Santa Clara Swim Club                                   06/28/1999  3:14P Pg 1
                              Santa Clara Swim Club
                   XXXII International Invitational Swim Meet

           Heat Sheets for Session 7 - Sunday, June 27, 1999 - Finals 
 
 
Event 23  Women  200  Fly 
A:    ------     2:22.59
B:    ------     2:24.19
 
 LN    Meet ID       Name                Age  Team      Prelims      Finals  PL
-------------------------------------------------------------------------------
Heat  1 Finals
  1     1576       WESTER-KRIEG, ANGIE    34  SCSC PC   2:18.46 A    ______ ___
  2     1423       WRENSHALL, KATE        16  BSS  FL   2:18.28 A    ______ ___
  3     1339       NAKANISHI, YUKO            JASF      2:16.96 A    ______ ___
  4     1211       STINNETT, LAUREN       18  CURL PV   2:15.75 A    ______ ___
  5     1045       DEGLAU, JESSICA        19  PDSA      2:14.39 A    ______ ___
  6     1340       OHTA, AI                   JASF      2:14.92 A    ______ ___
  7     1213       FREEDMAN, MOLLY        18  CURL PV   2:15.76 A    ______ ___
  8     1243       KELLER, KALYN          14  PSC  AZ   2:17.53 A    ______ ___
  9     1606       WEEKS, KELLY           17  UN-PCPC   2:18.35 A    ______ ___
Heat  2 Consols
  1     1022       STEIN, ANNIE           14  BP   CO   2:22.96 B    ______ ___
  2     1429       CAMPBELL, LIZ          17  BSS  FL   2:21.74 A    ______ ___
  3     1141       MINPRAPHAL, WAEN       21  CAL  PC   2:20.73 A    ______ ___
  4     1452       YOUNGLOVE, KATIE       19  CCA  SN   2:19.09 A    ______ ___
  5     1536       RIPPLE, SHELLY             STAN PC   2:18.93 A    ______ ___
  6     1618       SHANNAHAN, MONICA      18  NCA  SI   2:18.93 A    ______ ___
  7     1625       SHAFIR, DAPNE          16  UNAT      2:19.69 A    ______ ___
  8     1422       ELLIS, ASHLEY          18  BSS  FL   2:21.17 A    ______ ___
  9     1259       SCOTT-BROWNE, ANOLA    17  BC   PN   2:22.65 B    ______ ___
                   -Alternates-                                                
  1     1410       KALBKO, KERIANNE       19  SDA  AZ   2:23.12 B              
  2     1220       DONELAN, MOLLY         15  UNAT      2:23.29 B              
 
Event 24  Men  200  Breast 
A:    ------     2:28.19
B:    ------     2:29.79
 
 LN    Meet ID       Name                Age  Team      Prelims      Finals  PL
-------------------------------------------------------------------------------
Heat  1 Finals
  1     1155       WERNER, SCOTT          20  UN-OROR   2:24.25 A    ______ ___
  2     1165       LARSEN, CARL           21  SBSC SC   2:23.08 A    ______ ___
  3     1252       HOPWOOD, JEFF          19  PASC PC   2:22.51 A    ______ ___
  4     1331       TONOMOTO, RYO              JASF      2:21.01 A    ______ ___
  5     1330       KITAJIMA, KOSUKE           JASF      2:16.70 A    ______ ___
  6     1584       WILKENS, TOM           23  SCSC PC   2:19.49 A    ______ ___
  7     1096       RABB, KEVIN            20  WCAB PC   2:22.25 A    ______ ___
  8     1633       SIRISANONT, NICK           MVN  CA   2:22.78 A    ______ ___
  9     1585       GROTE, KURT            25  SCSC PC   2:23.35 A    ______ ___
Santa Clara Swim Club                                   06/28/1999  3:14P Pg 2
                              Santa Clara Swim Club
                   XXXII International Invitational Swim Meet

