Santa Clara Swim Club                                   06/25/1999  8:31P Pg 1
                              Santa Clara Swim Club
                   XXXII International Invitational Swim Meet

           Heat Sheets for Session 3 - Friday, June 25, 1999 - Finals 
 
 
Event 3  Women  100  Free 
A:    ------       59.49
B:    ------     1:00.19
 
 LN    Meet ID       Name                Age  Team      Prelims      Finals  PL
-------------------------------------------------------------------------------
Heat  1 Finals
  1     1535       FOX, CATHERINE             KCB  OZ     58.63 A    ______ ___
  2     1295       BENDEL, TAYLOR             TYR  CA     58.55 A    ______ ___
  3     1333       YAMADA, KAORI              JASF        58.06 A    ______ ___
  4     1140       KOLBISEN, ANYA         20  CAL  PC     57.84 A    ______ ___
  5     1538       THOMPSON, JENNY            STAN PC     57.28 A    ______ ___
  6     1532       ROSE, GABRIELLE            STAN PC     57.66 A    ______ ___
  7     1145       YEO, JOSCELIN          20  CAL  PC     57.94 A    ______ ___
  8     1086       CHIANG, MARILYN        21  WCAB PC     58.17 A    ______ ___
  9     1168       PRICE, KEIKO           20  BRUN CA     58.57 A    ______ ___
Heat  2 Consols
  1     1142       OMPHROY, NICOLE        28  CAL  PC     59.41 A    ______ ___
  2     1488       LYDALL, ANNA               TAS         59.26 A    ______ ___
  3     1233       ERRECART, ROBIN        17  TIGR PC     59.02 A    ______ ___
  4     1063       LIMPERT, MARIANNE      26  PDSA        58.90 A    ______ ___
  5     1015       WOODALL, KARI          23  NCAC NC     58.78 A    ______ ___
  6     1427       BRIDGES, JENNA         17  BSS  FL     58.88 A    ______ ___
  7     1289       LANNE, COLLEEN             TEX  ST     58.93 A    ______ ___
  8     1288       SPATZ, TAMMY               TEX  ST     59.15 A    ______ ___
  9     1158       OLSEN, REBEKAN         18  THSC OR     59.28 A    ______ ___
                   -Alternates-                                                
  1     1350       JAMISON, TANICA        17  MSJA PC     59.42 A              
  2     1308       CAETANO, SAMANTHA      16  TERA PC     59.50 B              
 
Event 4  Men  100  Breast 
A:    ------     1:07.79
B:    ------     1:08.29
 
 LN    Meet ID       Name                Age  Team      Prelims      Finals  PL
-------------------------------------------------------------------------------
Heat  1 Finals
  1     1252       HOPWOOD, JEFF          19  PASC PC   1:06.74 A    ______ ___
  2     1616       BYMA, QUENTIN          18  NCA  SI   1:06.44 A    ______ ___
  3     1604       FOWLER, PATRICK        18  SCSC PC   1:06.07 A    ______ ___
  4     1199       MOSES, ED              19  CURL PV   1:04.35 A    ______ ___
  5     1330       KITAJIMA, KOSUKE           JASF      1:03.09 A    ______ ___
  6     1584       WILKENS, TOM           23  SCSC PC   1:04.31 A    ______ ___
  7     1585       GROTE, KURT            25  SCSC PC   1:05.90 A    ______ ___
  8     1630       CHAN, ANDREW               UNAT      1:06.33 A    ______ ___
  9     1633       SIRISANONT, NICK           MVN  CA   1:06.61 A    ______ ___
Santa Clara Swim Club                                   06/25/1999  8:31P Pg 2
                              Santa Clara Swim Club
                   XXXII International Invitational Swim Meet

           Heat Sheets for Session 3 - Friday, June 25, 1999 - Finals 
 
 
Event 4  Men  100  Breast 
A:    ------     1:07.79
B:    ------     1:08.29
 
 LN    Meet ID       Name                Age  Team      Prelims      Finals  PL
-------------------------------------------------------------------------------
Heat  2 Consols
  1     1313       HALL, ETHAN            20  TERA PC   1:07.43 A    ______ ___
  2     1412       HINKS, OTTO            21  UNAT      1:07.33 A    ______ ___
  3     1186       LOUW, HERMAN           23  IRCC FL   1:07.11 A    ______ ___
  4     1342       HUNTER, JASON          19  NRST      1:06.97 A    ______ ___
  5     1331       TONOMOTO, RYO              JASF      1:06.90 A    ______ ___
  6     1096       RABB, KEVIN            20  WCAB PC   1:06.94 A    ______ ___
  7     1592       CANALAS, ROB           20  SCSC PC   1:07.09 A    ______ ___
  8     1312       LEYENHORST, TRAVIS     20  TERA PC   1:07.12 A    ______ ___
  9     1094       FLORES, BAYANI         20  WCAB PC   1:07.42 A    ______ ___
                   -Alternates-                                                
  1     1332       MIKI, JIRO                 JASF      1:07.48 A              
  2     1268       SALAS, JUAN                ADAEM     1:07.64 A              
 
