     12 PC BENECIA BLUE     28.22  30
LEE, SYLVIE           11 PC WALNUT CREEK     28.23  31
CRAMER, BRITTANY      12 PC NAPA VALLEY S    28.28  32
DEGOLIA, HAILEY       12 PC TERRAPINS SWI    28.32  33
MCGOWAN, CHRISTINA    12 PC WALNUT CREEK     28.34  34

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  119                                   WOMENS   11-12   50 FREE                                     EVENT  119
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FRIEDMAN, MONIKA      12 PC STANFORD COVI    28.38  35
BEAUDREAU, LAUREN     12 PC ORINDA AQUATI    28.47  36
MAR, LAUREN           12 PC FOG CITY HAMM    28.48  37
CHARUOZ, CAROLYNE     12 PC TERRAPINS SWI    28.49  39
JONES, HANNAH         11 PC SAN RAMON LIV    28.49  38
SCHULZ, CASEY         12 PC CABRILLO THRE    28.54  40
FRANCIS, LAUREN       11 PC WALNUT CREEK     28.57  41
OREGLIA, JULIE        12 PC CAMPBELL WAVE    28.59  42
TANSUWAN, MELANIE     11 PC STANFORD COVI    28.61  43
BURKE, JENNIFER       12 PC ROHNERT PARK     28.62  44
MALLINGER, NICOLLE    12 PC UNATTACHED PA    28.71  45
VARELLAS, BETSY       12 PC ORINDA AQUATI    28.75  46
SIMONDS, SHANNON      12 PC EVERGREEN AQU    28.80  47
ROTHROCK, MARIKA      12 PC PETALUMA SWIM    28.87  48
WOLF, ABBY            11 PC WALNUT CREEK     28.98  49
MIDDLETON, REGINA     11 PC TERRAPINS SWI    29.07  50
BUCHANAN, MCKENZIE    11 PC TERRAPINS SWI    29.13  52
MOLINA, CHRISTIAN     12 PC TERRAPINS SWI    29.13  51
GONZALES, CAMIE       12 PC MONTEREY BAY     29.15  53
GRIFFOUL, EMILY       11 PC MONTCLAIR SWI    29.16  54
IM, FRANCINE          12 PC MONTEREY BAY     29.21  55
WILSEY, SHANNON       11 PC MARIN PIRATES    29.47  56
VARTAIN, CAITLIN      12 PC STANFORD COVI    29.49  57
ROGERS, ALYSSA        12 PC PETALUMA SWIM    29.50  58
OKUDA, KELSI          11 PC STANFORD COVI    29.53  59
SHARP, LINDSEY        12 PC ORINDA AQUATI    29.56  60
GOTHARD, JOANNE       12 PC ROHNERT PARK     29.68  62
SONDEREGGER, LAUREN   12 PC GOLDEN BEAR S    29.68  61
SIMENS, DENISE        12 PC SAN BENITO AQ    29.91  63
HEMPLEMAN, KRISTEN    12 PC RENO AQUATIC     30.15  64
RICHARDS, CHRISTINE   12 PC TERRAPINS SWI    30.97  65
LYON, CHRISTIE        12 PC TERRAPINS SWI    31.07  66
LAIRD, JACKIE         12 PC SUNNYVALE SWI  NO SHOW
MONTELLATO, JACQUELYN 11 PC WEST COAST AQ  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   55                                   WOMENS   11-12   100 FREE                                    EVENT   55
============================================================================================================================
    NATIONAL     51.29
 JR CHMPSHIP     52.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LAROCHELLE, NATALIE   12 PC NAPA VALLEY S    55.17   1    55.08 F1  P    26.72
                                                                    F    26.76
ZEIDLER, KAYLA        12 PC TERRAPINS SWI    57.88   5    57.13 F2  P    28.18
                                                                    F    27.59
ROGERS, LAUREN        12 PC TERRAPINS SWI    57.67   3    57.36 F3  P    28.63
                                                                    F    28.32
PERIA, HANNAH         11 PC WALNUT CREEK     57.77   4    57.66 F4  P    26.90
                                                                    F    27.53
SIMS, JENNIFER        12 PC SANTA ROSA NE    58.15   8    57.74 F5  P    28.32
                                                                    F    28.03
LONG, KATLEN          12 PC SALINAS VALLE    58.03   7    58.34 F6  P    28.09
                                                                    F    28.13
ABBOTT, VALERIE       12 PC TIGER AQUATIC    57.38   2    58.41 F7  P    28.03
                                                                    F    28.43
HEATH, SAMANTHA       12 PC SAN RAMON LIV    57.93   6    58.41 F7  P    28.52
                                                                    F    28.63

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   55                                   WOMENS   11-12   100 FREE                                    EVENT   55
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


LAROCHELLE, NATALIE   12 PC NAPA VALLEY S    55.17   1              P    26.72
ABBOTT, VALERIE       12 PC TIGER AQUATIC    57.38   2              P    28.03
ROGERS, LAUREN        12 PC TERRAPINS SWI    57.67   3              P    28.63
PERIA, HANNAH         11 PC WALNUT CREEK     57.77   4              P    26.90
ZEIDLER, KAYLA        12 PC TERRAPINS SWI    57.88   5              P    28.18
HEATH, SAMANTHA       12 PC SAN RAMON LIV    57.93   6              P    28.52
LONG, KATLEN          12 PC SALINAS VALLE    58.03   7              P    28.09
SIMS, JENNIFER        12 PC SANTA ROSA NE    58.15   8              P    28.32
WHITE, HEATHER        11 PC UNATTACHED PA    58.23   9              P    27.92
GONG, SHERYL          12 PC FOG CITY HAMM    58.55  10              P    28.25
MOONEY, KELLY         12 PC WALNUT CREEK     58.81  11              P    28.11
RISSI, LAURA          12 PC SOLO SWIM CLU    58.89  12              P    28.27
DEGOLIA, HAILEY       12 PC TERRAPINS SWI    59.05  13              P    28.16
SEELOS, LIZZY         12 PC STANFORD COVI    59.29  14              P    28.97
THURMAN, HOPE         12 PC ORINDA AQUATI    59.35  15              P    28.71
PASTERNAK, TESS       12 PC UKIAH DOLPHIN    59.44  16              P    28.77
BARD, PRESLEY         11 PC NAPA VALLEY S    59.46  17              P    28.37
DECESARE, DIANA       12 PC STANFORD COVI    59.57  18              P    28.80
HARPER, KIRSTEN       12 PC WALNUT CREEK     59.64  19              P    29.19
SCHRAKAMP, NIKI       11 PC WALNUT CREEK     59.71  20              P    28.96
FRIEDMAN, MONIKA      12 PC STANFORD COVI    59.86  21              P    29.31
MILLSLAGLE, CORYN     12 PC MISSION SAN J    59.95  22              P    28.83
MARTIN, KATELYN       12 PC NAPA VALLEY S    59.97  23              P    28.35
BURKE, JENNIFER       12 PC ROHNERT PARK   1:00.00  24              P    29.07
CRAMER, BRITTANY      12 PC NAPA VALLEY S  1:00.04  25              P    28.94
MEDVED, EMILY         12 PC ALAMEDA ISLAN  1:00.07  26              P    29.10
PLUME, REBECCA        12 PC PALO ALTO SWI  1:00.20  27              P    28.88
BANGERT, CHHELSEA     12 PC PIEDMONT SWIM  1:00.30  28              P    29.22
BIENATI, ANGIE        12 PC BENECIA BLUE   1:00.41  29              P    28.75
LEE, SYLVIE           11 PC WALNUT CREEK   1:00.70  30              P    29.51
HEYS, KALI            12 PC NAPA VALLEY S  1:00.83  31              P    29.44
CHANG, MARISA         12 PC ORINDA AQUATI  1:00.86  32              P    29.07
FARMER, DEVON         12 PC PLEASANTON SE  1:00.94  33              P    30.12
DEYOREO, SARAH        11 PC SAN RAMON LIV  1:01.05  34              P    29.44
JONES, HANNAH         11 PC SAN RAMON LIV  1:01.06  35              P    29.85
LANGNER, BAILEY       11 PC WALNUT CREEK   1:01.22  36              P    29.76
BUCK, MAURA           12 PC PETALUMA SWIM  1:01.44  37              P    29.41
BRAUN, STEPHANIE      12 PC RENO AQUATIC   1:01.45  39              P    29.88
OREGLIA, JULIE        12 PC CAMPBELL WAVE  1:01.45  38              P    29.77
LI, JING              11 PC LADERA OAKS    1:01.46  40              P    30.38
FRANCIS, LAUREN       11 PC WALNUT CREEK   1:01.55  41              P    30.02
MIDDLETON, REGINA     11 PC TERRAPINS SWI  1:01.77  42              P    29.41
DOE, KIMBERLY         12 PC MISSION SAN J  1:01.86  43              P    29.96
HEFNER, LIZ           12 PC PLEASANTON SE  1:01.98  44              P    29.58
MALLINGER, NICOLLE    12 PC UNATTACHED PA  1:01.99  45              P    29.73
YOSHIWARA, CAROLE     11 PC WALNUT CREEK   1:02.32  46              P    30.15
NELSON, KATEY         11 PC SANTA ROSA NE  1:02.42  47              P    30.14
LAIRD, JACKIE         12 PC SUNNYVALE SWI  1:02.53  48              P    29.81
MAR, LAUREN           12 PC FOG CITY HAMM  1:02.59  49              P    29.74
ROGERS, RACHEL        12 PC PACIFIC ATHLE  1:02.68  50              P    30.22
GARCIA, ERIN          11 PC WEST COAST AQ  1:02.76  51              P    29.79
OETTINGER, NICOLE     12 PC BENECIA BLUE   1:02.88  52              P    29.42
GONZALES, CAMIE       12 PC MONTEREY BAY   1:02.93  53              P    29.94
GOTHARD, JOANNE       12 PC ROHNERT PARK   1:03.40  54              P    30.32
IM, FRANCINE          12 PC MONTEREY BAY   1:03.58  55              P    30.35
MOLINA, CHRISTIAN     12 PC TERRAPINS SWI  1:03.67  56              P    30.93
ROGERS, ALYSSA        12 PC PETALUMA SWIM  1:03.77  57              P    30.34
VARTAIN, CAITLIN      12 PC STANFORD COVI  1:03.82  58              P    30.75
CHURCHILL, CASSIE     12 PC MONTCLAIR SWI  1:03.95  59              P    30.64

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   55                                   WOMENS   11-12   100 FREE                                    EVENT   55
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FULL, MARY            12 PC WALNUT CREEK   1:04.03  60              P    31.62
NARUM, JENNIFER       11 PC PLEASANTON SE  1:04.05  61              P    30.84
OKUDA, KELSI          11 PC STANFORD COVI  1:04.06  62              P    31.05
PERRYMAN, KELLY       12 PC WEST COAST AQ  1:04.08  63              P    30.90
SANDSTROM, CAROLYN    12 PC WEST COAST AQ  1:06.48  64              P    30.92
ARMSTRONG, ALYSON     12 PC RENO AQUATIC    DQUED                   P    32.68

============================================================================================================================
   EVENT   29                                   WOMENS   11-12   200 FREE                                    EVENT   29
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:50.79
 JR CHMPSHIP   1:54.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LAROCHELLE, NATALIE   12 PC NAPA VALLEY S  2:00.76   1  1:59.29 F1  P    27.94    59.50  1:30.58
                                                                    F    27.98    58.30  1:28.90
SIMS, JENNIFER        12 PC SANTA ROSA NE  2:03.69   3  2:03.28 F2  P    28.74  1:00.30  1:32.29
                                                                    F    28.93  1:00.42  1:31.99
ROGERS, LAUREN        12 PC TERRAPINS SWI  2:02.98   2  2:03.85 F3  P    29.39  1:00.88  1:32.48
                                                                    F    29.39  1:00.41  1:32.55
HEATH, SAMANTHA       12 PC SAN RAMON LIV  2:05.63   4  2:06.14 F4  P    29.85  1:02.17  1:34.67
                                                                    F    30.74  1:02.46  1:34.60
TAMURA, KIERSTEN      12 PC MORGAN HILL S  2:07.89   8  2:06.93 F5  P    29.78  1:02.15  1:35.56
                                                                    F    29.99  1:02.14  1:35.01
GONG, SHERYL          12 PC FOG CITY HAMM  2:07.82   7  2:07.35 F6  P    29.37  1:01.66  1:35.02
                                                                    F    28.95  1:01.11  1:34.73
PERIA, HANNAH         11 PC WALNUT CREEK   2:07.04   5  2:07.43 F7  P    28.77  1:00.93  1:34.25
                                                                    F    29.11  1:00.92  1:34.34
SEELOS, LIZZY         12 PC STANFORD COVI  2:07.17   6  2:08.28 F8  P    29.55  1:02.11  1:35.34
                                                                    F    31.06  1:03.36  1:36.08

LAROCHELLE, NATALIE   12 PC NAPA VALLEY S  2:00.76   1              P    27.94    59.50  1:30.58
ROGERS, LAUREN        12 PC TERRAPINS SWI  2:02.98   2              P    29.39  1:00.88  1:32.48
SIMS, JENNIFER        12 PC SANTA ROSA NE  2:03.69   3              P    28.74  1:00.30  1:32.29
HEATH, SAMANTHA       12 PC SAN RAMON LIV  2:05.63   4              P    29.85  1:02.17  1:34.67
PERIA, HANNAH         11 PC WALNUT CREEK   2:07.04   5              P    28.77  1:00.93  1:34.25
SEELOS, LIZZY         12 PC STANFORD COVI  2:07.17   6              P    29.55  1:02.11  1:35.34
GONG, SHERYL          12 PC FOG CITY HAMM  2:07.82   7              P    29.37  1:01.66  1:35.02
TAMURA, KIERSTEN      12 PC MORGAN HILL S  2:07.89   8              P    29.78  1:02.15  1:35.56
RISSI, LAURA          12 PC SOLO SWIM CLU  2:07.96   9              P    30.79  1:02.85  1:35.60
ABBOTT, VALERIE       12 PC TIGER AQUATIC  2:08.23  10              P    30.81  1:03.52  1:37.09
FRIEDMAN, MONIKA      12 PC STANFORD COVI  2:08.32  11              P    29.48  1:01.54  1:34.60
DECESARE, DIANA       12 PC STANFORD COVI  2:08.51  13              P    29.34  1:01.22  1:34.82
MCGOWAN, CHRISTINA    12 PC WALNUT CREEK   2:08.51  12              P    30.37  1:03.34  1:36.50
PASTERNAK, TESS       12 PC UKIAH DOLPHIN  2:09.65  14              P    30.13  1:03.57  1:36.78
MCLANE, JULIANNE      12 PC TERRAPINS SWI  2:09.82  15              P    30.27  1:03.22  1:36.61
HARPER, KIRSTEN       12 PC WALNUT CREEK   2:09.83  16              P    30.39  1:03.61  1:37.07
FARMER, DEVON         12 PC PLEASANTON SE  2:10.01  17              P    30.34  1:02.91  1:36.81
PLUME, REBECCA        12 PC PALO ALTO SWI  2:10.18  18              P    29.83  1:03.64  1:37.73
HEYS, KALI            12 PC NAPA VALLEY S  2:10.25  19              P    30.84  1:04.47  1:38.05
ZEIDLER, KAYLA        12 PC TERRAPINS SWI  2:10.30  20              P    30.16  1:03.61  1:37.57
LI, JING              11 PC LADERA OAKS    2:10.90  21              P    31.09  1:05.13  1:39.01
MOONEY, KELLY         12 PC WALNUT CREEK   2:10.96  22              P    29.20  1:02.28  1:36.36
THURMAN, HOPE         12 PC ORINDA AQUATI  2:11.16  23              P    30.08  1:04.04  1:38.44
MILLSLAGLE, CORYN     12 PC MISSION SAN J  2:11.30  24              P    30.74  1:04.50  1:37.85
SPAULDING, KIM        12 PC MORGAN HILL S  2:11.31  25              P    30.41  1:04.49  1:38.69
CRAMER, BRITTANY      12 PC NAPA VALLEY S  2:11.32  26              P    30.68  1:04.09  1:38.33
BURKE, JENNIFER       12 PC ROHNERT PARK   2:11.76  27              P    31.26  1:05.68  1:39.49
BUCK, MAURA           12 PC PETALUMA SWIM  2:11.82  28              P    31.12  1:04.95  1:38.94

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   29                                   WOMENS   11-12   200 FREE                                    EVENT   29
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LONG, KATLEN          12 PC SALINAS VALLE  2:12.01  29              P    29.88  1:02.84  1:37.97
NARUM, JENNIFER       11 PC PLEASANTON SE  2:12.32  30              P    30.52  1:04.29  1:38.82
TANSUWAN, MELANIE     11 PC STANFORD COVI  2:12.80  31              P    30.99  1:04.54  1:39.19
ROTHROCK, MARIKA      12 PC PETALUMA SWIM  2:12.83  32              P    31.03  1:04.86  1:39.62
OREGLIA, JULIE        12 PC CAMPBELL WAVE  2:12.99  33              P    30.74  1:04.67  1:39.20
BIENATI, ANGIE        12 PC BENECIA BLUE   2:13.13  34              P    30.45  1:04.82  1:39.83
MIDDLETON, REGINA     11 PC TERRAPINS SWI  2:13.30  35              P    31.34  1:04.85  1:39.42
GARCIA, ERIN          11 PC WEST COAST AQ  2:13.50  36              P    30.58  1:04.99  1:39.60
SEALES, AMANDA        11 PC SAN JOSE AQUA  2:13.78  37              P    31.14  1:05.28  1:40.08
DEYOREO, SARAH        11 PC SAN RAMON LIV  2:14.37  38              P    32.87  1:07.97  1:42.03
MARTIN, KATELYN       12 PC NAPA VALLEY S  2:14.45  39              P    31.19  1:05.48  1:40.16
FRANCIS, LAUREN       11 PC WALNUT CREEK   2:15.21  40              P    31.32  1:05.41  1:40.25
YOSHIWARA, CAROLE     11 PC WALNUT CREEK   2:15.46  41              P    31.10  1:05.35  1:40.82
PERRYMAN, KELLY       12 PC WEST COAST AQ  2:16.01  42              P    31.70  1:06.56  1:41.68
ARMSTRONG, ALYSON     12 PC RENO AQUATIC   2:16.22  43              P    32.67  1:07.79  1:42.47
BRAUN, STEPHANIE      12 PC RENO AQUATIC   2:16.30  44              P    31.45  1:06.00  1:41.24
ARTZ, LAUREN          11 PC TERRAPINS SWI  2:16.64  45              P    32.42  1:06.26  1:41.73
MAR, LAUREN           12 PC FOG CITY HAMM  2:16.67  46              P    31.52  1:06.29  1:42.07
HILL, KRISTINA        11 PC SALINAS VALLE  2:16.82  47              P    31.56  1:06.72  1:42.36
DEYOREO, MARIA        12 PC SAN RAMON LIV  2:17.06  48              P    32.00  1:06.85  1:42.22
GOTHARD, JOANNE       12 PC ROHNERT PARK   2:18.30  49              P    31.67  1:06.21  1:42.31
OKUDA, KELSI          11 PC STANFORD COVI  2:18.45  50              P    33.32  1:08.76  1:44.71
LAM, LILIAN           12 PC SANTA CLARA S  2:18.62  51              P    32.19  1:07.21  1:43.12
ROGERS, ALYSSA        12 PC PETALUMA SWIM  2:20.49  52              P    31.64  1:06.72  1:43.14
NORTON, ANNIE         11 PC TERRAPINS SWI  2:20.75  53              P    32.27  1:08.33  1:44.65

============================================================================================================================
   EVENT   99                                   WOMENS   11-12   500 FREE                                    EVENT   99
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:52.69
 JR CHMPSHIP   5:03.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LAROCHELLE, NATALIE   12 PC NAPA VALLEY S  5:25.41   1  5:20.82 F1  P    29.23  1:02.05  1:35.25  2:07.95  2:40.63  3:13.34  3:46.44
                                                                       4:20.09  4:53.17
                                                                    F    28.79  1:00.79  1:32.96  2:05.15  2:38.02  3:10.72  3:43.53
                                                                       4:16.19  4:49.23
ROGERS, LAUREN        12 PC TERRAPINS SWI  5:32.05   2  5:27.51 F2  P    30.91  1:04.93  1:39.62  2:13.97  2:48.03  3:22.20  3:55.49
                                                                       4:28.87  5:01.40
                                                                    F    30.33  1:03.82  1:37.53  2:10.92  2:44.22  3:17.77  3:51.00
                                                                       4:23.96  4:56.25
SIMS, JENNIFER        12 PC SANTA ROSA NE  5:34.10   3  5:28.84 F3  P    30.14  1:03.29  1:36.99  2:11.64  2:45.37  3:19.57  3:53.39
                                                                       4:27.88  5:01.64
                                                                    F    30.02  1:02.98  1:36.53  2:10.36  2:43.95  3:17.88  3:51.12
                                                                       4:24.49  4:57.49
GONG, SHERYL          12 PC FOG CITY HAMM  5:38.24   5  5:35.61 F4  P    29.86  1:02.92  1:36.42  2:10.65  2:45.05  3:19.83  3:54.87
                                                                       4:29.63  5:04.80
                                                                    F    29.01  1:01.63  1:35.23  2:09.55  2:44.00  3:18.35  3:53.31
                                                                       4:28.82  5:03.44
HARPER, KIRSTEN       12 PC WALNUT CREEK   5:39.75   8  5:35.62 F5  P    31.28  1:04.91  1:39.83  2:14.39  2:48.69  3:23.36  3:58.02
                                                                       4:32.54  5:06.91
                                                                    F    30.10  1:03.43  1:37.64  2:11.92  2:46.31  3:20.44  3:55.08
                                                                       4:28.98  5:02.65
HEATH, SAMANTHA       12 PC SAN RAMON LIV  5:35.97   4  5:41.44 F6  P    31.30  1:05.69  1:40.51  2:15.71  2:50.42  3:25.23  3:58.93
                                                                       4:32.07  5:04.49
                                                                    F    31.55  1:05.66  1:40.23  2:15.35  2:50.24  3:25.24  3:59.73
                                                                       4:33.88  5:08.15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   99                                   WOMENS   11-12   500 FREE                                    EVENT   99
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FARMER, DEVON         12 PC PLEASANTON SE  5:39.56   7  5:45.12 F7  P    30.82  1:04.66  1:39.22  2:13.96  2:48.35  3:23.02  3:57.76
                                                                       4:32.49  5:06.68
                                                                    F    31.39  1:05.80  1:40.93  2:16.23  2:50.89  3:26.31  4:02.51
                                                                       4:38.05  5:12.94
MCLANE, JULIANNE      12 PC TERRAPINS SWI  5:41.07   9  5:46.25 F8  P    31.17  1:04.97  1:39.37  2:14.25  2:48.34  3:23.48  3:58.20
                                                                       4:32.66  5:07.22
                                                                    F    31.27  1:05.58  1:40.51  2:15.27  2:50.59  3:25.85  4:01.67
                                                                       4:37.01  5:12.37

LAROCHELLE, NATALIE   12 PC NAPA VALLEY S  5:25.41   1              P    29.23  1:02.05  1:35.25  2:07.95  2:40.63  3:13.34  3:46.44
                                                                       4:20.09  4:53.17
ROGERS, LAUREN        12 PC TERRAPINS SWI  5:32.05   2              P    30.91  1:04.93  1:39.62  2:13.97  2:48.03  3:22.20  3:55.49
                                                                       4:28.87  5:01.40
SIMS, JENNIFER        12 PC SANTA ROSA NE  5:34.10   3              P    30.14  1:03.29  1:36.99  2:11.64  2:45.37  3:19.57  3:53.39
                                                                       4:27.88  5:01.64
HEATH, SAMANTHA       12 PC SAN RAMON LIV  5:35.97   4              P    31.30  1:05.69  1:40.51  2:15.71  2:50.42  3:25.23  3:58.93
                                                                       4:32.07  5:04.49
GONG, SHERYL          12 PC FOG CITY HAMM  5:38.24   5              P    29.86  1:02.92  1:36.42  2:10.65  2:45.05  3:19.83  3:54.87
                                                                       4:29.63  5:04.80
TAMURA, KIERSTEN      12 PC MORGAN HILL S  5:39.11   6              P    30.72  1:04.81  1:39.38  2:14.27  2:48.45  3:22.92  3:57.81
                                                                       4:32.22  5:06.27
FARMER, DEVON         12 PC PLEASANTON SE  5:39.56   7              P    30.82  1:04.66  1:39.22  2:13.96  2:48.35  3:23.02  3:57.76
                                                                       4:32.49  5:06.68
HARPER, KIRSTEN       12 PC WALNUT CREEK   5:39.75   8              P    31.28  1:04.91  1:39.83  2:14.39  2:48.69  3:23.36  3:58.02
                                                                       4:32.54  5:06.91
MCLANE, JULIANNE      12 PC TERRAPINS SWI  5:41.07   9              P    31.17  1:04.97  1:39.37  2:14.25  2:48.34  3:23.48  3:58.20
                                                                       4:32.66  5:07.22
MCGOWAN, CHRISTINA    12 PC WALNUT CREEK   5:42.32  10              P    30.52  1:03.67  1:37.52  2:11.89  2:46.40  3:21.77  3:57.65
                                                                       4:32.78  5:07.76
DECESARE, DIANA       12 PC STANFORD COVI  5:44.75  11              P    29.60  1:02.10  1:35.91  2:11.17  2:46.80  3:22.77  3:58.79
                                                                       4:34.87  5:10.64
SEELOS, LIZZY         12 PC STANFORD COVI  5:44.76  12              P    30.79  1:04.45  1:39.16  2:14.34  2:49.85  3:25.96  4:00.58
                                                                       4:35.95  5:11.13
WARREN, DANIELLE      12 PC UNATTACHED PA  5:44.89  13              P    29.45  1:02.41  1:36.53  2:12.21  2:47.54  3:22.98  3:58.68
                                                                       4:34.68  5:10.40
FRIEDMAN, MONIKA      12 PC STANFORD COVI  5:45.96  14              P    31.08  1:04.14  1:38.41  2:12.71  2:47.43  3:23.30  3:59.07
                                                                       4:34.88  5:11.35
CRAMER, BRITTANY      12 PC NAPA VALLEY S  5:46.41  15              P    31.63  1:06.20  1:41.74  2:17.05  2:51.79  3:26.84  4:01.89
                                                                       4:37.46  5:12.90
RISSI, LAURA          12 PC SOLO SWIM CLU  5:49.14  16              P    31.37  1:06.06  1:41.77  2:16.84  2:51.46  3:26.67  4:02.52
                                                                       4:39.65  5:15.54
BURKE, JENNIFER       12 PC ROHNERT PARK   5:49.33  17              P    30.90  1:05.51  1:41.04  2:16.66  2:52.93  3:29.24  4:05.27
                                                                       4:41.26  5:16.55
BARD, PRESLEY         11 PC NAPA VALLEY S  5:50.32  19              P    30.28  1:04.12  1:39.16  2:14.30  2:50.33  3:26.77  4:03.33
                                                                       4:39.73  5:15.98
NARUM, JENNIFER       11 PC PLEASANTON SE  5:50.32  18              P    32.16  1:06.92  1:41.68  2:17.26  2:53.53  3:29.24  4:04.89
                                                                       4:40.61  5:16.10
PASTERNAK, TESS       12 PC UKIAH DOLPHIN  5:51.20  20              P    31.42  1:05.62  1:40.60  2:16.23  2:53.13  3:28.44  4:04.92
                                                                       4:41.56  5:17.23
OREGLIA, JULIE        12 PC CAMPBELL WAVE  5:51.93  21              P    31.46  1:05.86  1:41.09  2:17.56  2:53.06  3:28.86  4:05.58
                                                                       4:42.49  5:17.39
ROTHROCK, MARIKA      12 PC PETALUMA SWIM  5:52.57  22              P    31.86  1:06.84  1:42.09  2:18.05  2:54.26  3:29.89  4:06.20
                                                                       4:42.33  5:18.19
MARTIN, KATELYN       12 PC NAPA VALLEY S  5:53.12  23              P    30.91  1:05.50  1:41.18  2:16.52  2:52.19  3:27.67  4:03.87
                                                                       4:40.50  5:17.09
LI, JING              11 PC LADERA OAKS    5:54.29  24              P    32.31  1:06.86  1:42.79  2:18.49  2:54.52  3:30.97  4:07.09
                                                                       4:44.01  5:20.23
GARCIA, ERIN          11 PC WEST COAST AQ  5:55.40  25              P    31.97  1:06.43  1:42.58  2:18.57  2:54.89  3:31.45  4:08.40
                                                                       4:45.26  5:21.02

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   99                                   WOMENS   11-12   500 FREE                                    EVENT   99
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HEMPLEMAN, KRISTEN    12 PC RENO AQUATIC   5:55.66  26              P    32.74  1:08.79  1:44.91  2:20.87  2:57.02  3:32.98  4:09.48
                                                                       4:45.57  5:21.95
ARTZ, LAUREN          11 PC TERRAPINS SWI  5:56.03  27              P    32.35  1:07.17  1:42.16  2:18.06  2:54.53  3:31.06  4:07.23
                                                                       4:44.06  5:20.52
BIENATI, ANGIE        12 PC BENECIA BLUE   5:56.78  28              P    30.58  1:05.51  1:42.19  2:18.99  2:56.20  3:32.65  4:09.88
                                                                       4:46.35  5:22.50
BUCK, MAURA           12 PC PETALUMA SWIM  5:57.14  29              P    32.45  1:08.31  1:44.67  2:20.60  2:56.81  3:33.39  4:09.86
                                                                       4:46.45  5:22.73
DOE, KIMBERLY         12 PC MISSION SAN J  5:58.07  30              P    31.47  1:06.10  1:41.70  2:17.90  2:55.29  3:32.35  4:10.19
                                                                       4:47.83  5:23.88
MILLSLAGLE, CORYN     12 PC MISSION SAN J  5:58.33  31              P    32.03  1:05.98  1:41.72  2:18.10  2:54.44  3:31.17  4:07.88
                                                                       4:44.84  5:21.80
OKUDA, KELSI          11 PC STANFORD COVI  6:03.16  32              P    33.12  1:09.09  1:45.62  2:22.22  2:59.03  3:36.16  4:12.87
                                                                       4:50.22  5:27.15
ARMSTRONG, ALYSON     12 PC RENO AQUATIC   6:05.00  33              P    34.33  1:11.67  1:48.33  2:25.35  3:02.82  3:39.92  4:16.67
                                                                       4:53.85  5:30.01
BRAUN, STEPHANIE      12 PC RENO AQUATIC   6:05.46  34              P    32.09  1:07.15  1:43.50  2:20.41  2:58.13  3:36.43  4:14.13
                                                                       4:51.80  5:29.27
NORTON, ANNIE         11 PC TERRAPINS SWI  6:06.15  35              P    33.04  1:09.55  1:46.10  2:23.17  3:00.56  3:37.41  4:14.64
                                                                       4:51.41  5:29.57
DEYOREO, MARIA        12 PC SAN RAMON LIV  6:06.34  36              P    32.62  1:09.02  1:45.78  2:22.86  2:59.93  3:37.26  4:14.70
                                                                       4:52.34  5:29.59
PERRYMAN, KELLY       12 PC WEST COAST AQ  6:08.27  37              P    32.63  1:09.20  1:46.05  2:23.19  3:00.49  3:37.31  4:15.38
                                                                       4:53.83  5:32.40
ROGERS, ALYSSA        12 PC PETALUMA SWIM  6:11.48  38              P    31.30  1:06.67  1:43.72  2:20.99  2:58.37  3:36.35  4:14.75
                                                                       4:53.85  5:33.21
DEASON, ANDREA        12 PC ROHNERT PARK   6:12.50  39              P    32.48  1:09.55  1:47.03  2:23.93  3:01.64  3:39.79  4:18.13
                                                                       4:57.46  5:35.68
GOTHARD, JOANNE       12 PC ROHNERT PARK   6:14.55  40              P    31.95  1:07.77  1:44.75  2:22.45  3:00.89  3:39.78  4:18.95
                                                                       4:58.19  5:36.69
SANDSTROM, CAROLYN    12 PC WEST COAST AQ  6:27.78  41              P    32.79  1:11.21  1:50.01  2:28.46  3:07.55  3:47.07  4:27.60
                                                                       5:08.23  5:48.89
HEYS, KALI            12 PC NAPA VALLEY S   DQUED
MOLINA, CHRISTIAN     12 PC TERRAPINS SWI   DQUED                   P    33.17  1:08.62  1:45.26  2:21.73  2:58.59  3:35.91  4:13.32
                                                                       4:50.54  5:28.11

============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   11-12   50 BACK                                     EVENT   19
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LAROCHELLE, NATALIE   12 PC NAPA VALLEY S    29.28   1    29.85 F1
BARD, PRESLEY         11 PC NAPA VALLEY S    30.35   2    29.97 F2
MEDVED, EMILY         12 PC ALAMEDA ISLAN    31.09   8    30.06 F3
ROGERS, LAUREN        12 PC TERRAPINS SWI    30.40   3    30.34 F4
GONG, SHERYL          12 PC FOG CITY HAMM    30.71   6    30.50 F5
TAMURA, KIERSTEN      12 PC MORGAN HILL S    30.59   4    30.52 F6
CRAMER, BRITTANY      12 PC NAPA VALLEY S    30.66   5    30.77 F7
HEYS, KALI            12 PC NAPA VALLEY S    31.00   7    31.05 F8

LAROCHELLE, NATALIE   12 PC NAPA VALLEY S    29.28   1
BARD, PRESLEY         11 PC NAPA VALLEY S    30.35   2
ROGERS, LAUREN        12 PC TERRAPINS SWI    30.40   3
TAMURA, KIERSTEN      12 PC MORGAN HILL S    30.59   4
CRAMER, BRITTANY      12 PC NAPA VALLEY S    30.66   5
GONG, SHERYL          12 PC FOG CITY HAMM    30.71   6
HEYS, KALI            12 PC NAPA VALLEY S    31.00   7

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   11-12   50 BACK                                     EVENT   19
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MEDVED, EMILY         12 PC ALAMEDA ISLAN    31.09   8
PASTERNAK, TESS       12 PC UKIAH DOLPHIN    31.56   9
OETTINGER, NICOLE     12 PC BENECIA BLUE     31.58  10
BIENATI, ANGIE        12 PC BENECIA BLUE     31.62  11
WHITE, HEATHER        11 PC UNATTACHED PA    31.65  12
SCHRAKAMP, NIKI       11 PC WALNUT CREEK     31.89  14
ZEIDLER, KAYLA        12 PC TERRAPINS SWI    31.89  13
ROGERS, RACHEL        12 PC PACIFIC ATHLE    31.90  15
MAR, LAUREN           12 PC FOG CITY HAMM    31.92  16
SIMS, JENNIFER        12 PC SANTA ROSA NE    32.00  17
NELSON, KATEY         11 PC SANTA ROSA NE    32.14  18
BUCHANAN, MCKENZIE    11 PC TERRAPINS SWI    32.21  19
DEGOLIA, HAILEY       12 PC TERRAPINS SWI    32.25  20
FRANCIS, LAUREN       11 PC WALNUT CREEK     32.28  21
DECESARE, DIANA       12 PC STANFORD COVI    32.30  22
RISSI, LAURA          12 PC SOLO SWIM CLU    32.36  23
WALKER, JENNIFER      12 PC ROHNERT PARK     32.40  24
BANGERT, CHHELSEA     12 PC PIEDMONT SWIM    32.41  25
KLINE, TORI           12 PC NAPA VALLEY S    32.56  26
VARELLAS, BETSY       12 PC ORINDA AQUATI    32.58  27
SPAULDING, KIM        12 PC MORGAN HILL S    32.73  28
SEALES, AMANDA        11 PC SAN JOSE AQUA    32.76  29
ROTHROCK, MARIKA      12 PC PETALUMA SWIM    32.79  30
TACHIBANA, MISAO      12 PC FOG CITY HAMM    32.82  31
LEE, SYLVIE           11 PC WALNUT CREEK     32.84  32
BUCK, MAURA           12 PC PETALUMA SWIM    32.88  33
MCLANE, JULIANNE      12 PC TERRAPINS SWI    32.99  35
MILLSLAGLE, CORYN     12 PC MISSION SAN J    32.99  34
CHANG, TIFFANY        11 PC KORET YOUTH S    33.00  36
YIM, TIFFANY          11 PC OTTER SWIM CL    33.06  37
SEELOS, LIZZY         12 PC STANFORD COVI    33.21  38
HILL, KRISTINA        11 PC SALINAS VALLE    33.22  39
MIDDLETON, REGINA     11 PC TERRAPINS SWI    33.32  40
RODRIGUEZ, ERIKA      12 PC SAN BENITO AQ    33.34  41
EATON, DI             11 PC STANFORD COVI    33.35  42
MCGOWAN, CHRISTINA    12 PC WALNUT CREEK     33.37  43
VARTAIN, CAITLIN      12 PC STANFORD COVI    33.42  44
PERIA, HANNAH         11 PC WALNUT CREEK     33.50  45
CHURCHILL, CASSIE     12 PC MONTCLAIR SWI    33.54  46
FRIEDMAN, MONIKA      12 PC STANFORD COVI    33.62  47
GRIFFOUL, EMILY       11 PC MONTCLAIR SWI    33.71  48
SYRES, AMY            12 PC MORGAN HILL S    33.81  49
FEDRICK, AILEEN       11 PC PETALUMA SWIM    33.88  50
BEAUDREAU, LAUREN     12 PC ORINDA AQUATI    34.00  51
ARTZ, LAUREN          11 PC TERRAPINS SWI    34.08  52
PLUME, REBECCA        12 PC PALO ALTO SWI    34.14  53
CHARUOZ, CAROLYNE     12 PC TERRAPINS SWI    34.21  54
HEMPLEMAN, KRISTEN    12 PC RENO AQUATIC     34.45  55
LANGNER, BAILEY       11 PC WALNUT CREEK     34.61  56
PERRYMAN, KELLY       12 PC WEST COAST AQ    34.63  57
MALLINGER, NICOLLE    12 PC UNATTACHED PA    34.79  58
IM, FRANCINE          12 PC MONTEREY BAY     35.01  59
SACHDEV, ARATHI       12 PC RENO AQUATIC     35.05  60
JONES, HANNAH         11 PC SAN RAMON LIV    35.26  61
SHARP, LINDSEY        12 PC ORINDA AQUATI    35.67  62
SANDSTROM, CAROLYN    12 PC WEST COAST AQ    35.96  63
KELLER, MELISSA       12 PC MARIN DOLPHIN    36.08  64
OREGLIA, JULIE        12 PC CAMPBELL WAVE    36.72  65

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   45                                   WOMENS   11-12   100 BACK                                    EVENT   45
============================================================================================================================
    NATIONAL     57.09
 JR CHMPSHIP     59.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LAROCHELLE, NATALIE   12 PC NAPA VALLEY S  1:03.31   1  1:03.44 F1  P    30.76
                                                                    F    30.91
BARD, PRESLEY         11 PC NAPA VALLEY S  1:04.58   4  1:04.37 F2  P    31.38
                                                                    F    31.38
ROGERS, LAUREN        12 PC TERRAPINS SWI  1:04.12   2  1:04.39 F3  P    31.60
                                                                    F    31.79
HEYS, KALI            12 PC NAPA VALLEY S  1:04.32   3  1:04.39 F3  P    31.52
                                                                    F    31.91
PASTERNAK, TESS       12 PC UKIAH DOLPHIN  1:05.41   6  1:04.65 F5  P    31.84
                                                                    F    31.32
GONG, SHERYL          12 PC FOG CITY HAMM  1:06.18   8  1:05.26 F6  P    31.57
                                                                    F    30.96
TAMURA, KIERSTEN      12 PC MORGAN HILL S  1:05.19   5  1:05.50 F7  P    32.16
                                                                    F    32.26
MEDVED, EMILY         12 PC ALAMEDA ISLAN  1:06.08   7  1:06.96 F8  P    32.14
                                                                    F    32.19

LAROCHELLE, NATALIE   12 PC NAPA VALLEY S  1:03.31   1              P    30.76
ROGERS, LAUREN        12 PC TERRAPINS SWI  1:04.12   2              P    31.60
HEYS, KALI            12 PC NAPA VALLEY S  1:04.32   3              P    31.52
BARD, PRESLEY         11 PC NAPA VALLEY S  1:04.58   4              P    31.38
TAMURA, KIERSTEN      12 PC MORGAN HILL S  1:05.19   5              P    32.16
PASTERNAK, TESS       12 PC UKIAH DOLPHIN  1:05.41   6              P    31.84
MEDVED, EMILY         12 PC ALAMEDA ISLAN  1:06.08   7              P    32.14
GONG, SHERYL          12 PC FOG CITY HAMM  1:06.18   8              P    31.57
CRAMER, BRITTANY      12 PC NAPA VALLEY S  1:06.64   9              P    32.06
ZEIDLER, KAYLA        12 PC TERRAPINS SWI  1:07.17  10              P    32.55
WHITE, HEATHER        11 PC UNATTACHED PA  1:07.68  11              P    32.69
MOONEY, KELLY         12 PC WALNUT CREEK   1:07.98  12              P    32.31
ROTHROCK, MARIKA      12 PC PETALUMA SWIM  1:08.30  13              P    33.37
HEATH, SAMANTHA       12 PC SAN RAMON LIV  1:08.54  14              P    34.23
DECESARE, DIANA       12 PC STANFORD COVI  1:08.62  15              P    33.25
MCGOWAN, CHRISTINA    12 PC WALNUT CREEK   1:08.74  16              P    33.55
FRANCIS, LAUREN       11 PC WALNUT CREEK   1:08.76  18              P    33.77
ROGERS, RACHEL        12 PC PACIFIC ATHLE  1:08.76  17              P    33.79
MCLANE, JULIANNE      12 PC TERRAPINS SWI  1:08.80  19              P    33.55
VARELLAS, BETSY       12 PC ORINDA AQUATI  1:09.29  20              P    33.79
NELSON, KATEY         11 PC SANTA ROSA NE  1:09.33  21              P    33.66
BIENATI, ANGIE        12 PC BENECIA BLUE   1:09.37  22              P    33.66
SCHRAKAMP, NIKI       11 PC WALNUT CREEK   1:09.47  23              P    34.28
LEE, SYLVIE           11 PC WALNUT CREEK   1:09.76  24              P    34.21
OETTINGER, NICOLE     12 PC BENECIA BLUE   1:09.92  25              P    32.68
YIM, TIFFANY          11 PC OTTER SWIM CL  1:10.07  26              P    34.28
LAIRD, JACKIE         12 PC SUNNYVALE SWI  1:10.22  27              P    33.52
WALKER, JENNIFER      12 PC ROHNERT PARK   1:10.25  28              P    34.02
JUCHAU, AMANDA        11 PC NAPA VALLEY S  1:10.27  29              P    34.09
SEELOS, LIZZY         12 PC STANFORD COVI  1:10.59  30              P    34.48
TACHIBANA, MISAO      12 PC FOG CITY HAMM  1:10.68  31              P    34.39
HILL, KRISTINA        11 PC SALINAS VALLE  1:10.82  32              P    34.06
NARUM, JENNIFER       11 PC PLEASANTON SE  1:10.84  33              P    35.12
SPAULDING, KIM        12 PC MORGAN HILL S  1:10.88  34              P    34.33
SEALES, AMANDA        11 PC SAN JOSE AQUA  1:10.95  35              P    34.98
BUCHANAN, MCKENZIE    11 PC TERRAPINS SWI  1:10.99  36              P    34.67
FARMER, DEVON         12 PC PLEASANTON SE  1:11.07  37              P    34.78
DEGOLIA, HAILEY       12 PC TERRAPINS SWI  1:11.12  38              P    34.60

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   45                                   WOMENS   11-12   100 BACK                                    EVENT   45
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BUCK, MAURA           12 PC PETALUMA SWIM  1:11.15  39              P    34.40
KLINE, TORI           12 PC NAPA VALLEY S  1:11.32  40              P    34.57
RISSI, LAURA          12 PC SOLO SWIM CLU  1:11.60  41              P    34.87
LANGNER, BAILEY       11 PC WALNUT CREEK   1:11.79  42              P    34.86
EATON, DI             11 PC STANFORD COVI  1:11.88  43              P    35.42
MILLSLAGLE, CORYN     12 PC MISSION SAN J  1:12.35  44              P    34.62
FEDRICK, AILEEN       11 PC PETALUMA SWIM  1:12.53  45              P    35.51
CHARUOZ, CAROLYNE     12 PC TERRAPINS SWI  1:12.55  46              P    35.43
TIETBOHL, CAROLINE    12 PC SAN RAMON LIV  1:12.91  47              P    36.86
ARTZ, LAUREN          11 PC TERRAPINS SWI  1:13.01  48              P    35.79
FRIEDMAN, MONIKA      12 PC STANFORD COVI  1:13.06  49              P    35.01
WILSEY, SHANNON       11 PC MARIN PIRATES  1:13.09  50              P    34.95
MALLINGER, NICOLLE    12 PC UNATTACHED PA  1:13.32  51              P    36.03
OREGLIA, JULIE        12 PC CAMPBELL WAVE  1:13.40  52              P    36.20
TANSUWAN, MELANIE     11 PC STANFORD COVI  1:13.74  53              P    35.69
PERRYMAN, KELLY       12 PC WEST COAST AQ  1:14.01  54              P    35.67
BRAUN, STEPHANIE      12 PC RENO AQUATIC   1:14.24  55              P    36.78
GONZALES, CAMIE       12 PC MONTEREY BAY   1:14.27  56              P    36.35
HEMPLEMAN, KRISTEN    12 PC RENO AQUATIC   1:14.62  57              P    35.90
CHURCHILL, CASSIE     12 PC MONTCLAIR SWI  1:14.74  58              P    36.71
NORTON, ANNIE         11 PC TERRAPINS SWI  1:14.91  59              P    36.48
COLLINS, ERIN         12 PC SAN JOSE AQUA  1:14.97  60              P    36.63
IM, FRANCINE          12 PC MONTEREY BAY   1:15.03  61              P    36.66
MOLINA, CHRISTIAN     12 PC TERRAPINS SWI  1:15.29  62              P    36.39
FULL, MARY            12 PC WALNUT CREEK   1:15.40  63              P    38.15
SACHDEV, ARATHI       12 PC RENO AQUATIC   1:16.09  64              P    37.31
MAR, LAUREN           12 PC FOG CITY HAMM   DQUED                   P    33.19
VARTAIN, CAITLIN      12 PC STANFORD COVI   DQUED                   P    35.63

============================================================================================================================
   EVENT  109                                   WOMENS   11-12   50 BREAST                                   EVENT  109
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HEATH, SAMANTHA       12 PC SAN RAMON LIV    33.16   1    32.67 F1
MALLINGER, NICOLLE    12 PC UNATTACHED PA    33.67   3    33.69 F2
ABBOTT, VALERIE       12 PC TIGER AQUATIC    34.18   5    33.74 F3
SIMENS, DENISE        12 PC SAN BENITO AQ    33.53   2    34.20 F4
ROGERS, ALYSSA        12 PC PETALUMA SWIM    34.33   6    34.57 F5
MOONEY, KELLY         12 PC WALNUT CREEK     34.51   8    34.70 F6
BEAUDREAU, LAUREN     12 PC ORINDA AQUATI    34.11   4    34.84 F7
TURMAN, AMANDA        12 PC ALAMEDA ISLAN    34.37   7   DQUED  F

HEATH, SAMANTHA       12 PC SAN RAMON LIV    33.16   1
SIMENS, DENISE        12 PC SAN BENITO AQ    33.53   2
MALLINGER, NICOLLE    12 PC UNATTACHED PA    33.67   3
BEAUDREAU, LAUREN     12 PC ORINDA AQUATI    34.11   4
ABBOTT, VALERIE       12 PC TIGER AQUATIC    34.18   5
ROGERS, ALYSSA        12 PC PETALUMA SWIM    34.33   6
TURMAN, AMANDA        12 PC ALAMEDA ISLAN    34.37   7
MOONEY, KELLY         12 PC WALNUT CREEK     34.51   8
DISBROW, ANYA         12 PC ORINDA AQUATI    34.62   9
DEGOLIA, HAILEY       12 PC TERRAPINS SWI    34.76  10
VARTAIN, CAITLIN      12 PC STANFORD COVI    34.77  11
TANSUWAN, MELANIE     11 PC STANFORD COVI    34.92  12
SCHONBORN, LINDSAY    11 PC ORINDA AQUATI    34.95  13
LEE, SYLVIE           11 PC WALNUT CREEK     34.98  14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  109                                   WOMENS   11-12   50 BREAST                                   EVENT  109
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HARPER, KIRSTEN       12 PC WALNUT CREEK     35.07  15
LONG, KATLEN          12 PC SALINAS VALLE    35.14  16
WHITE, HEATHER        11 PC UNATTACHED PA    35.34  17
NORTON, ANNIE         11 PC TERRAPINS SWI    35.60  18
THURMAN, HOPE         12 PC ORINDA AQUATI    35.67  19
DECESARE, DIANA       12 PC STANFORD COVI    35.70  21
MEDVED, EMILY         12 PC ALAMEDA ISLAN    35.70  20
SCHRAKAMP, NIKI       11 PC WALNUT CREEK     35.85  22
YIM, TIFFANY          11 PC OTTER SWIM CL    36.03  23
FRASER, KATHRYN       11 PC TERRAPINS SWI    36.24  24
SIMONDS, SHANNON      12 PC EVERGREEN AQU    36.25  25
HANNON, LEAH          11 PC FOG CITY HAMM    36.30  26
PERRYMAN, KELLY       12 PC WEST COAST AQ    36.37  28
ZEIDLER, KAYLA        12 PC TERRAPINS SWI    36.37  27
MALLOY, ERIN          12 PC PETALUMA SWIM    36.78  29
GARCIA, ERIN          11 PC WEST COAST AQ    37.01  30
BRAUN, STEPHANIE      12 PC RENO AQUATIC     37.03  32
YEE, ASHLEY           12 PC PALO ALTO SWI    37.03  31
JONES, HANNAH         11 PC SAN RAMON LIV    37.27  33
HUANG, CHELSEA        11 PC KORET YOUTH S    37.32  34
MIDDLETON, REGINA     11 PC TERRAPINS SWI    37.34  36
OKUDA, KELSI          11 PC STANFORD COVI    37.34  35
LI, JING              11 PC LADERA OAKS      37.69  37
SHIRE, KATIE          12 PC OTTER SWIM CL    37.79  38
SEALES, AMANDA        11 PC SAN JOSE AQUA    37.89  39
HEMPLEMAN, KRISTEN    12 PC RENO AQUATIC     37.90  40
WALKER, JENNIFER      12 PC ROHNERT PARK     37.92  41
SYRES, AMY            12 PC MORGAN HILL S    38.07  42
TACHIBANA, MISAO      12 PC FOG CITY HAMM    38.22  43
CHARUOZ, CAROLYNE     12 PC TERRAPINS SWI    38.26  44
DOE, KIMBERLY         12 PC MISSION SAN J    38.67  45
FRANCIS, LAUREN       11 PC WALNUT CREEK     38.69  46
ARTZ, LAUREN          11 PC TERRAPINS SWI    38.75  47
WOLF, ABBY            11 PC WALNUT CREEK     38.87  48
SANDSTROM, CAROLYN    12 PC WEST COAST AQ    38.94  49
OETTINGER, NICOLE     12 PC BENECIA BLUE     39.10  50
MAR, LAUREN           12 PC FOG CITY HAMM    40.15  51
MONTELLATO, JACQUELYN 11 PC WEST COAST AQ    43.68  52
HEYS, KALI            12 PC NAPA VALLEY S  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   39                                   WOMENS   11-12   100 BREAST                                  EVENT   39
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:04.89
 JR CHMPSHIP   1:06.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HEATH, SAMANTHA       12 PC SAN RAMON LIV  1:10.58   1  1:10.80 F1  P    34.31
                                                                    F    34.44
HARPER, KIRSTEN       12 PC WALNUT CREEK   1:12.49   2  1:12.67 F2  P    34.99
                                                                    F    35.20
TANSUWAN, MELANIE     11 PC STANFORD COVI  1:13.78   4  1:12.67 F2  P    35.10
                                                                    F    34.91
MALLINGER, NICOLLE    12 PC UNATTACHED PA  1:13.15   3  1:14.01 F4  P    35.17
                                                                    F    36.05
ROGERS, ALYSSA        12 PC PETALUMA SWIM  1:15.04   8  1:14.63 F5  P    35.29
                                                                    F    35.11
DEGOLIA, HAILEY       12 PC TERRAPINS SWI  1:15.03   7  1:14.81 F6  P    34.92
                                                                    F    35.07

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   39                                   WOMENS   11-12   100 BREAST                                  EVENT   39
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEE, SYLVIE           11 PC WALNUT CREEK   1:14.82   5  1:15.66 F7  P    35.76
                                                                    F    35.74
WHITE, HEATHER        11 PC UNATTACHED PA  1:15.00   6  1:17.93 F8  P    34.98
                                                                    F    35.92

HEATH, SAMANTHA       12 PC SAN RAMON LIV  1:10.58   1              P    34.31
HARPER, KIRSTEN       12 PC WALNUT CREEK   1:12.49   2              P    34.99
MALLINGER, NICOLLE    12 PC UNATTACHED PA  1:13.15   3              P    35.17
TANSUWAN, MELANIE     11 PC STANFORD COVI  1:13.78   4              P    35.10
LEE, SYLVIE           11 PC WALNUT CREEK   1:14.82   5              P    35.76
WHITE, HEATHER        11 PC UNATTACHED PA  1:15.00   6              P    34.98
DEGOLIA, HAILEY       12 PC TERRAPINS SWI  1:15.03   7              P    34.92
ROGERS, ALYSSA        12 PC PETALUMA SWIM  1:15.04   8              P    35.29
NORTON, ANNIE         11 PC TERRAPINS SWI  1:15.29   9              P    35.53
VARTAIN, CAITLIN      12 PC STANFORD COVI  1:15.32  10              P    35.67
ABBOTT, VALERIE       12 PC TIGER AQUATIC  1:15.58  11              P    36.25
SIMENS, DENISE        12 PC SAN BENITO AQ  1:15.59  12              P    35.67
MOONEY, KELLY         12 PC WALNUT CREEK   1:16.90  13              P    36.16
BARD, PRESLEY         11 PC NAPA VALLEY S  1:17.21  14              P    36.59
DISBROW, ANYA         12 PC ORINDA AQUATI  1:17.42  15              P    36.90
DECESARE, DIANA       12 PC STANFORD COVI  1:17.93  16              P    37.41
BEAUDREAU, LAUREN     12 PC ORINDA AQUATI  1:18.07  17              P    36.94
GARCIA, ERIN          11 PC WEST COAST AQ  1:18.34  18              P    37.36
PERRYMAN, KELLY       12 PC WEST COAST AQ  1:19.01  19              P    36.87
SCHRAKAMP, NIKI       11 PC WALNUT CREEK   1:19.18  20              P    37.11
DEYOREO, MARIA        12 PC SAN RAMON LIV  1:19.41  21              P    38.29
DODA, KATIE           12 PC PLEASANTON SE  1:19.49  22              P    38.21
THURMAN, HOPE         12 PC ORINDA AQUATI  1:19.91  23              P    37.61
ROGERS, RACHEL        12 PC PACIFIC ATHLE  1:19.96  24              P    38.23
JONES, HANNAH         11 PC SAN RAMON LIV  1:20.34  26              P    38.15
LANGNER, BAILEY       11 PC WALNUT CREEK   1:20.34  25              P    38.35
BRAUN, STEPHANIE      12 PC RENO AQUATIC   1:20.39  27              P    37.81
FRASER, KATHRYN       11 PC TERRAPINS SWI  1:20.46  28              P    37.32
YIM, TIFFANY          11 PC OTTER SWIM CL  1:20.84  29              P    37.71
HEMPLEMAN, KRISTEN    12 PC RENO AQUATIC   1:20.89  30              P    38.71
LONG, KATLEN          12 PC SALINAS VALLE  1:21.08  31              P    38.60
OKUDA, KELSI          11 PC STANFORD COVI  1:21.15  32              P    38.57
MALLOY, ERIN          12 PC PETALUMA SWIM  1:21.61  33              P    39.31
RODRIGUEZ, ERIKA      12 PC SAN BENITO AQ  1:21.69  34              P    38.41
LI, JING              11 PC LADERA OAKS    1:21.87  35              P    39.62
MARTIN, KATELYN       12 PC NAPA VALLEY S  1:21.89  36              P    38.37
SHIRE, KATIE          12 PC OTTER SWIM CL  1:21.93  37              P    38.05
NELSON, KATEY         11 PC SANTA ROSA NE  1:21.98  38              P    39.16
BURKE, JENNIFER       12 PC ROHNERT PARK   1:22.74  39              P    39.22
KHARRAZI, REBEKAH     12 PC ALAMEDA ISLAN  1:22.75  40              P    38.44
SCHOTT-BRESLER, KAYLA 12 PC MARIN PIRATES  1:22.92  41              P    39.22
EATON, DI             11 PC STANFORD COVI  1:23.07  42              P    39.48
CHARUOZ, CAROLYNE     12 PC TERRAPINS SWI  1:24.80  43              P    40.63
ARTZ, LAUREN          11 PC TERRAPINS SWI  1:25.52  44              P    40.19

============================================================================================================================
   EVENT   89                                   WOMENS   11-12   50 FLY                                      EVENT   89
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DEGOLIA, HAILEY       12 PC TERRAPINS SWI    28.34   2    28.20 F1
LAROCHELLE, NATALIE   12 PC NAPA VALLEY S    28.29   1    28.24 F2

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   89                                   WOMENS   11-12   50 FLY                                      EVENT   89
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CRAMER, BRITTANY      12 PC NAPA VALLEY S    29.07   3    29.02 F3
CHANG, MARISA         12 PC ORINDA AQUATI    29.76   5    29.05 F4
BUCK, MAURA           12 PC PETALUMA SWIM    29.17   4    29.46 F5
SIMS, JENNIFER        12 PC SANTA ROSA NE    29.83   6    29.50 F6
MEDVED, EMILY         12 PC ALAMEDA ISLAN    29.96   7    30.30 F7
PLUME, REBECCA        12 PC PALO ALTO SWI    30.06   8    30.33 F8

LAROCHELLE, NATALIE   12 PC NAPA VALLEY S    28.29   1
DEGOLIA, HAILEY       12 PC TERRAPINS SWI    28.34   2
CRAMER, BRITTANY      12 PC NAPA VALLEY S    29.07   3
BUCK, MAURA           12 PC PETALUMA SWIM    29.17   4
CHANG, MARISA         12 PC ORINDA AQUATI    29.76   5
SIMS, JENNIFER        12 PC SANTA ROSA NE    29.83   6
MEDVED, EMILY         12 PC ALAMEDA ISLAN    29.96   7
PLUME, REBECCA        12 PC PALO ALTO SWI    30.06   8
MARTIN, KATELYN       12 PC NAPA VALLEY S    30.07   9
ABBOTT, VALERIE       12 PC TIGER AQUATIC    30.10  10
TAMURA, KIERSTEN      12 PC MORGAN HILL S    30.24  11
GONG, SHERYL          12 PC FOG CITY HAMM    30.26  13
WARREN, DANIELLE      12 PC UNATTACHED PA    30.26  12
SCHRAKAMP, NIKI       11 PC WALNUT CREEK     30.33  14
BIENATI, ANGIE        12 PC BENECIA BLUE     30.37  15
BURKE, JENNIFER       12 PC ROHNERT PARK     30.45  16
ZEIDLER, KAYLA        12 PC TERRAPINS SWI    30.46  17
THURMAN, HOPE         12 PC ORINDA AQUATI    30.50  18
FRIEDMAN, MONIKA      12 PC STANFORD COVI    30.57  19
JONES, HANNAH         11 PC SAN RAMON LIV    30.58  20
GARCIA, ERIN          11 PC WEST COAST AQ    30.60  21
DISBROW, ANYA         12 PC ORINDA AQUATI    30.61  22
HUANG, CHELSEA        11 PC KORET YOUTH S    30.63  23
VARELLAS, BETSY       12 PC ORINDA AQUATI    30.66  24
TANSUWAN, MELANIE     11 PC STANFORD COVI    30.70  25
SEELOS, LIZZY         12 PC STANFORD COVI    30.90  26
PASTERNAK, TESS       12 PC UKIAH DOLPHIN    30.97  27
HARPER, KIRSTEN       12 PC WALNUT CREEK     30.99  28
MIDDLETON, REGINA     11 PC TERRAPINS SWI    31.06  29
SCHULZ, CASEY         12 PC CABRILLO THRE    31.09  30
JUCHAU, AMANDA        11 PC NAPA VALLEY S    31.17  31
OETTINGER, NICOLE     12 PC BENECIA BLUE     31.28  32
MILLSLAGLE, CORYN     12 PC MISSION SAN J    31.32  33
FRANCIS, LAUREN       11 PC WALNUT CREEK     31.34  34
DEYOREO, SARAH        11 PC SAN RAMON LIV    31.39  35
MCLANE, JULIANNE      12 PC TERRAPINS SWI    31.49  36
MCGOWAN, CHRISTINA    12 PC WALNUT CREEK     31.53  38
SCHONBORN, LINDSAY    11 PC ORINDA AQUATI    31.53  37
WHITE, HEATHER        11 PC UNATTACHED PA    31.64  39
SEALES, AMANDA        11 PC SAN JOSE AQUA    31.75  40
MALLINGER, NICOLLE    12 PC UNATTACHED PA    31.76  42
SONDEREGGER, LAUREN   12 PC GOLDEN BEAR S    31.76  41
GRACIA, KRISTEEN      12 PC SAN JOSE AQUA    31.79  43
RISSI, LAURA          12 PC SOLO SWIM CLU    31.81  44
BEAUDREAU, LAUREN     12 PC ORINDA AQUATI    31.83  45
SIMENS, DENISE        12 PC SAN BENITO AQ    31.87  46
TURMAN, AMANDA        12 PC ALAMEDA ISLAN    31.89  47
DODA, KATIE           12 PC PLEASANTON SE    31.99  48
ROGERS, RACHEL        12 PC PACIFIC ATHLE    32.01  49
HEYS, KALI            12 PC NAPA VALLEY S    32.03  50
PERIA, HANNAH         11 PC WALNUT CREEK     32.17  51
LONG, KATLEN          12 PC SALINAS VALLE    32.22  52
BUCHANAN, MCKENZIE    11 PC TERRAPINS SWI    32.23  53

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   89                                   WOMENS   11-12   50 FLY                                      EVENT   89
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VARTAIN, CAITLIN      12 PC STANFORD COVI    32.24  54
LAM, LILIAN           12 PC SANTA CLARA S    32.35  55
CARTER, LAUREN        11 PC SUNNYVALE SWI    32.39  57
WILSEY, SHANNON       11 PC MARIN PIRATES    32.39  56
GONZALES, CAMIE       12 PC MONTEREY BAY     32.45  58
CHANG, TIFFANY        11 PC KORET YOUTH S    32.51  59
DOE, KIMBERLY         12 PC MISSION SAN J    32.69  60
ARMSTRONG, ALYSON     12 PC RENO AQUATIC     32.77  61
LYON, CHRISTIE        12 PC TERRAPINS SWI    32.94  62
SACHDEV, ARATHI       12 PC RENO AQUATIC     32.99  63
GOTHARD, JOANNE       12 PC ROHNERT PARK     33.00  64
WOLF, ABBY            11 PC WALNUT CREEK     33.61  65
SHARP, LINDSEY        12 PC ORINDA AQUATI    33.68  66
MAR, LAUREN           12 PC FOG CITY HAMM    34.30  67
OREGLIA, JULIE        12 PC CAMPBELL WAVE   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   65                                   WOMENS   11-12   100 FLY                                     EVENT   65
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.69
 JR CHMPSHIP     58.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIMS, JENNIFER        12 PC SANTA ROSA NE  1:05.15   4  1:02.66 F1  P    30.82
                                                                    F    29.73
DEGOLIA, HAILEY       12 PC TERRAPINS SWI  1:04.54   2  1:03.71 F2  P    29.88
                                                                    F    29.47
CRAMER, BRITTANY      12 PC NAPA VALLEY S  1:04.44   1  1:04.80 F3  P    30.43
                                                                    F    29.87
BURKE, JENNIFER       12 PC ROHNERT PARK   1:06.46   6  1:05.56 F4  P    31.44
                                                                    F    30.53
TAMURA, KIERSTEN      12 PC MORGAN HILL S  1:04.76   3  1:06.09 F5  P    30.79
                                                                    F    30.99
ABBOTT, VALERIE       12 PC TIGER AQUATIC  1:05.52   5  1:06.71 F6  P    31.08
                                                                    F    31.66
JONES, HANNAH         11 PC SAN RAMON LIV  1:07.34   7  1:07.14 F7  P    32.03
                                                                    F    31.51
BANGERT, CHHELSEA     12 PC PIEDMONT SWIM  1:07.41   8  1:07.33 F8  P    31.66
                                                                    F    31.36

CRAMER, BRITTANY      12 PC NAPA VALLEY S  1:04.44   1              P    30.43
DEGOLIA, HAILEY       12 PC TERRAPINS SWI  1:04.54   2              P    29.88
TAMURA, KIERSTEN      12 PC MORGAN HILL S  1:04.76   3              P    30.79
SIMS, JENNIFER        12 PC SANTA ROSA NE  1:05.15   4              P    30.82
ABBOTT, VALERIE       12 PC TIGER AQUATIC  1:05.52   5              P    31.08
BURKE, JENNIFER       12 PC ROHNERT PARK   1:06.46   6              P    31.44
JONES, HANNAH         11 PC SAN RAMON LIV  1:07.34   7              P    32.03
BANGERT, CHHELSEA     12 PC PIEDMONT SWIM  1:07.41   8              P    31.66
MCLANE, JULIANNE      12 PC TERRAPINS SWI  1:07.47   9              P    32.85
TANSUWAN, MELANIE     11 PC STANFORD COVI  1:07.48  10              P    32.25
MIDDLETON, REGINA     11 PC TERRAPINS SWI  1:07.52  11              P    31.48
GARCIA, ERIN          11 PC WEST COAST AQ  1:07.57  12              P    31.44
MARTIN, KATELYN       12 PC NAPA VALLEY S  1:07.72  13              P    31.69
THURMAN, HOPE         12 PC ORINDA AQUATI  1:07.95  14              P    31.80
BUCK, MAURA           12 PC PETALUMA SWIM  1:08.28  15              P    31.92
SCHRAKAMP, NIKI       11 PC WALNUT CREEK   1:08.49  16              P    32.18
PLUME, REBECCA        12 PC PALO ALTO SWI  1:08.51  17              P    32.28
HARPER, KIRSTEN       12 PC WALNUT CREEK   1:08.61  18              P    32.89
SEELOS, LIZZY         12 PC STANFORD COVI  1:08.92  19              P    31.83

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   65                                   WOMENS   11-12   100 FLY                                     EVENT   65
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SEALES, AMANDA        11 PC SAN JOSE AQUA  1:08.95  20              P    32.76
BIENATI, ANGIE        12 PC BENECIA BLUE   1:08.98  21              P    32.22
CHANG, MARISA         12 PC ORINDA AQUATI  1:09.08  22              P    31.52
CARTER, LAUREN        11 PC SUNNYVALE SWI  1:09.10  23              P    33.12
HUANG, CHELSEA        11 PC KORET YOUTH S  1:09.16  24              P    33.05
SPAULDING, KIM        12 PC MORGAN HILL S  1:09.19  25              P    31.95
RICHARDS, CHRISTINE   12 PC TERRAPINS SWI  1:09.46  26              P    32.89
DEYOREO, SARAH        11 PC SAN RAMON LIV  1:09.51  27              P    32.51
JUCHAU, AMANDA        11 PC NAPA VALLEY S  1:09.55  28              P    32.05
DODA, KATIE           12 PC PLEASANTON SE  1:09.78  29              P    32.90
MCGOWAN, CHRISTINA    12 PC WALNUT CREEK   1:09.83  30              P    32.67
DOE, KIMBERLY         12 PC MISSION SAN J  1:10.08  31              P    33.29
VARELLAS, BETSY       12 PC ORINDA AQUATI  1:10.47  32              P    33.40
SACHDEV, ARATHI       12 PC RENO AQUATIC   1:10.65  33              P    34.10
FARMER, DEVON         12 PC PLEASANTON SE  1:10.72  34              P    34.00
GRACIA, KRISTEEN      12 PC SAN JOSE AQUA  1:11.22  35              P    32.27
FRANCIS, LAUREN       11 PC WALNUT CREEK   1:11.25  36              P    32.49
GOTHARD, JOANNE       12 PC ROHNERT PARK   1:11.30  37              P    33.24
RISSI, LAURA          12 PC SOLO SWIM CLU  1:11.54  38              P    33.48
MILLSLAGLE, CORYN     12 PC MISSION SAN J  1:11.72  39              P    32.41
SONDEREGGER, LAUREN   12 PC GOLDEN BEAR S  1:12.20  40              P    34.03
DEYOREO, MARIA        12 PC SAN RAMON LIV  1:12.68  41              P    33.42
ARMSTRONG, ALYSON     12 PC RENO AQUATIC   1:13.44  42              P    35.11
BUCHANAN, MCKENZIE    11 PC TERRAPINS SWI  1:14.22  43              P    34.21
MAR, LAUREN           12 PC FOG CITY HAMM  1:22.75  44              P    34.90

============================================================================================================================
   EVENT    9                                   WOMENS   11-12   100 I.M.                                    EVENT    9
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HEATH, SAMANTHA       12 PC SAN RAMON LIV  1:04.43   2  1:03.61 F1  P    31.19
                                                                    F    30.78
LAROCHELLE, NATALIE   12 PC NAPA VALLEY S  1:04.26   1  1:04.36 F2  P    29.03
                                                                    F    29.44
ROGERS, LAUREN        12 PC TERRAPINS SWI  1:05.27   3  1:04.73 F3  P    29.76
                                                                    F    29.89
SIMS, JENNIFER        12 PC SANTA ROSA NE  1:06.79   5  1:05.98 F4  P    30.71
                                                                    F    30.76
BARD, PRESLEY         11 PC NAPA VALLEY S  1:07.11   7  1:06.34 F5  P    30.30
                                                                    F    29.73
WHITE, HEATHER        11 PC UNATTACHED PA  1:06.01   4  1:07.68 F6  P    30.66
                                                                    F    31.69
ZEIDLER, KAYLA        12 PC TERRAPINS SWI  1:06.94   6  1:08.03 F7  P    30.96
                                                                    F    31.21
GONG, SHERYL          12 PC FOG CITY HAMM  1:07.15   8  1:09.08 F8  P    30.12
                                                                    F    31.17

LAROCHELLE, NATALIE   12 PC NAPA VALLEY S  1:04.26   1              P    29.03
HEATH, SAMANTHA       12 PC SAN RAMON LIV  1:04.43   2              P    31.19
ROGERS, LAUREN        12 PC TERRAPINS SWI  1:05.27   3              P    29.76
WHITE, HEATHER        11 PC UNATTACHED PA  1:06.01   4              P    30.66
SIMS, JENNIFER        12 PC SANTA ROSA NE  1:06.79   5              P    30.71
ZEIDLER, KAYLA        12 PC TERRAPINS SWI  1:06.94   6              P    30.96
BARD, PRESLEY         11 PC NAPA VALLEY S  1:07.11   7              P    30.30
GONG, SHERYL          12 PC FOG CITY HAMM  1:07.15   8              P    30.12
TAMURA, KIERSTEN      12 PC MORGAN HILL S  1:07.18   9              P    30.60

