Santa Clara Swim Club                                   06/24/1999  8:17P Pg 1
                              Santa Clara Swim Club
                   XXXII International Invitational Swim Meet

       Psych Sheets for Session 2 - Friday, June 25, 1999 - Preliminaries 
 
 
Event 3  Women  100  Free 
A:    ------       59.49
B:    ------     1:00.19
 
 RK    Meet ID       Name                Age  Team     Seed Time    Prelims  PL
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1538       THOMPSON, JENNY            STAN PC     55.80 A    ______ ___
  2     1535       FOX, CATHERINE             KCB  OZ     56.50 A    ______ ___
  3     1063       LIMPERT, MARIANNE      26  PDSA        56.72 A    ______ ___
  4     1532       ROSE, GABRIELLE            STAN PC     56.90 A    ______ ___
  5     1145       YEO, JOSCELIN          20  CAL  PC     57.14 A    ______ ___
  6     1288       SPATZ, TAMMY               TEX  ST     57.43 A    ______ ___
  7     1333       YAMADA, KAORI              JASF        57.45 A    ______ ___
  8     1530       CROPPER, SIOBHAN           STAN PC     57.50 A    ______ ___
  9     1140       KOLBISEN, ANYA         20  CAL  PC     57.59 A    ______ ___
 10     1350       JAMISON, TANICA        17  MSJA PC     57.70 A    ______ ___
 11     1295       BENDEL, TAYLOR             TYR  CA     57.89 A    ______ ___
 12     1086       CHIANG, MARILYN        21  WCAB PC     57.95 A    ______ ___
 13     1427       BRIDGES, JENNA         17  BSS  FL     58.01 A    ______ ___
 14     1015       WOODALL, KARI          23  NCAC NC     58.11 A    ______ ___
 15     1168       PRICE, KEIKO           20  BRUN CA     58.20 A    ______ ___
 16     1137       BEGIN, KRISTY          17  CAL  PC     58.21 A    ______ ___
 17     1218       IRIGOIEN, JUNKAL       19  CURL PV     58.25 A    ______ ___
 18     1289       LANNE, COLLEEN             TEX  ST     58.28 A    ______ ___
 19     1383       MATTOS, ADRIENNE           DACA PC     58.29 A    ______ ___
 20     1233       ERRECART, ROBIN        17  TIGERPC     58.30 A    ______ ___
 21     1488       LYDALL, ANNA               TAS         58.33 A    ______ ___
 22     1071       STEFANYSHYN, KELLY     16  PDSA        58.36 A    ______ ___
 23     1525       BECKS, DANIELLE        17  MP   PC     58.41 A    ______ ___
 24     1062       BRAMBLEY, KATIE        20  PDSA        58.43 A    ______ ___
 25     1371       MURPHY, CASEY              TROJ CA     58.45 A    ______ ___
 26     1039       MCCAULEY, SARAH        18  LOSC OR     58.46 A    ______ ___
 27     1536       RIPPLE, SHELLY             STAN PC     58.50 A    ______ ___
 28     1291       SUGAR, MISSY               WOLV MI     58.55 A    ______ ___
 29     1138       COPE, HALEY            20  CAL  PC     58.65 A    ______ ___
 30     1432       ATKINSON, JANELLE      16  BSS  FL     58.67 A    ______ ___
 31     1380       CASTELLANO, JACKIE         DACA PC     58.81 A    ______ ___
 32     1223       VOLCAN, ERIN               VENZ        58.81 A    ______ ___
 33     1404       RAIS, AMBER            18  LAKE PC     58.83 A    ______ ___
 34     1181       DUGGAN, NICOLE         20  UF   FL     58.99 A    ______ ___
 35     1369       AYERS, EMILY               TROJ CA     59.00 A    ______ ___
 36     1175       MANTINDALE, LEAH       20  UF   FL     59.00 A    ______ ___
 37     1349       SURYOUTOMO, NINA       18  MSJA PC     59.02 A    ______ ___
 38     1422       ELLIS, ASHLEY          18  BSS  FL     59.03 A    ______ ___
 39     1491       COELLO, CELIANGEL          ITALY       59.04 A    ______ ___
 40     1037       OESTER, CLAIRE         16  LOSC OR     59.07 A    ______ ___
 41     1180       MARTIN, LAUREN             UF   FL     59.09 A    ______ ___
 42     1531       FOSCHI, JESSICA            LIAC MR     59.10 A    ______ ___
 43     1567       DAPHNIS, APHRODITE     16  SCSC PC     59.10 A    ______ ___
 44     1142       OMPHROY, NICOLE        28  CAL  PC     59.19 A    ______ ___
Santa Clara Swim Club                                   06/24/1999  8:17P Pg 2
                              Santa Clara Swim Club
                   XXXII International Invitational Swim Meet

       Psych Sheets for Session 2 - Friday, June 25, 1999 - Preliminaries 
 
 45     1533       BROWN, WENDY               STAN PC     59.20 A    ______ ___
 46     1085       LYON, ALEXIS           20  WCAB PC     59.22 A    ______ ___
 47     1421       STREET, JENNA          16  BSS  FL     59.29 A    ______ ___
 48     1158       OLSEN, REBEKAN         18  THSC OR     59.30 A    ______ ___
 49     1193       BOEHM, BETH            18  PLS  PC     59.37 A    ______ ___
 50     1178       PAULIK, MELISSA            UF   FL     59.40 A    ______ ___
 51     1647       KOZAK, MARISA          16  BEND OR     59.41 A    ______ ___
 52     1025       TAYLOR, TARA           17  HYACKPN     59.42 A    ______ ___
 53     1576       WESTER-KRIEG, ANGIE    34  SCSC PC     59.45 A    ______ ___
 54     1420       DEARY, MELISSA         16  BSS  FL     59.48 A    ______ ___
 55     1396       CORWIN, ELYSE          17  OAPB PC     59.49 A    ______ ___
 56     1106       MORSE, ANGELL          19  SRVL PC     59.49 A    ______ ___
 57     1354       RICHARDS, ERICA            MSJA PC     59.49 A    ______ ___
 58     1177       MERK, DENISE           19  UF   FL     59.49 A    ______ ___
 59     1292       ARNOT, JEN                 WOLV MI     59.49 A    ______ ___
 60     1393       VANDENBERG, KIM        15  OAPB PC     59.49 A    ______ ___
 61     1408       ADEL, Carolyn          20  SDA  AZ     59.49 A    ______ ___
 62     1187       RADKKE, KATRINA        28  UNAT        59.49 A    ______ ___
 63     1179       TIMMON, COURTNEY           UF   FL     59.49 A    ______ ___
 64     1262       HARPER, MICHELLE       18  BC   PN     59.49 A    ______ ___
 65     1101       FAUREAU, LISA          18  SRVL PC     59.49 A    ______ ___
 66     1008       GAMBLIN, MARY          15  NCAC NC     59.49 A    ______ ___
 67     1107       FINGER, KAREN          19  SRVL PC     59.49 A    ______ ___
 68     1308       CAETANO, SAMANTHA      16  TERA PC     59.56 B    ______ ___
 69     1482       CATALANO, SHANNON      17  CLOV CC     59.56 B    ______ ___
 70     1462       SULLIVAN, KELLEY       19  CCA  SN     59.72 B    ______ ___
 71     1449       HALL, JENNY            15  CCA  SN     59.74 B    ______ ___
 72     1556       CARLAW, LYNDSEY            TSC  PN     59.75 B    ______ ___
 73     1194       HARADA, KIM            18  PLS  PC     59.76 B    ______ ___
 74     1061       KOC-SPADARO, ADRIANA   15  PDSA        59.78 B    ______ ___
 75     1399       BAUMGARTNER, MEGAN         UN-PC       59.80 B    ______ ___
 76     1246       SNYDER, KAREN          19  PASC PC     59.82 B    ______ ___
 77     1480       BUSH, LAUREN           17  CLOV CC     59.89 B    ______ ___
 78     1503       BAUM, DANA             18  RENO PC     59.89 B    ______ ___
 79     1171       GOODWIN, BETH          19  BRUN CA     59.90 B    ______ ___
 80     1040       PENDLETON, BETHANY     17  UNAT        59.94 B    ______ ___
 81     1021       BREECE-RODRIGUEZ, GRACI15  BP   CO     59.94 B    ______ ___
 82     1553       CRAY, JENNY                TSC  PN     59.98 B    ______ ___
 83     1400       BAGG, SUZY                 OAPB PC     59.99 B    ______ ___
 84     1147       SCHOPPE, JACQUI        20  UN-PC       59.99 B    ______ ___
 85     1426       GIBBES, CERIAN             BSS  FL     59.99 B    ______ ___
 86     1425       HASTINGS, CHELSEA          BSS  FL     59.99 B    ______ ___
 87     1305       MATHEWS, KRISTY        17  TERA PC   1:00.02 B    ______ ___
 88     1172       CHUA, MARILYN          18  BRUN CA   1:00.02 B    ______ ___
 89     1102       AVILLA, LEILANI        17  SRVL PC   1:00.04 B    ______ ___
 90     1167       BELLONI, ANGELA        18  UNAT      1:00.05 B    ______ ___
 91     1047       STANLEY, ANGELA        18  PDSA      1:00.05 B    ______ ___
 92     1260       ANTISDALE, JENNIFER    15  BC   PN   1:00.08 B    ______ ___
 93     1053       CLAPHAM, CAROLINE      18  PDSA      1:00.09 B    ______ ___
 94     1405       BARTLE, LAURA          20  LAKE PC   1:00.10 B    ______ ___
 95     1279       VOLCAN, LAUREN             ADAEM     1:00.10 B    ______ ___
Santa Clara Swim Club                                   06/24/1999  8:17P Pg 3
                              Santa Clara Swim Club
                   XXXII International Invitational Swim Meet