Event 5  Women  200  Breast 
A:    ------     2:43.19
B:    ------     2:44.99
 
 LN    Meet ID       Name                Age  Team      Prelims      Finals  PL
-------------------------------------------------------------------------------
Heat  1 Finals
  1     1428       DUERK, LAUREN          15  BSS  FL   2:40.98 A    ______ ___
  2     1263       JOHNSON, KARYL         17  BC   PN   2:40.23 A    ______ ___
  3     1304       DAVIS, LAURA           15  TERA PC   2:38.91 A    ______ ___
  4     1303       MONROE, LEAH           15  TERA PC   2:36.50 A    ______ ___
  5     1421       STREET, JENNA          16  BSS  FL   2:33.83 A    ______ ___
  6     1338       YAMAMOTO, CHIEMI           JASF      2:35.47 A    ______ ___
  7     1618       SHANNAHAN, MONICA      18  NCA  SI   2:38.74 A    ______ ___
  8     1302       COUGHLIN, NATALIE      16  TERA PC   2:39.42 A    ______ ___
  9     1646       SCHUKNECHT, ALISA      16  BEND OR   2:40.46 A    ______ ___
Heat  2 Consols
  1     1177       MERK, DENISE           19  UF   FL   2:43.55 B    ______ ___
  2     1370       BISCAY, HILLARY            TROJ CA   2:43.28 B    ______ ___
  3     1426       GIBBES, CERIAN             BSS  FL   2:42.26 A    ______ ___
  4     1453       WONG, MARISA           17  CCA  SN   2:41.82 A    ______ ___
  5     1563       COVINGTON, TAMBER      17  SMST SN   2:41.73 A    ______ ___
  6     1261       ELLIS, COURTNEY        18  BC   PN   2:41.79 A    ______ ___
  7     1248       MERLONE, GINA          15  UN-PC     2:42.14 A    ______ ___
  8     1377       WINKLER, BROOKE            DACA PC   2:42.96 A    ______ ___
  9     1195       COLER, CATHY           17  PLS  PC   2:43.48 B    ______ ___
                   -Alternates-                                                
  1     1483       CATALANO, SHELLENE     15  CLOV CC   2:43.55 B              
  2     1215       OSWALD, VALERIE        20  CURL PV   2:43.86 B              
Santa Clara Swim Club                                   06/25/1999  8:31P Pg 3
                              Santa Clara Swim Club
                   XXXII International Invitational Swim Meet

           Heat Sheets for Session 3 - Friday, June 25, 1999 - Finals 
 
 
Event 6  Men  200  Free 
A:    ------     1:56.29
B:    ------     1:58.09
 
 LN    Meet ID       Name                Age  Team      Prelims      Finals  PL
-------------------------------------------------------------------------------
Heat  1 Finals
  1     1067       MINTENKO, MIKE         22  PDSA      1:54.48 A    ______ ___
  2     1286       DAVIS, JOSH                TEX  ST   1:54.03 A    ______ ___
  3     1622       ROLLINGS, SUMNER       18  UNAT      1:53.70 A    ______ ___
  4     1416       KIEDEL, MICHAEL        23  UNAT      1:53.29 A    ______ ___
  5     1326       HOSOKAWA, DAISUKE          JASF      1:52.35 A    ______ ___
  6     1610       CARVIN, CHAD           25  MVN  CA   1:53.05 A    ______ ___
  7     1596       MESSNER, ADAM          20  SCSC PC   1:53.34 A    ______ ___
  8     1188       SAVICKAS, ARUNAS           LITH      1:53.76 A    ______ ___
  9     1280       YAUNGHOUSE, JON            TEX  ST   1:54.30 A    ______ ___
Heat  2 Consols
  1     1273       ROSAL, RAYMOND             ADAEM     1:56.21 A    ______ ___
  2     1231       COLMENARES, MANUEL         VENZ      1:55.88 A    ______ ___
  3     1376       ATKINS, BRIAN              DACA PC   1:55.54 A    ______ ___
  4     1282       DUSING, NATE               TEX  ST   1:54.88 A    ______ ___
  5     1299       MUNLEY, JOHN               WOLV MI   1:54.65 A    ______ ___
  6     1064       JOHNSTON, MARK         19  PDSA      1:54.72 A    ______ ___
  7     1030       JOHNS, BRIAN           16  RACER     1:55.38 A    ______ ___
  8     1588       EWERS, JUSTIN          22  SCSC PC   1:55.78 A    ______ ___
  9     1017       NELIGAN, BRENDAN       16  LIAC MR   1:56.04 A    ______ ___
                   -Alternates-                                                
  1     1634       KOZULS, GORDAN             MVN  CA   1:56.32 B              
  2     1120       GRUVER, SEAN           19  PST  SN   1:56.44 B              
 