           Heat Sheets for Session 7 - Sunday, June 27, 1999 - Finals 
 
 
Event 24  Men  200  Breast 
A:    ------     2:28.19
B:    ------     2:29.79
 
 LN    Meet ID       Name                Age  Team      Prelims      Finals  PL
-------------------------------------------------------------------------------
Heat  2 Consols
  1     1094       FLORES, BAYANI         20  WCAB PC   2:26.48 A    ______ ___
  2     1028       JANZ, REGAN            20  RACER     2:26.33 A    ______ ___
  3     1313       HALL, ETHAN            20  TERA PC   2:25.81 A    ______ ___
  4     1268       SALAS, JUAN                ADAEM     2:25.74 A    ______ ___
  5     1136       KALMIKOVS, VALERY      26  UNAT      2:25.39 A    ______ ___
  6     1183       LOPEZ, ALEX            24  UF   FL   2:25.44 A    ______ ___
  7     1342       HUNTER, JASON          19  NRST      2:25.80 A    ______ ___
  8     1592       CANALAS, ROB           20  SCSC PC   2:25.99 A    ______ ___
  9     1069       HUANG, MATHEW          15  PDSA      2:26.42 A    ______ ___
                   -Alternates-                                                
  1     1604       FOWLER, PATRICK        18  SCSC PC   2:27.57 A              
  2     1203       BASSETT, ETHAN         18  CURL PV   2:28.95 B              
 
Event 25  Women  50  Free 
A:    ------       27.29
B:    ------       27.79
 
 LN    Meet ID       Name                Age  Team      Prelims      Finals  PL
-------------------------------------------------------------------------------
Heat  1 Finals
  1     1530       CROPPER, SIOBHAN           STAN PC     27.27 A    ______ ___
  2     1175       MANTINDALE, LEAH       20  UF   FL     27.21 A    ______ ___
  3     1015       WOODALL, KARI          23  NCAC NC     27.18 A    ______ ___
  4     1288       SPATZ, TAMMY               TEX  ST     27.00 A    ______ ___
  5     1145       YEO, JOSCELIN          20  CAL  PC     26.52 A    ______ ___
  6     1538       THOMPSON, JENNY            STAN PC     26.79 A    ______ ___
  7     1535       FOX, CATHERINE             KCB  OZ     27.05 A    ______ ___
  8     1333       YAMADA, KAORI              JASF        27.20 A    ______ ___
  9     1140       KOLBISEN, ANYA         20  CAL  PC     27.23 A    ______ ___
Heat  2 Consols
  1     1393       VANDENBERG, KIM        15  OAPB PC     27.68 B    ______ ___
  2     1045       DEGLAU, JESSICA        19  PDSA        27.66 B    ______ ___
  3     1137       BEGIN, KRISTY          17  CAL  PC     27.58 B    ______ ___
  4     1138       COPE, HALEY            20  CAL  PC     27.55 B    ______ ___
  5     1488       LYDALL, ANNA               TAS         27.28 A    ______ ___
  6     1142       OMPHROY, NICOLE        28  CAL  PC     27.31 B    ______ ___
  7     1491       COELLO, CELIANGEL          ITALY       27.58 B    ______ ___
  8     1262       HARPER, MICHELLE       18  BC   PN     27.66 B    ______ ___
  9     1218       IRIGOIEN, JUNKAL       19  CURL PV     27.66 B    ______ ___
                   -Alternates-                                                
  1     1171       GOODWIN, BETH          19  BRUN CA     27.74 B              
  2     1167       BELLONI, ANGELA        18  BC   PN     27.76 B              
Santa Clara Swim Club                                   06/28/1999  3:14P Pg 3
                              Santa Clara Swim Club
                   XXXII International Invitational Swim Meet