       Psych Sheets for Session 2 - Friday, June 25, 1999 - Preliminaries 
 
 96     1343       LEROY, ANDREE-ANN      17  NRST      1:00.10 B    ______ ___
 97     1276       FUENTES, INGRID            ADAEM     1:00.16 B    ______ ___
 98     1078       BARRY, ALISON          17  WCAB PC   1:00.19 B    ______ ___
 99     1430       MIZELL, KATIE          19  BSS  FL   1:00.19 B    ______ ___
100     1428       DUERK, LAUREN          15  BSS  FL   1:00.19 B    ______ ___
101     1502       CARANO, RACHELLE           RENO PC   1:00.19 B    ______ ___
102     1087       DWYER, BRIGHID             WCAB PC   1:00.19 B    ______ ___
103     1084       SCHWARCK, HEIDI        20  WCAB PC   1:00.19 B    ______ ___
104     1144       REDING, KATIE          23  CAL  PC   1:00.19 B    ______ ___
105     1134       RYAN, HANNAH               SON  PC   1:00.19 B    ______ ___
106     1173       GRISSOM, ASHLEY        18  BRUN CA   1:00.19 B    ______ ___
107     1424       RUBY, TAYLOR           16  BSS  FL   1:00.19 B    ______ ___
108     1166       SWANSON, ANNA          19  BISC PN   1:00.19 B    ______ ___
109     1244       CHAMPION, HALEY        17  PASC PC   1:00.19 B    ______ ___
110     1557       ROARK, BRANDYN             TSC  PN   1:00.19 B    ______ ___
111     1457       TYRRELL, KATIE         16  CCA  SN   1:00.19 B    ______ ___
112     1083       MITCHELL, KATHERINE    16  WCAB PC   1:00.19 B    ______ ___
113     1454       WILCOX, KARI           15  CCA  SN   1:00.19 B    ______ ___
114     1433       MOORE, TIFFANY         16  BSS  FL   1:00.19 B    ______ ___
115     1100       DORR, MCCALL           18  SRVL PC   1:00.22      ______ ___
116     1455       BARRETT, TARA          16  CCA  SN   1:00.29      ______ ___
117     1051       EBERT, TAMEE           16  PDSA      1:00.30      ______ ___
118     1058       MARIN, AMANDA          22  PDSA      1:00.46      ______ ___
119     1524       BARRAR, ANNIE          16  MP   PC   1:00.51      ______ ___
120     1247       UMETSU, SARAH          18  PASC PC   1:00.54      ______ ___
121     1544       HERNANDEZ, SARAH       14  CAJ  SN   1:00.58      ______ ___
122     1011       BLAND, KATY            13  NCAC NC   1:00.63      ______ ___
123     1127       BENDER, GENEVIEVE      19  CUDA PC   1:00.68      ______ ___
124     1500       GUILLORY, KRISTINA     17  RPSC PC   1:00.80      ______ ___
125     1499       SYNDER, JACKIE         15  RPSC PC   1:00.89      ______ ___
126     1459       BAL, TAMARA            15  CCA  SN   1:00.89      ______ ___
127     1569       FERGUSON, MEGAN        15  SCSC PC   1:01.23      ______ ___
128     1266       MCADAM, CRYSTAL        17  DSC  IL   1:01.41      ______ ___
129     1128       RADECKE, JENNIFER      14  CUDA PC   1:01.50      ______ ___
130     1484       WILLARD, MELISSA       19  CLOV CC   1:01.89      ______ ___
131     1245       KOBAYASHI, YUKA        14  PASC PC   1:02.27      ______ ___
132     1562       PETERSON, STACY        18  SMST SN   1:02.79      ______ ___
133     1402       LEWIS, KRISTEN             OAPB PC   1:02.88      ______ ___
134     1397       ARNOLD, KATIE          13  OAPB PC   1:02.90      ______ ___
135     1352       LYON, ALEXIS N             MSJA PC   1:02.99      ______ ___
136     1114       BROCK, STACY           15  DVA  PC   1:04.74      ______ ___
137     1070       WAN, MARTINA           16  PDSA      1:10.09      ______ ___
Santa Clara Swim Club                                   06/24/1999  8:17P Pg 4
                              Santa Clara Swim Club
                   XXXII International Invitational Swim Meet

       Psych Sheets for Session 2 - Friday, June 25, 1999 - Preliminaries 
 
 
Event 4  Men  100  Breast 
A:    ------     1:07.79
B:    ------     1:08.29
 
 RK    Meet ID       Name                Age  Team     Seed Time    Prelims  PL
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1199       MOSES, ED              19  CURL PV   1:02.28 A    ______ ___
  2     1330       KITAJIMA, KOSUKE           JASF      1:02.75 A    ______ ___
  3     1584       WILKENS, TOM           23  SCSC PC   1:04.00 A    ______ ___
  4     1189       LOWRY, JOHN                UN-PC     1:04.30 A    ______ ___
  5     1312       LEYENHORST, TRAVIS     20  TERA PC   1:04.36 A    ______ ___
  6     1252       HOPWOOD, JEFF          19  PASC PC   1:04.43 A    ______ ___
  7     1585       GROTE, KURT            25  SCSC PC   1:04.50 A    ______ ___
  8     1412       HINKS, OTTO            21  UNAT      1:04.50 A    ______ ___
  9     1149       TOBLER, NICHOLAS       17  RIO  AZ   1:04.51 A    ______ ___
 10     1313       HALL, ETHAN            20  TERA PC   1:04.51 A    ______ ___
 11     1342       HUNTER, JASON          19  NRST      1:04.52 A    ______ ___
 12     1069       HUANG, MATHEW          15  PDSA      1:04.97 A    ______ ___
 13     1616       BYMA, QUENTIN          18  NCA  SI   1:05.46 A    ______ ___
 14     1287       CHAZICK, RUSSELL           TEX  ST   1:05.47 A    ______ ___
 15     1264       GUYMAN, JEFF           19  BC   PN   1:05.49 A    ______ ___
 16     1183       LOPEZ, ALEX            24  UF   FL   1:05.50 A    ______ ___
 17     1331       TONOMOTO, RYO              JASF      1:05.70 A    ______ ___
 18     1162       BRINK, BEN             18  EC   OR   1:05.97 A    ______ ___
 19     1604       FOWLER, PATRICK        18  SCSC PC   1:06.00 A    ______ ___
 20     1201       BETTS, JUSTIN          18  CURL PV   1:06.04 A    ______ ___
 21     1649       BURTON, MIKE           18  BEND OR   1:06.06 A    ______ ___
 22     1470       BROWNELL, AJ           17  CLOV CC   1:06.11 A    ______ ___
 23     1593       HOLDEN, BLAKE          22  SCSC PC   1:06.25 A    ______ ___
 24     1592       CANALAS, ROB           20  SCSC PC   1:06.50 A    ______ ___
 25     1633       SIRISANONT, NICK           MVN  CA   1:06.50 A    ______ ___
 26     1096       RABB, KEVIN            20  WCAB PC   1:06.59 A    ______ ___
 27     1155       WERNER, SCOTT          20  UNAT      1:06.60 A    ______ ___
 28     1300       SURIANO, FRANCISCO         WOLV MI   1:06.60 A    ______ ___
 29     1285       MONTAGUE, JOE              TEX  ST   1:06.65 A    ______ ___
 30     1268       SALAS, JUAN                ADAEM     1:06.65 A    ______ ___
 31     1186       LOUW, HERMAN           23  IRCC FL   1:06.69 A    ______ ___
 32     1301       MEYER, SCOTT               WOLV MI   1:06.80 A    ______ ___
 33     1374       YOSHIDA, PHILIP            DACA PC   1:06.86 A    ______ ___
 34     1493       MESSNER, STEVE         21  RED  CA   1:06.90 A    ______ ___
 35     1650       ANDREW, JOSH           18  BEND OR   1:07.07 A    ______ ___
 36     1439       TAM, ANSEL             19  BSS  FL   1:07.10 A    ______ ___
 37     1598       ROBINSON, ANTHONY      19  SCSC PC   1:07.10 A    ______ ___
 38     1630       CHAN, ANDREW               CAL  PC   1:07.27 A    ______ ___
 39     1028       JANZ, REGAN            20  RACER     1:07.29 A    ______ ___
 40     1539       ROGERS, DALE           16  CAJ  SN   1:07.34 A    ______ ___
 41     1497       LIN, JOHN              16  ROSE CA   1:07.34 A    ______ ___
 42     1239       WILCOX, JUSTIN         19  TIGERPC   1:07.45 A    ______ ___
 43     1097       RASMUSSEN, CHRISTIAN   20  WCAB PC   1:07.50 A    ______ ___
 44     1332       MIKI, JIRO                 JASF      1:07.50 A    ______ ___
Santa Clara Swim Club                                   06/24/1999  8:17P Pg 5
                              Santa Clara Swim Club
                   XXXII International Invitational Swim Meet