Event 7  Women  400  Free 
A:    ------     4:25.19
B:    ------     4:30.69
 
 LN    Meet ID       Name                Age  Team      Prelims      Finals  PL
-------------------------------------------------------------------------------
Heat  1 Finals
  1     1039       MCCAULEY, SARAH        18  LOSC OR   4:24.24 A    ______ ___
  2     1243       KELLER, KALYN          14  PSC  AZ   4:23.46 A    ______ ___
  3     1334       FUKUDA, YUKI               JASF      4:22.17 A    ______ ___
  4     1420       DEARY, MELISSA         16  BSS  FL   4:21.14 A    ______ ___
  5     1432       ATKINSON, JANELLE      16  BSS  FL   4:17.24 A    ______ ___
  6     1045       DEGLAU, JESSICA        19  PDSA      4:18.79 A    ______ ___
  7     1197       LEES, JEN              16  PLS  PC   4:22.04 A    ______ ___
  8     1335       YAMAGUCHI, SHIGEMI         JASF      4:22.99 A    ______ ___
  9     1051       EBERT, TAMEE           16  PDSA      4:24.12 A    ______ ___
Santa Clara Swim Club                                   06/25/1999  8:31P Pg 4
                              Santa Clara Swim Club
                   XXXII International Invitational Swim Meet

           Heat Sheets for Session 3 - Friday, June 25, 1999 - Finals 
 
 
Event 7  Women  400  Free 
A:    ------     4:25.19
B:    ------     4:30.69
 
 LN    Meet ID       Name                Age  Team      Prelims      Finals  PL
-------------------------------------------------------------------------------
Heat  2 Consols
  1     1606       WEEKS, KELLY           17  UNAT      4:27.87 B    ______ ___
  2     1431       VILLARREAL, PATY       16  BSS  FL   4:27.03 B    ______ ___
  3     1002       GREEN, MEREDITH        15  NCAC NC   4:26.57 B    ______ ___
  4     1062       BRAMBLEY, KATIE        20  PDSA      4:25.47 B    ______ ___
  5     1213       FREEDMAN, MOLLY        18  CURL PV   4:24.24 A    ______ ___
  6     1150       CHANDLER, ASHLEY       15  RIO  AZ   4:24.42 A    ______ ___
  7     1531       FOSCHI, JESSICA            LIAC MR   4:25.97 B    ______ ___
  8     1212       BURKE, RACHAEL         15  CURL PV   4:27.00 B    ______ ___
  9     1408       ADEL, Carolyn          20  SDA  AZ   4:27.31 B    ______ ___
                   -Alternates-                                                
  1     1193       BOEHM, BETH            18  PLS  PC   4:27.98 B              
  2     1371       MURPHY, CASEY              TROJ CA   4:27.99 B              
 
Event 8  Men  400  IM
A:    ------     4:40.89
B:    ------     4:43.89
 
 LN    Meet ID       Name                Age  Team      Prelims      Finals  PL
-------------------------------------------------------------------------------
Heat  1 Finals
  1     1633       SIRISANONT, NICK           MVN  CA   4:35.27 A    ______ ___
  2     1285       MONTAGUE, JOE              FLEET     4:33.05 A    ______ ___
  3     1592       CANALAS, ROB           20  SCSC PC   4:32.69 A    ______ ___
  4     1612       SICILIANO, TIM         19  NCA  SI   4:30.70 A    ______ ___
  5     1584       WILKENS, TOM           23  SCSC PC   4:28.24 A    ______ ___
  6     1165       LARSEN, CARL           21  SBSC SC   4:30.16 A    ______ ___
  7     1605       MARINIUK, SERGEY           SCSC PC   4:30.87 A    ______ ___
  8     1589       BROWN, STEVEN          20  SCSC PC   4:33.04 A    ______ ___
  9     1017       NELIGAN, BRENDAN       16  LIAC MR   4:35.22 A    ______ ___
Heat  2 Consols
  1     1136       KALMIKOVS, VALERY      26  UNAT      4:42.17 B    ______ ___
  2     1296       KURTH, TONY                WOLV MI   4:40.68 A    ______ ___
  3     1332       MIKI, JIRO                 JASF      4:37.74 A    ______ ___
  4     1185       DONNELLY, ERIC         19  UF   FL   4:37.57 A    ______ ___
  5     1617       KEVORKIAN, ARAM        16  NCA  SI   4:36.41 A    ______ ___
  6     1437       COVER, BRANDON         17  BSS  FL   4:37.36 A    ______ ___
  7     1135       WINDISCHE, MICHAEL     22  UNAT      4:37.67 A    ______ ___
  8     1183       LOPEZ, ALEX            24  UF   FL   4:39.25 A    ______ ___
  9     1109       VOGELGESANG, KEITH     16  SRVL PC   4:41.26 B    ______ ___
                   -Alternates-                                                
  1     1241       KELLER, KLETE          17  PSC  AZ   4:42.65 B              
  2     1155       WERNER, SCOTT          20  UNAT      4:42.83 B              
Santa Clara Swim Club                                   06/25/1999  8:31P Pg 5
                              Santa Clara Swim Club
                   XXXII International Invitational Swim Meet

