S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  143                                   WOMENS   10&UN   50 FREE                                     EVENT  143
============================================================================================================================
    NATIONAL     22.89
   SECTIONAL     24.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WINTER, KAILYN        10 PC CABRILLO THRE    27.10   2    26.44 F1
TANDINGAN, JEREMIAH L  9 PC SANTA CLARA S    27.00   1    26.49 F2
TUGGLE, CLAIRE         9 CC YMSC             27.11   3    27.09 F3
SCHAFFER, TAYLOR      10 PC PALO ALTO STA    27.84   7    27.21 F4
LI, IVY               10 PC SUNNYVALE SWI    28.03   9    27.39 F5
WALKER, KYLIE         10 CC TULE NATION T    27.82   6    27.60 F6
HAMILTON, EMILY       10 PC TERRAPINS SWI    27.33   4    27.74 F7
ERVIN, LINDSAY        10 CA IRVINE NOVA A    27.79   5    27.81 F8
NGUYEN, KYLIE         10 PC MORGAN HILL S    27.90   8    27.84 F9
MILLER, JOHANNA       10 CO UNIV OF DENVE    28.11  10    27.89 F

TANDINGAN, JEREMIAH L  9 PC SANTA CLARA S    27.00   1
WINTER, KAILYN        10 PC CABRILLO THRE    27.10   2
TUGGLE, CLAIRE         9 CC YMSC             27.11   3
HAMILTON, EMILY       10 PC TERRAPINS SWI    27.33   4
ERVIN, LINDSAY        10 CA IRVINE NOVA A    27.79   5
WALKER, KYLIE         10 CC TULE NATION T    27.82   6
SCHAFFER, TAYLOR      10 PC PALO ALTO STA    27.84   7
NGUYEN, KYLIE         10 PC MORGAN HILL S    27.90   8
LI, IVY               10 PC SUNNYVALE SWI    28.03   9
MILLER, JOHANNA       10 CO UNIV OF DENVE    28.11  10
TURNER, SYDNEY        10 SN ARDEN HILLS S    28.23  11
PHAM, KAITLYN         10 PC PALO ALTO STA    28.47  12
TAHK, YELIN            9 PC SUNNYVALE SWI    28.69  13
LAM, WITNEY           10 PC SAN RAMON VAL    28.85  14
SWIFT, GILLIAN        10 SI MAGADALENA EC    28.88  15
HIDALGO, ELLA         10 PC ALAMEDA ISLAN    28.89  16
JULIEN, RACHEL        10 UT SWIM DAVIS AQ    28.90  17
CASTILLO, PAOLA       10 SI SOUTH BAY AQU    28.91  18
TANJUAKIO, JENIKA     10 PC ELLIS AQUATIC    28.98  19
WOZNIAK, DARIA        10 UT KYAT             29.00  20
PALMER, ERIN          10 ND AQUASTORM        29.11  21
FERNANDEZ, LIAHLA      9 PC ELLIS AQUATIC    29.12  22
HAGEWOOD, CECILIA     10 SI SOUTH BAY AQU    29.18  23
MARTHA, ARANZA        10 SI SOUTH BAY AQU    29.21  24
NGUYEN, CAROLYN        9 CA IRVINE NOVA A    29.23  25
RUMZIE, CLAIRE        10 PC PEAK SWIMMING    29.26  26
SYRKIN, ALEX          10 CA ROSE BOWL AQU    29.29  27
BUONO, KATELYN        10 SN SPARKS PIRANH    29.34  28
HICKS, LAUREN         10 AZ SWIM NEPTUNE     29.36  29
WELLS, EMILY          10 SN DAVIS AQUADAR    29.37  30
NALEN, AINSLEY        10 CO ACES             29.42  31
FISHER, ELEANOR       10 PC LADERA OAKS      29.43  32
LESSING, KARLA        10 CO BOULDER SWIMM    29.44  33
LIN, ATHENA           10 SN SPARE TIME AQ    29.51  35
PUGAR, MELODIE        10 CA IRVINE NOVA A    29.51  34
KLUBE, SOPHIE         10 PC ALAMEDA ISLAN    29.54  36
WALLER, JAYA          10 PC SAN BENITO AQ    29.57  37
UNAS, JULIA TERESA    10 CA CANYONS AQUAT    29.58  38
VU, LARA               9 CC CLOVIS SWIM C    29.66  39
GRINO, NINA           10 SN ARDEN HILLS S    29.67  40

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  143                                   WOMENS   10&UN   50 FREE                                     EVENT  143
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BAYER, BIANCA         10 PC MARIN PIRATES    29.68  41
HSIEH, CATHERINE      10 PC PALO ALTO STA    29.73  42
MEYERSON, EMILY       10 AZ PHOENIX SWIM     29.83  43
LORA, MIRSHA           9 SI SOUTH BAY AQU    29.85  44
KIM, OLIVIA           10 PC PLEASANTON SE    29.90  45
RAUT, GAYATRI         10 PC SANTA CLARA S    29.91  46
BROWN, LILAH          10 NM SWIM RIO RANC    29.99  48
CHIA, MEILING         10 PC SOUTH SAN FRA    29.99  47
TAYJASANANT, PAILYN A 10 CA CLASS AQUATIC    30.00  49
SANTOS, SHAILA        10 PC WALNUT CREEK     30.18  50
CRONIN, KYLAR         10 CO ACES             30.23  51
FINGERMAN, EMILY      10 AZ SCOTTSDALE AQ    30.25  52
MUNK, GRACIE          10 AZ PHOENIX SWIM     30.40  53
PRUSSEL, EMILY        10 SN DAVIS AQUADAR    30.62  54
GIVEN, GRACE          10 CA CLASS AQUATIC    31.21  55

============================================================================================================================
   EVENT   55                                   WOMENS   10&UN   100 FREE                                    EVENT   55
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.69
   SECTIONAL     52.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WINTER, KAILYN        10 PC CABRILLO THRE  1:00.00   4    57.90 F1  P    29.28
                                                                    F    28.00
TEKAWY, MICHELLE      10 CA ORANGE COUNTY    58.55   1    57.96 F2  P    27.89
                                                                    F    27.80
TUGGLE, CLAIRE         9 CC YMSC             59.23   2    58.84 F3  P    29.03
                                                                    F    29.58
TANDINGAN, JEREMIAH L  9 PC SANTA CLARA S  1:00.13   5    59.65 F4  P    29.19
                                                                    F    29.04
SCHAFFER, TAYLOR      10 PC PALO ALTO STA  1:00.20   6    59.74 F5  P    29.33
                                                                    F    28.88
NGUYEN, KYLIE         10 PC MORGAN HILL S    59.95   3  1:00.00 F6  P    28.90
                                                                    F    28.62
HAMILTON, EMILY       10 PC TERRAPINS SWI  1:01.03   8  1:00.12 F7  P    29.44
                                                                    F    29.04
WALKER, KYLIE         10 CC TULE NATION T  1:01.09   9  1:00.50 F8  P    29.64
                                                                    F    28.74
ERVIN, LINDSAY        10 CA IRVINE NOVA A  1:01.22  10  1:01.01 F9  P    29.18
                                                                    F    29.06
TURNER, SYDNEY        10 SN ARDEN HILLS S  1:00.79   7  1:01.10 F   P    29.35
                                                                    F    29.23

TEKAWY, MICHELLE      10 CA ORANGE COUNTY    58.55   1              P    27.89
TUGGLE, CLAIRE         9 CC YMSC             59.23   2              P    29.03
NGUYEN, KYLIE         10 PC MORGAN HILL S    59.95   3              P    28.90
WINTER, KAILYN        10 PC CABRILLO THRE  1:00.00   4              P    29.28
TANDINGAN, JEREMIAH L  9 PC SANTA CLARA S  1:00.13   5              P    29.19
SCHAFFER, TAYLOR      10 PC PALO ALTO STA  1:00.20   6              P    29.33
TURNER, SYDNEY        10 SN ARDEN HILLS S  1:00.79   7              P    29.35
HAMILTON, EMILY       10 PC TERRAPINS SWI  1:01.03   8              P    29.44
WALKER, KYLIE         10 CC TULE NATION T  1:01.09   9              P    29.64
ERVIN, LINDSAY        10 CA IRVINE NOVA A  1:01.22  10              P    29.18
PHAM, KAITLYN         10 PC PALO ALTO STA  1:01.91  11              P    29.78

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   55                                   WOMENS   10&UN   100 FREE                                    EVENT   55
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SYRKIN, ALEX          10 CA ROSE BOWL AQU  1:02.48  12              P    30.26
LESSING, KARLA        10 CO BOULDER SWIMM  1:02.52  13              P    30.17
LI, IVY               10 PC SUNNYVALE SWI  1:02.62  14              P    30.31
CROM, KATIE           10 PC LAKERIDGE SWI  1:02.78  15              P    30.04
JULIEN, RACHEL        10 UT SWIM DAVIS AQ  1:02.81  16              P    30.53
CASTILLO, PAOLA       10 SI SOUTH BAY AQU  1:02.90  17              P    30.18
HIDALGO, ELLA         10 PC ALAMEDA ISLAN  1:03.19  19              P    30.05
MADDEN, REBECCA       10 SI RANCHO SAN DI  1:03.19  18              P    30.58
HAGEWOOD, CECILIA     10 SI SOUTH BAY AQU  1:03.46  20              P    30.22
RUMZIE, CLAIRE        10 PC PEAK SWIMMING  1:03.81  21              P    29.95
NGUYEN, CAROLYN        9 CA IRVINE NOVA A  1:03.97  22              P    30.57
MERAZ, ISABELLE       10 SN DAVIS AQUADAR  1:04.09  23              P    30.45
PALMER, ERIN          10 ND AQUASTORM      1:04.14  24              P    30.73
LORA, MIRSHA           9 SI SOUTH BAY AQU  1:04.32  25              P    31.16
CAMAHORT, JULIETTA    10 PC NORTH BAY AQU  1:04.38  26              P    31.31
FISHER, ELEANOR       10 PC LADERA OAKS    1:04.54  27              P    30.34
BROWN, LILAH          10 NM SWIM RIO RANC  1:04.60  28              P    31.22
LIN, ATHENA           10 SN SPARE TIME AQ  1:04.63  29              P    30.96
BUONO, KATELYN        10 SN SPARKS PIRANH  1:04.73  30              P    31.24
BOLES, HANNAH         10 PC ALAMEDA ISLAN  1:04.75  31              P    30.49
RAUT, GAYATRI         10 PC SANTA CLARA S  1:04.95  32              P    31.33
CHAMBERLAIN, JESSE    10 PC CABRILLO THRE  1:05.12  33              P    31.47
WU, KAYLEE            10 CO FRONT RANGE B  1:05.57  34              P    31.79
LIN, SYDNEY            9 CA IRVINE NOVA A  1:05.70  35              P    31.48
FONG, JENNIFER        10 PC MONTCLAIR SWI  1:05.72  36              P    31.53
MEYERSON, EMILY       10 AZ PHOENIX SWIM   1:05.73  37              P    30.91
SWIFT, GILLIAN        10 SI MAGADALENA EC  1:05.86  38              P    31.06
SCHURICHT, BLAKELY     9 AZ UN  (AZ)       1:06.01  39              P    32.43
MALIK, ARUSHI         10 PC SANTA CLARA S  1:06.02  40              P    31.74
MILLER, ELIZABETH     10 CA ROSE BOWL AQU  1:06.17  41              P    32.84
PUGAR, MELODIE        10 CA IRVINE NOVA A  1:06.18  42              P    31.27
FLORES, LAYLA         10 CC TULE NATION T  1:06.24  43              P    31.30
GIBBONS, MARGOT        9 PC PALO ALTO STA  1:06.31  44              P    32.29
HICKS, LAUREN         10 AZ SWIM NEPTUNE   1:06.86  46              P    31.41
KIM, OLIVIA           10 PC PLEASANTON SE  1:06.86  45              P    31.57
WELLS, MAGGIE         10 PC BRENTWOOD SEA  1:06.91  47              P    32.01
WOZNIAK, DARIA        10 UT KYAT           1:07.56  48              P    32.67
GIVEN, GRACE          10 CA CLASS AQUATIC  1:09.10  49              P    31.77

============================================================================================================================
   EVENT    9                                   WOMENS   10&UN   200 FREE                                    EVENT    9
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:47.19
   SECTIONAL   1:54.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TEKAWY, MICHELLE      10 CA ORANGE COUNTY  2:07.39   1  2:05.85 F1  P    28.37  1:00.65  1:34.28
                                                                    F    28.21  1:00.12  1:33.27
SCHAFFER, TAYLOR      10 PC PALO ALTO STA  2:09.77   3  2:07.14 F2  P    30.47  1:03.29  1:37.00
                                                                    F    29.63  1:02.23  1:35.21
BEISEL, STEFFI        10 PC SANTA CLARA S  2:08.60   2  2:07.71 F3  P    29.59  1:01.98  1:35.42
                                                                    F    30.04  1:02.17  1:35.55
TUGGLE, CLAIRE         9 CC YMSC           2:10.64   4  2:07.85 F4  P    29.98  1:02.78  1:36.42
                                                                    F    30.27  1:02.91  1:35.30

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    9                                   WOMENS   10&UN   200 FREE                                    EVENT    9
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WINTER, KAILYN        10 PC CABRILLO THRE  2:11.23   5  2:09.88 F5  P    29.85  1:03.45  1:38.13
                                                                    F    29.65  1:02.94  1:36.83
TANDINGAN, JEREMIAH L  9 PC SANTA CLARA S  2:14.16   8  2:10.96 F6  P    30.33  1:04.47  1:40.41
                                                                    F    30.37  1:04.28  1:38.39
LESSING, KARLA        10 CO BOULDER SWIMM  2:13.02   6  2:11.02 F7  P    30.52  1:04.41  1:39.37
                                                                    F    30.15  1:04.10  1:38.32
NGUYEN, KYLIE         10 PC MORGAN HILL S  2:14.25   9  2:11.40 F8  P    29.73  1:03.40  1:38.68
                                                                    F    30.40  1:03.75  1:37.60
LUNDGREN, EMILY       10 SI SOUTH BAY AQU  2:13.96   7  2:14.26 F9  P    30.78  1:03.96  1:38.77
                                                                    F    30.55  1:04.09  1:39.24
MADDEN, REBECCA       10 SI RANCHO SAN DI  2:14.93  10  2:14.31 F   P    31.46  1:06.01  1:40.88
                                                                    F    30.99  1:04.72  1:39.77

TEKAWY, MICHELLE      10 CA ORANGE COUNTY  2:07.39   1              P    28.37  1:00.65  1:34.28
BEISEL, STEFFI        10 PC SANTA CLARA S  2:08.60   2              P    29.59  1:01.98  1:35.42
SCHAFFER, TAYLOR      10 PC PALO ALTO STA  2:09.77   3              P    30.47  1:03.29  1:37.00
TUGGLE, CLAIRE         9 CC YMSC           2:10.64   4              P    29.98  1:02.78  1:36.42
WINTER, KAILYN        10 PC CABRILLO THRE  2:11.23   5              P    29.85  1:03.45  1:38.13
LESSING, KARLA        10 CO BOULDER SWIMM  2:13.02   6              P    30.52  1:04.41  1:39.37
LUNDGREN, EMILY       10 SI SOUTH BAY AQU  2:13.96   7              P    30.78  1:03.96  1:38.77
TANDINGAN, JEREMIAH L  9 PC SANTA CLARA S  2:14.16   8              P    30.33  1:04.47  1:40.41
NGUYEN, KYLIE         10 PC MORGAN HILL S  2:14.25   9              P    29.73  1:03.40  1:38.68
MADDEN, REBECCA       10 SI RANCHO SAN DI  2:14.93  10              P    31.46  1:06.01  1:40.88
LI, IVY               10 PC SUNNYVALE SWI  2:15.52  11              P    29.98  1:04.15  1:39.75
SYRKIN, ALEX          10 CA ROSE BOWL AQU  2:15.83  12              P    30.15  1:04.33  1:40.24
CHEN, YSABEL          10 PC SANTA CLARA S  2:16.28  13              P    31.92  1:06.84  1:41.95
CASTILLO, PAOLA       10 SI SOUTH BAY AQU  2:17.01  14              P    31.73  1:06.83  1:42.63
TANG, CAITLIN         10 CA CANYONS AQUAT  2:17.22  15              P    31.41  1:06.26  1:42.32
RAUT, GAYATRI         10 PC SANTA CLARA S  2:17.54  16              P    31.15  1:06.03  1:41.95
BUONO, KATELYN        10 SN SPARKS PIRANH  2:17.65  17              P    31.18  1:05.80  1:42.26
LORA, MIRSHA           9 SI SOUTH BAY AQU  2:17.77  18              P    31.36  1:05.99  1:42.35
SCHURICHT, BLAKELY     9 AZ UN  (AZ)       2:18.46  19              P    32.48  1:07.64  1:43.48
JULIEN, RACHEL        10 UT SWIM DAVIS AQ  2:18.80  20              P    31.60  1:07.16  1:43.65
MILLER, ELIZABETH     10 CA ROSE BOWL AQU  2:19.41  21              P    32.79  1:08.62  1:45.22
MUNK, GRACIE          10 AZ PHOENIX SWIM   2:20.23  22              P    32.67  1:09.68  1:46.12
CAMAHORT, JULIETTA    10 PC NORTH BAY AQU  2:20.24  23              P    31.74  1:06.88  1:44.18
BROWN, LILAH          10 NM SWIM RIO RANC  2:20.26  24              P    31.25  1:06.38  1:42.98
MOFFITT, KENDALL      10 CA NORTH COUNTY   2:20.55  25              P    32.25  1:08.06  1:44.95
CHAMBERLAIN, JESSE    10 PC CABRILLO THRE  2:20.67  26              P    32.00  1:08.13  1:45.25
NGUYEN, CAROLYN        9 CA IRVINE NOVA A  2:20.74  27              P    31.83  1:08.27  1:45.41
KOMET, MICHELLE       10 PC WEST COAST AQ  2:20.75  28              P    32.51  1:09.16  1:44.58
WU, KAYLEE            10 CO FRONT RANGE B  2:21.10  29              P    32.42  1:08.45  1:45.12
TANJUAKIO, JENIKA     10 PC ELLIS AQUATIC  2:21.40  30              P    32.95  1:09.73  1:47.41
SWIFT, GILLIAN        10 SI MAGADALENA EC  2:21.67  31              P    32.86  1:09.39  1:45.81
WELLS, MAGGIE         10 PC BRENTWOOD SEA  2:21.77  32              P    32.78  1:08.60  1:45.38
MERAZ, ISABELLE       10 SN DAVIS AQUADAR  2:21.92  33              P    33.10  1:10.11  1:46.58
MALIK, ARUSHI         10 PC SANTA CLARA S  2:21.96  34              P    32.58  1:09.05  1:46.33
DUNN, GRACE           10 AZ UN  (AZ)       2:22.07  35              P    33.47  1:08.97  1:46.84
KIM, OLIVIA           10 PC PLEASANTON SE  2:22.27  36              P    32.54  1:08.61  1:45.92
FONG, JENNIFER        10 PC MONTCLAIR SWI  2:22.48  37              P    33.18  1:09.46  1:46.68
COOMBS, AISLINN       10 PC ELLIS AQUATIC  2:22.65  38              P    32.72  1:10.24  1:47.77
BOLES, HANNAH         10 PC ALAMEDA ISLAN  2:23.37  39              P    31.88  1:08.36  1:46.37
LIN, ATHENA           10 SN SPARE TIME AQ  2:23.69  40              P    32.53  1:08.99  1:46.34
LA MADRID, ELLICIA    10 SN CALIFORNIA CA  2:24.14  41              P    32.92  1:09.63  1:48.03
LU, SYDNEY             9 PC PLEASANTON SE  2:24.22  42              P    32.29  1:08.68  1:47.13
FISHER, ELEANOR       10 PC LADERA OAKS    2:24.57  43              P    32.34  1:08.91  1:46.40

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    9                                   WOMENS   10&UN   200 FREE                                    EVENT    9
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PRUSSEL, EMILY        10 SN DAVIS AQUADAR  2:25.04  44              P    32.26  1:09.22  1:48.15
LIN, SYDNEY            9 CA IRVINE NOVA A  2:25.05  45              P    31.44  1:07.53  1:46.48
CASTLES, EMILY         9 SN DAVIS AQUADAR  2:25.13  46              P    32.48  1:09.74  1:48.17
BREHM, GRACIE         10 CA IRVINE NOVA A  2:25.75  47              P    33.25  1:10.58  1:49.37
BISH, ANDREA          10 CA SANTA BARBARA  2:26.79  48              P    32.22  1:09.10  1:47.60
MEYERSON, EMILY       10 AZ PHOENIX SWIM   2:27.52  49              P    32.17  1:09.59  1:49.02
CARIOU-GOMEZ, CELIA   10 SN DAVIS AQUADAR  2:27.54  50              P    33.34  1:10.96  1:49.58
SIFFERMAN, STEPHANIE   9 PC SANTA CLARA S  2:27.75  51              P    32.26  1:08.69  1:47.61
HORNER, DELANEY       10 PC MONTEREY BAY   2:28.32  52              P    35.05  1:13.28  1:51.49
LEVINE, MIRABELLA      9 CA ORANGE COUNTY  2:28.40  53              P    33.13  1:11.52  1:50.57
LACROIX, ALLISON      10 PC DE ANZA CUPER  2:28.79  54              P    33.40  1:11.26  1:49.59
TOPP, MAKENNA          9 SN CALIFORNIA CA  2:36.24  55              P    33.87  1:12.93  1:54.71
CROM, KATIE           10 PC LAKERIDGE SWI   DQUED                   P    32.37  1:07.46  1:44.82

============================================================================================================================
   EVENT   81                                   WOMENS   10&UN   500 FREE                                    EVENT   81
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:45.49
   SECTIONAL   5:05.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MINNES, ASIA          10 AZ SWIM NEPTUNE   5:34.37   1  5:27.97 F1  P    29.42  1:02.03  1:35.31  2:09.65  2:44.32  3:18.69  3:52.73
                                                                       4:27.02  5:01.41
                                                                    F    28.80  1:00.93  1:34.01  2:07.58  2:41.36  3:15.07  3:48.71
                                                                       4:22.41  4:55.77
BEISEL, STEFFI        10 PC SANTA CLARA S  5:37.35   2  5:28.48 F2  P    30.57  1:03.74  1:37.35  2:11.31  2:45.54  3:20.16  3:54.70
                                                                       4:29.21  5:03.92
                                                                    F    30.01  1:02.16  1:35.08  2:08.46  2:41.94  3:15.44  3:48.87
                                                                       4:22.66  4:56.34
TEKAWY, MICHELLE      10 CA ORANGE COUNTY  5:39.52   5  5:39.61 F3  P    29.14  1:01.69  1:35.45  2:09.24  2:43.91  3:19.02  3:54.23
                                                                       4:29.83  5:05.13
                                                                    F    29.01  1:01.73  1:35.53  2:09.74  2:44.21  3:19.70  3:54.93
                                                                       4:30.48  5:06.12
LESSING, KARLA        10 CO BOULDER SWIMM  5:38.32   3  5:43.43 F4  P    30.25  1:04.16  1:38.66  2:12.96  2:47.11  3:21.95  3:56.60
                                                                       4:31.28  5:06.34
                                                                    F    30.35  1:04.45  1:40.03  2:15.43  2:50.32  3:25.70  4:00.59
                                                                       4:35.62  5:10.62
MADDEN, REBECCA       10 SI RANCHO SAN DI  5:50.25   8  5:44.65 F5  P    32.23  1:07.00  1:42.66  2:18.17  2:54.15  3:30.10  4:05.44
                                                                       4:40.58  5:16.00
                                                                    F    30.90  1:05.18  1:39.76  2:14.71  2:50.01  3:25.14  4:00.69
                                                                       4:35.94  5:11.33
CHEN, YSABEL          10 PC SANTA CLARA S  5:51.78   9  5:46.54 F6  P    31.34  1:06.13  1:41.66  2:17.47  2:53.25  3:29.19  4:04.96
                                                                       4:40.97  5:16.89
                                                                    F    31.59  1:06.26  1:41.79  2:17.32  2:52.30  3:27.55  4:02.39
                                                                       4:37.62  5:12.45
LUNDGREN, EMILY       10 SI SOUTH BAY AQU  5:49.81   7  5:47.59 F7  P    31.29  1:05.85  1:40.98  2:16.03  2:51.69  3:27.66  4:03.61
                                                                       4:39.17  5:14.89
                                                                    F    31.51  1:05.64  1:40.83  2:15.98  2:51.26  3:27.02  4:02.15
                                                                       4:37.76  5:13.18
LORA, MIRSHA           9 SI SOUTH BAY AQU  5:49.25   6  5:49.89 F8  P    32.48  1:07.73  1:43.42  2:19.05  2:54.52  3:30.27  4:05.53
                                                                       4:40.98  5:15.87
                                                                    F    32.19  1:06.67  1:42.11  2:17.74  2:53.36  3:29.19  4:04.56
                                                                       4:40.45  5:16.01

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   81                                   WOMENS   10&UN   500 FREE                                    EVENT   81
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CASTILLO, PAOLA       10 SI SOUTH BAY AQU  5:54.64  10  5:50.53 F9  P    31.20  1:05.62  1:40.97  2:16.88  2:53.26  3:29.97  4:06.43
                                                                       4:43.02  5:19.10
                                                                    F    31.95  1:06.57  1:41.92  2:17.72  2:53.56  3:29.07  4:04.92
                                                                       4:40.69  5:16.34
TUGGLE, CLAIRE         9 CC YMSC           5:38.42   4   DQUED  F   P    31.04  1:04.96  1:39.19  2:14.06  2:47.77  3:22.36  3:57.63
                                                                       4:32.05  5:07.15
                                                                    F    30.51  1:04.13  1:39.34  2:12.81  2:47.13  3:22.27  3:57.02
                                                                       4:32.60  5:07.25

MINNES, ASIA          10 AZ SWIM NEPTUNE   5:34.37   1              P    29.42  1:02.03  1:35.31  2:09.65  2:44.32  3:18.69  3:52.73
                                                                       4:27.02  5:01.41
BEISEL, STEFFI        10 PC SANTA CLARA S  5:37.35   2              P    30.57  1:03.74  1:37.35  2:11.31  2:45.54  3:20.16  3:54.70
                                                                       4:29.21  5:03.92
LESSING, KARLA        10 CO BOULDER SWIMM  5:38.32   3              P    30.25  1:04.16  1:38.66  2:12.96  2:47.11  3:21.95  3:56.60
                                                                       4:31.28  5:06.34
TUGGLE, CLAIRE         9 CC YMSC           5:38.42   4              P    31.04  1:04.96  1:39.19  2:14.06  2:47.77  3:22.36  3:57.63
                                                                       4:32.05  5:07.15
TEKAWY, MICHELLE      10 CA ORANGE COUNTY  5:39.52   5              P    29.14  1:01.69  1:35.45  2:09.24  2:43.91  3:19.02  3:54.23
                                                                       4:29.83  5:05.13
LORA, MIRSHA           9 SI SOUTH BAY AQU  5:49.25   6              P    32.48  1:07.73  1:43.42  2:19.05  2:54.52  3:30.27  4:05.53
                                                                       4:40.98  5:15.87
LUNDGREN, EMILY       10 SI SOUTH BAY AQU  5:49.81   7              P    31.29  1:05.85  1:40.98  2:16.03  2:51.69  3:27.66  4:03.61
                                                                       4:39.17  5:14.89
MADDEN, REBECCA       10 SI RANCHO SAN DI  5:50.25   8              P    32.23  1:07.00  1:42.66  2:18.17  2:54.15  3:30.10  4:05.44
                                                                       4:40.58  5:16.00
CHEN, YSABEL          10 PC SANTA CLARA S  5:51.78   9              P    31.34  1:06.13  1:41.66  2:17.47  2:53.25  3:29.19  4:04.96
                                                                       4:40.97  5:16.89
CASTILLO, PAOLA       10 SI SOUTH BAY AQU  5:54.64  10              P    31.20  1:05.62  1:40.97  2:16.88  2:53.26  3:29.97  4:06.43
                                                                       4:43.02  5:19.10
TURNER, SYDNEY        10 SN ARDEN HILLS S  5:59.67  11              P    31.08  1:06.56  1:42.83  2:19.17  2:55.75  3:32.13  4:09.20
                                                                       4:46.75  5:23.94
MILLER, ELIZABETH     10 CA ROSE BOWL AQU  6:00.79  12              P    33.08  1:08.92  1:45.59  2:22.79  2:58.84  3:35.40  4:12.25
                                                                       4:48.85  5:25.28
SYRKIN, ALEX          10 CA ROSE BOWL AQU  6:03.01  13              P    31.14  1:07.23  1:44.40  2:21.63  2:58.11  3:34.77  4:12.44
                                                                       4:49.62  5:27.38
CHAMBERLAIN, JESSE    10 PC CABRILLO THRE  6:04.13  14              P    33.13  1:10.44  1:48.10  2:25.10  3:02.66  3:39.52  4:16.89
                                                                       4:53.26  5:29.93
DUNN, GRACE           10 AZ UN  (AZ)       6:04.21  15              P    32.79  1:09.63  1:46.63  2:23.85  3:00.64  3:38.55  4:15.21
                                                                       4:52.39  5:28.52
SCHURICHT, BLAKELY     9 AZ UN  (AZ)       6:04.28  16              P    33.16  1:09.16  1:46.28  2:23.61  3:01.16  3:39.36  4:16.78
                                                                       4:53.59  5:30.43
WU, KAYLEE            10 CO FRONT RANGE B  6:04.81  17              P    32.67  1:08.79  1:45.58  2:22.66  3:00.08  3:37.44  4:15.04
                                                                       4:52.92  5:29.76
RAUT, GAYATRI         10 PC SANTA CLARA S  6:06.64  18              P    32.23  1:09.00  1:46.76  2:24.71  3:02.62  3:39.93  4:17.23
                                                                       4:54.67  5:31.38
MOFFITT, KENDALL      10 CA NORTH COUNTY   6:07.04  19              P    32.40  1:08.00  1:44.51  2:21.97  2:59.71  3:37.76  4:15.31
                                                                       4:52.99  5:30.54
BOLES, HANNAH         10 PC ALAMEDA ISLAN  6:07.81  20              P    33.18  1:09.60  1:47.31  2:24.36  3:01.29  3:38.58  4:15.71
                                                                       4:53.61  5:31.24
SWIFT, GILLIAN        10 SI MAGADALENA EC  6:09.53  21              P    33.45  1:10.06  1:47.62  2:25.56  3:03.25  3:40.96  4:19.32
                                                                       4:56.65  5:33.50
SIMONELLI, PEARL      10 SI COLLEGE AREA   6:11.61  22              P    34.00  1:11.91  1:49.52  2:27.31  3:05.31  3:42.85  4:20.64
                                                                       4:58.62  5:36.00
MALIK, ARUSHI         10 PC SANTA CLARA S  6:11.95  23              P    33.25  1:09.95  1:47.90  2:25.65  3:04.04  3:42.15  4:20.19
                                                                       4:58.62  5:35.86

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   81                                   WOMENS   10&UN   500 FREE                                    EVENT   81
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MUNK, GRACIE          10 AZ PHOENIX SWIM   6:13.43  24              P    34.59  1:12.39  1:50.38  2:27.75  3:06.18  3:44.67  4:22.99
                                                                       5:00.07  5:37.31
LA MADRID, ELLICIA    10 SN CALIFORNIA CA  6:13.49  25              P    32.54  1:09.42  1:47.46  2:25.27  3:02.99  3:41.96  4:20.49
                                                                       4:59.19  5:37.50
BREHM, GRACIE         10 CA IRVINE NOVA A  6:13.52  26              P    33.68  1:11.34  1:49.37  2:27.59  3:05.49  3:43.59  4:21.31
                                                                       4:59.20  5:36.76
MERAZ, ISABELLE       10 SN DAVIS AQUADAR  6:14.02  27              P    33.11  1:10.65  1:48.51  2:27.02  3:05.56  3:43.83  4:22.41
                                                                       5:00.65  5:38.60
CASTLES, EMILY         9 SN DAVIS AQUADAR  6:14.69  28              P    32.89  1:10.28  1:48.57  2:26.72  3:05.30  3:43.44  4:21.93
                                                                       5:00.46  5:37.96
SAUER-NEWELL, CAITLYN 10 AZ ANTHEM DOLPHI  6:14.79  29              P    33.05  1:10.04  1:48.13  2:26.36  3:05.20  3:43.46  4:21.97
                                                                       4:59.81  5:38.69
LIN, ATHENA           10 SN SPARE TIME AQ  6:15.29  30              P    32.85  1:08.99  1:46.94  2:25.61  3:03.68  3:42.24  4:21.13
                                                                       4:59.85  5:38.43
HORNER, DELANEY       10 PC MONTEREY BAY   6:15.50  31              P    35.00  1:13.29  1:51.63  2:30.20  3:09.06  3:47.47  4:25.40
                                                                       5:03.14  5:39.78
FONG, JENNIFER        10 PC MONTCLAIR SWI  6:15.82  32              P    33.81  1:11.12  1:49.21  2:28.09  3:06.69  3:45.45  4:23.71
                                                                       5:01.82  5:39.38
PRUSSEL, EMILY        10 SN DAVIS AQUADAR  6:17.10  33              P    32.57  1:09.72  1:47.40  2:24.90  3:03.58  3:42.71  4:21.57
                                                                       5:00.80  5:40.30
WELLS, MAGGIE         10 PC BRENTWOOD SEA  6:17.52  34              P    33.93  1:11.41  1:48.80  2:26.54  3:04.20  3:43.14  4:22.18
                                                                       5:00.83  5:40.02
SCAFETTA, ASHLEY      10 PC UN  (PC)       6:18.09  35              P    33.20  1:10.87  1:48.85  2:27.23  3:06.09  3:44.91  4:24.95
                                                                       5:04.40  5:43.05
TUPPER, EMILY         10 PC GILROY GATORS  6:19.29  36              P    34.20  1:11.77  1:50.97  2:30.25  3:08.69  3:47.92  4:26.68
                                                                       5:06.14  5:43.92
FOSTER, CASSIDY       10 PC GILROY GATORS  6:21.34  37              P    32.71  1:09.66  1:48.66  2:27.69  3:07.85  3:47.73  4:27.37
                                                                       5:06.58  5:45.77
KIM, OLIVIA           10 PC PLEASANTON SE  6:21.42  38              P    33.56  1:10.34  1:48.30  2:26.74  3:05.74  3:45.49  4:25.62
                                                                       5:05.76  5:45.52
HOEFER, HALEY         10 PC CABRILLO THRE  6:21.66  39              P    33.39  1:10.90  1:50.51  2:28.42  3:05.79  3:45.18  4:25.27
                                                                       5:04.94  5:44.40
TOPP, MAKENNA          9 SN CALIFORNIA CA  6:22.77  40              P    33.13  1:11.89  1:51.37  2:30.92  3:10.41  3:48.81  4:27.99
                                                                       5:06.70  5:45.85
GALLAGHER, IRIS       10 PC UN  (PC)       6:22.81  41              P    35.59  1:15.04  1:54.54  2:32.87  3:11.92  3:50.44  4:30.47
                                                                       5:09.53  5:47.84
MCGEE, BRYNN           9 PC SANTA CLARA S  6:22.90  42              P    33.90  1:11.43  1:49.67  2:28.01  3:07.62  3:47.61  4:25.44
                                                                       5:04.64  5:43.42
STROHM, MALOU         10 SN CALIFORNIA CA  6:23.04  43              P    33.13  1:11.06  1:49.57  2:28.13  3:07.00  3:46.40  4:25.07
                                                                       5:05.44  5:44.68
TAYJASANANT, PAILYN A 10 CA CLASS AQUATIC  6:25.61  44              P    34.89  1:14.18  1:53.94  2:33.89  3:13.36  3:52.63  4:32.35
                                                                       5:11.32  5:49.93
KUSUMA, ALLYSON       10 CA IRVINE NOVA A  6:27.15  45              P    33.65  1:11.98  1:51.28  2:30.96  3:10.36  3:49.46  4:29.14
                                                                       5:08.79  5:48.15
SIHOTA, AMEETA        10 SI RANCHO SAN DI  6:27.98  46              P    33.26  1:11.19  1:50.63  2:30.74  3:10.55  3:50.37  4:30.63
                                                                       5:10.97  5:51.12
MEYERSON, EMILY       10 AZ PHOENIX SWIM   6:28.36  47              P    32.94  1:10.32  1:49.56  2:28.69  3:09.26  3:49.25  4:30.09
                                                                       5:10.21  5:49.69
LEVINE, MIRABELLA      9 CA ORANGE COUNTY  6:35.94  48              P    33.30  1:11.89  1:51.84  2:32.22  3:13.85  3:54.95  4:36.21
                                                                       5:17.96  5:58.40

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   65                                   WOMENS   10&UN   50 BACK                                     EVENT   65
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MINNES, ASIA          10 AZ SWIM NEPTUNE     29.09   1    29.45 F1
BEISEL, STEFFI        10 PC SANTA CLARA S    32.95   5    31.95 F2
TANJUAKIO, JENIKA     10 PC ELLIS AQUATIC    32.54   2    32.05 F3
MILLER, JOHANNA       10 CO UNIV OF DENVE    32.73   3    32.10 F4
HIDALGO, ELLA         10 PC ALAMEDA ISLAN    33.09   8    32.42 F5
NGUYEN, KYLIE         10 PC MORGAN HILL S    33.16   9    32.45 F6
KLUBE, SOPHIE         10 PC ALAMEDA ISLAN    33.21  11    32.64 F7
TAHK, YELIN            9 PC SUNNYVALE SWI    32.75   4    33.15 F8
LUNDGREN, EMILY       10 SI SOUTH BAY AQU    33.00   7    33.31 F9
LOCKYER, HANNAH        9 PC MONTCLAIR SWI    32.96   6    33.63 F

MINNES, ASIA          10 AZ SWIM NEPTUNE     29.09   1
TANJUAKIO, JENIKA     10 PC ELLIS AQUATIC    32.54   2
MILLER, JOHANNA       10 CO UNIV OF DENVE    32.73   3
TAHK, YELIN            9 PC SUNNYVALE SWI    32.75   4
BEISEL, STEFFI        10 PC SANTA CLARA S    32.95   5
LOCKYER, HANNAH        9 PC MONTCLAIR SWI    32.96   6
LUNDGREN, EMILY       10 SI SOUTH BAY AQU    33.00   7
HIDALGO, ELLA         10 PC ALAMEDA ISLAN    33.09   8
NGUYEN, KYLIE         10 PC MORGAN HILL S    33.16   9
KLUBE, SOPHIE         10 PC ALAMEDA ISLAN    33.21  11
MERAZ, ISABELLE       10 SN DAVIS AQUADAR    33.21  10
PALMROOS, MAJA        10 SI NORTH COAST A    33.42  12
WALKER, KYLIE         10 CC TULE NATION T    33.48  13
ARNAS, ASHLEY         10 SI WAVE HOUSE SA    33.88  14
LACROIX, ALLISON      10 PC DE ANZA CUPER    34.21  15
BUONO, KATELYN        10 SN SPARKS PIRANH    34.31  16
SYRKIN, ALEX          10 CA ROSE BOWL AQU    34.34  17
JULIEN, RACHEL        10 UT SWIM DAVIS AQ    34.35  18
DAHLGREN, ERIKA       10 SN DAVIS AQUADAR    34.45  19
HERZOG, PARIS         10 PC PALO ALTO STA    34.47  20
MECK, KATHERINE        9 PC SANTA CLARA S    34.57  21
BOLES, HANNAH         10 PC ALAMEDA ISLAN    34.60  23
PURDY, EMMA           10 SN TRUCKEE-TAHOE    34.60  22
PHAM, STEPHANIE       10 PC SOUTH SAN FRA    34.69  24
UNAS, JULIA TERESA    10 CA CANYONS AQUAT    34.77  25
NALEN, AINSLEY        10 CO ACES             34.80  26
PHAM, KAITLYN         10 PC PALO ALTO STA    35.00  27
CROM, KATIE           10 PC LAKERIDGE SWI    35.09  28
GIVEN, GRACE          10 CA CLASS AQUATIC    35.12  29
DUNN, GRACE           10 AZ UN  (AZ)         35.22  30
AMANNA, KARLY         10 SN CALIFORNIA CA    35.27  31
MUNK, GRACIE          10 AZ PHOENIX SWIM     35.38  32
KRIVOKAPIC-ZHOU, ADRI 10 PC SANTA CLARA S    35.54  33
KOMET, MICHELLE       10 PC WEST COAST AQ    35.58  34
NGUYEN, CAROLYN        9 CA IRVINE NOVA A    35.71  35
HEDGES, ANELISE       10 CO JEFFCO HURRIC    35.73  36
SIFFERMAN, STEPHANIE   9 PC SANTA CLARA S    35.89  37
HAGEWOOD, CECILIA     10 SI SOUTH BAY AQU    36.06  38
HUTCHINSON, DYLAN     10 PC MENDOCINO COA    36.16  39
GONZALES, ISABELLA    10 CA ROSE BOWL AQU    36.39  40

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   65                                   WOMENS   10&UN   50 BACK                                     EVENT   65
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MILLER, ELIZABETH     10 CA ROSE BOWL AQU    36.58  41
PUGAR, MELODIE        10 CA IRVINE NOVA A    36.80  42
WU, KAYLEE            10 CO FRONT RANGE B    37.63  43
ERVIN, LINDSAY        10 CA IRVINE NOVA A   DQUED

                                                       S  W  I  M   O  F  F

KLUBE, SOPHIE         10 PC ALAMEDA ISLAN                 32.35
MERAZ, ISABELLE       10 SN DAVIS AQUADAR                 33.55

============================================================================================================================
   EVENT   93                                   WOMENS   10&UN   100 BACK                                    EVENT   93
============================================================================================================================
    NATIONAL     54.79
   SECTIONAL     57.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MINNES, ASIA          10 AZ SWIM NEPTUNE   1:02.78   1  1:04.02 F1  P    30.37
                                                                    F    31.11
TANJUAKIO, JENIKA     10 PC ELLIS AQUATIC  1:10.80  10  1:07.78 F2  P    34.36
                                                                    F    32.65
MILLER, JOHANNA       10 CO UNIV OF DENVE  1:07.97   2  1:07.98 F3  P    34.19
                                                                    F  1:07.98
NGUYEN, KYLIE         10 PC MORGAN HILL S  1:09.89   4  1:08.43 F4  P    33.29
                                                                    F    32.51
BEISEL, STEFFI        10 PC SANTA CLARA S  1:08.74   3  1:09.47 F5  P    33.47
                                                                    F    33.71
BOLES, HANNAH         10 PC ALAMEDA ISLAN  1:10.65   7  1:09.54 F6  P    34.01
                                                                    F    33.33
TUGGLE, CLAIRE         9 CC YMSC           1:09.93   5  1:10.83 F7  P    34.54
                                                                    F    34.53
PALMER, ERIN          10 ND AQUASTORM      1:10.58   6  1:11.04 F8  P    34.45
                                                                    F    34.76
PALMROOS, MAJA        10 SI NORTH COAST A  1:10.79   9  1:11.30 F9  P    34.18
                                                                    F    34.41
CHEN, YSABEL          10 PC SANTA CLARA S  1:10.78   8  1:11.58 F   P    34.94
                                                                    F    35.15

MINNES, ASIA          10 AZ SWIM NEPTUNE   1:02.78   1              P    30.37
MILLER, JOHANNA       10 CO UNIV OF DENVE  1:07.97   2              P    34.19
BEISEL, STEFFI        10 PC SANTA CLARA S  1:08.74   3              P    33.47
NGUYEN, KYLIE         10 PC MORGAN HILL S  1:09.89   4              P    33.29
TUGGLE, CLAIRE         9 CC YMSC           1:09.93   5              P    34.54
PALMER, ERIN          10 ND AQUASTORM      1:10.58   6              P    34.45
BOLES, HANNAH         10 PC ALAMEDA ISLAN  1:10.65   7              P    34.01
CHEN, YSABEL          10 PC SANTA CLARA S  1:10.78   8              P    34.94
PALMROOS, MAJA        10 SI NORTH COAST A  1:10.79   9              P    34.18
TANJUAKIO, JENIKA     10 PC ELLIS AQUATIC  1:10.80  10              P    34.36
LOCKYER, HANNAH        9 PC MONTCLAIR SWI  1:10.93  11              P    33.75
JULIEN, RACHEL        10 UT SWIM DAVIS AQ  1:11.26  12              P    34.82
BUONO, KATELYN        10 SN SPARKS PIRANH  1:11.82  13              P    35.00
HIDALGO, ELLA         10 PC ALAMEDA ISLAN  1:11.83  14              P    34.42
GIVEN, GRACE          10 CA CLASS AQUATIC  1:11.94  15              P    34.14
ARNAS, ASHLEY         10 SI WAVE HOUSE SA  1:11.99  16              P    34.87
CHIA, MEILING         10 PC SOUTH SAN FRA  1:12.21  17              P    35.01

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   93                                   WOMENS   10&UN   100 BACK                                    EVENT   93
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PHAM, KAITLYN         10 PC PALO ALTO STA  1:12.48  18              P    35.29
PURDY, EMMA           10 SN TRUCKEE-TAHOE  1:12.82  19              P    35.22
ERVIN, LINDSAY        10 CA IRVINE NOVA A  1:13.14  20              P    35.57
BREHM, GRACIE         10 CA IRVINE NOVA A  1:13.28  21              P    35.54
FONG, JENNIFER        10 PC MONTCLAIR SWI  1:13.30  22              P    36.11
TAHK, YELIN            9 PC SUNNYVALE SWI  1:13.47  23              P    34.90
DUNN, GRACE           10 AZ UN  (AZ)       1:13.65  24              P    36.35
MERAZ, ISABELLE       10 SN DAVIS AQUADAR  1:13.89  25              P    36.25
DAHLGREN, ERIKA       10 SN DAVIS AQUADAR  1:14.01  26              P    35.23
GONZALES, ISABELLA    10 CA ROSE BOWL AQU  1:14.06  27              P    35.93
HUTCHINSON, DYLAN     10 PC MENDOCINO COA  1:14.20  28              P    36.38
MUNK, GRACIE          10 AZ PHOENIX SWIM   1:14.39  29              P    35.75
WU, KAYLEE            10 CO FRONT RANGE B  1:14.60  30              P    36.22
LUNDGREN, EMILY       10 SI SOUTH BAY AQU  1:14.71  31              P    35.66
HERZOG, PARIS         10 PC PALO ALTO STA  1:14.83  32              P    35.91
MEDELLIN, ABIGAIL     10 PC ELLIS AQUATIC  1:14.94  33              P    35.55
MECK, KATHERINE        9 PC SANTA CLARA S  1:15.72  34              P    36.92
LIN, SYDNEY            9 CA IRVINE NOVA A  1:15.77  35              P    36.89
LINGHAM, LINDSEY      10 SI FSS TRITONS    1:16.35  36              P    37.31
CASTLES, EMILY         9 SN DAVIS AQUADAR  1:18.04  37              P    37.24
BROWN, FARRAH         10 PC PLEASANTON SE  1:18.12  38              P    37.16
MILLER, ELIZABETH     10 CA ROSE BOWL AQU  1:18.49  39              P    38.63
DIFRONZO, PAIGE       10 CO BOULDER SWIMM   DQUED                   P    35.91
KRIVOKAPIC-ZHOU, ADRI 10 PC SANTA CLARA S   DQUED                   P    36.66
WOZNIAK, DARIA        10 UT KYAT            DQUED                   P    39.00

============================================================================================================================
   EVENT  103                                   WOMENS   10&UN   50 BREAST                                   EVENT  103
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCHAFFER, TAYLOR      10 PC PALO ALTO STA    33.57   2    32.43 F1
MINNES, ASIA          10 AZ SWIM NEPTUNE     33.25   1    33.16 F2
TANDINGAN, JEREMIAH L  9 PC SANTA CLARA S    34.29   4    34.01 F3
SMITH, SKYLER         10 PC QUICKSILVER S    35.06   6    34.73 F4
HAGEWOOD, CECILIA     10 SI SOUTH BAY AQU    34.12   3    34.83 F5
UNAS, JULIA TERESA    10 CA CANYONS AQUAT    35.08   7    35.14 F6
MILLER, JOHANNA       10 CO UNIV OF DENVE    35.36   9    35.15 F7
PHAM, AILEEN          10 CA IRVINE NOVA A    35.32   8    35.81 F8
PALMER, ERIN          10 ND AQUASTORM        34.64   5    35.84 F9
LACROIX, ALLISON      10 PC DE ANZA CUPER    35.68  10    36.32 F

MINNES, ASIA          10 AZ SWIM NEPTUNE     33.25   1
SCHAFFER, TAYLOR      10 PC PALO ALTO STA    33.57   2
HAGEWOOD, CECILIA     10 SI SOUTH BAY AQU    34.12   3
TANDINGAN, JEREMIAH L  9 PC SANTA CLARA S    34.29   4
PALMER, ERIN          10 ND AQUASTORM        34.64   5
SMITH, SKYLER         10 PC QUICKSILVER S    35.06   6
UNAS, JULIA TERESA    10 CA CANYONS AQUAT    35.08   7
PHAM, AILEEN          10 CA IRVINE NOVA A    35.32   8
MILLER, JOHANNA       10 CO UNIV OF DENVE    35.36   9
LACROIX, ALLISON      10 PC DE ANZA CUPER    35.68  10
LI, IVY               10 PC SUNNYVALE SWI    35.75  11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  103                                   WOMENS   10&UN   50 BREAST                                   EVENT  103
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GREENBERG, ALEXIS     10 PC TERRAPINS SWI    35.89  12
MCCORMACK, LINDSAY    10 PC THE OLYMPIC C    35.93  13
CAMAHORT, JULIETTA    10 PC NORTH BAY AQU    36.06  14
MORGAN, JORDAN        10 PC SANTA CLARA S    36.35  15
HAMILTON, EMILY       10 PC TERRAPINS SWI    36.63  16
TANG, CAITLIN         10 CA CANYONS AQUAT    36.74  17
HEDGES, ANELISE       10 CO JEFFCO HURRIC    36.87  18
LU, SYDNEY             9 PC PLEASANTON SE    36.96  19
PHAM, STEPHANIE       10 PC SOUTH SAN FRA    37.00  20
SCAFETTA, ASHLEY      10 PC UN  (PC)         37.02  21
BROWN, LILAH          10 NM SWIM RIO RANC    37.21  22
RUSK, MIA             10 PC ORINDA AQUATI    37.41  23
KUEHN, LINDSEY        10 PC DE ANZA CUPER    37.45  24
CROM, KATIE           10 PC LAKERIDGE SWI    37.55  25
SIHOTA, AMEETA        10 SI RANCHO SAN DI    37.62  26
GARCIA, JUSTINE       10 PC SANTA CLARA S    37.74  27
FLORES, LAYLA         10 CC TULE NATION T    37.77  28
HERZOG, PARIS         10 PC PALO ALTO STA    37.83  29
DEVIN, KYLIE          10 CO ACES             37.89  31
XIONG, ALISHA         10 PC PALO ALTO STA    37.89  30
HOEFER, HALEY         10 PC CABRILLO THRE    37.95  32
KLUBE, SOPHIE         10 PC ALAMEDA ISLAN    38.11  33
GIVEN, GRACE          10 CA CLASS AQUATIC    38.56  34
LEE, EMILY            10 CA ROSE BOWL AQU    38.57  35
FINGERMAN, EMILY      10 AZ SCOTTSDALE AQ    38.81  36
CRONIN, KYLAR         10 CO ACES             38.83  37
LEVINE, MIRABELLA      9 CA ORANGE COUNTY    38.91  39
WELLS, EMILY          10 SN DAVIS AQUADAR    38.91  38
CHIA, MEILING         10 PC SOUTH SAN FRA    38.97  40
HSIEH, CATHERINE      10 PC PALO ALTO STA    38.98  41
PURDY, EMMA           10 SN TRUCKEE-TAHOE    39.12  42
MEADORS, SOPHIA       10 PC PALO ALTO STA    39.13  43
RODENBERG, LAUREN     10 SN SIERRA MARLIN    39.20  44
TOWNSEND, FAITH       10 SN DAVIS AQUADAR    39.40  45
LINGHAM, LINDSEY      10 SI FSS TRITONS      39.43  46
HUTCHINSON, DYLAN     10 PC MENDOCINO COA    39.55  47
WONG, SHANNON         10 PC DE ANZA CUPER    39.56  48
LESSING, KARLA        10 CO BOULDER SWIMM    39.84  49
HICKS, LAUREN         10 AZ SWIM NEPTUNE     40.46  50
SANTOS, SHAILA        10 PC WALNUT CREEK     40.56  51
ZHU, ANGELINE          9 PC SUNNYVALE SWI    40.99  52
RUEDGER, NICOLE       10 PC CROW CANYON C    41.65  53
PUGAR, MELODIE        10 CA IRVINE NOVA A  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   29                                   WOMENS   10&UN   100 BREAST                                  EVENT   29
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:02.39
   SECTIONAL   1:06.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MINNES, ASIA          10 AZ SWIM NEPTUNE   1:12.55   1  1:10.16 F1  P    33.76
                                                                    F    33.36
SCHAFFER, TAYLOR      10 PC PALO ALTO STA  1:14.26   2  1:10.56 F2  P    34.94
                                                                    F    33.16

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   29                                   WOMENS   10&UN   100 BREAST                                  EVENT   29
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MILLER, JOHANNA       10 CO UNIV OF DENVE  1:15.64   3  1:14.04 F3  P    36.28
                                                                    F    35.64
TANDINGAN, JEREMIAH L  9 PC SANTA CLARA S  1:15.93   4  1:14.53 F4  P    35.63
                                                                    F    35.04
PALMER, ERIN          10 ND AQUASTORM      1:18.90  10  1:16.17 F5  P    36.97
                                                                    F    35.72
HAGEWOOD, CECILIA     10 SI SOUTH BAY AQU  1:17.26   5  1:16.30 F6  P    36.59
                                                                    F    35.50
SMITH, SKYLER         10 PC QUICKSILVER S  1:18.76   9  1:17.13 F7  P    36.44
                                                                    F    36.70
PHAM, AILEEN          10 CA IRVINE NOVA A  1:18.57   8  1:17.32 F8  P    37.38
                                                                    F    36.53
UNAS, JULIA TERESA    10 CA CANYONS AQUAT  1:17.53   6  1:17.36 F9  P    36.46
                                                                    F    36.10
PUGAR, MELODIE        10 CA IRVINE NOVA A  1:18.11   7  1:17.64 F   P    36.78
                                                                    F    36.71

MINNES, ASIA          10 AZ SWIM NEPTUNE   1:12.55   1              P    33.76
SCHAFFER, TAYLOR      10 PC PALO ALTO STA  1:14.26   2              P    34.94
MILLER, JOHANNA       10 CO UNIV OF DENVE  1:15.64   3              P    36.28
TANDINGAN, JEREMIAH L  9 PC SANTA CLARA S  1:15.93   4              P    35.63
HAGEWOOD, CECILIA     10 SI SOUTH BAY AQU  1:17.26   5              P    36.59
UNAS, JULIA TERESA    10 CA CANYONS AQUAT  1:17.53   6              P    36.46
PUGAR, MELODIE        10 CA IRVINE NOVA A  1:18.11   7              P    36.78
PHAM, AILEEN          10 CA IRVINE NOVA A  1:18.57   8              P    37.38
SMITH, SKYLER         10 PC QUICKSILVER S  1:18.76   9              P    36.44
PALMER, ERIN          10 ND AQUASTORM      1:18.90  10              P    36.97
MORGAN, JORDAN        10 PC SANTA CLARA S  1:18.91  11              P    37.75
GREENBERG, ALEXIS     10 PC TERRAPINS SWI  1:19.59  12              P    37.49
MCCORMACK, LINDSAY    10 PC THE OLYMPIC C  1:19.67  13              P    36.82
LU, SYDNEY             9 PC PLEASANTON SE  1:20.04  14              P    37.85
LACROIX, ALLISON      10 PC DE ANZA CUPER  1:20.06  15              P    37.31
SIHOTA, AMEETA        10 SI RANCHO SAN DI  1:20.10  16              P    37.85
CAMAHORT, JULIETTA    10 PC NORTH BAY AQU  1:20.14  17              P    37.83
HERZOG, PARIS         10 PC PALO ALTO STA  1:20.21  18              P    37.46
SCAFETTA, ASHLEY      10 PC UN  (PC)       1:20.55  19              P    39.08
BROWN, LILAH          10 NM SWIM RIO RANC  1:20.61  20              P    38.18
HEDGES, ANELISE       10 CO JEFFCO HURRIC  1:20.65  21              P    38.01
TANG, CAITLIN         10 CA CANYONS AQUAT  1:20.79  22              P    38.25
PHAM, STEPHANIE       10 PC SOUTH SAN FRA  1:21.51  23              P    38.60
WONG, SHANNON         10 PC DE ANZA CUPER  1:21.62  24              P    39.02
LEE, EMILY            10 CA ROSE BOWL AQU  1:21.64  25              P    38.26
LINGHAM, LINDSEY      10 SI FSS TRITONS    1:21.90  26              P    39.25
CHEN, YSABEL          10 PC SANTA CLARA S  1:22.00  27              P    39.93
HAMILTON, EMILY       10 PC TERRAPINS SWI  1:22.06  28              P    39.09
FLORES, LAYLA         10 CC TULE NATION T  1:22.66  29              P    38.86
HOEFER, HALEY         10 PC CABRILLO THRE  1:22.92  30              P    39.76
MADDEN, REBECCA       10 SI RANCHO SAN DI  1:23.01  31              P    39.55
LEVINE, MIRABELLA      9 CA ORANGE COUNTY  1:23.32  32              P    39.03
J-CHENG, AUDREY        9 PC PALO ALTO STA  1:23.39  33              P    39.61
KLUBE, SOPHIE         10 PC ALAMEDA ISLAN  1:23.48  34              P    39.92
SELJESETH, COURTNEY    9 PC QUICKSILVER S  1:23.52  35              P    40.28
WALLER, JAYA          10 PC SAN BENITO AQ  1:24.17  36              P    39.17
KUEHN, LINDSEY        10 PC DE ANZA CUPER  1:24.23  37              P    39.46
FINGERMAN, EMILY      10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:24.30  38              P    39.15
RUSK, MIA             10 PC ORINDA AQUATI  1:24.72  39              P    40.96

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   29                                   WOMENS   10&UN   100 BREAST                                  EVENT   29
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

XIONG, ALISHA         10 PC PALO ALTO STA  1:24.92  40              P    39.40
SNYDER, JULIANNE       9 CC CLOVIS SWIM C  1:24.97  41              P    39.82
MEADORS, SOPHIA       10 PC PALO ALTO STA  1:25.29  42              P    39.36
SANTOS, SHAILA        10 PC WALNUT CREEK   1:25.35  43              P    41.30
MALIK, ARUSHI         10 PC SANTA CLARA S  1:25.41  44              P    40.76
PURDY, EMMA           10 SN TRUCKEE-TAHOE  1:25.52  45              P    39.27
BREHM, GRACIE         10 CA IRVINE NOVA A  1:25.57  46              P    40.22
COOMBS, AISLINN       10 PC ELLIS AQUATIC  1:25.80  47              P    41.14
HSIEH, CATHERINE      10 PC PALO ALTO STA  1:25.99  48              P    40.76
DEVIN, KYLIE          10 CO ACES           1:26.07  49              P    40.29
FRANK, TANIA          10 PC SANTA CLARA S  1:26.17  50              P    41.21
RODENBERG, LAUREN     10 SN SIERRA MARLIN  1:26.21  51              P    41.41
WOZNIAK, DARIA        10 UT KYAT           1:26.36  52              P    41.69
SCHURICHT, BLAKELY     9 AZ UN  (AZ)       1:27.01  53              P    41.84
CRONIN, KYLAR         10 CO ACES           1:27.13  54              P    41.16
BISH, ANDREA          10 CA SANTA BARBARA  1:27.32  55              P    41.63
SWIFT, GILLIAN        10 SI MAGADALENA EC  1:27.52  56              P    41.25
HICKS, LAUREN         10 AZ SWIM NEPTUNE   1:28.61  57              P    42.48
KUSUMA, ALLYSON       10 CA IRVINE NOVA A  1:28.69  58              P    42.07
RUEDGER, NICOLE       10 PC CROW CANYON C  1:29.42  59              P    42.05
VU, LARA               9 CC CLOVIS SWIM C  1:29.79  60              P    43.58
LI, IVY               10 PC SUNNYVALE SWI   DQUED                   P    38.57

============================================================================================================================
   EVENT  131                                   WOMENS   10&UN   50 FLY                                      EVENT  131
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TEKAWY, MICHELLE      10 CA ORANGE COUNTY    29.16   1    28.67 F1
WALKER, KYLIE         10 CC TULE NATION T    29.43   2    29.11 F2
WINTER, KAILYN        10 PC CABRILLO THRE    29.84   3    29.50 F3
ERVIN, LINDSAY        10 CA IRVINE NOVA A    30.11   4    29.54 F4
NGUYEN, KYLIE         10 PC MORGAN HILL S    30.37   6    29.77 F5
COOMBS, AISLINN       10 PC ELLIS AQUATIC    30.71  10    29.80 F6
TURNER, SYDNEY        10 SN ARDEN HILLS S    30.70   9    30.22 F7
BEISEL, STEFFI        10 PC SANTA CLARA S    30.30   5    30.30 F8
TANJUAKIO, JENIKA     10 PC ELLIS AQUATIC    30.54   7    30.75 F9
LAM, WITNEY           10 PC SAN RAMON VAL    30.63   8    30.89 F

TEKAWY, MICHELLE      10 CA ORANGE COUNTY    29.16   1
WALKER, KYLIE         10 CC TULE NATION T    29.43   2
WINTER, KAILYN        10 PC CABRILLO THRE    29.84   3
ERVIN, LINDSAY        10 CA IRVINE NOVA A    30.11   4
BEISEL, STEFFI        10 PC SANTA CLARA S    30.30   5
NGUYEN, KYLIE         10 PC MORGAN HILL S    30.37   6
TANJUAKIO, JENIKA     10 PC ELLIS AQUATIC    30.54   7
LAM, WITNEY           10 PC SAN RAMON VAL    30.63   8
TURNER, SYDNEY        10 SN ARDEN HILLS S    30.70   9
COOMBS, AISLINN       10 PC ELLIS AQUATIC    30.71  10
PALMER, ERIN          10 ND AQUASTORM        30.75  11
PHAM, AILEEN          10 CA IRVINE NOVA A    30.76  12
PHAM, KAITLYN         10 PC PALO ALTO STA    31.03  13
CROM, KATIE           10 PC LAKERIDGE SWI    31.09  14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  131                                   WOMENS   10&UN   50 FLY                                      EVENT  131
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WOZNIAK, DARIA        10 UT KYAT             31.26  15
HAMILTON, EMILY       10 PC TERRAPINS SWI    31.32  16
TAHK, YELIN            9 PC SUNNYVALE SWI    31.33  17
HAGEWOOD, CECILIA     10 SI SOUTH BAY AQU    31.36  18
LIN, ATHENA           10 SN SPARE TIME AQ    31.43  19
PURDY, EMMA           10 SN TRUCKEE-TAHOE    31.53  21
SIFFERMAN, STEPHANIE   9 PC SANTA CLARA S    31.53  20
BOLES, HANNAH         10 PC ALAMEDA ISLAN    31.60  22
SHEEHAN, MIRIAM        9 AZ SCOTTSDALE AQ    31.63  23
HIDALGO, ELLA         10 PC ALAMEDA ISLAN    31.75  25
SYRKIN, ALEX          10 CA ROSE BOWL AQU    31.75  24
CASTILLO, PAOLA       10 SI SOUTH BAY AQU    31.78  26
RAUT, GAYATRI         10 PC SANTA CLARA S    31.91  27
GIBBONS, MARGOT        9 PC PALO ALTO STA    32.04  29
WELLS, EMILY          10 SN DAVIS AQUADAR    32.04  28
PHAM, STEPHANIE       10 PC SOUTH SAN FRA    32.05  30
LU, SYDNEY             9 PC PLEASANTON SE    32.07  31
CAMAHORT, JULIETTA    10 PC NORTH BAY AQU    32.11  32
BANSAL, ASHA          10 AZ SCOTTSDALE AQ    32.13  33
LIN, SYDNEY            9 CA IRVINE NOVA A    32.49  34
PALMROOS, MAJA        10 SI NORTH COAST A    32.63  35
RUSK, MIA             10 PC ORINDA AQUATI    32.71  36
GULVADY, LEENA        10 PC QUICKSILVER S    32.72  37
CHIA, MEILING         10 PC SOUTH SAN FRA    32.79  38
SMITH, CAITLIN        10 SN TRUCKEE-TAHOE    32.90  39
FONG, JENNIFER        10 PC MONTCLAIR SWI    33.24  40
KIM, OLIVIA           10 PC PLEASANTON SE    33.25  41
CASTLES, EMILY         9 SN DAVIS AQUADAR    33.32  43
HICKS, LAUREN         10 AZ SWIM NEPTUNE     33.32  42
LEE, EMILY            10 CA ROSE BOWL AQU    33.39  44
GREENBERG, ALEXIS     10 PC TERRAPINS SWI    33.51  45
LA MADRID, ELLICIA    10 SN CALIFORNIA CA    33.55  46
SANTOS, SHAILA        10 PC WALNUT CREEK     33.57  47
TANG, CAITLIN         10 CA CANYONS AQUAT    33.61  48
RUEDGER, NICOLE       10 PC CROW CANYON C    33.66  49
KERMOIAN, KELLY       10 PC WALNUT CREEK     33.70  50
KOMET, MICHELLE       10 PC WEST COAST AQ    33.78  51
AYERS, EMMA           10 PC TIGER AQUATIC    34.24  52
MILLER, ELIZABETH     10 CA ROSE BOWL AQU    34.64  53

============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   10&UN   100 FLY                                     EVENT   19
============================================================================================================================
    NATIONAL     53.89
   SECTIONAL     57.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TEKAWY, MICHELLE      10 CA ORANGE COUNTY  1:04.25   1  1:03.67 F1  P    29.81
                                                                    F    30.29
WALKER, KYLIE         10 CC TULE NATION T  1:05.28   2  1:04.75 F2  P    30.69
                                                                    F    30.08
TURNER, SYDNEY        10 SN ARDEN HILLS S  1:06.79   4  1:07.19 F3  P    31.07
                                                                    F    30.90
WINTER, KAILYN        10 PC CABRILLO THRE  1:06.69   3  1:07.55 F4  P    31.35
                                                                    F    31.01

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   10&UN   100 FLY                                     EVENT   19
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SYRKIN, ALEX          10 CA ROSE BOWL AQU  1:09.45   7  1:08.18 F5  P    32.17
                                                                    F    31.56
BEISEL, STEFFI        10 PC SANTA CLARA S  1:08.74   6  1:08.39 F6  P    32.49
                                                                    F    32.78
HAMILTON, EMILY       10 PC TERRAPINS SWI  1:09.61   8  1:09.25 F7  P    32.39
                                                                    F    32.98
NGUYEN, CAROLYN        9 CA IRVINE NOVA A  1:09.64   9  1:10.32 F8  P    32.16
                                                                    F    32.91
PHAM, AILEEN          10 CA IRVINE NOVA A  1:08.11   5  1:10.63 F9  P    32.45
                                                                    F    33.25
CHEN, YSABEL          10 PC SANTA CLARA S  1:10.22  10  1:12.00 F   P    33.07
                                                                    F    34.45

TEKAWY, MICHELLE      10 CA ORANGE COUNTY  1:04.25   1              P    29.81
WALKER, KYLIE         10 CC TULE NATION T  1:05.28   2              P    30.69
WINTER, KAILYN        10 PC CABRILLO THRE  1:06.69   3              P    31.35
TURNER, SYDNEY        10 SN ARDEN HILLS S  1:06.79   4              P    31.07
PHAM, AILEEN          10 CA IRVINE NOVA A  1:08.11   5              P    32.45
BEISEL, STEFFI        10 PC SANTA CLARA S  1:08.74   6              P    32.49
SYRKIN, ALEX          10 CA ROSE BOWL AQU  1:09.45   7              P    32.17
HAMILTON, EMILY       10 PC TERRAPINS SWI  1:09.61   8              P    32.39
NGUYEN, CAROLYN        9 CA IRVINE NOVA A  1:09.64   9              P    32.16
CHEN, YSABEL          10 PC SANTA CLARA S  1:10.22  10              P    33.07
COOMBS, AISLINN       10 PC ELLIS AQUATIC  1:10.46  11              P    32.80
LUNDGREN, EMILY       10 SI SOUTH BAY AQU  1:10.78  12              P    33.07
LIN, ATHENA           10 SN SPARE TIME AQ  1:10.94  13              P    33.48
LU, SYDNEY             9 PC PLEASANTON SE  1:11.42  14              P    33.15
CASTILLO, PAOLA       10 SI SOUTH BAY AQU  1:11.56  15              P    33.31
TANJUAKIO, JENIKA     10 PC ELLIS AQUATIC  1:11.63  16              P    33.09
TANG, CAITLIN         10 CA CANYONS AQUAT  1:11.67  17              P    34.14
RAUT, GAYATRI         10 PC SANTA CLARA S  1:12.46  18              P    33.33
SHEEHAN, MIRIAM        9 AZ SCOTTSDALE AQ  1:12.52  19              P    32.87
VU, LARA               9 CC CLOVIS SWIM C  1:12.82  20              P    33.51
BANSAL, ASHA          10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:13.02  21              P    33.01
HAGEWOOD, CECILIA     10 SI SOUTH BAY AQU  1:13.09  22              P    33.59
LESSING, KARLA        10 CO BOULDER SWIMM  1:13.15  23              P    34.08
LORA, MIRSHA           9 SI SOUTH BAY AQU  1:13.35  24              P    33.91
TUPPER, EMILY         10 PC GILROY GATORS  1:13.36  25              P    34.35
MADDEN, REBECCA       10 SI RANCHO SAN DI  1:13.56  26              P    34.74
KUSUMA, ALLYSON       10 CA IRVINE NOVA A  1:13.75  28              P    34.55
WOZNIAK, DARIA        10 UT KYAT           1:13.75  27              P    34.37
BOLES, HANNAH         10 PC ALAMEDA ISLAN  1:13.80  29              P    33.65
GULVADY, LEENA        10 PC QUICKSILVER S  1:14.03  30              P    33.97
BROWN, LILAH          10 NM SWIM RIO RANC  1:14.07  31              P    34.51
PHAM, STEPHANIE       10 PC SOUTH SAN FRA  1:14.11  32              P    34.91
SETO, VALERIE         10 SI RANCHO SAN DI  1:14.32  33              P    34.50
PALMROOS, MAJA        10 SI NORTH COAST A  1:14.44  34              P    33.57
GASPAR, SOFIA         10 CO BOULDER SWIMM  1:14.53  35              P    34.56
SIFFERMAN, STEPHANIE   9 PC SANTA CLARA S  1:15.01  36              P    34.67
GIBBONS, MARGOT        9 PC PALO ALTO STA  1:15.13  37              P    35.19
MOFFITT, KENDALL      10 CA NORTH COUNTY   1:15.29  38              P    35.55
FONG, JENNIFER        10 PC MONTCLAIR SWI  1:15.59  40              P    36.64
LA MADRID, ELLICIA    10 SN CALIFORNIA CA  1:15.59  39              P    34.92
HICKS, LAUREN         10 AZ SWIM NEPTUNE   1:15.67  41              P    35.35
GARCIA, JUSTINE       10 PC SANTA CLARA S  1:15.68  42              P    34.30
HOEFER, HALEY         10 PC CABRILLO THRE  1:15.81  43              P    34.12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   10&UN   100 FLY                                     EVENT   19
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KIM, OLIVIA           10 PC PLEASANTON SE  1:15.93  44              P    34.69
BAYER, BIANCA         10 PC MARIN PIRATES  1:16.28  46              P    35.76
DAVIS, EMMA           10 UT OLYMPUS AQUAT  1:16.28  45              P    34.90
MARTHA, ARANZA        10 SI SOUTH BAY AQU  1:16.80  47              P    34.12
TAYJASANANT, PAILYN A 10 CA CLASS AQUATIC  1:17.05  48              P    35.49
HEDGES, ANELISE       10 CO JEFFCO HURRIC  1:17.26  49              P    35.84
LAM, WITNEY           10 PC SAN RAMON VAL  1:17.28  50              P    35.29
RUEDGER, NICOLE       10 PC CROW CANYON C  1:17.50  51              P    35.06
GREENBERG, ALEXIS     10 PC TERRAPINS SWI  1:17.52  52              P    35.86
DUNN, GRACE           10 AZ UN  (AZ)       1:17.75  53              P    36.69
REEDER, PAYTON        10 PC GILROY GATORS  1:18.54  54              P    35.82
CASTLES, EMILY         9 SN DAVIS AQUADAR  1:18.65  55              P    35.29
MCGEE, BRYNN           9 PC SANTA CLARA S  1:18.84  56              P    36.09
KRIVOKAPIC-ZHOU, ADRI 10 PC SANTA CLARA S  1:18.87  57              P    36.33
BISH, ANDREA          10 CA SANTA BARBARA  1:18.88  58              P    35.86
ERVIN, LINDSAY        10 CA IRVINE NOVA A   DQUED                   P    31.37
LIN, SYDNEY            9 CA IRVINE NOVA A   DQUED                   P    33.57

============================================================================================================================
   EVENT  121                                   WOMENS   10&UN   100 I.M.                                    EVENT  121
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MINNES, ASIA          10 AZ SWIM NEPTUNE   1:04.59   1  1:03.24 F1  P    29.89
                                                                    F    29.78
TEKAWY, MICHELLE      10 CA ORANGE COUNTY  1:06.09   2  1:05.14 F2  P    30.80
                                                                    F    30.52
SCHAFFER, TAYLOR      10 PC PALO ALTO STA  1:07.23   5  1:06.35 F3  P    32.07
                                                                    F    31.34
MILLER, JOHANNA       10 CO UNIV OF DENVE  1:06.94   3  1:07.00 F4  P    32.32
                                                                    F    32.10
TANDINGAN, JEREMIAH L  9 PC SANTA CLARA S  1:07.04   4  1:07.20 F5  P    31.85
                                                                    F    32.28
PHAM, AILEEN          10 CA IRVINE NOVA A  1:08.63   6  1:07.57 F6  P    32.37
                                                                    F    31.68
TUGGLE, CLAIRE         9 CC YMSC           1:09.88   8  1:08.32 F7  P    32.80
                                                                    F    31.14
NGUYEN, KYLIE         10 PC MORGAN HILL S  1:10.15   9  1:08.77 F8  P    31.62
                                                                    F    31.63
TURNER, SYDNEY        10 SN ARDEN HILLS S  1:09.74   7  1:10.70 F9  P    32.29
                                                                    F    32.80
HAMILTON, EMILY       10 PC TERRAPINS SWI  1:10.15  10  1:10.84 F   P    33.13
                                                                    F    34.29

MINNES, ASIA          10 AZ SWIM NEPTUNE   1:04.59   1              P    29.89
TEKAWY, MICHELLE      10 CA ORANGE COUNTY  1:06.09   2              P    30.80
MILLER, JOHANNA       10 CO UNIV OF DENVE  1:06.94   3              P    32.32
TANDINGAN, JEREMIAH L  9 PC SANTA CLARA S  1:07.04   4              P    31.85
SCHAFFER, TAYLOR      10 PC PALO ALTO STA  1:07.23   5              P    32.07
PHAM, AILEEN          10 CA IRVINE NOVA A  1:08.63   6              P    32.37
TURNER, SYDNEY        10 SN ARDEN HILLS S  1:09.74   7              P    32.29
TUGGLE, CLAIRE         9 CC YMSC           1:09.88   8              P    32.80
HAMILTON, EMILY       10 PC TERRAPINS SWI  1:10.15  10              P    33.13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  121                                   WOMENS   10&UN   100 I.M.                                    EVENT  121
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NGUYEN, KYLIE         10 PC MORGAN HILL S  1:10.15   9              P    31.62
CHEN, YSABEL          10 PC SANTA CLARA S  1:10.33  11              P    33.34
PALMER, ERIN          10 ND AQUASTORM      1:10.39  12              P    33.23
LUNDGREN, EMILY       10 SI SOUTH BAY AQU  1:10.87  13              P    33.04
MADDEN, REBECCA       10 SI RANCHO SAN DI  1:10.92  14              P    34.15
LI, IVY               10 PC SUNNYVALE SWI  1:11.13  15              P    33.01
HIDALGO, ELLA         10 PC ALAMEDA ISLAN  1:11.26  16              P    33.73
COOMBS, AISLINN       10 PC ELLIS AQUATIC  1:11.35  17              P    33.31
PHAM, KAITLYN         10 PC PALO ALTO STA  1:11.58  18              P    32.87
UNAS, JULIA TERESA    10 CA CANYONS AQUAT  1:11.60  19              P    34.16
ERVIN, LINDSAY        10 CA IRVINE NOVA A  1:11.65  20              P    32.73
CAMAHORT, JULIETTA    10 PC NORTH BAY AQU  1:11.73  21              P    34.33
LU, SYDNEY             9 PC PLEASANTON SE  1:11.74  22              P    33.70
CHIA, MEILING         10 PC SOUTH SAN FRA  1:12.01  23              P    33.20
PHAM, STEPHANIE       10 PC SOUTH SAN FRA  1:12.22  24              P    34.72
CROM, KATIE           10 PC LAKERIDGE SWI  1:12.41  25              P    33.89
GREENBERG, ALEXIS     10 PC TERRAPINS SWI  1:12.56  26              P    33.96
KLUBE, SOPHIE         10 PC ALAMEDA ISLAN  1:12.71  27              P    34.05
BUONO, KATELYN        10 SN SPARKS PIRANH  1:13.00  28              P    34.44
LACROIX, ALLISON      10 PC DE ANZA CUPER  1:13.19  29              P    34.90
GARCIA, JUSTINE       10 PC SANTA CLARA S  1:13.53  30              P    34.43
KERMOIAN, KELLY       10 PC WALNUT CREEK   1:14.03  31              P    33.57
WU, KAYLEE            10 CO FRONT RANGE B  1:14.10  32              P    34.59
HEDGES, ANELISE       10 CO JEFFCO HURRIC  1:14.11  33              P    35.51
WELLS, EMILY          10 SN DAVIS AQUADAR  1:14.74  34              P    34.54
SCHURICHT, BLAKELY     9 AZ UN  (AZ)       1:14.75  35              P    36.79
LEE, EMILY            10 CA ROSE BOWL AQU  1:14.84  36              P    35.22
TANG, CAITLIN         10 CA CANYONS AQUAT  1:15.00  37              P    36.66
MUNK, GRACIE          10 AZ PHOENIX SWIM   1:15.44  38              P    34.17
WALLER, JAYA          10 PC SAN BENITO AQ  1:15.52  39              P    34.79
MERAZ, ISABELLE       10 SN DAVIS AQUADAR  1:15.57  40              P    33.76
HERZOG, PARIS         10 PC PALO ALTO STA  1:16.29  41              P    34.69
TAHK, YELIN            9 PC SUNNYVALE SWI  1:16.40  42              P    36.11
GIVEN, GRACE          10 CA CLASS AQUATIC  1:16.52  43              P    34.91
GIBBONS, MARGOT        9 PC PALO ALTO STA  1:17.49  44              P    35.53

============================================================================================================================
   EVENT   45                                   WOMENS   10&UN   200 I.M.                                    EVENT   45
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:00.29
   SECTIONAL   2:07.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MINNES, ASIA          10 AZ SWIM NEPTUNE   2:19.02   1  2:16.79 F1
                                                                    F    31.07  1:04.99  1:43.63
TEKAWY, MICHELLE      10 CA ORANGE COUNTY  2:21.35   2  2:19.56 F2  P    29.91  1:05.96  1:47.69
                                                                    F    30.07  1:05.39  1:45.91
SCHAFFER, TAYLOR      10 PC PALO ALTO STA  2:25.03   3  2:23.50 F3
                                                                    F    31.44  1:09.43  1:50.39
MILLER, JOHANNA       10 CO UNIV OF DENVE  2:26.59   6  2:23.64 F4  P    33.78  1:11.78  1:53.23
                                                                    F    32.94  1:09.92  1:50.65
PHAM, AILEEN          10 CA IRVINE NOVA A  2:29.50  10  2:24.30 F5  P    32.17  1:11.62  1:54.74
                                                                    F    31.67  1:07.94  1:49.74
BEISEL, STEFFI        10 PC SANTA CLARA S  2:25.35   4  2:25.78 F6  P    31.76  1:09.31  1:52.81
                                                                    F    31.35  1:09.60  1:53.43

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   45                                   WOMENS   10&UN   200 I.M.                                    EVENT   45
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TANDINGAN, JEREMIAH L  9 PC SANTA CLARA S  2:26.17   5  2:26.36 F7  P    32.62  1:10.71  1:51.98
                                                                    F    32.74  1:10.51  1:52.40
MADDEN, REBECCA       10 SI RANCHO SAN DI  2:28.34   9  2:26.45 F8
                                                                    F    33.74  1:10.88  1:54.04
CHEN, YSABEL          10 PC SANTA CLARA S  2:26.77   7  2:27.13 F9  P    32.30  1:09.49  1:52.77
                                                                    F    32.78  1:10.19  1:53.65
LUNDGREN, EMILY       10 SI SOUTH BAY AQU  2:27.63   8  2:32.02 F
                                                                    F    33.66  1:12.03  1:58.18

MINNES, ASIA          10 AZ SWIM NEPTUNE   2:19.02   1
TEKAWY, MICHELLE      10 CA ORANGE COUNTY  2:21.35   2              P    29.91  1:05.96  1:47.69
SCHAFFER, TAYLOR      10 PC PALO ALTO STA  2:25.03   3
BEISEL, STEFFI        10 PC SANTA CLARA S  2:25.35   4              P    31.76  1:09.31  1:52.81
TANDINGAN, JEREMIAH L  9 PC SANTA CLARA S  2:26.17   5              P    32.62  1:10.71  1:51.98
MILLER, JOHANNA       10 CO UNIV OF DENVE  2:26.59   6              P    33.78  1:11.78  1:53.23
CHEN, YSABEL          10 PC SANTA CLARA S  2:26.77   7              P    32.30  1:09.49  1:52.77
LUNDGREN, EMILY       10 SI SOUTH BAY AQU  2:27.63   8
MADDEN, REBECCA       10 SI RANCHO SAN DI  2:28.34   9
PHAM, AILEEN          10 CA IRVINE NOVA A  2:29.50  10              P    32.17  1:11.62  1:54.74
TUGGLE, CLAIRE         9 CC YMSC           2:29.53  11
LI, IVY               10 PC SUNNYVALE SWI  2:30.04  12              P    32.71  1:11.06  1:55.89
WINTER, KAILYN        10 PC CABRILLO THRE  2:30.88  13              P    31.42  1:10.82  1:57.16
LESSING, KARLA        10 CO BOULDER SWIMM  2:33.82  14              P    34.04  1:16.37  2:00.52
TANJUAKIO, JENIKA     10 PC ELLIS AQUATIC  2:34.62  15              P    32.65  1:12.93  1:59.00
BREHM, GRACIE         10 CA IRVINE NOVA A  2:34.73  16              P    34.59  1:12.28  1:58.69
TURNER, SYDNEY        10 SN ARDEN HILLS S  2:34.76  17              P    32.14  1:12.25  1:58.91
CROM, KATIE           10 PC LAKERIDGE SWI  2:35.09  18              P    32.98  1:13.67  2:01.30
CAMAHORT, JULIETTA    10 PC NORTH BAY AQU  2:35.24  19
PHAM, KAITLYN         10 PC PALO ALTO STA  2:35.35  21              P    33.85  1:13.06  2:00.90
UNAS, JULIA TERESA    10 CA CANYONS AQUAT  2:35.35  20              P    33.53  1:13.15  1:58.06
LU, SYDNEY             9 PC PLEASANTON SE  2:35.37  22
RAUT, GAYATRI         10 PC SANTA CLARA S  2:37.01  23              P    32.85  1:14.17  2:02.15
BUONO, KATELYN        10 SN SPARKS PIRANH  2:37.25  24              P    35.15  1:12.90  2:03.06
PHAM, STEPHANIE       10 PC SOUTH SAN FRA  2:37.71  25              P    34.20  1:13.72  2:00.41
SCAFETTA, ASHLEY      10 PC UN  (PC)       2:37.80  26              P    36.65  1:16.56  2:01.93
MUNK, GRACIE          10 AZ PHOENIX SWIM   2:38.06  27              P    35.29  1:15.36  2:03.20
CASTILLO, PAOLA       10 SI SOUTH BAY AQU  2:38.34  28              P    33.08  1:15.86  2:03.10
WU, KAYLEE            10 CO FRONT RANGE B  2:38.41  29              P    36.98  1:16.35  2:03.83
LINGHAM, LINDSEY      10 SI FSS TRITONS    2:38.50  30              P    36.65  1:18.04  2:01.82
PUGAR, MELODIE        10 CA IRVINE NOVA A  2:38.54  31              P    35.56  1:16.69  2:02.63
TANG, CAITLIN         10 CA CANYONS AQUAT  2:38.65  32              P    33.65  1:18.63  2:02.92
GARCIA, JUSTINE       10 PC SANTA CLARA S  2:38.90  33              P    35.49  1:15.89  2:03.48
SCHURICHT, BLAKELY     9 AZ UN  (AZ)       2:38.94  34              P    36.10  1:18.38  2:04.46
GREENBERG, ALEXIS     10 PC TERRAPINS SWI  2:39.18  35
CASTLES, EMILY         9 SN DAVIS AQUADAR  2:39.27  36              P    35.20  1:15.26  2:03.43
HOEFER, HALEY         10 PC CABRILLO THRE  2:39.64  37              P    34.78  1:19.15  2:02.43
BAYER, BIANCA         10 PC MARIN PIRATES  2:40.42  38              P    35.61  1:16.08  2:05.39
RUSK, MIA             10 PC ORINDA AQUATI  2:40.67  39              P    35.60  1:17.71  2:04.20
HEDGES, ANELISE       10 CO JEFFCO HURRIC  2:41.23  40              P    37.41  1:17.70  2:04.26
BROWN, LILAH          10 NM SWIM RIO RANC  2:41.43  41              P    34.57  1:14.68  2:02.60
MORGAN, JORDAN        10 PC SANTA CLARA S  2:41.48  42              P    33.55  1:17.10  2:02.58
MALIK, ARUSHI         10 PC SANTA CLARA S  2:41.66  43              P    36.20  1:17.73  2:05.89
MILLER, ELIZABETH     10 CA ROSE BOWL AQU  2:41.93  44              P    35.72  1:15.23  2:06.36
KIM, OLIVIA           10 PC PLEASANTON SE  2:42.06  45              P    35.30  1:17.06  2:05.69
SETO, VALERIE         10 SI RANCHO SAN DI  2:42.08  46              P    35.27  1:16.73  2:06.54
SWIFT, GILLIAN        10 SI MAGADALENA EC  2:42.46  47              P    35.38  1:16.71  2:06.03

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   45                                   WOMENS   10&UN   200 I.M.                                    EVENT   45
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WOZNIAK, DARIA        10 UT KYAT           2:42.84  48              P    34.68  1:17.24  2:04.51
FONG, JENNIFER        10 PC MONTCLAIR SWI  2:43.09  49              P    34.52  1:13.99  2:05.66
TAYJASANANT, PAILYN A 10 CA CLASS AQUATIC  2:43.19  50              P    35.78  1:19.06  2:06.53
LIN, SYDNEY            9 CA IRVINE NOVA A  2:43.84  51              P    34.07  1:16.31  2:07.28
BISH, ANDREA          10 CA SANTA BARBARA  2:44.02  52              P    36.84  1:16.63  2:05.75
HERZOG, PARIS         10 PC PALO ALTO STA  2:44.06  53              P    36.23  1:19.45  2:05.03
FRANK, TANIA          10 PC SANTA CLARA S  2:44.82  54              P    37.43  1:21.11  2:08.48
KUSUMA, ALLYSON       10 CA IRVINE NOVA A  2:45.14  55              P    35.84  1:18.29  2:07.59
LEE, EMILY            10 CA ROSE BOWL AQU  2:45.72  56              P    34.69  1:19.72  2:06.57
GIVEN, GRACE          10 CA CLASS AQUATIC   DQUED                   P    36.24  1:17.80  2:06.65