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    9                                   WOMENS   11-12   100 I.M.                                    EVENT    9
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ABBOTT, VALERIE       12 PC TIGER AQUATIC  1:07.23  10              P    32.27
MEDVED, EMILY         12 PC ALAMEDA ISLAN  1:07.31  11              P    30.57
MALLINGER, NICOLLE    12 PC UNATTACHED PA  1:07.84  12              P    32.28
PASTERNAK, TESS       12 PC UKIAH DOLPHIN  1:07.92  13              P    30.57
HARPER, KIRSTEN       12 PC WALNUT CREEK   1:08.09  14              P    32.59
LONG, KATLEN          12 PC SALINAS VALLE  1:08.16  15              P    31.62
FRIEDMAN, MONIKA      12 PC STANFORD COVI  1:08.35  16              P    32.02
TANSUWAN, MELANIE     11 PC STANFORD COVI  1:08.36  17              P    33.06
BEAUDREAU, LAUREN     12 PC ORINDA AQUATI  1:08.70  18              P    32.70
SCHRAKAMP, NIKI       11 PC WALNUT CREEK   1:08.76  19              P    31.52
LEE, SYLVIE           11 PC WALNUT CREEK   1:08.80  20              P    32.35
THURMAN, HOPE         12 PC ORINDA AQUATI  1:09.06  21              P    31.81
MOONEY, KELLY         12 PC WALNUT CREEK   1:09.10  22              P    32.07
BANGERT, CHHELSEA     12 PC PIEDMONT SWIM  1:09.13  24              P    32.27
MIDDLETON, REGINA     11 PC TERRAPINS SWI  1:09.13  23              P    32.15
GARCIA, ERIN          11 PC WEST COAST AQ  1:09.22  26              P    32.30
HEYS, KALI            12 PC NAPA VALLEY S  1:09.22  25              P    32.19
DEYOREO, MARIA        12 PC SAN RAMON LIV  1:09.27  27              P    32.50
MARTIN, KATELYN       12 PC NAPA VALLEY S  1:09.33  28              P    31.72
OETTINGER, NICOLE     12 PC BENECIA BLUE   1:09.55  29              P    31.42
BUCK, MAURA           12 PC PETALUMA SWIM  1:09.75  30              P    32.72
RODRIGUEZ, ERIKA      12 PC SAN BENITO AQ  1:09.83  31              P    32.15
ROGERS, RACHEL        12 PC PACIFIC ATHLE  1:09.88  32              P    31.92
BIENATI, ANGIE        12 PC BENECIA BLUE   1:09.92  33              P    31.88
PLUME, REBECCA        12 PC PALO ALTO SWI  1:10.06  34              P    31.98
VARTAIN, CAITLIN      12 PC STANFORD COVI  1:10.23  35              P    32.92
MCGOWAN, CHRISTINA    12 PC WALNUT CREEK   1:10.27  36              P    32.59
LANGNER, BAILEY       11 PC WALNUT CREEK   1:10.32  37              P    32.93
BURKE, JENNIFER       12 PC ROHNERT PARK   1:10.35  38              P    33.54
VARELLAS, BETSY       12 PC ORINDA AQUATI  1:10.36  39              P    31.79
MCLANE, JULIANNE      12 PC TERRAPINS SWI  1:10.66  40              P    32.10
JONES, HANNAH         11 PC SAN RAMON LIV  1:10.67  41              P    32.30
CRAMER, BRITTANY      12 PC NAPA VALLEY S  1:10.68  42              P    31.10
RISSI, LAURA          12 PC SOLO SWIM CLU  1:10.70  43              P    32.43
SIMENS, DENISE        12 PC SAN BENITO AQ  1:10.80  44              P    33.42
ROGERS, ALYSSA        12 PC PETALUMA SWIM  1:10.90  45              P    33.62
MILLSLAGLE, CORYN     12 PC MISSION SAN J  1:11.01  46              P    32.19
ROTHROCK, MARIKA      12 PC PETALUMA SWIM  1:11.11  47              P    32.63
NELSON, KATEY         11 PC SANTA ROSA NE  1:11.25  49              P    32.98
NORTON, ANNIE         11 PC TERRAPINS SWI  1:11.25  48              P    34.00
EATON, DI             11 PC STANFORD COVI  1:11.37  50              P    33.48
YIM, TIFFANY          11 PC OTTER SWIM CL  1:11.69  51              P    33.80
FRANCIS, LAUREN       11 PC WALNUT CREEK   1:11.81  52              P    32.00
BRAUN, STEPHANIE      12 PC RENO AQUATIC   1:11.83  54              P    34.37
LI, JING              11 PC LADERA OAKS    1:11.83  53              P    34.72
RICHARDS, CHRISTINE   12 PC TERRAPINS SWI  1:12.20  55              P    32.84
DEYOREO, SARAH        11 PC SAN RAMON LIV  1:12.31  56              P    33.60
MAR, LAUREN           12 PC FOG CITY HAMM  1:12.52  57              P    32.48
TACHIBANA, MISAO      12 PC FOG CITY HAMM  1:12.53  58              P    32.78
ARMSTRONG, ALYSON     12 PC RENO AQUATIC   1:13.68  59              P    34.76
CHARUOZ, CAROLYNE     12 PC TERRAPINS SWI  1:13.78  60              P    33.58
OREGLIA, JULIE        12 PC CAMPBELL WAVE  1:13.91  61              P    34.27
SONDEREGGER, LAUREN   12 PC GOLDEN BEAR S  1:14.51  62              P    35.34
SACHDEV, ARATHI       12 PC RENO AQUATIC   1:15.23  63              P    34.38
BUCHANAN, MCKENZIE    11 PC TERRAPINS SWI  1:15.32  64              P    33.66
SHARP, LINDSEY        12 PC ORINDA AQUATI  1:16.20  65              P    35.31
SPAULDING, KIM        12 PC MORGAN HILL S   DQUED                   P    32.26

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   75                                   WOMENS   11-12   200 I.M.                                    EVENT   75
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.79
 JR CHMPSHIP   2:09.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LAROCHELLE, NATALIE   12 PC NAPA VALLEY S  2:16.53   1  2:14.90 F1  P    30.00  1:04.50  1:45.59
                                                                    F    29.30  1:03.91  1:44.33
HEATH, SAMANTHA       12 PC SAN RAMON LIV  2:18.96   2  2:18.22 F2  P    32.30  1:09.20  1:47.80
                                                                    F    31.38  1:07.58  1:46.91
ROGERS, LAUREN        12 PC TERRAPINS SWI  2:19.99   3  2:18.77 F3  P    31.17  1:05.90  1:47.89
                                                                    F    30.89  1:05.03  1:47.29
SIMS, JENNIFER        12 PC SANTA ROSA NE  2:21.10   5  2:22.26 F4  P    30.68  1:06.67  1:49.25
                                                                    F    30.67  1:06.94  1:49.97
WHITE, HEATHER        11 PC UNATTACHED PA  2:20.24   4  2:23.27 F5  P    31.72  1:07.80  1:48.84
                                                                    F    31.73  1:07.09  1:49.75
BARD, PRESLEY         11 PC NAPA VALLEY S  2:22.42   6  2:23.92 F6  P    31.56  1:06.60  1:49.87
                                                                    F    30.89  1:07.16  1:50.88
TANSUWAN, MELANIE     11 PC STANFORD COVI  2:24.22   8  2:25.13 F7  P    32.18  1:11.36  1:50.82
                                                                    F    32.51  1:11.19  1:52.50
TAMURA, KIERSTEN      12 PC MORGAN HILL S  2:23.39   7  2:25.28 F8  P    31.12  1:06.76  1:51.02
                                                                    F    31.49  1:07.79  1:52.43

LAROCHELLE, NATALIE   12 PC NAPA VALLEY S  2:16.53   1              P    30.00  1:04.50  1:45.59
HEATH, SAMANTHA       12 PC SAN RAMON LIV  2:18.96   2              P    32.30  1:09.20  1:47.80
ROGERS, LAUREN        12 PC TERRAPINS SWI  2:19.99   3              P    31.17  1:05.90  1:47.89
WHITE, HEATHER        11 PC UNATTACHED PA  2:20.24   4              P    31.72  1:07.80  1:48.84
SIMS, JENNIFER        12 PC SANTA ROSA NE  2:21.10   5              P    30.68  1:06.67  1:49.25
BARD, PRESLEY         11 PC NAPA VALLEY S  2:22.42   6              P    31.56  1:06.60  1:49.87
TAMURA, KIERSTEN      12 PC MORGAN HILL S  2:23.39   7              P    31.12  1:06.76  1:51.02
TANSUWAN, MELANIE     11 PC STANFORD COVI  2:24.22   8              P    32.18  1:11.36  1:50.82
ABBOTT, VALERIE       12 PC TIGER AQUATIC  2:24.43   9              P    31.44  1:10.71  1:52.09
HEYS, KALI            12 PC NAPA VALLEY S  2:24.63  10              P    32.97  1:09.01  1:51.79
DECESARE, DIANA       12 PC STANFORD COVI  2:25.08  11              P    33.28  1:09.30  1:52.40
GONG, SHERYL          12 PC FOG CITY HAMM  2:25.12  12              P    31.37  1:07.69  1:51.87
HARPER, KIRSTEN       12 PC WALNUT CREEK   2:25.58  13              P    32.73  1:11.67  1:52.71
MARTIN, KATELYN       12 PC NAPA VALLEY S  2:26.59  14              P    31.59  1:09.38  1:52.71
PASTERNAK, TESS       12 PC UKIAH DOLPHIN  2:26.74  15              P    32.54  1:09.33  1:53.42
LEE, SYLVIE           11 PC WALNUT CREEK   2:27.28  16              P    33.36  1:10.74  1:53.35
SPAULDING, KIM        12 PC MORGAN HILL S  2:27.56  17              P    32.25  1:09.41  1:53.75
MALLINGER, NICOLLE    12 PC UNATTACHED PA  2:27.85  18              P    33.44  1:13.45  1:54.41
BURKE, JENNIFER       12 PC ROHNERT PARK   2:28.14  19              P    31.77  1:11.62  1:55.85
FRIEDMAN, MONIKA      12 PC STANFORD COVI  2:28.51  20              P    32.84  1:11.19  1:55.03
MCLANE, JULIANNE      12 PC TERRAPINS SWI  2:28.71  21              P    33.66  1:10.06  1:55.45
PLUME, REBECCA        12 PC PALO ALTO SWI  2:29.56  22              P    32.88  1:12.36  1:56.90
MCGOWAN, CHRISTINA    12 PC WALNUT CREEK   2:29.61  23              P    34.14  1:11.93  1:56.76
ZEIDLER, KAYLA        12 PC TERRAPINS SWI  2:29.79  24              P    32.91  1:10.94  1:57.62
BANGERT, CHHELSEA     12 PC PIEDMONT SWIM  2:29.90  25              P    33.72  1:11.82  1:56.26
GARCIA, ERIN          11 PC WEST COAST AQ  2:29.99  26              P    32.87  1:12.11  1:56.56
DEYOREO, MARIA        12 PC SAN RAMON LIV  2:30.52  27              P    33.28  1:12.12  1:55.19
THURMAN, HOPE         12 PC ORINDA AQUATI  2:30.58  28              P    32.78  1:11.31  1:56.35
LONG, KATLEN          12 PC SALINAS VALLE  2:30.80  29              P    33.15  1:13.35  1:57.29
VARTAIN, CAITLIN      12 PC STANFORD COVI  2:31.44  30              P    33.00  1:12.30  1:55.41
DOE, KIMBERLY         12 PC MISSION SAN J  2:31.69  31              P    33.66  1:13.89  1:58.24
SYRES, AMY            12 PC MORGAN HILL S  2:31.74  32              P    31.78  1:09.81  1:55.16
SEALES, AMANDA        11 PC SAN JOSE AQUA  2:31.77  33              P    33.51  1:13.25  1:58.30
DEYOREO, SARAH        11 PC SAN RAMON LIV  2:32.09  34              P    32.87  1:12.24  1:57.65
OREGLIA, JULIE        12 PC CAMPBELL WAVE  2:32.97  35              P    34.02  1:13.14  1:59.75
LI, JING              11 PC LADERA OAKS    2:33.00  36              P    35.79  1:15.78  2:00.07
NELSON, KATEY         11 PC SANTA ROSA NE  2:33.96  37              P    35.61  1:13.34  1:59.39
VARELLAS, BETSY       12 PC ORINDA AQUATI  2:34.04  38              P    32.83  1:11.36  1:58.81

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   75                                   WOMENS   11-12   200 I.M.                                    EVENT   75
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MIDDLETON, REGINA     11 PC TERRAPINS SWI  2:34.07  39              P    33.09  1:13.07  1:58.19
LAIRD, JACKIE         12 PC SUNNYVALE SWI  2:34.08  40              P    33.11  1:12.00  2:00.72
EATON, DI             11 PC STANFORD COVI  2:34.25  41              P    34.97  1:14.03  1:58.67
NORTON, ANNIE         11 PC TERRAPINS SWI  2:34.42  42              P    36.68  1:16.88  1:58.78
JONES, HANNAH         11 PC SAN RAMON LIV  2:34.61  43              P    32.50  1:13.38  1:58.54
BRAUN, STEPHANIE      12 PC RENO AQUATIC   2:34.79  44              P    34.92  1:15.40  2:00.65
YIM, TIFFANY          11 PC OTTER SWIM CL  2:35.47  45              P    34.83  1:14.31  1:58.71
NARUM, JENNIFER       11 PC PLEASANTON SE  2:35.65  46              P    36.16  1:14.89  2:01.79
HEMPLEMAN, KRISTEN    12 PC RENO AQUATIC   2:35.88  47              P    35.75  1:16.98  2:01.06
ARMSTRONG, ALYSON     12 PC RENO AQUATIC   2:36.28  48              P    35.75  1:15.98  2:02.34
RICHARDS, CHRISTINE   12 PC TERRAPINS SWI  2:37.08  49              P    33.20  1:13.40  2:01.10
ROGERS, ALYSSA        12 PC PETALUMA SWIM  2:37.17  50              P    35.42  1:16.65  1:59.41
CHARUOZ, CAROLYNE     12 PC TERRAPINS SWI  2:37.56  51              P    35.57  1:13.87  2:02.71
LANGNER, BAILEY       11 PC WALNUT CREEK   2:38.21  52              P    34.74  1:15.75  2:01.99
SONDEREGGER, LAUREN   12 PC GOLDEN BEAR S  2:38.30  53              P    36.50  1:16.69  2:03.25
HILL, KRISTINA        11 PC SALINAS VALLE  2:38.91  54              P    34.93  1:13.37  2:03.24
OKUDA, KELSI          11 PC STANFORD COVI  2:39.63  55              P    37.45  1:19.88  2:04.03
GOTHARD, JOANNE       12 PC ROHNERT PARK   2:41.12  56              P    35.34  1:19.41  2:05.25

============================================================================================================================
   EVENT   93                                   WOMENS   13-14   50 FREE                                     EVENT   93
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.79
 JR CHMPSHIP     24.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ARNOLD, KATIE         14 PC ORINDA AQUATI    25.35   1    25.00 F1
SCHUYLER, MALLORY     14 PC TERRAPINS SWI    25.61   5    25.41 F2
BRADFORD, JACKIE      13 PC TERRAPINS SWI    25.60   4    25.44 F3
MORGAN, ERIN          14 PC WEST COAST AQ    25.57   2    25.52 F4
OCHS, JILLIAN         13 PC ORINDA AQUATI    25.62   6    25.55 F5
VANHORNE, KATIE       14 PC HEADLSBURG SW    25.67   7    25.76 F6
WUNSCHEL, MARI        14 PC SANTA ROSA NE    25.79   8    25.78 F7
WICKERSHAM, JENNIFER  13 PC SANTA CLARA S    25.60   3    25.92 F8

ARNOLD, KATIE         14 PC ORINDA AQUATI    25.35   1
MORGAN, ERIN          14 PC WEST COAST AQ    25.57   2
BRADFORD, JACKIE      13 PC TERRAPINS SWI    25.60   4
WICKERSHAM, JENNIFER  13 PC SANTA CLARA S    25.60   3
SCHUYLER, MALLORY     14 PC TERRAPINS SWI    25.61   5
OCHS, JILLIAN         13 PC ORINDA AQUATI    25.62   6
VANHORNE, KATIE       14 PC HEADLSBURG SW    25.67   7
WUNSCHEL, MARI        14 PC SANTA ROSA NE    25.79   8
SCHUYLER, MEGAN       14 PC TERRAPINS SWI    25.85   9
CONTE, ADRIENNE       13 PC MONTEREY BAY     25.94  10
AVILLA, LEAH          14 PC SAN RAMON LIV    25.96  11
BANKS, MELISSA        14 PC CABRILLO THRE    26.01  12
ROWE, ALI             14 PC TERRAPINS SWI    26.21  13
HODGKINSON, SYDNEY    14 PC ORINDA AQUATI    26.24  15
KWAN, SARAH           13 PC SAN FRANCISCO    26.24  14
CHERRY, RACHEL        13 PC SANTA CRUZ CO    26.30  16
HANSEN, SARA          13 PC WALNUT CREEK     26.45  17
BEVER, MAGGIE         13 PC UNATTACHED PA    26.48  19
SITTS, KELLY          13 PC STANFORD COVI    26.48  18
PRICE, AMANDA         14 PC NAPA VALLEY S    26.55  20
SCHULTZ, MEGAN        14 PC SAN RAMON LIV    26.57  21
JIANG, SHAN-SHAN      14 PC TERRAPINS SWI    26.64  22
HEARN, KATRINA        14 PC ALMADEN SWIM     26.68  23
BEYER, COURTNEY       13 PC STANFORD COVI    26.69  24

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   93                                   WOMENS   13-14   50 FREE                                     EVENT   93
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MOECKEL, KATIE        13 PC TIGER AQUATIC    26.75  25
NAVILHON, MELISSA     13 PC TERRAPINS SWI    26.81  26
IVRY, JESSICA         14 PC ORINDA AQUATI    26.85  27
GARDNER, JULIE        14 PC TERRAPINS SWI    26.88  28
WOO, JENNIFER         14 PC MISSION SAN J    26.90  29
BISHOP, BROOKE        13 PC STANFORD COVI    26.91  30
BECK, SYLVIA          13 PC ORINDA AQUATI    26.96  31
BURCIO, LINDSEY       14 PC TERRAPINS SWI    26.98  32
TRAN, DENISE          14 PC SAN RAMON LIV    27.01  33
ROGERS, KATIE         13 PC SANTA CLARA S    27.04  34
FONG, MICHELLE        13 PC SAN FRANCISCO    27.07  35
MCPHERSON, AMANDA     13 PC STANFORD COVI    27.10  36
CARLIG, POPPY         13 PC ORINDA AQUATI    27.22  37
SCHERBART, KRISTA     13 PC MORGAN HILL S    27.25  38
DEL RIO, MICHELLE     13 PC ALMADEN SWIM     27.32  39
HEMPLEMAN, BETH       14 PC RENO AQUATIC     27.37  40
KENDALL, ASHLEY       13 PC MISSION SAN J    27.41  41
MUENTER, JENNA        14 PC SAN RAMON LIV    27.43  42
HART, LINDSAY         13 PC TERRAPINS SWI    27.45  44
PETER, MEGHAN         13 PC SANTA ROSA NE    27.45  43
FERRARI, SARA BETH    13 PC SANTA CLARA S    27.48  46
JOHNSON, EVA          14 PC ORINDA AQUATI    27.48  45
REINGOLD, REBECCA     14 PC ORINDA AQUATI    27.50  47
GILLESS, LIBBY        14 PC FOG CITY HAMM    27.53  48
SHARP, EMILY          14 PC ORINDA AQUATI    27.55  49
NAVALA, JENNIFER      13 PC SAN JOSE AQUA    27.57  50
ESTEP, JESSICA        13 PC SAN RAMON LIV    27.62  51
ZAFERES, BARBARA      14 PC SANTA CRUZ CO    27.66  52
SMITH, HELEN          13 PC SAN JOSE AQUA    27.68  53
PODESTO, MARISA       14 PC TIGER AQUATIC    27.69  54
SURYOUTOMO, TANYA     13 PC MISSION SAN J    27.73  55
FULLER, AMY           14 PC MAVERICKS        27.76  56
YUDELSON, MAGGIE      14 PC ORINDA AQUATI    27.86  57
ROVO, MARINA          14 PC UNATTACHED PA    27.98  58
FRAKA, LINDSAY        14 PC SAN JOSE AQUA    28.01  59
GREGG, LAURA          14 PC STANFORD COVI    28.02  60
BARRAZA, ERIKA        14 PC TERRAPINS SWI    28.04  61
JOHNSON, MICHELLE     14 PC WEST COAST AQ    28.09  62
MACCHIAVELLI, CECILIA 14 PC UNATTACHED PA    28.15  63
SILVERFOOTE, CHRIS    14 PC ORINDA AQUATI    28.32  64
PERRYMAN, LESLIE      14 PC WEST COAST AQ    28.37  65
ADLER, BRITTANY       14 PC STANFORD COVI    28.44  66
ATKINS, KRISTIN       14 PC CAMPBELL WAVE    28.60  67
KELLMANN, SHANNON     13 PC PLEASANTON SE    28.61  68
HUFF, EMILY           14 PC HEADLSBURG SW    31.17  69

============================================================================================================================
   EVENT   57                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT   57
============================================================================================================================
    NATIONAL     51.29
 JR CHMPSHIP     52.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MORGAN, ERIN          14 PC WEST COAST AQ    55.81   7    54.63 F1  P    27.65
                                                                    F    26.55
WICKERSHAM, JENNIFER  13 PC SANTA CLARA S    55.17   1    54.70 F2  P    26.62
                                                                    F    26.46
ARNOLD, KATIE         14 PC ORINDA AQUATI    55.59   4    54.78 F3  P    26.76
                                                                    F    26.57

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   57                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT   57
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SULPRIZIO, GINA       14 PC TERRAPINS SWI    55.56   2    55.06 F4  P    27.17
                                                                    F    26.86
VANHORNE, KATIE       14 PC HEADLSBURG SW    55.82   8    56.03 F5  P    26.50
                                                                    F    26.35
BANKS, MELISSA        14 PC CABRILLO THRE    55.56   3    56.13 F6  P    27.23
                                                                    F    27.26
MONTOYA, KATIE        13 PC SANTA CLARA S    55.68   5    56.20 F7  P    27.22
                                                                    F    27.33
CONTE, ADRIENNE       13 PC MONTEREY BAY     55.77   6    56.78 F8  P    26.75
                                                                    F    26.81

WICKERSHAM, JENNIFER  13 PC SANTA CLARA S    55.17   1              P    26.62
BANKS, MELISSA        14 PC CABRILLO THRE    55.56   3              P    27.23
SULPRIZIO, GINA       14 PC TERRAPINS SWI    55.56   2              P    27.17
ARNOLD, KATIE         14 PC ORINDA AQUATI    55.59   4              P    26.76
MONTOYA, KATIE        13 PC SANTA CLARA S    55.68   5              P    27.22
CONTE, ADRIENNE       13 PC MONTEREY BAY     55.77   6              P    26.75
MORGAN, ERIN          14 PC WEST COAST AQ    55.81   7              P    27.65
VANHORNE, KATIE       14 PC HEADLSBURG SW    55.82   8              P    26.50
AVILLA, LEAH          14 PC SAN RAMON LIV    55.83   9              P    27.12
ROWE, ALI             14 PC TERRAPINS SWI    55.89  10              P    27.03
CHERRY, RACHEL        13 PC SANTA CRUZ CO    56.45  11              P    27.16
BRADFORD, JACKIE      13 PC TERRAPINS SWI    56.46  12              P    27.26
BEVER, MAGGIE         13 PC UNATTACHED PA    56.56  13              P    27.35
HANSEN, SARA          13 PC WALNUT CREEK     56.66  14              P    27.09
NAMBA, LEXIE          13 PC STANFORD COVI    56.73  15              P    27.78
WOO, JENNIFER         14 PC MISSION SAN J    56.74  16              P    27.76
MAY, KAELON           14 PC TERRAPINS SWI    56.78  17              P    27.56
OCHS, JILLIAN         13 PC ORINDA AQUATI    56.89  18              P    27.50
WUNSCHEL, MARI        14 PC SANTA ROSA NE    57.09  19              P    27.33
SCHULTZ, MEGAN        14 PC SAN RAMON LIV    57.19  20              P    28.13
BECK, SYLVIA          13 PC ORINDA AQUATI    57.36  21              P    27.22
GREGG, LAURA          14 PC STANFORD COVI    57.44  22              P    27.79
HEARN, KATRINA        14 PC ALMADEN SWIM     57.51  23              P    27.56
BRAGG, JA-NEIL        13 PC DELTA VALLEY     57.61  24              P    27.78
SITTS, KELLY          13 PC STANFORD COVI    57.82  25              P    27.73
KWAN, SARAH           13 PC SAN FRANCISCO    57.83  26              P    27.75
JIANG, SHAN-SHAN      14 PC TERRAPINS SWI    57.87  27              P    27.57
MOECKEL, KATIE        13 PC TIGER AQUATIC    57.88  28              P
PODESTO, MARISA       14 PC TIGER AQUATIC    58.04  29              P    28.53
GARDNER, JULIE        14 PC TERRAPINS SWI    58.10  30              P    28.65
ROGERS, KATIE         13 PC SANTA CLARA S    58.19  31              P    28.31
NAVILHON, MELISSA     13 PC TERRAPINS SWI    58.28  32              P    28.45
DEL RIO, MICHELLE     13 PC ALMADEN SWIM     58.29  33              P    27.89
MCPHERSON, AMANDA     13 PC STANFORD COVI    58.30  34              P    28.83
NORDSTROM, BRITTA     14 PC SAN BENITO AQ    58.37  35              P    28.17
HART, LINDSAY         13 PC TERRAPINS SWI    58.41  36              P    28.06
IVRY, JESSICA         14 PC ORINDA AQUATI    58.46  37              P    27.69
HODGKINSON, SYDNEY    14 PC ORINDA AQUATI    58.62  38              P    27.82
SURYOUTOMO, TANYA     13 PC MISSION SAN J    58.73  39              P    28.23
FERRARI, SARA BETH    13 PC SANTA CLARA S    58.92  40              P    28.51
BAERWALDT, KANDICE    14 PC WEST COAST AQ    59.09  41              P    28.88
BARRAZA, ERIKA        14 PC TERRAPINS SWI    59.10  42              P    28.25
BYERS, LINDSEY        13 PC TIGER AQUATIC    59.15  43              P    28.50
HEMPLEMAN, BETH       14 PC RENO AQUATIC     59.29  44              P    28.23
JOHNSON, EVA          14 PC ORINDA AQUATI    59.42  45              P    28.27
JOHNSON, MICHELLE     14 PC WEST COAST AQ    59.57  46              P    28.98
MUENTER, JENNA        14 PC SAN RAMON LIV    59.65  47              P    28.61
NAVALA, JENNIFER      13 PC SAN JOSE AQUA    59.72  48              P    29.49
MACCHIAVELLI, CECILIA 14 PC UNATTACHED PA    59.75  50              P    28.57

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   57                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT   57
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCHERBART, KRISTA     13 PC MORGAN HILL S    59.75  49              P    28.54
DORIA, ANGELA         13 PC TERRAPINS SWI    59.79  51              P    28.77
SMITH, HELEN          13 PC SAN JOSE AQUA  1:00.25  52              P    29.40
PERRYMAN, LESLIE      14 PC WEST COAST AQ  1:00.28  53              P    29.10
METCALF, VANESSA      14 PC ORINDA AQUATI  1:00.32  54              P    28.77
REINGOLD, REBECCA     14 PC ORINDA AQUATI  1:00.37  55              P    28.92
ROVO, MARINA          14 PC UNATTACHED PA  1:00.49  56              P    28.83
FRAKA, LINDSAY        14 PC SAN JOSE AQUA  1:00.53  57              P    29.29
FULLER, AMY           14 PC MAVERICKS      1:00.55  58              P    29.06
GENTRY, KELLY         13 PC SAN RAMON LIV  1:00.64  59              P    29.51
MCCRIMMON, JAMIE      13 PC WALNUT CREEK   1:00.72  60              P    28.87
ATKINS, KRISTIN       14 PC CAMPBELL WAVE  1:01.00  61              P    29.16
SILVERFOOTE, CHRIS    14 PC ORINDA AQUATI  1:01.04  62              P    28.96
GUTIERREZ, SARAH      13 PC WEST COAST AQ  1:01.68  63              P    29.96
BRATBERG, AMANDA      14 PC HEADLSBURG SW  1:02.94  64              P    29.39

============================================================================================================================
   EVENT   83                                   WOMENS   13-14   200 FREE                                    EVENT   83
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:50.79
 JR CHMPSHIP   1:54.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MAY, KAELON           14 PC TERRAPINS SWI  1:57.73   1  1:56.36 F1  P    27.75    57.87  1:27.89
                                                                    F    27.95    57.07  1:26.52
BANKS, MELISSA        14 PC CABRILLO THRE  1:59.41   3  1:57.42 F2  P    28.35    59.54  1:30.69
                                                                    F    28.16    58.15  1:28.28
WICKERSHAM, JENNIFER  13 PC SANTA CLARA S  1:59.33   2  1:58.21 F3  P    28.13    59.06  1:29.79
                                                                    F    27.88    58.11  1:28.49
SULPRIZIO, GINA       14 PC TERRAPINS SWI  1:59.79   5  1:58.41 F4  P    28.54    58.51  1:29.25
                                                                    F    28.40    58.13  1:28.29
AVILLA, LEAH          14 PC SAN RAMON LIV  1:59.62   4  1:59.83 F5  P    27.73    57.84  1:28.83
                                                                    F    28.17    58.35  1:29.30
BRADFORD, JACKIE      13 PC TERRAPINS SWI  2:02.08   7  2:00.64 F6  P    28.71  1:00.32  1:31.89
                                                                    F    28.45    59.25  1:30.29
CONTE, ADRIENNE       13 PC MONTEREY BAY   2:00.99   6  2:01.07 F7  P    27.61    58.29  1:29.75
                                                                    F    27.99    58.76  1:30.03
MONTOYA, KATIE        13 PC SANTA CLARA S  2:02.65   9  2:03.00 F8  P    28.37    59.05  1:30.78
                                                                    F    28.22    59.08  1:30.78

MAY, KAELON           14 PC TERRAPINS SWI  1:57.73   1              P    27.75    57.87  1:27.89
WICKERSHAM, JENNIFER  13 PC SANTA CLARA S  1:59.33   2              P    28.13    59.06  1:29.79
BANKS, MELISSA        14 PC CABRILLO THRE  1:59.41   3              P    28.35    59.54  1:30.69
AVILLA, LEAH          14 PC SAN RAMON LIV  1:59.62   4              P    27.73    57.84  1:28.83
SULPRIZIO, GINA       14 PC TERRAPINS SWI  1:59.79   5              P    28.54    58.51  1:29.25
CONTE, ADRIENNE       13 PC MONTEREY BAY   2:00.99   6              P    27.61    58.29  1:29.75
BRADFORD, JACKIE      13 PC TERRAPINS SWI  2:02.08   7              P    28.71  1:00.32  1:31.89
WOO, JENNIFER         14 PC MISSION SAN J  2:02.61   8              P    28.89    59.94  1:31.56
MONTOYA, KATIE        13 PC SANTA CLARA S  2:02.65   9              P    28.37    59.05  1:30.78
SILVA, JENNIFER       13 PC SAN RAMON LIV  2:02.79  10              P    28.91  1:00.66  1:32.11
ARNOLD, KATIE         14 PC ORINDA AQUATI  2:03.15  11              P    28.36  1:00.54  1:32.58
SCHULTZ, MEGAN        14 PC SAN RAMON LIV  2:03.33  12              P    28.86  1:00.36  1:32.23
HART, LINDSAY         13 PC TERRAPINS SWI  2:03.48  13              P    29.19  1:00.83  1:32.69
MORGAN, ERIN          14 PC WEST COAST AQ  2:03.76  14              P    28.72  1:00.07  1:32.12
NAMBA, LEXIE          13 PC STANFORD COVI  2:03.98  15              P    29.99  1:01.27  1:32.74
KWAN, SARAH           13 PC SAN FRANCISCO  2:04.70  16              P    29.08  1:01.05  1:33.85
OCHS, JILLIAN         13 PC ORINDA AQUATI  2:04.79  17              P    29.06  1:00.94  1:33.09
FERRARI, SARA BETH    13 PC SANTA CLARA S  2:04.90  19              P    29.97  1:01.84  1:33.33
PODESTO, MARISA       14 PC TIGER AQUATIC  2:04.90  18              P    29.60  1:01.30  1:33.29

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   83                                   WOMENS   13-14   200 FREE                                    EVENT   83
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WUNSCHEL, MARI        14 PC SANTA ROSA NE  2:05.45  20              P    29.46  1:01.96  1:34.27
NAVILHON, MELISSA     13 PC TERRAPINS SWI  2:05.88  21              P    28.73  1:00.35  1:32.96
BAILEY, LAUREN        14 PC MID PENINSULA  2:05.92  22              P    29.40  1:01.49  1:34.28
BEYER, COURTNEY       13 PC STANFORD COVI  2:06.12  23              P    30.21  1:02.40  1:34.37
WATANABE, KIRSTEN     14 PC PLEASANTON SE  2:06.88  24              P    29.68  1:01.90  1:34.48
BARRAZA, ERIKA        14 PC TERRAPINS SWI  2:07.13  25              P    29.63  1:01.83  1:35.01
GREGG, LAURA          14 PC STANFORD COVI  2:07.18  26              P    29.08  1:01.13  1:34.41
MOECKEL, KATIE        13 PC TIGER AQUATIC  2:07.36  27              P    30.41  1:03.44  1:36.18
CHERRY, RACHEL        13 PC SANTA CRUZ CO  2:07.53  28              P    29.13  1:01.67  1:34.80
HANSEN, SARA          13 PC WALNUT CREEK   2:07.56  29              P    29.58  1:01.68  1:34.81
BAERWALDT, KANDICE    14 PC WEST COAST AQ  2:07.79  30              P    29.85  1:02.35  1:35.31
SURYOUTOMO, TANYA     13 PC MISSION SAN J  2:08.20  31              P    30.84  1:03.51  1:36.01
TAHERI, NICOLE        14 PC SAN JOSE AQUA  2:08.31  32              P    29.31  1:02.10  1:35.69
VANHORNE, KATIE       14 PC HEADLSBURG SW  2:08.51  33              P    27.82    59.63  1:33.46
TAKAKI, CARLENE       14 PC SAN JOSE AQUA  2:08.66  34              P    29.98  1:03.43  1:36.99
LAMAY, CHELSEA        14 PC PLEASANTON SE  2:08.79  35              P    30.65  1:03.49  1:36.69
GARDNER, JULIE        14 PC TERRAPINS SWI  2:08.90  36              P    30.21  1:03.49  1:36.45
BECK, SYLVIA          13 PC ORINDA AQUATI  2:08.92  37              P    30.00  1:02.80  1:35.86
IVRY, JESSICA         14 PC ORINDA AQUATI  2:08.98  39              P    29.45  1:02.17  1:36.15
MUENTER, JENNA        14 PC SAN RAMON LIV  2:08.98  38              P    30.49  1:03.76  1:36.84
BURCIO, LINDSEY       14 PC TERRAPINS SWI  2:09.09  40              P    29.15  1:01.39  1:34.73
NAVALA, JENNIFER      13 PC SAN JOSE AQUA  2:09.13  41              P    30.38  1:03.48  1:36.97
MACCHIAVELLI, CECILIA 14 PC UNATTACHED PA  2:09.20  42              P    29.24  1:01.21  1:35.07
YANG, KATHERINE       13 PC PALO ALTO SWI  2:09.43  43              P    30.28  1:02.96  1:36.91
SCHERBART, KRISTA     13 PC MORGAN HILL S  2:09.70  44              P    30.16  1:03.08  1:36.83
WADDEL, SERENA        14 PC MONTEREY BAY   2:09.82  45              P    30.27  1:03.03  1:36.80
KROPP, JULIA          13 PC KORET YOUTH S  2:10.41  46              P    31.25  1:04.95  1:38.34
BYERS, LINDSEY        13 PC TIGER AQUATIC  2:10.71  47              P    29.85  1:02.92  1:36.86
CHU, JESSICA          13 PC MID PENINSULA  2:11.07  48              P    31.05  1:04.21  1:38.23
BISHOP, BROOKE        13 PC STANFORD COVI  2:11.15  49              P    30.00  1:03.40  1:37.15
JOHNSON, MICHELLE     14 PC WEST COAST AQ  2:11.35  50              P    30.19  1:03.35  1:37.79
HODGKINSON, SYDNEY    14 PC ORINDA AQUATI  2:11.37  52              P    30.26  1:03.87  1:38.13
JOHNSON, EVA          14 PC ORINDA AQUATI  2:11.37  51              P    29.96  1:03.77  1:37.82
PERRYMAN, LESLIE      14 PC WEST COAST AQ  2:11.53  53              P    31.05  1:04.38  1:38.05
KNIGHT, KAYLEIGH      13 PC SAN JOSE AQUA  2:11.61  54              P    30.59  1:04.14  1:38.75
GUTIERREZ, SARAH      13 PC WEST COAST AQ  2:11.68  55              P    31.09  1:04.92  1:38.66
DEMERS, JULIE         14 PC SAN JOSE AQUA  2:11.84  56              P    30.92  1:04.72  1:38.75
SITTS, KELLY          13 PC STANFORD COVI  2:11.95  57              P    29.89  1:03.35  1:38.12
FRAKA, LINDSAY        14 PC SAN JOSE AQUA  2:12.08  58              P    30.74  1:04.42  1:38.28
ROVO, MARINA          14 PC UNATTACHED PA  2:12.80  59              P    30.57  1:04.30  1:39.01
ZELAYA, PATRICIA      13 PC TERRAPINS SWI  2:14.47  60              P    30.87  1:04.62  1:39.17

============================================================================================================================
   EVENT   21                                   WOMENS   13-14   500 FREE                                    EVENT   21
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:52.69
 JR CHMPSHIP   5:03.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BANKS, MELISSA        14 PC CABRILLO THRE  5:08.67   1  5:06.94 F1  P    27.87    59.16  1:30.92  2:02.31  2:33.78  3:04.93  3:36.23
                                                                       4:07.47  4:38.83
                                                                    F    28.00    58.60  1:29.76  2:01.27  2:32.27  3:03.56  3:34.86
                                                                       4:05.85  4:36.88
WICKERSHAM, JENNIFER  13 PC SANTA CLARA S  5:10.81   3  5:09.56 F2  P    28.78  1:00.37  1:32.07  2:03.95  2:35.50  3:07.03  3:38.30
                                                                       4:09.68  4:40.70
                                                                    F    28.78  1:00.00  1:31.36  2:02.93  2:34.42  3:06.61  3:38.57
                                                                       4:09.32  4:40.44

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   21                                   WOMENS   13-14   500 FREE                                    EVENT   21
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AVILLA, LEAH          14 PC SAN RAMON LIV  5:10.66   2  5:09.64 F3  P    29.52  1:00.58  1:31.84  2:02.94  2:33.79  3:04.70  3:35.98
                                                                       4:07.70  4:39.29
                                                                    F    28.98    59.90  1:31.28  2:02.53  2:33.75  3:05.13  3:36.65
                                                                       4:08.57  4:40.00
SULPRIZIO, GINA       14 PC TERRAPINS SWI  5:17.40   5  5:18.28 F4  P    29.85  1:01.21  1:32.63  2:04.32  2:36.37  3:08.70  3:40.91
                                                                       4:13.52  4:46.20
                                                                    F    29.37  1:00.48  1:32.13  2:03.91  2:36.00  3:08.38  3:40.92
                                                                       4:13.83  4:46.86
ROWE, ALI             14 PC TERRAPINS SWI  5:19.95   8  5:19.31 F5  P    29.33  1:00.74  1:32.57  2:04.46  2:36.33  3:08.67  3:41.65
                                                                       4:14.44  4:47.42
                                                                    F    29.64  1:01.75  1:34.30  2:06.77  2:38.83  3:11.09  3:43.05
                                                                       4:15.10  4:47.47
BAILEY, LAUREN        14 PC MID PENINSULA  5:18.59   7  5:21.40 F6  P    29.76  1:01.61  1:34.25  2:07.07  2:39.11  3:11.58  3:43.92
                                                                       4:16.00  4:47.65
                                                                    F    29.64  1:02.21  1:34.83  2:07.61  2:40.67  3:13.06  3:45.58
                                                                       4:18.22  4:50.46
SILVA, JENNIFER       13 PC SAN RAMON LIV  5:13.73   4  5:22.13 F7  P    29.06  1:00.59  1:32.24  2:04.03  2:35.66  3:07.21  3:38.64
                                                                       4:10.27  4:42.40
                                                                    F    29.05  1:01.06  1:33.21  2:05.81  2:38.68  3:11.07  3:43.79
                                                                       4:16.87  4:49.62

BRADFORD, JACKIE      13 PC TERRAPINS SWI  5:18.04   6  NO SHOW     P    29.38  1:01.28  1:33.37  2:05.47  2:37.38  3:09.77  3:41.45
                                                                       4:13.76  4:46.33
BANKS, MELISSA        14 PC CABRILLO THRE  5:08.67   1              P    27.87    59.16  1:30.92  2:02.31  2:33.78  3:04.93  3:36.23
                                                                       4:07.47  4:38.83
AVILLA, LEAH          14 PC SAN RAMON LIV  5:10.66   2              P    29.52  1:00.58  1:31.84  2:02.94  2:33.79  3:04.70  3:35.98
                                                                       4:07.70  4:39.29
WICKERSHAM, JENNIFER  13 PC SANTA CLARA S  5:10.81   3              P    28.78  1:00.37  1:32.07  2:03.95  2:35.50  3:07.03  3:38.30
                                                                       4:09.68  4:40.70
SILVA, JENNIFER       13 PC SAN RAMON LIV  5:13.73   4              P    29.06  1:00.59  1:32.24  2:04.03  2:35.66  3:07.21  3:38.64
                                                                       4:10.27  4:42.40
SULPRIZIO, GINA       14 PC TERRAPINS SWI  5:17.40   5              P    29.85  1:01.21  1:32.63  2:04.32  2:36.37  3:08.70  3:40.91
                                                                       4:13.52  4:46.20
BRADFORD, JACKIE      13 PC TERRAPINS SWI  5:18.04   6              P    29.38  1:01.28  1:33.37  2:05.47  2:37.38  3:09.77  3:41.45
                                                                       4:13.76  4:46.33
BAILEY, LAUREN        14 PC MID PENINSULA  5:18.59   7              P    29.76  1:01.61  1:34.25  2:07.07  2:39.11  3:11.58  3:43.92
                                                                       4:16.00  4:47.65
ROWE, ALI             14 PC TERRAPINS SWI  5:19.95   8              P    29.33  1:00.74  1:32.57  2:04.46  2:36.33  3:08.67  3:41.65
                                                                       4:14.44  4:47.42
NAMBA, LEXIE          13 PC STANFORD COVI  5:20.25   9              P    30.32  1:02.21  1:34.68  2:07.37  2:39.73  3:12.31  3:44.14
                                                                       4:16.35  4:48.68
ROGERS, REBECCA       14 PC WALNUT CREEK   5:21.58  10              P    29.49  1:01.47  1:33.74  2:05.86  2:38.03  3:10.68  3:43.47
                                                                       4:16.26  4:49.25
TAHERI, NICOLE        14 PC SAN JOSE AQUA  5:23.89  11              P    29.52  1:02.08  1:34.86  2:07.63  2:40.83  3:13.88  3:47.05
                                                                       4:19.58  4:52.51
MAY, KAELON           14 PC TERRAPINS SWI  5:26.02  12              P    29.18  1:01.09  1:33.68  2:06.36  2:39.20  3:12.48  3:45.76
                                                                       4:19.63  4:53.18
HART, LINDSAY         13 PC TERRAPINS SWI  5:26.14  13              P    30.00  1:02.46  1:35.62  2:08.73  2:41.54  3:14.66  3:47.59
                                                                       4:20.52  4:53.64
WADDEL, SERENA        14 PC MONTEREY BAY   5:28.42  14              P    29.99  1:01.92  1:34.69  2:07.93  2:41.59  3:15.23  3:48.75
                                                                       4:22.14  4:56.04
BURCIO, LINDSEY       14 PC TERRAPINS SWI  5:29.25  15              P    30.93  1:03.61  1:36.88  2:10.52  2:44.05  3:17.19  3:50.63
                                                                       4:24.64  4:58.08
FERRARI, SARA BETH    13 PC SANTA CLARA S  5:29.49  17              P    30.96  1:03.85  1:36.79  2:10.08  2:43.78  3:17.64  3:50.79
                                                                       4:24.10  4:57.21
MONTOYA, KATIE        13 PC SANTA CLARA S  5:29.49  16              P    29.90  1:02.68  1:35.84  2:09.51  2:43.21  3:16.62  3:50.39
                                                                       4:24.13  4:58.14
CHERRY, RACHEL        13 PC SANTA CRUZ CO  5:30.06  18              P    28.84  1:02.17  1:35.87  2:09.48  2:43.39  3:17.10  3:50.97
                                                                       4:24.42  4:58.18

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   21                                   WOMENS   13-14   500 FREE                                    EVENT   21
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NAVILHON, MELISSA     13 PC TERRAPINS SWI  5:31.26  19              P    30.06  1:03.12  1:37.36  2:11.65  2:44.65  3:18.31  3:51.78
                                                                       4:25.20  4:58.72
LAMAY, CHELSEA        14 PC PLEASANTON SE  5:31.56  20              P    30.32  1:02.49  1:35.20  2:08.73  2:42.19  3:16.13  3:50.11
                                                                       4:23.84  4:58.37
SCHERBART, KRISTA     13 PC MORGAN HILL S  5:33.37  21              P    30.61  1:03.96  1:37.77  2:11.30  2:45.18  3:18.88  3:53.11
                                                                       4:27.31  5:00.88
ARNOLD, KATIE         14 PC ORINDA AQUATI  5:34.43  22              P    29.35  1:01.84  1:35.60  2:09.30  2:43.28  3:18.03  3:52.46
                                                                       4:26.62  5:01.07
WATANABE, KIRSTEN     14 PC PLEASANTON SE  5:34.82  23              P    30.74  1:04.28  1:38.14  2:11.82  2:45.65  3:19.09  3:52.85
                                                                       4:27.13  5:01.22
METCALF, VANESSA      14 PC ORINDA AQUATI  5:36.44  24              P    31.85  1:05.68  1:40.02  2:14.40  2:48.70  3:22.66  3:56.62
                                                                       4:30.30  5:03.86
TAKAKI, CARLENE       14 PC SAN JOSE AQUA  5:37.44  25              P    30.33  1:03.71  1:37.40  2:11.52  2:45.61  3:20.62  3:55.22
                                                                       4:29.68  5:03.97
BYERS, LINDSEY        13 PC TIGER AQUATIC  5:38.97  26              P    31.69  1:04.87  1:38.26  2:12.03  2:46.06  3:20.66  3:55.25
                                                                       4:29.96  5:04.75
BAERWALDT, KANDICE    14 PC WEST COAST AQ  5:41.37  27              P    30.19  1:03.03  1:36.87  2:11.50  2:46.44  3:21.53  3:57.13
                                                                       4:32.52  5:07.45
GUTIERREZ, SARAH      13 PC WEST COAST AQ  5:42.77  28              P    31.59  1:05.44  1:40.08  2:14.31  2:49.05  3:23.86  3:58.73
                                                                       4:33.48  5:09.11
JOHNSON, MICHELLE     14 PC WEST COAST AQ  5:43.66  29              P    31.29  1:05.32  1:40.04  2:14.67  2:49.71  3:25.25  4:00.25
                                                                       4:35.17  5:10.84
SURYOUTOMO, TANYA     13 PC MISSION SAN J  5:44.69  30              P    30.61  1:05.27  1:40.64  2:15.33  2:49.91  3:25.13  3:59.92
                                                                       4:35.24  5:09.72
ROVO, MARINA          14 PC UNATTACHED PA  5:45.16  31              P    30.42  1:04.38  1:39.30  2:14.20  2:49.13  3:24.01  3:59.35
                                                                       4:34.89  5:10.39
JOHNSON, EVA          14 PC ORINDA AQUATI  5:46.22  32              P    31.34  1:06.10  1:41.04  2:16.16  2:51.45  3:26.59  4:02.37
                                                                       4:37.51  5:12.27
PERRYMAN, LESLIE      14 PC WEST COAST AQ  5:46.93  33              P    31.17  1:04.81  1:39.56  2:14.21  2:49.03  3:24.41  3:59.79
                                                                       4:35.57  5:11.26
HODGKINSON, SYDNEY    14 PC ORINDA AQUATI  5:47.68  34              P    30.15  1:03.88  1:38.71  2:13.92  2:48.99  3:24.27  4:00.69
                                                                       4:36.87  5:13.23
BARRAZA, ERIKA        14 PC TERRAPINS SWI  5:48.91  35              P    31.50  1:05.40  1:40.41  2:16.54  2:52.85  3:27.31  4:01.88
                                                                       4:37.85  5:13.17
NORDSTROM, BRITTA     14 PC SAN BENITO AQ  5:51.43  36              P    31.33  1:05.22  1:40.03  2:15.80  2:51.74  3:27.99  4:04.19
                                                                       4:40.17  5:15.83
KNIGHT, KAYLEIGH      13 PC SAN JOSE AQUA  5:51.83  37              P    31.40  1:05.85  1:42.39  2:18.45  2:54.70  3:30.72  4:06.56
                                                                       4:42.01  5:18.36

============================================================================================================================
   EVENT   11                                   WOMENS   13-14   100 BACK                                    EVENT   11
============================================================================================================================
    NATIONAL     57.09
 JR CHMPSHIP     59.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ARNOLD, KATIE         14 PC ORINDA AQUATI  1:01.23   1  1:01.48 F1  P    30.10
                                                                    F    30.64
HART, LINDSAY         13 PC TERRAPINS SWI  1:02.45   2  1:02.69 F2  P    30.54
                                                                    F    31.04
SCHUYLER, MALLORY     14 PC TERRAPINS SWI  1:02.90   4  1:03.31 F3  P    30.42
                                                                    F    31.08
BISHOP, BROOKE        13 PC STANFORD COVI  1:03.10   6  1:03.89 F4  P    30.68
                                                                    F    30.73
BRADFORD, JACKIE      13 PC TERRAPINS SWI  1:02.87   3  1:04.82 F5  P    30.90
                                                                    F    31.94
CONTE, ADRIENNE       13 PC MONTEREY BAY   1:02.92   5  1:04.86 F6  P    30.76
                                                                    F    31.48

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   11                                   WOMENS   13-14   100 BACK                                    EVENT   11
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HEMPLEMAN, BETH       14 PC RENO AQUATIC   1:04.34   8  1:06.20 F7  P    31.59
                                                                    F    32.24
MORGAN, ERIN          14 PC WEST COAST AQ  1:04.06   7  1:07.81 F8  P    31.43
                                                                    F    32.60

ARNOLD, KATIE         14 PC ORINDA AQUATI  1:01.23   1              P    30.10
HART, LINDSAY         13 PC TERRAPINS SWI  1:02.45   2              P    30.54
BRADFORD, JACKIE      13 PC TERRAPINS SWI  1:02.87   3              P    30.90
SCHUYLER, MALLORY     14 PC TERRAPINS SWI  1:02.90   4              P    30.42
CONTE, ADRIENNE       13 PC MONTEREY BAY   1:02.92   5              P    30.76
BISHOP, BROOKE        13 PC STANFORD COVI  1:03.10   6              P    30.68
MORGAN, ERIN          14 PC WEST COAST AQ  1:04.06   7              P    31.43
HEMPLEMAN, BETH       14 PC RENO AQUATIC   1:04.34   8              P    31.59
SCHULTZ, MEGAN        14 PC SAN RAMON LIV  1:04.67   9              P    31.82
BEYER, COURTNEY       13 PC STANFORD COVI  1:04.83  10              P    31.77
ESTEP, JESSICA        13 PC SAN RAMON LIV  1:05.03  11              P    31.73
SCHERBART, KRISTA     13 PC MORGAN HILL S  1:05.05  12              P    31.66
BAILEY, LAUREN        14 PC MID PENINSULA  1:05.23  13              P    32.51
SCHUYLER, MEGAN       14 PC TERRAPINS SWI  1:05.31  14              P    31.52
TAKAKI, CARLENE       14 PC SAN JOSE AQUA  1:05.40  15              P    31.50
ROGERS, REBECCA       14 PC WALNUT CREEK   1:05.90  16              P    32.11
WUNSCHEL, MARI        14 PC SANTA ROSA NE  1:06.31  17              P    32.37
BRAGG, JA-NEIL        13 PC DELTA VALLEY   1:06.33  18              P    32.16
SITTS, KELLY          13 PC STANFORD COVI  1:06.47  19              P    32.05
SURYOUTOMO, TANYA     13 PC MISSION SAN J  1:06.48  20              P    32.14
NAVILHON, MELISSA     13 PC TERRAPINS SWI  1:06.51  21              P    32.35
DODOV, BIANKA         14 PC RENO AQUATIC   1:06.52  22              P    32.56
GARDNER, JULIE        14 PC TERRAPINS SWI  1:06.57  23              P    32.09
MUENTER, JENNA        14 PC SAN RAMON LIV  1:06.64  24              P    31.77
BARRAZA, ERIKA        14 PC TERRAPINS SWI  1:06.68  25              P    32.39
OCHS, JILLIAN         13 PC ORINDA AQUATI  1:06.74  26              P    32.54
SMITH, HELEN          13 PC SAN JOSE AQUA  1:06.88  27              P    32.77
KROPP, JULIA          13 PC KORET YOUTH S  1:06.91  28              P    32.64
BECK, SYLVIA          13 PC ORINDA AQUATI  1:07.08  30              P    32.66
BRENNAN, SHANA        13 PC PLEASANTON SE  1:07.08  29              P    32.98
HART, HEIDI           13 PC PLEASANTON SE  1:07.12  31              P    32.48
LASS, STACEY          13 PC SAN BENITO AQ  1:07.55  32              P    32.59
MONTOYA, KATIE        13 PC SANTA CLARA S  1:07.73  33              P    33.12
CHERRY, RACHEL        13 PC SANTA CRUZ CO  1:07.84  34              P    32.78
JIANG, SHAN-SHAN      14 PC TERRAPINS SWI  1:08.13  35              P    33.55
JOHNSON, MICHELLE     14 PC WEST COAST AQ  1:08.16  36              P    33.13
JOHNSON, EVA          14 PC ORINDA AQUATI  1:08.37  37              P    33.56
PERRYMAN, LESLIE      14 PC WEST COAST AQ  1:08.46  38              P    33.09
GOLEZ, JILLENE        13 PC TERRAPINS SWI  1:08.65  39              P    33.12
SALLEE, MARIA         13 PC SEBASTAPOL SE  1:08.80  40              P    33.52
DORIA, ANGELA         13 PC TERRAPINS SWI  1:09.56  41              P    33.89
ZAFERES, BARBARA      14 PC SANTA CRUZ CO  1:09.66  42              P    34.28
HODGKINSON, SYDNEY    14 PC ORINDA AQUATI  1:10.54  43              P    34.06
GENTRY, KELLY         13 PC SAN RAMON LIV  1:11.40  44              P    35.44

============================================================================================================================
   EVENT   47                                   WOMENS   13-14   200 BACK                                    EVENT   47
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:01.79
 JR CHMPSHIP   2:06.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ARNOLD, KATIE         14 PC ORINDA AQUATI  2:12.01   1  2:10.51 F1  P    31.51  1:05.91  1:40.22
                                                                    F    30.98  1:04.19  1:38.51

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   47                                   WOMENS   13-14   200 BACK                                    EVENT   47
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BANKS, MELISSA        14 PC CABRILLO THRE  2:14.61   3  2:12.90 F2  P    32.16  1:06.37  1:41.25
                                                                    F    32.38  1:06.65  1:40.66
SCHUYLER, MALLORY     14 PC TERRAPINS SWI  2:13.49   2  2:13.93 F3  P    32.43  1:05.36  1:39.20
                                                                    F    32.84  1:06.12  1:40.09
HEMPLEMAN, BETH       14 PC RENO AQUATIC   2:17.61   8  2:15.77 F4  P    32.75  1:07.34  1:42.65
                                                                    F    32.63  1:07.55  1:42.50
SCHUYLER, MEGAN       14 PC TERRAPINS SWI  2:17.15   6  2:16.08 F5  P    31.76  1:06.08  1:41.68
                                                                    F    32.59  1:06.82  1:41.59
WOO, JENNIFER         14 PC MISSION SAN J  2:17.03   5  2:16.50 F6  P    33.26  1:08.15  1:42.89
                                                                    F    33.41  1:07.81  1:42.61
BAILEY, LAUREN        14 PC MID PENINSULA  2:15.46   4  2:17.64 F7  P    32.44  1:07.40  1:41.89
                                                                    F    33.22  1:08.56  1:43.63
BISHOP, BROOKE        13 PC STANFORD COVI  2:17.29   7   DQUED  F   P    31.75  1:05.93  1:41.68
                                                                    F    32.67  1:07.23  1:42.38

ARNOLD, KATIE         14 PC ORINDA AQUATI  2:12.01   1              P    31.51  1:05.91  1:40.22
SCHUYLER, MALLORY     14 PC TERRAPINS SWI  2:13.49   2              P    32.43  1:05.36  1:39.20
BANKS, MELISSA        14 PC CABRILLO THRE  2:14.61   3              P    32.16  1:06.37  1:41.25
BAILEY, LAUREN        14 PC MID PENINSULA  2:15.46   4              P    32.44  1:07.40  1:41.89
WOO, JENNIFER         14 PC MISSION SAN J  2:17.03   5              P    33.26  1:08.15  1:42.89
SCHUYLER, MEGAN       14 PC TERRAPINS SWI  2:17.15   6              P    31.76  1:06.08  1:41.68
BISHOP, BROOKE        13 PC STANFORD COVI  2:17.29   7              P    31.75  1:05.93  1:41.68
HEMPLEMAN, BETH       14 PC RENO AQUATIC   2:17.61   8              P    32.75  1:07.34  1:42.65
OCHS, JILLIAN         13 PC ORINDA AQUATI  2:17.64   9              P    32.88  1:07.52  1:42.67
SCHULTZ, MEGAN        14 PC SAN RAMON LIV  2:18.30  10              P    33.06  1:07.71  1:43.66
SURYOUTOMO, TANYA     13 PC MISSION SAN J  2:18.71  11              P    33.25  1:08.65  1:43.99
CONTE, ADRIENNE       13 PC MONTEREY BAY   2:19.12  12              P    32.24  1:07.10  1:43.78
WUNSCHEL, MARI        14 PC SANTA ROSA NE  2:19.40  13              P    32.54  1:08.44  1:44.78
TAKAKI, CARLENE       14 PC SAN JOSE AQUA  2:19.56  14              P    32.37  1:07.59  1:44.68
NAVILHON, MELISSA     13 PC TERRAPINS SWI  2:20.07  15              P    33.75  1:08.85  1:44.93
SILVA, JENNIFER       13 PC SAN RAMON LIV  2:20.21  16              P    34.30  1:10.05  1:45.46
ROGERS, REBECCA       14 PC WALNUT CREEK   2:20.43  17              P    33.54  1:08.53  1:44.79
ESTEP, JESSICA        13 PC SAN RAMON LIV  2:20.68  18              P    33.48  1:08.77  1:44.93
BRENNAN, SHANA        13 PC PLEASANTON SE  2:20.92  19              P    32.47  1:07.16  1:44.07
MUENTER, JENNA        14 PC SAN RAMON LIV  2:21.11  20              P    33.21  1:08.53  1:45.04
MOECKEL, KATIE        13 PC TIGER AQUATIC  2:21.33  21              P    33.98  1:09.82  1:46.18
SCHERBART, KRISTA     13 PC MORGAN HILL S  2:21.79  22              P    33.52  1:09.15  1:45.94
KROPP, JULIA          13 PC KORET YOUTH S  2:22.04  23              P    33.91  1:09.54  1:46.24
BARRAZA, ERIKA        14 PC TERRAPINS SWI  2:22.49  24              P    33.59  1:09.53  1:46.40
SITTS, KELLY          13 PC STANFORD COVI  2:22.51  25              P    33.78  1:09.92  1:46.46
GREGG, LAURA          14 PC STANFORD COVI  2:23.60  26              P    34.15  1:09.90  1:46.54
BEYER, COURTNEY       13 PC STANFORD COVI  2:24.15  27              P    34.22  1:10.33  1:47.58
BRAGG, JA-NEIL        13 PC DELTA VALLEY   2:24.16  28              P    33.17  1:08.91  1:46.28
TAHERI, NICOLE        14 PC SAN JOSE AQUA  2:24.29  29              P    34.02  1:10.75  1:48.21
SALLEE, MARIA         13 PC SEBASTAPOL SE  2:24.41  30              P    34.19  1:11.30  1:48.78
SMITH, HELEN          13 PC SAN JOSE AQUA  2:24.52  31              P    33.69  1:10.62  1:48.38
GARDNER, JULIE        14 PC TERRAPINS SWI  2:25.27  32              P    34.30  1:11.13  1:48.83
METCALF, VANESSA      14 PC ORINDA AQUATI  2:25.73  33              P    34.41  1:11.33  1:49.00
FRAKA, LINDSAY        14 PC SAN JOSE AQUA  2:25.94  34              P    34.07  1:10.43  1:47.89
CHERRY, RACHEL        13 PC SANTA CRUZ CO  2:26.05  35              P    34.33  1:11.23  1:49.48
VANHORNE, KATIE       14 PC HEADLSBURG SW  2:26.52  36              P    33.56  1:10.57  1:48.59
FULLER, AMY           14 PC MAVERICKS      2:27.03  37              P    34.78  1:12.34  1:49.99
MORGAN, ERIN          14 PC WEST COAST AQ  2:27.67  38              P    34.60  1:11.73  1:50.89
DODOV, BIANKA         14 PC RENO AQUATIC   2:27.98  39              P    33.67  1:10.25  1:49.14
JOHNSON, EVA          14 PC ORINDA AQUATI  2:28.27  40              P    34.65  1:12.32  1:50.57
DORIA, ANGELA         13 PC TERRAPINS SWI  2:29.65  41              P    35.06  1:12.31  1:50.97
LASS, STACEY          13 PC SAN BENITO AQ  2:30.01  42              P    34.12  1:12.06  1:51.48
GOLEZ, JILLENE        13 PC TERRAPINS SWI  2:30.14  43              P    34.75  1:12.40  1:51.58
CULLENWARD, ERIN      14 PC TERRAPINS SWI  2:30.95  44              P    34.10  1:11.42  1:51.08
JOHNSON, MICHELLE     14 PC WEST COAST AQ  2:31.30  45              P    35.31  1:12.64  1:52.36

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   47                                   WOMENS   13-14   200 BACK                                    EVENT   47
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GENTRY, KELLY         13 PC SAN RAMON LIV  2:31.80  46              P    35.91  1:14.62  1:53.31
HART, LINDSAY         13 PC TERRAPINS SWI   DQUED                   P    30.85  1:04.06  1:37.94

============================================================================================================================
   EVENT   31                                   WOMENS   13-14   100 BREAST                                  EVENT   31
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:04.89
 JR CHMPSHIP   1:06.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCHULTZ, MEGAN        14 PC SAN RAMON LIV  1:09.01   3  1:07.97 F1  P    33.29
                                                                    F    32.75
NAMBA, LEXIE          13 PC STANFORD COVI  1:08.64   2  1:08.04 F2  P    33.20
                                                                    F    32.85
AVILLA, LEAH          14 PC SAN RAMON LIV  1:08.62   1  1:08.15 F3  P    32.96
                                                                    F    32.64
MORGAN, ERIN          14 PC WEST COAST AQ  1:09.58   5  1:09.56 F4  P    32.78
                                                                    F    32.81
KENDALL, ASHLEY       13 PC MISSION SAN J  1:09.49   4  1:09.99 F5  P    33.04
                                                                    F    33.52
ROGERS, KATIE         13 PC SANTA CLARA S  1:10.18   6  1:10.25 F6  P    33.87
                                                                    F    33.64
BEVER, MAGGIE         13 PC UNATTACHED PA  1:10.67   7  1:11.35 F7  P    33.87
                                                                    F    34.19
SULPRIZIO, GINA       14 PC TERRAPINS SWI  1:10.72   8   DQUED  F   P    34.09
                                                                    F    33.97

AVILLA, LEAH          14 PC SAN RAMON LIV  1:08.62   1              P    32.96
NAMBA, LEXIE          13 PC STANFORD COVI  1:08.64   2              P    33.20
SCHULTZ, MEGAN        14 PC SAN RAMON LIV  1:09.01   3              P    33.29
KENDALL, ASHLEY       13 PC MISSION SAN J  1:09.49   4              P    33.04
MORGAN, ERIN          14 PC WEST COAST AQ  1:09.58   5              P    32.78
ROGERS, KATIE         13 PC SANTA CLARA S  1:10.18   6              P    33.87
BEVER, MAGGIE         13 PC UNATTACHED PA  1:10.67   7              P    33.87
SULPRIZIO, GINA       14 PC TERRAPINS SWI  1:10.72   8              P    34.09
GARDNER, JULIE        14 PC TERRAPINS SWI  1:10.82   9              P    33.59
MUENTER, JENNA        14 PC SAN RAMON LIV  1:10.86  10              P    33.57
OCHS, JILLIAN         13 PC ORINDA AQUATI  1:11.15  12              P    33.83
SALISBURY, LOUISA     14 PC UNATTACHED PA  1:11.15  11              P    33.65
IVRY, JESSICA         14 PC ORINDA AQUATI  1:11.97  13              P    34.04
KNIGHT, KAYLEIGH      13 PC SAN JOSE AQUA  1:12.22  14              P    34.25
DORIA, ANGELA         13 PC TERRAPINS SWI  1:13.36  15              P    35.16
SALLEE, MARIA         13 PC SEBASTAPOL SE  1:13.65  16              P    34.94
WUNSCHEL, MARI        14 PC SANTA ROSA NE  1:13.66  17              P    35.02
SHARP, EMILY          14 PC ORINDA AQUATI  1:13.96  18              P    34.15
SILVERFOOTE, CHRIS    14 PC ORINDA AQUATI  1:14.16  19              P    35.07
MAY, KAELON           14 PC TERRAPINS SWI  1:14.24  20              P    34.77
REED, KIRSTEN         13 PC PLEASANTON SE  1:14.60  21              P    35.15
WADDEL, SERENA        14 PC MONTEREY BAY   1:14.67  22              P    35.58
BRAGG, JA-NEIL        13 PC DELTA VALLEY   1:15.01  23              P    35.68
HEMPLEMAN, BETH       14 PC RENO AQUATIC   1:15.04  24              P    36.03
BYERS, LINDSEY        13 PC TIGER AQUATIC  1:15.10  25              P    35.50
HANSEN, SARA          13 PC WALNUT CREEK   1:15.28  26              P    36.29
CARLIG, POPPY         13 PC ORINDA AQUATI  1:15.45  27              P    36.65
REYNOLDS, KELLY       13 PC TERRAPINS SWI  1:15.59  28              P    36.59
KORN, CAMERYN         13 PC ORINDA AQUATI  1:15.61  29              P    35.36
ZAFERES, BARBARA      14 PC SANTA CRUZ CO  1:15.84  30              P    35.60
LAU, ERICA            13 PC LADERA OAKS    1:16.08  31              P    36.22
NORDSTROM, BRITTA     14 PC SAN BENITO AQ  1:16.16  32              P    35.33

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   31                                   WOMENS   13-14   100 BREAST                                  EVENT   31
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROVO, MARINA          14 PC UNATTACHED PA  1:16.34  33              P    36.24
SITTS, KELLY          13 PC STANFORD COVI  1:16.67  34              P    35.66
BECK, SYLVIA          13 PC ORINDA AQUATI  1:16.83  35              P    36.59
BRENNAN, SHANA        13 PC PLEASANTON SE  1:17.69  36              P    36.56
MCPHERSON, AMANDA     13 PC STANFORD COVI  1:19.09  37              P    37.96
LYONS, OLIVIA         14 PC TERRAPINS SWI  1:19.36  38              P    37.77
FERRARI, SARA BETH    13 PC SANTA CLARA S  1:19.52  39              P    37.39
GENTRY, KELLY         13 PC SAN RAMON LIV  1:19.67  40              P    37.63
TAHERI, NICOLE        14 PC SAN JOSE AQUA  1:20.43  41              P    38.82
METCALF, VANESSA      14 PC ORINDA AQUATI  1:20.54  42              P    39.74
JOHNSON, MICHELLE     14 PC WEST COAST AQ   DQUED                   P    39.23

============================================================================================================================
   EVENT  103                                   WOMENS   13-14   200 BREAST                                  EVENT  103
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:19.29
 JR CHMPSHIP   2:24.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AVILLA, LEAH          14 PC SAN RAMON LIV  2:26.35   3  2:26.06 F1  P    33.60  1:10.64  1:48.07
                                                                    F    33.73  1:11.57  1:49.17
ROGERS, KATIE         13 PC SANTA CLARA S  2:25.57   1  2:26.14 F2  P    34.27  1:10.81  1:48.50
                                                                    F    33.92  1:11.11  1:49.00
NAMBA, LEXIE          13 PC STANFORD COVI  2:25.95   2  2:26.14 F2  P    34.65  1:11.48  1:48.37
                                                                    F    34.34  1:11.51  1:49.10
BEVER, MAGGIE         13 PC UNATTACHED PA  2:26.89   5  2:29.10 F4  P    34.57  1:11.79  1:49.35
                                                                    F    34.26  1:12.40  1:51.25
SULPRIZIO, GINA       14 PC TERRAPINS SWI  2:31.36   8  2:30.63 F5  P    34.88  1:13.00  1:52.16
                                                                    F    35.19  1:13.11  1:51.78
SCHULTZ, MEGAN        14 PC SAN RAMON LIV  2:29.04   6  2:34.84 F6  P    34.37  1:12.84  1:51.68
                                                                    F    34.46  1:14.09  1:54.01
MORGAN, ERIN          14 PC WEST COAST AQ  2:29.30   7  2:37.19 F7  P    35.32  1:13.54  1:52.67
                                                                    F    34.03  1:14.15  1:55.20
GARDNER, JULIE        14 PC TERRAPINS SWI  2:33.67   9          F   P    35.79  1:15.26  1:54.66

ROGERS, KATIE         13 PC SANTA CLARA S  2:25.57   1              P    34.27  1:10.81  1:48.50
NAMBA, LEXIE          13 PC STANFORD COVI  2:25.95   2              P    34.65  1:11.48  1:48.37
AVILLA, LEAH          14 PC SAN RAMON LIV  2:26.35   3              P    33.60  1:10.64  1:48.07
KENDALL, ASHLEY       13 PC MISSION SAN J  2:26.77   4              P    33.65  1:10.74  1:48.49
BEVER, MAGGIE         13 PC UNATTACHED PA  2:26.89   5              P    34.57  1:11.79  1:49.35
SCHULTZ, MEGAN        14 PC SAN RAMON LIV  2:29.04   6              P    34.37  1:12.84  1:51.68
MORGAN, ERIN          14 PC WEST COAST AQ  2:29.30   7              P    35.32  1:13.54  1:52.67
SULPRIZIO, GINA       14 PC TERRAPINS SWI  2:31.36   8              P    34.88  1:13.00  1:52.16
MUENTER, JENNA        14 PC SAN RAMON LIV  2:33.93  10              P    34.27  1:12.52  1:52.85
KNIGHT, KAYLEIGH      13 PC SAN JOSE AQUA  2:35.16  11              P    35.14  1:14.74  1:55.75
PETER, MEGHAN         13 PC SANTA ROSA NE  2:35.51  12              P    34.41  1:13.81  1:54.58
IVRY, JESSICA         14 PC ORINDA AQUATI  2:35.54  13              P    35.16  1:14.84  1:55.57
WUNSCHEL, MARI        14 PC SANTA ROSA NE  2:35.96  14              P    35.89  1:15.36  1:56.26
BYERS, LINDSEY        13 PC TIGER AQUATIC  2:36.80  15              P    36.27  1:16.60  1:56.39
SALLEE, MARIA         13 PC SEBASTAPOL SE  2:37.09  16              P    35.06  1:14.53  1:55.52
DORIA, ANGELA         13 PC TERRAPINS SWI  2:37.42  17              P    36.04  1:15.13  1:55.71
CHU, JESSICA          13 PC MID PENINSULA  2:37.56  18              P    36.41  1:15.93  1:56.81
MAY, KAELON           14 PC TERRAPINS SWI  2:38.11  19              P    35.48  1:15.26  1:55.93
SALISBURY, LOUISA     14 PC UNATTACHED PA  2:38.81  20              P    35.81  1:15.40  1:56.78
BAILEY, LAUREN        14 PC MID PENINSULA  2:39.45  21              P    36.92  1:17.48  1:58.60
LAU, ERICA            13 PC LADERA OAKS    2:39.67  22              P    37.15  1:18.10  1:59.70
FULLER, AMY           14 PC MAVERICKS      2:39.73  23              P    37.09  1:17.88  1:58.76
HEMPLEMAN, BETH       14 PC RENO AQUATIC   2:40.14  24              P    36.15  1:16.82  1:58.26
ROVO, MARINA          14 PC UNATTACHED PA  2:40.45  25              P    36.34  1:16.95  1:58.84

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  103                                   WOMENS   13-14   200 BREAST                                  EVENT  103
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WADDEL, SERENA        14 PC MONTEREY BAY   2:41.13  26              P    35.99  1:16.65  1:58.55
PRICE, AMANDA         14 PC NAPA VALLEY S  2:42.10  27              P    36.76  1:17.46  1:59.69
SILVERFOOTE, CHRIS    14 PC ORINDA AQUATI  2:42.45  28              P    35.88  1:16.69  1:59.09
BRENNAN, SHANA        13 PC PLEASANTON SE  2:42.60  29              P    36.77  1:17.56  1:59.76
LYONS, OLIVIA         14 PC TERRAPINS SWI  2:43.64  30              P    37.66  1:18.66  2:00.79
HANSEN, SARA          13 PC WALNUT CREEK   2:44.48  31              P    38.00  1:20.24  2:02.84
YANG, KATHERINE       13 PC PALO ALTO SWI  2:44.49  32              P    37.38  1:19.07  2:02.11
KROPP, JULIA          13 PC KORET YOUTH S  2:44.54  33              P    38.49  1:20.38  2:02.77
REED, KIRSTEN         13 PC PLEASANTON SE  2:44.56  34              P    37.28  1:18.93  2:01.84
MCCRIMMON, JAMIE      13 PC WALNUT CREEK   2:45.40  35              P    35.61  1:17.02  2:01.46
TAHERI, NICOLE        14 PC SAN JOSE AQUA  2:46.63  36              P    38.89  1:21.44  2:04.38
TAKAKI, CARLENE       14 PC SAN JOSE AQUA  2:46.72  37              P    38.43  1:21.21  2:04.12
DEL RIO, MICHELLE     13 PC ALMADEN SWIM   2:46.95  38              P    38.48  1:19.85  2:03.87
GENTRY, KELLY         13 PC SAN RAMON LIV  2:46.99  39              P    37.98  1:20.29  2:03.41
REYNOLDS, KELLY       13 PC TERRAPINS SWI  2:47.15  40              P    38.80  1:21.41  2:04.31
ZAFERES, BARBARA      14 PC SANTA CRUZ CO  2:47.59  41              P    38.96  1:22.22  2:04.99
JENKINS, COURTNEY     13 PC SAN RAMON LIV  2:49.10  42              P    39.24  1:21.73  2:05.20
TRAN, DENISE          14 PC SAN RAMON LIV  2:50.61  43              P    38.42  1:21.44  2:05.85
DEMERS, JULIE         14 PC SAN JOSE AQUA  2:50.82  44              P    39.05  1:22.59  2:06.66
CARLIG, POPPY         13 PC ORINDA AQUATI  2:50.95  45              P    38.03  1:19.85  1:59.15
HAWKINS, CAITLIN      13 PC SANTA CLARA S  2:52.16  46              P    39.34  1:23.38  2:08.37
SHARP, EMILY          14 PC ORINDA AQUATI  2:53.16  47              P    37.18  1:19.70  2:03.37
SALERNO, GABBY        14 PC LYNBROOK AQUA  2:53.36  48              P    37.20  1:20.30  2:06.41
ADLER, BRITTANY       14 PC STANFORD COVI  2:53.64  49              P    38.91  1:22.12  2:07.17
METCALF, VANESSA      14 PC ORINDA AQUATI  2:53.98  50              P    39.98  1:24.05  2:09.42
ESTEP, JESSICA        13 PC SAN RAMON LIV  2:54.74  51              P    40.39  1:24.16  2:08.84
HUFF, EMILY           14 PC HEADLSBURG SW  2:57.82  52              P    40.35  1:25.21  2:11.40
ATTERBURY, BRITTANY   14 PC HEADLSBURG SW  3:03.72  53              P    40.75  1:28.08  2:16.71
ROBERTSON, HOLLY      14 PC SAN FRANCISCO   DQUED                   P    36.67  1:18.50  2:02.69