           Heat Sheets for Session 7 - Sunday, June 27, 1999 - Finals 
 
 
Event 26  Men  100  Free 
A:    ------       53.49
B:    ------       53.99
 
 LN    Meet ID       Name                Age  Team      Prelims      Finals  PL
-------------------------------------------------------------------------------
Heat  1 Finals
  1     1596       MESSNER, ADAM          20  SCSC PC     52.29 A    ______ ___
  2     1227       PAEZ, FRANCISCO            VENZ        52.16 A    ______ ___
  3     1641       FOLKERS, NICK          22  DUKE HI     52.14 A    ______ ___
  4     1588       EWERS, JUSTIN          22  SCSC PC     51.98 A    ______ ___
  5     1344       SCHUMACKER, BRAD       25  TIGR PC     51.46 A    ______ ___
  6     1224       SANCHEZ, FRANCISCO         VENZ        51.76 A    ______ ___
  7     1048       STEELE, JAKE           20  PDSA        52.12 A    ______ ___
  8     1635       KIZIEROWSKI, BART          MVN  CA     52.15 A    ______ ___
  9     1586       WALES, DOD             22  SCSC PC     52.24 A    ______ ___
Heat  2 Consols
  1     1064       JOHNSTON, MARK         19  PDSA        52.95 A    ______ ___
  2     1416       KIEDEL, MICHAEL        23  UNAT        52.89 A    ______ ___
  3     1326       HOSOKAWA, DAISUKE          JASF        52.55 A    ______ ___
  4     1284       WALKER, NEIL               TEX  ST     52.39 A    ______ ___
  5     1407       MACEDO, MATT           18  ALMA PC     52.32 A    ______ ___
  6     1226       QUEVEDO, OSWALDO           VENZ        52.37 A    ______ ___
  7     1186       LOUW, HERMAN           23  IRCC FL     52.55 A    ______ ___
  8     1325       OKUMURA, YOSHIHIRO         JASF        52.77 A    ______ ___
  9     1067       MINTENKO, MIKE         22  PDSA        52.92 A    ______ ___
                   -Alternates-                                                
  1     1603       SCUSSEL, MARIO         19  SCSC PC     52.99 A              
  2     1273       ROSAL, RAYMOND             ADAEM       53.02 A              
 
Event 27  Women  200  IM
A:    ------     2:24.79
B:    ------     2:27.59
 
 LN    Meet ID       Name                Age  Team      Prelims      Finals  PL
-------------------------------------------------------------------------------
Heat  1 Finals
  1     1421       STREET, JENNA          16  BSS  FL   2:22.94 A    ______ ___
  2     1182       HOMMERT, JENNIFER      21  UF   FL   2:22.43 A    ______ ___
  3     1063       LIMPERT, MARIANNE      26  PDSA      2:21.21 A    ______ ___
  4     1304       DAVIS, LAURA           15  TERA PC   2:20.20 A    ______ ___
  5     1145       YEO, JOSCELIN          20  CAL  PC   2:18.51 A    ______ ___
  6     1302       COUGHLIN, NATALIE      16  TERA PC   2:19.66 A    ______ ___
  7     1532       ROSE, GABRIELLE            STAN PC   2:20.32 A    ______ ___
  8     1538       THOMPSON, JENNY            STAN PC   2:21.30 A    ______ ___
  9     1408       ADEL, Carolyn          20  SDA  AZ   2:22.62 A    ______ ___
Santa Clara Swim Club                                   06/28/1999  3:14P Pg 4
                              Santa Clara Swim Club
                   XXXII International Invitational Swim Meet