============================================================================================================================
   EVENT  109                                   WOMENS   10&UN   200 M. R.                                   EVENT  109
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  10&UN       10 PC PALO ALTO STA               2:05.30   1      33.46  1:06.26  1:37.91
         HERZOG, PARIS       10
         SCHAFFER, TAYLOR    10
         GIBBONS, MARGOT      9
         PHAM, KAITLYN       10
NOVA,  A  10&UN       10 CA IRVINE NOVA A               2:05.52   2      32.26  1:07.53  1:38.41
         PHAM, AILEEN        10
         PUGAR, MELODIE      10
         NGUYEN, CAROLYN      9
         ERVIN, LINDSAY      10
SCSC,  A  10&UN       10 PC SANTA CLARA S               2:06.90   3      32.23  1:06.91  1:37.87
         BEISEL, STEFFI      10
         TANDINGAN, JEREMIAH  9
         SIFFERMAN, STEPHANIE 9
         FRANK, TANIA        10
SBA,  A  10&UN        10 SI SOUTH BAY AQU               2:09.96   4      33.90  1:09.43  1:41.05
         LUNDGREN, EMILY     10
         HAGEWOOD, CECILIA   10
         CASTILLO, PAOLA     10
         MARTHA, ARANZA      10
SCSC,  B  10&UN       10 PC SANTA CLARA S               2:11.02   5      33.51  1:09.34  1:41.11
         MECK, KATHERINE      9
         MORGAN, JORDAN      10
         RAUT, GAYATRI       10
         MALIK, ARUSHI       10
QSS,  A  10&UN        10 PC QUICKSILVER S               2:11.25   6      38.66  1:10.58  1:41.87
         MEYER, RACHEL       10
         SMITH, SKYLER       10
         GULVADY, LEENA      10
         LIVINGSTON, BROOKE  10
AIA,  A  10&UN        10 PC ALAMEDA ISLAN               2:12.01   7      33.06  1:10.54  1:42.49
         HIDALGO, ELLA       10
         KLUBE, SOPHIE       10
         BOLES, HANNAH       10
         WASSON, GRACE       10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  109                                   WOMENS   10&UN   200 M. R.                                   EVENT  109
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DAV,  A  10&UN        10 SN DAVIS AQUADAR               2:13.56   8      33.36  1:12.08  1:46.02
         MERAZ, ISABELLE     10
         TOWNSEND, FAITH     10
         CASTLES, EMILY       9
         WELLS, EMILY        10
ROSE,  A  10&UN       10 CA ROSE BOWL AQU               2:13.92   9      35.35  1:13.43  1:44.30
         GONZALES, ISABELLA  10
         LEE, EMILY          10
         SYRKIN, ALEX        10
         MILLER, ELIZABETH   10
SUNN,  A  10&UN       10 PC SUNNYVALE SWI               2:14.94  10      34.07  1:10.22  1:44.18
         TAHK, YELIN          9
         LI, IVY             10
         ZHU, ANGELINE        9
         AGARWAL, ASHA        9
PEAK,  A  10-UN       10 PC PEAK SWIMMING               2:15.73          35.95  1:13.91  1:46.98
         YEH, ANOUK          10
         GARCIA, ANNIKA      10
         BALBUENA, LUNA       9
         RUMZIE, CLAIRE      10
SCSC,  C  10&UN       10 PC SANTA CLARA S               2:16.59          34.80  1:14.09  1:45.86
         KRIVOKAPIC-ZHOU, ADR10
         GARCIA, JUSTINE     10
         CHEN, YSABEL        10
         MCGEE, BRYNN         9
PASA,  C  10&UN       10 PC PALO ALTO STA               2:17.14          36.75  1:14.93  1:47.13
         KAMBHAM, ANJALI     10
         MEADORS, SOPHIA     10
         CHEN, ANNALIESE     10
         MEHTA, AASTHA       10
RSD,  A  10&UN        10 SI RANCHO SAN DI               2:17.45          34.32  1:11.44  1:45.77
         MADDEN, REBECCA     10
         SIHOTA, AMEETA      10
         SETO, VALERIE       10
         SCHMIDT, REVERE      9
DACA,  A  10&UN       10 PC DE ANZA CUPER               2:17.77          34.66  1:12.21  1:47.32
         LACROIX, ALLISON    10
         KUEHN, LINDSEY      10
         CAPLENER, TAYLOR    10
         IYENGAR, VIBHA      10
OCW,  A  10&UN        10 CA ORANGE COUNTY               2:18.06          37.37  1:15.28  1:43.61
         MILLER, HANNAH       9
         LEVINE, MIRABELLA    9
         TEKAWY, MICHELLE    10
         DUNCAN, ALEXIA       8
DAV,  B  10&UN        10 SN DAVIS AQUADAR               2:18.35          33.51  1:13.59  1:47.66
         DAHLGREN, ERIKA     10
         CARIOU-GOMEZ, CELIA 10
         VAN DE HEETKAMP, MIA10
         PRUSSEL, EMILY      10
PLS,  A  10-UN        10 PC PLEASANTON SE               2:18.78          35.80  1:13.13  1:48.05
         BROWN, FARRAH       10
         LU, SYDNEY           9
         KIM, OLIVIA         10
         JHONG, LAUREN       10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  109                                   WOMENS   10&UN   200 M. R.                                   EVENT  109
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AH,  A  10&UN         10 SN ARDEN HILLS S               2:19.01          35.89  1:12.35  1:48.64
         GRINO, NINA         10
         TURNER, SYDNEY      10
         FLORES, EMILIA       9
         HUANG, LUCY          9
CCA,  A  10&UN        10 SN CALIFORNIA CA               2:21.95          34.53  1:15.39  1:52.12
         AMANNA, KARLY       10
         LA MADRID, ELLICIA  10
         STROHM, MALOU       10
         TOPP, MAKENNA        9
BLDR,  A  10&UN       10 CO BOULDER SWIMM                DQUED           35.26  1:14.91  1:48.69
         DIFRONZO, PAIGE     10
         LESSING, KARLA      10
         GASPAR, SOFIA       10
         MCDONALD, KAYLEE     8
PASA,  B  10&UN       10 PC PALO ALTO STA                DQUED           36.14  1:13.82  1:47.59
         WATSON, SOPHIE       9
         XIONG, ALISHA       10
         J-CHENG, AUDREY      9
         HSIEH, CATHERINE    10

============================================================================================================================
   EVENT  149                                   WOMENS   10&UN   200 F. R.                                   EVENT  149
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  A  10&UN       10 PC SANTA CLARA S               1:52.30   1      27.09    56.30  1:24.54
         TANDINGAN, JEREMIAH  9
         CHEN, YSABEL        10
         RAUT, GAYATRI       10
         BEISEL, STEFFI      10
PASA,  A  10&UN       10 PC PALO ALTO STA               1:52.75   2      29.29    58.01  1:25.28
         GIBBONS, MARGOT      9
         HSIEH, CATHERINE    10
         SCHAFFER, TAYLOR    10
         PHAM, KAITLYN       10
NOVA,  A  10&UN       10 CA IRVINE NOVA A               1:53.42   3      28.05    56.76  1:25.32
         ERVIN, LINDSAY      10
         NGUYEN, CAROLYN      9
         PHAM, AILEEN        10
         PUGAR, MELODIE      10
SBA,  A  10&UN        10 SI SOUTH BAY AQU               1:56.10   4      29.31    58.25  1:27.07
         MARTHA, ARANZA      10
         HAGEWOOD, CECILIA   10
         CASTILLO, PAOLA     10
         LUNDGREN, EMILY     10
DAV,  A  10&UN        10 SN DAVIS AQUADAR               1:57.64   5      30.00    58.82  1:29.38
         PRUSSEL, EMILY      10
         MERAZ, ISABELLE     10
         CASTLES, EMILY       9
         WELLS, EMILY        10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  149                                   WOMENS   10&UN   200 F. R.                                   EVENT  149
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SUNN,  A  10&UN       10 PC SUNNYVALE SWI               1:58.67   6      27.81    57.96  1:28.48
         LI, IVY             10
         TAHK, YELIN          9
         AGARWAL, ASHA        9
         ZHU, ANGELINE        9
AIA,  A  10&UN        10 PC ALAMEDA ISLAN               1:59.65   7      29.37    59.33  1:30.72
         BOLES, HANNAH       10
         KLUBE, SOPHIE       10
         WASSON, GRACE       10
         HIDALGO, ELLA       10
SCSC,  B  10&UN       10 PC SANTA CLARA S               1:59.97   8      30.87    59.97  1:29.08
         MECK, KATHERINE      9
         GARCIA, JUSTINE     10
         MORGAN, JORDAN      10
         SIFFERMAN, STEPHANIE 9
PASA,  B  10&UN       10 PC PALO ALTO STA               2:00.75   9      29.72  1:00.50  1:30.73
         J-CHENG, AUDREY      9
         XIONG, ALISHA       10
         MEHTA, AASTHA       10
         MALLERY, KATE       10
ROSE,  A  10&UN       10 CA ROSE BOWL AQU               2:01.03  10      32.72  1:03.07  1:32.54
         GONZALES, ISABELLA  10
         LEE, EMILY          10
         MILLER, ELIZABETH   10
         SYRKIN, ALEX        10
PLS,  A  10-UN        10 PC PLEASANTON SE               2:01.22          29.94  1:00.36  1:29.70
         KIM, OLIVIA         10
         JHONG, LAUREN       10
         LU, SYDNEY           9
         BROWN, FARRAH       10
AH,  A  10&UN         10 SN ARDEN HILLS S               2:02.04          30.43    58.97  1:29.28
         HUANG, LUCY          9
         TURNER, SYDNEY      10
         GRINO, NINA         10
         FLORES, EMILIA       9
QSS,  A  10&UN        10 PC QUICKSILVER S               2:02.78          30.50  1:02.60  1:32.79
         LIVINGSTON, BROOKE  10
         ALLIGOOD, CHRISTINA 10
         MEYER, RACHEL       10
         SMITH, SKYLER       10
DACA,  A  10&UN       10 PC DE ANZA CUPER               2:05.17          31.98  1:03.17  1:35.23
         CAPLENER, TAYLOR    10
         KUEHN, LINDSEY      10
         IYENGAR, VIBHA      10
         LACROIX, ALLISON    10
DAV,  B  10&UN        10 SN DAVIS AQUADAR               2:06.09          31.51  1:02.80  1:34.46
         CARIOU-GOMEZ, CELIA 10
         CHAN, KAYLA         10
         DEQUINE, SANNE      10
         DAHLGREN, ERIKA     10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  127                                   WOMENS   11-12   50 FREE                                     EVENT  127
============================================================================================================================
    NATIONAL     22.89
   SECTIONAL     24.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CLARK, CHLOE          12 SN UN  (SN)         24.30   1    23.90 F1
OLIVA, NICOLE         12 PC SANTA CLARA S    24.80   3    24.52 F2
ECKEL, CAROLINE       12 PC PLEASANTON SE    24.75   2    24.65 F3
WITTING, JULIANA      12 CA ORANGE COUNTY    25.04   4    24.69 F4
GHARBAOUI, LEANNA     12 SI PACIFIC SWIM     25.36   8    24.76 F5
MAILE, SEFILINA       12 NM BARRACUDA SWI    25.20   6    24.82 F6
HECKMAN, MIRANDA      12 PC PLEASANTON SE    25.08   5    25.03 F7
SUEN, CLAIRE          12 PC PLEASANTON SE    25.23   7    25.15 F8
DABNEY, TORI          12 AZ EDAC             25.45  10    25.30 F9
FERNANDEZ, MALIA      12 PC ELLIS AQUATIC    25.38   9    25.38 F

CLARK, CHLOE          12 SN UN  (SN)         24.30   1
ECKEL, CAROLINE       12 PC PLEASANTON SE    24.75   2
OLIVA, NICOLE         12 PC SANTA CLARA S    24.80   3
WITTING, JULIANA      12 CA ORANGE COUNTY    25.04   4
HECKMAN, MIRANDA      12 PC PLEASANTON SE    25.08   5
MAILE, SEFILINA       12 NM BARRACUDA SWI    25.20   6
SUEN, CLAIRE          12 PC PLEASANTON SE    25.23   7
GHARBAOUI, LEANNA     12 SI PACIFIC SWIM     25.36   8
FERNANDEZ, MALIA      12 PC ELLIS AQUATIC    25.38   9
DABNEY, TORI          12 AZ EDAC             25.45  10
SCHAFFER, BROOKE      12 PC PALO ALTO STA    25.46  11
JOHNSON, ASHA         12 PC OAKLAND UNDER    25.51  12
CHEUNG, JULINNA       12 PC USF KORET YOU    25.72  13
PEREYRA, ADRIANNA     12 PC RENO AQUATIC     25.78  14
LE, TINA              12 PC SANTA CLARA S    25.86  15
HAMILTON, SARAH       12 PC TERRAPINS SWI    25.89  16
HILL, HOPE            12 CA CANYONS AQUAT    25.93  17
NATALE, JULIANNA      12 SI RANCHO SAN DI    26.01  18
WILLIAMS, GRACE       12 CC INDIAN WELLS     26.05  19
TURNER, LINDSEY       12 SI NORTH COAST A    26.07  20
CRAFT-WILLIAMS, KAYLA 12 PC OAKLAND UNDER    26.09  22
MAXWELL, CLAIRE       12 PC ORINDA AQUATI    26.09  21
SNYDER, SARAH         12 PC PALO ALTO STA    26.10  23
SILAS, SYDNIE         12 CA CANYONS AQUAT    26.13  24
KWAN, JULIE           12 PC NEPTUNE SWIMM    26.17  25
CLARIDGE, EMILY       12 PC PLEASANTON SE    26.18  27
DUNDAS, NICOLE        12 PC PALO ALTO STA    26.18  26
LEE, MACKENZIE        11 PC PLEASANTON SE    26.22  30
MASLOG, NICOLE        12 CA LA MIRADA ARM    26.22  29
PINEDA, KEIANNA       12 SN DAVIS AQUADAR    26.22  28
TSENG, MIKAYLA        12 PC SANTA CLARA S    26.23  31
WYLIE, ISABELLA       12 AZ SCOTTSDALE AQ    26.30  32
FERAN, SHANNON        12 CO FRONT RANGE B    26.35  33
PANOPIO, KAITLYN      12 PC THE OLYMPIC C    26.36  34
LEMMON, BAILEY        12 PC CABRILLO THRE    26.37  35
SCHMIDT, LINDSAY      12 PC DE ANZA CUPER    26.38  36
FENG, ASHLEY          12 PC DE ANZA CUPER    26.41  37
HARTER, AMY           12 SN CHICO AQUA-JE    26.45  38
DEGN, MACKENZIE       12 CA IRVINE NOVA A    26.46  39
PALMER, CARLY         12 ND AQUASTORM        26.50  40

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  127                                   WOMENS   11-12   50 FREE                                     EVENT  127
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ALICEA-JORGENSEN, TAY 11 AZ TUCSON FORD D    26.51  42
HARRIS, SYDNEY        11 PC PALO ALTO STA    26.51  41
GREENBERG, OLIVIA     12 PC NORTH BAY AQU    26.53  43
PARKER, HEDDY         12 PC THE OLYMPIC C    26.55  44
ONGACO, ALISSA        12 SN CALIFORNIA CA    26.68  45
SANDERSON, SAMANTHA   12 UT COTTONWOOD HE    26.73  46
JOSEPH, LENA          12 PC PALO ALTO STA    26.83  48
ZHENG, ANNA           12 PC CROW CANYON C    26.83  47
VILLALUNA, KALISSA    11 CA ROSE BOWL AQU    26.84  49
ARRINGTON, HALEY      12 PC PALO ALTO STA    26.92  50
DIALLO, SELLY         12 PC SEASIDE AQUAT    26.94  51
CAVAZOS, AMANDA       12 PC SEASIDE AQUAT    27.05  52
DAVID, ABBY           11 SN SOLANO AQUATI    27.17  54
KRIEG, RILIE          12 PC LADERA OAKS      27.17  53
ROMERO, SOPHIA        12 CO FRONT RANGE B    27.27  55
FROERER, LAUREN       12 CA CANYONS AQUAT    27.35  56
CRITZER, NICOLE       12 PC MORGAN HILL S    27.56  57

============================================================================================================================
   EVENT   51                                   WOMENS   11-12   100 FREE                                    EVENT   51
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.69
   SECTIONAL     52.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CLARK, CHLOE          12 SN UN  (SN)         53.03   1    51.78 F1  P    25.50
                                                                    F    25.04
ECKEL, CAROLINE       12 PC PLEASANTON SE    53.68   2    53.38 F2  P    25.73
                                                                    F    25.42
TOPP, DAKOTA          12 SN CALIFORNIA CA    54.18   4    53.39 F3  P    25.93
                                                                    F    25.62
GHARBAOUI, LEANNA     12 SI PACIFIC SWIM     53.95   3    53.77 F4  P    25.77
                                                                    F    25.61
SUEN, CLAIRE          12 PC PLEASANTON SE    54.58   5    54.47 F5  P    26.21
                                                                    F    25.98
HECKMAN, MIRANDA      12 PC PLEASANTON SE    54.80   6    54.87 F6  P    26.56
                                                                    F    26.61
SCHMIDT, LINDSAY      12 PC DE ANZA CUPER    55.77   8    54.92 F7  P    26.76
                                                                    F    26.37
FERNANDEZ, MALIA      12 PC ELLIS AQUATIC    55.10   7    55.26 F8  P    25.96
                                                                    F    26.36
WESSELHOFF, BROOKELYN 12 CA CANYONS AQUAT    56.06  10    55.39 F9  P    26.85
                                                                    F    26.77
NATALE, JULIANNA      12 SI RANCHO SAN DI    56.04   9    56.47 F   P    26.50
                                                                    F    27.06

CLARK, CHLOE          12 SN UN  (SN)         53.03   1              P    25.50
ECKEL, CAROLINE       12 PC PLEASANTON SE    53.68   2              P    25.73
GHARBAOUI, LEANNA     12 SI PACIFIC SWIM     53.95   3              P    25.77
TOPP, DAKOTA          12 SN CALIFORNIA CA    54.18   4              P    25.93
SUEN, CLAIRE          12 PC PLEASANTON SE    54.58   5              P    26.21
HECKMAN, MIRANDA      12 PC PLEASANTON SE    54.80   6              P    26.56
FERNANDEZ, MALIA      12 PC ELLIS AQUATIC    55.10   7              P    25.96
SCHMIDT, LINDSAY      12 PC DE ANZA CUPER    55.77   8              P    26.76
NATALE, JULIANNA      12 SI RANCHO SAN DI    56.04   9              P    26.50

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   51                                   WOMENS   11-12   100 FREE                                    EVENT   51
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WESSELHOFF, BROOKELYN 12 CA CANYONS AQUAT    56.06  10              P    26.85
LE, TINA              12 PC SANTA CLARA S    56.10  11              P    26.96
WITTING, JULIANA      12 CA ORANGE COUNTY    56.21  12              P    26.63
TURNER, LINDSEY       12 SI NORTH COAST A    56.33  13              P    26.99
MAXWELL, CLAIRE       12 PC ORINDA AQUATI    56.45  14              P    27.47
BELLER, ELISE         12 UT PARK CITY SWI    56.49  15              P    27.38
KURAMOTO, REI         12 PC PALO ALTO STA    56.51  16              P    27.35
WATSON, ALYSSA        11 CA IRVINE NOVA A    56.57  17              P    27.08
HILL, HOPE            12 CA CANYONS AQUAT    56.66  18              P    27.30
WILLIAMS, GRACE       12 CC INDIAN WELLS     56.68  19              P    27.06
YASKO, CARLY          12 CA IRVINE NOVA A    56.79  20              P    27.62
HSIEH, AMANDA         12 CA IRVINE NOVA A    56.85  21              P    27.37
PEREYRA, ADRIANNA     12 PC RENO AQUATIC     56.92  22              P    27.46
HAMILTON, SARAH       12 PC TERRAPINS SWI    56.96  24              P    26.77
WYLIE, ISABELLA       12 AZ SCOTTSDALE AQ    56.96  23              P    27.39
DABNEY, TORI          12 AZ EDAC             56.97  25              P    27.43
JOHNSON, ASHA         12 PC OAKLAND UNDER    57.06  26              P    27.28
CRAFT-WILLIAMS, KAYLA 12 PC OAKLAND UNDER    57.09  27              P    26.82
MASLOG, NICOLE        12 CA LA MIRADA ARM    57.10  29              P    27.36
REN, LINDSEY          12 SI RANCHO SAN DI    57.10  28              P    27.43
TSENG, MIKAYLA        12 PC SANTA CLARA S    57.17  30              P    27.94
SNYDER, SARAH         12 PC PALO ALTO STA    57.25  31              P    27.14
ARRINGTON, HALEY      12 PC PALO ALTO STA    57.29  32              P    27.53
DUNDAS, NICOLE        12 PC PALO ALTO STA    57.33  33              P    27.69
SANDERSON, SAMANTHA   12 UT COTTONWOOD HE    57.38  34              P    27.37
PETERSON, MORGAN      12 SI COLLEGE AREA     57.48  35              P    28.00
SCHAFFER, BROOKE      12 PC PALO ALTO STA    57.51  36              P    27.23
LENZKES, MEGAN        12 SI COLLEGE AREA     57.52  37              P    27.97
CHEUNG, JULINNA       12 PC USF KORET YOU    57.54  38              P    26.97
PINEDA, KEIANNA       12 SN DAVIS AQUADAR    57.59  39              P    27.34
KANEMITSU, CAITLYN    12 CA LA MIRADA ARM    57.60  40              P    27.98
HILDERBRAND, NATALIE  12 PC PALO ALTO STA    57.61  41              P    27.79
ZHENG, ANNA           12 PC CROW CANYON C    57.64  42              P    27.66
DEGN, MACKENZIE       12 CA IRVINE NOVA A    57.74  43              P    27.54
HARTER, AMY           12 SN CHICO AQUA-JE    57.79  44              P    27.37
MOULTRIE, TAYLOR      11 SI COLLEGE AREA     57.83  45              P    27.91
FERAN, SHANNON        12 CO FRONT RANGE B    57.88  47              P    27.78
WHITTINGTON, ABIGAIL  12 UT COTTONWOOD HE    57.88  46              P    28.13
SILAS, SYDNIE         12 CA CANYONS AQUAT    57.92  48              P    27.93
GREENBERG, OLIVIA     12 PC NORTH BAY AQU    57.94  49              P    27.93
HARRIS, SYDNEY        11 PC PALO ALTO STA    57.96  50              P    27.48
CLARIDGE, EMILY       12 PC PLEASANTON SE    57.97  51              P    27.93
CARTER, DANIELLE      12 PC SANTA CLARA S    58.02  52              P    28.12
DIALLO, SELLY         12 PC SEASIDE AQUAT    58.03  53              P    27.90
CRITZER, NICOLE       12 PC MORGAN HILL S    58.05  54              P    27.68
LOCALA, NAOMI         11 PC UN  (PC)         58.08  55              P    27.95
FENG, ASHLEY          12 PC DE ANZA CUPER    58.13  56              P    27.47
GAMBETTA, PAIGE       12 PC PALO ALTO STA    58.14  57              P    27.83
TSAI, CASEY           12 PC UN  (PC)         58.15  58              P    28.32
JOSEPH, LENA          12 PC PALO ALTO STA    58.16  60              P    27.86
RYOO, KELLY           12 PC DE ANZA CUPER    58.16  59              P    28.08
KRIEG, RILIE          12 PC LADERA OAKS      58.17  61              P    28.02
PALMER, CARLY         12 ND AQUASTORM        58.20  62              P    27.31
MA, ASHLEY            12 PC SANTA CLARA S    58.24  63              P    28.16
ONGACO, ALISSA        12 SN CALIFORNIA CA    58.35  64              P    27.76
CHAVEZ, HALEE         12 PC GILROY GATORS    58.37  65              P    27.57

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   51                                   WOMENS   11-12   100 FREE                                    EVENT   51
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FROERER, LAUREN       12 CA CANYONS AQUAT    58.52  66              P    28.14
ROSS, CAMILLE         12 CA ORANGE COUNTY    58.61  67              P    27.68
LIGHTSTONE, THALIA    12 PC MISSION SAN J    58.78  68              P    28.03
BLACK, KYRA           12 PC PLEASANTON SE    58.79  69              P    28.20
PARKER, HEDDY         12 PC THE OLYMPIC C    58.98  70              P    28.37
HITCHCOCK, GRACE      12 CA ROSE BOWL AQU    59.42  71              P    28.21
DAVID, ABBY           11 SN SOLANO AQUATI    59.52  72              P    28.92

============================================================================================================================
   EVENT    5                                   WOMENS   11-12   200 FREE                                    EVENT    5
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:47.19
   SECTIONAL   1:54.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TOPP, DAKOTA          12 SN CALIFORNIA CA  1:55.82   1  1:54.30 F1  P    26.88    56.73  1:26.50
                                                                    F    26.71    55.45  1:24.96
HECKMAN, MIRANDA      12 PC PLEASANTON SE  1:59.33   3  1:57.95 F2  P    27.73    58.02  1:29.42
                                                                    F    27.45    57.32  1:28.02
MAILE, SEFILINA       12 NM BARRACUDA SWI  2:01.48   7  1:58.30 F3  P    27.13    57.34  1:29.42
                                                                    F    27.57    57.67  1:28.55
SUEN, CLAIRE          12 PC PLEASANTON SE  1:59.95   4  1:58.87 F4  P    27.27    57.04  1:28.24
                                                                    F    27.15    57.24  1:28.17
SCHMIDT, LINDSAY      12 PC DE ANZA CUPER  2:00.29   5  1:59.75 F5  P    27.91    58.55  1:29.87
                                                                    F    27.94    58.31  1:29.55
HSIEH, AMANDA         12 CA IRVINE NOVA A  2:01.79   8  1:59.82 F6  P    27.95    58.68  1:30.38
                                                                    F    27.69    58.35  1:29.41
BELLER, ELISE         12 UT PARK CITY SWI  2:02.10  10  2:00.29 F7  P    28.34    59.49  1:30.89
                                                                    F    28.18    59.19  1:30.12
KANEMITSU, CAITLYN    12 CA LA MIRADA ARM  2:02.06   9  2:00.33 F8  P    28.45    59.61  1:31.49
                                                                    F    27.98    58.84  1:29.85
LESSING, AMELIE       12 CO BOULDER SWIMM  1:59.00   2  2:00.57 F9  P    27.63    58.22  1:29.12
                                                                    F    27.74    58.09  1:29.93
REN, LINDSEY          12 SI RANCHO SAN DI  2:00.60   6  2:01.39 F   P    28.10    58.06  1:29.52
                                                                    F    27.71    58.08  1:29.83

TOPP, DAKOTA          12 SN CALIFORNIA CA  1:55.82   1              P    26.88    56.73  1:26.50
LESSING, AMELIE       12 CO BOULDER SWIMM  1:59.00   2              P    27.63    58.22  1:29.12
HECKMAN, MIRANDA      12 PC PLEASANTON SE  1:59.33   3              P    27.73    58.02  1:29.42
SUEN, CLAIRE          12 PC PLEASANTON SE  1:59.95   4              P    27.27    57.04  1:28.24
SCHMIDT, LINDSAY      12 PC DE ANZA CUPER  2:00.29   5              P    27.91    58.55  1:29.87
REN, LINDSEY          12 SI RANCHO SAN DI  2:00.60   6              P    28.10    58.06  1:29.52
MAILE, SEFILINA       12 NM BARRACUDA SWI  2:01.48   7              P    27.13    57.34  1:29.42
HSIEH, AMANDA         12 CA IRVINE NOVA A  2:01.79   8              P    27.95    58.68  1:30.38
KANEMITSU, CAITLYN    12 CA LA MIRADA ARM  2:02.06   9              P    28.45    59.61  1:31.49
BELLER, ELISE         12 UT PARK CITY SWI  2:02.10  10              P    28.34    59.49  1:30.89
LE, TINA              12 PC SANTA CLARA S  2:02.28  11              P    28.12    59.05  1:31.05
GHARBAOUI, LEANNA     12 SI PACIFIC SWIM   2:02.45  12              P    27.75    58.67  1:30.47
KAPPHAHN, SAMANTHA    12 SN UN  (SN)       2:02.46  13              P    28.29    59.32  1:31.14
WATSON, ALYSSA        11 CA IRVINE NOVA A  2:02.51  14              P    28.22    59.27  1:31.13
TURNER, LINDSEY       12 SI NORTH COAST A  2:02.93  15              P    28.88  1:00.52  1:32.16
KURAMOTO, REI         12 PC PALO ALTO STA  2:03.32  16              P    28.43    59.77  1:31.69
HILL, HOPE            12 CA CANYONS AQUAT  2:03.78  17              P    28.57  1:00.14  1:32.20
SCHAFFER, BROOKE      12 PC PALO ALTO STA  2:03.85  18              P    28.26    59.63  1:32.02
JOSEPH, LENA          12 PC PALO ALTO STA  2:04.25  19              P    27.75    58.60  1:31.26

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    5                                   WOMENS   11-12   200 FREE                                    EVENT    5
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CARTER, DANIELLE      12 PC SANTA CLARA S  2:04.30  20              P    28.47  1:00.07  1:32.24
YASKO, CARLY          12 CA IRVINE NOVA A  2:04.31  21              P    28.94  1:00.65  1:33.25
SEIGAL, MIKAYLA       12 CO BOULDER SWIMM  2:04.46  22              P    28.20    59.55  1:32.39
ARZAVE, JULISSA       12 SI SOUTH BAY AQU  2:05.17  23              P    28.18  1:00.02  1:32.95
LENZKES, MEGAN        12 SI COLLEGE AREA   2:05.20  24              P    29.08  1:00.65  1:33.13
GAMBETTA, PAIGE       12 PC PALO ALTO STA  2:05.23  25              P    28.71  1:01.10  1:33.91
TSAI, CASEY           12 PC UN  (PC)       2:05.31  26              P    29.35  1:00.98  1:33.02
FROERER, LAUREN       12 CA CANYONS AQUAT  2:05.42  27              P    28.30  1:00.20  1:33.45
HARRIS, SYDNEY        11 PC PALO ALTO STA  2:05.43  28              P    29.01  1:01.31  1:34.09
NAJERA, KAREN         12 SI SOUTH BAY AQU  2:05.51  29              P    28.06    59.52  1:32.67
DUNDAS, NICOLE        12 PC PALO ALTO STA  2:05.53  30              P    29.48  1:02.09  1:34.41
MIN, KAITLIN          12 CA ROSE BOWL AQU  2:05.70  31              P    28.19    59.86  1:32.73
ARRINGTON, HALEY      12 PC PALO ALTO STA  2:05.85  33              P    29.57  1:01.76  1:34.01
WHITTINGTON, ABIGAIL  12 UT COTTONWOOD HE  2:05.85  32              P    29.17  1:01.34  1:33.98
LIGHTSTONE, THALIA    12 PC MISSION SAN J  2:05.97  34              P    30.35  1:03.07  1:34.35
HILDERBRAND, NATALIE  12 PC PALO ALTO STA  2:06.09  35              P    28.58  1:00.98  1:33.88
CLARIDGE, EMILY       12 PC PLEASANTON SE  2:06.28  36              P    28.95  1:00.83  1:33.81
HITCHCOCK, GRACE      12 CA ROSE BOWL AQU  2:06.35  37              P    28.73  1:00.67  1:33.50
MASLOG, NICOLE        12 CA LA MIRADA ARM  2:06.45  38              P    29.49  1:01.68  1:34.52
FERAN, SHANNON        12 CO FRONT RANGE B  2:06.47  39              P    28.72  1:01.02  1:34.24
YONGYUTH, BIANKA      11 PC SANTA CLARA S  2:06.60  40              P    29.48  1:01.61  1:34.58
LOCALA, NAOMI         11 PC UN  (PC)       2:06.67  41              P    28.78  1:00.79  1:33.42
LESUEUR, JESSICA      12 AZ MESA AQUATICS  2:07.00  42              P    29.55  1:02.22  1:34.74
MOULTRIE, TAYLOR      11 SI COLLEGE AREA   2:07.14  43              P    29.12  1:01.62  1:34.78
CHAVEZ, HALEE         12 PC GILROY GATORS  2:07.19  44              P    27.97    59.97  1:33.68
PRESTON, TEGAN        12 SI RANCHO SAN DI  2:07.37  45              P    29.06  1:01.17  1:33.54
ROSS, CAMILLE         12 CA ORANGE COUNTY  2:07.52  46              P    28.35  1:00.86  1:34.30
MAXWELL, CLAIRE       12 PC ORINDA AQUATI  2:07.54  47              P    29.08  1:01.54  1:35.14
ORR, AVERY            12 PC BTA            2:07.76  48              P    29.84  1:02.66  1:35.84
MARSH, HANNAH         12 SI PACIFIC ATHLE  2:07.91  49              P    29.90  1:02.24  1:35.53
JONES, MEGAN          12 PC NEPTUNE SWIMM  2:07.95  50              P    29.18  1:01.49  1:34.93
ESTIANDAN, ANGELENE   12 CA CANYONS AQUAT  2:08.30  51              P    29.18  1:02.22  1:35.69
WHITAKER, MIA         12 SI PACIFIC SWIM   2:08.87  52              P    29.88  1:02.95  1:35.80
WYLIE, ISABELLA       12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:08.95  53              P    28.71  1:00.76  1:34.20
CHEUNG, JULINNA       12 PC USF KORET YOU  2:09.07  54              P    29.54  1:02.08  1:35.35
GARVY, PEYTON         12 AZ UN  (AZ)       2:09.66  55              P    29.60  1:02.61  1:36.37
GERTON, MARINA        12 UT SWIM UTAH      2:10.23  56              P    29.64  1:02.89  1:36.80
NGUYEN, MALENA        12 PC LOS ALTOS & M  2:10.51  57              P    28.94  1:01.70  1:36.20
HAO, CHRISTIN         12 PC PEAK SWIMMING  2:10.53  58              P    29.10  1:01.73  1:35.78
FLATH, GILLIE         12 PC ORINDA AQUATI  2:10.83  59              P    29.27  1:01.98  1:36.63
DEGN, MACKENZIE       12 CA IRVINE NOVA A  2:12.18  60              P    29.46  1:03.55  1:38.20
SWANSON, ALINA        11 SN CALIFORNIA CA  2:12.62  61              P    29.41  1:02.58  1:37.17
RYOO, KELLY           12 PC DE ANZA CUPER  2:13.62  62              P    30.24  1:03.75  1:38.76
HERMANSON, SIDNE      12 CA UN  (CA)        DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   77                                   WOMENS   11-12   500 FREE                                    EVENT   77
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:45.49
   SECTIONAL   5:05.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TOPP, DAKOTA          12 SN CALIFORNIA CA  5:13.28   1  5:06.74 F1  P    27.64    58.18  1:29.32  2:00.69  2:33.10  3:05.04  3:37.31
                                                                       4:09.83  4:41.71
                                                                    F    26.90    56.46  1:26.60  1:57.56  2:28.76  3:00.16  3:31.91
                                                                       4:04.04  4:35.99
LESSING, AMELIE       12 CO BOULDER SWIMM  5:15.43   2  5:11.71 F2  P    28.53  1:00.00  1:32.22  2:04.21  2:36.50  3:08.49  3:40.62
                                                                       4:12.59  4:44.65
                                                                    F    27.81    58.40  1:30.18  2:02.35  2:34.69  3:06.50  3:38.17
                                                                       4:09.87  4:41.56
HECKMAN, MIRANDA      12 PC PLEASANTON SE  5:16.11   3  5:11.78 F3  P    28.60    59.95  1:31.77  2:03.37  2:35.61  3:07.77  3:39.88
                                                                       4:12.37  4:44.84
                                                                    F    27.69    58.26  1:29.57  2:01.37  2:33.42  3:05.21  3:37.51
                                                                       4:09.80  4:41.62
KANEMITSU, CAITLYN    12 CA LA MIRADA ARM  5:17.73   4  5:15.40 F4  P    28.51  1:00.21  1:32.09  2:04.40  2:36.76  3:09.25  3:41.55
                                                                       4:13.89  4:46.18
                                                                    F    28.31    59.19  1:30.82  2:02.81  2:34.93  3:06.99  3:39.17
                                                                       4:11.57  4:43.93
KAPPHAHN, SAMANTHA    12 SN UN  (SN)       5:23.34   8  5:18.06 F5  P    28.83  1:00.49  1:32.60  2:05.00  2:37.88  3:10.75  3:43.84
                                                                       4:17.18  4:50.61
                                                                    F    28.85  1:00.07  1:32.34  2:04.68  2:37.40  3:09.81  3:42.07
                                                                       4:14.52  4:46.72
IRWIN, PAYTEN         12 CO FRONT RANGE B  5:21.31   6  5:18.37 F6  P    29.56  1:01.55  1:33.67  2:06.13  2:38.54  3:11.14  3:43.57
                                                                       4:16.36  4:48.93
                                                                    F    28.49    59.69  1:31.79  2:04.23  2:36.76  3:09.29  3:41.99
                                                                       4:14.56  4:47.12
HILL, HOPE            12 CA CANYONS AQUAT  5:20.00   5  5:18.76 F7  P    28.75  1:00.54  1:33.14  2:05.76  2:38.48  3:11.30  3:43.76
                                                                       4:16.07  4:48.51
                                                                    F    28.58    59.74  1:32.25  2:04.44  2:36.61  3:09.29  3:42.05
                                                                       4:14.88  4:47.23
FROERER, LAUREN       12 CA CANYONS AQUAT  5:24.01   9  5:21.61 F8  P    28.85  1:00.66  1:33.52  2:06.60  2:40.11  3:13.52  3:46.67
                                                                       4:19.90  4:52.79
                                                                    F    29.26  1:00.89  1:33.18  2:05.62  2:38.55  3:11.37  3:44.61
                                                                       4:17.42  4:49.93
SCHMIDT, LINDSAY      12 PC DE ANZA CUPER  5:22.93   7  5:24.68 F9  P    28.50  1:00.22  1:32.55  2:05.66  2:39.09  3:12.12  3:45.53
                                                                       4:18.70  4:51.47
                                                                    F    29.00  1:01.03  1:33.79  2:06.85  2:40.33  3:13.28  3:46.65
                                                                       4:20.03  4:53.13
REN, LINDSEY          12 SI RANCHO SAN DI  5:24.47  10  5:29.56 F   P    29.32  1:00.95  1:32.94  2:05.24  2:38.15  3:11.51  3:44.92
                                                                       4:18.45  4:51.92
                                                                    F    29.26  1:01.09  1:33.55  2:06.83  2:40.80  3:15.03  3:48.53
                                                                       4:22.47  4:56.51

TOPP, DAKOTA          12 SN CALIFORNIA CA  5:13.28   1              P    27.64    58.18  1:29.32  2:00.69  2:33.10  3:05.04  3:37.31
                                                                       4:09.83  4:41.71
LESSING, AMELIE       12 CO BOULDER SWIMM  5:15.43   2              P    28.53  1:00.00  1:32.22  2:04.21  2:36.50  3:08.49  3:40.62
                                                                       4:12.59  4:44.65
HECKMAN, MIRANDA      12 PC PLEASANTON SE  5:16.11   3              P    28.60    59.95  1:31.77  2:03.37  2:35.61  3:07.77  3:39.88
                                                                       4:12.37  4:44.84
KANEMITSU, CAITLYN    12 CA LA MIRADA ARM  5:17.73   4              P    28.51  1:00.21  1:32.09  2:04.40  2:36.76  3:09.25  3:41.55
                                                                       4:13.89  4:46.18
HILL, HOPE            12 CA CANYONS AQUAT  5:20.00   5              P    28.75  1:00.54  1:33.14  2:05.76  2:38.48  3:11.30  3:43.76
                                                                       4:16.07  4:48.51

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   77                                   WOMENS   11-12   500 FREE                                    EVENT   77
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

IRWIN, PAYTEN         12 CO FRONT RANGE B  5:21.31   6              P    29.56  1:01.55  1:33.67  2:06.13  2:38.54  3:11.14  3:43.57
                                                                       4:16.36  4:48.93
SCHMIDT, LINDSAY      12 PC DE ANZA CUPER  5:22.93   7              P    28.50  1:00.22  1:32.55  2:05.66  2:39.09  3:12.12  3:45.53
                                                                       4:18.70  4:51.47
KAPPHAHN, SAMANTHA    12 SN UN  (SN)       5:23.34   8              P    28.83  1:00.49  1:32.60  2:05.00  2:37.88  3:10.75  3:43.84
                                                                       4:17.18  4:50.61
FROERER, LAUREN       12 CA CANYONS AQUAT  5:24.01   9              P    28.85  1:00.66  1:33.52  2:06.60  2:40.11  3:13.52  3:46.67
                                                                       4:19.90  4:52.79
REN, LINDSEY          12 SI RANCHO SAN DI  5:24.47  10              P    29.32  1:00.95  1:32.94  2:05.24  2:38.15  3:11.51  3:44.92
                                                                       4:18.45  4:51.92
BELLER, ELISE         12 UT PARK CITY SWI  5:24.63  11              P    29.81  1:02.32  1:35.64  2:09.52  2:43.23  3:16.15  3:49.10
                                                                       4:21.25  4:53.76
KOH, ZEPHANIE         12 CA ROSE BOWL AQU  5:24.97  13              P    29.41  1:02.34  1:35.55  2:09.12  2:42.78  3:15.02  3:47.75
                                                                       4:20.91  4:53.55
NAJERA, KAREN         12 SI SOUTH BAY AQU  5:24.97  12              P    28.11    59.15  1:31.21  2:04.08  2:37.34  3:11.00  3:43.85
                                                                       4:17.53  4:51.68
GHARBAOUI, LEANNA     12 SI PACIFIC SWIM   5:25.96  14              P    28.04    59.43  1:31.42  2:03.89  2:36.63  3:09.46  3:43.15
                                                                       4:17.61  4:52.22
JOSEPH, LENA          12 PC PALO ALTO STA  5:29.03  15              P    28.98  1:00.48  1:32.63  2:05.17  2:38.31  3:12.37  3:46.56
                                                                       4:20.98  4:55.53
CRISCI, NATALIE       12 AZ GOLD MEDAL SW  5:29.51  16              P    30.05  1:02.66  1:35.38  2:08.85  2:42.30  3:15.92  3:50.38
                                                                       4:24.63  4:57.88
SEIGAL, MIKAYLA       12 CO BOULDER SWIMM  5:29.61  17              P    29.07  1:01.31  1:34.44  2:07.78  2:41.72  3:15.96  3:50.11
                                                                       4:23.86  4:57.28
WATSON, ALYSSA        11 CA IRVINE NOVA A  5:30.08  18              P    29.51  1:02.54  1:36.31  2:09.90  2:44.03  3:18.08  3:51.84
                                                                       4:25.60  4:58.28
MOULTRIE, TAYLOR      11 SI COLLEGE AREA   5:30.28  19              P    29.86  1:03.29  1:36.60  2:10.09  2:44.03  3:16.79  3:50.53
                                                                       4:24.35  4:57.27
ROSS, CAMILLE         12 CA ORANGE COUNTY  5:30.34  20              P    27.85  1:00.68  1:34.21  2:08.81  2:42.38  3:16.60  3:51.25
                                                                       4:25.10  4:58.00
MAGNUSSEN, EMMA       12 PC ELLIS AQUATIC  5:30.41  21              P    29.16  1:02.24  1:35.77  2:09.51  2:43.81  3:17.52  3:51.43
                                                                       4:25.43  4:58.58
TAGGART, ERIN         12 SI RANCHO SAN DI  5:30.71  22              P    29.58  1:02.47  1:36.25  2:09.80  2:43.24  3:16.44  3:50.25
                                                                       4:24.40  4:58.03
ELKON LEV, NETA       12 CO FLATIRON SWIM  5:31.65  23              P    29.60  1:02.38  1:35.93  2:10.05  2:43.75  3:17.93  3:51.99
                                                                       4:26.21  4:59.15
JONES, MEGAN          12 PC NEPTUNE SWIMM  5:31.75  25              P    29.79  1:02.52  1:35.62  2:09.08  2:42.88  3:16.70  3:50.88
                                                                       4:24.80  4:58.79
YONGYUTH, BIANKA      11 PC SANTA CLARA S  5:31.75  24              P    30.22  1:03.10  1:36.33  2:10.20  2:43.95  3:17.91  3:51.89
                                                                       4:25.85  4:59.62
YASKO, CARLY          12 CA IRVINE NOVA A  5:31.90  26              P    29.60  1:02.33  1:36.15  2:09.79  2:44.26  3:18.17  3:52.13
                                                                       4:26.23  4:59.99
HUGHES, AUDREY        12 CA NORTH COUNTY   5:31.92  27              P    30.35  1:03.26  1:35.91  2:09.56  2:43.41  3:17.58  3:51.67
                                                                       4:26.16  4:59.71
ARZAVE, JULISSA       12 SI SOUTH BAY AQU  5:31.93  28              P    28.98  1:01.44  1:35.13  2:09.03  2:42.77  3:16.77  3:51.13
                                                                       4:26.11  4:59.80
CHU, JESSICA          11 PC DE ANZA CUPER  5:32.91  29              P    30.21  1:03.69  1:37.23  2:11.27  2:45.74  3:19.25  3:52.74
                                                                       4:26.56  5:00.28
HITCHCOCK, GRACE      12 CA ROSE BOWL AQU  5:32.92  30              P    29.67  1:02.25  1:35.63  2:09.75  2:44.18  3:18.02  3:52.07
                                                                       4:26.61  5:00.35
FERAN, SHANNON        12 CO FRONT RANGE B  5:33.15  31              P    30.42  1:03.43  1:37.73  2:12.44  2:46.60  3:20.94  3:55.21
                                                                       4:29.32  5:02.05
VACHUSKA, ISABELLA    12 SN CALIFORNIA CA  5:33.24  32              P    30.18  1:03.81  1:38.01  2:12.06  2:46.10  3:20.17  3:54.33
                                                                       4:28.21  5:01.72
ESTIANDAN, ANGELENE   12 CA CANYONS AQUAT  5:33.25  33              P    29.02  1:02.02  1:35.79  2:09.71  2:43.62  3:18.21  3:52.49
                                                                       4:26.03  5:00.19

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   77                                   WOMENS   11-12   500 FREE                                    EVENT   77
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DUNDAS, NICOLE        12 PC PALO ALTO STA  5:35.15  34              P    30.34  1:03.36  1:37.90  2:12.84  2:47.51  3:21.58  3:55.46
                                                                       4:29.44  5:02.65
MIN, KAITLIN          12 CA ROSE BOWL AQU  5:35.19  35              P    30.16  1:03.59  1:37.58  2:11.06  2:45.15  3:19.33  3:53.64
                                                                       4:28.10  5:02.08
MARSH, HANNAH         12 SI PACIFIC ATHLE  5:35.60  36              P    31.05  1:05.27  1:39.48  2:12.88  2:47.23  3:21.06  3:54.94
                                                                       4:29.10  5:02.93
BRINGE, JANESSA       12 CC TULE NATION T  5:36.21  37              P    30.63  1:04.22  1:38.28  2:12.97  2:47.01  3:21.08  3:55.40
                                                                       4:29.12  5:03.00
NGUYEN, MALENA        12 PC LOS ALTOS & M  5:36.46  38              P    29.38  1:01.87  1:35.27  2:09.11  2:43.80  3:18.53  3:53.40
                                                                       4:28.32  5:03.47
FENG, ASHLEY          12 PC DE ANZA CUPER  5:36.82  39              P    29.58  1:02.62  1:36.80  2:11.64  2:46.27  3:20.88  3:55.30
                                                                       4:29.66  5:04.61
CARTER, DANIELLE      12 PC SANTA CLARA S  5:37.13  40              P    28.99  1:00.82  1:33.44  2:07.21  2:41.35  3:16.78  3:52.66
                                                                       4:28.07  5:03.01
HARRIS, SYDNEY        11 PC PALO ALTO STA  5:37.46  41              P    29.69  1:02.70  1:37.22  2:11.45  2:46.10  3:20.86  3:55.40
                                                                       4:30.15  5:04.92
CHAVEZ, HALEE         12 PC GILROY GATORS  5:37.65  42              P    29.47  1:02.87  1:37.11  2:11.56  2:46.51  3:21.20  3:55.70
                                                                       4:30.30  5:04.46
LIGHTSTONE, THALIA    12 PC MISSION SAN J  5:38.24  43              P    31.67  1:05.97  1:40.29  2:14.20  2:48.46  3:23.13  3:57.66
                                                                       4:31.66  5:05.38
LESUEUR, JESSICA      12 AZ MESA AQUATICS  5:38.58  44              P    29.64  1:02.21  1:36.20  2:10.23  2:44.63  3:19.34  3:54.50
                                                                       4:29.72  5:04.54
DEGN, MACKENZIE       12 CA IRVINE NOVA A  5:38.72  45              P    30.07  1:04.19  1:38.51  2:12.96  2:47.30  3:21.86  3:56.78
                                                                       4:31.48  5:05.31
WHITTINGTON, ABIGAIL  12 UT COTTONWOOD HE  5:39.27  46              P    29.63  1:03.10  1:37.47  2:12.34  2:46.67  3:21.29  3:55.92
                                                                       4:30.97  5:05.92
PETERSON, MORGAN      12 SI COLLEGE AREA   5:39.98  47              P    30.62  1:05.22  1:40.29  2:15.18  2:49.37  3:23.84  3:59.00
                                                                       4:32.78  5:06.98
CORDOVA, SYDNEY       12 SN CALIFORNIA CA  5:41.16  48              P    30.87  1:04.05  1:38.44  2:13.81  2:48.43  3:23.36  3:58.45
                                                                       4:33.04  5:07.41
WYLIE, ISABELLA       12 AZ SCOTTSDALE AQ  5:41.63  49              P    30.94  1:05.34  1:40.43  2:15.63  2:50.04  3:24.56  3:59.36
                                                                       4:34.05  5:08.58
DRAKE, DANIELLE       12 AZ SWIM NEPTUNE   5:41.71  50              P    31.07  1:06.02  1:41.23  2:16.02  2:51.59  3:26.71  4:01.61
                                                                       4:36.56  5:10.64
LOCALA, NAOMI         11 PC UN  (PC)       5:44.38  51              P    30.55  1:05.19  1:39.28  2:14.41  2:49.26  3:24.95  4:01.19
                                                                       4:36.16  5:11.05
SWANSON, ALINA        11 SN CALIFORNIA CA  5:45.45  52              P    30.26  1:03.79  1:38.40  2:13.35  2:48.74  3:24.04  4:00.00
                                                                       4:35.54  5:11.18
HARRIES, ALEX         12 UT COTTONWOOD HE  5:45.46  53              P    31.18  1:05.34  1:40.11  2:15.42  2:50.43  3:26.13  4:01.48
                                                                       4:36.89  5:12.22
GARVY, PEYTON         12 AZ UN  (AZ)       5:45.66  55              P    31.35  1:05.40  1:40.24  2:15.76  2:51.03  3:26.70  4:02.10
                                                                       4:37.03  5:12.05
WHITAKER, MIA         12 SI PACIFIC SWIM   5:45.66  54              P    31.15  1:05.14  1:38.92  2:13.58  2:48.86  3:24.40  3:59.91
                                                                       4:35.40  5:10.69
FLATH, GILLIE         12 PC ORINDA AQUATI  5:48.56  56              P    30.26  1:04.05  1:39.05  2:14.29  2:49.35  3:25.36  4:01.52
                                                                       4:37.50  5:13.27

============================================================================================================================
   EVENT   31                                   WOMENS   11-12   50 BACK                                     EVENT   31
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OLIVA, NICOLE         12 PC SANTA CLARA S    26.93   1    26.85 F1

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   31                                   WOMENS   11-12   50 BACK                                     EVENT   31
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PANOPIO, KAITLYN      12 PC THE OLYMPIC C    28.36   3    27.70 F2
MAILE, SEFILINA       12 NM BARRACUDA SWI    28.67   5    28.06 F3
CLARK, CHLOE          12 SN UN  (SN)         28.31   2    28.09 F4
KWAN, JULIE           12 PC NEPTUNE SWIMM    28.77   6    28.10 F5
ECKEL, CAROLINE       12 PC PLEASANTON SE    28.47   4    28.49 F6
LEMMON, BAILEY        12 PC CABRILLO THRE    29.12   9    28.67 F7
CHEUNG, JULINNA       12 PC USF KORET YOU    28.86   7    28.96 F8
SUEN, CLAIRE          12 PC PLEASANTON SE    29.08   8    29.00 F9
LAMBERT, HANNAH       12 CC CLOVIS SWIM C    29.26  10    29.15 F

OLIVA, NICOLE         12 PC SANTA CLARA S    26.93   1
CLARK, CHLOE          12 SN UN  (SN)         28.31   2
PANOPIO, KAITLYN      12 PC THE OLYMPIC C    28.36   3
ECKEL, CAROLINE       12 PC PLEASANTON SE    28.47   4
MAILE, SEFILINA       12 NM BARRACUDA SWI    28.67   5
KWAN, JULIE           12 PC NEPTUNE SWIMM    28.77   6
CHEUNG, JULINNA       12 PC USF KORET YOU    28.86   7
SUEN, CLAIRE          12 PC PLEASANTON SE    29.08   8
LEMMON, BAILEY        12 PC CABRILLO THRE    29.12   9
LAMBERT, HANNAH       12 CC CLOVIS SWIM C    29.26  10
GAMBETTA, PAIGE       12 PC PALO ALTO STA    29.30  12
KOH, ZEPHANIE         12 CA ROSE BOWL AQU    29.30  11
ARRINGTON, HALEY      12 PC PALO ALTO STA    29.55  13
MAXWELL, CLAIRE       12 PC ORINDA AQUATI    29.56  14
MCKENNA, MAI          12 PC UN  (PC)         29.65  15
EMOTO, MARISA         12 AZ ARIZONA AQUAT    29.70  16
CRAFT-WILLIAMS, KAYLA 12 PC OAKLAND UNDER    29.76  17
PETERSON, MORGAN      12 SI COLLEGE AREA     29.80  18
LEE, MADDY            12 PC ALBANY ARMADA    29.85  19
PEREYRA, ADRIANNA     12 PC RENO AQUATIC     29.89  20
SETO, VIVIAN          12 SI RANCHO SAN DI    29.90  21
MANGIPUDI, HARSHINI   12 PC DE ANZA CUPER    30.00  22
HERMANSON, SIDNE      12 CA UN  (CA)         30.09  23
HARTER, AMY           12 SN CHICO AQUA-JE    30.15  24
LE, TINA              12 PC SANTA CLARA S    30.21  25
JOHNSON, ASHA         12 PC OAKLAND UNDER    30.35  26
LEE, MACKENZIE        11 PC PLEASANTON SE    30.38  29
PINEDA, KEIANNA       12 SN DAVIS AQUADAR    30.38  28
STO. DOMINGO, MIA     12 PC THE OLYMPIC C    30.38  27
WU, AMY               11 PC PALO ALTO STA    30.41  30
WILLIAMS, GRACE       12 CC INDIAN WELLS     30.43  31
NGUYEN, MALENA        12 PC LOS ALTOS & M    30.47  32
DRAKE, DANIELLE       12 AZ SWIM NEPTUNE     30.48  33
GOLUB, SOPHIE         11 PC PALO ALTO STA    30.49  34
NIMMO, GRACE          12 PC PLEASANTON SE    30.54  35
RUIZ, KAILEE          11 CA ROSE BOWL AQU    30.56  36
TAPLEY, RILEY         12 CO BOULDER SWIMM    30.57  37
SANDERSON, SAMANTHA   12 UT COTTONWOOD HE    30.63  39
STILES, NICOLE        11 PC PLEASANTON SE    30.63  38
BROOKER, ANNA         12 SI NORTH COAST A    30.71  40
HILDERBRAND, NATALIE  12 PC PALO ALTO STA    30.76  41
VILLALUNA, KALISSA    11 CA ROSE BOWL AQU    30.88  42
HOUCK, KENDALL        12 SN WOLVERINE AQU    30.92  43
DUNCAN, AURORA        11 CA ORANGE COUNTY    31.03  44
MA, GABY              12 PC PALO ALTO STA    31.17  45
DAO, ALLIE            11 PC VALLEY SPLASH    31.19  46

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   31                                   WOMENS   11-12   50 BACK                                     EVENT   31
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WHELAN, KAIYA         12 CA IRVINE NOVA A    31.20  47
WYLIE, ISABELLA       12 AZ SCOTTSDALE AQ    31.32  48
MASLOG, NICOLE        12 CA LA MIRADA ARM    31.47  49
LIM, CHARLOTTE        12 PC PALO ALTO STA    31.58  50
ROSS, CAMILLE         12 CA ORANGE COUNTY    31.75  51
MYKKANEN, CAMERON     11 CA IRVINE NOVA A    31.86  52
CHUA, KYLIE           12 CA CANYONS AQUAT    31.90  53
HIGUCHI, MIYA         12 CA ROSE BOWL AQU    31.96  54
PALMER, CARLY         12 ND AQUASTORM        32.06  55
ALLISON, AMELIA       12 SN DAVIS AQUADAR    32.11  56

                                                       S  W  I  M   O  F  F

KOH, ZEPHANIE         12 CA ROSE BOWL AQU                 28.27
GAMBETTA, PAIGE       12 PC PALO ALTO STA                 28.81

============================================================================================================================
   EVENT   89                                   WOMENS   11-12   100 BACK                                    EVENT   89
============================================================================================================================
    NATIONAL     54.79
   SECTIONAL     57.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OLIVA, NICOLE         12 PC SANTA CLARA S    59.08   1    56.67 F1  P    28.61
                                                                    F    28.00
CLARK, CHLOE          12 SN UN  (SN)       1:00.72   5    57.58 F2  P    29.41
                                                                    F    28.18
LEXVOLD, RILEY        12 NM BARRACUDA SWI  1:01.00   6    59.24 F3  P    30.16
                                                                    F    29.29
MAILE, SEFILINA       12 NM BARRACUDA SWI  1:00.61   4    59.31 F4  P    29.29
                                                                    F    29.09
PANOPIO, KAITLYN      12 PC THE OLYMPIC C  1:00.11   2  1:00.01 F5  P    29.02
                                                                    F    28.65
KWAN, JULIE           12 PC NEPTUNE SWIMM  1:01.62   7  1:00.38 F6  P    29.97
                                                                    F    29.32
ECKEL, CAROLINE       12 PC PLEASANTON SE  1:02.18  10  1:00.56 F7  P    30.06
                                                                    F    29.38
EMOTO, MARISA         12 AZ ARIZONA AQUAT  1:01.89   8  1:01.37 F8  P    30.28
                                                                    F    29.96
CRAFT-WILLIAMS, KAYLA 12 PC OAKLAND UNDER  1:00.58   3  1:01.48 F9  P    29.31
                                                                    F    29.06
SUEN, CLAIRE          12 PC PLEASANTON SE  1:02.06   9  1:02.31 F   P    30.32
                                                                    F    30.58

OLIVA, NICOLE         12 PC SANTA CLARA S    59.08   1              P    28.61
PANOPIO, KAITLYN      12 PC THE OLYMPIC C  1:00.11   2              P    29.02
CRAFT-WILLIAMS, KAYLA 12 PC OAKLAND UNDER  1:00.58   3              P    29.31
MAILE, SEFILINA       12 NM BARRACUDA SWI  1:00.61   4              P    29.29
CLARK, CHLOE          12 SN UN  (SN)       1:00.72   5              P    29.41
LEXVOLD, RILEY        12 NM BARRACUDA SWI  1:01.00   6              P    30.16
KWAN, JULIE           12 PC NEPTUNE SWIMM  1:01.62   7              P    29.97
EMOTO, MARISA         12 AZ ARIZONA AQUAT  1:01.89   8              P    30.28
SUEN, CLAIRE          12 PC PLEASANTON SE  1:02.06   9              P    30.32
ECKEL, CAROLINE       12 PC PLEASANTON SE  1:02.18  10              P    30.06
LAMBERT, HANNAH       12 CC CLOVIS SWIM C  1:02.93  11              P    30.30

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   89                                   WOMENS   11-12   100 BACK                                    EVENT   89
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEMMON, BAILEY        12 PC CABRILLO THRE  1:02.94  12              P    30.54
KOH, ZEPHANIE         12 CA ROSE BOWL AQU  1:02.96  13              P    30.76
GAMBETTA, PAIGE       12 PC PALO ALTO STA  1:03.36  14              P    30.86
FLATH, GILLIE         12 PC ORINDA AQUATI  1:03.51  15              P    30.38
MAXWELL, CLAIRE       12 PC ORINDA AQUATI  1:03.74  16              P    30.55
CHEUNG, JULINNA       12 PC USF KORET YOU  1:03.76  18              P    30.23
PEREYRA, ADRIANNA     12 PC RENO AQUATIC   1:03.76  17              P    30.92
LUKAWSKI, AUDREY      12 PC STARFISH AQUA  1:03.78  19              P    31.36
WITTING, JULIANA      12 CA ORANGE COUNTY  1:03.82  20              P    31.03
LE, TINA              12 PC SANTA CLARA S  1:03.83  21              P    31.29
ARRINGTON, HALEY      12 PC PALO ALTO STA  1:04.11  22              P    31.11
NGUYEN, MALENA        12 PC LOS ALTOS & M  1:04.12  23              P    31.15
GOLUB, SOPHIE         11 PC PALO ALTO STA  1:04.44  25              P    31.91
STILES, NICOLE        11 PC PLEASANTON SE  1:04.44  24              P    31.58
LENZKES, MEGAN        12 SI COLLEGE AREA   1:04.49  26              P    31.49
CARTER, DANIELLE      12 PC SANTA CLARA S  1:04.74  27              P    31.40
SCHAFFER, BROOKE      12 PC PALO ALTO STA  1:04.84  28              P    31.23
PETERSON, MORGAN      12 SI COLLEGE AREA   1:05.07  29              P    31.63
HILDERBRAND, NATALIE  12 PC PALO ALTO STA  1:05.09  30              P    32.05
LEE, MADDY            12 PC ALBANY ARMADA  1:05.22  31              P    31.91
WU, AMY               11 PC PALO ALTO STA  1:05.23  32              P    31.51
MANGIPUDI, HARSHINI   12 PC DE ANZA CUPER  1:05.36  33              P    31.12
SETO, VIVIAN          12 SI RANCHO SAN DI  1:05.50  34              P    32.20
WHELAN, KAIYA         12 CA IRVINE NOVA A  1:05.63  35              P    31.79
TAPLEY, RILEY         12 CO BOULDER SWIMM  1:05.77  36              P    32.30
SANDERSON, SAMANTHA   12 UT COTTONWOOD HE  1:05.80  37              P    31.98
DRAKE, DANIELLE       12 AZ SWIM NEPTUNE   1:05.85  38              P    31.90
ROSA, CAMYLE          12 PC ELLIS AQUATIC  1:05.90  39              P    32.16
HILL, HOPE            12 CA CANYONS AQUAT  1:05.97  40              P    31.94
HERMANSON, SIDNE      12 CA UN  (CA)       1:06.08  41              P    32.14
PRESTON, TEGAN        12 SI RANCHO SAN DI  1:06.16  42              P    32.18
HARTER, AMY           12 SN CHICO AQUA-JE  1:06.17  43              P    32.37
MCKENNA, MAI          12 PC UN  (PC)       1:06.24  44              P    31.96
RUIZ, KAILEE          11 CA ROSE BOWL AQU  1:06.39  45              P    32.59
WILLIAMS, GRACE       12 CC INDIAN WELLS   1:06.55  46              P    32.32
NGUYEN, KATHERINE     12 SI PACIFIC SWIM   1:06.56  47              P    32.50
BROOKER, ANNA         12 SI NORTH COAST A  1:06.76  48              P    32.49
LIGHTSTONE, THALIA    12 PC MISSION SAN J  1:06.89  49              P    32.87
GREENBERG, VICTORIA   12 PC TERRAPINS SWI  1:07.52  50              P    32.40
MASLOG, NICOLE        12 CA LA MIRADA ARM  1:07.63  51              P    32.86
MYKKANEN, CAMERON     11 CA IRVINE NOVA A  1:07.70  52              P    33.65
HITCHCOCK, GRACE      12 CA ROSE BOWL AQU  1:07.80  53              P    32.94
WATERSON, REBECCA     11 SN TRUCKEE-TAHOE  1:07.81  54              P    32.54
DUNDAS, NICOLE        12 PC PALO ALTO STA  1:07.96  55              P    33.35
LEE, KIANA            12 PC QUICKSILVER S  1:08.38  56              P    33.72
GARVY, PEYTON         12 AZ UN  (AZ)       1:08.43  57              P    33.19
ROSS, CAMILLE         12 CA ORANGE COUNTY  1:08.75  58              P    33.05
WHITAKER, MIA         12 SI PACIFIC SWIM   1:08.93  59              P    33.61
MA, GABY              12 PC PALO ALTO STA  1:09.22  60              P    32.41
KANN, CHANELL         11 PC DE ANZA CUPER   DQUED                   P    32.49
NIMMO, GRACE          12 PC PLEASANTON SE   DQUED                   P    31.41

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   61                                   WOMENS   11-12   200 BACK                                    EVENT   61
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:58.29
   SECTIONAL   2:04.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OLIVA, NICOLE         12 PC SANTA CLARA S  2:08.45   2  2:06.59 F1  P    29.21  1:01.63  1:34.75
                                                                    F    29.15  1:01.09  1:34.10
PANOPIO, KAITLYN      12 PC THE OLYMPIC C  2:12.94   5  2:08.19 F2  P    31.15  1:04.30  1:38.72
                                                                    F    30.04  1:02.93  1:35.60
LEXVOLD, RILEY        12 NM BARRACUDA SWI  2:09.65   3  2:08.69 F3  P    30.84  1:04.14  1:37.83
                                                                    F    30.48  1:03.74  1:36.95
KWAN, JULIE           12 PC NEPTUNE SWIMM  2:08.27   1  2:09.18 F4  P    29.82  1:02.49  1:35.21
                                                                    F    30.06  1:02.50  1:35.97
KOH, ZEPHANIE         12 CA ROSE BOWL AQU  2:14.03   7  2:10.77 F5  P    31.68  1:05.25  1:39.89
                                                                    F    30.87  1:04.38  1:37.48
MAILE, SEFILINA       12 NM BARRACUDA SWI  2:11.47   4  2:12.96 F6  P    30.16  1:03.36  1:37.80
                                                                    F    29.86  1:03.45  1:38.98
EMOTO, MARISA         12 AZ ARIZONA AQUAT  2:13.55   6  2:12.99 F7  P    32.01  1:05.83  1:40.10
                                                                    F    31.72  1:05.19  1:39.37
LEMMON, BAILEY        12 PC CABRILLO THRE  2:15.00   9  2:14.13 F8  P    31.32  1:05.90  1:40.90
                                                                    F    31.31  1:05.75  1:40.63
KAPPHAHN, SAMANTHA    12 SN UN  (SN)       2:15.36  10  2:14.48 F9  P    31.41  1:04.88  1:40.16
                                                                    F    31.07  1:04.80  1:39.83
LE, TINA              12 PC SANTA CLARA S  2:14.17   8  2:14.85 F   P    31.83  1:05.75  1:40.82
                                                                    F    31.40  1:05.31  1:40.48

KWAN, JULIE           12 PC NEPTUNE SWIMM  2:08.27   1              P    29.82  1:02.49  1:35.21
OLIVA, NICOLE         12 PC SANTA CLARA S  2:08.45   2              P    29.21  1:01.63  1:34.75
LEXVOLD, RILEY        12 NM BARRACUDA SWI  2:09.65   3              P    30.84  1:04.14  1:37.83
MAILE, SEFILINA       12 NM BARRACUDA SWI  2:11.47   4              P    30.16  1:03.36  1:37.80
PANOPIO, KAITLYN      12 PC THE OLYMPIC C  2:12.94   5              P    31.15  1:04.30  1:38.72
EMOTO, MARISA         12 AZ ARIZONA AQUAT  2:13.55   6              P    32.01  1:05.83  1:40.10
KOH, ZEPHANIE         12 CA ROSE BOWL AQU  2:14.03   7              P    31.68  1:05.25  1:39.89
LE, TINA              12 PC SANTA CLARA S  2:14.17   8              P    31.83  1:05.75  1:40.82
LEMMON, BAILEY        12 PC CABRILLO THRE  2:15.00   9              P    31.32  1:05.90  1:40.90
KAPPHAHN, SAMANTHA    12 SN UN  (SN)       2:15.36  10              P    31.41  1:04.88  1:40.16
GAMBETTA, PAIGE       12 PC PALO ALTO STA  2:15.55  11              P    31.59  1:05.93  1:41.08
SUEN, CLAIRE          12 PC PLEASANTON SE  2:16.08  12              P    32.22  1:06.62  1:42.48
FLATH, GILLIE         12 PC ORINDA AQUATI  2:16.29  13              P    31.33  1:05.61  1:41.05
GOLUB, SOPHIE         11 PC PALO ALTO STA  2:16.37  14              P    31.83  1:06.52  1:41.61
NGUYEN, MALENA        12 PC LOS ALTOS & M  2:16.98  15              P    31.68  1:05.72  1:41.52
LEE, MADDY            12 PC ALBANY ARMADA  2:17.34  16              P    32.52  1:07.06  1:42.54
HECKMAN, MIRANDA      12 PC PLEASANTON SE  2:17.48  17              P    32.02  1:06.84  1:42.61
ARRINGTON, HALEY      12 PC PALO ALTO STA  2:18.35  18              P    31.92  1:06.83  1:42.67
STILES, NICOLE        11 PC PLEASANTON SE  2:19.37  19              P    32.08  1:06.89  1:43.33
CHEUNG, JULINNA       12 PC USF KORET YOU  2:19.60  21              P    32.52  1:08.46  1:44.53
LIGHTSTONE, THALIA    12 PC MISSION SAN J  2:19.60  20              P    34.42  1:11.13  1:47.12
WANG, LENA            12 PC USF KORET YOU  2:19.62  22              P    32.24  1:07.64  1:44.20
KANN, CHANELL         11 PC DE ANZA CUPER  2:19.63  23              P    33.42  1:08.73  1:44.70
PETERSON, MORGAN      12 SI COLLEGE AREA   2:19.65  24              P    32.44  1:08.25  1:45.00
HILDERBRAND, NATALIE  12 PC PALO ALTO STA  2:19.81  25              P    32.80  1:08.52  1:44.74
HERMANSON, SIDNE      12 CA UN  (CA)       2:19.87  26              P    31.76  1:06.97  1:43.35
PRESTON, TEGAN        12 SI RANCHO SAN DI  2:19.90  27              P    33.73  1:09.34  1:45.10
TAPLEY, RILEY         12 CO BOULDER SWIMM  2:20.02  28              P    31.57  1:06.60  1:43.87
O'NEILL, CAITLIN      12 PC ELLIS AQUATIC  2:20.39  29              P    33.26  1:08.46  1:44.91
MANGIPUDI, HARSHINI   12 PC DE ANZA CUPER  2:20.69  30              P    32.76  1:08.80  1:44.79

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   61                                   WOMENS   11-12   200 BACK                                    EVENT   61
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROSA, CAMYLE          12 PC ELLIS AQUATIC  2:20.77  32              P    33.51  1:10.30  1:45.53
YONGYUTH, BIANKA      11 PC SANTA CLARA S  2:20.77  31              P    34.00  1:09.83  1:45.97
NGUYEN, KATHERINE     12 SI PACIFIC SWIM   2:20.78  33              P    33.03  1:07.95  1:44.68
SETO, VIVIAN          12 SI RANCHO SAN DI  2:21.15  34              P    32.85  1:09.10  1:46.17
RENS, MIRANDA         12 CO FRONT RANGE B  2:21.22  35              P    33.44  1:09.28  1:45.59
NIMMO, GRACE          12 PC PLEASANTON SE  2:21.45  36              P    31.94  1:06.89  1:43.22
MYKKANEN, CAMERON     11 CA IRVINE NOVA A  2:21.52  37              P    34.18  1:09.97  1:45.75
SANDERSON, SAMANTHA   12 UT COTTONWOOD HE  2:21.55  38              P    32.59  1:08.65  1:45.42
HARTER, AMY           12 SN CHICO AQUA-JE  2:21.76  39              P    33.08  1:09.80  1:46.26
STO. DOMINGO, MIA     12 PC THE OLYMPIC C  2:22.08  40              P    32.44  1:08.22  1:44.96
FU, LAUREN            12 PC SANTA CLARA S  2:22.18  41              P    33.88  1:10.16  1:46.64
DRAKE, DANIELLE       12 AZ SWIM NEPTUNE   2:22.68  42              P    33.42  1:10.35  1:47.30
ARZAVE, JULISSA       12 SI SOUTH BAY AQU  2:22.84  43              P    33.66  1:09.55  1:46.47
RUIZ, KAILEE          11 CA ROSE BOWL AQU  2:22.92  44              P    32.42  1:08.09  1:45.21
RISHER, KATIE         12 PC PLEASANTON SE  2:23.27  45              P    33.89  1:09.97  1:46.99
WHELAN, KAIYA         12 CA IRVINE NOVA A  2:24.97  46              P    32.82  1:08.90  1:47.35
GARVY, PEYTON         12 AZ UN  (AZ)       2:25.45  47              P    33.75  1:11.09  1:49.13
FENG, ASHLEY          12 PC DE ANZA CUPER  2:26.26  48              P    34.07  1:10.36  1:48.51
DAVID, ABBY           11 SN SOLANO AQUATI  2:26.37  49              P    34.37  1:09.93  1:48.18
CHUA, KYLIE           12 CA CANYONS AQUAT  2:26.70  50              P    34.56  1:11.58  1:50.12

============================================================================================================================
   EVENT   99                                   WOMENS   11-12   50 BREAST                                   EVENT   99
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SEBASTIAN, SOPHIA     12 PC UN  (PC)         32.46   3    31.58 F1
MA, GABY              12 PC PALO ALTO STA    32.11   2    31.66 F2
WANG, LENA            12 PC USF KORET YOU    32.96   9    31.98 F3
DUSKY, EMILY          12 PC NAPA VALLEY S    32.07   1    32.00 F4
MCCORMACK, LAUREN     12 PC THE OLYMPIC C    32.67   6    32.51 F5
QIAN, VIRGINIE        12 PC UN  (PC)         33.03  10    32.56 F6
ROGY, NICOLE          11 PC QUICKSILVER S    32.60   4    32.63 F7
PHAM, ANNE            12 AZ SWIM NEPTUNE     32.61   5    32.69 F8
OTSUKA, LEI           12 PC CAMPBELL WAVE    32.68   7    32.79 F9
GEE, MEGAN            12 PC ELLIS AQUATIC    32.72   8    32.85 F

DUSKY, EMILY          12 PC NAPA VALLEY S    32.07   1
MA, GABY              12 PC PALO ALTO STA    32.11   2
SEBASTIAN, SOPHIA     12 PC UN  (PC)         32.46   3
ROGY, NICOLE          11 PC QUICKSILVER S    32.60   4
PHAM, ANNE            12 AZ SWIM NEPTUNE     32.61   5
MCCORMACK, LAUREN     12 PC THE OLYMPIC C    32.67   6
OTSUKA, LEI           12 PC CAMPBELL WAVE    32.68   7
GEE, MEGAN            12 PC ELLIS AQUATIC    32.72   8
WANG, LENA            12 PC USF KORET YOU    32.96   9
QIAN, VIRGINIE        12 PC UN  (PC)         33.03  10
WESSELHOFF, BROOKELYN 12 CA CANYONS AQUAT    33.12  11
PALMER, CARLY         12 ND AQUASTORM        33.14  12
EDWARDS, SADIE        12 UT SWIM DAVIS AQ    33.20  13
ANDERSON, KAIA        12 PC PALO ALTO STA    33.28  14
TARAKAD, NEHA         12 PC OTTER SWIM CL    33.29  15
STO. DOMINGO, MIA     12 PC THE OLYMPIC C    33.36  16

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   99                                   WOMENS   11-12   50 BREAST                                   EVENT   99
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LUKAWSKI, AUDREY      12 PC STARFISH AQUA    33.42  17
O'NEILL, CAITLIN      12 PC ELLIS AQUATIC    33.43  18
DABNEY, TORI          12 AZ EDAC             33.51  19
RICH, ISABEL          12 CO BOULDER SWIMM    33.57  20
BROADNAX, JASMINE     12 PC SANTA CLARA S    33.63  21
ARNOLD, JACQUELINE    12 PC LIVERMORE AQU    33.73  22
CLARIDGE, EMILY       12 PC PLEASANTON SE    33.78  23
PRESTON, TEGAN        12 SI RANCHO SAN DI    33.84  24
ZHENG, ANNA           12 PC CROW CANYON C    33.85  25
GREENBERG, VICTORIA   12 PC TERRAPINS SWI    33.87  26
MORRISON, CHLOE       12 PC ORINDA AQUATI    33.91  27
BOURAOUI, NADIA       11 PC SANTA CLARA S    33.93  28
ONGACO, ALISSA        12 SN CALIFORNIA CA    33.99  29
LEE, KIANA            12 PC QUICKSILVER S    34.02  30
FASAN, DANIELA        12 PC SOUTH VALLEY     34.07  31
HARRIS, SYDNEY        11 PC PALO ALTO STA    34.11  32
MERTZ, BRIANNA        12 PC GILROY GATORS    34.15  33
MURPHY, CRYSTAL       12 PC THE OLYMPIC C    34.17  34
ALBRIGHT, DANIELLE    11 CC TULE NATION T    34.31  35
KANN, CHANELL         11 PC DE ANZA CUPER    34.33  36
HAO, CHRISTIN         12 PC PEAK SWIMMING    34.61  37
GIESLER, EMILY        12 CA ROSE BOWL AQU    34.67  38
POTWARDOWSKI, ELIZABE 12 SI UN  (SI)         34.90  39
HAMILTON, SARAH       12 PC TERRAPINS SWI    34.97  40
BALICANTA, ELISABETH  12 PC PLEASANTON SE    35.04  41
VIAL, MARIN           11 SN FOOTHILL AQUA    35.20  42
HARTER, AMY           12 SN CHICO AQUA-JE    35.21  43
TRAN, TIFFANY         11 PC QUICKSILVER S    35.37  44
MASLOG, NICOLE        12 CA LA MIRADA ARM    35.42  45
RICHARDS, KELLY       12 AZ SCOTTSDALE AQ    35.69  46
RITTENHOUSE, JAX      12 PC KOA AQUATICS     35.87  47
EDWARDS, HOLLIE       12 SN SOLANO AQUATI    35.98  48
PHAM, LAUREN          12 SI NORTH COAST A    35.99  49
PALLARES, MADISON     12 CC TULE NATION T    36.00  50
MANGIPUDI, HARSHINI   12 PC DE ANZA CUPER    36.41  51
STERLING, PIPER       12 PC WALNUT CREEK    DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  133                                   WOMENS   11-12   100 BREAST                                  EVENT  133
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:02.39
   SECTIONAL   1:06.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WITTING, JULIANA      12 CA ORANGE COUNTY  1:09.29   3  1:06.97 F1  P    32.71
                                                                    F    32.02
SEBASTIAN, SOPHIA     12 PC UN  (PC)       1:08.18   1  1:07.13 F2  P    32.52
                                                                    F    32.17
WANG, LENA            12 PC USF KORET YOU  1:08.95   2  1:08.76 F3  P    32.51
                                                                    F    32.56
LUKAWSKI, AUDREY      12 PC STARFISH AQUA  1:10.00   5  1:09.17 F4  P    33.23
                                                                    F    32.76
DUSKY, EMILY          12 PC NAPA VALLEY S  1:10.13   7  1:09.27 F5  P    33.29
                                                                    F    32.67

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  133                                   WOMENS   11-12   100 BREAST                                  EVENT  133
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

QIAN, VIRGINIE        12 PC UN  (PC)       1:10.14   8  1:09.52 F6  P    33.45
                                                                    F    33.04
TAO, MEGAN            12 PC PEAK SWIMMING  1:10.09   6  1:09.77 F7  P    33.31
                                                                    F    33.24
O'NEILL, CAITLIN      12 PC ELLIS AQUATIC  1:09.98   4  1:09.95 F8  P    33.24
                                                                    F    33.37
MA, GABY              12 PC PALO ALTO STA  1:10.42  10  1:11.15 F9  P    32.54
                                                                    F    33.03
PREBLE, AVEREE        12 CC CLOVIS SWIM C  1:10.33   9  1:11.42 F   P    33.11
                                                                    F    33.78

SEBASTIAN, SOPHIA     12 PC UN  (PC)       1:08.18   1              P    32.52
WANG, LENA            12 PC USF KORET YOU  1:08.95   2              P    32.51
WITTING, JULIANA      12 CA ORANGE COUNTY  1:09.29   3              P    32.71
O'NEILL, CAITLIN      12 PC ELLIS AQUATIC  1:09.98   4              P    33.24
LUKAWSKI, AUDREY      12 PC STARFISH AQUA  1:10.00   5              P    33.23
TAO, MEGAN            12 PC PEAK SWIMMING  1:10.09   6              P    33.31
DUSKY, EMILY          12 PC NAPA VALLEY S  1:10.13   7              P    33.29
QIAN, VIRGINIE        12 PC UN  (PC)       1:10.14   8              P    33.45
PREBLE, AVEREE        12 CC CLOVIS SWIM C  1:10.33   9              P    33.11
MA, GABY              12 PC PALO ALTO STA  1:10.42  10              P    32.54
RICH, ISABEL          12 CO BOULDER SWIMM  1:10.69  11              P    34.24
MCKENNA, MAI          12 PC UN  (PC)       1:10.80  12              P    33.80
ROGY, NICOLE          11 PC QUICKSILVER S  1:11.34  13              P    33.53
MCCORMACK, LAUREN     12 PC THE OLYMPIC C  1:11.41  14              P    33.48
BOURAOUI, NADIA       11 PC SANTA CLARA S  1:11.59  15              P    33.77
TARAKAD, NEHA         12 PC OTTER SWIM CL  1:11.87  16              P    33.73
OTSUKA, LEI           12 PC CAMPBELL WAVE  1:12.03  17              P    33.80
WESSELHOFF, BROOKELYN 12 CA CANYONS AQUAT  1:12.06  18              P    33.83
EDWARDS, SADIE        12 UT SWIM DAVIS AQ  1:12.20  19              P    34.04
PRESTON, TEGAN        12 SI RANCHO SAN DI  1:12.35  20              P    34.26
PHAM, ANNE            12 AZ SWIM NEPTUNE   1:12.54  21              P    33.46
ANDERSON, KAIA        12 PC PALO ALTO STA  1:12.74  22              P    33.67
CRISCI, NATALIE       12 AZ GOLD MEDAL SW  1:12.91  23              P    34.86
STO. DOMINGO, MIA     12 PC THE OLYMPIC C  1:12.93  24              P    33.82
LEE, KIANA            12 PC QUICKSILVER S  1:13.10  25              P    34.79
BELLER, ELISE         12 UT PARK CITY SWI  1:13.13  26              P    34.78
HARRIS, SYDNEY        11 PC PALO ALTO STA  1:13.74  27              P    34.72
GREENBERG, VICTORIA   12 PC TERRAPINS SWI  1:13.91  28              P    34.23
PALMER, CARLY         12 ND AQUASTORM      1:14.18  29              P    33.72
ZHENG, ANNA           12 PC CROW CANYON C  1:14.35  30              P    34.59
ONGACO, ALISSA        12 SN CALIFORNIA CA  1:15.02  31              P    35.86
RYOO, KELLY           12 PC DE ANZA CUPER  1:15.12  32              P    35.71
ARNOLD, JACQUELINE    12 PC LIVERMORE AQU  1:15.36  33              P    35.35
MASLOG, NICOLE        12 CA LA MIRADA ARM  1:15.62  34              P    35.85
HAO, CHRISTIN         12 PC PEAK SWIMMING  1:15.74  35              P    35.60
FU, LAUREN            12 PC SANTA CLARA S  1:16.04  36              P    36.18
NIMMO, GRACE          12 PC PLEASANTON SE  1:16.09  37              P    36.65
KING, MELISSA         12 AZ TUCSON FORD D  1:17.40  38              P    37.55
BROADNAX, JASMINE     12 PC SANTA CLARA S  1:18.29  39              P    35.36
MORRISON, CHLOE       12 PC ORINDA AQUATI   DQUED                   P    34.96

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   25                                   WOMENS   11-12   200 BREAST                                  EVENT   25
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:14.99
   SECTIONAL   2:23.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WITTING, JULIANA      12 CA ORANGE COUNTY  2:27.27   1  2:24.17 F1  P    32.92  1:10.46  1:48.61
                                                                    F    32.08  1:09.00  1:46.14
WANG, LENA            12 PC USF KORET YOU  2:28.92   2  2:26.16 F2  P    33.58  1:11.06  1:49.75
                                                                    F    32.98  1:10.04  1:47.55
SEBASTIAN, SOPHIA     12 PC UN  (PC)       2:29.27   5  2:26.39 F3  P    33.50  1:11.33  1:50.81
                                                                    F    32.98  1:10.08  1:48.53
TAO, MEGAN            12 PC PEAK SWIMMING  2:29.59   6  2:28.13 F4  P    34.30  1:11.91  1:50.72
                                                                    F    33.83  1:11.15  1:49.24
PREBLE, AVEREE        12 CC CLOVIS SWIM C  2:29.02   3  2:29.54 F5  P    33.79  1:11.76  1:50.70
                                                                    F    34.10  1:11.91  1:50.45
LUKAWSKI, AUDREY      12 PC STARFISH AQUA  2:31.26   8  2:30.11 F6  P    33.92  1:12.02  1:51.10
                                                                    F    33.91  1:11.97  1:51.41
QIAN, VIRGINIE        12 PC UN  (PC)       2:31.86  10  2:30.74 F7  P    34.03  1:12.63  1:51.70
                                                                    F    33.81  1:13.04  1:52.60
O'NEILL, CAITLIN      12 PC ELLIS AQUATIC  2:29.09   4  2:31.01 F8  P    33.82  1:11.40  1:50.01
                                                                    F    33.86  1:11.76  1:51.23
MCKENNA, MAI          12 PC UN  (PC)       2:30.99   7  2:31.74 F9  P    33.74  1:11.81  1:51.41
                                                                    F    34.09  1:11.85  1:52.12
DUSKY, EMILY          12 PC NAPA VALLEY S  2:31.81   9  2:37.70 F   P    33.91  1:12.46  1:52.51
                                                                    F    35.02  1:14.12  1:56.22

WITTING, JULIANA      12 CA ORANGE COUNTY  2:27.27   1              P    32.92  1:10.46  1:48.61
WANG, LENA            12 PC USF KORET YOU  2:28.92   2              P    33.58  1:11.06  1:49.75
PREBLE, AVEREE        12 CC CLOVIS SWIM C  2:29.02   3              P    33.79  1:11.76  1:50.70
O'NEILL, CAITLIN      12 PC ELLIS AQUATIC  2:29.09   4              P    33.82  1:11.40  1:50.01
SEBASTIAN, SOPHIA     12 PC UN  (PC)       2:29.27   5              P    33.50  1:11.33  1:50.81
TAO, MEGAN            12 PC PEAK SWIMMING  2:29.59   6              P    34.30  1:11.91  1:50.72
MCKENNA, MAI          12 PC UN  (PC)       2:30.99   7              P    33.74  1:11.81  1:51.41
LUKAWSKI, AUDREY      12 PC STARFISH AQUA  2:31.26   8              P    33.92  1:12.02  1:51.10
DUSKY, EMILY          12 PC NAPA VALLEY S  2:31.81   9              P    33.91  1:12.46  1:52.51
QIAN, VIRGINIE        12 PC UN  (PC)       2:31.86  10              P    34.03  1:12.63  1:51.70
RICH, ISABEL          12 CO BOULDER SWIMM  2:32.48  11              P    35.49  1:14.50  1:53.40
BOURAOUI, NADIA       11 PC SANTA CLARA S  2:32.52  12              P    34.33  1:12.69  1:52.98
LEXVOLD, RILEY        12 NM BARRACUDA SWI  2:33.12  13              P    34.08  1:12.69  1:53.50
SETO, VIVIAN          12 SI RANCHO SAN DI  2:33.54  14              P    35.01  1:13.82  1:53.51
EDWARDS, SADIE        12 UT SWIM DAVIS AQ  2:34.11  15              P    35.03  1:14.41  1:53.62
KURAMOTO, REI         12 PC PALO ALTO STA  2:34.23  16              P    35.81  1:14.65  1:54.80
MCCORMACK, LAUREN     12 PC THE OLYMPIC C  2:34.71  17              P    33.83  1:13.03  1:53.79
CHU, JESSICA          11 PC DE ANZA CUPER  2:34.73  18              P    36.08  1:15.64  1:55.81
CRISCI, NATALIE       12 AZ GOLD MEDAL SW  2:34.74  19              P    35.32  1:14.70  1:55.52
SCHMIDT, LINDSAY      12 PC DE ANZA CUPER  2:35.08  20              P    35.14  1:14.57  1:54.87
HARRIS, SYDNEY        11 PC PALO ALTO STA  2:35.70  21              P    35.42  1:14.96  1:55.57
KANN, CHANELL         11 PC DE ANZA CUPER  2:36.39  22              P    35.85  1:15.73  1:56.33
BELLER, ELISE         12 UT PARK CITY SWI  2:36.75  23              P    36.58  1:16.91  1:57.38
LEE, KIANA            12 PC QUICKSILVER S  2:36.77  24              P    35.35  1:15.11  1:55.61
ANDERSON, KAIA        12 PC PALO ALTO STA  2:37.09  25              P    34.91  1:14.21  1:55.98
TARAKAD, NEHA         12 PC OTTER SWIM CL  2:37.67  26              P    35.92  1:15.93  1:56.84
GIESLER, EMILY        12 CA ROSE BOWL AQU  2:37.79  27              P    34.98  1:14.74  1:56.28
MA, GABY              12 PC PALO ALTO STA  2:37.88  28              P    35.02  1:14.66  1:56.12
HSIEH, AMANDA         12 CA IRVINE NOVA A  2:39.51  29              P    36.20  1:17.82  1:58.60
NIMMO, GRACE          12 PC PLEASANTON SE  2:39.95  30              P    37.03  1:16.84  1:58.88