       Psych Sheets for Session 2 - Friday, June 25, 1999 - Preliminaries 
 
 45     1163       LOPEZ, ANDY            23  SBSC SC   1:07.68 A    ______ ___
 46     1094       FLORES, BAYANI         20  WCAB PC   1:07.69 A    ______ ___
 47     1517       RUSSELL, TIM           21  RENO PC   1:07.79 A    ______ ___
 48     1209       SPOON, RYAN            18  CURL PV   1:07.79 A    ______ ___
 49     1203       BASSETT, ETHAN         18  CURL PV   1:07.79 A    ______ ___
 50     1413       TAYLOR, CHRISTOPHE     19  SDA  AZ   1:07.79 A    ______ ___
 51     1599       RONSON, STEVE          21  SCSC PC   1:07.79 A    ______ ___
 52     1476       GOUWENS, MATT          19  CLOV CC   1:07.79 A    ______ ___
 53     1375       TAM, FRANCIS               DACA PC   1:07.79 A    ______ ___
 54     1541       JONES, LANCE           19  CAJ  SN   1:07.79 A    ______ ___
 55     1012       MCWAY, MICHAEL         17  NCAC NC   1:07.79 A    ______ ___
 56     1115       CAVE, JOHN             25  BEAR PC   1:07.79 A    ______ ___
 57     1390       CAVALLERO, MARC        19  OAPB PC   1:07.89 B    ______ ___
 58     1520       MITCHELL, JOSH         15  NAPA PC   1:08.00 B    ______ ___
 59     1154       REYNOLDS, CHRIS        19  THSC OR   1:08.00 B    ______ ___
 60     1272       ARBOLEDA, TAYLOR           ADAEM     1:08.06 B    ______ ___
 61     1486       BATES, EVAN                BARR IN   1:08.15 B    ______ ___
 62     1250       BENDETSON, CAM         17  PASC PC   1:08.19 B    ______ ___
 63     1257       BJORNER, MATT          18  PASC PC   1:08.19 B    ______ ___
 64     1032       SHANNON, DARYL         22  RACER     1:08.19 B    ______ ___
 65     1267       BERRIS, JEAN               ADAEM     1:08.20 B    ______ ___
 66     1271       UZCATEGUI, DANIEL          ADAEM     1:08.21 B    ______ ___
 67     1321       CHISHOLM, BEN          18  TERA PC   1:08.22 B    ______ ___
 68     1111       JENKINS, BROOKS        15  SRVL PC   1:08.29 B    ______ ___
 69     1232       LESNEWSKY, ERIK        17  GGST PC   1:08.29 B    ______ ___
 70     1092       EIN, HARRY             20  WCAB PC   1:08.29 B    ______ ___
 71     1552       PAYNE, JOEL                TSC  PN   1:08.29 B    ______ ___
 72     1118       ANDERSON, MATT         16  PST  SN   1:08.29 B    ______ ___
 73     1052       STRELZOW, JASON        17  PDSA      1:10.19      ______ ___
 74     1581       SMALL, ROBBY           16  SCSC PC   1:10.54      ______ ___
 75     1528       HENNESSY, SEAN         17  MP   PC   1:10.67      ______ ___
 76     1478       DINGLER, RYAN          17  UNAT      1:12.64      ______ ___
 77     1254       MESSMER, MATT          18  PASC PC   1:12.66      ______ ___
 78     1091       CONNALLY, JEREMY       19  WCAB PC   1:15.76      ______ ___
 
Event 5  Women  200  Breast 
A:    ------     2:43.19
B:    ------     2:44.99
 
 RK    Meet ID       Name                Age  Team     Seed Time    Prelims  PL
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1421       STREET, JENNA          16  BSS  FL   2:26.50 A    ______ ___
  2     1304       DAVIS, LAURA           17  TERA PC   2:32.00 A    ______ ___
  3     1303       MONROE, LEAH           15  TERA PC   2:32.60 A    ______ ___
  4     1338       YAMAMOTO, CHIEMI           JASF      2:33.21 A    ______ ___
  5     1263       JOHNSON, KARYL         17  BC   PN   2:33.54 A    ______ ___
  6     1370       BISCAY, HILLARY            TROJ CA   2:33.76 A    ______ ___
  7     1453       WONG, MARISA           17  CCA  SN   2:34.50 A    ______ ___
  8     1646       SCHUKNECHT, ALISA      16  BEND OR   2:34.53 A    ______ ___
  9     1302       COUGHLIN, NATALIE      16  TERA PC   2:34.70 A    ______ ___
 10     1261       ELLIS, COURTNEY        18  BC   PN   2:34.81 A    ______ ___
Santa Clara Swim Club                                   06/24/1999  8:17P Pg 6
                              Santa Clara Swim Club
                   XXXII International Invitational Swim Meet

       Psych Sheets for Session 2 - Friday, June 25, 1999 - Preliminaries 
 
 11     1143       OVERTON, ELLI          25  CAL  PC   2:36.00 A    ______ ___
 12     1181       DUGGAN, NICOLE         20  UF   FL   2:37.00 A    ______ ___
 13     1618       SHANNAHAN, MONICA      18  NCA  SI   2:37.36 A    ______ ___
 14     1222       PUERTAS, KENIA             VENZ      2:37.94 A    ______ ___
 15     1379       SCHMIDT, HEIDI             DACA PC   2:38.30 A    ______ ___
 16     1305       MATHEWS, KRISTY        17  TERA PC   2:38.40 A    ______ ___
 17     1458       OAKLAND, ALEXIS        18  CCA  SN   2:38.60 A    ______ ___
 18     1563       COVINGTON, TAMBER      17  SMST SN   2:39.19 A    ______ ___
 19     1215       OSWALD, VALERIE        20  CURL PV   2:39.47 A    ______ ___
 20     1621       BYMA, CAMDIA           16  NCA  SI   2:39.50 A    ______ ___
 21     1182       HOMMERT, JENNIFER      21  UF   FL   2:40.00 A    ______ ___
 22     1426       GIBBES, CERIAN             BSS  FL   2:40.02 A    ______ ___
 23     1057       DOODY, KELLY           19  PDSA      2:40.93 A    ______ ___
 24     1265       MAHI, KALEI            16  SVA  PC   2:41.00 A    ______ ___
 25     1195       COLEN, CATHY           17  PLS  PC   2:41.16 A    ______ ___
 26     1023       COHEN, ARIANNE         18  UNAT      2:41.31 A    ______ ___
 27     1428       DUERK, LAUREN          15  BSS  FL   2:41.37 A    ______ ___
 28     1648       LEWIS, SIERRA          14  BEND OR   2:41.41 A    ______ ___
 29     1377       WINKLER, BROOKE            DACA PC   2:41.66 A    ______ ___
 30     1483       CATALANO, SHELLENE     15  CLOV CC   2:41.67 A    ______ ___
 31     1216       KUGA, KATIE            17  CURL PV   2:42.27 A    ______ ___
 32     1177       MERK, DENISE           19  UF   FL   2:42.50 A    ______ ___
 33     1534       HUGHES, STEPHANIE          STAN PC   2:42.50 A    ______ ___
 34     1311       WILLIAMS, KELLY        16  TERA PC   2:42.50 A    ______ ___
 35     1461       WRIGHT, STEPHANIE      17  CCA  SN   2:42.59 A    ______ ___
 36     1074       CORNWELL, KIM          15  HARLQ     2:42.91 A    ______ ___
 37     1492       SMALLWOOD, AUBRIE      14  UN-CA     2:43.18 A    ______ ___
 38     1460       KLEMME, JENNIFER       17  CCA  SN   2:43.19 A    ______ ___
 39     1417       BARTON, KELLI          15  SDA  AZ   2:43.19 A    ______ ___
 40     1122       HASTERT, STEPHANIE     14  PST  SN   2:43.19 A    ______ ___
 41     1352       LYON, ALEXIS N             MSJA PC   2:43.19 A    ______ ___
 42     1307       KONSTANTINOVA, MAGGIE      TERA PC   2:43.19 A    ______ ___
 43     1294       KURALE, ANDREA             WOLV MI   2:43.50 B    ______ ___
 44     1343       LEROY, ANDREE-ANN      17  NRST      2:43.54 B    ______ ___
 45     1569       FERGUSON, MEGAN        15  SCSC PC   2:43.65 B    ______ ___
 46     1574       YOSHIDA, SEDONIA       17  SCSC PC   2:43.80 B    ______ ___
 47     1394       THURMAN, AMY           14  OAPB PC   2:44.00 B    ______ ___
 48     1027       KASUYA, JENNIFER       17  HYACKPN   2:44.17 B    ______ ___
 49     1073       MCGAVIN, BREONY        16  HARLQ     2:44.25 B    ______ ___
 50     1080       FOWLES, LESLIE         17  WCAB PC   2:44.29 B    ______ ___
 51     1169       CURRERI, SHANNON       20  BRUN CA   2:44.60 B    ______ ___
 52     1150       CHANDLER, ASHLEY       15  RIO  AZ   2:44.80 B    ______ ___
 53     1469       SALLEE, VANESSA        16  UN-PC     2:44.99 B    ______ ___
 54     1404       RAIS, AMBER            18  LAKE PC   2:44.99 B    ______ ___
 55     1395       DAHL, TAYLOR           15  OAPB PC   2:44.99 B    ______ ___
 56     1293       COCKS, EMILY               WOLV MI   2:44.99 B    ______ ___
 57     1248       MERLONE, GINA          15  UN-PC     2:44.99 B    ______ ___
 58     1571       PAGE, DANIELLE         17  SCSC PC   2:44.99 B    ______ ___
 59     1351       ASHIZAWA, JESSICA      18  MSJA PC   2:44.99 B    ______ ___
 60     1487       IRWIN, LEHLA           20  IVAN PC   2:44.99 B    ______ ___
 61     1114       BROCK, STACY           15  DVA  PC   2:44.99 B    ______ ___
Santa Clara Swim Club                                   06/24/1999  8:17P Pg 7
                              Santa Clara Swim Club
                   XXXII International Invitational Swim Meet

       Psych Sheets for Session 2 - Friday, June 25, 1999 - Preliminaries 
 
 62     1103       AVILLA, LEAH           13  SRVL PC   2:44.99 B    ______ ___
 63     1099       NG, AMY                15  SRVL PC   2:44.99 B    ______ ___
 64     1561       DYER, RENEE            16  SMST SN   2:44.99 B    ______ ___
 65     1151       SHAW, JESSICA          16  RIO  AZ   2:45.99      ______ ___
 66     1160       GREEN, MELISSA         16  THSC OR   2:46.60      ______ ___
 67     1620       POWERS, AMANDA         17  NCA  SI   2:47.91      ______ ___
 