           Heat Sheets for Session 7 - Sunday, June 27, 1999 - Finals 
 
 
Event 27  Women  200  IM
A:    ------     2:24.79
B:    ------     2:27.59
 
 LN    Meet ID       Name                Age  Team      Prelims      Finals  PL
-------------------------------------------------------------------------------
Heat  2 Consols
  1     1099       NG, AMY                15  SRVL PC   2:25.48 B    ______ ___
  2     1057       DOODY, KELLY           19  PDSA      2:24.98 B    ______ ___
  3     1223       VOLCAN, ERIN               VENZ      2:24.76 A    ______ ___
  4     1141       MINPRAPHAL, WAEN       21  CAL  PC   2:24.11 A    ______ ___
  5     1338       YAMAMOTO, CHIEMI           JASF      2:23.20 A    ______ ___
  6     1303       MONROE, LEAH           15  TERA PC   2:23.34 A    ______ ___
  7     1215       OSWALD, VALERIE        20  CURL PV   2:24.39 A    ______ ___
  8     1567       DAPHNIS, APHRODITE     16  SCSC PC   2:24.92 B    ______ ___
  9     1568       DAPHNIS, ARTEMIS       15  SCSC PC   2:25.24 B    ______ ___
                   -Alternates-                                                
  1     1618       SHANNAHAN, MONICA      18  NCA  SI   2:25.65 B              
  2     1427       BRIDGES, JENNA         17  BSS  FL   2:25.74 B              
 
Event 28  Men  200  IM
A:    ------     2:11.29
B:    ------     2:13.59
 
 LN    Meet ID       Name                Age  Team      Prelims      Finals  PL
-------------------------------------------------------------------------------
Heat  1 Finals
  1     1094       FLORES, BAYANI         20  WCAB PC   2:10.68 A    ______ ___
  2     1332       MIKI, JIRO                 JASF      2:09.70 A    ______ ___
  3     1589       BROWN, STEVEN          20  SCSC PC   2:09.44 A    ______ ___
  4     1285       MONTAGUE, JOE              FLEET     2:08.26 A    ______ ___
  5     1584       WILKENS, TOM           23  SCSC PC   2:06.78 A    ______ ___
  6     1592       CANALAS, ROB           20  SCSC PC   2:07.83 A    ______ ___
  7     1605       MARINIUK, SERGEY           SCSC PC   2:08.50 A    ______ ___
  8     1030       JOHNS, BRIAN           16  RACER     2:09.53 A    ______ ___
  9     1183       LOPEZ, ALEX            24  UF   FL   2:09.78 A    ______ ___
Heat  2 Consols
  1     1514       SCALISE, ERIK          21  RENO PC   2:12.43 B    ______ ___
  2     1029       JOHNS, KEVIN           19  RACER     2:12.17 B    ______ ___
  3     1633       SIRISANONT, NICK           MVN  CA   2:11.76 B    ______ ___
  4     1155       WERNER, SCOTT          20  UN-OROR   2:11.40 B    ______ ___
  5     1225       ROJAS, LUIS                VENZ      2:10.84 A    ______ ___
  6     1135       WINDISCHE, MICHAEL     22  UNAT      2:11.38 B    ______ ___
  7     1416       KIEDEL, MICHAEL        23  UNAT      2:11.59 B    ______ ___
  8     1252       HOPWOOD, JEFF          19  PASC PC   2:12.12 B    ______ ___
  9     1437       COVER, BRANDON         17  BSS  FL   2:12.43 B    ______ ___
                   -Alternates-                                                
  1     1162       BRINK, BEN             18  EC   OR   2:12.69 B              
  2     1414       TRINIDAD, ANDREY       22  SDA  AZ   2:14.00                
Santa Clara Swim Club                                   06/28/1999  3:14P Pg 5
                              Santa Clara Swim Club
                   XXXII International Invitational Swim Meet