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   25                                   WOMENS   11-12   200 BREAST                                  EVENT   25
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KULICK, CHRISTINA     12 PC GATO           2:40.11  31              P    36.15  1:17.36  1:59.27
TAGGART, ERIN         12 SI RANCHO SAN DI  2:40.32  32              P    36.73  1:17.59  1:59.43
WESSELHOFF, BROOKELYN 12 CA CANYONS AQUAT  2:40.60  33              P    35.77  1:16.34  1:58.46
HILDERBRAND, NATALIE  12 PC PALO ALTO STA  2:40.79  34              P    36.27  1:17.50  1:59.23
FU, LAUREN            12 PC SANTA CLARA S  2:41.14  35              P    36.92  1:17.92  1:59.36
PRESTON, TEGAN        12 SI RANCHO SAN DI  2:41.15  36              P    36.08  1:17.34  1:58.82
STO. DOMINGO, MIA     12 PC THE OLYMPIC C  2:41.23  37              P    35.21  1:15.94  1:58.19
ONGACO, ALISSA        12 SN CALIFORNIA CA  2:41.33  38              P    36.58  1:17.47  1:59.20
CLARIDGE, EMILY       12 PC PLEASANTON SE  2:41.38  39              P    36.52  1:17.95  2:00.18
MORRISON, CHLOE       12 PC ORINDA AQUATI  2:41.64  40              P    34.86  1:16.69  1:59.87
KING, MELISSA         12 AZ TUCSON FORD D  2:42.83  41              P    37.88  1:18.74  2:01.15
STARKWEATHER, MYRA    12 CC CLOVIS SWIM C  2:43.31  42              P    36.02  1:17.87  2:00.71
JALAL, ORIANA         12 PC SANTA CLARA S  2:43.47  43              P    38.18  1:19.79  2:01.63
FIGUEROA, ABIGAIL     12 PC ELLIS AQUATIC  2:43.49  44              P    37.77  1:18.96  2:01.26
GREENBERG, VICTORIA   12 PC TERRAPINS SWI  2:43.51  45              P    35.85  1:16.99  1:59.58
MANGIPUDI, HARSHINI   12 PC DE ANZA CUPER  2:43.61  46              P    36.33  1:18.24  2:01.26
ZHENG, ANNA           12 PC CROW CANYON C  2:45.13  47              P    35.80  1:17.42  2:00.55
VIAL, MARIN           11 SN FOOTHILL AQUA  2:45.54  48              P    37.02  1:19.25  2:02.60
BENNETT, NAOMI        12 PC DE ANZA CUPER  2:45.79  49              P    37.34  1:19.25  2:02.85
RYOO, KELLY           12 PC DE ANZA CUPER  2:46.10  50              P    37.66  1:19.98  2:03.49
WONG, ALLISON         12 PC DALY CITY DOL  2:46.51  51              P    37.79  1:19.66  2:02.71
MURPHY, CRYSTAL       12 PC THE OLYMPIC C  2:46.55  52              P    37.50  1:19.53  2:03.91
TRAN, TIFFANY         11 PC QUICKSILVER S  2:46.74  53              P    36.64  1:18.78  2:02.49

============================================================================================================================
   EVENT   67                                   WOMENS   11-12   50 FLY                                      EVENT   67
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OLIVA, NICOLE         12 PC SANTA CLARA S    26.45   1    25.80 F1
CLARK, CHLOE          12 SN UN  (SN)         26.76   2    26.30 F2
ECKEL, CAROLINE       12 PC PLEASANTON SE    27.13   3    26.70 F3
TSENG, MIKAYLA        12 PC SANTA CLARA S    27.22   4    26.99 F4
PREBLE, AVEREE        12 CC CLOVIS SWIM C    27.41   5    27.01 F5
MAGNUSSEN, EMMA       12 PC ELLIS AQUATIC    27.53   6    27.30 F6
MURPHY, CRYSTAL       12 PC THE OLYMPIC C    27.66   8    27.39 F7
SCHAFFER, BROOKE      12 PC PALO ALTO STA    27.59   7    27.41 F8
LEMMON, BAILEY        12 PC CABRILLO THRE    27.85   9    27.48 F9
LAMBERT, HANNAH       12 CC CLOVIS SWIM C    27.86  10    27.76 F

OLIVA, NICOLE         12 PC SANTA CLARA S    26.45   1
CLARK, CHLOE          12 SN UN  (SN)         26.76   2
ECKEL, CAROLINE       12 PC PLEASANTON SE    27.13   3
TSENG, MIKAYLA        12 PC SANTA CLARA S    27.22   4
PREBLE, AVEREE        12 CC CLOVIS SWIM C    27.41   5
MAGNUSSEN, EMMA       12 PC ELLIS AQUATIC    27.53   6
SCHAFFER, BROOKE      12 PC PALO ALTO STA    27.59   7
MURPHY, CRYSTAL       12 PC THE OLYMPIC C    27.66   8
LEMMON, BAILEY        12 PC CABRILLO THRE    27.85   9
LAMBERT, HANNAH       12 CC CLOVIS SWIM C    27.86  10
PANOPIO, KAITLYN      12 PC THE OLYMPIC C    27.91  11
ALICEA-JORGENSEN, TAY 11 AZ TUCSON FORD D    27.93  12
IRWIN, PAYTEN         12 CO FRONT RANGE B    27.96  13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   67                                   WOMENS   11-12   50 FLY                                      EVENT   67
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PEREYRA, ADRIANNA     12 PC RENO AQUATIC     28.02  14
BROWN, SIMONE         12 PC SEASIDE AQUAT    28.07  15
TAO, MEGAN            12 PC PEAK SWIMMING    28.10  16
FERAN, SHANNON        12 CO FRONT RANGE B    28.13  17
KURAMOTO, REI         12 PC PALO ALTO STA    28.18  18
PINEDA, KEIANNA       12 SN DAVIS AQUADAR    28.24  19
LUKAWSKI, AUDREY      12 PC STARFISH AQUA    28.31  21
TAGGART, ERIN         12 SI RANCHO SAN DI    28.31  20
CRAFT-WILLIAMS, KAYLA 12 PC OAKLAND UNDER    28.35  22
HAMILTON, SARAH       12 PC TERRAPINS SWI    28.39  23
NATALE, JULIANNA      12 SI RANCHO SAN DI    28.40  24
STERLING, PIPER       12 PC WALNUT CREEK     28.41  25
DABNEY, TORI          12 AZ EDAC             28.53  26
JOHNSON, ASHA         12 PC OAKLAND UNDER    28.60  27
ROMERO, SOPHIA        12 CO FRONT RANGE B    28.67  28
MA, ASHLEY            12 PC SANTA CLARA S    28.72  29
LIU, LILLY            12 PC WEST COAST AQ    28.73  30
WESSELHOFF, BROOKELYN 12 CA CANYONS AQUAT    28.76  31
LOCALA, NAOMI         11 PC UN  (PC)         28.83  32
ZHENG, ANNA           12 PC CROW CANYON C    28.89  33
LENZKES, MEGAN        12 SI COLLEGE AREA     28.91  34
SNYDER, SARAH         12 PC PALO ALTO STA    29.00  35
HUPFELD, MIDORI       12 SI NORTH COAST A    29.10  36
WATERSON, REBECCA     11 SN TRUCKEE-TAHOE    29.12  37
DIALLO, SELLY         12 PC SEASIDE AQUAT    29.15  38
CLARIDGE, EMILY       12 PC PLEASANTON SE    29.18  39
LOCKARD, ALLISON      12 SN TRUCKEE-TAHOE    29.19  40
MATSUMOTO, MEI        12 PC PEAK SWIMMING    29.25  42
WYLIE, ISABELLA       12 AZ SCOTTSDALE AQ    29.25  41
FROERER, LAUREN       12 CA CANYONS AQUAT    29.27  43
MAXWELL, CLAIRE       12 PC ORINDA AQUATI    29.31  44
MERTZ, BRIANNA        12 PC GILROY GATORS    29.35  45
HERNANDEZ, ISABELLA   12 PC PLEASANTON SE    29.43  46
CAVAZOS, AMANDA       12 PC SEASIDE AQUAT    29.49  47
CRITZER, NICOLE       12 PC MORGAN HILL S    29.58  48
CORDOVA, SYDNEY       12 SN CALIFORNIA CA    29.63  49
TAPLEY, RILEY         12 CO BOULDER SWIMM    29.68  50
PALMER, CARLY         12 ND AQUASTORM        29.70  51
HIGUCHI, MIYA         12 CA ROSE BOWL AQU    29.72  52
HARRIES, ALEX         12 UT COTTONWOOD HE    29.74  53
IBANEZ, TAHIS         12 SR IFC              29.84  54
NIMMO, GRACE          12 PC PLEASANTON SE    31.16  55
NAFTZGER, ABI         12 PC UN  (PC)        DQUED
TURNER, LINDSEY       12 SI NORTH COAST A   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   11-12   100 FLY                                     EVENT   15
============================================================================================================================
    NATIONAL     53.89
   SECTIONAL     57.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CLARK, CHLOE          12 SN UN  (SN)         58.80   2    57.87 F1  P    27.63
                                                                    F    27.01

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   11-12   100 FLY                                     EVENT   15
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MAGNUSSEN, EMMA       12 PC ELLIS AQUATIC  1:00.72   9    58.59 F2  P    28.22
                                                                    F    27.63
OLIVA, NICOLE         12 PC SANTA CLARA S    59.02   3    58.67 F3  P    27.63
                                                                    F    27.52
ECKEL, CAROLINE       12 PC PLEASANTON SE    58.26   1    59.19 F4  P    26.88
                                                                    F    26.92
TSENG, MIKAYLA        12 PC SANTA CLARA S  1:00.38   8    59.41 F5  P    28.97
                                                                    F    27.89
PREBLE, AVEREE        12 CC CLOVIS SWIM C  1:00.21   4    59.48 F6  P    28.47
                                                                    F    28.09
ALICEA-JORGENSEN, TAY 11 AZ TUCSON FORD D  1:00.21   5    59.59 F7  P    27.96
                                                                    F    28.32
SCHAFFER, BROOKE      12 PC PALO ALTO STA  1:00.30   7    59.69 F8  P    28.08
                                                                    F    27.79
CRISCI, NATALIE       12 AZ GOLD MEDAL SW  1:00.26   6    59.76 F9  P    28.58
                                                                    F    28.70
SEBASTIAN, SOPHIA     12 PC UN  (PC)       1:00.86  10  1:01.19 F   P    28.40
                                                                    F    28.96

ECKEL, CAROLINE       12 PC PLEASANTON SE    58.26   1              P    26.88
CLARK, CHLOE          12 SN UN  (SN)         58.80   2              P    27.63
OLIVA, NICOLE         12 PC SANTA CLARA S    59.02   3              P    27.63
ALICEA-JORGENSEN, TAY 11 AZ TUCSON FORD D  1:00.21   5              P    27.96
PREBLE, AVEREE        12 CC CLOVIS SWIM C  1:00.21   4              P    28.47
CRISCI, NATALIE       12 AZ GOLD MEDAL SW  1:00.26   6              P    28.58
SCHAFFER, BROOKE      12 PC PALO ALTO STA  1:00.30   7              P    28.08
TSENG, MIKAYLA        12 PC SANTA CLARA S  1:00.38   8              P    28.97
MAGNUSSEN, EMMA       12 PC ELLIS AQUATIC  1:00.72   9              P    28.22
SEBASTIAN, SOPHIA     12 PC UN  (PC)       1:00.86  10              P    28.40
IRWIN, PAYTEN         12 CO FRONT RANGE B  1:01.17  11              P    28.85
MURPHY, CRYSTAL       12 PC THE OLYMPIC C  1:01.24  12              P    28.48
GHARBAOUI, LEANNA     12 SI PACIFIC SWIM   1:01.68  13              P    28.67
KANEMITSU, CAITLYN    12 CA LA MIRADA ARM  1:02.18  14              P    29.51
PANOPIO, KAITLYN      12 PC THE OLYMPIC C  1:02.22  16              P    28.78
TAGGART, ERIN         12 SI RANCHO SAN DI  1:02.22  15              P    29.53
LAMBERT, HANNAH       12 CC CLOVIS SWIM C  1:02.24  17              P    29.00
KURAMOTO, REI         12 PC PALO ALTO STA  1:02.27  18              P    29.61
PEREYRA, ADRIANNA     12 PC RENO AQUATIC   1:02.35  19              P    29.08
KWAN, JULIE           12 PC NEPTUNE SWIMM  1:02.42  20              P    29.16
NATALE, JULIANNA      12 SI RANCHO SAN DI  1:02.51  21              P    28.30
LEMMON, BAILEY        12 PC CABRILLO THRE  1:02.87  22              P    29.48
LEXVOLD, RILEY        12 NM BARRACUDA SWI  1:02.94  23              P    28.89
WILLIAMS, GRACE       12 CC INDIAN WELLS   1:03.03  24              P    29.18
LENZKES, MEGAN        12 SI COLLEGE AREA   1:03.17  25              P    29.47
FERAN, SHANNON        12 CO FRONT RANGE B  1:03.44  26              P    29.54
DABNEY, TORI          12 AZ EDAC           1:03.53  27              P    29.33
PINEDA, KEIANNA       12 SN DAVIS AQUADAR  1:03.62  28              P    29.99
CHU, JESSICA          11 PC DE ANZA CUPER  1:03.71  29              P    29.86
BROWN, SIMONE         12 PC SEASIDE AQUAT  1:03.83  30              P    29.14
HAMILTON, SARAH       12 PC TERRAPINS SWI  1:03.99  31              P    29.69
WESSELHOFF, BROOKELYN 12 CA CANYONS AQUAT  1:04.10  32              P    29.93
HARRIES, ALEX         12 UT COTTONWOOD HE  1:04.22  33              P    30.18
MA, ASHLEY            12 PC SANTA CLARA S  1:04.24  34              P    29.24
LEE, KIANA            12 PC QUICKSILVER S  1:04.30  35              P    29.88
TURNER, LINDSEY       12 SI NORTH COAST A  1:04.43  36              P    29.78
CHAVEZ, HALEE         12 PC GILROY GATORS  1:04.54  37              P    29.57

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   11-12   100 FLY                                     EVENT   15
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WATERSON, REBECCA     11 SN TRUCKEE-TAHOE  1:04.56  38              P    29.92
MOULTRIE, TAYLOR      11 SI COLLEGE AREA   1:04.57  39              P    29.65
CORDOVA, SYDNEY       12 SN CALIFORNIA CA  1:04.67  40              P    30.03
TAO, MEGAN            12 PC PEAK SWIMMING  1:04.69  41              P    29.72
ROMERO, SOPHIA        12 CO FRONT RANGE B  1:04.77  42              P    30.40
STILES, NICOLE        11 PC PLEASANTON SE  1:04.78  43              P    30.64
WHITTINGTON, ABIGAIL  12 UT COTTONWOOD HE  1:04.80  44              P    30.35
TAPLEY, RILEY         12 CO BOULDER SWIMM  1:04.87  45              P    29.73
LOCALA, NAOMI         11 PC UN  (PC)       1:04.92  46              P    30.40
HERNANDEZ, ISABELLA   12 PC PLEASANTON SE  1:05.44  48              P    30.91
VIAL, MARIN           11 SN FOOTHILL AQUA  1:05.44  47              P    30.60
NIMMO, GRACE          12 PC PLEASANTON SE  1:05.58  49              P    30.52
RICH, ISABEL          12 CO BOULDER SWIMM  1:05.61  50              P    30.96
FITZGERALD, EMILY     12 AZ SWIM NEPTUNE   1:05.66  51              P    30.25
FLATH, GILLIE         12 PC ORINDA AQUATI  1:05.78  52              P    30.29
JONES, MEGAN          12 PC NEPTUNE SWIMM  1:05.89  53              P    30.47
CRAFT-WILLIAMS, KAYLA 12 PC OAKLAND UNDER  1:06.05  54              P    29.65
FROERER, LAUREN       12 CA CANYONS AQUAT  1:06.18  55              P    30.09
MIN, KAITLIN          12 CA ROSE BOWL AQU  1:06.71  56              P    31.12
CARTER, DANIELLE      12 PC SANTA CLARA S  1:06.74  57              P    31.14
WYLIE, ISABELLA       12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:07.89  58              P    31.13
WHELAN, KAIYA         12 CA IRVINE NOVA A  1:09.08  59              P    31.75
EDWARDS, SADIE        12 UT SWIM DAVIS AQ   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  141                                   WOMENS   11-12   200 FLY                                     EVENT  141
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:59.29
   SECTIONAL   2:06.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TSENG, MIKAYLA        12 PC SANTA CLARA S  2:12.15   3  2:08.73 F1  P    29.90  1:03.26  1:37.92
                                                                    F    30.27  1:02.61  1:35.63
SEBASTIAN, SOPHIA     12 PC UN  (PC)       2:10.96   2  2:09.69 F2  P    29.87  1:03.67  1:37.49
                                                                    F    30.01  1:03.14  1:36.94
KURAMOTO, REI         12 PC PALO ALTO STA  2:12.50   4  2:10.58 F3  P    29.28  1:02.17  1:36.32
                                                                    F    29.70  1:02.09  1:36.04
KANEMITSU, CAITLYN    12 CA LA MIRADA ARM  2:10.78   1  2:10.80 F4  P    29.05  1:02.51  1:36.64
                                                                    F    29.02  1:02.14  1:36.23
LESSING, AMELIE       12 CO BOULDER SWIMM  2:14.65   6  2:13.72 F5  P    30.01  1:04.10  1:39.43
MAGNUSSEN, EMMA       12 PC ELLIS AQUATIC  2:14.28   5  2:13.96 F6  P    29.80  1:03.53  1:39.07
                                                                    F    29.27  1:02.58  1:37.89
TOPP, DAKOTA          12 SN CALIFORNIA CA  2:14.94   7  2:14.15 F7  P    29.30  1:03.27  1:38.53
                                                                    F    29.57  1:03.78  1:39.13
HSIEH, AMANDA         12 CA IRVINE NOVA A  2:17.35   9  2:14.34 F8  P    29.99  1:04.54  1:41.58
                                                                    F    29.92  1:03.63  1:38.78
IRWIN, PAYTEN         12 CO FRONT RANGE B  2:17.06   8  2:15.60 F9  P    30.50  1:05.09  1:41.11
                                                                    F    29.93  1:04.28  1:39.59
BROWN, SIMONE         12 PC SEASIDE AQUAT  2:17.57  10  2:16.82 F   P    30.36  1:05.37  1:41.32
                                                                    F    30.14  1:05.89  1:42.70

KANEMITSU, CAITLYN    12 CA LA MIRADA ARM  2:10.78   1              P    29.05  1:02.51  1:36.64
SEBASTIAN, SOPHIA     12 PC UN  (PC)       2:10.96   2              P    29.87  1:03.67  1:37.49
TSENG, MIKAYLA        12 PC SANTA CLARA S  2:12.15   3              P    29.90  1:03.26  1:37.92
KURAMOTO, REI         12 PC PALO ALTO STA  2:12.50   4              P    29.28  1:02.17  1:36.32

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  141                                   WOMENS   11-12   200 FLY                                     EVENT  141
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MAGNUSSEN, EMMA       12 PC ELLIS AQUATIC  2:14.28   5              P    29.80  1:03.53  1:39.07
LESSING, AMELIE       12 CO BOULDER SWIMM  2:14.65   6              P    30.01  1:04.10  1:39.43
TOPP, DAKOTA          12 SN CALIFORNIA CA  2:14.94   7              P    29.30  1:03.27  1:38.53
IRWIN, PAYTEN         12 CO FRONT RANGE B  2:17.06   8              P    30.50  1:05.09  1:41.11
HSIEH, AMANDA         12 CA IRVINE NOVA A  2:17.35   9              P    29.99  1:04.54  1:41.58
BROWN, SIMONE         12 PC SEASIDE AQUAT  2:17.57  10              P    30.36  1:05.37  1:41.32
LENZKES, MEGAN        12 SI COLLEGE AREA   2:18.01  11              P    31.12  1:06.09  1:41.92
SCHAFFER, BROOKE      12 PC PALO ALTO STA  2:18.05  12              P    29.53  1:03.90  1:40.04
ALICEA-JORGENSEN, TAY 11 AZ TUCSON FORD D  2:18.08  13              P    29.65  1:04.46  1:40.28
PANOPIO, KAITLYN      12 PC THE OLYMPIC C  2:19.22  14              P    30.43  1:05.68  1:42.47
YONGYUTH, BIANKA      11 PC SANTA CLARA S  2:19.93  15              P    32.25  1:07.96  1:44.01
CRISCI, NATALIE       12 AZ GOLD MEDAL SW  2:20.03  16              P    31.70  1:07.05  1:44.08
MURPHY, CRYSTAL       12 PC THE OLYMPIC C  2:20.25  17              P    31.26  1:07.16  1:44.18
FERAN, SHANNON        12 CO FRONT RANGE B  2:20.37  18              P    30.97  1:05.77  1:42.33
SEIGAL, MIKAYLA       12 CO BOULDER SWIMM  2:20.75  19              P    31.27  1:06.58  1:43.43
CORDOVA, SYDNEY       12 SN CALIFORNIA CA  2:20.84  20              P    31.75  1:07.84  1:44.45
CHU, JESSICA          11 PC DE ANZA CUPER  2:22.80  21              P    31.47  1:07.09  1:45.73
WATERSON, REBECCA     11 SN TRUCKEE-TAHOE  2:23.32  22              P    32.02  1:07.43  1:45.06
MA, ASHLEY            12 PC SANTA CLARA S  2:23.41  23              P    30.70  1:06.37  1:44.42
NAJERA, KAREN         12 SI SOUTH BAY AQU  2:24.14  24              P    30.06  1:04.41  1:43.41
FITZGERALD, EMILY     12 AZ SWIM NEPTUNE   2:24.27  25              P    31.93  1:08.51  1:46.36
ROMERO, SOPHIA        12 CO FRONT RANGE B  2:24.31  26              P    34.20  1:09.59  1:47.11
ELKON LEV, NETA       12 CO FLATIRON SWIM  2:24.44  27              P    32.10  1:09.23  1:47.64
HILL, HOPE            12 CA CANYONS AQUAT  2:24.86  28              P    31.76  1:07.90  1:46.06
MOULTRIE, TAYLOR      11 SI COLLEGE AREA   2:25.13  29              P    31.45  1:07.81  1:46.59
RICH, ISABEL          12 CO BOULDER SWIMM  2:25.14  30              P    32.91  1:09.42  1:47.47
CHAVEZ, HALEE         12 PC GILROY GATORS  2:25.34  31              P    30.35  1:06.70  1:46.22
FERNANDEZ, MALIA      12 PC ELLIS AQUATIC  2:25.66  32              P    31.89  1:08.38  1:47.09
HENDRAWAN, ASHLEY     12 PC ALAMEDA ISLAN  2:26.05  33              P    32.68  1:09.14  1:47.39
HARRIES, ALEX         12 UT COTTONWOOD HE  2:26.36  34              P    31.80  1:09.45  1:47.91
TSAI, CASEY           12 PC UN  (PC)       2:26.39  35              P    33.59  1:10.61  1:48.33
BRINGE, JANESSA       12 CC TULE NATION T  2:27.48  36              P    32.60  1:09.82  1:48.98
HITCHCOCK, GRACE      12 CA ROSE BOWL AQU  2:27.54  37              P    31.75  1:08.99  1:47.83
FU, LAUREN            12 PC SANTA CLARA S  2:29.12  38              P    32.97  1:10.90  1:49.96
WHITAKER, MIA         12 SI PACIFIC SWIM   2:29.57  39              P    32.71  1:11.74  1:50.93
YASKO, CARLY          12 CA IRVINE NOVA A  2:29.85  40              P    33.44  1:11.08  1:50.20
TAPLEY, RILEY         12 CO BOULDER SWIMM  2:29.93  41              P    31.62  1:08.57  1:49.67
MCGEE, ARRINGTON      12 PC SANTA CLARA S  2:30.04  42              P    33.35  1:12.13  1:52.12
STARKWEATHER, MYRA    12 CC CLOVIS SWIM C  2:31.55  43              P    32.40  1:11.71  1:52.28
JARDINE, KATHERINE    12 SI COLLEGE AREA   2:31.83  44              P    34.12  1:13.20  1:52.91
ROBINS, ALEJANDRA     12 PC EL CERRITO GA  2:33.13  45              P    33.91  1:13.36  1:54.06
KING, MELISSA         12 AZ TUCSON FORD D  2:33.34  46              P    33.37  1:11.91  1:52.52
FROERER, LAUREN       12 CA CANYONS AQUAT  2:33.68  47              P    31.46  1:10.09  1:51.42
WHELAN, KAIYA         12 CA IRVINE NOVA A  2:36.21  48              P    32.25  1:10.56  1:52.55
BROADNAX, JASMINE     12 PC SANTA CLARA S  2:41.97  49              P    33.74  1:14.99  1:58.44
LAMBERT, HANNAH       12 CC CLOVIS SWIM C   DQUED                   P    29.31  1:02.78  1:37.57

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   83                                   WOMENS   11-12   100 I.M.                                    EVENT   83
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CLARK, CHLOE          12 SN UN  (SN)       1:00.59   1    59.25 F1  P    27.50
                                                                    F    26.85
OLIVA, NICOLE         12 PC SANTA CLARA S  1:01.60   3  1:01.08 F2  P    27.04
                                                                    F    27.07
WITTING, JULIANA      12 CA ORANGE COUNTY  1:00.65   2  1:01.65 F3  P    28.04
                                                                    F    27.84
PREBLE, AVEREE        12 CC CLOVIS SWIM C  1:02.93   6  1:01.71 F4  P    30.03
                                                                    F    29.05
ECKEL, CAROLINE       12 PC PLEASANTON SE  1:02.07   4  1:02.18 F5  P    28.40
                                                                    F    28.76
LAMBERT, HANNAH       12 CC CLOVIS SWIM C  1:03.26   8  1:02.87 F6  P    29.14
                                                                    F    28.97
SUEN, CLAIRE          12 PC PLEASANTON SE  1:03.14   7  1:02.96 F7  P    28.77
                                                                    F    28.89
WANG, LENA            12 PC USF KORET YOU  1:03.58   9  1:03.21 F8  P    29.78
                                                                    F    29.49
LEXVOLD, RILEY        12 NM BARRACUDA SWI  1:02.71   5   DQUED  F   P    28.39
                                                                    F    28.27
LUKAWSKI, AUDREY      12 PC STARFISH AQUA  1:03.70  10   DQUED  F   P    29.04
                                                                    F    28.73

CLARK, CHLOE          12 SN UN  (SN)       1:00.59   1              P    27.50
WITTING, JULIANA      12 CA ORANGE COUNTY  1:00.65   2              P    28.04
OLIVA, NICOLE         12 PC SANTA CLARA S  1:01.60   3              P    27.04
ECKEL, CAROLINE       12 PC PLEASANTON SE  1:02.07   4              P    28.40
LEXVOLD, RILEY        12 NM BARRACUDA SWI  1:02.71   5              P    28.39
PREBLE, AVEREE        12 CC CLOVIS SWIM C  1:02.93   6              P    30.03
SUEN, CLAIRE          12 PC PLEASANTON SE  1:03.14   7              P    28.77
LAMBERT, HANNAH       12 CC CLOVIS SWIM C  1:03.26   8              P    29.14
WANG, LENA            12 PC USF KORET YOU  1:03.58   9              P    29.78
LUKAWSKI, AUDREY      12 PC STARFISH AQUA  1:03.70  10              P    29.04
WESSELHOFF, BROOKELYN 12 CA CANYONS AQUAT  1:03.82  11              P    30.49
TSENG, MIKAYLA        12 PC SANTA CLARA S  1:03.86  12              P    28.99
QIAN, VIRGINIE        12 PC UN  (PC)       1:03.98  13              P    30.27
GHARBAOUI, LEANNA     12 SI PACIFIC SWIM   1:04.04  14              P    29.25
LEMMON, BAILEY        12 PC CABRILLO THRE  1:04.23  15              P    29.05
CRAFT-WILLIAMS, KAYLA 12 PC OAKLAND UNDER  1:04.24  16              P    28.34
PINEDA, KEIANNA       12 SN DAVIS AQUADAR  1:04.41  17              P    29.84
PEREYRA, ADRIANNA     12 PC RENO AQUATIC   1:04.44  18              P    29.13
WILLIAMS, GRACE       12 CC INDIAN WELLS   1:04.63  19              P    29.38
EMOTO, MARISA         12 AZ ARIZONA AQUAT  1:04.67  20              P    30.08
HAMILTON, SARAH       12 PC TERRAPINS SWI  1:04.68  21              P    29.25
MA, ASHLEY            12 PC SANTA CLARA S  1:04.72  22              P    29.73
KOH, ZEPHANIE         12 CA ROSE BOWL AQU  1:04.74  23              P    29.24
STO. DOMINGO, MIA     12 PC THE OLYMPIC C  1:04.78  24              P    30.53
SCHMIDT, LINDSAY      12 PC DE ANZA CUPER  1:04.86  25              P    31.02
MCKENNA, MAI          12 PC UN  (PC)       1:04.94  26              P    29.76
TAO, MEGAN            12 PC PEAK SWIMMING  1:04.98  27              P    30.05
OTSUKA, LEI           12 PC CAMPBELL WAVE  1:05.00  28              P    30.25
KANN, CHANELL         11 PC DE ANZA CUPER  1:05.22  29              P    30.72
CHU, JESSICA          11 PC DE ANZA CUPER  1:05.37  30              P    31.19

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   83                                   WOMENS   11-12   100 I.M.                                    EVENT   83
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FERNANDEZ, MALIA      12 PC ELLIS AQUATIC  1:05.41  31              P    29.54
MURPHY, CRYSTAL       12 PC THE OLYMPIC C  1:05.45  32              P    30.11
WATSON, ALYSSA        11 CA IRVINE NOVA A  1:05.46  33              P    30.67
SETO, VIVIAN          12 SI RANCHO SAN DI  1:05.53  34              P    29.70
HARTER, AMY           12 SN CHICO AQUA-JE  1:05.64  35              P    29.87
ALICEA-JORGENSEN, TAY 11 AZ TUCSON FORD D  1:05.71  36              P    29.65
TURNER, LINDSEY       12 SI NORTH COAST A  1:05.74  37              P    31.31
DUSKY, EMILY          12 PC NAPA VALLEY S  1:05.75  38              P    31.30
MANGIPUDI, HARSHINI   12 PC DE ANZA CUPER  1:05.76  39              P    29.99
LEE, KIANA            12 PC QUICKSILVER S  1:05.80  40              P    31.30
CLARIDGE, EMILY       12 PC PLEASANTON SE  1:05.92  41              P    31.14
GAMBETTA, PAIGE       12 PC PALO ALTO STA  1:05.97  42              P    29.77
HILDERBRAND, NATALIE  12 PC PALO ALTO STA  1:06.25  43              P    30.59
YASKO, CARLY          12 CA IRVINE NOVA A  1:06.71  44              P    31.38
ROSS, CAMILLE         12 CA ORANGE COUNTY  1:06.81  45              P    30.95
MERTZ, BRIANNA        12 PC GILROY GATORS  1:06.85  46              P    31.48
GREENBERG, VICTORIA   12 PC TERRAPINS SWI  1:06.86  47              P    31.08
HAO, CHRISTIN         12 PC PEAK SWIMMING  1:06.87  48              P    30.93
MCCORMACK, LAUREN     12 PC THE OLYMPIC C  1:06.93  49              P    31.86
CHAVEZ, HALEE         12 PC GILROY GATORS  1:07.04  50              P    31.56
TAPLEY, RILEY         12 CO BOULDER SWIMM  1:07.09  51              P    30.00
CAVAZOS, AMANDA       12 PC SEASIDE AQUAT  1:07.19  52              P    30.60
VIAL, MARIN           11 SN FOOTHILL AQUA  1:07.25  53              P    30.69
LEE, MADDY            12 PC ALBANY ARMADA  1:07.37  54              P    30.01
PALMER, CARLY         12 ND AQUASTORM      1:07.38  55              P    30.73
MYKKANEN, CAMERON     11 CA IRVINE NOVA A  1:07.40  56              P    31.06
HARRIES, ALEX         12 UT COTTONWOOD HE  1:07.84  57              P    31.84
BOURAOUI, NADIA       11 PC SANTA CLARA S  1:07.93  58              P    32.03
TAGGART, ERIN         12 SI RANCHO SAN DI  1:07.99  59              P    31.72
ARZAVE, JULISSA       12 SI SOUTH BAY AQU  1:09.58  60              P    32.36

============================================================================================================================
   EVENT   41                                   WOMENS   11-12   200 I.M.                                    EVENT   41
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:00.29
   SECTIONAL   2:07.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WITTING, JULIANA      12 CA ORANGE COUNTY  2:15.50   6  2:08.04 F1  P    28.14  1:02.78  1:42.18
                                                                    F    27.44    59.61  1:37.63
TOPP, DAKOTA          12 SN CALIFORNIA CA  2:12.47   3  2:08.42 F2  P    28.38  1:01.00  1:41.57
                                                                    F    28.33  1:00.77  1:40.01
LESSING, AMELIE       12 CO BOULDER SWIMM  2:11.20   1  2:08.81 F3  P    29.12  1:02.66  1:40.75
                                                                    F    27.64  1:00.01  1:39.37
PREBLE, AVEREE        12 CC CLOVIS SWIM C  2:14.16   4  2:11.70 F4  P    28.70  1:03.96  1:43.69
                                                                    F    28.14  1:02.69  1:41.56
LEXVOLD, RILEY        12 NM BARRACUDA SWI  2:12.32   2  2:12.18 F5  P    28.66  1:01.77  1:40.36
                                                                    F    29.00  1:01.17  1:41.19
SEBASTIAN, SOPHIA     12 PC UN  (PC)       2:15.91   7  2:12.77 F6  P    28.92  1:05.18  1:43.79
                                                                    F    28.31  1:03.49  1:41.24
KWAN, JULIE           12 PC NEPTUNE SWIMM  2:14.94   5  2:13.02 F7  P    29.27  1:02.43  1:43.81
                                                                    F    29.22  1:01.79  1:42.21
EMOTO, MARISA         12 AZ ARIZONA AQUAT  2:16.36   9  2:15.15 F8  P    30.89  1:03.63  1:45.27
                                                                    F    30.88  1:03.67  1:44.28

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   41                                   WOMENS   11-12   200 I.M.                                    EVENT   41
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TSENG, MIKAYLA        12 PC SANTA CLARA S  2:16.22   8  2:15.44 F9  P    30.02  1:04.33  1:44.84
                                                                    F    28.36  1:02.96  1:43.90
CHU, JESSICA          11 PC DE ANZA CUPER  2:16.53  10  2:19.44 F   P    30.62  1:05.58  1:44.63
                                                                    F    30.42  1:05.52  1:46.24

LESSING, AMELIE       12 CO BOULDER SWIMM  2:11.20   1              P    29.12  1:02.66  1:40.75
LEXVOLD, RILEY        12 NM BARRACUDA SWI  2:12.32   2              P    28.66  1:01.77  1:40.36
TOPP, DAKOTA          12 SN CALIFORNIA CA  2:12.47   3              P    28.38  1:01.00  1:41.57
PREBLE, AVEREE        12 CC CLOVIS SWIM C  2:14.16   4              P    28.70  1:03.96  1:43.69
KWAN, JULIE           12 PC NEPTUNE SWIMM  2:14.94   5              P    29.27  1:02.43  1:43.81
WITTING, JULIANA      12 CA ORANGE COUNTY  2:15.50   6              P    28.14  1:02.78  1:42.18
SEBASTIAN, SOPHIA     12 PC UN  (PC)       2:15.91   7              P    28.92  1:05.18  1:43.79
TSENG, MIKAYLA        12 PC SANTA CLARA S  2:16.22   8              P    30.02  1:04.33  1:44.84
EMOTO, MARISA         12 AZ ARIZONA AQUAT  2:16.36   9              P    30.89  1:03.63  1:45.27
CHU, JESSICA          11 PC DE ANZA CUPER  2:16.53  10              P    30.62  1:05.58  1:44.63
CRISCI, NATALIE       12 AZ GOLD MEDAL SW  2:16.76  12              P    29.65  1:05.73  1:45.65
WANG, LENA            12 PC USF KORET YOU  2:16.76  11              P    30.03  1:05.02  1:44.31
LUKAWSKI, AUDREY      12 PC STARFISH AQUA  2:17.85  13              P    29.74  1:04.26  1:44.17
O'NEILL, CAITLIN      12 PC ELLIS AQUATIC  2:17.87  14              P    31.17  1:06.60  1:45.33
KOH, ZEPHANIE         12 CA ROSE BOWL AQU  2:17.99  15              P    28.67  1:03.09  1:45.01
KURAMOTO, REI         12 PC PALO ALTO STA  2:18.12  16              P    29.53  1:06.46  1:46.62
PRESTON, TEGAN        12 SI RANCHO SAN DI  2:18.28  17              P    29.64  1:05.39  1:46.32
WATSON, ALYSSA        11 CA IRVINE NOVA A  2:18.71  18              P    30.27  1:05.32  1:47.59
KANEMITSU, CAITLYN    12 CA LA MIRADA ARM  2:19.01  19              P    29.19  1:04.98  1:48.37
TAGGART, ERIN         12 SI RANCHO SAN DI  2:19.24  20              P    30.45  1:07.55  1:47.83
IRWIN, PAYTEN         12 CO FRONT RANGE B  2:19.25  21              P    30.05  1:47.57
LAMBERT, HANNAH       12 CC CLOVIS SWIM C  2:19.28  22              P    29.82  1:05.06  1:46.22
WILLIAMS, GRACE       12 CC INDIAN WELLS   2:19.36  23              P    30.10  1:03.74  1:46.91
KANN, CHANELL         11 PC DE ANZA CUPER  2:19.97  24              P    31.42  1:07.37  1:48.51
KAPPHAHN, SAMANTHA    12 SN UN  (SN)       2:20.70  25              P    30.49  1:06.54  1:48.60
QIAN, VIRGINIE        12 PC UN  (PC)       2:20.97  26              P    31.56  1:07.18  1:49.10
SETO, VIVIAN          12 SI RANCHO SAN DI  2:21.00  27              P    29.57  1:07.57  1:48.53
NAJERA, KAREN         12 SI SOUTH BAY AQU  2:21.06  28              P    29.85  1:05.34  1:49.58
MAGNUSSEN, EMMA       12 PC ELLIS AQUATIC  2:21.69  29              P    28.86  1:04.95  1:48.57
REN, LINDSEY          12 SI RANCHO SAN DI  2:21.71  30              P    30.87  1:07.59  1:50.03
YASKO, CARLY          12 CA IRVINE NOVA A  2:21.83  31              P    31.52  1:07.42  1:50.67
LIGHTSTONE, THALIA    12 PC MISSION SAN J  2:21.97  32              P    31.40  1:07.72  1:51.31
TURNER, LINDSEY       12 SI NORTH COAST A  2:22.08  33              P    29.80  1:06.64  1:49.46
FU, LAUREN            12 PC SANTA CLARA S  2:22.30  34              P    32.16  1:09.04  1:49.64
MA, ASHLEY            12 PC SANTA CLARA S  2:22.42  35              P    29.46  1:06.52  1:50.14
BELLER, ELISE         12 UT PARK CITY SWI  2:22.48  36              P    32.15  1:09.60  1:50.71
CARTER, DANIELLE      12 PC SANTA CLARA S  2:22.66  37              P    31.14  1:06.99  1:50.16
SEIGAL, MIKAYLA       12 CO BOULDER SWIMM  2:22.70  38              P    31.15  1:08.83  1:50.88
MCKENNA, MAI          12 PC UN  (PC)       2:22.72  39              P    30.11  1:05.63  1:47.06
ROSS, CAMILLE         12 CA ORANGE COUNTY  2:22.88  40              P    30.77  1:07.05  1:50.62
JONES, MEGAN          12 PC NEPTUNE SWIMM  2:22.94  41              P    29.87  1:05.10  1:50.17
TAO, MEGAN            12 PC PEAK SWIMMING  2:22.97  42              P    30.36  1:08.86  1:50.94
EDWARDS, SADIE        12 UT SWIM DAVIS AQ  2:23.34  43              P    30.69  1:09.96  1:50.25
BOURAOUI, NADIA       11 PC SANTA CLARA S  2:23.45  44              P    31.28  1:09.29  1:49.79
RICH, ISABEL          12 CO BOULDER SWIMM  2:23.51  45              P    32.54  1:10.89  1:52.04
TSAI, CASEY           12 PC UN  (PC)       2:23.58  46              P    31.87  1:08.39  1:51.87
MANGIPUDI, HARSHINI   12 PC DE ANZA CUPER  2:23.89  47              P    31.61  1:07.37  1:49.76
JOSEPH, LENA          12 PC PALO ALTO STA  2:24.08  48              P    30.31  1:06.01  1:51.49
NGUYEN, KATHERINE     12 SI PACIFIC SWIM   2:24.44  49              P    32.42  1:08.09  1:50.96
MYKKANEN, CAMERON     11 CA IRVINE NOVA A  2:24.52  50              P    31.62  1:07.21  1:51.90
VIAL, MARIN           11 SN FOOTHILL AQUA  2:24.76  51              P    31.52  1:07.87  1:51.61

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   41                                   WOMENS   11-12   200 I.M.                                    EVENT   41
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HARRIES, ALEX         12 UT COTTONWOOD HE  2:24.78  52              P    30.09  1:08.10  1:51.23
LEE, MADDY            12 PC ALBANY ARMADA  2:24.88  53              P    32.62  1:07.12  1:52.99
DUNDAS, NICOLE        12 PC PALO ALTO STA  2:25.19  54              P    32.00  1:09.05  1:54.04
CAVAZOS, AMANDA       12 PC SEASIDE AQUAT  2:25.44  55              P    30.80  1:09.13  1:52.27
STO. DOMINGO, MIA     12 PC THE OLYMPIC C  2:25.76  56              P    30.83  1:06.24  1:50.52
MARSH, HANNAH         12 SI PACIFIC ATHLE  2:26.20  57              P    31.07  1:07.99  1:52.82
ARZAVE, JULISSA       12 SI SOUTH BAY AQU  2:26.50  58              P    31.36  1:07.21  1:52.88
NGUYEN, MALENA        12 PC LOS ALTOS & M  2:26.64  59              P    30.82  1:07.08  1:53.53
WHELAN, KAIYA         12 CA IRVINE NOVA A  2:26.89  60              P    32.16  1:07.77  1:54.22
GARVY, PEYTON         12 AZ UN  (AZ)       2:28.09  61              P    31.01  1:08.51  1:55.26
HSIEH, AMANDA         12 CA IRVINE NOVA A   DQUED                   P    30.05  1:06.05  1:48.68

============================================================================================================================
   EVENT  117                                   WOMENS   11-12   400 I.M.                                    EVENT  117
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:16.29
   SECTIONAL   4:29.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LESSING, AMELIE       12 CO BOULDER SWIMM  4:35.83   1  4:30.89 F1  P    29.20  1:03.13  1:38.57  2:13.67  2:52.99  3:32.20  4:04.76
                                                                    F    28.89  1:02.83  1:37.83  2:11.77  2:50.31  3:28.74  4:00.53
LEXVOLD, RILEY        12 NM BARRACUDA SWI  4:46.35   7  4:32.79 F2  P    30.33  1:05.35  1:42.05  2:17.73  2:58.70  3:40.12  4:14.47
                                                                    F    28.67  1:02.25  1:37.16  2:11.21  2:50.32  3:30.03  4:02.61
PREBLE, AVEREE        12 CC CLOVIS SWIM C  4:40.27   2  4:35.00 F3  P    29.05  1:03.29  1:40.26  2:16.63  2:55.51  3:35.40  4:08.40
                                                                    F    29.00  1:02.88  1:38.78  2:14.60  2:53.62  3:33.30  4:04.88
KOH, ZEPHANIE         12 CA ROSE BOWL AQU  4:43.35   3  4:36.27 F4  P    28.74  1:01.46  1:37.44  2:13.02  2:54.74  3:36.65  4:10.52
                                                                    F    29.05  1:02.23  1:37.13  2:11.71  2:52.31  3:32.98  4:04.81
SEBASTIAN, SOPHIA     12 PC UN  (PC)       4:44.31   4  4:37.51 F5  P    29.51  1:03.13  1:39.74  2:16.20  2:55.28  3:34.93  4:10.49
                                                                    F    29.75  1:03.24  1:39.53  2:15.20  2:53.11  3:31.77  4:05.39
TOPP, DAKOTA          12 SN CALIFORNIA CA  4:45.55   5  4:37.62 F6  P    29.85  1:04.65  1:40.51  2:15.96  2:58.57  3:42.60  4:15.56
                                                                    F    29.44  1:04.24  1:38.54  2:13.42  2:54.31  3:36.08  4:07.25
EMOTO, MARISA         12 AZ ARIZONA AQUAT  4:48.74  10  4:42.89 F7  P    30.96  1:06.15  1:42.25  2:17.66  3:00.24  3:43.87  4:16.72
                                                                    F    31.00  1:05.92  1:40.13  2:16.00  2:58.01  3:39.52  4:11.44
IRWIN, PAYTEN         12 CO FRONT RANGE B  4:46.99   8  4:43.67 F8  P    30.42  1:05.38  1:42.60  2:19.15  3:00.29  3:42.21  4:14.87
                                                                    F    30.60  1:06.05  1:44.15  2:20.30  3:00.50  3:40.94  4:13.01
KANEMITSU, CAITLYN    12 CA LA MIRADA ARM  4:47.01   9  4:46.39 F9  P    29.35  1:03.82  1:41.41  2:18.15  3:01.11  3:44.89  4:16.30
                                                                    F    29.35  1:02.65  1:40.33  2:16.77  2:59.78  3:43.34  4:15.09
BELLER, ELISE         12 UT PARK CITY SWI  4:45.87   6   DQUED  F   P    31.64  1:09.78  1:46.14  2:22.78  3:03.57  3:44.71  4:15.87
                                                                    F    33.30  1:13.08  1:50.19  2:27.33  3:07.97  3:49.20  4:21.17

LESSING, AMELIE       12 CO BOULDER SWIMM  4:35.83   1              P    29.20  1:03.13  1:38.57  2:13.67  2:52.99  3:32.20  4:04.76
PREBLE, AVEREE        12 CC CLOVIS SWIM C  4:40.27   2              P    29.05  1:03.29  1:40.26  2:16.63  2:55.51  3:35.40  4:08.40
KOH, ZEPHANIE         12 CA ROSE BOWL AQU  4:43.35   3              P    28.74  1:01.46  1:37.44  2:13.02  2:54.74  3:36.65  4:10.52
SEBASTIAN, SOPHIA     12 PC UN  (PC)       4:44.31   4              P    29.51  1:03.13  1:39.74  2:16.20  2:55.28  3:34.93  4:10.49
TOPP, DAKOTA          12 SN CALIFORNIA CA  4:45.55   5              P    29.85  1:04.65  1:40.51  2:15.96  2:58.57  3:42.60  4:15.56
BELLER, ELISE         12 UT PARK CITY SWI  4:45.87   6              P    31.64  1:09.78  1:46.14  2:22.78  3:03.57  3:44.71  4:15.87
LEXVOLD, RILEY        12 NM BARRACUDA SWI  4:46.35   7              P    30.33  1:05.35  1:42.05  2:17.73  2:58.70  3:40.12  4:14.47
IRWIN, PAYTEN         12 CO FRONT RANGE B  4:46.99   8              P    30.42  1:05.38  1:42.60  2:19.15  3:00.29  3:42.21  4:14.87
KANEMITSU, CAITLYN    12 CA LA MIRADA ARM  4:47.01   9              P    29.35  1:03.82  1:41.41  2:18.15  3:01.11  3:44.89  4:16.30
EMOTO, MARISA         12 AZ ARIZONA AQUAT  4:48.74  10              P    30.96  1:06.15  1:42.25  2:17.66  3:00.24  3:43.87  4:16.72
MCKENNA, MAI          12 PC UN  (PC)       4:48.80  11              P    30.56  1:05.76  1:42.97  2:19.47  2:59.65  3:41.03  4:15.80
WANG, LENA            12 PC USF KORET YOU  4:49.14  12              P    30.76  1:06.41  1:44.09  2:21.06  3:01.35  3:42.52  4:16.90
CHU, JESSICA          11 PC DE ANZA CUPER  4:49.96  13              P    31.38  1:07.71  1:44.44  2:21.12  3:02.13  3:43.60  4:17.08
CRISCI, NATALIE       12 AZ GOLD MEDAL SW  4:50.38  14              P    30.44  1:05.24  1:43.22  2:20.36  3:01.56  3:43.07  4:17.74
KWAN, JULIE           12 PC NEPTUNE SWIMM  4:50.91  15              P    30.83  1:06.90  1:42.40  2:17.47  3:01.23  3:45.30  4:18.29

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  117                                   WOMENS   11-12   400 I.M.                                    EVENT  117
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YONGYUTH, BIANKA      11 PC SANTA CLARA S  4:51.10  16              P    31.68  1:06.93  1:44.26  2:21.25  3:03.50  3:46.13  4:18.93
HSIEH, AMANDA         12 CA IRVINE NOVA A  4:52.23  17              P    30.20  1:04.84  1:42.76  2:19.90  3:03.28  3:46.16  4:19.80
O'NEILL, CAITLIN      12 PC ELLIS AQUATIC  4:53.12  18              P    33.48  1:12.50  1:49.29  2:26.27  3:05.80  3:46.02  4:20.27
MAGNUSSEN, EMMA       12 PC ELLIS AQUATIC  4:53.19  19              P    30.40  1:06.08  1:43.74  2:21.34  3:04.85  3:48.49  4:22.34
NAJERA, KAREN         12 SI SOUTH BAY AQU  4:53.30  20              P    30.69  1:06.07  1:43.12  2:19.65  3:03.54  3:48.08  4:21.17
KAPPHAHN, SAMANTHA    12 SN UN  (SN)       4:53.40  21              P    30.75  1:06.80  1:44.59  2:21.32  3:03.50  3:46.01  4:20.46
SETO, VIVIAN          12 SI RANCHO SAN DI  4:53.95  22              P    31.01  1:07.55  1:46.23  2:24.48  3:06.15  3:47.73  4:21.59
HILL, HOPE            12 CA CANYONS AQUAT  4:54.63  23              P    31.19  1:07.06  1:44.46  2:20.49  3:05.36  3:50.33  4:23.39
LENZKES, MEGAN        12 SI COLLEGE AREA   4:54.77  24              P    31.01  1:06.59  1:44.93  2:22.26  3:05.67  3:49.23  4:23.07
KANN, CHANELL         11 PC DE ANZA CUPER  4:55.81  25              P    31.58  1:08.52  1:46.84  2:24.33  3:06.65  3:49.40  4:23.49
TAGGART, ERIN         12 SI RANCHO SAN DI  4:56.25  26              P    29.86  1:06.89  1:46.44  2:26.79  3:08.50  3:51.82  4:25.22
NGUYEN, KATHERINE     12 SI PACIFIC SWIM   4:56.92  27              P    32.93  1:10.20  1:46.48  2:22.20  3:05.41  3:48.91  4:23.53
MYKKANEN, CAMERON     11 CA IRVINE NOVA A  4:57.48  28              P    32.46  1:09.39  1:46.52  2:23.49  3:06.26  3:49.45  4:24.14
BOURAOUI, NADIA       11 PC SANTA CLARA S  4:57.84  29              P    32.20  1:11.09  1:49.55  2:28.43  3:08.61  3:49.63  4:24.35
FU, LAUREN            12 PC SANTA CLARA S  4:57.89  30              P    31.71  1:08.65  1:46.53  2:23.85  3:06.29  3:48.61  4:23.89
QIAN, VIRGINIE        12 PC UN  (PC)       4:57.95  31              P    32.52  1:09.94  1:46.74  2:24.04  3:07.23  3:50.47  4:24.36
REN, LINDSEY          12 SI RANCHO SAN DI  4:58.64  32              P    31.10  1:07.27  1:46.29  2:24.78  3:08.47  3:52.61  4:25.79
DUNDAS, NICOLE        12 PC PALO ALTO STA  4:58.65  33              P    32.40  1:10.79  1:48.73  2:25.70  3:10.60  3:53.90  4:26.90
MURPHY, CRYSTAL       12 PC THE OLYMPIC C  4:59.47  34              P    29.82  1:04.62  1:44.13  2:23.57  3:07.05  3:50.95  4:25.87
PETERSON, MORGAN      12 SI COLLEGE AREA   4:59.49  35              P    32.22  1:10.02  1:48.37  2:26.31  3:09.16  3:52.12  4:26.08
TSAI, CASEY           12 PC UN  (PC)       4:59.52  36              P    32.03  1:09.12  1:46.59  2:24.90  3:09.33  3:52.46  4:26.77
SEIGAL, MIKAYLA       12 CO BOULDER SWIMM  5:00.20  37              P    32.12  1:08.37  1:47.06  2:24.98  3:09.84  3:53.76  4:27.29
LE, TINA              12 PC SANTA CLARA S  5:00.53  38              P    30.62  1:08.39  1:46.34  2:23.14  3:07.24  3:52.85  4:28.01
HITCHCOCK, GRACE      12 CA ROSE BOWL AQU  5:00.93  39              P    31.06  1:07.16  1:45.86  2:24.02  3:09.04  3:54.42  4:28.59
MARSH, HANNAH         12 SI PACIFIC ATHLE  5:01.20  40              P    33.02  1:10.87  1:48.76  2:25.10  3:09.43  3:53.60  4:28.43
CORDOVA, SYDNEY       12 SN CALIFORNIA CA  5:01.66  41              P    31.11  1:07.12  1:47.85  2:27.21  3:10.85  3:54.96  4:28.92
NATALE, JULIANNA      12 SI RANCHO SAN DI  5:02.07  42              P    30.26  1:06.08  1:45.26  2:22.88  3:08.49  3:54.39  4:29.44
JONES, MEGAN          12 PC NEPTUNE SWIMM  5:03.85  43              P    31.14  1:08.34  1:47.28  2:25.41  3:10.61  3:56.23  4:29.95
LOCKARD, ALLISON      12 SN TRUCKEE-TAHOE  5:03.94  44              P    31.11  1:07.08  1:45.66  2:26.01  3:09.66  3:55.31  4:30.12
TAO, MEGAN            12 PC PEAK SWIMMING  5:04.28  45              P    30.18  1:06.60  1:46.44  2:27.30  3:09.62  3:53.64  4:28.64
EDWARDS, SADIE        12 UT SWIM DAVIS AQ  5:04.31  46              P    32.46  1:10.68  1:52.58  2:33.38  3:14.52  3:56.84  4:31.70
ROMERO, SOPHIA        12 CO FRONT RANGE B  5:04.71  47              P    31.51  1:10.37  1:48.11  2:25.62  3:12.59  3:57.33  4:31.81
ARZAVE, JULISSA       12 SI SOUTH BAY AQU  5:04.98  48              P    31.90  1:09.52  1:47.71  2:24.94  3:11.47  3:58.12  4:32.48
DUSKY, EMILY          12 PC NAPA VALLEY S  5:05.17  49              P    30.71  1:07.44  1:49.52  2:30.32  3:13.48  3:55.85  4:30.97
STILES, NICOLE        11 PC PLEASANTON SE  5:05.24  50              P    31.53  1:07.33  1:45.86  2:23.68  3:09.99  3:56.10  4:30.69
LIU, LILLY            12 PC WEST COAST AQ  5:05.49  51              P    31.13  1:08.45  1:46.95  2:27.53  3:10.65  3:55.42  4:31.25
CAVAZOS, AMANDA       12 PC SEASIDE AQUAT  5:05.61  52              P    31.88  1:10.50  1:50.45  2:29.42  3:12.98  3:56.78  4:31.73
MA, ASHLEY            12 PC SANTA CLARA S  5:06.65  53              P    31.06  1:06.71  1:45.39  2:24.52  3:10.27  3:55.73  4:31.47
HARRIES, ALEX         12 UT COTTONWOOD HE  5:07.30  54              P    31.23  1:07.11  1:48.49  2:27.68  3:11.92  3:56.25  4:32.27
LEE, KIANA            12 PC QUICKSILVER S  5:07.45  55              P    31.34  1:07.35  1:47.21  2:26.90  3:10.82  3:56.24  4:32.59
VACHUSKA, ISABELLA    12 SN CALIFORNIA CA  5:07.93  56              P    34.53  1:13.61  1:53.18  2:31.90  3:17.04  4:01.82  4:35.36
WHITAKER, MIA         12 SI PACIFIC SWIM   5:07.94  57              P    31.97  1:09.44  1:48.94  2:26.93  3:14.14  3:59.70  4:34.94
DUNCAN, AURORA        11 CA ORANGE COUNTY  5:08.26  58              P    32.93  1:11.82  1:51.94  2:30.47  3:14.70  3:58.81  4:34.52
GUADIAMOS, ISABELLA   12 PC DE ANZA CUPER  5:08.59  59              P    33.37  1:12.33  1:51.80  2:30.87  3:13.57  3:56.70  4:33.62
KENROW, CHLOE         11 PC SANTA CLARA S  5:09.58  60              P    32.56  1:11.27  1:50.77  2:29.14  3:14.49  3:59.67  4:34.93
WHELAN, KAIYA         12 CA IRVINE NOVA A  5:10.33  61              P    32.75  1:11.59  1:48.50  2:25.24  3:13.25  4:00.64  4:35.43
STARKWEATHER, MYRA    12 CC CLOVIS SWIM C  5:11.36  62              P    31.41  1:09.24  1:50.36  2:31.60  3:13.56  3:58.12  4:35.71
WATSON, ALYSSA        11 CA IRVINE NOVA A  5:11.66  63              P    32.41  1:12.22  1:50.79  2:29.50  3:15.89  4:03.70  4:38.11
JALAL, ORIANA         12 PC SANTA CLARA S  5:11.86  64              P    33.29  1:14.48  1:55.08  2:34.64  3:18.85  4:03.19  4:38.06
EDDS, EMILY           12 CA SANTA MARIA S  5:13.06  65              P    33.48  1:12.41  1:53.00  2:33.21  3:17.04  4:02.01  4:37.82
LAPUZ, GRACE          11 SN SOLANO AQUATI  5:13.96  66              P    34.31  1:14.86  1:54.66  2:33.93  3:18.46  4:03.36  4:38.82
JOSEPH, LENA          12 PC PALO ALTO STA  5:17.00  67              P    31.55  1:11.80  1:49.81  2:28.48  3:17.54  4:06.49  4:41.90
GREENBERG, VICTORIA   12 PC TERRAPINS SWI  5:20.24  68              P    34.08  1:14.16  1:54.45  2:34.49  3:18.01  4:03.38  4:42.21
RYOO, KELLY           12 PC DE ANZA CUPER  5:20.50  69              P    33.14  1:12.79  1:55.22  2:36.75  3:20.97  4:07.89  4:44.97
BROADNAX, JASMINE     12 PC SANTA CLARA S  5:22.07  70              P    32.64  1:11.17  1:54.62  2:35.33  3:19.59  4:06.94  4:45.05
LEE, MADDY            12 PC ALBANY ARMADA   DQUED                   P    32.42  1:09.48  1:48.44  2:27.28  3:13.62  3:59.05  4:35.09

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  117                                   WOMENS   11-12   400 I.M.                                    EVENT  117
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RICH, ISABEL          12 CO BOULDER SWIMM   DQUED                   P    31.79  1:08.99  1:49.69  2:30.77  3:11.31  3:52.79  4:28.15

============================================================================================================================
   EVENT  107                                   WOMENS   11-12   200 M. R.                                   EVENT  107
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               1:51.09   1      26.84    59.75  1:26.23
         OLIVA, NICOLE       12
         BOURAOUI, NADIA     11
         TSENG, MIKAYLA      12
         LE, TINA            12
TOC,  A  11-12        12 PC THE OLYMPIC C               1:53.13   2      28.08  1:00.25  1:27.04
         PANOPIO, KAITLYN    12
         MCCORMACK, LAUREN   12
         MURPHY, CRYSTAL     12
         STO. DOMINGO, MIA   12
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               1:53.26   3      29.28  1:02.17  1:28.46
         HECKMAN, MIRANDA    12
         CLARIDGE, EMILY     12
         ECKEL, CAROLINE     12
         SUEN, CLAIRE        12
PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               1:55.48   4      29.84  1:02.16  1:29.85
         GAMBETTA, PAIGE     12
         MA, GABY            12
         SCHAFFER, BROOKE    12
         KURAMOTO, REI       12
PASA,  B  11-12       12 PC PALO ALTO STA               1:56.80   5      29.48  1:01.99  1:30.41
         ARRINGTON, HALEY    12
         ANDERSON, KAIA      12
         DUNDAS, NICOLE      12
         HARRIS, SYDNEY      11
RSD,  A  11-12        12 SI RANCHO SAN DI               1:57.97   6      30.19  1:04.22  1:32.83
         SETO, VIVIAN        12
         PRESTON, TEGAN      12
         TAGGART, ERIN       12
         NATALE, JULIANNA    12
OCW,  A  11-12        12 CA ORANGE COUNTY               1:58.03   7      30.39  1:02.55  1:32.74
         DUNCAN, AURORA      11
         WITTING, JULIANA    12
         PAGANO, ISABELLA    11
         ROSS, CAMILLE       12
CANY,  A  11-12       12 CA CANYONS AQUAT               1:58.59   8      31.44  1:03.71  1:33.01
         CHUA, KYLIE         12
         WESSELHOFF, BROOKELY12
         FROERER, LAUREN     12
         HILL, HOPE          12
ROSE,  A  11-12       12 CA ROSE BOWL AQU               1:58.65   9      29.11  1:03.36  1:32.26
         KOH, ZEPHANIE       12
         GIESLER, EMILY      12
         HIGUCHI, MIYA       12
         VILLALUNA, KALISSA  11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  107                                   WOMENS   11-12   200 M. R.                                   EVENT  107
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB,  A  11-12       12 PC ORINDA AQUATI               1:58.74  10      29.90  1:03.63  1:33.18
         FLATH, GILLIE       12
         MORRISON, CHLOE     12
         STRONG, MIA         12
         MAXWELL, CLAIRE     12
CLOV,  A  11-12       12 CC CLOVIS SWIM C               1:58.81          29.18  1:04.53  1:34.02
         LAMBERT, HANNAH     12
         STARKWEATHER, MYRA  12
         JAMES, KYLER        12
         PREBLE, AVEREE      12
BLDR,  A  11-12       12 CO BOULDER SWIMM               1:59.29          30.80  1:04.37  1:33.55
         TAPLEY, RILEY       12
         RICH, ISABEL        12
         LESSING, AMELIE     12
         SEIGAL, MIKAYLA     12
PEAK,  A  11-12       12 PC PEAK SWIMMING               1:59.31          32.19  1:04.98  1:33.35
         HAO, CHRISTIN       12
         TAO, MEGAN          12
         MATSUMOTO, MEI      12
         TZOU, ANNABELLE     12
PLS,  B  11-12        12 PC PLEASANTON SE               1:59.35          30.50  1:05.00  1:33.64
         STILES, NICOLE      11
         BALICANTA, ELISABETH12
         HERNANDEZ, ISABELLA 12
         LEE, MACKENZIE      11
DACA,  A  11-12       12 PC DE ANZA CUPER               1:59.75          30.61  1:04.34  1:33.80
         MANGIPUDI, HARSHINI 12
         KANN, CHANELL       11
         CHU, JESSICA        11
         SCHMIDT, LINDSAY    12
NOVA,  A  11-12       12 CA IRVINE NOVA A               2:00.33          30.75  1:04.88  1:33.69
         WHELAN, KAIYA       12
         HSIEH, AMANDA       12
         DEGN, MACKENZIE     12
         YASKO, CARLY        12
PASA,  C  11-12       12 PC PALO ALTO STA               2:00.35          29.89  1:04.53  1:34.62
         WU, AMY             11
         HILDERBRAND, NATALIE12
         PIERCY, ALESIA      12
         LIM, CHARLOTTE      12
NCA,  A  11-12        12 SI NORTH COAST A               2:00.70          30.88
         BROOKER, ANNA       12
         PENTLARGE, CATIE    11
         TURNER, LINDSEY     12
         PHAM, LAUREN        12
QSS,  A  11-12        12 PC QUICKSILVER S               2:02.81          32.23  1:05.36  1:34.62
         REN, ASHLEY         12
         ROGY, NICOLE        11
         LEE, KIANA          12
         WONG, ELAINE        11
SCSC,  B  11-12       12 PC SANTA CLARA S               2:03.84          31.97  1:06.86  1:35.21
         KESKAR, MAYA        12
         FU, LAUREN          12
         MA, ASHLEY          12
         O'BRIEN, JENNA      12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  107                                   WOMENS   11-12   200 M. R.                                   EVENT  107
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CAST,  A  11-12       12 SI COLLEGE AREA                2:04.49          31.63  1:07.71  1:36.06
         MOULTRIE, TAYLOR    11
         PETERSON, MORGAN    12
         LENZKES, MEGAN      12
         LOGSDON, MADISON    12
SBA,  A  11-12        12 SI SOUTH BAY AQU               2:04.99          32.71  1:08.73  1:37.61
         PANGELINAN, BRENNA  11
         MANRIQUEZ GRAF, ANA 12
         NAJERA, KAREN       12
         ARZAVE, JULISSA     12
SUNN,  A  11-12       12 PC SUNNYVALE SWI               2:06.36          32.78  1:07.91  1:38.50
         MINA, KAITLYN       11
         JACOBS, ZOE         11
         BONKE, EMMA         12
         CHAN, ROSE          11
CUDA,  A  11-12       12 CO FRONT RANGE B                DQUED           32.66  1:06.72  1:34.67
         RENS, MIRANDA       12
         IRWIN, PAYTEN       12
         FERAN, SHANNON      12
         ROMERO, SOPHIA      12

============================================================================================================================
   EVENT   35                                   WOMENS   11-12   400 M. R.                                   EVENT   35
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:45.09
   SECTIONAL   4:03.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               4:02.92   1      28.11    58.32  1:31.49  2:09.84  2:36.65  3:08.25  3:34.09
         OLIVA, NICOLE       12
         BOURAOUI, NADIA     11
         TSENG, MIKAYLA      12
         LE, TINA            12
TOC,  A  11-12        12 PC THE OLYMPIC C               4:07.11   2      29.36  1:00.90  1:33.54  2:10.95  2:38.36  3:10.58  3:37.15
         PANOPIO, KAITLYN    12
         MCCORMACK, LAUREN   12
         MURPHY, CRYSTAL     12
         STO. DOMINGO, MIA   12
PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               4:09.74   3      30.52  1:02.75  1:35.08  2:13.15  2:41.25  3:14.31  3:40.91
         ARRINGTON, HALEY    12
         MA, GABY            12
         SCHAFFER, BROOKE    12
         KURAMOTO, REI       12
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               4:09.94   4      30.84  1:02.41  1:36.23  2:15.90  2:42.89  3:14.77  3:41.35
         HECKMAN, MIRANDA    12
         CLARIDGE, EMILY     12
         ECKEL, CAROLINE     12
         SUEN, CLAIRE        12
BLDR,  A  11-12       12 CO BOULDER SWIMM               4:17.52   5      31.67  1:06.14  1:40.03  2:19.15  2:48.42  3:21.60  3:47.86
         TAPLEY, RILEY       12
         RICH, ISABEL        12
         LESSING, AMELIE     12
         SEIGAL, MIKAYLA     12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   35                                   WOMENS   11-12   400 M. R.                                   EVENT   35
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  11-12       12 PC DE ANZA CUPER               4:18.34   6      30.61  1:04.07  1:38.73  2:17.47  2:47.19  3:22.97  3:49.16
         MANGIPUDI, HARSHINI 12
         CHU, JESSICA        11
         KANN, CHANELL       11
         SCHMIDT, LINDSAY    12
PASA,  B  11-12       12 PC PALO ALTO STA               4:19.44   7      30.42  1:02.67  1:37.04  2:15.89  2:46.06  3:23.12  3:49.74
         GAMBETTA, PAIGE     12
         HARRIS, SYDNEY      11
         WU, AMY             11
         DUNDAS, NICOLE      12
ROSE,  A  11-12       12 CA ROSE BOWL AQU               4:20.55   8      29.75  1:01.51  1:36.07  2:15.69  2:46.04  3:21.73  3:49.69
         KOH, ZEPHANIE       12
         MIN, KAITLIN        12
         GIESLER, EMILY      12
         HITCHCOCK, GRACE    12
CUDA,  A  11-12       12 CO FRONT RANGE B               4:20.87   9      32.48  1:07.54  1:42.02  2:19.85  2:49.43  3:23.46  3:50.69
         RENS, MIRANDA       12
         IRWIN, PAYTEN       12
         ROMERO, SOPHIA      12
         FERAN, SHANNON      12
PASA,  C  11-12       12 PC PALO ALTO STA               4:21.68  10      31.57  1:04.86  1:38.46  2:18.05  2:48.18  3:24.98  3:51.76
         GOLUB, SOPHIE       11
         ANDERSON, KAIA      12
         PIERCY, ALESIA      12
         HILDERBRAND, NATALIE12
CANY,  A  11-12       12 CA CANYONS AQUAT               4:22.59          33.26  1:09.08  1:41.43  2:18.94  2:48.93  3:25.84  3:52.35
         CHUA, KYLIE         12
         WESSELHOFF, BROOKELY12
         FROERER, LAUREN     12
         HILL, HOPE          12
SCSC,  B  11-12       12 PC SANTA CLARA S               4:23.16          31.38  1:05.47  1:39.92  2:19.36  2:48.94  3:23.82  3:40.51
         CARTER, DANIELLE    12
         FU, LAUREN          12
         MA, ASHLEY          12
         YONGYUTH, BIANKA    11
PEAK,  A  11-12       12 PC PEAK SWIMMING               4:23.35          32.79  1:07.98  1:40.59  2:17.45  2:47.55  3:25.52  3:52.94
         HAO, CHRISTIN       12
         TAO, MEGAN          12
         MATSUMOTO, MEI      12
         TZOU, ANNABELLE     12
CLOV,  A  11-12       12 CC CLOVIS SWIM C               4:24.86          31.27  1:04.98  1:40.75  2:23.05  2:53.29  3:30.01  3:56.09
         LAMBERT, HANNAH     12
         STARKWEATHER, MYRA  12
         JAMES, KYLER        12
         PREBLE, AVEREE      12
QSS,  A  11-12        12 PC QUICKSILVER S               4:27.86          33.52  1:09.47  1:43.14  2:20.87  2:50.79  3:26.16  3:55.04
         REN, ASHLEY         12
         ROGY, NICOLE        11
         LEE, KIANA          12
         TRAN, TIFFANY       11
NOVA,  A  11-12       12 CA IRVINE NOVA A               4:29.73          32.41  1:05.93  1:42.15  2:22.75  2:55.05  3:31.61  3:59.32
         MYKKANEN, CAMERON   11
         HSIEH, AMANDA       12
         WHELAN, KAIYA       12
         WATSON, ALYSSA      11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   35                                   WOMENS   11-12   400 M. R.                                   EVENT   35
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CCA,  A  11-12        12 SN CALIFORNIA CA               4:30.37          33.89  1:11.05  1:43.99  2:23.77  2:54.24  3:29.69  3:58.52
         VACHUSKA, ISABELLA  12
         ONGACO, ALISSA      12
         CORDOVA, SYDNEY     12
         SWANSON, ALINA      11
CAST,  A  11-12       12 SI COLLEGE AREA                4:30.41          32.10  1:05.76  1:42.61  2:22.96  2:55.52  3:31.62  3:59.47
         LENZKES, MEGAN      12
         PETERSON, MORGAN    12
         JARDINE, KATHERINE  12
         MOULTRIE, TAYLOR    11
SBA,  A  11-12        12 SI SOUTH BAY AQU               4:30.84          33.72  1:09.74  1:47.26  2:30.18  2:59.01  3:33.12  4:00.72
         PANGELINAN, BRENNA  11
         MANRIQUEZ GRAF, ANA 12
         NAJERA, KAREN       12
         ARZAVE, JULISSA     12
PASA,  D  11-12       12 PC PALO ALTO STA               4:36.13          32.23  1:09.04  1:45.06  2:27.39  2:58.67  3:37.29  4:04.23
         MAO, ARIANNA        12
         CHEN, TIFFANY       12
         GUO, ASHLEY         12
         LIM, CHARLOTTE      12
OCW,  A  11-12        12 CA ORANGE COUNTY                DQUED           31.80  1:05.75  1:38.98  2:16.80  2:48.29  3:25.37  3:51.66
         DUNCAN, AURORA      11
         WITTING, JULIANA    12
         PAGANO, ISABELLA    11
         ROSS, CAMILLE       12
RSD,  A  11-12        12 SI RANCHO SAN DI                DQUED           32.14  1:06.91  1:41.18  2:20.12  2:48.94  3:22.24  3:48.42
         SETO, VIVIAN        12
         PRESTON, TEGAN      12
         TAGGART, ERIN       12
         NATALE, JULIANNA    12

============================================================================================================================
   EVENT  147                                   WOMENS   11-12   200 F. R.                                   EVENT  147
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               1:39.58   1      24.60    50.35  1:14.99
         ECKEL, CAROLINE     12
         CLARIDGE, EMILY     12
         SUEN, CLAIRE        12
         HECKMAN, MIRANDA    12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               1:42.00   2      24.82    50.12  1:16.04
         OLIVA, NICOLE       12
         LE, TINA            12
         TSENG, MIKAYLA      12
         MA, ASHLEY          12
PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               1:42.08   3      25.11    50.56  1:16.41
         SCHAFFER, BROOKE    12
         DUNDAS, NICOLE      12
         SNYDER, SARAH       12
         KURAMOTO, REI       12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  147                                   WOMENS   11-12   200 F. R.                                   EVENT  147
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CANY,  A  11-12       12 CA CANYONS AQUAT               1:44.43   4      26.88    53.25  1:18.87
         FROERER, LAUREN     12
         SILAS, SYDNIE       12
         WESSELHOFF, BROOKELY12
         HILL, HOPE          12
TOC,  A  11-12        12 PC THE OLYMPIC C               1:44.69   5      26.43    52.68  1:18.88
         PARKER, HEDDY       12
         STO. DOMINGO, MIA   12
         PANOPIO, KAITLYN    12
         MURPHY, CRYSTAL     12
PEAK,  A  11-12       12 PC PEAK SWIMMING               1:45.03   6      27.13    53.24  1:19.20
         MATSUMOTO, MEI      12
         HAO, CHRISTIN       12
         TZOU, ANNABELLE     12
         TAO, MEGAN          12
DACA,  A  11-12       12 PC DE ANZA CUPER               1:45.11   7      26.05    52.50  1:18.60
         SCHMIDT, LINDSAY    12
         MANGIPUDI, HARSHINI 12
         KANN, CHANELL       11
         FENG, ASHLEY        12
PASA,  B  11-12       12 PC PALO ALTO STA               1:45.16   8      26.69    53.00  1:19.31
         LIM, CHARLOTTE      12
         JOSEPH, LENA        12
         ARRINGTON, HALEY    12
         HARRIS, SYDNEY      11
ROSE,  A  11-12       12 CA ROSE BOWL AQU               1:45.60   9      25.56    52.57  1:18.92
         KOH, ZEPHANIE       12
         HIGUCHI, MIYA       12
         MIN, KAITLIN        12
         VILLALUNA, KALISSA  11
RSD,  A  11-12        12 SI RANCHO SAN DI               1:45.62  10      26.83    53.86  1:20.64
         TAGGART, ERIN       12
         PRESTON, TEGAN      12
         REN, LINDSEY        12
         NATALE, JULIANNA    12
NOVA,  A  11-12       12 CA IRVINE NOVA A               1:45.73          26.45    53.20  1:19.74
         HSIEH, AMANDA       12
         WATSON, ALYSSA      11
         DEGN, MACKENZIE     12
         YASKO, CARLY        12
PASA,  C  11-12       12 PC PALO ALTO STA               1:47.08          26.79    54.28  1:20.41
         GAMBETTA, PAIGE     12
         MA, GABY            12
         WATSON, OLIVIA      11
         ANDERSON, KAIA      12
PASA,  D  11-12       12 PC PALO ALTO STA               1:47.37          26.87    54.24  1:20.74
         HILDERBRAND, NATALIE12
         HIRSCH, ERIN        12
         MAO, ARIANNA        12
         PIERCY, ALESIA      12
PLS,  B  11-12        12 PC PLEASANTON SE               1:47.82          26.40    53.03  1:20.58
         LEE, MACKENZIE      11
         BLACK, KYRA         12
         NIMMO, GRACE        12
         STILES, NICOLE      11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  147                                   WOMENS   11-12   200 F. R.                                   EVENT  147
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CLOV,  A  11-12       12 CC CLOVIS SWIM C               1:48.23          25.75    53.82  1:21.81
         PREBLE, AVEREE      12
         VOICE, LEXIE        12
         JAMES, KYLER        12
         LAMBERT, HANNAH     12
QSS,  A  11-12        12 PC QUICKSILVER S               1:51.00          28.13    55.42  1:23.64
         WONG, ELAINE        11
         ROGY, NICOLE        11
         TRAN, TIFFANY       11
         LEE, KIANA          12
SUNN,  A  11-12       12 PC SUNNYVALE SWI               1:51.11          27.57    55.14  1:22.99
         BONKE, EMMA         12
         MINA, KAITLYN       11
         ZHANG, ALYSSA       12
         CHAN, ROSE          11
SCSC,  B  11-12       12 PC SANTA CLARA S               1:52.86          27.84    56.32  1:24.80
         YONGYUTH, BIANKA    11
         CERNA, DENISE       12
         JALAL, ORIANA       12
         O'BRIEN, JENNA      12

============================================================================================================================
   EVENT   71                                   WOMENS   11-12   400 F. R.                                   EVENT   71
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:25.99
   SECTIONAL   3:38.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               3:39.42   1      25.60    53.21  1:19.68  1:49.37  2:15.41  2:43.85  3:10.30
         ECKEL, CAROLINE     12
         CLARIDGE, EMILY     12
         SUEN, CLAIRE        12
         HECKMAN, MIRANDA    12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               3:44.31   2      26.38    55.08  1:22.05  1:51.71  2:18.67  2:46.99  3:13.98
         OLIVA, NICOLE       12
         LE, TINA            12
         TSENG, MIKAYLA      12
         MA, ASHLEY          12
PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               3:45.46   3      26.90    56.36  1:23.50  1:53.23  2:20.34  2:50.43  3:16.63
         SCHAFFER, BROOKE    12
         ARRINGTON, HALEY    12
         SNYDER, SARAH       12
         KURAMOTO, REI       12
NOVA,  A  11-12       12 CA IRVINE NOVA A               3:46.09   4      26.94    55.80  1:23.18  1:52.89  2:19.51  2:49.46  3:16.71
         HSIEH, AMANDA       12
         WATSON, ALYSSA      11
         DEGN, MACKENZIE     12
         YASKO, CARLY        12
CANY,  A  11-12       12 CA CANYONS AQUAT               3:46.66   5      26.94    56.37  1:23.36  1:53.38  2:20.90  2:51.01  3:17.57
         HILL, HOPE          12
         FROERER, LAUREN     12
         SILAS, SYDNIE       12
         WESSELHOFF, BROOKELY12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   71                                   WOMENS   11-12   400 F. R.                                   EVENT   71
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TOC,  A  11-12        12 PC THE OLYMPIC C               3:47.06   6      27.50    57.17  1:24.30  1:54.48  2:21.13  2:51.00  3:17.63
         PARKER, HEDDY       12
         STO. DOMINGO, MIA   12
         PANOPIO, KAITLYN    12
         MURPHY, CRYSTAL     12
RSD,  A  11-12        12 SI RANCHO SAN DI               3:48.51   7      27.83    57.47  1:24.80  1:55.39  2:22.69  2:52.30  3:19.21
         TAGGART, ERIN       12
         PRESTON, TEGAN      12
         REN, LINDSEY        12
         NATALE, JULIANNA    12
ROSE,  A  11-12       12 CA ROSE BOWL AQU               3:49.96   8      27.75    57.80  1:23.25  1:52.52  2:19.98  2:51.42  3:19.12
         MIN, KAITLIN        12
         KOH, ZEPHANIE       12
         HITCHCOCK, GRACE    12
         HIGUCHI, MIYA       12
DACA,  A  11-12       12 PC DE ANZA CUPER               3:50.49   9      27.80    58.73  1:26.84  1:58.16  2:24.90  2:55.71  3:21.82
         RYOO, KELLY         12
         CHU, JESSICA        11
         FENG, ASHLEY        12
         SCHMIDT, LINDSAY    12
PASA,  B  11-12       12 PC PALO ALTO STA               3:51.34  10      27.64    57.81  1:25.39  1:56.21  2:23.90  2:54.16  3:21.42
         HARRIS, SYDNEY      11
         GAMBETTA, PAIGE     12
         HILDERBRAND, NATALIE12
         DUNDAS, NICOLE      12
OCW,  A  11-12        12 CA ORANGE COUNTY               3:51.67          27.21    57.24  1:25.22  1:56.26  2:24.90  2:57.25  3:22.88
         ROSS, CAMILLE       12
         DUNCAN, AURORA      11
         ROSMANN, SYDNEY     11
         WITTING, JULIANA    12
CUDA,  A  11-12       12 CO FRONT RANGE B               3:52.32          28.03    58.24  1:27.44  1:59.30  2:27.36  2:57.10  3:23.38
         FERAN, SHANNON      12
         RENS, MIRANDA       12
         ROMERO, SOPHIA      12
         IRWIN, PAYTEN       12
PEAK,  A  11-12       12 PC PEAK SWIMMING               3:52.91          27.87    58.43  1:25.41  1:55.72  2:23.59  2:54.95  3:22.36
         TZOU, ANNABELLE     12
         TAO, MEGAN          12
         MATSUMOTO, MEI      12
         HAO, CHRISTIN       12
BLDR,  A  11-12       12 CO BOULDER SWIMM               3:53.12          26.96    57.24  1:24.15  1:53.81  2:21.98  2:53.60  3:22.09
         SEIGAL, MIKAYLA     12
         LESSING, AMELIE     12
         TAPLEY, RILEY       12
         RICH, ISABEL        12
SEA,  A  11-12        12 PC SEASIDE AQUAT               3:56.39          28.59    59.33  1:27.01  1:58.31  2:27.16  2:58.37  3:25.53
         CAVAZOS, AMANDA     12
         BROWN, SIMONE       12
         SULLIVAN, CLAIRE    12
         DIALLO, SELLY       12
CAST,  A  11-12       12 SI COLLEGE AREA                3:56.96          28.11    58.50  1:26.44  1:57.26  2:24.96  2:56.24  3:25.43
         LENZKES, MEGAN      12
         PETERSON, MORGAN    12
         MOULTRIE, TAYLOR    11
         LOGSDON, MADISON    12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   71                                   WOMENS   11-12   400 F. R.                                   EVENT   71
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NCA,  A  11-12        12 SI NORTH COAST A               3:58.78          29.12  1:00.82  1:28.25  1:58.78  2:27.26  2:58.74  3:27.48
         PENTLARGE, CATIE    11
         TURNER, LINDSEY     12
         HUPFELD, MIDORI     12
         BROOKER, ANNA       12
SCSC,  B  11-12       12 PC SANTA CLARA S               4:01.75          27.72    57.83  1:26.97  1:58.23  2:27.39  3:00.32  3:29.28
         CARTER, DANIELLE    12
         YONGYUTH, BIANKA    11
         KENROW, CHLOE       11
         JALAL, ORIANA       12

============================================================================================================================
   EVENT  129                                   WOMENS   13-14   50 FREE                                     EVENT  129
============================================================================================================================
    NATIONAL     22.89
   SECTIONAL     24.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ZHAO, GRACE           14 PC UN  (PC)         23.28   1    23.08 F1
MENZMER, LIZZIE       13 SN ARDEN HILLS S    23.78   3    23.60 F2
SNOW, MATTE           14 PC PALO ALTO STA    23.75   2    23.87 F3
HENIG, ISABELLE       13 PC PALO ALTO STA    24.20   7    24.01 F4
WANG, VIVIAN          13 PC UN  (PC)         24.16   6    24.09 F5
WOLF, JULIA           13 CA PATH             24.06   5    24.12 F6
LIN, CLAIRE           14 PC PALO ALTO STA    24.33   8    24.12 F6
COTTRILL, EMMA        14 PC CROW CANYON C    23.97   4    24.16 F8
NABETA, KAILEE        14 SN ARDEN HILLS S    24.48  10    24.29 F9
VITORT, LAUREN        14 CA IRVINE NOVA A    24.46   9    24.36 F

ZHAO, GRACE           14 PC UN  (PC)         23.28   1
SNOW, MATTE           14 PC PALO ALTO STA    23.75   2
MENZMER, LIZZIE       13 SN ARDEN HILLS S    23.78   3
COTTRILL, EMMA        14 PC CROW CANYON C    23.97   4
WOLF, JULIA           13 CA PATH             24.06   5
WANG, VIVIAN          13 PC UN  (PC)         24.16   6
HENIG, ISABELLE       13 PC PALO ALTO STA    24.20   7
LIN, CLAIRE           14 PC PALO ALTO STA    24.33   8
VITORT, LAUREN        14 CA IRVINE NOVA A    24.46   9
NABETA, KAILEE        14 SN ARDEN HILLS S    24.48  10
PENTLARGE, JESSICA    14 SI UN  (SI)         24.57  11
TENG, CATHY           13 PC SANTA CLARA S    24.61  12
WINTERMUTE, SONALY    13 CA PATH             24.77  13
WOMER, HANNAH         14 PC QUICKSILVER S    24.80  14
BARATTOLO, ISABELLA   14 PC UN  (PC)         24.81  15
O'BRIEN, HAYLEY       14 PC UN  (PC)         24.84  16
LIN, JOYCE            14 PC UN  (PC)         24.87  17
HOWARD, ABRIANA       13 PC CROW CANYON C    24.96  18
ANDERSON, GABRIELLE   14 PC PALO ALTO STA    24.98  19
STIPE, CARLIE         14 SI NORTH COAST A    25.05  20
HOPKINS, MADDIE       14 SN CHICO AQUA-JE    25.06  21
LARSON, JESSICA       13 PC TERRAPINS SWI    25.11  22
MA, JENNY             14 PC UN  (PC)         25.13  23
FLYNN, MEGAN          14 SN UN  (SN)         25.14  24
LO, EMILY             13 PC TERRAPINS SWI    25.16  25
HALE, KATHRYN         14 UT PARK CITY SWI    25.17  26

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  129                                   WOMENS   13-14   50 FREE                                     EVENT  129
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUI, CAMILLE          14 PC UN  (PC)         25.18  27
BALMACEDA, SOPHIA     13 PC PALO ALTO STA    25.19  29
FUGIT, ELIZABETH      14 SN UN  (SN)         25.19  28
CIPRIANI, LUCY        14 PC MARIN PIRATES    25.21  30
ADEY, OLIVIA          13 PC SAN RAMON VAL    25.22  32
RHODES, KATY          13 SI UN  (SI)         25.22  31
MORICI, SOPHIA        14 CA CANYONS AQUAT    25.23  33
RAJARATNAM, ANNA      14 PC UN  (PC)         25.26  34
BOWER, KATHRYN        14 PC UN  (PC)         25.28  36
LEMMINN, KASSIDY      13 CC ROADRUNNER AQ    25.28  35
HILDE-JONES, MILAN    13 PC PALO ALTO STA    25.38  37
KARKOSKA, KASEY       13 CA IRVINE NOVA A    25.40  38
SHEN, ELIZABETH       14 PC UN  (PC)         25.43  39
HANKEE, KARINA        14 SI UN  (SI)         25.49  40
ASBORNO, ALLISON      13 PC PALO ALTO STA    25.51  42
SHIH, SARAH           13 PC QUICKSILVER S    25.51  41
STAHMER, ASHLEY       13 PC PALO ALTO STA    25.52  43
RYAN, MIA             14 SI NORTH COAST A    25.53  44
MEIER, CHARLIE        14 PC UN  (PC)         25.54  45
LUCERO, KAMRYN        14 PC UN  (PC)         25.55  46
ROCHE, CAROLINE       14 PC ORINDA AQUATI    25.56  47
LASTER, SUSANNAH      14 CA ROSE BOWL AQU    25.61  48
THOMAS, KATELYN       13 CA MESA AQUATICS    25.64  49
YU, SURI              13 PC MISSION SAN J    25.66  50
REUTER, TINA          13 SN ARDEN HILLS S    25.73  51
CHEN, WINNIE          14 SI UN  (SI)         25.74  52
FITZGERALD, SAVANNAH  14 CC UN (CC)          25.79  53
HAWKINS, DANIELLA     13 PC PLEASANTON SE    25.85  55
RYE, KATE             13 SN TRUCKEE-TAHOE    25.85  54
KRAFCIK, SOPHIA       14 PC TRI VALLEY AQ    26.09  56
MILES, BRITTNEY       13 CA MESA AQUATICS    26.18  57
SCHOU, SARAH          13 AZ TUCSON FORD D    26.49  58

============================================================================================================================
   EVENT   53                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT   53
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.69
   SECTIONAL     52.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HENIG, ISABELLE       13 PC PALO ALTO STA    52.20   2    51.23 F1  P    25.02
                                                                    F    24.45
WANG, VIVIAN          13 PC UN  (PC)         53.07   6    51.28 F2  P    25.58
                                                                    F    25.09
MENZMER, LIZZIE       13 SN ARDEN HILLS S    53.47  10    51.87 F3  P    25.75
                                                                    F    25.03
SNOW, MATTE           14 PC PALO ALTO STA    51.96   1    52.18 F4  P    24.82
                                                                    F    24.82
PENTLARGE, JESSICA    14 SI UN  (SI)         52.54   3    52.20 F5  P    25.43
                                                                    F    25.40
NABETA, KAILEE        14 SN ARDEN HILLS S    52.66   4    52.80 F6  P    25.08
                                                                    F    25.25
KINSEY, HALLADAY      13 SN SIERRA MARLIN    53.06   5    52.95 F7  P    25.46
                                                                    F    25.35

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   53                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT   53
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIN, CLAIRE           14 PC PALO ALTO STA    53.22   8    53.23 F8  P    25.38
                                                                    F    25.44
COTTRILL, EMMA        14 PC CROW CANYON C    53.13   7    53.25 F9  P    24.86
                                                                    F    25.01
WINTERMUTE, SONALY    13 CA PATH             53.45   9    53.40 F   P    25.70
                                                                    F    25.78