Event 6  Men  200  Free 
A:    ------     1:56.29
B:    ------     1:58.09
 
 RK    Meet ID       Name                Age  Team     Seed Time    Prelims  PL
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1416       KIEDEL, MICHAEL        23  UNAT      1:49.32 A    ______ ___
  2     1610       CARVIN, CHAD           25  MVN  CA   1:50.02 A    ______ ___
  3     1064       JOHNSTON, MARK         19  PDSA      1:50.30 A    ______ ___
  4     1030       JOHNS, BRIAN           16  RACER     1:51.09 A    ______ ___
  5     1188       SAVICKAS, ARUNAS           LITH      1:51.37 A    ______ ___
  6     1067       MINTENKO, MIKE         22  PDSA      1:51.93 A    ______ ___
  7     1286       DAVIS, JOSH                TEX  ST   1:51.98 A    ______ ___
  8     1376       ATKINS, BRIAN              DACA PC   1:52.13 A    ______ ___
  9     1280       YAUNGHOUSE, JON            TEX  ST   1:52.60 A    ______ ___
 10     1438       KIRKLAND, CLAY         16  BSS  FL   1:52.61 A    ______ ___
 11     1326       HOSOKAWA, DAISUKE          JASF      1:52.63 A    ______ ___
 12     1129       HERLIHY, KEVIN         19  CUDA PC   1:52.69 A    ______ ___
 13     1284       WALKER, NEIL               TEX  ST   1:52.90 A    ______ ___
 14     1366       ILIKA, JOSH            22  TROJ CA   1:53.00 A    ______ ___
 15     1281       RAUCH, JAMIE               TEX  ST   1:53.02 A    ______ ___
 16     1042       HAMM, GREG             23  PDSA      1:53.35 A    ______ ___
 17     1224       SANCHEZ, FRANCISCO         VENZ      1:53.39 A    ______ ___
 18     1282       DUSING, NATE               TEX  ST   1:53.41 A    ______ ___
 19     1596       MESSNER, ADAM          20  SCSC PC   1:53.54 A    ______ ___
 20     1009       SAWATZKI, MATT         17  NCAC NC   1:53.62 A    ______ ___
 21     1043       HERSEE, DUSTIN         23  PDSA      1:53.66 A    ______ ___
 22     1283       JONES, BRIAN               TEX  ST   1:53.80 A    ______ ___
 23     1299       MUNLEY, JOHN               WOLV MI   1:54.00 A    ______ ___
 24     1589       BROWN, STEVEN          20  SCSC PC   1:54.00 A    ______ ___
 25     1241       KELLER, KLETE          17  PSC  AZ   1:54.00 A    ______ ___
 26     1367       SMITH, NICK            20  TROJ CA   1:54.00 A    ______ ___
 27     1407       MACEDO, MATT           18  ALMA PC   1:54.00 A    ______ ___
 28     1120       GRUVER, SEAN           19  PST  SN   1:54.10 A    ______ ___
 29     1264       GUYMAN, JEFF           19  BC   PN   1:54.21 A    ______ ___
 30     1613       MURAD, MICKEY          18  NCA  SI   1:54.29 A    ______ ___
 31     1048       STEELE, JAKE           20  PDSA      1:54.40 A    ______ ___
 32     1622       ROLLINGS, SUMNER       18  UNAT      1:54.72 A    ______ ___
 33     1629       HALL, RICHARD              CAL  PC   1:54.80 A    ______ ___
 34     1017       NELIGAN, BRENDAN       16  LIAC MR   1:54.85 A    ______ ___
 35     1231       COLMENARES, MANUEL         VENZ      1:54.91 A    ______ ___
 36     1514       SCALISE, ERIK          21  RENO PC   1:54.91 A    ______ ___
 37     1634       KOZULS, GORDAN             MVN  CA   1:55.00 A    ______ ___
 38     1200       BRADO, MATT            19  CURL PV   1:55.02 A    ______ ___
Santa Clara Swim Club                                   06/24/1999  8:17P Pg 8
                              Santa Clara Swim Club
                   XXXII International Invitational Swim Meet

       Psych Sheets for Session 2 - Friday, June 25, 1999 - Preliminaries 
 
 39     1108       VOGELGESANG, BRUCE     19  SRVL PC   1:55.14 A    ______ ___
 40     1316       HOLSMAN, TRENT         18  TERA PC   1:55.20 A    ______ ___
 41     1112       GOUCHER, NICK          17  DVA  PC   1:55.35 A    ______ ___
 42     1586       WALES, DOD             22  SCSC PC   1:55.35 A    ______ ___
 43     1601       JONES, CLAYTON         20  SCSC PC   1:55.45 A    ______ ___
 44     1315       ROSSI, JUSTIN          19  TERA PC   1:55.60 A    ______ ___
 45     1031       PETTIFER, ROBERT       21  RACER     1:55.77 A    ______ ___
 46     1207       WALTERS, BRIAN         23  CURL PV   1:55.77 A    ______ ___
 47     1412       HINKS, OTTO            21  UNAT      1:55.87 A    ______ ___
 48     1066       WAKE, DOUG             22  PDSA      1:55.90 A    ______ ___
 49     1314       KENNEDY, CHUCK             TERA PC   1:55.90 A    ______ ___
 50     1435       LEE, JAY               18  BSS  FL   1:55.98 A    ______ ___
 51     1441       ALLEYNE, DAMIAN        16  BSS  FL   1:56.00 A    ______ ___
 52     1153       STALEY, TRENT          17  THSC OR   1:56.00 A    ______ ___
 53     1638       MOORE, WILL                NCA  SI   1:56.00 A    ______ ___
 54     1345       VALLE, RAMON               UNAT      1:56.00 A    ______ ___
 55     1204       SUGUIYAMA, YURI        16  CURL PV   1:56.01 A    ______ ___
 56     1036       SKOOG, PEDER           20  LOSC OR   1:56.04 A    ______ ___
 57     1228       MONASTERIO, RICARDO        VENZ      1:56.16 A    ______ ___
 58     1242       MAHON, ALEX            20  PSC  AZ   1:56.19 A    ______ ___
 59     1329       KANNO, YOSHIKI             JASF      1:56.28 A    ______ ___
 60     1373       REHEMANN, STEPHEN          DACA PC   1:56.29 A    ______ ___
 61     1443       GARGAS, BRIAN              FAST PC   1:56.29 A    ______ ___
 62     1199       MOSES, ED              19  CURL PV   1:56.29 A    ______ ___
 63     1415       VONSCHOFF, SCOTT       20  SDA  AZ   1:56.29 A    ______ ___
 64     1517       RUSSELL, TIM           21  RENO PC   1:56.29 A    ______ ___
 65     1386       SHORT, MICHAEL         18  SJA  PC   1:56.29 A    ______ ___
 66     1046       PETERSON, TIM          20  PDSA      1:56.46 B    ______ ___
 67     1208       WILLHITE, JAMES        18  CURL PV   1:56.48 B    ______ ___
 68     1635       KIZIEROWSKI, BART          MVN  CA   1:56.50 B    ______ ___
 69     1518       RODDE, BRIAN           20  NAPA PC   1:56.50 B    ______ ___
 70     1298       THOMPSON, CHRIS            WOLV MI   1:56.50 B    ______ ___
 71     1227       PAEZ, FRANCISCO            VENZ      1:56.55 B    ______ ___
 72     1273       ROSAL, RAYMOND             ADAEM     1:57.01 B    ______ ___
 73     1578       HESSLER, CARL          18  SCSC PC   1:57.05 B    ______ ___
 74     1270       PERDOMO, DAVID             ADAEM     1:57.05 B    ______ ___
 75     1588       EWERS, JUSTIN          22  SCSC PC   1:57.05 B    ______ ___
 76     1029       JOHNS, KEVIN           19  RACER     1:57.10 B    ______ ___
 77     1123       WEINMAN, JEREMY        21  CAT  OR   1:57.11 B    ______ ___
 78     1440       MCCONNELL, ANDREW      18  BSS  FL   1:57.11 B    ______ ___
 79     1190       HUDSON, MARK           18  PLS  PC   1:57.16 B    ______ ___
 80     1594       BLAHNIK, TATE          22  SCSC PC   1:57.35 B    ______ ___
 81     1327       ARASE, YOTA                JASF      1:57.50 B    ______ ___
 82     1068       BAUHART, ROLAND        19  PDSA      1:57.59 B    ______ ___
 83     1094       FLORES, BAYANI         20  WCAB PC   1:57.69 B    ______ ___
 84     1595       SPENCER, KURT          20  SCSC PC   1:57.80 B    ______ ___
 85     1463       DAVIS, MATT            18  CCA  SN   1:57.81 B    ______ ___
 86     1464       RADCLIFF, JON          16  CCA  SN   1:57.83 B    ______ ___
 87     1205       GIBSON, CHRIS          15  CURL PV   1:57.97 B    ______ ___
 88     1202       BRUNS, ADAM            20  CURL PV   1:57.97 B    ______ ___
 89     1519       RODDE, TYLER           17  NAPA PC   1:58.00 B    ______ ___
Santa Clara Swim Club                                   06/24/1999  8:17P Pg 9
                              Santa Clara Swim Club
                   XXXII International Invitational Swim Meet

       Psych Sheets for Session 2 - Friday, June 25, 1999 - Preliminaries 
 
 90     1597       COUNTS, GLENN          21  SCSC PC   1:58.00 B    ______ ___
 91     1059       O'CONNOR, BRENT        15  PDSA      1:58.01 B    ______ ___
 92     1130       KOCH, RYAN             19  CAB  PC   1:58.01 B    ______ ___
 93     1582       PETERSON, JEFF         20  SCSC PC   1:58.02 B    ______ ___
 94     1547       GRAY, TREVER               TSC  PN   1:58.09 B    ______ ___
 95     1089       BARRY, MATT            19  WCAB PC   1:58.09 B    ______ ___
 96     1088       ANDERSON, BRETT        20  WCAB PC   1:58.09 B    ______ ___
 97     1529       MOFFET, TIM            21  MP   PC   1:58.09 B    ______ ___
 98     1131       KOCH, ERIC             17  CAB  PC   1:58.09 B    ______ ___
 99     1125       EMMETT, NATHAN         17  CAT  OR   1:58.09 B    ______ ___
100     1550       JACOBSEN, CHRIS            TSC  PN   1:58.09 B    ______ ___
101     1124       JESZOEKE, EVAN         20  CAT  OR   1:58.09 B    ______ ___
102     1442       BOATRIGHT, JEFF        17  BSS  FL   1:58.09 B    ______ ___
103     1513       BRAUN, CHRIS           17  RENO PC   1:58.09 B    ______ ___
104     1512       DAILY, MARK            18  RENO PC   1:58.09 B    ______ ___
105     1253       KELLY, GAVIN           17  PASC PC   1:58.09 B    ______ ___
106     1251       DIIULIO, ERIC          16  PASC PC   1:58.09 B    ______ ___
107     1436       KLIM, ALEX             18  BSS  FL   1:58.09 B    ______ ___
108     1510       KAUFMANN, SCOTT        16  RENO PC   1:58.09 B    ______ ___
109     1509       BROWN, THOMAS          16  RENO PC   1:58.09 B    ______ ___
110     1498       TAYLOR, TRAVIS         17  ROSE CA   1:58.09 B    ______ ___
111     1478       DINGLER, RYAN          17  UNAT      1:58.09 B    ______ ___
112     1473       BRELSFORD, DAN         18  CLOV CC   1:58.09 B    ______ ___
113     1471       TOLMACHOFF, ERIK       18  CLOV CC   1:58.09 B    ______ ___
114     1623       BRENNAN, JOSEPH        17  UNAT      1:58.09 B    ______ ___
115     1467       SPICER, DEVIN          15  PET  PC   1:58.09 B    ______ ___
116     1320       MIRKOVICH, BRIAN       17  TERA PC   1:58.09 B    ______ ___
117     1466       BAL, RANDALL           18  CCA  SN   1:58.09 B    ______ ___
118     1319       FITZGERALD, QUINN      16  TERA PC   1:58.09 B    ______ ___
119     1465       MILLER, DEREK          16  CCA  SN   1:58.09 B    ______ ___
120     1548       MARTINEE, EVAN             TSC  PN   1:58.09 B    ______ ___
121     1475       HASTRUP, JOHN          15  CLOV CC   1:58.62      ______ ___
122     1603       SCUSSEL, MARIO         19  SCSC PC   1:59.25      ______ ___
123     1121       GRUVER, RYAN           21  PST  SN   1:59.70      ______ ___
124     1602       SIEBERT, MARK          18  SCSC PC   1:59.70      ______ ___
125     1049       VERSFELD, MARK         23  PDSA      2:01.31      ______ ___
126     1539       ROGERS, DALE           16  CAJ  SN   2:02.03      ______ ___
127     1076       CLAYTON-GREENE, SEDA   16  HARLQ     2:02.21      ______ ___
128     1191       TORBECK, BRAD          19  PLS  PC   2:02.24      ______ ___
129     1255       SAMOTYI, JOHN          18  PASC PC   2:02.57      ______ ___
130     1148       MARK, TIM              17  RIO  AZ   2:03.66      ______ ___
131     1359       LEE, ERIK              15  MSJA PC   2:04.00      ______ ___
Santa Clara Swim Club                                   06/24/1999  8:17P Pg 10
                              Santa Clara Swim Club
                   XXXII International Invitational Swim Meet