           Heat Sheets for Session 3 - Friday, June 25, 1999 - Finals 
 
 
Event 9  Women  100  Fly 
A:    ------     1:05.29
B:    ------     1:05.79
 
 LN    Meet ID       Name                Age  Team      Prelims      Finals  PL
-------------------------------------------------------------------------------
Heat  1 Finals
  1     1452       YOUNGLOVE, KATIE       19  CCA  SN   1:03.43 A    ______ ___
  2     1339       NAKANISHI, YUKO            JASF      1:03.12 A    ______ ___
  3     1045       DEGLAU, JESSICA        19  PDSA      1:02.79 A    ______ ___
  4     1141       MINPRAPHAL, WAEN       21  CAL  PC   1:02.61 A    ______ ___
  5     1171       GOODWIN, BETH          19  BRUN CA   1:01.85 A    ______ ___
  6     1538       THOMPSON, JENNY            STAN PC   1:02.42 A    ______ ___
  7     1145       YEO, JOSCELIN          20  CAL  PC   1:02.77 A    ______ ___
  8     1340       OHTA, AI                   JASF      1:03.06 A    ______ ___
  9     1211       STINNETT, LAUREN       18  CURL PV   1:03.36 A    ______ ___
Heat  2 Consols
  1     1535       FOX, CATHERINE             KCB  OZ   1:04.60 A    ______ ___
  2     1423       WRENSHALL, KATE        16  BSS  FL   1:04.31 A    ______ ___
  3     1016       KAVADLO, ILANA         21  NCAC NC   1:03.87 A    ______ ___
  4     1536       RIPPLE, SHELLY             STAN PC   1:03.72 A    ______ ___
  5     1086       CHIANG, MARILYN        21  WCAB PC   1:03.53 A    ______ ___
  6     1576       WESTER-KRIEG, ANGIE    34  SCSC PC   1:03.70 A    ______ ___
  7     1606       WEEKS, KELLY           17  UNAT      1:03.84 A    ______ ___
  8     1304       DAVIS, LAURA           15  TERA PC   1:04.21 A    ______ ___
  9     1625       SHAFIR, DAPNE          16  UNAT      1:04.45 A    ______ ___
                   -Alternates-                                                
  1     1213       FREEDMAN, MOLLY        18  CURL PV   1:04.62 A              
  2     1138       COPE, HALEY            20  CAL  PC   1:04.78 A              
 
Event 10  Men  200  Fly 
A:    ------     2:09.99
B:    ------     2:10.59
 
 LN    Meet ID       Name                Age  Team      Prelims      Finals  PL
-------------------------------------------------------------------------------
Heat  1 Finals
  1     1611       VELOZ, JUAN            16  MVN  CA   2:05.20 A    ______ ___
  2     1589       BROWN, STEVEN          20  SCSC PC   2:04.82 A    ______ ___
  3     1584       WILKENS, TOM           23  SCSC PC   2:04.50 A    ______ ___
  4     1230       PERDOMO, ALEXIS            VENZ      2:04.05 A    ______ ___
  5     1297       MALCHOW, TOM               WOLV MI   2:00.96 A    ______ ___
  6     1229       MORA, NELSON               VENZ      2:02.23 A    ______ ___
  7     1152       ELY, PAUL              17  THSC OR   2:04.33 A    ______ ___
  8     1363       AWBREY, BRET           21  TROJ CA   2:04.73 A    ______ ___
  9     1436       LIM, ALEX              18  BSS  FL   2:04.93 A    ______ ___
Santa Clara Swim Club                                   06/25/1999  8:31P Pg 6
                              Santa Clara Swim Club
                   XXXII International Invitational Swim Meet

