Petaluma Swim Club Halloween Invitational
                 Zone 3 Short Course Meet Oct. 31,-Nov. 1, 1998

                       Meet Results for Timed Finals-Yards
                                                                                           
========================================== :  23 WADE, SARAH       8 HSC     53.32      : ==========================================
Girls 8 & U 25 Free                        :  24 PATALANO, J.      8 HSC     54.09      : Girls 8 & U 50 Back
PRT:    ------       15.89                 :  25 CARLSON, KAYLA    8 WCAN    55.26      : PRT:    ------       41.29
A:       15.90 -     18.09                 :  26 KENDRICK, TAMMI   8 SSS     56.20      : A:       41.30 -     48.09
B:       18.10 -     36.00                 :  27 WEBSTER, MAEGAN   8 RPSC    58.24      : B:       48.10 -   1:30.00
                                           :  28 PATALANO, J.      5 HSC     58.28      :  
 PL   Name          Age Team   Finals      :  29 PFEIFFER, LESLEY  5 SRN   1:00.25      :  PL   Name          Age Team   Finals     
------------------------------------------ :                                            : ------------------------------------------
  1 GNOSS, ALEXANDRA  8 SON     17.09 A    : ========================================== :   1 RANSFORD, EMILY   8 HSC     42.43 A   
  2 RANSFORD, EMILY   8 HSC     17.36 A    : Girls 8 & U 25 Back                        :   2 XU, KATHERINE     7 PET     44.90 A   
  2 KEMMER, JORDAN    7 PET     17.36 A    : PRT:    ------       19.19                 :   3 KEMMER, JORDAN    7 PET     45.20 A+  
  4 WIRICK, CLAIRE    8 SON     18.13 B-   : A:       19.20 -     21.59                 :   4 WIRICK, CLAIRE    8 SON     48.21 B   
  5 MORPHEW, CAYLA    8 RPSC    18.91 B    : B:       21.60 -     40.00                 :   5 MCCARTNEY, AMBER  8 RPSC    48.94 B-  
  6 ROBERTS, LAUREN   8 SON     18.96 B-   :                                            :   6 ROBERTS, LAUREN   8 SON     51.47 B   
  7 XU, KATHERINE     7 PET     19.08 B    :  PL   Name          Age Team   Finals      :   7 MORPHEW, CAYLA    8 RPSC    52.19 B   
  8 MCCARTNEY, AMBER  8 RPSC    20.37 B    : ------------------------------------------ :   8 GNOSS, ALEXANDRA  8 SON     53.64 B   
  9 KUMAR, KRISTY     8 SON     21.25 B    :   1 MEIER, CRISTY     8 MP      18.28 PRT  :   9 CHAPPELL, CLEO    8 PET     56.61 B   
 10 MARTINEZ, D.      7 SSS     21.32 B    :   2 RANSFORD, EMILY   8 HSC     20.19 A    :  10 PATALANO, J.      8 HSC   1:00.58 B   
 11 WADE, SARAH       8 HSC     22.80 B    :   3 KEMMER, JORDAN    7 PET     20.47 A+   :  11 KUMAR, KRISTY     8 SON   1:04.16 B   
 12 BUCK, CARLY       6 PET     23.79 B    :   4 XU, KATHERINE     7 PET     20.70 A+   :  12 PATALANO, J.      5 HSC   1:04.52 B   
 13 CHAPPELL, CLEO    8 PET     24.23 B    :   5 MORPHEW, CAYLA    8 RPSC    21.74 B    :  13 BUCK, CARLY       6 PET   1:10.46 B   
 14 PATALANO, J.      8 HSC     25.91 B    :   6 STEIL, STEPHANIE  8 RPSC    21.82 B    :  
 15 PATALANO, J.      5 HSC     29.98 B    :   7 AHLGREN, JESSICA  8 HSC     21.99 B    : ==========================================
                                           :   8 OPPERMAN, JENNA   8 HSC     22.00 B    : Girls 8 & U 25 Breast
========================================== :   9 GNOSS, ALEXANDRA  8 SON     22.21 B    : PRT:    ------       20.99
Girls 8 & U 50 Free                        :  10 MCCARTNEY, AMBER  8 RPSC    22.33 B    : A:       21.00 -     23.09
                                           :  11 WADE, SARAH       8 HSC     23.41 B    : B:       23.10 -     45.00
 PL   Name          Age Team   Finals      :  12 WIRICK, CLAIRE    8 SON     23.52 B    :  
------------------------------------------ :  13 MCDONELL, EMMA    8 SSS     23.57 B    :  PL   Name          Age Team   Finals     
  1 MEIER, CRISTY     8 MP      34.88      :  14 SABUCO, CARISA    8 RPSC    24.00 B    : ------------------------------------------
  2 RANSFORD, EMILY   8 HSC     36.89      :  15 DEVOTO, CECILY    8 SSS     24.05 B    :   1 MEIER, CRISTY     8 MP      21.47 A   
  3 KEMMER, JORDAN    7 PET     36.97      :  16 ATTERBURY, S.     8 HSC     24.31 B    :   2 XU, KATHERINE     7 PET     22.79 A+  
  4 STEIL, STEPHANIE  8 RPSC    37.78      :  17 CHIAPETTA, H.     8 PET     25.12 B    :   3 STEIL, STEPHANIE  8 RPSC    23.02 A   
  5 GNOSS, ALEXANDRA  8 SON     38.02      :  18 CASHMAN, KATIE    7 PET     25.41 B    :   4 MCDONELL, EMMA    8 SSS     24.07 B   
  6 OPPERMAN, JENNA   8 HSC     38.06      :  19 CHAPPELL, CLEO    8 PET     25.53 B    :   5 KEMMER, JORDAN    7 PET     24.25 B   
  7 WIRICK, CLAIRE    8 SON     39.48      :  20 CASHMAN, ALLIE    8 PET     25.77 B    :   6 OPPERMAN, JENNA   8 HSC     24.47 B   
  8 XU, KATHERINE     7 PET     40.23      :  21 ROBERTS, LAUREN   8 SON     25.87 B    :   7 AHLGREN, JESSICA  8 HSC     24.60 B   
  9 MORPHEW, CAYLA    8 RPSC    40.66      :  22 CARLSON, KAYLA    8 WCAN    26.87 B    :   8 RANSFORD, EMILY   8 HSC     24.63 B   
 10 SABUCO, CARISA    8 RPSC    41.51      :  23 PATALANO, J.      8 HSC     27.59 B    :   9 BUCK, CARLY       6 PET     25.15 B   
 11 DEVOTO, CECILY    8 SSS     43.53      :  24 BINGHAM, CHELSEA  8 HSC     27.88 B    :  10 DEVOTO, CECILY    8 SSS     25.35 B   
 12 ROBERTS, LAUREN   8 SON     44.84      :  25 PATALANO, J.      5 HSC     27.92 B    :  11 BINGHAM, CHELSEA  8 HSC     25.99 B   
 13 AHLGREN, JESSICA  8 HSC     45.20      :  26 BUCK, CARLY       6 PET     28.23 B    :  12 GNOSS, ALEXANDRA  8 SON     26.73 B   
 14 MCDONELL, EMMA    8 SSS     45.37      :  27 KUMAR, KRISTY     8 SON     30.94 B    :  13 CHAPPELL, CLEO    8 PET     27.14 B   
 15 MCCARTNEY, AMBER  8 RPSC    45.57      :  28 WEBSTER, MAEGAN   8 RPSC    33.61 B    :  14 KUMAR, KRISTY     8 SON     28.18 B   
 16 KUMAR, KRISTY     8 SON     47.19      :  29 WEBSTER, HANNAH   6 RPSC    36.25 B    :  15 MCCARTNEY, AMBER  8 RPSC    28.21 B   
 17 CHIAPETTA, H.     8 PET     47.48      :  30 PFEIFFER, LESLEY  5 SRN     37.20 B    :  16 ROBERTS, LAUREN   8 SON     28.34 B   
 18 ATTERBURY, S.     8 HSC     48.27      :   - O'BRIEN-CHAVEZ,   8 WCAN      NS       :  17 ATTERBURY, S.     8 HSC     28.42 B   
 19 CHAPPELL, CLEO    8 PET     49.25      :                                            :  18 CARLSON, KAYLA    8 WCAN    29.29 B   
 20 CASHMAN, KATIE    7 PET     49.42      :                                            :  19 SABUCO, CARISA    8 RPSC    29.44 B   
 21 CASHMAN, ALLIE    8 PET     51.17      :                                            :  20 CASHMAN, ALLIE    8 PET     29.91 B   
 22 BUCK, CARLY       6 PET     52.70      :                                            :  21 CASHMAN, KATIE    7 PET     30.02 B   
     
                                                                                           
 22 WADE, SARAH       8 HSC     30.11 B    : ========================================== :  15 KEMMER, JESSICA  10 PET     36.23 B   
 23 PATALANO, J.      5 HSC     37.21 B    : Girls 8 & U 100 R-Free                     :  16 RANSFORD, K.     10 HSC     36.46 B   
 24 PATALANO, J.      8 HSC     42.45 B    :                                            :  17 PETRONI, NATALIE 10 SON     36.74 B   
  - MORPHEW, CAYLA    8 RPSC      DQ       :  PL   Name              Team   Finals      :  18 AHLGREN, LAUREN  10 HSC     36.91 B   
  - CHIAPETTA, H.     8 PET       DQ       : ------------------------------------------ :  19 ALEXANDER, N.    10 PET     37.09 B   
  - KENDRICK, TAMMI   8 SSS       DQ       :   1 SSS X               SSS   1:12.09      :  20 KENT, AMANDA      9 PET     37.19 B   
  - WIRICK, CLAIRE    8 SON       DQ       :  DEVOTO, CECILY-8    MCDONELL, EMMA-8      :  21 NELSON, ELISE    10 SON     37.20 B   
                                           :  ________________    ________________      :  22 ASHE, JESSICA    10 PET     37.26 B   
========================================== :   2 HEALDSBURG A        HSC   1:17.74      :  23 PICCININI, JULIE 10 SSS     37.30 B   
Girls 8 & U 50 Breast                      :  OPPERMAN, JENNA-8   AHLGREN, J.-8         :  24 SALLEE, JAIMIE   10 SSS     38.21 B   
PRT:    ------       46.99                 :  WADE, SARAH-8       RANSFORD, EMILY-8     :  25 SABUCO, C.       10 RPSC    38.34 B   
A:       47.00 -     51.59                 :   3 HEALDSBURG B        HSC   1:34.43      :  26 MC VEY, KATIE    10 PENG    38.87 B   
B:       51.60 -   1:40.00                 :  ATTERBURY, S.-8     PATALANO, J.-8        :  27 PATALANO, JENNA   9 HSC     39.26 B   
                                           :  PATALANO, J.-5      BINGHAM, C.-8         :  28 JONES, NICOLE    10 SON     40.28 B   
 PL   Name          Age Team   Finals      :                                            :  29 HOHNSTEIN, K.     9 HSC     41.03 B   
------------------------------------------ : ========================================== :  30 EASTLAND, SARAH   9 SSS     42.03 B   
  1 XU, KATHERINE     7 PET     51.37 A    : Girls 8 & U 100 R-Medley                   :  31 CARSTENSEN, K.    9 SRN     42.06 B   
  2 WIRICK, CLAIRE    8 SON     51.67 B-   :                                            :  32 TEICHEIRA, ABBY   9 PET     42.21 B   
  3 RANSFORD, EMILY   8 HSC     52.57 B    :  PL   Name              Team   Finals      :  33 SEGURA, LUCIENNE  9 SSS     43.34 B   
  4 KEMMER, JORDAN    7 PET     56.03 B    : ------------------------------------------ :  34 GIGANTI, V.      10 PET     43.87 B   
  5 MCCARTNEY, AMBER  8 RPSC    56.47 B    :   1 PET A               PET   1:38.66      :  35 ROGERS, JESSICA   9 RPSC    44.55 B   
  6 CHAPPELL, CLEO    8 PET     56.75 B    :  BUCK, CARLY-6       CHAPPELL, CLEO-8      :  36 PRICE, KATIE      9 SON     45.99 B   
  7 BUCK, CARLY       6 PET     57.26 B    :  XU, KATHERINE-7     KEMMER, JORDAN-7      :  37 SIMONIS, KELLY   10 UNAT    59.15     
  8 GNOSS, ALEXANDRA  8 SON     58.59 B    :   - HEALDSBURG A        HSC       DQ       :   - HAVERLAH, R.     10 RPSC      DQ      
  9 KUMAR, KRISTY     8 SON     59.44 B    :  PATALANO, J.-5      WADE, SARAH-8         :   - RUTTEN, NICOLE    9 SRN       DQ      
 10 ROBERTS, LAUREN   8 SON   1:01.63 B    :  RANSFORD, EMILY-8   PATALANO, J.-8        :  
 11 WADE, SARAH       8 HSC   1:07.55 B    :                                            : ==========================================
 12 PATALANO, J.      5 HSC   1:24.69 B    : ========================================== : Girls 9-10 100 Free
 13 PATALANO, J.      8 HSC   1:31.59 B    : Girls 9-10 50 Free                         : PRT:   1:00.00 -   1:04.49
                                           : PRT:     27.60 -     29.19                 : Q:     1:04.50 -   1:06.99
========================================== : Q:       29.20 -     30.19                 : AA:    1:07.00 -   1:12.49
Girls 8 & U 25 Fly                         : AA:      30.20 -     32.19                 : A:     1:12.50 -   1:17.29
PRT:    ------       17.39                 : A:       32.20 -     34.29                 : B:     1:17.30 -   1:52.40
A:       17.40 -     20.09                 : B:       34.30 -     52.50                 :  
B:       20.10 -     45.00                 :                                            :  PL   Name          Age Team   Finals     
                                           :  PL   Name          Age Team   Finals      : ------------------------------------------
 PL   Name          Age Team   Finals      : ------------------------------------------ :   1 NELSON, KATEY    10 SRN   1:05.26 Q   
------------------------------------------ :   1 BURKE, JENNIFER  10 RPSC    29.62 Q    :   2 CAREY, LEA       10 SRN   1:05.50 Q   
  1 XU, KATHERINE     7 PET     21.99 B    :   2 NELSON, KATEY    10 SRN     29.77 Q    :   3 MCCAULEY, ELENA  10 SON   1:10.62 AA  
  2 KEMMER, JORDAN    7 PET     22.22 B    :   3 MCCAULEY, ELENA  10 SON     31.27 AA   :   4 FEDRICK, AILEEN  10 PET   1:12.39 AA  
  3 RANSFORD, EMILY   8 HSC     23.44 B    :   4 WEINBERGER, H.   10 SSS     32.80 A-   :   5 WEINBERGER, H.   10 SSS   1:12.85 A-  
  4 GNOSS, ALEXANDRA  8 SON     24.17 B    :   5 DEVOTO, JOLIE    10 SSS     33.19 A    :   6 SAWYER, SARAH    10 PET   1:16.53 A-  
  5 ROBERTS, LAUREN   8 SON     24.54 B    :   6 SAWYER, SARAH    10 PET     33.37 A    :   7 TUOHY, JOSIE     10 SSS   1:18.99 B   
  6 KUMAR, KRISTY     8 SON     25.30 B    :   7 FEDRICK, AILEEN  10 PET     33.54 A    :   8 ASHE, JESSICA    10 PET   1:19.37 B   
  7 MCCARTNEY, AMBER  8 RPSC    27.34 B    :   8 OPPERMAN, W.     10 HSC     33.74 A    :   9 PETRONI, NATALIE 10 SON   1:19.45 B   
  8 WADE, SARAH       8 HSC     31.98 B    :   9 PHILLIPS, J.      9 WCAN    34.97 B    :  10 ORTIZ, KIRA      10 PET   1:19.89 B   
  9 BUCK, CARLY       6 PET     33.28 B    :  10 ORTIZ, KIRA      10 PET     35.13 B    :  11 ALEXANDER, N.    10 PET   1:20.66 B   
  - WIRICK, CLAIRE    8 SON       DQ       :  11 PEREIRA, SARA    10 SON     35.80 B-   :  12 RANSFORD, K.     10 HSC   1:20.79 B   
  - PATALANO, J.      8 HSC       DQ       :  11 KENNEDY, ALISSA  10 HSC     35.80 B    :  13 PEREIRA, SARA    10 SON   1:21.59 B-  
  - CHAPPELL, CLEO    8 PET       DQ       :  13 TUNZI, ELYSE     10 SRN     36.09 B    :  14 KENT, AMANDA      9 PET   1:25.83 B   
                                           :  14 PRATI, REBECCA   10 HSC     36.14 B-   :  15 MULVIHILL, ABBY  10 UD    1:28.79 B   
     