============================================================================================================================
   EVENT  113                                   WOMENS   13-14   100 FLY                                     EVENT  113
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.69
 JR CHMPSHIP     58.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCHUYLER, MALLORY     14 PC TERRAPINS SWI    58.10   1    58.00 F1  P    27.31
                                                                    F    27.51
ROWE, ALI             14 PC TERRAPINS SWI    59.52   2    58.19 F2  P    28.24
                                                                    F    27.50
ARNOLD, KATIE         14 PC ORINDA AQUATI  1:00.96   4    59.77 F3  P    28.75
                                                                    F    28.07
BRADFORD, JACKIE      13 PC TERRAPINS SWI  1:00.57   3  1:00.17 F4  P    29.02
                                                                    F    28.65
BECK, SYLVIA          13 PC ORINDA AQUATI  1:01.23   5  1:01.00 F5  P    29.36
                                                                    F    29.05
BEYER, COURTNEY       13 PC STANFORD COVI  1:01.35   6  1:02.24 F6  P    29.11
                                                                    F    29.28
FERRARI, SARA BETH    13 PC SANTA CLARA S  1:02.47   9  1:02.50 F7  P    29.55
                                                                    F    29.64
WICKERSHAM, JENNIFER  13 PC SANTA CLARA S  1:02.63  10  1:02.69 F8  P    29.56
                                                                    F    29.77

SCHUYLER, MALLORY     14 PC TERRAPINS SWI    58.10   1              P    27.31
ROWE, ALI             14 PC TERRAPINS SWI    59.52   2              P    28.24
BRADFORD, JACKIE      13 PC TERRAPINS SWI  1:00.57   3              P    29.02
ARNOLD, KATIE         14 PC ORINDA AQUATI  1:00.96   4              P    28.75
BECK, SYLVIA          13 PC ORINDA AQUATI  1:01.23   5              P    29.36

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  113                                   WOMENS   13-14   100 FLY                                     EVENT  113
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BEYER, COURTNEY       13 PC STANFORD COVI  1:01.35   6              P    29.11
WOO, JENNIFER         14 PC MISSION SAN J  1:01.71   7              P    29.42
BURCIO, LINDSEY       14 PC TERRAPINS SWI  1:02.13   8              P    29.32
FERRARI, SARA BETH    13 PC SANTA CLARA S  1:02.47   9              P    29.55
WICKERSHAM, JENNIFER  13 PC SANTA CLARA S  1:02.63  10              P    29.56
BAILEY, LAUREN        14 PC MID PENINSULA  1:03.11  11              P    30.42
MOECKEL, KATIE        13 PC TIGER AQUATIC  1:03.41  12              P    30.04
PRICE, AMANDA         14 PC NAPA VALLEY S  1:03.73  13              P    29.83
SCHUYLER, MEGAN       14 PC TERRAPINS SWI  1:03.82  14              P    29.96
MONTOYA, KATIE        13 PC SANTA CLARA S  1:04.08  15              P    29.91
MAY, KAELON           14 PC TERRAPINS SWI  1:04.36  16              P    29.70
VANHORNE, KATIE       14 PC HEADLSBURG SW  1:04.59  17              P    29.43
FONG, MICHELLE        13 PC SAN FRANCISCO  1:05.12  18              P    30.86
ROGERS, REBECCA       14 PC WALNUT CREEK   1:05.16  19              P    30.94
CONTE, ADRIENNE       13 PC MONTEREY BAY   1:05.23  20              P    30.46
BEVER, MAGGIE         13 PC UNATTACHED PA  1:05.60  21              P    31.66
MACCHIAVELLI, CECILIA 14 PC UNATTACHED PA  1:05.83  22              P    29.93
SILVA, JENNIFER       13 PC SAN RAMON LIV  1:05.95  23              P    31.12
OCHS, JILLIAN         13 PC ORINDA AQUATI  1:06.08  24              P    30.93
REINGOLD, REBECCA     14 PC ORINDA AQUATI  1:06.11  25              P    32.54
FULLER, AMY           14 PC MAVERICKS      1:06.23  26              P    30.90
BYERS, LINDSEY        13 PC TIGER AQUATIC  1:06.26  27              P    30.84
DETTRICK, KATE        14 PC TERRAPINS SWI  1:06.43  29              P    31.76
TAHERI, NICOLE        14 PC SAN JOSE AQUA  1:06.43  28              P    31.39
SITTS, KELLY          13 PC STANFORD COVI  1:06.49  30              P    30.59
YANG, KATHERINE       13 PC PALO ALTO SWI  1:07.23  31              P    32.10
TAKAKI, CARLENE       14 PC SAN JOSE AQUA  1:07.37  32              P    31.52
FRAKA, LINDSAY        14 PC SAN JOSE AQUA  1:07.60  33              P    31.69
ATKINS, KRISTIN       14 PC CAMPBELL WAVE  1:07.62  34              P    31.58
HEMPLEMAN, BETH       14 PC RENO AQUATIC   1:07.71  35              P    31.98
BAERWALDT, KANDICE    14 PC WEST COAST AQ  1:07.92  36              P    31.21
SMITH, HELEN          13 PC SAN JOSE AQUA  1:08.94  37              P    31.85
ESTEP, JESSICA        13 PC SAN RAMON LIV  1:08.99  38              P    31.89
ZAFERES, BARBARA      14 PC SANTA CRUZ CO  1:09.12  39              P    32.60
DEL RIO, MICHELLE     13 PC ALMADEN SWIM   1:09.52  40              P    32.56
SILVERFOOTE, CHRIS    14 PC ORINDA AQUATI  1:10.87  41              P    33.41
GILLESS, LIBBY        14 PC FOG CITY HAMM  1:11.09  42              P    31.80
SALERNO, GABBY        14 PC LYNBROOK AQUA  1:11.62  43
DORIA, ANGELA         13 PC TERRAPINS SWI  1:13.49  44              P    34.07

============================================================================================================================
   EVENT   67                                   WOMENS   13-14   200 FLY                                     EVENT   67
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:03.69
 JR CHMPSHIP   2:07.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROWE, ALI             14 PC TERRAPINS SWI  2:10.16   1  2:08.65 F1  P    28.72  1:01.55  1:35.23
                                                                    F    28.61  1:00.73  1:34.28
BRADFORD, JACKIE      13 PC TERRAPINS SWI  2:16.12   8  2:13.01 F2  P    29.90  1:04.62  1:41.00
                                                                    F    30.14  1:04.35  1:38.75
SCHUYLER, MALLORY     14 PC TERRAPINS SWI  2:12.68   2  2:13.24 F3  P    30.78  1:05.38  1:39.16
                                                                    F    31.12  1:05.27  1:39.31
WOO, JENNIFER         14 PC MISSION SAN J  2:13.42   3  2:14.83 F4  P    30.74  1:05.25  1:39.80
                                                                    F    30.85  1:05.64  1:40.72
BEYER, COURTNEY       13 PC STANFORD COVI  2:14.14   4  2:16.37 F5  P    30.08  1:04.26  1:39.32
                                                                    F    30.61  1:04.95  1:40.33
TAHERI, NICOLE        14 PC SAN JOSE AQUA  2:15.63   6  2:17.75 F6  P    30.95  1:05.30  1:40.31
                                                                    F    31.20  1:05.76  1:41.73

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   67                                   WOMENS   13-14   200 FLY                                     EVENT   67
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MOECKEL, KATIE        13 PC TIGER AQUATIC  2:15.83   7  2:18.32 F7  P    31.08  1:05.74  1:41.85
                                                                    F    30.83  1:06.39  1:42.86
BECK, SYLVIA          13 PC ORINDA AQUATI  2:14.70   5  2:19.93 F8  P    29.98  1:03.54  1:38.36
                                                                    F    30.60  1:06.42  1:42.52

ROWE, ALI             14 PC TERRAPINS SWI  2:10.16   1              P    28.72  1:01.55  1:35.23
SCHUYLER, MALLORY     14 PC TERRAPINS SWI  2:12.68   2              P    30.78  1:05.38  1:39.16
WOO, JENNIFER         14 PC MISSION SAN J  2:13.42   3              P    30.74  1:05.25  1:39.80
BEYER, COURTNEY       13 PC STANFORD COVI  2:14.14   4              P    30.08  1:04.26  1:39.32
BECK, SYLVIA          13 PC ORINDA AQUATI  2:14.70   5              P    29.98  1:03.54  1:38.36
TAHERI, NICOLE        14 PC SAN JOSE AQUA  2:15.63   6              P    30.95  1:05.30  1:40.31
MOECKEL, KATIE        13 PC TIGER AQUATIC  2:15.83   7              P    31.08  1:05.74  1:41.85
BRADFORD, JACKIE      13 PC TERRAPINS SWI  2:16.12   8              P    29.90  1:04.62  1:41.00
BAILEY, LAUREN        14 PC MID PENINSULA  2:16.78   9              P    30.92  1:06.72  1:42.06
FERRARI, SARA BETH    13 PC SANTA CLARA S  2:18.10  10              P    30.84  1:05.35  1:42.27
WICKERSHAM, JENNIFER  13 PC SANTA CLARA S  2:19.01  11              P    31.37  1:07.35  1:43.59
PODESTO, MARISA       14 PC TIGER AQUATIC  2:19.07  12              P    32.20  1:07.12  1:42.86
SILVA, JENNIFER       13 PC SAN RAMON LIV  2:20.55  13              P    31.69  1:07.50  1:44.68
AVILLA, LEAH          14 PC SAN RAMON LIV  2:20.56  14              P    30.74  1:05.89  1:43.23
NAMBA, LEXIE          13 PC STANFORD COVI  2:21.56  15              P    32.17  1:07.79  1:44.46
ROGERS, REBECCA       14 PC WALNUT CREEK   2:21.63  16              P    14.31  1:07.98  1:44.23
METCALF, VANESSA      14 PC ORINDA AQUATI  2:24.17  17              P    33.41  1:10.85  1:47.96
BYERS, LINDSEY        13 PC TIGER AQUATIC  2:26.65  18              P    32.69  1:09.54  1:47.57
ATKINS, KRISTIN       14 PC CAMPBELL WAVE  2:28.35  19              P    32.59  1:09.32  1:48.01
TAKAKI, CARLENE       14 PC SAN JOSE AQUA  2:28.59  20              P    32.78  1:10.98  1:49.86
HOWARD-ANDERSON, JESS 13 PC SUNNYVALE SWI  2:32.97  21              P    34.01  1:13.63  1:53.53
BAERWALDT, KANDICE    14 PC WEST COAST AQ  2:33.58  22              P    33.21  1:12.87  1:53.73
ESTEP, JESSICA        13 PC SAN RAMON LIV  2:36.96  23              P    33.63  1:11.84  1:52.84

============================================================================================================================
   EVENT    1                                   WOMENS   13-14   200 I.M.                                    EVENT    1
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.79
 JR CHMPSHIP   2:09.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AVILLA, LEAH          14 PC SAN RAMON LIV  2:13.82   3  2:11.59 F1  P    29.59  1:05.17  1:43.39
                                                                    F    29.24  1:03.79  1:42.30
ARNOLD, KATIE         14 PC ORINDA AQUATI  2:12.70   1  2:11.96 F2  P    28.80  1:01.96  1:41.78
                                                                    F    28.32  1:01.78  1:41.69
SULPRIZIO, GINA       14 PC TERRAPINS SWI  2:13.04   2  2:12.72 F3  P    30.21  1:03.84  1:41.97
                                                                    F    30.30  1:04.74  1:42.67
SCHUYLER, MALLORY     14 PC TERRAPINS SWI  2:16.69   7  2:14.83 F4  P    29.48  1:02.90  1:44.87
                                                                    F    30.07  1:03.02  1:44.43
BAILEY, LAUREN        14 PC MID PENINSULA  2:16.12   4  2:16.07 F5  P    29.96  1:05.01  1:45.56
                                                                    F    30.36  1:05.03  1:45.81
WICKERSHAM, JENNIFER  13 PC SANTA CLARA S  2:16.55   6  2:16.27 F6  P    29.10  1:05.09  1:46.92
                                                                    F    29.54  1:05.76  1:46.81
HART, LINDSAY         13 PC TERRAPINS SWI  2:17.53   8  2:17.35 F7  P    31.29  1:04.00  1:46.64
                                                                    F    32.04  1:04.90  1:46.75
BRADFORD, JACKIE      13 PC TERRAPINS SWI  2:16.19   5  2:20.97 F8  P    28.89  1:03.70  1:46.04
                                                                    F    29.65  1:05.19  1:49.16

ARNOLD, KATIE         14 PC ORINDA AQUATI  2:12.70   1              P    28.80  1:01.96  1:41.78
SULPRIZIO, GINA       14 PC TERRAPINS SWI  2:13.04   2              P    30.21  1:03.84  1:41.97
AVILLA, LEAH          14 PC SAN RAMON LIV  2:13.82   3              P    29.59  1:05.17  1:43.39
BAILEY, LAUREN        14 PC MID PENINSULA  2:16.12   4              P    29.96  1:05.01  1:45.56
BRADFORD, JACKIE      13 PC TERRAPINS SWI  2:16.19   5              P    28.89  1:03.70  1:46.04
WICKERSHAM, JENNIFER  13 PC SANTA CLARA S  2:16.55   6              P    29.10  1:05.09  1:46.92

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    1                                   WOMENS   13-14   200 I.M.                                    EVENT    1
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCHUYLER, MALLORY     14 PC TERRAPINS SWI  2:16.69   7              P    29.48  1:02.90  1:44.87
HART, LINDSAY         13 PC TERRAPINS SWI  2:17.53   8              P    31.29  1:04.00  1:46.64
NAMBA, LEXIE          13 PC STANFORD COVI  2:17.68   9              P    31.40  1:08.24  1:46.26
MORGAN, ERIN          14 PC WEST COAST AQ  2:18.21  10              P    30.15  1:06.22  1:46.29
ROWE, ALI             14 PC TERRAPINS SWI  2:18.61  11
BEYER, COURTNEY       13 PC STANFORD COVI  2:18.77  12              P    29.79  1:05.02  1:47.16
TAHERI, NICOLE        14 PC SAN JOSE AQUA  2:19.05  13              P    30.77  1:07.22  1:49.00
KENDALL, ASHLEY       13 PC MISSION SAN J  2:19.08  14              P    30.81  1:07.78  1:46.46
MAY, KAELON           14 PC TERRAPINS SWI  2:19.13  15              P    29.65  1:05.12  1:46.83
OCHS, JILLIAN         13 PC ORINDA AQUATI  2:19.25  16              P    31.10  1:06.80  1:46.45
HEMPLEMAN, BETH       14 PC RENO AQUATIC   2:20.38  17              P    31.42  1:07.84  1:48.41
WUNSCHEL, MARI        14 PC SANTA ROSA NE  2:20.47  18              P    30.91  1:06.43  1:48.03
METCALF, VANESSA      14 PC ORINDA AQUATI  2:21.01  19
SILVA, JENNIFER       13 PC SAN RAMON LIV  2:21.04  20              P    30.90  1:07.27  1:49.73
BEVER, MAGGIE         13 PC UNATTACHED PA  2:21.21  21              P    33.21  1:09.63  1:49.77
BRAGG, JA-NEIL        13 PC DELTA VALLEY   2:21.32  23              P    30.93  1:06.41  1:48.76
FERRARI, SARA BETH    13 PC SANTA CLARA S  2:21.32  22              P    30.04  1:06.65  1:49.93
SCHUYLER, MEGAN       14 PC TERRAPINS SWI  2:22.12  24
MUENTER, JENNA        14 PC SAN RAMON LIV  2:22.16  25              P    32.50  1:07.63  1:47.61
TAKAKI, CARLENE       14 PC SAN JOSE AQUA  2:22.18  26              P    31.21  1:07.40  1:50.29
BYERS, LINDSEY        13 PC TIGER AQUATIC  2:22.55  27              P    31.02  1:08.21  1:49.36
CHERRY, RACHEL        13 PC SANTA CRUZ CO  2:23.85  28              P    31.01  1:07.88  1:51.95
BURCIO, LINDSEY       14 PC TERRAPINS SWI  2:24.00  29              P    29.87  1:07.56  1:50.56
BRENNAN, SHANA        13 PC PLEASANTON SE  2:24.86  30              P    32.15  1:07.83  1:50.92
CONTE, ADRIENNE       13 PC MONTEREY BAY   2:25.02  31
SILVERFOOTE, CHRIS    14 PC ORINDA AQUATI  2:25.51  32              P    32.08  1:09.90  1:51.53
MONTOYA, KATIE        13 PC SANTA CLARA S  2:26.00  33              P    30.65  1:08.86  1:52.86
DORIA, ANGELA         13 PC TERRAPINS SWI  2:26.50  34              P    32.76  1:10.90  1:51.61
SITTS, KELLY          13 PC STANFORD COVI  2:26.85  35              P    31.48  1:07.25  1:51.88
KNIGHT, KAYLEIGH      13 PC SAN JOSE AQUA  2:26.92  36              P    31.94  1:12.44  1:52.82
NAVILHON, MELISSA     13 PC TERRAPINS SWI  2:27.00  37              P    31.97  1:08.57  1:55.00
KROPP, JULIA          13 PC KORET YOUTH S  2:27.04  38              P    33.09  1:09.77  1:54.04
ESTEP, JESSICA        13 PC SAN RAMON LIV  2:27.05  39              P    32.05  1:07.47  1:53.13
BARRAZA, ERIKA        14 PC TERRAPINS SWI  2:27.42  40              P    32.74  1:08.88  1:54.75
JIANG, SHAN-SHAN      14 PC TERRAPINS SWI  2:27.47  41              P    32.29  1:09.35  1:53.21
JOHNSON, EVA          14 PC ORINDA AQUATI  2:27.72  42              P    30.95  1:09.57  1:54.59
SALLEE, MARIA         13 PC SEBASTAPOL SE  2:28.63  43              P    32.89  1:11.20  1:53.28
SCHERBART, KRISTA     13 PC MORGAN HILL S  2:28.73  44              P    32.40  1:08.22  1:53.79
NORDSTROM, BRITTA     14 PC SAN BENITO AQ  2:30.29  45
SURYOUTOMO, TANYA     13 PC MISSION SAN J  2:30.36  46              P    32.28  1:09.97  1:57.01
HODGKINSON, SYDNEY    14 PC ORINDA AQUATI  2:31.09  47              P    31.66  1:09.87  1:57.28
SMITH, HELEN          13 PC SAN JOSE AQUA  2:31.54  48              P    32.28  1:10.30  1:57.58
ZAFERES, BARBARA      14 PC SANTA CRUZ CO  2:32.27  49              P    33.02  1:11.94  1:55.86
BANKS, MELISSA        14 PC CABRILLO THRE   DQUED                   P    30.16  1:05.50  1:44.42
BECK, SYLVIA          13 PC ORINDA AQUATI   DQUED                   P    29.30  1:05.66  1:46.89
GARDNER, JULIE        14 PC TERRAPINS SWI   DQUED
HANSEN, SARA          13 PC WALNUT CREEK    DQUED
MCPHERSON, AMANDA     13 PC STANFORD COVI   DQUED                   P    33.72  1:14.07  1:57.97
SCHULTZ, MEGAN        14 PC SAN RAMON LIV   DQUED
WADDEL, SERENA        14 PC MONTEREY BAY    DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   77                                   WOMENS   13-14   400 I.M.                                    EVENT   77
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:24.29
 JR CHMPSHIP   4:33.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AVILLA, LEAH          14 PC SAN RAMON LIV  4:41.49   2  4:33.57 F1  P    30.76  1:05.85  1:42.26  2:18.58  2:58.44  3:38.28  4:10.18
                                                                    F    30.60  1:04.62  1:40.56  2:16.69  2:55.65  3:34.06  4:04.47
BANKS, MELISSA        14 PC CABRILLO THRE  4:40.84   1  4:33.61 F2  P    30.88  1:06.56  1:42.46  2:17.43  2:57.06  3:37.99  4:10.19
                                                                    F    30.81  1:05.97  1:40.61  2:14.72  2:54.52  3:33.95  4:04.76
SULPRIZIO, GINA       14 PC TERRAPINS SWI  4:42.42   3  4:41.75 F3  P    30.58  1:05.80  1:41.77  2:17.54  2:56.44  3:36.89  4:10.26
                                                                    F    30.47  1:06.57  1:41.42  2:16.84  2:56.39  3:37.55  4:10.10
BAILEY, LAUREN        14 PC MID PENINSULA  4:45.47   4  4:44.18 F4  P    31.00  1:07.08  1:42.84  2:18.83  2:59.92  3:41.25  4:13.69
                                                                    F    31.28  1:06.65  1:42.83  2:18.68  2:59.62  3:41.38  4:13.79
MAY, KAELON           14 PC TERRAPINS SWI  4:47.16   6  4:44.55 F5  P    29.90  1:04.65  1:40.80  2:17.42  2:58.89  3:41.20  4:14.77
                                                                    F    29.61  1:04.44  1:40.73  2:16.79  2:58.63  3:41.12  4:13.67
NAMBA, LEXIE          13 PC STANFORD COVI  4:47.17   7  4:44.66 F6  P    32.02  1:08.19  1:46.71  2:26.06  3:04.23  3:42.91  4:15.57
                                                                    F    31.84  1:07.02  1:44.92  2:23.92  3:02.56  3:41.07  4:13.47
WICKERSHAM, JENNIFER  13 PC SANTA CLARA S  4:45.55   5  4:46.14 F7  P    30.20  1:05.88  1:43.61  2:20.14  3:02.64  3:45.23  4:15.84
                                                                    F    30.95  1:06.15  1:43.80  2:20.34  3:02.42  3:45.40  4:16.59
MORGAN, ERIN          14 PC WEST COAST AQ  4:48.50   8  5:04.91 F8  P    31.15  1:07.02  1:46.25  2:22.48  3:02.85  3:44.27  4:17.24
                                                                    F    32.10  1:10.17  1:50.12  2:29.31  3:13.05  3:55.73  4:30.72

BANKS, MELISSA        14 PC CABRILLO THRE  4:40.84   1              P    30.88  1:06.56  1:42.46  2:17.43  2:57.06  3:37.99  4:10.19
AVILLA, LEAH          14 PC SAN RAMON LIV  4:41.49   2              P    30.76  1:05.85  1:42.26  2:18.58  2:58.44  3:38.28  4:10.18
SULPRIZIO, GINA       14 PC TERRAPINS SWI  4:42.42   3              P    30.58  1:05.80  1:41.77  2:17.54  2:56.44  3:36.89  4:10.26
BAILEY, LAUREN        14 PC MID PENINSULA  4:45.47   4              P    31.00  1:07.08  1:42.84  2:18.83  2:59.92  3:41.25  4:13.69
WICKERSHAM, JENNIFER  13 PC SANTA CLARA S  4:45.55   5              P    30.20  1:05.88  1:43.61  2:20.14  3:02.64  3:45.23  4:15.84
MAY, KAELON           14 PC TERRAPINS SWI  4:47.16   6              P    29.90  1:04.65  1:40.80  2:17.42  2:58.89  3:41.20  4:14.77
NAMBA, LEXIE          13 PC STANFORD COVI  4:47.17   7              P    32.02  1:08.19  1:46.71  2:26.06  3:04.23  3:42.91  4:15.57
MORGAN, ERIN          14 PC WEST COAST AQ  4:48.50   8              P    31.15  1:07.02  1:46.25  2:22.48  3:02.85  3:44.27  4:17.24
SCHUYLER, MALLORY     14 PC TERRAPINS SWI  4:48.76   9              P    31.56  1:07.21  1:43.52  2:18.42  3:00.97  3:44.33  4:17.04
HEMPLEMAN, BETH       14 PC RENO AQUATIC   4:51.69  10              P    32.50  1:10.03  1:46.44  2:22.35  3:03.08  3:44.32  4:17.53
SILVA, JENNIFER       13 PC SAN RAMON LIV  4:51.96  11              P    32.68  1:08.31  1:46.69  2:23.59  3:06.07  3:48.40  4:20.79
HART, LINDSAY         13 PC TERRAPINS SWI  4:52.10  12              P    32.52  1:11.29  1:45.69  2:19.62  3:03.68  3:47.52  4:20.05
PODESTO, MARISA       14 PC TIGER AQUATIC  4:53.59  13              P    31.95  1:07.51  1:44.81  2:21.63  3:04.14  3:47.23  4:21.21
BEYER, COURTNEY       13 PC STANFORD COVI  4:54.31  14              P    31.34  1:07.57  1:46.02  2:23.50  3:06.29  3:48.26  4:21.75
MONTOYA, KATIE        13 PC SANTA CLARA S  4:55.81  15              P    32.27  1:09.15  1:47.47  2:25.37  3:08.90  3:52.70  4:24.34
FERRARI, SARA BETH    13 PC SANTA CLARA S  4:58.05  16              P    31.37  1:08.02  1:45.73  2:23.01  3:07.10  3:51.22  4:25.10
KENDALL, ASHLEY       13 PC MISSION SAN J  4:58.44  17              P    32.28  1:09.50  1:48.44  2:27.34  3:07.22  3:48.08  4:24.14
BYERS, LINDSEY        13 PC TIGER AQUATIC  4:58.60  18              P    32.23  1:08.46  1:47.42  2:25.94  3:07.40  3:49.56  4:24.27
TAKAKI, CARLENE       14 PC SAN JOSE AQUA  4:58.61  19              P    32.77  1:11.38  1:49.30  2:26.79  3:09.70  3:53.60  4:27.79
BECK, SYLVIA          13 PC ORINDA AQUATI  4:58.69  20              P    31.11  1:08.04  1:47.38  2:25.99  3:08.95  3:52.37  4:25.75
SCHULTZ, MEGAN        14 PC SAN RAMON LIV  4:59.41  21              P    32.89  1:11.08  1:50.76  2:29.02  3:10.41  3:51.54  4:25.76
KROPP, JULIA          13 PC KORET YOUTH S  5:00.21  22              P    32.83  1:10.96  1:48.65  2:25.67  3:08.99  3:52.40  4:26.43
ROGERS, REBECCA       14 PC WALNUT CREEK   5:02.14  23              P    32.30  1:10.07  1:48.52  2:26.82  3:11.93  3:56.43  4:29.50
CHU, JESSICA          13 PC MID PENINSULA  5:04.04  24              P    32.90  1:10.91  1:48.84  2:27.51  3:10.41  3:54.41  4:29.57
HANSEN, SARA          13 PC WALNUT CREEK   5:04.37  25              P    33.79  1:13.19  1:52.41  2:29.86  3:12.67  3:55.73  4:30.99
CHERRY, RACHEL        13 PC SANTA CRUZ CO  5:05.51  26              P    33.44  1:12.60  1:51.75  2:29.97  3:14.53  4:00.27  4:33.24
ESTEP, JESSICA        13 PC SAN RAMON LIV  5:05.65  27              P    32.43  1:10.88  1:49.41  2:27.76  3:12.69  3:57.76  4:31.95
BRENNAN, SHANA        13 PC PLEASANTON SE  5:05.66  28              P    33.38  1:12.78  1:51.50  2:28.43  3:12.22  3:55.56  4:31.93
NAVILHON, MELISSA     13 PC TERRAPINS SWI  5:06.29  29              P    33.55  1:12.63  1:51.64  2:29.00  3:14.56  4:00.03  4:33.66
DORIA, ANGELA         13 PC TERRAPINS SWI  5:06.90  30              P    34.13  1:14.33  1:53.94  2:34.10  3:14.07  3:55.28  4:30.82
TRAN, DENISE          14 PC SAN RAMON LIV  5:11.87  31              P    32.96  1:13.15  1:52.23  2:30.96  3:14.78  3:59.31  4:36.07
BAERWALDT, KANDICE    14 PC WEST COAST AQ  5:11.89  32              P    32.90  1:10.84  1:53.40  2:34.45  3:19.17  4:04.63  4:39.22
SITTS, KELLY          13 PC STANFORD COVI  5:11.96  33              P    31.92  1:11.40  1:51.14  2:30.37  3:14.60  3:59.60  4:36.55
ROVO, MARINA          14 PC UNATTACHED PA  5:16.72  34              P    33.84  1:13.11  1:57.78  2:39.98  3:21.93  4:05.31  4:41.79
DEL RIO, MICHELLE     13 PC ALMADEN SWIM   5:17.91  35              P    13.56  1:11.96  1:53.45  2:36.53  3:20.67  4:06.36  4:41.80
SMITH, HELEN          13 PC SAN JOSE AQUA  5:18.56  36              P    32.95  1:12.86  1:52.07  2:30.27  3:19.09  4:08.14  4:44.37
WATANABE, KIRSTEN     14 PC PLEASANTON SE  5:23.85  37              P    34.24  1:16.05  1:56.25  2:35.41  3:22.98  4:11.15  4:48.00
BRAGG, JA-NEIL        13 PC DELTA VALLEY    DQUED                   P    31.78  1:08.41  1:46.70  2:23.85  3:06.45  3:49.03  4:23.13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   77                                   WOMENS   13-14   400 I.M.                                    EVENT   77
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TAHERI, NICOLE        14 PC SAN JOSE AQUA   DQUED                   P    32.13  1:08.62  1:48.13  2:25.82  3:08.51  3:51.30  4:23.61

============================================================================================================================
   EVENT  121                                   WOMENS   13-18   1000 FREE                                   EVENT  121
============================================================================================================================
    NATIONAL  10:01.09
 JR CHMPSHIP  10:21.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BANKS, MELISSA        14 PC CABRILLO THRE              10:43.07   1
SILVA, JENNIFER       13 PC SAN RAMON LIV              10:52.62   2      29.87  1:02.87  1:36.64  2:09.98  2:43.11  3:16.29  3:49.16
                                                                       4:21.90  4:54.46  5:27.11  5:59.50  6:32.39  7:05.04  7:37.44
                                                                       8:09.89  8:42.65  9:15.26  9:48.07 10:20.61
PLUME, ELIZABETH      15 PC PALO ALTO SWI              10:53.66   3      30.03  1:03.22  1:36.14  2:08.89  2:41.71  3:14.09  3:46.92
                                                                       4:19.86  4:52.77  5:25.70  5:58.79  6:31.80  7:04.67  7:37.28
                                                                       8:10.09  8:42.94  9:15.67  9:48.88 10:21.72
HART, LINDSAY         13 PC TERRAPINS SWI              10:56.96   4      29.14  1:01.57  1:34.22  2:07.09  2:39.80  3:13.09  3:46.26
                                                                       4:19.50  4:52.74  5:25.99  5:59.12  6:32.58  7:05.78  7:39.09
                                                                       8:12.87  8:46.17  9:19.74  9:52.91 10:26.24
SATER, KATY           15 PC SAN RAMON LIV              10:57.44   5      29.64  1:02.15  1:35.09  2:07.82  2:40.77  3:13.42  3:46.48
                                                                       4:19.79  4:52.86  5:26.42  5:59.43  6:32.46  7:05.36  7:38.46
                                                                       8:11.69  8:45.09  9:18.11  9:51.21 10:24.59
NAMBA, LEXIE          13 PC STANFORD COVI              10:58.24   6      31.03  1:04.21  1:37.46  2:10.77  2:44.04  3:17.24  3:50.48
                                                                       4:23.91  4:56.93  5:30.37  6:03.69  6:36.97  7:10.22  7:43.14
                                                                       8:16.36  8:49.63  9:22.01  9:54.41 10:26.82
LEVY, SOPHIE          15 PC ORINDA AQUATI              11:02.40   7      30.50  1:03.77  1:37.45  2:11.22  2:45.30  3:19.10  3:52.95
                                                                       4:26.48  5:00.13  5:33.68  6:07.10  6:40.29  7:13.28  7:46.58
                                                                       8:19.62  8:52.66  9:25.78  9:58.82 10:31.85
WELLS, BROOKE         16 PC EL TORO AQUAT              11:02.50   8      29.63  1:01.92  1:35.05  2:08.03  2:41.39  3:14.11  3:47.59
                                                                       4:20.59  4:54.43  5:28.24  6:02.05  6:35.75  7:09.81  7:43.38
                                                                       8:16.81  8:50.19  9:23.97  9:56.85 10:30.09
SHAW, DANA            15 PC ALMADEN SWIM               11:03.27   9      30.65  1:03.72  1:37.04  2:10.03  2:43.20  3:16.21  3:49.70
                                                                       4:23.42  4:57.01  5:30.45  6:03.41  6:36.70  7:09.70  7:42.86
                                                                       8:16.38  8:49.59  9:23.06  9:57.50 10:31.28
ROWE, ALI             14 PC TERRAPINS SWI              11:04.94  10      30.13  1:03.19  1:37.08  2:10.57  2:43.77  3:17.23  3:51.00
                                                                       4:24.55  4:57.96  5:31.54  6:04.57  6:37.91  7:11.38  7:44.02
                                                                       8:17.74  8:50.99  9:24.82  9:58.16 10:31.48
ROGERS, REBECCA       14 PC WALNUT CREEK               11:05.88  11      30.71  1:04.52  1:37.64  2:10.37  2:43.91  3:16.80  3:50.33
                                                                       4:23.95  4:57.01  5:30.68  6:04.29  6:37.90  7:11.53  7:45.41
                                                                       8:19.19  8:52.81  9:26.85 10:00.35 10:33.83
CORNELL, ABBEY        15 PC CABRILLO THRE              11:06.84  12      30.54  1:04.74  1:39.05  2:12.71  2:46.70  3:20.19  3:53.68
                                                                       4:27.13  5:00.12  5:33.88  6:07.74  6:41.22  7:14.71  7:48.58
                                                                       8:22.13  8:55.64  9:29.18 10:02.44 10:35.78
PODESTO, MARISA       14 PC TIGER AQUATIC              11:11.59  13      30.68  1:03.92  1:37.60  2:11.61  2:45.48  3:18.99  3:52.67
                                                                       4:26.98  5:01.15  5:35.27  6:09.28  6:43.52  7:17.62  7:51.64
                                                                       8:25.26  8:59.21  9:33.08 10:06.61 10:40.08
MILLIGAN, MEREDITH    15 PC BARRACUDA AQU              11:11.94  14      31.03  1:04.16  1:38.02  2:12.36  2:46.28  3:19.93  3:53.89
                                                                       4:27.52  5:01.54  5:35.64  6:09.75  6:43.93  7:18.13  7:52.36
                                                                       8:26.56  9:00.91  9:33.31 10:06.33 10:39.62
WOERTMAN, IRENE       16 PC WEST COAST AQ              11:15.22  15      30.99  1:04.50  1:38.88  2:13.23  2:47.22  3:21.50  3:56.07
                                                                       4:30.54  5:05.11  5:39.67  6:13.80  6:47.61  7:21.90  7:55.99
                                                                       8:30.38  9:03.09  9:36.84 10:10.00 10:43.00
RUPNIK, CHRISTINA     15 PC TERRAPINS SWI              11:16.68  16      32.09  1:06.21  1:40.94  2:15.98  2:49.91  3:24.39  3:58.69
                                                                       4:32.59  5:06.71  5:41.10  6:15.20  6:49.25  7:23.47  7:57.34
                                                                       8:30.84  9:04.12  9:37.89 10:11.57 10:44.99
POIRIER, MEGAN        17 PC PLEASANTON SE              11:17.74  17      31.85  1:05.39  1:38.84  2:12.52  2:46.40  3:20.26  3:54.23
                                                                       4:28.01  5:01.80  5:35.94  6:09.94  6:43.94  7:18.26  7:52.84
                                                                       8:26.96  9:01.27  9:35.53 10:09.74 10:44.12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  121                                   WOMENS   13-18   1000 FREE                                   EVENT  121
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LAMAY, CHELSEA        14 PC PLEASANTON SE              11:19.19  18      31.50  1:04.97  1:38.51  2:12.37  2:46.31  3:20.28  3:54.55
                                                                       4:28.56  5:03.05  5:37.76  6:12.08  6:46.27  7:20.34  7:54.55
                                                                       8:29.30  9:03.64  9:37.50 10:11.62 10:45.84
FINK, LAUREL          16 PC MONTEREY BAY               11:20.35  19      30.09  1:03.49  1:37.72  2:12.12  2:46.83  3:21.31  3:55.62
                                                                       4:30.14  5:04.64  5:38.73  6:13.06  6:47.46  7:21.42  7:56.25
                                                                       8:30.51  9:04.51  9:39.11 10:13.44 10:47.70
WADDEL, SERENA        14 PC MONTEREY BAY               11:21.92  20      31.91  1:06.14  1:41.59  2:16.34  2:50.80  3:25.24  3:59.64
                                                                       4:33.69  5:08.05  5:42.17  6:16.40  6:50.54  7:24.20  7:58.44
                                                                       8:32.19  9:06.19  9:40.62 10:14.94 10:49.49
MCCARTHY, MONICA      17 PC PLEASANTON SE              11:24.36  21      31.33  1:05.02  1:39.35  2:13.86  2:48.36  3:22.89  3:57.17
                                                                       4:31.99  5:06.67  5:41.11  6:15.00  6:49.55  7:23.75  7:58.47
                                                                       8:33.06  9:07.52  9:42.06 10:16.34 10:50.76
VAN HEMERT, HEATHER   17 PC SEBASTAPOL SE              11:25.72  22      30.90  1:04.64  1:39.18  2:13.69  2:47.68  3:22.54  3:56.93
                                                                       4:31.75  5:05.72  5:40.32  6:15.59  6:49.51  7:24.69  7:59.68
                                                                       8:34.88  9:10.09  9:44.75 10:19.18 10:52.84
SMITH, LAUREN         15 PC SAN JOSE AQUA              11:32.36  23      31.00  1:04.64  1:39.60  2:14.83  2:49.72  3:24.93  4:00.38
                                                                       4:35.39  5:10.61  5:45.86  6:20.81  6:56.25  7:31.32  8:05.39
                                                                       8:40.32  9:14.82  9:49.52 10:23.79 10:58.49
SILVA, CRYSTAL        15 PC HEADLSBURG SW              11:32.46  24      32.05  1:06.08  1:40.46  2:15.26  2:50.31  3:25.44  4:00.83
                                                                       4:35.94  5:11.21  5:46.51  6:21.63  6:56.81  7:31.99  8:07.16
                                                                       8:41.91  9:16.53  9:51.05 10:25.71 10:59.96
HOULETTE, LEA         16 PC UNATTACHED PA              11:34.49  25      32.12  1:06.74  1:41.35  2:16.11  2:51.02  3:25.62  4:00.51
                                                                       4:35.41  5:10.34  5:45.19  6:20.26  6:55.51  7:30.97  8:06.15
                                                                       8:41.45  9:16.70  9:51.52 10:26.40 11:01.02
CHERRY, RACHEL        13 PC SANTA CRUZ CO              11:35.44  26      29.66  1:03.40  1:37.65  2:12.56  2:48.11  3:24.34  3:59.50
                                                                       4:34.98  5:10.41  5:45.98  6:21.53  6:56.88  7:32.23  8:07.65
                                                                       8:42.91  9:17.47  9:52.77 10:27.70 11:01.90
BAERWALDT, KANDICE    14 PC WEST COAST AQ              11:36.19  27      31.40  1:06.10  1:40.98  2:16.05  2:51.19  3:26.41  4:01.90
                                                                       4:36.79  5:11.71  5:46.40  6:21.31  6:56.55  7:31.56  8:06.82
                                                                       8:41.71  9:17.06  9:52.54 10:28.16 11:02.96
GRIMM, ERIN           15 PC SANTA ROSA NE              11:38.97  28      31.21  1:05.56  1:40.11  2:15.45  2:50.89  3:27.01  4:02.91
                                                                       4:38.66  5:14.84  5:50.87  6:25.23  6:59.93  7:34.86  8:10.30
                                                                       8:45.70  9:20.40  9:55.60 10:30.60 11:04.53
NAVILHON, MELISSA     13 PC TERRAPINS SWI              11:43.13  29      31.38  1:05.70  1:41.19  2:16.62  2:51.73  3:26.66  4:01.53
                                                                       4:36.90  5:12.58  5:48.01  6:23.10  6:58.72  7:34.64  8:09.96
                                                                       8:45.68  9:21.14  9:56.84 10:32.77 11:08.10
WATANABE, KIRSTEN     14 PC PLEASANTON SE              11:53.42  30      32.39  1:08.01  1:43.10  2:18.28  2:53.65  3:29.78  4:05.18
                                                                       4:41.02  5:16.53  5:53.65  6:29.57  7:05.82  7:42.34  8:19.01
                                                                       8:55.22  9:30.62 10:05.77 10:41.55 11:18.53
GREGG, LAURA          14 PC STANFORD COVI              11:54.50  31      31.53  1:07.26  1:43.55  2:19.80  2:56.42  3:32.98  4:09.33
                                                                       4:46.19  5:22.43  5:58.42  6:34.36  7:10.36  7:46.46  8:22.45
                                                                       8:58.01  9:33.41 10:09.12 10:44.89 11:20.17
ZELAYA, PATRICIA      13 PC TERRAPINS SWI              11:54.64  32      32.16  1:07.22  1:43.02  2:18.48  2:54.12  3:29.87  4:05.93
                                                                       4:42.08  5:17.80  5:54.22  6:30.69  7:07.09  7:42.68  8:18.49
                                                                       8:54.76  9:30.93 10:07.15 10:43.51 11:19.65
GUTIERREZ, SARAH      13 PC WEST COAST AQ              12:02.33  33      32.35  1:08.14  1:44.13  2:20.65  2:57.28  3:33.87  4:10.43
                                                                       4:46.74  5:23.43  5:59.69  6:35.67  7:12.25  7:47.92  8:24.23
                                                                       9:00.66  9:37.62 10:14.02 10:50.49 11:26.85

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   41                                   WOMENS   13-18   1650 FREE                                   EVENT   41
============================================================================================================================
    NATIONAL  16:46.89
 JR CHMPSHIP  17:24.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BANKS, MELISSA        14 PC CABRILLO THRE              17:44.06   1      28.97  1:00.65  1:32.70  2:04.88  2:37.14  3:09.67  3:41.85
                                                                       4:14.23  4:46.78  5:19.25  5:52.03  6:24.60  6:57.30  7:29.84
                                                                       8:02.33  8:35.02  9:07.86  9:40.13 10:12.60 10:44.86 11:17.21
                                                                      11:49.63 12:22.18 12:54.80 13:27.12 13:59.45 14:32.04 15:04.49
                                                                      15:36.51 16:08.99 16:41.15 17:13.25
WICKERSHAM, JENNIFER  13 PC SANTA CLARA S              17:46.88   2      29.95  1:02.74  1:35.81  2:08.76  2:41.79  3:14.78  3:47.65
                                                                       4:20.57  4:53.11  5:26.00  5:58.21  6:30.81  7:04.00  7:36.58
                                                                       8:09.19  8:41.95  9:14.53  9:47.05 10:19.30 10:51.51 11:23.92
                                                                      11:55.98 12:28.29 13:00.77 13:33.22 14:05.24 14:37.38 15:09.71
                                                                      15:41.51 16:13.44 16:45.23 17:16.81
WELLS, BROOKE         16 PC EL TORO AQUAT              18:06.72   3      30.43  1:03.54  1:37.19  2:10.26  2:43.41  3:16.37  3:49.58
                                                                       4:22.74  4:55.51  5:28.63  6:01.82  6:34.54  7:07.59  7:40.49
                                                                       8:13.41  8:46.52  9:19.67  9:52.83 10:26.11 10:59.24 11:31.76
                                                                      12:04.76 12:38.10 13:10.78 13:43.59 14:16.45 14:49.85 15:23.32
                                                                      15:56.39 16:28.98 17:01.99 17:34.82
SILVA, JENNIFER       13 PC SAN RAMON LIV              18:10.34   4      30.35  1:03.45  1:36.31  2:09.08  2:41.79  3:14.73  3:47.63
                                                                       4:20.52  4:53.32  5:26.02  5:58.72  6:31.37  7:04.13  7:37.33
                                                                       8:10.29  8:43.49  9:16.46  9:49.52 10:22.67 10:55.94 11:29.24
                                                                      12:02.37 12:35.84 13:09.36 13:42.98 14:16.41 14:50.10 15:23.56
                                                                      15:56.91 16:30.36 17:03.93 17:37.24
SATER, KATY           15 PC SAN RAMON LIV              18:19.99   5      29.93  1:02.71  1:35.70  2:08.71  2:41.97  3:15.37  3:48.34
                                                                       4:21.49  4:54.95  5:28.62  6:02.22  6:35.75  7:09.20  7:42.85
                                                                       8:16.37  8:50.33  9:23.80  9:57.59 10:31.42 11:04.37 11:37.97
                                                                      12:11.54 12:45.05 13:19.24 13:52.55 14:26.19 14:59.58 15:33.10
                                                                      16:06.79 16:40.28 17:13.80 17:47.40
BIENATI, CHRISTINA    16 PC UNATTACHED PA              18:20.35   6      29.96  1:02.24  1:35.30  2:08.59  2:41.52  3:15.03  3:48.39
                                                                       4:21.80  4:55.47  5:29.01  6:02.43  6:35.98  7:09.84  7:43.60
                                                                       8:16.97  8:50.79  9:24.39  9:58.14 10:32.14 11:05.74 11:39.73
                                                                      12:12.78 12:46.48 13:20.36 13:54.35 14:27.74 15:01.39 15:35.08
                                                                      16:08.91 16:42.29 17:15.28 17:48.53
ROWE, ALI             14 PC TERRAPINS SWI              18:22.23   7      30.84  1:04.15  1:37.43  2:11.22  2:45.05  3:18.79  3:52.43
                                                                       4:26.39  5:00.47  5:34.22  6:07.26  6:40.85  7:14.40  7:47.89
                                                                       8:21.62  8:55.12  9:28.27 10:01.97 10:35.58 11:09.13 11:42.36
                                                                      12:16.00 12:49.49 13:23.19 13:56.86 14:30.11 15:03.67 15:37.37
                                                                      16:11.21 16:44.82 17:18.16 17:51.45
MCCARTHY, MONICA      17 PC PLEASANTON SE              18:48.39   8      31.28  1:04.84  1:38.81  2:12.60  2:46.51  3:20.61  3:54.42
                                                                       4:28.45  5:02.76  5:37.17  6:11.02  6:45.28  7:19.95  7:54.03
                                                                       8:28.45  9:03.08  9:37.75 10:12.24 10:46.86 11:21.44 11:55.77
                                                                      12:30.05 13:04.60 13:38.89 14:13.29 14:47.67 15:22.39 15:57.03
                                                                      16:31.55 17:06.22 17:40.29 18:14.69
MILLIGAN, MEREDITH    15 PC BARRACUDA AQU              18:50.04   9      30.31  1:03.28  1:36.49  2:09.78  2:43.60  3:17.76  3:51.54
                                                                       4:26.05  5:00.34  5:34.93  6:09.28  6:43.10  7:17.30  7:51.99
                                                                       8:26.35  9:00.61  9:35.08 10:09.54 10:44.02 11:18.84 11:53.31
                                                                      12:28.14 13:02.76 13:37.40 14:12.36 14:47.64 15:22.30 15:56.81
                                                                      16:31.55 17:06.38 17:41.50 18:16.13
WOERTMAN, IRENE       16 PC WEST COAST AQ              18:59.47  10      31.06  1:04.53  1:38.28  2:11.76  2:45.53  3:19.53  3:53.60
                                                                       4:27.75  5:02.40  5:37.06  6:11.80  6:46.65  7:21.58  7:56.48
                                                                       8:31.33  9:06.18  9:41.28 10:16.30 10:51.55 11:26.48 12:01.25
                                                                      12:36.28 13:11.35 13:45.86 14:21.28 14:56.27 15:31.22 16:06.46
                                                                      16:41.08 17:16.02 17:50.63 18:25.31
LAMAY, CHELSEA        14 PC PLEASANTON SE              19:16.39  11      32.45  1:06.21  1:41.28  2:16.46  2:51.09  3:25.89  4:00.99
                                                                       4:36.00  5:10.66  5:45.99  6:20.98  6:55.63  7:30.88  8:06.29
                                                                       8:41.73  9:17.27  9:52.00 10:27.44 11:03.22 11:38.61 12:13.65
                                                                      12:48.94 13:24.03 13:59.59 14:34.96 15:10.06 15:46.23 16:21.76
                                                                      16:57.01 17:32.53 18:07.08 18:42.21

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   41                                   WOMENS   13-18   1650 FREE                                   EVENT   41
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WATANABE, KIRSTEN     14 PC PLEASANTON SE              19:36.81  12      32.59  1:07.77  1:43.83  2:19.78  2:55.40  3:31.14  4:07.34
                                                                       4:43.48  5:19.33  5:55.64  6:31.34  7:07.34  7:43.53  8:20.09
                                                                       8:55.77  9:31.21 10:06.65 10:42.13 11:17.75 11:53.55 12:29.14
                                                                      13:04.82 13:40.82 14:16.82 14:52.57 15:28.51 16:04.59 16:40.92
                                                                      17:16.66 17:51.64 18:27.11 19:02.47
BAERWALDT, KANDICE    14 PC WEST COAST AQ              20:27.83  13      33.30  1:09.03  1:43.92  2:19.79  2:55.74  3:31.51  4:07.62
                                                                       4:43.87  5:19.65  5:55.95  6:32.66  7:10.43  7:46.43  8:23.76
                                                                       9:01.44  9:38.67 10:15.59 10:52.94 11:30.42 12:08.53 12:46.83
                                                                      13:25.55 14:03.28 14:41.56 15:20.56 15:58.91 16:37.71 17:16.25
                                                                      17:55.48 18:34.41 19:12.78 19:50.81
GUTIERREZ, SARAH      13 PC WEST COAST AQ                DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   95                                   WOMENS   15-16   50 FREE                                     EVENT   95
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.79
 JR CHMPSHIP     24.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VANDENBERG, KIM       15 PC ORINDA AQUATI    23.98   1    24.06 F1
THURMAN, AMY          15 PC ORINDA AQUATI    24.36   2    24.58 F2
CARLIN, JOSEFA        16 PC FOG CITY HAMM    24.60   3    24.65 F3
DO, KIM               16 PC WEST COAST AQ    25.68   7    24.95 F4
KELLY, MEGAN          15 PC ORINDA AQUATI    25.05   4    25.20 F5
REGUCERA, STEPHANIE   16 PC WEST COAST AQ    25.43   5    25.52 F6
MERLONE, GINA         15 PC PALO ALTO SWI    25.67   6    25.54 F7
RAMIREZ, KAITLYN      16 PC PALO ALTO SWI    25.80   8    25.72 F8

VANDENBERG, KIM       15 PC ORINDA AQUATI    23.98   1
THURMAN, AMY          15 PC ORINDA AQUATI    24.36   2
CARLIN, JOSEFA        16 PC FOG CITY HAMM    24.60   3
KELLY, MEGAN          15 PC ORINDA AQUATI    25.05   4
REGUCERA, STEPHANIE   16 PC WEST COAST AQ    25.43   5
MERLONE, GINA         15 PC PALO ALTO SWI    25.67   6
DO, KIM               16 PC WEST COAST AQ    25.68   7
RAMIREZ, KAITLYN      16 PC PALO ALTO SWI    25.80   8
WILSON, ERICA         15 PC STANFORD COVI    25.93   9
GOYETTE, NICOLE       16 PC TIGER AQUATIC    25.97  10
MOIRAO, JACQUELINE    16 PC WALNUT CREEK     26.25  11
TAPPER, LISA          16 PC UNATTACHED PA    26.34  12
SHAW, DANA            15 PC ALMADEN SWIM     26.38  13
MAIN, GALEN           15 PC FOG CITY HAMM    26.41  14
DAHL, TAYLOR          16 PC ORINDA AQUATI    26.43  15
NG, AMY               16 PC SAN RAMON LIV    26.51  16
MOSKOVITZ, LAUREN     15 PC SEBASTAPOL SE    26.55  17
BENDER, JESSICA       15 PC OAKLAND BARRA    26.57  18
YOO, KARAM            16 PC MISSION SAN J    26.62  19
LIM, HEATHER          16 PC SONOMA SEA DR    26.63  20
SHASKY, ALLISON       16 PC ORINDA AQUATI    26.66  21
VILCSEK, BECKY        16 PC MID PENINSULA    26.74  22
SMITH, COLLEEN        15 PC ALMADEN SWIM     26.85  23
SHIVELY, ASHLEY       16 PC ORINDA AQUATI    26.88  25
TARN, CHRISTINE       16 PC SAN JOSE AQUA    26.88  24
TIEDEMAN, KATE        15 PC PALO ALTO SWI    26.89  26
BACON, SARAH          16 PC LADERA OAKS      26.94  27
HUFF, JACQUI          15 PC SAN RAMON LIV    26.96  28
USEDOM, ASHLEY        15 PC PLEASANTON SE    27.03  29
HAFNER, GAYLEN        16 PC STANFORD COVI    27.11  30
FREIBERGS, KERSTA     16 PC BENECIA BLUE     27.13  31

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   95                                   WOMENS   15-16   50 FREE                                     EVENT   95
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GERMAIN, JACQUI       15 PC TERRAPINS SWI    27.14  32
DRAKE, TARA           16 PC MID PENINSULA    27.29  33
HAMADA, SAORI         16 PC WEST COAST AQ    27.31  34
WOO, TERESA           16 PC WEST COAST AQ    27.34  35
BOITANO, LINDSAY      16 PC TIGER AQUATIC    27.37  38
FOLEY, KATHLEEN       15 PC PIEDMONT SWIM    27.37  37
SVOBODA, LEANNE       15 PC UNATTACHED PA    27.37  36
KANG, HANNAH          15 PC MONTEREY BAY     27.39  39
BYGDNES, HEATHER      16 PC PALO ALTO SWI    27.40  40
MILLER, MOLLY         15 PC KORET YOUTH S    27.55  41
BOOTH, MICHELLE       15 PC WEST COAST AQ    27.56  42
MORSILLI, HEATHER     15 PC PLEASANTON SE    27.69  43
NICOLA, LAURA         16 PC SALINAS VALLE    27.80  44
CORNELL, ABBEY        15 PC CABRILLO THRE    27.86  45
OKUDA, KRISTI         16 PC STANFORD COVI    27.90  46
GLARROW, CHRISTINE    15 PC CAMPBELL WAVE    28.02  47
BUCHANAN, KARA        16 PC AGCC OSPREY      28.03  48
CONTE, JESSICA        15 PC MONTEREY BAY     28.12  50
WALKER, KIM           15 PC RENO AQUATIC     28.12  49
BOHLING, KRISTY       15 PC WALNUT CREEK     28.22  51
PRIEST, MAURA         16 PC TERRAPINS SWI    28.59  52
WALTER, ALI           15 PC NAPA VALLEY S    28.81  53
MILLER, NICOLE        15 PC SANTA ROSA NE  NO SHOW
OTO, SALLIE           15 PC GOLDEN BEAR S  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   23                                   WOMENS   15-16   100 FREE                                    EVENT   23
============================================================================================================================
    NATIONAL     51.29
 JR CHMPSHIP     52.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CARLIN, JOSEFA        16 PC FOG CITY HAMM    53.80   2    53.21 F1  P    26.01
                                                                    F    25.71
DO, KIM               16 PC WEST COAST AQ    54.23   3    53.86 F2  P    25.82
                                                                    F    26.11
KELLY, MEGAN          15 PC ORINDA AQUATI    53.78   1    55.36 F3  P    26.12
                                                                    F    26.64
MOSKOVITZ, LAUREN     15 PC SEBASTAPOL SE    55.98   8    55.37 F4  P    26.81
                                                                    F    26.52
LEVY, SOPHIE          15 PC ORINDA AQUATI    54.93   4    55.54 F5  P    26.90
                                                                    F    27.15
REGUCERA, STEPHANIE   16 PC WEST COAST AQ    55.26   5    55.58 F6  P    26.23
                                                                    F    26.81
RAMIREZ, KAITLYN      16 PC PALO ALTO SWI    55.69   6    55.75 F7  P    26.69
                                                                    F    26.91
WILSON, ERICA         15 PC STANFORD COVI    56.29   9    56.95 F8  P    27.06
                                                                    F    27.52

KELLY, MEGAN          15 PC ORINDA AQUATI    53.78   1              P    26.12
CARLIN, JOSEFA        16 PC FOG CITY HAMM    53.80   2              P    26.01
DO, KIM               16 PC WEST COAST AQ    54.23   3              P    25.82
LEVY, SOPHIE          15 PC ORINDA AQUATI    54.93   4              P    26.90
REGUCERA, STEPHANIE   16 PC WEST COAST AQ    55.26   5              P    26.23
RAMIREZ, KAITLYN      16 PC PALO ALTO SWI    55.69   6              P    26.69
NELSON, JULIE         15 PC PLEASANTON SE    55.88   7              P    27.18
MOSKOVITZ, LAUREN     15 PC SEBASTAPOL SE    55.98   8              P    26.81
WILSON, ERICA         15 PC STANFORD COVI    56.29   9              P    27.06
PLUME, ELIZABETH      15 PC PALO ALTO SWI    56.31  10              P    27.29

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   23                                   WOMENS   15-16   100 FREE                                    EVENT   23
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MAIN, GALEN           15 PC FOG CITY HAMM    57.05  11              P    27.37
TIEDEMAN, KATE        15 PC PALO ALTO SWI    57.13  12              P    27.76
BIENATI, CHRISTINA    16 PC UNATTACHED PA    57.36  14              P    28.27
SMITH, COLLEEN        15 PC ALMADEN SWIM     57.36  13              P    27.77
YOO, KARAM            16 PC MISSION SAN J    57.71  15              P    27.86
SHASKY, ALLISON       16 PC ORINDA AQUATI    57.78  16              P    27.65
KANG, HANNAH          15 PC MONTEREY BAY     57.97  17              P    27.96
WALKER, KIM           15 PC RENO AQUATIC     57.98  18              P    28.02
BACON, SARAH          16 PC LADERA OAKS      58.38  19              P    27.66
TANSUWAN, EMILY       15 PC STANFORD COVI    58.43  20              P    28.78
LIM, HEATHER          16 PC SONOMA SEA DR    58.48  21              P    27.81
WOERTMAN, IRENE       16 PC WEST COAST AQ    58.49  22              P    27.98
TAPPER, LISA          16 PC UNATTACHED PA    58.63  23              P    27.54
GERMAIN, JACQUI       15 PC TERRAPINS SWI    58.70  24              P    28.53
LAMAY, BRITTANY       16 PC PLEASANTON SE    58.82  25              P    28.48
VILCSEK, BECKY        16 PC MID PENINSULA    58.86  26              P    28.36
BOOTH, MICHELLE       15 PC WEST COAST AQ    59.11  27              P    28.95
DRAKE, TARA           16 PC MID PENINSULA    59.12  28              P    28.63
MOIRAO, JACQUELINE    16 PC WALNUT CREEK     59.23  29              P    28.85
CORNELL, ABBEY        15 PC CABRILLO THRE    59.45  30              P    28.56
HOULETTE, LEA         16 PC UNATTACHED PA    59.48  31              P    28.95
KNEPP, KATIE          15 PC MONTEREY BAY     59.50  32              P    28.11
SHIVELY, ASHLEY       16 PC ORINDA AQUATI    59.74  33              P    29.05
TARN, CHRISTINE       16 PC SAN JOSE AQUA    59.94  34              P    28.44
BUCHANAN, KARA        16 PC AGCC OSPREY    1:00.02  35              P    28.85
MARASOVICH, KRISTIN   15 PC PLEASANTON SE  1:00.09  36              P    29.24
HAMADA, SAORI         16 PC WEST COAST AQ  1:00.10  37              P    29.03
OTO, SALLIE           15 PC GOLDEN BEAR S  1:00.42  38              P    29.16
GLARROW, CHRISTINE    15 PC CAMPBELL WAVE  1:00.49  39              P    29.21
NEWTON, CHRISTIN      16 PC SEBASTAPOL SE  1:00.89  40              P    29.82
PRIEST, MAURA         16 PC TERRAPINS SWI  1:00.91  41              P    29.07
VUONG, ANNALIES       16 PC TERRAPINS SWI  1:01.40  42              P    29.54
MILLER, NICOLE        15 PC SANTA ROSA NE  1:02.19  43              P    29.46
FREIBERGS, KERSTA     16 PC BENECIA BLUE   1:04.21  44              P    30.93
CONTE, JESSICA        15 PC MONTEREY BAY    DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   85                                   WOMENS   15-16   200 FREE                                    EVENT   85
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:50.79
 JR CHMPSHIP   1:54.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VANDENBERG, KIM       15 PC ORINDA AQUATI  1:53.38   1  1:52.91 F1  P    26.62    55.64  1:25.15
                                                                    F    26.40    55.15  1:24.30
RADECKE, JEN          15 PC OAKLAND BARRA  1:56.26   3  1:55.24 F2  P    27.89    57.38  1:27.11
                                                                    F    27.73    56.94  1:26.38
DO, KIM               16 PC WEST COAST AQ  1:58.68   8  1:56.67 F3  P    27.67    57.29  1:27.67
                                                                    F    27.71    58.01  1:27.52
TIEDEMAN, KATE        15 PC PALO ALTO SWI  1:57.91   5  1:58.11 F4  P    27.88    57.48  1:27.69
                                                                    F    27.99    57.79  1:28.05
LEVY, SOPHIE          15 PC ORINDA AQUATI  1:58.38   7  1:58.91 F5  P    28.02    58.40  1:28.80
                                                                    F    28.16    58.34  1:28.87
HUANG, JESSICA        15 PC KORET YOUTH S  1:57.74   4  2:00.12 F6  P    27.13    57.15  1:27.70
                                                                    F    27.30    57.80  1:29.06
KELLY, MEGAN          15 PC ORINDA AQUATI  2:00.63  10  2:02.21 F7  P    27.90    58.27  1:29.60
                                                                    F    28.00    59.07  1:30.85
CARLIN, JOSEFA        16 PC FOG CITY HAMM  1:58.34   6   DQUED  F   P    26.99    56.83  1:27.60

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   85                                   WOMENS   15-16   200 FREE                                    EVENT   85
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


VANDENBERG, KIM       15 PC ORINDA AQUATI  1:53.38   1              P    26.62    55.64  1:25.15
LEES, JEN             16 PC PLEASANTON SE  1:54.70   2              P    27.06    56.33  1:25.81
RADECKE, JEN          15 PC OAKLAND BARRA  1:56.26   3              P    27.89    57.38  1:27.11
HUANG, JESSICA        15 PC KORET YOUTH S  1:57.74   4              P    27.13    57.15  1:27.70
TIEDEMAN, KATE        15 PC PALO ALTO SWI  1:57.91   5              P    27.88    57.48  1:27.69
CARLIN, JOSEFA        16 PC FOG CITY HAMM  1:58.34   6              P    26.99    56.83  1:27.60
LEVY, SOPHIE          15 PC ORINDA AQUATI  1:58.38   7              P    28.02    58.40  1:28.80
DO, KIM               16 PC WEST COAST AQ  1:58.68   8              P    27.67    57.29  1:27.67
NG, AMY               16 PC SAN RAMON LIV  1:59.84   9              P    27.88    58.13  1:29.14
KELLY, MEGAN          15 PC ORINDA AQUATI  2:00.63  10              P    27.90    58.27  1:29.60
SHASKY, ALLISON       16 PC ORINDA AQUATI  2:00.84  11              P    28.86    59.85  1:30.86
BIENATI, CHRISTINA    16 PC UNATTACHED PA  2:01.47  12              P    28.94    59.78  1:31.30
MERLONE, GINA         15 PC PALO ALTO SWI  2:01.81  13              P    28.55  1:00.04  1:31.40
RAMIREZ, KAITLYN      16 PC PALO ALTO SWI  2:02.49  14              P    29.34  1:00.90  1:32.68
PLUME, ELIZABETH      15 PC PALO ALTO SWI  2:02.50  15              P    28.09    59.15  1:30.97
REGUCERA, STEPHANIE   16 PC WEST COAST AQ  2:02.92  16              P    28.61    59.53  1:31.11
SATER, KATY           15 PC SAN RAMON LIV  2:03.26  17              P    28.42    59.88  1:31.83
SMITH, COLLEEN        15 PC ALMADEN SWIM   2:03.33  18              P    28.55  1:00.26  1:32.09
KANG, HANNAH          15 PC MONTEREY BAY   2:04.38  19              P    29.53  1:01.17  1:32.74
HUFF, JACQUI          15 PC SAN RAMON LIV  2:04.82  20              P    28.53    59.77  1:32.46
WELLS, BROOKE         16 PC EL TORO AQUAT  2:04.99  21              P    29.36  1:01.25  1:33.12
MOSKOVITZ, LAUREN     15 PC SEBASTAPOL SE  2:05.08  22              P    28.56  1:00.15  1:32.75
MAIN, GALEN           15 PC FOG CITY HAMM  2:05.25  23              P    27.00    57.91  1:30.77
FINK, LAUREL          16 PC MONTEREY BAY   2:05.32  24              P    28.96  1:00.89  1:33.36
WOO, TERESA           16 PC WEST COAST AQ  2:06.07  25              P    29.10  1:01.01  1:33.48
BOOTH, MICHELLE       15 PC WEST COAST AQ  2:06.08  26              P    30.05  1:02.40  1:34.66
BOITANO, LINDSAY      16 PC TIGER AQUATIC  2:06.20  27              P    29.97  1:02.19  1:34.44
MORSILLI, HEATHER     15 PC PLEASANTON SE  2:06.27  28              P    29.44  1:01.49  1:34.02
WOERTMAN, IRENE       16 PC WEST COAST AQ  2:06.28  29              P    29.75  1:01.93  1:34.27
MILLIGAN, MEREDITH    15 PC BARRACUDA AQU  2:06.76  30              P    29.94  1:01.80  1:34.52
GRIMM, ERIN           15 PC SANTA ROSA NE  2:06.92  31              P    29.72  1:02.10  1:34.39
HOULETTE, LEA         16 PC UNATTACHED PA  2:06.94  32              P    29.29  1:01.51  1:34.14
WALKER, KIM           15 PC RENO AQUATIC   2:07.11  33              P    29.89  1:02.42  1:35.70
HAFNER, GAYLEN        16 PC STANFORD COVI  2:07.30  34              P    29.93  1:01.92  1:34.46
TAPPER, LISA          16 PC UNATTACHED PA  2:07.58  35              P    30.30  1:02.83  1:35.68
BYGDNES, HEATHER      16 PC PALO ALTO SWI  2:07.66  36              P    30.45  1:03.94  1:36.23
RUPNIK, CHRISTINA     15 PC TERRAPINS SWI  2:08.05  37              P    29.74  1:02.03  1:35.28
SVOBODA, LEANNE       15 PC UNATTACHED PA  2:08.11  38              P    29.69  1:02.59  1:35.30
MARASOVICH, KRISTIN   15 PC PLEASANTON SE  2:08.21  39              P    29.75  1:02.58  1:35.92
CORNELL, ABBEY        15 PC CABRILLO THRE  2:08.70  40              P    29.76  1:02.69  1:35.92
LAMAY, BRITTANY       16 PC PLEASANTON SE  2:08.78  41              P    29.91  1:02.48  1:35.47
BENNER, CARLY         15 PC TIGER AQUATIC  2:08.81  42              P    30.43  1:03.50  1:36.55
SMITH, LAUREN         15 PC SAN JOSE AQUA  2:09.03  43              P    30.16  1:02.64  1:35.98
SILVA, CRYSTAL        15 PC HEADLSBURG SW  2:09.47  44              P    30.39  1:03.26  1:36.92
OTO, SALLIE           15 PC GOLDEN BEAR S  2:09.74  45              P    29.87  1:03.01  1:36.61
DRAKE, TARA           16 PC MID PENINSULA  2:10.05  46              P    29.41  1:02.54  1:36.73
GLARROW, CHRISTINE    15 PC CAMPBELL WAVE  2:10.25  47              P    30.12  1:02.81  1:36.56
VILCSEK, BECKY        16 PC MID PENINSULA  2:10.49  48              P    30.44  1:03.34  1:37.33
BACON, SARAH          16 PC LADERA OAKS    2:10.96  49              P    30.31  1:03.92  1:37.48
GOYETTE, NICOLE       16 PC TIGER AQUATIC  2:11.06  50              P    30.49  1:03.60  1:37.56
KNEPP, KATIE          15 PC MONTEREY BAY   2:11.77  51              P    29.23  1:01.92  1:36.57
NEWTON, CHRISTIN      16 PC SEBASTAPOL SE  2:12.83  52              P    29.76  1:03.00  1:37.98
GONZALEZ, ARIANA      16 PC SOUTH SAN FRA  2:13.49  53              P    30.76  1:05.20  1:39.50
COTE, JOCELYN         15 PC MISSION SAN J  2:15.61  54              P    31.82  1:05.85  1:41.02

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   59                                   WOMENS   15-16   500 FREE                                    EVENT   59
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:52.69
 JR CHMPSHIP   5:03.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEES, JEN             16 PC PLEASANTON SE  4:57.49   1  4:53.45 F1  P    27.29    57.21  1:27.83  1:58.04  2:28.34  2:58.46  3:28.38
                                                                       3:58.29  4:28.25
                                                                    F    27.27    57.07  1:26.47  1:56.07  2:25.81  2:55.40  3:25.19
                                                                       3:54.86  4:24.50
VANDENBERG, KIM       15 PC ORINDA AQUATI  5:00.66   2  5:04.28 F2  P    27.37    57.24  1:27.16  1:57.70  2:27.98  2:58.51  3:29.02
                                                                       3:59.73  4:30.62
                                                                    F    27.47    56.91  1:26.95  1:57.30  2:28.08  2:59.27  3:30.69
                                                                       4:02.09  4:33.57
THURMAN, AMY          15 PC ORINDA AQUATI  5:09.87   4  5:09.41 F3  P    28.01    59.25  1:30.97  2:02.97  2:34.38  3:06.07  3:37.90
                                                                       4:08.92  4:40.28
                                                                    F    27.83    58.27  1:29.62  2:01.09  2:33.23  3:05.27  3:36.77
                                                                       4:08.55  4:40.04
TIEDEMAN, KATE        15 PC PALO ALTO SWI  5:09.35   3  5:10.39 F4  P    29.21  1:00.24  1:31.25  2:02.31  2:33.77  3:05.16  3:36.20
                                                                       4:07.50  4:38.81
                                                                    F    28.99    59.85  1:31.29  2:02.74  2:34.50  3:06.07  3:37.64
                                                                       4:09.23  4:40.26
DO, KIM               16 PC WEST COAST AQ  5:23.48  10  5:18.20 F5  P    28.33  1:00.12  1:32.86  2:06.15  2:38.51  3:11.21  3:44.02
                                                                       4:17.15  4:50.53
                                                                    F    28.96  1:00.94  1:33.50  2:06.28  2:39.12  3:11.46  3:44.00
                                                                       4:16.18  4:47.86
PLUME, ELIZABETH      15 PC PALO ALTO SWI  5:20.80   8  5:18.26 F6  P    28.47    59.89  1:32.37  2:05.24  2:37.89  3:10.58  3:43.17
                                                                       4:15.94  4:49.01
                                                                    F    29.07  1:00.87  1:33.44  2:06.18  2:39.21  3:11.60  3:44.19
                                                                       4:16.46  4:48.28
MORSILLI, HEATHER     15 PC PLEASANTON SE  5:16.71   5  5:20.88 F7  P    29.29  1:00.83  1:32.47  2:04.36  2:36.51  3:08.43  3:40.33
                                                                       4:12.57  4:44.69
                                                                    F    29.55  1:01.43  1:34.03  2:06.52  2:39.28  3:11.75  3:44.40
                                                                       4:16.67  4:48.83
CARLIN, JOSEFA        16 PC FOG CITY HAMM  5:23.64  11  5:23.26 F8  P    29.23  1:01.42  1:34.08  2:06.83  2:39.58  3:12.30  3:45.31
                                                                       4:18.63  4:51.67
                                                                    F    28.95  1:00.66  1:32.76  2:04.91  2:37.38  3:10.19  3:43.47
                                                                       4:16.87  4:50.93

LEES, JEN             16 PC PLEASANTON SE  4:57.49   1              P    27.29    57.21  1:27.83  1:58.04  2:28.34  2:58.46  3:28.38
                                                                       3:58.29  4:28.25
VANDENBERG, KIM       15 PC ORINDA AQUATI  5:00.66   2              P    27.37    57.24  1:27.16  1:57.70  2:27.98  2:58.51  3:29.02
                                                                       3:59.73  4:30.62
TIEDEMAN, KATE        15 PC PALO ALTO SWI  5:09.35   3              P    29.21  1:00.24  1:31.25  2:02.31  2:33.77  3:05.16  3:36.20
                                                                       4:07.50  4:38.81
THURMAN, AMY          15 PC ORINDA AQUATI  5:09.87   4              P    28.01    59.25  1:30.97  2:02.97  2:34.38  3:06.07  3:37.90
                                                                       4:08.92  4:40.28
MORSILLI, HEATHER     15 PC PLEASANTON SE  5:16.71   5              P    29.29  1:00.83  1:32.47  2:04.36  2:36.51  3:08.43  3:40.33
                                                                       4:12.57  4:44.69
SATER, KATY           15 PC SAN RAMON LIV  5:19.03   6              P    28.52    59.88  1:31.67  2:03.76  2:35.95  3:08.27  3:40.88
                                                                       4:13.66  4:46.49
DAHL, TAYLOR          16 PC ORINDA AQUATI  5:20.30   7              P    30.39  1:02.62  1:35.17  2:07.41  2:39.98  3:12.84  3:45.54
                                                                       4:17.25  4:48.86
PLUME, ELIZABETH      15 PC PALO ALTO SWI  5:20.80   8              P    28.47    59.89  1:32.37  2:05.24  2:37.89  3:10.58  3:43.17
                                                                       4:15.94  4:49.01
BIENATI, CHRISTINA    16 PC UNATTACHED PA  5:22.57   9              P    30.09  1:02.37  1:35.16  2:07.76  2:40.33  3:12.97  3:45.92
                                                                       4:18.70  4:51.39
DO, KIM               16 PC WEST COAST AQ  5:23.48  10              P    28.33  1:00.12  1:32.86  2:06.15  2:38.51  3:11.21  3:44.02
                                                                       4:17.15  4:50.53
CARLIN, JOSEFA        16 PC FOG CITY HAMM  5:23.64  11              P    29.23  1:01.42  1:34.08  2:06.83  2:39.58  3:12.30  3:45.31
                                                                       4:18.63  4:51.67