SNOW, MATTE           14 PC PALO ALTO STA    51.96   1              P    24.82
HENIG, ISABELLE       13 PC PALO ALTO STA    52.20   2              P    25.02
PENTLARGE, JESSICA    14 SI UN  (SI)         52.54   3              P    25.43
NABETA, KAILEE        14 SN ARDEN HILLS S    52.66   4              P    25.08
KINSEY, HALLADAY      13 SN SIERRA MARLIN    53.06   5              P    25.46
WANG, VIVIAN          13 PC UN  (PC)         53.07   6              P    25.58
COTTRILL, EMMA        14 PC CROW CANYON C    53.13   7              P    24.86
LIN, CLAIRE           14 PC PALO ALTO STA    53.22   8              P    25.38
WINTERMUTE, SONALY    13 CA PATH             53.45   9              P    25.70
MENZMER, LIZZIE       13 SN ARDEN HILLS S    53.47  10              P    25.75
HANKEE, KARINA        14 SI UN  (SI)         53.52  11              P    25.77
BARATTOLO, ISABELLA   14 PC UN  (PC)         53.54  12              P    25.82
VITORT, LAUREN        14 CA IRVINE NOVA A    53.60  13              P    25.43
MORICI, SOPHIA        14 CA CANYONS AQUAT    53.65  14              P    25.79
HALE, KATHRYN         14 UT PARK CITY SWI    53.70  15              P    25.96
TURNER, MAKENNA       14 PC CROW CANYON C    53.74  16              P    26.06
O'BRIEN, HAYLEY       14 PC UN  (PC)         53.79  17              P    26.04
WOLF, JULIA           13 CA PATH             53.88  18              P    25.75
HOWARD, ABRIANA       13 PC CROW CANYON C    54.07  19              P    26.13
LIU, ALLISON          14 SI UN  (SI)         54.29  20              P    26.41
WOMER, HANNAH         14 PC QUICKSILVER S    54.35  21              P    26.29
BALMACEDA, SOPHIA     13 PC PALO ALTO STA    54.36  22              P    26.41
HILDE-JONES, MILAN    13 PC PALO ALTO STA    54.37  24              P    26.23
O'BRIEN, ASHLEEN      13 PC ORINDA AQUATI    54.37  23              P    26.12
BOWER, KATHRYN        14 PC UN  (PC)         54.39  25              P    26.23
ADEY, OLIVIA          13 PC SAN RAMON VAL    54.44  26              P    26.69
PASTUSHENKO, DASHA    13 SN SIERRA MARLIN    54.52  27              P    26.31
LARSON, JESSICA       13 PC TERRAPINS SWI    54.62  28              P    26.36
FLYNN, MEGAN          14 SN UN  (SN)         54.65  29              P    26.31
CAVALLI, SOPHIA       13 PC ORINDA AQUATI    54.79  30              P    26.50
KARKOSKA, KASEY       13 CA IRVINE NOVA A    54.93  31              P    26.66
DITZLER, IZZY         14 PC PALO ALTO STA    55.00  32              P    26.59
LO, EMILY             13 PC TERRAPINS SWI    55.04  33              P    26.73
REUTER, TINA          13 SN ARDEN HILLS S    55.07  34              P    26.62
BIRCHENOUGH, CLAIRE   14 PC NORTH BAY AQU    55.08  36              P    26.15
STAHMER, ASHLEY       13 PC PALO ALTO STA    55.08  35              P    26.72
STIPE, CARLIE         14 SI NORTH COAST A    55.10  37              P    26.02
HILL, GRACE           14 CA CANYONS AQUAT    55.16  38              P    26.53
ASBORNO, ALLISON      13 PC PALO ALTO STA    55.18  39              P    26.49
YU, SURI              13 PC MISSION SAN J    55.22  40              P    26.71
HUI, CAMILLE          14 PC UN  (PC)         55.24  41              P    26.63
SHEN, ELIZABETH       14 PC UN  (PC)         55.40  42              P    26.46
COCOL, DARIA          13 PC SANTA CLARA S    55.45  43              P    27.24
RYAN, MIA             14 SI NORTH COAST A    55.50  44              P    26.59
BROPHY, BRYLEE        14 SN LODI CITY SWI    55.51  46              P    27.21
MURPHY, KRISTINA      13 SN SPARE TIME AQ    55.51  45              P    26.91
RHODES, KATY          13 SI UN  (SI)         55.58  47              P    26.82
GUAN, COLINA          13 PC DE ANZA CUPER    55.61  48              P    26.86
MILES, BRITTNEY       13 CA MESA AQUATICS    56.19  49              P    27.30

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   53                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT   53
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FITZGERALD, SAVANNAH  14 CC UN (CC)          56.84  50              P    27.07

============================================================================================================================
   EVENT    7                                   WOMENS   13-14   200 FREE                                    EVENT    7
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:47.19
   SECTIONAL   1:54.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 14 PC UN  (PC)       1:52.60   2  1:50.08 F1  P    25.17    53.38  1:22.93
                                                                    F    24.98    52.44  1:21.12
HENIG, ISABELLE       13 PC PALO ALTO STA  1:51.94   1  1:51.08 F2  P    25.20    53.90  1:23.35
                                                                    F    25.12    53.40  1:22.77
WANG, VIVIAN          13 PC UN  (PC)       1:53.56   4  1:51.76 F3  P    26.26    54.82  1:24.19
                                                                    F    25.80    54.16  1:22.79
PENTLARGE, JESSICA    14 SI UN  (SI)       1:53.54   3  1:52.16 F4  P    26.41    55.17  1:24.64
                                                                    F    25.90    54.46  1:23.71
SNOW, MATTE           14 PC PALO ALTO STA  1:54.53   9  1:52.72 F5  P    25.77    54.52  1:24.63
                                                                    F    25.29    53.40  1:23.09
VITORT, LAUREN        14 CA IRVINE NOVA A  1:53.99   5  1:52.85 F6  P    26.70    55.24  1:24.49
                                                                    F    26.34    54.97  1:24.00
TURNER, MAKENNA       14 PC CROW CANYON C  1:54.16   6  1:53.48 F7  P    26.34    55.62  1:24.83
                                                                    F    26.20    54.74  1:24.04
FELIX, ANDREA         14 CA IRVINE NOVA A  1:54.39   8  1:53.68 F8  P    26.30    54.75  1:24.64
                                                                    F    26.50    55.20  1:24.65
MENZMER, LIZZIE       13 SN ARDEN HILLS S  1:54.75  10  1:53.77 F9  P    26.43    55.27  1:25.10
                                                                    F    26.29    55.08  1:25.03
KINSEY, HALLADAY      13 SN SIERRA MARLIN  1:54.37   7  1:54.31 F   P    25.79    54.74  1:25.22
                                                                    F    26.15    55.11  1:24.81

HENIG, ISABELLE       13 PC PALO ALTO STA  1:51.94   1              P    25.20    53.90  1:23.35
KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 14 PC UN  (PC)       1:52.60   2              P    25.17    53.38  1:22.93
PENTLARGE, JESSICA    14 SI UN  (SI)       1:53.54   3              P    26.41    55.17  1:24.64
WANG, VIVIAN          13 PC UN  (PC)       1:53.56   4              P    26.26    54.82  1:24.19
VITORT, LAUREN        14 CA IRVINE NOVA A  1:53.99   5              P    26.70    55.24  1:24.49
TURNER, MAKENNA       14 PC CROW CANYON C  1:54.16   6              P    26.34    55.62  1:24.83
KINSEY, HALLADAY      13 SN SIERRA MARLIN  1:54.37   7              P    25.79    54.74  1:25.22
FELIX, ANDREA         14 CA IRVINE NOVA A  1:54.39   8              P    26.30    54.75  1:24.64
SNOW, MATTE           14 PC PALO ALTO STA  1:54.53   9              P    25.77    54.52  1:24.63
MENZMER, LIZZIE       13 SN ARDEN HILLS S  1:54.75  10              P    26.43    55.27  1:25.10
KLING, DESTINY        13 AZ YMCA WESTSIDE  1:55.65  11              P    26.73    55.79  1:25.94
LUSK, ZOE             14 PC PALO ALTO STA  1:56.26  12              P    27.33    56.32  1:26.48
HANKEE, KARINA        14 SI UN  (SI)       1:56.41  13              P    26.91    56.06  1:26.26
ANDERSON, GABRIELLE   14 PC PALO ALTO STA  1:56.63  14              P    26.29    55.22  1:25.83
BARATTOLO, ISABELLA   14 PC UN  (PC)       1:56.64  15              P    26.50    55.77  1:25.95
WOMER, HANNAH         14 PC QUICKSILVER S  1:56.76  16              P    26.96    56.04  1:26.43
MORICI, SOPHIA        14 CA CANYONS AQUAT  1:56.83  17              P    26.55    55.51  1:26.09
COCOL, DARIA          13 PC SANTA CLARA S  1:57.10  18              P    27.57    57.27  1:27.65
BALMACEDA, SOPHIA     13 PC PALO ALTO STA  1:57.18  19              P    27.48    57.18  1:27.44
WINTERMUTE, SONALY    13 CA PATH           1:57.41  20              P    27.67    57.58  1:27.79
LASTER, SUSANNAH      14 CA ROSE BOWL AQU  1:57.50  21              P    26.85    56.68  1:27.19
LIN, CLAIRE           14 PC PALO ALTO STA  1:57.62  22              P    26.65    55.88  1:26.74
HOWARD, ABRIANA       13 PC CROW CANYON C  1:58.27  23              P    26.78    56.71  1:27.39
HELGESON, BROOKE      13 CA CANYONS AQUAT  1:58.38  24              P    27.77    57.64  1:28.33
HILDE-JONES, MILAN    13 PC PALO ALTO STA  1:58.44  25              P    26.98    57.65  1:28.04

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    7                                   WOMENS   13-14   200 FREE                                    EVENT    7
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HAMMILL, TAYLOR       14 PC UN  (PC)       1:58.85  26              P    27.39    56.88  1:27.92
MURPHY, KRISTINA      13 SN SPARE TIME AQ  1:58.91  27              P    27.51    57.76  1:28.39
PASTUSHENKO, DASHA    13 SN SIERRA MARLIN  1:59.05  28              P    27.29    57.04  1:28.06
BROPHY, BRYLEE        14 SN LODI CITY SWI  1:59.25  29              P    28.54    59.29  1:29.88
WOLF, JULIA           13 CA PATH           1:59.34  30              P    27.94    57.78  1:28.76
TRAMACK, GRACE        13 PC UN  (PC)       1:59.41  31              P    28.08    57.83  1:28.74
DORAN, CONNOR         13 SN SUN OAKS AQUA  1:59.50  33              P    27.34    56.51  1:27.52
LEMMINN, KASSIDY      13 CC ROADRUNNER AQ  1:59.50  32              P    27.53    58.17  1:29.31
CAVALLI, SOPHIA       13 PC ORINDA AQUATI  1:59.57  34              P    28.03    58.10  1:28.93
ASBORNO, ALLISON      13 PC PALO ALTO STA  1:59.69  35              P    27.82    58.43  1:29.45
YU, SURI              13 PC MISSION SAN J  1:59.75  36              P    28.29    58.36  1:28.50
CAZIER, MAKAYLA       14 UT UTAH VALLEY A  1:59.85  37              P    27.85    58.19  1:29.32
BRANER, HALEY         14 SI UN  (SI)       1:59.93  38              P    27.39    57.30  1:28.30
HAWKINS, DANIELLA     13 PC PLEASANTON SE  1:59.95  39              P    27.96    58.22  1:29.62
SHUMILOVA, MILAVA     14 UT PARK CITY SWI  2:00.09  40              P    26.98    57.06  1:28.59
LIU, ALLISON          14 SI UN  (SI)       2:00.24  41              P    27.80    58.06  1:29.34
HILL, GRACE           14 CA CANYONS AQUAT  2:00.46  42              P    27.55    57.31  1:28.56
STAHMER, ASHLEY       13 PC PALO ALTO STA  2:00.48  43              P    27.68    58.38  1:29.96
BRISTOW, ANNIE        14 SN CALIFORNIA CA  2:00.70  44              P    27.98    59.07  1:30.43
ADEY, OLIVIA          13 PC SAN RAMON VAL  2:00.98  45              P    27.86    58.59  1:30.05
BROWN, FALLON         13 PC PLEASANTON SE  2:01.19  46              P    27.89    58.44  1:30.32
STEVENS, MELINDA      13 CA IRVINE NOVA A  2:01.69  47              P    28.19    58.97  1:30.76
BIRCHENOUGH, CLAIRE   14 PC NORTH BAY AQU  2:01.72  48              P    27.11    56.83  1:29.15
LANAGHEN, KIMBERLY    13 CO BOULDER SWIMM  2:01.92  49              P    27.69    58.46  1:30.58
LARSON, JESSICA       13 PC TERRAPINS SWI  2:02.00  50              P    29.05  1:00.07  1:31.08
LEUNG, KAITLYN        14 PC UN  (PC)       2:02.18  51              P    27.52    57.32  1:29.58
DITZLER, IZZY         14 PC PALO ALTO STA  2:02.80  52              P    27.64    58.64  1:31.16
HALE, KATHRYN         14 UT PARK CITY SWI  2:03.46  53              P    28.27    59.48  1:31.56
TRIA, KRISTEN         14 PC SANTA CLARA S  2:04.25  54              P    27.99    58.60  1:30.87
KELLER, SYDNEY        13 PC UN  (PC)       2:04.99  55              P    27.99    59.73  1:32.48
HUANG, ANGELA         13 PC THE OLYMPIC C  2:05.06  56              P    28.08    58.65  1:31.13

============================================================================================================================
   EVENT   79                                   WOMENS   13-14   500 FREE                                    EVENT   79
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:45.49
   SECTIONAL   5:05.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KINSEY, HALLADAY      13 SN SIERRA MARLIN  5:08.52   5  5:01.71 F1  P    26.96    56.93  1:27.37  1:58.87  2:30.36  3:02.36  3:34.24
                                                                       4:06.44  4:38.13
                                                                    F    27.39    56.72  1:26.91  1:57.43  2:28.03  2:58.89  3:29.98
                                                                       4:01.53  4:32.55
TURNER, MAKENNA       14 PC CROW CANYON C  5:05.67   3  5:02.01 F2  P    27.73    58.38  1:29.63  2:01.02  2:31.97  3:03.21  3:34.24
                                                                       4:05.13  4:35.71
                                                                    F    27.44    57.78  1:28.66  1:59.88  2:30.77  3:01.89  3:32.85
                                                                       4:03.28  4:33.38
HENIG, ISABELLE       13 PC PALO ALTO STA  5:05.83   4  5:05.13 F3  P    26.92    57.36  1:28.66  1:59.82  2:31.18  3:03.22  3:34.31
                                                                       4:05.50  4:36.14
                                                                    F    26.05    55.40  1:26.10  1:58.12  2:28.68  2:59.82  3:32.69
                                                                       4:05.15  4:35.21
O'BRIEN, HAYLEY       14 PC UN  (PC)       5:08.96   6  5:05.13 F3  P    27.60    58.09  1:29.25  2:00.53  2:32.10  3:03.51  3:35.27
                                                                       4:06.50  4:37.91
                                                                    F    27.40    57.67  1:28.69  2:00.09  2:31.35  3:02.80  3:33.99
                                                                       4:05.17  4:35.63

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   79                                   WOMENS   13-14   500 FREE                                    EVENT   79
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TELLEZ, GABY          14 AZ YMCA WESTSIDE  5:10.46   7  5:05.27 F5  P    28.85    59.60  1:31.23  2:02.72  2:34.07  3:05.01  3:36.28
                                                                       4:07.67  4:39.37
                                                                    F    28.61    59.44  1:30.56  2:01.30  2:32.01  3:02.75  3:33.57
                                                                       4:04.45  4:35.03
ADAMS, DANICA         14 PC NEPTUNE SWIMM  5:05.08   1  5:07.38 F6  P    27.88    58.23  1:28.98  1:59.76  2:30.58  3:01.39  3:32.61
                                                                       4:03.87  4:34.92
                                                                    F    27.29    57.80  1:29.07  2:00.34  2:31.71  3:03.30  3:34.78
                                                                       4:06.02  4:37.13
HELGESON, BROOKE      13 CA CANYONS AQUAT  5:10.96   8  5:09.31 F7  P    28.43    58.93  1:30.19  2:01.93  2:34.21  3:06.06  3:38.14
                                                                       4:10.02  4:41.34
                                                                    F    27.75    58.41  1:29.59  2:00.86  2:32.55  3:04.65  3:36.27
                                                                       4:08.27  4:39.63
MORICI, SOPHIA        14 CA CANYONS AQUAT  5:05.13   2  5:09.98 F8  P    26.94    56.40  1:26.24  1:56.50  2:27.11  2:58.06  3:29.48
                                                                       4:01.34  4:33.44
                                                                    F    26.56    56.24  1:26.60  1:57.36  2:28.70  3:00.39  3:32.62
                                                                       4:05.10  4:37.64
GOSS, EMMA            13 SN CALIFORNIA CA  5:11.09   9  5:10.92 F9  P    28.91    59.63  1:30.70  2:02.02  2:33.33  3:04.74  3:36.48
                                                                       4:08.13  4:39.90
                                                                    F    28.67    59.39  1:30.73  2:02.12  2:33.57  3:05.29  3:36.93
                                                                       4:08.69  4:40.16
HARTMAN, ALEXANDRA    14 PC UN  (PC)       5:12.15  10  5:12.55 F   P    27.83    58.46  1:29.27  2:00.71  2:32.51  3:04.48  3:36.28
                                                                       4:08.39  4:40.70
                                                                    F    27.80    58.29  1:29.54  2:01.23  2:32.99  3:04.97  3:36.75
                                                                       4:08.90  4:41.08

ADAMS, DANICA         14 PC NEPTUNE SWIMM  5:05.08   1              P    27.88    58.23  1:28.98  1:59.76  2:30.58  3:01.39  3:32.61
                                                                       4:03.87  4:34.92
MORICI, SOPHIA        14 CA CANYONS AQUAT  5:05.13   2              P    26.94    56.40  1:26.24  1:56.50  2:27.11  2:58.06  3:29.48
                                                                       4:01.34  4:33.44
TURNER, MAKENNA       14 PC CROW CANYON C  5:05.67   3              P    27.73    58.38  1:29.63  2:01.02  2:31.97  3:03.21  3:34.24
                                                                       4:05.13  4:35.71
HENIG, ISABELLE       13 PC PALO ALTO STA  5:05.83   4              P    26.92    57.36  1:28.66  1:59.82  2:31.18  3:03.22  3:34.31
                                                                       4:05.50  4:36.14
KINSEY, HALLADAY      13 SN SIERRA MARLIN  5:08.52   5              P    26.96    56.93  1:27.37  1:58.87  2:30.36  3:02.36  3:34.24
                                                                       4:06.44  4:38.13
O'BRIEN, HAYLEY       14 PC UN  (PC)       5:08.96   6              P    27.60    58.09  1:29.25  2:00.53  2:32.10  3:03.51  3:35.27
                                                                       4:06.50  4:37.91
TELLEZ, GABY          14 AZ YMCA WESTSIDE  5:10.46   7              P    28.85    59.60  1:31.23  2:02.72  2:34.07  3:05.01  3:36.28
                                                                       4:07.67  4:39.37
HELGESON, BROOKE      13 CA CANYONS AQUAT  5:10.96   8              P    28.43    58.93  1:30.19  2:01.93  2:34.21  3:06.06  3:38.14
                                                                       4:10.02  4:41.34
GOSS, EMMA            13 SN CALIFORNIA CA  5:11.09   9              P    28.91    59.63  1:30.70  2:02.02  2:33.33  3:04.74  3:36.48
                                                                       4:08.13  4:39.90
HARTMAN, ALEXANDRA    14 PC UN  (PC)       5:12.15  10              P    27.83    58.46  1:29.27  2:00.71  2:32.51  3:04.48  3:36.28
                                                                       4:08.39  4:40.70
HANKEE, KARINA        14 SI UN  (SI)       5:12.51  11              P    28.35    59.16  1:30.82  2:02.71  2:34.61  3:06.82  3:38.57
                                                                       4:10.54  4:42.16
MA, JENNY             14 PC UN  (PC)       5:12.74  12              P    28.29    58.75  1:30.03  2:02.08  2:34.29  3:06.25  3:38.24
                                                                       4:10.19  4:42.54
LANAGHEN, KIMBERLY    13 CO BOULDER SWIMM  5:15.05  13              P    28.28  1:00.13  1:32.29  2:04.65  2:36.65  3:08.75  3:40.45
                                                                       4:12.27  4:44.09
HASHIMOTO, CHRISTINA  14 PC MONTEREY BAY   5:15.24  14              P    29.33  1:00.41  1:32.20  2:04.06  2:36.23  3:08.69  3:40.72
                                                                       4:12.79  4:44.46
DORAN, CONNOR         13 SN SUN OAKS AQUA  5:15.42  15              P    27.56    57.35  1:27.84  1:59.28  2:31.37  3:03.93  3:36.90
                                                                       4:09.99  4:43.15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   79                                   WOMENS   13-14   500 FREE                                    EVENT   79
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VITORT, LAUREN        14 CA IRVINE NOVA A  5:15.61  16              P    28.01    58.15  1:28.94  2:00.38  2:31.92  3:04.28  3:36.88
                                                                       4:09.87  4:42.99
HILL, GRACE           14 CA CANYONS AQUAT  5:15.97  17              P    28.12    58.65  1:29.77  2:01.75  2:33.84  3:06.43  3:38.89
                                                                       4:11.62  4:44.30
MURPHY, KRISTINA      13 SN SPARE TIME AQ  5:16.40  18              P    28.57    59.86  1:31.88  2:04.29  2:36.59  3:08.73  3:40.78
                                                                       4:13.15  4:45.45
LEMMINN, KASSIDY      13 CC ROADRUNNER AQ  5:16.84  19              P    27.24    57.28  1:28.55  2:00.96  2:33.59  3:06.37  3:39.49
                                                                       4:12.44  4:45.35
BERRY, ABBIGALE       13 PC GATO           5:17.17  20              P    28.68    59.77  1:31.01  2:02.96  2:35.08  3:07.12  3:39.82
                                                                       4:12.52  4:45.37
TRAMACK, GRACE        13 PC UN  (PC)       5:17.47  21              P    28.58    59.43  1:30.64  2:02.67  2:34.67  3:06.98  3:39.43
                                                                       4:12.13  4:45.18
STAHMER, ASHLEY       13 PC PALO ALTO STA  5:17.70  22              P    28.20  1:00.58  1:33.57  2:06.17  2:38.44  3:11.33  3:43.42
                                                                       4:15.64  4:48.18
PASTUSHENKO, DASHA    13 SN SIERRA MARLIN  5:17.73  23              P    28.99  1:00.23  1:31.65  2:03.17  2:35.53  3:08.24  3:40.87
                                                                       4:13.74  4:46.11
TUCK, NATALIE         14 PC UN  (PC)       5:17.80  24              P    28.47    59.57  1:31.37  2:03.80  2:36.17  3:08.75  3:41.40
                                                                       4:13.85  4:46.27
TRAN, KRYSTAL         13 PC SANTA CLARA S  5:17.83  25              P    28.41    59.66  1:31.16  2:02.94  2:36.34  3:08.01  3:41.22
                                                                       4:13.62  4:46.09
CAZIER, MAKAYLA       14 UT UTAH VALLEY A  5:17.86  26              P    29.01  1:00.18  1:32.18  2:04.83  2:37.28  3:09.87  3:42.42
                                                                       4:14.93  4:47.05
HAWKINS, DANIELLA     13 PC PLEASANTON SE  5:18.78  27              P    29.02  1:00.89  1:33.60  2:06.44  2:38.51  3:11.15  3:43.83
                                                                       4:15.96  4:48.51
WONG, VICKY           14 PC UN  (PC)       5:18.79  28              P    29.32  1:00.85  1:32.93  2:04.86  2:36.82  3:09.29  3:42.16
                                                                       4:14.74  4:47.15
BROWN, FALLON         13 PC PLEASANTON SE  5:19.47  29              P    27.49    58.37  1:30.31  2:02.36  2:35.17  3:07.84  3:41.39
                                                                       4:14.08  4:47.34
PARHAM, OLIVIA        13 SN SUN OAKS AQUA  5:20.04  30              P    28.21    59.27  1:31.57  2:04.02  2:36.66  3:09.59  3:42.29
                                                                       4:15.26  4:48.47
LEUNG, KAITLYN        14 PC UN  (PC)       5:21.97  31              P    28.65  1:00.59  1:32.43  2:05.68  2:37.80  3:10.41  3:43.78
                                                                       4:17.22  4:50.13
STEVENS, MELINDA      13 CA IRVINE NOVA A  5:22.26  32              P    29.28  1:00.78  1:33.25  2:06.02  2:38.67  3:11.32  3:44.32
                                                                       4:17.67  4:50.67
FOUNTAINE, KEIANA     14 PC ELLIS AQUATIC  5:22.58  33              P    27.41    58.38  1:30.79  2:03.95  2:37.00  3:10.09  3:43.63
                                                                       4:17.30  4:50.82
SMITH, NATALIE        13 SI PACIFIC SWIM   5:22.71  34              P    29.06  1:00.91  1:33.46  2:06.09  2:38.80  3:12.02  3:45.10
                                                                       4:18.34  4:51.12
LEBLANC, MADISON      13 AZ SCOTTSDALE AQ  5:22.74  35              P    28.59    59.58  1:31.47  2:03.69  2:36.56  3:09.69  3:43.01
                                                                       4:16.65  4:50.15
KIM, NAWOO            13 PC PLEASANTON SE  5:22.88  36              P    29.21  1:01.02  1:33.56  2:06.49  2:39.40  3:12.62  3:45.96
                                                                       4:18.89  4:51.94
YONGYUTH, SIAN        13 PC SANTA CLARA S  5:23.17  37              P    28.91    59.97  1:32.12  2:04.35  2:37.18  3:10.45  3:43.78
                                                                       4:17.35  4:50.76
ODGERS, ISABELLE      13 CA IRVINE NOVA A  5:23.68  38              P    28.40    59.97  1:32.49  2:05.40  2:38.77  3:12.04  3:45.70
                                                                       4:19.08  4:51.98
GOLLA, ADRIA          13 CC ROADRUNNER AQ  5:24.21  39              P    27.74    58.56  1:31.52  2:05.01  2:38.39  3:12.13  3:45.90
                                                                       4:19.96  4:53.38
NEUFELD, CHRISTY      13 PC PLEASANTON SE  5:24.44  40              P    28.48    59.89  1:32.56  2:05.72  2:38.54  3:12.20  3:45.62
                                                                       4:19.61  4:52.98
FRANZWA, HANNAH       13 PC PLEASANTON SE  5:24.86  41              P    28.86  1:00.60  1:33.08  2:05.85  2:38.71  3:12.03  3:45.39
                                                                       4:18.64  4:52.07
VASILYEV, KSENIA      14 PC BURLINGAME AQ  5:26.44  42              P    29.00  1:00.33  1:32.76  2:06.41  2:39.81  3:13.79  3:47.72
                                                                       4:21.42  4:54.78
TRIA, KRISTEN         14 PC SANTA CLARA S  5:26.99  43              P    28.55    59.95  1:32.28  2:05.11  2:38.46  3:11.77  3:45.60
                                                                       4:19.74  4:53.54

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   79                                   WOMENS   13-14   500 FREE                                    EVENT   79
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HORNER, SEDONA        13 PC MONTEREY BAY   5:28.42  44              P    29.98  1:02.63  1:35.56  2:08.53  2:41.76  3:14.98  3:48.60
                                                                       4:22.17  4:55.72
LARSON, JESSICA       13 PC TERRAPINS SWI  5:31.51  45              P    29.19  1:02.21  1:34.42  2:06.69  2:40.26  3:14.11  3:48.50
                                                                       4:22.72  4:57.39
KLING, DESTINY        13 AZ YMCA WESTSIDE   DQUED                   P    28.10    58.42  1:28.99  2:00.19  2:31.47  3:02.69  3:33.37
                                                                       4:04.73  4:35.71

============================================================================================================================
   EVENT   91                                   WOMENS   13-14   100 BACK                                    EVENT   91
============================================================================================================================
    NATIONAL     54.79
   SECTIONAL     57.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 14 PC UN  (PC)         56.46   1    54.19 F1  P    27.14
                                                                    F    26.26
WANG, VIVIAN          13 PC UN  (PC)         57.38   3    56.44 F2  P    28.26
                                                                    F    27.76
LIN, JOYCE            14 PC UN  (PC)         57.30   2    56.73 F3  P    27.91
                                                                    F    27.37
WONG, VICKY           14 PC UN  (PC)         57.50   4    57.60 F4  P    27.91
                                                                    F    27.96
HALE, KATHRYN         14 UT PARK CITY SWI    57.99   5    57.68 F5  P    28.62
                                                                    F    28.14
FELIX, ANDREA         14 CA IRVINE NOVA A    58.35   6    57.95 F6  P    28.40
                                                                    F    28.31
KHOWONG, JEANETTE     14 PC DE ANZA CUPER    58.39   8    58.29 F7  P    28.33
                                                                    F    28.08
LASTER, SUSANNAH      14 CA ROSE BOWL AQU    58.38   7    58.47 F8  P    28.48
                                                                    F    28.37
BALMACEDA, SOPHIA     13 PC PALO ALTO STA    58.98  10    58.63 F9  P    28.94
                                                                    F    28.86
HILDE-JONES, MILAN    13 PC PALO ALTO STA    58.80   9    58.95 F   P    28.51
                                                                    F    28.27

KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 14 PC UN  (PC)         56.46   1              P    27.14
LIN, JOYCE            14 PC UN  (PC)         57.30   2              P    27.91
WANG, VIVIAN          13 PC UN  (PC)         57.38   3              P    28.26
WONG, VICKY           14 PC UN  (PC)         57.50   4              P    27.91
HALE, KATHRYN         14 UT PARK CITY SWI    57.99   5              P    28.62
FELIX, ANDREA         14 CA IRVINE NOVA A    58.35   6              P    28.40
LASTER, SUSANNAH      14 CA ROSE BOWL AQU    58.38   7              P    28.48
KHOWONG, JEANETTE     14 PC DE ANZA CUPER    58.39   8              P    28.33
HILDE-JONES, MILAN    13 PC PALO ALTO STA    58.80   9              P    28.51
BALMACEDA, SOPHIA     13 PC PALO ALTO STA    58.98  10              P    28.94
PENTLARGE, JESSICA    14 SI UN  (SI)         59.04  11              P    28.82
SHUMILOVA, MILAVA     14 UT PARK CITY SWI    59.06  12              P    29.03
HOWARD, ABRIANA       13 PC CROW CANYON C    59.49  13              P    28.97
HUI, CAMILLE          14 PC UN  (PC)         59.51  14              P    28.79
O'BRIEN, ASHLEEN      13 PC ORINDA AQUATI    59.52  15              P    28.97
ANDERSON, GABRIELLE   14 PC PALO ALTO STA    59.77  16              P    28.97
HOPKINS, MADDIE       14 SN CHICO AQUA-JE    59.79  17              P    28.94
NABETA, KAILEE        14 SN ARDEN HILLS S    59.88  18              P    29.19
TURNER, MAKENNA       14 PC CROW CANYON C    59.93  19              P    29.06
LUSK, ZOE             14 PC PALO ALTO STA  1:00.01  20              P    29.09

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   91                                   WOMENS   13-14   100 BACK                                    EVENT   91
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARATTOLO, ISABELLA   14 PC UN  (PC)       1:00.18  21              P    29.02
ADAMS, DANICA         14 PC NEPTUNE SWIMM  1:00.22  22              P    29.74
FUGIT, ELIZABETH      14 SN UN  (SN)       1:00.23  23              P    29.60
MENZMER, LIZZIE       13 SN ARDEN HILLS S  1:00.45  24              P    29.24
RHODES, KATY          13 SI UN  (SI)       1:00.73  25              P    30.01
LO, EMILY             13 PC TERRAPINS SWI  1:00.79  26              P    29.40
BERRY, ABBIGALE       13 PC GATO           1:00.88  27              P    29.93
LIU, ALLISON          14 SI UN  (SI)       1:00.93  28              P    29.56
MECK, MILA            13 PC SANTA CLARA S  1:00.95  29              P    29.60
RONQUILLIO, MADESYN   13 PC ELLIS AQUATIC  1:00.99  30              P    29.67
TAM, LARISA           14 PC UN  (PC)       1:01.01  31              P    29.60
WINTERMUTE, SONALY    13 CA PATH           1:01.09  32              P    30.21
PADILLA, MIRANDA      14 PC TIGER AQUATIC  1:01.15  33              P    29.50
THOMAS, KATELYN       13 CA MESA AQUATICS  1:01.16  34              P    29.69
HAMMILL, TAYLOR       14 PC UN  (PC)       1:01.18  35              P    29.71
CHIN, AUDREY          13 PC UN  (PC)       1:01.24  36              P    30.06
PASTUSHENKO, DASHA    13 SN SIERRA MARLIN  1:01.46  37              P    30.23
LIN, CLAIRE           14 PC PALO ALTO STA  1:01.74  38              P    29.76
CLARKSON, REILLY      14 PC UN  (PC)       1:01.87  39              P    30.66
CAZIER, MAKAYLA       14 UT UTAH VALLEY A  1:01.93  40              P    30.30
BARRERA, SOFIA        14 PC UN  (PC)       1:02.30  41              P    30.48
FRANCESCONI, ERICA    13 PC PLEASANTON SE  1:02.34  42              P    29.98
YU, SURI              13 PC MISSION SAN J  1:02.37  43              P    30.28
TRUONG, ANGELINE      14 PC UN  (PC)       1:02.39  44              P    30.51
BURR, MEGHAN          13 PC CROW CANYON C  1:02.46  45              P    30.26
BROPHY, BRYLEE        14 SN LODI CITY SWI  1:02.52  46              P    30.85
DROST PARRA, MYA      13 CO FLATIRON SWIM  1:02.58  47              P    30.59
SANTOS, BROOKE        14 PC UN  (PC)       1:02.66  48              P    30.59
THOMAS, JAMIE         13 PC MARIN PIRATES  1:02.87  49              P    30.26
YONGYUTH, SIAN        13 PC SANTA CLARA S  1:02.91  50              P    31.04
FITZGERALD, SAVANNAH  14 CC UN (CC)        1:02.94  51              P    30.21
HAWKINS, DANIELLA     13 PC PLEASANTON SE  1:03.17  52              P    30.74
PARHAM, OLIVIA        13 SN SUN OAKS AQUA  1:03.23  53              P    30.71
VASILYEV, KSENIA      14 PC BURLINGAME AQ  1:03.24  54              P    31.28
COTTRILL, EMMA        14 PC CROW CANYON C  1:03.32  55              P    30.21
COSGROVE, ZOE         13 SN DAVIS AQUADAR  1:03.79  56              P    30.58
LEE, EUGENIA          13 PC LOS ALTOS & M  1:03.80  57              P    31.03
MILES, BRITTNEY       13 CA MESA AQUATICS  1:04.59  58              P    30.98
KELLER, SYDNEY        13 PC UN  (PC)       1:04.82  59              P    31.08
SCHOU, SARAH          13 AZ TUCSON FORD D  1:04.83  60              P    31.11

============================================================================================================================
   EVENT   63                                   WOMENS   13-14   200 BACK                                    EVENT   63
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:58.29
   SECTIONAL   2:04.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 14 PC UN  (PC)       2:02.65   1  1:58.06 F1  P    28.32    59.07  1:30.99
                                                                    F    27.40    57.08  1:27.56
PENTLARGE, JESSICA    14 SI UN  (SI)       2:07.47   8  2:02.83 F2  P    30.46  1:03.06  1:36.01
                                                                    F    29.51  1:00.31  1:32.04
LASTER, SUSANNAH      14 CA ROSE BOWL AQU  2:07.56  10  2:03.18 F3  P    29.50  1:01.73  1:35.09
                                                                    F    29.10  1:00.20  1:32.59

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   63                                   WOMENS   13-14   200 BACK                                    EVENT   63
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FELIX, ANDREA         14 CA IRVINE NOVA A  2:05.36   2  2:04.53 F4  P    29.10  1:00.37  1:32.94
                                                                    F    28.85  1:00.15  1:32.51
LIN, JOYCE            14 PC UN  (PC)       2:06.00   5  2:04.85 F5  P    29.80  1:01.57  1:34.20
                                                                    F    28.98  1:00.41  1:32.55
BERRY, ABBIGALE       13 PC GATO           2:05.49   3  2:05.09 F6  P    29.82  1:00.90  1:32.94
                                                                    F    29.58  1:00.85  1:33.10
KHOWONG, JEANETTE     14 PC DE ANZA CUPER  2:05.56   4  2:05.97 F7  P    30.13  1:02.47  1:34.42
                                                                    F    29.79  1:01.58  1:33.28
ADAMS, DANICA         14 PC NEPTUNE SWIMM  2:06.31   7  2:06.49 F8  P    29.81  1:01.68  1:34.61
                                                                    F    29.61  1:01.44  1:34.23
KLING, DESTINY        13 AZ YMCA WESTSIDE  2:07.47   9  2:06.62 F9  P    30.07  1:01.68  1:34.32
                                                                    F    29.77  1:00.94  1:33.64
TURNER, MAKENNA       14 PC CROW CANYON C  2:06.13   6  2:07.11 F   P    29.97  1:01.81  1:34.08
                                                                    F    29.44  1:01.05  1:33.64

KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 14 PC UN  (PC)       2:02.65   1              P    28.32    59.07  1:30.99
FELIX, ANDREA         14 CA IRVINE NOVA A  2:05.36   2              P    29.10  1:00.37  1:32.94
BERRY, ABBIGALE       13 PC GATO           2:05.49   3              P    29.82  1:00.90  1:32.94
KHOWONG, JEANETTE     14 PC DE ANZA CUPER  2:05.56   4              P    30.13  1:02.47  1:34.42
LIN, JOYCE            14 PC UN  (PC)       2:06.00   5              P    29.80  1:01.57  1:34.20
TURNER, MAKENNA       14 PC CROW CANYON C  2:06.13   6              P    29.97  1:01.81  1:34.08
ADAMS, DANICA         14 PC NEPTUNE SWIMM  2:06.31   7              P    29.81  1:01.68  1:34.61
KLING, DESTINY        13 AZ YMCA WESTSIDE  2:07.47   9              P    30.07  1:01.68  1:34.32
PENTLARGE, JESSICA    14 SI UN  (SI)       2:07.47   8              P    30.46  1:03.06  1:36.01
LASTER, SUSANNAH      14 CA ROSE BOWL AQU  2:07.56  10              P    29.50  1:01.73  1:35.09
HALE, KATHRYN         14 UT PARK CITY SWI  2:08.21  11              P    30.15  1:02.41  1:35.58
ZHAO, GRACE           14 PC UN  (PC)       2:08.26  12              P    30.12  1:02.99  1:36.16
LUSK, ZOE             14 PC PALO ALTO STA  2:08.76  13              P    30.96  1:03.93  1:36.88
HILDE-JONES, MILAN    13 PC PALO ALTO STA  2:09.08  14              P    29.70  1:02.11  1:35.79
CAZIER, MAKAYLA       14 UT UTAH VALLEY A  2:09.80  15              P    31.01  1:03.06  1:36.93
RHODES, KATY          13 SI UN  (SI)       2:10.09  16              P    30.53  1:03.24  1:36.73
HOWARD, ABRIANA       13 PC CROW CANYON C  2:10.25  17              P    30.22  1:02.87  1:36.60
BARATTOLO, ISABELLA   14 PC UN  (PC)       2:11.22  18              P    30.92  1:03.31  1:37.22
YONGYUTH, SIAN        13 PC SANTA CLARA S  2:11.48  19              P    31.81  1:04.38  1:37.99
PASTUSHENKO, DASHA    13 SN SIERRA MARLIN  2:11.68  21              P    31.20  1:04.09  1:37.71
REUTER, TINA          13 SN ARDEN HILLS S  2:11.68  20              P    31.85  1:04.84  1:38.50
RONQUILLIO, MADESYN   13 PC ELLIS AQUATIC  2:11.96  22              P    31.30  1:04.92  1:38.97
KARKOSKA, KASEY       13 CA IRVINE NOVA A  2:12.42  23              P    31.69  1:05.00  1:39.33
BARRERA, SOFIA        14 PC UN  (PC)       2:12.43  24              P    31.81  1:05.26  1:39.02
DROST PARRA, MYA      13 CO FLATIRON SWIM  2:12.46  25              P    30.49  1:03.89  1:38.50
GOLLA, ADRIA          13 CC ROADRUNNER AQ  2:12.60  26              P    31.25  1:04.54  1:38.63
LIN, CLAIRE           14 PC PALO ALTO STA  2:12.84  27              P    31.29  1:05.10  1:39.78
BOWER, KATHRYN        14 PC UN  (PC)       2:12.85  28              P    31.70  1:04.99  1:39.10
HAMMILL, TAYLOR       14 PC UN  (PC)       2:12.90  29              P    30.60  1:03.26  1:38.26
BURR, MEGHAN          13 PC CROW CANYON C  2:12.97  30              P    31.21  1:04.57  1:39.23
FRANCESCONI, ERICA    13 PC PLEASANTON SE  2:12.98  31              P    30.77  1:03.90  1:38.32
PARHAM, OLIVIA        13 SN SUN OAKS AQUA  2:13.17  32              P    31.25  1:04.83  1:39.12
CHIN, AUDREY          13 PC UN  (PC)       2:13.36  33              P    31.69  1:05.26  1:39.72
LE, AUDREY            14 SI PACIFIC ATHLE  2:13.39  34              P    31.70  1:04.60  1:38.94
O'BRIEN, ASHLEEN      13 PC ORINDA AQUATI  2:13.51  35              P    31.13  1:04.75  1:39.77
PADILLA, MIRANDA      14 PC TIGER AQUATIC  2:13.55  36              P    32.09  1:05.18  1:39.40
CLARKSON, REILLY      14 PC UN  (PC)       2:13.87  37              P    31.16  1:04.26  1:39.54
MECK, MILA            13 PC SANTA CLARA S  2:14.07  38              P    30.91  1:05.19  1:40.18
SANTOS, BROOKE        14 PC UN  (PC)       2:14.16  39              P    31.68  1:04.83  1:39.80
HERNANDEZ, ALEXANDRA  14 PC PLEASANTON SE  2:14.23  40              P    31.44  1:04.87  1:39.36
DORAN, CONNOR         13 SN SUN OAKS AQUA  2:14.25  41              P    31.10  1:03.85  1:38.85

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   63                                   WOMENS   13-14   200 BACK                                    EVENT   63
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THOMAS, JAMIE         13 PC MARIN PIRATES  2:14.96  42              P    31.61  1:05.34  1:40.02
YU, SURI              13 PC MISSION SAN J  2:15.02  43              P    31.72  1:05.39  1:39.86
SHEN, ELIZABETH       14 PC UN  (PC)       2:15.45  44              P    32.09  1:06.10  1:40.71
THOMAS, KATELYN       13 CA MESA AQUATICS  2:15.68  45              P    31.65  1:05.78  1:41.28
LI, ANGELA            13 PC PEAK SWIMMING  2:16.77  46              P    32.35  1:06.53  1:42.12
RAKOTZ, TALIA         14 SI UN  (SI)       2:16.87  47              P    32.20  1:06.49  1:41.33
KELLER, SYDNEY        13 PC UN  (PC)       2:20.17  48              P    32.26  1:07.49  1:43.70
FACKENTHAL, AMALIE    13 SN ARDEN HILLS S  2:20.20  49              P    33.05  1:08.04  1:44.50
BROPHY, BRYLEE        14 SN LODI CITY SWI  2:20.49  50              P    33.52  1:08.49  1:44.30
MILES, BRITTNEY       13 CA MESA AQUATICS  2:20.82  51              P    32.34  1:07.51  1:44.54
LEE, EUGENIA          13 PC LOS ALTOS & M  2:22.06  52              P    32.37  1:07.39  1:44.11
HAWKINS, DANIELLA     13 PC PLEASANTON SE   DQUED                   P    31.72  1:05.14  1:39.63

============================================================================================================================
   EVENT  101                                   WOMENS   13-14   100 BREAST                                  EVENT  101
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:02.39
   SECTIONAL   1:06.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MA, JENNY             14 PC UN  (PC)       1:05.28   2  1:04.77 F1  P    31.11
                                                                    F    30.93
TAM, LARISA           14 PC UN  (PC)       1:04.65   1  1:04.90 F2  P    30.60
                                                                    F    30.07
WANG, VIVIAN          13 PC UN  (PC)       1:06.33   3  1:05.61 F3  P    31.43
                                                                    F    31.34
LUSK, ZOE             14 PC PALO ALTO STA  1:06.82   4  1:06.10 F4  P    32.79
                                                                    F    31.59
VITORT, LAUREN        14 CA IRVINE NOVA A  1:07.02   6  1:06.42 F5  P    31.84
                                                                    F    31.35
KINSEY, HALLADAY      13 SN SIERRA MARLIN  1:06.86   5  1:06.51 F6  P    31.64
                                                                    F    31.32
HARTMAN, ALEXANDRA    14 PC UN  (PC)       1:07.52  10  1:07.14 F7  P    31.91
                                                                    F    31.76
MURPHY, KRISTINA      13 SN SPARE TIME AQ  1:07.18   7  1:07.21 F8  P    31.92
                                                                    F    31.90
DAVIS, JACQUELINE     14 PC UN  (PC)       1:07.18   8  1:07.77 F9  P    31.92
                                                                    F    31.68
WOMER, HANNAH         14 PC QUICKSILVER S  1:07.20   9  1:07.95 F   P    31.95
                                                                    F    32.06

TAM, LARISA           14 PC UN  (PC)       1:04.65   1              P    30.60
MA, JENNY             14 PC UN  (PC)       1:05.28   2              P    31.11
WANG, VIVIAN          13 PC UN  (PC)       1:06.33   3              P    31.43
LUSK, ZOE             14 PC PALO ALTO STA  1:06.82   4              P    32.79
KINSEY, HALLADAY      13 SN SIERRA MARLIN  1:06.86   5              P    31.64
VITORT, LAUREN        14 CA IRVINE NOVA A  1:07.02   6              P    31.84
DAVIS, JACQUELINE     14 PC UN  (PC)       1:07.18   8              P    31.92
MURPHY, KRISTINA      13 SN SPARE TIME AQ  1:07.18   7              P    31.92
WOMER, HANNAH         14 PC QUICKSILVER S  1:07.20   9              P    31.95
HARTMAN, ALEXANDRA    14 PC UN  (PC)       1:07.52  10              P    31.91
NABETA, KAILEE        14 SN ARDEN HILLS S  1:08.01  11              P    32.42
LU, CICI              14 PC UN  (PC)       1:08.07  12              P    31.60
ROSARIO, ELINA        14 PC UN  (PC)       1:08.41  13              P    32.30
BIRCHENOUGH, CLAIRE   14 PC NORTH BAY AQU  1:08.45  15              P    31.51

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  101                                   WOMENS   13-14   100 BREAST                                  EVENT  101
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

COCOL, DARIA          13 PC SANTA CLARA S  1:08.45  14              P    32.55
LIU, SASHA            13 PC TERRAPINS SWI  1:08.87  16              P    32.64
COLPO, MEGAN          13 PC ORINDA AQUATI  1:09.13  17              P    32.41
CHEN, WINNIE          14 SI UN  (SI)       1:09.28  18              P    33.00
SCHWIER, ALEXANDRA    13 CO BOULDER SWIMM  1:09.32  19              P    32.86
FRANZWA, HANNAH       13 PC PLEASANTON SE  1:09.41  20              P    32.95
REUTER, TINA          13 SN ARDEN HILLS S  1:09.42  21              P    32.87
BROPHY, BRYLEE        14 SN LODI CITY SWI  1:09.48  22              P    33.50
PITTO, GIANNI         13 SN LODI CITY SWI  1:09.54  23              P    34.05
KIM, NAWOO            13 PC PLEASANTON SE  1:09.55  24              P    33.39
SAVAGE, SARAH         13 PC PEAK SWIMMING  1:09.88  25              P    33.40
HANLEY, PAIGE         13 PC WALNUT CREEK   1:09.93  26              P    33.25
LIN, JOYCE            14 PC UN  (PC)       1:10.01  27              P    32.66
SCHOU, SARAH          13 AZ TUCSON FORD D  1:10.42  28              P    33.51
FORNOLES, AMBER       13 PC PLEASANTON SE  1:10.62  29              P    33.28
LOPEZ, KATRINA        13 CA ROSE BOWL AQU  1:10.64  30              P    33.57
NEUFELD, CHRISTY      13 PC PLEASANTON SE  1:10.76  31              P    33.55
FORTUNE, SYDNEY       13 SI MISSION VALLE  1:10.79  32              P    33.07
HARGRAVE, NATALIE     13 PC CROW CANYON C  1:10.88  33              P    33.66
LINNA, JOHANNA        14 CA ROSE BOWL AQU  1:10.94  34              P    33.64
TRUONG, ANGELINE      14 PC UN  (PC)       1:10.98  35              P    34.15
RONQUILLIO, MADESYN   13 PC ELLIS AQUATIC  1:11.23  36              P    34.04
BOISSEAU, SOPHIE      13 PC SEBASTOPOL SE  1:11.39  37              P    34.08
PRIDE, RACHEL         13 PC NEPTUNE SWIMM  1:11.44  38              P    34.23
HAMMILL, TAYLOR       14 PC UN  (PC)       1:11.63  39              P    33.92
ODGERS, ISABELLE      13 CA IRVINE NOVA A  1:11.67  40              P    34.18
TORRES, JANNAE        14 PC PALO ALTO STA  1:11.84  41              P    33.69
LEBLANC, MADISON      13 AZ SCOTTSDALE AQ  1:11.96  42              P    34.24
MITCHELL, ABIGAIL     14 SN VACAVILLE SWI  1:12.36  43              P    34.21
BECK, SAMI            14 SN SPARKS PIRANH  1:12.40  44              P    34.02
HAYES, EMMA           14 PC UN  (PC)       1:13.00  45              P    34.60
THOMAS, JAMIE         13 PC MARIN PIRATES  1:13.20  46              P    34.03
CHEW, PAIGE           14 PC LIVERMORE AQU  1:13.22  47              P    34.88
FARRINGER, OLIVIA     14 PC LAKERIDGE SWI  1:13.45  48              P    35.23
MOLINA, VICTORIA      13 SI HEARTLAND SWI  1:13.64  49              P    35.09
THOMAS, KATELYN       13 CA MESA AQUATICS  1:15.04  50              P    35.58

                                                  TIME TRIALS / LEAD OFF SPLITS

KINSEY, HALLADAY      13 SN SIERRA MARLIN               1:06.62
WOMER, HANNAH         14 PC QUICKSILVER S               1:06.90

============================================================================================================================
   EVENT   27                                   WOMENS   13-14   200 BREAST                                  EVENT   27
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:14.99
   SECTIONAL   2:23.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ZHAO, GRACE           14 PC UN  (PC)       2:19.76   1  2:18.23 F1  P    31.83  1:07.64  1:44.10
                                                                    F    31.51  1:06.58  1:42.58
KINSEY, HALLADAY      13 SN SIERRA MARLIN  2:22.79   4  2:18.24 F2  P    32.33  1:08.19  1:45.35
                                                                    F    31.64  1:06.62  1:42.99
WOMER, HANNAH         14 PC QUICKSILVER S  2:25.03   6  2:20.57 F3  P    32.60  1:09.17  1:47.19
                                                                    F    32.33  1:06.90  1:44.22

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   27                                   WOMENS   13-14   200 BREAST                                  EVENT   27
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LUSK, ZOE             14 PC PALO ALTO STA  2:22.69   2  2:22.73 F4  P    33.50  1:09.60  1:46.13
                                                                    F    32.71  1:08.46  1:45.31
TUCK, NATALIE         14 PC UN  (PC)       2:25.44   7  2:24.12 F5  P    32.70  1:09.25  1:47.19
                                                                    F    32.43  1:09.61  1:46.81
COLPO, MEGAN          13 PC ORINDA AQUATI  2:22.69   3  2:24.31 F6  P    32.30  1:08.55  1:45.50
                                                                    F    32.55  1:09.25  1:46.99
MURPHY, KRISTINA      13 SN SPARE TIME AQ  2:25.73   9  2:24.91 F7  P    33.23  1:10.34  1:47.90
                                                                    F    32.99  1:10.06  1:47.25
DAVIS, JACQUELINE     14 PC UN  (PC)       2:25.52   8  2:26.61 F8  P    33.84  1:10.54  1:47.87
                                                                    F    33.23  1:09.99  1:47.99
KIM, NAWOO            13 PC PLEASANTON SE  2:26.87  10  2:28.58 F9  P    34.13  1:11.25  1:48.97
                                                                    F    33.85  1:11.37  1:49.73
SCHWIER, ALEXANDRA    13 CO BOULDER SWIMM  2:24.93   5  2:31.13 F   P    32.95  1:09.82  1:47.50
                                                                    F    33.70  1:11.21  1:51.03

ZHAO, GRACE           14 PC UN  (PC)       2:19.76   1              P    31.83  1:07.64  1:44.10
COLPO, MEGAN          13 PC ORINDA AQUATI  2:22.69   3              P    32.30  1:08.55  1:45.50
LUSK, ZOE             14 PC PALO ALTO STA  2:22.69   2              P    33.50  1:09.60  1:46.13
KINSEY, HALLADAY      13 SN SIERRA MARLIN  2:22.79   4              P    32.33  1:08.19  1:45.35
SCHWIER, ALEXANDRA    13 CO BOULDER SWIMM  2:24.93   5              P    32.95  1:09.82  1:47.50
WOMER, HANNAH         14 PC QUICKSILVER S  2:25.03   6              P    32.60  1:09.17  1:47.19
TUCK, NATALIE         14 PC UN  (PC)       2:25.44   7              P    32.70  1:09.25  1:47.19
DAVIS, JACQUELINE     14 PC UN  (PC)       2:25.52   8              P    33.84  1:10.54  1:47.87
MURPHY, KRISTINA      13 SN SPARE TIME AQ  2:25.73   9              P    33.23  1:10.34  1:47.90
KIM, NAWOO            13 PC PLEASANTON SE  2:26.87  10              P    34.13  1:11.25  1:48.97
COCOL, DARIA          13 PC SANTA CLARA S  2:27.15  11              P    33.49  1:10.87  1:49.13
VITORT, LAUREN        14 CA IRVINE NOVA A  2:27.16  12              P    32.96  1:10.10  1:48.39
TELLEZ, GABY          14 AZ YMCA WESTSIDE  2:27.50  13              P    34.44  1:11.70  1:49.05
SAVAGE, SARAH         13 PC PEAK SWIMMING  2:28.83  14              P    34.27  1:11.69  1:49.97
REUTER, TINA          13 SN ARDEN HILLS S  2:29.38  15              P    33.80  1:11.63  1:50.57
FORNOLES, AMBER       13 PC PLEASANTON SE  2:29.90  16              P    33.80  1:11.86  1:50.81
LIU, SASHA            13 PC TERRAPINS SWI  2:30.00  17              P    34.25  1:11.63  1:50.40
ODGERS, ISABELLE      13 CA IRVINE NOVA A  2:30.09  18              P    34.55  1:13.04  1:51.72
LEBLANC, MADISON      13 AZ SCOTTSDALE AQ  2:30.18  19              P    34.33  1:12.19  1:51.12
SCHOU, SARAH          13 AZ TUCSON FORD D  2:30.51  20              P    34.92  1:12.13  1:51.26
LINNA, JOHANNA        14 CA ROSE BOWL AQU  2:30.61  21              P    34.45  1:11.93  1:50.83
HAMMILL, TAYLOR       14 PC UN  (PC)       2:31.00  22              P    34.09  1:12.46  1:51.87
ROSARIO, ELINA        14 PC UN  (PC)       2:31.07  23              P    34.58  1:12.41  1:51.22
YANG, CRYSTAL         14 SI UN  (SI)       2:31.44  24              P    35.77  1:13.73  1:52.75
CHEW, PAIGE           14 PC LIVERMORE AQU  2:31.49  25              P    34.47  1:12.69  1:52.80
PRIDE, RACHEL         13 PC NEPTUNE SWIMM  2:32.24  26              P    34.89  1:13.25  1:52.44
LU, CICI              14 PC UN  (PC)       2:32.25  27              P    32.90  1:10.33  1:50.17
PITTO, GIANNI         13 SN LODI CITY SWI  2:32.42  28              P    34.57  1:13.19  1:52.75
NEUFELD, CHRISTY      13 PC PLEASANTON SE  2:33.31  29              P    34.53  1:13.97  1:54.19
FARRINGER, OLIVIA     14 PC LAKERIDGE SWI  2:33.80  30              P    35.15  1:13.65  1:53.60
CHEN, WINNIE          14 SI UN  (SI)       2:34.00  31              P    35.03  1:14.05  1:53.64
HARGRAVE, NATALIE     13 PC CROW CANYON C  2:34.02  32              P    34.63  1:13.82  1:54.36
MITCHELL, ABIGAIL     14 SN VACAVILLE SWI  2:34.27  33              P    34.31  1:13.12  1:54.10
CAZIER, MAKAYLA       14 UT UTAH VALLEY A  2:34.62  34              P    35.58  1:14.59  1:54.63
LOPEZ, KATRINA        13 CA ROSE BOWL AQU  2:34.77  35              P    35.39  1:14.17  1:54.24
FORTUNE, SYDNEY       13 SI MISSION VALLE  2:37.04  36              P    34.83  1:14.47  1:55.41
THOMAS, KATELYN       13 CA MESA AQUATICS  2:37.17  37              P    35.22  1:15.44  1:56.45
BROPHY, BRYLEE        14 SN LODI CITY SWI  2:37.36  38              P    36.61  1:16.62  1:57.75
HUNTER, ASHLEY        13 PC TIGER AQUATIC  2:37.86  39              P    36.28  1:16.20  1:57.15
BANDONI, JULIA        13 PC QUICKSILVER S  2:38.11  40              P    35.22  1:15.00  1:56.42
HAYES, EMMA           14 PC UN  (PC)       2:38.33  41              P    36.73  1:16.89  1:57.29

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   27                                   WOMENS   13-14   200 BREAST                                  EVENT   27
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

UMANSKY, PAULINA      13 PC PLEASANTON SE  2:39.74  42              P    35.47  1:15.89  1:57.87
KEAY, HANNAH          14 CO BOULDER SWIMM   DQUED                   P    35.35  1:15.39  1:56.55

============================================================================================================================
   EVENT   17                                   WOMENS   13-14   100 FLY                                     EVENT   17
============================================================================================================================
    NATIONAL     53.89
   SECTIONAL     57.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MENZMER, LIZZIE       13 SN ARDEN HILLS S    56.49   3    54.88 F1  P    26.62
                                                                    F    25.66
KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 14 PC UN  (PC)         56.05   1    55.18 F2  P    26.12
                                                                    F    25.91
TURNER, MAKENNA       14 PC CROW CANYON C    56.14   2    56.33 F3  P    26.74
                                                                    F    26.54
FELIX, ANDREA         14 CA IRVINE NOVA A    57.76   5    57.39 F4  P    27.06
                                                                    F    26.95
LO, EMILY             13 PC TERRAPINS SWI    58.03   7    57.74 F5  P    27.07
                                                                    F    27.19
O'BRIEN, ASHLEEN      13 PC ORINDA AQUATI    58.15   9    58.07 F6  P    26.83
                                                                    F    26.78
HOPKINS, MADDIE       14 SN CHICO AQUA-JE    58.92  11    58.10 F7  P    27.54
                                                                    F    27.21
WINTERMUTE, SONALY    13 CA PATH             58.13   8    58.12 F8  P    27.42
                                                                    F    27.16
HENIG, ISABELLE       13 PC PALO ALTO STA    57.06   4    58.26 F9  P    26.39
                                                                    F    27.05
FONG, SASHA           14 PC UN  (PC)         58.01   6    58.62 F   P    27.26
                                                                    F    27.39

KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 14 PC UN  (PC)         56.05   1              P    26.12
TURNER, MAKENNA       14 PC CROW CANYON C    56.14   2              P    26.74
MENZMER, LIZZIE       13 SN ARDEN HILLS S    56.49   3              P    26.62
HENIG, ISABELLE       13 PC PALO ALTO STA    57.06   4              P    26.39
FELIX, ANDREA         14 CA IRVINE NOVA A    57.76   5              P    27.06
FONG, SASHA           14 PC UN  (PC)         58.01   6              P    27.26
LO, EMILY             13 PC TERRAPINS SWI    58.03   7              P    27.07
WINTERMUTE, SONALY    13 CA PATH             58.13   8              P    27.42
O'BRIEN, ASHLEEN      13 PC ORINDA AQUATI    58.15   9              P    26.83
HOPKINS, MADDIE       14 SN CHICO AQUA-JE    58.92  11              P    27.54
ZHAO, GRACE           14 PC UN  (PC)         58.92  10              P    27.00
KHOWONG, JEANETTE     14 PC DE ANZA CUPER    58.93  12              P    27.66
KARKOSKA, KASEY       13 CA IRVINE NOVA A    59.17  13              P    27.72
BARATTOLO, ISABELLA   14 PC UN  (PC)         59.26  14              P    27.28
DORAN, CONNOR         13 SN SUN OAKS AQUA    59.49  15              P    27.88
WELSH, REILLY         13 PC NEPTUNE SWIMM    59.53  16              P    27.59
MORICI, SOPHIA        14 CA CANYONS AQUAT    59.78  17              P    28.10
BALMACEDA, SOPHIA     13 PC PALO ALTO STA    59.88  18              P    28.05
HILDE-JONES, MILAN    13 PC PALO ALTO STA  1:00.10  19              P    27.81
CHIN, AUDREY          13 PC UN  (PC)       1:00.18  20              P    28.92
ANDERSON, GABRIELLE   14 PC PALO ALTO STA  1:00.20  21              P    28.20
COLPO, MEGAN          13 PC ORINDA AQUATI  1:00.30  22              P    28.54
FACKENTHAL, AMALIE    13 SN ARDEN HILLS S  1:00.31  23              P    27.28
COTTRILL, EMMA        14 PC CROW CANYON C  1:00.55  24              P    26.74

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   17                                   WOMENS   13-14   100 FLY                                     EVENT   17
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HALE, KATHRYN         14 UT PARK CITY SWI  1:00.77  25              P    28.79
YONGYUTH, SIAN        13 PC SANTA CLARA S  1:00.79  26              P    28.62
TANIZAKI-HUDSON, LANI 14 PC SANTA CLARA S  1:00.81  27              P    28.43
STEPHAN, ANNA         13 SI NORTH COAST A  1:00.90  28              P    27.63
LEWIS, GENESIS        13 CA CANYONS AQUAT  1:01.03  29              P    28.41
DROST PARRA, MYA      13 CO FLATIRON SWIM  1:01.30  31              P    29.00
RHODES, KATY          13 SI UN  (SI)       1:01.30  30              P    28.36
SAVAGE, SARAH         13 PC PEAK SWIMMING  1:01.31  32              P    28.58
RAKOTZ, TALIA         14 SI UN  (SI)       1:01.42  33              P    28.61
WEIKERT, LAUREL       14 PC ORINDA AQUATI  1:01.46  34              P    28.72
CIENEGA, NICOLE       13 CA ROSE BOWL AQU  1:01.52  35              P    28.70
ASBORNO, ALLISON      13 PC PALO ALTO STA  1:01.78  36              P    29.02
SHUMILOVA, MILAVA     14 UT PARK CITY SWI  1:01.98  37              P    29.13
CAVALLI, SOPHIA       13 PC ORINDA AQUATI  1:02.10  38              P    29.01
YU, SURI              13 PC MISSION SAN J  1:02.25  39              P    29.39
ODGERS, ISABELLE      13 CA IRVINE NOVA A  1:02.36  40              P    29.01
THOMAS, KATELYN       13 CA MESA AQUATICS  1:02.37  41              P    29.49
LIU, ALLISON          14 SI UN  (SI)       1:02.71  42              P    29.23
MILES, BRITTNEY       13 CA MESA AQUATICS  1:02.94  43              P    28.96
DITZLER, IZZY         14 PC PALO ALTO STA  1:03.29  44              P    29.10
ERICKSON, SHAYLA      13 CA IRVINE NOVA A  1:03.35  45              P    29.75
KELLER, SYDNEY        13 PC UN  (PC)       1:07.98  46              P    30.42
BRANER, HALEY         14 SI UN  (SI)       NO SHOW

                                                  TIME TRIALS / LEAD OFF SPLITS

KINSEY, HALLADAY      13 SN SIERRA MARLIN               1:01.64

============================================================================================================================
   EVENT  139                                   WOMENS   13-14   200 FLY                                     EVENT  139
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:59.29
   SECTIONAL   2:06.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MENZMER, LIZZIE       13 SN ARDEN HILLS S  2:02.19   1  2:00.82 F1  P    27.56    57.89  1:29.31
                                                                    F    26.55    56.26  1:27.92
KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 14 PC UN  (PC)       2:03.16   2  2:02.37 F2  P    59.24  1:31.07  2:03.16
                                                                    F    27.18    58.20  1:30.17
WINTERMUTE, SONALY    13 CA PATH           2:04.78   4  2:03.52 F3  P    28.43  1:00.22  1:32.51
                                                                    F    28.00    59.22  1:31.88
TURNER, MAKENNA       14 PC CROW CANYON C  2:04.14   3  2:04.80 F4  P  1:00.11  1:31.85  2:04.14
                                                                    F    27.93    59.64  1:31.94
HENIG, ISABELLE       13 PC PALO ALTO STA  2:07.90   5  2:06.45 F5  P    27.79  1:00.58  1:34.43
                                                                    F    27.83    59.57  1:33.34
ANDERSON, GABRIELLE   14 PC PALO ALTO STA  2:10.12   9  2:07.64 F6  P    28.53  1:01.78  1:35.54
                                                                    F    28.08  1:00.53  1:34.14
FELIX, ANDREA         14 CA IRVINE NOVA A  2:07.91   6  2:07.90 F7  P    28.00    59.73  1:33.43
                                                                    F    27.84    59.67  1:33.33
LO, EMILY             13 PC TERRAPINS SWI  2:09.27   7  2:08.34 F8  P    28.86  1:01.20  1:35.41
                                                                    F    29.26  1:02.20  1:35.10
DORAN, CONNOR         13 SN SUN OAKS AQUA  2:10.16  10  2:09.16 F9  P  1:02.50  1:35.61  2:10.16
                                                                    F    28.29  1:00.19  1:33.78
HELGESON, BROOKE      13 CA CANYONS AQUAT  2:09.68   8  2:09.71 F   P    29.87  1:02.75  1:36.39
                                                                    F    29.17  1:02.16  1:35.82

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  139                                   WOMENS   13-14   200 FLY                                     EVENT  139
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


MENZMER, LIZZIE       13 SN ARDEN HILLS S  2:02.19   1              P    27.56    57.89  1:29.31
KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 14 PC UN  (PC)       2:03.16   2              P    59.24  1:31.07  2:03.16
TURNER, MAKENNA       14 PC CROW CANYON C  2:04.14   3              P  1:00.11  1:31.85  2:04.14
WINTERMUTE, SONALY    13 CA PATH           2:04.78   4              P    28.43  1:00.22  1:32.51
HENIG, ISABELLE       13 PC PALO ALTO STA  2:07.90   5              P    27.79  1:00.58  1:34.43
FELIX, ANDREA         14 CA IRVINE NOVA A  2:07.91   6              P    28.00    59.73  1:33.43
LO, EMILY             13 PC TERRAPINS SWI  2:09.27   7              P    28.86  1:01.20  1:35.41
HELGESON, BROOKE      13 CA CANYONS AQUAT  2:09.68   8              P    29.87  1:02.75  1:36.39
ANDERSON, GABRIELLE   14 PC PALO ALTO STA  2:10.12   9              P    28.53  1:01.78  1:35.54
DORAN, CONNOR         13 SN SUN OAKS AQUA  2:10.16  10              P  1:02.50  1:35.61  2:10.16
KHOWONG, JEANETTE     14 PC DE ANZA CUPER  2:10.38  11              P    29.97  1:03.22  1:36.65
MA, JENNY             14 PC UN  (PC)       2:10.47  12              P    29.47  1:03.03  1:36.76
ADAMS, DANICA         14 PC NEPTUNE SWIMM  2:11.23  13              P    29.60  1:02.97  1:37.35
KARKOSKA, KASEY       13 CA IRVINE NOVA A  2:11.40  14              P  1:02.88  1:37.06  2:11.40
KLING, DESTINY        13 AZ YMCA WESTSIDE  2:11.45  15              P  1:03.08  1:37.21  2:11.45
MORICI, SOPHIA        14 CA CANYONS AQUAT  2:11.49  16              P    28.88  1:01.59  1:35.31
FONG, SASHA           14 PC UN  (PC)       2:11.50  17              P    29.20  1:02.61  1:36.85
TELLEZ, GABY          14 AZ YMCA WESTSIDE  2:11.55  18              P    29.79  1:02.61  1:36.81
O'BRIEN, ASHLEEN      13 PC ORINDA AQUATI  2:11.58  19              P    28.55  1:01.82  1:36.09
DITZLER, IZZY         14 PC PALO ALTO STA  2:11.65  20              P    29.42  1:03.43  1:37.53
YONGYUTH, SIAN        13 PC SANTA CLARA S  2:11.75  21              P    30.00  1:04.04  1:37.79
WELSH, REILLY         13 PC NEPTUNE SWIMM  2:12.51  22              P    28.27  1:01.57  1:36.61
HASHIMOTO, CHRISTINA  14 PC MONTEREY BAY   2:12.63  23              P    30.18  1:02.76  1:37.72
DROST PARRA, MYA      13 CO FLATIRON SWIM  2:12.84  24              P    29.83  1:03.52  1:39.56
SAVAGE, SARAH         13 PC PEAK SWIMMING  2:13.12  25              P    29.70  1:03.16  1:37.81
YU, SURI              13 PC MISSION SAN J  2:13.59  26              P    29.50  1:03.30  1:37.92
MAYER, EMILY          13 CC CLOVIS SWIM C  2:14.07  27              P    29.93  1:03.72  1:38.71
FRANCESCONI, ERICA    13 PC PLEASANTON SE  2:14.57  28              P  1:03.45  1:38.43  2:14.57
ZUNIGA, NJA           13 PC PLEASANTON SE  2:15.23  29              P    30.37  1:04.29  1:39.07
HOPKINS, MADDIE       14 SN CHICO AQUA-JE  2:15.28  30              P    28.61  1:02.10  1:38.36
STEPHAN, ANNA         13 SI NORTH COAST A  2:15.38  31              P    30.12  1:05.24  1:40.18
GOSS, EMMA            13 SN CALIFORNIA CA  2:16.02  32              P    30.72  1:05.19  1:40.68
FOUNTAINE, KEIANA     14 PC ELLIS AQUATIC  2:16.54  33              P    29.26  1:02.79  1:38.65
GEPHART, MEGAN        14 PC LAKERIDGE SWI  2:16.60  35              P    29.41  1:03.75  1:39.94
WONG, HANA            14 PC UN  (PC)       2:16.60  34              P    30.03  1:04.44  1:40.01
THOMAS, MIA           13 SI NORTH COAST A  2:16.65  36              P    30.80  1:05.81  1:40.87
MILLS, DRU            13 SN SPARE TIME AQ  2:16.76  37              P    30.57  1:04.32  1:40.28
SANTOS, BROOKE        14 PC UN  (PC)       2:16.88  38              P    30.41  1:04.12  1:40.02
SOEBROTO, TIFFANY     13 PC SANTA CLARA S  2:16.91  39              P    30.32  1:04.77  1:40.96
CIENEGA, NICOLE       13 CA ROSE BOWL AQU  2:17.39  40              P    31.41  1:05.62  1:40.91
ODGERS, ISABELLE      13 CA IRVINE NOVA A  2:17.84  41              P    31.22  1:06.09  1:42.45
TRAN, KRYSTAL         13 PC SANTA CLARA S  2:17.90  42              P    31.72  1:06.95  1:42.64
BECK, SAMI            14 SN SPARKS PIRANH  2:18.03  43              P    30.91  1:05.72  1:41.06
FUGIT, ELIZABETH      14 SN UN  (SN)       2:18.34  44              P    29.81  1:04.87  1:41.42
TRAMACK, GRACE        13 PC UN  (PC)       2:18.43  45              P    29.88  1:03.90  1:40.08
ERICKSON, SHAYLA      13 CA IRVINE NOVA A  2:18.92  46              P  1:05.03  1:42.36  2:18.92
LANAGHEN, KIMBERLY    13 CO BOULDER SWIMM  2:19.40  47              P  1:06.26  1:42.65  2:19.40
TANIZAKI-HUDSON, LANI 14 PC SANTA CLARA S  2:19.48  48              P    30.55  1:06.51  1:43.17
COLPO, MEGAN          13 PC ORINDA AQUATI  2:19.57  49              P    30.45  1:05.87  1:42.56
HILL, GRACE           14 CA CANYONS AQUAT  2:20.05  50              P    30.84  1:05.41  1:41.93
HALE, KATHRYN         14 UT PARK CITY SWI  2:20.62  51              P    30.69  1:05.88  1:43.03
SMITH, NATALIE        13 SI PACIFIC SWIM   2:21.63  52              P    30.29  1:06.68  1:43.97
LINNA, JOHANNA        14 CA ROSE BOWL AQU  2:21.88  53              P    31.38  1:06.39  1:43.27
TAO, MEGAN            14 PC UN  (PC)       2:22.40  54              P    30.33  1:05.00  1:42.35
LU, CICI              14 PC UN  (PC)       2:22.74  55              P    30.64  1:06.10  1:43.34

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  139                                   WOMENS   13-14   200 FLY                                     EVENT  139
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HORNER, SEDONA        13 PC MONTEREY BAY   2:23.24  56              P    32.38  1:09.01  1:46.18
ASBORNO, ALLISON      13 PC PALO ALTO STA  2:23.77  57              P    30.57  1:06.45  1:44.31
STEVENS, MELINDA      13 CA IRVINE NOVA A  2:24.21  58              P    31.54  1:08.20  1:45.82

============================================================================================================================
   EVENT   43                                   WOMENS   13-14   200 I.M.                                    EVENT   43
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:00.29
   SECTIONAL   2:07.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 14 PC UN  (PC)       2:05.52   1  2:01.31 F1  P    27.06    58.34  1:35.62
                                                                    F    25.95    56.34  1:32.59
WANG, VIVIAN          13 PC UN  (PC)       2:08.04   4  2:05.07 F2  P    26.95    58.08  1:36.36
                                                                    F    26.82    57.86  1:35.90
ZHAO, GRACE           14 PC UN  (PC)       2:07.73   2  2:06.27 F3  P    27.75  1:00.94  1:37.56
                                                                    F    26.95    59.10  1:35.73
KINSEY, HALLADAY      13 SN SIERRA MARLIN  2:10.81   9  2:07.62 F4  P    28.19  1:02.60  1:41.14
                                                                    F    28.37  1:02.00  1:38.83
LUSK, ZOE             14 PC PALO ALTO STA  2:08.01   3  2:07.86 F5  P    28.04  1:01.58  1:38.18
                                                                    F    28.13    59.56  1:37.88
FELIX, ANDREA         14 CA IRVINE NOVA A  2:10.39   7  2:09.48 F6  P    27.71    59.93  1:40.10
                                                                    F    27.30    59.39  1:39.77
MENZMER, LIZZIE       13 SN ARDEN HILLS S  2:10.19   6  2:09.77 F7  P    27.93  1:01.31  1:41.39
                                                                    F    27.35  1:00.32  1:40.51
KHOWONG, JEANETTE     14 PC DE ANZA CUPER  2:10.96  10  2:10.91 F8  P    28.26  1:00.00  1:39.94
                                                                    F    28.30  1:00.31  1:40.58
REUTER, TINA          13 SN ARDEN HILLS S  2:10.70   8  2:10.94 F9  P    29.32  1:02.26  1:40.60
                                                                    F    29.39  1:02.64  1:40.90
SNOW, MATTE           14 PC PALO ALTO STA  2:09.86   5  2:13.16 F   P    28.00  1:00.90  1:40.13
                                                                    F    28.52  1:01.66  1:42.76

KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 14 PC UN  (PC)       2:05.52   1              P    27.06    58.34  1:35.62
ZHAO, GRACE           14 PC UN  (PC)       2:07.73   2              P    27.75  1:00.94  1:37.56
LUSK, ZOE             14 PC PALO ALTO STA  2:08.01   3              P    28.04  1:01.58  1:38.18
WANG, VIVIAN          13 PC UN  (PC)       2:08.04   4              P    26.95    58.08  1:36.36
SNOW, MATTE           14 PC PALO ALTO STA  2:09.86   5              P    28.00  1:00.90  1:40.13
MENZMER, LIZZIE       13 SN ARDEN HILLS S  2:10.19   6              P    27.93  1:01.31  1:41.39
FELIX, ANDREA         14 CA IRVINE NOVA A  2:10.39   7              P    27.71    59.93  1:40.10
REUTER, TINA          13 SN ARDEN HILLS S  2:10.70   8              P    29.32  1:02.26  1:40.60
KINSEY, HALLADAY      13 SN SIERRA MARLIN  2:10.81   9              P    28.19  1:02.60  1:41.14
KHOWONG, JEANETTE     14 PC DE ANZA CUPER  2:10.96  10              P    28.26  1:00.00  1:39.94
O'BRIEN, HAYLEY       14 PC UN  (PC)       2:11.15  11              P    28.93  1:01.22  1:41.15
HOWARD, ABRIANA       13 PC CROW CANYON C  2:11.42  12              P    27.87  1:00.55  1:40.59
LANAGHEN, KIMBERLY    13 CO BOULDER SWIMM  2:11.69  13              P    29.06  1:03.66  1:41.37
VITORT, LAUREN        14 CA IRVINE NOVA A  2:11.78  14              P    29.07  1:03.77  1:41.61
LO, EMILY             13 PC TERRAPINS SWI  2:11.89  15              P    28.75  1:03.70  1:41.54
LASTER, SUSANNAH      14 CA ROSE BOWL AQU  2:12.05  16              P    29.78  1:01.92  1:42.26
LIN, JOYCE            14 PC UN  (PC)       2:12.48  17              P    28.29  1:00.49  1:41.39
COLPO, MEGAN          13 PC ORINDA AQUATI  2:12.54  18              P    28.82  1:02.55  1:41.25
BOWER, KATHRYN        14 PC UN  (PC)       2:12.59  19              P    29.12  1:02.24  1:42.38
KARKOSKA, KASEY       13 CA IRVINE NOVA A  2:12.70  20              P    28.49  1:01.91  1:42.73
TELLEZ, GABY          14 AZ YMCA WESTSIDE  2:12.88  21              P    29.57  1:02.84  1:41.93
DITZLER, IZZY         14 PC PALO ALTO STA  2:12.97  22              P    29.32  1:04.63  1:43.56
FRANZWA, HANNAH       13 PC PLEASANTON SE  2:13.14  23              P    29.64  1:05.08  1:42.66

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   43                                   WOMENS   13-14   200 I.M.                                    EVENT   43
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CAZIER, MAKAYLA       14 UT UTAH VALLEY A  2:13.28  24              P    30.09  1:03.43  1:42.20
DORAN, CONNOR         13 SN SUN OAKS AQUA  2:13.34  25              P    27.46  1:00.45  1:41.51
TUCK, NATALIE         14 PC UN  (PC)       2:13.47  26              P    30.04  1:04.26  1:43.58
BROPHY, BRYLEE        14 SN LODI CITY SWI  2:13.56  27              P    30.72  1:05.22  1:42.88
MURPHY, KRISTINA      13 SN SPARE TIME AQ  2:13.72  28              P    28.92  1:04.09  1:42.38
HAMMILL, TAYLOR       14 PC UN  (PC)       2:13.78  29              P    29.98  1:02.85  1:43.43
LIN, CLAIRE           14 PC PALO ALTO STA  2:13.89  30              P    29.01  1:03.06  1:44.47
CHEN, WINNIE          14 SI UN  (SI)       2:14.09  31              P    30.76  1:04.75  1:43.46
SAVAGE, SARAH         13 PC PEAK SWIMMING  2:14.15  32              P    29.23  1:03.65
HELGESON, BROOKE      13 CA CANYONS AQUAT  2:14.18  33              P    29.37  1:03.08  1:43.55
COCOL, DARIA          13 PC SANTA CLARA S  2:14.65  34              P    30.15  1:05.05  1:44.13
FRANCESCONI, ERICA    13 PC PLEASANTON SE  2:14.92  35              P    28.46  1:03.07  1:42.51
HUI, CAMILLE          14 PC UN  (PC)       2:14.94  36              P    28.67  1:03.10  1:43.85
BALMACEDA, SOPHIA     13 PC PALO ALTO STA  2:15.11  37              P    28.54  1:03.51  1:44.04
RONQUILLIO, MADESYN   13 PC ELLIS AQUATIC  2:16.00  38              P    28.71  1:03.36  1:43.57
HOPKINS, MADDIE       14 SN CHICO AQUA-JE  2:16.16  39              P    27.46  1:01.00
ODGERS, ISABELLE      13 CA IRVINE NOVA A  2:16.31  40              P    30.03  1:06.13  1:45.93
DAVIS, JACQUELINE     14 PC UN  (PC)       2:16.69  41              P    30.16  1:06.30  1:44.74
WOMER, HANNAH         14 PC QUICKSILVER S  2:16.77  42              P    29.62  1:05.81  1:45.32
LINNA, JOHANNA        14 CA ROSE BOWL AQU  2:17.06  43              P    29.98  1:04.91  1:45.09
CHIN, AUDREY          13 PC UN  (PC)       2:17.34  44              P    29.61  1:03.89  1:45.80
FACKENTHAL, AMALIE    13 SN ARDEN HILLS S  2:17.56  45              P    27.38  1:01.28  1:45.08
O'BRIEN, ASHLEEN      13 PC ORINDA AQUATI  2:17.66  46              P    28.18  1:02.18  1:45.14
LU, CICI              14 PC UN  (PC)       2:18.63  47              P    29.87  1:06.00  1:45.65
KIM, NAWOO            13 PC PLEASANTON SE  2:18.67  48              P    31.27  1:08.67  1:46.83
SCHWIER, ALEXANDRA    13 CO BOULDER SWIMM  2:19.61  49              P    29.46  1:06.41  1:46.84
MORICI, SOPHIA        14 CA CANYONS AQUAT   DQUED                   P    28.09  1:01.09

============================================================================================================================
   EVENT  119                                   WOMENS   13-14   400 I.M.                                    EVENT  119
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:16.29
   SECTIONAL   4:29.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 14 PC UN  (PC)       4:23.18   1  4:18.79 F1  P    27.00    58.59  1:32.03  2:04.55  2:43.44  3:22.87  3:53.62
                                                                    F    26.76    57.90  1:30.49  2:02.38  2:40.50  3:19.24  3:49.25
KINSEY, HALLADAY      13 SN SIERRA MARLIN  4:31.85   2  4:28.01 F2  P    28.72  1:02.53  1:39.54  2:16.63  2:54.89  3:32.60  4:01.73
                                                                    F    28.20  1:01.64  1:37.49  2:13.89  2:51.76  3:29.60  3:58.97
WANG, VIVIAN          13 PC UN  (PC)       4:34.45   3  4:28.34 F3  P    27.99  1:00.14  1:34.99  2:09.10  2:49.59  3:30.43  4:03.23
                                                                    F    28.41  1:00.53  1:35.26  2:09.65  2:48.39  3:28.29  3:59.65
SHUMILOVA, MILAVA     14 UT PARK CITY SWI  4:34.92   5  4:32.80 F4  P    28.78  1:01.91  1:35.50  2:08.44  2:49.38  3:30.57  4:02.82
                                                                    F    28.19  1:00.71  1:34.33  2:07.90  2:48.28  3:29.30  4:01.11
TELLEZ, GABY          14 AZ YMCA WESTSIDE  4:35.32   6  4:34.56 F5  P    29.60  1:02.20  1:37.30  2:11.73  2:51.76  3:31.99  4:03.85
                                                                    F    29.45  1:02.24  1:37.19  2:11.78  2:51.02  3:30.58  4:02.79
LANAGHEN, KIMBERLY    13 CO BOULDER SWIMM  4:36.89   9  4:34.67 F6  P    17.07  1:04.32  1:40.74  2:16.64  2:55.24  3:34.68  4:06.46
                                                                    F    29.39  1:03.19  1:38.75  2:14.32  2:53.24  3:32.13  4:03.99
KLING, DESTINY        13 AZ YMCA WESTSIDE  4:36.18   7  4:36.92 F7  P    29.27  1:02.18  1:36.58  2:10.75  2:52.42  3:34.57  4:05.92
                                                                    F    28.76  1:01.39  1:35.51  2:10.05  2:52.14  3:34.58  4:06.33
KHOWONG, JEANETTE     14 PC DE ANZA CUPER  4:37.15  10  4:37.32 F8  P    29.41  1:02.89  1:37.36  2:11.58  2:52.13  3:34.06  4:06.37
                                                                    F    29.82  1:03.77  1:39.04  2:13.73  2:54.33  3:35.12  4:06.79
HILDE-JONES, MILAN    13 PC PALO ALTO STA  4:34.86   4  4:38.03 F9  P    28.53  1:01.54  1:35.57  2:09.38  2:51.27  3:32.98  4:03.92
                                                                    F    27.86  1:01.64  1:36.25  2:10.92  2:53.60  3:35.77  4:07.10
SCHWIER, ALEXANDRA    13 CO BOULDER SWIMM  4:36.59   8  4:44.14 F   P    29.13  1:02.78  1:39.09  2:15.66  2:53.68  3:32.22  4:05.04
                                                                    F    29.17  1:03.41  1:40.74  2:18.34  2:57.62  3:38.41  4:11.67