       Psych Sheets for Session 2 - Friday, June 25, 1999 - Preliminaries 
 
 
Event 7  Women  400  Free 
A:    ------     4:25.19
B:    ------     4:30.69
 
 RK    Meet ID       Name                Age  Team     Seed Time    Prelims  PL
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1420       DEARY, MELISSA         16  BSS  FL   4:10.88 A    ______ ___
  2     1432       ATKINSON, JANELLE      16  BSS  FL   4:13.11 A    ______ ___
  3     1045       DEGLAU, JESSICA        19  PDSA      4:15.80 A    ______ ___
  4     1002       GREEN, MEREDITH        15  NCAC NC   4:16.09 A    ______ ___
  5     1531       FOSCHI, JESSICA            LIAC MR   4:16.80 A    ______ ___
  6     1051       EBERT, TAMEE           16  PDSA      4:17.71 A    ______ ___
  7     1371       MURPHY, CASEY              TROJ CA   4:19.00 A    ______ ___
  8     1335       YAMAGUCHI, SHIGEMI         JASF      4:19.20 A    ______ ___
  9     1062       BRAMBLEY, KATIE        20  PDSA      4:19.52 A    ______ ___
 10     1295       BENDEL, TAYLOR             TYR  CA   4:20.00 A    ______ ___
 11     1334       FUKUDA, YUKI               JASF      4:20.13 A    ______ ___
 12     1176       MELGAARD, MEGAN        19  UF   FL   4:21.00 A    ______ ___
 13     1039       MCCAULEY, SARAH        18  LOSC OR   4:21.33 A    ______ ___
 14     1193       BOEHM, BETH            18  PLS  PC   4:21.33 A    ______ ___
 15     1213       FREEDMAN, MOLLY        18  CURL PV   4:21.79 A    ______ ___
 16     1568       DAPHNIS, ARTEMIS       15  SCSC PC   4:21.98 A    ______ ___
 17     1181       DUGGAN, NICOLE         20  UF   FL   4:22.00 A    ______ ___
 18     1197       LEES, JEN              16  PLS  PC   4:22.25 A    ______ ___
 19     1150       CHANDLER, ASHLEY       15  RIO  AZ   4:22.30 A    ______ ___
 20     1431       VILLARREAL, PATY       16  BSS  FL   4:22.99 A    ______ ___
 21     1212       BURKE, RACHAEL         15  CURL PV   4:23.11 A    ______ ___
 22     1243       KELLER, KALYN          14  PSC  AZ   4:23.74 A    ______ ___
 23     1178       PAULIK, MELISSA            UF   FL   4:24.00 A    ______ ___
 24     1158       OLSEN, REBEKAN         18  THSC OR   4:24.40 A    ______ ___
 25     1210       KNEPPER, MEGAN         16  CURL PV   4:24.62 A    ______ ___
 26     1182       HOMMERT, JENNIFER      21  UF   FL   4:24.80 A    ______ ___
 27     1100       DORR, MCCALL           18  SRVL PC   4:24.83 A    ______ ___
 28     1217       AMESBURY, QUINN        17  CURL PV   4:24.98 A    ______ ___
 29     1038       SKOOG, LARA            18  LOSC OR   4:24.99 A    ______ ___
 30     1215       OSWALD, VALERIE        20  CURL PV   4:25.06 A    ______ ___
 31     1037       OESTER, CLAIRE         16  LOSC OR   4:25.08 A    ______ ___
 32     1417       BARTON, KELLI          15  SDA  AZ   4:25.19 A    ______ ___
 33     1408       ADEL, Carolyn          20  SDA  AZ   4:25.19 A    ______ ___
 34     1007       CAMPBELL, LEIGH        16  NCAC NC   4:25.19 A    ______ ___
 35     1377       WINKLER, BROOKE            DACA PC   4:25.19 A    ______ ___
 36     1011       BLAND, KATY            13  NCAC NC   4:25.19 A    ______ ___
 37     1418       BARTON, ANN            14  SDA  AZ   4:25.19 A    ______ ___
 38     1619       KARLSON, JENAY         18  NCA  SI   4:25.20 B    ______ ___
 39     1573       SULLIVAN, MOLLY        19  SCSC PC   4:25.55 B    ______ ___
 40     1233       ERRECART, ROBIN        17  TIGERPC   4:26.00 B    ______ ___
 41     1577       LISCHKE, COURTNEY      20  SCSC PC   4:26.10 B    ______ ___
 42     1503       BAUM, DANA             18  RENO PC   4:26.18 B    ______ ___
 43     1047       STANLEY, ANGELA        18  PDSA      4:26.93 B    ______ ___
 44     1308       CAETANO, SAMANTHA      16  TERA PC   4:27.00 B    ______ ___
Santa Clara Swim Club                                   06/24/1999  8:17P Pg 11
                              Santa Clara Swim Club
                   XXXII International Invitational Swim Meet

       Psych Sheets for Session 2 - Friday, June 25, 1999 - Preliminaries 
 
 45     1570       EASTMAN, ALEX          16  SCSC PC   4:27.64 B    ______ ___
 46     1452       YOUNGLOVE, KATIE       19  CCA  SN   4:27.84 B    ______ ___
 47     1023       COHEN, ARIANNE         18  UNAT      4:27.95 B    ______ ___
 48     1022       STEIN, ANNIE           14  BP   CO   4:27.97 B    ______ ___
 49     1141       MINPRAPHAL, WAEN       21  CAL  PC   4:28.00 B    ______ ___
 50     1606       WEEKS, KELLY           17  UNAT      4:28.35 B    ______ ___
 51     1607       FRANCO, BLANCO         17  UNAT      4:28.47 B    ______ ___
 52     1277       FUENTES, JENNY             ADAEM     4:28.52 B    ______ ___
 53     1221       BURKE, AMANDA          14  CURL PV   4:28.60 B    ______ ___
 54     1219       HAMILTON, ALLY         17  CURL PV   4:28.63 B    ______ ___
 55     1482       CATALANO, SHANNON      17  CLOV CC   4:28.73 B    ______ ___
 56     1159       PERRET, CHRISTY        26  THSC OR   4:28.80 B    ______ ___
 57     1433       MOORE, TIFFANY         16  BSS  FL   4:28.88 B    ______ ___
 58     1170       SCHICK, GERALDINE      18  BRUN CA   4:29.32 B    ______ ___
 59     1072       LANDRY, MICHELLE       14  UNAT      4:29.87 B    ______ ___
 60     1575       VOIGHT, JENNY          14  SCSC PC   4:29.90 B    ______ ___
 61     1425       HASTINGS, CHELSEA          BSS  FL   4:30.00 B    ______ ___
 62     1274       APONTE, DANIELA            ADAEM     4:30.02 B    ______ ___
 63     1132       THOMAS, ERIN               SON  PC   4:30.04 B    ______ ___
 64     1025       TAYLOR, TARA           17  HYACKPN   4:30.28 B    ______ ___
 65     1422       ELLIS, ASHLEY          18  BSS  FL   4:30.29 B    ______ ___
 66     1291       SUGAR, MISSY               WOLV MI   4:30.48 B    ______ ___
 67     1060       BROWN, MEGHAN          15  PDSA      4:30.51 B    ______ ___
 68     1085       LYON, ALEXIS           20  WCAB PC   4:30.60 B    ______ ___
 69     1292       ARNOT, JEN                 WOLV MI   4:30.67 B    ______ ___
 70     1481       HASTRUP, KRISTEN       13  CLOV CC   4:30.69 B    ______ ___
 71     1490       RICE, ERIN             18  CAB  PC   4:30.69 B    ______ ___
 72     1459       BAL, TAMARA            15  CCA  SN   4:30.69 B    ______ ___
 73     1083       MITCHELL, KATHERINE    16  WCAB PC   4:30.69 B    ______ ___
 74     1450       ROSE, AMANDA           21  CCA  SN   4:30.69 B    ______ ___
 75     1434       TREVINO, SHANNON       14  BSS  FL   4:30.69 B    ______ ___
 76     1624       ROLLINGS, ELEANOR      16  UNAT      4:30.69 B    ______ ___
 77     1309       KNAPP, ASHLEY          17  TERA PC   4:30.69 B    ______ ___
 78     1099       NG, AMY                15  SRVL PC   4:30.69 B    ______ ___
 79     1429       CAMPBELL, LIZ          17  BSS  FL   4:30.69 B    ______ ___
 80     1424       RUBY, TAYLOR           16  BSS  FL   4:30.69 B    ______ ___
 81     1423       WRENSHALL, KATE        16  BSS  FL   4:30.69 B    ______ ___
 82     1147       SCHOPPE, JACQUI        20  UN-PC     4:30.69 B    ______ ___
 83     1142       OMPHROY, NICOLE        28  CAL  PC   4:30.69 B    ______ ___
 84     1421       STREET, JENNA          16  BSS  FL   4:30.69 B    ______ ___
 85     1558       MELINA, EMILY              TSC  PN   4:30.69 B    ______ ___
 86     1288       SPATZ, TAMMY               TEX  ST   4:31.65      ______ ___
 87     1151       SHAW, JESSICA          16  RIO  AZ   4:32.05      ______ ___
 88     1289       LANNE, COLLEEN             TEX  ST   4:32.47      ______ ___
 89     1561       DYER, RENEE            16  SMST SN   4:32.83      ______ ___
 90     1306       KNAPP, LINDSAY         16  TERA PC   4:33.00      ______ ___
 91     1572       DUNN, THERESA          17  SCSC PC   4:33.00      ______ ___
 92     1004       MERRILL, MONICA        15  NCAC NC   4:33.21      ______ ___
 93     1003       LEWIS, COURTNEY        16  NCAC NC   4:34.09      ______ ___
 94     1061       KOC-SPADARO, ADRIANA   15  PDSA      4:34.56      ______ ___
 95     1133       THOMAS, MARY               SON  PC   4:34.69      ______ ___
Santa Clara Swim Club                                   06/24/1999  8:17P Pg 12
                              Santa Clara Swim Club
                   XXXII International Invitational Swim Meet