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   59                                   WOMENS   15-16   500 FREE                                    EVENT   59
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHASKY, ALLISON       16 PC ORINDA AQUATI  5:25.36  12              P    29.78  1:02.37  1:35.49  2:08.97  2:42.37  3:15.36  3:48.21
                                                                       4:21.03  4:54.03
SHAW, DANA            15 PC ALMADEN SWIM   5:26.96  13              P    30.23  1:03.33  1:36.77  2:09.70  2:42.51  3:15.58  3:48.33
                                                                       4:21.26  4:54.25
MILLIGAN, MEREDITH    15 PC BARRACUDA AQU  5:27.01  14              P    30.27  1:02.88  1:36.53  2:09.87  2:42.82  3:15.20  3:47.99
                                                                       4:21.65  4:54.92
MOSKOVITZ, LAUREN     15 PC SEBASTAPOL SE  5:27.80  15              P    30.10  1:02.81  1:36.11  2:09.20  2:42.06  3:15.18  3:48.96
                                                                       4:21.84  4:55.16
KELLY, MEGAN          15 PC ORINDA AQUATI  5:28.05  16              P    29.38  1:01.71  1:34.67  2:07.70  2:41.03  3:14.16  3:48.32
                                                                       4:22.03  4:55.22
CORNELL, ABBEY        15 PC CABRILLO THRE  5:29.01  17              P    29.92  1:02.66  1:36.21  2:10.31  2:43.98  3:17.65  3:51.08
                                                                       4:23.82  4:57.02
BENNER, CARLY         15 PC TIGER AQUATIC  5:29.37  18              P    30.93  1:03.53  1:36.53  2:09.80  2:42.83  3:15.90  3:49.28
                                                                       4:22.96  4:56.54
WOERTMAN, IRENE       16 PC WEST COAST AQ  5:29.47  19              P    30.67  1:04.09  1:36.98  2:10.16  2:43.09  3:16.15  3:49.84
                                                                       4:23.22  4:56.51
GRIMM, ERIN           15 PC SANTA ROSA NE  5:32.13  20              P    30.01  1:02.29  1:34.99  2:08.25  2:41.64  3:15.51  3:49.12
                                                                       4:23.38  4:57.95
KANG, HANNAH          15 PC MONTEREY BAY   5:32.20  21              P    29.54  1:02.62  1:36.25  2:09.34  2:42.16  3:15.56  3:49.66
                                                                       4:24.40  4:58.40
LAMAY, BRITTANY       16 PC PLEASANTON SE  5:33.75  22              P    30.79  1:04.35  1:38.03  2:11.95  2:45.71  3:19.58  3:53.03
                                                                       4:26.81  5:00.46
BOITANO, LINDSAY      16 PC TIGER AQUATIC  5:34.05  23              P    30.84  1:04.39  1:38.50  2:12.61  2:46.92  3:21.31  3:54.92
                                                                       4:28.19  5:01.24
RUPNIK, CHRISTINA     15 PC TERRAPINS SWI  5:35.12  24              P    31.09  1:04.54  1:38.64  2:12.66  2:47.15  3:21.23  3:55.52
                                                                       4:28.79  5:02.41
HOULETTE, LEA         16 PC UNATTACHED PA  5:35.70  25              P    30.29  1:03.48  1:37.70  2:11.96  2:46.04  3:19.84  3:54.25
                                                                       4:28.45  5:02.66
SILVA, CRYSTAL        15 PC HEADLSBURG SW  5:39.72  26              P    30.39  1:03.50  1:37.53  2:12.29  2:47.23  3:21.97  3:56.84
                                                                       4:31.63  5:06.26
GONZALEZ, ARIANA      16 PC SOUTH SAN FRA  5:40.46  27              P    29.95  1:03.58  1:37.75  2:12.27  2:47.08  3:22.37  3:56.97
                                                                       4:31.48  5:05.87
BYGDNES, HEATHER      16 PC PALO ALTO SWI  5:43.77  28              P    32.10  1:07.18  1:42.97  2:17.97  2:52.72  3:27.55  4:01.65
                                                                       4:36.10  5:10.10
SMITH, LAUREN         15 PC SAN JOSE AQUA  5:44.52  29              P    31.13  1:04.97  1:39.70  2:14.98  2:49.71  3:24.74  4:00.71
                                                                       4:35.93  5:10.97
GERMAIN, JACQUI       15 PC TERRAPINS SWI  5:46.70  30              P    32.07  1:06.87  1:42.41  2:18.21  2:53.41  3:28.73  4:03.84
                                                                       4:38.74  5:13.51
WOO, TERESA           16 PC WEST COAST AQ  5:47.20  31              P    31.61  1:05.31  1:39.88  2:15.05  2:50.17  3:25.45  4:00.60
                                                                       4:36.34  5:11.89
KNIGHT, DEBRA         16 PC AGCC OSPREY    5:48.77  32              P    31.87  1:06.87  1:42.55  2:18.06  2:53.44  3:28.75  4:04.10
                                                                       4:39.28  5:14.81
FAJANS, ANDREA        15 PC GOLDEN BEAR S  5:49.81  33              P    31.81  1:06.55  1:41.62  2:17.30  2:52.71  3:28.29  4:03.60
                                                                       4:38.72  5:14.92
VILCSEK, BECKY        16 PC MID PENINSULA  5:50.21  34              P    31.44  1:06.36  1:41.59  2:17.16  2:52.76  3:28.20  4:02.72
                                                                       4:39.11  5:15.28
COTE, JOCELYN         15 PC MISSION SAN J  5:55.57  35              P    32.21  1:07.00  1:43.12  2:19.53  2:55.62  3:31.74  4:08.32
                                                                       4:44.46  5:20.20

============================================================================================================================
   EVENT   13                                   WOMENS   15-16   100 BACK                                    EVENT   13
============================================================================================================================
    NATIONAL     57.09
 JR CHMPSHIP     59.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DO, KIM               16 PC WEST COAST AQ  1:01.12   4    59.53 F1  P    29.91
                                                                    F    28.95

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   13                                   WOMENS   15-16   100 BACK                                    EVENT   13
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TIEDEMAN, KATE        15 PC PALO ALTO SWI  1:00.49   2  1:00.32 F2  P    29.97
                                                                    F    29.93
SHASKY, ALLISON       16 PC ORINDA AQUATI  1:00.32   1  1:00.61 F3  P    29.93
                                                                    F    29.98
HUANG, JESSICA        15 PC KORET YOUTH S  1:01.92   5  1:01.63 F4  P    30.19
                                                                    F    30.11
KELLY, MEGAN          15 PC ORINDA AQUATI  1:00.51   3  1:02.20 F5  P    29.65
                                                                    F    30.18
PERRY, CASSIE         16 PC EL TORO AQUAT  1:02.99   7  1:03.20 F6  P    30.93
                                                                    F    31.00
MORSILLI, HEATHER     15 PC PLEASANTON SE  1:02.65   6  1:03.73 F7  P    30.85
                                                                    F    31.35
KANG, HANNAH          15 PC MONTEREY BAY   1:03.23   8  1:03.91 F8  P    31.17
                                                                    F    31.24

SHASKY, ALLISON       16 PC ORINDA AQUATI  1:00.32   1              P    29.93
TIEDEMAN, KATE        15 PC PALO ALTO SWI  1:00.49   2              P    29.97
KELLY, MEGAN          15 PC ORINDA AQUATI  1:00.51   3              P    29.65
DO, KIM               16 PC WEST COAST AQ  1:01.12   4              P    29.91
HUANG, JESSICA        15 PC KORET YOUTH S  1:01.92   5              P    30.19
MORSILLI, HEATHER     15 PC PLEASANTON SE  1:02.65   6              P    30.85
PERRY, CASSIE         16 PC EL TORO AQUAT  1:02.99   7              P    30.93
KANG, HANNAH          15 PC MONTEREY BAY   1:03.23   8              P    31.17
BIENATI, CHRISTINA    16 PC UNATTACHED PA  1:04.27   9              P    31.44
MAIN, GALEN           15 PC FOG CITY HAMM  1:04.45  10              P    31.29
REGUCERA, STEPHANIE   16 PC WEST COAST AQ  1:04.54  11              P    31.85
CARLIN, JOSEFA        16 PC FOG CITY HAMM  1:04.85  13              P    31.59
WOO, TERESA           16 PC WEST COAST AQ  1:04.85  12              P    31.73
RAMIREZ, KAITLYN      16 PC PALO ALTO SWI  1:05.02  14              P    31.15
CORNELL, ABBEY        15 PC CABRILLO THRE  1:05.90  16              P    32.30
SMITH, COLLEEN        15 PC ALMADEN SWIM   1:05.90  15              P    32.30
MOIRAO, JACQUELINE    16 PC WALNUT CREEK   1:06.07  17              P    32.30
VUONG, ANNALIES       16 PC TERRAPINS SWI  1:06.33  18              P    32.47
GOYETTE, NICOLE       16 PC TIGER AQUATIC  1:06.45  19              P    32.88
SHIVELY, ASHLEY       16 PC ORINDA AQUATI  1:06.70  20              P    33.03
BACON, SARAH          16 PC LADERA OAKS    1:06.75  21              P    31.70
TAPPER, LISA          16 PC UNATTACHED PA  1:07.86  22              P    32.92
DELCAMBRE, SARAH      16 PC BARRACUDA AQU  1:08.13  23              P    33.47
CHINN, SARAH          15 PC OAKLAND BARRA  1:08.16  24              P    33.33
WALKER, KIM           15 PC RENO AQUATIC   1:08.18  25              P    33.32
CONTE, JESSICA        15 PC MONTEREY BAY   1:08.38  27              P    33.46
FOLEY, KATHLEEN       15 PC PIEDMONT SWIM  1:08.38  26              P    33.07
MARASOVICH, KRISTIN   15 PC PLEASANTON SE  1:08.40  28              P    33.53
LAMAY, BRITTANY       16 PC PLEASANTON SE  1:08.77  29              P    33.44
USEDOM, ASHLEY        15 PC PLEASANTON SE  1:08.85  30              P    33.73
KNIGHT, DEBRA         16 PC AGCC OSPREY    1:09.08  31              P    33.85
BOOTH, MICHELLE       15 PC WEST COAST AQ  1:09.19  32              P    34.41
TARN, CHRISTINE       16 PC SAN JOSE AQUA  1:09.84  33              P    34.00
HAMADA, SAORI         16 PC WEST COAST AQ  1:10.02  34              P    33.97
VILCSEK, BECKY        16 PC MID PENINSULA  1:10.44  35              P    34.26
MILLER, NICOLE        15 PC SANTA ROSA NE  1:11.19  36              P    34.77
FREIBERGS, KERSTA     16 PC BENECIA BLUE   1:13.09  37              P    35.57
COTE, JOCELYN         15 PC MISSION SAN J  1:13.87  38              P    36.42
MILLER, SARAH         15 PC TERRAPINS SWI  1:15.52  39              P    36.37

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   49                                   WOMENS   15-16   200 BACK                                    EVENT   49
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:01.79
 JR CHMPSHIP   2:06.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TIEDEMAN, KATE        15 PC PALO ALTO SWI  2:06.29   1  2:05.57 F1  P    30.40  1:02.01  1:34.26
                                                                    F    30.19  1:01.96  1:33.93
SHASKY, ALLISON       16 PC ORINDA AQUATI  2:14.55   8  2:11.06 F2  P    31.85  1:05.29  1:39.64
                                                                    F    31.45  1:05.17  1:38.71
KELLY, MEGAN          15 PC ORINDA AQUATI  2:12.27   5  2:11.41 F3  P    30.77  1:04.02  1:38.14
                                                                    F    31.04  1:04.46  1:38.35
HUANG, JESSICA        15 PC KORET YOUTH S  2:15.98   9  2:11.55 F4  P    31.58  1:06.23  1:41.10
                                                                    F    31.01  1:04.21  1:38.25
DO, KIM               16 PC WEST COAST AQ  2:14.23   7  2:11.58 F5  P    31.09  1:05.34  1:39.76
                                                                    F    31.48  1:05.39  1:39.15
MORSILLI, HEATHER     15 PC PLEASANTON SE  2:10.21   3  2:11.88 F6  P    31.35  1:03.61  1:36.74
                                                                    F    31.50  1:04.61  1:38.52
KANG, HANNAH          15 PC MONTEREY BAY   2:16.76  10  2:15.57 F7  P    32.08  1:06.48  1:41.77
                                                                    F    31.97  1:06.26  1:40.98
WOO, TERESA           16 PC WEST COAST AQ  2:18.04  11   DQUED  F   P    32.86  1:07.77  1:42.91

TIEDEMAN, KATE        15 PC PALO ALTO SWI  2:06.29   1              P    30.40  1:02.01  1:34.26
LEES, JEN             16 PC PLEASANTON SE  2:09.06   2              P    30.64  1:04.01  1:36.73
MORSILLI, HEATHER     15 PC PLEASANTON SE  2:10.21   3              P    31.35  1:03.61  1:36.74
DAHL, TAYLOR          16 PC ORINDA AQUATI  2:12.12   4              P    32.22  1:05.76  1:38.96
KELLY, MEGAN          15 PC ORINDA AQUATI  2:12.27   5              P    30.77  1:04.02  1:38.14
PERRY, CASSIE         16 PC EL TORO AQUAT  2:12.80   6              P    31.45  1:04.53  1:38.59
DO, KIM               16 PC WEST COAST AQ  2:14.23   7              P    31.09  1:05.34  1:39.76
SHASKY, ALLISON       16 PC ORINDA AQUATI  2:14.55   8              P    31.85  1:05.29  1:39.64
HUANG, JESSICA        15 PC KORET YOUTH S  2:15.98   9              P    31.58  1:06.23  1:41.10
KANG, HANNAH          15 PC MONTEREY BAY   2:16.76  10              P    32.08  1:06.48  1:41.77
WOO, TERESA           16 PC WEST COAST AQ  2:18.04  11              P    32.86  1:07.77  1:42.91
RISSI, KATHLEEN       15 PC SOLO SWIM CLU  2:18.67  12              P    32.80  1:07.40  1:43.18
CORNELL, ABBEY        15 PC CABRILLO THRE  2:19.27  13              P    33.27  1:08.34  1:44.10
REGUCERA, STEPHANIE   16 PC WEST COAST AQ  2:19.95  14              P    32.81  1:07.48  1:43.46
BIENATI, CHRISTINA    16 PC UNATTACHED PA  2:21.13  15              P    33.11  1:08.62  1:45.20
SATER, KATY           15 PC SAN RAMON LIV  2:21.66  16              P    33.49  1:09.30  1:45.64
RAMIREZ, KAITLYN      16 PC PALO ALTO SWI  2:22.25  17              P    33.58  1:09.30  1:46.02
BOOTH, MICHELLE       15 PC WEST COAST AQ  2:22.89  18              P    34.88  1:10.68  1:46.93
BYGDNES, HEATHER      16 PC PALO ALTO SWI  2:23.39  19              P    34.98  1:12.30  1:48.93
WILSON, ERICA         15 PC STANFORD COVI  2:23.70  20              P    34.63  1:11.05  1:47.91
GOYETTE, NICOLE       16 PC TIGER AQUATIC  2:24.34  21              P    35.23  1:11.65  1:48.23
MARASOVICH, KRISTIN   15 PC PLEASANTON SE  2:24.39  22              P    34.19  1:10.66  1:47.76
WALTER, ALI           15 PC NAPA VALLEY S  2:25.54  23              P    35.48  1:12.14  1:48.82
BOITANO, LINDSAY      16 PC TIGER AQUATIC  2:25.93  24              P    34.75  1:11.64  1:48.80
USEDOM, ASHLEY        15 PC PLEASANTON SE  2:26.10  25              P    34.43  1:11.63  1:49.02
BACON, SARAH          16 PC LADERA OAKS    2:26.91  26              P    34.39  1:11.83  1:50.35
LAMAY, BRITTANY       16 PC PLEASANTON SE  2:27.22  27              P    34.76  1:11.86  1:49.82
KNIGHT, DEBRA         16 PC AGCC OSPREY    2:27.55  28              P    35.21  1:12.83  1:50.90
BENNER, CARLY         15 PC TIGER AQUATIC  2:27.66  29              P    35.93  1:13.15  1:50.42
CONTE, JESSICA        15 PC MONTEREY BAY   2:28.22  30              P    34.36  1:11.67  1:51.06
DELCAMBRE, SARAH      16 PC BARRACUDA AQU  2:28.53  31              P    34.69  1:12.00  1:50.86
RUPNIK, CHRISTINA     15 PC TERRAPINS SWI  2:28.68  32              P    35.24  1:12.21  1:50.81
HUFF, JACQUI          15 PC SAN RAMON LIV  2:29.03  33              P    34.96  1:12.41  1:50.77
COTE, JOCELYN         15 PC MISSION SAN J  2:33.41  34              P    37.67  1:16.10  1:54.79
MILLER, SARAH         15 PC TERRAPINS SWI  2:40.38  35              P    36.97  1:17.78  1:59.54

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   33                                   WOMENS   15-16   100 BREAST                                  EVENT   33
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:04.89
 JR CHMPSHIP   1:06.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEVY, SOPHIE          15 PC ORINDA AQUATI  1:08.09   1  1:08.09 F1  P    32.59
                                                                    F    32.76
HUANG, JESSICA        15 PC KORET YOUTH S  1:09.56   2  1:10.14 F2  P    32.94
                                                                    F    33.68
CHINN, SARAH          15 PC OAKLAND BARRA  1:11.07   4  1:10.82 F3  P    33.97
                                                                    F    33.47
YOO, KARAM            16 PC MISSION SAN J  1:12.51   6  1:11.87 F4  P    34.75
                                                                    F    34.08
GOYETTE, NICOLE       16 PC TIGER AQUATIC  1:13.25   7  1:13.02 F5  P    35.25
                                                                    F    35.01
MORSILLI, HEATHER     15 PC PLEASANTON SE  1:12.36   5  1:13.79 F6  P    34.92
                                                                    F    35.58
TANSUWAN, EMILY       15 PC STANFORD COVI  1:13.73   9  1:14.69 F7  P    35.33
                                                                    F    35.45
WILSON, ERICA         15 PC STANFORD COVI  1:13.36   8  1:15.04 F8  P    35.11
                                                                    F    36.24

LEVY, SOPHIE          15 PC ORINDA AQUATI  1:08.09   1              P    32.59
HUANG, JESSICA        15 PC KORET YOUTH S  1:09.56   2              P    32.94
NELSON, JULIE         15 PC PLEASANTON SE  1:10.95   3              P    33.88
CHINN, SARAH          15 PC OAKLAND BARRA  1:11.07   4              P    33.97
MORSILLI, HEATHER     15 PC PLEASANTON SE  1:12.36   5              P    34.92
YOO, KARAM            16 PC MISSION SAN J  1:12.51   6              P    34.75
GOYETTE, NICOLE       16 PC TIGER AQUATIC  1:13.25   7              P    35.25
WILSON, ERICA         15 PC STANFORD COVI  1:13.36   8              P    35.11
TANSUWAN, EMILY       15 PC STANFORD COVI  1:13.73   9              P    35.33
HARRIS, LISA          16 PC WALNUT CREEK   1:13.87  10              P    35.11
PRIEST, MAURA         16 PC TERRAPINS SWI  1:14.57  11              P    34.31
RAGAN, CC             15 PC KORET YOUTH S  1:14.80  12              P    36.24
KNEPP, KATIE          15 PC MONTEREY BAY   1:14.90  13              P    35.50
GREENE, LINDSAY       16 PC PACIFIC ATHLE  1:15.00  14              P    35.38
NEWTON, CHRISTIN      16 PC SEBASTAPOL SE  1:15.15  15              P    35.42
OKUDA, KRISTI         16 PC STANFORD COVI  1:15.26  16              P    35.63
MILLER, MOLLY         15 PC KORET YOUTH S  1:15.47  17              P    35.11
LIM, HEATHER          16 PC SONOMA SEA DR  1:17.37  18              P    36.90
DELCAMBRE, SARAH      16 PC BARRACUDA AQU  1:17.46  19              P    36.84
MIYASAKI, KENDELE     15 PC TERRAPINS SWI  1:18.99  20              P    37.58
DRAKE, TARA           16 PC MID PENINSULA  1:19.18  21              P    37.51
USEDOM, ASHLEY        15 PC PLEASANTON SE  1:19.30  22              P    37.51
WOO, TERESA           16 PC WEST COAST AQ  1:19.64  23              P    38.25
MOSKOVITZ, LAUREN     15 PC SEBASTAPOL SE  1:19.77  24              P    37.64
GLARROW, CHRISTINE    15 PC CAMPBELL WAVE  1:19.84  25              P    37.83
HAMADA, SAORI         16 PC WEST COAST AQ  1:20.23  26              P    38.83
HOULETTE, LEA         16 PC UNATTACHED PA  1:20.47  27              P    38.82
FAJANS, ANDREA        15 PC GOLDEN BEAR S  1:20.86  28              P    38.17
MILLER, SARAH         15 PC TERRAPINS SWI  1:21.39  29              P    38.13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  105                                   WOMENS   15-16   200 BREAST                                  EVENT  105
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:19.29
 JR CHMPSHIP   2:24.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MERLONE, GINA         15 PC PALO ALTO SWI  2:21.11   1  2:19.64 F1  P    32.20  1:08.16  1:44.77
                                                                    F    31.69  1:06.52  1:43.00
THURMAN, AMY          15 PC ORINDA AQUATI  2:21.91   2  2:23.03 F2  P    31.59  1:07.67  1:44.86
                                                                    F    33.03  1:09.67  1:46.76
DAHL, TAYLOR          16 PC ORINDA AQUATI  2:22.17   3  2:23.25 F3  P    32.55  1:08.42  1:44.80
                                                                    F    32.93  1:09.40  1:46.32
HUANG, JESSICA        15 PC KORET YOUTH S  2:28.66   6  2:28.69 F4  P    33.97  1:11.85  1:50.25
                                                                    F    33.92  1:11.95  1:50.60
LEVY, SOPHIE          15 PC ORINDA AQUATI  2:26.19   5  2:29.52 F5  P    33.73  1:10.57  1:48.57
                                                                    F    34.50  1:12.93  1:51.32
HANNON, MONICA        15 PC FOG CITY HAMM  2:29.71   7  2:32.80 F6  P    33.53  1:11.28  1:50.22
                                                                    F    34.27  1:12.99  1:53.43
GOYETTE, NICOLE       16 PC TIGER AQUATIC  2:34.81   9  2:35.26 F7  P    36.08  1:15.47  1:55.37
                                                                    F    36.12  1:15.81  1:55.68
CHINN, SARAH          15 PC OAKLAND BARRA  2:34.28   8  2:35.55 F8  P    36.66  1:16.16  1:55.30
                                                                    F    36.27  1:15.22  1:55.07

MERLONE, GINA         15 PC PALO ALTO SWI  2:21.11   1              P    32.20  1:08.16  1:44.77
THURMAN, AMY          15 PC ORINDA AQUATI  2:21.91   2              P    31.59  1:07.67  1:44.86
DAHL, TAYLOR          16 PC ORINDA AQUATI  2:22.17   3              P    32.55  1:08.42  1:44.80
NG, AMY               16 PC SAN RAMON LIV  2:26.09   4              P    33.39  1:10.32  1:48.34
LEVY, SOPHIE          15 PC ORINDA AQUATI  2:26.19   5              P    33.73  1:10.57  1:48.57
HUANG, JESSICA        15 PC KORET YOUTH S  2:28.66   6              P    33.97  1:11.85  1:50.25
HANNON, MONICA        15 PC FOG CITY HAMM  2:29.71   7              P    33.53  1:11.28  1:50.22
CHINN, SARAH          15 PC OAKLAND BARRA  2:34.28   8              P    36.66  1:16.16  1:55.30
GOYETTE, NICOLE       16 PC TIGER AQUATIC  2:34.81   9              P    36.08  1:15.47  1:55.37
GONZALEZ, ARIANA      16 PC SOUTH SAN FRA  2:34.89  10              P    35.14  1:15.17  1:55.70
BOHLING, KRISTY       15 PC WALNUT CREEK   2:35.41  11              P    36.37  1:15.75  1:55.73
WILSON, ERICA         15 PC STANFORD COVI  2:37.62  12              P    35.81  1:16.12  1:57.20
HARRIS, LISA          16 PC WALNUT CREEK   2:38.96  13              P    36.06  1:16.07  1:57.36
RAGAN, CC             15 PC KORET YOUTH S  2:39.37  14              P    36.32  1:16.71  1:57.62
TANSUWAN, EMILY       15 PC STANFORD COVI  2:40.01  15              P    36.33  1:16.95  1:57.70
KNEPP, KATIE          15 PC MONTEREY BAY   2:40.95  16              P    36.36  1:17.04  1:59.12
NEWTON, CHRISTIN      16 PC SEBASTAPOL SE  2:41.02  17              P    35.93  1:16.41  1:58.64
PERRY, CASSIE         16 PC EL TORO AQUAT  2:41.42  18              P    36.89  1:17.89  1:59.26
YOO, KARAM            16 PC MISSION SAN J  2:41.55  19              P    36.40  1:17.13  1:59.19
MORSILLI, HEATHER     15 PC PLEASANTON SE  2:41.61  20              P    37.68  1:18.80  2:00.46
BENDER, JESSICA       15 PC OAKLAND BARRA  2:41.84  21              P    37.56  1:18.79  2:00.39
OKUDA, KRISTI         16 PC STANFORD COVI  2:42.20  22              P    36.23  1:17.19  1:59.65
WALTER, ALI           15 PC NAPA VALLEY S  2:42.35  23              P    38.60  1:20.11  2:01.54
AIKEN, ASHLEY         16 PC SAN RAMON LIV  2:43.62  24              P    37.97  1:19.65  2:01.76
MILLER, MOLLY         15 PC KORET YOUTH S  2:44.20  25              P    36.87  1:18.41  2:01.62
PRIEST, MAURA         16 PC TERRAPINS SWI  2:44.48  26              P    34.81  1:15.89  1:59.65
CHOSICH, KALI         15 PC SUNNYVALE SWI  2:45.78  27              P    36.68  1:18.33  2:01.85
FOLEY, KATHLEEN       15 PC PIEDMONT SWIM  2:45.95  28              P    37.92  1:19.82  2:02.89
GRIMM, ERIN           15 PC SANTA ROSA NE  2:46.13  29              P    37.80  1:19.67  2:02.72
LIM, HEATHER          16 PC SONOMA SEA DR  2:46.66  30              P    37.55  1:19.56  2:02.56
MIYASAKI, KENDELE     15 PC TERRAPINS SWI  2:46.79  31              P    37.76  1:20.49  2:03.81
DELCAMBRE, SARAH      16 PC BARRACUDA AQU  2:47.73  32              P    37.94  1:19.94  2:04.19
FAJANS, ANDREA        15 PC GOLDEN BEAR S  2:47.97  33              P    38.76  1:21.58  2:05.04
GREENE, LINDSAY       16 PC PACIFIC ATHLE  2:49.56  34              P    37.42  1:19.76  2:04.25
THOM, JENIFER         16 PC TERRAPINS SWI  2:49.60  35              P    38.82  1:21.33  2:05.02
USEDOM, ASHLEY        15 PC PLEASANTON SE  2:49.69  36              P    38.14  1:20.82  2:04.89
LEE, SHARON           15 PC PLEASANTON SE  2:52.64  37              P    41.52  1:24.89  2:08.60

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  115                                   WOMENS   15-16   100 FLY                                     EVENT  115
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.69
 JR CHMPSHIP     58.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VANDENBERG, KIM       15 PC ORINDA AQUATI    56.65   1    57.30 F1  P    26.39
                                                                    F    27.19
THURMAN, AMY          15 PC ORINDA AQUATI    59.14   3    59.28 F2  P    28.03
                                                                    F    28.08
RADECKE, JEN          15 PC OAKLAND BARRA    59.13   2    59.71 F3  P    27.82
                                                                    F    28.34
DAHL, TAYLOR          16 PC ORINDA AQUATI  1:00.23   4  1:00.72 F4  P    28.53
                                                                    F    28.62
REGUCERA, STEPHANIE   16 PC WEST COAST AQ  1:01.04   5  1:01.14 F5  P    28.85
                                                                    F    28.59
TIEDEMAN, KATE        15 PC PALO ALTO SWI  1:01.64   6  1:01.53 F6  P    29.59
                                                                    F    29.89
PERRY, CASSIE         16 PC EL TORO AQUAT  1:01.90   9  1:01.85 F7  P    29.32
                                                                    F    29.09
CARLIN, JOSEFA        16 PC FOG CITY HAMM  1:01.65   7  1:03.35 F8  P    29.07
                                                                    F    29.26

VANDENBERG, KIM       15 PC ORINDA AQUATI    56.65   1              P    26.39
RADECKE, JEN          15 PC OAKLAND BARRA    59.13   2              P    27.82
THURMAN, AMY          15 PC ORINDA AQUATI    59.14   3              P    28.03
DAHL, TAYLOR          16 PC ORINDA AQUATI  1:00.23   4              P    28.53
REGUCERA, STEPHANIE   16 PC WEST COAST AQ  1:01.04   5              P    28.85
TIEDEMAN, KATE        15 PC PALO ALTO SWI  1:01.64   6              P    29.59
CARLIN, JOSEFA        16 PC FOG CITY HAMM  1:01.65   7              P    29.07
LEES, JEN             16 PC PLEASANTON SE  1:01.67   8              P    28.73
PERRY, CASSIE         16 PC EL TORO AQUAT  1:01.90   9              P    29.32
RAMIREZ, KAITLYN      16 PC PALO ALTO SWI  1:02.24  10              P    29.06
KELLY, MEGAN          15 PC ORINDA AQUATI  1:02.68  11              P    30.19
HUANG, JESSICA        15 PC KORET YOUTH S  1:02.70  12              P    29.33
BOOTH, MICHELLE       15 PC WEST COAST AQ  1:02.73  13              P    29.65
BOITANO, LINDSAY      16 PC TIGER AQUATIC  1:02.82  14              P    29.38
DO, KIM               16 PC WEST COAST AQ  1:02.90  15              P    29.00
SATER, KATY           15 PC SAN RAMON LIV  1:03.22  16              P    29.74
HUFF, JACQUI          15 PC SAN RAMON LIV  1:03.32  17              P    29.97
WILSON, ERICA         15 PC STANFORD COVI  1:03.64  18              P    30.46
WOERTMAN, IRENE       16 PC WEST COAST AQ  1:03.87  19              P    29.41
PLUME, ELIZABETH      15 PC PALO ALTO SWI  1:04.01  20              P    30.52
SHIVELY, ASHLEY       16 PC ORINDA AQUATI  1:04.04  21              P    30.72
DRAKE, TARA           16 PC MID PENINSULA  1:04.30  22              P    30.24
GLARROW, CHRISTINE    15 PC CAMPBELL WAVE  1:05.38  23              P    30.37
WALKER, KIM           15 PC RENO AQUATIC   1:05.90  24              P    31.35
HAFNER, GAYLEN        16 PC STANFORD COVI  1:05.94  25              P    31.14
GERMAIN, JACQUI       15 PC TERRAPINS SWI  1:06.01  26              P    30.95
WOO, TERESA           16 PC WEST COAST AQ  1:06.35  27              P    30.92
CARTWRIGHT, ROSANNA   16 PC WEST COAST AQ  1:06.36  28              P    30.53
WALTER, ALI           15 PC NAPA VALLEY S  1:06.63  29              P    31.69
AIKEN, ASHLEY         16 PC SAN RAMON LIV  1:06.68  30              P    31.26
TAPPER, LISA          16 PC UNATTACHED PA  1:06.87  31              P    31.91
BUCHANAN, KARA        16 PC AGCC OSPREY    1:07.43  32              P    30.81
BYGDNES, HEATHER      16 PC PALO ALTO SWI  1:07.62  33              P    31.15
FREIBERGS, KERSTA     16 PC BENECIA BLUE   1:07.77  34              P    30.98
NEWTON, CHRISTIN      16 PC SEBASTAPOL SE  1:07.89  35              P    31.56
RAGAN, CC             15 PC KORET YOUTH S  1:07.96  36              P    32.73
HANNON, MONICA        15 PC FOG CITY HAMM  1:08.49  37              P    32.17
VILCSEK, BECKY        16 PC MID PENINSULA  1:08.55  38              P    32.15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  115                                   WOMENS   15-16   100 FLY                                     EVENT  115
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

COTE, JOCELYN         15 PC MISSION SAN J  1:10.14  39              P    33.99
FAJANS, ANDREA        15 PC GOLDEN BEAR S  1:10.70  40              P    32.47
THOM, JENIFER         16 PC TERRAPINS SWI  1:11.02  41              P    33.32

============================================================================================================================
   EVENT   69                                   WOMENS   15-16   200 FLY                                     EVENT   69
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:03.69
 JR CHMPSHIP   2:07.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VANDENBERG, KIM       15 PC ORINDA AQUATI  2:06.88   1  2:07.36 F1  P    28.80  1:01.21  1:34.29
                                                                    F    28.41  1:00.95  1:34.02
THURMAN, AMY          15 PC ORINDA AQUATI  2:12.20   3  2:08.63 F2  P    29.09  1:02.56  1:38.30
                                                                    F    29.08  1:02.08  1:35.89
WOERTMAN, IRENE       16 PC WEST COAST AQ  2:15.76   4  2:13.23 F3  P    30.60  1:04.96  1:40.51
                                                                    F    29.80  1:03.69  1:38.28
PLUME, ELIZABETH      15 PC PALO ALTO SWI  2:20.38   7  2:19.46 F4  P    31.69  1:08.05  1:44.58
                                                                    F    31.42  1:07.43  1:43.69
DRAKE, TARA           16 PC MID PENINSULA  2:20.90   8  2:21.98 F5  P    30.38  1:06.53  1:43.65
                                                                    F    31.29  1:07.88  1:45.02
REGUCERA, STEPHANIE   16 PC WEST COAST AQ  2:24.75  10   DQUED  F   P    31.94  1:08.24  1:46.22
                                                                    F    30.89  1:07.03  1:43.21
WILSON, ERICA         15 PC STANFORD COVI  2:21.46   9          F   P    31.32  1:07.43  1:44.96
WALTER, ALI           15 PC NAPA VALLEY S  2:26.17  11          F   P    33.54  1:11.23  1:49.06

VANDENBERG, KIM       15 PC ORINDA AQUATI  2:06.88   1              P    28.80  1:01.21  1:34.29
TIEDEMAN, KATE        15 PC PALO ALTO SWI  2:10.47   2              P    29.75  1:02.63  1:37.19
THURMAN, AMY          15 PC ORINDA AQUATI  2:12.20   3              P    29.09  1:02.56  1:38.30
WOERTMAN, IRENE       16 PC WEST COAST AQ  2:15.76   4              P    30.60  1:04.96  1:40.51
HUFF, JACQUI          15 PC SAN RAMON LIV  2:18.66   5              P    31.05  1:05.96  1:42.24
SATER, KATY           15 PC SAN RAMON LIV  2:19.35   6              P    31.85  1:07.85  1:43.71
PLUME, ELIZABETH      15 PC PALO ALTO SWI  2:20.38   7              P    31.69  1:08.05  1:44.58
DRAKE, TARA           16 PC MID PENINSULA  2:20.90   8              P    30.38  1:06.53  1:43.65
REGUCERA, STEPHANIE   16 PC WEST COAST AQ  2:24.75  10              P    31.94  1:08.24  1:46.22
GLARROW, CHRISTINE    15 PC CAMPBELL WAVE  2:26.40  12              P    31.87  1:07.77  1:45.69
WALKER, KIM           15 PC RENO AQUATIC   2:28.08  13              P    32.52  1:08.91  1:46.83
SILVA, CRYSTAL        15 PC HEADLSBURG SW  2:28.12  14              P    32.91  1:09.72  1:48.66
GERMAIN, JACQUI       15 PC TERRAPINS SWI  2:30.79  15              P    32.73  1:10.59  1:50.09
GONZALEZ, ARIANA      16 PC SOUTH SAN FRA  2:31.57  16              P    33.38  1:12.64  1:51.95
CARTWRIGHT, ROSANNA   16 PC WEST COAST AQ  2:31.82  17              P    32.45  1:10.78  1:50.82
THOM, JENIFER         16 PC TERRAPINS SWI  2:40.29  18              P    32.97  1:11.25  1:53.30
BOITANO, LINDSAY      16 PC TIGER AQUATIC   DQUED                   P    30.89  1:06.08  1:42.10
VILCSEK, BECKY        16 PC MID PENINSULA   DQUED                   P    33.83  1:12.83  1:54.57

============================================================================================================================
   EVENT    3                                   WOMENS   15-16   200 I.M.                                    EVENT    3
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.79
 JR CHMPSHIP   2:09.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TIEDEMAN, KATE        15 PC PALO ALTO SWI  2:12.60   4  2:10.59 F1  P    30.13  1:02.50  1:41.47
                                                                    F    29.35  1:01.87  1:41.12
HUANG, JESSICA        15 PC KORET YOUTH S  2:15.30   6  2:11.57 F2  P    30.03  1:03.94  1:43.53
                                                                    F    29.38  1:02.46  1:41.58
LEVY, SOPHIE          15 PC ORINDA AQUATI  2:11.69   2  2:11.61 F3  P    29.34  1:04.36  1:41.03
                                                                    F    29.64  1:04.93  1:41.20

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    3                                   WOMENS   15-16   200 I.M.                                    EVENT    3
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DO, KIM               16 PC WEST COAST AQ  2:16.10   7  2:13.28 F4  P    29.30           1:45.26
                                                                    F    29.03  1:02.88  1:43.60
MORSILLI, HEATHER     15 PC PLEASANTON SE  2:13.19   5  2:14.36 F5  P    29.53  1:03.18  1:43.04
                                                                    F    29.47  1:03.30  1:43.21
KELLY, MEGAN          15 PC ORINDA AQUATI  2:10.90   1  2:14.60 F6  P    29.34  1:01.39  1:40.52
                                                                    F    29.73  1:03.04  1:42.74
PERRY, CASSIE         16 PC EL TORO AQUAT  2:16.50   8  2:15.85 F7  P    29.43  1:03.65  1:44.88
                                                                    F    29.47  1:03.38  1:44.35
SMITH, COLLEEN        15 PC ALMADEN SWIM   2:19.54   9  2:18.45 F8  P    30.50  1:06.67  1:49.03
                                                                    F    30.41  1:06.71  1:48.17

KELLY, MEGAN          15 PC ORINDA AQUATI  2:10.90   1              P    29.34  1:01.39  1:40.52
LEVY, SOPHIE          15 PC ORINDA AQUATI  2:11.69   2              P    29.34  1:04.36  1:41.03
NELSON, JULIE         15 PC PLEASANTON SE  2:12.19   3              P    29.42  1:03.13  1:41.62
TIEDEMAN, KATE        15 PC PALO ALTO SWI  2:12.60   4              P    30.13  1:02.50  1:41.47
MORSILLI, HEATHER     15 PC PLEASANTON SE  2:13.19   5              P    29.53  1:03.18  1:43.04
HUANG, JESSICA        15 PC KORET YOUTH S  2:15.30   6              P    30.03  1:03.94  1:43.53
DO, KIM               16 PC WEST COAST AQ  2:16.10   7              P    29.30           1:45.26
PERRY, CASSIE         16 PC EL TORO AQUAT  2:16.50   8              P    29.43  1:03.65  1:44.88
SMITH, COLLEEN        15 PC ALMADEN SWIM   2:19.54   9              P    30.50  1:06.67  1:49.03
WILSON, ERICA         15 PC STANFORD COVI  2:21.12  10              P    30.67  1:07.67  1:48.72
MOSKOVITZ, LAUREN     15 PC SEBASTAPOL SE  2:21.49  11              P    31.02  1:06.26  1:48.41
MAIN, GALEN           15 PC FOG CITY HAMM  2:21.86  12              P    29.78  1:03.84  1:49.13
BOOTH, MICHELLE       15 PC WEST COAST AQ  2:21.89  13              P    30.83  1:08.04  1:50.40
WOO, TERESA           16 PC WEST COAST AQ  2:21.95  14              P    30.91  1:06.70  1:49.56
CHINN, SARAH          15 PC OAKLAND BARRA  2:22.29  15              P    32.13  1:08.91  1:48.66
GERMAIN, JACQUI       15 PC TERRAPINS SWI  2:22.46  16              P    30.14  1:07.61  1:50.95
CORNELL, ABBEY        15 PC CABRILLO THRE  2:23.04  17              P    31.04  1:06.41  1:51.42
PLUME, ELIZABETH      15 PC PALO ALTO SWI  2:23.16  18              P    29.40  1:06.76  1:52.27
GOYETTE, NICOLE       16 PC TIGER AQUATIC  2:23.82  19              P    32.27  1:09.14  1:50.36
YOO, KARAM            16 PC MISSION SAN J  2:24.28  20              P    31.40  1:07.70  1:49.68
HOULETTE, LEA         16 PC UNATTACHED PA  2:24.34  21              P    31.84  1:09.87  1:51.84
SHIVELY, ASHLEY       16 PC ORINDA AQUATI  2:24.96  22              P    31.66  1:08.65  1:51.65
RAGAN, CC             15 PC KORET YOUTH S  2:25.92  23              P    31.68  1:09.01  1:50.69
DRAKE, TARA           16 PC MID PENINSULA  2:25.94  24              P    30.90  1:07.80  1:53.08
GLARROW, CHRISTINE    15 PC CAMPBELL WAVE  2:26.69  25              P    30.65  1:08.45  1:51.91
KNIGHT, DEBRA         16 PC AGCC OSPREY    2:27.29  26              P    32.58  1:09.63  1:54.13
VILCSEK, BECKY        16 PC MID PENINSULA  2:27.84  27              P    31.57  1:10.20  1:54.30
NEWTON, CHRISTIN      16 PC SEBASTAPOL SE  2:28.14  28              P    31.28  1:11.06  1:53.44
OTO, SALLIE           15 PC GOLDEN BEAR S  2:29.01  29              P    33.34  1:12.29  1:55.07
TAPPER, LISA          16 PC UNATTACHED PA  2:31.13  30              P    31.87  1:09.69  1:56.47
COTE, JOCELYN         15 PC MISSION SAN J  2:34.05  31              P    32.32  1:11.35  1:59.29
FAJANS, ANDREA        15 PC GOLDEN BEAR S  2:34.58  32              P    34.12  1:14.32  1:59.53
VUONG, ANNALIES       16 PC TERRAPINS SWI  2:36.40  33              P    32.40  1:09.47  1:59.13
REGUCERA, STEPHANIE   16 PC WEST COAST AQ   DQUED                   P    29.03  1:04.93  1:47.32
WOERTMAN, IRENE       16 PC WEST COAST AQ   DQUED                   P    30.03  1:06.93  1:49.69

============================================================================================================================
   EVENT   79                                   WOMENS   15-16   400 I.M.                                    EVENT   79
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:24.29
 JR CHMPSHIP   4:33.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THURMAN, AMY          15 PC ORINDA AQUATI  4:34.35   2  4:30.80 F1  P    29.70  1:03.50  1:40.28  2:15.98  2:54.13  3:32.81  4:04.51
                                                                    F    28.72  1:02.97  1:40.18  2:16.72  2:54.56  3:33.20  4:03.24
VANDENBERG, KIM       15 PC ORINDA AQUATI  4:30.57   1  4:30.85 F2  P    29.71  1:02.86  1:37.81  2:12.76  2:50.96  3:30.38  4:01.83
                                                                    F    28.39  1:01.86  1:37.47  2:12.51  2:51.47  3:31.27  4:02.53

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   79                                   WOMENS   15-16   400 I.M.                                    EVENT   79
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUANG, JESSICA        15 PC KORET YOUTH S  4:35.82   3  4:37.22 F3  P    30.14  1:05.12  1:39.81  2:14.33  2:53.81  3:33.56  4:05.34
                                                                    F    30.03  1:05.12  1:39.97  2:14.71  2:54.56  3:35.07  4:06.78
LEVY, SOPHIE          15 PC ORINDA AQUATI  4:39.52   4  4:42.73 F4  P    30.70  1:05.76  1:42.93  2:19.72  2:57.53  3:36.21  4:08.54
                                                                    F    30.57  1:06.52  1:44.74  2:21.83  3:00.02  3:38.98  4:11.15
DO, KIM               16 PC WEST COAST AQ  4:47.67   7  4:43.75 F5  P    30.38  1:06.71  1:43.77  2:20.11  3:01.93  3:44.62  4:16.44
                                                                    F    30.29  1:06.85  1:43.96  2:20.22  3:02.07  3:44.09  4:14.85
KELLY, MEGAN          15 PC ORINDA AQUATI  4:48.68   8  4:45.33 F6  P    31.98  1:09.27  1:44.10  2:19.39  3:00.82  3:42.95  4:16.19
                                                                    F    31.20  1:08.19  1:43.66  2:19.01  2:59.62  3:41.33  4:14.22
MORSILLI, HEATHER     15 PC PLEASANTON SE  4:46.14   6  4:45.99 F7  P    31.02  1:05.72  1:42.52  2:17.99  2:59.29  3:40.63  4:13.54
                                                                    F    31.05  1:06.80  1:43.06  2:17.90  3:00.46  3:42.68  4:15.07
SMITH, COLLEEN        15 PC ALMADEN SWIM   4:54.91   9  4:55.26 F8  P    31.25  1:07.60  1:45.23  2:22.49  3:05.77  3:49.50  4:23.03
                                                                    F    31.62  1:09.30  1:46.94  2:24.25  3:07.71  3:50.93  4:23.47

VANDENBERG, KIM       15 PC ORINDA AQUATI  4:30.57   1              P    29.71  1:02.86  1:37.81  2:12.76  2:50.96  3:30.38  4:01.83
THURMAN, AMY          15 PC ORINDA AQUATI  4:34.35   2              P    29.70  1:03.50  1:40.28  2:15.98  2:54.13  3:32.81  4:04.51
HUANG, JESSICA        15 PC KORET YOUTH S  4:35.82   3              P    30.14  1:05.12  1:39.81  2:14.33  2:53.81  3:33.56  4:05.34
LEVY, SOPHIE          15 PC ORINDA AQUATI  4:39.52   4              P    30.70  1:05.76  1:42.93  2:19.72  2:57.53  3:36.21  4:08.54
LEES, JEN             16 PC PLEASANTON SE  4:40.73   5              P    30.17  1:05.88  1:41.29  2:15.77  2:59.17  3:41.53  4:11.50
MORSILLI, HEATHER     15 PC PLEASANTON SE  4:46.14   6              P    31.02  1:05.72  1:42.52  2:17.99  2:59.29  3:40.63  4:13.54
DO, KIM               16 PC WEST COAST AQ  4:47.67   7              P    30.38  1:06.71  1:43.77  2:20.11  3:01.93  3:44.62  4:16.44
KELLY, MEGAN          15 PC ORINDA AQUATI  4:48.68   8              P    31.98  1:09.27  1:44.10  2:19.39  3:00.82  3:42.95  4:16.19
SMITH, COLLEEN        15 PC ALMADEN SWIM   4:54.91   9              P    31.25  1:07.60  1:45.23  2:22.49  3:05.77  3:49.50  4:23.03
BIENATI, CHRISTINA    16 PC UNATTACHED PA  4:55.54  10              P    32.08  1:10.10  1:48.39  2:25.76  3:10.48  3:54.33  4:25.72
CORNELL, ABBEY        15 PC CABRILLO THRE  4:56.24  11              P    32.03  1:09.41  1:46.32  2:22.49  3:06.26  3:50.74  4:24.88
WOERTMAN, IRENE       16 PC WEST COAST AQ  4:56.44  12              P    30.72  1:06.23  1:44.56  2:21.92  3:05.45  3:49.61  4:22.92
BOHLING, KRISTY       15 PC WALNUT CREEK   4:57.95  13              P    33.00  1:10.03  1:49.52  2:27.71  3:08.81  3:49.87  4:24.87
WALTER, ALI           15 PC NAPA VALLEY S  4:58.39  14              P    33.41  1:11.74  1:50.72  2:28.03  3:10.19  3:52.07  4:25.75
WILSON, ERICA         15 PC STANFORD COVI  5:00.40  15              P    31.96  1:09.19  1:49.91  2:28.83  3:11.03  3:53.53  4:27.72
GOYETTE, NICOLE       16 PC TIGER AQUATIC  5:03.69  16              P    34.24  1:13.85  1:53.18  2:31.65  3:13.06  3:54.83  4:30.20
CHINN, SARAH          15 PC OAKLAND BARRA  5:03.78  17              P    33.11  1:09.81  1:49.33  2:28.50  3:10.55  3:53.08  4:28.68
RISSI, KATHLEEN       15 PC SOLO SWIM CLU  5:04.79  18              P    32.68  1:11.56  1:50.46  2:28.19  3:13.70  3:58.19  4:31.84
GRIMM, ERIN           15 PC SANTA ROSA NE  5:05.63  19              P    33.88  1:11.92  1:52.76  2:31.69  3:15.31  3:58.62  4:32.43
PLUME, ELIZABETH      15 PC PALO ALTO SWI  5:07.02  20              P    31.93  1:09.08  1:48.81  2:27.39  3:14.84  4:02.81  4:34.85
TANSUWAN, EMILY       15 PC STANFORD COVI  5:08.37  21              P    32.89  1:09.99  1:51.65  2:33.14  3:14.62  3:57.78  4:33.58
GLARROW, CHRISTINE    15 PC CAMPBELL WAVE  5:08.95  22              P    31.54  1:08.94  1:48.84  2:28.56  3:12.50  3:57.72  4:33.72
DRAKE, TARA           16 PC MID PENINSULA  5:09.33  23              P    32.00  1:10.42  1:50.07  2:30.22  3:16.70  4:01.38  4:35.77
BYGDNES, HEATHER      16 PC PALO ALTO SWI  5:09.73  24              P    34.23  1:13.14  1:51.44  2:29.68  3:15.61  4:01.53  4:37.31
HOULETTE, LEA         16 PC UNATTACHED PA  5:09.94  25              P    33.17  1:13.40  1:53.87  2:32.74  3:17.52  4:01.67  4:36.87
YOO, KARAM            16 PC MISSION SAN J  5:09.99  26              P    32.50  1:09.53  1:47.85  2:27.15  3:11.77  3:56.51  4:34.00
FAJANS, ANDREA        15 PC GOLDEN BEAR S  5:10.85  27              P    33.31  1:11.57  1:51.82  2:31.77  3:16.86  4:00.81  4:36.65
KNIGHT, DEBRA         16 PC AGCC OSPREY    5:14.41  28              P    34.26  1:13.98  1:53.95  2:32.80  3:18.92  4:04.31  4:39.42
WALKER, KIM           15 PC RENO AQUATIC   5:17.07  29              P    33.09  1:10.71  1:51.44  2:31.67  3:18.47  4:06.11  4:42.13
CARTWRIGHT, ROSANNA   16 PC WEST COAST AQ  5:18.05  30              P    32.68  1:10.64  1:51.99  2:33.17  3:19.71  4:04.87  4:42.19

============================================================================================================================
   EVENT  117                                   WOMENS   17-18   50 FREE                                     EVENT  117
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.79
 JR CHMPSHIP     24.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MITCHELL, KATHERINE   17 PC WALNUT CREEK     24.65   1    24.35 F1
DIZON, MARICRIS       18 PC WEST COAST AQ    24.83   2    24.73 F2
BARRY, ALISON         18 PC WALNUT CREEK     25.97   7    25.70 F3
LYONS, JENNY          17 PC ORINDA AQUATI    25.74   4    25.86 F4
FOWLES, LESLIE        17 PC WALNUT CREEK     25.92   5    26.05 F5
CORWIN, ELYSE         17 PC ORINDA AQUATI    25.58   3    26.34 F6
SAMUELS, EMMA         17 PC STANFORD COVI    26.21   9    26.56 F7
TERRILL, AMY          17 PC WALNUT CREEK     26.18   8    26.64 F8

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  117                                   WOMENS   17-18   50 FREE                                     EVENT  117
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


MITCHELL, KATHERINE   17 PC WALNUT CREEK     24.65   1
DIZON, MARICRIS       18 PC WEST COAST AQ    24.83   2
CORWIN, ELYSE         17 PC ORINDA AQUATI    25.58   3
LYONS, JENNY          17 PC ORINDA AQUATI    25.74   4
FOWLES, LESLIE        17 PC WALNUT CREEK     25.92   5
BARRY, ALISON         18 PC WALNUT CREEK     25.97   7
DUNN, THERESA         18 PC SANTA CLARA S    25.97   6
TERRILL, AMY          17 PC WALNUT CREEK     26.18   8
SAMUELS, EMMA         17 PC STANFORD COVI    26.21   9
KRUG, JENN            17 PC SAN JOSE AQUA    26.46  10
MAHI, KALEINANI       17 PC SALINAS VALLE    26.58  11
SIGOURNEY, ELSBETH    17 PC MONTEREY BAY     27.07  12
VAN HEMERT, HEATHER   17 PC SEBASTAPOL SE    27.13  13
SCRUTCHINS, JOANNA    17 PC BENECIA BLUE     28.17  14
SCHOENDORF, KATE      17 PC PALO ALTO SWI    28.75  15
YOUNGHEIN, MEREDITH   17 PC WALNUT CREEK     29.79  16

============================================================================================================================
   EVENT   25                                   WOMENS   17-18   100 FREE                                    EVENT   25
============================================================================================================================
    NATIONAL     51.29
 JR CHMPSHIP     52.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DIZON, MARICRIS       18 PC WEST COAST AQ    54.28   1    53.56 F1  P    26.38
                                                                    F    25.82
TERRILL, AMY          17 PC WALNUT CREEK     56.18   4    56.30 F2  P    26.90
                                                                    F    27.26
DUNN, THERESA         18 PC SANTA CLARA S    56.31   6    56.47 F3  P    27.07
                                                                    F    27.32
AVILLA, LEILANI       17 PC SAN RAMON LIV    55.43   2    56.96 F4  P    26.64
                                                                    F    27.39
LYONS, JENNY          17 PC ORINDA AQUATI    55.83   3    57.04 F5  P    26.96
                                                                    F    27.39
SAMUELS, EMMA         17 PC STANFORD COVI    57.94   8    58.57 F6  P    28.17
                                                                    F    28.02
MCCARTHY, MONICA      17 PC PLEASANTON SE  1:00.05  11    59.63 F7  P    29.07
                                                                    F    29.16
VAN HEMERT, HEATHER   17 PC SEBASTAPOL SE    59.87  10          F   P    28.57

DIZON, MARICRIS       18 PC WEST COAST AQ    54.28   1              P    26.38
AVILLA, LEILANI       17 PC SAN RAMON LIV    55.43   2              P    26.64
LYONS, JENNY          17 PC ORINDA AQUATI    55.83   3              P    26.96
TERRILL, AMY          17 PC WALNUT CREEK     56.18   4              P    26.90
FOWLES, LESLIE        17 PC WALNUT CREEK     56.24   5              P    27.18
DUNN, THERESA         18 PC SANTA CLARA S    56.31   6              P    27.07
HA, ALLISON           17 PC WALNUT CREEK     57.62   7              P    27.74
SAMUELS, EMMA         17 PC STANFORD COVI    57.94   8              P    28.17
KRUG, JENN            17 PC SAN JOSE AQUA    58.70   9              P    27.81
MCCARTHY, MONICA      17 PC PLEASANTON SE  1:00.05  11              P    29.07
WILHELM, LURA         18 PC UNATTACHED PA  1:00.17  12              P    28.51
SCHOENDORF, KATE      17 PC PALO ALTO SWI  1:02.20  13              P    29.32
SALONER, AMBER        17 PC PALO ALTO SWI  1:03.90  14              P    30.26

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   97                                   WOMENS   17-18   200 FREE                                    EVENT   97
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:50.79
 JR CHMPSHIP   1:54.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MITCHELL, KATHERINE   17 PC WALNUT CREEK   1:57.42   4  1:55.45 F1  P    27.90    57.80  1:28.02
                                                                    F    27.11    56.54  1:26.39
CORWIN, ELYSE         17 PC ORINDA AQUATI  1:57.13   2  1:55.54 F2  P    27.55    57.36  1:27.89
                                                                    F    27.61    56.85  1:26.48
BARRY, ALISON         18 PC WALNUT CREEK   1:57.40   3  1:56.11 F3  P    28.47    58.40  1:28.11
                                                                    F    27.87    57.22  1:26.89
DIZON, MARICRIS       18 PC WEST COAST AQ  1:59.14   5  1:58.27 F4  P    28.43    59.59  1:29.53
                                                                    F    28.08    58.35  1:28.44
TERRILL, AMY          17 PC WALNUT CREEK   2:02.27   8  2:02.32 F5  P    28.72    59.44  1:31.09
                                                                    F    29.05  1:00.51  1:31.84
FOWLES, LESLIE        17 PC WALNUT CREEK   2:03.92  11  2:02.54 F6  P    28.49    59.89  1:32.15
                                                                    F    28.84  1:00.27  1:32.27
LYONS, JENNY          17 PC ORINDA AQUATI  2:01.46   6  2:02.86 F7  P    28.29    59.24  1:30.69
                                                                    F    28.53    59.90  1:32.10
SCHOENDORF, KATE      17 PC PALO ALTO SWI  2:11.79  15  2:14.52 F8  P    29.93  1:03.75  1:37.80
                                                                    F    29.94  1:04.02  1:39.70

COLER, CATHY          17 PC PLEASANTON SE  1:53.97   1              P    27.24    56.12  1:25.19
CORWIN, ELYSE         17 PC ORINDA AQUATI  1:57.13   2              P    27.55    57.36  1:27.89
BARRY, ALISON         18 PC WALNUT CREEK   1:57.40   3              P    28.47    58.40  1:28.11
MITCHELL, KATHERINE   17 PC WALNUT CREEK   1:57.42   4              P    27.90    57.80  1:28.02
DIZON, MARICRIS       18 PC WEST COAST AQ  1:59.14   5              P    28.43    59.59  1:29.53
LYONS, JENNY          17 PC ORINDA AQUATI  2:01.46   6              P    28.29    59.24  1:30.69
GILES, DANIELLE       18 PC MISSION SAN J  2:02.01   7              P    28.41    59.46  1:30.73
TERRILL, AMY          17 PC WALNUT CREEK   2:02.27   8              P    28.72    59.44  1:31.09
DUNN, THERESA         18 PC SANTA CLARA S  2:02.31   9              P    28.05    59.23  1:31.03
MAHI, KALEINANI       17 PC SALINAS VALLE  2:02.72  10              P    28.16    59.08  1:30.71
FOWLES, LESLIE        17 PC WALNUT CREEK   2:03.92  11              P    28.49    59.89  1:32.15
VAN HEMERT, HEATHER   17 PC SEBASTAPOL SE  2:06.58  12              P    28.86  1:00.91  1:34.14
KUHN, KRISTIN         17 PC WALNUT CREEK   2:06.70  13              P    29.26  1:01.05  1:33.82
MCCARTHY, MONICA      17 PC PLEASANTON SE  2:07.65  14              P    30.49  1:02.57  1:35.35
SCHOENDORF, KATE      17 PC PALO ALTO SWI  2:11.79  15              P    29.93  1:03.75  1:37.80
POIRIER, MEGAN        17 PC PLEASANTON SE  2:12.73  16              P    31.23  1:04.59  1:38.94
SAMUELS, EMMA         17 PC STANFORD COVI  2:13.05  17              P    30.77  1:03.99  1:38.88
YOUNGHEIN, MEREDITH   17 PC WALNUT CREEK   2:17.97  18              P    32.08  1:06.79  1:42.04

============================================================================================================================
   EVENT   61                                   WOMENS   17-18   500 FREE                                    EVENT   61
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:52.69
 JR CHMPSHIP   5:03.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CORWIN, ELYSE         17 PC ORINDA AQUATI  5:12.66   1  5:10.43 F1  P    28.59  1:00.17  1:31.74  2:04.05  2:35.61  3:07.40  3:39.26
                                                                       4:11.30  4:42.75
                                                                    F    28.32    59.34  1:30.89  2:02.49  2:34.60  3:06.57  3:38.37
                                                                       4:09.66  4:41.04
MITCHELL, KATHERINE   17 PC WALNUT CREEK   5:12.74   2  5:10.68 F2  P    28.63  1:00.29  1:32.11  2:04.08  2:35.59  3:07.26  3:39.46
                                                                       4:11.53  4:43.26
                                                                    F    28.20    58.95  1:30.60  2:02.32  2:34.35  3:06.31  3:37.78
                                                                       4:09.38  4:41.16

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   61                                   WOMENS   17-18   500 FREE                                    EVENT   61
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GILES, DANIELLE       18 PC MISSION SAN J  5:17.92   3  5:19.37 F3  P    28.58  1:00.23  1:32.38  2:04.19  2:36.36  3:08.67  3:40.95
                                                                       4:13.54  4:45.63
                                                                    F    28.80  1:00.07  1:32.06  2:03.94  2:36.20  3:08.97  3:41.78
                                                                       4:14.43  4:46.95
DIZON, MARICRIS       18 PC WEST COAST AQ  5:19.90   4  5:20.35 F4  P    28.85  1:00.71  1:32.97  2:05.54  2:37.97  3:10.05  3:42.20
                                                                       4:15.14  4:47.84
                                                                    F    29.01  1:00.87  1:33.16  2:05.88  2:38.61  3:10.91  3:43.60
                                                                       4:15.95  4:48.51
MCCARTHY, MONICA      17 PC PLEASANTON SE  5:27.30   6  5:30.14 F5  P    30.40  1:03.08  1:36.04  2:09.46  2:42.62  3:15.84  3:48.71
                                                                       4:21.68  4:54.81
                                                                    F    30.73  1:03.29  1:36.73  2:09.95  2:43.66  3:17.07  3:50.85
                                                                       4:24.52  4:58.11
POIRIER, MEGAN        17 PC PLEASANTON SE  5:33.24   9  5:30.28 F6  P    31.38  1:04.44  1:37.47  2:10.63  2:43.85  3:17.83  3:51.72
                                                                       4:26.23  5:00.29
                                                                    F    31.24  1:04.15  1:37.01  2:10.07  2:43.09  3:16.48  3:50.02
                                                                       4:23.59  4:57.28
FOWLES, LESLIE        17 PC WALNUT CREEK   5:32.12   8  5:34.75 F7  P    29.16  1:02.11  1:35.86  2:09.83  2:43.64  3:17.34  3:50.87
                                                                       4:25.49  4:59.91
                                                                    F    28.91  1:02.13  1:36.38  2:10.59  2:44.48  3:18.65  3:52.62
                                                                       4:27.17  5:01.98
LANDMANN, JULIE       17 PC DELTA VALLEY   5:38.11  10          F   P    30.80  1:04.56  1:38.11  2:11.79  2:45.63  3:20.08  3:54.62
                                                                       4:29.06  5:04.07

CORWIN, ELYSE         17 PC ORINDA AQUATI  5:12.66   1              P    28.59  1:00.17  1:31.74  2:04.05  2:35.61  3:07.40  3:39.26
                                                                       4:11.30  4:42.75
MITCHELL, KATHERINE   17 PC WALNUT CREEK   5:12.74   2              P    28.63  1:00.29  1:32.11  2:04.08  2:35.59  3:07.26  3:39.46
                                                                       4:11.53  4:43.26
GILES, DANIELLE       18 PC MISSION SAN J  5:17.92   3              P    28.58  1:00.23  1:32.38  2:04.19  2:36.36  3:08.67  3:40.95
                                                                       4:13.54  4:45.63
DIZON, MARICRIS       18 PC WEST COAST AQ  5:19.90   4              P    28.85  1:00.71  1:32.97  2:05.54  2:37.97  3:10.05  3:42.20
                                                                       4:15.14  4:47.84
DUNN, THERESA         18 PC SANTA CLARA S  5:25.67   5              P    29.09  1:01.35  1:34.56  2:08.15  2:41.54  3:14.63  3:47.64
                                                                       4:21.19  4:53.92
MCCARTHY, MONICA      17 PC PLEASANTON SE  5:27.30   6              P    30.40  1:03.08  1:36.04  2:09.46  2:42.62  3:15.84  3:48.71
                                                                       4:21.68  4:54.81
VAN HEMERT, HEATHER   17 PC SEBASTAPOL SE  5:28.49   7              P    29.54  1:01.97  1:35.27  2:08.66  2:42.76  3:16.51  3:49.57
                                                                       4:23.54  4:56.99
FOWLES, LESLIE        17 PC WALNUT CREEK   5:32.12   8              P    29.16  1:02.11  1:35.86  2:09.83  2:43.64  3:17.34  3:50.87
                                                                       4:25.49  4:59.91
POIRIER, MEGAN        17 PC PLEASANTON SE  5:33.24   9              P    31.38  1:04.44  1:37.47  2:10.63  2:43.85  3:17.83  3:51.72
                                                                       4:26.23  5:00.29
LYONS, JENNY          17 PC ORINDA AQUATI   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   17-18   100 BACK                                    EVENT   15
============================================================================================================================
    NATIONAL     57.09
 JR CHMPSHIP     59.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DUNN, THERESA         18 PC SANTA CLARA S  1:01.75   1  1:00.74 F1  P    30.39
                                                                    F    29.84
LYONS, JENNY          17 PC ORINDA AQUATI  1:01.92   2  1:00.98 F2  P    30.34
                                                                    F    30.11
MAGANA, CINTHYA       18 PC WEST COAST AQ  1:03.24   4  1:02.81 F3  P    31.44
                                                                    F    31.18
AVILLA, LEILANI       17 PC SAN RAMON LIV  1:02.01   3  1:02.83 F4  P    30.53
                                                                    F    30.71

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   17-18   100 BACK                                    EVENT   15
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERRILL, AMY          17 PC WALNUT CREEK   1:06.65   9  1:05.43 F5  P    32.62
                                                                    F    31.61
SCRUTCHINS, JOANNA    17 PC BENECIA BLUE   1:05.67   7  1:06.90 F6  P    31.93
                                                                    F    32.57
RYAN, MEGHAN          17 PC MID PENINSULA  1:06.48   8   DQUED  F   P    32.38
WILHELM, LURA         18 PC UNATTACHED PA  1:05.06   5  NO SHOW F   P    31.42

DUNN, THERESA         18 PC SANTA CLARA S  1:01.75   1              P    30.39
LYONS, JENNY          17 PC ORINDA AQUATI  1:01.92   2              P    30.34
AVILLA, LEILANI       17 PC SAN RAMON LIV  1:02.01   3              P    30.53
MAGANA, CINTHYA       18 PC WEST COAST AQ  1:03.24   4              P    31.44
WILHELM, LURA         18 PC UNATTACHED PA  1:05.06   5              P    31.42
HA, ALLISON           17 PC WALNUT CREEK   1:05.35   6              P    31.88
SCRUTCHINS, JOANNA    17 PC BENECIA BLUE   1:05.67   7              P    31.93
RYAN, MEGHAN          17 PC MID PENINSULA  1:06.48   8              P    32.38
TERRILL, AMY          17 PC WALNUT CREEK   1:06.65   9              P    32.62
WOO, PRISCILLA        17 PC MISSION SAN J  1:07.73  10              P    32.53
SAMUELS, EMMA         17 PC STANFORD COVI  1:08.24  11              P    32.72
VAN HEMERT, HEATHER   17 PC SEBASTAPOL SE  1:09.38  12              P    33.74
COLER, CATHY          17 PC PLEASANTON SE   DQUED                   P    30.03

============================================================================================================================
   EVENT   51                                   WOMENS   17-18   200 BACK                                    EVENT   51
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:01.79
 JR CHMPSHIP   2:06.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

COLER, CATHY          17 PC PLEASANTON SE  2:07.16   1  2:06.06 F1  P    30.80  1:02.67  1:35.18
                                                                    F    30.86  1:02.74  1:34.43
DUNN, THERESA         18 PC SANTA CLARA S  2:10.90   2  2:08.92 F2  P    30.76  1:03.68  1:37.29
                                                                    F    30.08  1:02.25  1:35.42
GILES, DANIELLE       18 PC MISSION SAN J  2:13.22   3  2:13.91 F3  P    31.60  1:04.64  1:39.11
                                                                    F    31.67  1:05.38  1:40.01
MAGANA, CINTHYA       18 PC WEST COAST AQ  2:13.87   4  2:15.79 F4  P    32.77  1:06.85  1:40.58
                                                                    F    33.75  1:08.01  1:42.43
CORWIN, ELYSE         17 PC ORINDA AQUATI  2:15.42   5  2:16.10 F5  P    33.21  1:07.70  1:42.15
                                                                    F    32.23  1:05.96  1:41.16
LYONS, JENNY          17 PC ORINDA AQUATI  2:20.38   7  2:18.19 F6  P    33.27  1:09.11  1:45.33
                                                                    F    32.04  1:06.22  1:42.37
LANDMANN, JULIE       17 PC DELTA VALLEY   2:20.97   8  2:21.32 F7  P    33.94  1:09.72  1:45.46
                                                                    F    33.44  1:09.52  1:45.59
SCRUTCHINS, JOANNA    17 PC BENECIA BLUE   2:20.35   6  2:23.51 F8  P    32.72  1:08.40  1:45.02
                                                                    F    33.00  1:09.68  1:46.74

COLER, CATHY          17 PC PLEASANTON SE  2:07.16   1              P    30.80  1:02.67  1:35.18
DUNN, THERESA         18 PC SANTA CLARA S  2:10.90   2              P    30.76  1:03.68  1:37.29
GILES, DANIELLE       18 PC MISSION SAN J  2:13.22   3              P    31.60  1:04.64  1:39.11
MAGANA, CINTHYA       18 PC WEST COAST AQ  2:13.87   4              P    32.77  1:06.85  1:40.58
CORWIN, ELYSE         17 PC ORINDA AQUATI  2:15.42   5              P    33.21  1:07.70  1:42.15
SCRUTCHINS, JOANNA    17 PC BENECIA BLUE   2:20.35   6              P    32.72  1:08.40  1:45.02
LYONS, JENNY          17 PC ORINDA AQUATI  2:20.38   7              P    33.27  1:09.11  1:45.33
LANDMANN, JULIE       17 PC DELTA VALLEY   2:20.97   8              P    33.94  1:09.72  1:45.46
WOO, PRISCILLA        17 PC MISSION SAN J  2:24.15   9              P    34.13  1:10.86  1:48.01
RYAN, MEGHAN          17 PC MID PENINSULA  2:25.93  10              P    33.88  1:10.62  1:48.47
SAMUELS, EMMA         17 PC STANFORD COVI  2:26.94  11              P    34.91  1:12.89  1:50.70
POIRIER, MEGAN        17 PC PLEASANTON SE  2:29.99  12              P    35.36  1:13.24  1:51.41
BOLDT, RANDI          17 PC SANTA ROSA NE  2:31.38  13              P    34.76  1:12.60  1:51.94

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   35                                   WOMENS   17-18   100 BREAST                                  EVENT   35
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:04.89
 JR CHMPSHIP   1:06.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

COLER, CATHY          17 PC PLEASANTON SE  1:06.07   1  1:05.40 F1  P    32.27
                                                                    F    31.72
DIZON, MARICRIS       18 PC WEST COAST AQ  1:14.24   5  1:13.00 F2  P    35.90
                                                                    F    34.81
SCRUTCHINS, JOANNA    17 PC BENECIA BLUE   1:13.98   3  1:13.64 F3  P    35.38
                                                                    F    35.32
SCHOENDORF, KATE      17 PC PALO ALTO SWI  1:14.14   4  1:14.05 F4  P    35.24
                                                                    F    35.56
WOO, PRISCILLA        17 PC MISSION SAN J  1:15.58   7  1:15.51 F5  P    35.64
                                                                    F    35.86
SMALL, MONIQUE        17 PC ORINDA AQUATI  1:19.56   9  1:19.61 F6  P    37.39
                                                                    F    37.99
MAGANA, CINTHYA       18 PC WEST COAST AQ  1:14.80   6   DQUED  F   P    35.76
                                                                    F    35.62
SALONER, AMBER        17 PC PALO ALTO SWI  1:20.30  10          F   P    38.17

COLER, CATHY          17 PC PLEASANTON SE  1:06.07   1              P    32.27
FOWLES, LESLIE        17 PC WALNUT CREEK   1:09.09   2              P    32.32
SCRUTCHINS, JOANNA    17 PC BENECIA BLUE   1:13.98   3              P    35.38
SCHOENDORF, KATE      17 PC PALO ALTO SWI  1:14.14   4              P    35.24
DIZON, MARICRIS       18 PC WEST COAST AQ  1:14.24   5              P    35.90
MAGANA, CINTHYA       18 PC WEST COAST AQ  1:14.80   6              P    35.76
WOO, PRISCILLA        17 PC MISSION SAN J  1:15.58   7              P    35.64
RYAN, MEGHAN          17 PC MID PENINSULA  1:16.37   8              P    36.12
SMALL, MONIQUE        17 PC ORINDA AQUATI  1:19.56   9              P    37.39