                                                                                           
 16 KRIST, JESSICA    9 PET   1:31.34 B    : ========================================== :   8 STRUNK, ELLIKA   10 SSS     44.96 A+  
 17 KEMMER, JESSICA  10 PET   1:32.76 B    : Girls 9-10 100 Back                        :   9 ASHE, JESSICA    10 PET     45.66 A   
 18 PATALANO, JENNA   9 HSC   1:33.24 B    : PRT:   1:08.10 -   1:13.19                 :  10 FEDRICK, AILEEN  10 PET     45.82 A+  
 19 JONES, NICOLE    10 SON   1:35.84 B    : Q:     1:13.20 -   1:16.99                 :  11 ALEXANDER, N.    10 PET     45.89 A+  
 20 CARSTENSEN, K.    9 SRN   1:38.79 B    : AA:    1:17.00 -   1:25.09                 :  12 AHLGREN, LAUREN  10 HSC     45.99 A+  
  - PRICE, KATIE      9 SON       DQ       : A:     1:25.10 -   1:30.79                 :  13 HAVERLAH, R.     10 RPSC    46.16 B-  
  - CURRY, KATE      10 SSS       DQ       : B:     1:30.80 -   2:13.00                 :  14 TUNZI, ELYSE     10 SRN     46.37 B-  
                                           :                                            :  15 ORTIZ, KIRA      10 PET     46.52 B   
========================================== :  PL   Name          Age Team   Finals      :  16 CARSTENSEN, K.    9 SRN     47.72 B   
Girls 9-10 50 Back                         : ------------------------------------------ :  17 ROGERS, JESSICA   9 RPSC    48.23 B   
PRT:     31.70 -     34.19                 :   1 NELSON, KATEY    10 SRN   1:14.12 Q    :  18 WEINBERGER, H.   10 SSS     48.54 B   
Q:       34.20 -     35.99                 :   2 FEDRICK, AILEEN  10 PET   1:17.40 AA   :  19 PRATI, REBECCA   10 HSC     48.57 B   
AA:      36.00 -     39.49                 :   3 SAWYER, SARAH    10 PET   1:20.75 AA+  :  20 KENT, AMANDA      9 PET     49.97 B   
A:       39.50 -     42.19                 :   4 MCCAULEY, ELENA  10 SON   1:20.89 AA   :  21 SABUCO, C.       10 RPSC    50.02 B   
B:       42.20 -   1:02.30                 :   5 OPPERMAN, W.     10 HSC   1:22.84 AA+  :  22 KENNEDY, ALISSA  10 HSC     50.29 B   
                                           :   6 PETRONI, NATALIE 10 SON   1:24.39 AA+  :  23 MC VEY, KATIE    10 PENG    50.55 B   
 PL   Name          Age Team   Finals      :   7 THIELE, E.       10 SRN   1:25.18 A    :  24 KIDD, LUCY        9 SRN     50.58 B   
------------------------------------------ :   8 WEINBERGER, H.   10 SSS   1:25.41 A    :  25 PICCININI, JULIE 10 SSS     50.65 B   
  1 NELSON, KATEY    10 SRN     34.32 Q-   :   9 ALEXANDER, N.    10 PET   1:25.98 A-   :  26 KEMMER, JESSICA  10 PET     50.83 B   
  2 CAREY, LEA       10 SRN     36.31 AA   :  10 PEREIRA, SARA    10 SON   1:26.84 A    :  27 PATALANO, JENNA   9 HSC     51.10 B   
  3 MCCAULEY, ELENA  10 SON     37.18 AA-  :  11 RANSFORD, K.     10 HSC   1:27.91 A    :  28 NELSON, ELISE    10 SON     51.39 B   
  4 FEDRICK, AILEEN  10 PET     37.29 AA   :  12 SALLEE, JAIMIE   10 SSS   1:29.84 A+   :  29 RANSFORD, K.     10 HSC     52.42 B   
  5 SAWYER, SARAH    10 PET     38.81 AA   :  13 NELSON, ELISE    10 SON   1:30.96 B-   :  30 HOHNSTEIN, K.     9 HSC     52.52 B   
  6 WEINBERGER, H.   10 SSS     39.40 AA   :  14 ASHE, JESSICA    10 PET   1:31.65 B    :  30 PETRONI, NATALIE 10 SON     52.52 B   
  7 PETRONI, NATALIE 10 SON     40.72 A-   :  15 ORTIZ, KIRA      10 PET   1:35.29 B    :  32 JONES, NICOLE    10 SON     53.53 B   
  8 RANSFORD, K.     10 HSC     40.96 A    :  16 HOHNSTEIN, K.     9 HSC   1:37.21 B    :  33 SALLEE, JAIMIE   10 SSS     54.89 B   
  9 TUOHY, JOSIE     10 SSS     42.49 B    :  17 PATALANO, JENNA   9 HSC   1:40.84 B    :  34 PHILLIPS, J.      9 WCAN    56.81 B   
 10 ALEXANDER, N.    10 PET     42.96 B-   :  18 KEMMER, JESSICA  10 PET   1:41.64 B    :  35 GIGANTI, V.      10 PET     59.87 B   
 11 ORTIZ, KIRA      10 PET     44.47 B    :  19 PICCININI, JULIE 10 SSS   1:45.55 B    :  36 EASTLAND, SARAH   9 SSS   1:01.87 B   
 12 CURRY, KATE      10 SSS     44.69 B    :  20 ROGERS, JESSICA   9 RPSC  1:52.72 B    :  37 SEGURA, LUCIENNE  9 SSS   1:04.93 B   
 13 ASHE, JESSICA    10 PET     45.27 B    :  21 TEICHEIRA, ABBY   9 PET   1:54.23 B    :  38 PRICE, KATIE      9 SON   1:13.83     
 14 KENT, AMANDA      9 PET     48.79 B    :   - PHILLIPS, J.      9 WCAN      DQ       :  39 RUTTEN, NICOLE    9 SRN   1:15.53     
 15 KEMMER, JESSICA  10 PET     48.86 B    :   - JONES, NICOLE    10 SON       DQ       :   - SIMONIS, KELLY   10 UNAT      DQ      
 16 KRIST, JESSICA    9 PET     49.37 B    :                                            :   - TEICHEIRA, ABBY   9 PET       DQ      
 17 MULVIHILL, ABBY  10 UD      49.55 B    : ========================================== :  
 18 JONES, NICOLE    10 SON     51.47 B    : Girls 9-10 50 Breast                       : ==========================================
 19 GIGANTI, V.      10 PET     52.15 B    : PRT:     35.40 -     37.09                 : Girls 9-10 100 Breast
 20 CARSTENSEN, K.    9 SRN     52.94 B    : Q:       37.10 -     40.59                 : PRT:   1:17.70 -   1:23.69
  - PATALANO, JENNA   9 HSC       DQ       : AA:      40.60 -     43.09                 : Q:     1:23.70 -   1:27.99
  - PEREIRA, SARA    10 SON       DQ       : A:       43.10 -     45.99                 : AA:    1:28.00 -   1:35.19
                                           : B:       46.00 -   1:06.30                 : A:     1:35.20 -   1:41.49
                                           :                                            : B:     1:41.50 -   2:18.60
                                           :  PL   Name          Age Team   Finals      :  
                                           : ------------------------------------------ :  PL   Name          Age Team   Finals     
                                           :   1 NELSON, KATEY    10 SRN     39.53 Q+   : ------------------------------------------
                                           :   2 MCCAULEY, ELENA  10 SON     39.78 Q    :   1 MCCAULEY, ELENA  10 SON   1:27.83 Q   
                                           :   3 BURKE, JENNIFER  10 RPSC    39.86 Q+   :   2 TUOHY, JOSIE     10 SSS   1:35.95 A   
                                           :   4 OPPERMAN, W.     10 HSC     42.11 AA+  :   3 ASHE, JESSICA    10 PET   1:36.41 A   
                                           :   5 PEREIRA, SARA    10 SON     43.05 AA   :   4 PEREIRA, SARA    10 SON   1:37.14 A-  
                                           :   6 SAWYER, SARAH    10 PET     43.55 A    :   5 SAWYER, SARAH    10 PET   1:37.99 A   
                                           :   7 DEVOTO, JOLIE    10 SSS     43.95 A    :   6 ALEXANDER, N.    10 PET   1:40.38 A+  
     