           Heat Sheets for Session 3 - Friday, June 25, 1999 - Finals 
 
 
Event 10  Men  200  Fly 
A:    ------     2:09.99
B:    ------     2:10.59
 
 LN    Meet ID       Name                Age  Team      Prelims      Finals  PL
-------------------------------------------------------------------------------
Heat  2 Consols
  1     1578       HESSLER, CARL          18  SCSC PC   2:09.00 A    ______ ___
  2     1474       RINGE, DAVID           17  CLOV CC   2:08.13 A    ______ ___
  3     1365       GALICK, DOMINICK       24  TROJ CA   2:07.35 A    ______ ___
  4     1165       LARSEN, CARL           21  SBSC SC   2:06.44 A    ______ ___
  5     1317       GAUSMAN, MIKE          18  TERA PC   2:05.57 A    ______ ___
  6     1583       WEEKS, DAVID           21  SCSC PC   2:06.08 A    ______ ___
  7     1206       VALDIVIESO, JUAN       18  CURL PV   2:06.69 A    ______ ___
  8     1633       SIRISANONT, NICK           MVN  CA   2:08.07 A    ______ ___
  9     1017       NELIGAN, BRENDAN       16  LIAC MR   2:08.41 A    ______ ___
                   -Alternates-                                                
  1     1282       DUSING, NATE               TEX  ST   2:09.01 A              
  2     1256       TEMPLE, KEN            22  PASC PC   2:09.33 A              
 
Event 11  Women  400  R-Free 
A:    ------     4:09.89
 
 LN    Meet ID       Name                     Team     Seed Time     Finals  PL
-------------------------------------------------------------------------------
Heat  1 Finals
  4     3141       SMST A                     SMST SN   4:09.50 A    ______ ___
 RIGHOS, ARLIE-13   DYER, JEN-11       DALEY, KRISTY-15   DYER, RENEE-16       
 RIGHOS, ARLIE-13   ________________   ________________   ________________     
  5     3135       Tacoma Swim Club A         TSC  PN   4:08.90 A    ______ ___
 CARLAW, LYNDSEY-   CRAY, JENNY-       ROARK, BRANDYN-    SAMPLE, AUTUM-       
 MELINA, EMILY-     ________________   ________________   ________________     
  6     3056       Palo Alto Swim Club A      PASC PC   4:09.00 A    ______ ___
 KOBAYASHI, YUKA-14 UMETSU, SARAH-18   CHAMPION, HALEY-17 SNYDER, KAREN-19     
 ________________   ________________   ________________   ________________     
Heat  2 Finals
  3     3095       Orinda Aquatics A          OAPB PC   4:06.30 A    ______ ___
 CORWIN, ELYSE-17   VANDENBERG, KIM-15 THURMAN, AMY-14    BAGG, SUZY-          
 ________________   ________________   ________________   ________________     
  4     3145       SCSC B                     SCSC PC   4:05.35 A    ______ ___
 VOIGHT, JENNY-14   SULLIVAN, MOLLY-19 EASTMAN, ALEX-16   DUNN, THERESA-17     
 ________________   ________________   ________________   ________________     
  5     3117       Reno Aquatic Club A        RENO PC   4:03.84 A    ______ ___
 BAUM, DANA-18      CHANDLER, M.-15    CARANO, R.-        HONG, JESSICA-16     
 ________________   ________________   ________________   ________________     
  6     3064       Caracas-Venezuela A        ADAEM     4:04.11 A    ______ ___
 APONTE, DANIELA-   TRIAS, CAMILA-     FUENTES, INGRID-   FUENTES, JENNY-      
 ________________   ________________   ________________   ________________     
  7     3001       N. C. AQUATIC CLUB A       NCAC NC   4:05.99 A    ______ ___
 KAVADLO, ILANA-21  BLAND, KATY-13     GAMBLIN, MARY-15   WOODALL, KARI-23     
Santa Clara Swim Club                                   06/25/1999  8:31P Pg 7
                              Santa Clara Swim Club
                   XXXII International Invitational Swim Meet