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  119                                   WOMENS   13-14   400 I.M.                                    EVENT  119
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 14 PC UN  (PC)       4:23.18   1              P    27.00    58.59  1:32.03  2:04.55  2:43.44  3:22.87  3:53.62
KINSEY, HALLADAY      13 SN SIERRA MARLIN  4:31.85   2              P    28.72  1:02.53  1:39.54  2:16.63  2:54.89  3:32.60  4:01.73
WANG, VIVIAN          13 PC UN  (PC)       4:34.45   3              P    27.99  1:00.14  1:34.99  2:09.10  2:49.59  3:30.43  4:03.23
HILDE-JONES, MILAN    13 PC PALO ALTO STA  4:34.86   4              P    28.53  1:01.54  1:35.57  2:09.38  2:51.27  3:32.98  4:03.92
SHUMILOVA, MILAVA     14 UT PARK CITY SWI  4:34.92   5              P    28.78  1:01.91  1:35.50  2:08.44  2:49.38  3:30.57  4:02.82
TELLEZ, GABY          14 AZ YMCA WESTSIDE  4:35.32   6              P    29.60  1:02.20  1:37.30  2:11.73  2:51.76  3:31.99  4:03.85
KLING, DESTINY        13 AZ YMCA WESTSIDE  4:36.18   7              P    29.27  1:02.18  1:36.58  2:10.75  2:52.42  3:34.57  4:05.92
SCHWIER, ALEXANDRA    13 CO BOULDER SWIMM  4:36.59   8              P    29.13  1:02.78  1:39.09  2:15.66  2:53.68  3:32.22  4:05.04
LANAGHEN, KIMBERLY    13 CO BOULDER SWIMM  4:36.89   9              P    17.07  1:04.32  1:40.74  2:16.64  2:55.24  3:34.68  4:06.46
KHOWONG, JEANETTE     14 PC DE ANZA CUPER  4:37.15  10              P    29.41  1:02.89  1:37.36  2:11.58  2:52.13  3:34.06  4:06.37
COLPO, MEGAN          13 PC ORINDA AQUATI  4:37.71  11              P    30.10  1:04.41  1:41.03  2:16.94  2:55.69  3:34.77  4:06.94
LUSK, ZOE             14 PC PALO ALTO STA  4:38.15  12              P    29.74  1:02.93  1:38.53  2:14.16  2:53.53  3:33.08  4:06.02
REUTER, TINA          13 SN ARDEN HILLS S  4:38.56  13              P    30.42  1:05.35  1:41.04  2:16.11  2:55.03  3:34.82  4:07.18
FELIX, ANDREA         14 CA IRVINE NOVA A  4:39.43  14              P    28.02  1:00.71  1:35.00  2:09.26  2:52.50  3:35.69  4:07.43
HELGESON, BROOKE      13 CA CANYONS AQUAT  4:40.45  15              P    29.88  1:03.72  1:39.58  2:14.98  2:57.20  3:38.80  4:10.15
GOSS, EMMA            13 SN CALIFORNIA CA  4:40.86  16              P    31.16  1:05.97  1:42.08  2:16.93  2:57.03  3:37.25  4:09.61
ADAMS, DANICA         14 PC NEPTUNE SWIMM  4:40.97  17              P    29.04  1:02.08  1:36.40  2:09.92  2:55.14  3:39.70  4:10.62
TUCK, NATALIE         14 PC UN  (PC)       4:41.50  18              P    29.46  1:05.08  1:41.49  2:18.44  2:58.35  3:38.56  4:10.50
MURPHY, KRISTINA      13 SN SPARE TIME AQ  4:41.76  19              P    30.09  1:05.22  1:42.02  2:18.94  2:57.76  3:36.99  4:10.48
HANKEE, KARINA        14 SI UN  (SI)       4:41.85  20              P    29.67  1:04.50  1:41.48  2:18.38  2:58.35  3:39.83  4:11.53
O'BRIEN, HAYLEY       14 PC UN  (PC)       4:42.72  21              P    30.00  1:02.34  1:39.14  2:14.89  2:57.36  3:39.32  4:11.62
LIN, JOYCE            14 PC UN  (PC)       4:42.77  22              P    30.31  1:06.88  1:40.70  2:14.81  2:57.10  3:38.81  4:10.80
FRANZWA, HANNAH       13 PC PLEASANTON SE  4:42.92  23              P    30.18  1:05.81  1:42.56  2:19.56  2:59.93  3:39.96  4:12.16
ODGERS, ISABELLE      13 CA IRVINE NOVA A  4:43.03  24              P    30.46  1:06.46  1:44.07  2:21.02  3:00.82  3:41.24  4:12.95
FRANCESCONI, ERICA    13 PC PLEASANTON SE  4:43.06  26              P    29.94  1:03.52  1:38.76  2:13.90  2:54.41  3:35.81  4:09.18
O'BRIEN, ASHLEEN      13 PC ORINDA AQUATI  4:43.06  25              P    28.41  1:02.44  1:38.07  2:13.05  2:57.07  3:40.05  4:11.82
BOWER, KATHRYN        14 PC UN  (PC)       4:43.49  28              P    29.98  1:05.15  1:41.54  2:16.43  2:58.05  3:39.68  4:12.14
LO, EMILY             13 PC TERRAPINS SWI  4:43.49  27              P    28.82  1:01.90  1:38.38  2:15.57  2:56.06  3:37.49  4:10.94
PASTUSHENKO, DASHA    13 SN SIERRA MARLIN  4:43.96  29              P    30.55  1:05.67  1:41.37  2:16.35  2:57.44  3:39.25  4:12.19
LASTER, SUSANNAH      14 CA ROSE BOWL AQU  4:44.50  30              P    30.35  1:06.25  1:40.52  2:15.01  2:57.63  3:40.82  4:13.14
SAVAGE, SARAH         13 PC PEAK SWIMMING  4:44.53  31              P    29.71  1:04.53  1:40.65  2:16.86  2:56.90  3:37.68  4:11.97
MEIER, CHARLIE        14 PC UN  (PC)       4:44.61  32              P    30.10  1:06.24  1:40.59  2:14.29  2:57.96  3:41.35  4:13.58
COCOL, DARIA          13 PC SANTA CLARA S  4:45.32  33              P    31.52  1:08.22  1:45.34  2:21.04  3:01.11  3:41.75  4:14.64
LIU, SASHA            13 PC TERRAPINS SWI  4:45.79  34              P    29.81  1:03.39  1:40.27  2:17.73  2:57.43  3:38.88  4:12.75
TRAMACK, GRACE        13 PC UN  (PC)       4:45.82  35              P    30.56  1:05.06  1:40.60  2:16.13  2:58.01  3:41.59  4:14.12
HOWARD, ABRIANA       13 PC CROW CANYON C  4:45.87  36              P    28.50  1:02.71  1:38.38  2:15.07  2:57.70  3:40.91  4:13.88
THOMAS, MIA           13 SI NORTH COAST A  4:47.27  37              P    30.59  1:06.32  1:43.29  2:20.14  3:01.32  3:43.66  4:15.76
HILL, GRACE           14 CA CANYONS AQUAT  4:47.40  38              P    30.75  1:05.23  1:42.67  2:20.00  3:01.95  3:44.88  4:16.21
GEPHART, MEGAN        14 PC LAKERIDGE SWI  4:47.55  39              P    29.52  1:03.31  1:39.51  2:15.31  2:56.68  3:39.08  4:13.32
HAMMILL, TAYLOR       14 PC UN  (PC)       4:47.74  40              P    31.51  1:06.98  1:42.71  2:17.84  3:00.08  3:43.42  4:15.84
DORAN, CONNOR         13 SN SUN OAKS AQUA  4:47.83  41              P    28.67  1:01.41  1:37.84  2:13.93  2:56.69  3:40.38  4:14.17
TRAN, KRYSTAL         13 PC SANTA CLARA S  4:48.04  42              P    31.18  1:06.44  1:43.90  2:19.65  3:02.14  3:44.33  4:16.70
LINNA, JOHANNA        14 CA ROSE BOWL AQU  4:48.26  43              P    30.47  1:04.56  1:41.44  2:17.97  2:58.04  3:39.43  4:14.38
PARHAM, OLIVIA        13 SN SUN OAKS AQUA  4:48.38  44              P    30.36  1:06.18  1:41.78  2:17.30  3:01.10  3:45.04  4:17.58
SIMON, MORGAN         13 CO BOULDER SWIMM  4:49.22  45              P    31.57  1:07.74  1:42.96  2:18.42  3:01.78  3:43.02  4:16.28
SOEBROTO, TIFFANY     13 PC SANTA CLARA S  4:49.98  46              P    29.73  1:03.64  1:40.44  2:16.19  2:59.24  3:43.80  4:17.97
SMITH, NATALIE        13 SI PACIFIC SWIM   4:50.00  47              P    30.27  1:05.27  1:43.46  2:20.64  3:03.48  3:46.96  4:19.09
KIM, NAWOO            13 PC PLEASANTON SE  4:50.05  48              P    31.37  1:08.12  1:44.78  2:21.47  3:01.95  3:43.41  4:17.29
DROST PARRA, MYA      13 CO FLATIRON SWIM  4:50.49  49              P    30.03  1:05.39  1:41.44  2:16.80  3:01.89  3:44.74  4:17.98
LEBLANC, MADISON      13 AZ SCOTTSDALE AQ  4:50.53  50              P    31.49  1:07.23  1:46.71  2:25.65  3:04.79  3:45.20  4:18.52
STEVENS, MELINDA      13 CA IRVINE NOVA A  4:50.64  51              P    30.70  1:06.70  1:44.31  2:20.17  3:03.05  3:45.86  4:19.14
PLATT, EMLY           14 CA UN  (CA)       4:50.88  52              P    32.17  1:08.76  1:44.20  2:19.56  3:01.92  3:44.82  4:18.31
ERICKSON, SHAYLA      13 CA IRVINE NOVA A  4:51.05  53              P    28.90  1:03.15  1:40.80  2:17.50  3:00.80  3:45.43  4:19.20
LU, CICI              14 PC UN  (PC)       4:51.37  54              P    30.33  1:05.25  1:42.64  2:20.50  3:00.27  3:42.23  4:17.16
HORNER, SEDONA        13 PC MONTEREY BAY   4:52.18  55              P    31.90  1:07.49  1:45.07  2:22.10  3:03.39  3:45.53  4:19.35

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  119                                   WOMENS   13-14   400 I.M.                                    EVENT  119
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LE, AUDREY            14 SI PACIFIC ATHLE  4:52.32  56              P    32.53  1:09.00  1:45.22  2:19.74  3:03.85  3:48.39  4:21.14
DAVIS, JACQUELINE     14 PC UN  (PC)       4:54.13  57              P    31.06  1:06.98  1:44.74  2:22.69  3:03.10  3:44.78  4:20.07
BECK, SAMI            14 SN SPARKS PIRANH  4:54.21  58              P    30.22  1:04.38  1:43.27  2:20.88  3:03.50  3:46.63  4:20.64
CLARKSON, REILLY      14 PC UN  (PC)       4:55.52  59              P    31.28  1:07.48  1:43.40  2:19.28  3:03.00  3:47.61  4:22.11
MA, JENNY             14 PC UN  (PC)        DQUED                   P    29.48  1:02.38  1:39.13  2:14.08  2:53.34  3:32.65  4:05.34
WOMER, HANNAH         14 PC QUICKSILVER S   DQUED                   P    30.88  1:07.12  1:44.79  2:23.46  3:02.78  3:44.09  4:17.28

============================================================================================================================
   EVENT  105                                   WOMENS   13-14   200 M. R.                                   EVENT  105
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               1:48.85   1      28.25    59.81  1:25.36
         BALMACEDA, SOPHIA   13
         LUSK, ZOE           14
         HENIG, ISABELLE     13
         LIN, CLAIRE         14
CROW,  A  13-14       14 PC CROW CANYON C               1:49.97   2      28.08  1:00.86  1:26.49
         HOWARD, ABRIANA     13
         HARGRAVE, NATALIE   13
         TURNER, MAKENNA     14
         COTTRILL, EMMA      14
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               1:51.37   3             1:27.23
         HILDE-JONES, MILAN  13
         TORRES, JANNAE      14
         DITZLER, IZZY       14
         SNOW, MATTE         14
NOVA,  A  13-14       14 CA IRVINE NOVA A               1:51.59   4      27.78  1:00.65  1:27.68
         FELIX, ANDREA       14
         ODGERS, ISABELLE    13
         KARKOSKA, KASEY     13
         VITORT, LAUREN      14
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               1:52.15   5      28.68  1:00.75  1:26.99
         MECK, MILA          13
         COCOL, DARIA        13
         TENG, CATHY         13
         TRIA, KRISTEN       14
PASA,  C  13-14       14 PC PALO ALTO STA               1:52.88   6      28.53  1:01.44  1:28.70
         ANDERSON, GABRIELLE 14
         MIN, PRISCILLA      13
         ASBORNO, ALLISON    13
         STAHMER, ASHLEY     13
AH,  A  13-14         14 SN ARDEN HILLS S               1:53.06   7      28.66  1:00.08  1:25.67
         NABETA, KAILEE      14
         REUTER, TINA        13
         MENZMER, LIZZIE     13
         EVANS, CERISE       14
ROSE,  A  13-14       14 CA ROSE BOWL AQU               1:53.74   8      27.52  1:00.18  1:27.40
         LASTER, SUSANNAH    14
         LOPEZ, KATRINA      13
         CIENEGA, NICOLE     13
         LINNA, JOHANNA      14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  105                                   WOMENS   13-14   200 M. R.                                   EVENT  105
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  13-14       14 PC DE ANZA CUPER               1:54.27   9      27.56    59.40  1:28.68
         KHOWONG, JEANETTE   14
         WOODBURN, KATHRYN   13
         ZHENG, KELLY        13
         LEE, ALLANA         13
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               1:54.46  10      29.86  1:01.08  1:28.51
         HAWKINS, DANIELLA   13
         FRANZWA, HANNAH     13
         FRANCESCONI, ERICA  13
         BROWN, FALLON       13
MP,  A  13-14         14 PC MARIN PIRATES               1:55.58          29.45  1:03.15  1:30.49
         THOMAS, JAMIE       13
         DAVISON, MAXINE     13
         EATON, JAY JAY      13
         CIPRIANI, LUCY      14
QSS,  A  13-14        14 PC QUICKSILVER S               1:56.11          29.61  1:02.18  1:31.34
         HARRISON, SOPHIA    14
         WOMER, HANNAH       14
         GULVADY, MAYA       13
         SHIH, SARAH         13
PLS,  B  13-14        14 PC PLEASANTON SE               1:56.17          29.35  1:01.91  1:30.00
         HERNANDEZ, ALEXANDRA14
         KIM, NAWOO          13
         ZUNIGA, NJA         13
         FORNOLES, AMBER     13
CANY,  A  13-14       14 CA CANYONS AQUAT               1:56.41          29.26  1:02.40  1:30.80
         MORICI, SOPHIA      14
         HELGESON, BROOKE    13
         LEWIS, GENESIS      13
         HILL, GRACE         14
BLDR,  A  13-14       14 CO BOULDER SWIMM               1:56.62          29.22  1:03.56  1:31.49
         SIMON, MORGAN       13
         KEAY, HANNAH        14
         SCHWIER, ALEXANDRA  13
         LANAGHEN, KIMBERLY  13
NCA,  A  13-14        14 SI NORTH COAST A               1:56.84          29.33  1:03.16  1:30.95
         STIPE, CARLIE       14
         RYAN, MIA           14
         STEPHAN, ANNA       13
         THOMAS, MIA         13
SCSC,  B  13-14       14 PC SANTA CLARA S               1:57.37          30.68  1:04.09  1:30.92
         GOENAWAN, CAMILLE   13
         WU, KAITLYN         13
         YONGYUTH, SIAN      13
         GALEB, LEPA         13
CAJ,  A  13-14        14 SN CHICO AQUA-JE               1:58.48          31.45  1:05.04  1:33.49
         DEAS, JAMIE         13
         LIMBERG, SYDNEY     14
         HUTLER, MACKENZIE   13
         HOPKINS, MADDIE     14
DAV,  A  13-14        14 SN DAVIS AQUADAR               1:58.59          29.82  1:03.38  1:32.63
         COSGROVE, ZOE       13
         NEEDHAM, SAMANTHA   14
         BROWN, SCOUT        14
         KROVETZ, LAUREL     13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   33                                   WOMENS   13-14   400 M. R.                                   EVENT   33
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:45.09
   SECTIONAL   4:03.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               3:55.87   1      28.41    57.91  1:29.66  2:05.44  2:31.64  3:02.99  3:27.99
         HILDE-JONES, MILAN  13
         LUSK, ZOE           14
         HENIG, ISABELLE     13
         LIN, CLAIRE         14
AH,  A  13-14         14 SN ARDEN HILLS S               3:59.32   2      28.62    59.96  1:31.44  2:08.27  2:34.98  3:05.68  3:31.05
         FACKENTHAL, AMALIE  13
         REUTER, TINA        13
         MENZMER, LIZZIE     13
         NABETA, KAILEE      14
CROW,  A  13-14       14 PC CROW CANYON C               3:59.84   3      28.75    59.27  1:32.03  2:09.76  2:36.18  3:07.27  3:31.51
         HOWARD, ABRIANA     13
         HARGRAVE, NATALIE   13
         TURNER, MAKENNA     14
         COTTRILL, EMMA      14
NOVA,  A  13-14       14 CA IRVINE NOVA A               4:03.08   4      28.61    58.61  1:32.84  2:10.74  2:38.42  3:10.79  3:35.49
         FELIX, ANDREA       14
         ODGERS, ISABELLE    13
         KARKOSKA, KASEY     13
         VITORT, LAUREN      14
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               4:04.84   5      29.06  1:00.14  1:32.59  2:09.56  2:37.35  3:10.23  3:36.34
         MECK, MILA          13
         COCOL, DARIA        13
         YONGYUTH, SIAN      13
         TRIA, KRISTEN       14
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               4:04.93   6      28.63    58.76  1:32.40  2:09.83  2:37.90  3:10.69  3:35.48
         BALMACEDA, SOPHIA   13
         SNOW, MATTE         14
         ASBORNO, ALLISON    13
         STAHMER, ASHLEY     13
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               4:05.09   7      29.78  1:01.26  1:33.74  2:10.65  2:38.31  3:11.22  3:37.14
         O'BRIEN, ASHLEEN    13
         COLPO, MEGAN        13
         WEIKERT, LAUREL     14
         CAVALLI, SOPHIA     13
PASA,  C  13-14       14 PC PALO ALTO STA               4:05.66   8      28.90    59.44  1:31.80  2:08.78  2:37.63  3:10.61  3:36.81
         ANDERSON, GABRIELLE 14
         TORRES, JANNAE      14
         DITZLER, IZZY       14
         KENNEDY, KATE       13
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               4:06.30   9      30.79  1:03.30  1:35.57  2:12.14  2:39.19  3:11.40  3:37.31
         HAWKINS, DANIELLA   13
         FRANZWA, HANNAH     13
         FRANCESCONI, ERICA  13
         BROWN, FALLON       13
ROSE,  A  13-14       14 CA ROSE BOWL AQU               4:06.72  10      28.49    58.33  1:31.18  2:08.46  2:36.72  3:09.90  3:37.07
         LASTER, SUSANNAH    14
         LOPEZ, KATRINA      13
         CIENEGA, NICOLE     13
         LINNA, JOHANNA      14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   33                                   WOMENS   13-14   400 M. R.                                   EVENT   33
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

QSS,  A  13-14        14 PC QUICKSILVER S               4:09.83          31.19  1:03.65  1:36.55  2:10.69  2:39.69  3:14.01  3:40.45
         HARRISON, SOPHIA    14
         WOMER, HANNAH       14
         GULVADY, MAYA       13
         SHIH, SARAH         13
CANY,  A  13-14       14 CA CANYONS AQUAT               4:09.96          29.25  1:00.46  1:34.29  2:12.62  2:40.95  3:14.92  3:41.27
         MORICI, SOPHIA      14
         HELGESON, BROOKE    13
         LEWIS, GENESIS      13
         HILL, GRACE         14
PLS,  B  13-14        14 PC PLEASANTON SE               4:09.98          30.28  1:02.89  1:35.44  2:19.59  2:40.76  3:13.77  3:41.01
         HERNANDEZ, ALEXANDRA14
         FORNOLES, AMBER     13
         ZUNIGA, NJA         13
         KIM, NAWOO          13
BLDR,  A  13-14       14 CO BOULDER SWIMM               4:13.47          30.08  1:02.42  1:37.38  2:16.67  2:45.46  3:19.54  3:45.25
         SIMON, MORGAN       13
         KEAY, HANNAH        14
         SCHWIER, ALEXANDRA  13
         LANAGHEN, KIMBERLY  13
DACA,  A  13-14       14 PC DE ANZA CUPER               4:13.53          29.18  1:00.53  1:33.88  2:11.66  2:42.42  3:17.73  3:44.46
         KHOWONG, JEANETTE   14
         WOODBURN, KATHRYN   13
         ZHENG, KELLY        13
         GUAN, COLINA        13
NCA,  A  13-14        14 SI NORTH COAST A               4:17.24          30.15  1:03.60  1:38.75  2:20.45  2:48.35  3:21.98  3:47.88
         STIPE, CARLIE       14
         THOMAS, MIA         13
         STEPHAN, ANNA       13
         RYAN, MIA           14
SCSC,  B  13-14       14 PC SANTA CLARA S               4:18.76          31.01  1:05.08  1:39.12  2:17.88  2:46.78  3:21.16  3:48.91
         GOENAWAN, CAMILLE   13
         WU, KAITLYN         13
         SOEBROTO, TIFFANY   13
         TRAN, KRYSTAL       13

============================================================================================================================
   EVENT  111                                   WOMENS   13-14   200 F. R.                                   EVENT  111
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               1:36.86   1      24.87    48.98  1:13.27
         STAHMER, ASHLEY     13
         LIN, CLAIRE         14
         SNOW, MATTE         14
         HENIG, ISABELLE     13
CROW,  A  13-14       14 PC CROW CANYON C               1:38.38   2      25.99    50.39  1:14.94
         PARK, TAYLOR        13
         TURNER, MAKENNA     14
         HOWARD, ABRIANA     13
         COTTRILL, EMMA      14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  111                                   WOMENS   13-14   200 F. R.                                   EVENT  111
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NOVA,  A  13-14       14 CA IRVINE NOVA A               1:39.18   3      24.55    48.64  1:14.85
         FELIX, ANDREA       14
         VITORT, LAUREN      14
         STEVENS, MELINDA    13
         KARKOSKA, KASEY     13
AH,  A  13-14         14 SN ARDEN HILLS S               1:40.74   4      24.50    49.46  1:13.24
         NABETA, KAILEE      14
         REUTER, TINA        13
         MENZMER, LIZZIE     13
         EVANS, CERISE       14
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               1:41.50   5      24.99    49.61  1:15.94
         BALMACEDA, SOPHIA   13
         HILDE-JONES, MILAN  13
         DITZLER, IZZY       14
         ASBORNO, ALLISON    13
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               1:41.81   6      30.29    51.47  1:17.42
         MECK, MILA          13
         TRIA, KRISTEN       14
         COCOL, DARIA        13
         TENG, CATHY         13
NCA,  A  13-14        14 SI NORTH COAST A               1:41.89   7      25.45    51.33  1:17.51
         RYAN, MIA           14
         STEPHAN, ANNA       13
         THOMAS, MIA         13
         STIPE, CARLIE       14
MP,  A  13-14         14 PC MARIN PIRATES               1:43.08   8      25.73    50.80  1:18.25
         EATON, JAY JAY      13
         BERKENFIELD, COLETTE13
         DAVISON, MAXINE     13
         CIPRIANI, LUCY      14
CANY,  A  13-14       14 CA CANYONS AQUAT               1:43.68   9      25.44    52.02  1:18.02
         MORICI, SOPHIA      14
         LEWIS, GENESIS      13
         HELGESON, BROOKE    13
         HILL, GRACE         14
QSS,  A  13-14        14 PC QUICKSILVER S               1:43.92  10      25.46    52.17  1:19.06
         SHIH, SARAH         13
         GULVADY, MAYA       13
         HARRISON, SOPHIA    14
         WOMER, HANNAH       14
PASA,  C  13-14       14 PC PALO ALTO STA               1:44.12          27.01    52.01  1:19.87
         MIN, PRISCILLA      13
         LUSK, ZOE           14
         TORRES, JANNAE      14
         ANDERSON, GABRIELLE 14
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               1:44.14          25.77    51.83  1:18.30
         HAWKINS, DANIELLA   13
         HERNANDEZ, ALEXANDRA14
         FORNOLES, AMBER     13
         BROWN, FALLON       13
DACA,  A  13-14       14 PC DE ANZA CUPER               1:44.36          26.32    53.31  1:18.89
         CHAN, MARISSA       13
         ZHENG, KELLY        13
         KHOWONG, JEANETTE   14
         LEE, ALLANA         13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  111                                   WOMENS   13-14   200 F. R.                                   EVENT  111
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CAJ,  A  13-14        14 SN CHICO AQUA-JE               1:44.49          26.24    52.60  1:19.80
         LIMBERG, SYDNEY     14
         HUTLER, MACKENZIE   13
         KENNEY, CALI        13
         HOPKINS, MADDIE     14
PLS,  B  13-14        14 PC PLEASANTON SE               1:44.76          26.21    52.90  1:19.02
         FRANZWA, HANNAH     13
         KIM, NAWOO          13
         NEUFELD, CHRISTY    13
         FRANCESCONI, ERICA  13
LODI,  A  13-14       14 SN LODI CITY SWI               1:45.16          26.46    53.43  1:19.86
         PITTO, GIANNI       13
         COON, NICOLE        13
         WOZNICK, MADELINE   13
         BROPHY, BRYLEE      14
ROSE,  A  13-14       14 CA ROSE BOWL AQU               1:45.20          26.17    52.66  1:18.05
         CIENEGA, NICOLE     13
         LINNA, JOHANNA      14
         LASTER, SUSANNAH    14
         LOPEZ, KATRINA      13
SCSC,  B  13-14       14 PC SANTA CLARA S               1:45.57          26.83    52.99  1:19.41
         WU, KAITLYN         13
         YONGYUTH, SIAN      13
         GALEB, LEPA         13
         GOENAWAN, CAMILLE   13
BLDR,  A  13-14       14 CO BOULDER SWIMM               1:45.91          24.97    51.65  1:18.38
         LANAGHEN, KIMBERLY  13
         SIMON, MORGAN       13
         SCHWIER, ALEXANDRA  13
         KEAY, HANNAH        14
DAV,  A  13-14        14 SN DAVIS AQUADAR               1:47.11          27.40    53.66  1:20.61
         NEEDHAM, SAMANTHA   14
         KROVETZ, LAUREL     13
         BROWN, SCOUT        14
         COSGROVE, ZOE       13

============================================================================================================================
   EVENT   69                                   WOMENS   13-14   400 F. R.                                   EVENT   69
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:25.99
   SECTIONAL   3:38.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               3:31.32   1      25.89    53.60  1:18.43  1:46.15  2:11.33  2:39.89  3:04.10
         LUSK, ZOE           14
         LIN, CLAIRE         14
         SNOW, MATTE         14
         HENIG, ISABELLE     13
NOVA,  A  13-14       14 CA IRVINE NOVA A               3:34.62   2      25.27    52.86  1:18.13  1:45.38  2:12.37  2:41.52  3:06.99
         VITORT, LAUREN      14
         FELIX, ANDREA       14
         STEVENS, MELINDA    13
         KARKOSKA, KASEY     13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   69                                   WOMENS   13-14   400 F. R.                                   EVENT   69
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CROW,  A  13-14       14 PC CROW CANYON C               3:35.06   3      25.89    53.91  1:19.29  1:47.39  2:13.56  2:42.58  3:06.95
         HOWARD, ABRIANA     13
         TURNER, MAKENNA     14
         PARK, TAYLOR        13
         COTTRILL, EMMA      14
AH,  A  13-14         14 SN ARDEN HILLS S               3:36.31   4      25.61    54.21  1:19.36  1:47.55  2:13.67  2:42.69  3:08.06
         FACKENTHAL, AMALIE  13
         MENZMER, LIZZIE     13
         REUTER, TINA        13
         NABETA, KAILEE      14
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               3:38.75   5      25.93    54.14  1:19.80  1:47.92  2:13.85  2:42.47  3:09.14
         STAHMER, ASHLEY     13
         BALMACEDA, SOPHIA   13
         HILDE-JONES, MILAN  13
         DITZLER, IZZY       14
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               3:40.09   6      26.47    54.84  1:20.94  1:53.42  2:16.24  2:45.23  3:10.87
         HAWKINS, DANIELLA   13
         BROWN, FALLON       13
         HERNANDEZ, ALEXANDRA14
         FRANCESCONI, ERICA  13
MP,  A  13-14         14 PC MARIN PIRATES               3:41.33   7      26.78    55.19  1:21.63  1:51.35  2:17.68  2:46.60  3:12.14
         THOMAS, JAMIE       13
         EATON, JAY JAY      13
         BERKENFIELD, COLETTE13
         CIPRIANI, LUCY      14
CANY,  A  13-14       14 CA CANYONS AQUAT               3:41.55   8      26.50    55.18  1:22.40  1:52.63  2:19.29  2:48.44  3:13.45
         HILL, GRACE         14
         LEWIS, GENESIS      13
         HELGESON, BROOKE    13
         MORICI, SOPHIA      14
NCA,  A  13-14        14 SI NORTH COAST A               3:42.08   9      26.14    54.83  1:20.33  1:49.57  2:16.30  2:46.01  3:12.03
         RYAN, MIA           14
         STIPE, CARLIE       14
         THOMAS, MIA         13
         STEPHAN, ANNA       13
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               3:42.59  10      26.63    55.28  1:22.13  1:51.30  2:17.53  2:47.18  3:13.40
         COCOL, DARIA        13
         YONGYUTH, SIAN      13
         MECK, MILA          13
         TRIA, KRISTEN       14
DACA,  A  13-14       14 PC DE ANZA CUPER               3:43.65          26.86    55.60  1:22.56  1:52.39  2:19.04  2:49.10  3:14.93
         LEE, ALLANA         13
         CHAN, MARISSA       13
         KHOWONG, JEANETTE   14
         GUAN, COLINA        13
QSS,  A  13-14        14 PC QUICKSILVER S               3:45.44          26.42    55.17  1:22.61  1:53.48  2:20.92  2:51.70  3:17.33
         SHIH, SARAH         13
         GULVADY, MAYA       13
         BANDONI, JULIA      13
         WOMER, HANNAH       14
BLDR,  A  13-14       14 CO BOULDER SWIMM               3:46.45          25.97    53.91  1:20.55  1:49.99  2:17.02  2:47.26  3:15.68
         LANAGHEN, KIMBERLY  13
         SIMON, MORGAN       13
         SCHWIER, ALEXANDRA  13
         KEAY, HANNAH        14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   69                                   WOMENS   13-14   400 F. R.                                   EVENT   69
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROSE,  A  13-14       14 CA ROSE BOWL AQU               3:46.58          27.08    56.22  1:23.44  1:53.26  2:21.38  2:52.15  3:18.19
         CIENEGA, NICOLE     13
         LINNA, JOHANNA      14
         LOPEZ, KATRINA      13
         LASTER, SUSANNAH    14
PLS,  B  13-14        14 PC PLEASANTON SE               3:47.42          27.21    56.41  1:23.73  1:53.23  2:20.18  2:50.41  3:16.98
         FRANZWA, HANNAH     13
         KIM, NAWOO          13
         FORNOLES, AMBER     13
         HECKMAN, LAUREL     14
PASA,  C  13-14       14 PC PALO ALTO STA               3:48.71          26.68    54.67  1:23.21  1:53.70  2:21.58  2:52.26  3:19.06
         ASBORNO, ALLISON    13
         COUCH, ISABELLE     13
         BATES-PEZZANI, CATIE14
         MIN, PRISCILLA      13
SCSC,  B  13-14       14 PC SANTA CLARA S               3:53.75          27.73    57.99  1:25.19  1:55.68  2:23.11  2:54.76  3:22.85
         GOENAWAN, CAMILLE   13
         WU, KAITLYN         13
         GALEB, LEPA         13
         TRAN, KRYSTAL       13

============================================================================================================================
   EVENT  145                                   WOMENS   13-14   800 F. R.                                   EVENT  145
============================================================================================================================
    NATIONAL   7:20.39
   SECTIONAL   7:53.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               7:40.49   1      25.85    54.37  1:24.01  1:53.69  2:19.76  2:48.75  3:18.67
         SNOW, MATTE         14                                        3:48.61  4:14.81  4:44.79  5:15.70  5:46.63  6:11.90  6:40.98
         LUSK, ZOE           14                                        7:11.41
         ANDERSON, GABRIELLE 14
         HENIG, ISABELLE     13
NOVA,  A  13-14       14 CA IRVINE NOVA A               7:45.57   2      26.20    54.98  1:24.91  1:54.57  2:20.84  2:49.79  3:18.83
         FELIX, ANDREA       14                                        3:47.76  4:15.54  4:46.02  5:17.54  5:48.47  6:14.79  6:44.45
         VITORT, LAUREN      14                                        7:15.42
         STEVENS, MELINDA    13
         KARKOSKA, KASEY     13
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               7:50.48   3      26.73    55.79  1:25.73  1:55.93  2:23.72  2:54.66  3:25.88
         TENG, CATHY         13                                        3:57.09  4:23.53  4:53.70  5:24.55  5:55.31  6:21.44  6:51.01
         YONGYUTH, SIAN      13                                        7:21.20
         TRIA, KRISTEN       14
         COCOL, DARIA        13
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               7:53.65   4      27.34    57.07  1:28.29  1:59.22  2:25.88  2:56.36  3:27.51
         ASBORNO, ALLISON    13                                        3:58.56  4:25.73  4:55.37  5:26.05  5:56.35  6:22.04  6:51.36
         HILDE-JONES, MILAN  13                                        7:22.32
         BALMACEDA, SOPHIA   13
         LIN, CLAIRE         14
CROW,  A  13-14       14 PC CROW CANYON C               7:57.34   5      27.20    57.15  1:28.35  1:58.89  2:24.84  2:54.57  3:25.57
         HOWARD, ABRIANA     13                                        3:55.75  4:21.96  4:52.56  5:24.25  5:55.06  6:22.01  6:52.37
         TURNER, MAKENNA     14                                        7:24.37
         COTTRILL, EMMA      14
         PARK, TAYLOR        13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  145                                   WOMENS   13-14   800 F. R.                                   EVENT  145
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               8:01.13   6      27.42    58.09  1:28.75  1:58.65  2:25.34  2:55.52  3:28.29
         HAWKINS, DANIELLA   13                                        3:59.81  4:26.78  4:57.60  5:29.27  6:00.73  6:27.22  6:57.33
         BROWN, FALLON       13                                        7:28.84
         FRANZWA, HANNAH     13
         FRANCESCONI, ERICA  13
CANY,  A  13-14       14 CA CANYONS AQUAT               8:02.01   7      27.97    58.66  1:29.81  1:59.91  2:27.32  2:57.11  3:27.57
         HELGESON, BROOKE    13                                        3:57.82  4:26.46  4:58.97  5:32.25  6:06.39  6:32.39  7:01.88
         HILL, GRACE         14                                        7:32.02
         LEWIS, GENESIS      13
         MORICI, SOPHIA      14
NCA,  A  13-14        14 SI NORTH COAST A               8:07.71   8      28.09    59.24  1:31.29  2:03.09  2:29.47  3:00.25  3:32.74
         THOMAS, MIA         13                                        4:04.22  4:30.92  5:01.58  5:33.45  6:05.38  6:32.17  7:02.85
         STEPHAN, ANNA       13                                        7:35.34
         RYAN, MIA           14
         STIPE, CARLIE       14
ROSE,  A  13-14       14 CA ROSE BOWL AQU               8:09.27   9      27.89    58.62  1:30.15  2:01.91  2:30.04  3:00.96  3:33.04
         CIENEGA, NICOLE     13                                        4:04.72  4:33.74  5:05.65  5:38.16  6:11.13  6:37.58  7:07.72
         LINNA, JOHANNA      14                                        7:39.02
         LOPEZ, KATRINA      13
         LASTER, SUSANNAH    14
PASA,  C  13-14       14 PC PALO ALTO STA               8:12.55  10      26.82    56.98  1:28.34  1:58.95  2:27.60  2:58.95  3:30.76
         STAHMER, ASHLEY     13                                        4:02.77  4:31.70  5:04.01  5:36.96  6:10.74  6:38.27  7:08.97
         MIN, PRISCILLA      13                                        7:41.05
         KMETEC, TJASA       13
         DITZLER, IZZY       14
DACA,  A  13-14       14 PC DE ANZA CUPER               8:19.43          28.77    59.64  1:31.69  2:03.56  2:32.21  3:04.88  3:37.18
         CHAN, MARISSA       13                                        4:08.93  4:37.24  5:08.19  5:40.30  6:12.47  6:41.08  7:13.22
         KHOWONG, JEANETTE   14                                        7:46.76
         ZHENG, KELLY        13
         TUCKER, RACHAEL     13

============================================================================================================================
   EVENT  137                                   WOMENS   15-16   50 FREE                                     EVENT  137
============================================================================================================================
    NATIONAL     22.89
   SECTIONAL     24.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MOSELEY, CONSTANZE    15 CC ROADRUNNER AQ    23.18   1    23.15 F1
POWELL, ALYSSA        16 CA UN  (CA)         23.74   2    23.73 F2
BROWN, ERIKA          15 PC PLEASANTON SE    24.49   7    23.79 F3
TAYLOR, DANI          16 PC UN  (PC)         24.28   4    23.97 F4
PINES, ANALISA        15 PC UN  (PC)         24.09   3    24.10 F5
SCHILLINGER, MC       16 PC UN  (PC)         24.59   9    24.30 F6
LIGHTSTONE, SERENA    15 PC UN  (PC)         24.33   5    24.37 F7
KATTER, HEIDI         16 PC UN  (PC)         24.77  12    24.64 F8
KOO, CAITLYN          15 PC UN  (PC)         24.88  14    24.67 F9
WOODS, KATIE          16 PC UN  (PC)         24.81  13    25.16 F

MOSELEY, CONSTANZE    15 CC ROADRUNNER AQ    23.18   1
POWELL, ALYSSA        16 CA UN  (CA)         23.74   2
PINES, ANALISA        15 PC UN  (PC)         24.09   3
TAYLOR, DANI          16 PC UN  (PC)         24.28   4
LIGHTSTONE, SERENA    15 PC UN  (PC)         24.33   5
PINCIN, JAMIE         16 SN REDDING SWIM     24.39   6

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  137                                   WOMENS   15-16   50 FREE                                     EVENT  137
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BROWN, ERIKA          15 PC PLEASANTON SE    24.49   7
GARCIA, GIANNA        15 PC UN  (PC)         24.58   8
SCHILLINGER, MC       16 PC UN  (PC)         24.59   9
LOYA, ANTOINETTE      15 PC UN  (PC)         24.64  10
HORNBUCKLE, ALYSSA    15 PC UN  (PC)         24.69  11
KATTER, HEIDI         16 PC UN  (PC)         24.77  12
WOODS, KATIE          16 PC UN  (PC)         24.81  13
KOO, CAITLYN          15 PC UN  (PC)         24.88  14
THERIEN, CLAIRE       16 PC UN  (PC)         24.99  15
FORNSHELL, LAURA      15 PC UN  (PC)         25.01  16
HEPPER, EMMA          15 ND AQUASTORM        25.04  18
TRUEX, KENNEDY        16 PC UN  (PC)         25.04  17
GROSS, KRISTEN        15 UT SOUTHERN UTAH    25.13  19
CHUNG, EVA            16 PC UN  (PC)         25.15  20
DELORE, MADDY         15 PC UN  (PC)         25.17  21
WONG, ELEE            16 PC UN  (PC)         25.20  22
HARBERT, KIMBERLY     16 SN CHICO AQUA-JE    25.22  23
MILES, BROOKE         16 CA UN  (CA)         25.45  24
ALAMEIDA, MARIE       15 PC UN  (PC)         25.52  25
AUGST, MIRELLE        16 PC UN  (PC)         25.54  26
PARKER, ANNALISA      16 PC UN  (PC)         25.57  29
STANDER, MADDIE       15 PC SEASIDE AQUAT    25.57  28
WU, NANETTE           15 PC UN  (PC)         25.57  27
KNOWLES, NATALIE      16 PC UN  (PC)         25.59  30
MELLEN, ANNIKA        16 PC MARIN PIRATES    25.64  32
PLATTEL, CAITLYN      16 PC UN  (PC)         25.64  31
RUZSA, ALLIE          15 PC UN  (PC)         25.66  33
FAULKNER, DARIAN      16 AZ MESA AQUATICS    25.69  34
FAIRBANKS, MEGAN      15 PC UN  (PC)         25.73  35
WOOD, LAUREN          16 PC UN  (PC)         25.82  36
KUZNETSOVA, YELIZAVET 16 CA PATH             25.85  37
DINCH, NATALIE        15 AZ YMCA WESTSIDE    25.89  38
WANG, SARAH           15 PC UN  (PC)         25.91  39
SUDWEEKS, KATRINA     15 SN UN  (SN)         25.94  40
CHONG, CHRISTIE       15 PC UN  (PC)         26.04  41
LESLIE, ALIX          15 SI UN  (SI)         26.15  42
CALAYAG, KIARA        16 PC UN  (PC)         26.38  43
SVENSSON, KAYLEIGH    15 PC UN  (PC)         26.39  44
WILLIS, ISABEL        16 PC UN  (PC)         26.49  45
TANG, TERESA          15 PC UN  (PC)         26.50  46
SMITH, ZOE            16 UT SOUTHERN UTAH    27.45  47

                                                  TIME TRIALS / LEAD OFF SPLITS

ZACHARIAS, DANIELLE   16 PC UN  (PC)                      26.08
ZACHARIAS, DANIELLE   16 PC UN  (PC)                      26.20

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   49                                   WOMENS   15-16   100 FREE                                    EVENT   49
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.69
   SECTIONAL     52.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MOSELEY, CONSTANZE    15 CC ROADRUNNER AQ    49.61   1    49.15 F1  P    23.78
                                                                    F    23.58
USINGER, BRITTANY     16 PC UN  (PC)         51.75   2    51.39 F2  P    24.67
                                                                    F    24.52
BROWN, ERIKA          15 PC PLEASANTON SE    51.78   3    51.73 F3  P    24.99
                                                                    F    24.82
BOLES, CATHERINE      15 PC UN  (PC)         52.48   6    51.80 F4  P    25.47
                                                                    F    24.86
TAYLOR, DANI          16 PC UN  (PC)         51.98   4    51.82 F5  P    24.95
                                                                    F    24.86
POWELL, ALYSSA        16 CA UN  (CA)         52.80   7    52.02 F6  P    25.37
                                                                    F    24.88
LIGHTSTONE, SERENA    15 PC UN  (PC)         52.40   5    52.71 F7  P    25.40
                                                                    F    25.21
FORNSHELL, LAURA      15 PC UN  (PC)         52.89   8    52.94 F8  P    25.84
                                                                    F    25.63
TRAN, JANET           15 PC UN  (PC)         53.44  10    53.55 F9  P    26.08
                                                                    F    25.96
WOODS, KATIE          16 PC UN  (PC)         52.97   9    54.07 F   P    25.62
                                                                    F    25.73

MOSELEY, CONSTANZE    15 CC ROADRUNNER AQ    49.61   1              P    23.78
USINGER, BRITTANY     16 PC UN  (PC)         51.75   2              P    24.67
BROWN, ERIKA          15 PC PLEASANTON SE    51.78   3              P    24.99
TAYLOR, DANI          16 PC UN  (PC)         51.98   4              P    24.95
LIGHTSTONE, SERENA    15 PC UN  (PC)         52.40   5              P    25.40
BOLES, CATHERINE      15 PC UN  (PC)         52.48   6              P    25.47
POWELL, ALYSSA        16 CA UN  (CA)         52.80   7              P    25.37
FORNSHELL, LAURA      15 PC UN  (PC)         52.89   8              P    25.84
WOODS, KATIE          16 PC UN  (PC)         52.97   9              P    25.62
TRAN, JANET           15 PC UN  (PC)         53.44  10              P    26.08
SAGHAFI, ARIANA       16 PC UN  (PC)         53.45  11              P    25.46
SCHILLINGER, MC       16 PC UN  (PC)         53.49  12              P    25.20
MILES, BROOKE         16 CA UN  (CA)         53.51  13              P    25.87
HOLMAN, KAYLA         15 PC UN  (PC)         53.63  14              P    26.07
HORNBUCKLE, ALYSSA    15 PC UN  (PC)         53.82  16              P    26.14
PLATTEL, CAITLYN      16 PC UN  (PC)         53.82  15              P    26.25
ZACHARIAS, DANIELLE   16 PC UN  (PC)         53.88  17              P    26.08
SIMONDS, MORIAH       16 PC UN  (PC)         54.42  18              P    26.59
PINES, ANALISA        15 PC UN  (PC)         54.48  19              P    26.21
PICKETT, EMILY        16 AZ YMCA WESTSIDE    54.87  20              P    26.39
KNOWLES, NATALIE      16 PC UN  (PC)         54.88  21              P    26.19
HEPPER, EMMA          15 ND AQUASTORM        54.91  22              P    26.37
HARBERT, KIMBERLY     16 SN CHICO AQUA-JE    55.00  23              P    26.90
KUZNETSOVA, YELIZAVET 16 CA PATH             55.19  24              P    26.49
KLING, SIEARA         15 AZ YMCA WESTSIDE    55.25  25              P    26.45
TRUEX, KENNEDY        16 PC UN  (PC)         55.30  26              P    26.69
DINCH, NATALIE        15 AZ YMCA WESTSIDE    55.40  27              P    26.56
NGUYEN, HAN           15 PC UN  (PC)         55.62  28              P    26.64
SIMPSON, MICHELLE     15 PC PALO ALTO STA    55.80  29              P    27.25
WILLIS, ISABEL        16 PC UN  (PC)         56.02  30              P    27.10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   49                                   WOMENS   15-16   100 FREE                                    EVENT   49
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ITOW, MIKA            15 PC UN  (PC)         56.11  31              P    26.91
PARKER, ANNALISA      16 PC UN  (PC)         56.50  32              P    27.00
GRIFFITH, ABBY        15 SN REDDING SWIM     56.62  33              P    27.19
CALAYAG, KIARA        16 PC UN  (PC)         56.93  35              P    27.16
WOOD, JANE            16 PC UN  (PC)         56.93  34              P    27.26

                                                  TIME TRIALS / LEAD OFF SPLITS

ZACHARIAS, DANIELLE   16 PC UN  (PC)                      54.83

============================================================================================================================
   EVENT    3                                   WOMENS   15-16   200 FREE                                    EVENT    3
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:47.19
   SECTIONAL   1:54.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MOSELEY, CONSTANZE    15 CC ROADRUNNER AQ  1:48.44   1  1:47.04 F1  P    25.07    52.13  1:19.87
                                                                    F    25.34    52.19  1:19.38
MEYER, MCKENNA        15 PC RENO AQUATIC   1:50.83   3  1:48.83 F2  P    25.79    53.61  1:22.24
                                                                    F    25.80    53.07  1:21.08
USINGER, BRITTANY     16 PC UN  (PC)       1:50.25   2  1:50.79 F3  P    25.36    53.85  1:22.48
                                                                    F    25.63    53.49  1:22.09
BOLES, CATHERINE      15 PC UN  (PC)       1:52.04   5  1:51.58 F4  P    25.88    53.71  1:22.53
                                                                    F    26.10    53.60  1:22.39
BROWN, ERIKA          15 PC PLEASANTON SE  1:51.70   4  1:52.16 F5  P    25.88    54.42  1:23.40
                                                                    F    26.20    54.83  1:23.91
TAYLOR, DANI          16 PC UN  (PC)       1:52.53   6  1:52.21 F6  P    26.04    54.42  1:23.29
                                                                    F    25.86    54.38  1:23.63
SIMONDS, MORIAH       16 PC UN  (PC)       1:52.65   7  1:53.02 F7  P    27.47    56.15  1:24.69
                                                                    F    26.96    55.30  1:24.32
FORNSHELL, LAURA      15 PC UN  (PC)       1:53.80   8  1:53.88 F8  P    26.32    54.76  1:24.39
                                                                    F    26.28    54.96  1:24.93
GARCIA, GIANNA        15 PC UN  (PC)       1:53.90   9  1:54.26 F9  P    25.97    54.50  1:23.88
                                                                    F    26.72    55.92  1:25.18
ZACHARIAS, DANIELLE   16 PC UN  (PC)       1:54.18  10  1:59.15 F   P    26.20    54.83  1:24.28
                                                                    F    26.50    56.68  1:27.69

MOSELEY, CONSTANZE    15 CC ROADRUNNER AQ  1:48.44   1              P    25.07    52.13  1:19.87
USINGER, BRITTANY     16 PC UN  (PC)       1:50.25   2              P    25.36    53.85  1:22.48
MEYER, MCKENNA        15 PC RENO AQUATIC   1:50.83   3              P    25.79    53.61  1:22.24
BROWN, ERIKA          15 PC PLEASANTON SE  1:51.70   4              P    25.88    54.42  1:23.40
BOLES, CATHERINE      15 PC UN  (PC)       1:52.04   5              P    25.88    53.71  1:22.53
TAYLOR, DANI          16 PC UN  (PC)       1:52.53   6              P    26.04    54.42  1:23.29
SIMONDS, MORIAH       16 PC UN  (PC)       1:52.65   7              P    27.47    56.15  1:24.69
FORNSHELL, LAURA      15 PC UN  (PC)       1:53.80   8              P    26.32    54.76  1:24.39
GARCIA, GIANNA        15 PC UN  (PC)       1:53.90   9              P    25.97    54.50  1:23.88
ZACHARIAS, DANIELLE   16 PC UN  (PC)       1:54.18  10              P    26.20    54.83  1:24.28
HORNBUCKLE, ALYSSA    15 PC UN  (PC)       1:55.36  11              P    26.86    55.72  1:25.34
MCDONALD, RILEY       15 SI UN  (SI)       1:55.77  12              P    27.05    56.36  1:26.01
WOODS, KATIE          16 PC UN  (PC)       1:56.66  13              P    27.91    57.11  1:27.04
LEE, AILEEN           16 PC UN  (PC)       1:56.85  14              P    27.34    56.80  1:26.62
MATHESON, NICOLE      15 AZ YMCA WESTSIDE  1:57.10  15              P    27.58    57.28  1:27.49
SCHILLINGER, MC       16 PC UN  (PC)       1:57.14  16              P    26.18    55.64  1:26.30
KLING, SIEARA         15 AZ YMCA WESTSIDE  1:57.39  17              P    27.38    56.99  1:27.56

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    3                                   WOMENS   15-16   200 FREE                                    EVENT    3
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SMITH, LAUREN         15 PC UN  (PC)       1:57.46  18              P    27.39    57.03  1:27.52
PHILAPIL, KAYA        16 PC UN  (PC)       1:57.88  19              P    27.04    56.54  1:26.80
PLATTEL, CAITLYN      16 PC UN  (PC)       1:57.92  20              P    27.32    56.63  1:27.05
KUZNETSOVA, YELIZAVET 16 CA PATH           1:57.97  21              P    26.92    56.67  1:27.85
WAYMAN, ERIN          15 PC UN  (PC)       1:58.04  22              P    27.73    57.75  1:28.33
GREYMONT, ALYSSA      16 PC MORGAN HILL S  1:58.06  23              P    27.86    57.68  1:28.13
RIOS, AMANDA          16 PC UN  (PC)       1:58.18  24              P    26.57    56.39  1:27.17
PICKETT, EMILY        16 AZ YMCA WESTSIDE  1:58.27  25              P    26.89    56.03  1:26.84
AKIN, LAUREN          16 PC UN  (PC)       1:58.48  26              P    27.24    57.07  1:27.84
PEREZ, ANNALISA       16 PC UN  (PC)       1:58.62  27              P    27.54    58.08  1:28.17
MILES, BROOKE         16 CA UN  (CA)       1:58.97  28              P    26.83    56.73  1:27.82
HARBERT, KIMBERLY     16 SN CHICO AQUA-JE  1:59.05  29              P    27.16    57.27  1:28.14
PARKER, ANNALISA      16 PC UN  (PC)       1:59.33  30              P    27.39    57.56  1:28.52
CADILE, TAYLOR        15 PC UN  (PC)       1:59.40  31              P    27.58    58.07  1:29.23
HEPPER, EMMA          15 ND AQUASTORM      1:59.54  32              P    27.14    57.50  1:29.29
SCHUMANN, KRISTIN     16 PC UN  (PC)       1:59.70  33              P    27.58    57.53  1:28.62
GIACINTO, SONJA       15 PC UN  (PC)       2:00.31  34              P    27.59    57.70  1:28.72
DINCH, NATALIE        15 AZ YMCA WESTSIDE  2:00.92  35              P    28.28    59.53  1:30.67
KOZLOWSKI, LANNA      15 SN UN  (SN)       2:01.16  36              P    27.76    58.29  1:29.91
POWELL, ALYSSA        16 CA UN  (CA)       2:01.49  37              P    27.85    58.63  1:30.21
DELORE, MADDY         15 PC UN  (PC)       2:01.81  38              P    27.36    58.19  1:30.10
GRIFFITH, ABBY        15 SN REDDING SWIM   2:02.59  39              P    27.69    57.91  1:29.96
MURFF, SOPHIE         15 PC UN  (PC)       2:02.91  40              P    28.02    59.43  1:31.09
BIRCH, MEGAN          16 AZ EDAC           2:04.58  41              P    28.92  1:00.45  1:32.78
SKINNER, RYANE        15 PC UN  (PC)       2:04.74  42              P    29.06  1:00.49  1:32.64
TRUEX, KENNEDY        16 PC UN  (PC)       2:04.85  43              P    28.16    59.93  1:32.43
CHEW, JENNA           16 PC LIVERMORE AQU  2:04.86  44              P    28.64    59.92  1:32.01
SOIVE, NATALIE        15 PC UN  (PC)       2:04.99  45              P    28.95  1:00.70  1:33.01
WOOD, JANE            16 PC UN  (PC)       2:05.57  46              P    27.64    58.64  1:31.85
DRANEY, MEGAN         16 UT SOUTHERN UTAH  2:08.83  47              P    28.88  1:00.13  1:33.86

============================================================================================================================
   EVENT  115                                   WOMENS   15-16   500 FREE                                    EVENT  115
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:45.49
   SECTIONAL   5:05.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MEYER, MCKENNA        15 PC RENO AQUATIC   4:55.78   1  4:52.40 F1  P    26.55    55.32  1:24.52  1:54.25  2:24.18  2:54.32  3:24.71
                                                                       3:55.44  4:26.10
                                                                    F    26.52    54.57  1:23.03  1:52.10  2:21.52  2:50.76  3:20.53
                                                                       3:51.33  4:22.36
BOLES, CATHERINE      15 PC UN  (PC)       5:00.58   2  4:58.71 F2  P    27.35    57.32  1:27.05  1:57.18  2:27.44  2:57.96  3:28.71
                                                                       3:59.68  4:30.59
                                                                    F    27.15    56.54  1:26.06  1:55.98  2:26.19  2:56.57  3:26.85
                                                                       3:57.46  4:28.48
BROWN, ERIKA          15 PC PLEASANTON SE  5:04.55   5  5:00.13 F3  P    28.09    58.92  1:30.59  2:01.56  2:33.01  3:04.26  3:35.15
                                                                       4:06.26  4:35.71
                                                                    F    27.20    56.88  1:27.30  1:57.97  2:28.65  2:59.27  3:30.07
                                                                       4:00.82  4:30.83
WOODS, KATIE          16 PC UN  (PC)       5:04.14   4  5:00.39 F4  P    27.63    57.45  1:27.79  1:58.24  2:29.05  3:00.22  3:31.39
                                                                       4:02.57  4:33.98
                                                                    F    27.54    57.52  1:28.05  1:58.76  2:29.72  3:00.35  3:30.95
                                                                       4:01.11  4:31.16

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  115                                   WOMENS   15-16   500 FREE                                    EVENT  115
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ISLETA, CHLOE         15 PC UN  (PC)       5:08.61   9  5:01.88 F5  P    26.84    56.25  1:26.58  1:57.52  2:28.92  3:00.39  3:32.50
                                                                       4:04.74  4:37.13
                                                                    F    26.75    56.33  1:26.70  1:57.40  2:28.44  2:59.38  3:30.17
                                                                       4:00.97  4:31.74
FORNSHELL, LAURA      15 PC UN  (PC)       5:04.63   6  5:03.42 F6  P    28.11    58.89  1:30.13  2:00.96  2:32.02  3:02.81  3:33.78
                                                                       4:04.85  4:35.75
                                                                    F    27.06    56.68  1:26.90  1:57.58  2:28.32  2:59.33  3:30.44
                                                                       4:01.73  4:33.19
ZACHARIAS, DANIELLE   16 PC UN  (PC)       5:06.23   8  5:04.81 F7  P    26.57    55.79  1:26.02  1:57.46  2:28.86  3:00.33  3:31.84
                                                                       4:03.70  4:35.86
                                                                    F    26.32    55.81  1:26.16  1:56.59  2:27.71  2:59.51  3:30.56
                                                                       4:01.95  4:33.95
MATHESON, NICOLE      15 AZ YMCA WESTSIDE  5:09.14  10  5:06.19 F8  P    28.48    59.05  1:30.32  2:01.77  2:32.93  3:04.23  3:35.46
                                                                       4:06.74  4:38.17
                                                                    F    27.69    57.93  1:28.69  1:59.89  2:30.98  3:02.32  3:33.52
                                                                       4:04.80  4:35.81
AKIN, LAUREN          16 PC UN  (PC)       5:11.31  11  5:08.91 F9  P    28.13    59.14  1:30.76  2:02.46  2:33.95  3:05.66  3:37.15
                                                                       4:09.11  4:40.75
                                                                    F    27.31    57.64  1:29.03  2:00.44  2:31.97  3:03.30  3:35.40
                                                                       4:06.99  4:38.66
GREYMONT, ALYSSA      16 PC MORGAN HILL S  5:05.38   7  5:14.30 F   P    28.09    57.86  1:28.27  1:59.46  2:30.42  3:01.50  3:32.54
                                                                       4:04.11  4:35.21
                                                                    F    28.69    59.33  1:30.85  2:02.59  2:34.50  3:06.51  3:38.63
                                                                       4:10.85  4:43.38

MEYER, MCKENNA        15 PC RENO AQUATIC   4:55.78   1              P    26.55    55.32  1:24.52  1:54.25  2:24.18  2:54.32  3:24.71
                                                                       3:55.44  4:26.10
BOLES, CATHERINE      15 PC UN  (PC)       5:00.58   2              P    27.35    57.32  1:27.05  1:57.18  2:27.44  2:57.96  3:28.71
                                                                       3:59.68  4:30.59
THERIEN, CLAIRE       16 PC UN  (PC)       5:02.25   3              P    27.64    57.29  1:27.67  1:58.51  2:29.44  3:00.33  3:31.18
                                                                       4:02.14  4:32.79
WOODS, KATIE          16 PC UN  (PC)       5:04.14   4              P    27.63    57.45  1:27.79  1:58.24  2:29.05  3:00.22  3:31.39
                                                                       4:02.57  4:33.98
BROWN, ERIKA          15 PC PLEASANTON SE  5:04.55   5              P    28.09    58.92  1:30.59  2:01.56  2:33.01  3:04.26  3:35.15
                                                                       4:06.26  4:35.71
FORNSHELL, LAURA      15 PC UN  (PC)       5:04.63   6              P    28.11    58.89  1:30.13  2:00.96  2:32.02  3:02.81  3:33.78
                                                                       4:04.85  4:35.75
GREYMONT, ALYSSA      16 PC MORGAN HILL S  5:05.38   7              P    28.09    57.86  1:28.27  1:59.46  2:30.42  3:01.50  3:32.54
                                                                       4:04.11  4:35.21
ZACHARIAS, DANIELLE   16 PC UN  (PC)       5:06.23   8              P    26.57    55.79  1:26.02  1:57.46  2:28.86  3:00.33  3:31.84
                                                                       4:03.70  4:35.86
ISLETA, CHLOE         15 PC UN  (PC)       5:08.61   9              P    26.84    56.25  1:26.58  1:57.52  2:28.92  3:00.39  3:32.50
                                                                       4:04.74  4:37.13
MATHESON, NICOLE      15 AZ YMCA WESTSIDE  5:09.14  10              P    28.48    59.05  1:30.32  2:01.77  2:32.93  3:04.23  3:35.46
                                                                       4:06.74  4:38.17
AKIN, LAUREN          16 PC UN  (PC)       5:11.31  11              P    28.13    59.14  1:30.76  2:02.46  2:33.95  3:05.66  3:37.15
                                                                       4:09.11  4:40.75
TAYLOR, DANI          16 PC UN  (PC)       5:11.52  12              P    26.99    56.97  1:27.33  1:58.61  2:30.09  3:01.76  3:33.70
                                                                       4:06.03  4:39.17
WANG, SARAH           15 PC UN  (PC)       5:11.86  13              P    28.25    58.65  1:30.39  2:02.38  2:33.95  3:05.51  3:36.75
                                                                       4:08.59  4:40.69
HORNBUCKLE, ALYSSA    15 PC UN  (PC)       5:12.18  14              P    28.06    59.22  1:30.98  2:02.67  2:34.40  3:06.16  3:37.83
                                                                       4:09.81  4:41.55
TRAN, JANET           15 PC UN  (PC)       5:12.80  15              P    27.55    57.64  1:28.62  2:00.25  2:32.04  3:03.93  3:36.18
                                                                       4:08.59  4:41.23

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  115                                   WOMENS   15-16   500 FREE                                    EVENT  115
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

REYNOLDS, SOPHIE      16 PC UN  (PC)       5:12.97  16              P    28.40    59.49  1:30.91  2:02.75  2:34.28  3:06.03  3:37.70
                                                                       4:09.59  4:41.63
SMITH, RACHEL         15 PC UN  (PC)       5:13.74  17              P    28.60    59.80  1:31.33  2:03.26  2:35.04  3:06.79  3:38.75
                                                                       4:10.59  4:43.09
KOO, CAITLYN          15 PC UN  (PC)       5:13.87  18              P    27.35    57.84  1:29.22  2:01.63  2:33.25  3:04.81  3:36.75
                                                                       4:09.11  4:42.11
PICKETT, EMILY        16 AZ YMCA WESTSIDE  5:15.20  19              P    28.50    59.32  1:30.84  2:02.29  2:34.08  3:06.15  3:38.72
                                                                       4:11.43  4:43.86
PLATTEL, CAITLYN      16 PC UN  (PC)       5:15.37  20              P    27.98    58.92  1:30.61  2:02.40  2:34.01  3:06.26  3:38.43
                                                                       4:10.96  4:43.56
KOZLOWSKI, LANNA      15 SN UN  (SN)       5:17.89  21              P    28.51    59.59  1:31.10  2:02.85  2:34.91  3:07.19  3:39.58
                                                                       4:12.48  4:45.59
CHONG, CHRISTIE       15 PC UN  (PC)       5:18.57  22              P    29.25  1:00.89  1:33.66  2:06.23  2:37.91  3:09.85  3:42.35
                                                                       4:14.49  4:47.26
BACKLUND, STEPHIE     15 PC UN  (PC)       5:19.33  23              P    29.04  1:00.30  1:32.15  2:04.29  2:36.48  3:08.99  3:41.77
                                                                       4:14.87  4:47.56
WALN, SAMANTHA        16 PC UN  (PC)       5:19.80  24              P    28.75  1:00.23  1:32.32  2:04.71  2:36.95  3:09.34  3:42.19
                                                                       4:15.31  4:47.88
GIORDANO, MORGAN      15 SI UN  (SI)       5:21.22  25              P    28.26    59.61  1:31.62  2:04.54  2:37.15  3:09.78  3:42.79
                                                                       4:15.72  4:48.95
PHILAPIL, KAYA        16 PC UN  (PC)       5:23.20  26              P    28.72  1:00.80  1:33.10  2:05.28  2:37.71  3:10.64  3:43.86
                                                                       4:17.35  4:50.74
PARKER, ANNALISA      16 PC UN  (PC)       5:23.28  27              P    29.16  1:01.54  1:34.50  2:07.70  2:40.91  3:14.75  3:47.88
                                                                       4:20.77  4:54.36
BIRCH, MEGAN          16 AZ EDAC           5:25.87  28              P    29.46  1:01.58  1:34.37  2:06.98  2:39.60  3:12.70  3:45.97
                                                                       4:19.59  4:53.06
STANDER, MADDIE       15 PC SEASIDE AQUAT  5:26.41  29              P    29.23  1:00.79  1:33.10  2:05.55  2:38.57  3:11.86  3:45.59
                                                                       4:19.09  4:53.01
KLING, SIEARA         15 AZ YMCA WESTSIDE  5:41.87  30              P    29.72  1:01.66  1:35.57  2:10.77  2:45.86  3:21.54  3:57.98
                                                                       4:33.83  5:07.98
MCDONNELL, MIRANDA    16 PC UN  (PC)       5:50.85  31              P    30.90  1:04.99  1:40.28  2:15.78  2:51.37  3:27.27  4:03.58
                                                                       4:39.54  5:15.38

                                                  TIME TRIALS / LEAD OFF SPLITS

ZACHARIAS, DANIELLE   16 PC UN  (PC)                    5:04.83
GIACINTO, SONJA       15 PC UN  (PC)                    5:16.91

============================================================================================================================
   EVENT   87                                   WOMENS   15-16   100 BACK                                    EVENT   87
============================================================================================================================
    NATIONAL     54.79
   SECTIONAL     57.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ISLETA, CHLOE         15 PC UN  (PC)         55.44   1    55.05 F1  P    26.60
                                                                    F    26.65
MOSELEY, CONSTANZE    15 CC ROADRUNNER AQ    56.94   2    55.84 F2  P    27.36
                                                                    F    26.76
KATTER, HEIDI         16 PC UN  (PC)         57.70   5    56.70 F3  P    28.40
                                                                    F    27.65
BOLES, CATHERINE      15 PC UN  (PC)         57.11   3    56.76 F4  P    27.26
                                                                    F    27.26
USINGER, BRITTANY     16 PC UN  (PC)         57.78   6    57.28 F5  P    27.55
                                                                    F    27.88

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   87                                   WOMENS   15-16   100 BACK                                    EVENT   87
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BROWN, ERIKA          15 PC PLEASANTON SE    57.64   4    58.86 F6  P    28.31
                                                                    F    28.63
HARBERT, KIMBERLY     16 SN CHICO AQUA-JE    59.48  10    58.95 F7  P    29.37
                                                                    F    29.01
CHONG, CHRISTIE       15 PC UN  (PC)         58.41   7    59.03 F8  P    28.72
                                                                    F    28.88
WU, NANETTE           15 PC UN  (PC)         59.36   9    59.22 F9  P    28.87
                                                                    F    28.56
KUZNETSOVA, YELIZAVET 16 CA PATH             58.66   8    59.43 F   P    28.62
                                                                    F    29.18

ISLETA, CHLOE         15 PC UN  (PC)         55.44   1              P    26.60
MOSELEY, CONSTANZE    15 CC ROADRUNNER AQ    56.94   2              P    27.36
BOLES, CATHERINE      15 PC UN  (PC)         57.11   3              P    27.26
BROWN, ERIKA          15 PC PLEASANTON SE    57.64   4              P    28.31
KATTER, HEIDI         16 PC UN  (PC)         57.70   5              P    28.40
USINGER, BRITTANY     16 PC UN  (PC)         57.78   6              P    27.55
CHONG, CHRISTIE       15 PC UN  (PC)         58.41   7              P    28.72
KUZNETSOVA, YELIZAVET 16 CA PATH             58.66   8              P    28.62
WU, NANETTE           15 PC UN  (PC)         59.36   9              P    28.87
HARBERT, KIMBERLY     16 SN CHICO AQUA-JE    59.48  10              P    29.37
WONG, ELEE            16 PC UN  (PC)         59.71  11              P    29.02
TANG, TERESA          15 PC UN  (PC)       1:00.19  12              P    28.99
SMITH, LAUREN         15 PC UN  (PC)       1:00.23  13              P    29.08
CALAYAG, KIARA        16 PC UN  (PC)       1:00.29  14              P    29.33
PINCIN, JAMIE         16 SN REDDING SWIM   1:00.51  15              P    29.29
HEPPER, EMMA          15 ND AQUASTORM      1:00.58  16              P    29.22
MELLEN, ANNIKA        16 PC MARIN PIRATES  1:00.71  17              P    29.33
KOO, CAITLYN          15 PC UN  (PC)       1:00.88  18              P    29.57
WOODS, KATIE          16 PC UN  (PC)       1:00.90  19              P    29.50
IKEDA, KIERSTIN       15 PC UN  (PC)       1:01.09  20              P    29.66
WOOD, JANE            16 PC UN  (PC)       1:01.29  21              P    29.23
MURFF, SOPHIE         15 PC UN  (PC)       1:01.44  22              P    29.53
TRUEX, KENNEDY        16 PC UN  (PC)       1:01.45  23              P    29.89
MILES, BROOKE         16 CA UN  (CA)       1:01.55  24              P    29.93
ALAMEIDA, MARIE       15 PC UN  (PC)       1:01.56  25              P    30.12
KESLIN, MACKENZIE     15 PC QUICKSILVER S  1:01.57  26              P    29.96
GROSS, KRISTEN        15 UT SOUTHERN UTAH  1:01.74  27              P    29.33
LOYA, ANTOINETTE      15 PC UN  (PC)       1:01.88  28              P    29.80
KLING, SIEARA         15 AZ YMCA WESTSIDE  1:01.89  29              P    30.14
PARKER, ANNALISA      16 PC UN  (PC)       1:01.91  30              P    30.35
TRAN, JANET           15 PC UN  (PC)       1:02.01  31              P    30.34
MCCORMICK, KYLIE      15 SN UN  (SN)       1:02.02  32              P    29.18
PLATTEL, CAITLYN      16 PC UN  (PC)       1:02.12  33              P    30.56
AKIN, LAUREN          16 PC UN  (PC)       1:02.24  34              P    30.39
WANG, SARAH           15 PC UN  (PC)       1:02.43  35              P    30.28
MCDONNELL, MIRANDA    16 PC UN  (PC)       1:02.82  36              P    30.81
LIU, SKYLER           15 PC UN  (PC)       1:02.90  37              P    30.58
KNOWLES, NATALIE      16 PC UN  (PC)       1:02.92  38              P    30.10
MCKENNAN, MORGANNE    15 PC UN  (PC)       1:03.00  39              P    30.52
PAMPEYAN, KRISTIN     15 PC UN  (PC)       1:03.15  40              P    30.87
DINCH, NATALIE        15 AZ YMCA WESTSIDE  1:03.27  41              P    30.47
SKINNER, RYANE        15 PC UN  (PC)       1:03.71  42              P    31.49
FAULKNER, DARIAN      16 AZ MESA AQUATICS  1:04.41  43              P    31.07
BOURGOIS, ABBY        15 ND AQUASTORM       DQUED                   P    31.00

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   23                                   WOMENS   15-16   200 BACK                                    EVENT   23
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:58.29
   SECTIONAL   2:04.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

USINGER, BRITTANY     16 PC UN  (PC)       2:03.22   1  2:02.74 F1  P    28.93  1:00.24  1:31.66
                                                                    F    29.02  1:00.47  1:31.83
BOLES, CATHERINE      15 PC UN  (PC)       2:06.20   5  2:04.25 F2  P    29.63  1:01.75  1:33.96
                                                                    F    28.94  1:00.09  1:31.99
KUZNETSOVA, YELIZAVET 16 CA PATH           2:04.78   3  2:05.20 F3  P    29.01  1:00.48  1:32.90
                                                                    F    29.29  1:00.93  1:33.68
GARCIA, GIANNA        15 PC UN  (PC)       2:03.35   2  2:06.09 F4  P    28.63    59.71  1:31.30
                                                                    F    29.46  1:01.04  1:33.54
SMITH, LAUREN         15 PC UN  (PC)       2:09.81   9  2:06.59 F5  P    30.42  1:02.97  1:36.89
                                                                    F    30.03  1:01.77  1:34.41
HARBERT, KIMBERLY     16 SN CHICO AQUA-JE  2:07.12   6  2:07.62 F6  P    30.37  1:02.33  1:35.18
                                                                    F    30.60  1:03.24  1:36.08
REYNOLDS, SOPHIE      16 PC UN  (PC)       2:07.63   7  2:07.63 F7  P    30.28  1:02.37  1:35.02
                                                                    F    29.95  1:01.90  1:34.92
HEPPER, EMMA          15 ND AQUASTORM      2:10.40  10  2:08.54 F8  P    30.59  1:03.87  1:37.87
                                                                    F    30.31  1:02.96  1:36.04
BROWN, ERIKA          15 PC PLEASANTON SE  2:05.40   4  2:10.75 F9  P    30.02  1:02.46  1:34.72
                                                                    F    31.16  1:03.97  1:37.24
WOODS, KATIE          16 PC UN  (PC)       2:09.48   8  2:13.79 F   P    31.05  1:03.84  1:37.08
                                                                    F    31.24  1:04.73  1:39.30

USINGER, BRITTANY     16 PC UN  (PC)       2:03.22   1              P    28.93  1:00.24  1:31.66
GARCIA, GIANNA        15 PC UN  (PC)       2:03.35   2              P    28.63    59.71  1:31.30
KUZNETSOVA, YELIZAVET 16 CA PATH           2:04.78   3              P    29.01  1:00.48  1:32.90
BROWN, ERIKA          15 PC PLEASANTON SE  2:05.40   4              P    30.02  1:02.46  1:34.72
BOLES, CATHERINE      15 PC UN  (PC)       2:06.20   5              P    29.63  1:01.75  1:33.96
HARBERT, KIMBERLY     16 SN CHICO AQUA-JE  2:07.12   6              P    30.37  1:02.33  1:35.18
REYNOLDS, SOPHIE      16 PC UN  (PC)       2:07.63   7              P    30.28  1:02.37  1:35.02
WOODS, KATIE          16 PC UN  (PC)       2:09.48   8              P    31.05  1:03.84  1:37.08
SMITH, LAUREN         15 PC UN  (PC)       2:09.81   9              P    30.42  1:02.97  1:36.89
HEPPER, EMMA          15 ND AQUASTORM      2:10.40  10              P    30.59  1:03.87  1:37.87
KLING, SIEARA         15 AZ YMCA WESTSIDE  2:10.71  11              P    31.01  1:04.21  1:38.03
BISHOP, ISABELLE      15 SN UN  (SN)       2:11.76  12              P    30.59  1:03.24  1:37.37
MCDONNELL, MIRANDA    16 PC UN  (PC)       2:12.34  13              P    31.56  1:04.64  1:38.34
WAYMAN, ERIN          15 PC UN  (PC)       2:12.80  14              P    30.36  1:03.72  1:38.62
PARKER, ANNALISA      16 PC UN  (PC)       2:13.13  15              P    30.87  1:04.59  1:38.93
KESLIN, MACKENZIE     15 PC QUICKSILVER S  2:13.40  16              P    31.22  1:04.77  1:39.20
GRIFFITH, ABBY        15 SN REDDING SWIM   2:13.51  17              P    31.28  1:04.73  1:39.08
GIACINTO, SONJA       15 PC UN  (PC)       2:14.36  18              P    31.66  1:05.08  1:39.81
DINCH, NATALIE        15 AZ YMCA WESTSIDE  2:14.47  19              P    32.32  1:06.01  1:40.79
TANG, TERESA          15 PC UN  (PC)       2:14.53  20              P    31.34  1:05.46  1:40.25
AUGST, MIRELLE        16 PC UN  (PC)       2:14.99  21              P    31.22  1:05.21  1:40.11
BOURGOIS, ABBY        15 ND AQUASTORM      2:15.42  22              P    31.37  1:05.12  1:40.01
MELLEN, ANNIKA        16 PC MARIN PIRATES  2:16.30  23              P    30.72  1:04.66  1:40.11
MURFF, SOPHIE         15 PC UN  (PC)       2:17.12  24              P    31.34  1:05.89  1:41.85
SKINNER, RYANE        15 PC UN  (PC)       2:19.61  25              P    33.33  1:08.35  1:43.77
ANANTH, SHAHINI       16 PC UN  (PC)       2:22.72  26              P    32.92  1:09.00  1:45.89

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   97                                   WOMENS   15-16   100 BREAST                                  EVENT   97
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:02.39
   SECTIONAL   1:06.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEE, AILEEN           16 PC UN  (PC)       1:02.94   1  1:02.39 F1  P    29.88
                                                                    F    29.78
MCKENNAN, MORGANNE    15 PC UN  (PC)       1:07.08   3  1:03.47 F2  P    31.98
                                                                    F    30.20
SCHILLINGER, MC       16 PC UN  (PC)       1:04.09   2  1:03.76 F3  P    30.31
                                                                    F    29.93
MCDONALD, RILEY       15 SI UN  (SI)       1:08.33   8  1:06.93 F4  P    32.03
                                                                    F    31.56
KEENAN, EMMA          15 PC LAKERIDGE SWI  1:07.51   6  1:07.40 F5  P    31.67
                                                                    F    31.97
CHUNG, EVA            16 PC UN  (PC)       1:07.31   4  1:07.45 F6  P    31.79
                                                                    F    31.85
DELORE, MADDY         15 PC UN  (PC)       1:07.58   7  1:07.99 F7  P    31.91
                                                                    F    32.08
SUDWEEKS, KATRINA     15 SN UN  (SN)       1:07.34   5  1:08.78 F8  P    32.14
                                                                    F    32.55
SKINNER, RYANE        15 PC UN  (PC)       1:08.96  10  1:09.16 F9  P    32.86
                                                                    F    32.69
ITOW, MIKA            15 PC UN  (PC)       1:09.10  12  1:10.02 F   P    33.00
BRETT, HANA           15 PC UN  (PC)       1:08.80   9  NO SHOW F   P    32.91
TSUI, KATIE           16 PC UN  (PC)       1:09.01  11          F   P    32.55

LEE, AILEEN           16 PC UN  (PC)       1:02.94   1              P    29.88
SCHILLINGER, MC       16 PC UN  (PC)       1:04.09   2              P    30.31
MCKENNAN, MORGANNE    15 PC UN  (PC)       1:07.08   3              P    31.98
CHUNG, EVA            16 PC UN  (PC)       1:07.31   4              P    31.79
SUDWEEKS, KATRINA     15 SN UN  (SN)       1:07.34   5              P    32.14
KEENAN, EMMA          15 PC LAKERIDGE SWI  1:07.51   6              P    31.67
DELORE, MADDY         15 PC UN  (PC)       1:07.58   7              P    31.91
MCDONALD, RILEY       15 SI UN  (SI)       1:08.33   8              P    32.03
BRETT, HANA           15 PC UN  (PC)       1:08.80   9              P    32.91
SKINNER, RYANE        15 PC UN  (PC)       1:08.96  10              P    32.86
ITOW, MIKA            15 PC UN  (PC)       1:09.10  12              P    33.00
HANLEY, ALEXA         16 PC UN  (PC)       1:09.26  13              P    32.82
PARK, SEYEON          15 PC UN  (PC)       1:09.27  14              P    32.56
WILLIAMS, HOLLY       15 PC UN  (PC)       1:09.72  15              P    32.55
LISKER, AIDAN         15 PC UN  (PC)       1:09.86  16              P    32.54
MILES, BROOKE         16 CA UN  (CA)       1:10.20  17              P    33.03
CHONG, CHRISTIE       15 PC UN  (PC)       1:10.25  18              P    33.43
SMITH, NATALIE        15 PC UN  (PC)       1:10.26  19              P    33.02
PINCIN, JAMIE         16 SN REDDING SWIM   1:10.33  20              P    33.24
WANG, SARAH           15 PC UN  (PC)       1:10.58  21              P    33.26
EAGAR, BRIGETTE       15 PC UN  (PC)       1:10.77  22              P    33.40
BENDER, OLIVIA        15 AZ YMCA WESTSIDE  1:10.92  23              P    33.73
MONTOYA, GABRIELA     16 PC PALO ALTO STA  1:10.94  24              P    33.00
SOIVE, NATALIE        15 PC UN  (PC)       1:11.01  25              P    33.42
CLUFF, EMILY          16 AZ MESA AQUATICS  1:11.55  26              P    33.77
KOO, CAITLYN          15 PC UN  (PC)       1:11.81  28              P    33.40
LIU, SKYLER           15 PC UN  (PC)       1:11.81  27              P    34.11
KALETA, TORI          15 PC UN  (PC)       1:12.13  29              P    33.58
HOUSER, BRIDGETTE     16 PC UN  (PC)       1:12.25  30              P    34.70

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   97                                   WOMENS   15-16   100 BREAST                                  EVENT   97
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WOOD, LAUREN          16 PC UN  (PC)       1:12.78  31              P    34.44
STANDER, MADDIE       15 PC SEASIDE AQUAT  1:12.83  32              P    34.54
VASU, MEGANA          16 PC UN  (PC)       1:13.30  33              P    34.67
CALAYAG, KIARA        16 PC UN  (PC)       1:13.38  34              P    34.90
TANG, CELIA           15 PC SUNNYVALE SWI  1:13.68  35              P    35.45
KAUNITZ, LISA         15 PC UN  (PC)       NO SHOW
RUZSA, ALLIE          15 PC UN  (PC)        DQUED

                                                  TIME TRIALS / LEAD OFF SPLITS

MEYER, MCKENNA        15 PC RENO AQUATIC                1:07.61

============================================================================================================================
   EVENT   13                                   WOMENS   15-16   200 BREAST                                  EVENT   13
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:14.99
   SECTIONAL   2:23.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEE, AILEEN           16 PC UN  (PC)       2:17.16   2  2:15.67 F1  P    30.97  1:05.51  1:41.18
                                                                    F    31.05  1:05.66  1:40.47
SCHILLINGER, MC       16 PC UN  (PC)       2:16.49   1  2:17.16 F2  P    30.39  1:05.09  1:40.20
                                                                    F    30.51  1:05.19  1:40.54
PHILAPIL, KAYA        16 PC UN  (PC)       2:20.40   3  2:17.35 F3  P    32.26  1:07.05  1:43.47
                                                                    F    31.18  1:05.55  1:40.75
MEYER, MCKENNA        15 PC RENO AQUATIC   2:23.37   4  2:19.22 F4  P    32.60  1:08.87  1:46.10
                                                                    F    32.26  1:07.61  1:43.65
SCHUMANN, KRISTIN     16 PC UN  (PC)       2:25.75   7  2:24.63 F5  P    32.64  1:09.10  1:47.27
                                                                    F    32.94  1:09.13  1:46.85
CHUNG, EVA            16 PC UN  (PC)       2:27.58   9  2:25.16 F6  P    32.40  1:09.42  1:48.18
                                                                    F    32.83  1:09.13  1:46.81
KEENAN, EMMA          15 PC LAKERIDGE SWI  2:26.46   8  2:25.33 F7  P    33.10  1:09.64  1:47.69
                                                                    F    33.24  1:09.85  1:47.23
ANDRADE, ALLIE        16 PC UN  (PC)       2:25.04   6  2:25.63 F8  P    32.84  1:09.74  1:47.67
                                                                    F    33.11  1:10.00  1:47.77
WELSH, BERKLEE        15 PC UN  (PC)       2:28.10  10  2:26.67 F9  P    33.14  1:10.52  1:49.20
                                                                    F    33.09  1:10.15  1:48.46
SUDWEEKS, KATRINA     15 SN UN  (SN)       2:28.77  11  2:34.23 F   P    32.89  1:10.57  1:49.32
                                                                    F    34.81  1:13.73  1:53.81

SCHILLINGER, MC       16 PC UN  (PC)       2:16.49   1              P    30.39  1:05.09  1:40.20
LEE, AILEEN           16 PC UN  (PC)       2:17.16   2              P    30.97  1:05.51  1:41.18
PHILAPIL, KAYA        16 PC UN  (PC)       2:20.40   3              P    32.26  1:07.05  1:43.47
MEYER, MCKENNA        15 PC RENO AQUATIC   2:23.37   4              P    32.60  1:08.87  1:46.10
PEREZ, ANNALISA       16 PC UN  (PC)       2:24.72   5              P    32.87  1:09.47  1:46.82
ANDRADE, ALLIE        16 PC UN  (PC)       2:25.04   6              P    32.84  1:09.74  1:47.67
SCHUMANN, KRISTIN     16 PC UN  (PC)       2:25.75   7              P    32.64  1:09.10  1:47.27
KEENAN, EMMA          15 PC LAKERIDGE SWI  2:26.46   8              P    33.10  1:09.64  1:47.69
CHUNG, EVA            16 PC UN  (PC)       2:27.58   9              P    32.40  1:09.42  1:48.18
WELSH, BERKLEE        15 PC UN  (PC)       2:28.10  10              P    33.14  1:10.52  1:49.20
SUDWEEKS, KATRINA     15 SN UN  (SN)       2:28.77  11              P    32.89  1:10.57  1:49.32
HANLEY, ALEXA         16 PC UN  (PC)       2:29.49  12              P    33.73  1:11.64  1:50.49
TSUI, KATIE           16 PC UN  (PC)       2:30.31  13              P    33.62  1:11.43  1:50.70
MCDONALD, RILEY       15 SI UN  (SI)       2:30.74  14              P    33.48  1:11.32  1:50.38
SKINNER, RYANE        15 PC UN  (PC)       2:31.68  15              P    34.46  1:13.23  1:52.00

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   13                                   WOMENS   15-16   200 BREAST                                  EVENT   13
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ITOW, MIKA            15 PC UN  (PC)       2:32.29  16              P    34.58  1:13.03  1:53.22
SMITH, NATALIE        15 PC UN  (PC)       2:32.31  17              P    33.84  1:12.23  1:52.08
BENDER, OLIVIA        15 AZ YMCA WESTSIDE  2:32.98  18              P    34.44  1:12.41  1:52.02
DELORE, MADDY         15 PC UN  (PC)       2:33.83  19              P    35.58  1:14.83  1:54.44
SOIVE, NATALIE        15 PC UN  (PC)       2:33.88  20              P    34.71  1:12.97  1:53.11
SIMONDS, MORIAH       16 PC UN  (PC)       2:34.12  21              P    35.24  1:14.79  1:54.73
CLUFF, EMILY          16 AZ MESA AQUATICS  2:38.24  22              P    35.54  1:14.98  1:55.75
ANANTH, SHAHINI       16 PC UN  (PC)       2:41.81  23              P    36.30  1:17.01  1:59.27
VASU, MEGANA          16 PC UN  (PC)        DQUED                   P    35.22  1:15.72  1:57.29

============================================================================================================================
   EVENT   59                                   WOMENS   15-16   100 FLY                                     EVENT   59
============================================================================================================================
    NATIONAL     53.89
   SECTIONAL     57.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KATTER, HEIDI         16 PC UN  (PC)         54.56   1    53.93 F1  P    25.73
                                                                    F    25.40
USINGER, BRITTANY     16 PC UN  (PC)         56.29   4    54.33 F2  P    26.23
                                                                    F    25.48
MOSELEY, CONSTANZE    15 CC ROADRUNNER AQ    55.17   2    55.00 F3  P    25.97
                                                                    F    25.95
ISLETA, CHLOE         15 PC UN  (PC)         55.65   3    55.51 F4  P    25.82
                                                                    F    25.97
TAYLOR, DANI          16 PC UN  (PC)         57.70   5    56.61 F5  P    27.09
                                                                    F    26.23
HARBERT, KIMBERLY     16 SN CHICO AQUA-JE    59.01   8    57.45 F6  P    27.79
                                                                    F    26.64
BROWN, ERIKA          15 PC PLEASANTON SE    59.44  11    57.97 F7  P    28.14
                                                                    F    27.38
TRAN, JANET           15 PC UN  (PC)         59.03   9    58.05 F8  P    27.90
                                                                    F    27.20
RIOS, AMANDA          16 PC UN  (PC)         59.40  10    59.49 F9  P    28.27
                                                                    F    28.00
LEE, AILEEN           16 PC UN  (PC)         58.61   7    59.69 F   P    27.87
                                                                    F    27.99

KATTER, HEIDI         16 PC UN  (PC)         54.56   1              P    25.73
MOSELEY, CONSTANZE    15 CC ROADRUNNER AQ    55.17   2              P    25.97
ISLETA, CHLOE         15 PC UN  (PC)         55.65   3              P    25.82
USINGER, BRITTANY     16 PC UN  (PC)         56.29   4              P    26.23
TAYLOR, DANI          16 PC UN  (PC)         57.70   5              P    27.09
HOLMAN, KAYLA         15 PC UN  (PC)         57.79   6              P    27.32
LEE, AILEEN           16 PC UN  (PC)         58.61   7              P    27.87
HARBERT, KIMBERLY     16 SN CHICO AQUA-JE    59.01   8              P    27.79
TRAN, JANET           15 PC UN  (PC)         59.03   9              P    27.90
RIOS, AMANDA          16 PC UN  (PC)         59.40  10              P    28.27
BROWN, ERIKA          15 PC PLEASANTON SE    59.44  11              P    28.14
RATCLIFFE, EVA        16 PC UN  (PC)         59.48  12              P    27.36
SAGHAFI, ARIANA       16 PC UN  (PC)         59.64  13              P    28.05
BRETT, HANA           15 PC UN  (PC)       1:00.03  15              P    28.07
LENZKES, BAYLEE       15 SI COLLEGE AREA   1:00.03  14              P    28.27
CHUNG, EVA            16 PC UN  (PC)       1:00.08  16              P    27.98
SMITH, LAUREN         15 PC UN  (PC)       1:00.59  17              P    28.09

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   59                                   WOMENS   15-16   100 FLY                                     EVENT   59
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TANG, TERESA          15 PC UN  (PC)       1:00.84  18              P    28.16
MILES, BROOKE         16 CA UN  (CA)       1:00.88  19              P    28.39
PICKETT, EMILY        16 AZ YMCA WESTSIDE  1:01.03  20              P    28.79
HANLEY, ALEXA         16 PC UN  (PC)       1:01.06  21              P    28.43
NGUYEN, HAN           15 PC UN  (PC)       1:01.16  23              P    28.51
SCHILLINGER, MC       16 PC UN  (PC)       1:01.16  22              P    28.48
KNOWLES, NATALIE      16 PC UN  (PC)       1:01.18  24              P    28.74
SUDWEEKS, KATRINA     15 SN UN  (SN)       1:01.46  25              P    28.36
CADILE, TAYLOR        15 PC UN  (PC)       1:01.51  26              P    28.97
DELORE, MADDY         15 PC UN  (PC)       1:01.57  27              P    28.26
KLING, SIEARA         15 AZ YMCA WESTSIDE  1:01.81  28              P    28.78
FAULKNER, DARIAN      16 AZ MESA AQUATICS  1:02.21  29              P    28.88
MELLEN, ANNIKA        16 PC MARIN PIRATES  1:02.26  30              P    28.68
PHILAPIL, KAYA        16 PC UN  (PC)       1:02.34  31              P    29.13
WOOD, JANE            16 PC UN  (PC)       1:02.39  32              P    28.70
SCHNEIDER, LEILA      15 PC UN  (PC)       1:02.45  33              P    29.32
HORNBUCKLE, ALYSSA    15 PC UN  (PC)       1:02.62  34              P    28.93
MCCORMICK, KYLIE      15 SN UN  (SN)       1:02.77  35              P    28.17
WOODS, KATIE          16 PC UN  (PC)       1:03.11  36              P    29.28
BOURGOIS, ABBY        15 ND AQUASTORM      1:03.38  37              P    29.44
SIMONDS, MORIAH       16 PC UN  (PC)       1:04.78  38              P    29.88
CALAYAG, KIARA        16 PC UN  (PC)       1:04.81  39              P    29.82

                                                  TIME TRIALS / LEAD OFF SPLITS

MEYER, MCKENNA        15 PC RENO AQUATIC                  59.65

============================================================================================================================
   EVENT   75                                   WOMENS   15-16   200 FLY                                     EVENT   75
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:59.29
   SECTIONAL   2:06.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KATTER, HEIDI         16 PC UN  (PC)       2:03.70   1  1:59.86 F1  P    27.60    59.04  1:31.35
                                                                    F    26.81    57.13  1:28.04
ISLETA, CHLOE         15 PC UN  (PC)       2:04.06   3  2:01.64 F2  P    27.57    58.79  1:31.42
                                                                    F    27.18    57.97  1:29.61
USINGER, BRITTANY     16 PC UN  (PC)       2:03.77   2  2:02.44 F3  P    27.28    58.53  1:31.23
                                                                    F    26.99    57.91  1:30.00
LIU, SKYLER           15 PC UN  (PC)       2:09.32   7  2:04.79 F4  P    28.97  1:01.24  1:34.61
                                                                    F    28.09    59.77  1:31.66
HOLMAN, KAYLA         15 PC UN  (PC)       2:06.98   5  2:05.21 F5  P    28.34  1:00.22  1:32.97
                                                                    F    27.62    59.31  1:31.47
TAYLOR, DANI          16 PC UN  (PC)       2:10.51   9  2:05.47 F6  P    28.81  1:02.13  1:36.03
                                                                    F    28.08    59.23  1:31.82
HARBERT, KIMBERLY     16 SN CHICO AQUA-JE  2:08.74   6  2:06.43 F7  P    29.13  1:01.62  1:34.98
                                                                    F    28.80  1:00.64  1:33.35
WANG, SARAH           15 PC UN  (PC)       2:05.98   4  2:07.41 F8  P    28.09    59.76  1:32.18
                                                                    F    28.30  1:00.00  1:32.90
MEYER, MCKENNA        15 PC RENO AQUATIC   2:10.30   8  2:08.11 F9  P    29.49  1:02.47  1:36.12
                                                                    F    28.82  1:00.76  1:34.10
SIMONDS, MORIAH       16 PC UN  (PC)       2:11.08  10  2:11.27 F   P    29.93  1:03.75  1:36.90
                                                                    F    29.39  1:02.78  1:36.54

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   75                                   WOMENS   15-16   200 FLY                                     EVENT   75
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