                                                                                           
  7 MULVIHILL, ABBY  10 UD    1:40.69 A    :  31 PATALANO, JENNA   9 HSC     52.62 B    : ==========================================
  8 WEINBERGER, H.   10 SSS   1:42.34 B    :  32 SEGURA, LUCIENNE  9 SSS   1:00.20 B    : Girls 11-12 50 Free
  9 CARSTENSEN, K.    9 SRN   1:44.33 B    :  33 CARSTENSEN, K.    9 SRN   1:01.21      : PRT:     25.40 -     26.79
 10 CURRY, KATE      10 SSS   1:50.98 B    :                                            : Q:       26.80 -     27.19
 11 KENT, AMANDA      9 PET   1:52.02 B    : ========================================== : AA:      27.20 -     28.89
 12 JONES, NICOLE    10 SON   1:55.12 B    : Girls 9-10 100 Fly                         : A:       28.90 -     30.79
 13 PETRONI, NATALIE 10 SON   1:55.36 B    : PRT:   1:08.20 -   1:14.19                 : B:       30.80 -     46.10
 14 RANSFORD, K.     10 HSC   1:55.96 B    : Q:     1:14.20 -   1:18.99                 :  
 15 KEMMER, JESSICA  10 PET   2:01.37 B    : AA:    1:19.00 -   1:26.09                 :  PL   Name          Age Team   Finals     
 16 KRIST, JESSICA    9 PET   2:04.21 B    : A:     1:26.10 -   1:31.89                 : ------------------------------------------
                                           : B:     1:31.90 -   2:14.40                 :   1 PASTERNAK, TESS  11 UD      28.23 AA  
========================================== :                                            :   2 GILMORE, AIDAN   12 SON     29.46 A   
Girls 9-10 50 Fly                          :  PL   Name          Age Team   Finals      :   3 DOLL, ELLE       11 HSC     29.55 A   
PRT:     30.30 -     32.39                 : ------------------------------------------ :   4 ROTHROCK, MARIKA 11 PET     29.57 A+  
Q:       32.40 -     34.49                 :   1 MCCAULEY, ELENA  10 SON   1:26.47 A    :   5 SHARROW, SARAH   12 PET     29.92 A+  
AA:      34.50 -     36.39                 :   2 ASHE, JESSICA    10 PET   1:37.91 B    :   6 BUCK, MAURA      11 PET     30.03 A+  
A:       36.40 -     38.79                 :   3 MULVIHILL, ABBY  10 UD    1:38.78 B    :   7 BATEMON, JOY     12 PET     30.22 A   
B:       38.80 -   1:00.30                 :   4 PEREIRA, SARA    10 SON   1:42.21 B    :   8 SALLEE, MARIA    12 SSS     30.34 A   
                                           :   5 ALEXANDER, N.    10 PET   1:46.23 B    :   9 MOULTON, ASHLEY  11 SON     30.49 A   
 PL   Name          Age Team   Finals      :   6 CURRY, KATE      10 SSS   1:49.20 B    :  10 PEREIRA, AMY     12 SON     30.99 B-  
------------------------------------------ :   7 PATALANO, JENNA   9 HSC   1:49.93 B    :  11 KITTLESON, AMY   12 SON     32.61 B   
  1 BURKE, JENNIFER  10 RPSC    33.99 Q    :   - PETRONI, NATALIE 10 SON       DQ       :  12 ALTO, SARAH      11 HCA     32.62 B   
  2 MCCAULEY, ELENA  10 SON     35.34 AA+  :                                            :  13 MALLOY, ERIN     11 PET     32.66 B   
  3 NELSON, KATEY    10 SRN     35.54 AA   : ========================================== :  14 LEARY, KATIE     12 PET     32.78 B   
  4 OPPERMAN, W.     10 HSC     38.60 A    : Girls 9-10 200 R-Free                      :  15 TEMPLETON, JENNA 12 PET     32.80 B   
  5 FEDRICK, AILEEN  10 PET     39.04 B    :                                            :  16 MILLER, JILL     11 WCAN    33.05 B   
  6 STRUNK, ELLIKA   10 SSS     39.07 B    :  PL   Name              Team   Finals      :  17 FRANCESCHI, J.   11 SON     33.79 B   
  7 PRATI, REBECCA   10 HSC     40.05 B    : ------------------------------------------ :  18 MONSON, SARA     12 HSC     34.57 B   
  8 DEVOTO, JOLIE    10 SSS     40.62 B    :   1 HEALDSBURG A        HSC   2:23.72      :  19 MCDONALD, EMILY  12 PET     35.11 B   
  9 AHLGREN, LAUREN  10 HSC     40.68 B    :  KENNEDY, ALISSA-10  RANSFORD, K.-10       :  20 GNOSS, ASHLEY    11 SON     35.27 B   
 10 HAVERLAH, R.     10 RPSC    40.98 B    :  AHLGREN, LAUREN-10  OPPERMAN, W.-10       :  21 ISRAEL, ALISON   11 SON     35.31 B   
 11 PEREIRA, SARA    10 SON     41.43 B    :   2 SSS A               SSS   2:35.05      :  22 LEHMAN, KATE     12 PET     35.49 B   
 12 NELSON, ELISE    10 SON     41.75 B    :  DEVOTO, JOLIE-10    SALLEE, JAIMIE-10     :  23 SIMONIS, KATE    12 PET     36.35 B   
 13 TUNZI, ELYSE     10 SRN     43.57 B    :  PICCININI, J.-10    SEGURA, L.-9          :  24 CRANE, SHANNON   12 PET     37.41 B   
 14 ASHE, JESSICA    10 PET     43.84 B    :                                            :  25 LANCE, KIRSTIN   12 PET     42.31 B   
 15 PHILLIPS, J.      9 WCAN    44.23 B    : ========================================== :  26 CLOSSON, LINDSEY 12 PET     42.52 B   
 16 WEINBERGER, H.   10 SSS     44.51 B    : Girls 9-10 200 R-Medley                    :  27 KIDD, NATALIE    11 SRN     43.82 B   
 17 KENNEDY, ALISSA  10 HSC     44.63 B    :                                            :   - GALE, LEAH       12 PET       DQ      
 18 PETRONI, NATALIE 10 SON     44.74 B    :  PL   Name              Team   Finals      : 
 19 RANSFORD, K.     10 HSC     45.34 B    : ------------------------------------------ : 
 20 ALEXANDER, N.    10 PET     45.45 B    :   1 SRN A               SRN   2:21.90      : 
 21 SAWYER, SARAH    10 PET     45.52 B    :  NELSON, KATEY-10    TUNZI, ELYSE-10       : 
 22 THIELE, E.       10 SRN     45.63 B    :  SIMS, AMANDA-9      CAREY, LEA-10         : 
 23 JONES, NICOLE    10 SON     45.68 B    :   2 PET A               PET   2:45.99      : 
 24 SALLEE, JAIMIE   10 SSS     46.04 B    :  FEDRICK, AILEEN-10  SAWYER, SARAH-10      : 
 25 HOHNSTEIN, K.     9 HSC     46.74 B    :  ASHE, JESSICA-10    ALEXANDER, N.-10      : 
 26 SABUCO, C.       10 RPSC    49.07 B    :   - PET B               PET       DQ       : 
 27 KIDD, LUCY        9 SRN     49.51 B    :  GIGANTI, V.-10      KRIST, JESSICA-9      : 
 28 KEMMER, JESSICA  10 PET     50.47 B    :  KENT, AMANDA-9      TEICHEIRA, ABBY-9     : 
 29 KENT, AMANDA      9 PET     50.60 B    :                                            : 
 30 ROGERS, JESSICA   9 RPSC    50.91 B    :                                            : 
     
                                                                                           
========================================== : ========================================== :  15 GNOSS, ASHLEY    11 SON     39.62 B   
Girls 11-12 100 Free                       : Girls 11-12 200 Free                       :  16 CASTORENA, M.    12 SON     40.28 B   
PRT:     55.20 -     57.89                 : PRT:   1:59.30 -   2:05.49                 :  17 SIMONIS, KATE    12 PET     42.78 B   
Q:       57.90 -     59.19                 : Q:     2:05.50 -   2:09.29                 :  18 FRANCESCHI, J.   11 SON     43.51 B   
AA:      59.20 -   1:02.99                 : AA:    2:09.30 -   2:16.49                 :  19 GRIMES, KATIE    11 SON     44.90 B   
A:     1:03.00 -   1:07.19                 : A:     2:16.50 -   2:25.59                 :  20 KNEIS, JENNY     12 PET     47.23 B   
B:     1:07.20 -   1:34.60                 : B:     2:25.60 -   3:17.60                 :  21 CRANE, SHANNON   12 PET     49.96 B   
                                           :                                            :  22 LANCE, KIRSTIN   12 PET     51.96 B   
 PL   Name          Age Team   Finals      :  PL   Name          Age Team   Finals      :   - BUCK, MAURA      11 PET       DQ      
------------------------------------------ : ------------------------------------------ :   - ALTO, SARAH      11 HCA       DQ      
  1 LAROCHELLE, N.   11 NAPA    59.13 Q-   :   1 LAROCHELLE, N.   11 NAPA  2:05.97 Q-   :   - LEHMAN, KATE     12 PET       NS      
  2 GILMORE, AIDAN   12 SON   1:01.90 AA   :   2 GILMORE, AIDAN   12 SON   2:21.15 A-   :  
  3 BATEMON, JOY     12 PET   1:03.90 A    :   3 DOLL, ELLE       11 HSC   2:22.03 A-   : ==========================================
  4 PASTERNAK, TESS  11 UD    1:03.92 A-   :   4 BATEMON, JOY     12 PET   2:22.35 A+   : Girls 11-12 100 Back
  5 ROTHROCK, MARIKA 11 PET   1:04.21 A+   :   5 MOULTON, ASHLEY  11 SON   2:23.79 A    : PRT:   1:01.70 -   1:05.99
  6 MOULTON, ASHLEY  11 SON   1:05.35 A    :   6 PEREIRA, AMY     12 SON   2:28.03 B    : Q:     1:06.00 -   1:08.99
  7 VAN HORNE, JAMIE 11 HSC   1:05.69 A    :   7 VAN HORNE, JAMIE 11 HSC   2:29.13 B-   : AA:    1:09.00 -   1:14.59
  8 SHARROW, SARAH   12 PET   1:05.85 A+   :   8 KITTLESON, AMY   12 SON   2:30.68 B    : A:     1:14.60 -   1:19.59
  9 DOLL, ELLE       11 HSC   1:05.96 A    :   9 MALLINGER, N.    11 HSC   2:31.03 B    : B:     1:19.60 -   1:51.60
 10 SALLEE, MARIA    12 SSS   1:06.40 A    :  10 ALTO, SARAH      11 HCA   2:40.09 B    :  
 11 BUCK, MAURA      11 PET   1:06.90 A+   :  11 VALLEE, AMANDA   12 HSC   2:41.07 B    :  PL   Name          Age Team   Finals     
 12 PEREIRA, AMY     12 SON   1:08.16 B    :  12 GALE, LEAH       12 PET   2:42.78 B    : ------------------------------------------
 13 MALLINGER, N.    11 HSC   1:08.41 B    :  13 FRANCESCHI, J.   11 SON   2:53.84 B    :   1 PASTERNAK, TESS  11 UD    1:09.84 AA- 
 14 KITTLESON, AMY   12 SON   1:09.02 B    :  14 CASTORENA, M.    12 SON   2:56.85 B    :   2 SALLEE, MARIA    12 SSS   1:12.36 AA  
 15 MALLOY, ERIN     11 PET   1:09.53 B    :  15 GRIMES, KATIE    11 SON   2:58.92 B    :   3 GILMORE, AIDAN   12 SON   1:12.84 AA  
 16 LEARY, KATIE     12 PET   1:12.92 B    :  16 GNOSS, ASHLEY    11 SON   3:00.55 B    :   4 ROTHROCK, MARIKA 11 PET   1:12.93 AA  
 17 VALLEE, AMANDA   12 HSC   1:13.35 B    :                                            :   5 BATEMON, JOY     12 PET   1:15.67 A+  
 18 GALE, LEAH       12 PET   1:13.97 B    : ========================================== :   6 BUCK, MAURA      11 PET   1:17.57 A   
 19 CASTORENA, M.    12 SON   1:17.51 B    : Girls 11-12 50 Back                        :   7 MALLINGER, N.    11 HSC   1:19.20 A+  
 20 MCDONALD, EMILY  12 PET   1:18.68 B    : PRT:     29.00 -     30.89                 :   8 THIELE, NATASHA  12 SRN   1:19.22 A-  
 21 GRIMES, KATIE    11 SON   1:19.49 B    : Q:       30.90 -     31.99                 :   9 ROGERS, ALYSSA   11 RPSC  1:20.37 B   
 22 GNOSS, ASHLEY    11 SON   1:20.01 B    : AA:      32.00 -     34.59                 :  10 SHELLEY, NICOLE  11 SSS   1:22.34 B-  
 23 FRANCESCHI, J.   11 SON   1:20.06 B    : A:       34.60 -     36.89                 :  11 MOULTON, ASHLEY  11 SON   1:22.87 B   
 24 SIMONIS, KATE    12 PET   1:20.74 B    : B:       36.90 -     55.50                 :  12 LEARY, KATIE     12 PET   1:24.48 B   
 25 KNEIS, JENNY     12 PET   1:21.12 B    :                                            :  13 PEREIRA, AMY     12 SON   1:24.93 B   
 26 PEPPER, AMELIA   12 PET   1:22.27 B    :  PL   Name          Age Team   Finals      :  14 GALE, LEAH       12 PET   1:25.53 B   
 27 LEHMAN, KATE     12 PET   1:23.81 B    : ------------------------------------------ :  15 KITTLESON, AMY   12 SON   1:25.65 B   
 28 CRANE, SHANNON   12 PET   1:29.82 B    :   1 LAROCHELLE, N.   11 NAPA    32.02 AA-  :  16 MILLER, JILL     11 WCAN  1:29.11 B   
 29 LANCE, KIRSTIN   12 PET   1:43.97      :   2 SALLEE, MARIA    12 SSS     33.08 AA   :  17 FRANCESCHI, J.   11 SON   1:29.36 B   
  - TEMPLETON, JENNA 12 PET       DQ       :   3 GILMORE, AIDAN   12 SON     33.10 AA   :  18 GNOSS, ASHLEY    11 SON   1:31.59 B   
                                           :   4 ROTHROCK, MARIKA 11 PET     33.26 AA   :  19 MONSON, SARA     12 HSC   1:37.25 B   
                                           :   5 PASTERNAK, TESS  11 UD      33.28 AA-  :  20 ISRAEL, ALISON   11 SON   1:42.13 B   
                                           :   6 BATEMON, JOY     12 PET     35.98 A+   :  21 CRANE, SHANNON   12 PET   1:43.07 B   
                                           :   7 SHARROW, SARAH   12 PET     36.43 A+   :   - TEMPLETON, JENNA 12 PET       DQ      
                                           :   8 KITTLESON, AMY   12 SON     37.50 B-   : 
                                           :   9 LEARY, KATIE     12 PET     37.51 B    : 
                                           :  10 MOULTON, ASHLEY  11 SON     37.62 B    : 
                                           :  11 VAN HORNE, JAMIE 11 HSC     38.30 B-   : 
                                           :  12 GALE, LEAH       12 PET     38.44 B    : 
                                           :  13 TEMPLETON, JENNA 12 PET     38.93 B    : 
                                           :  14 PEREIRA, AMY     12 SON     39.24 B    : 
     