============================================================================================================================
   EVENT  107                                   WOMENS   17-18   200 BREAST                                  EVENT  107
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:19.29
 JR CHMPSHIP   2:24.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MAHI, KALEINANI       17 PC SALINAS VALLE  2:23.44   2  2:21.03 F1  P    32.59  1:08.42  1:45.88
                                                                    F    31.90  1:07.18  1:43.79
FOWLES, LESLIE        17 PC WALNUT CREEK   2:28.69   3  2:28.43 F2  P    33.77  1:11.61  1:49.82
                                                                    F    33.66  1:10.64  1:49.38
MAGANA, CINTHYA       18 PC WEST COAST AQ  2:38.15   5  2:37.53 F3  P    36.89  1:17.05  1:57.63
                                                                    F    36.49  1:16.65  1:57.53
SCHOENDORF, KATE      17 PC PALO ALTO SWI  2:36.20   4  2:40.80 F4  P    35.84  1:15.46  1:55.60
                                                                    F    36.94  1:17.45  1:59.04
SIGOURNEY, ELSBETH    17 PC MONTEREY BAY   2:47.66   9   DQUED  F   P    35.29  1:17.29  2:01.81
MCCRIMMON, MARTY      17 PC WALNUT CREEK   2:43.44   8  NO SHOW F   P    38.18  1:19.60  2:01.76

COLER, CATHY          17 PC PLEASANTON SE  2:18.33   1              P    32.10  1:06.96  1:42.23
MAHI, KALEINANI       17 PC SALINAS VALLE  2:23.44   2              P    32.59  1:08.42  1:45.88
FOWLES, LESLIE        17 PC WALNUT CREEK   2:28.69   3              P    33.77  1:11.61  1:49.82
SCHOENDORF, KATE      17 PC PALO ALTO SWI  2:36.20   4              P    35.84  1:15.46  1:55.60
MAGANA, CINTHYA       18 PC WEST COAST AQ  2:38.15   5              P    36.89  1:17.05  1:57.63
SCRUTCHINS, JOANNA    17 PC BENECIA BLUE   2:39.00   6              P    35.80  1:15.89  1:57.78
WOO, PRISCILLA        17 PC MISSION SAN J  2:40.38   7              P    36.65  1:17.46  1:59.01
MCCRIMMON, MARTY      17 PC WALNUT CREEK   2:43.44   8              P    38.18  1:19.60  2:01.76
SIGOURNEY, ELSBETH    17 PC MONTEREY BAY   2:47.66   9              P    35.29  1:17.29  2:01.81

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   87                                   WOMENS   17-18   100 FLY                                     EVENT   87
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.69
 JR CHMPSHIP     58.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LYONS, JENNY          17 PC ORINDA AQUATI  1:02.21   4  1:01.03 F1  P    29.71
                                                                    F    28.84
DIZON, MARICRIS       18 PC WEST COAST AQ  1:01.48   2  1:01.15 F2  P    28.69
                                                                    F    28.76
DUNN, THERESA         18 PC SANTA CLARA S  1:02.15   3  1:01.70 F3  P    29.12
                                                                    F    28.67
MAGANA, CINTHYA       18 PC WEST COAST AQ  1:03.50   5  1:02.51 F4  P    29.91
                                                                    F    29.38
SAMUELS, EMMA         17 PC STANFORD COVI  1:03.60   7  1:04.40 F5  P    30.22
                                                                    F    30.66
CORWIN, ELYSE         17 PC ORINDA AQUATI  1:03.81   8  1:06.52 F6  P    30.18
                                                                    F    31.61
MITCHELL, KATHERINE   17 PC WALNUT CREEK   1:04.02   9   DQUED  F   P    30.11
MCCARTHY, MONICA      17 PC PLEASANTON SE  1:05.32  11          F   P    30.83

COLER, CATHY          17 PC PLEASANTON SE    56.99   1              P    27.60
DIZON, MARICRIS       18 PC WEST COAST AQ  1:01.48   2              P    28.69
DUNN, THERESA         18 PC SANTA CLARA S  1:02.15   3              P    29.12
LYONS, JENNY          17 PC ORINDA AQUATI  1:02.21   4              P    29.71
MAGANA, CINTHYA       18 PC WEST COAST AQ  1:03.50   5              P    29.91
KUHN, KRISTIN         17 PC WALNUT CREEK   1:03.52   6              P    29.79
SAMUELS, EMMA         17 PC STANFORD COVI  1:03.60   7              P    30.22
CORWIN, ELYSE         17 PC ORINDA AQUATI  1:03.81   8              P    30.18
MITCHELL, KATHERINE   17 PC WALNUT CREEK   1:04.02   9              P    30.11
GILES, DANIELLE       18 PC MISSION SAN J  1:04.09  10              P    30.22
SCRUTCHINS, JOANNA    17 PC BENECIA BLUE   1:06.10  12              P    30.70
POIRIER, MEGAN        17 PC PLEASANTON SE  1:09.44  13              P    32.37

============================================================================================================================
   EVENT   71                                   WOMENS   17-18   200 FLY                                     EVENT   71
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:03.69
 JR CHMPSHIP   2:07.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

COLER, CATHY          17 PC PLEASANTON SE  2:03.11   1  2:04.29 F1  P    28.70  1:00.00  1:31.64
                                                                    F    28.64  1:00.42  1:32.50
LANDMANN, JULIE       17 PC DELTA VALLEY   2:20.33   3  2:19.41 F2  P    32.74  1:08.80  1:44.85
                                                                    F    31.39  1:06.61  1:42.80
MAGANA, CINTHYA       18 PC WEST COAST AQ  2:18.73   2  2:20.98 F3  P    30.94  1:06.52  1:42.19
                                                                    F    31.77  1:07.29  1:44.10
SAMUELS, EMMA         17 PC STANFORD COVI  2:25.76   4  2:23.86 F4  P    34.28  1:11.03  1:48.88
                                                                    F    32.37  1:09.68  1:46.58
MCCARTHY, MONICA      17 PC PLEASANTON SE  2:26.05   5  2:26.08 F5  P    32.81  1:09.57  1:47.66
                                                                    F    32.82  1:09.12  1:47.79
POIRIER, MEGAN        17 PC PLEASANTON SE  2:30.29   6  2:27.88 F6  P    33.78  1:12.07  1:51.14
                                                                    F    34.31  1:11.93  1:50.19

COLER, CATHY          17 PC PLEASANTON SE  2:03.11   1              P    28.70  1:00.00  1:31.64
MAGANA, CINTHYA       18 PC WEST COAST AQ  2:18.73   2              P    30.94  1:06.52  1:42.19
LANDMANN, JULIE       17 PC DELTA VALLEY   2:20.33   3              P    32.74  1:08.80  1:44.85
SAMUELS, EMMA         17 PC STANFORD COVI  2:25.76   4              P    34.28  1:11.03  1:48.88
MCCARTHY, MONICA      17 PC PLEASANTON SE  2:26.05   5              P    32.81  1:09.57  1:47.66
POIRIER, MEGAN        17 PC PLEASANTON SE  2:30.29   6              P    33.78  1:12.07  1:51.14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT    5                                   WOMENS   17-18   200 I.M.                                    EVENT    5
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.79
 JR CHMPSHIP   2:09.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

COLER, CATHY          17 PC PLEASANTON SE  2:04.24   1  2:03.25 F1  P    27.25  1:00.07  1:34.84
                                                                    F    27.43    59.40  1:34.30
AVILLA, LEILANI       17 PC SAN RAMON LIV  2:12.93   2  2:13.07 F2  P    30.02  1:03.77  1:42.64
                                                                    F    30.51  1:03.67  1:42.86
LYONS, JENNY          17 PC ORINDA AQUATI  2:14.43   4  2:14.28 F3  P    29.19  1:04.00  1:43.51
                                                                    F    29.28  1:03.95  1:43.50
DUNN, THERESA         18 PC SANTA CLARA S  2:14.99   5  2:14.74 F4  P    29.59  1:02.51  1:44.00
                                                                    F    29.29  1:02.19  1:43.84
DIZON, MARICRIS       18 PC WEST COAST AQ  2:14.36   3  2:14.82 F5  P    28.72  1:02.86  1:43.67
                                                                    F    28.65  1:02.75  1:44.20
MAGANA, CINTHYA       18 PC WEST COAST AQ  2:17.58   6  2:17.59 F6  P    29.80  1:04.51  1:45.65
                                                                    F    29.53  1:04.42  1:45.41
RYAN, MEGHAN          17 PC MID PENINSULA  2:21.39  11   DQUED  F   P    29.55  1:05.30  1:47.99
WILHELM, LURA         18 PC UNATTACHED PA  2:18.39   7  NO SHOW F   P    28.92  1:05.22  1:46.21

COLER, CATHY          17 PC PLEASANTON SE  2:04.24   1              P    27.25  1:00.07  1:34.84
AVILLA, LEILANI       17 PC SAN RAMON LIV  2:12.93   2              P    30.02  1:03.77  1:42.64
DIZON, MARICRIS       18 PC WEST COAST AQ  2:14.36   3              P    28.72  1:02.86  1:43.67
LYONS, JENNY          17 PC ORINDA AQUATI  2:14.43   4              P    29.19  1:04.00  1:43.51
DUNN, THERESA         18 PC SANTA CLARA S  2:14.99   5              P    29.59  1:02.51  1:44.00
MAGANA, CINTHYA       18 PC WEST COAST AQ  2:17.58   6              P    29.80  1:04.51  1:45.65
WILHELM, LURA         18 PC UNATTACHED PA  2:18.39   7              P    28.92  1:05.22  1:46.21
HA, ALLISON           17 PC WALNUT CREEK   2:20.06   8              P    30.64  1:06.38  1:48.11
FOWLES, LESLIE        17 PC WALNUT CREEK   2:20.36   9              P    30.97  1:08.16  1:47.03
SCRUTCHINS, JOANNA    17 PC BENECIA BLUE   2:20.70  10              P    30.31  1:06.32  1:47.34
RYAN, MEGHAN          17 PC MID PENINSULA  2:21.39  11              P    29.55  1:05.30  1:47.99
WOO, PRISCILLA        17 PC MISSION SAN J  2:25.04  12              P    31.17  1:09.25  1:51.22
VAN HEMERT, HEATHER   17 PC SEBASTAPOL SE  2:26.18  13              P    31.52  1:08.48  1:53.44
MCCARTHY, MONICA      17 PC PLEASANTON SE  2:26.44  14              P    31.09  1:08.86  1:53.19
SAMUELS, EMMA         17 PC STANFORD COVI  2:26.63  15              P    30.48  1:08.71  1:51.65

============================================================================================================================
   EVENT   81                                   WOMENS   17-18   400 I.M.                                    EVENT   81
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:24.29
 JR CHMPSHIP   4:33.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LYONS, JENNY          17 PC ORINDA AQUATI  4:44.06   2  4:44.55 F1  P    31.01  1:05.85  1:42.46  2:18.92  2:58.77  3:39.41  4:12.37
                                                                    F    30.32  1:05.79  1:42.99  2:19.40  2:59.56  3:40.30  4:13.26
DIZON, MARICRIS       18 PC WEST COAST AQ  4:45.65   4  4:45.84 F2  P    30.08  1:04.99  1:41.33  2:17.62  2:59.06  3:41.75  4:14.50
                                                                    F    30.64  1:06.50  1:43.38  2:19.71  3:01.44  3:43.55  4:14.94
MAGANA, CINTHYA       18 PC WEST COAST AQ  4:48.61   5  4:50.52 F3  P    31.26  1:06.08  1:43.42  2:19.34  3:01.72  3:42.80  4:16.60
                                                                    F    31.91  1:08.14  1:45.47  2:21.87  3:03.83  3:45.56  4:18.82
WOO, PRISCILLA        17 PC MISSION SAN J  5:06.30   7  5:08.59 F4  P    32.44  1:09.57  1:49.78  2:29.30  3:12.04  3:54.70  4:30.83
                                                                    F    31.94  1:09.63  1:50.23  2:30.34  3:12.77  3:55.77  4:32.62
SAMUELS, EMMA         17 PC STANFORD COVI  5:09.50   9  5:13.46 F5  P    33.31  1:11.14  1:51.49  2:30.20  3:14.62  3:59.11  4:34.81
                                                                    F    32.34  1:10.84  1:51.46  2:30.65  3:15.52  4:01.38  4:38.42

COLER, CATHY          17 PC PLEASANTON SE  4:18.78   1              P    28.29    59.32  1:33.84  2:07.89  2:43.45  3:19.61  3:49.75
LYONS, JENNY          17 PC ORINDA AQUATI  4:44.06   2              P    31.01  1:05.85  1:42.46  2:18.92  2:58.77  3:39.41  4:12.37
GILES, DANIELLE       18 PC MISSION SAN J  4:45.44   3              P    31.52  1:07.02  1:43.05  2:19.27  3:00.05  3:42.00  4:15.07
DIZON, MARICRIS       18 PC WEST COAST AQ  4:45.65   4              P    30.08  1:04.99  1:41.33  2:17.62  2:59.06  3:41.75  4:14.50
MAGANA, CINTHYA       18 PC WEST COAST AQ  4:48.61   5              P    31.26  1:06.08  1:43.42  2:19.34  3:01.72  3:42.80  4:16.60

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   81                                   WOMENS   17-18   400 I.M.                                    EVENT   81
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCRUTCHINS, JOANNA    17 PC BENECIA BLUE   4:59.78   6              P    31.50  1:08.76  1:46.95  2:25.50  3:06.76  3:49.48  4:25.70
WOO, PRISCILLA        17 PC MISSION SAN J  5:06.30   7              P    32.44  1:09.57  1:49.78  2:29.30  3:12.04  3:54.70  4:30.83
MCCARTHY, MONICA      17 PC PLEASANTON SE  5:08.23   8              P    32.66  1:10.01  1:50.54  2:30.29  3:15.39  4:00.95  4:35.15
SAMUELS, EMMA         17 PC STANFORD COVI  5:09.50   9              P    33.31  1:11.14  1:51.49  2:30.20  3:14.62  3:59.11  4:34.81
BOLDT, RANDI          17 PC SANTA ROSA NE   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  112                                    MENS    10&UN   50 FREE                                     EVENT  112
============================================================================================================================
    NATIONAL     20.69
 JR CHMPSHIP     21.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEN, LARRY            10 PC SUNNYVALE SWI    28.29   1    27.88 F1
REILLY, SEAN           9 PC TERRAPINS SWI    29.12   3    29.12 F2
LO, PETER             10 PC SUNNYVALE SWI    28.90   2    29.21 F3
PATEL, RYAN           10 PC SANTA CLARA S    29.42   4    29.32 F4
MCCOID, BRYAN         10 PC WEST COAST AQ    30.03   8    29.35 F5
FLORES-MAXFIELD, KAME  9 PC SOUTH SAN FRA    29.55   6    29.86 F6
KOROTKIN, SCOTT       10 PC RENO AQUATIC     29.45   5    29.93 F7
TALBOTT, PATCH        10 PC SANTA CLARA S    30.02   7    30.25 F8

WEN, LARRY            10 PC SUNNYVALE SWI    28.29   1
LO, PETER             10 PC SUNNYVALE SWI    28.90   2
REILLY, SEAN           9 PC TERRAPINS SWI    29.12   3
PATEL, RYAN           10 PC SANTA CLARA S    29.42   4
KOROTKIN, SCOTT       10 PC RENO AQUATIC     29.45   5
FLORES-MAXFIELD, KAME  9 PC SOUTH SAN FRA    29.55   6
TALBOTT, PATCH        10 PC SANTA CLARA S    30.02   7
MCCOID, BRYAN         10 PC WEST COAST AQ    30.03   8
HONG, JARROD          10 PC OTTER SWIM CL    30.06   9
HAWKINS, KEITH        10 PC SANTA CLARA S    30.16  10
BANKS, DAVID          10 PC SEBASTAPOL SE    30.25  11
DANSKA, STEPHEN       10 PC SAN RAMON LIV    30.35  12
CHAN, CHRIS           10 PC OTTER SWIM CL    30.55  13
MATA, DONALD          10 PC VALLEJO AQUAT    30.67  14
MOBERLY, TARO         10 PC SANTA CLARA S    30.97  15
BICOMONG, VINCENT     10 PC VALLEJO AQUAT    31.06  16
WILSEY, RORY          10 PC MARIN PIRATES    31.07  17
CAMPO, HAYDEN         10 PC VALLEJO AQUAT    31.13  18
WHYTE, RYAN            9 PC SAN RAMON LIV    31.30  19
SALLEE, DAVID          9 PC SEBASTAPOL SE    31.38  20
DUNLAP, MAT            9 PC MONTEREY BAY     31.47  21
FRONCZAK, SEAN         9 PC SUNNYVALE SWI    31.50  22
RIANDA, TRAV           9 PC SALINAS VALLE    31.63  23
GUSTAVESON, TOMMY     10 PC SAN JOSE AQUA    31.71  24
WONNER, CASEY         10 PC UNATTACHED PA    31.75  25
AGASID, THOMAS         9 PC SOUTH SAN FRA    31.76  26
BULLER, DANNY          9 PC ORINDA AQUATI    31.83  27
FORTUNE, MICHAEL       9 PC PALO ALTO SWI    31.85  28
GARCIA, RYAN           9 PC WEST COAST AQ    31.88  29
HUNTER, PIERCE         9 PC SAN RAMON LIV    31.93  30
WEINBERGER, HANK      10 PC SEBASTAPOL SE    31.99  31
DEMONT, BRANDON       10 PC MARIN PIRATES    32.05  32
THOMPSON, TYLER       10 PC ALPINE PORTOL    33.56  33
BUCK, WYLEE            9 PC PETALUMA SWIM    34.36  34
IM, NICHOLAS           9 PC MONTEREY BAY   NO SHOW

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   54                                    MENS    10&UN   100 FREE                                    EVENT   54
============================================================================================================================
    NATIONAL     45.19
 JR CHMPSHIP     47.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HONG, JARROD          10 PC OTTER SWIM CL  1:04.94   5  1:02.84 F1  P    31.22
                                                                    F    31.13
LO, PETER             10 PC SUNNYVALE SWI  1:03.58   2  1:03.01 F2  P    30.49
                                                                    F    30.42
MCCOID, BRYAN         10 PC WEST COAST AQ  1:05.13   6  1:03.92 F3  P    31.92
                                                                    F    31.56
KOROTKIN, SCOTT       10 PC RENO AQUATIC   1:03.67   3  1:04.60 F4  P    30.97
                                                                    F    31.00
PATEL, RYAN           10 PC SANTA CLARA S  1:05.68   7  1:04.60 F4  P    31.21
                                                                    F    30.89
HAWKINS, KEITH        10 PC SANTA CLARA S  1:04.24   4  1:04.85 F6  P    30.76
                                                                    F    31.39
MATA, DONALD          10 PC VALLEJO AQUAT  1:06.22   8  1:06.50 F7  P    31.84
                                                                    F    32.44
KLINE, PETER          10 PC NAPA VALLEY S  1:06.28   9          F   P    32.08

FLORES-MAXFIELD, KAME  9 PC SOUTH SAN FRA  1:03.38   1              P    30.25
LO, PETER             10 PC SUNNYVALE SWI  1:03.58   2              P    30.49
KOROTKIN, SCOTT       10 PC RENO AQUATIC   1:03.67   3              P    30.97
HAWKINS, KEITH        10 PC SANTA CLARA S  1:04.24   4              P    30.76
HONG, JARROD          10 PC OTTER SWIM CL  1:04.94   5              P    31.22
MCCOID, BRYAN         10 PC WEST COAST AQ  1:05.13   6              P    31.92
PATEL, RYAN           10 PC SANTA CLARA S  1:05.68   7              P    31.21
MATA, DONALD          10 PC VALLEJO AQUAT  1:06.22   8              P    31.84
CAMPO, HAYDEN         10 PC VALLEJO AQUAT  1:06.40  10              P    32.08
BANKS, DAVID          10 PC SEBASTAPOL SE  1:06.41  11              P    31.60
DANSKA, STEPHEN       10 PC SAN RAMON LIV  1:06.48  12              P    31.04
BICOMONG, VINCENT     10 PC VALLEJO AQUAT  1:06.72  13              P    31.86
TALBOTT, PATCH        10 PC SANTA CLARA S  1:07.36  14              P    31.56
FRONCZAK, SEAN         9 PC SUNNYVALE SWI  1:07.46  15              P    32.23
REILLY, SEAN           9 PC TERRAPINS SWI  1:07.47  16              P    33.29
WHYTE, RYAN            9 PC SAN RAMON LIV  1:08.37  17              P    33.19
GUSTAVESON, TOMMY     10 PC SAN JOSE AQUA  1:08.39  18              P    32.54
SALLEE, DAVID          9 PC SEBASTAPOL SE  1:08.99  19              P    33.64
GARCIA, RYAN           9 PC WEST COAST AQ  1:09.15  20              P    32.99
SHAMSHOIAN, MIKE      10 PC WEST VALLEY S  1:12.24  21              P    35.12
RIANDA, TRAV           9 PC SALINAS VALLE  1:12.57  22              P    34.38
THOMPSON, TYLER       10 PC ALPINE PORTOL  1:15.65  23              P    35.18

============================================================================================================================
   EVENT   28                                    MENS    10&UN   200 FREE                                    EVENT   28
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:39.19
 JR CHMPSHIP   1:43.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KOROTKIN, SCOTT       10 PC RENO AQUATIC   2:17.60   1  2:17.76 F1  P    31.76  1:06.90  1:43.41
                                                                    F    31.96  1:07.33  1:43.29
MCCOID, BRYAN         10 PC WEST COAST AQ  2:20.12   3  2:18.04 F2  P    33.66  1:10.82  1:47.30
                                                                    F    32.32  1:08.72  1:45.30
FLORES-MAXFIELD, KAME  9 PC SOUTH SAN FRA  2:18.55   2  2:18.39 F3  P    33.05  1:09.76  1:45.49
                                                                    F    32.86  1:08.83  1:44.43
HONG, JARROD          10 PC OTTER SWIM CL  2:20.60   5  2:19.24 F4  P    32.46  1:09.14  1:45.48
                                                                    F    32.26  1:08.40  1:44.97

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   28                                    MENS    10&UN   200 FREE                                    EVENT   28
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MATA, DONALD          10 PC VALLEJO AQUAT  2:20.14   4  2:21.08 F5  P    33.59  1:10.12  1:46.55
                                                                    F    32.74  1:09.09  1:46.05
KLINE, PETER          10 PC NAPA VALLEY S  2:23.92   7  2:23.08 F6  P    32.43  1:09.14  1:47.02
                                                                    F    32.89  1:09.60  1:46.66
DANSKA, STEPHEN       10 PC SAN RAMON LIV  2:24.66   8  2:23.83 F7  P    33.69  1:11.09  1:48.86
                                                                    F    33.80  1:10.81  1:47.26
BANKS, DAVID          10 PC SEBASTAPOL SE  2:20.93   6  2:27.82 F8  P    33.01  1:09.82  1:46.89
                                                                    F    33.14  1:10.83  1:49.27

KOROTKIN, SCOTT       10 PC RENO AQUATIC   2:17.60   1              P    31.76  1:06.90  1:43.41
FLORES-MAXFIELD, KAME  9 PC SOUTH SAN FRA  2:18.55   2              P    33.05  1:09.76  1:45.49
MCCOID, BRYAN         10 PC WEST COAST AQ  2:20.12   3              P    33.66  1:10.82  1:47.30
MATA, DONALD          10 PC VALLEJO AQUAT  2:20.14   4              P    33.59  1:10.12  1:46.55
HONG, JARROD          10 PC OTTER SWIM CL  2:20.60   5              P    32.46  1:09.14  1:45.48
BANKS, DAVID          10 PC SEBASTAPOL SE  2:20.93   6              P    33.01  1:09.82  1:46.89
KLINE, PETER          10 PC NAPA VALLEY S  2:23.92   7              P    32.43  1:09.14  1:47.02
DANSKA, STEPHEN       10 PC SAN RAMON LIV  2:24.66   8              P    33.69  1:11.09  1:48.86
CAMPO, HAYDEN         10 PC VALLEJO AQUAT  2:24.70   9              P    33.45  1:10.39  1:48.36
BICOMONG, VINCENT     10 PC VALLEJO AQUAT  2:25.45  10              P    33.33  1:10.30  1:48.09
TALBOTT, PATCH        10 PC SANTA CLARA S  2:27.76  11              P    33.59  1:11.91  1:49.97
SALLEE, DAVID          9 PC SEBASTAPOL SE  2:28.09  12              P    34.84  1:12.35  1:51.40
CHAMOURES, MICHAEL     9 PC WALNUT CREEK   2:28.56  13              P    35.33  1:13.33  1:51.98
FRONCZAK, SEAN         9 PC SUNNYVALE SWI  2:29.48  14              P    33.81  1:11.41  1:51.09
GIROUX, CAM            9 PC WALNUT CREEK   2:29.86  15              P    34.90  1:13.45  1:52.79
GARCIA, RYAN           9 PC WEST COAST AQ  2:30.16  16              P    36.96  1:17.16  1:56.09
WHYTE, RYAN            9 PC SAN RAMON LIV  2:30.27  17              P    35.68  1:13.87  1:53.39
REILLY, SEAN           9 PC TERRAPINS SWI  2:30.28  18              P    33.95  1:13.50  1:53.08
WONNER, CASEY         10 PC UNATTACHED PA  2:30.96  19              P    34.47  1:13.71  1:53.31
WEINBERGER, HANK      10 PC SEBASTAPOL SE  2:31.87  20              P    35.14  1:13.46  1:53.14
HERNANDEZ, JASON       9 PC SANTA CLARA S  2:33.10  21              P    34.55  1:14.22  1:54.75
MOBERLY, TARO         10 PC SANTA CLARA S  2:34.19  22              P    33.96  1:13.37  1:54.82
SHAMSHOIAN, MIKE      10 PC WEST VALLEY S  2:35.67  23              P    36.02  1:15.96  1:57.18
THOMPSON, TYLER       10 PC ALPINE PORTOL  2:36.55  24              P    34.60  1:14.92  1:56.52
GUSTAVESON, TOMMY     10 PC SAN JOSE AQUA  2:37.10  25              P    36.72  1:16.80  1:56.87
RIANDA, TRAV           9 PC SALINAS VALLE   DQUED                   P    34.21  1:13.73  1:55.15

============================================================================================================================
   EVENT   18                                    MENS    10&UN   50 BACK                                     EVENT   18
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEN, LARRY            10 PC SUNNYVALE SWI    32.22   1    31.44 F1
MCCOID, BRYAN         10 PC WEST COAST AQ    32.32   2    31.47 F2
LO, PETER             10 PC SUNNYVALE SWI    33.98   3    34.30 F3
CHAN, CHRIS           10 PC OTTER SWIM CL    34.99   5    35.04 F4
KLINE, PETER          10 PC NAPA VALLEY S    35.61   8    35.10 F5
THOMPSON, TYLER       10 PC ALPINE PORTOL    34.78   4    35.51 F6
BANKS, DAVID          10 PC SEBASTAPOL SE    35.56   7    36.04 F7
KOROTKIN, SCOTT       10 PC RENO AQUATIC     35.07   6    36.33 F8

WEN, LARRY            10 PC SUNNYVALE SWI    32.22   1
MCCOID, BRYAN         10 PC WEST COAST AQ    32.32   2
LO, PETER             10 PC SUNNYVALE SWI    33.98   3
THOMPSON, TYLER       10 PC ALPINE PORTOL    34.78   4
CHAN, CHRIS           10 PC OTTER SWIM CL    34.99   5
KOROTKIN, SCOTT       10 PC RENO AQUATIC     35.07   6
BANKS, DAVID          10 PC SEBASTAPOL SE    35.56   7

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   18                                    MENS    10&UN   50 BACK                                     EVENT   18
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KLINE, PETER          10 PC NAPA VALLEY S    35.61   8
FRONCZAK, SEAN         9 PC SUNNYVALE SWI    35.65   9
BICOMONG, VINCENT     10 PC VALLEJO AQUAT    35.66  10
WONNER, CASEY         10 PC UNATTACHED PA    36.33  11
REILLY, SEAN           9 PC TERRAPINS SWI    36.47  12
RIANDA, JAKE          10 PC SALINAS VALLE    37.00  13
SALLEE, DAVID          9 PC SEBASTAPOL SE    37.11  14
HARRYMAN, WILLIAM     10 PC UNATTACHED PA    37.26  15
WEINBERGER, HANK      10 PC SEBASTAPOL SE    37.42  16
TALBOTT, PATCH        10 PC SANTA CLARA S    37.95  17
HAWKINS, KEITH        10 PC SANTA CLARA S    38.23  18
WHYTE, RYAN            9 PC SAN RAMON LIV    38.24  19
LEIPPER, IAN           9 PC MONTCLAIR SWI    38.28  20
GARCIA, RYAN           9 PC WEST COAST AQ    38.29  21
CHAMOURES, MICHAEL     9 PC WALNUT CREEK     38.82  22
GIROUX, CAM            9 PC WALNUT CREEK     39.44  23
FORTUNE, MICHAEL       9 PC PALO ALTO SWI    40.05  24
FLORES-MAXFIELD, KAME  9 PC SOUTH SAN FRA   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   44                                    MENS    10&UN   100 BACK                                    EVENT   44
============================================================================================================================
    NATIONAL     50.79
 JR CHMPSHIP     53.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEN, LARRY            10 PC SUNNYVALE SWI  1:08.44   1  1:07.39 F1  P    33.45
                                                                    F    33.04
MCCOID, BRYAN         10 PC WEST COAST AQ  1:10.93   2  1:09.36 F2  P    35.18
                                                                    F    34.27
HONG, JARROD          10 PC OTTER SWIM CL  1:13.82   3  1:15.26 F3  P    36.75
                                                                    F    36.75
FRONCZAK, SEAN         9 PC SUNNYVALE SWI  1:15.22   5  1:15.73 F4  P    35.86
                                                                    F    36.41
CHAN, CHRIS           10 PC OTTER SWIM CL  1:14.81   4  1:16.35 F5  P    35.87
                                                                    F    36.72
MATA, DONALD          10 PC VALLEJO AQUAT  1:17.49   7  1:16.68 F6  P    37.97
                                                                    F    38.08
BANKS, DAVID          10 PC SEBASTAPOL SE  1:16.80   6  1:18.78 F7  P    37.46
                                                                    F    39.23
SALLEE, DAVID          9 PC SEBASTAPOL SE  1:17.84   8  1:20.47 F8  P    37.91
                                                                    F    40.38

WEN, LARRY            10 PC SUNNYVALE SWI  1:08.44   1              P    33.45
MCCOID, BRYAN         10 PC WEST COAST AQ  1:10.93   2              P    35.18
HONG, JARROD          10 PC OTTER SWIM CL  1:13.82   3              P    36.75
CHAN, CHRIS           10 PC OTTER SWIM CL  1:14.81   4              P    35.87
FRONCZAK, SEAN         9 PC SUNNYVALE SWI  1:15.22   5              P    35.86
BANKS, DAVID          10 PC SEBASTAPOL SE  1:16.80   6              P    37.46
MATA, DONALD          10 PC VALLEJO AQUAT  1:17.49   7              P    37.97
SALLEE, DAVID          9 PC SEBASTAPOL SE  1:17.84   8              P    37.91
WONNER, CASEY         10 PC UNATTACHED PA  1:18.43   9              P    37.93
TALBOTT, PATCH        10 PC SANTA CLARA S  1:18.99  10              P    39.13
WEINBERGER, HANK      10 PC SEBASTAPOL SE  1:19.47  11              P    39.21
AGASID, THOMAS         9 PC SOUTH SAN FRA  1:19.53  12              P    38.47
HUNTER, PIERCE         9 PC SAN RAMON LIV  1:20.74  13              P    39.44
THOMPSON, TYLER       10 PC ALPINE PORTOL  1:21.58  14              P    38.33
RIANDA, JAKE          10 PC SALINAS VALLE  1:23.26  15              P    40.70

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  102                                    MENS    10&UN   50 BREAST                                   EVENT  102
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEN, LARRY            10 PC SUNNYVALE SWI    34.02   1    33.53 F1
LO, PETER             10 PC SUNNYVALE SWI    35.02   2    36.00 F2
MATA, DONALD          10 PC VALLEJO AQUAT    38.26   3    36.59 F3
HONG, JARROD          10 PC OTTER SWIM CL    38.56   4    36.79 F4
CAMPO, HAYDEN         10 PC VALLEJO AQUAT    39.22   8    38.95 F5
PATEL, RYAN           10 PC SANTA CLARA S    39.20   7    39.18 F6
REILLY, SEAN           9 PC TERRAPINS SWI    39.01   6    39.81 F7
RIANDA, JAKE          10 PC SALINAS VALLE    39.01   5    40.25 F8

WEN, LARRY            10 PC SUNNYVALE SWI    34.02   1
LO, PETER             10 PC SUNNYVALE SWI    35.02   2
MATA, DONALD          10 PC VALLEJO AQUAT    38.26   3
HONG, JARROD          10 PC OTTER SWIM CL    38.56   4
REILLY, SEAN           9 PC TERRAPINS SWI    39.01   6
RIANDA, JAKE          10 PC SALINAS VALLE    39.01   5
PATEL, RYAN           10 PC SANTA CLARA S    39.20   7
CAMPO, HAYDEN         10 PC VALLEJO AQUAT    39.22   8
HAWKINS, KEITH        10 PC SANTA CLARA S    39.34   9
LEE, BRANDON          10 PC KORET YOUTH S    39.93  10
CHAN, CHRIS           10 PC OTTER SWIM CL    40.04  11
FLORES-MAXFIELD, KAME  9 PC SOUTH SAN FRA    40.22  12
KOROTKIN, SCOTT       10 PC RENO AQUATIC     40.27  13
HUNTER, PIERCE         9 PC SAN RAMON LIV    40.67  14
DANSKA, STEPHEN       10 PC SAN RAMON LIV    40.90  15
BICOMONG, VINCENT     10 PC VALLEJO AQUAT    40.98  16
MCCOID, BRYAN         10 PC WEST COAST AQ    41.45  17
DEMONT, BRANDON       10 PC MARIN PIRATES    41.50  18
BUCK, WYLEE            9 PC PETALUMA SWIM    42.36  19
FRONCZAK, SEAN         9 PC SUNNYVALE SWI    42.75  20
GUSTAVESON, TOMMY     10 PC SAN JOSE AQUA    42.83  21
WONNER, CASEY         10 PC UNATTACHED PA    42.87  22
DOAN, KEVIN           10 PC MISSION SAN J    43.61  23
RIANDA, TRAV           9 PC SALINAS VALLE    43.81  24
AGASID, THOMAS         9 PC SOUTH SAN FRA    44.09  25
FORTUNE, MICHAEL       9 PC PALO ALTO SWI   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   38                                    MENS    10&UN   100 BREAST                                  EVENT   38
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.59
 JR CHMPSHIP     59.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEN, LARRY            10 PC SUNNYVALE SWI  1:11.87   1  1:11.61 F1  P    34.44
                                                                    F    34.15
LO, PETER             10 PC SUNNYVALE SWI  1:15.10   2  1:12.56 F2  P    35.83
                                                                    F    34.91
HONG, JARROD          10 PC OTTER SWIM CL  1:23.59   3  1:22.41 F3  P    39.36
                                                                    F    38.53
CAMPO, HAYDEN         10 PC VALLEJO AQUAT  1:24.85   6  1:24.51 F4  P    39.99
                                                                    F    40.21
HAWKINS, KEITH        10 PC SANTA CLARA S  1:23.77   4  1:24.97 F5  P    39.54
                                                                    F    40.89

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   38                                    MENS    10&UN   100 BREAST                                  EVENT   38
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHAN, CHRIS           10 PC OTTER SWIM CL  1:24.22   5  1:25.62 F6  P    39.89
                                                                    F    40.96
MATA, DONALD          10 PC VALLEJO AQUAT  1:26.85   7  1:27.50 F7  P    41.72
                                                                    F    42.67
LEE, BRANDON          10 PC KORET YOUTH S  1:27.77   8  1:28.86 F8  P    41.20
                                                                    F    42.06

WEN, LARRY            10 PC SUNNYVALE SWI  1:11.87   1              P    34.44
LO, PETER             10 PC SUNNYVALE SWI  1:15.10   2              P    35.83
HONG, JARROD          10 PC OTTER SWIM CL  1:23.59   3              P    39.36
HAWKINS, KEITH        10 PC SANTA CLARA S  1:23.77   4              P    39.54
CHAN, CHRIS           10 PC OTTER SWIM CL  1:24.22   5              P    39.89
CAMPO, HAYDEN         10 PC VALLEJO AQUAT  1:24.85   6              P    39.99
MATA, DONALD          10 PC VALLEJO AQUAT  1:26.85   7              P    41.72
LEE, BRANDON          10 PC KORET YOUTH S  1:27.77   8              P    41.20
DANSKA, STEPHEN       10 PC SAN RAMON LIV  1:28.16   9              P    41.55
GUSTAVESON, TOMMY     10 PC SAN JOSE AQUA  1:28.18  10              P    43.10
FORTUNE, MICHAEL       9 PC PALO ALTO SWI  1:30.89  11              P    43.13
DEMONT, BRANDON       10 PC MARIN PIRATES  1:31.46  12              P    42.44
HERNANDEZ, JASON       9 PC SANTA CLARA S   DQUED                   P    47.65

============================================================================================================================
   EVENT   92                                    MENS    10&UN   50 FLY                                      EVENT   92
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEN, LARRY            10 PC SUNNYVALE SWI    29.48   1    29.61 F1
MCCOID, BRYAN         10 PC WEST COAST AQ    31.47   2    30.72 F2
LO, PETER             10 PC SUNNYVALE SWI    32.46   4    32.16 F3
PATEL, RYAN           10 PC SANTA CLARA S    32.99   7    32.43 F4
FLORES-MAXFIELD, KAME  9 PC SOUTH SAN FRA    32.04   3    32.72 F5
REILLY, SEAN           9 PC TERRAPINS SWI    32.51   5    32.89 F6
WONNER, CASEY         10 PC UNATTACHED PA    33.11   8    33.32 F7
KOROTKIN, SCOTT       10 PC RENO AQUATIC     32.98   6    33.64 F8

WEN, LARRY            10 PC SUNNYVALE SWI    29.48   1
MCCOID, BRYAN         10 PC WEST COAST AQ    31.47   2
FLORES-MAXFIELD, KAME  9 PC SOUTH SAN FRA    32.04   3
LO, PETER             10 PC SUNNYVALE SWI    32.46   4
REILLY, SEAN           9 PC TERRAPINS SWI    32.51   5
KOROTKIN, SCOTT       10 PC RENO AQUATIC     32.98   6
PATEL, RYAN           10 PC SANTA CLARA S    32.99   7
WONNER, CASEY         10 PC UNATTACHED PA    33.11   8
DANSKA, STEPHEN       10 PC SAN RAMON LIV    33.24   9
HONG, JARROD          10 PC OTTER SWIM CL    33.40  10
WILSEY, RORY          10 PC MARIN PIRATES    33.42  11
CHAN, CHRIS           10 PC OTTER SWIM CL    33.64  12
AGASID, THOMAS         9 PC SOUTH SAN FRA    34.21  14
BANKS, DAVID          10 PC SEBASTAPOL SE    34.21  13
WHYTE, RYAN            9 PC SAN RAMON LIV    34.96  15
BULLER, DANNY          9 PC ORINDA AQUATI    35.36  16
ROSE, ROBERT           9 PC SANTA CLARA S    35.54  17
FRONCZAK, SEAN         9 PC SUNNYVALE SWI    35.99  18
HAWKINS, KEITH        10 PC SANTA CLARA S    36.59  19
MATA, DONALD          10 PC VALLEJO AQUAT    36.68  20
GUSTAVESON, TOMMY     10 PC SAN JOSE AQUA    36.71  21
SALLEE, DAVID          9 PC SEBASTAPOL SE    37.89  22

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   92                                    MENS    10&UN   50 FLY                                      EVENT   92
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DUNLAP, MAT            9 PC MONTEREY BAY     38.35  23
GARCIA, RYAN           9 PC WEST COAST AQ    38.86  24

============================================================================================================================
   EVENT   64                                    MENS    10&UN   100 FLY                                     EVENT   64
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.79
 JR CHMPSHIP     51.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEN, LARRY            10 PC SUNNYVALE SWI  1:06.74   1  1:05.72 F1  P    31.65
                                                                    F    31.02
LO, PETER             10 PC SUNNYVALE SWI  1:11.24   2  1:11.25 F2  P    33.45
                                                                    F    33.15
FLORES-MAXFIELD, KAME  9 PC SOUTH SAN FRA  1:11.62   4  1:11.43 F3  P    33.65
                                                                    F    33.21
CHAN, CHRIS           10 PC OTTER SWIM CL  1:17.26   9  1:12.92 F4  P    36.09
                                                                    F    33.62
DANSKA, STEPHEN       10 PC SAN RAMON LIV  1:15.23   7  1:14.94 F5  P    34.74
                                                                    F    34.36
KOROTKIN, SCOTT       10 PC RENO AQUATIC   1:11.42   3  1:15.48 F6  P    34.03
                                                                    F    34.81
WONNER, CASEY         10 PC UNATTACHED PA  1:13.48   6  1:15.52 F7  P    34.29
                                                                    F    34.33
PATEL, RYAN           10 PC SANTA CLARA S  1:12.87   5  1:17.43 F8  P    33.72
                                                                    F    34.94
KLINE, PETER          10 PC NAPA VALLEY S  1:15.34   8  NO SHOW F   P    34.97

WEN, LARRY            10 PC SUNNYVALE SWI  1:06.74   1              P    31.65
LO, PETER             10 PC SUNNYVALE SWI  1:11.24   2              P    33.45
KOROTKIN, SCOTT       10 PC RENO AQUATIC   1:11.42   3              P    34.03
FLORES-MAXFIELD, KAME  9 PC SOUTH SAN FRA  1:11.62   4              P    33.65
PATEL, RYAN           10 PC SANTA CLARA S  1:12.87   5              P    33.72
WONNER, CASEY         10 PC UNATTACHED PA  1:13.48   6              P    34.29
DANSKA, STEPHEN       10 PC SAN RAMON LIV  1:15.23   7              P    34.74
KLINE, PETER          10 PC NAPA VALLEY S  1:15.34   8              P    34.97
CHAN, CHRIS           10 PC OTTER SWIM CL  1:17.26   9              P    36.09
AGASID, THOMAS         9 PC SOUTH SAN FRA  1:17.84  10              P    37.02
ROSE, ROBERT           9 PC SANTA CLARA S  1:20.72  11              P    37.58
THIVIERGE, JAMES      10 PC MAVERICKS      1:20.92  12              P    36.62
WHYTE, RYAN            9 PC SAN RAMON LIV  1:22.75  13              P    38.47
REILLY, SEAN           9 PC TERRAPINS SWI  1:22.97  14              P    37.87
GUSTAVESON, TOMMY     10 PC SAN JOSE AQUA  1:29.83  15              P    40.22
WILSEY, RORY          10 PC MARIN PIRATES   DQUED                   P    35.01

============================================================================================================================
   EVENT    8                                    MENS    10&UN   100 I.M.                                    EVENT    8
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEN, LARRY            10 PC SUNNYVALE SWI  1:06.24   1  1:06.80 F1  P    31.62
                                                                    F    31.98
LO, PETER             10 PC SUNNYVALE SWI  1:09.89   2  1:09.28 F2  P    33.30
                                                                    F    33.52
FLORES-MAXFIELD, KAME  9 PC SOUTH SAN FRA  1:12.23   4  1:12.43 F3  P    34.17
                                                                    F    33.84

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    8                                    MENS    10&UN   100 I.M.                                    EVENT    8
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCCOID, BRYAN         10 PC WEST COAST AQ  1:13.05   6  1:13.18 F4  P    31.89
                                                                    F    32.17
HONG, JARROD          10 PC OTTER SWIM CL  1:12.11   3  1:13.52 F5  P    34.47
                                                                    F    35.24
KOROTKIN, SCOTT       10 PC RENO AQUATIC   1:12.42   5  1:15.12 F6  P    35.16
                                                                    F    35.27
MATA, DONALD          10 PC VALLEJO AQUAT  1:13.53   7  1:15.37 F7  P    36.24
                                                                    F    37.43
CHAN, CHRIS           10 PC OTTER SWIM CL  1:15.30   8  1:15.95 F8  P    34.47
                                                                    F    34.53

WEN, LARRY            10 PC SUNNYVALE SWI  1:06.24   1              P    31.62
LO, PETER             10 PC SUNNYVALE SWI  1:09.89   2              P    33.30
HONG, JARROD          10 PC OTTER SWIM CL  1:12.11   3              P    34.47
FLORES-MAXFIELD, KAME  9 PC SOUTH SAN FRA  1:12.23   4              P    34.17
KOROTKIN, SCOTT       10 PC RENO AQUATIC   1:12.42   5              P    35.16
MCCOID, BRYAN         10 PC WEST COAST AQ  1:13.05   6              P    31.89
MATA, DONALD          10 PC VALLEJO AQUAT  1:13.53   7              P    36.24
CHAN, CHRIS           10 PC OTTER SWIM CL  1:15.30   8              P    34.47
CAMPO, HAYDEN         10 PC VALLEJO AQUAT  1:15.63   9              P    36.28
BANKS, DAVID          10 PC SEBASTAPOL SE  1:15.89  10              P    34.08
DANSKA, STEPHEN       10 PC SAN RAMON LIV  1:16.33  11              P    34.87
KLINE, PETER          10 PC NAPA VALLEY S  1:16.87  12              P    36.60
REILLY, SEAN           9 PC TERRAPINS SWI  1:17.60  13              P    34.65
SALLEE, DAVID          9 PC SEBASTAPOL SE  1:18.04  14              P    36.56
WONNER, CASEY         10 PC UNATTACHED PA  1:18.05  15              P    35.01
HAWKINS, KEITH        10 PC SANTA CLARA S  1:18.43  16              P    36.96
GUSTAVESON, TOMMY     10 PC SAN JOSE AQUA  1:19.13  17              P    38.66
GIROUX, CAM            9 PC WALNUT CREEK   1:19.14  18              P    37.26
FRONCZAK, SEAN         9 PC SUNNYVALE SWI  1:19.20  19              P    36.56
HARRYMAN, WILLIAM     10 PC UNATTACHED PA  1:20.63  20              P    36.04
WHYTE, RYAN            9 PC SAN RAMON LIV  1:21.50  21              P    37.88
TALBOTT, PATCH        10 PC SANTA CLARA S  1:21.65  22              P    38.90
GARCIA, RYAN           9 PC WEST COAST AQ  1:22.60  23              P    38.08
FORTUNE, MICHAEL       9 PC PALO ALTO SWI  1:23.10  24              P    39.32
BICOMONG, VINCENT     10 PC VALLEJO AQUAT   DQUED                   P    35.10

============================================================================================================================
   EVENT   74                                    MENS    10&UN   200 I.M.                                    EVENT   74
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:51.49
 JR CHMPSHIP   1:56.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEN, LARRY            10 PC SUNNYVALE SWI  2:23.19   1  2:21.75 F1  P    32.34  1:10.27  1:50.88
                                                                    F    31.31  1:09.16  1:49.70
LO, PETER             10 PC SUNNYVALE SWI  2:32.86   2  2:30.82 F2  P    34.55  1:13.97  1:56.11
                                                                    F    34.30  1:14.13  1:55.95
FLORES-MAXFIELD, KAME  9 PC SOUTH SAN FRA  2:34.44   3  2:34.27 F3  P    33.19  1:13.75  1:59.94
                                                                    F    33.12  1:14.41  2:00.46
HONG, JARROD          10 PC OTTER SWIM CL  2:35.27   4  2:34.38 F4  P    35.36  1:15.77  2:01.50
                                                                    F    35.21  1:15.29  2:00.32
PATEL, RYAN           10 PC SANTA CLARA S  2:40.96   8  2:42.62 F5  P    16.59    34.89  2:05.06
                                                                    F    35.75  1:18.83  2:07.91
CHAN, CHRIS           10 PC OTTER SWIM CL  2:40.12   6  2:42.79 F6  P    35.35  1:16.17  2:02.88
                                                                    F    36.25  1:18.04  2:06.17
MATA, DONALD          10 PC VALLEJO AQUAT  2:40.77   7  2:44.99 F7  P    38.51  1:19.81  2:06.82
                                                                    F    38.72  1:21.69  2:08.12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   74                                    MENS    10&UN   200 I.M.                                    EVENT   74
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KOROTKIN, SCOTT       10 PC RENO AQUATIC   2:36.39   5  2:48.14 F8  P    34.88  1:15.47  2:02.72
                                                                    F    36.17  1:19.62  2:11.60

WEN, LARRY            10 PC SUNNYVALE SWI  2:23.19   1              P    32.34  1:10.27  1:50.88
LO, PETER             10 PC SUNNYVALE SWI  2:32.86   2              P    34.55  1:13.97  1:56.11
FLORES-MAXFIELD, KAME  9 PC SOUTH SAN FRA  2:34.44   3              P    33.19  1:13.75  1:59.94
HONG, JARROD          10 PC OTTER SWIM CL  2:35.27   4              P    35.36  1:15.77  2:01.50
KOROTKIN, SCOTT       10 PC RENO AQUATIC   2:36.39   5              P    34.88  1:15.47  2:02.72
CHAN, CHRIS           10 PC OTTER SWIM CL  2:40.12   6              P    35.35  1:16.17  2:02.88
MATA, DONALD          10 PC VALLEJO AQUAT  2:40.77   7              P    38.51  1:19.81  2:06.82
PATEL, RYAN           10 PC SANTA CLARA S  2:40.96   8              P    16.59    34.89  2:05.06
HAWKINS, KEITH        10 PC SANTA CLARA S  2:40.99   9              P    35.30  1:18.66  2:05.66
KLINE, PETER          10 PC NAPA VALLEY S  2:44.79  10              P    35.47  1:18.59  2:07.29
WONNER, CASEY         10 PC UNATTACHED PA  2:45.65  11              P    35.54  1:18.41  2:08.06
CAMPO, HAYDEN         10 PC VALLEJO AQUAT  2:45.78  12              P    38.18  1:20.14  2:07.90
DANSKA, STEPHEN       10 PC SAN RAMON LIV  2:46.26  13              P    35.42  1:19.22  2:09.12
BANKS, DAVID          10 PC SEBASTAPOL SE  2:48.80  14              P    38.34  1:19.95  2:11.48
FRONCZAK, SEAN         9 PC SUNNYVALE SWI  2:50.85  15              P    38.79  1:22.07  2:13.28
SALLEE, DAVID          9 PC SEBASTAPOL SE  2:51.69  16              P    39.79  1:23.18  2:15.63
GUSTAVESON, TOMMY     10 PC SAN JOSE AQUA  2:52.57  17              P    39.21  1:25.29  2:15.45
HUNTER, PIERCE         9 PC SAN RAMON LIV  2:54.92  18              P    40.79  1:25.66  2:16.31
THIVIERGE, JAMES      10 PC MAVERICKS      2:55.71  19              P    37.48  1:22.02  2:16.75
RIANDA, JAKE          10 PC SALINAS VALLE  2:59.09  20              P    38.46  1:25.05  2:17.34
WHYTE, RYAN            9 PC SAN RAMON LIV  3:01.86  21              P    41.82  1:26.58  2:23.73
AGASID, THOMAS         9 PC SOUTH SAN FRA   DQUED                   P    37.05  1:21.06  2:12.83

============================================================================================================================
   EVENT  120                                    MENS    11-12   50 FREE                                     EVENT  120
============================================================================================================================
    NATIONAL     20.69
 JR CHMPSHIP     21.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WANG, MICHAEL         12 PC SUNNYVALE SWI    25.08   1    24.55 F1
MCCOID, SCOTT         12 PC WEST COAST AQ    25.19   2    24.60 F2
MCCREERY, RYAN        12 PC WALNUT CREEK     25.46   3    25.38 F3
BARRACK, MALCOLM      12 PC HEADLSBURG SW    25.95   6    25.55 F4
PORTELA, ANTHONY      12 PC RENO AQUATIC     25.82   4    25.88 F5
CAMPBELL, JARED       12 PC WALNUT CREEK     25.91   5    26.03 F6
RANAHAN, KELLEN       12 PC PLEASANT HILL    26.01   7    26.23 F7
JACOBSON, CHRIS       12 PC CABRILLO THRE    26.57   8    26.90 F8

WANG, MICHAEL         12 PC SUNNYVALE SWI    25.08   1
MCCOID, SCOTT         12 PC WEST COAST AQ    25.19   2
MCCREERY, RYAN        12 PC WALNUT CREEK     25.46   3
PORTELA, ANTHONY      12 PC RENO AQUATIC     25.82   4
CAMPBELL, JARED       12 PC WALNUT CREEK     25.91   5
BARRACK, MALCOLM      12 PC HEADLSBURG SW    25.95   6
RANAHAN, KELLEN       12 PC PLEASANT HILL    26.01   7
JACOBSON, CHRIS       12 PC CABRILLO THRE    26.57   8
JACKSON, SCOTT        12 PC SANTA CLARA S    26.96   9
KHALSA, KARTA         12 PC SUNNYVALE SWI    27.04  10
WATSON, TAYLOR        12 PC TERRAPINS SWI    27.14  11
WELTZ, SCOTT          12 PC SAN JOSE AQUA    27.15  12
GRAY, SAM             12 PC TERRAPINS SWI    27.42  13
ENGLISH, NATHAN       12 PC SANTA ROSA NE    27.45  14
HU, CHIN CHIN         12 PC PALO ALTO SWI    27.46  15
AUSICH, ROYCE         11 PC SANTA CLARA S    27.58  16
UNRUH, JOE            12 PC ORINDA AQUATI    27.61  17

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  120                                    MENS    11-12   50 FREE                                     EVENT  120
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TIKHONOFF, PICHIT     12 PC MISSION SAN J    27.63  18
KUMAR, KEVIN          12 PC SONOMA SEA DR    28.10  19
MAHER, IAN            11 PC MORGAN HILL S    28.17  20
NGUYEN, CHRISTOPHER   12 PC DALY CITY DOL    28.18  21
RIANDA, KAM           12 PC SALINAS VALLE    28.22  22
KAO, KRISTOFER        11 PC ORINDA AQUATI    28.43  23
LYNCH, ERIC           12 PC SANTA CLARA S    28.58  24
GALLANT, KURTIS       12 PC SAN JOSE AQUA    28.69  26
LEE, RYAN             11 PC MISSION SAN J    28.69  25
ROSE, BRIAN           11 PC SANTA CLARA S    28.71  27
KROMPIER, JESSE       11 PC WALNUT CREEK     28.80  28
VANHOVEN, SEBASTIAN   11 PC TERRAPINS SWI    28.95  29
HILL, AUSTIN          12 PC WEST COAST AQ    29.01  30
PAGAN, DARREN         11 PC ORINDA AQUATI    29.03  32
WONG, SCOTT           11 PC SANTA CLARA S    29.03  31
GOYETTE, CODY         11 PC TIGER AQUATIC    29.66  33
ARNDT, MICHAEL        11 PC SAN RAMON LIV    30.14  34
READ, TRAVIS          11 PC STANFORD COVI    30.23  35
AGLONY, SHAWN         11 PC EL TORO AQUAT    30.30  36
TALAUE, CARL          11 PC MISSION SAN J    30.73  37
CARTER, ROBBIE        11 PC STANFORD COVI    31.21  38

============================================================================================================================
   EVENT   56                                    MENS    11-12   100 FREE                                    EVENT   56
============================================================================================================================
    NATIONAL     45.19
 JR CHMPSHIP     47.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WANG, MICHAEL         12 PC SUNNYVALE SWI    52.81   1    52.91 F1  P    25.73
                                                                    F    25.85
MCCOID, SCOTT         12 PC WEST COAST AQ    53.95   2    53.12 F2  P    26.13
                                                                    F    25.85
MCCREERY, RYAN        12 PC WALNUT CREEK     54.78   3    55.32 F3  P    26.63
                                                                    F    26.74
PORTELA, ANTHONY      12 PC RENO AQUATIC     56.85   5    56.68 F4  P    27.32
                                                                    F    27.15
CAMPBELL, JARED       12 PC WALNUT CREEK     56.31   4    56.97 F5  P    26.93
                                                                    F    27.32
KHALSA, KARTA         12 PC SUNNYVALE SWI    57.32   6    57.15 F6  P    27.51
                                                                    F    27.67
RANAHAN, KELLEN       12 PC PLEASANT HILL    57.42   7    57.73 F7  P    27.11
                                                                    F    27.66
TIKHONOFF, PICHIT     12 PC MISSION SAN J    57.73   8    58.13 F8  P    28.20
                                                                    F    27.98

WANG, MICHAEL         12 PC SUNNYVALE SWI    52.81   1              P    25.73
MCCOID, SCOTT         12 PC WEST COAST AQ    53.95   2              P    26.13
MCCREERY, RYAN        12 PC WALNUT CREEK     54.78   3              P    26.63
CAMPBELL, JARED       12 PC WALNUT CREEK     56.31   4              P    26.93
PORTELA, ANTHONY      12 PC RENO AQUATIC     56.85   5              P    27.32
KHALSA, KARTA         12 PC SUNNYVALE SWI    57.32   6              P    27.51
RANAHAN, KELLEN       12 PC PLEASANT HILL    57.42   7              P    27.11
TIKHONOFF, PICHIT     12 PC MISSION SAN J    57.73   8              P    28.20
WATSON, TAYLOR        12 PC TERRAPINS SWI    58.47   9              P    27.60
HESSLER, WALTER       12 PC SANTA CLARA S    58.60  10              P    28.28
JACKSON, SCOTT        12 PC SANTA CLARA S    58.88  11              P    28.06
BARRACK, MALCOLM      12 PC HEADLSBURG SW    58.89  12              P    27.14
GRAY, SAM             12 PC TERRAPINS SWI    58.95  13              P    28.63

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   56                                    MENS    11-12   100 FREE                                    EVENT   56
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NOLAN, JORDAN         12 PC UNATTACHED PA    59.11  14              P    28.64
JACOBSON, CHRIS       12 PC CABRILLO THRE  1:00.22  15              P    29.01
SAVAGE, JOHN          12 PC OAKLAND BARRA  1:00.39  16              P    28.78
RICO, MICHAEL         12 PC MISSION SAN J  1:00.80  17              P    29.42
LYNCH, ERIC           12 PC SANTA CLARA S  1:00.82  18              P    29.50
KIKUTA, ANDREW        11 PC SAN JOSE AQUA  1:00.84  19              P    29.28
WONG, SCOTT           11 PC SANTA CLARA S  1:01.05  20              P    28.94
LEE, RYAN             11 PC MISSION SAN J  1:01.13  21              P    29.86
ROSE, BRIAN           11 PC SANTA CLARA S  1:01.19  22              P    28.86
KUMAR, KEVIN          12 PC SONOMA SEA DR  1:01.32  23              P    28.83
KAO, KRISTOFER        11 PC ORINDA AQUATI  1:01.43  24              P    29.55
NGUYEN, CHRISTOPHER   12 PC DALY CITY DOL  1:01.92  25              P    29.55
ALGER, SEAMUS         11 PC PLEASANTON SE  1:01.94  26              P    30.18
TIEFENTHALER, JUSTIN  12 PC PLEASANTON SE  1:02.00  27              P    29.62
HILL, AUSTIN          12 PC WEST COAST AQ  1:02.08  28              P    29.78
AUSICH, ROYCE         11 PC SANTA CLARA S  1:02.32  29              P    29.64
GALLANT, KURTIS       12 PC SAN JOSE AQUA  1:02.75  30              P    31.41
GOYETTE, CODY         11 PC TIGER AQUATIC  1:02.92  31              P    29.98
MOLDA, MICHAEL        12 PC CABRILLO THRE  1:02.99  32              P    29.59
TRAN, FRED            12 PC DEANZA CUPERT  1:03.64  33              P    30.87
SHVEYD, MARK          11 PC ORINDA AQUATI  1:03.83  34              P    30.99
HWANG, FRED           11 PC WEST VALLEY S  1:04.05  35              P    31.10
MCLAUGHLIN, JAMES     11 PC MARIN PIRATES  1:04.22  36              P    29.79
PEREZ, ANDY           11 PC MISSION SAN J  1:04.65  37              P    30.86
SAPOZHNIKOV, ANTON    12 PC WALNUT CREEK   1:05.23  38              P    31.42
RIANDA, KAM           12 PC SALINAS VALLE  1:05.85  39              P    30.85
TALAUE, CARL          11 PC MISSION SAN J  1:08.88  40              P    32.23
CARTER, ROBBIE        11 PC STANFORD COVI  1:09.44  41              P    32.88

============================================================================================================================
   EVENT   30                                    MENS    11-12   200 FREE                                    EVENT   30
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:39.19
 JR CHMPSHIP   1:43.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WANG, MICHAEL         12 PC SUNNYVALE SWI  1:55.35   1  1:55.46 F1  P    27.15    56.08  1:25.84
                                                                    F    26.66    55.93  1:26.03
MCCOID, SCOTT         12 PC WEST COAST AQ  2:00.49   3  1:55.72 F2  P    28.20    58.41  1:30.03
                                                                    F    27.25    56.60  1:26.73
MCCREERY, RYAN        12 PC WALNUT CREEK   1:59.81   2  2:00.28 F3  P    27.18    57.08  1:28.86
                                                                    F    27.12    57.61  1:29.18
TIKHONOFF, PICHIT     12 PC MISSION SAN J  2:06.33   7  2:02.68 F4  P    29.27  1:01.58  1:35.06
                                                                    F    28.24  1:00.03  1:32.06
KHALSA, KARTA         12 PC SUNNYVALE SWI  2:03.67   5  2:02.82 F5  P    28.88  1:00.75  1:32.65
                                                                    F    27.96    59.24  1:31.75
LYNCH, ERIC           12 PC SANTA CLARA S  2:05.19   6  2:04.53 F6  P    29.14  1:00.73  1:33.11
                                                                    F    29.09  1:00.64  1:32.78
GRAY, SAM             12 PC TERRAPINS SWI  2:03.59   4  2:07.04 F7  P    29.60  1:01.08  1:32.80
                                                                    F    28.77  1:00.31  1:33.34
JACKSON, SCOTT        12 PC SANTA CLARA S  2:06.53   8  2:11.23 F8  P    28.89  1:01.04  1:34.62
                                                                    F    28.94  1:01.53  1:35.69

WANG, MICHAEL         12 PC SUNNYVALE SWI  1:55.35   1              P    27.15    56.08  1:25.84
MCCREERY, RYAN        12 PC WALNUT CREEK   1:59.81   2              P    27.18    57.08  1:28.86
MCCOID, SCOTT         12 PC WEST COAST AQ  2:00.49   3              P    28.20    58.41  1:30.03
GRAY, SAM             12 PC TERRAPINS SWI  2:03.59   4              P    29.60  1:01.08  1:32.80
KHALSA, KARTA         12 PC SUNNYVALE SWI  2:03.67   5              P    28.88  1:00.75  1:32.65
LYNCH, ERIC           12 PC SANTA CLARA S  2:05.19   6              P    29.14  1:00.73  1:33.11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   30                                    MENS    11-12   200 FREE                                    EVENT   30
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TIKHONOFF, PICHIT     12 PC MISSION SAN J  2:06.33   7              P    29.27  1:01.58  1:35.06
JACKSON, SCOTT        12 PC SANTA CLARA S  2:06.53   8              P    28.89  1:01.04  1:34.62
WELTZ, SCOTT          12 PC SAN JOSE AQUA  2:06.94   9              P    29.99  1:02.63  1:35.42
HESSLER, WALTER       12 PC SANTA CLARA S  2:07.31  10              P    29.31  1:01.64  1:35.03
ENGLISH, NATHAN       12 PC SANTA ROSA NE  2:08.37  11              P    28.59  1:00.76  1:34.42
WATSON, TAYLOR        12 PC TERRAPINS SWI  2:09.85  12              P    30.30  1:03.76  1:37.65
GUIMARIN, MICHAEL     12 PC SANTA CLARA S  2:11.18  13              P    30.08  1:03.75  1:37.92
KUMAR, KEVIN          12 PC SONOMA SEA DR  2:11.41  14              P    30.16  1:03.49  1:37.97
BARRACK, MALCOLM      12 PC HEADLSBURG SW  2:11.74  15              P    28.15  1:01.54  1:37.33
RICO, MICHAEL         12 PC MISSION SAN J  2:11.97  16              P    32.02  1:05.94  1:39.57
HILL, AUSTIN          12 PC WEST COAST AQ  2:12.02  17              P    30.20  1:03.77  1:39.04
SAVAGE, JOHN          12 PC OAKLAND BARRA  2:12.32  18              P    30.05  1:03.45  1:38.19
KIKUTA, ANDREW        11 PC SAN JOSE AQUA  2:12.58  19              P    31.28  1:05.88  1:39.95
ROSE, BRIAN           11 PC SANTA CLARA S  2:13.81  20              P    30.16  1:04.24  1:38.86
GOYETTE, CODY         11 PC TIGER AQUATIC  2:14.66  21              P    30.63  1:03.94  1:39.30
MOLDA, MICHAEL        12 PC CABRILLO THRE  2:15.38  23              P    31.09  1:06.67  1:42.09
NOLAN, JORDAN         12 PC UNATTACHED PA  2:15.38  22              P    30.04  1:02.99  1:38.45
AUSICH, ROYCE         11 PC SANTA CLARA S  2:15.69  24              P    29.63  1:04.33  1:40.64
HWANG, FRED           11 PC WEST VALLEY S  2:16.18  25              P    31.95  1:07.13  1:41.84
KAO, KRISTOFER        11 PC ORINDA AQUATI  2:17.39  26              P    33.09  1:09.60  1:44.10
FRONCZAK, IAN         11 PC SUNNYVALE SWI  2:17.41  27              P    31.35  1:06.52  1:42.40
ARBIOS, ALEX          12 PC SANTA ROSA NE  2:18.63  28              P    30.93  1:08.03  1:44.04
SAPOZHNIKOV, ANTON    12 PC WALNUT CREEK   2:22.31  29              P    32.60  1:08.84  1:45.72
TALAUE, CARL          11 PC MISSION SAN J  2:23.58  30              P    33.70  1:11.26  1:48.53
CARTER, ROBBIE        11 PC STANFORD COVI  2:31.52  31              P    34.04  1:13.29  1:52.76

============================================================================================================================
   EVENT  100                                    MENS    11-12   500 FREE                                    EVENT  100
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:28.39
 JR CHMPSHIP   4:39.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WANG, MICHAEL         12 PC SUNNYVALE SWI  5:27.26   1  5:13.94 F1  P    30.23  1:04.04  1:37.86  2:11.74  2:45.31  3:18.31  3:51.33
                                                                       4:24.01  4:55.83
                                                                    F    29.67  1:02.99  1:36.06  2:08.44  2:41.07  3:13.42  3:44.82
                                                                       4:16.63  4:47.09
MCCOID, SCOTT         12 PC WEST COAST AQ  5:27.96   2  5:14.77 F2  P    30.28  1:03.44  1:36.94  2:10.54  2:43.42  3:16.63  3:50.52
                                                                       4:24.03  4:56.44
                                                                    F    29.54  1:02.43  1:35.63  2:08.15  2:40.80  3:12.59  3:44.39
                                                                       4:16.10  4:46.96
KHALSA, KARTA         12 PC SUNNYVALE SWI  5:28.65   3  5:23.56 F3  P    28.81  1:01.27  1:33.74  2:06.75  2:40.04  3:13.63  3:47.47
                                                                       4:21.55  4:55.40
                                                                    F    29.88  1:02.80  1:36.23  2:08.82  2:41.31  3:13.82  3:46.45
                                                                       4:19.39  4:52.18
LYNCH, ERIC           12 PC SANTA CLARA S  5:31.07   5  5:23.71 F4  P    30.46  1:03.87  1:37.16  2:10.98  2:44.71  3:18.08  3:51.62
                                                                       4:25.24  4:58.40
                                                                    F    30.07  1:03.00  1:36.16  2:08.97  2:41.83  3:14.69  3:47.44
                                                                       4:20.15  4:52.69
HESSLER, WALTER       12 PC SANTA CLARA S  5:33.49   6  5:31.56 F5  P    29.40  1:02.29  1:36.15  2:10.31  2:44.90  3:18.60  3:52.89
                                                                       4:27.05  5:00.81
                                                                    F    29.65  1:02.46  1:36.05  2:09.81  2:43.99  3:17.75  3:51.79
                                                                       4:25.72  4:59.15
GRAY, SAM             12 PC TERRAPINS SWI  5:34.80   7  5:34.66 F6  P    30.19  1:03.90  1:37.48  2:11.49  2:45.05  3:19.62  3:53.73
                                                                       4:27.98  5:01.70
                                                                    F    30.14  1:03.57  1:37.47  2:11.82  2:45.12  3:19.13  3:53.15
                                                                       4:26.94  5:01.11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  100                                    MENS    11-12   500 FREE                                    EVENT  100
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TIKHONOFF, PICHIT     12 PC MISSION SAN J  5:29.18   4  5:36.44 F7  P    29.59  1:02.76  1:36.08  2:09.70  2:42.96  3:16.73  3:50.81
                                                                       4:24.53  4:57.36
                                                                    F    29.26  1:02.91  1:36.68  2:10.87  2:45.29  3:19.74  3:54.08
                                                                       4:28.90  5:03.25
ENGLISH, NATHAN       12 PC SANTA ROSA NE  5:38.85   8  5:38.66 F8  P    30.12  1:03.51  1:37.39  2:11.31  2:45.97  3:20.47  3:55.16
                                                                       4:29.89  5:04.88
                                                                    F    29.96  1:03.23  1:37.34  2:12.05  2:46.63  3:21.52  3:56.17
                                                                       4:30.93  5:05.45

WANG, MICHAEL         12 PC SUNNYVALE SWI  5:27.26   1              P    30.23  1:04.04  1:37.86  2:11.74  2:45.31  3:18.31  3:51.33
                                                                       4:24.01  4:55.83
MCCOID, SCOTT         12 PC WEST COAST AQ  5:27.96   2              P    30.28  1:03.44  1:36.94  2:10.54  2:43.42  3:16.63  3:50.52
                                                                       4:24.03  4:56.44
KHALSA, KARTA         12 PC SUNNYVALE SWI  5:28.65   3              P    28.81  1:01.27  1:33.74  2:06.75  2:40.04  3:13.63  3:47.47
                                                                       4:21.55  4:55.40
TIKHONOFF, PICHIT     12 PC MISSION SAN J  5:29.18   4              P    29.59  1:02.76  1:36.08  2:09.70  2:42.96  3:16.73  3:50.81
                                                                       4:24.53  4:57.36
LYNCH, ERIC           12 PC SANTA CLARA S  5:31.07   5              P    30.46  1:03.87  1:37.16  2:10.98  2:44.71  3:18.08  3:51.62
                                                                       4:25.24  4:58.40
HESSLER, WALTER       12 PC SANTA CLARA S  5:33.49   6              P    29.40  1:02.29  1:36.15  2:10.31  2:44.90  3:18.60  3:52.89
                                                                       4:27.05  5:00.81
GRAY, SAM             12 PC TERRAPINS SWI  5:34.80   7              P    30.19  1:03.90  1:37.48  2:11.49  2:45.05  3:19.62  3:53.73
                                                                       4:27.98  5:01.70
ENGLISH, NATHAN       12 PC SANTA ROSA NE  5:38.85   8              P    30.12  1:03.51  1:37.39  2:11.31  2:45.97  3:20.47  3:55.16
                                                                       4:29.89  5:04.88
WATSON, TAYLOR        12 PC TERRAPINS SWI  5:42.51   9              P    30.89  1:04.53  1:39.21  2:13.98  2:48.36  3:23.21  3:58.93
                                                                       4:33.35  5:08.45
HILL, AUSTIN          12 PC WEST COAST AQ  5:46.36  10              P    30.25  1:04.65  1:40.68  2:16.13  2:52.03  3:27.81  4:02.92
                                                                       4:37.86  5:13.17
KUMAR, KEVIN          12 PC SONOMA SEA DR  5:47.53  11              P    31.10  1:05.71  1:40.93  2:16.35  2:52.22  3:27.20  4:02.64
                                                                       4:38.43  5:13.50
RICO, MICHAEL         12 PC MISSION SAN J  5:49.83  12              P    31.70  1:06.16  1:41.50  2:16.50  2:52.11  3:27.39  4:03.10
                                                                       4:39.52  5:15.04
GUIMARIN, MICHAEL     12 PC SANTA CLARA S  5:49.95  13              P    31.38  1:06.24  1:41.86  2:17.62  2:53.07  3:28.52  4:04.60
                                                                       4:40.71  5:16.19
ARBIOS, ALEX          12 PC SANTA ROSA NE  5:52.03  14              P    31.74  1:06.73  1:42.90  2:19.19  2:54.99  3:30.97  4:07.05
                                                                       4:42.93  5:18.48
ROSE, BRIAN           11 PC SANTA CLARA S  5:52.44  15              P    32.52  1:08.33  1:44.56  2:20.50  2:56.01  3:31.70  4:07.33
                                                                       4:42.60  5:18.20
AUSICH, ROYCE         11 PC SANTA CLARA S  5:57.57  16              P    30.75  1:06.12  1:42.81  2:20.51  2:56.26  3:32.77  4:09.38
                                                                       4:46.38  5:23.30
KIKUTA, ANDREW        11 PC SAN JOSE AQUA  5:58.76  17              P    32.05  1:07.55  1:43.53  2:19.78  2:56.26  3:32.86  4:09.87
                                                                       4:46.80  5:23.21
FRONCZAK, IAN         11 PC SUNNYVALE SWI  5:59.14  18              P    31.89  1:07.59  1:43.51  2:19.69  2:56.49  3:33.22  4:10.37
                                                                       4:46.87  5:24.23
KAO, KRISTOFER        11 PC ORINDA AQUATI  5:59.41  19              P    33.78  1:11.25  1:47.97  2:24.63  3:01.30  3:37.28  4:13.15
                                                                       4:49.06  5:25.58
GOYETTE, CODY         11 PC TIGER AQUATIC  5:59.93  20              P    31.68  1:06.79  1:43.15  2:19.71  2:56.83  3:34.36  4:11.44
                                                                       4:48.21  5:24.40
HWANG, FRED           11 PC WEST VALLEY S  6:04.87  21              P    33.18  1:10.15  1:47.93  2:24.69  3:02.13  3:39.02  4:15.54
                                                                       4:52.99  5:29.03
GALLANT, KURTIS       12 PC SAN JOSE AQUA  6:08.75  22              P    34.16  1:11.86  1:48.98  2:26.45  3:04.24  3:40.62  4:17.33
                                                                       4:55.98  5:33.22
WALTON, LEE           12 PC GILROY GATORS  6:09.13  23              P    32.75  1:09.08  1:47.01  2:24.84  3:01.24  3:39.30  4:18.46
                                                                       4:56.44  5:33.00
TALAUE, CARL          11 PC MISSION SAN J  6:14.91  24              P    33.66  1:11.17  1:48.80  2:26.88  3:04.66  3:42.96  4:21.99
                                                                       5:00.70  5:39.90
PEREZ, ANDY           11 PC MISSION SAN J  6:15.51  25              P    33.25  1:09.69  1:47.50  2:25.36  3:03.54  3:42.39  4:21.36
                                                                       5:00.35  5:38.69