KATTER, HEIDI         16 PC UN  (PC)       2:03.70   1              P    27.60    59.04  1:31.35
USINGER, BRITTANY     16 PC UN  (PC)       2:03.77   2              P    27.28    58.53  1:31.23
ISLETA, CHLOE         15 PC UN  (PC)       2:04.06   3              P    27.57    58.79  1:31.42
WANG, SARAH           15 PC UN  (PC)       2:05.98   4              P    28.09    59.76  1:32.18
HOLMAN, KAYLA         15 PC UN  (PC)       2:06.98   5              P    28.34  1:00.22  1:32.97
HARBERT, KIMBERLY     16 SN CHICO AQUA-JE  2:08.74   6              P    29.13  1:01.62  1:34.98
LIU, SKYLER           15 PC UN  (PC)       2:09.32   7              P    28.97  1:01.24  1:34.61
MEYER, MCKENNA        15 PC RENO AQUATIC   2:10.30   8              P    29.49  1:02.47  1:36.12
TAYLOR, DANI          16 PC UN  (PC)       2:10.51   9              P    28.81  1:02.13  1:36.03
SIMONDS, MORIAH       16 PC UN  (PC)       2:11.08  10              P    29.93  1:03.75  1:36.90
TRAN, JANET           15 PC UN  (PC)       2:11.30  11              P    29.55  1:03.09  1:37.16
CHAN, JOCELYN         16 PC UN  (PC)       2:11.56  12              P    29.44  1:02.60  1:36.66
CHUNG, EVA            16 PC UN  (PC)       2:12.26  13              P    28.97  1:02.12  1:36.70
PAMPEYAN, KRISTIN     15 PC UN  (PC)       2:13.31  14              P    30.56  1:04.27  1:39.19
SIMPSON, MICHELLE     15 PC PALO ALTO STA  2:13.32  15              P           1:05.92
BRETT, HANA           15 PC UN  (PC)       2:13.87  16              P    29.81  1:03.83  1:38.51
MATHESON, NICOLE      15 AZ YMCA WESTSIDE  2:14.32  17              P    30.00  1:03.77  1:38.81
SMITH, LAUREN         15 PC UN  (PC)       2:14.74  18              P    29.35  1:04.07  1:39.45
PICKETT, EMILY        16 AZ YMCA WESTSIDE  2:14.90  19              P    30.60  1:04.98  1:39.82
WONG, ELEE            16 PC UN  (PC)       2:15.11  20              P    29.24  1:03.00  1:38.65
SUDWEEKS, KATRINA     15 SN UN  (SN)       2:15.36  21              P    29.31  1:02.90  1:38.31
HANLEY, ALEXA         16 PC UN  (PC)       2:15.95  22              P    30.34  1:04.73  1:40.03
LENZKES, BAYLEE       15 SI COLLEGE AREA   2:17.17  23              P    30.36  1:04.29  1:40.14
HORNBUCKLE, ALYSSA    15 PC UN  (PC)       2:17.52  24              P    30.35  1:05.15  1:40.98
WYSE, LILY            15 SN REDDING SWIM   2:17.70  25              P    30.84  1:05.81  1:40.85
KANNAN, SANDHANA      15 PC SANTA CLARA S  2:21.26  26              P    30.26  1:05.02  1:43.01
SCHNEIDER, LEILA      15 PC UN  (PC)       2:23.79  27              P    31.80  1:07.90  1:45.88
DELORE, MADDY         15 PC UN  (PC)        DQUED                   P    31.42  1:06.49  1:42.29

============================================================================================================================
   EVENT  125                                   WOMENS   15-16   200 I.M.                                    EVENT  125
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:00.29
   SECTIONAL   2:07.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ISLETA, CHLOE         15 PC UN  (PC)       2:04.36   3  2:01.73 F1  P    26.41    56.50  1:34.47
                                                                    F    26.46    56.32  1:33.21
KATTER, HEIDI         16 PC UN  (PC)       2:03.76   1  2:02.51 F2  P    26.44    57.12  1:33.74
                                                                    F    26.05    56.73  1:33.06
MEYER, MCKENNA        15 PC RENO AQUATIC   2:04.33   2  2:03.65 F3  P    27.87    58.96  1:35.42
                                                                    F    27.56    58.55  1:34.98
MURPHY, MADDIE        15 PC UN  (PC)       2:06.59   5  2:05.31 F4  P    26.93    59.04  1:37.90
                                                                    F    26.84    58.46  1:36.40
SCHILLINGER, MC       16 PC UN  (PC)       2:06.10   4  2:06.58 F5  P    27.51  1:00.68  1:35.16
                                                                    F    27.52  1:01.39  1:36.41
CHUNG, EVA            16 PC UN  (PC)       2:09.50   8  2:09.91 F6  P    27.68  1:00.90  1:38.25
                                                                    F    27.63  1:00.67  1:38.81
FORNSHELL, LAURA      15 PC UN  (PC)       2:10.08  10  2:10.51 F7  P    28.01  1:01.41  1:40.94
                                                                    F    28.15  1:01.40  1:41.49
KUZNETSOVA, YELIZAVET 16 CA PATH           2:09.51   9  2:10.62 F8  P    28.15  1:00.57  1:39.39
                                                                    F    28.54  1:01.28  1:40.52
GARCIA, GIANNA        15 PC UN  (PC)       2:07.75   7  NO SHOW F   P    27.32    58.74  1:38.00
THERIEN, CLAIRE       16 PC UN  (PC)       2:10.43  11  NO SHOW F   P    28.03  1:01.55  1:41.60

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  125                                   WOMENS   15-16   200 I.M.                                    EVENT  125
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


KATTER, HEIDI         16 PC UN  (PC)       2:03.76   1              P    26.44    57.12  1:33.74
MEYER, MCKENNA        15 PC RENO AQUATIC   2:04.33   2              P    27.87    58.96  1:35.42
ISLETA, CHLOE         15 PC UN  (PC)       2:04.36   3              P    26.41    56.50  1:34.47
SCHILLINGER, MC       16 PC UN  (PC)       2:06.10   4              P    27.51  1:00.68  1:35.16
MURPHY, MADDIE        15 PC UN  (PC)       2:06.59   5              P    26.93    59.04  1:37.90
LIGHTSTONE, SERENA    15 PC UN  (PC)       2:07.21   6              P    27.30    59.21  1:37.21
GARCIA, GIANNA        15 PC UN  (PC)       2:07.75   7              P    27.32    58.74  1:38.00
CHUNG, EVA            16 PC UN  (PC)       2:09.50   8              P    27.68  1:00.90  1:38.25
KUZNETSOVA, YELIZAVET 16 CA PATH           2:09.51   9              P    28.15  1:00.57  1:39.39
FORNSHELL, LAURA      15 PC UN  (PC)       2:10.08  10              P    28.01  1:01.41  1:40.94
THERIEN, CLAIRE       16 PC UN  (PC)       2:10.43  11              P    28.03  1:01.55  1:41.60
SMITH, LAUREN         15 PC UN  (PC)       2:10.98  12              P    28.31  1:02.02  1:41.64
PINCIN, JAMIE         16 SN REDDING SWIM   2:11.09  13              P    28.00  1:01.53  1:40.26
MCDONALD, RILEY       15 SI UN  (SI)       2:11.19  14              P    27.80  1:01.71  1:41.10
AMBERG, NICOLE        15 PC UN  (PC)       2:11.68  15              P    28.74  1:03.40  1:40.93
MILES, BROOKE         16 CA UN  (CA)       2:12.17  16              P    28.26  1:02.22  1:41.61
PHILAPIL, KAYA        16 PC UN  (PC)       2:12.54  17              P    29.31  1:04.60  1:41.23
WONG, ELEE            16 PC UN  (PC)       2:12.87  18              P    28.53  1:01.77  1:42.25
TRAN, JANET           15 PC UN  (PC)       2:13.03  19              P    27.78  1:00.96  1:42.46
KOO, CAITLYN          15 PC UN  (PC)       2:13.20  20              P    29.03  1:01.56  1:42.58
PAMPEYAN, KRISTIN     15 PC UN  (PC)       2:13.27  21              P    28.39  1:01.41  1:42.36
KEENAN, EMMA          15 PC LAKERIDGE SWI  2:13.51  22              P    28.98  1:03.10  1:41.72
CHONG, CHRISTIE       15 PC UN  (PC)       2:13.54  23              P    29.43  1:03.22  1:42.87
KLING, SIEARA         15 AZ YMCA WESTSIDE  2:13.71  24              P    28.42  1:01.77  1:42.36
CLUFF, EMILY          16 AZ MESA AQUATICS  2:13.75  25              P    29.69  1:02.66  1:42.11
MCKENNAN, MORGANNE    15 PC UN  (PC)       2:14.03  26              P    29.28  1:04.29  1:40.73
SUDWEEKS, KATRINA     15 SN UN  (SN)       2:14.33  27              P    28.91  1:04.13  1:43.48
WU, NANETTE           15 PC UN  (PC)       2:14.49  28              P    29.96  1:03.32  1:44.07
WANG, SARAH           15 PC UN  (PC)       2:15.09  29              P    28.91  1:04.42  1:43.97
RIOS, AMANDA          16 PC UN  (PC)       2:15.20  30              P    28.73  1:04.24  1:45.85
REYNOLDS, SOPHIE      16 PC UN  (PC)       2:15.22  31              P    29.21  1:02.49  1:43.97
PICKETT, EMILY        16 AZ YMCA WESTSIDE  2:15.60  32              P    29.79  1:04.66  1:45.49
SKINNER, RYANE        15 PC UN  (PC)       2:16.77  33              P    31.27  1:06.16  1:44.44
BOURGOIS, ABBY        15 ND AQUASTORM      2:17.70  34              P    30.15  1:02.93  1:45.28
MATHESON, NICOLE      15 AZ YMCA WESTSIDE  2:17.83  35              P    29.57  1:04.70  1:46.40
KOZLOWSKI, LANNA      15 SN UN  (SN)       2:19.09  36              P    30.15  1:06.11  1:47.42
CALAYAG, KIARA        16 PC UN  (PC)       2:19.25  37              P    29.98  1:03.36  1:46.40
SOIVE, NATALIE        15 PC UN  (PC)       2:19.28  38              P    30.54  1:07.58  1:47.16
LISKER, AIDAN         15 PC UN  (PC)       2:19.58  39              P    30.07  1:06.97  1:46.90
VASU, MEGANA          16 PC UN  (PC)       2:20.95  40              P    30.94  1:08.00  1:49.06

============================================================================================================================
   EVENT   39                                   WOMENS   15-16   400 I.M.                                    EVENT   39
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:16.29
   SECTIONAL   4:29.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ISLETA, CHLOE         15 PC UN  (PC)       4:21.49   1  4:15.87 F1  P    27.14    58.78  1:30.41  2:02.50  2:40.49  3:19.16  3:50.72
                                                                    F    26.65    57.62  1:29.02  2:00.51  2:38.05  3:16.00  3:46.27
MEYER, MCKENNA        15 PC RENO AQUATIC   4:23.68   2  4:16.96 F2  P    28.29  1:00.24  1:32.77  2:05.10  2:43.85  3:23.34  3:54.40
                                                                    F    28.19    59.65  1:31.86  2:04.06  2:41.81  3:19.03  3:48.84
NGUYEN, HAN           15 PC UN  (PC)       4:39.39   9  4:30.73 F3  P    28.72  1:02.35  1:37.16  2:11.72  2:52.47  3:33.82  4:07.20
                                                                    F    28.88  1:01.91  1:35.85  2:10.16  2:49.13  3:28.89  4:00.64

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   39                                   WOMENS   15-16   400 I.M.                                    EVENT   39
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIMONDS, MORIAH       16 PC UN  (PC)       4:35.90   3  4:33.26 F4  P    29.64  1:04.64  1:41.58  2:16.65  2:56.33  3:35.71  4:06.48
                                                                    F    29.63  1:03.99  1:39.85  2:14.28  2:53.34  3:33.34  4:04.05
SMITH, LAUREN         15 PC UN  (PC)       4:38.36   6  4:34.03 F5  P    29.09  1:02.94  1:38.26  2:13.00  2:55.31  3:37.40  4:08.52
                                                                    F    28.66  1:02.45  1:37.13  2:11.74  2:53.42  3:34.42  4:04.70
LEE, AILEEN           16 PC UN  (PC)       4:37.69   5  4:34.14 F6  P    28.92  1:01.34  1:37.94  2:13.53  2:52.46  3:32.08  4:05.36
                                                                    F    28.98  1:01.94  1:39.12  2:15.28  2:52.71  3:30.55  4:02.87
CHUNG, EVA            16 PC UN  (PC)       4:36.62   4  4:35.10 F7  P    28.67  1:02.06  1:38.89  2:14.41  2:53.08  3:32.15  4:05.13
                                                                    F    28.29  1:01.26  1:38.42  2:13.85  2:52.80  3:31.82  4:04.24
MATHESON, NICOLE      15 AZ YMCA WESTSIDE  4:40.06  10  4:35.28 F8  P    29.78  1:03.56  1:39.07  2:14.29  2:56.23  3:38.07  4:09.56
                                                                    F    29.34  1:02.15  1:36.86  2:11.39  2:52.54  3:33.74  4:05.13
FORNSHELL, LAURA      15 PC UN  (PC)       4:39.00   8  4:37.98 F9  P    29.72  1:03.16  1:38.11  2:12.88  2:54.57  3:37.00  4:08.29
                                                                    F    29.30  1:02.15  1:37.57  2:12.12  2:54.22  3:36.59  4:07.58
MCDONALD, RILEY       15 SI UN  (SI)       4:38.70   7  4:39.97 F   P    29.27  1:02.40  1:37.73  2:13.08  2:53.60  3:34.98  4:07.59
                                                                    F    28.75  1:01.75  1:37.45  2:13.29  2:54.75  3:36.35  4:08.53

ISLETA, CHLOE         15 PC UN  (PC)       4:21.49   1              P    27.14    58.78  1:30.41  2:02.50  2:40.49  3:19.16  3:50.72
MEYER, MCKENNA        15 PC RENO AQUATIC   4:23.68   2              P    28.29  1:00.24  1:32.77  2:05.10  2:43.85  3:23.34  3:54.40
SIMONDS, MORIAH       16 PC UN  (PC)       4:35.90   3              P    29.64  1:04.64  1:41.58  2:16.65  2:56.33  3:35.71  4:06.48
CHUNG, EVA            16 PC UN  (PC)       4:36.62   4              P    28.67  1:02.06  1:38.89  2:14.41  2:53.08  3:32.15  4:05.13
LEE, AILEEN           16 PC UN  (PC)       4:37.69   5              P    28.92  1:01.34  1:37.94  2:13.53  2:52.46  3:32.08  4:05.36
SMITH, LAUREN         15 PC UN  (PC)       4:38.36   6              P    29.09  1:02.94  1:38.26  2:13.00  2:55.31  3:37.40  4:08.52
MCDONALD, RILEY       15 SI UN  (SI)       4:38.70   7              P    29.27  1:02.40  1:37.73  2:13.08  2:53.60  3:34.98  4:07.59
FORNSHELL, LAURA      15 PC UN  (PC)       4:39.00   8              P    29.72  1:03.16  1:38.11  2:12.88  2:54.57  3:37.00  4:08.29
NGUYEN, HAN           15 PC UN  (PC)       4:39.39   9              P    28.72  1:02.35  1:37.16  2:11.72  2:52.47  3:33.82  4:07.20
MATHESON, NICOLE      15 AZ YMCA WESTSIDE  4:40.06  10              P    29.78  1:03.56  1:39.07  2:14.29  2:56.23  3:38.07  4:09.56
HOLMAN, KAYLA         15 PC UN  (PC)       4:40.09  11              P    28.53  1:00.62  1:37.08  2:12.77  2:53.51  3:35.11  4:07.97
SIMPSON, MICHELLE     15 PC PALO ALTO STA  4:40.32  12              P    29.55  1:03.52  1:40.23  2:14.89  2:55.68  3:37.08  4:09.29
TRAN, JANET           15 PC UN  (PC)       4:40.65  13              P    28.89  1:02.26  1:37.90  2:13.79  2:55.73  3:38.02  4:09.28
KEENAN, EMMA          15 PC LAKERIDGE SWI  4:41.24  14              P    29.68  1:04.00  1:40.83  2:16.74  2:56.69  3:36.00  4:08.93
BOLES, CATHERINE      15 PC UN  (PC)       4:41.33  15              P    29.48  1:03.20  1:38.51  2:12.96  2:54.33  3:37.13  4:09.72
BRETT, HANA           15 PC UN  (PC)       4:42.78  16              P    29.96  1:04.70  1:42.04  2:17.84  2:57.70  3:37.67  4:10.90
KOZLOWSKI, LANNA      15 SN UN  (SN)       4:44.69  17              P    30.07  1:04.69  1:41.23  2:17.10  2:58.46  3:39.98  4:12.90
GREYMONT, ALYSSA      16 PC MORGAN HILL S  4:46.25  18              P    32.15  1:09.24  1:44.77  2:20.66  3:01.78  3:43.27  4:15.46
CLUFF, EMILY          16 AZ MESA AQUATICS  4:51.60  19              P    30.49  1:06.71  1:42.00  2:18.44  3:00.37  3:43.53  4:17.77
ZACHARIAS, DANIELLE   16 PC UN  (PC)       4:51.81  20              P    28.87  1:02.96  1:42.46  2:21.58  3:02.70  3:46.03  4:19.15
PARKER, ANNALISA      16 PC UN  (PC)       4:52.81  21              P    30.59  1:06.39  1:42.74  2:18.32  3:03.16  3:47.31  4:20.41
SOIVE, NATALIE        15 PC UN  (PC)       4:54.07  22              P    31.01  1:06.79  1:46.58  2:26.05  3:06.10  3:47.03  4:21.36
ANDERSON, GRACE       16 PC LAKERIDGE SWI  4:54.69  23              P    31.21  1:07.13  1:44.26  2:20.38  3:02.70  3:46.56  4:21.38
KATTER, HEIDI         16 PC UN  (PC)        DQUED                   P    27.22    58.72  1:32.29  2:04.80  2:42.77  3:21.11  3:54.19

============================================================================================================================
   EVENT  135                                   WOMENS   17-18   50 FREE                                     EVENT  135
============================================================================================================================
    NATIONAL     22.89
   SECTIONAL     24.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HOWE, ALLY            18 PC UN  (PC)         23.63   1    22.95 F1
BERGESON, DANI        17 ND AQUASTORM        24.44   2    24.08 F2
GOLDMAN, LEAH         18 PC UN  (PC)         24.79   7    24.08 F2
PABST, HAILEY         17 UT COTTONWOOD HE    24.79   6    24.58 F4
TREFF, PAIGE          17 SN CHICO AQUA-JE    24.50   3    24.66 F5
VAN LINGE, KINDLE     17 PC UN  (PC)         25.01  11    24.85 F6
DAHL, SYDNEY          18 AZ MESA AQUATICS    24.90   9    25.00 F7
DELISLE, MARIE-PIERRE 17 PC UN  (PC)         25.02  12    25.02 F8

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  135                                   WOMENS   17-18   50 FREE                                     EVENT  135
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHRISTESON, ROSE      17 SN FOOTHILL AQUA    24.89   8    25.07 F9
ROSZTOCZY, MORGAN     17 AZ YMCA WESTSIDE    24.97  10    25.14 F

HOWE, ALLY            18 PC UN  (PC)         23.63   1
LEI, IVY              22 PC CALIFORNIA DO    24.39   1
BERGESON, DANI        17 ND AQUASTORM        24.44   2
TREFF, PAIGE          17 SN CHICO AQUA-JE    24.50   3
HENDERSON, ANA        17 PC UN  (PC)         24.61   4
DOAN, NATALIE         17 PC UN  (PC)         24.71   5
GOLDMAN, LEAH         18 PC UN  (PC)         24.79   7
PABST, HAILEY         17 UT COTTONWOOD HE    24.79   6
CHRISTESON, ROSE      17 SN FOOTHILL AQUA    24.89   8
DAHL, SYDNEY          18 AZ MESA AQUATICS    24.90   9
ROSZTOCZY, MORGAN     17 AZ YMCA WESTSIDE    24.97  10
VAN LINGE, KINDLE     17 PC UN  (PC)         25.01  11
DELISLE, MARIE-PIERRE 17 PC UN  (PC)         25.02  12
AUNG, ARIELLA         17 SN REDDING SWIM     25.10  13
TAKAHASHI, GEMMA      17 PC UN  (PC)         25.39  14
KIRK, MACKENZIE       18 PC UN  (PC)         25.40  15
PERCIN, BRITTANY      17 SN TRUCKEE-TAHOE    25.67  16
BATEMAN, MOLLY        17 SN CHICO AQUA-JE    25.86  17
MASHORE, KAYLE        17 AZ MESA AQUATICS    26.03  18
MARKLE, COURTNEY      18 PC UN  (PC)         26.18  19
BROWN, MC KENNA       17 ND MSC              26.31  20
BERGH, HANNAH         17 PC UN  (PC)         26.75  21
TRUEX, TAYLOR         17 PC UN  (PC)         27.88  22

============================================================================================================================
   EVENT   47                                   WOMENS   17-18   100 FREE                                    EVENT   47
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.69
   SECTIONAL     52.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GOLDMAN, LEAH         18 PC UN  (PC)         52.49   2    51.57 F1  P    25.34
                                                                    F    25.16
BERGESON, DANI        17 ND AQUASTORM        52.37   1    52.52 F2  P    25.00
                                                                    F    25.24
PONT, MADDIE          18 PC UN  (PC)         53.14   4    52.91 F3  P    25.87
                                                                    F    25.68
PABST, HAILEY         17 UT COTTONWOOD HE    53.45   5    53.02 F4  P    25.46
                                                                    F    25.32
DRANEY, AMELIA        18 UT SOUTHERN UTAH    53.10   3    53.19 F5  P    25.80
                                                                    F    25.87
DOAN, NATALIE         17 PC UN  (PC)         53.60   6    53.56 F6  P    25.61
                                                                    F    25.33
WITTENBRINK, JAYNA    17 PC UN  (PC)         54.20   8    54.06 F7  P    25.95
                                                                    F    25.95
BARATTOLO, GABRIELLA  18 PC UN  (PC)         54.07   7    54.29 F8  P    25.95
                                                                    F    26.31
CHRISTESON, ROSE      17 SN FOOTHILL AQUA    54.34  10    54.52 F9  P    26.05
                                                                    F    26.07
TREFF, PAIGE          17 SN CHICO AQUA-JE    54.29   9    54.90 F   P    25.55
                                                                    F    26.54

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   47                                   WOMENS   17-18   100 FREE                                    EVENT   47
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


BERGESON, DANI        17 ND AQUASTORM        52.37   1              P    25.00
GOLDMAN, LEAH         18 PC UN  (PC)         52.49   2              P    25.34
DRANEY, AMELIA        18 UT SOUTHERN UTAH    53.10   3              P    25.80
PONT, MADDIE          18 PC UN  (PC)         53.14   4              P    25.87
PABST, HAILEY         17 UT COTTONWOOD HE    53.45   5              P    25.46
DOAN, NATALIE         17 PC UN  (PC)         53.60   6              P    25.61
BARATTOLO, GABRIELLA  18 PC UN  (PC)         54.07   7              P    25.95
WITTENBRINK, JAYNA    17 PC UN  (PC)         54.20   8              P    25.95
TREFF, PAIGE          17 SN CHICO AQUA-JE    54.29   9              P    25.55
CHRISTESON, ROSE      17 SN FOOTHILL AQUA    54.34  10              P    26.05
KIRK, MACKENZIE       18 PC UN  (PC)         54.49  11              P    26.35
PERCIN, BRITTANY      17 SN TRUCKEE-TAHOE    54.90  12              P    26.42
BENDER, KILEY         18 AZ YMCA WESTSIDE    54.93  13              P    26.64
AUNG, ARIELLA         17 SN REDDING SWIM     55.20  14              P    26.67
TAKAHASHI, GEMMA      17 PC UN  (PC)         55.37  15              P    26.41
DAHL, SYDNEY          18 AZ MESA AQUATICS    55.65  16              P    26.42
ROSZTOCZY, MORGAN     17 AZ YMCA WESTSIDE    55.89  17              P    26.31
MONTEON, JANDE        17 CC UN (CC)          55.90  18              P    26.79
MARKLE, COURTNEY      18 PC UN  (PC)         56.10  19              P    26.81
BATEMAN, MOLLY        17 SN CHICO AQUA-JE    56.26  20              P    27.05

============================================================================================================================
   EVENT    1                                   WOMENS   17-18   200 FREE                                    EVENT    1
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:47.19
   SECTIONAL   1:54.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MATSUMURA, RACHEL     18 PC LAKERIDGE SWI  1:54.16   2  1:51.64 F1  P    27.00    56.20  1:25.45
                                                                    F    26.26    54.61  1:23.27
BERGESON, DANI        17 ND AQUASTORM      1:57.00   7  1:51.64 F1  P    26.64    55.83  1:26.29
                                                                    F    27.00    54.32  1:22.97
PABST, HAILEY         17 UT COTTONWOOD HE  1:54.64   3  1:51.93 F3  P    26.90    56.51  1:25.81
                                                                    F    26.33    55.31  1:23.84
DRANEY, AMELIA        18 UT SOUTHERN UTAH  1:54.00   1  1:52.32 F4  P    26.86    55.37  1:24.83
                                                                    F    26.45    54.94  1:23.74
BENDER, KILEY         18 AZ YMCA WESTSIDE  1:55.57   5  1:53.37 F5  P    26.84    55.85  1:25.84
                                                                    F    26.26    54.46  1:23.81
BARATTOLO, GABRIELLA  18 PC UN  (PC)       1:55.12   4  1:55.20 F6  P    26.20    54.87  1:24.90
                                                                    F    26.52    55.28  1:25.02
PERCIN, BRITTANY      17 SN TRUCKEE-TAHOE  1:58.06   8  1:57.31 F7  P    26.59    56.13  1:27.26
                                                                    F    26.89    56.84  1:27.20
PETERSON, ELIZABETH   17 CO BOULDER SWIMM  1:56.20   6  1:58.02 F8  P    26.60    56.20  1:26.44
                                                                    F    26.98    57.18  1:27.83
CHRISTESON, ROSE      17 SN FOOTHILL AQUA  2:01.61   9  2:06.72 F9  P    27.99    59.08  1:30.71
                                                                    F    27.46    58.59  1:32.75
DOAN, NATALIE         17 PC UN  (PC)       2:01.72  10  2:09.18 F   P    27.36    57.47  1:29.02
                                                                    F    29.37  1:02.14  1:35.73

DRANEY, AMELIA        18 UT SOUTHERN UTAH  1:54.00   1              P    26.86    55.37  1:24.83
MATSUMURA, RACHEL     18 PC LAKERIDGE SWI  1:54.16   2              P    27.00    56.20  1:25.45
PABST, HAILEY         17 UT COTTONWOOD HE  1:54.64   3              P    26.90    56.51  1:25.81
BARATTOLO, GABRIELLA  18 PC UN  (PC)       1:55.12   4              P    26.20    54.87  1:24.90
BENDER, KILEY         18 AZ YMCA WESTSIDE  1:55.57   5              P    26.84    55.85  1:25.84

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    1                                   WOMENS   17-18   200 FREE                                    EVENT    1
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PETERSON, ELIZABETH   17 CO BOULDER SWIMM  1:56.20   6              P    26.60    56.20  1:26.44
BERGESON, DANI        17 ND AQUASTORM      1:57.00   7              P    26.64    55.83  1:26.29
PERCIN, BRITTANY      17 SN TRUCKEE-TAHOE  1:58.06   8              P    26.59    56.13  1:27.26
CHRISTESON, ROSE      17 SN FOOTHILL AQUA  2:01.61   9              P    27.99    59.08  1:30.71
DOAN, NATALIE         17 PC UN  (PC)       2:01.72  10              P    27.36    57.47  1:29.02
MASHORE, KAYLE        17 AZ MESA AQUATICS  2:01.88  11              P    27.41    58.02  1:29.90
MA, KIMBERLY          17 PC UN  (PC)       2:01.96  12              P    28.06    58.87  1:30.42
WILLINS, JESSICA      17 PC UN  (PC)       2:02.18  13              P    28.21    59.00  1:30.55
HAMZA, HALEY          18 PC UN  (PC)       2:03.30  14              P    28.26    59.41  1:31.69
WELTON, MARY          18 PC UN  (PC)       2:04.19  15              P    28.55  1:00.12  1:32.26
BROWN, MC KENNA       17 ND MSC            2:06.01  16              P    28.05    59.70  1:32.94
AUNG, ARIELLA         17 SN REDDING SWIM   2:06.79  17              P    28.56    59.81  1:32.53

============================================================================================================================
   EVENT  113                                   WOMENS   17-18   500 FREE                                    EVENT  113
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:45.49
   SECTIONAL   5:05.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HOWE, ALLY            18 PC UN  (PC)       5:00.88   1  4:45.77 F1  P    27.03    56.81  1:27.48  1:58.18  2:28.95  2:59.38  3:29.94
                                                                       4:00.54  4:31.08
                                                                    F    25.40    53.65  1:22.59  1:51.75  2:20.84  2:49.93  3:19.09
                                                                       3:48.26  4:17.33
BENDER, KILEY         18 AZ YMCA WESTSIDE  5:03.90   2  5:00.71 F2  P    27.73    57.31  1:27.91  1:58.75  2:29.44  3:00.45  3:31.26
                                                                       4:02.54  4:33.39
                                                                    F    26.98    56.31  1:26.24  1:56.50  2:27.07  2:57.77  3:28.64
                                                                       3:59.40  4:30.53
MATSUMURA, RACHEL     18 PC LAKERIDGE SWI  5:08.98   3  5:01.93 F3  P    28.08    58.42  1:29.54  2:01.06  2:32.15  3:03.60  3:35.20
                                                                       4:06.64  4:38.32
                                                                    F    26.62    55.79  1:26.19  1:56.88  2:28.16  2:59.24  3:30.11
                                                                       4:01.08  4:32.16
MILLER, LINDSEY       17 PC UN  (PC)       5:13.27   4  5:08.07 F4  P    27.76    58.81  1:30.45  2:02.16  2:33.98  3:05.81  3:37.80
                                                                       4:10.01  4:42.07
                                                                    F    27.47    57.64  1:28.57  2:00.00  2:31.41  3:02.87  3:34.32
                                                                       4:06.04  4:37.42
BARATTOLO, GABRIELLA  18 PC UN  (PC)       5:14.59   5  5:13.13 F5  P    27.83    58.43  1:30.03  2:01.97  2:33.72  3:05.92  3:38.10
                                                                       4:10.49  4:43.02
                                                                    F    27.77    58.70  1:29.67  2:01.32  2:33.18  3:05.35  3:37.62
                                                                       4:09.74  4:42.15
BERGH, HANNAH         17 PC UN  (PC)       5:29.07  11  5:14.61 F6  P    28.94  1:00.61  1:32.68  2:05.66  2:38.98  3:13.06  3:47.15
                                                                       4:21.05  4:54.86
                                                                    F    28.73    59.58  1:31.00  2:02.63  2:34.50  3:06.41  3:38.47
                                                                       4:10.60  4:42.70
WILLS, KRISTIN        17 SI UN  (SI)       5:20.90   7  5:17.98 F7  P    29.33  1:01.26  1:33.68  2:05.78  2:38.11  3:10.32  3:42.96
                                                                       4:15.79  4:48.83
                                                                    F    29.00  1:00.83  1:33.01  2:05.23  2:37.51  3:09.90  3:42.30
                                                                       4:14.57  4:46.65
MA, KIMBERLY          17 PC UN  (PC)       5:21.87   8  5:20.64 F8  P    29.24  1:00.72  1:32.99  2:05.64  2:38.27  3:11.29  3:44.45
                                                                       4:17.56  4:50.25
                                                                    F    29.53  1:01.06  1:33.54  2:06.22  2:38.90  3:11.74  3:44.20
                                                                       4:16.81  4:49.02

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  113                                   WOMENS   17-18   500 FREE                                    EVENT  113
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MACGREGOR, CATE       17 PC UN  (PC)       5:25.39  10  5:23.26 F9  P    29.57  1:01.57  1:34.37  2:07.10  2:40.01  3:13.07  3:46.61
                                                                       4:20.05  4:53.22
                                                                    F    29.12  1:00.47  1:32.83  2:05.18  2:38.13  3:11.05  3:44.49
                                                                       4:17.76  4:51.20
PERCIN, BRITTANY      17 SN TRUCKEE-TAHOE  5:23.97   9  5:26.91 F   P    28.64  1:00.52  1:33.46  2:06.91  2:40.13  3:13.11  3:46.25
                                                                       4:19.27  4:51.91
                                                                    F    28.53  1:00.31  1:33.32  2:06.78  2:39.85  3:13.21  3:46.57
                                                                       4:20.56  4:54.20

HOWE, ALLY            18 PC UN  (PC)       5:00.88   1              P    27.03    56.81  1:27.48  1:58.18  2:28.95  2:59.38  3:29.94
                                                                       4:00.54  4:31.08
BENDER, KILEY         18 AZ YMCA WESTSIDE  5:03.90   2              P    27.73    57.31  1:27.91  1:58.75  2:29.44  3:00.45  3:31.26
                                                                       4:02.54  4:33.39
MATSUMURA, RACHEL     18 PC LAKERIDGE SWI  5:08.98   3              P    28.08    58.42  1:29.54  2:01.06  2:32.15  3:03.60  3:35.20
                                                                       4:06.64  4:38.32
MILLER, LINDSEY       17 PC UN  (PC)       5:13.27   4              P    27.76    58.81  1:30.45  2:02.16  2:33.98  3:05.81  3:37.80
                                                                       4:10.01  4:42.07
BARATTOLO, GABRIELLA  18 PC UN  (PC)       5:14.59   5              P    27.83    58.43  1:30.03  2:01.97  2:33.72  3:05.92  3:38.10
                                                                       4:10.49  4:43.02
MCNAMARA, MONICA      17 PC UN  (PC)       5:19.62   6              P    29.37  1:00.93  1:33.20  2:05.29  2:37.55  3:09.66  3:42.24
                                                                       4:15.02  4:47.68
WILLS, KRISTIN        17 SI UN  (SI)       5:20.90   7              P    29.33  1:01.26  1:33.68  2:05.78  2:38.11  3:10.32  3:42.96
                                                                       4:15.79  4:48.83
MA, KIMBERLY          17 PC UN  (PC)       5:21.87   8              P    29.24  1:00.72  1:32.99  2:05.64  2:38.27  3:11.29  3:44.45
                                                                       4:17.56  4:50.25
PERCIN, BRITTANY      17 SN TRUCKEE-TAHOE  5:23.97   9              P    28.64  1:00.52  1:33.46  2:06.91  2:40.13  3:13.11  3:46.25
                                                                       4:19.27  4:51.91
MACGREGOR, CATE       17 PC UN  (PC)       5:25.39  10              P    29.57  1:01.57  1:34.37  2:07.10  2:40.01  3:13.07  3:46.61
                                                                       4:20.05  4:53.22
BERGH, HANNAH         17 PC UN  (PC)       5:29.07  11              P    28.94  1:00.61  1:32.68  2:05.66  2:38.98  3:13.06  3:47.15
                                                                       4:21.05  4:54.86
BROWN, MC KENNA       17 ND MSC            5:33.38  12              P    29.13  1:01.64  1:35.07  2:08.62  2:42.35  3:16.20  3:50.26
                                                                       4:24.71  4:59.57

============================================================================================================================
   EVENT   85                                   WOMENS   17-18   100 BACK                                    EVENT   85
============================================================================================================================
    NATIONAL     54.79
   SECTIONAL     57.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GOLDMAN, LEAH         18 PC UN  (PC)         58.89   4    56.10 F1  P    28.90
                                                                    F    27.72
MATSUMURA, RACHEL     18 PC LAKERIDGE SWI    58.01   3    56.85 F2  P    28.42
                                                                    F    28.04
GRIMES, ALEX          17 PC UN  (PC)         57.53   2    56.98 F3  P    27.79
                                                                    F    27.68
PABST, HAILEY         17 UT COTTONWOOD HE    59.75   7    58.28 F4  P    29.01
                                                                    F    28.49
KIRK, MACKENZIE       18 PC UN  (PC)         59.36   6    58.91 F5  P    29.26
                                                                    F    28.87
PETERSON, ELIZABETH   17 CO BOULDER SWIMM  1:01.96  11    59.84 F6  P    30.37
                                                                    F    29.55
BATEMAN, MOLLY        17 SN CHICO AQUA-JE  1:01.40   8  1:00.77 F7  P    30.00
                                                                    F    29.73

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   85                                   WOMENS   17-18   100 BACK                                    EVENT   85
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ALFORD, BRIANNA       17 AZ MESA AQUATICS  1:01.49  10  1:00.90 F8  P    29.98
                                                                    F    29.41
REID, CARLY           17 PC UN  (PC)       1:02.05  12  1:01.51 F9  P    29.87
                                                                    F    29.48
KAUNITZ, SARAH        17 PC UN  (PC)         59.32   5   DQUED  F   P    28.95
                                                                    F    28.56

HOWE, ALLY            18 PC UN  (PC)         55.15   1              P    26.89
GRIMES, ALEX          17 PC UN  (PC)         57.53   2              P    27.79
MATSUMURA, RACHEL     18 PC LAKERIDGE SWI    58.01   3              P    28.42
GOLDMAN, LEAH         18 PC UN  (PC)         58.89   4              P    28.90
KAUNITZ, SARAH        17 PC UN  (PC)         59.32   5              P    28.95
KIRK, MACKENZIE       18 PC UN  (PC)         59.36   6              P    29.26
PABST, HAILEY         17 UT COTTONWOOD HE    59.75   7              P    29.01
BATEMAN, MOLLY        17 SN CHICO AQUA-JE  1:01.40   8              P    30.00
TAKAHASHI, GEMMA      17 PC UN  (PC)       1:01.43   9              P    29.45
ALFORD, BRIANNA       17 AZ MESA AQUATICS  1:01.49  10              P    29.98
PETERSON, ELIZABETH   17 CO BOULDER SWIMM  1:01.96  11              P    30.37
REID, CARLY           17 PC UN  (PC)       1:02.05  12              P    29.87
BENDER, KILEY         18 AZ YMCA WESTSIDE  1:02.08  13              P    30.50
FROMSON-HO, ALYS      17 PC UN  (PC)       1:02.45  14              P    30.55
TREFF, PAIGE          17 SN CHICO AQUA-JE  1:02.88  15              P    30.18
BETHKE, GABRIELLE     18 PC UN  (PC)       1:02.89  16              P    30.76
KRAUSE, REBECCA       18 PC UN  (PC)       1:03.24  17              P    30.88
WILLS, KRISTIN        17 SI UN  (SI)       1:03.51  18              P    31.16
MONTOYA, SOFIA        17 PC UN  (PC)       1:03.54  19              P    31.07
MILLER, LINDSEY       17 PC UN  (PC)       1:03.90  20              P    31.18
BROWN, MC KENNA       17 ND MSC            1:04.13  21              P    30.75
HON, FIONA            17 PC UN  (PC)       1:04.31  22              P    31.55
MACGREGOR, CATE       17 PC UN  (PC)       1:04.66  23              P    31.69

============================================================================================================================
   EVENT   21                                   WOMENS   17-18   200 BACK                                    EVENT   21
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:58.29
   SECTIONAL   2:04.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MATSUMURA, RACHEL     18 PC LAKERIDGE SWI  2:04.32   1  2:02.39 F1  P    29.20  1:00.30  1:32.22
                                                                    F    28.89    59.45  1:31.16
PABST, HAILEY         17 UT COTTONWOOD HE  2:07.59   2  2:06.05 F2  P    30.72  1:03.06  1:35.45
                                                                    F    30.19  1:02.43  1:34.30
PETERSON, ELIZABETH   17 CO BOULDER SWIMM  2:07.92   3  2:08.77 F3  P    30.21  1:02.30  1:35.52
                                                                    F    30.42  1:02.34  1:35.65
BENDER, KILEY         18 AZ YMCA WESTSIDE  2:09.41   4  2:09.21 F4  P    31.43  1:03.82  1:36.83
                                                                    F    30.79  1:03.02  1:36.28
FROMSON-HO, ALYS      17 PC UN  (PC)       2:14.95   6  2:11.04 F5  P    31.44  1:04.57  1:39.36
                                                                    F    30.32  1:02.55  1:36.99
BATEMAN, MOLLY        17 SN CHICO AQUA-JE  2:11.94   5  2:11.81 F6  P    30.91  1:03.70  1:37.83
                                                                    F    30.84  1:03.84  1:37.77
ALFORD, BRIANNA       17 AZ MESA AQUATICS  2:15.04   7  2:13.33 F7  P    31.35  1:05.20  1:40.28
                                                                    F    31.33  1:04.82  1:39.24
WILLINS, JESSICA      17 PC UN  (PC)       2:15.90   8  2:15.61 F8  P    32.17  1:06.48  1:41.31
                                                                    F    31.59  1:05.52  1:40.52

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   21                                   WOMENS   17-18   200 BACK                                    EVENT   21
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


MATSUMURA, RACHEL     18 PC LAKERIDGE SWI  2:04.32   1              P    29.20  1:00.30  1:32.22
PABST, HAILEY         17 UT COTTONWOOD HE  2:07.59   2              P    30.72  1:03.06  1:35.45
PETERSON, ELIZABETH   17 CO BOULDER SWIMM  2:07.92   3              P    30.21  1:02.30  1:35.52
BENDER, KILEY         18 AZ YMCA WESTSIDE  2:09.41   4              P    31.43  1:03.82  1:36.83
BATEMAN, MOLLY        17 SN CHICO AQUA-JE  2:11.94   5              P    30.91  1:03.70  1:37.83
FROMSON-HO, ALYS      17 PC UN  (PC)       2:14.95   6              P    31.44  1:04.57  1:39.36
ALFORD, BRIANNA       17 AZ MESA AQUATICS  2:15.04   7              P    31.35  1:05.20  1:40.28
WILLINS, JESSICA      17 PC UN  (PC)       2:15.90   8              P    32.17  1:06.48  1:41.31
HAMZA, HALEY          18 PC UN  (PC)        DQUED                   P    32.90  1:09.71  1:46.80

============================================================================================================================
   EVENT   95                                   WOMENS   17-18   100 BREAST                                  EVENT   95
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:02.39
   SECTIONAL   1:06.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HOWE, ALLY            18 PC UN  (PC)       1:08.36   6  1:04.64 F1  P    32.18
                                                                    F    30.81
KAUNITZ, SARAH        17 PC UN  (PC)       1:05.67   1  1:04.78 F2  P    30.96
                                                                    F    30.74
DOAN, NATALIE         17 PC UN  (PC)       1:06.91   2  1:05.77 F3  P    31.47
                                                                    F    30.56
REID, CARLY           17 PC UN  (PC)       1:08.06   5  1:07.34 F4  P    32.08
                                                                    F    31.54
BERGESON, DANI        17 ND AQUASTORM      1:07.71   3  1:07.41 F5  P    31.70
                                                                    F    31.40
AUCHARD, LAYNA        17 PC UN  (PC)       1:08.92   7  1:07.41 F5  P    32.69
                                                                    F    31.78
BARATTOLO, GABRIELLA  18 PC UN  (PC)       1:08.02   4  1:08.12 F7  P    32.14
                                                                    F    32.11
MA, KIMBERLY          17 PC UN  (PC)       1:10.60   9  1:10.52 F8  P    33.77
                                                                    F    33.73
UPPULURI, NISHA       17 PC UN  (PC)       1:10.86  10  1:11.25 F9  P    33.28
                                                                    F    33.67
ASHLEY, CLOE          17 AZ MESA AQUATICS  1:10.19   8   DQUED  F   P    33.10
                                                                    F    32.24

KAUNITZ, SARAH        17 PC UN  (PC)       1:05.67   1              P    30.96
LEI, IVY              22 PC CALIFORNIA DO  1:06.08   1              P    31.26
DOAN, NATALIE         17 PC UN  (PC)       1:06.91   2              P    31.47
BERGESON, DANI        17 ND AQUASTORM      1:07.71   3              P    31.70
BARATTOLO, GABRIELLA  18 PC UN  (PC)       1:08.02   4              P    32.14
REID, CARLY           17 PC UN  (PC)       1:08.06   5              P    32.08
HOWE, ALLY            18 PC UN  (PC)       1:08.36   6              P    32.18
AUCHARD, LAYNA        17 PC UN  (PC)       1:08.92   7              P    32.69
ASHLEY, CLOE          17 AZ MESA AQUATICS  1:10.19   8              P    33.10
MA, KIMBERLY          17 PC UN  (PC)       1:10.60   9              P    33.77
UPPULURI, NISHA       17 PC UN  (PC)       1:10.86  10              P    33.28
FOX, RACHEL           17 CA UN  (CA)       1:11.01  11              P    32.62
MASHORE, KAYLE        17 AZ MESA AQUATICS  1:11.07  12              P    33.17
QUINN, SHELBY         17 AZ MESA AQUATICS  1:11.23  13              P    32.87
TRUEX, TAYLOR         17 PC UN  (PC)       1:13.62  14              P    34.63
MILLER, LINDSEY       17 PC UN  (PC)       1:13.94  15              P    34.32

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   95                                   WOMENS   17-18   100 BREAST                                  EVENT   95
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIMCOCK, MARY         17 PC UN  (PC)       1:16.37  16              P    36.06

============================================================================================================================
   EVENT   11                                   WOMENS   17-18   200 BREAST                                  EVENT   11
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:14.99
   SECTIONAL   2:23.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MA, KIMBERLY          17 PC UN  (PC)       2:29.60   2  2:27.81 F1  P    34.67  1:12.62  1:51.09
                                                                    F    33.86  1:11.39  1:49.47
DOAN, NATALIE         17 PC UN  (PC)       2:30.17   3  2:28.04 F2  P    32.20  1:09.90  1:49.22
                                                                    F    33.52  1:11.30  1:49.76
BARATTOLO, GABRIELLA  18 PC UN  (PC)       2:27.18   1  2:28.95 F3  P    33.13  1:10.73  1:48.86
                                                                    F    33.72  1:11.93  1:50.53
FOX, RACHEL           17 CA UN  (CA)       2:33.69   5  2:30.94 F4  P    32.95  1:10.67  1:51.18
                                                                    F    32.58  1:09.84  1:49.12
FROMSON-HO, ALYS      17 PC UN  (PC)       2:36.20   9  2:31.94 F5  P    35.56  1:14.91  1:55.25
                                                                    F    35.08  1:13.44  1:52.58
ASHLEY, CLOE          17 AZ MESA AQUATICS  2:34.54   8  2:32.52 F6  P    35.07  1:14.38  1:55.10
                                                                    F    34.04  1:12.24  1:52.44
UPPULURI, NISHA       17 PC UN  (PC)       2:32.84   4  2:33.18 F7  P    33.95  1:11.72  1:51.26
                                                                    F    34.17  1:12.08  1:51.58
QUINN, SHELBY         17 AZ MESA AQUATICS  2:33.94   6  2:33.30 F8  P    34.47  1:12.76  1:52.22
                                                                    F    34.09  1:12.44  1:52.25
MASHORE, KAYLE        17 AZ MESA AQUATICS  2:34.33   7  2:35.03 F9  P    34.60  1:14.52  1:54.71
                                                                    F    33.75  1:13.18  1:54.48

BARATTOLO, GABRIELLA  18 PC UN  (PC)       2:27.18   1              P    33.13  1:10.73  1:48.86
MA, KIMBERLY          17 PC UN  (PC)       2:29.60   2              P    34.67  1:12.62  1:51.09
DOAN, NATALIE         17 PC UN  (PC)       2:30.17   3              P    32.20  1:09.90  1:49.22
UPPULURI, NISHA       17 PC UN  (PC)       2:32.84   4              P    33.95  1:11.72  1:51.26
FOX, RACHEL           17 CA UN  (CA)       2:33.69   5              P    32.95  1:10.67  1:51.18
QUINN, SHELBY         17 AZ MESA AQUATICS  2:33.94   6              P    34.47  1:12.76  1:52.22
MASHORE, KAYLE        17 AZ MESA AQUATICS  2:34.33   7              P    34.60  1:14.52  1:54.71
ASHLEY, CLOE          17 AZ MESA AQUATICS  2:34.54   8              P    35.07  1:14.38  1:55.10
FROMSON-HO, ALYS      17 PC UN  (PC)       2:36.20   9              P    35.56  1:14.91  1:55.25

============================================================================================================================
   EVENT   57                                   WOMENS   17-18   100 FLY                                     EVENT   57
============================================================================================================================
    NATIONAL     53.89
   SECTIONAL     57.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GOLDMAN, LEAH         18 PC UN  (PC)         58.46   2    56.09 F1  P    27.82
                                                                    F    26.75
WITTENBRINK, JAYNA    17 PC UN  (PC)         57.91   1    57.16 F2  P    27.57
                                                                    F    26.81
BERGESON, DANI        17 ND AQUASTORM        59.41   3    59.11 F3  P    27.54
                                                                    F    27.44
TAKAHASHI, GEMMA      17 PC UN  (PC)       1:00.34   6    59.20 F4  P    27.73
                                                                    F    28.03

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   57                                   WOMENS   17-18   100 FLY                                     EVENT   57
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PETERSON, ELIZABETH   17 CO BOULDER SWIMM  1:00.15   5    59.23 F5  P    28.40
                                                                    F    27.91
FROMSON-HO, ALYS      17 PC UN  (PC)       1:00.95   9    59.57 F6  P    28.73
                                                                    F    28.16
PERCIN, BRITTANY      17 SN TRUCKEE-TAHOE  1:01.71  10  1:00.46 F7  P    28.92
                                                                    F    28.50
DRANEY, AMELIA        18 UT SOUTHERN UTAH    59.79   4  1:00.66 F8  P    28.15
                                                                    F    28.83
KRAUSE, REBECCA       18 PC UN  (PC)       1:00.35   7  1:00.94 F9  P    28.45
                                                                    F    28.70
BATEMAN, MOLLY        17 SN CHICO AQUA-JE  1:02.08  11  1:00.99 F   P    28.86
                                                                    F    28.25

WITTENBRINK, JAYNA    17 PC UN  (PC)         57.91   1              P    27.57
GOLDMAN, LEAH         18 PC UN  (PC)         58.46   2              P    27.82
BERGESON, DANI        17 ND AQUASTORM        59.41   3              P    27.54
DRANEY, AMELIA        18 UT SOUTHERN UTAH    59.79   4              P    28.15
PETERSON, ELIZABETH   17 CO BOULDER SWIMM  1:00.15   5              P    28.40
TAKAHASHI, GEMMA      17 PC UN  (PC)       1:00.34   6              P    27.73
KRAUSE, REBECCA       18 PC UN  (PC)       1:00.35   7              P    28.45
HOANG, ALISON         17 PC UN  (PC)       1:00.54   8              P    28.23
FROMSON-HO, ALYS      17 PC UN  (PC)       1:00.95   9              P    28.73
PERCIN, BRITTANY      17 SN TRUCKEE-TAHOE  1:01.71  10              P    28.92
BATEMAN, MOLLY        17 SN CHICO AQUA-JE  1:02.08  11              P    28.86
TREFF, PAIGE          17 SN CHICO AQUA-JE  1:02.16  12              P    29.12

============================================================================================================================
   EVENT   73                                   WOMENS   17-18   200 FLY                                     EVENT   73
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:59.29
   SECTIONAL   2:06.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HOWE, ALLY            18 PC UN  (PC)       2:02.80   2  1:57.49 F1  P    26.86    58.85  1:30.28
                                                                    F    26.28    56.12  1:26.69
GRIMES, ALEX          17 PC UN  (PC)       2:02.31   1  1:59.80 F2  P    27.79    59.06  1:30.90
                                                                    F    27.73    58.85  1:29.33
GOLDMAN, LEAH         18 PC UN  (PC)       2:08.90   3  2:03.36 F3  P    28.71  1:01.72  1:35.43
                                                                    F    27.34    58.46  1:30.65
FROMSON-HO, ALYS      17 PC UN  (PC)       2:14.96  11  2:07.75 F4  P    29.80  1:03.08  1:38.28
                                                                    F    28.89  1:01.31  1:34.17
PETERSON, ELIZABETH   17 CO BOULDER SWIMM  2:09.97   5  2:08.23 F5  P    29.22  1:01.63  1:35.49
                                                                    F    28.40  1:01.20  1:34.23
WITTENBRINK, JAYNA    17 PC UN  (PC)       2:09.81   4  2:08.70 F6  P    28.99  1:01.40  1:34.74
                                                                    F    27.92    59.00  1:33.13
KRAUSE, REBECCA       18 PC UN  (PC)       2:12.98   6  2:10.61 F7  P    30.07
                                                                    F    29.58  1:01.95  1:36.31
MA, KIMBERLY          17 PC UN  (PC)       2:13.91   9  2:12.63 F8  P    30.47  1:04.30  1:39.54
                                                                    F    30.07  1:03.86  1:38.23
MONTOYA, SOFIA        17 PC UN  (PC)       2:13.53   7  2:12.94 F9  P    29.89  1:03.87  1:39.72
                                                                    F    30.54  1:03.66  1:38.20
MCNAMARA, MONICA      17 PC UN  (PC)       2:13.73   8  2:13.84 F   P    29.44  1:02.53  1:37.39
                                                                    F    29.65  1:03.08  1:37.76

GRIMES, ALEX          17 PC UN  (PC)       2:02.31   1              P    27.79    59.06  1:30.90

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   73                                   WOMENS   17-18   200 FLY                                     EVENT   73
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HOWE, ALLY            18 PC UN  (PC)       2:02.80   2              P    26.86    58.85  1:30.28
GOLDMAN, LEAH         18 PC UN  (PC)       2:08.90   3              P    28.71  1:01.72  1:35.43
WITTENBRINK, JAYNA    17 PC UN  (PC)       2:09.81   4              P    28.99  1:01.40  1:34.74
PETERSON, ELIZABETH   17 CO BOULDER SWIMM  2:09.97   5              P    29.22  1:01.63  1:35.49
KRAUSE, REBECCA       18 PC UN  (PC)       2:12.98   6              P    30.07
MONTOYA, SOFIA        17 PC UN  (PC)       2:13.53   7              P    29.89  1:03.87  1:39.72
MCNAMARA, MONICA      17 PC UN  (PC)       2:13.73   8              P    29.44  1:02.53  1:37.39
MA, KIMBERLY          17 PC UN  (PC)       2:13.91   9              P    30.47  1:04.30  1:39.54
TAKAHASHI, GEMMA      17 PC UN  (PC)       2:14.95  10              P    30.34  1:05.39  1:40.57
FROMSON-HO, ALYS      17 PC UN  (PC)       2:14.96  11              P    29.80  1:03.08  1:38.28
BERGH, HANNAH         17 PC UN  (PC)       2:16.74  12              P    30.64  1:04.67  1:39.44
BETHKE, GABRIELLE     18 PC UN  (PC)       2:17.33  13              P    30.29  1:04.46  1:40.98
HON, FIONA            17 PC UN  (PC)       2:21.29  14              P    30.46  1:05.87  1:42.77
DRANEY, AMELIA        18 UT SOUTHERN UTAH  2:21.74  15              P    31.07  1:06.68  1:44.06
BERGMAN, HAYLEY       17 PC UN  (PC)       2:23.98  16              P    31.41  1:08.08  1:45.60

============================================================================================================================
   EVENT  123                                   WOMENS   17-18   200 I.M.                                    EVENT  123
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:00.29
   SECTIONAL   2:07.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GOLDMAN, LEAH         18 PC UN  (PC)       2:07.50   4  2:03.32 F1  P    27.54    59.68  1:37.89
                                                                    F    26.70    58.03  1:34.50
DELISLE, MARIE-PIERRE 17 PC UN  (PC)       2:06.87   2  2:04.83 F2  P    26.80    57.96  1:37.39
                                                                    F    26.50    57.58  1:36.81
MATSUMURA, RACHEL     18 PC LAKERIDGE SWI  2:06.95   3  2:07.80 F3  P    27.52    58.86  1:36.80
                                                                    F    27.57    59.15  1:37.77
BERGESON, DANI        17 ND AQUASTORM      2:08.76   7  2:08.65 F4  P    28.04    59.86  1:38.29
                                                                    F    27.81  1:00.06  1:38.10
VAN LINGE, KINDLE     17 PC UN  (PC)       2:08.30   5  2:08.69 F5  P    27.97    59.80  1:38.97
                                                                    F    28.31  1:00.18  1:39.49
KIRK, MACKENZIE       18 PC UN  (PC)       2:09.68   9  2:09.38 F6  P    28.18    59.73  1:40.10
                                                                    F    28.14    59.59  1:39.28
PABST, HAILEY         17 UT COTTONWOOD HE  2:10.47  10  2:09.99 F7  P    28.66  1:00.90  1:40.16
                                                                    F    28.83  1:01.01  1:40.26
BENDER, KILEY         18 AZ YMCA WESTSIDE  2:11.26  11  2:10.09 F8  P    28.40  1:01.62  1:40.55
                                                                    F    28.34  1:01.39  1:39.64
MA, KIMBERLY          17 PC UN  (PC)       2:16.11  14  2:15.98 F9  P    29.40  1:05.32  1:44.79
                                                                    F    29.67  1:05.77  1:45.26
BARATTOLO, GABRIELLA  18 PC UN  (PC)       2:08.53   6   DQUED  F   P    28.61  1:00.44  1:38.92
                                                                    F    29.03  1:02.86  1:41.85

HOWE, ALLY            18 PC UN  (PC)       2:01.77   1              P    26.33    56.70  1:33.48
DELISLE, MARIE-PIERRE 17 PC UN  (PC)       2:06.87   2              P    26.80    57.96  1:37.39
MATSUMURA, RACHEL     18 PC LAKERIDGE SWI  2:06.95   3              P    27.52    58.86  1:36.80
GOLDMAN, LEAH         18 PC UN  (PC)       2:07.50   4              P    27.54    59.68  1:37.89
VAN LINGE, KINDLE     17 PC UN  (PC)       2:08.30   5              P    27.97    59.80  1:38.97
BARATTOLO, GABRIELLA  18 PC UN  (PC)       2:08.53   6              P    28.61  1:00.44  1:38.92
BERGESON, DANI        17 ND AQUASTORM      2:08.76   7              P    28.04    59.86  1:38.29
HENDERSON, ANA        17 PC UN  (PC)       2:08.80   8              P    27.64  1:00.83  1:39.99
KIRK, MACKENZIE       18 PC UN  (PC)       2:09.68   9              P    28.18    59.73  1:40.10
PABST, HAILEY         17 UT COTTONWOOD HE  2:10.47  10              P    28.66  1:00.90  1:40.16
LEI, IVY              22 PC CALIFORNIA DO  2:10.72   1              P    28.45  1:03.53  1:40.83

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  123                                   WOMENS   17-18   200 I.M.                                    EVENT  123
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BENDER, KILEY         18 AZ YMCA WESTSIDE  2:11.26  11              P    28.40  1:01.62  1:40.55
DRANEY, AMELIA        18 UT SOUTHERN UTAH  2:15.32  12              P    28.68  1:03.56  1:45.46
DOAN, NATALIE         17 PC UN  (PC)       2:15.72  13              P    29.18  1:05.93  1:44.75
MA, KIMBERLY          17 PC UN  (PC)       2:16.11  14              P    29.40  1:05.32  1:44.79
QUINN, SHELBY         17 AZ MESA AQUATICS  2:16.65  15              P    28.87  1:03.05  1:42.79
MILLER, LINDSEY       17 PC UN  (PC)       2:17.46  16              P    29.87  1:04.22  1:46.05
WILLS, KRISTIN        17 SI UN  (SI)       2:18.06  17              P    30.07  1:04.51  1:46.22
MACGREGOR, CATE       17 PC UN  (PC)       2:18.59  18              P    30.50  1:05.35  1:46.83
MARKLE, COURTNEY      18 PC UN  (PC)       2:21.80  19              P    29.73  1:05.55  1:48.72
TRUEX, TAYLOR         17 PC UN  (PC)       2:22.71  20              P    32.03  1:09.29  1:49.48

============================================================================================================================
   EVENT   37                                   WOMENS   17-18   400 I.M.                                    EVENT   37
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:16.29
   SECTIONAL   4:29.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MATSUMURA, RACHEL     18 PC LAKERIDGE SWI  4:32.38   1  4:25.48 F1  P    28.55  1:01.05  1:34.94  2:08.55  2:48.08  3:28.49  4:00.74
                                                                    F    28.11  1:00.36  1:33.55  2:06.41  2:45.55  3:25.14  3:55.93
GOLDMAN, LEAH         18 PC UN  (PC)       4:34.56   3  4:27.61 F2  P    28.63  1:01.60  1:37.21  2:11.31  2:51.74  3:32.45  4:04.23
                                                                    F    28.04  1:00.37  1:34.79  2:08.06  2:48.33  3:27.95  3:58.25
BENDER, KILEY         18 AZ YMCA WESTSIDE  4:35.67   5  4:28.65 F3  P    29.55  1:03.65  1:38.58  2:12.80  2:52.87  3:33.64  4:05.39
                                                                    F    28.40  1:00.87  1:34.96  2:08.59  2:47.15  3:26.90  3:58.10
PETERSON, ELIZABETH   17 CO BOULDER SWIMM  4:34.75   4  4:30.56 F4  P    29.56  1:02.93  1:37.59  2:11.10  2:51.86  3:33.17  4:04.69
                                                                    F    29.01  1:01.94  1:36.44  2:09.62  2:50.23  3:30.70  4:01.29
BERGESON, DANI        17 ND AQUASTORM      4:34.41   2  4:33.45 F5  P    27.70  1:00.72  1:35.05  2:08.53  2:48.15  3:27.91  4:01.47
                                                                    F    28.35  1:01.16  1:35.79  2:09.98  2:49.71  3:29.51  4:01.71
DRANEY, AMELIA        18 UT SOUTHERN UTAH  4:42.23   6  4:34.46 F6  P    29.24  1:02.92  1:38.22  2:13.69  2:56.24  3:39.43  4:11.11
                                                                    F    29.59  1:02.25  1:37.32  2:11.27  2:52.72  3:35.12  4:05.36
BARATTOLO, GABRIELLA  18 PC UN  (PC)       4:42.88   7  4:35.35 F7  P    29.52  1:03.89  1:38.64  2:14.74  2:55.84  3:38.41  4:11.24
                                                                    F    28.85  1:02.50  1:37.22  2:11.82  2:52.02  3:32.21  4:04.10
MA, KIMBERLY          17 PC UN  (PC)       4:45.44   8  4:41.85 F8  P    30.04  1:04.35  1:42.58  2:19.87  3:00.77  3:41.98  4:14.30
                                                                    F    29.54  1:03.37  1:41.20  2:18.07  2:58.28  3:38.34  4:10.71
FROMSON-HO, ALYS      17 PC UN  (PC)       4:46.99   9  4:45.79 F9  P    30.19  1:03.91  1:39.73  2:15.22  2:57.03  3:39.52  4:13.69
                                                                    F    28.98  1:01.91  1:36.86  2:11.72  2:54.40  3:37.59  4:11.68
WILLS, KRISTIN        17 SI UN  (SI)       4:51.59  10  4:50.08 F   P    30.08  1:05.34  1:41.84  2:17.58  3:01.04  3:44.80  4:18.79
                                                                    F    30.55  1:06.37  1:42.77  2:18.55  3:01.01  3:44.01  4:17.57

MATSUMURA, RACHEL     18 PC LAKERIDGE SWI  4:32.38   1              P    28.55  1:01.05  1:34.94  2:08.55  2:48.08  3:28.49  4:00.74
BERGESON, DANI        17 ND AQUASTORM      4:34.41   2              P    27.70  1:00.72  1:35.05  2:08.53  2:48.15  3:27.91  4:01.47
GOLDMAN, LEAH         18 PC UN  (PC)       4:34.56   3              P    28.63  1:01.60  1:37.21  2:11.31  2:51.74  3:32.45  4:04.23
PETERSON, ELIZABETH   17 CO BOULDER SWIMM  4:34.75   4              P    29.56  1:02.93  1:37.59  2:11.10  2:51.86  3:33.17  4:04.69
BENDER, KILEY         18 AZ YMCA WESTSIDE  4:35.67   5              P    29.55  1:03.65  1:38.58  2:12.80  2:52.87  3:33.64  4:05.39
DRANEY, AMELIA        18 UT SOUTHERN UTAH  4:42.23   6              P    29.24  1:02.92  1:38.22  2:13.69  2:56.24  3:39.43  4:11.11
BARATTOLO, GABRIELLA  18 PC UN  (PC)       4:42.88   7              P    29.52  1:03.89  1:38.64  2:14.74  2:55.84  3:38.41  4:11.24
MA, KIMBERLY          17 PC UN  (PC)       4:45.44   8              P    30.04  1:04.35  1:42.58  2:19.87  3:00.77  3:41.98  4:14.30
FROMSON-HO, ALYS      17 PC UN  (PC)       4:46.99   9              P    30.19  1:03.91  1:39.73  2:15.22  2:57.03  3:39.52  4:13.69
WILLS, KRISTIN        17 SI UN  (SI)       4:51.59  10              P    30.08  1:05.34  1:41.84  2:17.58  3:01.04  3:44.80  4:18.79
SAFRAN, JANNA         17 PC UN  (PC)       4:56.86  11              P    31.02  1:07.13  1:44.39  2:21.99  3:05.07  3:49.34  4:24.10
MACGREGOR, CATE       17 PC UN  (PC)       5:03.08  12              P    31.89  1:08.57  1:46.53  2:24.11  3:08.44  3:53.31  4:28.41
PONT, MADDIE          18 PC UN  (PC)        DQUED                   P    30.53  1:05.47  1:42.53  2:18.57  3:00.17  3:42.38  4:14.85

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  203                                   WOMENS   OPEN    1000 FREE                                   EVENT  203
============================================================================================================================
    NATIONAL   9:59.39
   SECTIONAL  10:32.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HECKMAN, MIRANDA      12 PC PLEASANTON SE              10:33.81   1      28.70  1:00.56  1:32.14  2:03.80  2:35.75  3:07.42  3:39.17
                                                                       4:11.09  4:43.41  5:15.64  5:47.73  6:19.64  6:51.40  7:23.29
                                                                       7:55.48  8:27.44  8:59.46  9:31.48 10:03.37
LESSING, AMELIE       12 CO BOULDER SWIMM              10:40.42   2      28.94  1:00.92  1:33.55  2:05.70  2:37.99  3:10.11  3:42.34
                                                                       4:14.68  4:47.06  5:19.38  5:51.70  6:24.39  6:56.70  7:28.86
                                                                       8:01.38  8:33.44  9:05.60  9:37.57 10:09.53
NAJERA, KAREN         12 SI SOUTH BAY AQU              10:47.68   3      29.16  1:00.92  1:33.35  2:05.70  2:38.16  3:10.81  3:43.58
                                                                       4:16.20  4:49.15  5:22.09  5:55.01  6:28.23  7:01.11  7:34.32
                                                                       8:07.52  8:40.08  9:12.63  9:45.47 10:17.78
KAPPHAHN, SAMANTHA    12 SN UN  (SN)                   10:57.51   4      29.39  1:01.12  1:33.29  2:05.64  2:38.51  3:11.24  3:44.09
                                                                       4:17.49  4:50.83  5:24.22  5:57.60  6:30.97  7:04.20  7:37.40
                                                                       8:10.74  8:44.02  9:17.43  9:51.07 10:24.68
SEIGAL, MIKAYLA       12 CO BOULDER SWIMM              11:04.67   5      29.59  1:02.87  1:37.06  2:10.94  2:44.83  3:19.25  3:52.84
                                                                       4:27.04  5:00.76  5:34.47  6:07.54  6:40.89  7:13.94  7:47.17
                                                                       8:20.86  8:54.18  9:27.32 10:00.20 10:33.35
YONGYUTH, BIANKA      11 PC SANTA CLARA S              11:05.27   6      30.02  1:03.55  1:37.37  2:11.16  2:45.02  3:18.72  3:52.47
                                                                       4:25.67  4:59.46  5:33.24  6:06.67  6:40.32  7:14.06  7:47.94
                                                                       8:21.45  8:54.93  9:28.32 10:02.00 10:34.82
HSIEH, AMANDA         12 CA IRVINE NOVA A              11:14.10   7      28.73  1:01.47  1:34.78  2:08.74  2:42.91  3:16.93  3:51.14
                                                                       4:25.39  4:59.55  5:34.03  6:08.35  6:42.61  7:16.73  7:50.85
                                                                       8:25.29  8:59.64  9:33.67 10:07.92 10:41.71
REN, LINDSEY          12 SI RANCHO SAN DI              11:14.36   8      30.74  1:03.61  1:37.12  2:10.77  2:44.24  3:17.55  3:51.80
                                                                       4:25.94  5:00.56  5:34.86  6:09.18  6:43.38  7:17.87  7:52.27
                                                                       8:26.70  9:00.59  9:34.79 10:08.44 10:41.97
VACHUSKA, ISABELLA    12 SN CALIFORNIA CA              11:15.32   9      30.09  1:03.65  1:37.48  2:12.04  2:45.93  3:19.47  3:53.27
                                                                       4:27.11  5:01.19  5:35.27  6:09.57  6:43.52  7:17.96  7:51.83
                                                                       8:26.06  9:00.82  9:35.02 10:09.07 10:43.24
ESTIANDAN, ANGELENE   12 CA CANYONS AQUAT              11:16.30  10      30.33  1:04.13  1:38.36  2:13.33  2:47.39  3:22.09  3:55.82
                                                                       4:29.55  5:03.61  5:38.20  6:12.20  6:46.00  7:19.89  7:54.09
                                                                       8:27.65  9:01.53  9:35.45 10:09.65 10:43.23
JONES, MEGAN          12 PC NEPTUNE SWIMM              11:16.99          30.35  1:03.18  1:36.85  2:10.70  2:44.55  3:18.56  3:52.44
                                                                       4:26.49  5:00.26  5:34.47  6:08.18  6:42.37  7:16.71  7:51.14
                                                                       8:26.01  9:00.72  9:35.29 10:09.24 10:43.18
MARSH, HANNAH         12 SI PACIFIC ATHLE              11:23.81          31.11  1:05.40  1:40.14  2:15.07  2:49.89  3:24.59  3:58.89
                                                                       4:33.06  5:07.45  5:42.22  6:16.88  6:51.73  7:26.18  8:00.99
                                                                       8:35.76  9:09.93  9:44.38 10:18.64 10:52.14
CHAVEZ, HALEE         12 PC GILROY GATORS              11:24.25          29.73  1:03.53  1:38.37  2:13.39  2:48.67  3:23.46  3:58.48
                                                                       4:33.56  5:08.23  5:42.74  6:17.41  6:52.10  7:26.84  8:01.41
                                                                       8:36.07  9:10.16  9:44.49 10:18.62 10:52.51
O'NEILL, CAITLIN      12 PC ELLIS AQUATIC              11:24.66          30.57  1:04.90  1:38.76  2:13.29  2:48.36  3:23.23  3:58.34
                                                                       4:33.36  5:07.67  5:42.64  6:17.50  6:52.16  7:26.60  8:01.23
                                                                       8:35.78  9:10.13  9:44.59 10:18.42 10:52.01
QIAN, VIRGINIE        12 PC UN  (PC)                   11:30.09          30.01  1:03.10  1:37.52  2:12.10  2:47.09  3:21.94  3:56.73
                                                                       4:32.00  5:07.04  5:42.12  6:17.42  6:52.71  7:27.93  8:02.88
                                                                       8:38.01  9:13.35  9:48.31 10:22.75 10:56.87
NGUYEN, MALENA        12 PC LOS ALTOS & M              11:32.89          30.62  1:03.79  1:37.94  2:12.46  2:47.00  3:21.74  3:56.71
                                                                       4:31.83  5:06.72  5:42.13  6:17.45  6:52.84  7:28.21  8:03.42
                                                                       8:39.03  9:14.13  9:49.66 10:25.08 10:59.69
LESUEUR, JESSICA      12 AZ MESA AQUATICS              11:37.70          31.33  1:05.18  1:39.80  2:14.46  2:49.19  3:23.85  3:59.21
                                                                       4:34.42  5:09.61  5:45.29  6:20.79  6:56.22  7:31.33  8:07.02
                                                                       8:42.77  9:18.42  9:53.93 10:29.71 11:04.68

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  203                                   WOMENS   OPEN    1000 FREE                                   EVENT  203
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WHITAKER, MIA         12 SI PACIFIC SWIM               11:38.66          32.69  1:07.57  1:42.16  2:17.50  2:52.74  3:27.87  4:03.01
                                                                       4:38.04  5:13.24  5:48.46  6:24.24  7:00.14  7:35.52  8:10.08
                                                                       8:45.17  9:20.42  9:55.58 10:30.81 11:04.87
CORDOVA, SYDNEY       12 SN CALIFORNIA CA              11:39.57          31.80  1:05.90  1:40.35  2:14.70  2:49.33  3:24.03  3:59.58
                                                                       4:35.05  5:10.40  5:45.47  6:20.70  6:56.00  7:31.41  8:06.42
                                                                       8:41.97  9:17.79  9:53.46 10:29.44 11:05.12
TSAI, CASEY           12 PC UN  (PC)                   11:49.89          30.68  1:03.67  1:37.47  2:11.90  2:46.57  3:20.89  3:56.49
                                                                       4:31.89  5:07.05  5:43.00  6:19.60  6:57.03  7:33.26  8:10.67
                                                                       8:47.44  9:23.89 10:01.13 10:37.74 11:14.26
ERICKSON, MEG         12 SN DAVIS AQUADAR              11:58.95          31.07  1:05.60  1:40.76  2:16.65  2:52.20  3:28.31  4:04.47
                                                                       4:40.59  5:17.15  5:53.90  6:30.42  7:07.27  7:43.83  8:20.69
                                                                       8:57.08  9:33.67 10:10.34 10:46.78 11:23.40
WYLIE, ISABELLA       12 AZ SCOTTSDALE AQ               NO SHOW

KLING, DESTINY        13 AZ YMCA WESTSIDE              10:20.33   1      27.74    58.25  1:29.48  2:00.60  2:31.71  3:02.72  3:34.15
                                                                       4:05.45  4:36.83  5:08.02  5:39.46  6:11.06  6:42.54  7:14.00
                                                                       7:45.60  8:17.23  8:48.70  9:19.67  9:50.19
ADAMS, DANICA         14 PC NEPTUNE SWIMM              10:25.12   2      27.95    58.94  1:30.42  2:02.40  2:34.17  3:05.87  3:37.61
                                                                       4:09.12  4:40.80  5:12.46  5:43.87  6:15.54  6:47.05  7:18.56
                                                                       7:49.93  8:21.40  8:52.77  9:23.84  9:54.92
GOSS, EMMA            13 SN CALIFORNIA CA              10:32.48   3      29.03  1:00.37  1:31.79  2:03.15  2:34.69  3:06.64  3:38.32
                                                                       4:10.15  4:42.09  5:14.02  5:46.03  6:17.97  6:50.05  7:22.10
                                                                       7:54.10  8:26.15  8:58.14  9:29.97 10:01.75
TELLEZ, GABY          14 AZ YMCA WESTSIDE              10:32.76   4      29.47  1:01.39  1:34.05  2:06.77  2:39.03  3:11.32  3:43.34
                                                                       4:15.45  4:47.28  5:19.33  5:51.43  6:23.22  6:55.01  7:26.52
                                                                       7:57.94  8:29.38  9:00.42  9:31.24 10:01.92
HASHIMOTO, CHRISTINA  14 PC MONTEREY BAY               10:35.37   5      30.01  1:01.87  1:34.58  2:07.24  2:39.46  3:11.87  3:43.87
                                                                       4:15.89  4:48.17  5:19.98  5:52.05  6:23.80  6:55.38  7:27.07
                                                                       7:58.52  8:29.83  9:01.12  9:32.38 10:03.90
COCOL, DARIA          13 PC SANTA CLARA S              10:36.47   6      29.14  1:01.17  1:33.57  2:06.12  2:38.44  3:10.88  3:43.69
                                                                       4:16.04  4:48.27  5:20.13  5:52.01  6:24.47  6:56.80  7:29.38
                                                                       8:01.52  8:33.70  9:05.09  9:36.63 10:07.73
HELGESON, BROOKE      13 CA CANYONS AQUAT              10:36.53   7      29.26  1:01.26  1:33.73  2:05.89  2:37.97  3:10.74  3:42.84
                                                                       4:15.10  4:47.43  5:19.88  5:51.73  6:24.02  6:56.19  7:28.29
                                                                       8:00.76  8:33.04  9:04.92  9:36.48 10:07.80
TRAN, KRYSTAL         13 PC SANTA CLARA S              10:36.91   8      29.04  1:00.32  1:31.52  2:03.07  2:34.63  3:07.03  3:39.75
                                                                       4:11.78  4:44.39  5:16.26  5:49.09  6:21.49  6:54.31  7:26.14
                                                                       7:58.63  8:31.35  9:03.56  9:35.23 10:06.49
HILL, GRACE           14 CA CANYONS AQUAT              10:44.83   9      29.87  1:01.57  1:33.82  2:06.54  2:39.06  3:11.83  3:44.34
                                                                       4:16.76  4:48.90  5:21.50  5:53.81  6:26.31  6:58.70  7:31.20
                                                                       8:03.40  8:35.80  9:08.16  9:40.77 10:13.29
O'BRIEN, HAYLEY       14 PC UN  (PC)                   10:45.53  10      28.99  1:01.05  1:33.58  2:06.10  2:38.43  3:10.85  3:43.69
                                                                       4:16.10  4:48.91  5:21.53  5:54.18  6:26.70  6:59.37  7:32.07
                                                                       8:04.53  8:36.62  9:09.11  9:41.52 10:13.85
TRAMACK, GRACE        13 PC UN  (PC)                   10:50.22          29.63  1:01.45  1:33.24  2:05.42  2:37.64  3:10.05  3:42.75
                                                                       4:15.14  4:47.72  5:20.61  5:53.69  6:26.49  6:59.61  7:32.70
                                                                       8:05.79  8:38.81  9:11.76  9:44.69 10:17.84
HANKEE, KARINA        14 SI UN  (SI)                   10:50.51          28.82  1:00.59  1:33.00  2:05.68  2:37.98  3:10.44  3:42.52
                                                                       4:15.11  4:47.61  5:20.09  5:52.98  6:26.29  6:59.76  7:33.20
                                                                       8:06.59  8:40.07  9:12.90  9:45.78 10:18.68
PASTUSHENKO, DASHA    13 SN SIERRA MARLIN              10:50.62          29.45  1:01.45  1:33.86  2:06.26  2:38.53  3:11.24  3:44.05
                                                                       4:17.03  4:49.90  5:23.29  5:56.42  6:29.84  7:02.73  7:35.82
                                                                       8:09.13  8:41.91  9:14.61  9:46.86 10:19.50
PARHAM, OLIVIA        13 SN SUN OAKS AQUA              10:51.09          29.14  1:01.06  1:34.01  2:06.72  2:39.78  3:12.52  3:45.48
                                                                       4:18.97  4:52.20  5:25.54  5:58.14  6:30.92  7:04.04  7:36.96
                                                                       8:09.80  8:42.77  9:15.85  9:48.76 10:20.74

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  203                                   WOMENS   OPEN    1000 FREE                                   EVENT  203
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KIM, NAWOO            13 PC PLEASANTON SE              10:51.50          29.28  1:01.06  1:33.86  2:06.97  2:40.22  3:13.32  3:46.37
                                                                       4:19.79  4:52.89  5:25.87  5:58.96  6:31.98  7:05.14  7:38.38
                                                                       8:11.27  8:44.16  9:16.95  9:49.46 10:21.21
YONGYUTH, SIAN        13 PC SANTA CLARA S              10:52.10          29.85  1:02.03  1:34.46  2:07.15  2:39.85  3:12.42  3:45.33
                                                                       4:18.10  4:50.98  5:23.82  5:56.91  6:30.06  7:03.25  7:36.48
                                                                       8:09.21  8:42.42  9:15.34  9:48.49 10:21.24
ERICKSON, SHAYLA      13 CA IRVINE NOVA A              10:52.11          28.50  1:00.10  1:32.52  2:05.19  2:38.57  3:11.61  3:44.58
                                                                       4:18.03  4:51.06  5:24.15  5:57.66  6:30.95  7:04.38  7:37.71
                                                                       8:10.94  8:43.04  9:15.57  9:48.33 10:20.95
TUCK, NATALIE         14 PC UN  (PC)                   10:53.50          29.01  1:01.20  1:33.98  2:06.65  2:39.63  3:12.94  3:45.84
                                                                       4:19.06  4:52.40  5:25.77  5:58.94  6:32.15  7:05.24  7:38.13
                                                                       8:11.10  8:44.03  9:16.79  9:49.39 10:22.09
FRANCESCONI, ERICA    13 PC PLEASANTON SE              10:54.38          29.16  1:00.71  1:32.94  2:05.68  2:38.76  3:11.84  3:45.10
                                                                       4:17.99  4:51.07  5:24.06  5:56.71  6:29.96  7:03.19  7:36.22
                                                                       8:09.42  8:42.37  9:15.30  9:48.58 10:21.38
LEBLANC, HELOISE      14 SI UN  (SI)                   10:57.91          29.92  1:02.71  1:35.81  2:09.00  2:41.91  3:15.02  3:48.21
                                                                       4:21.47  4:54.73  5:27.93  6:00.96  6:34.04  7:07.16  7:40.31
                                                                       8:13.70  8:46.73  9:19.88  9:52.92 10:25.79
STEVENS, MELINDA      13 CA IRVINE NOVA A              10:58.39          29.66  1:01.32  1:33.93  2:06.94  2:39.48  3:12.40  3:45.83
                                                                       4:19.25  4:52.77  5:26.58  5:59.96  6:33.41  7:07.07  7:40.28
                                                                       8:13.90  8:47.40  9:20.93  9:54.23 10:27.21
SMITH, NATALIE        13 SI PACIFIC SWIM               11:00.38          29.59  1:02.32  1:35.51  2:08.22  2:41.31  3:14.56  3:47.74
                                                                       4:21.21  4:54.59  5:27.75  6:01.21  6:34.30  7:07.67  7:40.95
                                                                       8:14.28  8:47.87  9:21.50  9:54.59 10:27.77
LANAGHEN, KIMBERLY    13 CO BOULDER SWIMM              11:00.93          30.03  1:02.86  1:36.19  2:09.94  2:43.33  3:16.78  3:50.39
                                                                       4:24.17  4:57.78  5:31.47  6:05.09  6:37.87  7:11.12  7:44.26
                                                                       8:17.61  8:50.50  9:23.46  9:56.46 10:29.17
AMANNA, KELLY         13 SN CALIFORNIA CA              11:05.34          29.79  1:02.17  1:35.41  2:08.50  2:41.74  3:14.91  3:48.82
                                                                       4:22.48  4:56.36  5:29.92  6:02.66  6:35.86  7:09.62  7:43.43
                                                                       8:17.21  8:51.07  9:25.35  9:59.11 10:32.83
LEUNG, KAITLYN        14 PC UN  (PC)                   11:09.34          29.38  1:01.49  1:34.05  2:06.73  2:39.39  3:12.53  3:45.71
                                                                       4:19.04  4:52.27  5:26.19  6:00.11  6:34.13  7:08.48  7:43.26
                                                                       8:17.63  8:52.38  9:26.70 10:01.54 10:36.12
HORNER, SEDONA        13 PC MONTEREY BAY               11:16.13          30.37  1:03.14  1:36.08  2:09.15  2:42.33  3:15.56  3:48.90
                                                                       4:22.42  4:56.33  5:30.24  6:04.15  6:38.69  7:13.06  7:47.70
                                                                       8:22.41  8:57.03  9:31.91 10:06.87 10:41.94

SOE, SANDRA           16 PC UN  (PC)                    9:51.66   1      25.92    54.41  1:23.84  1:53.51  2:23.06  2:52.77  3:22.63
                                                                       3:52.31  4:22.29  4:52.49  5:22.37  5:52.35  6:22.30  6:52.35
                                                                       7:22.42  7:52.61  8:22.94  8:53.02  9:22.86
MEYER, MCKENNA        15 PC RENO AQUATIC               10:04.80   2      27.25    56.65  1:26.31  1:56.28  2:26.49  2:57.07  3:27.60
                                                                       3:58.14  4:28.76  4:59.64  5:30.06  6:00.61  6:31.26  7:01.91
                                                                       7:32.93  8:03.75  8:34.59  9:05.58  9:36.00
BOLES, CATHERINE      15 PC UN  (PC)                   10:16.98   3      28.95  1:00.13  1:31.20  2:02.57  2:33.71  3:04.15  3:35.30
                                                                       4:06.32  4:37.52  5:08.98  5:39.78  6:10.99  6:42.28  7:13.11
                                                                       7:44.44  8:15.37  8:46.31  9:16.92  9:47.68
MATHESON, NICOLE      15 AZ YMCA WESTSIDE              10:24.16   4      28.98  1:00.15  1:31.45  2:02.84  2:34.08  3:05.39  3:36.81
                                                                       4:08.11  4:39.61  5:11.04  5:42.73  6:14.44  6:46.02  7:17.54
                                                                       7:49.06  8:20.30  8:51.70  9:22.78  9:53.91
ZACHARIAS, DANIELLE   16 PC UN  (PC)                   10:30.09   5    1:57.27  2:28.58  3:00.16                             3:31.39
                                                                       4:02.80  4:35.45  5:06.80  5:38.75  6:11.67  6:44.63  7:17.26
                                                                       7:49.73  8:22.59  8:54.01  9:27.10  9:58.94
AKIN, LAUREN          16 PC UN  (PC)                   10:31.80   6      28.25    59.16  1:30.65  2:02.47  2:34.14  3:06.15  3:37.97
                                                                       4:09.93  4:41.99  5:14.03  5:46.18  6:18.25  6:50.30  7:22.31
                                                                       7:54.29  8:26.10  8:58.07  9:29.66 10:01.23

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  203                                   WOMENS   OPEN    1000 FREE                                   EVENT  203
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PICKETT, EMILY        16 AZ YMCA WESTSIDE              10:39.86   7      28.83  1:00.13  1:32.24  2:04.12  2:36.18  3:08.27  3:40.39
                                                                       4:12.42  4:44.84  5:16.86  5:49.27  6:21.50  6:54.40  7:26.69
                                                                       7:59.17  8:31.87  9:04.21  9:36.60 10:09.07
CHONG, CHRISTIE       15 PC UN  (PC)                   10:41.22   8      29.81  1:02.01  1:34.75  2:07.54  2:39.74  3:12.02  3:43.65
                                                                       4:15.79  4:47.70  5:19.65  5:51.48  6:23.65  6:55.47  7:27.61
                                                                       8:00.29  8:32.31  9:05.06  9:37.19 10:09.87
GIACINTO, SONJA       15 PC UN  (PC)                   10:42.32   9      28.03    58.50  1:29.62  2:01.32  2:33.29  3:05.57  3:38.23
                                                                       4:10.98  4:43.91  5:16.91  5:49.96  6:22.89  6:55.66  7:28.28
                                                                       8:00.99  8:33.73  9:06.37  9:38.76 10:10.99
SIMPSON, MICHELLE     15 PC PALO ALTO STA              10:50.51  10      29.37  1:00.97  1:33.28  2:05.77  2:38.50  3:11.26  3:44.07
                                                                       4:16.92  4:49.56  5:22.13  5:54.71  6:27.49  7:00.56  7:33.89
                                                                       8:07.35  8:40.37  9:13.18  9:46.09 10:19.01
KOZLOWSKI, LANNA      15 SN UN  (SN)                   10:53.51          28.21    59.26  1:31.16  2:03.21  2:35.76  3:07.92  3:40.78
                                                                       4:13.38  4:46.32  5:19.60  5:52.72  6:25.87  6:59.80  7:33.10
                                                                       8:06.67  8:40.37  9:14.17  9:47.77 10:21.60
PLATTEL, CAITLYN      16 PC UN  (PC)                   10:56.35          29.57  1:01.56  1:34.25  2:07.20  2:39.99  3:12.62  3:45.07
                                                                       4:17.45  4:50.54  5:23.27  5:56.28  6:29.19  7:02.59  7:36.00
                                                                       8:09.72  8:43.33  9:16.59  9:50.09 10:23.61
BACKLUND, STEPHIE     15 PC UN  (PC)                   10:57.37          29.23  1:00.86  1:33.42  2:06.16  2:38.42  3:11.59  3:45.23
                                                                       4:18.54  4:51.68  5:24.71  5:57.87  6:31.53  7:04.93  7:38.26
                                                                       8:10.89  8:44.50  9:18.14  9:51.64 10:25.23
GULBRANSON, SARAH     15 AZ MESA AQUATICS              11:03.67          29.42  1:01.50  1:34.35  2:07.79  2:40.97  3:14.10  3:47.88
                                                                       4:21.49  4:54.83  5:28.30  6:01.28  6:35.13  7:08.76  7:42.26
                                                                       8:15.69  8:49.13  9:22.90  9:56.72 10:30.34
BIRCH, MEGAN          16 AZ EDAC                       11:04.89          29.16  1:01.20  1:33.54  2:06.16  2:39.01  3:11.86  3:45.21
                                                                       4:19.02  4:52.68  5:26.03  5:59.52  6:33.01  7:06.98  7:41.01
                                                                       8:14.95  8:49.40  9:23.86  9:57.83 10:32.05
GRIFFITH, ABBY        15 SN REDDING SWIM               11:05.62          30.09  1:02.51  1:35.50  2:08.25  2:40.96  3:12.98  3:45.46
                                                                       4:17.91  4:51.03  5:24.36  5:57.63  6:31.35  7:05.63  7:40.07
                                                                       8:15.14  8:49.61  9:24.34  9:58.55 10:32.72
GIORDANO, MORGAN      15 SI UN  (SI)                   11:09.15          29.19  1:01.38  1:34.45  2:07.23  2:40.11  3:12.72  3:45.59
                                                                       4:18.95  4:52.88  5:26.78  6:01.00  6:35.19  7:08.95  7:42.95
                                                                       8:17.65  8:51.63  9:25.95 10:00.68 10:35.47
RAMIREZ, CASSANDRA    15 AZ EDAC                       11:17.71          31.08  1:05.15  1:39.48  2:13.70  2:48.15  3:22.52  3:56.79
                                                                       4:31.08  5:05.34  5:39.18  6:13.33  6:47.36  7:21.77  7:55.89
                                                                       8:29.58  9:03.19  9:36.80 10:10.43 10:43.86
MCDONNELL, MIRANDA    16 PC UN  (PC)                   11:23.18          30.93  1:04.04  1:37.47  2:11.49  2:45.36  3:19.38  3:53.29
                                                                       4:27.38  5:01.34  5:35.54  6:09.42  6:43.81  7:18.51  7:53.29
                                                                       8:28.14  9:03.30  9:38.11 10:13.39 10:48.62
SVENSSON, KAYLEIGH    15 PC UN  (PC)                   11:26.39          29.78  1:02.52  1:36.58  2:10.30  2:43.95  3:18.29  3:53.07
                                                                       4:27.28  5:02.07  5:37.13  6:11.60  6:46.57  7:22.03  7:56.92
                                                                       8:31.74  9:06.54  9:41.82 10:16.76 10:52.00