                                                                                           
========================================== : ========================================== :  13 KITTLESON, AMY   12 SON     38.46 B   
Girls 11-12 50 Breast                      : Girls 11-12 100 Breast                     :  14 VALLEE, AMANDA   12 HSC     39.14 B   
PRT:     32.30 -     33.89                 : PRT:   1:09.80 -   1:13.99                 :  15 GRIMES, KATIE    11 SON     42.32 B   
Q:       33.90 -     35.99                 : Q:     1:14.00 -   1:17.59                 :  16 TEMPLETON, JENNA 12 PET     43.19 B   
AA:      36.00 -     37.79                 : AA:    1:17.60 -   1:22.99                 :  17 CASTORENA, M.    12 SON     43.38 B   
A:       37.80 -     40.39                 : A:     1:23.00 -   1:28.49                 :  18 SIMONIS, KATE    12 PET     44.00 B   
B:       40.40 -     59.50                 : B:     1:28.50 -   1:59.00                 :  19 CRANE, SHANNON   12 PET     46.28 B   
                                           :                                            :  20 FRANCESCHI, J.   11 SON     46.42 B   
 PL   Name          Age Team   Finals      :  PL   Name          Age Team   Finals      :  
------------------------------------------ : ------------------------------------------ : ==========================================
  1 SHARROW, SARAH   12 PET     36.24 AA   :   1 BATEMON, JOY     12 PET   1:18.87 AA   : Girls 11-12 100 Fly
  2 MALLINGER, N.    11 HSC     36.64 AA   :   2 SALLEE, MARIA    12 SSS   1:19.77 AA   : PRT:   1:01.30 -   1:05.19
  3 ROGERS, ALYSSA   11 RPSC    36.98 AA   :   3 MALLINGER, N.    11 HSC   1:20.49 AA   : Q:     1:05.20 -   1:08.39
  4 BATEMON, JOY     12 PET     37.00 AA+  :   4 SHARROW, SARAH   12 PET   1:22.87 AA+  : AA:    1:08.40 -   1:12.49
  5 SALLEE, MARIA    12 SSS     37.87 A-   :   5 PASTERNAK, TESS  11 UD    1:27.58 A    : A:     1:12.50 -   1:17.29
  6 SHELLEY, NICOLE  11 SSS     38.95 A-   :   6 DOLL, ELLE       11 HSC   1:28.26 A    : B:     1:17.30 -   1:54.80
  7 PASTERNAK, TESS  11 UD      39.66 A-   :   7 MOULTON, ASHLEY  11 SON   1:28.85 B    :  
  8 BUCK, MAURA      11 PET     40.33 A+   :   8 ALTO, SARAH      11 HCA   1:29.26 B-   :  PL   Name          Age Team   Finals     
  9 DOLL, ELLE       11 HSC     40.41 B-   :   9 PEREIRA, AMY     12 SON   1:29.43 B    : ------------------------------------------
 10 ROTHROCK, MARIKA 11 PET     40.53 B    :  10 MALLOY, ERIN     11 PET   1:29.56 B    :   1 DOLL, ELLE       11 HSC   1:12.34 AA+ 
 11 GILMORE, AIDAN   12 SON     40.72 B-   :  11 VALLEE, AMANDA   12 HSC   1:29.82 B    :   2 THIELE, NATASHA  12 SRN   1:13.87 A   
 12 MALLOY, ERIN     11 PET     40.87 B-   :  12 SIMONIS, KATE    12 PET   1:33.87 B    :   3 BUCK, MAURA      11 PET   1:17.00 A   
 13 ALTO, SARAH      11 HCA     41.76 B-   :  13 LEARY, KATIE     12 PET   1:35.08 B    :   4 PASTERNAK, TESS  11 UD    1:17.06 A+  
 14 MOULTON, ASHLEY  11 SON     41.91 B    :  14 VAN HORNE, JAMIE 11 HSC   1:35.40 B    :   5 ROTHROCK, MARIKA 11 PET   1:17.10 A+  
 15 SIMONIS, KATE    12 PET     42.21 B    :  15 KITTLESON, AMY   12 SON   1:41.09 B    :   6 MOULTON, ASHLEY  11 SON   1:17.45 B   
 16 LEARY, KATIE     12 PET     43.58 B    :  16 CRANE, SHANNON   12 PET   1:41.91 B    :   7 SHELLEY, NICOLE  11 SSS   1:19.07 B   
 17 PEREIRA, AMY     12 SON     43.60 B    :  17 GNOSS, ASHLEY    11 SON   1:45.42 B    :   8 GILMORE, AIDAN   12 SON   1:19.11 B   
 18 MONSON, SARA     12 HSC     44.41 B    :  18 CLOSSON, LINDSEY 12 PET   2:02.64      :   9 SALLEE, MARIA    12 SSS   1:22.40 B-  
 19 KITTLESON, AMY   12 SON     45.43 B    :                                            :  10 MALLINGER, N.    11 HSC   1:24.97 B   
 20 MCDONALD, EMILY  12 PET     45.82 B    : ========================================== :  11 PEREIRA, AMY     12 SON   1:25.39 B   
 21 KIDD, NATALIE    11 SRN     47.49 B    : Girls 11-12 50 Fly                         :  12 MILLER, JILL     11 WCAN  1:26.62 B   
 22 PEPPER, AMELIA   12 PET     47.58 B    : PRT:     27.70 -     29.29                 :  13 ROGERS, ALYSSA   11 RPSC  1:26.84 B   
 23 CRANE, SHANNON   12 PET     47.94 B    : Q:       29.30 -     30.29                 :  14 KITTLESON, AMY   12 SON   1:27.75 B   
 24 TEMPLETON, JENNA 12 PET     48.90 B    : AA:      30.30 -     32.09                 :  15 SIMONIS, KATE    12 PET   1:40.59 B   
 25 GNOSS, ASHLEY    11 SON     50.66 B    : A:       32.10 -     34.19                 :  
 26 LEHMAN, KATE     12 PET     51.36 B    : B:       34.20 -     51.50                 : ==========================================
 27 FRANCESCHI, J.   11 SON     54.04 B    :                                            : Girls 11-12 200 IM
 28 ISRAEL, ALISON   11 SON     54.70 B    :  PL   Name          Age Team   Finals      : PRT:   2:14.90 -   2:21.69
  - LANCE, KIRSTIN   12 PET       DQ       : ------------------------------------------ : Q:     2:21.70 -   2:27.99
  - CLOSSON, LINDSEY 12 PET       DQ       :   1 LAROCHELLE, N.   11 NAPA    29.25 PRT+ : AA:    2:28.00 -   2:36.89
                                           :   2 ROTHROCK, MARIKA 11 PET     33.25 A+   : A:     2:36.90 -   2:47.39
                                           :   3 MOULTON, ASHLEY  11 SON     33.31 A    : B:     2:47.40 -   3:38.40
                                           :   4 DOLL, ELLE       11 HSC     33.60 A    :  
                                           :   5 PASTERNAK, TESS  11 UD      34.20 B-   :  PL   Name          Age Team   Finals     
                                           :   6 SALLEE, MARIA    12 SSS     34.73 B-   : ------------------------------------------
                                           :   7 GILMORE, AIDAN   12 SON     34.91 B    :   1 PASTERNAK, TESS  11 UD    2:37.15 A-  
                                           :   8 SHARROW, SARAH   12 PET     34.95 B    :   2 BATEMON, JOY     12 PET   2:37.77 A+  
                                           :   9 PEREIRA, AMY     12 SON     35.76 B    :   3 SALLEE, MARIA    12 SSS   2:40.31 A-  
                                           :  10 VAN HORNE, JAMIE 11 HSC     37.34 B    :   4 GILMORE, AIDAN   12 SON   2:40.45 A-  
                                           :  11 LEARY, KATIE     12 PET     37.83 B    :   5 DOLL, ELLE       11 HSC   2:42.08 A   
                                           :  12 MALLINGER, N.    11 HSC     38.00 B    :   6 MALLINGER, N.    11 HSC   2:43.45 A+  
     
                                                                                           
  7 SHELLEY, NICOLE  11 SSS   2:43.59 A    : ========================================== : ==========================================
  8 BUCK, MAURA      11 PET   2:44.47 A    : Girls 13 & O 50 Free                       : Girls 13 & O 100 Free
  9 MOULTON, ASHLEY  11 SON   2:46.50 A    :                                            :  
 10 PEREIRA, AMY     12 SON   2:53.14 B    :  PL   Name          Age Team   Finals      :  PL   Name          Age Team   Finals     
 11 GALE, LEAH       12 PET   3:00.51 B    : ------------------------------------------ : ------------------------------------------
 12 MILLER, JILL     11 WCAN  3:08.78 B    : ---  Ages 13 Through 14 ---                : ---  Ages 13 Through 14 --- 
 13 KITTLESON, AMY   12 SON   3:12.23 B    :     PRT:     24.50 -     25.79             :     PRT:     52.80 -     55.39
 14 FRANCESCHI, J.   11 SON   3:33.77 B    :     Q:       25.80 -     26.29             :     Q:       55.40 -     56.89
 15 GNOSS, ASHLEY    11 SON   3:34.62 B    :   1 MILLER, ROBYN    14 WCAN    26.73 AA   :   1 LAROCHELLE, M.   13 NAPA    59.54 AA  
 16 ISRAEL, ALISON   11 SON   3:40.83      :   2 LOK, LIBBY       13 PET     27.25 AA+  :   2 SCHEELE, EMILY   14 PET     59.75 AA+ 
  - ROGERS, ALYSSA   11 RPSC      NS       :   3 SCHEELE, EMILY   14 PET     27.70 A-   :   3 LOK, LIBBY       13 PET     59.85 A-  
                                           :   4 LINKER, DAPHNE   13 SSS     28.08 A    :   4 SILVA, CRYSTAL   14 HSC   1:02.49 A   
========================================== :   5 LAROCHELLE, M.   13 NAPA    28.44 A    :   5 JOSLIN, MARIE    14 PET   1:04.50 B   
Girls 11-12 200 R-Free                     :   6 SILVA, CRYSTAL   14 HSC     28.93 A    :   6 ZAPATA, JEAN     13 PET   1:04.59 B   
                                           :   7 BRATBERG, AMANDA 13 HSC     29.31 A+   :   7 BURKHART, C.     14 PET   1:05.37 B-  
 PL   Name              Team   Finals      :   8 SHELLEY, MEGAN   13 SSS     29.37 A    :   8 LARSEN, TOVE     14 PET   1:05.45 B   
------------------------------------------ :   9 JOSLIN, MARIE    14 PET     29.46 A    :   9 BRATBERG, AMANDA 13 HSC   1:06.60 B   
  1 PET A               PET   2:01.00      :  10 BOSTWICK, SUZIE  13 HSC     29.89 B-   :  10 OPPERMAN, M.     13 HSC   1:07.32 B-  
 BATEMON, JOY-12     ROTHROCK, M.-11       :  11 SAWYER, CASEY    14 PET     30.53 B-   :  11 SAWYER, CASEY    14 PET   1:08.18 B   
 MALLOY, ERIN-11     SHARROW, SARAH-12     :  12 ZAPATA, JEAN     13 PET     30.58 B    :  12 LEUNA, SOPHIA    14 SSS   1:08.77 B   
  2 HEALDSBURG A        HSC   2:05.49      :  13 BURKHART, C.     14 PET     30.70 B-   :  13 SCHEELE, ALLISON 14 PET   1:09.38 B   
 DOLL, ELLE-11       MALLINGER, N.-11      :  14 SCHEELE, ALLISON 14 PET     30.93 B    :  14 KO, JENNIFER     13 PET   1:10.67 B   
 VALLEE, AMANDA-12   VAN HORNE, J.-11      :  15 PRATI, SABRINA   13 HSC     31.27 B    :  15 KING-BAILEY, G.  13 PET   1:14.36 B   
  3 PET B               PET   2:19.39      :  16 SHAW, SARAH      14 RPSC    31.58 B    :  
 TEMPLETON, J.-12    GALE, LEAH-12         :  17 LEUNA, SOPHIA    14 SSS     31.76 B    : ==========================================
 SIMONIS, KATE-12    LEARY, KATIE-12       :  18 POLLIO, C.       13 SSS     33.57 B    : Girls 13 & O 100 Free
  4 PET C               PET   2:37.90      :  19 ATTERBURY, B.    13 HSC     34.50 B    :  
 CRANE, SHANNON-12   LEHMAN, KATE-12       :  20 KING-BAILEY, G.  13 PET     35.45 B    :  PL   Name          Age Team   Finals     
 PEPPER, AMELIA-12   KNEIS, JENNY-12       :                                            : ------------------------------------------
  - PET D               PET  X2:40.22      : ========================================== :   1 SALLEE, VANESSA  15 PET     56.18 Q   
 ASHE, JESSICA-10    MCDONALD, EMILY-12    : Girls 13 & O 50 Free                       :   2 BOLDT, RANDI     16 SRN   1:00.98 A-  
 CLOSSON, L.-12      LANCE, KIRSTIN-12     :                                            :   3 WIREN, ASHLEY    15 PET   1:01.61 A   
                                           :  PL   Name          Age Team   Finals      :   4 LIM, HEATTHER    15 SON   1:02.30 A   
========================================== : ------------------------------------------ :   5 PINCH, SARAH     15 SSS   1:02.43 A   
Girls 11-12 200 R-Medley                   :   1 SALLEE, VANESSA  15 PET     26.11 AA-  :   6 LAWSON, FRANCES  15 PET   1:06.43 B   
                                           :   2 THOMAS, MARY     16 SON     26.89 AA+  :   7 BUI, CHRISTIE    15 PET   1:07.59 B   
 PL   Name              Team   Finals      :   3 LIM, HEATTHER    15 SON     27.87 A    :   8 PATOCCHI, C.     15 PET   1:14.30 B   
------------------------------------------ :   4 PANTTAJA, MAIJA  16 UD      28.05 A-   :   9 ZUCHELLI, NICOLE 15 UNAT  1:17.10 B   
  1 PET A               PET   2:18.29      :   5 WIREN, ASHLEY    15 PET     29.06 A    :  
 ROTHROCK, M.-11     BATEMON, JOY-12       :   6 PAYNE, KATE      15 SRN     29.16 A    : ==========================================
 BUCK, MAURA-11      MALLOY, ERIN-11       :   7 PINCH, SARAH     15 SSS     29.42 B-   : Girls 13 & O 100 Free
  2 PET C               PET   2:49.11      :   8 LAWSON, FRANCES  15 PET     29.62 B    :  
 TEMPLETON, J.-12    CRANE, SHANNON-12     :   9 PATOCCHI, C.     15 PET     32.91 B    :  PL   Name          Age Team   Finals     
 GALE, LEAH-12       PEPPER, AMELIA-12     :                                            : ------------------------------------------
  - PET B               PET       DQ       :                                            :   1 NISHIMOTO, IRIS  17 SSF   1:00.11 A-  
 LEARY, KATIE-12     SHARROW, SARAH-12     :                                            : 
 SIMONIS, KATE-12    LEHMAN, KATE-12       :                                            : 
     