           Heat Sheets for Session 3 - Friday, June 25, 1999 - Finals 
 
 ________________   ________________   ________________   ________________     
  8     3072       Terrapins B                TERA PC   4:08.00 A    ______ ___
 KNAPP, ASHLEY-17   SULPRIZO, GINA-14  KNAPP, LINDSAY-16  MONROE, LEAH-15      
 ________________   ________________   ________________   ________________     
Heat  3 Finals
  2     3091       DACA A                     DACA PC   4:02.00 A    ______ ___
 SCHMIDT, HEIDI-    CASTELLANO, J.-    MATTOS, A.-        WINKLER, BROOKE-     
 ________________   ________________   ________________   ________________     
  3     3011       LOSC A                     LOSC OR   4:00.00 A    ______ ___
 SKOOG, LARA-18     OESTER, CLAIRE-16  MCCAULEY, JULIE-14 MCCAULEY, SARAH-18   
 ________________   ________________   ________________   ________________     
  4     3038       California Aquatics B      CAL  PC   3:59.99 A    ______ ___
 MINPRAPHAL, W.-21  REDING, KATIE-23   BEGIN, KRISTY-17   OVERTON, ELLI-25     
 ________________   ________________   ________________   ________________     
  5     3071       Terrapins A                TERA PC   3:59.90 A    ______ ___
 CAETANO, S.-16     DAVIS, LAURA-15    MATHEWS, KRISTY-17 COUGHLIN, N.-16      
 ________________   ________________   ________________   ________________     
  6     3083       MSJA A                     MSJA PC   3:59.99 A    ______ ___
 JAMISON, TANICA-17 SURYOUTOMO, N.-18  GILES, DANIELLE-17 ASHIZAWA, J.-18      
 ________________   ________________   ________________   ________________     
  7     3100       Bolles School Sharks B     BSS  FL   3:59.99 A    ______ ___
 HASTINGS, C.-      ELLIS, ASHLEY-18   WRENSHALL, KATE-16 RUBY, TAYLOR-16      
 ________________   ________________   ________________   ________________     
  8     3030       SRVL A                     SRVL PC   4:00.89 A    ______ ___
 DORR, MCCALL-18    AVILLA, LEILANI-17 FINGER, KAREN-19   FAUREAU, LISA-18     
 NG, AMY-15         FINGER, KAREN-19   ________________   ________________     
Heat  4 Finals
  1     3113       California Capital A       CCA  SN   3:58.90 A    ______ ___
 HALL, JENNY-15     SULLIVAN, K.-19    WILCOX, KARI-15    YOUNGLOVE, K.-19     
 WONG, MARISA-17    ________________   ________________   ________________     
  2     3025       WCAB A                     WCAB PC   3:56.50 A    ______ ___
 MITCHELL, K.-16    CHIANG, MARILYN-21 BARRY, ALISON-17   LYON, ALEXIS-20      
 DWYER, BRIGHID-    ________________   ________________   ________________     
  3     3037       California Aquatics A      CAL  PC   3:55.55 A    ______ ___
 KOLBISEN, ANYA-20  OMPHROY, NICOLE-28 YEO, JOSCELIN-20   COPE, HALEY-20       
 ________________   ________________   ________________   ________________     
  4     3042       UF A                       UF   FL   3:54.00 A    ______ ___
 MANTINDALE, L.-20  DUGGAN, NICOLE-20  MARTIN, LAUREN-    HOMMERT, J.-21       
 MERK, DENISE-19    MELGAARD, MEGAN-19 ________________   ________________     
  5     3013       PDSA A                     PDSA      3:47.90 A    ______ ___
 DEGLAU, JESSICA-19 BRAMBLEY, KATIE-20 STEFANYSHYN, K.-16 LIMPERT, M.-26       
 ________________   ________________   ________________   ________________     
  6     3014       PDSA B                     PDSA      3:52.34 A    ______ ___
 EBERT, TAMEE-16    DOODY, KELLY-19    CLAPHAM, C.-18     KOC-SPADARO, A.-15   
 ________________   ________________   ________________   ________________     
  7     3099       Bolles School Sharks A     BSS  FL   3:54.69 A    ______ ___
 ATKINSON, J.-16    STREET, JENNA-16   BRIDGES, JENNA-17  DEARY, MELISSA-16    
 ________________   ________________   ________________   ________________     
  8     3130       Stanford Swimming A        STAN PC   3:56.00 A    ______ ___
 ROSE, GABRIELLE-   RIPPLE, SHELLY-    CROPPER, S.-       BROWN, WENDY-        
 ________________   ________________   ________________   ________________     
Santa Clara Swim Club                                   06/25/1999  8:31P Pg 8
                              Santa Clara Swim Club
                   XXXII International Invitational Swim Meet

           Heat Sheets for Session 3 - Friday, June 25, 1999 - Finals 
 
  9     3144       SCSC A                     SCSC PC   3:57.00 A    ______ ___
 DAPHNIS, A.-16     WESTER-KRIEG   -34 LISCHKE, C.-20     FERGUSON, MEGAN-15   
 ________________   ________________   ________________   ________________     
Heat  5 Finals
  3     3031       SRVL B                     SRVL PC   4:08.00 A    ______ ___
 FINGER, KAREN-19   AVILLA, LEAH-13    WHICHARD, EMILY-18 NG, AMY-15           
 MORSE, ANGELL-19   AVILLA, LEILANI-17 DORR, MCCALL-18    ________________     
  4     3061       BC A                       BC   PN   4:03.51 A    ______ ___
 BELLONI, ANGELA-18 ANTISDALE, J.-15   ELLIS, COURTNEY-18 HARPER, M.-18        
 ________________   ________________   ________________   ________________     
  5     3045       Curl-Burke Swim Club A     CURL PV   4:03.20 A    ______ ___
 IRIGOIEN, J.-19    FREEDMAN, MOLLY-18 OSWALD, VALERIE-20 STINNETT, L.-18      
 ________________   ________________   ________________   ________________     
 