DRANEY, AMELIA        18 UT SOUTHERN UTAH              10:17.80   1      28.17    58.91  1:30.19  2:01.26  2:32.44  3:03.62  3:35.23
                                                                       4:06.27  4:37.78  5:09.27  5:40.02  6:11.50  6:42.78  7:14.31
                                                                       7:45.44  8:16.81  8:47.60  9:18.59  9:49.06
PONT, MADDIE          18 PC UN  (PC)                   10:42.32   2      28.15    59.19  1:30.82  2:02.67  2:34.79  3:07.00  3:39.60
                                                                       4:11.88  4:44.49  5:17.05  5:49.45  6:22.08  6:54.65  7:27.24
                                                                       7:59.75  8:32.45  9:04.80  9:37.68 10:10.48
FAUST, LUCY           17 PC UN  (PC)                   10:49.13   3      29.08  1:00.56  1:32.62  2:05.08  2:37.41  3:09.86  3:42.30
                                                                       4:14.35  4:46.87  5:19.33  5:52.24  6:24.77  6:57.98  7:31.10
                                                                       8:04.36  8:37.35  9:10.71  9:43.93 10:16.82
BERGH, HANNAH         17 PC UN  (PC)                   10:49.28   4      29.54  1:01.24  1:33.34  2:05.63  2:38.04  3:10.63  3:42.57
                                                                       4:14.86  4:47.31  5:19.96  5:52.51  6:25.32  6:57.65  7:30.37
                                                                       8:03.14  8:36.14  9:09.00  9:42.28 10:15.76

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  203                                   WOMENS   OPEN    1000 FREE                                   EVENT  203
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PERCIN, BRITTANY      17 SN TRUCKEE-TAHOE              10:50.49   5      29.60  1:02.14  1:35.09  2:08.73  2:42.21  3:16.06  3:48.43
                                                                       4:21.29  4:53.75  5:26.80  5:59.79  6:32.85  7:04.93  7:37.10
                                                                       8:09.34  8:41.72  9:13.77  9:46.61 10:18.88
WILLS, KRISTIN        17 SI UN  (SI)                   10:51.77   6      29.20  1:01.00  1:33.11  2:05.47  2:38.06  3:10.68  3:43.35
                                                                       4:16.25  4:49.08  5:21.96  5:54.87  6:28.15  7:01.66  7:35.23
                                                                       8:08.77  8:41.81  9:15.05  9:47.94 10:20.70
WELTON, MARY          18 PC UN  (PC)                   11:34.77   7      29.90  1:02.39  1:35.96  2:10.14  2:44.44  3:18.94  3:53.77
                                                                       4:29.02  5:04.09  5:39.46  6:14.83  6:50.63  7:26.01  8:01.94
                                                                       8:37.50  9:13.38  9:48.88 10:24.78 11:00.16

                                                  TIME TRIALS / LEAD OFF SPLITS


ZACHARIAS, DANIELLE   16 PC UN  (PC)                   10:24.25
TRAMACK, GRACE        13 PC UN  (PC)                   10:52.40

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   OPEN    1650 FREE                                   EVENT  201
============================================================================================================================
    NATIONAL  16:28.79
   SECTIONAL  17:32.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LESSING, AMELIE       12 CO BOULDER SWIMM              17:39.70   1      28.82  1:00.29  1:32.52  2:04.55  2:37.45  3:09.53  3:42.03
                                                                       4:14.79  4:47.40  5:19.60  5:52.06  6:24.13  6:56.73  7:29.10
                                                                       8:01.32  8:33.75  9:06.07  9:39.28 10:11.27 10:43.47 11:15.70
                                                                      11:48.17 12:20.34 12:52.51 13:24.98 13:56.76 14:29.00 15:01.22
                                                                      15:32.97 16:05.26 16:37.23 17:08.79
HECKMAN, MIRANDA      12 PC PLEASANTON SE              17:40.30   2      29.17  1:00.49  1:32.15  2:04.11  2:36.28  3:08.20  3:40.49
                                                                       4:13.09  4:44.95  5:16.91  5:49.19  6:21.33  6:53.26  7:25.51
                                                                       7:57.76  8:30.52  9:02.81  9:35.03 10:07.06 10:39.13 11:11.22
                                                                      11:43.73 12:16.13 12:49.08 13:21.94 13:54.59 14:27.51 15:00.62
                                                                      15:32.98 16:05.55 16:37.80 17:10.21
TOPP, DAKOTA          12 SN CALIFORNIA CA              18:03.27   3      28.48  1:00.37  1:31.80  2:04.23  2:36.83  3:09.69  3:42.23
                                                                       4:15.50  4:48.10  5:21.39  5:54.69  6:27.25  7:00.05  7:33.30
                                                                       8:05.93  8:39.07  9:11.37  9:43.96 10:16.76 10:49.70 11:22.49
                                                                      11:55.45 12:28.72 13:02.54 13:35.82 14:09.47 14:42.89 15:16.54
                                                                      15:49.64 16:23.13 16:56.83 17:30.55
NAJERA, KAREN         12 SI SOUTH BAY AQU              18:05.87   4      29.90  1:02.51  1:35.23  2:07.77  2:41.09  3:14.11  3:46.84
                                                                       4:20.24  4:53.24  5:26.77  6:00.22  6:33.20  7:06.38  7:39.50
                                                                       8:12.71  8:44.70  9:17.47  9:50.74 10:23.76 10:57.53 11:30.90
                                                                      12:03.96 12:37.07 13:10.64 13:43.70 14:16.62 14:50.22 15:23.48
                                                                      15:56.84 16:30.24 17:03.25 17:36.14
IRWIN, PAYTEN         12 CO FRONT RANGE B              18:21.14   5      30.47  1:03.43  1:37.11  2:10.24  2:43.56  3:16.86  3:50.30
                                                                       4:23.82  4:57.32  5:30.72  6:04.20  6:37.55  7:11.31  7:44.70
                                                                       8:18.43  8:52.11  9:25.82 10:00.00 10:32.99 11:06.57 11:40.52
                                                                      12:14.40 12:47.81 13:20.77 13:54.49 14:27.82 15:01.38 15:35.03
                                                                      16:08.64 16:41.99 17:15.60 17:48.78
SEIGAL, MIKAYLA       12 CO BOULDER SWIMM              18:30.30   6      29.63  1:02.23  1:35.28  2:08.82  2:42.68  3:16.93  3:50.36
                                                                       4:24.54  4:58.40  5:32.02  6:06.21  6:39.64  7:13.79  7:48.25
                                                                       8:22.13  8:56.21  9:30.23 10:04.71 10:38.76 11:12.95 11:46.81
                                                                      12:20.76 12:54.79 13:28.84 14:03.11 14:37.44 15:11.50 15:45.81
                                                                      16:19.34 16:53.29 17:27.07 17:59.10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   OPEN    1650 FREE                                   EVENT  201
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

REN, LINDSEY          12 SI RANCHO SAN DI              18:33.76   7      30.39  1:03.37  1:36.91  2:10.65  2:44.45  3:17.82  3:51.17
                                                                       4:24.79  4:58.34  5:32.30  6:05.65  6:39.56  7:13.34  7:47.11
                                                                       8:21.16  8:54.88  9:28.74 10:02.70 10:36.69 11:10.95 11:45.64
                                                                      12:19.43 12:53.56 13:28.06 14:01.96 14:36.38 15:10.44 15:44.91
                                                                      16:19.21 16:53.10 17:26.98 18:01.09
KAPPHAHN, SAMANTHA    12 SN UN  (SN)                   18:34.83   8      29.53  1:01.98  1:35.55  2:09.23  2:42.97  3:51.15  4:24.33
                                                                       4:57.99  5:31.99  6:05.55  6:39.60  7:12.19  8:19.86  8:53.78
                                                                       9:27.49 10:01.55 10:35.37 11:09.47 11:44.18 12:17.92 14:01.01
                                                                      14:35.13 15:09.74 15:44.17 16:18.58 16:52.57 17:26.90 18:34.83
YONGYUTH, BIANKA      11 PC SANTA CLARA S              18:38.10   9      30.90  1:04.14  1:38.41  2:12.61  2:46.94  3:20.82  3:54.77
                                                                       4:29.13  5:02.89  5:36.78  6:10.92  6:45.22  7:19.22  7:53.49
                                                                       8:27.58  9:02.09  9:36.21 10:10.60 10:44.91 11:19.31 11:53.72
                                                                      12:27.91 13:01.69 13:35.97 14:10.35 14:44.46 15:18.61 15:53.05
                                                                      16:27.39 17:01.49 17:35.63 18:06.80
HITCHCOCK, GRACE      12 CA ROSE BOWL AQU              18:46.41  10      29.80  1:02.68  1:36.28  2:09.89  2:44.18  3:18.20  3:52.08
                                                                       4:26.18  5:00.52  5:35.00  6:09.09  6:43.08  7:17.36  7:51.28
                                                                       8:25.41  9:00.09  9:35.08 10:09.25 10:43.92 11:17.62 11:51.88
                                                                      12:26.63 13:00.87 13:35.28 14:10.39 14:45.03 15:20.25 15:54.61
                                                                      16:30.02 17:04.74 17:39.13 18:13.20
MAGNUSSEN, EMMA       12 PC ELLIS AQUATIC              18:53.49          31.05  1:06.07  1:40.78  2:16.18  2:51.57  3:26.77  4:02.06
                                                                       4:36.52  5:11.09  5:45.40  6:20.08  6:54.80  7:29.16  8:03.96
                                                                       8:38.59  9:12.97  9:47.53 10:21.95 10:56.29 11:30.03 12:03.73
                                                                      12:38.39 13:12.83 13:46.99 14:21.44 14:56.29 15:30.42 16:04.71
                                                                      16:38.72 17:13.14 17:47.63 18:21.41
VACHUSKA, ISABELLA    12 SN CALIFORNIA CA              18:53.72          30.63  1:04.97  1:39.60  2:14.21  2:49.31  3:23.54  3:58.27
                                                                       4:33.28  5:08.09  5:42.76  6:17.28  6:51.74  7:26.67  8:00.92
                                                                       8:35.76  9:10.56  9:45.30 10:20.11 10:54.84 11:29.14 12:03.40
                                                                      12:37.98 13:12.36 13:46.90 14:21.15 14:55.77 15:30.26 16:04.68
                                                                      16:38.87 17:13.38 17:47.99 18:21.79
CARTER, DANIELLE      12 PC SANTA CLARA S              18:55.66          31.36  1:05.06  1:39.36  2:13.59  2:47.73  3:22.13  3:56.07
                                                                       4:30.91  5:05.30  5:39.20  6:13.79  6:48.28  7:22.50  7:56.58
                                                                       8:30.93  9:05.52  9:40.03 10:14.30 10:49.32 11:23.97 11:58.90
                                                                      12:33.75 13:08.53 13:43.18 14:18.59 14:53.58 15:28.61 16:03.63
                                                                      16:38.04 17:13.47 17:48.08 18:22.53
JOSEPH, LENA          12 PC PALO ALTO STA              19:08.35          29.96  1:02.20  1:35.43  2:08.53  2:42.04  3:15.88  3:50.19
                                                                       4:24.57  4:58.95  5:33.66  6:08.65  6:43.63  7:19.04  7:54.47
                                                                       8:29.97  9:05.07  9:40.65 10:16.06 10:51.26 11:26.74 12:02.73
                                                                      12:38.38 13:13.94 13:49.76 14:25.56 15:01.08 15:36.77 16:12.71
                                                                      16:48.61 17:24.20 17:59.60 18:34.65
LESUEUR, JESSICA      12 AZ MESA AQUATICS              19:10.44          30.61  1:04.84  1:40.13  2:15.30  2:50.05  3:24.83  3:59.58
                                                                       4:35.06  5:10.25  5:45.21  6:20.23  6:55.08  7:30.16  8:04.90
                                                                       8:39.99  9:15.02  9:50.00 10:24.69 10:59.50 11:34.54 12:09.61
                                                                      12:44.73 13:20.11 13:54.90 14:30.01 15:05.46 15:40.50 16:16.01
                                                                      16:51.25 17:26.58 18:01.50 18:36.30
PETERSON, MORGAN      12 SI COLLEGE AREA               19:13.11          31.59  1:05.72  1:40.57  2:14.94  2:49.26  3:23.76  3:58.19
                                                                       4:33.13  5:07.96  5:42.91  6:18.34  6:53.55  7:28.48  8:03.86
                                                                       8:38.84  9:14.07  9:48.91 10:24.67 11:00.39 11:35.58 12:11.15
                                                                      12:46.40 13:21.61 13:56.95 14:32.40 15:07.70 15:43.10 16:19.63
                                                                      16:55.27 17:30.64 18:05.31 18:40.03
CORDOVA, SYDNEY       12 SN CALIFORNIA CA              19:24.17          32.66  1:07.36  1:42.12  2:16.50  2:50.79  3:25.48  4:00.28
                                                                       4:35.33  5:10.32  5:45.52  6:21.18  6:56.73  7:31.97  8:07.97
                                                                       8:43.82  9:19.50  9:55.15 10:31.15 11:06.53 11:42.38 12:18.34
                                                                      12:53.54 13:29.80 14:05.86 14:41.82 15:17.82 15:52.98 16:28.19
                                                                      17:04.00 17:39.30 18:14.99 18:50.73

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   OPEN    1650 FREE                                   EVENT  201
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TSAI, CASEY           12 PC UN  (PC)                   19:31.21          32.12  1:06.51  1:41.91  2:16.98  2:51.55  3:26.69  4:01.65
                                                                       4:36.87  5:12.31  5:47.81  6:23.23  6:59.24  7:35.22  8:11.43
                                                                       8:47.49  9:23.18  9:58.72 10:34.51 11:10.40 11:46.02 12:21.59
                                                                      12:57.32 13:33.33 14:09.07 14:44.96 15:20.62 15:56.68 16:33.02
                                                                      17:09.16 17:45.35 18:21.69 18:57.31
ERICKSON, MEG         12 SN DAVIS AQUADAR              20:03.43          32.44  1:08.67  1:44.61  2:21.35  2:57.87  3:35.06  4:12.17
                                                                       4:48.57  5:25.62  6:02.25  6:38.49  7:15.53  7:52.12  8:28.95
                                                                       9:05.92  9:42.93 10:19.66 10:56.26 11:32.78 12:10.48 12:47.48
                                                                      13:24.64 14:01.48 14:38.43 15:15.19 15:52.35 16:28.14 17:04.59
                                                                      17:40.52 18:16.30 18:52.43 19:28.10
MARSH, HANNAH         12 SI PACIFIC ATHLE                DQUED
SCHMIDT, LINDSAY      12 PC DE ANZA CUPER                DQUED

KLING, DESTINY        13 AZ YMCA WESTSIDE              17:15.33   1      29.34  1:00.34  1:31.56  2:03.25  2:34.80  3:06.41  3:37.82
                                                                       4:09.44  4:40.76  5:12.15  5:43.60  6:14.95  6:46.57  7:17.87
                                                                       7:49.39  8:20.96  8:52.77  9:24.48  9:56.24 10:27.71 10:59.23
                                                                      11:31.17 12:02.75 12:34.06 13:05.46 13:37.05 14:08.55 14:40.09
                                                                      15:11.79 15:43.48 16:14.61 16:45.44
BRISTOW, ANNIE        14 SN CALIFORNIA CA              17:26.27   2      28.20    59.05  1:30.58  2:02.00  2:33.49  3:05.14  3:36.78
                                                                       4:08.45  4:40.14  5:11.92  5:43.59  6:15.50  6:47.70  7:20.02
                                                                       7:52.25  8:24.42  8:56.62  9:28.50 10:00.63 10:32.64 11:04.72
                                                                      11:36.55 12:08.93 12:41.29 13:13.29 13:45.40 14:17.69 14:49.92
                                                                      15:21.68 15:53.58 16:25.02 16:56.37
GOSS, EMMA            13 SN CALIFORNIA CA              17:31.82   3      29.15  1:00.46  1:32.05  2:03.98  2:35.96  3:07.87  3:39.85
                                                                       4:12.03  4:43.93  5:15.72  5:47.60  6:19.78  6:51.84  7:23.55
                                                                       7:55.54  8:27.77  8:59.98  9:32.07 10:03.98 10:35.76 11:07.78
                                                                      11:39.82 12:12.11 12:44.20 13:16.50 13:48.61 14:20.82 14:53.02
                                                                      15:25.01 15:56.91 16:28.99 17:00.84
TELLEZ, GABY          14 AZ YMCA WESTSIDE              17:37.75   4      30.17  1:02.99  1:36.11  2:09.25  2:42.36  3:15.11  3:47.42
                                                                       4:19.82  4:52.43  5:24.63  5:56.74  6:28.73  7:00.85  7:32.99
                                                                       8:04.91  8:36.74  9:08.50  9:40.34 10:11.84 10:43.71 11:15.25
                                                                      11:46.97 12:18.71 12:50.41 13:22.19 13:53.81 14:26.13 14:58.26
                                                                      15:30.07 16:02.37 16:34.22 17:06.26
ADAMS, DANICA         14 PC NEPTUNE SWIMM              17:39.80   5      28.18    59.12  1:30.62  2:01.87  2:33.92  3:05.44  3:37.32
                                                                       4:09.35  4:41.09  5:12.93  5:44.71  6:16.75  6:48.80  7:20.84
                                                                       7:52.52  8:24.49  8:56.61  9:28.79 10:01.04 10:33.66 11:06.14
                                                                      11:38.75 12:11.23 12:43.57 13:15.87 13:48.31 14:21.49 14:54.44
                                                                      15:27.77 16:00.68 16:34.28 17:07.40
LEBLANC, MADISON      13 AZ SCOTTSDALE AQ              17:45.08   6      29.41  1:00.69  1:32.68  2:05.27  2:37.79  3:10.83  3:43.28
                                                                       4:16.03  4:48.65  5:21.22  5:53.76  6:26.22  6:58.66  7:31.03
                                                                       8:03.63  8:35.77  9:08.31  9:40.54 10:12.45 10:44.87 11:17.28
                                                                      11:49.43 12:21.60 12:53.76 13:25.66 13:58.08 14:30.51 15:03.01
                                                                      15:35.61 16:08.05 16:40.65 17:13.49
HELGESON, BROOKE      13 CA CANYONS AQUAT              17:45.85   7      29.03  1:00.49  1:32.55  2:04.38  2:36.26  3:08.41  3:40.84
                                                                       4:13.43  4:45.47  5:18.02  5:51.18  6:23.33  6:55.84  7:28.95
                                                                       8:01.89  8:34.08  9:06.83  9:39.38 10:11.29 10:44.00 11:16.45
                                                                      11:48.72 12:21.81 12:54.62 13:27.72 14:00.93 14:33.75 15:06.26
                                                                      15:39.11 16:11.95 16:44.80 17:16.30
HASHIMOTO, CHRISTINA  14 PC MONTEREY BAY               17:49.68   8      29.45  1:00.87  1:32.60  2:04.87  2:37.19  3:10.09  3:42.37
                                                                       4:14.87  4:47.77  5:20.05  5:52.48  6:25.05  6:57.69  7:30.25
                                                                       8:03.00  8:35.91  9:08.74  9:41.71 10:14.66 10:47.45 11:20.05
                                                                      11:52.59 12:25.64 12:58.45 13:31.26 14:04.04 14:36.54 15:08.98
                                                                      15:41.82 16:14.49 16:47.26 17:19.18

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   OPEN    1650 FREE                                   EVENT  201
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HANKEE, KARINA        14 SI UN  (SI)                   18:00.86   9      15.99  1:00.49  1:32.72  2:05.22  2:37.79  3:10.41  3:43.37
                                                                       4:16.26  4:48.76  5:21.25  5:53.82  6:26.41  6:59.02  7:31.39
                                                                       8:03.52  8:35.84  9:08.39  9:40.91 10:13.70 10:46.33 11:19.33
                                                                      11:52.50 12:25.92 12:59.59 13:33.50 14:07.27 14:41.15 15:14.91
                                                                      15:48.63 16:22.01 16:55.29 17:28.65
TRAMACK, GRACE        13 PC UN  (PC)                   18:03.70  10      29.45  1:01.52  1:33.91  2:06.49  2:39.08  3:11.65  3:44.27
                                                                       4:17.36  4:50.18  5:22.72  5:55.35  6:28.12  7:00.85  7:33.93
                                                                       8:07.03  8:40.28  9:13.17  9:46.26 10:19.44 10:52.40 11:25.37
                                                                      11:58.75 12:32.11 13:05.58 13:39.05 14:12.32 14:45.63 15:18.91
                                                                      15:52.76 16:25.97 16:58.90 17:32.28
PARHAM, OLIVIA        13 SN SUN OAKS AQUA              18:05.06          29.28  1:01.28  1:33.81  2:06.22  2:38.64  3:10.90  3:43.39
                                                                       4:16.08  4:48.21  5:20.91  5:53.40  6:26.15  6:59.04  7:31.86
                                                                       8:04.67  8:37.54  9:10.75  9:44.20 10:17.61 10:51.35 11:24.95
                                                                      11:58.25 12:31.26 13:05.37 13:39.06 14:12.53 14:46.27 15:19.95
                                                                      15:53.99 16:27.27 17:00.18 17:33.20
LEMMINN, KASSIDY      13 CC ROADRUNNER AQ              18:05.14          29.90  1:01.95  1:34.33  2:06.45  2:38.81  3:11.35  3:44.11
                                                                       4:17.47  4:49.98  5:22.87  5:55.21  6:27.67  7:00.50  7:33.65
                                                                       8:06.87  8:39.83  9:12.56  9:46.24 10:19.62 10:53.13 11:26.57
                                                                      11:59.93 12:33.36 13:06.24 13:39.73 14:13.16 14:46.68 15:20.41
                                                                      15:53.71 16:27.26 17:01.01 17:34.29
KIM, NAWOO            13 PC PLEASANTON SE              18:05.85          30.15  1:02.24  1:35.00  2:07.74  2:40.83  3:13.94  3:47.02
                                                                       4:19.92  4:53.11  5:26.45  5:59.62  6:32.70  7:05.89  7:38.98
                                                                       8:12.27  8:45.18  9:18.19  9:51.40 10:24.37 10:57.61 11:30.46
                                                                      12:03.42 12:36.70 13:09.95 13:43.01 14:16.14 14:49.23 15:22.58
                                                                      15:55.82 16:29.09 17:02.10 17:34.89
TRAN, KRYSTAL         13 PC SANTA CLARA S              18:07.98          29.40  1:00.61  1:32.53  2:04.80  2:37.57  3:10.00  3:43.22
                                                                       4:16.43  4:49.07  5:23.09  5:55.88  6:29.34  7:01.78  7:35.01
                                                                       8:09.16  8:42.09  9:15.30  9:48.71 10:21.32 10:54.64 11:28.15
                                                                      12:01.26 12:34.89 13:08.57 13:42.10 14:15.61 14:49.04 15:22.65
                                                                      15:55.95 16:29.98 17:03.52 17:36.42
STEVENS, MELINDA      13 CA IRVINE NOVA A              18:10.89          29.75  1:01.43  1:33.90  2:06.52  2:39.65  3:12.16  3:44.82
                                                                       4:17.47  4:50.53  5:23.37  5:56.17  6:29.38  7:02.88  7:36.31
                                                                       8:09.83  8:43.69  9:17.14  9:50.82 10:24.32 10:57.78 11:31.46
                                                                      12:05.26 12:39.42 13:12.83 13:46.28 14:19.61 14:53.20 15:27.19
                                                                      16:00.82 16:33.76 17:06.79 17:39.94
LANAGHEN, KIMBERLY    13 CO BOULDER SWIMM              18:12.64          29.37  1:01.61  1:34.16  2:07.13  2:40.20  3:13.26  3:46.66
                                                                       4:20.07  4:53.58  5:27.39  6:01.09  6:34.53  7:08.36  7:41.89
                                                                       8:15.65  8:48.77  9:22.42  9:55.76 10:29.37 11:02.82 11:36.55
                                                                      12:10.00 12:43.48 13:17.18 13:50.63 14:23.71 14:56.98 15:30.05
                                                                      16:03.24 16:35.87 17:08.48 17:40.74
YONGYUTH, SIAN        13 PC SANTA CLARA S              18:21.15          30.21  1:03.20  1:36.35  2:09.43  2:42.51  3:15.88  3:49.38
                                                                       4:22.96  4:56.53  5:30.14  6:04.10  6:37.60  7:11.07  7:44.64
                                                                       8:18.61  8:52.31  9:25.96  9:59.49 10:33.25 11:06.81 11:40.32
                                                                      12:13.98 12:48.21 13:22.14 13:55.70 14:29.16 15:02.64 15:36.32
                                                                      16:09.87 16:43.11 17:16.52 17:49.52
LEBLANC, HELOISE      14 SI UN  (SI)                   18:30.47          29.85  1:02.67  1:36.18  2:09.87  2:43.51  3:17.17  3:50.80
                                                                       4:24.36  4:57.96  5:31.49  6:05.00  6:38.47  7:12.05  7:45.77
                                                                       8:19.51  8:53.50  9:27.64 10:01.60 10:35.66 11:09.59 11:43.57
                                                                      12:17.77 12:51.87 13:25.82 13:59.89 14:34.07 15:08.32 15:42.56
                                                                      16:16.59 16:50.80 17:24.82 17:58.30
AMANNA, KELLY         13 SN CALIFORNIA CA              18:35.79          30.62  1:03.90  1:37.24  2:10.69  2:44.28  3:17.59  3:50.94
                                                                       4:24.81  4:58.39  5:32.30  6:06.21  6:40.15  7:14.13  7:48.32
                                                                       8:22.16  8:56.10  9:30.31 10:04.65 10:38.93 11:12.92 11:46.83
                                                                      12:21.27 12:55.64 13:29.80 14:03.88 14:38.08 15:12.63 15:47.02
                                                                      16:21.25 16:55.59 17:29.34 18:03.17

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   OPEN    1650 FREE                                   EVENT  201
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BOCKMAN, KATHRYN      14 PC UN  (PC)                   18:38.42          29.70  1:02.50  1:35.81  2:09.42  2:43.12  3:17.18  3:51.25
                                                                       4:25.50  4:59.73  5:34.09  6:08.58  6:43.20  7:17.62  7:51.84
                                                                       8:26.29  9:00.54  9:35.19 10:09.51 10:43.62 11:17.04 11:51.25
                                                                      12:25.58 12:59.77 13:33.96 14:08.45 14:42.65 15:16.61 15:50.94
                                                                      16:25.07 16:58.95 17:32.57 18:06.04
SCHWIER, ALEXANDRA    13 CO BOULDER SWIMM              18:42.40          29.39  1:01.08  1:34.18  2:07.94  2:41.66  3:15.37  3:49.39
                                                                       4:23.20  4:57.40  5:31.55  6:05.87  6:40.38  7:14.63  7:49.08
                                                                       8:23.47  8:58.05  9:32.07 10:06.35 10:40.27 11:14.58 11:48.58
                                                                      12:23.15 12:57.80 13:32.44 14:06.79 14:41.41 15:16.17 15:50.59
                                                                      16:25.03 16:59.68 17:34.11 18:08.64
HORNER, SEDONA        13 PC MONTEREY BAY               18:54.28          30.76  1:04.25  1:37.55  2:11.38  2:44.84  3:18.46  3:52.46
                                                                       4:26.23  4:59.72  5:33.35  6:07.47  6:41.65  7:15.64  7:50.15
                                                                       8:24.57  8:59.08  9:33.67 10:08.56 10:43.31 11:18.26 11:53.21
                                                                      12:28.41 13:03.44 13:38.34 14:12.61 14:47.49 15:22.15 16:00.61
                                                                      16:34.88 17:09.51 17:44.77 18:19.70

SIMONDS, MORIAH       16 PC UN  (PC)                   16:41.71   1      28.50    58.92  1:29.25  1:59.61  2:30.06  3:00.60  3:31.31
                                                                       4:01.91  4:32.67  5:03.31  5:33.76  6:04.40  6:34.76  7:05.19
                                                                       7:35.85  8:06.43  8:37.37  9:07.85  9:38.02 10:08.44 10:39.05
                                                                      11:09.38 11:39.86 12:10.41 12:40.74 13:11.12 13:41.50 14:11.87
                                                                      14:42.22 15:12.41 15:42.52 16:12.60
ZACHARIAS, DANIELLE   16 PC UN  (PC)                   17:17.71   2      26.37    55.44  1:25.90  1:56.58  2:27.50  2:58.68  3:29.72
                                                                       4:01.18  4:33.45  5:04.83  5:37.19  6:08.75  6:40.33  7:12.09
                                                                       7:43.66  8:15.28  8:47.68  9:19.49  9:51.78 10:24.25 10:55.95
                                                                      11:27.76 11:59.23 12:32.38 13:03.66 13:36.24 14:07.99 14:40.10
                                                                      15:11.77 15:43.85 16:15.47 16:46.71
MATHESON, NICOLE      15 AZ YMCA WESTSIDE              17:18.48   3      28.74    59.41  1:30.53  2:01.74  2:32.93  3:04.49  3:36.19
                                                                       4:07.83  4:39.21  5:10.73  5:41.66  6:13.05  6:44.19  7:15.48
                                                                       7:46.86  8:18.17  8:49.50  9:20.95  9:52.58 10:24.15 10:55.79
                                                                      11:27.44 11:59.12 12:31.01 13:02.99 13:35.18 14:07.18 14:39.26
                                                                      15:11.43 15:43.60 16:15.44 16:47.38
AKIN, LAUREN          16 PC UN  (PC)                   17:32.80   4      28.57    59.72  1:31.43  2:03.34  2:35.49  3:07.62  3:39.62
                                                                       4:11.57  4:43.31  5:15.19  5:47.24  6:18.76  6:50.75  7:22.85
                                                                       7:55.35  8:27.33  8:59.35  9:31.77 10:03.68 10:35.99 11:07.96
                                                                      11:40.12 12:12.13 12:44.10 13:16.31 13:48.32 14:20.76 14:53.16
                                                                      15:25.38 15:57.32 16:29.73 17:01.76
FORNSHELL, LAURA      15 PC UN  (PC)                   17:40.78   5      27.83    58.66  1:30.14  2:01.81  2:33.66  3:05.70  3:37.84
                                                                       4:09.69  4:41.86  5:14.33  5:46.58  6:19.39  6:51.43  7:23.97
                                                                       7:56.58  8:29.07  9:01.84  9:34.67 10:06.30 10:39.07 11:12.14
                                                                      11:45.19 12:18.09 12:50.40 13:22.69 13:55.05 14:27.63 15:00.00
                                                                      15:32.73 16:04.99 16:37.85 17:10.18
HORNBUCKLE, ALYSSA    15 PC UN  (PC)                   17:49.18   6      29.38  1:01.10  1:33.12  2:05.38  2:37.56  3:10.14  3:42.73
                                                                       4:15.12  4:47.59  5:20.24  5:52.62  6:25.15  6:57.75  7:30.53
                                                                       8:03.41  8:35.87  9:08.85  9:41.59 10:14.37 10:46.97 11:19.93
                                                                      11:52.57 12:25.49 12:58.26 13:30.81 14:03.43 14:36.24 15:09.07
                                                                      15:42.04 16:14.75 16:46.97 17:18.74
KOZLOWSKI, LANNA      15 SN UN  (SN)                   18:08.10   7      28.57    59.54  1:31.34  2:03.56  2:35.66  3:07.87  3:40.11
                                                                       4:12.66  4:45.48  5:17.79  5:50.67  6:23.81  6:57.10  7:30.36
                                                                       8:03.75  8:36.87  9:10.11  9:43.66 10:16.62 10:50.10 11:23.80
                                                                      11:57.44 12:31.16 13:04.91 13:38.60 14:12.43 14:46.25 15:20.06
                                                                      15:53.77 16:27.74 17:01.47 17:35.10
BIRCH, MEGAN          16 AZ EDAC                       18:18.92   8      29.68  1:01.63  1:34.09  2:06.44  2:38.86  3:11.35  3:44.18
                                                                       4:17.03  4:49.80  5:22.88  5:56.11  6:29.36  7:02.69  7:36.38
                                                                       8:10.03  8:43.86  9:17.80  9:51.85 10:25.74 10:59.85 11:33.76
                                                                      12:07.65 12:41.61 13:15.24 13:49.44 14:23.07 14:57.10 15:31.18
                                                                      16:04.89 16:38.69 17:12.69 17:46.07

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   OPEN    1650 FREE                                   EVENT  201
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GRIFFITH, ABBY        15 SN REDDING SWIM               18:43.32   9      31.45  1:05.62  1:39.78  2:14.23  2:48.88  3:22.50  3:56.70
                                                                       4:30.61  5:04.95  5:38.39  6:11.70  6:45.46  7:19.43  7:53.33
                                                                       8:27.73  9:01.19  9:34.94 10:09.49 10:43.83 11:17.84 11:52.27
                                                                      12:26.18 13:00.54 13:35.26 14:09.85 14:44.24 15:18.90 15:52.62
                                                                      16:26.93 17:01.28 17:35.68 18:09.98
GULBRANSON, SARAH     15 AZ MESA AQUATICS              18:45.24  10      30.46  1:03.75  1:38.37  2:48.30  3:22.10  3:56.11  4:29.85
                                                                       5:03.91  5:38.33  6:12.19  6:45.80  7:20.17  7:54.16  8:27.86
                                                                       9:01.84  9:35.85 10:10.15 10:44.54 11:18.67 11:52.90 12:27.03
                                                                      13:01.38 13:35.91 14:10.68 14:44.95 15:19.26 15:53.63 16:28.52
                                                                      17:02.58 17:37.33 18:11.44

PERCIN, BRITTANY      17 SN TRUCKEE-TAHOE              18:22.34   1      30.07  1:03.32  1:36.91  2:10.51  2:44.58  3:18.48  3:52.72
                                                                       4:26.91  5:01.11  5:35.56  6:09.77  6:43.27  7:16.84  7:50.46
                                                                       8:24.28  8:58.00  9:31.78 10:05.42 10:39.24 11:13.24 11:47.54
                                                                      12:21.61 12:54.21 13:27.25 14:00.27 14:32.83 15:05.58 15:38.38
                                                                      16:11.18 16:44.31 17:17.47 17:50.54

============================================================================================================================
   EVENT  144                                    MENS    10&UN   50 FREE                                     EVENT  144
============================================================================================================================
    NATIONAL     19.99
   SECTIONAL     21.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LE-NGUYEN, ZACH       10 PC MONTCLAIR SWI    26.46   1    26.28 F1
DALMACIO, RONALD       9 CA ROSE BOWL AQU    27.24   2    27.08 F2
PUSATERI-GISSENDANER, 10 PC NORTH BAY AQU    27.95   7    27.42 F3
ESSER, DEVIN          10 AZ SWIM NEPTUNE     27.37   3    27.48 F4
LIPSON, HENRY         10 PC THE OLYMPIC C    28.11   8    27.53 F5
HOBSON, LUKE          10 PC LAKERIDGE SWI    27.89   6    27.59 F6
CHATHAM, KEEGAN       10 CO ACES             27.46   4    27.63 F7
KIM, JAEWOO           10 PC PLEASANTON SE    28.23  10    28.03 F8
BANSBERG, WILLIAM     10 AZ SWIM NEPTUNE     27.83   5    28.21 F9
SCHOTT, MITCHELL       9 CA IRVINE NOVA A    28.15   9    28.24 F

LE-NGUYEN, ZACH       10 PC MONTCLAIR SWI    26.46   1
DALMACIO, RONALD       9 CA ROSE BOWL AQU    27.24   2
ESSER, DEVIN          10 AZ SWIM NEPTUNE     27.37   3
CHATHAM, KEEGAN       10 CO ACES             27.46   4
BANSBERG, WILLIAM     10 AZ SWIM NEPTUNE     27.83   5
HOBSON, LUKE          10 PC LAKERIDGE SWI    27.89   6
PUSATERI-GISSENDANER, 10 PC NORTH BAY AQU    27.95   7
LIPSON, HENRY         10 PC THE OLYMPIC C    28.11   8
SCHOTT, MITCHELL       9 CA IRVINE NOVA A    28.15   9
KIM, JAEWOO           10 PC PLEASANTON SE    28.23  10
OLSCHANSKY, LUCAS     10 AZ SCOTTSDALE AQ    28.31  11
ZHANG, KEVIN          10 PC PALO ALTO STA    28.39  12
REDDY, AIDAN          10 SN UN  (SN)         28.46  13
COSTA, PEYTON         10 CC TULE NATION T    28.67  14
LOPEZ, ABRAHAM        10 SI NORTH COAST A    28.78  15
FREDRICKS, JOSEPH     10 SI PACIFIC SWIM     28.85  16
RIDOSKO, RYAN         10 PC TRI VALLEY AQ    28.90  17
EDWARDS, JARIN        10 PC OAKLAND UNDER    28.98  18
LADMAN, ADAM          10 SI NORTH COAST A    28.99  19
MORRISON, CHAD        10 PC PALO ALTO STA    29.06  20

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  144                                    MENS    10&UN   50 FREE                                     EVENT  144
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GORMLEY, DAVID        10 PC MATADERO CREE    29.07  22
ZHU, LAN              10 SI NORTH COAST A    29.07  21
MAURER, REX            9 PC PALO ALTO STA    29.08  23
LEONARD, KIAN         10 HI UN (HI)          29.10  24
BIGGS, JOSHUA         10 SI UN  (SI)         29.11  25
DENNER, KADIN         10 CO COLORADO STAR    29.12  26
WADDELL, ZACHARY      10 CA IRVINE NOVA A    29.14  27
WILLIAMS, NOAH        10 UT EAGLE AQUATIC    29.17  28
FETTER, JAMES         10 PC PALO ALTO STA    29.19  29
COLOMBO, LUCAS        10 SI HEARTLAND SWI    29.27  30
MARTINELLI, LORENZO    9 PC SANTA CLARA S    29.28  31
BUNN, KEVIN           10 UT SOUTHERN UTAH    29.29  32
FERNANDEZ, ANTONIO    10 PC TERRAPINS SWI    29.31  34
PATTISON, KELLAN       9 AZ SCOTTSDALE AQ    29.31  33
LOMVARDAS, AKIRA       9 PC NORTH BAY AQU    29.39  35
EWY, MICHAEL          10 CC CLOVIS SWIM C    29.40  36
ASBURY, LUKE          10 CA MESA AQUATICS    29.43  37
GLENN, NICKY           9 PC UN  (PC)         29.48  38
MAHMOUD, AMR          10 SN ARDEN HILLS S    29.49  39
WONG, JUSTIN          10 PC PIRANHA SWIMM    29.53  40
ANDERSON, LUKE        10 SN SOLANO AQUATI    29.83  42
CREED, JASON          10 PC MONTEREY BAY     29.83  41
THIEN, KENNETH        10 PC VALLEY SPLASH    29.90  43
CALMESE, NATHAN       10 AZ DESERT THUNDE    30.00  44
KELLEY, ROWAN         10 CO BOULDER SWIMM    30.02  45
MCGUIRE, HUNTER       10 SN CHICO AQUA-JE    30.09  46
HUEY, BRYSON          10 PC PLEASANTON SE    30.13  47
LACERTE, BENNETT       9 PC PALO ALTO STA    30.28  48
ABDOLLAHI, EVAN       10 CA IRVINE NOVA A    30.34  49
FITZGERALD, BRYCE     10 AZ SWIM NEPTUNE    DQUED
GARREN, KAI           10 PC MONTEREY BAY    DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   56                                    MENS    10&UN   100 FREE                                    EVENT   56
============================================================================================================================
    NATIONAL     43.89
   SECTIONAL     47.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LE-NGUYEN, ZACH       10 PC MONTCLAIR SWI    56.74   1    57.19 F1  P    27.14
                                                                    F    27.23
ZAMIR, GUY            10 PC PALO ALTO STA    59.01   2    57.72 F2  P    28.23
                                                                    F    27.67
RANLETT, CHRISTOPHER  10 SN FOOTHILL AQUA    59.63   4    58.73 F3  P    28.28
                                                                    F    28.50
DALMACIO, RONALD       9 CA ROSE BOWL AQU    59.22   3    59.10 F4  P    28.54
                                                                    F    28.35
LIPSON, HENRY         10 PC THE OLYMPIC C  1:00.35   5    59.76 F5  P    29.09
                                                                    F    28.69
ALEJANDRO, KALEN      10 CA CANYONS AQUAT  1:00.63   8    59.99 F6  P    29.47
                                                                    F    29.10
ESSER, DEVIN          10 AZ SWIM NEPTUNE   1:00.63   7  1:00.13 F7  P    29.08
                                                                    F    28.95
CHATHAM, KEEGAN       10 CO ACES           1:00.45   6  1:00.25 F8  P    29.52
                                                                    F    29.22

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   56                                    MENS    10&UN   100 FREE                                    EVENT   56
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARREN, KAI           10 PC MONTEREY BAY   1:00.96   9  1:01.55 F9  P    29.35
                                                                    F    29.76
HOBSON, LUKE          10 PC LAKERIDGE SWI  1:01.16  10  1:01.76 F   P    29.38
                                                                    F    29.59

LE-NGUYEN, ZACH       10 PC MONTCLAIR SWI    56.74   1              P    27.14
ZAMIR, GUY            10 PC PALO ALTO STA    59.01   2              P    28.23
DALMACIO, RONALD       9 CA ROSE BOWL AQU    59.22   3              P    28.54
RANLETT, CHRISTOPHER  10 SN FOOTHILL AQUA    59.63   4              P    28.28
LIPSON, HENRY         10 PC THE OLYMPIC C  1:00.35   5              P    29.09
CHATHAM, KEEGAN       10 CO ACES           1:00.45   6              P    29.52
ALEJANDRO, KALEN      10 CA CANYONS AQUAT  1:00.63   8              P    29.47
ESSER, DEVIN          10 AZ SWIM NEPTUNE   1:00.63   7              P    29.08
GARREN, KAI           10 PC MONTEREY BAY   1:00.96   9              P    29.35
HOBSON, LUKE          10 PC LAKERIDGE SWI  1:01.16  10              P    29.38
ENNEN, BRETT          10 CA IRVINE NOVA A  1:01.51  11              P    30.06
HASSERT, CONNOR       10 CO FRONT RANGE B  1:01.55  12              P    29.67
FREDRICKS, JOSEPH     10 SI PACIFIC SWIM   1:01.62  13              P    29.33
ZHANG, KEVIN          10 PC PALO ALTO STA  1:01.63  14              P    29.21
PUSATERI-GISSENDANER, 10 PC NORTH BAY AQU  1:01.66  15              P    29.08
SCHOTT, MITCHELL       9 CA IRVINE NOVA A  1:01.89  16              P    29.95
WADDELL, ZACHARY      10 CA IRVINE NOVA A  1:02.01  17              P    30.11
OLSCHANSKY, LUCAS     10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:02.02  18              P    29.32
KIM, JAEWOO           10 PC PLEASANTON SE  1:02.20  19              P    30.18
COSTA, PEYTON         10 CC TULE NATION T  1:02.21  20              P    29.67
WONG, JUSTIN          10 PC PIRANHA SWIMM  1:02.63  21              P    29.93
BIGGS, JOSHUA         10 SI UN  (SI)       1:02.77  22              P    30.00
OATES, BILLY          10 SN UN  (SN)       1:02.85  23              P    30.82
ASBURY, LUKE          10 CA MESA AQUATICS  1:02.95  24              P    30.27
REDDY, AIDAN          10 SN UN  (SN)       1:03.02  25              P    29.93
MARTINELLI, LORENZO    9 PC SANTA CLARA S  1:03.38  26              P    30.54
VANBROCKLIN, EVAN     10 UT OLYMPUS AQUAT  1:03.46  27              P    30.08
LADMAN, ADAM          10 SI NORTH COAST A  1:03.80  28              P    30.50
BUNN, KEVIN           10 UT SOUTHERN UTAH  1:04.07  29              P    30.79
ANDERSON, LUKE        10 SN SOLANO AQUATI  1:04.08  30              P    30.65
LOPEZ, ABRAHAM        10 SI NORTH COAST A  1:04.23  31              P    31.35
KUROSAWA, RICKY        9 CA BOULDER CITY   1:04.43  32              P    31.13
CUNNAN, CAL           10 PC MARIN PIRATES  1:04.55  33              P    31.26
CALMESE, NATHAN       10 AZ DESERT THUNDE  1:04.63  34              P    30.72
LOMVARDAS, AKIRA       9 PC NORTH BAY AQU  1:04.66  35              P    31.49
EDMUND, MASON         10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:04.72  36              P    30.88
HAMAMOTO, JOSH        10 CA IRVINE NOVA A  1:04.75  37              P    31.19
CREED, JASON          10 PC MONTEREY BAY   1:04.80  38              P    31.32
NAJERA, HUMBERTO       9 SI SOUTH BAY AQU  1:04.85  39              P    30.34
FENDORF, ERIK         10 PC PALO ALTO STA  1:04.87  40              P    31.01
EDWARDS, JARIN        10 PC OAKLAND UNDER  1:05.19  41              P    30.21
PATTISON, KELLAN       9 AZ SCOTTSDALE AQ  1:05.27  42              P    31.96
HERNANDEZ, JOEL        9 CA UN  (CA)       1:05.56  43              P    31.07
NUNEZ DEL PRADO, FABI 10 CA CANYONS AQUAT  1:05.75  44              P    31.53
DENNER, KADIN         10 CO COLORADO STAR  1:05.81  45              P    31.38
YURAN, CAMERON        10 CO COLORADO STAR  1:05.84  46              P    30.60
HONG, KEVIN           10 CA IRVINE NOVA A  1:05.88  47              P    31.85
HUEY, BRYSON          10 PC PLEASANTON SE  1:05.91  48              P    31.25
HELMBOLDT, RICHARD    10 AZ EDAC           1:05.95  49              P    31.84
BLAKE, HARRISON       10 CA ROSE BOWL AQU  1:06.24  50              P    31.47
KELLEY, ROWAN         10 CO BOULDER SWIMM  1:06.31  51              P    31.90

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   56                                    MENS    10&UN   100 FREE                                    EVENT   56
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FRAUD, AXEL            9 CA ROSE BOWL AQU  1:06.36  52              P    31.41
VINH, MATTHEW         10 CA MESA AQUATICS  1:06.73  53              P    32.35
CHEN, CHRISTOPHER     10 CA UN  (CA)       1:06.78  54              P    32.10
SHUMILOV, ALEXANDER   10 UT PARK CITY SWI  1:07.03  55              P    32.02
MAURER, REX            9 PC PALO ALTO STA  1:07.62  56              P    32.29
SEBASTIAN, JONATHAN   10 PC OSPREY AQUATI  1:08.06  57              P    32.22
KERESZTURI, JUSTIN    10 AZ SWIM NEPTUNE   NO SHOW
RIDOSKO, RYAN         10 PC TRI VALLEY AQ  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   10                                    MENS    10&UN   200 FREE                                    EVENT   10
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:36.49
   SECTIONAL   1:44.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ESSER, DEVIN          10 AZ SWIM NEPTUNE   2:10.09   7  2:05.49 F1  P    29.13  1:02.33  1:36.78
                                                                    F    29.00  1:01.38  1:34.20
RANLETT, CHRISTOPHER  10 SN FOOTHILL AQUA  2:08.54   5  2:05.68 F2  P    29.29  1:02.22  1:36.12
                                                                    F    28.45  1:00.75  1:33.83
DALMACIO, RONALD       9 CA ROSE BOWL AQU  2:08.81   6  2:06.25 F3  P    29.90  1:03.43  1:37.36
                                                                    F    28.24  1:00.38  1:33.95
ENNEN, BRETT          10 CA IRVINE NOVA A  2:07.43   1  2:06.51 F4  P    29.73  1:02.18  1:35.46
                                                                    F    29.34  1:01.63  1:34.66
WADDELL, ZACHARY      10 CA IRVINE NOVA A  2:07.83   3  2:07.12 F5  P    29.98  1:02.87  1:35.87
                                                                    F    29.45  1:02.00  1:35.05
NAJERA, HUMBERTO       9 SI SOUTH BAY AQU  2:07.79   2  2:08.26 F6  P    29.72  1:02.87  1:36.34
                                                                    F    29.52  1:02.16  1:35.46
HASSERT, CONNOR       10 CO FRONT RANGE B  2:08.40   4  2:08.91 F7  P    30.61  1:02.68  1:36.09
                                                                    F    30.32  1:02.76  1:36.25
KIM, JAEWOO           10 PC PLEASANTON SE  2:12.27   9  2:10.50 F8  P    30.58  1:03.99  1:38.76
                                                                    F    29.92  1:02.79  1:36.47
SCHOTT, MITCHELL       9 CA IRVINE NOVA A  2:12.95  10  2:11.66 F9  P    30.21  1:03.67  1:38.34
                                                                    F    29.91  1:03.65  1:37.82
FREDRICKS, JOSEPH     10 SI PACIFIC SWIM   2:10.97   8  2:13.94 F   P    29.75  1:03.28  1:37.42
                                                                    F    29.88  1:04.10  1:39.00

ENNEN, BRETT          10 CA IRVINE NOVA A  2:07.43   1              P    29.73  1:02.18  1:35.46
NAJERA, HUMBERTO       9 SI SOUTH BAY AQU  2:07.79   2              P    29.72  1:02.87  1:36.34
WADDELL, ZACHARY      10 CA IRVINE NOVA A  2:07.83   3              P    29.98  1:02.87  1:35.87
HASSERT, CONNOR       10 CO FRONT RANGE B  2:08.40   4              P    30.61  1:02.68  1:36.09
RANLETT, CHRISTOPHER  10 SN FOOTHILL AQUA  2:08.54   5              P    29.29  1:02.22  1:36.12
DALMACIO, RONALD       9 CA ROSE BOWL AQU  2:08.81   6              P    29.90  1:03.43  1:37.36
ESSER, DEVIN          10 AZ SWIM NEPTUNE   2:10.09   7              P    29.13  1:02.33  1:36.78
FREDRICKS, JOSEPH     10 SI PACIFIC SWIM   2:10.97   8              P    29.75  1:03.28  1:37.42
KIM, JAEWOO           10 PC PLEASANTON SE  2:12.27   9              P    30.58  1:03.99  1:38.76
SCHOTT, MITCHELL       9 CA IRVINE NOVA A  2:12.95  10              P    30.21  1:03.67  1:38.34
ASBURY, LUKE          10 CA MESA AQUATICS  2:14.25  11              P    30.97  1:04.96  1:39.85
LIPSON, HENRY         10 PC THE OLYMPIC C  2:14.36  12              P    31.55  1:06.48  1:41.76
RIDOSKO, RYAN         10 PC TRI VALLEY AQ  2:15.09  13              P    31.37  1:06.41  1:41.38
EDMUND, MASON         10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:15.92  14              P    31.29  1:05.80  1:41.82
KERESZTURI, JUSTIN    10 AZ SWIM NEPTUNE   2:16.02  15              P    31.23  1:06.23  1:41.99
VANBROCKLIN, EVAN     10 UT OLYMPUS AQUAT  2:16.25  16              P    30.73  1:05.01  1:40.98
ZHANG, KEVIN          10 PC PALO ALTO STA  2:16.29  17              P    30.32  1:05.37  1:41.40
HOBSON, LUKE          10 PC LAKERIDGE SWI  2:16.41  18              P    31.10  1:06.69  1:42.17

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   10                                    MENS    10&UN   200 FREE                                    EVENT   10
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BIGGS, JOSHUA         10 SI UN  (SI)       2:16.97  19              P    30.67  1:06.24  1:42.22
HAMAMOTO, JOSH        10 CA IRVINE NOVA A  2:17.39  20              P    31.47  1:05.62  1:41.41
HERNANDEZ, JOEL        9 CA UN  (CA)       2:17.60  21              P    30.62  1:05.96  1:43.08
MCDONALD, JACKSON     10 CO BOULDER SWIMM  2:17.64  22              P    31.21  1:06.40  1:42.13
MARTINELLI, LORENZO    9 PC SANTA CLARA S  2:17.76  23              P    32.53  1:07.90  1:43.59
AMBLE, MASON          10 SI PACIFIC SWIM   2:17.82  24              P    31.25  1:06.67  1:42.84
HELMBOLDT, RICHARD    10 AZ EDAC           2:18.16  25              P    31.81  1:06.65  1:42.69
REDDY, AIDAN          10 SN UN  (SN)       2:18.23  26              P    32.36  1:08.53  1:43.33
ANDERSON, LUKE        10 SN SOLANO AQUATI  2:18.50  27              P    32.86  1:09.28  1:45.00
MAKEPEACE, MATTHEW    10 SI PACIFIC SWIM   2:18.77  28              P    33.68  1:09.56  1:45.17
HUBBARD, BRYCE        10 SN UN  (SN)       2:19.22  29              P    33.32  1:09.71  1:45.19
FENDORF, ERIK         10 PC PALO ALTO STA  2:19.26  30              P    31.74  1:06.95  1:44.55
AUNE, FINN            10 PC NORTH BAY AQU  2:19.54  31              P    33.85  1:09.96  1:45.67
LADMAN, ADAM          10 SI NORTH COAST A  2:19.68  32              P    32.19  1:08.23  1:44.58
LOPEZ, ABRAHAM        10 SI NORTH COAST A  2:19.78  33              P    32.39  1:08.98  1:45.17
THIEN, KENNETH        10 PC VALLEY SPLASH  2:20.18  34              P    31.33  1:06.84  1:44.47
YANG, ERIC             9 SI RANCHO SAN DI  2:20.26  35              P    31.79  1:07.74  1:44.68
BUNN, KEVIN           10 UT SOUTHERN UTAH  2:20.50  36              P    31.16  1:07.26  1:44.49
BLAKE, HARRISON       10 CA ROSE BOWL AQU  2:20.52  37              P    32.30  1:08.37  1:45.37
HITCHENS, GRANT       10 CA IRVINE NOVA A  2:20.67  38              P    32.04  1:07.56  1:45.15
MAHMOUD, AMR          10 SN ARDEN HILLS S  2:21.44  39              P    30.44  1:06.96  1:45.39
NUNEZ DEL PRADO, FABI 10 CA CANYONS AQUAT  2:21.65  40              P    31.84  1:08.49  1:45.29
ERICKSON, CAEL        10 UT UTAH VALLEY A  2:21.80  41              P    32.99  1:09.05  1:45.99
SMEDLEY, ALEXANDER    10 PC PLEASANTON SE  2:21.87  42              P    33.53  1:10.38  1:47.28
FERNANDEZ, ANTONIO    10 PC TERRAPINS SWI  2:21.97  43              P    32.19  1:09.14  1:46.82
VAUGHAN, ISAAC        10 UT UTAH VALLEY A  2:22.35  44              P    32.09  1:07.78  1:45.79
HONG, KEVIN           10 CA IRVINE NOVA A  2:22.57  45              P    32.84  1:09.62  1:46.54
CUNNAN, CAL           10 PC MARIN PIRATES  2:22.83  46              P    32.52  1:09.04  1:46.68
VINH, MATTHEW         10 CA MESA AQUATICS  2:23.12  47              P    32.91  1:10.72  1:48.13
MAURER, REX            9 PC PALO ALTO STA  2:23.15  48              P    32.92  1:10.03  1:47.79
LY, CLAYTON            9 PC SFRP ROSSI SW  2:23.64  49              P    33.28  1:10.38  1:48.23
DIEDRICKS, ETHAN      10 CA IRVINE NOVA A  2:23.75  50              P    32.93  1:09.54  1:47.52
SEBASTIAN, JONATHAN   10 PC OSPREY AQUATI  2:23.92  51              P    33.08  1:09.55  1:47.20
ZHOU, FRANK           10 CA IRVINE NOVA A  2:23.99  52              P    33.81  1:10.32  1:48.34
WONG, KYLE            10 SI MISSION VALLE  2:24.04  53              P    33.00  1:09.27  1:47.26
ABDOLLAHI, EVAN       10 CA IRVINE NOVA A  2:24.24  54              P    32.28  1:09.33  1:47.16
WHEELER, BENJAMIN     10 CC TULE NATION T  2:26.10  55              P    33.12  1:10.33  1:48.73
NGUYEN, MILTON         9 SN ARDEN HILLS S  2:26.88  56              P    34.56  1:12.85  1:49.71
KELLEY, ROWAN         10 CO BOULDER SWIMM  2:26.93  57              P    33.98  1:11.49  1:50.07
DELIZO, JOSHUA        10 CA CORONA SWIM T  2:27.50  58              P    31.79  1:10.11  1:49.54
LEE, JONAH             9 PC UN  (PC)       2:32.51  59              P    34.54  1:14.49  1:53.22

============================================================================================================================
   EVENT   82                                    MENS    10&UN   500 FREE                                    EVENT   82
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:22.69
   SECTIONAL   4:43.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RANLETT, CHRISTOPHER  10 SN FOOTHILL AQUA  5:31.19   2  5:27.31 F1  P    30.22  1:03.12  1:36.26  2:10.15  2:44.29  3:18.26  3:52.43
                                                                       4:26.64  5:00.00
                                                                    F    29.54  1:02.10  1:35.39  2:08.55  2:42.03  3:15.86  3:49.36
                                                                       4:22.72  4:55.62

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   82                                    MENS    10&UN   500 FREE                                    EVENT   82
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WADDELL, ZACHARY      10 CA IRVINE NOVA A  5:30.99   1  5:28.90 F2  P    30.69  1:04.00  1:37.88  2:11.84  2:46.16  3:20.10  3:53.47
                                                                       4:26.46  4:59.48
                                                                    F    29.90  1:02.92  1:36.51  2:10.09  2:43.95  3:18.17  3:51.19
                                                                       4:23.85  4:57.01
ESSER, DEVIN          10 AZ SWIM NEPTUNE   5:34.32   5  5:32.56 F3  P    29.33  1:02.79  1:37.46  2:11.92  2:46.35  3:20.52  3:54.92
                                                                       4:29.34  5:02.32
                                                                    F    29.54  1:02.30  1:36.43  2:10.42  2:44.40  3:18.04  3:52.03
                                                                       4:25.96  4:59.62
ENNEN, BRETT          10 CA IRVINE NOVA A  5:32.70   3  5:33.86 F4  P    29.37  1:02.00  1:35.81  2:10.08  2:44.40  3:18.32  3:52.58
                                                                       4:26.57  5:00.14
                                                                    F    29.70  1:02.21  1:35.82  2:09.71  2:43.55  3:17.51  3:51.58
                                                                       4:24.99  4:59.75
NAJERA, HUMBERTO       9 SI SOUTH BAY AQU  5:33.17   4  5:37.00 F5  P    30.09  1:04.60  1:38.98  2:12.97  2:47.23  3:21.46  3:55.30
                                                                       4:29.48  5:02.10
                                                                    F    31.06  1:05.20  1:40.18  2:13.89  2:48.49  3:23.25  3:56.88
                                                                       4:30.80  5:05.31
HASSERT, CONNOR       10 CO FRONT RANGE B  5:42.88   8  5:38.40 F6  P    31.63  1:06.19  1:41.12  2:16.60  2:51.07  3:25.59  4:00.74
                                                                       4:35.26  5:09.80
                                                                    F    30.70  1:04.49  1:38.84  2:13.15  2:47.85  3:22.67  3:57.12
                                                                       4:31.46  5:05.37
CHATHAM, KEEGAN       10 CO ACES           5:40.44   6  5:39.79 F7  P    29.97  1:03.78  1:38.56  2:13.33  2:47.81  3:23.26  3:58.28
                                                                       4:32.82  5:07.15
                                                                    F    30.49  1:04.34  1:38.64  2:12.89  2:47.49  3:22.45  3:57.27
                                                                       4:31.64  5:06.13
ALEJANDRO, KALEN      10 CA CANYONS AQUAT  5:43.42   9  5:43.30 F8  P    30.10  1:03.30  1:37.34  2:12.50  2:47.39  3:22.71  3:58.26
                                                                       4:33.88  5:09.41
                                                                    F    30.85  1:04.42  1:40.25  2:15.95  2:50.64  3:25.70  4:00.20
                                                                       4:34.95  5:09.79
FREDRICKS, JOSEPH     10 SI PACIFIC SWIM   5:42.64   7  5:44.50 F9  P    30.05  1:03.53  1:38.30  2:12.83  2:47.49  3:22.07  3:57.25
                                                                       4:32.71  5:08.27
                                                                    F    29.78  1:03.98  1:39.56  2:15.65  2:50.51  3:25.67  4:00.80
                                                                       4:36.22  5:11.52
VANBROCKLIN, EVAN     10 UT OLYMPUS AQUAT  5:47.18  10  5:47.88 F   P    31.40  1:05.79  1:40.97  2:15.89  2:51.02  3:26.80  4:02.73
                                                                       4:38.47  5:13.59
                                                                    F    31.73  1:06.40  1:41.31  2:16.25  2:51.40  3:26.78  4:02.65
                                                                       4:38.49  5:13.64

WADDELL, ZACHARY      10 CA IRVINE NOVA A  5:30.99   1              P    30.69  1:04.00  1:37.88  2:11.84  2:46.16  3:20.10  3:53.47
                                                                       4:26.46  4:59.48
RANLETT, CHRISTOPHER  10 SN FOOTHILL AQUA  5:31.19   2              P    30.22  1:03.12  1:36.26  2:10.15  2:44.29  3:18.26  3:52.43
                                                                       4:26.64  5:00.00
ENNEN, BRETT          10 CA IRVINE NOVA A  5:32.70   3              P    29.37  1:02.00  1:35.81  2:10.08  2:44.40  3:18.32  3:52.58
                                                                       4:26.57  5:00.14
NAJERA, HUMBERTO       9 SI SOUTH BAY AQU  5:33.17   4              P    30.09  1:04.60  1:38.98  2:12.97  2:47.23  3:21.46  3:55.30
                                                                       4:29.48  5:02.10
ESSER, DEVIN          10 AZ SWIM NEPTUNE   5:34.32   5              P    29.33  1:02.79  1:37.46  2:11.92  2:46.35  3:20.52  3:54.92
                                                                       4:29.34  5:02.32
CHATHAM, KEEGAN       10 CO ACES           5:40.44   6              P    29.97  1:03.78  1:38.56  2:13.33  2:47.81  3:23.26  3:58.28
                                                                       4:32.82  5:07.15
FREDRICKS, JOSEPH     10 SI PACIFIC SWIM   5:42.64   7              P    30.05  1:03.53  1:38.30  2:12.83  2:47.49  3:22.07  3:57.25
                                                                       4:32.71  5:08.27
HASSERT, CONNOR       10 CO FRONT RANGE B  5:42.88   8              P    31.63  1:06.19  1:41.12  2:16.60  2:51.07  3:25.59  4:00.74
                                                                       4:35.26  5:09.80
ALEJANDRO, KALEN      10 CA CANYONS AQUAT  5:43.42   9              P    30.10  1:03.30  1:37.34  2:12.50  2:47.39  3:22.71  3:58.26
                                                                       4:33.88  5:09.41

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   82                                    MENS    10&UN   500 FREE                                    EVENT   82
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VANBROCKLIN, EVAN     10 UT OLYMPUS AQUAT  5:47.18  10              P    31.40  1:05.79  1:40.97  2:15.89  2:51.02  3:26.80  4:02.73
                                                                       4:38.47  5:13.59
KIM, JAEWOO           10 PC PLEASANTON SE  5:47.81  11              P    30.96  1:05.11  1:40.14  2:15.97  2:51.73  3:27.69  4:04.26
                                                                       4:39.86  5:14.97
SCHOTT, MITCHELL       9 CA IRVINE NOVA A  5:49.18  12              P    30.60  1:04.88  1:40.02  2:16.04  2:52.53  3:28.31  4:04.10
                                                                       4:40.18  5:15.80
OLSCHANSKY, LUCAS     10 AZ SCOTTSDALE AQ  5:50.20  13              P    29.66  1:03.48  1:37.94  2:13.81  2:49.63  3:26.29  4:02.57
                                                                       4:39.39  5:15.76
LOMVARDAS, AKIRA       9 PC NORTH BAY AQU  5:51.63  14              P    31.58  1:05.78  1:40.71  2:16.15  2:52.02  3:27.92  4:03.86
                                                                       4:40.17  5:16.52
RIDOSKO, RYAN         10 PC TRI VALLEY AQ  5:52.89  15              P    31.89  1:06.51  1:41.98  2:17.35  2:53.51  3:29.64  4:05.86
                                                                       4:42.28  5:19.10
EDMUND, MASON         10 AZ SCOTTSDALE AQ  5:54.29  16              P    31.83  1:06.72  1:42.61  2:18.32  2:54.23  3:30.48  4:06.85
                                                                       4:43.13  5:19.22
PORTER, GABRIEL       10 PC CABRILLO THRE  5:54.85  17              P    32.16  1:08.53  1:45.26  2:21.77  2:59.18  3:34.82  4:10.46
                                                                       4:46.19  5:21.38
MCDONALD, JACKSON     10 CO BOULDER SWIMM  5:54.88  18              P    32.07  1:07.63  1:43.59  2:20.01  2:56.38  3:32.41  4:09.15
                                                                       4:44.33  5:20.29
REDDY, AIDAN          10 SN UN  (SN)       5:56.08  19              P    31.74  1:06.89  1:43.00  2:19.53  2:57.29  3:33.70  4:10.57
                                                                       4:47.39  5:23.31
BIGGS, JOSHUA         10 SI UN  (SI)       5:56.50  20              P    31.09  1:06.89  1:43.18  2:19.64  2:56.74  3:31.93  4:09.21
                                                                       4:46.33  5:22.84
AMBLE, MASON          10 SI PACIFIC SWIM   5:57.82  21              P    32.27  1:07.66  1:43.78  2:20.25  2:56.78  3:33.64  4:10.68
                                                                       4:46.72  5:22.89
KERESZTURI, JUSTIN    10 AZ SWIM NEPTUNE   5:58.35  22              P    31.54  1:07.15  1:43.25  2:19.33  2:56.26  3:32.68  4:09.72
                                                                       4:45.75  5:23.06
HELMBOLDT, RICHARD    10 AZ EDAC           5:58.90  23              P    31.98  1:07.06  1:42.96  2:19.34  2:55.99  3:32.64  4:09.81
                                                                       4:46.57  5:23.22
SEBASTIAN, JONATHAN   10 PC OSPREY AQUATI  5:59.04  24              P    32.82  1:09.02  1:45.87  2:22.19  2:58.36  3:35.00  4:11.43
                                                                       4:47.15  5:23.94
OATES, BILLY          10 SN UN  (SN)       5:59.06  25              P    31.64  1:07.12  1:43.51  2:20.78  2:57.43  3:34.28  4:12.79
                                                                       4:50.19  5:25.71
HERNANDEZ, JOEL        9 CA UN  (CA)       6:03.18  26              P    30.86  1:05.81  1:42.45  2:19.61  2:56.52  3:33.97  4:11.30
                                                                       4:49.31  5:27.59
MAKEPEACE, MATTHEW    10 SI PACIFIC SWIM   6:03.69  27              P    32.47  1:07.93  1:44.27  2:21.05  2:58.46  3:35.41  4:12.38
                                                                       4:50.17  5:27.72
LOPEZ, ABRAHAM        10 SI NORTH COAST A  6:05.08  28              P    33.76  1:10.79  1:48.15  2:25.31  3:02.46  3:39.41  4:16.52
                                                                       4:53.90  5:31.15
WHEELER, BENJAMIN     10 CC TULE NATION T  6:06.32  29              P    33.39  1:10.42  1:47.42  2:24.50  3:01.70  3:39.35  4:16.40
                                                                       4:54.19  5:31.44
CHEN, CHRISTOPHER     10 CA UN  (CA)       6:06.52  30              P    32.84  1:09.17  1:46.98  2:24.20  3:02.51  3:39.70  4:16.91
                                                                       4:54.51  5:30.79
ANDERSON, LUKE        10 SN SOLANO AQUATI  6:08.54  31              P    33.10  1:10.01  1:46.67  2:23.89  3:02.15  3:40.29  4:18.22
                                                                       4:56.10  5:33.05
LY, CLAYTON            9 PC SFRP ROSSI SW  6:09.05  32              P    33.24  1:10.11  1:47.11  2:25.00  3:02.51  3:39.92  4:17.29
                                                                       4:54.86  5:32.58
BLAKE, HARRISON       10 CA ROSE BOWL AQU  6:09.25  33              P    32.95  1:09.43  1:46.91  2:24.67  3:01.89  3:40.29  4:18.56
                                                                       4:55.70  5:33.87
BUNN, KEVIN           10 UT SOUTHERN UTAH  6:09.51  34              P    32.93  1:10.05  1:47.71  2:25.59  3:03.27  3:41.87  4:19.18
                                                                       4:57.81  5:35.00
HAMAMOTO, JOSH        10 CA IRVINE NOVA A  6:10.19  35              P    31.99  1:07.10  1:43.64  2:21.21  2:58.69  3:36.87  4:15.23
                                                                       4:54.79  5:33.34
ERICKSON, CAEL        10 UT UTAH VALLEY A  6:10.50  36              P    34.22  1:12.01  1:49.47  2:27.72  3:05.05  3:42.26  4:19.60
                                                                       4:57.29  5:34.35
FENDORF, ERIK         10 PC PALO ALTO STA  6:11.05  37              P    32.40  1:08.76  1:45.83  2:22.87  3:00.26  3:38.11  4:16.68
                                                                       4:55.56  5:33.35

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   82                                    MENS    10&UN   500 FREE                                    EVENT   82
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NUNEZ DEL PRADO, FABI 10 CA CANYONS AQUAT  6:11.77  38              P    32.26  1:09.07  1:46.59  2:24.48  3:03.02  3:41.03  4:19.55
                                                                       4:57.32  5:34.94
YANG, ERIC             9 SI RANCHO SAN DI  6:13.39  39              P    33.67  1:10.32  1:47.53  2:25.35  3:03.38  3:40.88  4:19.42
                                                                       4:57.53  5:35.52
SHUMILOV, ALEXANDER   10 UT PARK CITY SWI  6:13.41  40              P    33.16  1:10.44  1:48.62  2:27.17  3:05.57  3:44.23  4:22.64
                                                                       4:59.95  5:37.79
GARREN, KAI           10 PC MONTEREY BAY   6:14.82  41              P    32.46  1:08.77  1:46.36  2:24.06  3:03.10  3:41.68  4:19.75
                                                                       4:58.07  5:37.12
CROUCH, MATTHEW       10 SN CALIFORNIA CA  6:14.84  42              P    32.89  1:10.20  1:47.96  2:25.92  3:03.93  3:42.83  4:21.70
                                                                       5:00.02  5:38.63
HITCHENS, GRANT       10 CA IRVINE NOVA A  6:16.76  43              P    33.23  1:10.17  1:47.97  2:26.27  3:04.53  3:42.60  4:21.82
                                                                       5:01.74  5:39.09
ROSTOMYAN, ARSEN      10 CA ROSE BOWL AQU  6:23.13  44              P    33.50  1:11.69  1:50.42  2:30.00  3:10.04  3:48.65  4:28.23
                                                                       5:07.76  5:46.98
KELLEY, ROWAN         10 CO BOULDER SWIMM  6:26.00  45              P    34.08  1:12.26  1:51.30  2:30.88  3:10.81  3:51.09  4:31.19
                                                                       5:11.69  5:51.18
RANADE, VINEET        10 PC SANTA CLARA S  6:27.97  46              P    35.18  1:14.63  1:54.22  2:34.21  3:13.56  3:52.08  4:31.29
                                                                       5:10.96  5:50.06
MORRISON, CHAD        10 PC PALO ALTO STA  6:29.73  47              P    31.48  1:09.32  1:49.94  2:30.51  3:10.69  3:51.51  4:32.50
                                                                       5:12.70  5:51.06
CHAN, CALEB           10 CA IRVINE NOVA A  6:31.13  48              P    33.72  1:13.90  1:54.77  2:34.89  3:15.33  3:55.91  4:34.88
                                                                       5:15.62  5:54.79
MAURER, REX            9 PC PALO ALTO STA  6:31.30  49              P    33.18  1:10.83  1:49.41  2:28.10  3:08.10  3:50.27  4:30.61
                                                                       5:12.47  5:54.07
FRAUD, AXEL            9 CA ROSE BOWL AQU  6:33.18  50              P    33.69  1:12.13  1:51.38  2:32.00  3:12.57  3:53.00  4:34.50
                                                                       5:14.78  5:55.00

============================================================================================================================
   EVENT   66                                    MENS    10&UN   50 BACK                                     EVENT   66
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LE-NGUYEN, ZACH       10 PC MONTCLAIR SWI    30.65   1    29.91 F1
DALMACIO, RONALD       9 CA ROSE BOWL AQU    30.77   2    30.53 F2
FITZGERALD, BRYCE     10 AZ SWIM NEPTUNE     32.06   3    31.48 F3
BANSBERG, WILLIAM     10 AZ SWIM NEPTUNE     32.72   6    31.98 F4
HUBBARD, BRYCE        10 SN UN  (SN)         32.66   5    32.09 F5
PORTER, GABRIEL       10 PC CABRILLO THRE    32.99   7    32.25 F6
REDDY, AIDAN          10 SN UN  (SN)         33.23   8    32.60 F7
OLSCHANSKY, LUCAS     10 AZ SCOTTSDALE AQ    33.47   9    32.96 F8
DAVIES, GREYSON       10 SI COLLEGE AREA     32.63   4    33.05 F9
LIPSON, HENRY         10 PC THE OLYMPIC C    33.69  10    33.08 F

LE-NGUYEN, ZACH       10 PC MONTCLAIR SWI    30.65   1
DALMACIO, RONALD       9 CA ROSE BOWL AQU    30.77   2
FITZGERALD, BRYCE     10 AZ SWIM NEPTUNE     32.06   3
DAVIES, GREYSON       10 SI COLLEGE AREA     32.63   4
HUBBARD, BRYCE        10 SN UN  (SN)         32.66   5
BANSBERG, WILLIAM     10 AZ SWIM NEPTUNE     32.72   6
PORTER, GABRIEL       10 PC CABRILLO THRE    32.99   7
REDDY, AIDAN          10 SN UN  (SN)         33.23   8
OLSCHANSKY, LUCAS     10 AZ SCOTTSDALE AQ    33.47   9
LIPSON, HENRY         10 PC THE OLYMPIC C    33.69  10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   66                                    MENS    10&UN   50 BACK                                     EVENT   66
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OATES, BILLY          10 SN UN  (SN)         33.89  11
HITCHENS, GRANT       10 CA IRVINE NOVA A    33.90  13
LACERTE, BENNETT       9 PC PALO ALTO STA    33.90  12
CHATHAM, KEEGAN       10 CO ACES             33.91  14
SEBASTIAN, ANTHONY     9 PC OSPREY AQUATI    33.95  15
COSTA, PEYTON         10 CC TULE NATION T    34.07  16
AUNE, FINN            10 PC NORTH BAY AQU    34.17  17
WILLIAMS, NOAH        10 UT EAGLE AQUATIC    34.30  18
HUEY, BRYSON          10 PC PLEASANTON SE    34.34  19
WONG, JUSTIN          10 PC PIRANHA SWIMM    34.78  20
LOPEZ, ABRAHAM        10 SI NORTH COAST A    34.81  21
PATTISON, KELLAN       9 AZ SCOTTSDALE AQ    34.85  22
HAO, JAMES            10 PC PALO ALTO STA    34.95  24
WONG, KYLE            10 SI MISSION VALLE    34.95  23
GORMLEY, DAVID        10 PC MATADERO CREE    34.99  27
HERNANDEZ, JOEL        9 CA UN  (CA)         34.99  26
LADMAN, ADAM          10 SI NORTH COAST A    34.99  25
WHEELER, BENJAMIN     10 CC TULE NATION T    35.03  28
SHUMILOV, ALEXANDER   10 UT PARK CITY SWI    35.06  29
JONES, OCTOBER "TOBY" 10 CC TULE NATION T    35.08  30
GOLD, EVAN             9 PC PALO ALTO STA    35.17  31
FENDORF, ERIK         10 PC PALO ALTO STA    35.24  32
MARTINELLI, LORENZO    9 PC SANTA CLARA S    35.30  33
LEONARD, KIAN         10 HI UN (HI)          35.35  34
O'CONNOR, ZACK        10 SN CHICO AQUA-JE    35.36  35
ASBURY, LUKE          10 CA MESA AQUATICS    35.37  36
DENNER, KADIN         10 CO COLORADO STAR    35.58  37
MAKEPEACE, MATTHEW    10 SI PACIFIC SWIM     35.68  38
PUSATERI-GISSENDANER, 10 PC NORTH BAY AQU    35.73  39
BROOKS, CHARLIE       10 CA ROSE BOWL AQU    35.85  40
MERRIGAN, LIAM        10 PC YMCA PRESIDIO    35.89  41
FETTER, JAMES         10 PC PALO ALTO STA    35.93  42
CHANG, JEROMY         10 PC ORINDA AQUATI    35.97  43
KUROSAWA, RICKY        9 CA BOULDER CITY     36.02  44
CUNNAN, CAL           10 PC MARIN PIRATES    36.12  45
LOMVARDAS, AKIRA       9 PC NORTH BAY AQU    36.14  46
QUACH, KENNY          10 PC MILPITAS TIDA    36.35  47
HERNANDEZ, JAYDEN     10 PC SWIM SOUTH BA    36.45  48
KELLEY, ROWAN         10 CO BOULDER SWIMM    36.79  49
CHAN, CALEB           10 CA IRVINE NOVA A    36.80  51
VAUGHAN, ISAAC        10 UT UTAH VALLEY A    36.80  50
ZHOU, FRANK           10 CA IRVINE NOVA A    36.88  52
BLAKE, HARRISON       10 CA ROSE BOWL AQU    36.98  53
FRAUD, AXEL            9 CA ROSE BOWL AQU    37.01  54
YURAN, CAMERON        10 CO COLORADO STAR    37.06  55
RIENDEAU, ADRIAN      10 CC INDIAN WELLS    DQUED

                                                  TIME TRIALS / LEAD OFF SPLITS

EWY, MICHAEL          10 CC CLOVIS SWIM C                 33.84

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   94                                    MENS    10&UN   100 BACK                                    EVENT   94
============================================================================================================================
    NATIONAL     48.59
   SECTIONAL     52.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LE-NGUYEN, ZACH       10 PC MONTCLAIR SWI  1:04.48   1  1:03.44 F1  P    31.03
                                                                    F    30.43
DALMACIO, RONALD       9 CA ROSE BOWL AQU  1:06.43   2  1:05.43 F2  P    32.37
                                                                    F    32.36
FITZGERALD, BRYCE     10 AZ SWIM NEPTUNE   1:07.68   3  1:07.76 F3  P    32.92
                                                                    F    32.86
ASBURY, LUKE          10 CA MESA AQUATICS  1:09.66   4  1:08.06 F4  P    33.91
                                                                    F    33.23
REDDY, AIDAN          10 SN UN  (SN)       1:10.07   5  1:09.10 F5  P    33.92
                                                                    F    34.08
HUBBARD, BRYCE        10 SN UN  (SN)       1:11.28   8  1:09.35 F6  P    34.26
                                                                    F    34.18
OLSCHANSKY, LUCAS     10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:11.77   9  1:10.02 F7  P    34.45
                                                                    F    33.41
HITCHENS, GRANT       10 CA IRVINE NOVA A  1:11.22   7  1:11.21 F8  P    34.74
                                                                    F    34.49
COSTA, PEYTON         10 CC TULE NATION T  1:11.90  10  1:11.29 F9  P    34.90
                                                                    F    34.57
DAVIES, GREYSON       10 SI COLLEGE AREA   1:11.17   6  1:11.84 F   P    34.88
                                                                    F    35.06

LE-NGUYEN, ZACH       10 PC MONTCLAIR SWI  1:04.48   1              P    31.03
DALMACIO, RONALD       9 CA ROSE BOWL AQU  1:06.43   2              P    32.37
FITZGERALD, BRYCE     10 AZ SWIM NEPTUNE   1:07.68   3              P    32.92
ASBURY, LUKE          10 CA MESA AQUATICS  1:09.66   4              P    33.91
REDDY, AIDAN          10 SN UN  (SN)       1:10.07   5              P    33.92
DAVIES, GREYSON       10 SI COLLEGE AREA   1:11.17   6              P    34.88
HITCHENS, GRANT       10 CA IRVINE NOVA A  1:11.22   7              P    34.74
HUBBARD, BRYCE        10 SN UN  (SN)       1:11.28   8              P    34.26
OLSCHANSKY, LUCAS     10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:11.77   9              P    34.45
COSTA, PEYTON         10 CC TULE NATION T  1:11.90  10              P    34.90
LIPSON, HENRY         10 PC THE OLYMPIC C  1:11.91  11              P    35.25
SCHOTT, MITCHELL       9 CA IRVINE NOVA A  1:12.05  12              P    35.23
LACERTE, BENNETT       9 PC PALO ALTO STA  1:12.11  13              P    35.43
AUNE, FINN            10 PC NORTH BAY AQU  1:12.32  14              P    35.40
SHUMILOV, ALEXANDER   10 UT PARK CITY SWI  1:12.57  15              P    35.91
PATTISON, KELLAN       9 AZ SCOTTSDALE AQ  1:12.69  16              P    34.97
CHATHAM, KEEGAN       10 CO ACES           1:13.09  17              P    35.72
ZHU, LAN              10 SI NORTH COAST A  1:13.10  18              P    34.87
HALTERMAN, BRYCE       9 CC INDIAN WELLS   1:13.16  19              P    35.76
MCDONALD, JACKSON     10 CO BOULDER SWIMM  1:13.35  20              P    35.72
SEBASTIAN, ANTHONY     9 PC OSPREY AQUATI  1:13.43  21              P    35.84
GORMLEY, DAVID        10 PC MATADERO CREE  1:13.49  22              P    35.85
PORTER, GABRIEL       10 PC CABRILLO THRE  1:13.55  23              P    35.88
DENNER, KADIN         10 CO COLORADO STAR  1:13.60  24              P    35.95
WHEELER, BENJAMIN     10 CC TULE NATION T  1:13.94  25              P    36.39
OATES, BILLY          10 SN UN  (SN)       1:13.97  26              P    36.34
DELIZO, JOSHUA        10 CA CORONA SWIM T  1:14.21  27              P    36.47
HOBSON, LUKE          10 PC LAKERIDGE SWI  1:14.26  28              P    35.41
EWY, MICHAEL          10 CC CLOVIS SWIM C  1:14.38  29              P    33.84
HUEY, BRYSON          10 PC PLEASANTON SE  1:14.44  30              P    35.96

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   94                                    MENS    10&UN   100 BACK                                    EVENT   94
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MAKEPEACE, MATTHEW    10 SI PACIFIC SWIM   1:14.53  31              P    36.86
WONG, JUSTIN          10 PC PIRANHA SWIMM  1:14.56  32              P    36.24
ANDERSON, LUKE        10 SN SOLANO AQUATI  1:14.66  33              P    36.86
DIEDRICKS, ETHAN      10 CA IRVINE NOVA A  1:15.12  34              P    36.94
KUROSAWA, RICKY        9 CA BOULDER CITY   1:15.44  35              P    36.65
FERNANDEZ, ANTONIO    10 PC TERRAPINS SWI  1:15.52  36              P    36.99
GARREN, KAI           10 PC MONTEREY BAY   1:15.60  37              P    36.97
ZHOU, FRANK           10 CA IRVINE NOVA A  1:15.61  38              P    37.16
CHANG, JEROMY         10 PC ORINDA AQUATI  1:15.80  39              P    36.58
MAYER, TEAGAN         10 CO BOULDER SWIMM  1:15.83  40              P    36.49
CHEN, CHRISTOPHER     10 CA UN  (CA)       1:16.29  41              P    37.17
LEE, JONAH             9 PC UN  (PC)       1:16.34  42              P    38.15
FENDORF, ERIK         10 PC PALO ALTO STA  1:16.38  43              P    37.08
VINH, MATTHEW         10 CA MESA AQUATICS  1:16.68  44              P    37.86
JONES, OCTOBER "TOBY" 10 CC TULE NATION T  1:17.04  45              P    37.62
LOMVARDAS, AKIRA       9 PC NORTH BAY AQU  1:17.09  46              P    37.74
CHAN, CALEB           10 CA IRVINE NOVA A  1:17.11  47              P    37.62
HONG, KEVIN           10 CA IRVINE NOVA A  1:17.15  48              P    37.76
BROOKS, CHARLIE       10 CA ROSE BOWL AQU  1:17.41  49              P    37.68
HERNANDEZ, JOEL        9 CA UN  (CA)       1:17.55  50              P    37.14
STOEN, TYLER          10 PC PALO ALTO STA  1:17.65  51              P    37.85
MORRISON, CHAD        10 PC PALO ALTO STA  1:17.82  52              P    37.22
FRAUD, AXEL            9 CA ROSE BOWL AQU  1:17.88  53              P    37.99
RIENDEAU, ADRIAN      10 CC INDIAN WELLS   1:18.00  54              P    37.23
VAUGHAN, ISAAC        10 UT UTAH VALLEY A  1:18.03  55              P    38.58
LEONARD, KIAN         10 HI UN (HI)        1:18.15  56              P    36.68
BLAKE, HARRISON       10 CA ROSE BOWL AQU  1:18.47  57              P    38.51
WONG, KYLE            10 SI MISSION VALLE  1:18.59  58              P    38.42
KELLEY, ROWAN         10 CO BOULDER SWIMM  1:19.14  59              P    38.57
BANSBERG, WILLIAM     10 AZ SWIM NEPTUNE    DQUED                   P    33.26

============================================================================================================================
   EVENT  104                                    MENS    10&UN   50 BREAST                                   EVENT  104
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RANLETT, CHRISTOPHER  10 SN FOOTHILL AQUA    33.44   1    32.91 F1
ZAMIR, GUY            10 PC PALO ALTO STA    35.17   2    33.28 F2
KUROSAWA, RICKY        9 CA BOULDER CITY     35.42   3    35.04 F3
ALEJANDRO, KALEN      10 CA CANYONS AQUAT    35.88   4    35.73 F4
EDWARDS, JARIN        10 PC OAKLAND UNDER    36.44   7    36.20 F5
PUSATERI-GISSENDANER, 10 PC NORTH BAY AQU    36.35   6    36.32 F6
CALMESE, NATHAN       10 AZ DESERT THUNDE    36.14   5    36.61 F7
HUBBARD, BRYCE        10 SN UN  (SN)         37.31  10    36.79 F8
ABDOLLAHI, EVAN       10 CA IRVINE NOVA A    36.87   8    37.43 F9
MOULOUDJ, JEAN-PIERRE 10 PC PALO ALTO STA    37.26   9    38.59 F

RANLETT, CHRISTOPHER  10 SN FOOTHILL AQUA    33.44   1
ZAMIR, GUY            10 PC PALO ALTO STA    35.17   2
KUROSAWA, RICKY        9 CA BOULDER CITY     35.42   3
ALEJANDRO, KALEN      10 CA CANYONS AQUAT    35.88   4
CALMESE, NATHAN       10 AZ DESERT THUNDE    36.14   5
PUSATERI-GISSENDANER, 10 PC NORTH BAY AQU    36.35   6

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  104                                    MENS    10&UN   50 BREAST                                   EVENT  104
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

EDWARDS, JARIN        10 PC OAKLAND UNDER    36.44   7
ABDOLLAHI, EVAN       10 CA IRVINE NOVA A    36.87   8
MOULOUDJ, JEAN-PIERRE 10 PC PALO ALTO STA    37.26   9
HUBBARD, BRYCE        10 SN UN  (SN)         37.31  10
ANDERSON, JAKE         9 PC PALO ALTO STA    37.39  11
DIEDRICKS, ETHAN      10 CA IRVINE NOVA A    37.64  12
FITZGERALD, BRYCE     10 AZ SWIM NEPTUNE     37.65  13
BIGGS, JOSHUA         10 SI UN  (SI)         37.73  14
GLENN, NICKY           9 PC UN  (PC)         37.79  15
BUI, THOMAS           10 CC INDIAN WELLS     37.81  16
MARTINELLI, LORENZO    9 PC SANTA CLARA S    37.83  17
UPADHYAYULA, AVINASH  10 PC SANTA CLARA S    37.85  18
RANADE, VINEET        10 PC SANTA CLARA S    37.87  19
MCGUIRE, HUNTER       10 SN CHICO AQUA-JE    38.03  20
PARSONS, NATHANIEL    10 SI NORTH COAST A    38.15  21
OH, BRENDEN           10 PC SANTA CLARA S    38.23  23
THIEN, KENNETH        10 PC VALLEY SPLASH    38.23  22
SEBASTIAN, ANTHONY     9 PC OSPREY AQUATI    38.36  24
HONG, KEVIN           10 CA IRVINE NOVA A    38.44  25
COLOMBO, LUCAS        10 SI HEARTLAND SWI    38.56  26
KERESZTURI, JUSTIN    10 AZ SWIM NEPTUNE     38.68  27
JONES, OCTOBER "TOBY" 10 CC TULE NATION T    38.84  28
REN, JUNTAO           10 PC QUICKSILVER S    39.03  29
LACERTE, BENNETT       9 PC PALO ALTO STA    39.14  30
CHAN, COBY             9 PC SFRP ROSSI SW    39.29  31
COSTA, PEYTON         10 CC TULE NATION T    39.30  32
CREED, JASON          10 PC MONTEREY BAY     39.62  33
MAYO, COOPER          10 PC PALO ALTO STA    39.70  34
TOM, KAILER            9 PC DALY CITY DOL    39.72  35
NGUYEN, MILTON         9 SN ARDEN HILLS S    40.11  36
FERNANDEZ, ANTONIO    10 PC TERRAPINS SWI    40.18  37
LEONARD, KIAN         10 HI UN (HI)          40.38  38
QUON, EVAN            10 PC PACIFICA SEA     40.44  39
ROSTOMYAN, ARSEN      10 CA ROSE BOWL AQU    40.68  40
JENKS, NOLAN          10 AZ MESA AQUATICS    40.69  41
LY, CLAYTON            9 PC SFRP ROSSI SW    40.80  42