                                                                                           
========================================== : ========================================== :  12 SCHEELE, ALLISON 14 PET   1:18.71 B   
Girls 13 & O 200 Free                      : Girls 13 & O 500 Free                      :  13 BRATBERG, AMANDA 13 HSC   1:19.60 B   
                                           :                                            :  14 KING-BAILEY, G.  13 PET   1:29.08 B   
 PL   Name          Age Team   Finals      :  PL   Name          Age Team   Finals      :  
------------------------------------------ : ------------------------------------------ : ==========================================
---  Ages 13 Through 14 ---                : ---  Ages 13 Through 14 ---                : Girls 13 & O 100 Back
    PRT:   1:53.90 -   1:59.19             :     PRT:   5:02.40 -   5:20.39             :  
    Q:     1:59.20 -   2:03.59             :     Q:     5:20.40 -   5:25.99             :  PL   Name          Age Team   Finals     
  1 LOK, LIBBY       13 PET   2:05.72 AA   :   1 LOK, LIBBY       13 PET   5:37.26 AA   : ------------------------------------------
  2 LAROCHELLE, F.   13 NAPA  2:06.29 AA-  :   2 MILLER, ROBYN    14 WCAN  5:42.14 AA+  :   1 SALLEE, VANESSA  15 PET   1:03.11 Q-  
  3 SILVA, CRYSTAL   14 HSC   2:12.34 A    :   3 SILVA, CRYSTAL   14 HSC   5:56.35 A    :   2 BOLDT, RANDI     16 SRN   1:12.03 A-  
  4 SCHEELE, EMILY   14 PET   2:12.93 A    :   4 LARSEN, TOVE     14 PET   6:02.00 A+   :   3 PINCH, SARAH     15 SSS   1:14.52 B-  
  5 ZAPATA, JEAN     13 PET   2:17.77 A+   :   5 ZAPATA, JEAN     13 PET   6:07.84 B    :   4 LIM, HEATTHER    15 SON   1:15.67 B   
  6 BURKHART, C.     14 PET   2:17.90 A    :   6 DEVOTO, C.       14 SSS   6:15.63 B-   :   5 BATEMON, JENNY   16 PET   1:20.30 B   
  7 BRATBERG, AMANDA 13 HSC   2:24.14 B    :   7 TRAPPE, C.       13 SSS   6:32.79 B    :   6 ZUCHELLI, NICOLE 15 UNAT  1:26.60 B   
  8 SCHEELE, ALLISON 14 PET   2:26.47 B    :   8 KO, JENNIFER     13 PET   6:33.50 B    :   - PATOCCHI, C.     15 PET       DQ      
  9 TRAPPE, C.       13 SSS   2:31.98 B    :   9 LINKER, DAPHNE   13 SSS   6:44.56 B-   :  
                                           :  10 BOSTWICK, SUZIE  13 HSC   6:44.79 B    : ==========================================
========================================== :                                            : Girls 13 & O 100 Back
Girls 13 & O 200 Free                      : ========================================== :  
                                           : Girls 13 & O 500 Free                      :  PL   Name          Age Team   Finals     
 PL   Name          Age Team   Finals      :                                            : ------------------------------------------
------------------------------------------ :  PL   Name          Age Team   Finals      :   1 NISHIMOTO, IRIS  17 SSF   1:06.45 Q   
  1 WIREN, ASHLEY    15 PET   2:10.31 A    : ------------------------------------------ :   2 STEWART, M.      17 HSC   1:10.72 AA- 
  2 PINCH, SARAH     15 SSS   2:15.22 A    :   1 THOMAS, MARY     16 SON   5:18.97 Q-   :  
  3 BOLDT, RANDI     16 SRN   2:17.10 B-   :   2 SALLEE, VANESSA  15 PET   5:29.72 AA   : ==========================================
  4 LIM, HEATTHER    15 SON   2:20.29 B    :   3 WIREN, ASHLEY    15 PET   5:43.67 A-   : Girls 13 & O 200 Back
  5 BATEMON, JENNY   16 PET   2:24.13 B    :   4 PANTTAJA, MAIJA  16 UD    5:57.94 A-   :  
  6 PATOCCHI, C.     15 PET   2:38.89 B    :   5 PINCH, SARAH     15 SSS   5:57.95 A    :  PL   Name          Age Team   Finals     
                                           :   6 BATEMON, JENNY   16 PET   6:32.69 B    : ------------------------------------------
========================================== :   7 LIM, HEATTHER    15 SON   6:32.99 B    : ---  Ages 13 Through 14 --- 
Girls 13 & O 200 Free                      :                                            :     PRT:   2:05.90 -   2:15.09
                                           : ========================================== :     Q:     2:15.10 -   2:20.99
 PL   Name          Age Team   Finals      : Girls 13 & O 100 Back                      :   1 LAROCHELLE, M.   13 NAPA  2:29.36 A+  
------------------------------------------ :                                            :   2 LARSEN, TOVE     14 PET   2:30.95 A   
  1 NISHIMOTO, IRIS  17 SSF   2:02.05 Q    :  PL   Name          Age Team   Finals      :   3 JOSLIN, MARIE    14 PET   2:32.57 A   
  2 STEWART, M.      17 HSC   2:15.67 A-   : ------------------------------------------ :   4 SHELLEY, MEGAN   13 SSS   2:35.32 A+  
                                           : ---  Ages 13 Through 14 ---                :   5 SCHEELE, EMILY   14 PET   2:36.59 A   
                                           :     PRT:     58.70 -   1:02.39             :   6 KO, JENNIFER     13 PET   2:38.08 B-  
                                           :     Q:     1:02.40 -   1:04.99             :   7 DEVOTO, C.       14 SSS   2:40.31 B   
                                           :   1 LAROCHELLE, F.   13 NAPA  1:06.04 AA-  :   8 TRAPPE, C.       13 SSS   2:44.78 B   
                                           :   2 LAROCHELLE, M.   13 NAPA  1:10.69 A-   :   9 LEUNA, SOPHIA    14 SSS   2:48.20 B   
                                           :   3 JOSLIN, MARIE    14 PET   1:10.89 A    :  10 SCHEELE, ALLISON 14 PET   2:49.87 B-  
                                           :   4 LARSEN, TOVE     14 PET   1:11.52 A    :  11 BRATBERG, AMANDA 13 HSC   2:52.47 B   
                                           :   5 SCHEELE, EMILY   14 PET   1:11.66 A    : 
                                           :   6 KO, JENNIFER     13 PET   1:13.99 A    : 
                                           :   7 OPPERMAN, M.     13 HSC   1:14.56 B    : 
                                           :   8 BOLDT, ERIN      13 SRN   1:14.67 B    : 
                                           :   9 SAWYER, CASEY    14 PET   1:15.42 B-   : 
                                           :  10 TRAPPE, C.       13 SSS   1:15.61 B-   : 
                                           :  11 LEUNA, SOPHIA    14 SSS   1:16.77 B    : 
     
                                                                                           
========================================== :   7 WIREN, ASHLEY    15 PET   1:26.35 B    : ==========================================
Girls 13 & O 200 Back                      :   8 BATEMON, JENNY   16 PET   1:31.20 B    : Girls 13 & O 100 Fly
                                           :   9 SUTHERLAND, P.   16 PET   1:32.71 B    :  
 PL   Name          Age Team   Finals      :  10 PATOCCHI, C.     15 PET   1:36.04 B    :  PL   Name          Age Team   Finals     
------------------------------------------ :                                            : ------------------------------------------
  1 SALLEE, VANESSA  15 PET   2:12.51 PRT  : ========================================== : ---  Ages 13 Through 14 --- 
  2 THOMAS, MARY     16 SON   2:19.45 Q    : Girls 13 & O 200 Breast                    :     PRT:     58.10 -   1:02.59
  3 PANTTAJA, MAIJA  16 UD    2:34.66 A    :                                            :     Q:     1:02.60 -   1:04.29
  4 PINCH, SARAH     15 SSS   2:35.82 A    :  PL   Name          Age Team   Finals      :   1 LOK, LIBBY       13 PET   1:05.12 AA+ 
  5 WIREN, ASHLEY    15 PET   2:37.39 A    : ------------------------------------------ :   2 LAROCHELLE, M.   13 NAPA  1:09.49 A+  
  6 LIM, HEATTHER    15 SON   2:41.35 B    : ---  Ages 13 Through 14 ---                :   3 SILVA, CRYSTAL   14 HSC   1:11.56 A+  
  7 BATEMON, JENNY   16 PET   2:49.81 B    :     PRT:   2:23.30 -   2:32.59             :   4 LINKER, DAPHNE   13 SSS   1:13.90 B-  
                                           :     Q:     2:32.60 -   2:39.99             :   5 SCHEELE, EMILY   14 PET   1:14.10 B   
========================================== :   1 LAROCHELLE, M.   13 NAPA  2:49.17 AA   :   6 SCHEELE, ALLISON 14 PET   1:16.76 B   
Girls 13 & O 100 Breast                    :   2 SILVA, CRYSTAL   14 HSC   2:49.92 AA   :   7 JOSLIN, MARIE    14 PET   1:21.72 B   
                                           :   3 LARSEN, TOVE     14 PET   2:52.19 A    :   8 BRATBERG, AMANDA 13 HSC   1:27.38 B   
 PL   Name          Age Team   Finals      :   4 LEUNA, SOPHIA    14 SSS   2:54.26 A+   :   9 BOSTWICK, SUZIE  13 HSC   1:32.73 B   
------------------------------------------ :   5 TRAPPE, C.       13 SSS   2:59.67 A    :  10 POLLIO, C.       13 SSS   1:40.68 B   
---  Ages 13 Through 14 ---                :   6 OPPERMAN, M.     13 HSC   3:01.22 A    :  
    PRT:   1:06.40 -   1:11.19             :   7 BOLDT, ERIN      13 SRN   3:07.87 B    : ==========================================
    Q:     1:11.20 -   1:12.89             :                                            : Girls 13 & O 100 Fly
  1 MILLER, ROBYN    14 WCAN  1:17.59 AA   : ========================================== :  
  2 SILVA, CRYSTAL   14 HSC   1:19.30 A    : Girls 13 & O 200 Breast                    :  PL   Name          Age Team   Finals     
  3 SHELLEY, MEGAN   13 SSS   1:20.13 A-   :                                            : ------------------------------------------
  4 LAROCHELLE, M.   13 NAPA  1:20.58 A-   :  PL   Name          Age Team   Finals      :   1 THOMAS, MARY     16 SON   1:00.05 PRT 
  5 LARSEN, TOVE     14 PET   1:21.02 A    : ------------------------------------------ :   2 SALLEE, VANESSA  15 PET   1:02.08 Q   
  6 BURKHART, C.     14 PET   1:21.29 A-   :   1 SALLEE, VANESSA  15 PET   2:31.43 Q-   :   3 PANTTAJA, MAIJA  16 UD    1:18.95 B   
  7 LEUNA, SOPHIA    14 SSS   1:21.88 A    :   2 LAWSON, FRANCES  15 PET   2:51.23 AA+  :   4 BATEMON, JENNY   16 PET   1:19.66 B   
  8 BOSTWICK, SUZIE  13 HSC   1:23.29 A    :   3 LIM, HEATTHER    15 SON   2:54.50 A+   :   5 LIM, HEATTHER    15 SON   1:20.21 B   
  9 ATTERBURY, B.    13 HSC   1:24.13 B    :   4 WIREN, ASHLEY    15 PET   3:01.38 A    :   6 LAWSON, FRANCES  15 PET   1:24.39 B   
 10 SAWYER, CASEY    14 PET   1:24.15 B    :   5 PINCH, SARAH     15 SSS   3:03.83 B-   :   7 PINCH, SARAH     15 SSS   1:25.38 B   
 11 ZAPATA, JEAN     13 PET   1:25.71 B    :                                            :  
 12 KO, JENNIFER     13 PET   1:27.04 B    : ========================================== : ==========================================
 13 SCHEELE, EMILY   14 PET   1:27.33 B    : Girls 13 & O 200 Breast                    : Girls 13 & O 200 IM
 14 TRAPPE, C.       13 SSS   1:27.58 B    :                                            :  
 15 DEVOTO, C.       14 SSS   1:31.27 B    :  PL   Name          Age Team   Finals      :  PL   Name          Age Team   Finals     
 16 POLLIO, C.       13 SSS   1:31.56 B    : ------------------------------------------ : ------------------------------------------
 17 SHAW, SARAH      14 RPSC  1:31.68 B    :   1 NISHIMOTO, IRIS  17 SSF   2:42.35 Q    : ---  Ages 13 Through 14 --- 
 18 KING-BAILEY, G.  13 PET   1:37.67 B    :                                            :     PRT:   2:08.70 -   2:15.79
                                           :                                            :     Q:     2:15.80 -   2:19.99
========================================== :                                            :   1 LAROCHELLE, F.   13 NAPA  2:23.67 AA- 
Girls 13 & O 100 Breast                    :                                            :   2 LOK, LIBBY       13 PET   2:25.96 AA+ 
                                           :                                            :   3 LAROCHELLE, M.   13 NAPA  2:27.92 AA  
 PL   Name          Age Team   Finals      :                                            :   4 SILVA, CRYSTAL   14 HSC   2:31.87 A   
------------------------------------------ :                                            :   5 SCHEELE, EMILY   14 PET   2:37.62 A   
  1 SALLEE, VANESSA  15 PET   1:09.32 PRT  :                                            :   6 BOLDT, ERIN      13 SRN   2:38.85 B   
  2 PANTTAJA, MAIJA  16 UD    1:17.71 AA-  :                                            :   7 KO, JENNIFER     13 PET   2:40.55 B   
  3 LAWSON, FRANCES  15 PET   1:21.10 A    :                                            :   8 JOSLIN, MARIE    14 PET   2:41.49 B   
  4 LIM, HEATTHER    15 SON   1:21.97 A    :                                            :   9 BURKHART, C.     14 PET   2:42.29 B-  
  5 PINCH, SARAH     15 SSS   1:22.79 A    :                                            :  10 OPPERMAN, M.     13 HSC   2:42.42 B   
  6 PAYNE, KATE      15 SRN   1:22.96 A+   :                                            :  11 SAWYER, CASEY    14 PET   2:43.33 B   
     