           Heat Sheets for Session 7 - Sunday, June 27, 1999 - Finals 
 
 
Event 29  Women  200  Back 
A:    ------     2:24.09
B:    ------     2:25.99
 
 LN    Meet ID       Name                Age  Team      Prelims      Finals  PL
-------------------------------------------------------------------------------
Heat  1 Finals
  1     1290       CARLBERG, LINDSAY          WOLV MI   2:23.13 A    ______ ___
  2     1218       IRIGOIEN, JUNKAL       19  CURL PV   2:22.84 A    ______ ___
  3     1159       PERRET, CHRISTY        26  THSC OR   2:21.65 A    ______ ___
  4     1071       STEFANYSHYN, KELLY     16  PDSA      2:18.63 A    ______ ___
  5     1336       KOBAYASHI, SEIKO           JASF      2:15.46 A    ______ ___
  6     1337       TERAKAWA, AYA              JASF      2:18.57 A    ______ ___
  7     1409       MORELLI, LAUREN        20  SDA  AZ   2:21.42 A    ______ ___
  8     1536       RIPPLE, SHELLY             STAN PC   2:22.34 A    ______ ___
  9     1039       MCCAULEY, SARAH        18  LOSC OR   2:23.01 A    ______ ___
Heat  2 Consols
  1     1099       NG, AMY                15  SRVL PC   2:26.39      ______ ___
  2     1179       TIMMON, COURTNEY           UF   FL   2:26.10      ______ ___
  3     1424       RUBY, TAYLOR           16  BSS  FL   2:24.78 B    ______ ___
  4     1182       HOMMERT, JENNIFER      21  UF   FL   2:24.05 A    ______ ___
  5     1077       RYDER, KERYN           17  HARLQ     2:23.24 A    ______ ___
  6     1292       ARNOT, JEN                 WOLV MI   2:23.76 A    ______ ___
  7     1210       KNEPPER, MEGAN         16  CURL PV   2:24.78 B    ______ ___
  8     1535       FOX, CATHERINE             KCB  OZ   2:25.02 B    ______ ___
  9     1037       OESTER, CLAIRE         16  LOSC OR   2:26.27      ______ ___
                   -Alternates-                                                
  1     1503       BAUM, DANA             18  RENO PC   2:26.53                
  2     1008       GAMBLIN, MARY          15  NCAC NC   2:26.65                
 
Event 30  Men  100  Back 
A:    ------     1:00.39
B:    ------     1:01.39
 
 LN    Meet ID       Name                Age  Team      Prelims      Finals  PL
-------------------------------------------------------------------------------
Heat  1 Finals
  1     1043       HERSEE, DUSTIN         23  PDSA        58.63 A    ______ ___
  2     1329       KANNO, YOSHIKI             JASF        58.51 A    ______ ___
  3     1049       VERSFELD, MARK         23  PDSA        58.39 A    ______ ___
  4     1188       SAVICKAS, ARUNAS           LITH        57.65 A    ______ ___
  5     1436       LIM, ALEX              18  BSS  FL     57.27 A    ______ ___
  6     1634       KOZULS, GORDAN             MVN  CA     57.48 A    ______ ___
  7     1640       THERSK, SIMON          22  DUKE HI     57.89 A    ______ ___
  8     1588       EWERS, JUSTIN          22  SCSC PC     58.44 A    ______ ___
  9     1207       WALTERS, BRIAN         23  CURL PV     58.54 A    ______ ___
Santa Clara Swim Club                                   06/28/1999  3:14P Pg 6
                              Santa Clara Swim Club
                   XXXII International Invitational Swim Meet

           Heat Sheets for Session 7 - Sunday, June 27, 1999 - Finals 
 
 
Event 30  Men  100  Back 
A:    ------     1:00.39
B:    ------     1:01.39
 
 LN    Meet ID       Name                Age  Team      Prelims      Finals  PL
-------------------------------------------------------------------------------
Heat  2 Consols
  1     1030       JOHNS, BRIAN           16  RACER     1:00.14 A    ______ ___
  2     1042       HAMM, GREG             23  PDSA        59.72 A    ______ ___
  3     1407       MACEDO, MATT           18  ALMA PC     59.54 A    ______ ___
  4     1230       PERDOMO, ALEXIS            VENZ        59.34 A    ______ ___
  5     1328       WAKBAYASHI, MIZUKI         JASF        59.00 A    ______ ___
  6     1547       GRAY, TREVER               TSC  PN     59.08 A    ______ ___
  7     1284       WALKER, NEIL               TEX  ST     59.40 A    ______ ___
  8     1508       O'MARA, TIM            27  RENO PC     59.55 A    ______ ___
  9     1615       WEAVER, WILLIAM        27  NCA  SI     59.96 A    ______ ___
                   -Alternates-                                                
  1     1153       STALEY, TRENT          17  THSC OR   1:00.50 B              
  2     1389       METCALF, SCOTT         15  OAPB PC   1:00.52 B              
 