Event 12  Men  400  R-Free 
A:    ------     3:45.29
 
 LN    Meet ID       Name                     Team     Seed Time     Finals  PL
-------------------------------------------------------------------------------
Heat  1 Finals
  3     3084       MSJA A                     MSJA PC   3:45.29 A    ______ ___
 RAIMONDI, CHRIS-15 LEE, ERIK-15       COBLE, CHRIS-16    AGULIAR, ERIC-       
 DOE, KEVIN-15      ________________   ________________   ________________     
  4     3129       MP A                       MP   PC   3:45.29 A    ______ ___
 HENNESSY, SEAN-17  CEREGHINO, M.-16   DOUGHERTY, R.-18   MOFFET, TIM-21       
 ________________   ________________   ________________   ________________     
  5     3119       Reno Aquatic Club B        RENO PC   3:45.18 A    ______ ___
 RUSSELL, TIM-21    BROWN, THOMAS-16   HASTINGS, R.-16    KAUFMANN, SCOTT-16   
 ________________   ________________   ________________   ________________     
  6     3126       NAPA A                     NAPA PC   3:45.20 A    ______ ___
 RODDE, BRIAN-20    CROASDELL, ROSS-23 MITCHELL, JOSH-15  RODDE, TYLER-17      
 ________________   ________________   ________________   ________________     
  7     3111       FAST A                     FAST PC   3:45.29 A    ______ ___
Heat  2 Finals
  1     3115       RPSC A                     RPSC PC   3:45.00 A    ______ ___
 MADDAN, DAVID-19   ARNENSON, DAVID-20 LENTZ, DEREK-19    CRAIGEHEAD, J.-22    
 ________________   ________________   ________________   ________________     
  2     3032       SRVL A                     SRVL PC   3:44.00 A    ______ ___
 VOGELGESANG, B.-19 VOGELGESANG, K.-16 JENKINS, BROOKS-15 DORR, JOHN-15        
 ________________   ________________   ________________   ________________     
  3     3114       California Capital A       CCA  SN   3:43.79 A    ______ ___
 BAL, RANDALL-18    DAVIS, MATT-18     RADCLIFF, JON-16   MILLER, DEREK-16     
 ________________   ________________   ________________   ________________     
  4     3073       Terrapins A                TERA PC   3:42.60 A    ______ ___
 HOLSMAN, TRENT-18  KENNEDY, CHUCK-    ROSSI, JUSTIN-19   LEYENHORST, T.-20    
 ________________   ________________   ________________   ________________     
  5     3092       DACA A                     DACA PC   3:41.59 A    ______ ___
 ATKINS, BRIAN-     TAM, FRANCIS-      YOSHIDA, PHILIP-   REHEMANN, S.-        
 ________________   ________________   ________________   ________________     
  6     3136       Tacoma Swim Club A         TSC  PN   3:42.50 A    ______ ___
 GRAY, TREVER-      MARTINEE, EVAN-    JACOBSEN, CHRIS-   MARTINEZ, ADAM-      
Santa Clara Swim Club                                   06/25/1999  8:31P Pg 9
                              Santa Clara Swim Club
                   XXXII International Invitational Swim Meet