                                                                                           
 12 ZAPATA, JEAN     13 PET   2:45.24 B    : ========================================== : ==========================================
 13 SCHEELE, ALLISON 14 PET   2:50.36 B    : Girls 13 & O 200 R-Medley                  : Boys 8 & U 50 Free
 14 BRATBERG, AMANDA 13 HSC   2:58.65 B    :                                            : PRT:    ------       33.99
                                           :  PL   Name              Team   Finals      : A:       34.00 -     38.09
========================================== : ------------------------------------------ : B:       38.10 -   1:20.00
Girls 13 & O 200 IM                        : ---  Ages 13 Through 14 ---                :  
                                           :   1 PET A G-13          PET   2:06.82      :  PL   Name          Age Team   Finals     
 PL   Name          Age Team   Finals      :  JOSLIN, MARIE-14    SALLEE, VANESSA-15    : ------------------------------------------
------------------------------------------ :  LOK, LIBBY-13       WIREN, ASHLEY-15      :   1 SALLEE, DAVID     8 SSS     36.35 A   
  1 SALLEE, VANESSA  15 PET   2:14.31 Q-   :   2 HSC A G-13          HSC   2:12.44      :   2 SWEET, BILLY      8 UNAT    39.24 B   
  2 LAWSON, FRANCES  15 PET   2:38.07 B    :  STEWART, M.-17      SILVA, CRYSTAL-14     :   3 GAULT, WALTER     8 PET     39.49 B   
  3 WIREN, ASHLEY    15 PET   2:38.25 B    :  OPPERMAN, M.-13     BRATBERG, A.-13       :   4 TUTTLE, CURTIS    8 RPSC    40.47 B   
  4 PINCH, SARAH     15 SSS   2:42.03 B-   :   3 PET B G-13          PET   2:18.14      :   5 BALDWIN, DEREK    8 IVAN    40.65 B   
  5 BATEMON, JENNY   16 PET   2:45.07 B    :  KO, JENNIFER-13     LAWSON, FRANCES-15    :   6 GIOVANNINI, D.    8 SRN     42.19 B   
                                           :  SAWYER, CASEY-14    SCHEELE, EMILY-14     :   7 STERN, MATTHEW    8 HSC     46.51 B   
========================================== :   4 PET C G-13          PET   2:24.56      :   8 FORGHANI, B.      6 RPSC    47.96 B   
Girls 13 & O 200 IM                        :  BATEMON, JENNY-16   BURKHART, C.-14       :   9 CAMPBELL, W.      7 HSC     51.18 B   
                                           :  ZAPATA, JEAN-13     SCHEELE, A.-14        :  10 TAURASO, DAVID    7 PET     55.03 B   
 PL   Name          Age Team   Finals      :   5 PET D G-13          PET   2:36.54      :  11 PRATI, CARSON     8 HSC   1:14.36 B   
------------------------------------------ :  PATOCCHI, C.-15     SUTHERLAND, P.-16     :   - BUCK, WYLEE       8 PET       DQ      
  1 NISHIMOTO, IRIS  17 SSF   2:20.36 Q    :  KING-BAILEY, G.-13  LARSEN, TOVE-14       :  
  2 STEWART, M.      17 HSC   2:35.28 A-   :                                            : ==========================================
                                           : ========================================== : Boys 8 & U 25 Back
========================================== : Boys 8 & U 25 Free                         : PRT:    ------       18.69
Girls 13 & O 200 R-Free                    : PRT:    ------       15.39                 : A:       18.70 -     21.09
                                           : A:       15.40 -     17.09                 : B:       21.10 -     40.00
 PL   Name              Team   Finals      : B:       17.10 -     36.00                 :  
------------------------------------------ :                                            :  PL   Name          Age Team   Finals     
---  Ages 13 Through 14 ---                :  PL   Name          Age Team   Finals      : ------------------------------------------
  1 PET A G-13          PET   1:51.80      : ------------------------------------------ :   1 SALLEE, DAVID     8 SSS     20.54 A   
 SCHEELE, EMILY-14   LOK, LIBBY-13         :   1 GAULT, WALTER     8 PET     17.23 B    :   2 BALDWIN, DEREK    8 IVAN    21.33 B   
 JOSLIN, MARIE-14    SALLEE, VANESSA-15    :   2 SWEET, BILLY      8 UNAT    17.86 B    :   3 TUTTLE, CURTIS    8 RPSC    22.08 B-  
  2 PET B G-13          PET   2:02.62      :   3 BUCK, WYLEE       8 PET     18.75 B-   :   4 SWEET, BILLY      8 UNAT    23.35 B   
 LAWSON, FRANCES-15  ZAPATA, JEAN-13       :   4 BALDWIN, DEREK    8 IVAN    18.79 B    :   5 CAMPBELL, W.      7 HSC     24.36 B   
 BATEMON, JENNY-16   WIREN, ASHLEY-15      :   5 GIOVANNINI, D.    8 SRN     18.89 B    :   6 GAULT, WALTER     8 PET     24.69 B   
  3 PET C G-13          PET   2:05.90      :   6 STERN, MATTHEW    8 HSC     21.26 B    :   7 GIOVANNINI, D.    8 SRN     24.85 B   
 KO, JENNIFER-13     BURKHART, C.-14       :   7 TAURASO, DAVID    7 PET     21.29 B    :   8 STERN, MATTHEW    8 HSC     25.62 B   
 BUI, CHRISTIE-15    LARSEN, TOVA-14       :   8 CAMPBELL, W.      7 HSC     21.79 B    :   9 TAURASO, DAVID    7 PET     27.62 B   
  - PET D G-13          PET       DQ       :   9 DECKER, KYLE      7 SRN     26.28 B    :  10 FORGHANI, B.      6 RPSC    28.25 B   
 PATOCCHI, C.-15     KING-BAILEY, G.-13    :                                            :   - BUCK, WYLEE       8 PET       NS      
 SAWYER, CASEY-14    SCHEELE, A.-14        :                                            : 
     
                                                                                           
========================================== : ========================================== : ==========================================
Boys 8 & U 50 Back                         : Boys 8 & U 25 Fly                          : Boys 9-10 100 Free
PRT:    ------       41.09                 : PRT:    ------       17.39                 : PRT:   1:00.00 -   1:03.99
A:       41.10 -     47.09                 : A:       17.40 -     19.09                 : Q:     1:04.00 -   1:06.69
B:       47.10 -   1:30.00                 : B:       19.10 -     45.00                 : AA:    1:06.70 -   1:10.39
                                           :                                            : A:     1:10.40 -   1:14.39
 PL   Name          Age Team   Finals      :  PL   Name          Age Team   Finals      : B:     1:14.40 -   1:43.60
------------------------------------------ : ------------------------------------------ :  
  1 BALDWIN, DEREK    8 IVAN    46.48 A+   :   1 BUCK, WYLEE       8 PET     22.02 B    :  PL   Name          Age Team   Finals     
  2 SWEET, BILLY      8 UNAT    48.19 B    :   2 BALDWIN, DEREK    8 IVAN    22.47 B    : ------------------------------------------
  3 BUCK, WYLEE       8 PET     49.44 B    :   3 TAURASO, DAVID    7 PET     33.94 B    :   1 BANKS, DAVID      9 SSS   1:13.37 A   
  4 STERN, MATTHEW    8 HSC     56.22 B    :   - GIOVANNINI, D.    8 SRN       DQ       :   2 WIRICK, CHRIS    10 SON   1:21.53 B   
  5 TAURASO, DAVID    7 PET   1:11.23 B    :   - SWEET, BILLY      8 UNAT      DQ       :   3 TANG, ROBERT      9 UNAT  1:24.07 B   
                                           :                                            :   4 WEINBERGER, HANK  9 SSS   1:24.11 B   
========================================== : ========================================== :   5 MARTINEZ, SCOTT  10 UNAT  1:24.58 B   
Boys 8 & U 25 Breast                       : Boys 8 & U 100 R-Medley                    :   6 GREEN, JONATHAN  10 SON   1:26.80 B   
PRT:    ------       20.99                 :                                            :   7 RASMUSSEN, ERIK  10 SON   1:27.45 B   
A:       21.00 -     22.59                 :  PL   Name              Team   Finals      :   8 FONG, JIMMY       9 SRN   1:35.97 B   
B:       22.60 -     45.00                 : ------------------------------------------ :  
                                           :   - PET X               PET       DQ       : ==========================================
 PL   Name          Age Team   Finals      :  BUCK, WYLEE-8       TAURASO, DAVID-7      : Boys 9-10 50 Back
------------------------------------------ :  GAULT, WALTER-8     BUCK, WYLEE-8         : PRT:     31.60 -     34.89
  1 BUCK, WYLEE       8 PET     21.84 A-   :                                            : Q:       34.90 -     35.99
  2 SALLEE, DAVID     8 SSS     23.01 B-   : ========================================== : AA:      36.00 -     38.89
  3 STERN, MATTHEW    8 HSC     23.62 B    : Boys 9-10 50 Free                          : A:       38.90 -     41.49
  4 TUTTLE, CURTIS    8 RPSC    23.80 B    : PRT:     27.50 -     29.29                 : B:       41.50 -   1:00.00
  5 SWEET, BILLY      8 UNAT    23.87 B    : Q:       29.30 -     30.29                 :  
  6 BALDWIN, DEREK    8 IVAN    25.26 B    : AA:      30.30 -     31.89                 :  PL   Name          Age Team   Finals     
  7 TAURASO, DAVID    7 PET     27.34 B    : A:       31.90 -     33.99                 : ------------------------------------------
  8 PRATI, CARSON     8 HSC     33.02 B    : B:       34.00 -     48.60                 :   1 BANKS, DAVID      9 SSS     38.12 AA  
  9 FORGHANI, B.      6 RPSC    33.52 B    :                                            :   2 WEINBERGER, HANK  9 SSS     41.84 B   
  - GAULT, WALTER     8 PET       DQ       :  PL   Name          Age Team   Finals      :   3 WIRICK, CHRIS    10 SON     42.84 B   
                                           : ------------------------------------------ :   4 TANG, ROBERT      9 UNAT    44.51 B   
========================================== :   1 PFEIFFER, ERIK    9 SRN     31.42 AA   :   5 MARTINEZ, SCOTT  10 UNAT    45.13 B   
Boys 8 & U 50 Breast                       :   2 BANKS, DAVID      9 SSS     31.87 AA+  :   6 FONG, JIMMY       9 SRN     45.36 B   
PRT:    ------       45.69                 :   3 WIRICK, CHRIS    10 SON     34.37 B-   :   7 GREEN, JONATHAN  10 SON     46.15 B   
A:       45.70 -     51.09                 :   4 IVEY, R          10 RPSC    34.71 B-   :   8 RASMUSSEN, ERIK  10 SON     51.65 B   
B:       51.10 -   1:40.00                 :   5 MARTINEZ, SCOTT  10 UNAT    36.10 B    : 
                                           :   6 TANG, ROBERT      9 UNAT    37.31 B    : 
 PL   Name          Age Team   Finals      :   7 WEINBERGER, HANK  9 SSS     37.38 B    : 
------------------------------------------ :   8 GREEN, JONATHAN  10 SON     37.84 B    : 
  1 BUCK, WYLEE       8 PET     47.87 A    :   9 MCDONELL, CONNOR  9 SSS     38.43 B    : 
  2 SWEET, BILLY      8 UNAT    49.79 A+   :  10 RASMUSSEN, ERIK  10 SON     39.48 B    : 
  3 BALDWIN, DEREK    8 IVAN    51.20 B    :  11 ENGLESBE, A.      9 SON     40.19 B    : 
  4 STERN, MATTHEW    8 HSC     52.59 B    :  12 FONG, JIMMY       9 SRN     41.64 B    : 
  - TAURASO, DAVID    7 PET       DQ       :  13 WEBSTER, AARON   10 RPSC    41.99 B    : 
                                           :  14 MALLINGER, ERIC   9 HSC     44.81 B    : 
                                           :  15 SMITH, MAX        9 SRN     45.84 B    : 
                                           :  16 RICHARDSON, ANDY 10 PENG    53.35      : 
     