       Psych Sheets for Session 2 - Friday, June 25, 1999 - Preliminaries 
 
 96     1105       WHICHARD, EMILY        18  SRVL PC   4:35.21      ______ ___
 97     1247       UMETSU, SARAH          18  PASC PC   4:37.26      ______ ___
 98     1479       BURRILL, KATY          15  CLOV CC   4:38.23      ______ ___
 99     1077       RYDER, KERYN           17  HARLQ     4:38.31      ______ ___
100     1134       RYAN, HANNAH               SON  PC   4:38.69      ______ ___
101     1106       MORSE, ANGELL          19  SRVL PC   4:40.16      ______ ___
102     1559       DALEY, KRISTY          15  SMST SN   4:40.52      ______ ___
103     1192       CARTNELL, KATIE        18  PLS  PC   4:41.18      ______ ___
104     1468       MULKEY, HEATHER        19  UN-PC     4:44.67      ______ ___
105     1107       FINGER, KAREN          19  SRVL PC   4:45.99      ______ ___
106     1563       COVINGTON, TAMBER      17  SMST SN   4:46.08      ______ ___
107     1103       AVILLA, LEAH           13  SRVL PC   5:01.22      ______ ___
 
Event 8  Men  400  IM
A:    ------     4:40.89
B:    ------     4:43.89
 
 RK    Meet ID       Name                Age  Team     Seed Time    Prelims  PL
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1584       WILKENS, TOM           23  SCSC PC   4:24.00 A    ______ ___
  2     1605       MARINIUK, SERGEY           SCSC PC   4:26.00 A    ______ ___
  3     1285       MONTAGUE, JOE              TEX  ST   4:27.52 A    ______ ___
  4     1165       LARSEN, CARL           21  SBSC SC   4:27.73 A    ______ ___
  5     1135       WINDISCHE, MICHAEL     22  UNAT      4:28.40 A    ______ ___
  6     1589       BROWN, STEVEN          20  SCSC PC   4:28.50 A    ______ ___
  7     1592       CANALAS, ROB           20  SCSC PC   4:30.00 A    ______ ___
  8     1017       NELIGAN, BRENDAN       16  LIAC MR   4:30.00 A    ______ ___
  9     1136       KALMIKOVS, VALERY      26  UNAT      4:30.11 A    ______ ___
 10     1050       VAN HOOF, SHAWN        21  PDSA      4:31.38 A    ______ ___
 11     1514       SCALISE, ERIK          21  RENO PC   4:31.48 A    ______ ___
 12     1332       MIKI, JIRO                 JASF      4:31.52 A    ______ ___
 13     1162       BRINK, BEN             18  EC   OR   4:32.37 A    ______ ___
 14     1437       COVER, BRANDON         17  BSS  FL   4:32.42 A    ______ ___
 15     1185       DONNELLY, ERIC         19  UF   FL   4:33.00 A    ______ ___
 16     1296       KURTH, TONY                WOLV MI   4:33.00 A    ______ ___
 17     1030       JOHNS, BRIAN           16  RACER     4:33.22 A    ______ ___
 18     1406       O'NEIL, MICHAEL        19  RST  PN   4:33.79 A    ______ ___
 19     1612       SICILIANO, TIM         19  NCA  SI   4:33.79 A    ______ ___
 20     1633       SIRISANONT, NICK           MVN  CA   4:34.00 A    ______ ___
 21     1241       KELLER, KLETE          17  PSC  AZ   4:35.00 A    ______ ___
 22     1617       KEVORKIAN, ARAM        16  NCA  SI   4:35.64 A    ______ ___
 23     1315       ROSSI, JUSTIN          19  TERA PC   4:36.00 A    ______ ___
 24     1019       SEMELS, RYAN           18  LIAC MR   4:36.77 A    ______ ___
 25     1183       LOPEZ, ALEX            24  UF   FL   4:38.00 A    ______ ___
 26     1387       WHEELER, MATT          18  SJA  PC   4:38.00 A    ______ ___
 27     1374       YOSHIDA, PHILIP            DACA PC   4:38.48 A    ______ ___
 28     1591       KANE, JEREMY           20  SCSC PC   4:38.50 A    ______ ___
 29     1056       WILSON, IAN            20  PDSA      4:38.55 A    ______ ___
 30     1375       TAM, FRANCIS               DACA PC   4:38.99 A    ______ ___
 31     1636       SCHMIDT, DAVID             MVN  CA   4:39.51 A    ______ ___
 32     1033       RUSHTON, TOM           20  RACER     4:39.71 A    ______ ___
Santa Clara Swim Club                                   06/24/1999  8:17P Pg 13
                              Santa Clara Swim Club
                   XXXII International Invitational Swim Meet

       Psych Sheets for Session 2 - Friday, June 25, 1999 - Preliminaries 
 
 33     1155       WERNER, SCOTT          20  UNAT      4:40.40 A    ______ ___
 34     1068       BAUHART, ROLAND        19  PDSA      4:40.73 A    ______ ___
 35     1035       MCGINTY, ROBBIE        18  LOSC OR   4:40.84 A    ______ ___
 36     1631       WILLIAMS, ROBBIE           UNAT      4:40.89 A    ______ ___
 37     1112       GOUCHER, NICK          17  DVA  PC   4:40.89 A    ______ ___
 38     1203       BASSETT, ETHAN         18  CURL PV   4:40.89 A    ______ ___
 39     1201       BETTS, JUSTIN          18  CURL PV   4:40.89 A    ______ ___
 40     1442       BOATRIGHT, JEFF        17  BSS  FL   4:40.89 A    ______ ___
 41     1411       HATELID, BRAIN         22  SDA  AZ   4:40.89 A    ______ ___
 42     1046       PETERSON, TIM          20  PDSA      4:41.10 B    ______ ___
 43     1109       VOGELGESANG, KEITH     16  SRVL PC   4:41.41 B    ______ ___
 44     1124       JESZOEKE, EVAN         20  CAT  OR   4:41.90 B    ______ ___
 45     1590       GUSTIN, REID           19  SCSC PC   4:42.00 B    ______ ___
 46     1157       LEACH, MATT            18  THSC OR   4:42.40 B    ______ ___
 47     1110       DORR, JOHN             15  SRVL PC   4:42.65 B    ______ ___
 48     1156       L'ROY, RYAN            19  THSC OR   4:42.80 B    ______ ___
 49     1477       WHITFIELD, MILES       17  UNAT      4:42.89 B    ______ ___
 50     1580       SCHUBERT, MATT         19  SCSC PC   4:43.00 B    ______ ___
 51     1130       KOCH, RYAN             19  CAB  PC   4:43.02 B    ______ ___
 52     1111       JENKINS, BROOKS        15  SRVL PC   4:43.52 B    ______ ___
 53     1123       WEINMAN, JEREMY        21  CAT  OR   4:43.89 B    ______ ___
 54     1113       BASEPAYNE, CLAY        16  DVA  PC   4:43.89 B    ______ ___
 55     1520       MITCHELL, JOSH         15  NAPA PC   4:43.89 B    ______ ___
 56     1579       LEASURE, WALLY         18  SCSC PC   4:43.89 B    ______ ___
 57     1551       MARTINEZ, ADAM             TSC  PN   4:43.89 B    ______ ___
 58     1131       KOCH, ERIC             17  CAB  PC   4:43.89 B    ______ ___
 59     1549       TUOHY, PAT                 TSC  PN   4:43.89 B    ______ ___
 60     1251       DIIULIO, ERIC          16  PASC PC   4:43.89 B    ______ ___
 61     1250       BENDETSON, CAM         17  PASC PC   4:43.89 B    ______ ___
 62     1472       JENSEN, ERIC           17  CLOV CC   4:43.89 B    ______ ___
 63     1020       DEMARCO, DAN           18  LIAC MR   4:45.40      ______ ___
 64     1583       WEEKS, DAVID           21  SCSC PC   4:45.53      ______ ___
 65     1010       GAMBLIN, TODD          18  NCAC NC   4:46.46      ______ ___
 66     1510       KAUFMANN, SCOTT        16  RENO PC   4:47.79      ______ ___
 67     1323       SCOTT, JOSH            16  TERA PC   4:48.00      ______ ___
 68     1498       TAYLOR, TRAVIS         17  ROSE CA   4:48.93      ______ ___
 69     1543       WOOLRIDGE, KYLE        19  CAJ  SN   4:49.78      ______ ___
 70     1013       ACKLEY, ANDREW         16  NCAC NC   4:50.68      ______ ___
 71     1006       LIEBHOLD, TIM          16  NCAC NC   4:51.72      ______ ___
 72     1509       BROWN, THOMAS          16  RENO PC   5:00.67      ______ ___
 73     1515       BRAY, BRENDON          17  RENO PC   5:05.21      ______ ___
 74     1527       DOUGHERTY, RUSELL      18  MP   PC       NT       ______ ___
Santa Clara Swim Club                                   06/24/1999  8:17P Pg 14
                              Santa Clara Swim Club
                   XXXII International Invitational Swim Meet