Event 31  Women  800  Free 
A:    ------     9:01.99
B:    ------     9:15.99
 
 LN    Meet ID       Name                Age  Team     Seed Time     Finals  PL
-------------------------------------------------------------------------------
Heat  1 Finals
  1     1371       MURPHY, CASEY              TROJ CA   8:55.00 A    ______ ___
  2     1420       DEARY, MELISSA         16  BSS  FL   8:49.25 A    ______ ___
  3     1334       FUKUDA, YUKI               JASF      8:46.30 A    ______ ___
  4     1002       GREEN, MEREDITH        15  NCAC NC   8:44.08 A    ______ ___
  5     1432       ATKINSON, JANELLE      16  BSS  FL   8:36.11 A    ______ ___
  6     1243       KELLER, KALYN          14  PSC  AZ   8:43.34 A    ______ ___
  7     1051       EBERT, TAMEE           16  PDSA      8:45.71 A    ______ ___
  8     1335       YAMAGUCHI, SHIGEMI         JASF      8:46.30 A    ______ ___
  9     1197       LEES, JEN              16  PLS  PC   8:49.70 A    ______ ___
Santa Clara Swim Club                                   06/28/1999  3:14P Pg 7
                              Santa Clara Swim Club
                   XXXII International Invitational Swim Meet

           Heat Sheets for Session 7 - Sunday, June 27, 1999 - Finals 
 
 
Event 32  Men  1500  Free 
A:    ------    16:26.39
B:    ------    16:41.69
 
 LN    Meet ID       Name                Age  Team     Seed Time     Finals  PL
-------------------------------------------------------------------------------
Heat  1 Finals
  1     1228       MONASTERIO, RICARDO        VENZ     15:45.92 A    ______ ___
  2     1064       JOHNSTON, MARK         19  PDSA     15:42.43 A    ______ ___
  3     1280       YAUNGHOUSE, JON            TEX  ST  15:40.00 A    ______ ___
  4     1298       THOMPSON, CHRIS            WOLV MI  15:37.00 A    ______ ___
  5     1612       SICILIANO, TIM         19  NCA  SI  15:29.12 A    ______ ___
  6     1044       SALLEE, BRENT          22  PDSA     15:36.86 A    ______ ___
  7     1327       ARASE, YOTA                JASF     15:37.77 A    ______ ___
  8     1046       PETERSON, TIM          20  PDSA     15:40.28 A    ______ ___
  9     1017       NELIGAN, BRENDAN       16  LIAC MR  15:42.87 A    ______ ___
 