                                                                                           
========================================== : ========================================== : ==========================================
Boys 9-10 100 Back                         : Boys 9-10 100 Breast                       : Boys 9-10 100 Fly
PRT:   1:08.30 -   1:15.09                 : PRT:   1:18.00 -   1:26.29                 : PRT:   1:07.70 -   1:16.09
Q:     1:15.10 -   1:17.99                 : Q:     1:26.30 -   1:28.99                 : Q:     1:16.10 -   1:19.29
AA:    1:18.00 -   1:22.89                 : AA:    1:29.00 -   1:33.49                 : AA:    1:19.30 -   1:26.29
A:     1:22.90 -   1:28.89                 : A:     1:33.50 -   1:39.69                 : A:     1:26.30 -   1:31.89
B:     1:28.90 -   2:06.00                 : B:     1:39.70 -   2:13.00                 : B:     1:31.90 -   2:07.50
                                           :                                            :  
 PL   Name          Age Team   Finals      :  PL   Name          Age Team   Finals      :  PL   Name          Age Team   Finals     
------------------------------------------ : ------------------------------------------ : ------------------------------------------
  1 BANKS, DAVID      9 SSS   1:23.17 A+   :   1 GREEN, JONATHAN  10 SON   1:39.83 B    :   1 BANKS, DAVID      9 SSS   1:33.79 B   
  2 PFEIFFER, ERIK    9 SRN   1:23.77 A    :   2 TANG, ROBERT      9 UNAT  1:40.32 B    :   2 FONG, JIMMY       9 SRN   1:35.72 B   
  3 WEINBERGER, HANK  9 SSS   1:30.53 B    :   3 BANKS, DAVID      9 SSS   1:40.48 B-   :   3 WEINBERGER, HANK  9 SSS   1:49.28 B   
  4 IVEY, R          10 RPSC  1:31.06 B    :   4 MARTINEZ, SCOTT  10 UNAT  1:45.14 B    :   4 WIRICK, CHRIS    10 SON   2:03.99 B   
  5 TANG, ROBERT      9 UNAT  1:35.39 B    :   5 FONG, JIMMY       9 SRN   1:49.05 B    :  
  6 FONG, JIMMY       9 SRN   1:36.17 B    :   6 WIRICK, CHRIS    10 SON   1:49.95 B    : ==========================================
  7 GREEN, JONATHAN  10 SON   1:37.35 B    :   7 RASMUSSEN, ERIK  10 SON   1:51.72 B    : Boys 9-10 200 R-Free
  8 RASMUSSEN, ERIK  10 SON   1:48.37 B    :                                            :  
  9 MALLINGER, ERIC   9 HSC   1:49.82 B    : ========================================== :  PL   Name              Team   Finals     
 10 WEBSTER, AARON   10 RPSC  1:49.92 B    : Boys 9-10 50 Fly                           : ------------------------------------------
 11 RICHARDSON, ANDY 10 PENG  2:08.36      : PRT:     30.40 -     32.39                 :   1 SSS A               SSS   2:26.93     
  - WIRICK, CHRIS    10 SON       DQ       : Q:       32.40 -     34.09                 :  BANKS, DAVID-9      WEINBERGER, H.-9   
                                           : AA:      34.10 -     35.79                 :  MARTINEZ, SCOTT-10  TANG, ROBERT-9     
========================================== : A:       35.80 -     38.19                 :  
Boys 9-10 50 Breast                        : B:       38.20 -     58.50                 : ==========================================
PRT:     35.60 -     39.39                 :                                            : Boys 9-10 200 R-Medley
Q:       39.40 -     40.59                 :  PL   Name          Age Team   Finals      :  
AA:      40.60 -     43.09                 : ------------------------------------------ :  PL   Name              Team   Finals     
A:       43.10 -     45.99                 :   1 PFEIFFER, ERIK    9 SRN     35.36 AA   : ------------------------------------------
B:       46.00 -   1:05.10                 :   2 BANKS, DAVID      9 SSS     38.99 B    :   1 SSS A               SSS   2:50.02     
                                           :   3 MARTINEZ, SCOTT  10 UNAT    42.03 B    :  WEINBERGER, H.-9    BANKS, DAVID-9     
 PL   Name          Age Team   Finals      :   4 FONG, JIMMY       9 SRN     42.99 B    :  TANG, ROBERT-9      MARTINEZ, SCOTT-10 
------------------------------------------ :   5 TANG, ROBERT      9 UNAT    45.50 B    :  
  1 GREEN, JONATHAN  10 SON     45.62 A+   :   6 WEINBERGER, HANK  9 SSS     46.70 B    : ==========================================
  2 BANKS, DAVID      9 SSS     45.74 A+   :   7 IVEY, R          10 RPSC    48.02 B    : Boys 11-12 50 Free
  3 MARTINEZ, SCOTT  10 UNAT    47.10 B    :   8 GREEN, JONATHAN  10 SON     50.02 B    : PRT:     24.50 -     26.79
  4 TANG, ROBERT      9 UNAT    49.17 B    :   9 RASMUSSEN, ERIK  10 SON     50.06 B    : Q:       26.80 -     26.99
  5 IVEY, R          10 RPSC    49.51 B    :  10 WIRICK, CHRIS    10 SON     53.96 B    : AA:      27.00 -     28.69
  6 RASMUSSEN, ERIK  10 SON     50.65 B    :  11 ENGLESBE, A.      9 SON     58.50 B    : A:       28.70 -     30.59
  7 ENGLESBE, A.      9 SON     50.66 B    :  12 MCDONELL, CONNOR  9 SSS     59.02      : B:       30.60 -     44.30
  8 WIRICK, CHRIS    10 SON     51.08 B    :  13 MALLINGER, ERIC   9 HSC     59.05      :  
  9 FONG, JIMMY       9 SRN     51.25 B    :                                            :  PL   Name          Age Team   Finals     
 10 PFEIFFER, ERIK    9 SRN     51.44 B    :                                            : ------------------------------------------
 11 MCDONELL, CONNOR  9 SSS     51.60 B    :                                            :   1 LENTZ, IAN       12 RPSC    27.28 AA  
 12 MALLINGER, ERIC   9 HSC     53.80 B    :                                            :   2 SCHIMMER, DUKE   12 SRN     28.40 AA  
 13 WEBSTER, AARON   10 RPSC    58.77 B    :                                            :   3 GUCWA, DAMIAN    11 RPSC    30.24 A   
 14 RICHARDSON, ANDY 10 PENG  1:00.00 B    :                                            :   4 HAND, JOEY       12 PET     30.86 B   
 15 WEINBERGER, HANK  9 SSS   1:02.74 B    :                                            :   5 JOSLIN, CORY     11 PET     30.99 B   
  - DECKER, JAMIE    10 SRN       DQ       :                                            :   6 KUMAR, KEVIN     11 SON     31.92 B   
  - SMITH, MAX        9 SRN       DQ       :                                            :   7 GARCIA, ALVARO   11 SON     32.75 B   
                                           :                                            :   8 QUECKE, PATRICK  12 PENG    35.29 B   
     
                                                                                           
  9 HROMALIK, N.     11 PET     36.13 B    : ========================================== :   8 KUMAR, KEVIN     11 SON     43.87 B   
 10 BAKER, ELLIOTT   12 SSS     36.16 B    : Boys 11-12 50 Back                         :   9 HAND, JOEY       12 PET     44.78 B   
 11 LOJAS, JONATHAN  11 PET     44.40      : PRT:     28.40 -     31.09                 :  10 BAKER, ELLIOTT   12 SSS     53.08 B   
                                           : Q:       31.10 -     31.99                 :   - LOJAS, JONATHAN  11 PET       DQ      
========================================== : AA:      32.00 -     34.19                 :   - QUECKE, PATRICK  12 PENG      DQ      
Boys 11-12 100 Free                        : A:       34.20 -     36.39                 :  
PRT:     53.30 -     58.29                 : B:       36.40 -     54.00                 : ==========================================
Q:       58.30 -     58.49                 :                                            : Boys 11-12 100 Breast
AA:      58.50 -   1:03.19                 :  PL   Name          Age Team   Finals      : PRT:   1:07.90 -   1:16.19
A:     1:03.20 -   1:07.49                 : ------------------------------------------ : Q:     1:16.20 -   1:16.99
B:     1:07.50 -   1:28.80                 :   1 TUOHY, BRUCE     12 SSS     36.21 A+   : AA:    1:17.00 -   1:20.89
                                           :   2 KUMAR, KEVIN     11 SON     37.96 B    : A:     1:20.90 -   1:26.29
 PL   Name          Age Team   Finals      :   3 TAURASO, MICHAEL 11 PET     41.58 B    : B:     1:26.30 -   1:59.00
------------------------------------------ :   4 HROMALIK, N.     11 PET     50.11 B    :  
  1 TUOHY, BRUCE     12 SSS   1:06.58 A-   :   5 WILBUR, ALEXEI   12 SSS     51.09 B    :  PL   Name          Age Team   Finals     
  2 JOSLIN, CORY     11 PET   1:06.85 A    :                                            : ------------------------------------------
  3 KUMAR, KEVIN     11 SON   1:10.21 B    : ========================================== :   1 TAURASO, MICHAEL 11 PET   1:28.97 B   
  4 TAURASO, MICHAEL 11 PET   1:10.51 B-   : Boys 11-12 100 Back                        :   2 KUMAR, KEVIN     11 SON   1:33.93 B   
  5 HROMALIK, N.     11 PET   1:21.51 B    : PRT:   1:00.70 -   1:07.99                 :   3 FORMAKER, PAUL   11 SSS   1:50.75 B   
  6 BAKER, ELLIOTT   12 SSS   1:25.46 B    : Q:     1:08.00 -   1:08.99                 :  
  7 WILBUR, ALEXEI   12 SSS   1:27.95 B    : AA:    1:09.00 -   1:13.49                 : ==========================================
  8 FORMAKER, PAUL   11 SSS   1:30.37      : A:     1:13.50 -   1:18.39                 : Boys 11-12 50 Fly
                                           : B:     1:18.40 -   1:49.20                 : PRT:     27.00 -     29.49
========================================== :                                            : Q:       29.50 -     29.99
Boys 11-12 200 Free                        :  PL   Name          Age Team   Finals      : AA:      30.00 -     32.19
PRT:   1:56.00 -   2:06.29                 : ------------------------------------------ : A:       32.20 -     34.29
Q:     2:06.30 -   2:10.19                 :   1 LENTZ, IAN       12 RPSC  1:10.84 AA-  : B:       34.30 -     49.50
AA:    2:10.20 -   2:16.69                 :   2 BURKE, TOKI      12 RPSC  1:12.24 AA   :  
A:     2:16.70 -   2:25.89                 :   3 JOYCE, CASEY     12 RPSC  1:12.61 AA+  :  PL   Name          Age Team   Finals     
B:     2:25.90 -   3:02.40                 :   4 JOSLIN, CORY     11 PET   1:21.90 B    : ------------------------------------------
                                           :   5 GARCIA, ALVARO   11 SON   1:22.70 B    :   1 KUMAR, KEVIN     11 SON     35.30 B   
 PL   Name          Age Team   Finals      :   6 KUMAR, KEVIN     11 SON   1:22.96 B    :   2 TUOHY, BRUCE     12 SSS     36.57 B   
------------------------------------------ :   7 LOJAS, JONATHAN  11 PET   2:02.67      :   3 TAURASO, MICHAEL 11 PET     41.63 B   
  1 KUMAR, KEVIN     11 SON   2:27.13 B    :                                            :   4 WILBUR, ALEXEI   12 SSS     54.74     
  2 TAURASO, MICHAEL 11 PET   2:27.19 B    : ========================================== :   - BAKER, ELLIOTT   12 SSS       DQ      
  3 HROMALIK, N.     11 PET   2:54.66 B    : Boys 11-12 50 Breast                       :   - FORMAKER, PAUL   11 SSS       DQ      
  4 FORMAKER, PAUL   11 SSS   3:12.04      : PRT:     31.20 -     34.69                 :  
                                           : Q:       34.70 -     34.99                 : ==========================================
                                           : AA:      35.00 -     37.79                 : Boys 11-12 100 Fly
                                           : A:       37.80 -     40.39                 : PRT:     59.80 -   1:05.99
                                           : B:       40.40 -     58.50                 : Q:     1:06.00 -   1:08.49
                                           :                                            : AA:    1:08.50 -   1:12.99
                                           :  PL   Name          Age Team   Finals      : A:     1:13.00 -   1:17.89
                                           : ------------------------------------------ : B:     1:17.90 -   1:49.20
                                           :   1 LENTZ, IAN       12 RPSC    35.91 AA   :  
                                           :   2 BURKE, TOKI      12 RPSC    36.73 AA   :  PL   Name          Age Team   Finals     
                                           :   3 SCHIMMER, DUKE   12 SRN     37.96 A-   : ------------------------------------------
                                           :   4 GUCWA, DAMIAN    11 RPSC    38.71 A-   :   1 BURKE, TOKI      12 RPSC  1:03.11 PRT 
                                           :   5 GUCWA, BOBBY     12 RPSC    39.86 A    :   2 LENTZ, IAN       12 RPSC  1:05.88 PRT 
                                           :   6 JOYCE, CASEY     12 RPSC    40.14 A+   :   3 GUCWA, BOBBY     12 RPSC  1:11.14 AA  
                                           :   7 NGUYEN, DON      11 SRN     43.74 B    :   4 KUMAR, KEVIN     11 SON   1:20.63 B   
     