       Psych Sheets for Session 2 - Friday, June 25, 1999 - Preliminaries 
 
 
Event 9  Women  100  Fly 
A:    ------     1:05.29
B:    ------     1:05.79
 
 RK    Meet ID       Name                Age  Team     Seed Time    Prelims  PL
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1538       THOMPSON, JENNY            STAN PC     59.80 A    ______ ___
  2     1045       DEGLAU, JESSICA        19  PDSA      1:01.61 A    ______ ___
  3     1171       GOODWIN, BETH          19  BRUN CA   1:01.78 A    ______ ___
  4     1145       YEO, JOSCELIN          20  CAL  PC   1:01.88 A    ______ ___
  5     1532       ROSE, GABRIELLE            STAN PC   1:01.90 A    ______ ___
  6     1340       OHTA, AI                   JASF      1:01.91 A    ______ ___
  7     1536       RIPPLE, SHELLY             STAN PC   1:01.95 A    ______ ___
  8     1530       CROPPER, SIOBHAN           STAN PC   1:02.00 A    ______ ___
  9     1213       FREEDMAN, MOLLY        18  CURL PV   1:02.15 A    ______ ___
 10     1071       STEFANYSHYN, KELLY     16  PDSA      1:02.49 A    ______ ___
 11     1535       FOX, CATHERINE             KCB  OZ   1:02.50 A    ______ ___
 12     1211       STINNETT, LAUREN       18  CURL PV   1:02.52 A    ______ ___
 13     1339       NAKANISHI, YUKO            JASF      1:02.53 A    ______ ___
 14     1304       DAVIS, LAURA           17  TERA PC   1:02.70 A    ______ ___
 15     1350       JAMISON, TANICA        17  MSJA PC   1:02.75 A    ______ ___
 16     1452       YOUNGLOVE, KATIE       19  CCA  SN   1:02.95 A    ______ ___
 17     1143       OVERTON, ELLI          25  CAL  PC   1:03.00 A    ______ ___
 18     1458       OAKLAND, ALEXIS        18  CCA  SN   1:03.08 A    ______ ___
 19     1422       ELLIS, ASHLEY          18  BSS  FL   1:03.19 A    ______ ___
 20     1141       MINPRAPHAL, WAEN       21  CAL  PC   1:03.50 A    ______ ___
 21     1086       CHIANG, MARILYN        21  WCAB PC   1:03.50 A    ______ ___
 22     1063       LIMPERT, MARIANNE      26  PDSA      1:03.67 A    ______ ___
 23     1576       WESTER-KRIEG, ANGIE    34  SCSC PC   1:04.00 A    ______ ___
 24     1606       WEEKS, KELLY           17  UNAT      1:04.00 A    ______ ___
 25     1369       AYERS, EMILY               TROJ CA   1:04.00 A    ______ ___
 26     1260       ANTISDALE, JENNIFER    15  BC   PN   1:04.19 A    ______ ___
 27     1455       BARRETT, TARA          16  CCA  SN   1:04.19 A    ______ ___
 28     1137       BEGIN, KRISTY          17  CAL  PC   1:04.29 A    ______ ___
 29     1558       MELINA, EMILY              TSC  PN   1:04.30 A    ______ ___
 30     1195       COLEN, CATHY           17  PLS  PC   1:04.32 A    ______ ___
 31     1618       SHANNAHAN, MONICA      18  NCA  SI   1:04.36 A    ______ ___
 32     1430       MIZELL, KATIE          19  BSS  FL   1:04.37 A    ______ ___
 33     1646       SCHUKNECHT, ALISA      16  BEND OR   1:04.40 A    ______ ___
 34     1218       IRIGOIEN, JUNKAL       19  CURL PV   1:04.50 A    ______ ___
 35     1243       KELLER, KALYN          14  PSC  AZ   1:04.58 A    ______ ___
 36     1384       PETERSON, HILARY           DACA PC   1:04.59 A    ______ ___
 37     1182       HOMMERT, JENNIFER      21  UF   FL   1:04.70 A    ______ ___
 38     1055       UNRAU, JULIE           16  PDSA      1:04.76 A    ______ ___
 39     1427       BRIDGES, JENNA         17  BSS  FL   1:04.76 A    ______ ___
 40     1160       GREEN, MELISSA         16  THSC OR   1:04.80 A    ______ ___
 41     1533       BROWN, WENDY               STAN PC   1:04.80 A    ______ ___
 42     1259       SCOTT-BROWNE, ANOLA    17  BC   PN   1:04.82 A    ______ ___
 43     1266       MCADAM, CRYSTAL        17  DSC  IL   1:04.88 A    ______ ___
 44     1138       COPE, HALEY            20  CAL  PC   1:04.89 A    ______ ___
Santa Clara Swim Club                                   06/24/1999  8:17P Pg 15
                              Santa Clara Swim Club
                   XXXII International Invitational Swim Meet

       Psych Sheets for Session 2 - Friday, June 25, 1999 - Preliminaries 
 
 45     1394       THURMAN, AMY           14  OAPB PC   1:04.96 A    ______ ___
 46     1175       MANTINDALE, LEAH       20  UF   FL   1:05.00 A    ______ ___
 47     1158       OLSEN, REBEKAN         18  THSC OR   1:05.00 A    ______ ___
 48     1423       WRENSHALL, KATE        16  BSS  FL   1:05.00 A    ______ ___
 49     1453       WONG, MARISA           17  CCA  SN   1:05.00 A    ______ ___
 50     1647       KOZAK, MARISA          16  BEND OR   1:05.05 A    ______ ___
 51     1212       BURKE, RACHAEL         15  CURL PV   1:05.07 A    ______ ___
 52     1087       DWYER, BRIGHID             WCAB PC   1:05.10 A    ______ ___
 53     1219       HAMILTON, ALLY         17  CURL PV   1:05.12 A    ______ ___
 54     1246       SNYDER, KAREN          19  PASC PC   1:05.18 A    ______ ___
 55     1482       CATALANO, SHANNON      17  CLOV CC   1:05.20 A    ______ ___
 56     1568       DAPHNIS, ARTEMIS       15  SCSC PC   1:05.20 A    ______ ___
 57     1168       PRICE, KEIKO           20  BRUN CA   1:05.20 A    ______ ___
 58     1378       FINLAY, ANGIE              DACA PC   1:05.20 A    ______ ___
 59     1161       FINNERTY, JULIE        17  THSC OR   1:05.20 A    ______ ___
 60     1553       CRAY, JENNY                TSC  PN   1:05.20 A    ______ ___
 61     1393       VANDENBERG, KIM        15  OAPB PC   1:05.29 A    ______ ___
 62     1383       MATTOS, ADRIENNE           DACA PC   1:05.29 A    ______ ___
 63     1502       CARANO, RACHELLE           RENO PC   1:05.29 A    ______ ___
 64     1499       SYNDER, JACKIE         15  RPSC PC   1:05.29 A    ______ ___
 65     1016       KAVADLO, ILANA         21  NCAC NC   1:05.29 A    ______ ___
 66     1496       BUAMGARTNER, JOANNA    16  ROSE CA   1:05.29 A    ______ ___
 67     1410       KALBKO, KERIANNE       19  SDA  AZ   1:05.29 A    ______ ___
 68     1481       HASTRUP, KRISTEN       13  CLOV CC   1:05.29 A    ______ ___
 69     1180       MARTIN, LAUREN             UF   FL   1:05.29 A    ______ ___
 70     1179       TIMMON, COURTNEY           UF   FL   1:05.29 A    ______ ___
 71     1005       HERMAN, ALLISON        15  NCAC NC   1:05.29 A    ______ ___
 72     1220       DONELAN, MOLLY         15  CURL PV   1:05.29 A    ______ ___
 73     1290       CARLBERG, LINDSAY          WOLV MI   1:05.29 A    ______ ___
 74     1174       SCHICK, EMMANUELLE     22  BRUN CA   1:05.30 B    ______ ___
 75     1554       SAMPLE, AUTUM              TSC  PN   1:05.50 B    ______ ___
 76     1022       STEIN, ANNIE           14  BP   CO   1:05.59 B    ______ ___
 77     1399       BAUMGARTNER, MEGAN         UN-PC     1:05.60 B    ______ ___
 78     1060       BROWN, MEGHAN          15  PDSA      1:05.61 B    ______ ___
 79     1343       LEROY, ANDREE-ANN      17  NRST      1:05.63 B    ______ ___
 80     1002       GREEN, MEREDITH        15  NCAC NC   1:05.68 B    ______ ___
 81     1140       KOLBISEN, ANYA         20  CAL  PC   1:05.68 B    ______ ___
 82     1278       ROJAS, ANDREINA            ADAEM     1:05.78 B    ______ ___
 83     1245       KOBAYASHI, YUKA        14  PASC PC   1:05.79 B    ______ ___
 84     1559       DALEY, KRISTY          15  SMST SN   1:05.79 B    ______ ___
 85     1105       WHICHARD, EMILY        18  SRVL PC   1:05.79 B    ______ ___
 86     1404       RAIS, AMBER            18  LAKE PC   1:05.79 B    ______ ___
 87     1133       THOMAS, MARY               SON  PC   1:05.79 B    ______ ___
 88     1402       LEWIS, KRISTEN             OAPB PC   1:05.79 B    ______ ___
 89     1166       SWANSON, ANNA          19  BISC PN   1:05.79 B    ______ ___
 90     1457       TYRRELL, KATIE         16  CCA  SN   1:05.79 B    ______ ___
 91     1625       SHAFIR, DAPNE          16  UNAT      1:05.79 B    ______ ___
 92     1434       TREVINO, SHANNON       14  BSS  FL   1:05.79 B    ______ ___
 93     1429       CAMPBELL, LIZ          17  BSS  FL   1:05.79 B    ______ ___
 94     1525       BECKS, DANIELLE        17  MP   PC   1:06.01      ______ ___
 95     1564       DYER, JEN              11  SMST SN   1:06.32      ______ ___
Santa Clara Swim Club                                   06/24/1999  8:17P Pg 16
                              Santa Clara Swim Club
                   XXXII International Invitational Swim Meet