Event 33  Women  400  R-Medley 
A:    ------     4:42.19
 
 LN    Meet ID       Name                     Team     Seed Time     Finals  PL
-------------------------------------------------------------------------------
Heat  1 Finals
  4     3139       Tacoma Swim Club A         TSC  PN   4:41.50 A    ______ ___
  5     3153       SCSC B                     SCSC PC   4:36.50 A    ______ ___
  6     3097       Orinda Aquatics B          OAPB PC   4:40.00 A    ______ ___
  7     3087       MSJA B                     MSJA PC   4:42.19 A    ______ ___
Heat  2 Finals
  1     3096       Orinda Aquatics A          OAPB PC   4:35.50 A    ______ ___
  2     3035       SRVL A                     SRVL PC   4:34.00 A    ______ ___
  3     3006       N. C. AQUATIC CLUB A       NCAC NC   4:30.99 A    ______ ___
  4     3051       Curl-Burke Swim Club B     CURL PV   4:29.20 A    ______ ___
  5     3044       UF A                       UF   FL   4:26.00 A    ______ ___
  6     3063       BC A                       BC   PN   4:27.42 A    ______ ___
  7     3041       California Aquatics B      CAL  PC   4:30.00 A    ______ ___
  8     3108       Bolles School Sharks B     BSS  FL   4:33.67 A    ______ ___
  9     3086       MSJA A                     MSJA PC   4:34.80 A    ______ ___
Heat  3 Finals
  1     3049       Curl-Burke Swim Club A     CURL PV   4:24.97 A    ______ ___
  2     3070       Club Wolverine A           WOLV MI   4:23.00 A    ______ ___
  3     3040       California Aquatics A      CAL  PC   4:20.00 A    ______ ___
  4     3022       PDSA B                     PDSA      4:16.23 A    ______ ___
  5     3021       PDSA A                     PDSA      4:13.27 A    ______ ___
  6     3163       JASF A                     JASF      4:14.00 A    ______ ___
  7     3132       Stanford Swimming A        STAN PC   4:16.50 A    ______ ___
  8     3107       Bolles School Sharks A     BSS  FL   4:21.99 A    ______ ___
  9     3152       SCSC A                     SCSC PC   4:24.00 A    ______ ___
Santa Clara Swim Club                                   06/28/1999  3:14P Pg 8
                              Santa Clara Swim Club
                   XXXII International Invitational Swim Meet

           Heat Sheets for Session 7 - Sunday, June 27, 1999 - Finals 
 
 
Event 34  Men  400  R-Medley 
A:    ------     4:11.89
 
 LN    Meet ID       Name                     Team     Seed Time     Finals  PL
-------------------------------------------------------------------------------
Heat  1 Finals
  4     3125       Reno Aquatic Club B        RENO PC   4:11.87 A    ______ ___
  5     3036       SRVL A                     SRVL PC   4:10.00 A    ______ ___
  6     3088       MSJA A                     MSJA PC   4:10.99 A    ______ ___
  7     3116       RPSC A                     RPSC PC   4:11.89 A    ______ ___
Heat  2 Finals
  1     3098       Orinda Aquatics A          OAPB PC   4:09.70 A    ______ ___
  2     3140       Tacoma Swim Club A         TSC  PN   4:07.50 A    ______ ___
  3     3067       Caracas-Venezuela A        ADAEM     3:59.50 A    ______ ___
  4     3124       Reno Aquatic Club A        RENO PC   3:58.69 A    ______ ___
  5     3009       RACER A                    RACER     3:57.60 A    ______ ___
  6     3052       Curl-Burke Swim Club B     CURL PV   3:57.95 A    ______ ___
  7     3134       Chico Aquatics A           CAJ  SN   3:59.42 A    ______ ___
  8     3110       Bolles School Sharks B     BSS  FL   3:59.99 A    ______ ___
  9     3007       N. C. AQUATIC CLUB A       NCAC NC   4:08.99 A    ______ ___
Heat  3 Finals
  1     3160       North Coast Aquatics A     NCA  SI   3:56.89 A    ______ ___
  2     3055       Venezuela A                VENZ      3:54.56 A    ______ ___
  3     3155       SCSC B                     SCSC PC   3:51.00 A    ______ ___
  4     3024       PDSA B                     PDSA      3:48.56 A    ______ ___
  5     3023       PDSA A                     PDSA      3:45.87 A    ______ ___
  6     3154       SCSC A                     SCSC PC   3:48.00 A    ______ ___
  7     3164       JASF A                     JASF      3:50.00 A    ______ ___
  8     3109       Bolles School Sharks A     BSS  FL   3:53.72 A    ______ ___
  9     3050       Curl-Burke Swim Club A     CURL PV   3:54.73 A    ______ ___