                                                                                           
  5 GARCIA, ALVARO   11 SON   1:30.64 B    : ========================================== : ==========================================
  - LOJAS, JONATHAN  11 PET       DQ       : Boys 13 & O 50 Free                        : Boys 13 & O 100 Free
                                           :                                            :  
========================================== :  PL   Name          Age Team   Finals      :  PL   Name          Age Team   Finals     
Boys 11-12 200 IM                          : ------------------------------------------ : ------------------------------------------
PRT:   2:11.60 -   2:22.49                 : ---  Ages 13 Through 14 ---                :   1 SPICER, DEVIN    15 PET     52.56 AA- 
Q:     2:22.50 -   2:27.99                 :     PRT:     22.50 -     23.89             :   - MAHVRIN, CHRIS   15 PET       DQ      
AA:    2:28.00 -   2:36.59                 :     Q:       23.90 -     24.59             :  
A:     2:36.60 -   2:46.99                 :   1 WOLFE, WILLIAM   14 UD      25.59 AA   : ==========================================
B:     2:47.00 -   3:33.20                 :   2 CARRANZA, TRAVIS 13 HSC     25.88 AA+  : Boys 13 & O 200 Free
                                           :   3 DOLL, JOEY       14 HSC     26.25 A    :  
 PL   Name          Age Team   Finals      :   4 JACOBS, RYAN     14 SRN     27.53 A+   :  PL   Name          Age Team   Finals     
------------------------------------------ :   5 HAVERLAH, ROSS   14 RPSC    27.73 B-   : ------------------------------------------
  1 BURKE, TOKI      12 RPSC  2:27.92 Q    :   6 CROSHELE, DEAN   13 SSS     27.98 B-   : ---  Ages 13 Through 14 --- 
  2 GUCWA, BOBBY     12 RPSC  2:36.85 A    :   7 FAUROT, CHRIS    14 HSC     29.31 B    :     PRT:   1:46.60 -   1:54.19
  3 JOYCE, CASEY     12 RPSC  2:41.10 A    :   8 NICHOLSON, BOBBY 13 HSC     30.77 B    :     Q:     1:54.20 -   1:55.99
  4 KUMAR, KEVIN     11 SON   2:49.04 B-   :   9 NUNN, THOMAS     14 WCAN    30.90 B    :   1 CARRANZA, TRAVIS 13 HSC   1:55.44 Q   
  5 JOSLIN, CORY     11 PET   2:55.84 B    :  10 WEAVER, MICHAEL  13 HCA     33.02 B    :   2 DOLL, JOEY       14 HSC   2:05.82 A   
  6 GARCIA, ALVARO   11 SON   3:01.35 B    :                                            :   3 RUST, NATHAN     14 SSS   2:15.68 B-  
                                           : ========================================== :   4 WEAVER, MICHAEL  13 HCA   2:39.11 B   
========================================== : Boys 13 & O 50 Free                        :  
Boys 11-12 200 R-Free                      :                                            : ==========================================
                                           :  PL   Name          Age Team   Finals      : Boys 13 & O 200 Free
 PL   Name              Team   Finals      : ------------------------------------------ :  
------------------------------------------ :   1 SPICER, DEVIN    15 PET     24.36 AA   :  PL   Name          Age Team   Finals     
  1 SSS A               SSS   2:27.25      :   2 JOSLIN, RYAN     15 PET     25.41 A    : ------------------------------------------
 TUOHY, BRUCE-12     FORMAKER, PAUL-11     :   3 GROMALA, ERIC    15 HSC     26.21 B-   :   1 SPICER, DEVIN    15 PET   1:51.31 AA- 
 BAKER, ELLIOTT-12   WILBUR, ALEXEI-12     :   4 BRONTE-KERMAN, D 15 HSC     27.89 B    :  
  - PET A               PET       DQ       :                                            : ==========================================
 JOSLIN, CORY-11     HROMALIK, N.-11       : ========================================== : Boys 13 & O 500 Free
 TAURASO, M.-11      JOSLIN, CORY-11       : Boys 13 & O 100 Free                       :  
                                           :                                            :  PL   Name          Age Team   Finals     
========================================== :  PL   Name          Age Team   Finals      : ------------------------------------------
Boys 11-12 200 R-Medley                    : ------------------------------------------ : ---  Ages 13 Through 14 --- 
                                           : ---  Ages 13 Through 14 ---                :     PRT:   4:47.10 -   5:07.09
 PL   Name              Team   Finals      :     PRT:     49.00 -     52.19             :     Q:     5:07.10 -   5:11.99
------------------------------------------ :     Q:       52.20 -     53.09             :   1 CARRANZA, TRAVIS 13 HSC   5:07.80 Q+  
  1 RPSC A              RPSC  2:11.17      :   1 CARRANZA, TRAVIS 13 HSC     54.87 AA   :   2 RUST, NATHAN     14 SSS   5:51.26 B-  
 JOYCE, CASEY-12     LENTZ, IAN-12         :   2 RUST, NATHAN     14 SSS   1:01.23 B-   :   3 CROSHELE, DEAN   13 SSS   6:07.12 B-  
 GUCWA, BOBBY-12     BURKE, TOKI-12        :   3 JACOBS, RYAN     14 SRN   1:03.95 B    :  
  - PET A               PET       DQ       :   4 FAUROT, CHRIS    14 HSC   1:06.43 B    : ==========================================
 HROMALIK, N.-11     HAND, JOEY-12         :   5 KENT, BRIAN      14 PET   1:08.87 B    : Boys 13 & O 500 Free
 JOSLIN, CORY-11     LOJAS, JONATHAN-11    :   6 NICHOLSON, BOBBY 13 HSC   1:09.04 B    :  
                                           :   7 WEAVER, MICHAEL  13 HCA   1:13.54 B    :  PL   Name          Age Team   Finals     
                                           :                                            : ------------------------------------------
                                           :                                            :   1 SPICER, DEVIN    15 PET   5:04.88 AA- 
     
                                                                                           
========================================== : ========================================== : ==========================================
Boys 13 & O 100 Back                       : Boys 13 & O 100 Breast                     : Boys 13 & O 200 Breast
                                           :                                            :  
 PL   Name          Age Team   Finals      :  PL   Name          Age Team   Finals      :  PL   Name          Age Team   Finals     
------------------------------------------ : ------------------------------------------ : ------------------------------------------
---  Ages 13 Through 14 ---                : ---  Ages 13 Through 14 ---                :   1 SPICER, DEVIN    15 PET   2:32.09 AA  
    PRT:     55.20 -     59.59             :     PRT:   1:01.50 -   1:06.99             :  
    Q:       59.60 -   1:01.99             :     Q:     1:07.00 -   1:08.99             : ==========================================
  1 DOLL, JOEY       14 HSC   1:04.18 AA   :   1 HAVERLAH, ROSS   14 RPSC  1:12.32 AA   : Boys 13 & O 100 Fly
  2 FAUROT, CHRIS    14 HSC   1:06.87 AA   :   2 RUST, NATHAN     14 SSS   1:17.82 A    :  
  3 JACOBS, RYAN     14 SRN   1:14.35 B    :   3 DOLL, JOEY       14 HSC   1:18.39 A    :  PL   Name          Age Team   Finals     
  4 WEAVER, MICHAEL  13 HCA   1:27.75 B    :   4 CROSHELE, DEAN   13 SSS   1:21.64 B-   : ------------------------------------------
                                           :   5 JACOBS, RYAN     14 SRN   1:22.21 B    : ---  Ages 13 Through 14 --- 
========================================== :   6 NICHOLSON, BOBBY 13 HSC   1:23.67 B    :     PRT:     54.00 -     57.69
Boys 13 & O 100 Back                       :   7 FAUROT, CHRIS    14 HSC   1:24.84 B    :     Q:       57.70 -   1:00.49
                                           :   8 NUNN, THOMAS     14 WCAN  1:27.60 B    :   1 DOLL, JOEY       14 HSC   1:04.02 A-  
 PL   Name          Age Team   Finals      :   9 WEAVER, MICHAEL  13 HCA   1:35.33 B    :   2 HAVERLAH, ROSS   14 RPSC  1:09.59 B   
------------------------------------------ :                                            :   3 RUST, NATHAN     14 SSS   1:10.76 B-  
  1 SPICER, DEVIN    15 PET     59.28 Q    : ========================================== :   4 JACOBS, RYAN     14 SRN   1:13.25 B   
                                           : Boys 13 & O 100 Breast                     :   5 WEAVER, MICHAEL  13 HCA   1:33.00 B   
========================================== :                                            :  
Boys 13 & O 200 Back                       :  PL   Name          Age Team   Finals      : ==========================================
                                           : ------------------------------------------ : Boys 13 & O 100 Fly
 PL   Name          Age Team   Finals      :   1 JOSLIN, RYAN     15 PET   1:05.81 Q    :  
------------------------------------------ :   2 SPICER, DEVIN    15 PET   1:09.14 AA+  :  PL   Name          Age Team   Finals     
---  Ages 13 Through 14 ---                :   3 GROMALA, ERIC    15 HSC   1:12.89 A    : ------------------------------------------
    PRT:   1:59.10 -   2:08.89             :   4 BRONTE-KERMAN, D 15 HSC   1:24.86 B    :   1 SPICER, DEVIN    15 PET     59.98 A-  
    Q:     2:08.90 -   2:14.99             :                                            :   2 JOSLIN, RYAN     15 PET   1:06.64 B   
  1 CARRANZA, TRAVIS 13 HSC   2:11.91 Q    : ========================================== :   3 GROMALA, ERIC    15 HSC   1:08.87 B   
  2 DOLL, JOEY       14 HSC   2:20.79 AA   : Boys 13 & O 200 Breast                     :  
  3 CROSHELE, DEAN   13 SSS   2:28.27 A    :                                            : ==========================================
  4 RUST, NATHAN     14 SSS   2:28.46 A    :  PL   Name          Age Team   Finals      : Boys 13 & O 200 IM
  5 FAUROT, CHRIS    14 HSC   2:29.28 A    : ------------------------------------------ :  
  - WEAVER, MICHAEL  13 HCA       DQ       : ---  Ages 13 Through 14 ---                :  PL   Name          Age Team   Finals     
  - NUNN, THOMAS     14 WCAN      DQ       :     PRT:   2:13.90 -   2:27.09             : ------------------------------------------
                                           :     Q:     2:27.10 -   2:32.09             : ---  Ages 13 Through 14 --- 
========================================== :   1 HAVERLAH, ROSS   14 RPSC  2:42.76 A    :     PRT:   2:00.70 -   2:08.29
Boys 13 & O 200 Back                       :   2 RUST, NATHAN     14 SSS   2:46.07 A    :     Q:     2:08.30 -   2:11.99
                                           :   3 DOLL, JOEY       14 HSC   2:51.55 A    :   1 CARRANZA, TRAVIS 13 HSC   2:17.49 AA  
 PL   Name          Age Team   Finals      :   4 NICHOLSON, BOBBY 13 HSC   2:58.76 B    :   2 DOLL, JOEY       14 HSC   2:21.50 A   
------------------------------------------ :   5 FAUROT, CHRIS    14 HSC   2:59.46 B    :   3 RUST, NATHAN     14 SSS   2:30.35 A   
  1 SPICER, DEVIN    15 PET   2:01.98 Q-   :   6 WEAVER, MICHAEL  13 HCA   3:13.77 B    :   4 JACOBS, RYAN     14 SRN   2:33.73 B   
                                           :                                            :   5 WEAVER, MICHAEL  13 HCA   2:58.08 B   
     
                                                                                          
========================================== : ========================================== 
Boys 13 & O 200 IM                         : Mixed 9-10 100 R-Free                      
                                           : Sponsor: Special Costume Relay             
 PL   Name          Age Team   Finals      :                                            
------------------------------------------ :  PL   Name              Team   Finals      
  1 SPICER, DEVIN    15 PET   2:07.33 AA-  : ------------------------------------------ 
                                           :   1 PET A               PET   2:12.00      
========================================== :  KENT, AMANDA-9      ALEXANDER, N.-10      
Boys 13 & O 200 R-Free                     :  ORTIZ, KIRA-10      ASHE, JESSICA-10      
                                           :   2 PET B               PET   2:27.64      
 PL   Name              Team   Finals      :  KENT, AMANDA-9      TEICHEIRA, ABBY-9     
------------------------------------------ :  ORTIZ, KIRA-10      KEMMER, JESSICA-10    
---  Ages 13 Through 14 ---                :   3 RPSC A              RPSC  2:40.57      
  1 HSC A B-13          HSC   1:45.47      :  SABUCO, C.-10       HAVERLAH, R.-10       
 GROMALA, ERIC-15    CARRANZA, T.-13       :  BURKE, JENNIFER-10  ROGERS, JESSICA-9     
 BRONTE-KERMAN  -15  DOLL, JOEY-14         :   4 HEALDSBURG A        HSC   2:50.49      
  2 PET A B-13          PET   1:49.60      :  MALLINGER, ERIC-9   HOHNSTEIN, K.-9       
 JOSLIN, RYAN-15     MAHVRIN, CHRIS-15     :  PATALANO, JENNA-9   PRATI, REBECCA-10     
 KENT, BRIAN-14      SPICER, DEVIN-15      :                                            
                                           :                                            
========================================== :                                            
Boys 13 & O 200 R-Medley                   :                                            
                                           :                                            
 PL   Name              Team   Finals      :                                            
------------------------------------------ :                                            
---  Ages 13 Through 14 ---                :                                            
  1 HSC A B-13          HSC   2:07.95      :                                            
 CARRANZA, T.-13     FAUROT, CHRIS-14      :                                            
 DOLL, JOEY-14       NICHOLSON, B.-13      :                                            
                                           :                                            
========================================== :                                            
Mixed 8 & U 100 R-Free                     :                                            
Sponsor: Special Costume Relay             :                                            
                                           :                                            
 PL   Name              Team   Finals      :                                            
------------------------------------------ :                                            
  1 RPSC A              RPSC  2:39.22      :                                            
 TUTTLE, CURTIS-8    STEIL, S.-8           :                                            
 MORPHEW, CAYLA-8    MCCARTNEY, A.-8       :                                            
  2 PET A               PET   2:48.08      :                                            
 BUCK, WYLEE-8       GAULT, WALTER-8       :                                            
 TAURASO, DAVID-7    XU, KATHERINE-7       :                                            
  3 HEALDSBURG A        HSC   3:24.46      :                                            
 CAMPBELL, W.-7      STERN, MATTHEW-8      :                                            
 PRATI, CARSON-8     OPPERMAN, JENNA-8     :                                            
  4 PET B               PET   3:40.84      :                                            
 CHIAPETTA, H.-8     BUCK, CARLY-6         :                                            
 CASHMAN, KATIE-7    CASHMAN, ALLIE-8      :