       Psych Sheets for Session 2 - Friday, June 25, 1999 - Preliminaries 
 
 96     1024       BLACKMAN, MEREDITH     16  UNAT      1:06.36      ______ ___
 97     1405       BARTLE, LAURA          20  LAKE PC   1:06.50      ______ ___
 98     1008       GAMBLIN, MARY          15  NCAC NC   1:06.59      ______ ___
 99     1545       RAWLINS, ANGIE         18  CAJ  SN   1:06.81      ______ ___
100     1480       BUSH, LAUREN           17  CLOV CC   1:06.86      ______ ___
101     1524       BARRAR, ANNIE          16  MP   PC   1:07.00      ______ ___
102     1127       BENDER, GENEVIEVE      19  CUDA PC   1:07.25      ______ ___
103     1014       OLIVER, SUSAN          16  NCAC NC   1:07.28      ______ ___
104     1244       CHAMPION, HALEY        17  PASC PC   1:07.40      ______ ___
105     1070       WAN, MARTINA           16  PDSA      1:07.58      ______ ___
106     1128       RADECKE, JENNIFER      14  CUDA PC   1:07.81      ______ ___
107     1194       HARADA, KIM            18  PLS  PC   1:07.81      ______ ___
108     1400       BAGG, SUZY                 OAPB PC   1:08.00      ______ ___
109     1396       CORWIN, ELYSE          17  OAPB PC   1:08.10      ______ ___
110     1101       FAUREAU, LISA          18  SRVL PC   1:08.79      ______ ___
111     1395       DAHL, TAYLOR           15  OAPB PC   1:09.00      ______ ___
112     1648       LEWIS, SIERRA          14  BEND OR   1:09.09      ______ ___
113     1469       SALLEE, VANESSA        16  UN-PC     1:09.10      ______ ___
114     1449       HALL, JENNY            15  CCA  SN   1:10.02      ______ ___
115     1494       O'CONNER, LAURA        17  ROSE CA   1:10.21      ______ ___
116     1504       HONG, JESSICA          16  RENO PC   1:10.92      ______ ___
 
Event 10  Men  200  Fly 
A:    ------     2:09.99
B:    ------     2:10.59
 
 RK    Meet ID       Name                Age  Team     Seed Time    Prelims  PL
-------------------------------------------------------------------------------
  1     1297       MALCHOW, TOM               WOLV MI   1:59.10 A    ______ ___
  2     1611       VELOZ, JUAN            16  MVN  CA   2:00.33 A    ______ ___
  3     1363       AWBREY, BRET           21  TROJ CA   2:00.62 A    ______ ___
  4     1365       GALICK, DOMINICK       24  TROJ CA   2:01.13 A    ______ ___
  5     1366       ILIKA, JOSH            22  TROJ CA   2:01.50 A    ______ ___
  6     1229       MORA, NELSON               VENZ      2:01.84 A    ______ ___
  7     1317       GAUSMAN, MIKE          18  TERA PC   2:01.85 A    ______ ___
  8     1589       BROWN, STEVEN          20  SCSC PC   2:02.00 A    ______ ___
  9     1066       WAKE, DOUG             22  PDSA      2:03.39 A    ______ ___
 10     1584       WILKENS, TOM           23  SCSC PC   2:03.50 A    ______ ___
 11     1230       PERDOMO, ALEXIS            VENZ      2:03.87 A    ______ ___
 12     1206       VALDIVIESO, JUAN       18  CURL PV   2:04.01 A    ______ ___
 13     1436       KLIM, ALEX             18  BSS  FL   2:04.61 A    ______ ___
 14     1364       DAVIS, BYRON           28  TROJ CA   2:05.00 A    ______ ___
 15     1627       KACZ-MAREK, MARCIN         CAL  PC   2:05.11 A    ______ ___
 16     1437       COVER, BRANDON         17  BSS  FL   2:05.19 A    ______ ___
 17     1406       O'NEIL, MICHAEL        19  RST  PN   2:05.39 A    ______ ___
 18     1368       WILLIAMS, MIKE         23  TROJ CA   2:05.40 A    ______ ___
 19     1282       DUSING, NATE               TEX  ST   2:05.41 A    ______ ___
 20     1318       WORTHY, STEVE          18  TERA PC   2:05.70 A    ______ ___
 21     1135       WINDISCHE, MICHAEL     22  UNAT      2:05.85 A    ______ ___
 22     1596       MESSNER, ADAM          20  SCSC PC   2:06.10 A    ______ ___
 23     1435       LEE, JAY               18  BSS  FL   2:06.32 A    ______ ___
Santa Clara Swim Club                                   06/24/1999  8:17P Pg 17
                              Santa Clara Swim Club
                   XXXII International Invitational Swim Meet

       Psych Sheets for Session 2 - Friday, June 25, 1999 - Preliminaries 
 
 24     1632       CARGIN, SEAN               UNAT      2:06.50 A    ______ ___
 25     1600       PIERCE, MATTHEW        21  SCSC PC   2:06.50 A    ______ ___
 26     1130       KOCH, RYAN             19  CAB  PC   2:06.73 A    ______ ___
 27     1075       BURMESTER, MOSS        18  HARLQ     2:06.94 A    ______ ___
 28     1152       ELY, PAUL              17  THSC OR   2:07.00 A    ______ ___
 29     1578       HESSLER, CARL          18  SCSC PC   2:07.13 A    ______ ___
 30     1631       WILLIAMS, ROBBIE           UNAT      2:07.28 A    ______ ___
 31     1165       LARSEN, CARL           21  SBSC SC   2:07.32 A    ______ ___
 32     1050       VAN HOOF, SHAWN        21  PDSA      2:07.58 A    ______ ___
 33     1416       KIEDEL, MICHAEL        23  UNAT      2:07.77 A    ______ ___
 34     1594       BLAHNIK, TATE          22  SCSC PC   2:07.81 A    ______ ___
 35     1065       PULLE, GARRETT         21  PDSA      2:07.89 A    ______ ___
 36     1583       WEEKS, DAVID           21  SCSC PC   2:07.90 A    ______ ___
 37     1125       EMMETT, NATHAN         17  CAT  OR   2:08.00 A    ______ ___
 38     1636       SCHMIDT, DAVID             MVN  CA   2:08.01 A    ______ ___
 39     1633       SIRISANONT, NICK           MVN  CA   2:08.50 A    ______ ___
 40     1385       KELLY, RYAN            23  SJA  PC   2:08.54 A    ______ ___
 41     1474       RINGE, DAVID           17  CLOV CC   2:08.64 A    ______ ___
 42     1272       ARBOLEDA, TAYLOR           ADAEM     2:08.80 A    ______ ___
 43     1582       PETERSON, JEFF         20  SCSC PC   2:08.85 A    ______ ___
 44     1017       NELIGAN, BRENDAN       16  LIAC MR   2:08.88 A    ______ ___
 45     1059       O'CONNOR, BRENT        15  PDSA      2:08.97 A    ______ ___
 46     1185       DONNELLY, ERIC         19  UF   FL   2:09.00 A    ______ ___
 47     1347       PINEDA, RUBEN              EL        2:09.09 A    ______ ___
 48     1242       MAHON, ALEX            20  PSC  AZ   2:09.17 A    ______ ___
 49     1358       COBLE, CHRIS           16  MSJA PC   2:09.46 A    ______ ___
 50     1019       SEMELS, RYAN           18  LIAC MR   2:09.47 A    ______ ___
 51     1109       VOGELGESANG, KEITH     16  SRVL PC   2:09.69 A    ______ ___
 52     1314       KENNEDY, CHUCK             TERA PC   2:09.70 A    ______ ___
 53     1467       SPICER, DEVIN          15  PET  PC   2:09.77 A    ______ ___
 54     1411       HATELID, BRAIN         22  SDA  AZ   2:09.99 A    ______ ___
 55     1376       ATKINS, BRIAN              DACA PC   2:09.99 A    ______ ___
 56     1471       TOLMACHOFF, ERIK       18  CLOV CC   2:09.99 A    ______ ___
 57     1580       SCHUBERT, MATT         19  SCSC PC   2:10.34 B    ______ ___
 58     1269       PERDOMO, JORGE             ADAEM     2:10.40 B    ______ ___
 59     1587       WALES, CRAIG           20  SCSC PC   2:10.50 B    ______ ___
 60     1442       BOATRIGHT, JEFF        17  BSS  FL   2:10.59 B    ______ ___
 61     1615       WEAVER, WILLIAM        27  NCA  SI   2:10.59 B    ______ ___
 62     1614       COLLINS, CHRIS         19  NCA  SI   2:10.59 B    ______ ___
 63     1256       TEMPLE, KEN            22  PASC PC   2:10.59 B    ______ ___
 64     1521       ACCURSO, VINCE         15  NAPA PC   2:10.59 B    ______ ___
 65     1511       HASTINGS, ROBERT       16  RENO PC   2:10.59 B    ______ ___
 66     1033       RUSHTON, TOM           20  RACER     2:10.59 B    ______ ___
 67     1508       O'MARA, TIM            27  RENO PC   2:10.59 B    ______ ___
 68     1009       SAWATZKI, MATT         17  NCAC NC   2:11.36      ______ ___
 69     1110       DORR, JOHN             15  SRVL PC   2:13.24      ______ ___
 70     1475       HASTRUP, JOHN          15  CLOV CC   2:13.36      ______ ___
 71     1001       ERICKSON, RYAN         16  NCAC NC   2:14.99      ______ ___
 72     1473       BRELSFORD, DAN         18  CLOV CC   2:15.00      ______ ___
 73     1516       LONERGAN, MICHAEL      17  UNAT      2:22.15      ______ ___