           Heat Sheets for Session 3 - Friday, June 25, 1999 - Finals 
 
 ________________   ________________   ________________   ________________     
  7     3133       Chico Aquatics A           CAJ  SN   3:43.29 A    ______ ___
 JONES, LANCE-19    WOOLRIDGE, KYLE-19 MARSALL, MATT-16   ROGERS, DALE-16      
 ________________   ________________   ________________   ________________     
  8     3002       N. C. AQUATIC CLUB A       NCAC NC   3:43.99 A    ______ ___
 ERICKSON, RYAN-16  ACKLEY, ANDREW-16  LIEBHOLD, TIM-16   SAWATZKI, MATT-17    
 ________________   ________________   ________________   ________________     
  9     3074       Terrapins B                TERA PC   3:45.00 A    ______ ___
 BROWN, TIM-        GAUSMAN, MIKE-18   MIRKOVICH, B.-17   FITZGERALD, Q.-16    
 ________________   ________________   ________________   ________________     
Heat  3 Finals
  1     3065       Caracas-Venezuela A        ADAEM     3:40.71 A    ______ ___
 ROSAL, RAYMOND-    PERDOMO, DAVID-    PERDOMO, JORGE-    ARBOLEDA, T.-        
 ________________   ________________   ________________   ________________     
  2     3046       Curl-Burke Swim Club A     CURL PV   3:39.82 A    ______ ___
 BRADO, MATT-19     SUGUIYAMA, YURI-16 MOSES, ED-19       WALTERS, BRIAN-23    
 ________________   ________________   ________________   ________________     
  3     3102       Bolles School Sharks B     BSS  FL   3:37.56 A    ______ ___
 BOATRIGHT, JEFF-17 TAM, ANSEL-19      COVER, BRANDON-17  MCCONNELL, A.-18     
 ________________   ________________   ________________   ________________     
  4     3158       North Coast Aquatics A     NCA  SI   3:34.59 A    ______ ___
 MOORE, WILL-       BYMA, QUENTIN-18   SICILIANO, TIM-19  MURAD, MICKEY-18     
 KEVORKIAN, ARAM-16 ________________   ________________   ________________     
  5     3101       Bolles School Sharks A     BSS  FL   3:33.99 A    ______ ___
 KIRKLAND, CLAY-16  LEE, JAY-18        ALLEYNE, DAMIAN-16 LIM, ALEX-18         
 ________________   ________________   ________________   ________________     
  6     3147       SCSC B                     SCSC PC   3:34.50 A    ______ ___
 RONSON, STEVE-21   SIEBERT, MARK-18   SCUSSEL, MARIO-19  HESSLER, CARL-18     
 ________________   ________________   ________________   ________________     
  7     3026       WCAB A                     WCAB PC   3:37.00 A    ______ ___
 FLORES, BAYANI-20  NICOLL, ALEX-19    SANSOE, MATT-      EIN, HARRY-20        
 ANDERSON, BRETT-20 ________________   ________________   ________________     
  8     3118       Reno Aquatic Club A        RENO PC   3:39.48 A    ______ ___
 SCALISE, ERIK-21   BRAUN, CHRIS-17    O'MARA, TIM-27     DAILY, MARK-18       
 ________________   ________________   ________________   ________________     
  9     3057       Palo Alto Swim Club A      PASC PC   3:40.00 A    ______ ___
 AYRAPETOV, D.-18   SAMOTYI, JOHN-18   KELLY, GAVIN-17    MESSMER, MATT-18     
 KELLY, GAVIN-17    ________________   ________________   ________________     
Heat  4 Finals
  1     3089       Trojan Swim Club A         TROJ CA   3:32.00 A    ______ ___
 SMITH, NICK-20     DAVIS, BYRON-28    AWBREY, BRET-21    WILLIAMS, MIKE-23    
 ________________   ________________   ________________   ________________     
  2     3016       PDSA B                     PDSA      3:31.23 A    ______ ___
 HAMM, GREG-23      VERSFELD, MARK-23  HERSEE, DUSTIN-23  WAKE, DOUG-22        
 ________________   ________________   ________________   ________________     
  3     3156       MVN A                      MVN  CA   3:28.05 A    ______ ___
 KOZULS, GORDAN-    SIRISANONT, N.-    CARVIN, CHAD-25    KIZIEROWSKI, B.-     
 ________________   ________________   ________________   ________________     
  4     3015       PDSA A                     PDSA      3:26.09 A    ______ ___
 PULLE, GARRETT-21  MINTENKO, MIKE-22  STEELE, JAKE-20    JOHNSTON, MARK-19    
 ________________   ________________   ________________   ________________     
Santa Clara Swim Club                                   06/25/1999  8:31P Pg 10
                              Santa Clara Swim Club
                   XXXII International Invitational Swim Meet

           Heat Sheets for Session 3 - Friday, June 25, 1999 - Finals 
 
  5     3161       DUKE A                     DUKE HI   3:22.01 A    ______ ___
 FOLKERS, NICK-22   STANFORD, JEFF-23  PHILLIPS, GREG-23  THERSK, SIMON-22     
 ________________   ________________   ________________   ________________     
  6     3146       SCSC A                     SCSC PC   3:26.00 A    ______ ___
 EWERS, JUSTIN-22   WALES, DOD-22      MESSNER, ADAM-20   SPENCER, KURT-20     
 ________________   ________________   ________________   ________________     
  7     3053       Venezuela A                VENZ      3:27.70 A    ______ ___
 ROJAS, LUIS-       QUEVEDO, O.-       PAEZ, FRANCISCO-   SANCHEZ, F.-         
 ________________   ________________   ________________   ________________     
  8     3008       RACER A                    RACER     3:29.25 A    ______ ___
 JOHNS, KEVIN-19    PETTIFER, R.-21    SHANNON, DARYL-22  JOHNS, BRIAN-16      
 ________________   ________________   ________________   ________________     
  9     3068       Club Wolverine A           WOLV MI   3:32.00 A    ______ ___
 MALCHOW, TOM-      MUNLEY, JOHN-      KURTH, TONY-       MEYER, SCOTT-        
 ________________   ________________   ________________   ________________