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  100                                    MENS    11-12   500 FREE                                    EVENT  100
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ALGER, SEAMUS         11 PC PLEASANTON SE   DQUED                   P    30.45  1:04.88  1:40.58  2:17.02  2:53.83  3:30.65  4:07.58
                                                                       4:44.48  5:21.81

============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MENS    11-12   50 BACK                                     EVENT   20
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROTHBERG, DASH        12 PC WALNUT CREEK     28.67   1    28.07 F1
MCCOID, SCOTT         12 PC WEST COAST AQ    28.72   2    28.77 F2
WANG, MICHAEL         12 PC SUNNYVALE SWI    29.26   3    29.75 F3
BARRACK, MALCOLM      12 PC HEADLSBURG SW    30.83   8    29.89 F4
KROMPIER, JESSE       11 PC WALNUT CREEK     30.02   4    30.25 F5
PORTELA, ANTHONY      12 PC RENO AQUATIC     30.07   5    30.48 F6
JACKSON, SCOTT        12 PC SANTA CLARA S    30.78   7    30.65 F7
TRAN, FRED            12 PC DEANZA CUPERT    30.55   6    30.69 F8

ROTHBERG, DASH        12 PC WALNUT CREEK     28.67   1
MCCOID, SCOTT         12 PC WEST COAST AQ    28.72   2
WANG, MICHAEL         12 PC SUNNYVALE SWI    29.26   3
KROMPIER, JESSE       11 PC WALNUT CREEK     30.02   4
PORTELA, ANTHONY      12 PC RENO AQUATIC     30.07   5
TRAN, FRED            12 PC DEANZA CUPERT    30.55   6
JACKSON, SCOTT        12 PC SANTA CLARA S    30.78   7
BARRACK, MALCOLM      12 PC HEADLSBURG SW    30.83   8
SAVAGE, JOHN          12 PC OAKLAND BARRA    31.00   9
NOLAN, JORDAN         12 PC UNATTACHED PA    31.48  10
AUSICH, ROYCE         11 PC SANTA CLARA S    31.50  11
JOHNSON, SEAN         11 PC MARIN DOLPHIN    32.05  12
HESSLER, WALTER       12 PC SANTA CLARA S    32.16  13
WATSON, TAYLOR        12 PC TERRAPINS SWI    32.18  14
PAGAN, DARREN         11 PC ORINDA AQUATI    32.36  15
NGUYEN, CHRISTOPHER   12 PC DALY CITY DOL    32.37  16
HILL, AUSTIN          12 PC WEST COAST AQ    32.38  17
GIBLIN, JASON         12 PC ORINDA AQUATI    32.63  18
LYNCH, ERIC           12 PC SANTA CLARA S    33.24  19
VANHOVEN, SEBASTIAN   11 PC TERRAPINS SWI    33.35  20
LEE, RYAN             11 PC MISSION SAN J    33.41  21
WONG, SCOTT           11 PC SANTA CLARA S    33.46  22
HINE, TRACY           12 PC BENECIA BLUE     33.53  23
DONNELLY, DANNY       11 PC CABRILLO THRE    33.54  24
KAO, KRISTOFER        11 PC ORINDA AQUATI    33.56  25
KIKUTA, ANDREW        11 PC SAN JOSE AQUA    33.57  26
RICO, MICHAEL         12 PC MISSION SAN J    33.79  27
READ, TRAVIS          11 PC STANFORD COVI    34.00  28
GALLANT, KURTIS       12 PC SAN JOSE AQUA    34.03  29
MCLAUGHLIN, JAMES     11 PC MARIN PIRATES    34.20  30
MAHER, IAN            11 PC MORGAN HILL S    34.35  31
PEREZ, ANDY           11 PC MISSION SAN J    34.80  32
TALAUE, CARL          11 PC MISSION SAN J    35.18  33
DOLAR, KEVIN          12 PC DALY CITY DOL    35.21  34
CARTER, ROBBIE        11 PC STANFORD COVI    35.30  35

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   46                                    MENS    11-12   100 BACK                                    EVENT   46
============================================================================================================================
    NATIONAL     50.79
 JR CHMPSHIP     53.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCCOID, SCOTT         12 PC WEST COAST AQ  1:03.28   2  1:00.27 F1  P    30.79
                                                                    F    29.90
ROTHBERG, DASH        12 PC WALNUT CREEK   1:02.65   1  1:00.96 F2  P    30.30
                                                                    F    29.80
BARRACK, MALCOLM      12 PC HEADLSBURG SW  1:05.34   4  1:04.88 F3  P    30.95
                                                                    F    30.97
JACKSON, SCOTT        12 PC SANTA CLARA S  1:05.07   3  1:05.31 F4  P    31.89
                                                                    F    31.93
SAVAGE, JOHN          12 PC OAKLAND BARRA  1:05.85   6  1:05.44 F5  P    32.12
                                                                    F    32.19
WELTZ, SCOTT          12 PC SAN JOSE AQUA  1:06.14   7  1:06.08 F6  P    32.53
                                                                    F    32.65
WATSON, TAYLOR        12 PC TERRAPINS SWI  1:06.56   8  1:07.66 F7  P    31.92
                                                                    F    32.87
KROMPIER, JESSE       11 PC WALNUT CREEK   1:05.42   5  1:08.46 F8  P    31.81
                                                                    F    33.18

ROTHBERG, DASH        12 PC WALNUT CREEK   1:02.65   1              P    30.30
MCCOID, SCOTT         12 PC WEST COAST AQ  1:03.28   2              P    30.79
JACKSON, SCOTT        12 PC SANTA CLARA S  1:05.07   3              P    31.89
BARRACK, MALCOLM      12 PC HEADLSBURG SW  1:05.34   4              P    30.95
KROMPIER, JESSE       11 PC WALNUT CREEK   1:05.42   5              P    31.81
SAVAGE, JOHN          12 PC OAKLAND BARRA  1:05.85   6              P    32.12
WELTZ, SCOTT          12 PC SAN JOSE AQUA  1:06.14   7              P    32.53
WATSON, TAYLOR        12 PC TERRAPINS SWI  1:06.56   8              P    31.92
GUIMARIN, MICHAEL     12 PC SANTA CLARA S  1:06.67   9              P    32.92
AUSICH, ROYCE         11 PC SANTA CLARA S  1:06.72  10              P    32.49
GRAY, SAM             12 PC TERRAPINS SWI  1:06.99  11              P    32.96
PORTELA, ANTHONY      12 PC RENO AQUATIC   1:07.06  13              P    32.07
TRAN, FRED            12 PC DEANZA CUPERT  1:07.06  12              P    32.13
LYNCH, ERIC           12 PC SANTA CLARA S  1:08.24  14              P    34.13
HILL, AUSTIN          12 PC WEST COAST AQ  1:08.38  15              P    33.45
PAGAN, DARREN         11 PC ORINDA AQUATI  1:08.69  16              P    33.54
NOLAN, JORDAN         12 PC UNATTACHED PA  1:09.47  17              P    33.50
GIBLIN, JASON         12 PC ORINDA AQUATI  1:09.68  18              P    33.71
RANAHAN, KELLEN       12 PC PLEASANT HILL  1:09.73  19              P    32.82
ALGER, SEAMUS         11 PC PLEASANTON SE  1:10.38  20              P    34.15
KAO, KRISTOFER        11 PC ORINDA AQUATI  1:10.71  21              P    34.15
NGUYEN, CHRISTOPHER   12 PC DALY CITY DOL  1:10.80  22              P    33.93
DONNELLY, DANNY       11 PC CABRILLO THRE  1:11.67  23              P    35.24
JOHNSON, SEAN         11 PC MARIN DOLPHIN  1:11.82  24              P    34.59
PEREZ, ANDY           11 PC MISSION SAN J  1:13.16  25              P    35.78
GALLANT, KURTIS       12 PC SAN JOSE AQUA  1:13.27  26              P    36.93
TALAUE, CARL          11 PC MISSION SAN J  1:14.66  27              P    36.70
READ, TRAVIS          11 PC STANFORD COVI  1:15.60  28              P    36.65
CARTER, ROBBIE        11 PC STANFORD COVI  1:15.81  29              P    36.70
FRONCZAK, IAN         11 PC SUNNYVALE SWI  1:16.01  30              P    36.71
ENGLISH, NATHAN       12 PC SANTA ROSA NE   DQUED                   P    32.81

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  110                                    MENS    11-12   50 BREAST                                   EVENT  110
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CAMPBELL, JARED       12 PC WALNUT CREEK     31.36   1    31.23 F1
MCCREERY, RYAN        12 PC WALNUT CREEK     32.73   2    32.15 F2
JACOBSON, CHRIS       12 PC CABRILLO THRE    32.81   3    32.36 F3
HESSLER, WALTER       12 PC SANTA CLARA S    33.21   4    32.98 F4
GUIMARIN, MICHAEL     12 PC SANTA CLARA S    33.97   8    33.64 F5
GALLANT, KURTIS       12 PC SAN JOSE AQUA    33.23   5    33.67 F6
RANAHAN, KELLEN       12 PC PLEASANT HILL    33.45   6    34.26 F7
WELTZ, SCOTT          12 PC SAN JOSE AQUA    33.79   7    34.73 F8

CAMPBELL, JARED       12 PC WALNUT CREEK     31.36   1
MCCREERY, RYAN        12 PC WALNUT CREEK     32.73   2
JACOBSON, CHRIS       12 PC CABRILLO THRE    32.81   3
HESSLER, WALTER       12 PC SANTA CLARA S    33.21   4
GALLANT, KURTIS       12 PC SAN JOSE AQUA    33.23   5
RANAHAN, KELLEN       12 PC PLEASANT HILL    33.45   6
WELTZ, SCOTT          12 PC SAN JOSE AQUA    33.79   7
GUIMARIN, MICHAEL     12 PC SANTA CLARA S    33.97   8
GIBLIN, JASON         12 PC ORINDA AQUATI    34.08   9
WONG, SCOTT           11 PC SANTA CLARA S    34.16  10
PORTELA, ANTHONY      12 PC RENO AQUATIC     34.76  11
WIGLEY, DOUGLAS       12 PC ALPINE PORTOL    34.82  12
ANGELO, TYLER         12 PC WALNUT CREEK     34.87  13
MCLAUGHLIN, JAMES     11 PC MARIN PIRATES    35.18  14
JACKSON, SCOTT        12 PC SANTA CLARA S    35.19  15
BURGIN, PAUL          11 PC SAN RAMON LIV    35.28  16
PEREZ, ANDY           11 PC MISSION SAN J    35.29  17
MAHONEY, SEAN         11 PC TERRAPINS SWI    35.31  18
SHVEYD, MARK          11 PC ORINDA AQUATI    35.40  19
VANHOVEN, SEBASTIAN   11 PC TERRAPINS SWI    36.00  20
MAHER, IAN            11 PC MORGAN HILL S    36.33  21
CAMPBELL, NICK        11 PC WALNUT CREEK     36.34  22
DOLAR, KEVIN          12 PC DALY CITY DOL    36.51  23
LYNCH, ERIC           12 PC SANTA CLARA S    36.92  25
ROTOR, RODNEY         12 PC VALLEJO AQUAT    36.92  24
PAGAN, DARREN         11 PC ORINDA AQUATI    37.08  26
BARRACK, MALCOLM      12 PC HEADLSBURG SW    37.40  27
HENGL, NICHOLAS       12 PC ORINDA AQUATI    37.41  28
ARNDT, MICHAEL        11 PC SAN RAMON LIV    37.42  29
NGUYEN, CHRISTOPHER   12 PC DALY CITY DOL    37.44  30
HU, CHIN CHIN         12 PC PALO ALTO SWI    37.70  31
THIVIERGE, SHAUN      12 PC MAVERICKS        37.77  32
AGLONY, SHAWN         11 PC EL TORO AQUAT    38.60  33
GOYETTE, CODY         11 PC TIGER AQUATIC    38.91  34
KIKUTA, ANDREW        11 PC SAN JOSE AQUA    39.11  35
LEE, RYAN             11 PC MISSION SAN J    39.54  36

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   40                                    MENS    11-12   100 BREAST                                  EVENT   40
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.59
 JR CHMPSHIP     59.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCCREERY, RYAN        12 PC WALNUT CREEK   1:08.80   1  1:08.38 F1  P    32.91
                                                                    F    32.88
CAMPBELL, JARED       12 PC WALNUT CREEK   1:09.21   2  1:09.98 F2  P    32.26
                                                                    F    32.59
HESSLER, WALTER       12 PC SANTA CLARA S  1:12.82   3  1:10.99 F3  P    34.41
                                                                    F    34.07
GUIMARIN, MICHAEL     12 PC SANTA CLARA S  1:14.04   4  1:12.89 F4  P    34.97
                                                                    F    34.42
GALLANT, KURTIS       12 PC SAN JOSE AQUA  1:14.33   6  1:14.03 F5  P    35.86
                                                                    F    35.31
HINE, TRACY           12 PC BENECIA BLUE   1:14.36   8  1:14.55 F6  P    35.14
                                                                    F    35.53
WELTZ, SCOTT          12 PC SAN JOSE AQUA  1:14.10   5  1:15.18 F7  P    35.85
                                                                    F    35.56
WIGLEY, DOUGLAS       12 PC ALPINE PORTOL  1:14.36   7  1:16.36 F8  P    34.72
                                                                    F    35.73

MCCREERY, RYAN        12 PC WALNUT CREEK   1:08.80   1              P    32.91
CAMPBELL, JARED       12 PC WALNUT CREEK   1:09.21   2              P    32.26
HESSLER, WALTER       12 PC SANTA CLARA S  1:12.82   3              P    34.41
GUIMARIN, MICHAEL     12 PC SANTA CLARA S  1:14.04   4              P    34.97
WELTZ, SCOTT          12 PC SAN JOSE AQUA  1:14.10   5              P    35.85
GALLANT, KURTIS       12 PC SAN JOSE AQUA  1:14.33   6              P    35.86
HINE, TRACY           12 PC BENECIA BLUE   1:14.36   8              P    35.14
WIGLEY, DOUGLAS       12 PC ALPINE PORTOL  1:14.36   7              P    34.72
ENGLISH, NATHAN       12 PC SANTA ROSA NE  1:14.57   9              P    35.39
WONG, SCOTT           11 PC SANTA CLARA S  1:15.15  10              P    35.18
ANGELO, TYLER         12 PC WALNUT CREEK   1:15.55  11              P    35.17
TIKHONOFF, PICHIT     12 PC MISSION SAN J  1:15.91  12              P    36.61
GIBLIN, JASON         12 PC ORINDA AQUATI  1:16.03  13              P    36.51
PEREZ, ANDY           11 PC MISSION SAN J  1:16.57  14              P    37.54
PORTELA, ANTHONY      12 PC RENO AQUATIC   1:16.61  15              P    36.14
MAHONEY, SEAN         11 PC TERRAPINS SWI  1:16.83  16              P    36.45
BURGIN, PAUL          11 PC SAN RAMON LIV  1:17.06  17              P    36.52
MCLAUGHLIN, JAMES     11 PC MARIN PIRATES  1:18.08  18              P    35.94
DOLAR, KEVIN          12 PC DALY CITY DOL  1:18.54  19              P    37.10
KHALSA, KARTA         12 PC SUNNYVALE SWI  1:18.88  20              P    37.52
VANHOVEN, SEBASTIAN   11 PC TERRAPINS SWI  1:18.96  21              P    37.37
GRAY, SAM             12 PC TERRAPINS SWI  1:19.00  22              P    37.79
PAGAN, DARREN         11 PC ORINDA AQUATI  1:20.84  23              P    38.08
CAMPBELL, NICK        11 PC WALNUT CREEK   1:20.98  24              P    37.55
ARNDT, MICHAEL        11 PC SAN RAMON LIV  1:21.22  25              P    38.69
SAPOZHNIKOV, ANTON    12 PC WALNUT CREEK   1:21.83  26              P    39.29
ROSE, BRIAN           11 PC SANTA CLARA S  1:23.67  27              P    39.58
LEE, RYAN             11 PC MISSION SAN J  1:24.39  28              P    40.99
NGUYEN, CHRISTOPHER   12 PC DALY CITY DOL  1:25.08  29              P    39.56
GOYETTE, CODY         11 PC TIGER AQUATIC  1:25.41  30              P    40.01

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   90                                    MENS    11-12   50 FLY                                      EVENT   90
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCCOID, SCOTT         12 PC WEST COAST AQ    27.40   1    26.90 F1
WANG, MICHAEL         12 PC SUNNYVALE SWI    28.09   2    27.67 F2
ROTHBERG, DASH        12 PC WALNUT CREEK     28.16   4    28.16 F3
PORTELA, ANTHONY      12 PC RENO AQUATIC     28.09   3    28.29 F4
MCCREERY, RYAN        12 PC WALNUT CREEK     28.23   5    28.44 F5
RANAHAN, KELLEN       12 PC PLEASANT HILL    28.65   8    28.53 F6
BARRACK, MALCOLM      12 PC HEADLSBURG SW    28.27   6    28.61 F7
KHALSA, KARTA         12 PC SUNNYVALE SWI    28.44   7    28.64 F8

MCCOID, SCOTT         12 PC WEST COAST AQ    27.40   1
PORTELA, ANTHONY      12 PC RENO AQUATIC     28.09   3
WANG, MICHAEL         12 PC SUNNYVALE SWI    28.09   2
ROTHBERG, DASH        12 PC WALNUT CREEK     28.16   4
MCCREERY, RYAN        12 PC WALNUT CREEK     28.23   5
BARRACK, MALCOLM      12 PC HEADLSBURG SW    28.27   6
KHALSA, KARTA         12 PC SUNNYVALE SWI    28.44   7
RANAHAN, KELLEN       12 PC PLEASANT HILL    28.65   8
CAMPBELL, JARED       12 PC WALNUT CREEK     28.86   9
TIKHONOFF, PICHIT     12 PC MISSION SAN J    28.94  10
HESSLER, WALTER       12 PC SANTA CLARA S    29.14  11
WELTZ, SCOTT          12 PC SAN JOSE AQUA    29.44  12
ENGLISH, NATHAN       12 PC SANTA ROSA NE    29.51  13
TIEFENTHALER, JUSTIN  12 PC PLEASANTON SE    29.74  14
GUIMARIN, MICHAEL     12 PC SANTA CLARA S    29.82  15
ANGELO, TYLER         12 PC WALNUT CREEK     30.08  16
SHVEYD, MARK          11 PC ORINDA AQUATI    30.53  17
KIKUTA, ANDREW        11 PC SAN JOSE AQUA    30.60  18
SAVAGE, JOHN          12 PC OAKLAND BARRA    30.64  19
KUMAR, KEVIN          12 PC SONOMA SEA DR    30.79  20
JACKSON, SCOTT        12 PC SANTA CLARA S    30.85  21
LEE, RYAN             11 PC MISSION SAN J    31.06  22
KROMPIER, JESSE       11 PC WALNUT CREEK     31.08  23
AUSICH, ROYCE         11 PC SANTA CLARA S    31.13  24
NGUYEN, CHRISTOPHER   12 PC DALY CITY DOL    31.15  25
KAO, KRISTOFER        11 PC ORINDA AQUATI    31.34  26
JACOBSON, CHRIS       12 PC CABRILLO THRE    31.45  27
BOWMAN, EVAN          12 PC MONTCLAIR SWI    31.54  28
BURGIN, PAUL          11 PC SAN RAMON LIV    31.76  29
RICO, MICHAEL         12 PC MISSION SAN J    31.82  30
GIBLIN, JASON         12 PC ORINDA AQUATI    31.84  31
UNRUH, JOE            12 PC ORINDA AQUATI    32.00  32
MOLDA, MICHAEL        12 PC CABRILLO THRE    32.06  33
PAGAN, DARREN         11 PC ORINDA AQUATI    32.17  34
WONG, SCOTT           11 PC SANTA CLARA S    32.21  35
ALGER, SEAMUS         11 PC PLEASANTON SE    32.36  36
HENGL, NICHOLAS       12 PC ORINDA AQUATI    32.79  37
READ, TRAVIS          11 PC STANFORD COVI    33.55  38
ARNDT, MICHAEL        11 PC SAN RAMON LIV    33.73  39
PEREZ, ANDY           11 PC MISSION SAN J    33.76  40
CUSHING, ALEX         11 PC UNATTACHED PA    33.92  41
CAMPBELL, NICK        11 PC WALNUT CREEK     34.15  42
TALAUE, CARL          11 PC MISSION SAN J    35.92  43
ROSE, BRIAN           11 PC SANTA CLARA S   DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   66                                    MENS    11-12   100 FLY                                     EVENT   66
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.79
 JR CHMPSHIP     51.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCCOID, SCOTT         12 PC WEST COAST AQ  1:01.31   3  1:00.05 F1  P    29.08
                                                                    F    28.64
KHALSA, KARTA         12 PC SUNNYVALE SWI  1:00.59   1  1:00.55 F2  P    28.19
                                                                    F    28.93
WANG, MICHAEL         12 PC SUNNYVALE SWI  1:00.64   2  1:00.57 F3  P    28.31
                                                                    F    28.38
ENGLISH, NATHAN       12 PC SANTA ROSA NE  1:02.90   5  1:03.18 F4  P    29.46
                                                                    F    29.49
TIKHONOFF, PICHIT     12 PC MISSION SAN J  1:01.95   4  1:03.53 F5  P    29.24
                                                                    F    29.97
PORTELA, ANTHONY      12 PC RENO AQUATIC   1:03.59   7  1:03.81 F6  P    29.24
                                                                    F    29.30
MCCREERY, RYAN        12 PC WALNUT CREEK   1:03.25   6  1:04.07 F7  P    29.85
                                                                    F    30.25
RANAHAN, KELLEN       12 PC PLEASANT HILL  1:04.04   8  1:10.53 F8  P    29.34
                                                                    F    31.09

KHALSA, KARTA         12 PC SUNNYVALE SWI  1:00.59   1              P    28.19
WANG, MICHAEL         12 PC SUNNYVALE SWI  1:00.64   2              P    28.31
MCCOID, SCOTT         12 PC WEST COAST AQ  1:01.31   3              P    29.08
TIKHONOFF, PICHIT     12 PC MISSION SAN J  1:01.95   4              P    29.24
ENGLISH, NATHAN       12 PC SANTA ROSA NE  1:02.90   5              P    29.46
MCCREERY, RYAN        12 PC WALNUT CREEK   1:03.25   6              P    29.85
PORTELA, ANTHONY      12 PC RENO AQUATIC   1:03.59   7              P    29.24
RANAHAN, KELLEN       12 PC PLEASANT HILL  1:04.04   8              P    29.34
GUIMARIN, MICHAEL     12 PC SANTA CLARA S  1:04.22   9              P    30.05
BARRACK, MALCOLM      12 PC HEADLSBURG SW  1:04.67  10              P    29.51
WELTZ, SCOTT          12 PC SAN JOSE AQUA  1:05.08  11              P    30.62
HESSLER, WALTER       12 PC SANTA CLARA S  1:06.34  12              P    30.45
DONNELLY, DANNY       11 PC CABRILLO THRE  1:07.38  13              P    32.02
CAMPBELL, JARED       12 PC WALNUT CREEK   1:07.81  14              P    30.76
KUMAR, KEVIN          12 PC SONOMA SEA DR  1:08.03  15              P    32.38
KAO, KRISTOFER        11 PC ORINDA AQUATI  1:08.28  16              P    32.30
KIKUTA, ANDREW        11 PC SAN JOSE AQUA  1:08.29  17              P    33.02
ROSE, BRIAN           11 PC SANTA CLARA S  1:08.72  18              P    31.86
MOLDA, MICHAEL        12 PC CABRILLO THRE  1:09.45  19              P    33.21
RICO, MICHAEL         12 PC MISSION SAN J  1:09.51  20              P    32.90
LEE, RYAN             11 PC MISSION SAN J  1:10.49  21              P    33.06
SAVAGE, JOHN          12 PC OAKLAND BARRA  1:10.55  22              P    33.04
SHVEYD, MARK          11 PC ORINDA AQUATI  1:10.67  23              P    32.33
NGUYEN, CHRISTOPHER   12 PC DALY CITY DOL  1:13.95  24              P    34.41
KROMPIER, JESSE       11 PC WALNUT CREEK   1:14.35  25              P    33.50
TIEFENTHALER, JUSTIN  12 PC PLEASANTON SE   DQUED                   P    31.52

============================================================================================================================
   EVENT   10                                    MENS    11-12   100 I.M.                                    EVENT   10
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WANG, MICHAEL         12 PC SUNNYVALE SWI  1:00.46   1  1:00.75 F1  P    28.29
                                                                    F    28.52

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   10                                    MENS    11-12   100 I.M.                                    EVENT   10
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCCOID, SCOTT         12 PC WEST COAST AQ  1:03.17   3  1:01.84 F2  P    28.62
                                                                    F    28.17
MCCREERY, RYAN        12 PC WALNUT CREEK   1:02.62   2  1:03.12 F3  P    30.01
                                                                    F    30.01
CAMPBELL, JARED       12 PC WALNUT CREEK   1:03.40   4  1:03.85 F4  P    30.21
                                                                    F    30.83
WELTZ, SCOTT          12 PC SAN JOSE AQUA  1:04.54   5  1:05.08 F5  P    30.29
                                                                    F    30.80
KHALSA, KARTA         12 PC SUNNYVALE SWI  1:05.74   6  1:05.93 F6  P    30.00
                                                                    F    29.92
GRAY, SAM             12 PC TERRAPINS SWI  1:05.90   7  1:07.14 F7  P    31.02
                                                                    F    31.72
NOLAN, JORDAN         12 PC UNATTACHED PA  1:06.03   8   DQUED  F   P    31.04
                                                                    F    32.20

WANG, MICHAEL         12 PC SUNNYVALE SWI  1:00.46   1              P    28.29
MCCREERY, RYAN        12 PC WALNUT CREEK   1:02.62   2              P    30.01
MCCOID, SCOTT         12 PC WEST COAST AQ  1:03.17   3              P    28.62
CAMPBELL, JARED       12 PC WALNUT CREEK   1:03.40   4              P    30.21
WELTZ, SCOTT          12 PC SAN JOSE AQUA  1:04.54   5              P    30.29
KHALSA, KARTA         12 PC SUNNYVALE SWI  1:05.74   6              P    30.00
GRAY, SAM             12 PC TERRAPINS SWI  1:05.90   7              P    31.02
NOLAN, JORDAN         12 PC UNATTACHED PA  1:06.03   8              P    31.04
TIKHONOFF, PICHIT     12 PC MISSION SAN J  1:06.16   9              P    30.57
BARRACK, MALCOLM      12 PC HEADLSBURG SW  1:06.27  10              P    28.66
ENGLISH, NATHAN       12 PC SANTA ROSA NE  1:06.53  11              P    30.76
GUIMARIN, MICHAEL     12 PC SANTA CLARA S  1:06.55  12              P    31.05
JACKSON, SCOTT        12 PC SANTA CLARA S  1:06.58  13              P    30.29
PORTELA, ANTHONY      12 PC RENO AQUATIC   1:07.39  14              P    30.41
WONG, SCOTT           11 PC SANTA CLARA S  1:08.90  15              P    32.39
ROSE, BRIAN           11 PC SANTA CLARA S  1:08.99  16              P    31.83
SAVAGE, JOHN          12 PC OAKLAND BARRA  1:09.13  17              P    30.88
KIKUTA, ANDREW        11 PC SAN JOSE AQUA  1:09.32  18              P    32.04
KROMPIER, JESSE       11 PC WALNUT CREEK   1:09.47  20              P    31.78
NGUYEN, CHRISTOPHER   12 PC DALY CITY DOL  1:09.47  19              P    32.15
ANGELO, TYLER         12 PC WALNUT CREEK   1:09.54  21              P    33.99
KUMAR, KEVIN          12 PC SONOMA SEA DR  1:09.70  22              P    31.99
WATSON, TAYLOR        12 PC TERRAPINS SWI  1:09.82  23              P    32.25
LYNCH, ERIC           12 PC SANTA CLARA S  1:10.11  25              P    33.27
RICO, MICHAEL         12 PC MISSION SAN J  1:10.11  24              P    32.63
AUSICH, ROYCE         11 PC SANTA CLARA S  1:10.23  26              P    31.14
GIBLIN, JASON         12 PC ORINDA AQUATI  1:10.61  27              P    32.47
BURGIN, PAUL          11 PC SAN RAMON LIV  1:10.62  28              P    33.04
HINE, TRACY           12 PC BENECIA BLUE   1:10.71  29              P    32.77
MCLAUGHLIN, JAMES     11 PC MARIN PIRATES  1:10.75  30              P    33.33
PAGAN, DARREN         11 PC ORINDA AQUATI  1:10.76  31              P    32.79
MAHER, IAN            11 PC MORGAN HILL S  1:10.87  32              P    32.87
VANHOVEN, SEBASTIAN   11 PC TERRAPINS SWI  1:11.13  33              P    33.14
KAO, KRISTOFER        11 PC ORINDA AQUATI  1:11.33  34              P    33.02
HILL, AUSTIN          12 PC WEST COAST AQ  1:11.54  35              P    32.12
GALLANT, KURTIS       12 PC SAN JOSE AQUA  1:11.58  36              P    35.65
DOLAR, KEVIN          12 PC DALY CITY DOL  1:11.93  37              P    34.59
ARNDT, MICHAEL        11 PC SAN RAMON LIV  1:12.35  38              P    34.97
PEREZ, ANDY           11 PC MISSION SAN J  1:12.45  39              P    35.09
LEE, RYAN             11 PC MISSION SAN J  1:12.52  40              P    34.19
GOYETTE, CODY         11 PC TIGER AQUATIC  1:12.83  41              P    35.25
TRAN, FRED            12 PC DEANZA CUPERT  1:13.20  42              P    33.62
SAPOZHNIKOV, ANTON    12 PC WALNUT CREEK   1:13.64  43              P    34.75
HWANG, FRED           11 PC WEST VALLEY S  1:15.48  44              P    35.53
TALAUE, CARL          11 PC MISSION SAN J  1:16.75  45              P    35.85

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   76                                    MENS    11-12   200 I.M.                                    EVENT   76
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:51.49
 JR CHMPSHIP   1:56.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WANG, MICHAEL         12 PC SUNNYVALE SWI  2:14.75   2  2:11.70 F1  P    28.49  1:03.35  1:43.87
                                                                    F    28.23  1:01.74  1:41.02
MCCREERY, RYAN        12 PC WALNUT CREEK   2:13.61   1  2:14.68 F2  P    29.70  1:05.81  1:43.42
                                                                    F    29.63  1:05.64  1:43.33
WELTZ, SCOTT          12 PC SAN JOSE AQUA  2:19.18   3  2:16.94 F3  P    31.11  1:07.22  1:47.31
                                                                    F    30.43  1:06.21  1:45.84
GUIMARIN, MICHAEL     12 PC SANTA CLARA S  2:20.91   5  2:18.91 F4  P    31.14  1:07.11  1:48.51
                                                                    F    30.74  1:06.19  1:47.07
LYNCH, ERIC           12 PC SANTA CLARA S  2:22.30   7  2:20.78 F5  P    33.32  1:09.09  1:50.22
                                                                    F    33.85  1:07.85  1:49.06
ENGLISH, NATHAN       12 PC SANTA ROSA NE  2:22.93   8  2:22.08 F6  P    29.74  1:06.92  1:49.43
                                                                    F    29.74  1:07.10  1:49.49
KHALSA, KARTA         12 PC SUNNYVALE SWI  2:21.50   6  2:22.53 F7  P    29.16  1:06.02  1:50.16
                                                                    F    29.77  1:08.18  1:52.13
TIKHONOFF, PICHIT     12 PC MISSION SAN J  2:19.59   4  2:24.24 F8  P    30.20  1:07.96  1:48.41
                                                                    F    30.90  1:09.34  1:51.62

MCCREERY, RYAN        12 PC WALNUT CREEK   2:13.61   1              P    29.70  1:05.81  1:43.42
WANG, MICHAEL         12 PC SUNNYVALE SWI  2:14.75   2              P    28.49  1:03.35  1:43.87
WELTZ, SCOTT          12 PC SAN JOSE AQUA  2:19.18   3              P    31.11  1:07.22  1:47.31
TIKHONOFF, PICHIT     12 PC MISSION SAN J  2:19.59   4              P    30.20  1:07.96  1:48.41
GUIMARIN, MICHAEL     12 PC SANTA CLARA S  2:20.91   5              P    31.14  1:07.11  1:48.51
KHALSA, KARTA         12 PC SUNNYVALE SWI  2:21.50   6              P    29.16  1:06.02  1:50.16
LYNCH, ERIC           12 PC SANTA CLARA S  2:22.30   7              P    33.32  1:09.09  1:50.22
ENGLISH, NATHAN       12 PC SANTA ROSA NE  2:22.93   8              P    29.74  1:06.92  1:49.43
GRAY, SAM             12 PC TERRAPINS SWI  2:22.99   9              P    32.49  1:08.12  1:49.83
CAMPBELL, JARED       12 PC WALNUT CREEK   2:23.10  10              P    31.07  1:10.66  1:50.65
HESSLER, WALTER       12 PC SANTA CLARA S  2:24.13  11              P    31.00  1:08.92  1:51.59
KUMAR, KEVIN          12 PC SONOMA SEA DR  2:27.75  12              P    31.63  1:10.19  1:54.62
NOLAN, JORDAN         12 PC UNATTACHED PA  2:28.04  13              P    31.89  1:09.45  1:54.53
RICO, MICHAEL         12 PC MISSION SAN J  2:28.65  14              P    32.34  1:10.96  1:55.33
WONG, SCOTT           11 PC SANTA CLARA S  2:28.93  15              P    32.63  1:10.91  1:54.71
KIKUTA, ANDREW        11 PC SAN JOSE AQUA  2:30.23  16              P    33.30  1:12.02  1:56.89
ROSE, BRIAN           11 PC SANTA CLARA S  2:30.27  17              P    32.52  1:11.93  1:56.88
WATSON, TAYLOR        12 PC TERRAPINS SWI  2:30.65  18              P    32.77  1:10.47  1:56.50
JACKSON, SCOTT        12 PC SANTA CLARA S  2:31.10  19              P    33.52  1:11.53  1:56.90
JACOBSON, CHRIS       12 PC CABRILLO THRE  2:31.46  21              P    34.13  1:13.15  1:56.92
PAGAN, DARREN         11 PC ORINDA AQUATI  2:31.46  20              P    34.11  1:10.54  1:56.21
GALLANT, KURTIS       12 PC SAN JOSE AQUA  2:31.95  22              P    38.24  1:16.43  1:57.38
GIBLIN, JASON         12 PC ORINDA AQUATI  2:32.17  23              P    33.32  1:12.23  1:56.34
MOLDA, MICHAEL        12 PC CABRILLO THRE  2:32.39  24              P    34.13  1:12.95  1:59.05
ALGER, SEAMUS         11 PC PLEASANTON SE  2:32.84  25              P    34.41  1:12.20  1:59.56
THIVIERGE, SHAUN      12 PC MAVERICKS      2:32.91  26              P    33.05  1:13.65  1:58.27
PEREZ, ANDY           11 PC MISSION SAN J  2:33.16  27              P    35.62  1:15.84  1:58.97
MCLAUGHLIN, JAMES     11 PC MARIN PIRATES  2:33.52  28              P    33.85  1:13.95  1:57.34
AUSICH, ROYCE         11 PC SANTA CLARA S  2:34.06  29              P    33.08  1:11.04  1:58.80
HILL, AUSTIN          12 PC WEST COAST AQ  2:34.73  30              P    35.03  1:12.18  2:02.19
SHVEYD, MARK          11 PC ORINDA AQUATI  2:35.31  31              P    33.25  1:11.98  1:59.05
SAPOZHNIKOV, ANTON    12 PC WALNUT CREEK   2:36.29  32              P    35.94  1:16.57  2:01.11
LEE, RYAN             11 PC MISSION SAN J  2:36.94  33              P    34.66  1:15.34  2:03.62
FRONCZAK, IAN         11 PC SUNNYVALE SWI  2:39.24  34              P    37.53  1:18.52  2:04.22
DONNELLY, DANNY       11 PC CABRILLO THRE  2:39.82  35              P    33.16  1:11.76  2:04.80
GOYETTE, CODY         11 PC TIGER AQUATIC  2:40.44  36              P    36.72  1:17.82  2:04.76

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   94                                    MENS    13-14   50 FREE                                     EVENT   94
============================================================================================================================
    NATIONAL     20.69
 JR CHMPSHIP     21.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NGUYEN, THUY          13 PC WALNUT CREEK     22.66   2    22.47 F1
CROWDER, RICHIE       14 PC SAN JOSE AQUA    22.54   1    22.55 F2
WATKINS, ERIC         14 PC SAN JOSE AQUA    23.52   6    23.69 F3
THOMSON, DANNY        14 PC OAKLAND BARRA    24.19   8    23.92 F4
BANNOWSKY, SHAYN      14 PC WALNUT CREEK     24.06   7    24.02 F5
NORMAN, CRAIG         14 PC SALINAS VALLE    24.28   9    24.28 F6
MONSEES, ZACHARY      14 PC SANTA CLARA S    24.36  10    24.41 F7
AYRAPETOV, ANDREW     14 PC PALO ALTO SWI    23.03   3  NO SHOW F

CROWDER, RICHIE       14 PC SAN JOSE AQUA    22.54   1
NGUYEN, THUY          13 PC WALNUT CREEK     22.66   2
AYRAPETOV, ANDREW     14 PC PALO ALTO SWI    23.03   3
NGUYEN, JEFFREY       14 PC SOUTH SAN FRA    23.37   4
BACHARACH, KEVIN      14 PC WALNUT CREEK     23.51   5
WATKINS, ERIC         14 PC SAN JOSE AQUA    23.52   6
BANNOWSKY, SHAYN      14 PC WALNUT CREEK     24.06   7
THOMSON, DANNY        14 PC OAKLAND BARRA    24.19   8
NORMAN, CRAIG         14 PC SALINAS VALLE    24.28   9
MONSEES, ZACHARY      14 PC SANTA CLARA S    24.36  10
SANDBERG, JESSE       13 PC ORINDA AQUATI    24.47  11
RUDY, CHARLIE         14 PC MISSION SAN J    24.52  12
HALL, JOSHWIN         14 PC SAN FRANCISCO    24.59  13
NEUROTH, ANDREW       14 PC ALMADEN SWIM     24.68  14
GOYETTE, TREVOR       14 PC TIGER AQUATIC    24.69  15
FOWLES, DAVID         14 PC WALNUT CREEK     24.74  16
ST. URBAIN, NOAH      13 PC TIGER AQUATIC    24.82  17
SCRUTCHINS, BENJI     14 PC BENECIA BLUE     24.92  18
MARTIN, MATT          13 PC WALNUT CREEK     25.01  19
KEARNEY, BRENDAN      14 PC VALLEJO AQUAT    25.04  20
NEO, ALAN             13 PC PALO ALTO SWI    25.15  21
WHITE, TOBIN          14 PC CABRILLO THRE    25.25  22
REYNOLDS, MATT        14 PC PALO ALTO SWI    25.28  23
BIEL, MATTHEW         13 PC TERRAPINS SWI    25.30  24
MA, LAWRENCE          14 PC LYNBROOK AQUA    25.37  25
MCDANIELS, SCOTT      13 PC ALAMEDA ISLAN    25.40  26
LEIFER, KALANI KAI    13 PC STANFORD COVI    25.43  27
BUGAJSKI, GABE        13 PC SANTA CLARA S    25.47  28
WRIGHT, STEVEN        14 PC LADERA OAKS      25.49  29
THEISEN, MIKE         14 PC ORINDA AQUATI    25.50  30
LEICHT, GEORGE        13 PC DELTA VALLEY     25.52  31
ZAFERES, TOM          13 PC SANTA CRUZ CO    25.59  32
BURKE, TOKI           13 PC ROHNERT PARK     25.61  33
KIKUTA, KYLE          13 PC SAN JOSE AQUA    25.66  35
LENTZ, IAN            13 PC ROHNERT PARK     25.66  34
SONG, ANDREW          14 PC ALMADEN SWIM     25.83  36
RAWSON, ANDY          14 PC ORINDA AQUATI    25.85  37
STINSON, BOB          13 PC ORINDA AQUATI    25.92  38
SOUNG, ERIC           13 PC SAN JOSE AQUA    25.95  39
SHTEYN, ARTHUR        14 PC KORET YOUTH S    25.98  40
TALBOTT, CHRIS        13 PC SANTA CLARA S    26.00  41
MARTIN, JEREMY        14 PC TERRAPINS SWI    26.34  42
KITZMILLER, ZACHARY   14 PC SOLO SWIM CLU    26.70  43
FAWCETT, JOHN         14 PC CABRILLO THRE    26.93  44
DUNN, DAVID           13 PC MORGAN HILL S    27.48  45

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   58                                    MENS    13-14   100 FREE                                    EVENT   58
============================================================================================================================
    NATIONAL     45.19
 JR CHMPSHIP     47.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NGUYEN, THUY          13 PC WALNUT CREEK     48.95   1    48.58 F1  P    23.15
                                                                    F    23.14
CROWDER, RICHIE       14 PC SAN JOSE AQUA    49.97   2    49.38 F2  P    23.68
                                                                    F    23.38
BANNOWSKY, SHAYN      14 PC WALNUT CREEK     51.96   3    51.72 F3  P    24.74
                                                                    F    24.53
AYRAPETOV, ANDREW     14 PC PALO ALTO SWI    52.31   5    52.33 F4  P    24.17
                                                                    F    24.74
MONSEES, ZACHARY      14 PC SANTA CLARA S    52.91   8    53.10 F5  P    25.33
                                                                    F    25.23
WATKINS, ERIC         14 PC SAN JOSE AQUA    52.25   4    53.19 F6  P    24.65
                                                                    F    25.30
KAWASAKI, JASON       14 PC ORINDA AQUATI    52.98   9    53.24 F7  P    25.70
                                                                    F    25.99
RUDY, CHARLIE         14 PC MISSION SAN J    52.51   6    54.09 F8  P    25.19
                                                                    F    25.95

NGUYEN, THUY          13 PC WALNUT CREEK     48.95   1              P    23.15
CROWDER, RICHIE       14 PC SAN JOSE AQUA    49.97   2              P    23.68
BANNOWSKY, SHAYN      14 PC WALNUT CREEK     51.96   3              P    24.74
WATKINS, ERIC         14 PC SAN JOSE AQUA    52.25   4              P    24.65
AYRAPETOV, ANDREW     14 PC PALO ALTO SWI    52.31   5              P    24.17
RUDY, CHARLIE         14 PC MISSION SAN J    52.51   6              P    25.19
NGUYEN, JEFFREY       14 PC SOUTH SAN FRA    52.66   7              P    24.92
MONSEES, ZACHARY      14 PC SANTA CLARA S    52.91   8              P    25.33
KAWASAKI, JASON       14 PC ORINDA AQUATI    52.98   9              P    25.70
MELTON, RYAN          14 PC ORINDA AQUATI    52.99  10              P    25.58
NEUROTH, ANDREW       14 PC ALMADEN SWIM     53.02  11              P    25.48
BIEL, MATTHEW         13 PC TERRAPINS SWI    53.09  13              P    25.70
DWELLEY, JOHN         14 PC TERRAPINS SWI    53.09  12              P    25.28
NORMAN, CRAIG         14 PC SALINAS VALLE    53.22  14              P    25.34
GOYETTE, TREVOR       14 PC TIGER AQUATIC    53.42  15              P    25.84
WELLS, TAYLOR         13 PC STANFORD COVI    53.45  16              P    25.74
HALL, JOSHWIN         14 PC SAN FRANCISCO    53.94  17              P    25.30
MAHER, JAMES          14 PC MORGAN HILL S    53.97  18              P    26.23
SANDBERG, JESSE       13 PC ORINDA AQUATI    54.03  19              P    25.26
MAY, ANDREW           13 PC DELTA VALLEY     54.08  20              P    26.45
OMARA, MICHAEL        14 PC RENO AQUATIC     54.23  21              P    26.05
WHITE, TOBIN          14 PC CABRILLO THRE    54.44  22              P    26.35
ST. URBAIN, NOAH      13 PC TIGER AQUATIC    54.48  23              P    26.49
SCRUTCHINS, BENJI     14 PC BENECIA BLUE     54.50  24              P    26.20
LEICHT, GEORGE        13 PC DELTA VALLEY     54.60  25              P    26.29
BURKE, TOKI           13 PC ROHNERT PARK     54.71  26              P    26.37
MCDANIELS, SCOTT      13 PC ALAMEDA ISLAN    54.86  27              P    26.14
MARTIN, MATT          13 PC WALNUT CREEK     55.00  28              P    26.00
FOWLES, DAVID         14 PC WALNUT CREEK     55.04  29              P    25.84
REYNOLDS, MATT        14 PC PALO ALTO SWI    55.43  30              P    26.09
LU, JEFFREY           14 PC DALY CITY DOL    55.83  31              P    27.22
KIKUTA, KYLE          13 PC SAN JOSE AQUA    56.17  32              P    27.28
KEARNEY, BRENDAN      14 PC VALLEJO AQUAT    56.43  33              P    26.88
ESTANDIAN, DANIEL     13 PC TERRAPINS SWI    56.46  34              P    27.76
WHEELER, TOM          14 PC SAN JOSE AQUA    57.24  35              P    27.31
KITZMILLER, ZACHARY   14 PC SOLO SWIM CLU    57.54  36              P    27.50

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   84                                    MENS    13-14   200 FREE                                    EVENT   84
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:39.19
 JR CHMPSHIP   1:43.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NGUYEN, THUY          13 PC WALNUT CREEK   1:50.93   1  1:48.42 F1  P    25.64    53.46  1:22.29
                                                                    F    24.40    51.43  1:19.55
CROWDER, RICHIE       14 PC SAN JOSE AQUA  1:52.53   2  1:50.20 F2  P    24.83    53.54  1:22.97
                                                                    F    24.61    52.06  1:21.00
MONSEES, ZACHARY      14 PC SANTA CLARA S  1:53.61   4  1:52.89 F3  P    25.91    54.59  1:24.12
                                                                    F    25.66    54.05  1:23.30
BIEL, MATTHEW         13 PC TERRAPINS SWI  1:53.91   5  1:52.99 F4  P    26.23    55.31  1:24.69
                                                                    F    26.54    55.46  1:24.81
WELLS, TAYLOR         13 PC STANFORD COVI  1:54.07   6  1:53.64 F5  P    26.05    54.72  1:24.26
                                                                    F    26.76    55.75  1:25.01
DWELLEY, JOHN         14 PC TERRAPINS SWI  1:53.30   3  1:54.43 F6  P    26.01    54.88  1:24.30
                                                                    F    26.17    54.99  1:25.06
KAWASAKI, JASON       14 PC ORINDA AQUATI  1:55.44   8  1:55.15 F7  P    26.86    55.94  1:25.46
                                                                    F    26.99    56.11  1:25.55
GOYETTE, TREVOR       14 PC TIGER AQUATIC  1:56.25  10  1:57.19 F8  P    26.70    55.84  1:26.18
                                                                    F    26.73    56.03  1:26.65

NGUYEN, THUY          13 PC WALNUT CREEK   1:50.93   1              P    25.64    53.46  1:22.29
CROWDER, RICHIE       14 PC SAN JOSE AQUA  1:52.53   2              P    24.83    53.54  1:22.97
DWELLEY, JOHN         14 PC TERRAPINS SWI  1:53.30   3              P    26.01    54.88  1:24.30
MONSEES, ZACHARY      14 PC SANTA CLARA S  1:53.61   4              P    25.91    54.59  1:24.12
BIEL, MATTHEW         13 PC TERRAPINS SWI  1:53.91   5              P    26.23    55.31  1:24.69
WELLS, TAYLOR         13 PC STANFORD COVI  1:54.07   6              P    26.05    54.72  1:24.26
NEUROTH, ANDREW       14 PC ALMADEN SWIM   1:54.71   7              P    26.44    55.14  1:24.81
KAWASAKI, JASON       14 PC ORINDA AQUATI  1:55.44   8              P    26.86    55.94  1:25.46
SCRUTCHINS, BENJI     14 PC BENECIA BLUE   1:55.92   9              P    26.75    56.18  1:26.70
GOYETTE, TREVOR       14 PC TIGER AQUATIC  1:56.25  10              P    26.70    55.84  1:26.18
RUDY, CHARLIE         14 PC MISSION SAN J  1:56.36  11              P    26.51    55.87  1:26.44
MELTON, RYAN          14 PC ORINDA AQUATI  1:56.63  12              P    27.24    56.79  1:27.06
LATHROPE, SCOTT       13 PC ORINDA AQUATI  1:57.66  13              P    27.59    57.81  1:28.35
LEICHT, GEORGE        13 PC DELTA VALLEY   1:58.20  14              P    27.38    57.69  1:28.31
BACHARACH, KEVIN      14 PC WALNUT CREEK   1:58.27  15              P    26.95    56.39  1:27.20
LENTZ, IAN            13 PC ROHNERT PARK   1:58.96  16              P    28.23    58.71  1:29.46
TALBOTT, CHRIS        13 PC SANTA CLARA S  1:59.05  17              P    27.83    57.88  1:28.56
HALL, JOSHWIN         14 PC SAN FRANCISCO  1:59.08  18              P    26.31    55.88  1:27.31
MAY, ANDREW           13 PC DELTA VALLEY   1:59.49  19              P    26.96    57.81  1:29.12
OMARA, MICHAEL        14 PC RENO AQUATIC   2:00.01  20              P    28.08    58.43  1:29.38
MCDANIELS, SCOTT      13 PC ALAMEDA ISLAN  2:00.43  21              P    27.63    58.66  1:30.01
NEO, ALAN             13 PC PALO ALTO SWI  2:00.73  22              P    28.46    59.61  1:30.87
YOO, ARAM             14 PC MISSION SAN J  2:00.83  23              P    27.73    58.82  1:30.24
MCCABE, PATRICK       13 PC UNATTACHED PA  2:00.91  24              P    28.13    59.12  1:30.48
MCGOWAN, JONATHAN     14 PC WALNUT CREEK   2:01.24  25              P    27.04    57.97  1:29.77
BURKE, TOKI           13 PC ROHNERT PARK   2:01.80  26              P    28.31    59.15  1:30.99
NGUYEN, JEFFREY       14 PC SOUTH SAN FRA  2:02.09  27              P    26.37    56.33  1:28.75
FOWLES, DAVID         14 PC WALNUT CREEK   2:02.51  28              P    27.65    57.78  1:30.13
REYNOLDS, MATT        14 PC PALO ALTO SWI  2:02.62  29              P    28.35    59.64  1:31.71
WHITE, TOBIN          14 PC CABRILLO THRE  2:03.23  30              P    27.78    58.35  1:31.00
WHEELER, TOM          14 PC SAN JOSE AQUA  2:04.45  31              P    28.93  1:00.67  1:32.30
KITZMILLER, ZACHARY   14 PC SOLO SWIM CLU  2:06.16  32              P    29.10  1:00.94  1:33.93
THEISEN, MIKE         14 PC ORINDA AQUATI  2:06.73  33              P    28.58  1:00.50  1:33.61
LU, JEFFREY           14 PC DALY CITY DOL  2:08.13  34              P    29.38  1:02.24  1:35.39
RAWSON, ANDY          14 PC ORINDA AQUATI  2:09.46  35              P    29.82  1:02.54  1:35.85

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   22                                    MENS    13-14   500 FREE                                    EVENT   22
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:28.39
 JR CHMPSHIP   4:39.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MONSEES, ZACHARY      14 PC SANTA CLARA S  4:56.02   1  4:49.01 F1  P    26.77    55.78  1:25.57  1:56.13  2:26.28  2:55.88  3:25.62
                                                                       3:55.82  4:26.25
                                                                    F    26.00    54.27  1:23.30  1:52.80  2:22.41  2:51.87  3:21.44
                                                                       3:51.37  4:21.27
CROWDER, RICHIE       14 PC SAN JOSE AQUA  5:00.95   2  4:49.01 F1  P    25.48    55.56  1:26.41  1:57.81  2:29.58  3:00.51  3:32.55
                                                                       4:04.29  4:33.95
                                                                    F    25.75    54.20  1:23.12  1:52.79  2:22.36  2:52.13  3:21.95
                                                                       3:52.55  4:21.67
BIEL, MATTHEW         13 PC TERRAPINS SWI  5:04.72   4  4:59.73 F3  P    27.80    58.14  1:29.26  2:00.07  2:30.93  3:01.88  3:32.91
                                                                       4:04.17  4:35.06
                                                                    F    27.05    57.10  1:27.83  1:58.71  2:29.11  2:59.82  3:30.28
                                                                       4:00.48  4:30.98
WELLS, TAYLOR         13 PC STANFORD COVI  5:03.16   3  5:02.82 F4  P    27.55    57.27  1:27.80  1:58.52  2:29.27  3:00.23  3:31.37
                                                                       4:02.55  4:33.41
                                                                    F    27.65    57.97  1:28.57  1:59.00  2:29.55  3:00.17  3:31.17
                                                                       4:02.05  4:32.96
TALBOTT, CHRIS        13 PC SANTA CLARA S  5:08.85   8  5:08.13 F5  P    28.11    58.94  1:30.14  2:01.59  2:33.46  3:05.00  3:36.55
                                                                       4:07.85  4:38.94
                                                                    F    28.59    59.55  1:31.12  2:02.53  2:33.86  3:05.00  3:35.58
                                                                       4:06.81  4:38.15
LATHROPE, SCOTT       13 PC ORINDA AQUATI  5:08.84   7  5:09.19 F6  P    28.00    59.65  1:30.81  2:02.30  2:34.04  3:05.72  3:37.57
                                                                       4:09.01  4:39.52
                                                                    F    28.70    59.73  1:31.30  2:02.92  2:34.86  3:06.08  3:37.08
                                                                       4:08.36  4:39.89
MAY, ANDREW           13 PC DELTA VALLEY   5:06.58   5  5:11.87 F7  P    27.90    58.75  1:30.03  2:01.31  2:32.70  3:04.26  3:35.30
                                                                       4:05.97  4:37.25
                                                                    F    28.21    59.41  1:30.52  2:03.01  2:35.14  3:07.32  3:39.33
                                                                       4:09.00  4:41.09
MCGOWAN, JONATHAN     14 PC WALNUT CREEK   5:07.21   6  5:14.43 F8  P    27.81    58.38  1:29.46  2:00.67  2:31.83  3:03.24  3:33.98
                                                                       4:05.37  4:36.64
                                                                    F    27.94    59.33  1:31.87  2:03.82  2:35.63  3:07.94  3:40.02
                                                                       4:11.99  4:43.66

MONSEES, ZACHARY      14 PC SANTA CLARA S  4:56.02   1              P    26.77    55.78  1:25.57  1:56.13  2:26.28  2:55.88  3:25.62
                                                                       3:55.82  4:26.25
CROWDER, RICHIE       14 PC SAN JOSE AQUA  5:00.95   2              P    25.48    55.56  1:26.41  1:57.81  2:29.58  3:00.51  3:32.55
                                                                       4:04.29  4:33.95
WELLS, TAYLOR         13 PC STANFORD COVI  5:03.16   3              P    27.55    57.27  1:27.80  1:58.52  2:29.27  3:00.23  3:31.37
                                                                       4:02.55  4:33.41
BIEL, MATTHEW         13 PC TERRAPINS SWI  5:04.72   4              P    27.80    58.14  1:29.26  2:00.07  2:30.93  3:01.88  3:32.91
                                                                       4:04.17  4:35.06
MAY, ANDREW           13 PC DELTA VALLEY   5:06.58   5              P    27.90    58.75  1:30.03  2:01.31  2:32.70  3:04.26  3:35.30
                                                                       4:05.97  4:37.25
MCGOWAN, JONATHAN     14 PC WALNUT CREEK   5:07.21   6              P    27.81    58.38  1:29.46  2:00.67  2:31.83  3:03.24  3:33.98
                                                                       4:05.37  4:36.64
LATHROPE, SCOTT       13 PC ORINDA AQUATI  5:08.84   7              P    28.00    59.65  1:30.81  2:02.30  2:34.04  3:05.72  3:37.57
                                                                       4:09.01  4:39.52
TALBOTT, CHRIS        13 PC SANTA CLARA S  5:08.85   8              P    28.11    58.94  1:30.14  2:01.59  2:33.46  3:05.00  3:36.55
                                                                       4:07.85  4:38.94
OMARA, MICHAEL        14 PC RENO AQUATIC   5:10.62   9              P    28.00    59.00  1:30.70  2:02.28  2:33.72  3:05.77  3:38.00
                                                                       4:09.61  4:41.18
SCRUTCHINS, BENJI     14 PC BENECIA BLUE   5:11.01  10              P    27.74    57.63  1:28.24  1:59.80  2:31.90  3:04.02  3:36.42
                                                                       4:08.95  4:40.99
MELTON, RYAN          14 PC ORINDA AQUATI  5:11.08  11              P    28.63    59.80  1:30.69  2:02.32  2:33.29  3:05.07  3:36.93
                                                                       4:08.68  4:40.39

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   22                                    MENS    13-14   500 FREE                                    EVENT   22
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WHITE, TOBIN          14 PC CABRILLO THRE  5:11.29  12              P    28.17    59.09  1:29.83  2:01.59  2:33.77  3:05.38  3:37.37
                                                                       4:08.76  4:41.00
LEICHT, GEORGE        13 PC DELTA VALLEY   5:11.72  13              P    28.17    59.25  1:30.69  2:02.59  2:34.39  3:05.79  3:37.70
                                                                       4:09.68  4:40.75
KAWASAKI, JASON       14 PC ORINDA AQUATI  5:11.73  14              P    28.88  1:00.11  1:31.67  2:03.28  2:35.25  3:06.82  3:37.96
                                                                       4:09.28  4:40.49
BURKE, TOKI           13 PC ROHNERT PARK   5:15.39  15              P    28.39    59.73  1:31.62  2:03.24  2:35.37  3:07.08  3:39.39
                                                                       4:11.90  4:44.52
LENTZ, IAN            13 PC ROHNERT PARK   5:16.41  16              P    29.18  1:01.22  1:33.46  2:05.44  2:37.46  3:09.35  3:41.23
                                                                       4:13.24  4:44.88
GOYETTE, TREVOR       14 PC TIGER AQUATIC  5:17.99  17              P    28.19    59.03  1:30.36  2:02.03  2:34.00  3:06.14  3:38.43
                                                                       4:10.48  4:45.03
ZAFERES, TOM          13 PC SANTA CRUZ CO  5:20.27  18              P    29.72  1:02.46  1:34.99  2:07.27  2:39.22  3:11.68  3:44.19
                                                                       4:16.77  4:48.97
MCDANIELS, SCOTT      13 PC ALAMEDA ISLAN  5:20.92  19              P    28.14    59.79  1:32.47  2:04.92  2:38.08  3:11.33  3:44.17
                                                                       4:17.31  4:49.61
WILLIAMS, BRIAN       13 PC SANTA CLARA S  5:21.74  20              P    29.02  1:00.48  1:32.66  2:04.83  2:37.90  3:10.01  3:42.59
                                                                       4:15.49  4:48.64
WHEELER, TOM          14 PC SAN JOSE AQUA  5:23.57  21              P    29.15  1:01.06  1:33.72  2:06.20  2:39.99  3:13.14  3:45.86
                                                                       4:18.54  4:51.61
MCCABE, PATRICK       13 PC UNATTACHED PA  5:30.97  22              P    29.76  1:01.91  1:34.43  2:08.47  2:42.13  3:15.75  3:49.81
                                                                       4:23.82  4:57.76
THEISEN, MIKE         14 PC ORINDA AQUATI  5:31.32  23              P    29.59  1:02.17  1:35.03  2:08.22  2:41.72  3:15.51  3:49.47
                                                                       4:23.80  4:57.83
MORSILLI, NICKOLAS    13 PC PLEASANTON SE  5:31.85  24
BUGAJSKI, GABE        13 PC SANTA CLARA S  5:32.41  25              P    29.33  1:02.65  1:36.01  2:09.18  2:42.90  3:16.90  3:51.05
                                                                       4:25.54  4:59.56

============================================================================================================================
   EVENT   12                                    MENS    13-14   100 BACK                                    EVENT   12
============================================================================================================================
    NATIONAL     50.79
 JR CHMPSHIP     53.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NGUYEN, THUY          13 PC WALNUT CREEK     55.89   1    55.42 F1  P    27.27
                                                                    F    27.18
RUDY, CHARLIE         14 PC MISSION SAN J    57.50   2    57.45 F2  P    27.86
                                                                    F    28.20
HALL, JOSHWIN         14 PC SAN FRANCISCO    58.28   3    58.69 F3  P    28.06
                                                                    F    28.67
LATHROPE, SCOTT       13 PC ORINDA AQUATI    59.64   6    58.99 F4  P    29.44
                                                                    F    29.09
YOO, ARAM             14 PC MISSION SAN J    59.34   5    59.15 F5  P    29.34
                                                                    F    29.20
DWELLEY, JOHN         14 PC TERRAPINS SWI    59.14   4  1:00.57 F6  P    29.30
                                                                    F    29.92
LEICHT, GEORGE        13 PC DELTA VALLEY   1:00.16   8  1:01.51 F7  P    29.30
                                                                    F    30.05
MONSEES, ZACHARY      14 PC SANTA CLARA S    59.82   7  1:01.76 F8  P    29.35
                                                                    F    30.07

NGUYEN, THUY          13 PC WALNUT CREEK     55.89   1              P    27.27
RUDY, CHARLIE         14 PC MISSION SAN J    57.50   2              P    27.86
HALL, JOSHWIN         14 PC SAN FRANCISCO    58.28   3              P    28.06
DWELLEY, JOHN         14 PC TERRAPINS SWI    59.14   4              P    29.30
YOO, ARAM             14 PC MISSION SAN J    59.34   5              P    29.34
LATHROPE, SCOTT       13 PC ORINDA AQUATI    59.64   6              P    29.44
MONSEES, ZACHARY      14 PC SANTA CLARA S    59.82   7              P    29.35

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   12                                    MENS    13-14   100 BACK                                    EVENT   12
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BIEL, MATTHEW         13 PC TERRAPINS SWI  1:00.16   9              P    29.43
LEICHT, GEORGE        13 PC DELTA VALLEY   1:00.16   8              P    29.30
ST. URBAIN, NOAH      13 PC TIGER AQUATIC  1:01.20  10              P    29.56
ZUCCHELLI, PHILIP     14 PC ROHNERT PARK   1:02.17  11              P    30.34
LU, JEFFREY           14 PC DALY CITY DOL  1:02.25  12              P    30.95
CROWDER, RICHIE       14 PC SAN JOSE AQUA  1:02.69  13              P    30.06
SHTEYN, ARTHUR        14 PC KORET YOUTH S  1:03.24  14              P    31.18
KITZMILLER, ZACHARY   14 PC SOLO SWIM CLU  1:03.36  15              P    31.02
LENTZ, IAN            13 PC ROHNERT PARK   1:03.43  16              P    30.63
WHITE, TOBIN          14 PC CABRILLO THRE  1:03.73  17              P    31.12
GILFORD, LUKE         13 PC SAN RAMON LIV  1:03.97  19              P    31.20
MCDANIELS, SCOTT      13 PC ALAMEDA ISLAN  1:03.97  18              P    30.81
FRASER, IAN           14 PC TERRAPINS SWI  1:04.03  20              P    30.82
LEIFER, KALANI KAI    13 PC STANFORD COVI  1:04.38  21              P    31.18
ZAFERES, TOM          13 PC SANTA CRUZ CO  1:05.14  22              P    31.74
WHEELER, TOM          14 PC SAN JOSE AQUA  1:05.78  23              P    32.32
MCCABE, PATRICK       13 PC UNATTACHED PA  1:06.69  24              P    32.54
WECHT, KEVIN          14 PC ORINDA AQUATI  1:06.72  25              P    32.85
KOROTKIN, JASON       13 PC RENO AQUATIC   1:07.46  26              P    33.16
DUNN, DAVID           13 PC MORGAN HILL S  1:07.66  27              P    33.04
THEISEN, MIKE         14 PC ORINDA AQUATI  1:07.93  28              P    33.07
RAWSON, ANDY          14 PC ORINDA AQUATI  1:10.33  29              P    33.94
MAXWELL, DARREN       13 PC WEST COAST AQ   DQUED                   P    31.07

                                                       S  W  I  M   O  F  F

LEICHT, GEORGE        13 PC DELTA VALLEY                  59.72     F    29.03
BIEL, MATTHEW         13 PC TERRAPINS SWI               1:00.01     F    29.41

============================================================================================================================
   EVENT   48                                    MENS    13-14   200 BACK                                    EVENT   48
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:49.29
 JR CHMPSHIP   1:54.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LATHROPE, SCOTT       13 PC ORINDA AQUATI  2:01.47   1  1:59.04 F1  P    29.18    59.99  1:30.93
                                                                    F    28.53    58.50  1:29.23
NGUYEN, THUY          13 PC WALNUT CREEK   2:01.96   2  1:59.66 F2  P    28.49    58.92  1:30.51
                                                                    F    27.93    57.86  1:29.13
HALL, JOSHWIN         14 PC SAN FRANCISCO  2:05.42   5  2:05.61 F3  P    29.05  1:00.54  1:32.87
                                                                    F    29.42  1:00.20  1:33.32
RUDY, CHARLIE         14 PC MISSION SAN J  2:03.18   3  2:05.72 F4  P    28.89  1:00.36  1:31.75
                                                                    F    29.66  1:01.06  1:33.61
DWELLEY, JOHN         14 PC TERRAPINS SWI  2:04.58   4  2:06.38 F5  P    30.43  1:01.61  1:33.47
                                                                    F    30.11  1:01.65  1:34.04
YOO, ARAM             14 PC MISSION SAN J  2:06.94   6  2:08.10 F6  P    29.92  1:02.11  1:34.87
                                                                    F    30.78  1:03.32  1:36.18
LEICHT, GEORGE        13 PC DELTA VALLEY   2:07.74   7  2:08.66 F7  P    30.30  1:02.83  1:35.26
                                                                    F    30.26  1:02.98  1:36.09
KAWASAKI, JASON       14 PC ORINDA AQUATI  2:08.83   8  2:09.92 F8  P    30.80  1:03.27  1:36.26
                                                                    F    30.21  1:03.03  1:36.41

LATHROPE, SCOTT       13 PC ORINDA AQUATI  2:01.47   1              P    29.18    59.99  1:30.93
NGUYEN, THUY          13 PC WALNUT CREEK   2:01.96   2              P    28.49    58.92  1:30.51
RUDY, CHARLIE         14 PC MISSION SAN J  2:03.18   3              P    28.89  1:00.36  1:31.75
DWELLEY, JOHN         14 PC TERRAPINS SWI  2:04.58   4              P    30.43  1:01.61  1:33.47
HALL, JOSHWIN         14 PC SAN FRANCISCO  2:05.42   5              P    29.05  1:00.54  1:32.87
YOO, ARAM             14 PC MISSION SAN J  2:06.94   6              P    29.92  1:02.11  1:34.87

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   48                                    MENS    13-14   200 BACK                                    EVENT   48
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEICHT, GEORGE        13 PC DELTA VALLEY   2:07.74   7              P    30.30  1:02.83  1:35.26
KAWASAKI, JASON       14 PC ORINDA AQUATI  2:08.83   8              P    30.80  1:03.27  1:36.26
NEUROTH, ANDREW       14 PC ALMADEN SWIM   2:11.66   9              P    30.31  1:03.09  1:37.14
OMARA, MICHAEL        14 PC RENO AQUATIC   2:12.26  10              P    31.69  1:05.27  1:39.51
ST. URBAIN, NOAH      13 PC TIGER AQUATIC  2:13.01  11              P    30.80  1:04.13  1:38.88
WATKINS, ERIC         14 PC SAN JOSE AQUA  2:13.13  12              P    29.95  1:02.93  1:38.32
BIEL, MATTHEW         13 PC TERRAPINS SWI  2:13.31  13              P    31.37  1:04.85  1:39.70
GOYETTE, TREVOR       14 PC TIGER AQUATIC  2:13.52  14              P    31.85  1:05.50  1:39.85
MCGOWAN, JONATHAN     14 PC WALNUT CREEK   2:13.64  15              P    31.59  1:06.88  1:41.17
LENTZ, IAN            13 PC ROHNERT PARK   2:14.59  16              P    31.93  1:05.84  1:40.71
ZUCCHELLI, PHILIP     14 PC ROHNERT PARK   2:14.78  17              P    31.64  1:05.38  1:40.06
FRASER, IAN           14 PC TERRAPINS SWI  2:14.82  18              P    32.24  1:05.78  1:40.21
LU, JEFFREY           14 PC DALY CITY DOL  2:15.61  19              P    32.79  1:07.22  1:42.30
CROWDER, RICHIE       14 PC SAN JOSE AQUA  2:15.79  20              P    32.35  1:07.60  1:43.38
NGUYEN, JEFFREY       14 PC SOUTH SAN FRA  2:16.52  21              P    30.93  1:04.97  1:40.96
ESTANDIAN, DANIEL     13 PC TERRAPINS SWI  2:16.71  22              P    32.56  1:07.71  1:43.69
WHITE, TOBIN          14 PC CABRILLO THRE  2:17.37  23              P    32.43  1:07.22  1:42.15
WHEELER, TOM          14 PC SAN JOSE AQUA  2:17.39  24              P    32.73  1:08.86  1:43.35
WILLIAMS, BRIAN       13 PC SANTA CLARA S  2:17.53  25              P    32.70  1:07.22  1:42.38
LEIFER, KALANI KAI    13 PC STANFORD COVI  2:17.55  26              P    32.09  1:06.72  1:42.40
WECHT, KEVIN          14 PC ORINDA AQUATI  2:17.60  27              P    33.06  1:08.20  1:43.48
MAXWELL, DARREN       13 PC WEST COAST AQ  2:18.03  28              P    31.96  1:06.97  1:43.40
KITZMILLER, ZACHARY   14 PC SOLO SWIM CLU  2:18.15  29              P    32.32  1:07.28  1:43.11
KOROTKIN, JASON       13 PC RENO AQUATIC   2:20.34  30              P    33.98  1:10.27  1:45.92
KEARNEY, BRENDAN      14 PC VALLEJO AQUAT  2:20.48  33              P    34.01  1:10.23  1:46.42
SOUNG, ERIC           13 PC SAN JOSE AQUA  2:20.48  32              P    32.62  1:08.00  1:44.39
ZHU, TONY             13 PC SUNNYVALE SWI  2:20.48  31              P    33.60  1:09.13  1:45.20
MCDANIELS, SCOTT      13 PC ALAMEDA ISLAN  2:20.76  34              P    32.94  1:08.96  1:45.46
MAHONEY, DANIEL       14 PC ORINDA AQUATI  2:20.77  35              P    32.34  1:08.16  1:44.58
MCCABE, PATRICK       13 PC UNATTACHED PA  2:21.00  36              P    33.15  1:08.82  1:45.48
GREMBAN, MARK         13 PC SAN RAMON LIV  2:22.78  37              P    33.70  1:09.38  1:46.43
KRAUSE, BOBBY         13 PC ORINDA AQUATI  2:24.36  39              P    33.96  1:09.70  1:47.01
MCCREERY, SEAN        13 PC WALNUT CREEK   2:24.36  38              P    34.38  1:10.90  1:48.15
WONG, MATT            14 PC KORET YOUTH S   DQUED                   P    33.52  1:09.44  1:47.62
ZAFERES, TOM          13 PC SANTA CRUZ CO  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   32                                    MENS    13-14   100 BREAST                                  EVENT   32
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.59
 JR CHMPSHIP     59.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NORMAN, CRAIG         14 PC SALINAS VALLE  1:05.20   3  1:02.38 F1  P    31.57
                                                                    F    29.18
BANNOWSKY, SHAYN      14 PC WALNUT CREEK   1:04.82   1  1:04.20 F2  P    30.54
                                                                    F    30.53
MELTON, RYAN          14 PC ORINDA AQUATI  1:05.30   4  1:04.56 F3  P    30.92
                                                                    F    30.89
NGUYEN, THUY          13 PC WALNUT CREEK   1:05.06   2  1:06.15 F4  P    30.83
                                                                    F    31.46
KAWASAKI, JASON       14 PC ORINDA AQUATI  1:06.72   5  1:07.21 F5  P    31.74
                                                                    F    32.20
LU, JEFFREY           14 PC DALY CITY DOL  1:07.28   7  1:07.27 F6  P    32.57
                                                                    F    32.44
BURKE, TANNER         14 PC ORINDA AQUATI  1:07.33   8  1:07.46 F7  P    31.68
                                                                    F    32.22
MCGOWAN, JONATHAN     14 PC WALNUT CREEK   1:07.04   6  1:09.95 F8  P    31.69
                                                                    F    33.14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   32                                    MENS    13-14   100 BREAST                                  EVENT   32
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


BANNOWSKY, SHAYN      14 PC WALNUT CREEK   1:04.82   1              P    30.54
NGUYEN, THUY          13 PC WALNUT CREEK   1:05.06   2              P    30.83
NORMAN, CRAIG         14 PC SALINAS VALLE  1:05.20   3              P    31.57
MELTON, RYAN          14 PC ORINDA AQUATI  1:05.30   4              P    30.92
KAWASAKI, JASON       14 PC ORINDA AQUATI  1:06.72   5              P    31.74
MCGOWAN, JONATHAN     14 PC WALNUT CREEK   1:07.04   6              P    31.69
LU, JEFFREY           14 PC DALY CITY DOL  1:07.28   7              P    32.57
BURKE, TANNER         14 PC ORINDA AQUATI  1:07.33   8              P    31.68
RUDY, CHARLIE         14 PC MISSION SAN J  1:07.85   9              P    32.13
YOO, ARAM             14 PC MISSION SAN J  1:07.86  10              P    32.27
REYNOLDS, MATT        14 PC PALO ALTO SWI  1:08.34  11              P    31.74
GOYETTE, TREVOR       14 PC TIGER AQUATIC  1:08.76  12              P    33.00
TANG, ALEX            13 PC WALNUT CREEK   1:09.22  13              P    33.04
SANDBERG, JESSE       13 PC ORINDA AQUATI  1:09.42  14              P    32.57
MAY, ANDREW           13 PC DELTA VALLEY   1:09.58  15              P    33.25
FOWLES, DAVID         14 PC WALNUT CREEK   1:09.67  16              P    32.27
SONG, ANDREW          14 PC ALMADEN SWIM   1:10.18  17              P    33.32
MCCREERY, SEAN        13 PC WALNUT CREEK   1:10.57  18              P    33.59
WECHT, KEVIN          14 PC ORINDA AQUATI  1:11.51  19              P    34.56
LEIFER, KALANI KAI    13 PC STANFORD COVI  1:11.78  20              P    34.34
FRASER, IAN           14 PC TERRAPINS SWI  1:12.02  21              P    33.55
OMARA, MICHAEL        14 PC RENO AQUATIC   1:12.10  22              P    34.45
DUNN, DAVID           13 PC MORGAN HILL S  1:12.79  23              P    34.47
KIKUTA, KYLE          13 PC SAN JOSE AQUA  1:13.27  24              P    35.98
STINSON, BOB          13 PC ORINDA AQUATI  1:13.28  25              P    34.23
ZUCCHELLI, PHILIP     14 PC ROHNERT PARK   1:14.00  26              P    34.87

============================================================================================================================
   EVENT  104                                    MENS    13-14   200 BREAST                                  EVENT  104
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:02.59
 JR CHMPSHIP   2:09.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NORMAN, CRAIG         14 PC SALINAS VALLE  2:21.37   4  2:17.62 F1  P    32.67  1:08.76  1:45.03
                                                                    F    30.75  1:05.87  1:42.11
BANNOWSKY, SHAYN      14 PC WALNUT CREEK   2:19.97   3  2:18.08 F2  P    31.91  1:08.33  1:44.42
                                                                    F    31.95  1:07.43  1:42.95
MELTON, RYAN          14 PC ORINDA AQUATI  2:19.73   2  2:18.84 F3  P    32.34  1:08.18  1:44.20
                                                                    F    31.64  1:06.99  1:42.87
BURKE, TANNER         14 PC ORINDA AQUATI  2:22.20   5  2:20.30 F4  P    32.21  1:08.05  1:44.66
                                                                    F    31.35  1:06.92  1:43.35
KAWASAKI, JASON       14 PC ORINDA AQUATI  2:19.51   1  2:20.66 F5  P    32.26  1:07.11  1:42.89
                                                                    F    32.56  1:07.88  1:44.13
DWELLEY, JOHN         14 PC TERRAPINS SWI  2:22.90   6  2:25.24 F6  P    32.55  1:08.86  1:46.04
                                                                    F    33.49  1:10.20  1:47.30
WECHT, KEVIN          14 PC ORINDA AQUATI  2:27.28  12  2:26.67 F7  P    34.58  1:12.42  1:50.19
                                                                    F    34.42  1:11.51  1:49.15
GOYETTE, TREVOR       14 PC TIGER AQUATIC  2:23.17   7  2:26.72 F8  P    33.29  1:09.78  1:46.85
                                                                    F    33.69  1:11.12  1:48.91

KAWASAKI, JASON       14 PC ORINDA AQUATI  2:19.51   1              P    32.26  1:07.11  1:42.89
MELTON, RYAN          14 PC ORINDA AQUATI  2:19.73   2              P    32.34  1:08.18  1:44.20
BANNOWSKY, SHAYN      14 PC WALNUT CREEK   2:19.97   3              P    31.91  1:08.33  1:44.42
NORMAN, CRAIG         14 PC SALINAS VALLE  2:21.37   4              P    32.67  1:08.76  1:45.03
BURKE, TANNER         14 PC ORINDA AQUATI  2:22.20   5              P    32.21  1:08.05  1:44.66
DWELLEY, JOHN         14 PC TERRAPINS SWI  2:22.90   6              P    32.55  1:08.86  1:46.04
GOYETTE, TREVOR       14 PC TIGER AQUATIC  2:23.17   7              P    33.29  1:09.78  1:46.85

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  104                                    MENS    13-14   200 BREAST                                  EVENT  104
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCGOWAN, JONATHAN     14 PC WALNUT CREEK   2:24.07   8              P    33.88  1:11.61  1:48.12
LU, JEFFREY           14 PC DALY CITY DOL  2:25.83   9              P    33.56  1:11.12  1:49.04
RUDY, CHARLIE         14 PC MISSION SAN J  2:26.73  10              P    32.78  1:09.69  1:48.44
NEUROTH, ANDREW       14 PC ALMADEN SWIM   2:27.22  11              P    33.65  1:10.82  1:49.33
WECHT, KEVIN          14 PC ORINDA AQUATI  2:27.28  12              P    34.58  1:12.42  1:50.19
REYNOLDS, MATT        14 PC PALO ALTO SWI  2:28.85  13              P    33.35  1:10.74  1:49.44
MAY, ANDREW           13 PC DELTA VALLEY   2:29.05  15              P    34.61  1:12.70  1:50.55
SONG, ANDREW          14 PC ALMADEN SWIM   2:29.05  14              P    34.35  1:11.69  1:50.07
MCCREERY, SEAN        13 PC WALNUT CREEK   2:31.00  16              P    34.99  1:13.71  1:52.83
OMARA, MICHAEL        14 PC RENO AQUATIC   2:31.45  17              P    34.78  1:13.32  1:52.87
WRIGHT, STEVEN        14 PC LADERA OAKS    2:31.67  18              P    35.66  1:13.42  1:52.87
LEIFER, KALANI KAI    13 PC STANFORD COVI  2:32.50  19              P    34.28  1:13.65  1:53.51
TANG, ALEX            13 PC WALNUT CREEK   2:33.36  20              P    34.86  1:13.39  1:53.13
FOWLES, DAVID         14 PC WALNUT CREEK   2:34.06  21              P    33.55  1:13.30  1:53.30
WILLIAMS, BRIAN       13 PC SANTA CLARA S  2:34.43  22              P    35.63  1:14.28  1:54.56
DUNN, DAVID           13 PC MORGAN HILL S  2:34.64  23              P    35.13  1:14.29  1:54.66
YANG, DANIEL          14 PC WEST COAST AQ  2:35.18  24              P    34.64  1:13.37  1:54.06
SCHUMER, BEN          14 PC SANTA CLARA S  2:35.39  25              P    36.32  1:15.88  1:56.19
ZUCCHELLI, PHILIP     14 PC ROHNERT PARK   2:36.64  26              P    34.97  1:14.63  1:55.35
KIKUTA, KYLE          13 PC SAN JOSE AQUA  2:36.69  27              P    35.88  1:15.84  1:55.99
WATKINS, ERIC         14 PC SAN JOSE AQUA  2:37.40  28              P    14.33  1:15.54  1:58.14
MARTIN, JEREMY        14 PC TERRAPINS SWI  2:37.64  29              P    36.92  1:18.15  1:57.91
NEO, ALAN             13 PC PALO ALTO SWI  2:38.57  30              P    36.29  1:16.21  1:57.28
MAHONEY, DANIEL       14 PC ORINDA AQUATI  2:39.33  31              P    34.59  1:15.13  1:57.29
HOANG, STEPHEN        13 PC SAN JOSE AQUA  2:42.36  32              P    36.19  1:16.91  1:58.77
FAWCETT, JOHN         14 PC CABRILLO THRE  2:44.38  33              P    34.86  1:16.20  2:00.23
FRASER, IAN           14 PC TERRAPINS SWI   DQUED                   P    35.58  1:14.93  1:56.11
KEARNEY, BRENDAN      14 PC VALLEJO AQUAT   DQUED                   P    35.18  1:14.28  1:52.81
YOO, ARAM             14 PC MISSION SAN J   DQUED                   P    34.05  1:12.20  1:51.65

============================================================================================================================
   EVENT  114                                    MENS    13-14   100 FLY                                     EVENT  114
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.79
 JR CHMPSHIP     51.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NGUYEN, THUY          13 PC WALNUT CREEK     56.15   1    55.33 F1  P    26.26
                                                                    F    25.86
BURKE, TOKI           13 PC ROHNERT PARK     56.99   2    56.64 F2  P    27.35
                                                                    F    26.41
NORMAN, CRAIG         14 PC SALINAS VALLE    57.77   5    57.18 F3  P    27.14
                                                                    F    26.99
MONSEES, ZACHARY      14 PC SANTA CLARA S    57.95   6    57.55 F4  P    27.16
                                                                    F    26.76
WELLS, TAYLOR         13 PC STANFORD COVI    59.15   9    58.93 F5  P    27.87
                                                                    F    27.72
THOMSON, DANNY        14 PC OAKLAND BARRA    59.67  11    59.06 F6  P    28.10
                                                                    F    26.63
WATKINS, ERIC         14 PC SAN JOSE AQUA    58.24   7    59.47 F7  P    27.48
                                                                    F    27.99
LATHROPE, SCOTT       13 PC ORINDA AQUATI    58.76   8    59.99 F8  P    27.81
                                                                    F    27.99

NGUYEN, THUY          13 PC WALNUT CREEK     56.15   1              P    26.26
BURKE, TOKI           13 PC ROHNERT PARK     56.99   2              P    27.35
AYRAPETOV, ANDREW     14 PC PALO ALTO SWI    57.09   3              P    26.69
NGUYEN, JEFFREY       14 PC SOUTH SAN FRA    57.22   4              P    26.20
NORMAN, CRAIG         14 PC SALINAS VALLE    57.77   5              P    27.14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  114                                    MENS    13-14   100 FLY                                     EVENT  114
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MONSEES, ZACHARY      14 PC SANTA CLARA S    57.95   6              P    27.16
WATKINS, ERIC         14 PC SAN JOSE AQUA    58.24   7              P    27.48
LATHROPE, SCOTT       13 PC ORINDA AQUATI    58.76   8              P    27.81
WELLS, TAYLOR         13 PC STANFORD COVI    59.15   9              P    27.87
BACHARACH, KEVIN      14 PC WALNUT CREEK     59.50  10              P    27.37
THOMSON, DANNY        14 PC OAKLAND BARRA    59.67  11              P    28.10
ZAFERES, TOM          13 PC SANTA CRUZ CO    59.73  12              P    28.40
SCRUTCHINS, BENJI     14 PC BENECIA BLUE   1:00.04  13              P    28.13
BANNOWSKY, SHAYN      14 PC WALNUT CREEK   1:00.06  14              P    27.65
HALL, JOSHWIN         14 PC SAN FRANCISCO  1:00.21  15              P    27.69
CROWDER, RICHIE       14 PC SAN JOSE AQUA  1:00.53  16              P    27.47
MELTON, RYAN          14 PC ORINDA AQUATI  1:00.73  17              P    28.52
MCGOWAN, JONATHAN     14 PC WALNUT CREEK   1:00.79  18              P    28.43
ST. URBAIN, NOAH      13 PC TIGER AQUATIC  1:00.80  19              P    28.18
SOUNG, ERIC           13 PC SAN JOSE AQUA  1:01.09  20              P    28.91
MCDANIELS, SCOTT      13 PC ALAMEDA ISLAN  1:01.20  21              P    28.38
WHEELER, TOM          14 PC SAN JOSE AQUA  1:01.23  22              P    28.78
LENTZ, IAN            13 PC ROHNERT PARK   1:02.40  23              P    29.13
MAHER, JAMES          14 PC MORGAN HILL S  1:02.51  24              P    28.94
LEICHT, GEORGE        13 PC DELTA VALLEY   1:02.61  25              P    29.65
TALBOTT, CHRIS        13 PC SANTA CLARA S  1:02.71  26              P    29.76
MAY, ANDREW           13 PC DELTA VALLEY   1:02.76  27              P    28.61
MA, LAWRENCE          14 PC LYNBROOK AQUA  1:02.77  28              P    29.64
SHTEYN, ARTHUR        14 PC KORET YOUTH S  1:02.82  29              P    30.26
KITZMILLER, ZACHARY   14 PC SOLO SWIM CLU  1:03.69  30              P    30.01
LEIFER, KALANI KAI    13 PC STANFORD COVI  1:04.20  31              P    29.53
OMARA, MICHAEL        14 PC RENO AQUATIC   1:04.21  32              P    29.94
KIKUTA, KYLE          13 PC SAN JOSE AQUA  1:04.34  33              P    29.88
THEISEN, MIKE         14 PC ORINDA AQUATI  1:04.77  34              P    30.14
RAWSON, ANDY          14 PC ORINDA AQUATI  1:05.42  35              P    30.96
DUNN, DAVID           13 PC MORGAN HILL S  1:05.50  36              P    31.18
KOROTKIN, JASON       13 PC RENO AQUATIC   1:07.64  37              P    30.95
BUGAJSKI, GABE        13 PC SANTA CLARA S   DQUED                   P    29.67

============================================================================================================================
   EVENT   68                                    MENS    13-14   200 FLY                                     EVENT   68
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:49.79
 JR CHMPSHIP   1:54.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MONSEES, ZACHARY      14 PC SANTA CLARA S  2:05.23   1  2:03.88 F1  P    28.39  1:01.23  1:33.11
                                                                    F    28.74  1:01.24  1:33.26
MCGOWAN, JONATHAN     14 PC WALNUT CREEK   2:06.15   2  2:05.68 F2  P    28.88  1:00.93  1:33.03
                                                                    F    28.53  1:00.08  1:32.94
BURKE, TOKI           13 PC ROHNERT PARK   2:07.47   4  2:08.78 F3  P    28.49  1:00.65  1:34.02
                                                                    F    28.08  1:00.00  1:33.73
WELLS, TAYLOR         13 PC STANFORD COVI  2:08.78   5  2:09.48 F4  P    28.29  1:00.65  1:34.48
                                                                    F    28.76  1:01.54  1:34.83
WHEELER, TOM          14 PC SAN JOSE AQUA  2:15.37   6  2:13.95 F5  P    29.98  1:05.24  1:40.17
                                                                    F    29.42  1:04.17  1:38.74
MAY, ANDREW           13 PC DELTA VALLEY   2:15.75   8  2:14.93 F6  P    29.50  1:03.75  1:39.56
                                                                    F    28.42  1:01.82  1:39.00
HALL, JOSHWIN         14 PC SAN FRANCISCO  2:15.48   7  2:19.78 F7  P    28.30  1:01.72  1:37.97
                                                                    F    29.45  1:03.31  1:39.72
NORMAN, CRAIG         14 PC SALINAS VALLE  2:06.73   3   DQUED  F   P    27.99  1:00.44  1:33.10
                                                                    F    27.04    57.87  1:30.41

MONSEES, ZACHARY      14 PC SANTA CLARA S  2:05.23   1              P    28.39  1:01.23  1:33.11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   68                                    MENS    13-14   200 FLY                                     EVENT   68
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCGOWAN, JONATHAN     14 PC WALNUT CREEK   2:06.15   2              P    28.88  1:00.93  1:33.03
NORMAN, CRAIG         14 PC SALINAS VALLE  2:06.73   3              P    27.99  1:00.44  1:33.10
BURKE, TOKI           13 PC ROHNERT PARK   2:07.47   4              P    28.49  1:00.65  1:34.02
WELLS, TAYLOR         13 PC STANFORD COVI  2:08.78   5              P    28.29  1:00.65  1:34.48
WHEELER, TOM          14 PC SAN JOSE AQUA  2:15.37   6              P    29.98  1:05.24  1:40.17
HALL, JOSHWIN         14 PC SAN FRANCISCO  2:15.48   7              P    28.30  1:01.72  1:37.97
MAY, ANDREW           13 PC DELTA VALLEY   2:15.75   8              P    29.50  1:03.75  1:39.56
MELTON, RYAN          14 PC ORINDA AQUATI  2:16.05   9              P    30.32  1:04.47  1:40.20
TALBOTT, CHRIS        13 PC SANTA CLARA S  2:16.40  10              P    29.84  1:03.63  1:39.79
NGUYEN, JEFFREY       14 PC SOUTH SAN FRA  2:17.52  11              P    28.89  1:02.83  1:39.83
SOUNG, ERIC           13 PC SAN JOSE AQUA  2:17.64  12              P    30.49  1:05.46  1:41.33
LATHROPE, SCOTT       13 PC ORINDA AQUATI  2:17.91  13              P    30.56  1:06.40  1:42.33
MCDANIELS, SCOTT      13 PC ALAMEDA ISLAN  2:18.28  14              P    29.40  1:03.95  1:40.29
LEIFER, KALANI KAI    13 PC STANFORD COVI  2:19.96  15              P    30.32  1:05.31  1:42.16
AYRAPETOV, ANDREW     14 PC PALO ALTO SWI  2:25.98  16              P    29.68  1:05.83  1:44.56
KOROTKIN, JASON       13 PC RENO AQUATIC   2:27.50  17              P    32.01  1:10.21  1:49.19

============================================================================================================================
   EVENT    2                                    MENS    13-14   200 I.M.                                    EVENT    2
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:51.49
 JR CHMPSHIP   1:56.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NGUYEN, THUY          13 PC WALNUT CREEK   2:04.58   1  2:00.16 F1  P    25.85    56.93  1:35.76
                                                                    F    26.51    57.66  1:32.94
MCGOWAN, JONATHAN     14 PC WALNUT CREEK   2:05.68   2  2:04.67 F2  P    27.97  1:01.07  1:37.09
                                                                    F    27.80  1:01.12  1:36.87
MONSEES, ZACHARY      14 PC SANTA CLARA S  2:06.12   3  2:05.63 F3  P    26.78    59.31  1:37.61
                                                                    F    26.81    58.59  1:37.05
LATHROPE, SCOTT       13 PC ORINDA AQUATI  2:06.85   4  2:06.39 F4  P    27.43    58.63  1:36.98
                                                                    F    27.96    59.38  1:37.45
KAWASAKI, JASON       14 PC ORINDA AQUATI  2:07.56   5  2:07.31 F5  P    27.78  1:01.11  1:37.98
                                                                    F    28.22  1:01.84  1:38.46
BANNOWSKY, SHAYN      14 PC WALNUT CREEK   2:07.65   6  2:08.24 F6  P    27.42  1:01.35  1:38.01
                                                                    F    27.84  1:01.87  1:38.01
RUDY, CHARLIE         14 PC MISSION SAN J  2:08.30   8  2:08.43 F7  P    29.05  1:00.32  1:38.47
                                                                    F    29.67  1:00.82  1:39.42
DWELLEY, JOHN         14 PC TERRAPINS SWI  2:07.84   7  2:08.64 F8  P    28.17  1:01.14  1:38.05
                                                                    F    29.08  1:01.89  1:38.65

NGUYEN, THUY          13 PC WALNUT CREEK   2:04.58   1              P    25.85    56.93  1:35.76
MCGOWAN, JONATHAN     14 PC WALNUT CREEK   2:05.68   2              P    27.97  1:01.07  1:37.09
MONSEES, ZACHARY      14 PC SANTA CLARA S  2:06.12   3              P    26.78    59.31  1:37.61
LATHROPE, SCOTT       13 PC ORINDA AQUATI  2:06.85   4              P    27.43    58.63  1:36.98
KAWASAKI, JASON       14 PC ORINDA AQUATI  2:07.56   5              P    27.78  1:01.11  1:37.98
BANNOWSKY, SHAYN      14 PC WALNUT CREEK   2:07.65   6              P    27.42  1:01.35  1:38.01
DWELLEY, JOHN         14 PC TERRAPINS SWI  2:07.84   7              P    28.17  1:01.14  1:38.05
RUDY, CHARLIE         14 PC MISSION SAN J  2:08.30   8              P    29.05  1:00.32  1:38.47
NORMAN, CRAIG         14 PC SALINAS VALLE  2:08.90   9              P    26.62  1:00.66  1:37.56
MELTON, RYAN          14 PC ORINDA AQUATI  2:09.40  10              P    27.98  1:02.64  1:38.93
GOYETTE, TREVOR       14 PC TIGER AQUATIC  2:09.99  11              P    28.83  1:03.67  1:40.46
CROWDER, RICHIE       14 PC SAN JOSE AQUA  2:10.40  12              P    27.32  1:01.45  1:42.43
MAY, ANDREW           13 PC DELTA VALLEY   2:10.62  13              P    28.05  1:02.67  1:40.78
YOO, ARAM             14 PC MISSION SAN J  2:10.65  14              P    28.79  1:00.74  1:39.53
WELLS, TAYLOR         13 PC STANFORD COVI  2:11.31  15              P    27.93  1:02.07  1:41.40
OMARA, MICHAEL        14 PC RENO AQUATIC   2:13.01  16              P    29.37  1:02.00  1:41.80
BURKE, TOKI           13 PC ROHNERT PARK   2:13.84  17              P    27.59  1:02.00  1:42.77
LU, JEFFREY           14 PC DALY CITY DOL  2:14.22  18              P    30.49  1:05.08  1:44.21

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    2                                    MENS    13-14   200 I.M.                                    EVENT    2
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LENTZ, IAN            13 PC ROHNERT PARK   2:14.75  19              P    29.11  1:04.39  1:45.06
LEICHT, GEORGE        13 PC DELTA VALLEY   2:14.89  20              P    29.60  1:02.24  1:44.71
WECHT, KEVIN          14 PC ORINDA AQUATI  2:14.97  21              P    30.39  1:06.18  1:44.49
WHITE, TOBIN          14 PC CABRILLO THRE  2:15.79  22              P    29.46  1:02.57  1:44.64
LEIFER, KALANI KAI    13 PC STANFORD COVI  2:16.30  23              P    28.76  1:03.10  1:44.65
TALBOTT, CHRIS        13 PC SANTA CLARA S  2:17.69  24              P    30.06  1:04.70  1:46.85
ZAFERES, TOM          13 PC SANTA CRUZ CO  2:18.19  25              P    29.40  1:05.68  1:47.13
FOWLES, DAVID         14 PC WALNUT CREEK   2:18.34  26              P    28.44  1:04.09  1:44.56
SCRUTCHINS, BENJI     14 PC BENECIA BLUE   2:18.43  27              P    28.37  1:05.15  1:48.36
WHEELER, TOM          14 PC SAN JOSE AQUA  2:19.02  28              P    29.65  1:05.09  1:47.82
KIKUTA, KYLE          13 PC SAN JOSE AQUA  2:19.06  29              P    29.84  1:06.36  1:47.79
DUNN, DAVID           13 PC MORGAN HILL S  2:19.69  30              P    30.63  1:07.47  1:48.81
MCDANIELS, SCOTT      13 PC ALAMEDA ISLAN  2:19.74  31              P    29.55  1:06.43  1:48.26
WILLIAMS, BRIAN       13 PC SANTA CLARA S  2:20.12  32              P    30.05  1:06.99  1:47.98
SHTEYN, ARTHUR        14 PC KORET YOUTH S  2:21.07  33              P    29.74  1:05.13  1:47.18
BUGAJSKI, GABE        13 PC SANTA CLARA S  2:24.11  34              P    29.95  1:08.31  1:51.19
MCCABE, PATRICK       13 PC UNATTACHED PA  2:24.80  35              P    30.99  1:07.94  1:52.96
RAWSON, ANDY          14 PC ORINDA AQUATI  2:26.14  36              P    31.30  1:08.77  1:52.81
KITZMILLER, ZACHARY   14 PC SOLO SWIM CLU  2:26.19  37              P    30.52  1:05.87  1:53.32
KOROTKIN, JASON       13 PC RENO AQUATIC   2:26.35  38              P    31.43  1:08.86  1:53.81
GILFORD, LUKE         13 PC SAN RAMON LIV   DQUED                   P    29.35  1:06.43  1:49.65

============================================================================================================================
   EVENT   78                                    MENS    13-14   400 I.M.                                    EVENT   78
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:58.49
 JR CHMPSHIP   4:08.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MONSEES, ZACHARY      14 PC SANTA CLARA S  4:25.01   3  4:23.18 F1  P    27.72  1:00.64  1:34.90  2:09.02  2:48.08  3:26.82  3:56.11
                                                                    F    27.43    59.08  1:34.05  2:08.62  2:47.42  3:25.95  3:55.13
MCGOWAN, JONATHAN     14 PC WALNUT CREEK   4:24.29   2  4:24.23 F2  P    28.44  1:00.52  1:35.85  2:11.03  2:47.61  3:25.24  3:55.49
                                                                    F    28.78  1:01.43  1:36.84  2:11.45  2:47.61  3:25.35  3:55.53
DWELLEY, JOHN         14 PC TERRAPINS SWI  4:31.37   7  4:26.09 F3  P    29.16  1:03.20  1:38.23  2:11.81  2:49.75  3:28.28  4:00.66
                                                                    F    28.92  1:02.47  1:37.57  2:11.21  2:48.16  3:25.39  3:56.83
LATHROPE, SCOTT       13 PC ORINDA AQUATI  4:25.46   4  4:26.90 F4  P    29.50  1:03.58  1:37.09  2:08.83  2:47.96  3:26.83  3:56.62
                                                                    F    29.65  1:03.66  1:36.51  2:09.11  2:48.57  3:28.05  3:58.23
OMARA, MICHAEL        14 PC RENO AQUATIC   4:32.15   8  4:34.74 F5  P    29.29  1:03.27  1:37.90  2:12.03  2:51.71  3:31.35  4:02.43
                                                                    F    29.56  1:03.56  1:37.84  2:11.82  2:52.12  3:32.56  4:04.29
BANNOWSKY, SHAYN      14 PC WALNUT CREEK   4:31.27   6  4:36.16 F6  P    29.00  1:02.50  1:38.04  2:13.33  2:51.03  3:29.45  4:01.02
                                                                    F    28.84  1:02.96  1:39.50  2:15.14  2:54.02  3:33.75  4:05.60
MELTON, RYAN          14 PC ORINDA AQUATI  4:37.03  11  4:37.22 F7  P    29.52  1:04.35  1:41.61  2:18.65  2:56.67  3:34.33  4:06.12
                                                                    F    28.92  1:03.82  1:39.58  2:16.31  2:55.94  3:33.35  4:05.67
KAWASAKI, JASON       14 PC ORINDA AQUATI  4:26.60   5   DQUED  F   P    29.12  1:02.62  1:37.89  2:12.24  2:49.09  3:25.96  3:56.55
                                                                    F    29.16  1:02.89  1:37.99  2:12.51  2:49.94  3:27.25  3:58.07

NGUYEN, THUY          13 PC WALNUT CREEK   4:19.84   1              P    28.30  1:00.61  1:34.08  2:07.87  2:44.52  3:21.58  3:51.07
MCGOWAN, JONATHAN     14 PC WALNUT CREEK   4:24.29   2              P    28.44  1:00.52  1:35.85  2:11.03  2:47.61  3:25.24  3:55.49
MONSEES, ZACHARY      14 PC SANTA CLARA S  4:25.01   3              P    27.72  1:00.64  1:34.90  2:09.02  2:48.08  3:26.82  3:56.11
LATHROPE, SCOTT       13 PC ORINDA AQUATI  4:25.46   4              P    29.50  1:03.58  1:37.09  2:08.83  2:47.96  3:26.83  3:56.62
KAWASAKI, JASON       14 PC ORINDA AQUATI  4:26.60   5              P    29.12  1:02.62  1:37.89  2:12.24  2:49.09  3:25.96  3:56.55
BANNOWSKY, SHAYN      14 PC WALNUT CREEK   4:31.27   6              P    29.00  1:02.50  1:38.04  2:13.33  2:51.03  3:29.45  4:01.02
DWELLEY, JOHN         14 PC TERRAPINS SWI  4:31.37   7              P    29.16  1:03.20  1:38.23  2:11.81  2:49.75  3:28.28  4:00.66
OMARA, MICHAEL        14 PC RENO AQUATIC   4:32.15   8              P    29.29  1:03.27  1:37.90  2:12.03  2:51.71  3:31.35  4:02.43
RUDY, CHARLIE         14 PC MISSION SAN J  4:34.41   9              P    29.42  1:03.83  1:37.65  2:11.42  2:51.72  3:32.41  4:03.75
GOYETTE, TREVOR       14 PC TIGER AQUATIC  4:35.51  10              P    29.98  1:03.74  1:40.03  2:15.94  2:55.12  3:33.80  4:04.74
MELTON, RYAN          14 PC ORINDA AQUATI  4:37.03  11              P    29.52  1:04.35  1:41.61  2:18.65  2:56.67  3:34.33  4:06.12
BIEL, MATTHEW         13 PC TERRAPINS SWI  4:40.87  12              P    29.99  1:04.50  1:41.15  2:17.43  2:58.42  3:40.56  4:11.81
MAY, ANDREW           13 PC DELTA VALLEY   4:40.97  13              P    29.84  1:03.95  1:40.81  2:18.96  2:58.14  3:36.48  4:09.78

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   78                                    MENS    13-14   400 I.M.                                    EVENT   78
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WELLS, TAYLOR         13 PC STANFORD COVI  4:41.25  14              P    29.45  1:03.82  1:40.01  2:16.25  2:57.02  3:38.87  4:10.43
YOO, ARAM             14 PC MISSION SAN J  4:41.69  15              P    30.45  1:06.20  1:40.80  2:14.76  2:55.60  3:35.86  4:09.46
NEUROTH, ANDREW       14 PC ALMADEN SWIM   4:41.76  16              P    29.78  1:04.72  1:42.00  2:18.70  3:00.41  3:40.57  4:12.32
WECHT, KEVIN          14 PC ORINDA AQUATI  4:42.19  17              P    31.53  1:07.87  1:45.36  2:23.33  3:01.22  3:39.74  4:11.81
BURKE, TOKI           13 PC ROHNERT PARK   4:42.44  18              P    29.35  1:03.00  1:40.02  2:15.96  2:57.71  3:39.68  4:11.41
LENTZ, IAN            13 PC ROHNERT PARK   4:45.21  19              P    30.28  1:05.47  1:42.04  2:18.30  2:59.58  3:40.90  4:13.40
ZAFERES, TOM          13 PC SANTA CRUZ CO  4:47.34  20              P    30.10  1:04.67  1:41.93  2:19.02  3:01.30  3:43.66  4:16.19
TALBOTT, CHRIS        13 PC SANTA CLARA S  4:47.75  21              P    30.76  1:05.35  1:42.31  2:18.86  3:02.10  3:45.29  4:16.71
KEARNEY, BRENDAN      14 PC VALLEJO AQUAT  4:48.82  22              P    31.22  1:08.72  1:48.04  2:25.67  3:06.67  3:46.02  4:19.28
WHITE, TOBIN          14 PC CABRILLO THRE  4:50.65  23              P    30.91  1:07.13  1:45.11  2:20.96  3:03.47  3:46.06  4:18.28
WILLIAMS, BRIAN       13 PC SANTA CLARA S  4:50.66  24              P    31.37  1:08.81  1:45.04  2:21.51  3:03.59  3:45.77  4:18.26
LEIFER, KALANI KAI    13 PC STANFORD COVI  4:53.51  25              P    30.03  1:05.43  1:43.52  2:20.35  3:02.81  3:44.92  4:20.19
KIKUTA, KYLE          13 PC SAN JOSE AQUA  4:55.76  26              P    31.94  1:09.27  1:48.54  2:25.78  3:07.04  3:49.13  4:22.56
MAHONEY, DANIEL       14 PC ORINDA AQUATI  4:59.22  27              P    31.69  1:08.24  1:46.20  2:24.84  3:06.99  3:49.90  4:25.38
WATKINS, ERIC         14 PC SAN JOSE AQUA  5:06.41  28              P    30.03  1:05.21  2:24.47  3:13.24  4:00.13  4:33.66
MCCABE, PATRICK       13 PC UNATTACHED PA  5:12.91  29              P    32.02  1:11.12  1:51.14  2:30.06  3:16.77  4:03.25  4:38.78

============================================================================================================================
   EVENT  122                                    MENS    13-18   1000 FREE                                   EVENT  122
============================================================================================================================
    NATIONAL   9:20.99
 JR CHMPSHIP   9:39.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GREMBAN, PAT          16 PC SAN RAMON LIV               9:56.31   1      27.58    57.33  1:27.22  1:57.22  2:27.32  2:57.36  3:27.50
                                                                       3:57.67  4:28.16  4:58.57  5:28.60  5:58.50  6:28.26  6:58.23
                                                                       7:28.19  7:58.26  8:28.10  8:58.22  9:27.75
REGUCERA, AMADEUS     15 PC WEST COAST AQ              10:11.77   2      27.87    58.43  1:29.46  2:00.76  2:32.20  3:03.46  3:34.88
                                                                       4:06.39  4:37.92  5:08.23  5:38.17  6:08.49  6:38.90  7:09.42
                                                                       7:40.26  8:11.01  8:41.53  9:11.80  9:42.11
DWELLEY, JOHN         14 PC TERRAPINS SWI              10:21.75   3      27.67    58.06  1:28.91  2:00.14  2:31.66  3:02.67  3:33.93
                                                                       4:05.54  4:36.60  5:08.27  5:39.38  6:10.48  6:41.91  7:13.43
                                                                       7:45.25  8:16.67  8:48.30  9:19.80  9:51.40
BIEL, MATTHEW         13 PC TERRAPINS SWI              10:26.17   4      28.25  1:00.05  1:31.90  2:03.97  2:36.29  3:08.41  3:40.85
                                                                       4:12.75  4:44.87  5:16.84  5:47.62  6:19.21  6:50.75  7:22.38
                                                                       7:53.86  8:25.22  8:56.59  9:27.17  9:57.62
WEBB, STEVE           15 PC PLEASANTON SE              10:26.92   5      28.47    59.65  1:31.20  2:02.84  2:34.39  3:06.06  3:37.61
                                                                       4:09.02  4:40.55  5:12.08  5:43.75  6:15.35  6:47.07  7:18.72
                                                                       7:50.23  8:21.80  8:53.30  9:24.83  9:56.34
WELLS, TAYLOR         13 PC STANFORD COVI              10:26.98   6      28.62  1:00.20  1:32.36  2:04.37  2:36.75  3:08.90  3:40.95
                                                                       4:13.18  4:45.25  5:17.27  5:49.15  6:20.54  6:52.13  7:24.10
                                                                       7:55.74  8:26.61  8:57.89  9:28.29  9:57.96
GEREN, JOE            17 PC WEST COAST AQ              10:27.34   7      28.33    59.35  1:30.68  2:02.44  2:34.00  3:05.72  3:37.47
                                                                       4:09.13  4:41.08  5:12.81  5:44.92  6:16.69  6:48.45  7:20.15
                                                                       7:51.94  8:23.23  8:54.62  9:26.62  9:57.90
JENSEN, JUSTIN        15 PC WEST COAST AQ              10:30.03   8      27.72    58.42  1:29.96  2:01.79  2:34.45  3:07.29  3:40.02
                                                                       4:12.60  4:44.98  5:17.56  5:49.28  6:21.28  6:53.10  7:24.71
                                                                       7:56.36  8:27.59  8:58.72  9:29.82 10:00.59
TORBECK, JEFF         15 PC PLEASANTON SE              10:35.00   9      27.47    58.61  1:30.66  2:02.43  2:34.09  3:05.69  3:37.44
                                                                       4:09.23  4:41.35  5:13.42  5:45.28  6:18.13  6:50.43  7:23.11
                                                                       7:55.36  8:27.69  9:00.21  9:32.60 10:04.42
LATHROPE, SCOTT       13 PC ORINDA AQUATI              10:43.08  10      29.65  1:02.51  1:35.77  2:08.43  2:40.75  3:13.54  3:46.21
                                                                       4:18.52  4:51.65  5:24.44  5:56.21  6:28.32  7:00.67  7:33.17
                                                                       8:05.54  8:37.32  9:08.84  9:41.51 10:12.76
RUST, NATE            15 PC SEBASTAPOL SE              10:45.02  11      28.31    59.76  1:31.70  2:03.64  2:36.00  3:08.29  3:41.04
                                                                       4:13.13  4:45.56  5:18.20  5:50.93  6:23.31  6:56.05  7:29.20
                                                                       8:01.61  8:34.62  9:07.86  9:40.99 10:13.69

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  122                                    MENS    13-18   1000 FREE                                   EVENT  122
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WILLIAMS, BRIAN       13 PC SANTA CLARA S              11:04.70  12      29.47  1:01.65  1:34.03  2:06.43  2:39.31  3:12.33  3:45.65
                                                                       4:18.99  4:52.50  5:26.32  5:59.35  6:33.62  7:08.00  7:42.38
                                                                       8:16.18  8:49.77  9:23.97  9:58.50 10:32.77
WHEELER, TOM          14 PC SAN JOSE AQUA              11:14.72  13      30.05  1:03.34  1:37.24  2:11.10  2:45.29  3:19.61  3:53.94
                                                                       4:28.33  5:02.52  5:36.78  6:10.11  6:43.35  7:17.77  7:52.20
                                                                       8:26.73  9:01.38  9:35.58 10:09.50 10:42.09
ZAFERES, TOM          13 PC SANTA CRUZ CO              11:15.43  14      30.07  1:03.46  1:36.97  2:10.58  2:44.60  3:18.07  3:52.11
                                                                       4:26.18  5:00.60  5:35.60  6:10.42  6:44.68  7:18.91  7:53.51
                                                                       8:27.71  9:01.88  9:36.01 10:09.70 10:43.07
ROUSSEL, STEPHAN      18 PC WEST COAST AQ              11:32.75  15      30.05  1:03.72  1:38.49  2:12.83  2:46.92  3:21.10  3:55.26
                                                                       4:30.64  5:05.33  5:40.02  6:15.41  6:50.52  7:26.27  8:01.67
                                                                       8:37.21  9:12.32  9:47.54 10:23.16 10:58.03
MORSILLI, NICKOLAS    13 PC PLEASANTON SE              11:36.50  16      30.79  1:04.37  1:38.55  2:12.70  2:46.91  3:21.16  3:55.53
                                                                       4:29.59  5:03.64  5:37.98  6:11.98  6:46.22  7:20.56  7:55.00
                                                                       8:29.43  9:04.03  9:38.52 10:12.89
KOROTKIN, JASON       13 PC RENO AQUATIC               11:46.26  17      30.74  1:05.42  1:39.71  2:15.02  2:50.27  3:26.06  4:01.35
                                                                       4:37.17  5:12.61  5:48.44  6:24.74  7:00.74  7:36.58  8:12.57
                                                                       8:48.36  9:23.92  9:59.73 10:36.06 11:12.02

============================================================================================================================
   EVENT   42                                    MENS    13-18   1650 FREE                                   EVENT   42
============================================================================================================================
    NATIONAL  15:34.99
 JR CHMPSHIP  16:13.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

REGUCERA, AMADEUS     15 PC WEST COAST AQ              17:01.81   1      27.13    56.61  1:26.87  1:57.66  2:28.63  2:59.53  3:30.45
                                                                       4:01.55  4:32.89  5:04.34  5:35.28  6:06.26  6:37.47  7:08.64
                                                                       7:39.85  8:11.01  8:42.46  9:13.85  9:45.30 10:16.61 10:47.69
                                                                      11:19.06 11:50.30 12:21.49 12:52.65 13:23.95 13:55.46 14:27.02
                                                                      14:58.65 15:29.74 16:01.28 16:32.33
DWELLEY, JOHN         14 PC TERRAPINS SWI              17:16.03   2      28.13    58.80  1:29.90  2:01.36  2:32.66  3:03.95  3:35.21
                                                                       4:06.69  4:37.77  5:08.84  5:39.99  6:11.26  6:42.32  7:13.34
                                                                       7:44.20  8:15.50  8:46.94  9:18.61  9:50.25 10:21.73 10:53.71
                                                                      11:25.37 11:57.13 12:28.94 13:01.01 13:32.76 14:05.05 14:37.24
                                                                      15:09.46 15:41.72 16:13.70 16:45.89
SUCHOMEL, F.J.        17 PC MORGAN HILL S              17:16.32   3      27.60    57.66  1:28.35  1:59.35  2:30.51  3:01.68  3:33.18
                                                                       4:05.17  4:36.81  5:08.61  5:40.67  6:12.59  6:44.38  7:16.50
                                                                       7:48.31  8:20.23  8:51.74  9:23.37  9:55.11 10:26.76 10:58.71
                                                                      11:30.77 12:02.72 12:34.73 13:06.75 13:38.51 14:10.44 14:42.40
                                                                      15:13.55 15:45.19 16:16.26 16:47.87
WEBB, STEVE           15 PC PLEASANTON SE              17:16.35   4      28.52    59.27  1:30.41  2:01.95  2:33.50  3:05.05  3:36.77
                                                                       4:08.42  4:40.13  5:11.94  5:43.44  6:14.91  6:46.34  7:17.69
                                                                       7:49.17  8:20.68  8:52.20  9:23.65  9:55.30 10:26.81 10:58.38
                                                                      11:30.01 12:01.53 12:33.21 13:04.66 13:36.35 14:08.09 14:39.85
                                                                      15:11.37 15:43.01 16:14.61 16:45.75
RUST, NATE            15 PC SEBASTAPOL SE              17:35.99   5      27.76    58.26  1:29.52  2:00.76  2:32.61  3:03.95  3:35.70
                                                                       4:07.82  4:39.85  5:12.01  5:44.10  6:15.95  6:48.13  7:20.45
                                                                       7:52.68  8:25.33  8:57.20  9:30.15 10:02.65 10:35.12 11:07.59
                                                                      11:39.96 12:12.49 12:45.31 13:18.15 13:50.66 14:23.24 14:56.23
                                                                      15:28.58 16:01.25 16:33.98 17:05.54
JENSEN, JUSTIN        15 PC WEST COAST AQ              17:37.16   6      28.30  1:00.34  1:32.72  2:05.46  2:38.89  3:11.48  3:44.56
                                                                       4:17.99  4:50.58  5:23.46  5:55.11  6:27.39  6:59.19  7:31.26
                                                                       8:03.33  8:35.31  9:08.20  9:40.68 10:11.89 10:44.09 11:15.45
                                                                      11:47.89 12:20.14 12:51.98 13:24.54 13:56.56 14:28.97 15:01.01
                                                                      15:31.69 16:03.34 16:35.57 17:06.40

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   42                                    MENS    13-18   1650 FREE                                   EVENT   42
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GEREN, JOE            17 PC WEST COAST AQ              17:39.01   7      31.19  1:03.31  1:35.34  2:07.61  2:40.24  3:12.37  3:44.44
                                                                       4:15.64  4:47.25  5:18.87  5:50.59  6:22.50  6:54.71  7:27.09
                                                                       7:59.07  8:31.70  9:03.88  9:36.16 10:08.75 10:41.21 11:13.67
                                                                      11:46.09 12:18.83 12:50.64 13:22.92 13:54.67 14:27.29 14:59.02
                                                                      15:31.00 16:03.67 16:35.76 17:08.27
WELLS, TAYLOR         13 PC STANFORD COVI              17:40.89   8      28.82  1:00.95  1:33.22  2:05.31  2:37.60  3:10.18  3:42.67
                                                                       4:14.95  4:47.41  5:19.84  5:52.58  6:24.90  6:57.25  7:29.55
                                                                       8:02.09  8:34.60  9:07.29  9:40.06 10:12.57 10:45.29 11:17.87
                                                                      11:50.53 12:23.00 12:55.50 13:28.33 14:00.75 14:33.03 15:05.35
                                                                      15:36.84 16:07.83 16:39.03 17:10.36
BIEL, MATTHEW         13 PC TERRAPINS SWI              17:42.56   9      29.23  1:01.58  1:34.44  2:07.54  2:40.48  3:12.90  3:46.59
                                                                       4:19.86  4:52.36  5:25.57  5:57.77  6:30.52  7:02.98  7:35.39
                                                                       8:08.30  8:40.49  9:13.13  9:45.62 10:18.31 10:50.80 11:21.97
                                                                      11:53.82 12:25.86 12:57.72 13:29.86 14:01.38 14:32.84 15:04.67
                                                                      15:36.79 16:08.70 16:40.75 17:12.15
TORBECK, JEFF         15 PC PLEASANTON SE              17:44.40  10      28.88  1:01.26  1:33.58  2:05.56  2:37.94  3:10.57  3:43.10
                                                                       4:16.21  4:47.73  5:19.48  5:51.26  6:23.48  6:56.31  7:28.84
                                                                       8:00.92  8:33.54  9:06.09  9:38.94 10:11.56 10:44.11 11:16.79
                                                                      11:49.29 12:21.49 12:53.56 13:26.04 13:58.27 14:30.71 15:03.83
                                                                      15:36.53 16:08.94 16:41.29 17:13.47
TALBOTT, CHRIS        13 PC SANTA CLARA S              17:45.78  11      29.36  1:01.10  1:33.76  2:06.53  2:39.07  3:11.80  3:44.51
                                                                       4:17.66  4:50.34  5:23.08  5:55.60  6:28.10  7:00.50  7:32.91
                                                                       8:05.39  8:37.60  9:10.15  9:42.80 10:15.27 10:47.52 11:19.80
                                                                      11:52.07 12:24.34 12:56.62 13:29.07 14:01.47 14:33.89 15:06.00
                                                                      15:38.20 16:10.49 16:42.98 17:14.76
BURKE, TOKI           13 PC ROHNERT PARK               18:15.69  12      29.62  1:02.25  1:36.12  2:09.60  2:43.08  3:16.53  3:50.39
                                                                       4:24.03  4:57.54  5:31.14  6:04.95  6:38.37  7:11.57  7:44.96
                                                                       8:18.64  8:52.00  9:25.39  9:58.98 10:32.21 11:05.55 11:39.08
                                                                      12:12.38 12:45.58 13:18.53 13:51.65 14:24.58 14:57.45 15:30.91
                                                                      16:04.36 16:37.88 17:11.20 17:44.50
DESENNA, MARIO        15 PC VALLEJO AQUAT              18:20.06  13      29.09  1:01.68  1:35.06  2:08.89  2:42.50  3:16.48  3:50.47
                                                                       4:24.49  4:58.64  5:32.95  6:07.49  6:42.20  7:16.51  7:51.03
                                                                       8:24.98  8:59.03  9:33.35 10:07.25 10:40.78 11:14.49 11:47.72
                                                                      12:21.37 12:54.88 13:28.13 14:01.38 14:33.69 15:06.48 15:39.48
                                                                      16:12.41 16:45.05 17:16.92 17:49.57
MECOZZI, VINCE        16 PC SAN RAMON LIV              18:24.98  14      29.28  1:01.25  1:34.07  2:06.72  2:39.65  3:12.68  3:45.62
                                                                       4:19.01  4:52.35  5:25.70  5:59.29  6:32.77  7:06.07  7:39.68
                                                                       8:13.69  8:47.02  9:21.12  9:54.52 10:28.51 11:02.27 11:36.46
                                                                      12:09.77 12:43.96 13:17.70 13:50.86 14:24.41 14:58.18 15:32.30
                                                                      16:08.04 16:42.69 17:17.45 17:51.85
SCLAFANI, GABRIEL     16 PC WEST COAST AQ              18:29.50  15      30.78  1:03.59  1:37.03  2:10.75  2:44.48  3:18.48  3:52.87
                                                                       4:27.55  5:01.59  5:35.83  6:10.40  6:44.92  7:19.79  7:54.28
                                                                       8:28.78  9:02.82  9:35.72 10:09.13 10:42.64 11:16.36 11:50.16
                                                                      12:24.08 12:57.57 13:30.60 14:04.18 14:37.88 15:11.80 15:45.29
                                                                      16:18.80 16:52.28 17:25.77 17:58.39
ARNDT, MATTHEW        15 PC SAN RAMON LIV              18:30.12  16      28.94  1:01.44  1:35.51  2:09.02  2:42.76  3:17.02  3:50.81
                                                                       4:25.37  4:59.72  5:35.35  6:09.15  6:43.42  7:17.19  7:51.45
                                                                       8:25.18  8:58.80  9:32.93 10:06.79 10:40.62 11:14.54 11:48.35
                                                                      12:21.99 12:56.09 13:29.61 14:03.00 14:36.48 15:09.88 15:43.45
                                                                      16:17.48 16:51.66 17:25.26 17:58.87
ROUSSEL, STEPHAN      18 PC WEST COAST AQ              18:59.89  17      30.00  1:04.49  1:39.22  2:13.76  2:48.99  3:23.94  3:58.81
                                                                       4:33.19  5:08.12  5:43.31  6:18.05  6:52.73  7:27.25  8:02.15
                                                                       8:37.31  9:12.45  9:47.22 10:22.10 10:57.01 11:31.91 12:05.57
                                                                      12:38.96 13:13.16 13:47.77 14:22.10 14:56.60 15:31.51 16:06.62
                                                                      16:41.82 17:16.75 17:51.40 18:26.10
THEISEN, MIKE         14 PC ORINDA AQUATI              19:05.96  18      30.34  1:03.27  1:36.81  2:10.59  2:44.36  3:18.43  3:52.72
                                                                       4:27.42  5:01.48  5:35.72  6:10.36  6:44.76  7:19.57  7:54.08
                                                                       8:28.75  9:03.82  9:38.70 10:13.82 10:49.06 11:24.96 11:59.39
                                                                      12:35.23 13:10.67 13:46.39 14:21.59 14:57.58 15:33.17 16:08.75
                                                                      16:45.35 17:21.04 17:56.53 18:31.04

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   42                                    MENS    13-18   1650 FREE                                   EVENT   42
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MORSILLI, NICKOLAS    13 PC PLEASANTON SE              19:07.87  19      31.21  1:05.31  1:40.43  2:15.46  2:50.38  3:25.52  4:00.60
                                                                       4:35.93  5:11.00  5:46.63  6:21.94  6:57.22  7:32.40  8:07.57
                                                                       8:42.56  9:18.14  9:53.15 10:28.00 11:02.68 11:37.68 12:12.64
                                                                      12:47.50 13:22.49 13:57.16 14:31.41 15:06.16 15:40.93 16:15.81
                                                                      16:50.77 17:24.90 17:59.54 18:34.14
KOROTKIN, JASON       13 PC RENO AQUATIC               19:20.80  20      30.92  1:05.60  1:40.97  2:16.19  2:52.26  3:27.59  4:03.73
                                                                       4:39.11  5:14.82  5:50.29  6:25.80  7:01.36  7:36.75  8:12.32
                                                                       8:48.32  9:23.08  9:58.63 10:34.00 11:08.36 11:43.86 12:19.38
                                                                      12:54.74 13:29.54 14:04.76 14:39.78 15:15.50 15:51.06 16:26.55
                                                                      17:01.97 17:37.50 18:11.87 18:47.46
DESENNA, THOMAS       17 PC VALLEJO AQUAT               NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   96                                    MENS    15-16   50 FREE                                     EVENT   96
============================================================================================================================
    NATIONAL     20.69
 JR CHMPSHIP     21.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JACOBSON, PATRICK     15 PC CABRILLO THRE    22.03   2    21.92 F1
REINHARDT, WILL       15 PC PALO ALTO SWI    22.67   5    22.33 F2
CHILES, JUSTIN        16 PC ORINDA AQUATI    22.35   3    22.46 F3
TRAN, ARTHUR          16 PC MISSION SAN J    22.70   6    22.49 F4
PATTERSON, GEOFF      16 PC PALO ALTO SWI    22.51   4    22.51 F5
MCENTEE, J.P.         15 PC WEST COAST AQ    23.22   9    23.11 F6
METCALF, SCOTT        16 PC ORINDA AQUATI    22.81   7    23.32 F7
CROWDER, BOBBY        16 PC SAN JOSE AQUA    23.06   8    23.34 F8

LEE, ERIC             16 PC MISSION SAN J    21.38   1
JACOBSON, PATRICK     15 PC CABRILLO THRE    22.03   2
CHILES, JUSTIN        16 PC ORINDA AQUATI    22.35   3
PATTERSON, GEOFF      16 PC PALO ALTO SWI    22.51   4
REINHARDT, WILL       15 PC PALO ALTO SWI    22.67   5
TRAN, ARTHUR          16 PC MISSION SAN J    22.70   6
METCALF, SCOTT        16 PC ORINDA AQUATI    22.81   7
CROWDER, BOBBY        16 PC SAN JOSE AQUA    23.06   8
MCENTEE, J.P.         15 PC WEST COAST AQ    23.22   9
ORLANDO, ERIC         16 PC WEST COAST AQ    23.33  10
VANDERPLAS, BEN       15 PC ALPINE PORTOL    23.36  11
SKOWRONSKI, MICHAEL   16 PC PALO ALTO SWI    23.41  12
FISHER, BEN           15 PC FOG CITY HAMM    23.53  13
BAKER, MARK           15 PC SAN RAMON LIV    23.71  14
GARDIN, CHARLIE       15 PC SAN JOSE AQUA    23.73  15
DAVIS, PETER          15 PC PALO ALTO SWI    23.91  16
ROTHWAY, MATHEW       16 PC WALNUT CREEK     23.96  17
BECK, NICOLAS         15 PC ORINDA AQUATI    24.02  19
SCLAFANI, BERNABE     15 PC WEST COAST AQ    24.02  18
PORTEOUS, GARRETT     15 PC WALNUT CREEK     24.04  20
MUENTER, JARROD       16 PC SAN RAMON LIV    24.23  21
HUSSEY, SHAWN         16 PC SAN JOSE AQUA    24.33  22
MOON, KIRK            15 PC FOG CITY HAMM    24.43  23
NICOLL, BRAD          16 PC WALNUT CREEK     24.44  24
ROGERS, MATT          16 PC WALNUT CREEK     24.47  25
CHETTY, RAYMOND       16 PC GOLDEN BEAR S    24.50  26
SURYOUTOMO, JASON     15 PC MISSION SAN J    24.51  27
DUNN, THOMAS          16 PC MORGAN HILL S    24.54  28
GONZALES, COVIE       15 PC MONTEREY BAY     24.61  29
MORROW, KEVIN         15 PC TERRAPINS SWI    24.65  30
PORTEOUS, BRENT       15 PC WALNUT CREEK     24.66  31

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   96                                    MENS    15-16   50 FREE                                     EVENT   96
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YANG, EUGENE          15 PC WEST COAST AQ    24.67  32
SCLAFANI, GABRIEL     16 PC WEST COAST AQ    24.73  33
MADDOCK, BRAD         16 PC TERRAPINS SWI    24.85  34
TUNZI, GREG           16 PC SANTA ROSA NE    24.97  35
MASTERSON, MARK       15 PC UNATTACHED PA    25.11  36
REESE, DEVIN          16 PC RENO AQUATIC     25.19  37
YAMAMOTO, TOSHIO      16 PC SAN RAMON LIV    25.32  38
DISBROW, ZACH         15 PC ORINDA AQUATI    25.56  39
GROMALA, ERIC         16 PC HEADLSBURG SW    26.14  40
JOUSSELIN, ANTHONY    15 PC CAMPBELL WAVE    26.20  41
TOSCO, SONNY          15 PC WEST COAST AQ    26.60  42
DORT, MATT            15 PC PLEASANTON SE    26.79  43
RINN, ELI             15 PC HEADLSBURG SW    27.15  44

============================================================================================================================
   EVENT   24                                    MENS    15-16   100 FREE                                    EVENT   24
============================================================================================================================
    NATIONAL     45.19
 JR CHMPSHIP     47.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHILES, JUSTIN        16 PC ORINDA AQUATI    48.12   1    48.17 F1  P    23.17
                                                                    F    23.60
PATTERSON, GEOFF      16 PC PALO ALTO SWI    48.70   3    49.03 F2  P    23.40
                                                                    F    23.64
REINHARDT, WILL       15 PC PALO ALTO SWI    48.48   2    49.67 F3  P    23.52
                                                                    F    23.90
CROWDER, BOBBY        16 PC SAN JOSE AQUA    49.19   4    50.35 F4  P    23.62
                                                                    F    23.97
NORDSTROM, LARS       16 PC SAN BENITO AQ    50.73   6    50.40 F5  P    24.48
                                                                    F    24.02
BAKER, MARK           15 PC SAN RAMON LIV    50.98   8    50.86 F6  P    24.78
                                                                    F    24.98
BECK, NICOLAS         15 PC ORINDA AQUATI    50.82   7    51.09 F7  P    24.87
                                                                    F    24.61
HUMPHREY, JOHN        16 PC ALMADEN SWIM     50.34   5    51.24 F8  P    24.13
                                                                    F    24.32

CHILES, JUSTIN        16 PC ORINDA AQUATI    48.12   1              P    23.17
REINHARDT, WILL       15 PC PALO ALTO SWI    48.48   2              P    23.52
PATTERSON, GEOFF      16 PC PALO ALTO SWI    48.70   3              P    23.40
CROWDER, BOBBY        16 PC SAN JOSE AQUA    49.19   4              P    23.62
HUMPHREY, JOHN        16 PC ALMADEN SWIM     50.34   5              P    24.13
NORDSTROM, LARS       16 PC SAN BENITO AQ    50.73   6              P    24.48
BECK, NICOLAS         15 PC ORINDA AQUATI    50.82   7              P    24.87
BAKER, MARK           15 PC SAN RAMON LIV    50.98   8              P    24.78
DAVIS, PETER          15 PC PALO ALTO SWI    51.22   9              P    24.91
VANDERPLAS, BEN       15 PC ALPINE PORTOL    51.39  10              P    24.59
REGUCERA, AMADEUS     15 PC WEST COAST AQ    51.43  11              P    25.10
PORTEOUS, GARRETT     15 PC WALNUT CREEK     51.49  12              P    24.90
FISHER, BEN           15 PC FOG CITY HAMM    51.68  13              P    24.54
SCLAFANI, BERNABE     15 PC WEST COAST AQ    51.91  14              P    25.22
PARRISH, JAMES        16 PC SAN RAMON LIV    52.03  15              P    24.62
DUNN, THOMAS          16 PC MORGAN HILL S    52.08  16              P    25.04
MRSNY, CAMERON        15 PC SOLO SWIM CLU    52.26  17              P    25.19
MCENTEE, J.P.         15 PC WEST COAST AQ    52.31  18              P    25.24
MORIN, BILLY          15 PC MORGAN HILL S    52.39  19              P    25.23
MONTEYNE, ANDREW      16 PC ORINDA AQUATI    52.72  21              P    25.34
SCLAFANI, GABRIEL     16 PC WEST COAST AQ    52.72  20              P    25.68

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   24                                    MENS    15-16   100 FREE                                    EVENT   24
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HESSLER, JOHN         15 PC SANTA CLARA S    52.79  22              P    25.56
ROGERS, MATT          16 PC WALNUT CREEK     52.94  23              P    25.42
MOON, KIRK            15 PC FOG CITY HAMM    53.36  24              P    25.73
REESE, DEVIN          16 PC RENO AQUATIC     53.54  25              P    25.84
MADDOCK, BRAD         16 PC TERRAPINS SWI    53.55  27              P    25.64
PORTEOUS, BRENT       15 PC WALNUT CREEK     53.55  26              P    25.71
SURYOUTOMO, JASON     15 PC MISSION SAN J    53.69  28              P    25.51
TUNZI, GREG           16 PC SANTA ROSA NE    53.81  29              P    25.94
JENSEN, JUSTIN        15 PC WEST COAST AQ    53.92  30              P    25.77
YAMAMOTO, TOSHIO      16 PC SAN RAMON LIV    54.03  31              P    26.19
CHETTY, RAYMOND       16 PC GOLDEN BEAR S    54.86  32              P    25.82
RUST, NATE            15 PC SEBASTAPOL SE    56.23  33              P    26.99
TOSCO, SONNY          15 PC WEST COAST AQ    56.24  34              P    26.77

============================================================================================================================
   EVENT   86                                    MENS    15-16   200 FREE                                    EVENT   86
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:39.19
 JR CHMPSHIP   1:43.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DIIULIO, ERIC         16 PC PALO ALTO SWI  1:46.18   1  1:43.41 F1  P    26.11    53.04  1:20.11
                                                                    F    24.54    50.80  1:17.22
CHILES, JUSTIN        16 PC ORINDA AQUATI  1:46.53   2  1:44.98 F2  P    25.40    52.47  1:19.99
                                                                    F    24.74    51.13  1:18.16
TRAN, ARTHUR          16 PC MISSION SAN J  1:47.72   5  1:48.86 F3  P    24.77    52.17  1:19.70
                                                                    F    25.80    53.42  1:21.34
PATTERSON, GEOFF      16 PC PALO ALTO SWI  1:48.97   7  1:49.06 F4  P    26.14    54.09  1:21.98
                                                                    F    23.63    50.36  1:19.69
CROWDER, BOBBY        16 PC SAN JOSE AQUA  1:47.10   4  1:49.35 F5  P    24.83    51.82  1:19.47
                                                                    F    24.99    51.98  1:19.97
METCALF, SCOTT        16 PC ORINDA AQUATI  1:46.94   3  1:49.57 F6  P    25.63    52.99  1:20.61
                                                                    F    25.68    53.11  1:21.95
BAKER, MARK           15 PC SAN RAMON LIV  1:51.16  14  1:50.88 F7  P    26.04    53.80  1:22.39
                                                                    F    26.40    55.01  1:23.11
RAIMONDI, CHRIS       16 PC MISSION SAN J  1:48.82   6  NO SHOW F   P    25.63    53.03  1:21.13
SKOWRONSKI, MICHAEL   16 PC PALO ALTO SWI  1:49.72  10          F   P    26.02    54.00  1:22.27

DIIULIO, ERIC         16 PC PALO ALTO SWI  1:46.18   1              P    26.11    53.04  1:20.11
CHILES, JUSTIN        16 PC ORINDA AQUATI  1:46.53   2              P    25.40    52.47  1:19.99
METCALF, SCOTT        16 PC ORINDA AQUATI  1:46.94   3              P    25.63    52.99  1:20.61
CROWDER, BOBBY        16 PC SAN JOSE AQUA  1:47.10   4              P    24.83    51.82  1:19.47
TRAN, ARTHUR          16 PC MISSION SAN J  1:47.72   5              P    24.77    52.17  1:19.70
RAIMONDI, CHRIS       16 PC MISSION SAN J  1:48.82   6              P    25.63    53.03  1:21.13
PATTERSON, GEOFF      16 PC PALO ALTO SWI  1:48.97   7              P    26.14    54.09  1:21.98
JENKINS, BROOKS       16 PC SAN RAMON LIV  1:49.36   8              P    25.75    53.34  1:21.60
HUMPHREY, JOHN        16 PC ALMADEN SWIM   1:49.46   9              P    25.99    53.71  1:21.80
LEE, ERIC             16 PC MISSION SAN J  1:49.96  11              P    26.31    53.92  1:22.08
JACOBSON, PATRICK     15 PC CABRILLO THRE  1:50.15  12              P    25.04    53.38  1:21.46
REINHARDT, WILL       15 PC PALO ALTO SWI  1:51.01  13              P    26.14    54.59  1:23.34
BAKER, MARK           15 PC SAN RAMON LIV  1:51.16  14              P    26.04    53.80  1:22.39
BECK, NICOLAS         15 PC ORINDA AQUATI  1:51.80  15              P    25.33    53.58  1:22.90
REGUCERA, AMADEUS     15 PC WEST COAST AQ  1:52.73  16              P    26.09    54.30  1:23.54
FISHER, BEN           15 PC FOG CITY HAMM  1:53.77  17              P    25.07    53.82  1:23.40
PORTEOUS, GARRETT     15 PC WALNUT CREEK   1:54.49  18              P    26.86    55.77  1:25.10
SCLAFANI, BERNABE     15 PC WEST COAST AQ  1:54.67  19              P    27.09    55.97  1:25.52
ROGERS, MATT          16 PC WALNUT CREEK   1:54.71  20              P    27.00    56.16  1:25.83
DUNN, THOMAS          16 PC MORGAN HILL S  1:55.00  21              P    26.89    56.56  1:25.99
YAMAMOTO, TOSHIO      16 PC SAN RAMON LIV  1:55.35  22              P    27.08    56.30  1:25.75

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   86                                    MENS    15-16   200 FREE                                    EVENT   86
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MONTEYNE, ANDREW      16 PC ORINDA AQUATI  1:55.85  23              P    26.62    56.17  1:26.73
JENSEN, JUSTIN        15 PC WEST COAST AQ  1:56.08  24              P    27.16    56.79  1:26.53
TORBECK, JEFF         15 PC PLEASANTON SE  1:56.27  25              P    26.85    56.73  1:27.36
VANDERPLAS, BEN       15 PC ALPINE PORTOL  1:56.52  26              P    26.83    56.41  1:26.66
SCLAFANI, GABRIEL     16 PC WEST COAST AQ  1:56.57  27              P    26.98    56.31  1:26.43
SURYOUTOMO, JASON     15 PC MISSION SAN J  1:56.75  28              P    26.40    56.47  1:26.59
PORTEOUS, BRENT       15 PC WALNUT CREEK   1:57.22  29              P    26.92    56.22  1:26.87
MADDOCK, BRAD         16 PC TERRAPINS SWI  1:57.72  30              P    27.30    56.71  1:27.40
RUST, NATE            15 PC SEBASTAPOL SE  1:57.75  31              P    27.75    57.71  1:28.01
NICOLL, BRAD          16 PC WALNUT CREEK   1:58.07  32              P    27.54    57.57  1:28.34
MCENTEE, J.P.         15 PC WEST COAST AQ  1:58.15  33              P    27.44    57.54  1:28.30
YANG, EUGENE          15 PC WEST COAST AQ  1:58.35  34              P    28.00    57.81  1:27.90
HUSSEY, SHAWN         16 PC SAN JOSE AQUA  1:59.20  35              P    26.76    56.52  1:27.86
MUENTER, JARROD       16 PC SAN RAMON LIV  1:59.36  36              P    26.88    57.38  1:28.29
MASTERSON, MARK       15 PC UNATTACHED PA  1:59.72  37              P    27.95    58.51  1:29.49
MORROW, KEVIN         15 PC TERRAPINS SWI  2:02.57  38              P    26.74    57.41  1:29.90
YAMASAKI, KIMBALL     15 PC MISSION SAN J  2:04.63  39              P    28.71    59.94  1:32.60
TOSCO, SONNY          15 PC WEST COAST AQ  2:04.78  40              P    28.34    59.47  1:32.41
RINN, ELI             15 PC HEADLSBURG SW  2:09.63  41              P    28.62  1:01.28  1:35.54

============================================================================================================================
   EVENT   60                                    MENS    15-16   500 FREE                                    EVENT   60
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:28.39
 JR CHMPSHIP   4:39.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHILES, JUSTIN        16 PC ORINDA AQUATI  4:45.44   1  4:39.12 F1  P    26.77    55.26  1:23.92  1:52.98  2:22.50  2:51.12  3:19.55
                                                                       3:49.62  4:18.34
                                                                    F    25.80    54.03  1:22.72  1:51.50  2:20.11  2:48.89  3:17.43
                                                                       3:45.70  4:13.28
REGUCERA, AMADEUS     15 PC WEST COAST AQ  4:55.41   5  4:55.76 F2  P    27.22    56.36  1:26.31  1:56.15  2:26.47  2:56.75  3:26.72
                                                                       3:56.94  4:26.52
                                                                    F    26.96    55.94  1:25.46  1:55.01  2:24.78  2:54.91  3:25.28
                                                                       3:56.20  4:26.34
METCALF, SCOTT        16 PC ORINDA AQUATI  4:50.93   2  4:56.97 F3  P    26.47    55.29  1:24.15  1:53.58  2:23.48  2:53.42  3:23.34
                                                                       3:53.13  4:23.12
                                                                    F    27.27    56.67  1:26.92  1:57.16  2:27.64  2:58.20  3:28.75
                                                                       3:59.03  4:28.80
LEE, ERIC             16 PC MISSION SAN J  4:55.20   4  4:57.32 F4  P    27.15    56.59  1:26.38  1:56.16  2:25.95  2:56.00  3:26.63
                                                                       3:57.14  4:26.98
                                                                    F    27.64    57.65  1:27.95  1:58.21  2:28.47  2:58.75  3:29.36
                                                                       4:00.05  4:30.56
ORLANDO, ERIC         16 PC WEST COAST AQ  4:59.37   7  4:58.80 F5  P    27.36    57.01  1:27.47  1:57.41  2:27.62  2:57.80  3:28.07
                                                                       3:58.61  4:29.51
                                                                    F    27.92    58.23  1:28.87  1:59.23  2:29.68  2:59.86  3:30.09
                                                                       4:00.34  4:30.75
RAIMONDI, CHRIS       16 PC MISSION SAN J  4:54.64   3  4:59.14 F6  P    26.68    55.56  1:25.03  1:54.55  2:24.20  2:54.42  3:24.60
                                                                       3:55.54  4:25.91
                                                                    F    26.83    56.40  1:27.04  1:57.68  2:28.56  2:59.31  3:29.76
                                                                       4:00.26  4:30.15
REINHARDT, WILL       15 PC PALO ALTO SWI  5:00.75   8  5:03.34 F7  P    27.37    57.61  1:28.03  1:58.82  2:29.09  2:59.75  3:30.18
                                                                       4:00.57  4:31.09
                                                                    F    26.11    56.14  1:26.14  1:56.54  2:26.66  2:57.79  3:29.22
                                                                       4:01.31  4:33.60
WEBB, STEVE           15 PC PLEASANTON SE  5:07.35  12  5:13.42 F8  P    28.14    58.66  1:29.59  2:00.38  2:31.02  3:02.49  3:34.13
                                                                       4:05.49  4:36.92
                                                                    F    28.02    58.86  1:29.95  2:01.79  2:33.88  3:06.27  3:38.23
                                                                       4:10.62  4:42.59

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   60                                    MENS    15-16   500 FREE                                    EVENT   60
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


CHILES, JUSTIN        16 PC ORINDA AQUATI  4:45.44   1              P    26.77    55.26  1:23.92  1:52.98  2:22.50  2:51.12  3:19.55
                                                                       3:49.62  4:18.34
METCALF, SCOTT        16 PC ORINDA AQUATI  4:50.93   2              P    26.47    55.29  1:24.15  1:53.58  2:23.48  2:53.42  3:23.34
                                                                       3:53.13  4:23.12
RAIMONDI, CHRIS       16 PC MISSION SAN J  4:54.64   3              P    26.68    55.56  1:25.03  1:54.55  2:24.20  2:54.42  3:24.60
                                                                       3:55.54  4:25.91
LEE, ERIC             16 PC MISSION SAN J  4:55.20   4              P    27.15    56.59  1:26.38  1:56.16  2:25.95  2:56.00  3:26.63
                                                                       3:57.14  4:26.98
REGUCERA, AMADEUS     15 PC WEST COAST AQ  4:55.41   5              P    27.22    56.36  1:26.31  1:56.15  2:26.47  2:56.75  3:26.72
                                                                       3:56.94  4:26.52
BARRAZA, DENNIS       15 PC TERRAPINS SWI  4:55.95   6              P    26.67    56.37  1:26.39  1:56.60  2:27.39  2:57.53  3:27.39
                                                                       3:57.14  4:26.93
ORLANDO, ERIC         16 PC WEST COAST AQ  4:59.37   7              P    27.36    57.01  1:27.47  1:57.41  2:27.62  2:57.80  3:28.07
                                                                       3:58.61  4:29.51
REINHARDT, WILL       15 PC PALO ALTO SWI  5:00.75   8              P    27.37    57.61  1:28.03  1:58.82  2:29.09  2:59.75  3:30.18
                                                                       4:00.57  4:31.09
PATTERSON, GEOFF      16 PC PALO ALTO SWI  5:04.85   9              P    28.17    59.19  1:30.67  2:01.76  2:32.87  3:03.67  3:34.44
                                                                       4:04.62  4:35.24
MORIN, BILLY          15 PC MORGAN HILL S  5:05.67  10              P    26.84    56.72  1:26.97  1:57.70  2:28.49  2:59.84  3:31.61
                                                                       4:03.31  4:35.03
HESSLER, JOHN         15 PC SANTA CLARA S  5:06.20  11              P    27.74    57.32  1:27.61  1:58.45  2:29.15  3:00.37  3:32.00
                                                                       4:03.65  4:35.29
WEBB, STEVE           15 PC PLEASANTON SE  5:07.35  12              P    28.14    58.66  1:29.59  2:00.38  2:31.02  3:02.49  3:34.13
                                                                       4:05.49  4:36.92
JENSEN, JUSTIN        15 PC WEST COAST AQ  5:07.46  13              P    26.71    56.57  1:28.45  2:00.22  2:32.08  3:03.87  3:35.09
                                                                       4:06.67  4:37.69
GARDIN, CHARLIE       15 PC SAN JOSE AQUA  5:11.81  14              P    27.04    57.58  1:28.57  2:00.47  2:32.60  3:03.76  3:35.63
                                                                       4:08.10  4:40.55
TORBECK, JEFF         15 PC PLEASANTON SE  5:12.47  15              P    27.49    58.42  1:29.76  2:01.23  2:32.75  3:04.71  3:36.82
                                                                       4:09.09  4:41.50
RUST, NATE            15 PC SEBASTAPOL SE  5:12.50  16              P    28.10    58.34  1:29.42  2:01.40  2:33.21  3:05.44  3:37.16
                                                                       4:09.31  4:41.35
MONTEYNE, ANDREW      16 PC ORINDA AQUATI  5:13.35  17              P    28.09    59.21  1:31.26  2:03.33  2:36.21  3:08.39  3:40.15
                                                                       4:11.67  4:42.95
SCLAFANI, GABRIEL     16 PC WEST COAST AQ  5:14.55  18              P    27.94    57.79  1:28.76  2:00.24  2:32.17  3:04.51  3:37.33
                                                                       4:10.25  4:42.76
ROGERS, MATT          16 PC WALNUT CREEK   5:14.56  19              P    28.93  1:00.47  1:32.21  2:03.88  2:35.79  3:07.53  3:39.51
                                                                       4:11.18  4:43.27
MECOZZI, VINCE        16 PC SAN RAMON LIV  5:14.78  20              P    28.54    59.60  1:31.58  2:03.48  2:35.97  3:08.07  3:40.70
                                                                       4:12.65  4:44.40
DESENNA, MARIO        15 PC VALLEJO AQUAT  5:15.04  21              P    28.43    59.57  1:31.63  2:03.83  2:36.27  3:08.41  3:40.38
                                                                       4:12.16  4:44.38
MADSON, BRETT         16 PC TERRAPINS SWI  5:16.29  22              P    27.93    58.43  1:29.85  2:02.07  2:34.40  3:07.23  3:39.73
                                                                       4:12.25  4:44.83
MADDOCK, BRAD         16 PC TERRAPINS SWI  5:16.35  23              P    28.37    58.58  1:30.23  2:02.04  2:34.12  3:06.63  3:39.15
                                                                       4:11.69  4:44.65
MCENTEE, J.P.         15 PC WEST COAST AQ  5:16.92  24              P    28.06    59.30  1:31.27  2:03.76  2:36.36  3:08.81  3:41.16
                                                                       4:13.44  4:45.75
NORDSTROM, LARS       16 PC SAN BENITO AQ  5:22.42  25              P    27.85    59.19  1:31.32  2:04.51  2:36.67  3:10.62  3:44.49
                                                                       4:18.49  4:51.23
MASTERSON, MARK       15 PC UNATTACHED PA  5:22.99  26              P    28.54  1:00.67  1:33.17  2:05.72  2:38.79  3:12.17  3:44.86
                                                                       4:17.67  4:50.84
YANG, EUGENE          15 PC WEST COAST AQ  5:28.84  27              P    28.10    59.25  1:31.20  2:05.05  2:38.62  3:12.65  3:46.72
                                                                       4:21.27  4:55.59
RINN, ELI             15 PC HEADLSBURG SW  5:37.58  28              P    28.87  1:01.87  1:36.42  2:11.12  2:46.07  3:20.80  3:55.17
                                                                       4:29.61  5:03.95
TOSCO, SONNY          15 PC WEST COAST AQ  5:39.19  29              P    28.49  1:01.67  1:36.06  2:11.13  2:45.86  3:20.25  3:55.56
                                                                       4:30.76  5:06.27

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   14                                    MENS    15-16   100 BACK                                    EVENT   14
============================================================================================================================
    NATIONAL     50.79
 JR CHMPSHIP     53.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CROWDER, BOBBY        16 PC SAN JOSE AQUA    54.61   1    55.79 F1  P    26.47
                                                                    F    26.99
PATTERSON, GEOFF      16 PC PALO ALTO SWI    56.55   5    56.46 F2  P    27.60
                                                                    F    28.20
FISHER, BEN           15 PC FOG CITY HAMM    56.05   2    56.53 F3  P    27.23
                                                                    F    27.69
HUMPHREY, JOHN        16 PC ALMADEN SWIM     56.07   3    56.69 F4  P    27.31
                                                                    F    27.72
DAVIS, PETER          15 PC PALO ALTO SWI    56.40   4    57.15 F5  P    27.57
                                                                    F    27.91
SCLAFANI, BERNABE     15 PC WEST COAST AQ    57.68   6    57.58 F6  P    28.67
                                                                    F    28.15
ROTHWAY, MATHEW       16 PC WALNUT CREEK     59.43   9  1:00.63 F7  P    29.26
                                                                    F    29.88
CHILES, JUSTIN        16 PC ORINDA AQUATI    58.13   7   DQUED  F   P    28.19

CROWDER, BOBBY        16 PC SAN JOSE AQUA    54.61   1              P    26.47
FISHER, BEN           15 PC FOG CITY HAMM    56.05   2              P    27.23
HUMPHREY, JOHN        16 PC ALMADEN SWIM     56.07   3              P    27.31
DAVIS, PETER          15 PC PALO ALTO SWI    56.40   4              P    27.57
PATTERSON, GEOFF      16 PC PALO ALTO SWI    56.55   5              P    27.60
SCLAFANI, BERNABE     15 PC WEST COAST AQ    57.68   6              P    28.67
CHILES, JUSTIN        16 PC ORINDA AQUATI    58.13   7              P    28.19
VANDERPLAS, BEN       15 PC ALPINE PORTOL    59.13   8              P    29.26
ROTHWAY, MATHEW       16 PC WALNUT CREEK     59.43   9              P    29.26
JENSEN, JUSTIN        15 PC WEST COAST AQ    59.67  10              P    29.59
REESE, DEVIN          16 PC RENO AQUATIC   1:00.11  11              P    29.39
PORTEOUS, BRENT       15 PC WALNUT CREEK   1:00.25  12              P    29.67
SURYOUTOMO, JASON     15 PC MISSION SAN J  1:00.53  13              P    29.08
MCENTEE, J.P.         15 PC WEST COAST AQ  1:01.34  14              P    30.51
YAMAMOTO, TOSHIO      16 PC SAN RAMON LIV  1:01.39  15              P    30.01
MRSNY, CAMERON        15 PC SOLO SWIM CLU  1:01.49  16              P    30.01
ROGERS, MATT          16 PC WALNUT CREEK   1:01.90  17              P    30.58
HESSLER, JOHN         15 PC SANTA CLARA S  1:02.42  18              P    30.71
YAMASAKI, KIMBALL     15 PC MISSION SAN J  1:02.62  19              P    30.38
NORDSTROM, LARS       16 PC SAN BENITO AQ  1:03.34  20              P    31.24

============================================================================================================================
   EVENT   50                                    MENS    15-16   200 BACK                                    EVENT   50
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:49.29
 JR CHMPSHIP   1:54.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

METCALF, SCOTT        16 PC ORINDA AQUATI  1:50.69   1  1:52.16 F1  P    26.65    54.73  1:23.11
                                                                    F    27.14    55.76  1:24.56
DIIULIO, ERIC         16 PC PALO ALTO SWI  1:55.68   2  1:54.48 F2  P    28.16    57.12  1:26.57
                                                                    F    27.81    56.69  1:26.03
PATTERSON, GEOFF      16 PC PALO ALTO SWI  2:00.51   5  2:00.00 F3  P    29.59  1:00.53  1:30.38
                                                                    F    29.66  1:00.88  1:31.12
ORLANDO, ERIC         16 PC WEST COAST AQ  1:59.48   4  2:00.04 F4  P    28.57    58.47  1:28.82
                                                                    F    29.07    59.36  1:30.13
HUMPHREY, JOHN        16 PC ALMADEN SWIM   2:00.98   6  2:03.07 F5  P    29.31  1:00.06  1:30.26
                                                                    F    29.02    59.47  1:31.41

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   50                                    MENS    15-16   200 BACK                                    EVENT   50
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCLAFANI, BERNABE     15 PC WEST COAST AQ  2:04.57   8  2:05.35 F6  P    29.41  1:01.26  1:33.46
                                                                    F    29.76  1:01.54  1:34.04
SKOWRONSKI, MICHAEL   16 PC PALO ALTO SWI  2:05.63   9  2:07.69 F7  P    29.96  1:01.81  1:33.72
                                                                    F    30.31  1:02.47  1:35.50
RAIMONDI, CHRIS       16 PC MISSION SAN J  1:59.31   3  2:20.66 F8  P    28.08    57.69  1:28.14
                                                                    F    26.54    54.50  1:39.10

METCALF, SCOTT        16 PC ORINDA AQUATI  1:50.69   1              P    26.65    54.73  1:23.11
DIIULIO, ERIC         16 PC PALO ALTO SWI  1:55.68   2              P    28.16    57.12  1:26.57
RAIMONDI, CHRIS       16 PC MISSION SAN J  1:59.31   3              P    28.08    57.69  1:28.14
ORLANDO, ERIC         16 PC WEST COAST AQ  1:59.48   4              P    28.57    58.47  1:28.82
PATTERSON, GEOFF      16 PC PALO ALTO SWI  2:00.51   5              P    29.59  1:00.53  1:30.38
HUMPHREY, JOHN        16 PC ALMADEN SWIM   2:00.98   6              P    29.31  1:00.06  1:30.26
DAVIS, PETER          15 PC PALO ALTO SWI  2:03.90   7              P    28.80  1:00.00  1:31.60
SCLAFANI, BERNABE     15 PC WEST COAST AQ  2:04.57   8              P    29.41  1:01.26  1:33.46
SKOWRONSKI, MICHAEL   16 PC PALO ALTO SWI  2:05.63   9              P    29.96  1:01.81  1:33.72
LEE, ERIC             16 PC MISSION SAN J  2:05.87  10              P    30.75  1:02.80  1:34.46
JENSEN, JUSTIN        15 PC WEST COAST AQ  2:08.80  11              P    30.48  1:02.47  1:35.59
DUNN, THOMAS          16 PC MORGAN HILL S  2:08.85  12              P    30.89  1:03.27  1:36.67
GARDIN, CHARLIE       15 PC SAN JOSE AQUA  2:09.00  13              P    29.92  1:02.36  1:35.74
MRSNY, CAMERON        15 PC SOLO SWIM CLU  2:09.36  14              P    31.09  1:03.32  1:36.39
ROTHWAY, MATHEW       16 PC WALNUT CREEK   2:10.24  15              P    30.13  1:02.46  1:36.45
REGUCERA, AMADEUS     15 PC WEST COAST AQ  2:10.67  16              P    31.97  1:04.79  1:37.94
SURYOUTOMO, JASON     15 PC MISSION SAN J  2:11.20  17              P    31.39  1:04.12  1:37.89
REESE, DEVIN          16 PC RENO AQUATIC   2:11.23  18              P    31.63  1:05.52  1:38.34
HUSSEY, SHAWN         16 PC SAN JOSE AQUA  2:13.78  19              P    32.24  1:05.53  1:39.79
ROGERS, MATT          16 PC WALNUT CREEK   2:14.92  20              P    32.64  1:06.49  1:41.13
YAMASAKI, KIMBALL     15 PC MISSION SAN J  2:15.24  21              P    31.57  1:06.01  1:41.08
TORBECK, JEFF         15 PC PLEASANTON SE  2:15.50  22              P    32.71  1:06.41  1:41.17
YANG, EUGENE          15 PC WEST COAST AQ  2:18.51  23              P    32.15  1:06.41  1:42.29
RINN, ELI             15 PC HEADLSBURG SW  2:24.17  24              P    33.52  1:10.08  1:47.54
MCENTEE, J.P.         15 PC WEST COAST AQ   DQUED                   P    32.35  1:07.09  1:42.60

============================================================================================================================
   EVENT   34                                    MENS    15-16   100 BREAST                                  EVENT   34
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.59
 JR CHMPSHIP     59.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEE, KENNY            16 PC OAKLAND BARRA  1:02.04   1  1:02.43 F1  P    29.36
                                                                    F    29.37
MORIN, BILLY          15 PC MORGAN HILL S  1:05.33   4  1:03.79 F2  P    30.51
                                                                    F    29.94
DUNN, THOMAS          16 PC MORGAN HILL S  1:04.24   2  1:03.85 F3  P    30.70
                                                                    F    30.34
PARRISH, JAMES        16 PC SAN RAMON LIV  1:04.80   3  1:05.34 F4  P    30.48
                                                                    F    30.32
ROTHWAY, MATHEW       16 PC WALNUT CREEK   1:07.33   6  1:07.08 F5  P    31.47
                                                                    F    32.00
TOSCO, SONNY          15 PC WEST COAST AQ  1:07.90   7  1:07.31 F6  P    32.32
                                                                    F    32.08
WEBB, STEVE           15 PC PLEASANTON SE  1:08.04   8  1:08.70 F7  P    32.69
                                                                    F    32.66
TUNZI, GREG           16 PC SANTA ROSA NE  1:09.81   9          F   P    32.75

LEE, KENNY            16 PC OAKLAND BARRA  1:02.04   1              P    29.36
DUNN, THOMAS          16 PC MORGAN HILL S  1:04.24   2              P    30.70
PARRISH, JAMES        16 PC SAN RAMON LIV  1:04.80   3              P    30.48

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   34                                    MENS    15-16   100 BREAST                                  EVENT   34
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MORIN, BILLY          15 PC MORGAN HILL S  1:05.33   4              P    30.51
BARRAZA, DENNIS       15 PC TERRAPINS SWI  1:05.67   5              P    30.81
ROTHWAY, MATHEW       16 PC WALNUT CREEK   1:07.33   6              P    31.47
TOSCO, SONNY          15 PC WEST COAST AQ  1:07.90   7              P    32.32
WEBB, STEVE           15 PC PLEASANTON SE  1:08.04   8              P    32.69
MECOZZI, VINCE        16 PC SAN RAMON LIV  1:10.03  10              P    33.34
MCENTEE, J.P.         15 PC WEST COAST AQ  1:10.95  11              P    33.95
YAMASAKI, KIMBALL     15 PC MISSION SAN J  1:11.45  12              P    33.86
MADDOCK, BRAD         16 PC TERRAPINS SWI  1:11.94  13              P    33.78

============================================================================================================================
   EVENT  106                                    MENS    15-16   200 BREAST                                  EVENT  106
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:02.59
 JR CHMPSHIP   2:09.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DIIULIO, ERIC         16 PC PALO ALTO SWI  2:08.23   1  2:08.38 F1  P    29.94  1:02.91  1:35.82
                                                                    F    29.69  1:02.57  1:35.43
MORIN, BILLY          15 PC MORGAN HILL S  2:27.27   8  2:23.68 F2  P    33.27  1:11.34  1:48.93
                                                                    F    31.87  1:08.25  1:45.64
WEBB, STEVE           15 PC PLEASANTON SE  2:23.29   6  2:24.16 F3  P    32.58  1:08.56  1:45.75
                                                                    F    32.80  1:09.31  1:46.80
YAMAMOTO, TOSHIO      16 PC SAN RAMON LIV  2:27.50   9          F   P    34.47  1:12.26  1:50.02
YANG, EUGENE          15 PC WEST COAST AQ  2:29.01  10          F   P    34.14  1:11.18  1:50.15
TOSCO, SONNY          15 PC WEST COAST AQ  2:29.21  11          F   P    34.01  1:11.33  1:50.45
GONZALES, COVIE       15 PC MONTEREY BAY   2:29.81  12          F   P    33.15  1:10.31  1:50.52
TUNZI, GREG           16 PC SANTA ROSA NE  2:30.12  13          F   P    33.22  1:11.65  1:51.01

DIIULIO, ERIC         16 PC PALO ALTO SWI  2:08.23   1              P    29.94  1:02.91  1:35.82
JENKINS, BROOKS       16 PC SAN RAMON LIV  2:09.91   2              P    30.42  1:03.61  1:36.73
HUMPHREY, JOHN        16 PC ALMADEN SWIM   2:16.79   3              P    31.24  1:05.58  1:41.22
DUNN, THOMAS          16 PC MORGAN HILL S  2:19.29   4              P    31.76  1:07.20  1:43.41
BARRAZA, DENNIS       15 PC TERRAPINS SWI  2:20.20   5              P    31.40  1:06.58  1:43.42
WEBB, STEVE           15 PC PLEASANTON SE  2:23.29   6              P    32.58  1:08.56  1:45.75
ROTHWAY, MATHEW       16 PC WALNUT CREEK   2:25.12   7              P    32.96  1:09.67  1:48.04
MORIN, BILLY          15 PC MORGAN HILL S  2:27.27   8              P    33.27  1:11.34  1:48.93
MIYASAKI, AARON       16 PC TERRAPINS SWI  2:30.21  14              P    34.58  1:12.82  1:51.69
MUENTER, JARROD       16 PC SAN RAMON LIV  2:31.49  15              P    35.53  1:15.06  1:53.98
YAMASAKI, KIMBALL     15 PC MISSION SAN J  2:32.05  16              P    36.54  1:14.22  1:53.79
LARSON, DERRICK       16 PC LYNBROOK AQUA  2:35.53  17              P    34.57  1:13.48  1:54.48
ARNDT, MATTHEW        15 PC SAN RAMON LIV  2:35.64  18              P    36.12  1:15.20  1:55.60
MADDOCK, BRAD         16 PC TERRAPINS SWI  2:36.35  19              P    35.88  1:14.87  1:55.74
RUST, NATE            15 PC SEBASTAPOL SE  2:36.95  20              P    35.38  1:15.27  1:56.56
GROMALA, ERIC         16 PC HEADLSBURG SW  2:38.27  21              P    33.84  1:14.39  1:56.19
DORT, MATT            15 PC PLEASANTON SE  2:40.07  22              P    35.60  1:15.89  1:58.08
HUSSEY, SHAWN         16 PC SAN JOSE AQUA  2:40.36  23              P    36.06  1:17.36  1:59.27
MCENTEE, J.P.         15 PC WEST COAST AQ   DQUED                   P    33.82  1:11.68  1:50.29

============================================================================================================================
   EVENT  116                                    MENS    15-16   100 FLY                                     EVENT  116
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.79
 JR CHMPSHIP     51.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHILES, JUSTIN        16 PC ORINDA AQUATI    54.08   3    54.01 F1  P    25.41
                                                                    F    25.54

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  116                                    MENS    15-16   100 FLY                                     EVENT  116
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DIIULIO, ERIC         16 PC PALO ALTO SWI    53.86   1    54.06 F2  P    25.60
                                                                    F    25.65
ORLANDO, ERIC         16 PC WEST COAST AQ    54.62   5    54.58 F3  P    25.65
                                                                    F    25.76
CROWDER, BOBBY        16 PC SAN JOSE AQUA    53.98   2    54.70 F4  P    25.24
                                                                    F    25.49
BAKER, MARK           15 PC SAN RAMON LIV    54.71   8    55.17 F5  P    26.35
                                                                    F    26.90
BECK, NICOLAS         15 PC ORINDA AQUATI    55.75  12    55.67 F6  P    26.15
                                                                    F    26.01
FISHER, BEN           15 PC FOG CITY HAMM    54.67   7    55.98 F7  P    25.57
                                                                    F    25.64
METCALF, SCOTT        16 PC ORINDA AQUATI    54.27   4    56.22 F8  P    25.29
                                                                    F    26.11

DIIULIO, ERIC         16 PC PALO ALTO SWI    53.86   1              P    25.60
CROWDER, BOBBY        16 PC SAN JOSE AQUA    53.98   2              P    25.24
CHILES, JUSTIN        16 PC ORINDA AQUATI    54.08   3              P    25.41
METCALF, SCOTT        16 PC ORINDA AQUATI    54.27   4              P    25.29
ORLANDO, ERIC         16 PC WEST COAST AQ    54.62   5              P    25.65
HUMPHREY, JOHN        16 PC ALMADEN SWIM     54.64   6              P    25.64
FISHER, BEN           15 PC FOG CITY HAMM    54.67   7              P    25.57
BAKER, MARK           15 PC SAN RAMON LIV    54.71   8              P    26.35
LEE, ERIC             16 PC MISSION SAN J    55.00   9              P    25.86
RAIMONDI, CHRIS       16 PC MISSION SAN J    55.38  10              P    26.08
DAVIS, PETER          15 PC PALO ALTO SWI    55.46  11              P    26.14
BECK, NICOLAS         15 PC ORINDA AQUATI    55.75  12              P    26.15
SCLAFANI, BERNABE     15 PC WEST COAST AQ    56.14  13              P    26.19
SCLAFANI, GABRIEL     16 PC WEST COAST AQ    56.46  14              P    26.70
TRAN, ARTHUR          16 PC MISSION SAN J    56.67  15              P    26.89
JACOBSON, PATRICK     15 PC CABRILLO THRE    56.77  16              P    26.17
BARRAZA, DENNIS       15 PC TERRAPINS SWI    57.57  17              P    26.81
GARDIN, CHARLIE       15 PC SAN JOSE AQUA    57.84  18              P    27.18
REINHARDT, WILL       15 PC PALO ALTO SWI    57.93  19              P    26.83
REGUCERA, AMADEUS     15 PC WEST COAST AQ    58.36  20              P    27.40
DISBROW, ZACH         15 PC ORINDA AQUATI    59.46  21              P    28.59
MORROW, KEVIN         15 PC TERRAPINS SWI    59.64  22              P    28.07
MORIN, BILLY          15 PC MORGAN HILL S  1:00.12  23              P    27.26
GREMBAN, PAT          16 PC SAN RAMON LIV  1:00.47  24              P    28.33
NICOLL, BRAD          16 PC WALNUT CREEK   1:00.67  25              P    28.24
TUNZI, GREG           16 PC SANTA ROSA NE  1:01.21  26              P    28.53
MOON, KIRK            15 PC FOG CITY HAMM  1:01.69  27              P    29.12
ARNDT, MATTHEW        15 PC SAN RAMON LIV  1:02.10  28              P    28.86
SURYOUTOMO, JASON     15 PC MISSION SAN J  1:02.19  29              P    29.06
ROGERS, MATT          16 PC WALNUT CREEK   1:02.49  30              P    29.68
YAMASAKI, KIMBALL     15 PC MISSION SAN J  1:02.50  31              P    29.14

============================================================================================================================
   EVENT   70                                    MENS    15-16   200 FLY                                     EVENT   70
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:49.79
 JR CHMPSHIP   1:54.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHILES, JUSTIN        16 PC ORINDA AQUATI  2:04.42   4  2:02.03 F1  P    27.36    59.22  1:32.25
                                                                    F    27.44    58.94  1:30.44
SCLAFANI, BERNABE     15 PC WEST COAST AQ  2:05.58   6  2:03.43 F2  P    28.20  1:00.15  1:33.35
                                                                    F    27.61    59.01  1:31.50

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   70                                    MENS    15-16   200 FLY                                     EVENT   70
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DOE, KEVIN            16 PC MISSION SAN J  2:04.66   5  2:05.62 F3  P    28.12    59.17  1:31.24
                                                                    F    29.21  1:01.43  1:34.55
WEBB, STEVE           15 PC PLEASANTON SE  2:08.31   8  2:09.02 F4  P    29.53  1:02.06  1:35.12
                                                                    F    29.39  1:02.30  1:35.68
SCLAFANI, GABRIEL     16 PC WEST COAST AQ  2:08.14   7  2:09.43 F5  P    29.06  1:01.14  1:34.59
                                                                    F    28.57  1:01.06  1:34.90
MORIN, BILLY          15 PC MORGAN HILL S  2:11.30  11  2:11.35 F6  P    28.40  1:01.74  1:36.64
                                                                    F    28.25  1:00.86  1:35.32
HESSLER, JOHN         15 PC SANTA CLARA S  2:10.13  10          F   P    28.59  1:01.18  1:34.99
DESENNA, MARIO        15 PC VALLEJO AQUAT  2:14.14  13          F   P    29.69  1:04.13  1:39.58

DIIULIO, ERIC         16 PC PALO ALTO SWI  1:53.87   1              P    26.60    55.23  1:25.11
HUMPHREY, JOHN        16 PC ALMADEN SWIM   1:59.90   2              P    26.66    56.56  1:28.01
ORLANDO, ERIC         16 PC WEST COAST AQ  2:01.44   3              P    26.78    58.03  1:29.99
CHILES, JUSTIN        16 PC ORINDA AQUATI  2:04.42   4              P    27.36    59.22  1:32.25
DOE, KEVIN            16 PC MISSION SAN J  2:04.66   5              P    28.12    59.17  1:31.24
SCLAFANI, BERNABE     15 PC WEST COAST AQ  2:05.58   6              P    28.20  1:00.15  1:33.35
SCLAFANI, GABRIEL     16 PC WEST COAST AQ  2:08.14   7              P    29.06  1:01.14  1:34.59
WEBB, STEVE           15 PC PLEASANTON SE  2:08.31   8              P    29.53  1:02.06  1:35.12
DUNN, THOMAS          16 PC MORGAN HILL S  2:08.57   9              P    28.68  1:00.85  1:34.62
MORIN, BILLY          15 PC MORGAN HILL S  2:11.30  11              P    28.40  1:01.74  1:36.64
DAVIS, PETER          15 PC PALO ALTO SWI  2:11.93  12              P    29.38  1:02.83  1:38.94
ARNDT, MATTHEW        15 PC SAN RAMON LIV  2:14.78  14              P    30.59  1:05.43  1:41.25
DISBROW, ZACH         15 PC ORINDA AQUATI  2:15.50  15              P    30.46  1:05.81  1:40.53
YAMASAKI, KIMBALL     15 PC MISSION SAN J  2:18.01  16              P    30.97  1:05.54  1:42.54
SURYOUTOMO, JASON     15 PC MISSION SAN J  2:18.57  17              P    30.42  1:04.72  1:41.82
RUST, NATE            15 PC SEBASTAPOL SE  2:18.62  18              P    31.12  1:07.15  1:42.92
NICOLL, BRAD          16 PC WALNUT CREEK    DQUED                   P    29.24  1:04.54  1:40.59

============================================================================================================================
   EVENT    4                                    MENS    15-16   200 I.M.                                    EVENT    4
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:51.49
 JR CHMPSHIP   1:56.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHILES, JUSTIN        16 PC ORINDA AQUATI  2:00.18   2  1:58.65 F1  P    25.45    57.05  1:33.02
                                                                    F    25.18    56.48  1:32.74
HUMPHREY, JOHN        16 PC ALMADEN SWIM   2:02.53   3  1:58.96 F2  P    26.13    57.26  1:33.07
                                                                    F    25.83    56.19  1:31.59
CROWDER, BOBBY        16 PC SAN JOSE AQUA  1:59.74   1  2:00.41 F3  P    25.34    54.92  1:31.13
                                                                    F    25.23    54.14  1:31.32
FISHER, BEN           15 PC FOG CITY HAMM  2:04.60   6  2:03.81 F4  P    25.85    57.08  1:36.54
                                                                    F    26.82    57.23  1:36.07
REINHARDT, WILL       15 PC PALO ALTO SWI  2:03.23   5  2:03.97 F5  P    26.48    57.83  1:35.36
                                                                    F    26.39    58.08  1:37.70
REGUCERA, AMADEUS     15 PC WEST COAST AQ  2:07.07   9  2:06.87 F6  P    27.19    59.72  1:38.35
                                                                    F    27.97  1:00.42  1:38.21
DUNN, THOMAS          16 PC MORGAN HILL S  2:06.11   7  2:08.06 F7  P    28.08  1:00.98  1:36.73
                                                                    F    28.32  1:01.99  1:38.78
BECK, NICOLAS         15 PC ORINDA AQUATI  2:06.63   8  2:09.03 F8  P    26.73  1:00.46  1:38.49
                                                                    F    27.38  1:00.71  1:40.08

CROWDER, BOBBY        16 PC SAN JOSE AQUA  1:59.74   1              P    25.34    54.92  1:31.13
CHILES, JUSTIN        16 PC ORINDA AQUATI  2:00.18   2              P    25.45    57.05  1:33.02
HUMPHREY, JOHN        16 PC ALMADEN SWIM   2:02.53   3              P    26.13    57.26  1:33.07
BARRAZA, DENNIS       15 PC TERRAPINS SWI  2:03.14   4              P    26.44    58.28  1:35.14
REINHARDT, WILL       15 PC PALO ALTO SWI  2:03.23   5              P    26.48    57.83  1:35.36
FISHER, BEN           15 PC FOG CITY HAMM  2:04.60   6              P    25.85    57.08  1:36.54

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    4                                    MENS    15-16   200 I.M.                                    EVENT    4
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DUNN, THOMAS          16 PC MORGAN HILL S  2:06.11   7              P    28.08  1:00.98  1:36.73
BECK, NICOLAS         15 PC ORINDA AQUATI  2:06.63   8              P    26.73  1:00.46  1:38.49
REGUCERA, AMADEUS     15 PC WEST COAST AQ  2:07.07   9              P    27.19    59.72  1:38.35
SCLAFANI, BERNABE     15 PC WEST COAST AQ  2:07.08  10              P    27.37    59.61  1:38.47
PORTEOUS, GARRETT     15 PC WALNUT CREEK   2:07.61  11              P    27.17  1:00.31  1:39.47
ROTHWAY, MATHEW       16 PC WALNUT CREEK   2:08.59  12              P    28.46  1:00.96  1:38.49
MORIN, BILLY          15 PC MORGAN HILL S  2:09.87  13              P    27.61  1:00.68  1:39.05
WEBB, STEVE           15 PC PLEASANTON SE  2:10.17  14              P    29.07  1:03.68  1:40.20
MRSNY, CAMERON        15 PC SOLO SWIM CLU  2:11.91  15              P    29.14  1:02.29  1:41.01
SCLAFANI, GABRIEL     16 PC WEST COAST AQ  2:12.18  16              P    26.83  1:00.64  1:42.77
PORTEOUS, BRENT       15 PC WALNUT CREEK   2:12.33  17              P    28.42  1:01.02  1:41.24
YAMAMOTO, TOSHIO      16 PC SAN RAMON LIV  2:12.58  18              P    30.54  1:03.89  1:42.77
PARRISH, JAMES        16 PC SAN RAMON LIV  2:12.83  19              P    28.49  1:03.57  1:41.36
LEE, KENNY            16 PC OAKLAND BARRA  2:14.17  20              P    28.54  1:04.69  1:42.39
MECOZZI, VINCE        16 PC SAN RAMON LIV  2:14.55  21              P    30.17  1:05.32  1:44.60
DESENNA, MARIO        15 PC VALLEJO AQUAT  2:14.92  22              P    28.87  1:03.35  1:44.53
TOSCO, SONNY          15 PC WEST COAST AQ  2:16.97  23              P    29.33  1:06.00  1:43.84
RUST, NATE            15 PC SEBASTAPOL SE  2:17.13  24              P    29.86  1:05.90  1:46.94
TUNZI, GREG           16 PC SANTA ROSA NE  2:19.80  25              P    28.97  1:07.10  1:47.20
YAMASAKI, KIMBALL     15 PC MISSION SAN J  2:19.97  26              P    30.10  1:08.52  1:48.03
BAKER, MARK           15 PC SAN RAMON LIV   DQUED                   P    27.19  1:00.89  1:39.78

============================================================================================================================
   EVENT   80                                    MENS    15-16   400 I.M.                                    EVENT   80
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:58.49
 JR CHMPSHIP   4:08.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DIIULIO, ERIC         16 PC PALO ALTO SWI  4:16.16   4  3:56.81 F1  P    28.66  1:00.27  1:34.32  2:07.48  2:43.41  3:20.02  3:50.15
                                                                    F    26.01    55.23  1:25.84  1:55.89  2:29.87  3:03.59  3:30.44
CHILES, JUSTIN        16 PC ORINDA AQUATI  4:16.13   3  4:20.25 F2  P    27.90    59.86  1:33.88  2:06.79  2:44.01  3:21.50  3:50.30
                                                                    F    27.13    58.92  1:32.56  2:05.12  2:43.81  3:23.10  3:52.14
METCALF, SCOTT        16 PC ORINDA AQUATI  4:14.93   1  4:23.11 F3  P    27.52    58.40  1:29.11  1:59.79  2:37.65  3:16.61  3:46.70
                                                                    F    27.59  1:00.90  1:32.80  2:04.54  2:45.68  3:27.22  3:56.20
RAIMONDI, CHRIS       16 PC MISSION SAN J  4:19.67   5  4:23.35 F4  P    28.53  1:01.45  1:32.91  2:03.97  2:43.48  3:22.45  3:51.56
                                                                    F    28.62  1:01.63  1:34.94  2:07.51  2:47.72  3:26.71  3:56.14
DOE, KEVIN            16 PC MISSION SAN J  4:27.68  10  4:25.66 F5  P    28.79  1:01.13  1:37.23  2:13.23  2:49.30  3:25.28  3:57.03
                                                                    F    29.32  1:01.94  1:37.91  2:12.79  2:48.13  3:24.21  3:55.45
SKOWRONSKI, MICHAEL   16 PC PALO ALTO SWI  4:25.39   7  4:37.11 F6  P    28.11  1:00.89  1:35.45  2:09.44  2:46.98  3:25.03  3:55.48
                                                                    F    28.09  1:02.14  1:37.76  2:12.43  2:51.67  3:33.06  4:05.90
REGUCERA, AMADEUS     15 PC WEST COAST AQ  4:26.58   8   DQUED  F   P    28.88  1:01.46  1:37.00  2:11.30  2:49.03  3:27.26  3:56.99
                                                                    F    28.27  1:00.87  1:35.95  2:10.12  2:48.49  3:27.65  3:57.01
SCLAFANI, BERNABE     15 PC WEST COAST AQ  4:29.27  11   DQUED  F   P    28.95  1:01.74  1:36.51  2:10.62  2:49.80  3:29.36  3:59.70

METCALF, SCOTT        16 PC ORINDA AQUATI  4:14.93   1              P    27.52    58.40  1:29.11  1:59.79  2:37.65  3:16.61  3:46.70
HUMPHREY, JOHN        16 PC ALMADEN SWIM   4:15.42   2              P    26.92    57.74  1:30.37  2:02.90  2:39.42  3:15.93  3:45.96
CHILES, JUSTIN        16 PC ORINDA AQUATI  4:16.13   3              P    27.90    59.86  1:33.88  2:06.79  2:44.01  3:21.50  3:50.30
DIIULIO, ERIC         16 PC PALO ALTO SWI  4:16.16   4              P    28.66  1:00.27  1:34.32  2:07.48  2:43.41  3:20.02  3:50.15
RAIMONDI, CHRIS       16 PC MISSION SAN J  4:19.67   5              P    28.53  1:01.45  1:32.91  2:03.97  2:43.48  3:22.45  3:51.56
DUNN, THOMAS          16 PC MORGAN HILL S  4:22.18   6              P    28.33  1:01.13  1:35.90  2:09.57  2:45.98  3:22.64  3:52.72
SKOWRONSKI, MICHAEL   16 PC PALO ALTO SWI  4:25.39   7              P    28.11  1:00.89  1:35.45  2:09.44  2:46.98  3:25.03  3:55.48
REGUCERA, AMADEUS     15 PC WEST COAST AQ  4:26.58   8              P    28.88  1:01.46  1:37.00  2:11.30  2:49.03  3:27.26  3:56.99
BAKER, MARK           15 PC SAN RAMON LIV  4:27.25   9              P    28.33  1:00.05  1:35.75  2:10.24  2:49.78  3:30.07  3:59.21
DOE, KEVIN            16 PC MISSION SAN J  4:27.68  10              P    28.79  1:01.13  1:37.23  2:13.23  2:49.30  3:25.28  3:57.03
SCLAFANI, BERNABE     15 PC WEST COAST AQ  4:29.27  11              P    28.95  1:01.74  1:36.51  2:10.62  2:49.80  3:29.36  3:59.70
WEBB, STEVE           15 PC PLEASANTON SE  4:30.09  12              P    29.34  1:02.20  1:38.05  2:13.02  2:50.88  3:28.50  4:00.20
REINHARDT, WILL       15 PC PALO ALTO SWI  4:34.83  13              P    28.69  1:02.87  1:37.69  2:12.85  2:52.48  3:33.58  4:04.65
MORIN, BILLY          15 PC MORGAN HILL S  4:36.13  14              P    28.21  1:01.77  1:38.41  2:13.43  2:53.59  3:33.90  4:05.33

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   80                                    MENS    15-16   400 I.M.                                    EVENT   80
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROTHWAY, MATHEW       16 PC WALNUT CREEK   4:36.76  15              P    30.69  1:06.18  1:41.85  2:15.92  2:54.79  3:34.05  4:06.64
PARRISH, JAMES        16 PC SAN RAMON LIV  4:37.61  16              P    30.20  1:04.90  1:41.02  2:18.10  2:56.48  3:35.48  4:07.72
MECOZZI, VINCE        16 PC SAN RAMON LIV  4:39.93  17              P    30.75  1:06.37  1:42.95  2:19.70  2:59.49  3:38.93  4:10.05
MRSNY, CAMERON        15 PC SOLO SWIM CLU  4:40.18  18              P    29.79  1:04.61  1:39.77  2:14.26  2:54.66  3:35.79  4:08.14
DESENNA, MARIO        15 PC VALLEJO AQUAT  4:44.26  19              P    30.01  1:04.14  1:42.34  2:18.96  3:00.92  3:42.00  4:13.35
YAMASAKI, KIMBALL     15 PC MISSION SAN J  4:49.13  20              P    30.10  1:04.48  1:42.60  2:18.67  3:00.94  3:43.19  4:17.08
ARNDT, MATTHEW        15 PC SAN RAMON LIV  4:49.44  21              P    30.36  1:06.23  1:45.33  2:23.06  3:03.82  3:44.92  4:18.05
MIYASAKI, AARON       16 PC TERRAPINS SWI  4:50.76  22              P    29.95  1:04.77  1:44.25  2:23.78  3:01.83  3:41.32  4:16.10
YANG, EUGENE          15 PC WEST COAST AQ  4:52.59  23              P    30.60  1:06.25  1:44.03  2:21.71  3:03.58  3:45.67  4:19.88
TOSCO, SONNY          15 PC WEST COAST AQ  5:00.48  24              P    32.12  1:09.28  1:50.13  2:29.39  3:09.49  3:50.55  4:26.67

============================================================================================================================
   EVENT  118                                    MENS    17-18   50 FREE                                     EVENT  118
============================================================================================================================
    NATIONAL     20.69
 JR CHMPSHIP     21.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ABERCROMBIE, JOHN     17 PC UNATTACHED PA    21.91   1    22.01 F1
SKRUZNY, JINDRA       18 PC WALNUT CREEK     22.63   4    22.60 F2
DRUCKER, ADAM         18 PC ORINDA AQUATI    22.42   3    22.66 F3
BLACK, DAVID          18 PC ORINDA AQUATI    22.73   6    22.66 F3
AGUILAR, ERIC         17 PC MISSION SAN J    22.34   2    22.83 F5
KELLY, GAVIN          17 PC PALO ALTO SWI    23.00   9    22.89 F6
PATHAK, ANUPAM        17 PC PALO ALTO SWI    22.81   7    23.07 F7
BENTON, KEVIN         18 PC WALNUT CREEK     22.89   8    23.21 F8

ABERCROMBIE, JOHN     17 PC UNATTACHED PA    21.91   1
AGUILAR, ERIC         17 PC MISSION SAN J    22.34   2
DRUCKER, ADAM         18 PC ORINDA AQUATI    22.42   3
SKRUZNY, JINDRA       18 PC WALNUT CREEK     22.63   4
SIMON, BRETT          17 PC MID PENINSULA    22.66   5
BLACK, DAVID          18 PC ORINDA AQUATI    22.73   6
PATHAK, ANUPAM        17 PC PALO ALTO SWI    22.81   7
BENTON, KEVIN         18 PC WALNUT CREEK     22.89   8
KELLY, GAVIN          17 PC PALO ALTO SWI    23.00   9
MARKOVIC, GREG        17 PC AGCC OSPREY      23.87  10
MAIN, ANDREW          17 PC FOG CITY HAMM    23.88  11
MCDONALD, JAMIE       17 PC FOG CITY HAMM    24.00  12
COUGHLAN, BRIAN       17 PC ORINDA AQUATI    24.16  13
BLUM, BEN             17 PC OAKLAND BARRA    24.23  14
ROTHWAY, TRAVIS       17 PC WALNUT CREEK     24.45  15
BILOVSKY-MUNIZ, JONAH 17 PC GOLDEN BEAR S    24.88  16
PADILLA, IVAN         17 PC PALO ALTO SWI    25.01  17
ROUSSEL, STEPHAN      18 PC WEST COAST AQ    25.61  18

============================================================================================================================
   EVENT   26                                    MENS    17-18   100 FREE                                    EVENT   26
============================================================================================================================
    NATIONAL     45.19
 JR CHMPSHIP     47.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ABERCROMBIE, JOHN     17 PC UNATTACHED PA    47.19   1    47.32 F1  P    22.93
                                                                    F    22.94
GAWLICK, CRAIG        18 PC ALMADEN SWIM     50.02   2    49.59 F2  P    23.97
                                                                    F    24.22

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   26                                    MENS    17-18   100 FREE                                    EVENT   26
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SKRUZNY, JINDRA       18 PC WALNUT CREEK     50.10   3    49.61 F3  P    23.91
                                                                    F    24.00
BLACK, DAVID          18 PC ORINDA AQUATI    51.53   4    51.32 F4  P    24.49
                                                                    F    24.10
PEARSON, SCOTT        18 PC SAN RAMON LIV    51.90   5    53.00 F5  P    25.30
                                                                    F    26.07
SUCHOMEL, F.J.        17 PC MORGAN HILL S    52.82   9    53.05 F6  P    25.30
                                                                    F    25.96
COUGHLAN, BRIAN       17 PC ORINDA AQUATI    51.94   6    53.28 F7  P    25.40
                                                                    F    25.26
BLUM, BEN             17 PC OAKLAND BARRA    53.92  10    53.74 F8  P    25.84
                                                                    F    25.92

ABERCROMBIE, JOHN     17 PC UNATTACHED PA    47.19   1              P    22.93
GAWLICK, CRAIG        18 PC ALMADEN SWIM     50.02   2              P    23.97
SKRUZNY, JINDRA       18 PC WALNUT CREEK     50.10   3              P    23.91
BLACK, DAVID          18 PC ORINDA AQUATI    51.53   4              P    24.49
PEARSON, SCOTT        18 PC SAN RAMON LIV    51.90   5              P    25.30
COUGHLAN, BRIAN       17 PC ORINDA AQUATI    51.94   6              P    25.40
MAIN, ANDREW          17 PC FOG CITY HAMM    52.52   7              P    25.03
DESENNA, THOMAS       17 PC VALLEJO AQUAT    52.73   8              P    25.44
SUCHOMEL, F.J.        17 PC MORGAN HILL S    52.82   9              P    25.30
BLUM, BEN             17 PC OAKLAND BARRA    53.92  10              P    25.84
ROUSSEL, STEPHAN      18 PC WEST COAST AQ    54.63  11              P    26.15
MARKOVIC, GREG        17 PC AGCC OSPREY      56.10  12              P    25.69
BILOVSKY-MUNIZ, JONAH 17 PC GOLDEN BEAR S    56.69  13              P    26.37
HESSLER, MARK         17 PC SANTA CLARA S    57.88  14              P    27.39
BENTON, KEVIN         18 PC WALNUT CREEK   NO SHOW
PADILLA, IVAN         17 PC PALO ALTO SWI   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   98                                    MENS    17-18   200 FREE                                    EVENT   98
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:39.19
 JR CHMPSHIP   1:43.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BENDETSEN, CAM        18 PC PALO ALTO SWI  1:52.83   6  1:47.87 F1  P    26.71    55.83  1:24.56
                                                                    F    25.69    53.34  1:20.98
AGUILAR, ERIC         17 PC MISSION SAN J  1:46.27   2  1:48.76 F2  P    25.38    52.51  1:19.54
                                                                    F    24.91    52.61  1:21.19
PATHAK, ANUPAM        17 PC PALO ALTO SWI  1:51.06   5  1:53.51 F3  P    25.58    53.61  1:22.68
                                                                    F    26.75    55.83  1:24.91
DRUCKER, ADAM         18 PC ORINDA AQUATI  1:54.58   8  1:54.52 F4  P    25.78    54.44  1:24.52
                                                                    F    26.27    55.94  1:25.72
CAIRE, JUSTINIAN      17 PC PALO ALTO SWI  2:00.75  12  2:00.86 F5  P    27.61    57.66  1:29.46
                                                                    F    28.12    58.42  1:29.40
ROUSSEL, STEPHAN      18 PC WEST COAST AQ  2:01.20  13  2:02.90 F6  P    27.59    57.38  1:29.15
                                                                    F    29.15  1:01.54  1:32.66
BENTON, KEVIN         18 PC WALNUT CREEK   1:56.36  10   DQUED  F   P    27.50    57.43  1:27.49
COUGHLAN, BRIAN       17 PC ORINDA AQUATI  1:56.93  11   DQUED  F   P    27.40    57.27  1:27.57

KELLY, GAVIN          17 PC PALO ALTO SWI  1:45.16   1              P    25.14    52.09  1:18.76
AGUILAR, ERIC         17 PC MISSION SAN J  1:46.27   2              P    25.38    52.51  1:19.54
COBLE, CHRISTOPHER    17 PC MISSION SAN J  1:47.62   3              P    26.22    53.84  1:20.60
GAWLICK, CRAIG        18 PC ALMADEN SWIM   1:49.04   4              P    25.59    53.23  1:21.28
PATHAK, ANUPAM        17 PC PALO ALTO SWI  1:51.06   5              P    25.58    53.61  1:22.68
BENDETSEN, CAM        18 PC PALO ALTO SWI  1:52.83   6              P    26.71    55.83  1:24.56
GONZALES, CRAIG       17 PC MONTEREY BAY   1:53.37   7              P    25.94    54.46  1:24.18

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   98                                    MENS    17-18   200 FREE                                    EVENT   98
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DRUCKER, ADAM         18 PC ORINDA AQUATI  1:54.58   8              P    25.78    54.44  1:24.52
SUCHOMEL, F.J.        17 PC MORGAN HILL S  1:56.24   9              P    26.99    56.71  1:26.82
BENTON, KEVIN         18 PC WALNUT CREEK   1:56.36  10              P    27.50    57.43  1:27.49
COUGHLAN, BRIAN       17 PC ORINDA AQUATI  1:56.93  11              P    27.40    57.27  1:27.57
CAIRE, JUSTINIAN      17 PC PALO ALTO SWI  2:00.75  12              P    27.61    57.66  1:29.46
ROUSSEL, STEPHAN      18 PC WEST COAST AQ  2:01.20  13              P    27.59    57.38  1:29.15

============================================================================================================================
   EVENT   62                                    MENS    17-18   500 FREE                                    EVENT   62
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:28.39
 JR CHMPSHIP   4:39.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KELLY, GAVIN          17 PC PALO ALTO SWI  4:49.23   1  4:42.02 F1  P    27.70    57.47  1:27.27  1:57.16  2:26.60  2:55.79  3:24.58
                                                                       3:53.11  4:21.50
                                                                    F    26.73    55.66  1:24.40  1:53.13  2:22.15  2:50.39  3:18.98
                                                                       3:47.31  4:14.88
BENDETSEN, CAM        18 PC PALO ALTO SWI  5:00.75   3  4:43.52 F2  P    27.79    58.90  1:30.16  2:01.45  2:32.66  3:04.05  3:35.11
                                                                       4:03.98  4:31.07
                                                                    F    26.46    54.74  1:23.34  1:52.18  2:21.36  2:50.56  3:18.90
                                                                       3:47.32  4:15.62
PATHAK, ANUPAM        17 PC PALO ALTO SWI  5:03.68   4  5:00.75 F3  P    27.50    57.60  1:28.02  1:58.58  2:29.51  3:00.78  3:32.39
                                                                       4:03.56  4:34.44
                                                                    F    27.89    57.69  1:27.90  1:58.33  2:29.19  2:59.85  3:30.44
                                                                       4:01.33  4:31.56
CAIRE, JUSTINIAN      17 PC PALO ALTO SWI  5:24.12   9  5:10.33 F4  P    28.66    59.47  1:31.98  2:04.71  2:38.83  3:13.09  3:45.47
                                                                       4:19.09  4:49.25
                                                                    F    27.95    58.47  1:29.88  2:01.48  2:33.51  3:05.07  3:36.37
                                                                       4:07.78  4:39.44
HALL, NATHAN          17 PC SANTA ROSA NE  5:14.96   7  5:11.68 F5  P    28.41    59.68  1:31.34  2:03.51  2:35.81  3:07.82  3:40.07
                                                                       4:12.13  4:43.99
                                                                    F    27.73    57.98  1:29.04  2:00.45  2:32.03  3:04.11  3:36.21
                                                                       4:08.59  4:40.63
GEREN, JOE            17 PC WEST COAST AQ  5:16.28   8  5:12.69 F6  P    28.56    59.59  1:30.84  2:02.10  2:33.35  3:04.65  3:36.49
                                                                       4:08.04  4:41.98
                                                                    F    27.95    58.88  1:30.34  2:02.12  2:33.37  3:05.16  3:37.33
                                                                       4:09.54  4:42.10
ROUSSEL, STEPHAN      18 PC WEST COAST AQ  5:27.84  10  5:30.53 F7  P    28.80  1:00.97  1:33.69  2:07.11  2:39.95  3:13.64  3:46.59
                                                                       4:20.57  4:54.36
                                                                    F    27.64    58.96  1:31.51  2:04.87  2:38.79  3:12.52  3:47.08
                                                                       4:22.17  4:56.56

KELLY, GAVIN          17 PC PALO ALTO SWI  4:49.23   1              P    27.70    57.47  1:27.27  1:57.16  2:26.60  2:55.79  3:24.58
                                                                       3:53.11  4:21.50
AGUILAR, ERIC         17 PC MISSION SAN J  4:50.94   2              P    26.82    57.06  1:26.83  1:56.73  2:26.18  2:55.60  3:25.15
                                                                       3:54.80  4:23.67
BENDETSEN, CAM        18 PC PALO ALTO SWI  5:00.75   3              P    27.79    58.90  1:30.16  2:01.45  2:32.66  3:04.05  3:35.11
                                                                       4:03.98  4:31.07
PATHAK, ANUPAM        17 PC PALO ALTO SWI  5:03.68   4              P    27.50    57.60  1:28.02  1:58.58  2:29.51  3:00.78  3:32.39
                                                                       4:03.56  4:34.44
DESENNA, THOMAS       17 PC VALLEJO AQUAT  5:07.38   5              P    27.27    57.23  1:28.05  1:59.23  2:30.77  3:02.11  3:33.85
                                                                       4:05.48  4:36.96
BROWN, STEVE          18 PC PALO ALTO SWI  5:11.11   6              P    28.91  1:00.57  1:32.63  2:05.25  2:37.03  3:08.52  3:39.53
                                                                       4:10.40  4:41.11
HALL, NATHAN          17 PC SANTA ROSA NE  5:14.96   7              P    28.41    59.68  1:31.34  2:03.51  2:35.81  3:07.82  3:40.07
                                                                       4:12.13  4:43.99
GEREN, JOE            17 PC WEST COAST AQ  5:16.28   8              P    28.56    59.59  1:30.84  2:02.10  2:33.35  3:04.65  3:36.49
                                                                       4:08.04  4:41.98

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   62                                    MENS    17-18   500 FREE                                    EVENT   62
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CAIRE, JUSTINIAN      17 PC PALO ALTO SWI  5:24.12   9              P    28.66    59.47  1:31.98  2:04.71  2:38.83  3:13.09  3:45.47
                                                                       4:19.09  4:49.25
ROUSSEL, STEPHAN      18 PC WEST COAST AQ  5:27.84  10              P    28.80  1:00.97  1:33.69  2:07.11  2:39.95  3:13.64  3:46.59
                                                                       4:20.57  4:54.36

============================================================================================================================
   EVENT   16                                    MENS    17-18   100 BACK                                    EVENT   16
============================================================================================================================
    NATIONAL     50.79
 JR CHMPSHIP     53.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BENDETSEN, CAM        18 PC PALO ALTO SWI    56.63   1    55.73 F1  P    27.86
                                                                    F    27.45
FORD, JESSE           17 PC VALLEJO AQUAT    57.40   2    57.27 F2  P    28.04
                                                                    F    28.03
HESSLER, MARK         17 PC SANTA CLARA S    57.59   3    57.93 F3  P    28.21
                                                                    F    28.47
PEARSON, SCOTT        18 PC SAN RAMON LIV  1:00.85   4  1:01.50 F4  P    30.36
                                                                    F    30.38
GEREN, JOE            17 PC WEST COAST AQ  1:05.24   9  1:03.33 F5  P    31.98
                                                                    F    30.66
BROWN, STEVE          18 PC PALO ALTO SWI  1:04.41   8  1:03.84 F6  P    32.07
                                                                    F    31.26
PADILLA, IVAN         17 PC PALO ALTO SWI  1:03.63   7  1:04.01 F7  P    30.29
                                                                    F    30.51
BLUM, BEN             17 PC OAKLAND BARRA  1:01.45   6   DQUED  F   P    30.51

BENDETSEN, CAM        18 PC PALO ALTO SWI    56.63   1              P    27.86
FORD, JESSE           17 PC VALLEJO AQUAT    57.40   2              P    28.04
HESSLER, MARK         17 PC SANTA CLARA S    57.59   3              P    28.21
PEARSON, SCOTT        18 PC SAN RAMON LIV  1:00.85   4              P    30.36
DESENNA, THOMAS       17 PC VALLEJO AQUAT  1:01.26   5              P    29.44
BLUM, BEN             17 PC OAKLAND BARRA  1:01.45   6              P    30.51
PADILLA, IVAN         17 PC PALO ALTO SWI  1:03.63   7              P    30.29
BROWN, STEVE          18 PC PALO ALTO SWI  1:04.41   8              P    32.07
GEREN, JOE            17 PC WEST COAST AQ  1:05.24   9              P    31.98

============================================================================================================================
   EVENT   52                                    MENS    17-18   200 BACK                                    EVENT   52
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:49.29
 JR CHMPSHIP   1:54.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

COBLE, CHRISTOPHER    17 PC MISSION SAN J  1:55.57   1  1:59.28 F1  P    27.86    57.13  1:26.42
                                                                    F    29.04    59.76  1:30.04
GONZALES, CRAIG       17 PC MONTEREY BAY   2:03.98   5  2:01.23 F2  P    29.70  1:01.08  1:32.12
                                                                    F    28.99  1:00.22  1:30.76
PATHAK, ANUPAM        17 PC PALO ALTO SWI  2:03.72   4  2:03.78 F3  P    28.37    59.49  1:31.66
                                                                    F    30.22  1:02.08  1:33.34
HESSLER, MARK         17 PC SANTA CLARA S  2:04.38   6  2:03.93 F4  P    30.12  1:01.51  1:33.22
                                                                    F    29.73  1:00.54  1:32.30
FORD, JESSE           17 PC VALLEJO AQUAT  2:06.97   8  2:08.38 F5  P    29.73  1:01.33  1:34.09
                                                                    F    30.42  1:02.60  1:35.52
SUCHOMEL, F.J.        17 PC MORGAN HILL S  2:05.87   7  2:09.25 F6  P    29.84  1:01.43  1:33.70
                                                                    F    30.97  1:03.52  1:36.44

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   52                                    MENS    17-18   200 BACK                                    EVENT   52
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PADILLA, IVAN         17 PC PALO ALTO SWI  2:19.22  10  2:19.28 F7  P    31.54  1:06.56  1:42.77
                                                                    F    31.87  1:07.32  1:43.42
GEREN, JOE            17 PC WEST COAST AQ  2:17.35   9   DQUED  F   P    32.85  1:07.70  1:42.61
                                                                    F    32.12  1:05.49  1:37.52

COBLE, CHRISTOPHER    17 PC MISSION SAN J  1:55.57   1              P    27.86    57.13  1:26.42
BENDETSEN, CAM        18 PC PALO ALTO SWI  2:00.20   2              P    29.79  1:00.61  1:30.23
KELLY, GAVIN          17 PC PALO ALTO SWI  2:01.48   3              P    28.80    59.60  1:30.30
PATHAK, ANUPAM        17 PC PALO ALTO SWI  2:03.72   4              P    28.37    59.49  1:31.66
GONZALES, CRAIG       17 PC MONTEREY BAY   2:03.98   5              P    29.70  1:01.08  1:32.12
HESSLER, MARK         17 PC SANTA CLARA S  2:04.38   6              P    30.12  1:01.51  1:33.22
SUCHOMEL, F.J.        17 PC MORGAN HILL S  2:05.87   7              P    29.84  1:01.43  1:33.70
FORD, JESSE           17 PC VALLEJO AQUAT  2:06.97   8              P    29.73  1:01.33  1:34.09
GEREN, JOE            17 PC WEST COAST AQ  2:17.35   9              P    32.85  1:07.70  1:42.61
PADILLA, IVAN         17 PC PALO ALTO SWI  2:19.22  10              P    31.54  1:06.56  1:42.77
ROUSSEL, STEPHAN      18 PC WEST COAST AQ  2:27.96  11              P    34.13  1:10.73  1:48.91

============================================================================================================================
   EVENT   36                                    MENS    17-18   100 BREAST                                  EVENT   36
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.59
 JR CHMPSHIP     59.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BENDETSEN, CAM        18 PC PALO ALTO SWI  1:03.13   2    59.48 F1  P    31.81
                                                                    F    28.32
BLACK, DAVID          18 PC ORINDA AQUATI  1:02.91   1  1:01.50 F2  P    29.90
                                                                    F    29.31
GAWLICK, CRAIG        18 PC ALMADEN SWIM   1:03.22   3  1:02.35 F3  P    30.04
                                                                    F    30.07
FORD, JESSE           17 PC VALLEJO AQUAT  1:03.43   4  1:03.99 F4  P    30.32
                                                                    F    30.17
ROTHWAY, TRAVIS       17 PC WALNUT CREEK   1:04.09   5  1:04.57 F5  P    30.88
                                                                    F    30.91
GEREN, JOE            17 PC WEST COAST AQ  1:17.34   6  1:14.67 F6  P    36.39
                                                                    F    35.27

BLACK, DAVID          18 PC ORINDA AQUATI  1:02.91   1              P    29.90
BENDETSEN, CAM        18 PC PALO ALTO SWI  1:03.13   2              P    31.81
GAWLICK, CRAIG        18 PC ALMADEN SWIM   1:03.22   3              P    30.04
FORD, JESSE           17 PC VALLEJO AQUAT  1:03.43   4              P    30.32
ROTHWAY, TRAVIS       17 PC WALNUT CREEK   1:04.09   5              P    30.88
GEREN, JOE            17 PC WEST COAST AQ  1:17.34   6              P    36.39
TKALCEVIC, MIKE       17 PC PALO ALTO SWI  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT  108                                    MENS    17-18   200 BREAST                                  EVENT  108
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:02.59
 JR CHMPSHIP   2:09.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BENDETSEN, CAM        18 PC PALO ALTO SWI  2:07.27   1  2:13.07 F1  P    29.80  1:01.92  1:34.47
                                                                    F    31.59  1:06.84  1:40.23
ROTHWAY, TRAVIS       17 PC WALNUT CREEK   2:17.74   3  2:15.95 F2  P    32.08  1:06.76  1:42.40
                                                                    F    31.47  1:05.98  1:41.00
MAIN, ANDREW          17 PC FOG CITY HAMM  2:22.13   6  2:19.91 F3  P    31.17  1:07.59  1:44.78
                                                                    F    30.91  1:06.06  1:42.74

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  108                                    MENS    17-18   200 BREAST                                  EVENT  108
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BLACK, DAVID          18 PC ORINDA AQUATI  2:18.01   4  2:22.27 F4  P    30.35  1:04.92  1:41.53
                                                                    F    31.85  1:08.54  1:46.18
DRUCKER, ADAM         18 PC ORINDA AQUATI  2:25.42   7  2:25.12 F5  P    33.21  1:10.28  1:47.95
                                                                    F    32.65  1:09.99  1:47.87
CAIRE, JUSTINIAN      17 PC PALO ALTO SWI  2:28.25   9  2:40.42 F6  P    33.54  1:11.50  1:49.57
                                                                    F    35.86  1:16.53  1:58.62
GEREN, JOE            17 PC WEST COAST AQ  2:44.57  10   DQUED  F   P    36.05  1:17.82  2:00.89
                                                                    F    33.80  1:11.53  1:50.74

BENDETSEN, CAM        18 PC PALO ALTO SWI  2:07.27   1              P    29.80  1:01.92  1:34.47
GAWLICK, CRAIG        18 PC ALMADEN SWIM   2:14.90   2              P    30.88  1:04.45  1:39.48
ROTHWAY, TRAVIS       17 PC WALNUT CREEK   2:17.74   3              P    32.08  1:06.76  1:42.40
BLACK, DAVID          18 PC ORINDA AQUATI  2:18.01   4              P    30.35  1:04.92  1:41.53
SIMON, BRETT          17 PC MID PENINSULA  2:18.83   5              P    29.39  1:03.50  1:40.33
MAIN, ANDREW          17 PC FOG CITY HAMM  2:22.13   6              P    31.17  1:07.59  1:44.78
DRUCKER, ADAM         18 PC ORINDA AQUATI  2:25.42   7              P    33.21  1:10.28  1:47.95
SUCHOMEL, F.J.        17 PC MORGAN HILL S  2:26.52   8              P    33.01  1:09.95  1:48.54
CAIRE, JUSTINIAN      17 PC PALO ALTO SWI  2:28.25   9              P    33.54  1:11.50  1:49.57
GEREN, JOE            17 PC WEST COAST AQ  2:44.57  10              P    36.05  1:17.82  2:00.89

============================================================================================================================
   EVENT   88                                    MENS    17-18   100 FLY                                     EVENT   88
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.79
 JR CHMPSHIP     51.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ABERCROMBIE, JOHN     17 PC UNATTACHED PA    50.82   1    50.78 F1  P    23.88
                                                                    F    23.94
BENDETSEN, CAM        18 PC PALO ALTO SWI    55.68   5    53.37 F2  P    26.02
                                                                    F    25.06
PATHAK, ANUPAM        17 PC PALO ALTO SWI    54.04   3    54.52 F3  P    24.91
                                                                    F    25.12
BENTON, KEVIN         18 PC WALNUT CREEK     55.94   8    55.03 F4  P    26.52
                                                                    F    25.43
SUEOKA, MATT          17 PC ORINDA AQUATI    56.28   9    56.41 F5  P    27.08
                                                                    F    27.27
AGUILAR, ERIC         17 PC MISSION SAN J    55.76   6    56.90 F6  P    26.14
                                                                    F    26.23
COUGHLAN, BRIAN       17 PC ORINDA AQUATI    56.94  10    57.40 F7  P    27.02
                                                                    F    27.14
BLUM, BEN             17 PC OAKLAND BARRA    58.15  11    59.24 F8  P    26.93
                                                                    F    27.85

ABERCROMBIE, JOHN     17 PC UNATTACHED PA    50.82   1              P    23.88
COBLE, CHRISTOPHER    17 PC MISSION SAN J    53.45   2              P    25.30
PATHAK, ANUPAM        17 PC PALO ALTO SWI    54.04   3              P    24.91
BENDETSEN, CAM        18 PC PALO ALTO SWI    55.68   5              P    26.02
SIMON, BRETT          17 PC MID PENINSULA    55.68   4              P    25.68
AGUILAR, ERIC         17 PC MISSION SAN J    55.76   6              P    26.14
GAWLICK, CRAIG        18 PC ALMADEN SWIM     55.89   7              P    25.83
BENTON, KEVIN         18 PC WALNUT CREEK     55.94   8              P    26.52
SUEOKA, MATT          17 PC ORINDA AQUATI    56.28   9              P    27.08
COUGHLAN, BRIAN       17 PC ORINDA AQUATI    56.94  10              P    27.02
BLUM, BEN             17 PC OAKLAND BARRA    58.15  11              P    26.93
PADILLA, IVAN         17 PC PALO ALTO SWI    58.19  12              P    27.14
KELLY, GAVIN          17 PC PALO ALTO SWI    58.22  13              P    27.19
SUCHOMEL, F.J.        17 PC MORGAN HILL S    58.49  14              P    27.33
GONZALES, CRAIG       17 PC MONTEREY BAY     58.54  15              P    27.31

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   88                                    MENS    17-18   100 FLY                                     EVENT   88
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SKRUZNY, JINDRA       18 PC WALNUT CREEK     59.17  16              P    27.20
WATANABE, DAISUKE     17 PC ORINDA AQUATI  1:00.30  17              P    27.48

============================================================================================================================
   EVENT   72                                    MENS    17-18   200 FLY                                     EVENT   72
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:49.79
 JR CHMPSHIP   1:54.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

COBLE, CHRISTOPHER    17 PC MISSION SAN J  1:56.71   1  1:59.52 F1  P    26.59    56.52  1:26.33
                                                                    F    27.47    59.22  1:30.90
BENDETSEN, CAM        18 PC PALO ALTO SWI  2:04.00   2  2:00.06 F2  P    28.45  1:00.69  1:33.60
                                                                    F    28.11    59.68  1:31.92
SUEOKA, MATT          17 PC ORINDA AQUATI  2:07.96   6  2:05.49 F3  P    13.93    29.32    58.89
                                                                    F    28.54  1:00.07  1:31.59
SUCHOMEL, F.J.        17 PC MORGAN HILL S  2:07.64   5  2:09.36 F4  P    27.93    59.77  1:33.37
                                                                    F    28.48  1:00.60  1:34.95
FORD, JESSE           17 PC VALLEJO AQUAT  2:10.26   7  2:15.55 F5  P    29.03  1:01.65  1:35.54
                                                                    F    29.34  1:03.34  1:39.09
PADILLA, IVAN         17 PC PALO ALTO SWI  2:13.93   9  2:18.90 F6  P    28.61  1:01.73  1:36.60
                                                                    F    28.65  1:02.76  1:39.36
WATANABE, DAISUKE     17 PC ORINDA AQUATI  2:15.36  10          F   P    28.50  1:01.82  1:37.32

COBLE, CHRISTOPHER    17 PC MISSION SAN J  1:56.71   1              P    26.59    56.52  1:26.33
BENDETSEN, CAM        18 PC PALO ALTO SWI  2:04.00   2              P    28.45  1:00.69  1:33.60
HESSLER, MARK         17 PC SANTA CLARA S  2:05.65   3              P    29.02  1:01.01  1:33.28
SIMON, BRETT          17 PC MID PENINSULA  2:06.88   4              P    27.48    59.28  1:32.91
SUCHOMEL, F.J.        17 PC MORGAN HILL S  2:07.64   5              P    27.93    59.77  1:33.37
SUEOKA, MATT          17 PC ORINDA AQUATI  2:07.96   6              P    13.93    29.32    58.89
FORD, JESSE           17 PC VALLEJO AQUAT  2:10.26   7              P    29.03  1:01.65  1:35.54
PATHAK, ANUPAM        17 PC PALO ALTO SWI  2:10.80   8              P    27.21    59.98  1:35.81
PADILLA, IVAN         17 PC PALO ALTO SWI  2:13.93   9              P    28.61  1:01.73  1:36.60

============================================================================================================================
   EVENT    6                                    MENS    17-18   200 I.M.                                    EVENT    6
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:51.49
 JR CHMPSHIP   1:56.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ABERCROMBIE, JOHN     17 PC UNATTACHED PA  1:56.96   1  1:54.22 F1  P    24.84    54.40  1:29.33
                                                                    F    24.11    53.46  1:26.66
FORD, JESSE           17 PC VALLEJO AQUAT  2:07.12   7  2:05.53 F2  P    27.97    59.81  1:36.78
                                                                    F    28.07    59.90  1:35.91
SUCHOMEL, F.J.        17 PC MORGAN HILL S  2:05.83   6  2:06.98 F3  P    27.21    58.77  1:37.00
                                                                    F    27.61  1:00.05  1:38.94
TKALCEVIC, MIKE       17 PC PALO ALTO SWI  2:05.83   5  2:08.09 F4  P    27.70  1:00.97  1:36.09
                                                                    F    27.33  1:00.55  1:36.53
ROTHWAY, TRAVIS       17 PC WALNUT CREEK   2:08.51   8  2:08.12 F5  P    27.55  1:01.19  1:37.63
                                                                    F    28.69  1:02.05  1:38.77
BLUM, BEN             17 PC OAKLAND BARRA  2:08.89  10  2:10.14 F6  P    27.76  1:00.00  1:37.96
                                                                    F    28.44  1:01.81  1:39.70
COUGHLAN, BRIAN       17 PC ORINDA AQUATI  2:12.98  12  2:16.45 F7  P    27.67  1:02.82  1:42.95
                                                                    F    27.84  1:05.07  1:46.69
HESSLER, MARK         17 PC SANTA CLARA S  2:11.05  11  2:17.88 F8  P    27.64    59.93  1:41.18
                                                                    F    29.53  1:03.92  1:45.83

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                              PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS HOSTED BY WEST COAST AQUATICS

MEET SANCTION NUMBER PC99-203                         12/10/99  THRU  12/12/99          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    6                                    MENS    17-18   200 I.M.                                    EVENT    6
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


ABERCROMBIE, JOHN     17 PC UNATTACHED PA  1:56.96   1              P    24.84    54.40  1:29.33
BENDETSEN, CAM        18 PC PALO ALTO SWI  1:57.82   2              P    25.75    56.43  1:28.95
GAWLICK, CRAIG        18 PC ALMADEN SWIM   2:02.87   3              P    26.68    58.22  1:33.30
SIMON, BRETT          17 PC MID PENINSULA  2:02.92   4              P    25.82    57.26  1:32.98
SUCHOMEL, F.J.        17 PC MORGAN HILL S  2:05.83   6              P    27.21    58.77  1:37.00
TKALCEVIC, MIKE       17 PC PALO ALTO SWI  2:05.83   5              P    27.70  1:00.97  1:36.09
FORD, JESSE           17 PC VALLEJO AQUAT  2:07.12   7              P    27.97    59.81  1:36.78
ROTHWAY, TRAVIS       17 PC WALNUT CREEK   2:08.51   8              P    27.55  1:01.19  1:37.63
BROWN, STEVE          18 PC PALO ALTO SWI  2:08.52   9              P    28.69  1:04.06  1:39.32
BLUM, BEN             17 PC OAKLAND BARRA  2:08.89  10              P    27.76  1:00.00  1:37.96
HESSLER, MARK         17 PC SANTA CLARA S  2:11.05  11              P    27.64    59.93  1:41.18
COUGHLAN, BRIAN       17 PC ORINDA AQUATI  2:12.98  12              P    27.67  1:02.82  1:42.95
MAIN, ANDREW          17 PC FOG CITY HAMM  2:14.04  13              P    28.63  1:02.78  1:42.29
PEARSON, SCOTT        18 PC SAN RAMON LIV   DQUED                   P    28.88  1:01.87  1:40.89

============================================================================================================================
   EVENT   82                                    MENS    17-18   400 I.M.                                    EVENT   82
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:58.49
 JR CHMPSHIP   4:08.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

COBLE, CHRISTOPHER    17 PC MISSION SAN J  4:08.18   1  4:08.34 F1  P    26.75    56.09  1:27.70  1:58.52  2:35.69  3:12.67  3:41.06
                                                                    F    26.31    56.48  1:28.13  1:59.96  2:36.30  3:12.82  3:41.50
SUCHOMEL, F.J.        17 PC MORGAN HILL S  4:29.34   4  4:38.24 F2  P    27.83  1:00.16  1:34.53  2:08.16  2:48.73  3:28.88  3:59.64
                                                                    F    28.60  1:02.26  1:38.02  2:12.73  2:53.91  3:34.49  4:07.06
FORD, JESSE           17 PC VALLEJO AQUAT  4:31.09   5  4:40.83 F3  P    29.27  1:02.68  1:37.77  2:11.52  2:49.79  3:28.14  3:59.27
                                                                    F    30.32  1:05.42  1:41.36  2:16.30  2:56.22  3:35.50  4:08.56
GEREN, JOE            17 PC WEST COAST AQ  4:50.61  10  4:55.13 F4  P    30.49  1:09.02  1:45.63  2:21.05  3:00.50  3:42.52  4:17.18
                                                                    F    30.68  1:10.45  1:46.50  2:22.43  3:03.66  3:45.46  4:21.58
KELLY, GAVIN          17 PC PALO ALTO SWI  4:26.48   3   DQUED  F   P    28.73  1:01.06  1:34.56  2:07.57  2:49.99  3:31.03  3:59.17

COBLE, CHRISTOPHER    17 PC MISSION SAN J  4:08.18   1              P    26.75    56.09  1:27.70  1:58.52  2:35.69  3:12.67  3:41.06
SIMON, BRETT          17 PC MID PENINSULA  4:23.61   2              P    27.60    59.78  1:33.71  2:06.84  2:44.30  3:23.04  3:54.35
KELLY, GAVIN          17 PC PALO ALTO SWI  4:26.48   3              P    28.73  1:01.06  1:34.56  2:07.57  2:49.99  3:31.03  3:59.17
SUCHOMEL, F.J.        17 PC MORGAN HILL S  4:29.34   4              P    27.83  1:00.16  1:34.53  2:08.16  2:48.73  3:28.88  3:59.64
FORD, JESSE           17 PC VALLEJO AQUAT  4:31.09   5              P    29.27  1:02.68  1:37.77  2:11.52  2:49.79  3:28.14  3:59.27
ROTHWAY, TRAVIS       17 PC WALNUT CREEK   4:33.95   6              P    29.97  1:05.32  1:40.82  2:16.02  2:53.76  3:31.55  4:02.95
BROWN, STEVE          18 PC PALO ALTO SWI  4:36.17   7              P    29.99  1:05.33  1:43.35  2:19.32  2:56.45  3:34.34  4:06.04
DESENNA, THOMAS       17 PC VALLEJO AQUAT  4:40.29   8              P    27.82  1:00.86  1:37.26  2:13.26  2:54.56  3:37.71  4:10.43
CAIRE, JUSTINIAN      17 PC PALO ALTO SWI  4:41.51   9              P    28.97  1:02.73  1:40.21  2:17.04  2:55.90  3:35.98  4:09.79
GEREN, JOE            17 PC WEST COAST AQ  4:50.61  10              P    30.49  1:09.02  1:45.63  2:21.05  3:00.50  3:42.52  4:17.18