============================================================================================================================
   EVENT   30                                    MENS    10&UN   100 BREAST                                  EVENT   30
============================================================================================================================
    NATIONAL     54.89
   SECTIONAL     59.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ZAMIR, GUY            10 PC PALO ALTO STA  1:15.06   1  1:15.08 F1  P    35.76
                                                                    F    35.71
ALEJANDRO, KALEN      10 CA CANYONS AQUAT  1:16.86   3  1:15.32 F2  P    36.23
                                                                    F    35.64
KUROSAWA, RICKY        9 CA BOULDER CITY   1:15.71   2  1:16.61 F3  P    35.54
                                                                    F    36.02
FITZGERALD, BRYCE     10 AZ SWIM NEPTUNE   1:19.95   5  1:20.06 F4  P    37.00
                                                                    F    37.04
HASSERT, CONNOR       10 CO FRONT RANGE B  1:20.15   6  1:20.65 F5  P    38.20
                                                                    F    38.43

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   30                                    MENS    10&UN   100 BREAST                                  EVENT   30
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THIEN, KENNETH        10 PC VALLEY SPLASH  1:19.43   4  1:20.83 F6  P    38.06
                                                                    F    38.79
HALTERMAN, BRYCE       9 CC INDIAN WELLS   1:21.16   8  1:21.09 F7  P    38.99
                                                                    F    39.04
MOULOUDJ, JEAN-PIERRE 10 PC PALO ALTO STA  1:21.91  10  1:21.71 F8  P    39.02
                                                                    F    39.11
MCGUIRE, HUNTER       10 SN CHICO AQUA-JE  1:21.47   9  1:21.73 F9  P    37.99
                                                                    F    39.39
WADDELL, ZACHARY      10 CA IRVINE NOVA A  1:21.05   7   DQUED  F   P    38.78
                                                                    F    38.29

ZAMIR, GUY            10 PC PALO ALTO STA  1:15.06   1              P    35.76
KUROSAWA, RICKY        9 CA BOULDER CITY   1:15.71   2              P    35.54
ALEJANDRO, KALEN      10 CA CANYONS AQUAT  1:16.86   3              P    36.23
THIEN, KENNETH        10 PC VALLEY SPLASH  1:19.43   4              P    38.06
FITZGERALD, BRYCE     10 AZ SWIM NEPTUNE   1:19.95   5              P    37.00
HASSERT, CONNOR       10 CO FRONT RANGE B  1:20.15   6              P    38.20
WADDELL, ZACHARY      10 CA IRVINE NOVA A  1:21.05   7              P    38.78
HALTERMAN, BRYCE       9 CC INDIAN WELLS   1:21.16   8              P    38.99
MCGUIRE, HUNTER       10 SN CHICO AQUA-JE  1:21.47   9              P    37.99
MOULOUDJ, JEAN-PIERRE 10 PC PALO ALTO STA  1:21.91  10              P    39.02
PUSATERI-GISSENDANER, 10 PC NORTH BAY AQU  1:22.42  11              P    40.07
BUI, THOMAS           10 CC INDIAN WELLS   1:22.61  12              P    39.18
DIEDRICKS, ETHAN      10 CA IRVINE NOVA A  1:22.65  13              P    39.47
ANDERSON, JAKE         9 PC PALO ALTO STA  1:23.00  14              P    40.17
BIGGS, JOSHUA         10 SI UN  (SI)       1:23.03  15              P    39.12
ABDOLLAHI, EVAN       10 CA IRVINE NOVA A  1:23.20  16              P    39.13
KERESZTURI, JUSTIN    10 AZ SWIM NEPTUNE   1:23.34  17              P    39.62
JONES, OCTOBER "TOBY" 10 CC TULE NATION T  1:23.63  18              P    39.49
ROSTOMYAN, ARSEN      10 CA ROSE BOWL AQU  1:23.67  19              P    40.15
LEE, JONAH             9 PC UN  (PC)       1:23.70  20              P    40.16
SEBASTIAN, ANTHONY     9 PC OSPREY AQUATI  1:23.88  21              P    39.27
HONG, KEVIN           10 CA IRVINE NOVA A  1:24.04  22              P    40.93
CALMESE, NATHAN       10 AZ DESERT THUNDE  1:24.17  23              P    39.41
RANADE, VINEET        10 PC SANTA CLARA S  1:24.24  24              P    39.73
CUNNAN, CAL           10 PC MARIN PIRATES  1:25.08  25              P    39.67
CHAN, COBY             9 PC SFRP ROSSI SW  1:25.23  26              P    39.97
KAHLA, BRAD            9 AZ SWIM NEPTUNE   1:25.35  27              P    39.77
PARSONS, NATHANIEL    10 SI NORTH COAST A  1:25.43  28              P    40.36
EDMUND, MASON         10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:25.74  29              P    40.82
ZHOU, FRANK           10 CA IRVINE NOVA A  1:26.07  30              P    41.20
NGUYEN, MILTON         9 SN ARDEN HILLS S  1:26.10  31              P    40.43
CHANG, ETHAN          10 PC PALO ALTO STA  1:26.19  32              P    40.69
CHU, EDMOND            9 PC SANTA CLARA S  1:26.55  33              P    42.11
LI, JASON              9 PC VALLEY SPLASH  1:26.62  34              P    42.23
LEONARD, KIAN         10 HI UN (HI)        1:27.03  35              P    40.31
SCRIMA, ZACH          10 SN ARDEN HILLS S  1:27.05  36              P    41.80
LY, CLAYTON            9 PC SFRP ROSSI SW  1:27.30  37              P    42.64
GLENN, NICKY           9 PC UN  (PC)       1:27.42  38              P    41.00
BROOKS, CHARLIE       10 CA ROSE BOWL AQU  1:27.58  39              P    41.64
SCHOTT, MITCHELL       9 CA IRVINE NOVA A  1:27.60  40              P    41.99
SPENCE, ZACHARY        9 PC SANTA CLARA S  1:27.69  41              P    41.97
AMBLE, MASON          10 SI PACIFIC SWIM   1:27.82  42              P    42.06
HABEK, KEVIN          10 PC ALAMEDA ISLAN  1:28.22  43              P    42.35
LY, RYAN              10 PC SAN RAMON VAL  1:29.07  44              P    42.32
CORY, MAXIMILLIAN      9 PC PLEASANTON SE  1:30.15  45              P    42.34

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   30                                    MENS    10&UN   100 BREAST                                  EVENT   30
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VAUGHAN, ISAAC        10 UT UTAH VALLEY A  1:30.59  46              P    42.17
RANLETT, CHRISTOPHER  10 SN FOOTHILL AQUA   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  132                                    MENS    10&UN   50 FLY                                      EVENT  132
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LE-NGUYEN, ZACH       10 PC MONTCLAIR SWI    28.10   1    28.03 F1
BANSBERG, WILLIAM     10 AZ SWIM NEPTUNE     29.37   2    28.51 F2
DALMACIO, RONALD       9 CA ROSE BOWL AQU    30.30   6    29.35 F3
NAJERA, HUMBERTO       9 SI SOUTH BAY AQU    29.70   3    29.54 F4
LIPSON, HENRY         10 PC THE OLYMPIC C    30.21   5    29.96 F5
WONG, JUSTIN          10 PC PIRANHA SWIMM    30.50   8    30.03 F6
PUSATERI-GISSENDANER, 10 PC NORTH BAY AQU    30.52  10    30.22 F7
ALEJANDRO, KALEN      10 CA CANYONS AQUAT    30.36   7    30.29 F8
VANBROCKLIN, EVAN     10 UT OLYMPUS AQUAT    30.57  11    30.58 F9
PORTER, GABRIEL       10 PC CABRILLO THRE    30.50   9    30.98 F

LE-NGUYEN, ZACH       10 PC MONTCLAIR SWI    28.10   1
BANSBERG, WILLIAM     10 AZ SWIM NEPTUNE     29.37   2
NAJERA, HUMBERTO       9 SI SOUTH BAY AQU    29.70   3
ZAMIR, GUY            10 PC PALO ALTO STA    30.15   4
LIPSON, HENRY         10 PC THE OLYMPIC C    30.21   5
DALMACIO, RONALD       9 CA ROSE BOWL AQU    30.30   6
ALEJANDRO, KALEN      10 CA CANYONS AQUAT    30.36   7
PORTER, GABRIEL       10 PC CABRILLO THRE    30.50   9
WONG, JUSTIN          10 PC PIRANHA SWIMM    30.50   8
PUSATERI-GISSENDANER, 10 PC NORTH BAY AQU    30.52  10
VANBROCKLIN, EVAN     10 UT OLYMPUS AQUAT    30.57  11
BIGGS, JOSHUA         10 SI UN  (SI)         30.80  12
CHATHAM, KEEGAN       10 CO ACES             30.99  13
LADMAN, ADAM          10 SI NORTH COAST A    31.36  15
OLSCHANSKY, LUCAS     10 AZ SCOTTSDALE AQ    31.36  14
ROSTOMYAN, ARSEN      10 CA ROSE BOWL AQU    31.48  16
ZHANG, KEVIN          10 PC PALO ALTO STA    31.63  17
EDWARDS, JARIN        10 PC OAKLAND UNDER    31.65  18
HOBSON, LUKE          10 PC LAKERIDGE SWI    31.66  19
OATES, BILLY          10 SN UN  (SN)         31.75  20
HALTERMAN, BRYCE       9 CC INDIAN WELLS     31.90  21
ENNEN, BRETT          10 CA IRVINE NOVA A    32.02  23
PATTISON, KELLAN       9 AZ SCOTTSDALE AQ    32.02  22
BUI, THOMAS           10 CC INDIAN WELLS     32.03  24
RANADE, VINEET        10 PC SANTA CLARA S    32.10  25
FERNANDEZ, ANTONIO    10 PC TERRAPINS SWI    32.11  26
MAHMOUD, AMR          10 SN ARDEN HILLS S    32.15  27
SEBASTIAN, ANTHONY     9 PC OSPREY AQUATI    32.17  28
FONG, A.J.             9 PC TERRAPINS SWI    32.18  29
LACERTE, BENNETT       9 PC PALO ALTO STA    32.20  30
FULGENCIO, EJ         10 PC MONTEREY COUN    32.28  31
COSTA, PEYTON         10 CC TULE NATION T    32.29  32
AMBLE, MASON          10 SI PACIFIC SWIM     32.31  33
SEBASTIAN, JONATHAN   10 PC OSPREY AQUATI    32.40  34

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  132                                    MENS    10&UN   50 FLY                                      EVENT  132
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CALMESE, NATHAN       10 AZ DESERT THUNDE    32.48  35
CHEN, CHRISTOPHER     10 CA UN  (CA)         32.53  36
MORRISON, CHAD        10 PC PALO ALTO STA    32.55  37
DAVIES, GREYSON       10 SI COLLEGE AREA     32.57  38
DELIZO, JOSHUA        10 CA CORONA SWIM T    32.61  39
MCDONALD, JACKSON     10 CO BOULDER SWIMM    32.66  40
GORMLEY, DAVID        10 PC MATADERO CREE    32.77  41
MERRIGAN, LIAM        10 PC YMCA PRESIDIO    32.83  42
ASBURY, LUKE          10 CA MESA AQUATICS    32.85  43
NG, MATTHEW            9 SN CALIFORNIA CA    32.88  44
NGUYEN, MILTON         9 SN ARDEN HILLS S    32.91  45
MAURER, REX            9 PC PALO ALTO STA    32.92  46
LEONARD, KIAN         10 HI UN (HI)          32.96  47
ANDERSON, LUKE        10 SN SOLANO AQUATI    33.08  48
MAKEPEACE, MATTHEW    10 SI PACIFIC SWIM     33.15  49
UPADHYAYULA, AVINASH  10 PC SANTA CLARA S    33.31  50
ZHOU, SIMON            9 PC QUICKSILVER S    33.35  51
LOMVARDAS, AKIRA       9 PC NORTH BAY AQU    33.43  52
WONG, KYLE            10 SI MISSION VALLE    33.58  53
LEE, JORDAN            9 PC PLEASANTON SE    33.75  54
DUGAY, JOSEPH          9 AZ DESERT THUNDE    33.85  55
HITCHENS, GRANT       10 CA IRVINE NOVA A    33.89  56
GOLD, EVAN             9 PC PALO ALTO STA    33.94  57
BRATHWAITE, DANIEL    10 PC SANTA CLARA S    33.96  58
HELMBOLDT, RICHARD    10 AZ EDAC             34.00  59
LEE, JONAH             9 PC UN  (PC)         34.02  60
O'RAFFERTY, COLIN     10 CA ROSE BOWL AQU    34.18  61
CUNNAN, CAL           10 PC MARIN PIRATES    34.49  62
LACE, WILLIAM         10 AZ SWIM NEPTUNE     34.55  63
LE, MINH              10 AZ TUCSON FORD D    34.76  64
DENNER, KADIN         10 CO COLORADO STAR    34.92  65
CUTLER, TATE          10 SN DAVIS AQUADAR    35.70  66
EDWARDS, JALEN         9 PC OAKLAND UNDER   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MENS    10&UN   100 FLY                                     EVENT   20
============================================================================================================================
    NATIONAL     47.89
   SECTIONAL     52.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ZAMIR, GUY            10 PC PALO ALTO STA  1:03.58   1  1:02.87 F1  P    29.22
                                                                    F    29.35
BANSBERG, WILLIAM     10 AZ SWIM NEPTUNE   1:06.82   4  1:06.20 F2  P    30.65
                                                                    F    30.47
LIPSON, HENRY         10 PC THE OLYMPIC C  1:08.47   6  1:06.33 F3  P    32.12
                                                                    F    31.88
LE-NGUYEN, ZACH       10 PC MONTCLAIR SWI  1:06.85   5  1:06.77 F4  P    31.26
                                                                    F    30.42
DALMACIO, RONALD       9 CA ROSE BOWL AQU  1:06.68   3  1:07.19 F5  P    31.89
                                                                    F    31.98
ESSER, DEVIN          10 AZ SWIM NEPTUNE   1:09.52   8  1:07.85 F6  P    32.69
                                                                    F    32.38
VANBROCKLIN, EVAN     10 UT OLYMPUS AQUAT  1:05.26   2  1:07.93 F7  P    30.96
                                                                    F    32.43

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MENS    10&UN   100 FLY                                     EVENT   20
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

EDWARDS, JARIN        10 PC OAKLAND UNDER  1:09.18   7  1:08.06 F8  P    32.01
                                                                    F    31.47
PORTER, GABRIEL       10 PC CABRILLO THRE  1:09.93   9  1:09.47 F9  P    32.48
                                                                    F    32.24
SEBASTIAN, ANTHONY     9 PC OSPREY AQUATI  1:09.96  10  1:11.43 F   P    32.78
                                                                    F    33.30

ZAMIR, GUY            10 PC PALO ALTO STA  1:03.58   1              P    29.22
VANBROCKLIN, EVAN     10 UT OLYMPUS AQUAT  1:05.26   2              P    30.96
DALMACIO, RONALD       9 CA ROSE BOWL AQU  1:06.68   3              P    31.89
BANSBERG, WILLIAM     10 AZ SWIM NEPTUNE   1:06.82   4              P    30.65
LE-NGUYEN, ZACH       10 PC MONTCLAIR SWI  1:06.85   5              P    31.26
LIPSON, HENRY         10 PC THE OLYMPIC C  1:08.47   6              P    32.12
EDWARDS, JARIN        10 PC OAKLAND UNDER  1:09.18   7              P    32.01
ESSER, DEVIN          10 AZ SWIM NEPTUNE   1:09.52   8              P    32.69
PORTER, GABRIEL       10 PC CABRILLO THRE  1:09.93   9              P    32.48
SEBASTIAN, ANTHONY     9 PC OSPREY AQUATI  1:09.96  10              P    32.78
AMBLE, MASON          10 SI PACIFIC SWIM   1:10.61  11              P    33.06
PUSATERI-GISSENDANER, 10 PC NORTH BAY AQU  1:10.64  12              P    33.67
ENNEN, BRETT          10 CA IRVINE NOVA A  1:10.73  13              P    34.02
CHEN, CHRISTOPHER     10 CA UN  (CA)       1:10.74  14              P    33.43
NAJERA, HUMBERTO       9 SI SOUTH BAY AQU  1:10.82  15              P    32.66
HASSERT, CONNOR       10 CO FRONT RANGE B  1:10.87  16              P    33.41
FREDRICKS, JOSEPH     10 SI PACIFIC SWIM   1:11.19  17              P    33.73
ZHANG, KEVIN          10 PC PALO ALTO STA  1:11.28  18              P    33.35
OATES, BILLY          10 SN UN  (SN)       1:11.55  19              P    33.30
ROSTOMYAN, ARSEN      10 CA ROSE BOWL AQU  1:11.67  20              P    32.54
HOBSON, LUKE          10 PC LAKERIDGE SWI  1:11.78  21              P    34.70
FULGENCIO, EJ         10 PC MONTEREY COUN  1:11.95  22              P    33.21
KUROSAWA, RICKY        9 CA BOULDER CITY   1:12.19  23              P    33.78
RANADE, VINEET        10 PC SANTA CLARA S  1:12.20  24              P    34.01
MCDONALD, JACKSON     10 CO BOULDER SWIMM  1:12.26  25              P    33.53
BUI, THOMAS           10 CC INDIAN WELLS   1:12.32  26              P    34.14
ASBURY, LUKE          10 CA MESA AQUATICS  1:12.77  27              P    34.70
KIM, JAEWOO           10 PC PLEASANTON SE  1:12.79  28              P    34.23
COSTA, PEYTON         10 CC TULE NATION T  1:13.12  29              P    34.88
HALTERMAN, BRYCE       9 CC INDIAN WELLS   1:13.31  30              P    33.83
HELMBOLDT, RICHARD    10 AZ EDAC           1:13.74  31              P    34.90
MAKEPEACE, MATTHEW    10 SI PACIFIC SWIM   1:13.92  32              P    35.04
FONG, A.J.             9 PC TERRAPINS SWI  1:13.94  33              P    34.71
HITCHENS, GRANT       10 CA IRVINE NOVA A  1:14.49  34              P    35.88
EDMUND, MASON         10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:14.69  35              P    34.93
KIM, CHRISTIAN         9 PC SANTA CLARA S  1:14.73  36              P    35.98
SEBASTIAN, JONATHAN   10 PC OSPREY AQUATI  1:15.08  37              P    34.63
PATTISON, KELLAN       9 AZ SCOTTSDALE AQ  1:15.32  38              P    34.21
NGUYEN, MILTON         9 SN ARDEN HILLS S  1:15.49  39              P    34.15
ZHOU, SIMON            9 PC QUICKSILVER S  1:15.75  40              P    35.39
HERNANDEZ, JOEL        9 CA UN  (CA)       1:15.81  41              P    35.36
BLAKE, HARRISON       10 CA ROSE BOWL AQU  1:15.98  42              P    36.30
CALMESE, NATHAN       10 AZ DESERT THUNDE  1:16.17  43              P    34.53
ANDERSON, LUKE        10 SN SOLANO AQUATI  1:16.31  44              P    36.16
WONG, KYLE            10 SI MISSION VALLE  1:16.41  45              P    35.53
HONG, KEVIN           10 CA IRVINE NOVA A  1:16.47  46              P    36.39
LY, CLAYTON            9 PC SFRP ROSSI SW  1:16.65  47              P    37.03
CUTLER, TATE          10 SN DAVIS AQUADAR  1:16.66  48              P    35.49
FERNANDEZ, ANTONIO    10 PC TERRAPINS SWI  1:17.02  49              P    35.56

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MENS    10&UN   100 FLY                                     EVENT   20
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DIEDRICKS, ETHAN      10 CA IRVINE NOVA A  1:17.52  50              P    36.68
LACE, WILLIAM         10 AZ SWIM NEPTUNE   1:17.68  51              P    35.00
VAUGHAN, ISAAC        10 UT UTAH VALLEY A  1:17.86  52              P    36.66
TRAN, STEVEN           9 PC PALO ALTO STA  1:18.22  53              P    36.77
PARSONS, NATHANIEL    10 SI NORTH COAST A  1:18.29  54              P    36.17
LEE, JONAH             9 PC UN  (PC)       1:19.07  55              P    36.82
RIENDEAU, ADRIAN      10 CC INDIAN WELLS   1:19.26  56              P    36.60
HAMAMOTO, JOSH        10 CA IRVINE NOVA A  1:19.73  58              P    36.50
HUBBARD, BRYCE        10 SN UN  (SN)       1:19.73  57              P    35.65
RIDOSKO, RYAN         10 PC TRI VALLEY AQ  1:20.08  59              P    37.00
ERICKSON, CAEL        10 UT UTAH VALLEY A  1:20.10  60              P    37.15
RICHEY, JAMES         10 CO BOULDER SWIMM  1:20.58  61              P    36.24
O'RAFFERTY, COLIN     10 CA ROSE BOWL AQU  1:21.30  62              P    36.41
DELIZO, JOSHUA        10 CA CORONA SWIM T   DQUED                   P    34.86

============================================================================================================================
   EVENT  122                                    MENS    10&UN   100 I.M.                                    EVENT  122
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RANLETT, CHRISTOPHER  10 SN FOOTHILL AQUA  1:07.47   2  1:04.92 F1  P    32.17
                                                                    F    30.66
LE-NGUYEN, ZACH       10 PC MONTCLAIR SWI  1:06.26   1  1:05.19 F2  P    29.22
                                                                    F    29.05
FITZGERALD, BRYCE     10 AZ SWIM NEPTUNE   1:09.04   5  1:06.75 F3  P    31.46
                                                                    F    31.69
HASSERT, CONNOR       10 CO FRONT RANGE B  1:09.17   6  1:08.38 F4  P    32.46
                                                                    F    32.22
BANSBERG, WILLIAM     10 AZ SWIM NEPTUNE   1:08.34   3  1:08.49 F5  P    31.59
                                                                    F    31.41
ALEJANDRO, KALEN      10 CA CANYONS AQUAT  1:08.85   4  1:08.76 F6  P    32.58
                                                                    F    32.73
ESSER, DEVIN          10 AZ SWIM NEPTUNE   1:09.32   7  1:09.05 F7  P    32.99
                                                                    F    32.03
PORTER, GABRIEL       10 PC CABRILLO THRE  1:09.84   9  1:09.23 F8  P    32.26
                                                                    F    31.24
HUBBARD, BRYCE        10 SN UN  (SN)       1:09.55   8  1:10.95 F9  P    32.16
                                                                    F    33.19
VANBROCKLIN, EVAN     10 UT OLYMPUS AQUAT  1:10.27  10  1:13.08 F   P    32.93
                                                                    F    33.47

LE-NGUYEN, ZACH       10 PC MONTCLAIR SWI  1:06.26   1              P    29.22
RANLETT, CHRISTOPHER  10 SN FOOTHILL AQUA  1:07.47   2              P    32.17
BANSBERG, WILLIAM     10 AZ SWIM NEPTUNE   1:08.34   3              P    31.59
ALEJANDRO, KALEN      10 CA CANYONS AQUAT  1:08.85   4              P    32.58
FITZGERALD, BRYCE     10 AZ SWIM NEPTUNE   1:09.04   5              P    31.46
HASSERT, CONNOR       10 CO FRONT RANGE B  1:09.17   6              P    32.46
ESSER, DEVIN          10 AZ SWIM NEPTUNE   1:09.32   7              P    32.99
HUBBARD, BRYCE        10 SN UN  (SN)       1:09.55   8              P    32.16
PORTER, GABRIEL       10 PC CABRILLO THRE  1:09.84   9              P    32.26
VANBROCKLIN, EVAN     10 UT OLYMPUS AQUAT  1:10.27  10              P    32.93
ENNEN, BRETT          10 CA IRVINE NOVA A  1:10.63  11              P    33.21
ZAMIR, GUY            10 PC PALO ALTO STA  1:11.00  12              P    32.15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  122                                    MENS    10&UN   100 I.M.                                    EVENT  122
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

EDWARDS, JARIN        10 PC OAKLAND UNDER  1:11.05  13              P    32.82
ZHANG, KEVIN          10 PC PALO ALTO STA  1:11.15  14              P    33.25
WONG, JUSTIN          10 PC PIRANHA SWIMM  1:11.17  15              P    33.46
SEBASTIAN, ANTHONY     9 PC OSPREY AQUATI  1:11.57  16              P    33.10
DENNER, KADIN         10 CO COLORADO STAR  1:11.83  17              P    33.31
WADDELL, ZACHARY      10 CA IRVINE NOVA A  1:12.12  18              P    34.60
KIM, JAEWOO           10 PC PLEASANTON SE  1:12.16  19              P    34.01
LACERTE, BENNETT       9 PC PALO ALTO STA  1:12.19  20              P    33.47
THIEN, KENNETH        10 PC VALLEY SPLASH  1:12.24  21              P    34.49
DIEDRICKS, ETHAN      10 CA IRVINE NOVA A  1:12.30  22              P    34.13
LADMAN, ADAM          10 SI NORTH COAST A  1:12.44  23              P    32.87
KERESZTURI, JUSTIN    10 AZ SWIM NEPTUNE   1:12.65  25              P    34.41
OLSCHANSKY, LUCAS     10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:12.65  24              P    32.09
HALTERMAN, BRYCE       9 CC INDIAN WELLS   1:12.66  26              P    34.78
ROSTOMYAN, ARSEN      10 CA ROSE BOWL AQU  1:12.78  27              P    33.93
ABDOLLAHI, EVAN       10 CA IRVINE NOVA A  1:12.83  28              P    35.47
NAJERA, HUMBERTO       9 SI SOUTH BAY AQU  1:12.84  29              P    34.10
RANADE, VINEET        10 PC SANTA CLARA S  1:12.85  30              P    34.05
OATES, BILLY          10 SN UN  (SN)       1:12.95  31              P    34.21
MCDONALD, JACKSON     10 CO BOULDER SWIMM  1:13.01  32              P    33.70
HERNANDEZ, JOEL        9 CA UN  (CA)       1:13.12  33              P    33.86
UPADHYAYULA, AVINASH  10 PC SANTA CLARA S  1:13.15  34              P    35.80
MARTINELLI, LORENZO    9 PC SANTA CLARA S  1:13.18  35              P    34.96
FREDRICKS, JOSEPH     10 SI PACIFIC SWIM   1:13.26  36              P    34.31
DELIZO, JOSHUA        10 CA CORONA SWIM T  1:13.39  37              P    33.15
GORMLEY, DAVID        10 PC MATADERO CREE  1:13.68  38              P    33.81
HOBSON, LUKE          10 PC LAKERIDGE SWI  1:13.74  40              P    34.61
RIDOSKO, RYAN         10 PC TRI VALLEY AQ  1:13.74  39              P    35.29
JONES, OCTOBER "TOBY" 10 CC TULE NATION T  1:13.77  41              P    34.22
FENDORF, ERIK         10 PC PALO ALTO STA  1:13.88  42              P    33.35
BUI, THOMAS           10 CC INDIAN WELLS   1:13.99  43              P    35.03
SEBASTIAN, JONATHAN   10 PC OSPREY AQUATI  1:14.08  44              P    33.97
BLAKE, HARRISON       10 CA ROSE BOWL AQU  1:14.30  45              P    35.69
MORRISON, CHAD        10 PC PALO ALTO STA  1:14.35  46              P    33.55
LEE, JONAH             9 PC UN  (PC)       1:14.37  47              P    35.21
FULGENCIO, EJ         10 PC MONTEREY COUN  1:14.51  48              P    34.18
CUNNAN, CAL           10 PC MARIN PIRATES  1:14.66  49              P    34.10
FERNANDEZ, ANTONIO    10 PC TERRAPINS SWI  1:14.78  50              P    33.44
AMBLE, MASON          10 SI PACIFIC SWIM   1:14.91  51              P    35.99
SHUMILOV, ALEXANDER   10 UT PARK CITY SWI  1:15.14  52              P    34.42
CREED, JASON          10 PC MONTEREY BAY   1:15.70  53              P    35.39
HELMBOLDT, RICHARD    10 AZ EDAC           1:15.99  54              P    35.67
LEONARD, KIAN         10 HI UN (HI)        1:16.48  55              P    35.44
GARREN, KAI           10 PC MONTEREY BAY   1:16.71  56              P    37.43
GOLD, EVAN             9 PC PALO ALTO STA  1:17.44  57              P    34.89

============================================================================================================================
   EVENT   46                                    MENS    10&UN   200 I.M.                                    EVENT   46
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:47.59
   SECTIONAL   1:55.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RANLETT, CHRISTOPHER  10 SN FOOTHILL AQUA  2:24.03   1  2:18.79 F1  P    31.57  1:08.34  1:50.79
                                                                    F    30.41  1:05.79  1:46.82

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   46                                    MENS    10&UN   200 I.M.                                    EVENT   46
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ZAMIR, GUY            10 PC PALO ALTO STA  2:24.63   2  2:18.99 F2  P    30.42  1:08.95  1:51.85
                                                                    F    29.31  1:05.83  1:47.99
HASSERT, CONNOR       10 CO FRONT RANGE B  2:26.63   4  2:25.79 F3  P    32.83  1:10.30  1:54.54
                                                                    F    32.71  1:09.69  1:52.83
FITZGERALD, BRYCE     10 AZ SWIM NEPTUNE   2:28.25   7  2:25.79 F3  P    33.54  1:11.85  1:55.96
                                                                    F    32.20  1:10.48  1:53.20
ENNEN, BRETT          10 CA IRVINE NOVA A  2:30.52   9  2:27.02 F5  P    33.46  1:12.63  1:57.67
                                                                    F    32.50  1:10.58  1:54.91
VANBROCKLIN, EVAN     10 UT OLYMPUS AQUAT  2:29.49   8  2:27.81 F6  P    32.94  1:11.14  1:57.35
                                                                    F    33.58  1:10.04  1:56.13
ALEJANDRO, KALEN      10 CA CANYONS AQUAT  2:30.60  10  2:28.59 F7  P    32.04  1:11.81  1:56.69
                                                                    F    32.91  1:11.79  1:56.20
BANSBERG, WILLIAM     10 AZ SWIM NEPTUNE   2:27.61   6  2:28.79 F8  P    30.97  1:07.99  1:53.49
                                                                    F    31.58  1:10.55  1:55.47
NAJERA, HUMBERTO       9 SI SOUTH BAY AQU  2:25.73   3  2:34.19 F9  P    30.72  1:08.50  1:53.78
                                                                    F    31.36  1:12.08  1:59.81
ESSER, DEVIN          10 AZ SWIM NEPTUNE   2:27.58   5   DQUED  F   P    31.99  1:11.73  1:55.48
                                                                    F    32.28  1:10.90  1:53.99

RANLETT, CHRISTOPHER  10 SN FOOTHILL AQUA  2:24.03   1              P    31.57  1:08.34  1:50.79
ZAMIR, GUY            10 PC PALO ALTO STA  2:24.63   2              P    30.42  1:08.95  1:51.85
NAJERA, HUMBERTO       9 SI SOUTH BAY AQU  2:25.73   3              P    30.72  1:08.50  1:53.78
HASSERT, CONNOR       10 CO FRONT RANGE B  2:26.63   4              P    32.83  1:10.30  1:54.54
ESSER, DEVIN          10 AZ SWIM NEPTUNE   2:27.58   5              P    31.99  1:11.73  1:55.48
BANSBERG, WILLIAM     10 AZ SWIM NEPTUNE   2:27.61   6              P    30.97  1:07.99  1:53.49
FITZGERALD, BRYCE     10 AZ SWIM NEPTUNE   2:28.25   7              P    33.54  1:11.85  1:55.96
VANBROCKLIN, EVAN     10 UT OLYMPUS AQUAT  2:29.49   8              P    32.94  1:11.14  1:57.35
ENNEN, BRETT          10 CA IRVINE NOVA A  2:30.52   9              P    33.46  1:12.63  1:57.67
ALEJANDRO, KALEN      10 CA CANYONS AQUAT  2:30.60  10              P    32.04  1:11.81  1:56.69
KIM, JAEWOO           10 PC PLEASANTON SE  2:32.78  11              P    34.15  1:13.90  1:59.20
FREDRICKS, JOSEPH     10 SI PACIFIC SWIM   2:33.73  12              P    34.13  1:14.15  2:01.23
MCDONALD, JACKSON     10 CO BOULDER SWIMM  2:34.14  13              P    33.72  1:11.27  1:59.85
BUI, THOMAS           10 CC INDIAN WELLS   2:34.18  14              P    33.86  1:15.56  1:58.99
ZHANG, KEVIN          10 PC PALO ALTO STA  2:34.37  15              P    33.89  1:14.34  1:59.82
SCHOTT, MITCHELL       9 CA IRVINE NOVA A  2:34.69  16              P    34.55  1:12.74  2:00.50
HALTERMAN, BRYCE       9 CC INDIAN WELLS   2:35.21  17              P    34.83  1:15.17  1:59.98
KUROSAWA, RICKY        9 CA BOULDER CITY   2:35.45  18              P    34.81  1:16.08  1:59.01
KERESZTURI, JUSTIN    10 AZ SWIM NEPTUNE   2:35.81  19              P    35.24  1:15.39  2:01.50
THIEN, KENNETH        10 PC VALLEY SPLASH  2:35.99  20              P    34.82  1:15.11  1:59.74
EDWARDS, JARIN        10 PC OAKLAND UNDER  2:36.49  21              P    32.22  1:13.71  2:01.85
CUNNAN, CAL           10 PC MARIN PIRATES  2:36.54  22              P    34.83  1:15.66  2:01.15
PORTER, GABRIEL       10 PC CABRILLO THRE  2:36.79  23              P    35.49  1:16.24  2:03.71
DIEDRICKS, ETHAN      10 CA IRVINE NOVA A  2:37.25  24              P    35.90  1:16.50  2:02.40
AMBLE, MASON          10 SI PACIFIC SWIM   2:37.53  25              P    33.81  1:15.25  2:04.25
HELMBOLDT, RICHARD    10 AZ EDAC           2:37.96  26              P    34.38  1:14.79  2:02.17
REDDY, AIDAN          10 SN UN  (SN)       2:37.99  27              P    36.41  1:15.80  2:03.89
HUBBARD, BRYCE        10 SN UN  (SN)       2:38.10  28              P    35.53  1:16.09  2:03.26
LEE, JONAH             9 PC UN  (PC)       2:38.24  29              P    35.00  1:16.07  2:02.70
ROSTOMYAN, ARSEN      10 CA ROSE BOWL AQU  2:38.41  30              P    33.39  1:15.07  2:01.80
RANADE, VINEET        10 PC SANTA CLARA S  2:38.52  31              P    35.53  1:16.59  2:03.46
MARTINELLI, LORENZO    9 PC SANTA CLARA S  2:38.75  32              P    35.13  1:16.41  2:03.24
LACERTE, BENNETT       9 PC PALO ALTO STA  2:38.99  33              P    33.65  1:14.51  2:03.21
HONG, KEVIN           10 CA IRVINE NOVA A  2:39.54  34              P    36.30  1:18.62  2:03.89
SEBASTIAN, JONATHAN   10 PC OSPREY AQUATI  2:39.84  35              P    16.10    36.00  1:15.93
RIDOSKO, RYAN         10 PC TRI VALLEY AQ  2:40.16  36              P    36.05  1:17.42  2:05.07
LY, CLAYTON            9 PC SFRP ROSSI SW  2:40.56  37              P    36.99  1:18.39  2:04.55

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   46                                    MENS    10&UN   200 I.M.                                    EVENT   46
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LOMVARDAS, AKIRA       9 PC NORTH BAY AQU  2:40.67  38              P    36.02  1:16.01  2:06.21
JONES, OCTOBER "TOBY" 10 CC TULE NATION T  2:40.88  39              P    35.83  1:18.23  2:05.48
ABDOLLAHI, EVAN       10 CA IRVINE NOVA A  2:40.98  40              P    36.86  1:18.62  2:05.94
GORMLEY, DAVID        10 PC MATADERO CREE  2:41.06  41              P    35.25  1:16.93  2:05.94
EDMUND, MASON         10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:41.62  42              P    35.14  1:16.64  2:06.08
SHUMILOV, ALEXANDER   10 UT PARK CITY SWI  2:42.13  43              P    37.54  1:15.24  2:06.72
DELIZO, JOSHUA        10 CA CORONA SWIM T  2:42.66  44              P    32.83  1:12.63  2:06.19
DENNER, KADIN         10 CO COLORADO STAR  2:42.68  45              P    35.63  1:18.24  2:06.01
CHEN, CHRISTOPHER     10 CA UN  (CA)       2:42.76  46              P    33.29  1:14.69  2:07.19
UPADHYAYULA, AVINASH  10 PC SANTA CLARA S  2:42.96  47              P    36.46  1:20.88  2:05.92
FENDORF, ERIK         10 PC PALO ALTO STA  2:43.87  48              P    35.61  1:16.25  2:08.11
SPENCE, ZACHARY        9 PC SANTA CLARA S  2:44.98  49              P    35.73  1:18.32  2:07.07
HITCHENS, GRANT       10 CA IRVINE NOVA A  2:46.11  50              P    36.81  1:16.67  2:11.58
ERICKSON, CAEL        10 UT UTAH VALLEY A  2:46.98  51              P    36.97  1:19.02  2:11.13
VAUGHAN, ISAAC        10 UT UTAH VALLEY A  2:47.13  52              P    37.03  1:21.73  2:11.31
YANG, ERIC             9 SI RANCHO SAN DI  2:47.62  53              P    36.22  1:19.23  2:11.75
CHAN, CALEB           10 CA IRVINE NOVA A  2:51.05  54              P    38.59  1:22.30  2:14.45
MAYO, COOPER          10 PC PALO ALTO STA  2:51.49  55              P    40.43  1:23.73  2:12.76
WADDELL, ZACHARY      10 CA IRVINE NOVA A   DQUED                   P    35.05  1:14.53  1:58.99

============================================================================================================================
   EVENT  110                                    MENS    10&UN   200 M. R.                                   EVENT  110
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  10&UN       10 PC PALO ALTO STA               2:06.10   1      33.59  1:10.72  1:38.76
         LACERTE, BENNETT     9
         MOULOUDJ, JEAN-PIERR10
         ZAMIR, GUY          10
         ZHANG, KEVIN        10
NEP,  A  10&UN        10 AZ SWIM NEPTUNE                2:06.48   2      32.02  1:11.23  1:40.17
         FITZGERALD, BRYCE   10
         KERESZTURI, JUSTIN  10
         BANSBERG, WILLIAM   10
         ESSER, DEVIN        10
NOVA,  A  10&UN       10 CA IRVINE NOVA A               2:11.03   3      33.56  1:11.62  1:42.17
         HITCHENS, GRANT     10
         ABDOLLAHI, EVAN     10
         ENNEN, BRETT        10
         WADDELL, ZACHARY    10
SCSC,  A  10&UN       10 PC SANTA CLARA S               2:13.01   4      35.99  1:13.22  1:44.39
         SPENCE, ZACHARY      9
         UPADHYAYULA, AVINASH10
         RANADE, VINEET      10
         MARTINELLI, LORENZO  9
NCA,  A  10-UN        10 SI NORTH COAST A               2:13.25   5      34.68  1:13.30  1:44.39
         ZHU, LAN            10
         PARSONS, NATHANIEL  10
         LADMAN, ADAM        10
         LOPEZ, ABRAHAM      10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  110                                    MENS    10&UN   200 M. R.                                   EVENT  110
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NOVA,  B  10&UN       10 CA IRVINE NOVA A               2:14.00   6      35.79  1:12.50  1:45.76
         CHAN, CALEB         10
         DIEDRICKS, ETHAN    10
         HONG, KEVIN         10
         SCHOTT, MITCHELL     9
PASA,  B  10&UN       10 PC PALO ALTO STA               2:14.15   7      34.99  1:11.58  1:44.82
         HAO, JAMES          10
         ANDERSON, JAKE       9
         MORRISON, CHAD      10
         MAURER, REX          9
ROSE,  A  10&UN       10 CA ROSE BOWL AQU               2:14.20   8      31.92  1:12.78  1:43.17
         DALMACIO, RONALD     9
         BROOKS, CHARLIE     10
         ROSTOMYAN, ARSEN    10
         FRAUD, AXEL          9
OAQ,  A  10-UN        10 PC OSPREY AQUATI               2:16.73   9      37.42  1:13.76  1:45.58
         VAUGHN-HULBERT, COLE10
         SEBASTIAN, ANTHONY   9
         SEBASTIAN, JONATHAN 10
         NGUYEN, TAI         10
PASA,  C  10&UN       10 PC PALO ALTO STA               2:17.91  10      35.63  1:15.19  1:50.02
         LACERTE, BENNETT     9
         MAYO, COOPER        10
         BALVA, ARTHUR        9
         FETTER, JAMES       10
PLS,  A  10-UN        10 PC PLEASANTON SE               2:18.87          39.79  1:13.98  1:48.22
         HUEY, BRYSON        10
         KIM, JAEWOO         10
         LEE, JORDAN          9
         CORY, MAXIMILLIAN    9
PASA,  D  10&UN       10 PC PALO ALTO STA               2:20.68          35.35  1:15.09  1:50.42
         FENDORF, ERIK       10
         FETTER, JAMES       10
         HILDERBRAND, GREGORY10
         ZHANG, JUSTIN       10
SCSC,  B  10&UN       10 PC SANTA CLARA S               2:21.02          37.41  1:14.65  1:49.35
         SIMEON, EDWIN       10
         OH, BRENDEN         10
         KIM, CHRISTIAN       9
         JOE, ANDY            9
IWV,  A  10&UN        10 CC INDIAN WELLS                2:21.07          36.99  1:14.50  1:47.14
         RIENDEAU, ADRIAN    10
         HALTERMAN, BRYCE     9
         BUI, THOMAS         10
         BUI, BUI             8
BLDR,  A  10&UN       10 CO BOULDER SWIMM               2:21.11          35.51  1:17.83  1:50.44
         MAYER, TEAGAN       10
         RICHEY, JAMES       10
         MCDONALD, JACKSON   10
         KELLEY, ROWAN       10
AH,  A  10&UN         10 SN ARDEN HILLS S               2:21.91          38.43  1:17.64  1:49.28
         LANTING, COLE       10
         NGUYEN, MILTON       9
         MAHMOUD, AMR        10
         IAKOUNITCHEV, INNOKE10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  110                                    MENS    10&UN   200 M. R.                                   EVENT  110
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  10&UN       10 PC DE ANZA CUPER               2:22.57          36.50  1:16.01  1:51.21
         TIAN, ALVIN         10
         KUNDU, NILAY        10
         CHUA, FRANCIS        9
         CHU, JERRY           8
WEST,  A  10&UN       10 PC WEST COAST AQ               2:25.27          36.42  1:18.29  1:56.55
         NGUYEN, JONATHAN     9
         LY, KAIDEN          10
         THACH, DEREK        10
         TABILAS, DAVID      10

============================================================================================================================
   EVENT  150                                    MENS    10&UN   200 F. R.                                   EVENT  150
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NEP,  A  10&UN        10 AZ SWIM NEPTUNE                1:51.70   1      27.97    56.17  1:24.72
         FITZGERALD, BRYCE   10
         KERESZTURI, JUSTIN  10
         BANSBERG, WILLIAM   10
         ESSER, DEVIN        10
NOVA,  A  10&UN       10 CA IRVINE NOVA A               1:53.40   2      28.47    56.31  1:25.76
         WADDELL, ZACHARY    10
         SCHOTT, MITCHELL     9
         ABDOLLAHI, EVAN     10
         ENNEN, BRETT        10
PASA,  A  10&UN       10 PC PALO ALTO STA               1:55.67   3      28.83    59.15  1:27.59
         MORRISON, CHAD      10
         MAURER, REX          9
         FETTER, JAMES       10
         ZHANG, KEVIN        10
ROSE,  A  10&UN       10 CA ROSE BOWL AQU               1:56.74   4      30.46  1:00.46  1:29.42
         FRAUD, AXEL          9
         BLAKE, HARRISON     10
         ROSTOMYAN, ARSEN    10
         DALMACIO, RONALD     9
PLS,  A  10-UN        10 PC PLEASANTON SE               1:58.61   5      28.20    59.36  1:27.74
         KIM, JAEWOO         10
         LEE, JORDAN          9
         HUEY, BRYSON        10
         CORY, MAXIMILLIAN    9
PASA,  B  10&UN       10 PC PALO ALTO STA               1:59.11   6      29.91  1:01.12  1:30.69
         ZHANG, JUSTIN       10
         MAYO, COOPER        10
         LACERTE, BENNETT     9
         FENDORF, ERIK       10
SCSC,  A  10&UN       10 PC SANTA CLARA S               1:59.24   7      28.61    57.98  1:29.17
         MARTINELLI, LORENZO  9
         RANADE, VINEET      10
         SIMEON, EDWIN       10
         BRATHWAITE, DANIEL  10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  150                                    MENS    10&UN   200 F. R.                                   EVENT  150
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NOVA,  B  10&UN       10 CA IRVINE NOVA A               2:01.42   8      30.82  1:01.38  1:31.14
         HITCHENS, GRANT     10
         HONG, KEVIN         10
         ZHOU, FRANK         10
         DIEDRICKS, ETHAN    10
OAQ,  A  10-UN        10 PC OSPREY AQUATI               2:01.83   9      29.91    59.27  1:30.65
         SEBASTIAN, JONATHAN 10
         SEBASTIAN, ANTHONY   9
         WONG, JOSH          10
         NGUYEN, TAI         10
AH,  A  10&UN         10 SN ARDEN HILLS S               2:02.15  10      29.56    59.07  1:30.75
         NGUYEN, MILTON       9
         MAHMOUD, AMR        10
         IAKOUNITCHEV, INNOKE10
         LANTING, COLE       10
SCSC,  B  10&UN       10 PC SANTA CLARA S               2:02.18          30.14  1:00.93  1:31.72
         UPADHYAYULA, AVINASH10
         RAINERI, ROSS        9
         OH, BRENDEN         10
         SPENCE, ZACHARY      9
DACA,  A  10&UN       10 PC DE ANZA CUPER               2:04.13          31.03  1:01.36  1:32.53
         TIAN, ALVIN         10
         KUNDU, NILAY        10
         ROLLER, NATE         9
         CHU, JERRY           8
WEST,  A  10&UN       10 PC WEST COAST AQ               2:04.76          31.23  1:02.58  1:34.89
         NGUYEN, JONATHAN     9
         LY, KAIDEN          10
         THACH, DEREK        10
         TABILAS, DAVID      10
QSS,  A  10&UN        10 PC QUICKSILVER S               2:07.17          32.65  1:05.55  1:37.42
         HATTON, SKYLER      10
         ZHOU, SIMON          9
         LIU, ALBERT          9
         REN, JUNTAO         10
PASA,  C  10&UN       10 PC PALO ALTO STA                DQUED           31.09  1:07.89  1:37.99

============================================================================================================================
   EVENT  128                                    MENS    11-12   50 FREE                                     EVENT  128
============================================================================================================================
    NATIONAL     19.99
   SECTIONAL     21.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KUO, AARON            12 PC PALO ALTO STA    24.10   4    23.41 F1
AUNG, WINN            11 SN REDDING SWIM     23.77   2    23.43 F2
JURASIUS, BECK        12 PC TERRAPINS SWI    23.43   1    23.44 F3
CRUZ COSTELLO, MAX    12 PC ORINDA AQUATI    23.91   3    24.07 F4
DAVID, CALVIN         12 PC PLEASANTON SE    24.95   6    24.79 F5
FORBES, BENJAMIN      12 CC CLOVIS SWIM C    25.07   9    24.97 F6
SALVINO, NICHOLAS     12 AZ SCOTTSDALE AQ    25.18  11    25.02 F7
SYRKIN, DANIEL        12 CA ROSE BOWL AQU    25.15  10    25.09 F8
SMITH, ETHAN          12 SI PACIFIC SWIM     25.26  12    25.35 F9
PASCUAL, IONA         11 PC NAPA VALLEY S    25.60  14    25.40 F
HARTMAN, NATHANIEL    12 ST NITRO            24.99   7  NO SHOW F

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  128                                    MENS    11-12   50 FREE                                     EVENT  128
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


JURASIUS, BECK        12 PC TERRAPINS SWI    23.43   1
AUNG, WINN            11 SN REDDING SWIM     23.77   2
CRUZ COSTELLO, MAX    12 PC ORINDA AQUATI    23.91   3
KUO, AARON            12 PC PALO ALTO STA    24.10   4
DEVERA, ELIJAH        12 CA REDLANDS SWIM    24.29   5
DAVID, CALVIN         12 PC PLEASANTON SE    24.95   6
HARTMAN, NATHANIEL    12 ST NITRO            24.99   7
FORBES, BENJAMIN      12 CC CLOVIS SWIM C    25.07   9
HARTWELL, ADAM        12 CA MESA AQUATICS    25.07   8
SYRKIN, DANIEL        12 CA ROSE BOWL AQU    25.15  10
SALVINO, NICHOLAS     12 AZ SCOTTSDALE AQ    25.18  11
SMITH, ETHAN          12 SI PACIFIC SWIM     25.26  12
LEWCZYK, ETHAN        12 PC NORTH BAY AQU    25.34  13
PASCUAL, IONA         11 PC NAPA VALLEY S    25.60  14
CHU, BRYAN            12 PC DE ANZA CUPER    25.64  15
HOFFMAN, THOMAS       12 CA ROSE BOWL AQU    25.68  16
SWIFT, SEAN           11 SN FOOTHILL AQUA    25.69  18
TOVERA, JARED         12 PC LIVERMORE AQU    25.69  17
WONG, AIDAN           12 PC BTA              25.78  20
YANG, NATHAN          12 CA AQUAZOT SWIM     25.78  19
LAM, ALLEN            12 PC VALLEY SPLASH    25.88  21
CRITZER, CHRIS        12 PC MORGAN HILL S    25.89  23
FUGIT, ERIC           12 SN SPARE TIME AQ    25.89  22
MCINTYRE, ZACHARY     11 PC MARIN PIRATES    25.92  25
SICHAK, KEVIN         11 PC QUICKSILVER S    25.92  24
BUNN, RYAN            12 UT SOUTHERN UTAH    25.97  26
ALEJANDRO, KEANE      11 CA CANYONS AQUAT    26.11  27
SHRESTHA, RONIT       11 CA CANYONS AQUAT    26.14  28
GUSTAT, ALEXANDER     12 UT WASATCH FRONT    26.15  29
HUANG, ANDY           12 PC PEAK SWIMMING    26.16  30
PHAM, KOLBY           12 PC PALO ALTO STA    26.21  32
WELLESLEY-WINTER, ETH 12 PC MARIN PIRATES    26.21  31
HAMPEL, JARRETT       12 PC SOUTH VALLEY     26.22  33
ABAD, RODRIGO         12 PC UN  (PC)         26.25  34
GREWE, MATTHEW        12 CO UNIV OF DENVE    26.30  35
LEE, BRENT            12 UT COTTONWOOD HE    26.32  36
COLLINS, LEO          12 PC NORTH BAY AQU    26.36  38
LIM, MATTHEW          12 PC UN  (PC)         26.36  37
WHEELER, DEVON        12 AZ YUMA HEAT        26.38  39
LACHAPELLE, CONNER    11 PC BSST             26.41  40
MILLS, JUSTIN         12 PC PALO ALTO STA    26.46  41
TIAN, JEFFREY         12 PC DE ANZA CUPER    26.57  42
WU, JASPER            12 PC UN  (PC)         26.60  43
PARENTE, DYLAN        12 CA CANYONS AQUAT    26.66  44
TROTTER, MATTHEW      12 PC SEASIDE AQUAT    26.75  45
GUIBADOULLINE, BERG   11 PC PACIFICA SEA     26.84  46
NGUYEN, CURTIS        12 PC WEST COAST AQ    26.88  47
URLANDO, LUCA         12 SN UN  (SN)         26.95  48
GILLESPIE, JACK       12 SN WOLVERINE AQU    27.28  49
MORITA, AKIRA         12 CA ORANGE COUNTY   DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   52                                    MENS    11-12   100 FREE                                    EVENT   52
============================================================================================================================
    NATIONAL     43.89
   SECTIONAL     47.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AUNG, WINN            11 SN REDDING SWIM     52.54   3    50.26 F1  P    25.16
                                                                    F    24.39
JURASIUS, BECK        12 PC TERRAPINS SWI    51.30   1    50.80 F2  P    24.61
                                                                    F    24.31
KUO, AARON            12 PC PALO ALTO STA    51.86   2    50.88 F3  P    25.15
                                                                    F    24.64
CRUZ COSTELLO, MAX    12 PC ORINDA AQUATI    53.39   4    53.00 F4  P    25.53
                                                                    F    25.42
CRITZER, CHRIS        12 PC MORGAN HILL S    54.29   7    53.58 F5  P    26.26
                                                                    F    25.89
HARTWELL, ADAM        12 CA MESA AQUATICS    54.62   9    54.15 F6  P    26.29
                                                                    F    25.98
DAVID, CALVIN         12 PC PLEASANTON SE    54.32   8    54.21 F7  P    26.13
                                                                    F    26.05
DEVERA, ELIJAH        12 CA REDLANDS SWIM    54.08   6    54.32 F8  P    25.82
                                                                    F    26.29
LEWCZYK, ETHAN        12 PC NORTH BAY AQU    53.72   5    55.03 F9  P    25.86
                                                                    F    25.92
LIERZ, HARRISON       11 CO JEFFCO HURRIC    54.73  10    56.13 F   P    26.52
                                                                    F    26.86

JURASIUS, BECK        12 PC TERRAPINS SWI    51.30   1              P    24.61
KUO, AARON            12 PC PALO ALTO STA    51.86   2              P    25.15
AUNG, WINN            11 SN REDDING SWIM     52.54   3              P    25.16
CRUZ COSTELLO, MAX    12 PC ORINDA AQUATI    53.39   4              P    25.53
LEWCZYK, ETHAN        12 PC NORTH BAY AQU    53.72   5              P    25.86
DEVERA, ELIJAH        12 CA REDLANDS SWIM    54.08   6              P    25.82
CRITZER, CHRIS        12 PC MORGAN HILL S    54.29   7              P    26.26
DAVID, CALVIN         12 PC PLEASANTON SE    54.32   8              P    26.13
HARTWELL, ADAM        12 CA MESA AQUATICS    54.62   9              P    26.29
LIERZ, HARRISON       11 CO JEFFCO HURRIC    54.73  10              P    26.52
FORBES, BENJAMIN      12 CC CLOVIS SWIM C    54.85  11              P    26.01
SICHAK, KEVIN         11 PC QUICKSILVER S    55.07  12              P    25.91
SALVINO, NICHOLAS     12 AZ SCOTTSDALE AQ    55.18  13              P    26.07
SMITH, ETHAN          12 SI PACIFIC SWIM     55.19  14              P    26.56
MEFFORD, COLBY        12 SN SIERRA MARLIN    55.29  15              P    26.60
SYRKIN, DANIEL        12 CA ROSE BOWL AQU    55.34  16              P    26.22
PASCUAL, IONA         11 PC NAPA VALLEY S    55.85  17              P    26.84
PLATTEL, LLEYTON      11 PC PLEASANTON SE    55.96  18              P    27.18
YANG, NATHAN          12 CA AQUAZOT SWIM     56.24  19              P    26.98
ZHANG, TIANYI         12 PC PEAK SWIMMING    56.43  20              P    27.76
FUGIT, ERIC           12 SN SPARE TIME AQ    56.48  21              P    26.71
BUNN, RYAN            12 UT SOUTHERN UTAH    56.51  22              P    27.01
WHEELER, DEVON        12 AZ YUMA HEAT        56.54  23              P    27.01
BROWN, MAX            12 CA CANYONS AQUAT    56.60  24              P    27.40
HOFFMAN, THOMAS       12 CA ROSE BOWL AQU    56.67  25              P    26.89
MCINTYRE, ZACHARY     11 PC MARIN PIRATES    56.72  27              P    27.19
WASHABAUGH, SETH      12 SI SOUTH BAY AQU    56.72  26              P    27.44
PHAM, KOLBY           12 PC PALO ALTO STA    57.14  28              P    27.56
CHU, BRYAN            12 PC DE ANZA CUPER    57.21  29              P    27.58
GREWE, MATTHEW        12 CO UNIV OF DENVE    57.96  30              P    27.76

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   52                                    MENS    11-12   100 FREE                                    EVENT   52
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LOUVIERE, HENDERSON   12 CA MESA AQUATICS    58.02  31              P    28.10
WU, JASPER            12 PC UN  (PC)         58.22  32              P    27.63
HUANG, ANDY           12 PC PEAK SWIMMING    58.48  33              P    27.52
MILLS, MATT           12 CA SANTA BARBARA    59.43  34              P    28.17

============================================================================================================================
   EVENT    6                                    MENS    11-12   200 FREE                                    EVENT    6
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:36.49
   SECTIONAL   1:44.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AUNG, WINN            11 SN REDDING SWIM   1:55.25   3  1:49.43 F1  P    26.42    55.46  1:25.73
                                                                    F    26.01    53.11  1:21.34
KUO, AARON            12 PC PALO ALTO STA  1:53.01   1  1:49.56 F2  P    25.82    54.29  1:23.52
                                                                    F    25.81    53.00  1:21.34
JURASIUS, BECK        12 PC TERRAPINS SWI  1:55.14   2  1:51.83 F3  P    27.08    56.39  1:25.88
                                                                    F    26.14    54.40  1:23.06
CRUZ COSTELLO, MAX    12 PC ORINDA AQUATI  1:59.49  10  1:56.55 F4  P    28.02    59.21  1:30.19
                                                                    F    27.36    57.42  1:27.65
HONG, BRANDON         12 PC UN  (PC)       1:56.18   4  1:56.75 F5  P    26.66           1:26.47
                                                                    F    26.44    55.71  1:25.50
CRITZER, CHRIS        12 PC MORGAN HILL S  1:58.28   5  1:57.14 F6  P    27.17    56.81  1:27.34
                                                                    F    26.71    56.14  1:26.81
BRUNE, NOAH           12 CA CANYONS AQUAT  1:58.92   6  1:58.12 F7  P    27.31    57.56  1:28.24
                                                                    F    27.23    57.28  1:28.14
MEFFORD, COLBY        12 SN SIERRA MARLIN  1:59.19   8  1:58.13 F8  P    27.36    57.33  1:28.56
                                                                    F    26.73    56.00  1:27.24
SMIGAL, ALEX          12 SI PACIFIC SWIM   1:58.96   7  1:58.54 F9  P    27.47    57.53  1:28.32
                                                                    F    27.60    57.43  1:28.29
WASHABAUGH, SETH      12 SI SOUTH BAY AQU  1:59.36   9  1:59.68 F   P    27.46    57.75  1:29.18
                                                                    F    27.74    57.86  1:29.38

KUO, AARON            12 PC PALO ALTO STA  1:53.01   1              P    25.82    54.29  1:23.52
JURASIUS, BECK        12 PC TERRAPINS SWI  1:55.14   2              P    27.08    56.39  1:25.88
AUNG, WINN            11 SN REDDING SWIM   1:55.25   3              P    26.42    55.46  1:25.73
HONG, BRANDON         12 PC UN  (PC)       1:56.18   4              P    26.66           1:26.47
CRITZER, CHRIS        12 PC MORGAN HILL S  1:58.28   5              P    27.17    56.81  1:27.34
BRUNE, NOAH           12 CA CANYONS AQUAT  1:58.92   6              P    27.31    57.56  1:28.24
SMIGAL, ALEX          12 SI PACIFIC SWIM   1:58.96   7              P    27.47    57.53  1:28.32
MEFFORD, COLBY        12 SN SIERRA MARLIN  1:59.19   8              P    27.36    57.33  1:28.56
WASHABAUGH, SETH      12 SI SOUTH BAY AQU  1:59.36   9              P    27.46    57.75  1:29.18
CRUZ COSTELLO, MAX    12 PC ORINDA AQUATI  1:59.49  10              P    28.02    59.21  1:30.19
SICHAK, KEVIN         11 PC QUICKSILVER S  1:59.96  11              P    27.86    58.18  1:29.17
SALVINO, NICHOLAS     12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:01.16  12              P    28.02    58.40  1:29.69
DAVID, CALVIN         12 PC PLEASANTON SE  2:01.39  13              P    28.05    58.37  1:29.92
PASCUAL, IONA         11 PC NAPA VALLEY S  2:01.46  14              P    27.87    58.67  1:30.54
HU, ETHAN             12 PC PEAK SWIMMING  2:01.48  15              P    27.92    58.38  1:30.27
INZUNZA, EDWIN        12 SI SOUTH BAY AQU  2:01.52  16              P    27.49    58.21  1:30.16
FUGIT, ERIC           12 SN SPARE TIME AQ  2:01.86  17              P    27.76    58.39  1:30.23
CHOI, MATTHEW         12 PC SANTA CLARA S  2:01.97  18              P    27.69    58.33  1:30.32
HARTMAN, NATHANIEL    12 ST NITRO          2:02.26  19              P    26.94    57.38  1:29.50
SMITH, ETHAN          12 SI PACIFIC SWIM   2:02.36  20              P    28.03    59.50  1:32.43
BROWN, MAX            12 CA CANYONS AQUAT  2:02.51  21              P    28.54  1:00.22  1:31.87
BUNN, RYAN            12 UT SOUTHERN UTAH  2:02.53  22              P    27.76    58.51  1:31.14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    6                                    MENS    11-12   200 FREE                                    EVENT    6
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LOUVIERE, HENDERSON   12 CA MESA AQUATICS  2:02.86  23              P    28.22    59.22  1:31.18
VAN ALSTINE, SAMMY    12 AZ UN  (AZ)       2:03.63  24              P    28.40    59.06  1:31.29
MCINTYRE, ZACHARY     11 PC MARIN PIRATES  2:03.90  25              P    28.00    59.06  1:31.44
SIMPSON, BLAKE        12 CA SANTA MARIA S  2:03.93  26              P    28.22    58.90  1:31.56
PLATTEL, LLEYTON      11 PC PLEASANTON SE  2:04.11  27              P    28.32    59.99  1:32.75
ABDOLLAHI, RYAN       12 CA IRVINE NOVA A  2:04.20  28              P    29.28  1:00.53  1:32.91
ABAOAG, JACOB         12 CA IRVINE NOVA A  2:04.72  29              P    28.74  1:00.08  1:32.69
DILLARD, BEN          12 SN SIERRA MARLIN  2:04.78  30              P    29.18  1:01.04  1:33.25
MITU, ROBERT          12 PC UN  (PC)       2:04.86  31              P    28.47  1:00.01  1:32.25
URLANDO, LUCA         12 SN UN  (SN)       2:05.50  32              P    28.34    59.91  1:33.04
ALEJANDRO, KEANE      11 CA CANYONS AQUAT  2:05.78  33              P    29.19  1:01.57  1:33.97
MAURER, LUKE          12 PC PALO ALTO STA  2:06.08  34              P    28.70  1:00.42  1:33.17
SIMMONS, DANIEL       12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:06.60  35              P    28.87  1:00.75  1:33.98
KROLL, HUNTER         11 CA ORANGE COUNTY  2:07.68  36              P    28.79  1:01.00  1:34.81

============================================================================================================================
   EVENT   78                                    MENS    11-12   500 FREE                                    EVENT   78
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:22.69
   SECTIONAL   4:43.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AUNG, WINN            11 SN REDDING SWIM   5:14.32   3  5:00.35 F1  P    58.63  1:30.89  2:03.59           2:36.09  3:08.12  3:40.36
                                                                       4:12.28  4:43.84
                                                                    F    26.63    56.28  1:26.61  1:56.52  2:27.01  2:57.64  3:28.30
                                                                       3:59.44  4:30.85
BRUNE, NOAH           12 CA CANYONS AQUAT  5:10.15   1  5:04.58 F2  P    27.72    58.41  1:29.47  2:00.81  2:32.75  3:04.33  3:36.10
                                                                       4:07.81  4:39.56
                                                                    F    27.01    57.19  1:27.86  1:58.85  2:29.89  3:01.00  3:32.24
                                                                       4:03.47  4:34.37
HONG, BRANDON         12 PC UN  (PC)       5:12.76   2  5:05.31 F3  P    28.57    59.63  1:31.34  2:03.16  2:34.77  3:06.30  3:38.25
                                                                       4:10.21  4:42.02
                                                                    F    27.74    58.00  1:28.86  1:59.91  2:31.05  3:02.05  3:33.55
                                                                       4:04.64  4:35.89
SMIGAL, ALEX          12 SI PACIFIC SWIM   5:15.72   4  5:10.98 F4  P    28.29    59.37  1:31.23  2:03.36  2:35.47  3:07.77  3:40.29
                                                                       4:12.72  4:44.98
                                                                    F    28.09    58.90  1:30.65  2:02.43  2:34.59  3:06.48  3:38.55
                                                                       4:10.37  4:41.33
WASHABAUGH, SETH      12 SI SOUTH BAY AQU  5:15.80   5  5:11.00 F5  P  1:00.09  1:32.70  2:05.38           2:38.29  3:09.98  3:41.39
                                                                       4:13.59  4:45.69
                                                                    F    28.12    59.39  1:31.16  2:02.86  2:34.83  3:06.46  3:38.64
                                                                       4:09.92  4:41.29
MEFFORD, COLBY        12 SN SIERRA MARLIN  5:20.73   8  5:13.22 F6  P    28.12    59.46  1:31.95  2:04.77  2:37.74  3:10.54  3:43.66
                                                                       4:16.60  4:49.26
                                                                    F    27.18    57.95  1:29.90  2:01.83  2:33.86  3:05.71  3:37.66
                                                                       4:09.72  4:41.86
LIERZ, HARRISON       11 CO JEFFCO HURRIC  5:18.86   6  5:16.92 F7  P    28.09    59.17  1:30.95  2:03.24  2:35.78  3:08.76  3:41.90
                                                                       4:14.70  4:47.04
                                                                    F    27.87    58.71  1:30.53  2:02.67  2:35.03  3:07.73  3:40.32
                                                                       4:13.02  4:45.60
SMITH, ETHAN          12 SI PACIFIC SWIM   5:25.25  10  5:17.70 F8  P  1:00.58  1:34.27  2:07.85           2:41.47  3:14.90  3:47.89
                                                                       4:20.68  4:54.10
                                                                    F    27.70    59.38  1:32.22  2:04.76  2:37.49  3:10.56  3:42.97
                                                                       4:16.27  4:47.67

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   78                                    MENS    11-12   500 FREE                                    EVENT   78
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DAVID, CALVIN         12 PC PLEASANTON SE  5:19.36   7  5:19.24 F9  P    27.65    59.98  1:31.80  2:05.35  2:38.33  3:11.25  3:43.92
                                                                       4:16.36  4:48.62
                                                                    F    29.00  1:00.85  1:32.85  2:05.39  2:37.47  3:10.26  3:42.84
                                                                       4:15.47  4:48.26
INZUNZA, EDWIN        12 SI SOUTH BAY AQU  5:23.28   9  5:20.05 F   P    59.89  1:32.22  2:04.74           2:37.44  3:10.34  3:43.65
                                                                       4:17.11  4:50.84
                                                                    F    29.26  1:00.61  1:32.74  2:05.15  2:37.88  3:10.50  3:43.40
                                                                       4:16.20  4:49.36

BRUNE, NOAH           12 CA CANYONS AQUAT  5:10.15   1              P    27.72    58.41  1:29.47  2:00.81  2:32.75  3:04.33  3:36.10
                                                                       4:07.81  4:39.56
HONG, BRANDON         12 PC UN  (PC)       5:12.76   2              P    28.57    59.63  1:31.34  2:03.16  2:34.77  3:06.30  3:38.25
                                                                       4:10.21  4:42.02
AUNG, WINN            11 SN REDDING SWIM   5:14.32   3              P    58.63  1:30.89  2:03.59           2:36.09  3:08.12  3:40.36
                                                                       4:12.28  4:43.84
SMIGAL, ALEX          12 SI PACIFIC SWIM   5:15.72   4              P    28.29    59.37  1:31.23  2:03.36  2:35.47  3:07.77  3:40.29
                                                                       4:12.72  4:44.98
WASHABAUGH, SETH      12 SI SOUTH BAY AQU  5:15.80   5              P  1:00.09  1:32.70  2:05.38           2:38.29  3:09.98  3:41.39
                                                                       4:13.59  4:45.69
LIERZ, HARRISON       11 CO JEFFCO HURRIC  5:18.86   6              P    28.09    59.17  1:30.95  2:03.24  2:35.78  3:08.76  3:41.90
                                                                       4:14.70  4:47.04
DAVID, CALVIN         12 PC PLEASANTON SE  5:19.36   7              P    27.65    59.98  1:31.80  2:05.35  2:38.33  3:11.25  3:43.92
                                                                       4:16.36  4:48.62
MEFFORD, COLBY        12 SN SIERRA MARLIN  5:20.73   8              P    28.12    59.46  1:31.95  2:04.77  2:37.74  3:10.54  3:43.66
                                                                       4:16.60  4:49.26
INZUNZA, EDWIN        12 SI SOUTH BAY AQU  5:23.28   9              P    59.89  1:32.22  2:04.74           2:37.44  3:10.34  3:43.65
                                                                       4:17.11  4:50.84
SMITH, ETHAN          12 SI PACIFIC SWIM   5:25.25  10              P  1:00.58  1:34.27  2:07.85           2:41.47  3:14.90  3:47.89
                                                                       4:20.68  4:54.10
SIMPSON, BLAKE        12 CA SANTA MARIA S  5:25.96  11              P    29.36  1:01.84  1:34.82  2:08.72  2:41.76  3:14.00  3:46.87
                                                                       4:20.27  4:53.83
AFFELD, JONNY         11 PC PALO ALTO STA  5:26.27  12              P    29.87  1:02.95  1:36.36  2:09.69  2:42.87  3:15.54  3:49.01
                                                                       4:22.32  4:55.07
WINN, BENJAMIN        12 PC SANTA CLARA S  5:26.60  13              P    29.39  1:01.24  1:34.11  2:07.31  2:40.79  3:14.23  3:47.50
                                                                       4:20.94  4:54.25
COLOMA, GARRICK       12 PC TERRAPINS SWI  5:27.68  14              P    29.72  1:02.08  1:35.31  2:08.97  2:42.93  3:16.70  3:50.32
                                                                       4:23.78  4:56.46
ALEJANDRO, KEANE      11 CA CANYONS AQUAT  5:28.41  15              P    30.19  1:02.34  1:35.44  2:08.65  2:42.15  3:16.07  3:49.67
                                                                       4:23.20  4:56.36
LOUVIERE, HENDERSON   12 CA MESA AQUATICS  5:28.83  16              P    29.00  1:01.39  1:34.66  2:08.58  2:42.01  3:15.06  3:48.13
                                                                       4:21.66  4:55.70
BROWN, MAX            12 CA CANYONS AQUAT  5:28.92  17              P  1:01.00  1:34.22  2:07.51           2:41.43  3:15.33  3:49.41
                                                                       4:23.81  4:56.40
URLANDO, LUCA         12 SN UN  (SN)       5:29.20  18              P    29.42  1:01.84  1:35.14  2:08.52  2:42.50  3:16.37  3:50.18
                                                                       4:23.99  4:57.49
POWELL, CAMDEN        12 CA CANYONS AQUAT  5:30.25  19              P  1:03.47  1:37.03  2:10.18           2:43.33  3:17.01  3:50.54
                                                                       4:24.23  4:57.51
MAURER, LUKE          12 PC PALO ALTO STA  5:30.37  20              P    30.05  1:02.96  1:36.93  2:10.78  2:44.65  3:18.02  3:51.81
                                                                       4:24.51  4:58.11
ABDOLLAHI, RYAN       12 CA IRVINE NOVA A  5:30.53  21              P    29.58  1:01.84  1:35.25  2:08.83  2:42.93  3:16.83  3:50.74
                                                                       4:24.53  4:57.97
MITU, ROBERT          12 PC UN  (PC)       5:31.63  22              P    29.12  1:02.08  1:35.66  2:09.53  2:43.35  3:17.21  3:50.81
                                                                       4:24.78  4:58.69
PARENTE, DYLAN        12 CA CANYONS AQUAT  5:32.40  23              P    29.06  1:01.60  1:34.86  2:08.60  2:42.72  3:17.09  3:51.47
                                                                       4:25.63  4:59.87

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   78                                    MENS    11-12   500 FREE                                    EVENT   78
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DILLARD, BEN          12 SN SIERRA MARLIN  5:32.76  24              P    30.05  1:03.37  1:37.31  2:11.72  2:45.52  3:19.35  3:54.42
                                                                       4:28.47  5:01.74
MORICI, CHARLES       12 CA CANYONS AQUAT  5:32.77  25              P    29.51  1:02.54  1:36.20  2:10.51  2:44.57  3:18.58  3:52.62
                                                                       4:26.68  5:00.80
SELLERS, JOSHUA       12 SN ARDEN HILLS S  5:33.18  26              P    28.94  1:01.59  1:35.04  2:08.98  2:43.36  3:17.33  3:51.92
                                                                       4:26.29  5:00.81
ADLER, AARON          12 CO BOULDER SWIMM  5:34.04  27              P    29.17  1:01.69  1:35.06  2:08.98  2:43.20  3:17.77  3:52.17
                                                                       4:26.47  5:00.66
SAENZ, ANTHONY        12 CO FRONT RANGE B  5:34.39  28              P    29.89  1:02.78  1:36.26  2:10.11  2:44.19  3:18.52  3:52.84
                                                                       4:27.53  5:01.78
BUNN, RYAN            12 UT SOUTHERN UTAH  5:34.53  29              P    30.85  1:04.24  1:38.74  2:13.33  2:47.71  3:22.14  3:56.32
                                                                       4:30.12  5:03.98
DANIELS, CONNOR       11 SN SPARE TIME AQ  5:34.70  30              P    30.09  1:03.03  1:37.19  2:11.07  2:45.44  3:19.87  3:54.54
                                                                       4:29.54  5:03.54
SWANK, NATHAN         12 SI NORTH COAST A  5:34.91  31              P    29.11  1:03.10  1:37.32  2:11.51  2:46.34  3:20.91  3:54.83
                                                                       4:28.60  5:02.59
KNIGHT, HOLDEN        12 UT WASATCH FRONT  5:35.10  32              P    28.61  1:01.10  1:34.60  2:09.04  2:43.65  3:18.11  3:53.25
                                                                       4:27.73  5:01.87
SCHMIDT, ANDREW       11 SI RANCHO SAN DI  5:35.13  33              P    29.58  1:02.56  1:36.22  2:10.36  2:44.68  3:18.83  3:53.35
                                                                       4:28.03  5:02.47
BARRINGER, CONNOR     12 PC SEASIDE AQUAT  5:36.02  34              P  1:02.61  1:36.69  2:10.70           2:44.66  3:19.09  3:53.67
                                                                       4:28.02  5:02.44
LAM, ALLEN            12 PC VALLEY SPLASH  5:36.06  35              P    30.30  1:03.26  1:37.37  2:12.57  2:46.58  3:21.04  3:55.03
                                                                       4:29.95  5:04.00
BRIGHT, SCOTT         12 SN SUN OAKS AQUA  5:36.40  36              P    30.20  1:02.64  1:35.34  2:08.59  2:43.20  3:19.00  3:53.99
                                                                       4:28.68  5:03.13
PLATTEL, LLEYTON      11 PC PLEASANTON SE  5:36.51  37              P    29.09  1:01.76  1:35.91  2:10.26  2:44.59  3:18.22  3:53.22
                                                                       4:27.86  5:02.60
ABAOAG, JACOB         12 CA IRVINE NOVA A  5:36.81  38              P    29.14  1:01.55  1:34.87  2:09.02  2:43.68  3:17.95  3:53.17
                                                                       4:28.07  5:03.29
CONNOLLY, WILLIAM     12 PC PALO ALTO STA  5:36.88  39              P    29.85  1:03.31  1:37.08  2:10.81  2:44.50  3:18.64  3:52.81
                                                                       4:27.66  5:02.57
MORRIS, DANIEL        11 CC CLOVIS SWIM C  5:37.52  40              P    30.92  1:04.20  1:37.81  2:12.55  2:46.95  3:20.96  3:55.82
                                                                       4:30.75  5:04.86
VEGAS, ARMANDO        12 PC CROW CANYON C  5:37.78  41              P    29.60  1:02.52  1:36.82  2:11.58  2:46.46  3:21.16  3:56.04
                                                                       4:31.12  5:05.04
WYTHES, GEORGE        12 SI RANCHO SAN DI  5:37.96  42              P    30.12  1:03.25  1:37.42  2:11.39  2:45.77  3:20.35  3:54.85
                                                                       4:29.81  5:04.47
GRASES, JUAN          12 CA ROSE BOWL AQU  5:41.50  43              P    30.98  1:04.94  1:39.10  2:13.97  2:48.61  3:23.64  3:58.69
                                                                       4:33.52  5:08.11
REN, ALEX             11 PC PLEASANTON SE  5:42.06  44              P    29.89  1:03.49  1:38.00  2:12.54  2:47.41  3:22.31  3:57.35
                                                                       4:32.45  5:07.95
YI, WOO YOUNG         12 CA CANYONS AQUAT  5:42.28  45              P    30.40  1:04.54  1:39.34  2:13.73  2:48.65  3:23.59  3:58.77
                                                                       4:33.92  5:08.39

                                                  TIME TRIALS / LEAD OFF SPLITS

SELLERS, JOSHUA       12 SN ARDEN HILLS S               5:34.55
DERUSE, SAM           12 PC RENO AQUATIC                5:38.88
VULGAS, AIDAN         12 SN CALIFORNIA CA               5:46.32

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   32                                    MENS    11-12   50 BACK                                     EVENT   32
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BURRY, NICHOLAS       12 PC DE ANZA CUPER    26.25   1    26.27 F1
KUO, AARON            12 PC PALO ALTO STA    28.44   4    28.26 F2
FLORENCE, STEVEN      12 AZ SCOTTSDALE AQ    28.65   7    28.43 F3
MCCORMICK, EVAN       12 SN FOOTHILL AQUA    29.34  10    28.66 F4
HARTWELL, ADAM        12 CA MESA AQUATICS    28.51   5    28.76 F5
DAVID, CALVIN         12 PC PLEASANTON SE    29.05   9    28.86 F6
LEWCZYK, ETHAN        12 PC NORTH BAY AQU    28.61   6    28.87 F7
SYRKIN, DANIEL        12 CA ROSE BOWL AQU    28.67   8    29.03 F8
CRUZ COSTELLO, MAX    12 PC ORINDA AQUATI    28.15   2    29.14 F9
FITISEMANU, TAUA      12 UT COTTONWOOD HE    29.85  11    29.44 F
DEVERA, ELIJAH        12 CA REDLANDS SWIM    28.38   3          F

BURRY, NICHOLAS       12 PC DE ANZA CUPER    26.25   1
CRUZ COSTELLO, MAX    12 PC ORINDA AQUATI    28.15   2
KUO, AARON            12 PC PALO ALTO STA    28.44   4
HARTWELL, ADAM        12 CA MESA AQUATICS    28.51   5
LEWCZYK, ETHAN        12 PC NORTH BAY AQU    28.61   6
FLORENCE, STEVEN      12 AZ SCOTTSDALE AQ    28.65   7
SYRKIN, DANIEL        12 CA ROSE BOWL AQU    28.67   8
DAVID, CALVIN         12 PC PLEASANTON SE    29.05   9
MCCORMICK, EVAN       12 SN FOOTHILL AQUA    29.34  10
FITISEMANU, TAUA      12 UT COTTONWOOD HE    29.85  11
WU, JASPER            12 PC UN  (PC)         30.00  12
TOVERA, JARED         12 PC LIVERMORE AQU    30.03  13
BLAKE, WILL           12 CA ROSE BOWL AQU    30.04  14
FORBES, BENJAMIN      12 CC CLOVIS SWIM C    30.10  15
WYTHES, GEORGE        12 SI RANCHO SAN DI    30.21  16
TSAI, JUSTIN          12 PC PLEASANTON SE    30.22  17
HAHN, SAM             12 CO FRONT RANGE B    30.29  18
GAVURMADZHYAN, ASHOT  12 CA ROSE BOWL AQU    30.35  19
BROWN, MAX            12 CA CANYONS AQUAT    30.36  20
BUNN, RYAN            12 UT SOUTHERN UTAH    30.46  21
MCINTYRE, ZACHARY     11 PC MARIN PIRATES    30.50  22
HENDRICKS, WESLEY     12 AZ MESA AQUATICS    30.53  23
LIU, CASSIDY          11 SI NORTH COAST A    30.59  24
SICHAK, KEVIN         11 PC QUICKSILVER S    30.60  25
MITU, ROBERT          12 PC UN  (PC)         30.62  26
MEEKS, TANNER         12 CO ACES             30.63  27
HOGAN, JACK           12 PC PALO ALTO STA    30.64  28
URLANDO, LUCA         12 SN UN  (SN)         30.67  29
LOUVIERE, HENDERSON   12 CA MESA AQUATICS    30.75  30
CONNOLLY, WILLIAM     12 PC PALO ALTO STA    30.84  31
WEINGARTNER, LEON     12 UT DIXIE AQUATIC    30.89  32
BOLLES, BRAD          12 CO FLATIRON SWIM    30.91  33
FANELLI, MARKE        12 CA ROSE BOWL AQU    30.93  34
TIAN, JEFFREY         12 PC DE ANZA CUPER    30.98  35
WHEELER, DEVON        12 AZ YUMA HEAT        31.02  36
SOU, RODERICK         11 PC SANTA CLARA S    31.05  37
ZAHARCHUK, KENJI      12 PC PALO ALTO STA    31.06  38
GREWE, MATTHEW        12 CO UNIV OF DENVE    31.07  39
MACAPAGAL, NATHANIEL  11 PC SOUTH SAN FRA    31.46  40

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   32                                    MENS    11-12   50 BACK                                     EVENT   32
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AFFELD, JONNY         11 PC PALO ALTO STA    31.83  41
CAMACHO, STEVEN       12 PC DE ANZA CUPER    31.85  42
CHUNG, MATTHEW        11 PC SANTA CLARA S    31.94  43
BAUTISTA, SAM         12 PC MONTEREY COUN    33.92  44

============================================================================================================================
   EVENT   90                                    MENS    11-12   100 BACK                                    EVENT   90
============================================================================================================================
    NATIONAL     48.59
   SECTIONAL     52.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JURASIUS, BECK        12 PC TERRAPINS SWI    59.18   1    58.33 F1  P    28.79
                                                                    F    28.59
LIERZ, HARRISON       11 CO JEFFCO HURRIC  1:00.17   4    59.63 F2  P    29.40
                                                                    F    29.20
MCCORMICK, EVAN       12 SN FOOTHILL AQUA  1:01.53   8  1:00.16 F3  P    30.10
                                                                    F    29.25
DEVERA, ELIJAH        12 CA REDLANDS SWIM  1:00.10   2  1:00.21 F4  P    29.25
                                                                    F    29.14
HARTWELL, ADAM        12 CA MESA AQUATICS  1:00.11   3  1:00.77 F5  P    28.69
                                                                    F    29.43
LEWCZYK, ETHAN        12 PC NORTH BAY AQU  1:01.07   6  1:01.30 F6  P    29.55
                                                                    F    29.30
LAM, ALLEN            12 PC VALLEY SPLASH  1:01.47   7  1:01.80 F7  P    30.00
                                                                    F    30.08
BROWN, MAX            12 CA CANYONS AQUAT  1:02.44   9  1:01.84 F8  P    30.37
                                                                    F    30.35
XU, PATRICK           12 PC PEAK SWIMMING  1:02.59  10  1:03.10 F9  P    30.84
                                                                    F    30.57
HU, ETHAN             12 PC PEAK SWIMMING  1:00.38   5   DQUED  F   P    29.75
                                                                    F    29.59

JURASIUS, BECK        12 PC TERRAPINS SWI    59.18   1              P    28.79
DEVERA, ELIJAH        12 CA REDLANDS SWIM  1:00.10   2              P    29.25
HARTWELL, ADAM        12 CA MESA AQUATICS  1:00.11   3              P    28.69
LIERZ, HARRISON       11 CO JEFFCO HURRIC  1:00.17   4              P    29.40
HU, ETHAN             12 PC PEAK SWIMMING  1:00.38   5              P    29.75
LEWCZYK, ETHAN        12 PC NORTH BAY AQU  1:01.07   6              P    29.55
LAM, ALLEN            12 PC VALLEY SPLASH  1:01.47   7              P    30.00
MCCORMICK, EVAN       12 SN FOOTHILL AQUA  1:01.53   8              P    30.10
BROWN, MAX            12 CA CANYONS AQUAT  1:02.44   9              P    30.37
XU, PATRICK           12 PC PEAK SWIMMING  1:02.59  10              P    30.84
MEFFORD, COLBY        12 SN SIERRA MARLIN  1:02.92  11              P    30.86
BLAKE, WILL           12 CA ROSE BOWL AQU  1:02.99  12              P    31.02
COLOMA, GARRICK       12 PC TERRAPINS SWI  1:03.02  13              P    31.12
PLATTEL, LLEYTON      11 PC PLEASANTON SE  1:03.17  14              P    31.30
HONNG, BRIAN          12 CA BREA AQUATICS  1:03.21  15              P    30.84
HUANG, ANDY           12 PC PEAK SWIMMING  1:03.42  16              P    30.91
ZHANG, TIANYI         12 PC PEAK SWIMMING  1:03.55  17              P    31.69
CRITZER, CHRIS        12 PC MORGAN HILL S  1:03.62  18              P    30.93
HOGAN, JACK           12 PC PALO ALTO STA  1:04.11  20              P    31.13
YANG, NATHAN          12 CA AQUAZOT SWIM   1:04.11  19              P    31.36
VEGAS, ARMANDO        12 PC CROW CANYON C  1:04.22  21              P    31.46
BOLLES, BRAD          12 CO FLATIRON SWIM  1:04.66  23              P    31.67

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   90                                    MENS    11-12   100 BACK                                    EVENT   90
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FORBES, BENJAMIN      12 CC CLOVIS SWIM C  1:04.66  22              P    30.95
DILLARD, BEN          12 SN SIERRA MARLIN  1:04.69  24              P    31.46
GREWE, MATTHEW        12 CO UNIV OF DENVE  1:05.00  25              P    31.64
HAHN, SAM             12 CO FRONT RANGE B  1:05.09  26              P    31.43
ZAHARCHUK, KENJI      12 PC PALO ALTO STA  1:05.14  27              P    31.59
GAVURMADZHYAN, ASHOT  12 CA ROSE BOWL AQU  1:05.26  28              P    31.33
FITISEMANU, TAUA      12 UT COTTONWOOD HE  1:05.34  29              P    30.78
FANELLI, MARKE        12 CA ROSE BOWL AQU  1:05.38  30              P    32.07
LOUVIERE, HENDERSON   12 CA MESA AQUATICS  1:05.47  31              P    31.84
MITU, ROBERT          12 PC UN  (PC)       1:05.48  32              P    31.67
CHOU, TIMMY           12 PC SANTA CLARA S  1:05.57  33              P    31.78
SIMMONS, DANIEL       12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:05.62  34              P    32.07
ROLING, CHRISTOPHER   12 PC SANTA CLARA S  1:05.78  35              P    32.82
MAKLER, THEO          11 PC PEAK SWIMMING  1:05.89  36              P    32.24
CONNOLLY, WILLIAM     12 PC PALO ALTO STA  1:06.15  37              P    31.75
REN, ALEX             11 PC PLEASANTON SE  1:06.30  38              P    32.45
WEINGARTNER, LEON     12 UT DIXIE AQUATIC  1:07.26  39              P    32.48
CHU, BRYAN            12 PC DE ANZA CUPER  1:07.40  40              P    33.26
MORITA, AKIRA         12 CA ORANGE COUNTY  1:07.78  41              P    33.32
GOUSSEV-GROVE, BORIS  12 PC OTTER SWIM CL  1:08.00  42              P    32.50
FLORENCE, STEVEN      12 AZ SCOTTSDALE AQ  NO SHOW                  P    56.07
MEEKS, TANNER         12 CO ACES            DQUED                   P    31.82

                                                  TIME TRIALS / LEAD OFF SPLITS

EDGE, DYLAN           12 AZ DESERT THUNDE               1:06.91

============================================================================================================================
   EVENT   62                                    MENS    11-12   200 BACK                                    EVENT   62
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:45.89
   SECTIONAL   1:54.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BURRY, NICHOLAS       12 PC DE ANZA CUPER  2:07.35   1  2:02.67 F1  P    29.55  1:01.62  1:35.03
                                                                    F    28.11    58.82  1:30.53
JURASIUS, BECK        12 PC TERRAPINS SWI  2:08.08   2  2:07.88 F2  P    30.81  1:02.85  1:35.62
                                                                    F    31.04  1:02.96  1:35.63
LIERZ, HARRISON       11 CO JEFFCO HURRIC  2:09.03   3  2:08.70 F3  P    30.55  1:03.07  1:36.28
                                                                    F    30.67  1:03.13  1:36.30
MEFFORD, COLBY        12 SN SIERRA MARLIN  2:14.13   9  2:09.05 F4  P    31.19  1:04.69  1:39.36
                                                                    F    30.26  1:02.68  1:36.23
HU, ETHAN             12 PC PEAK SWIMMING  2:13.21   4  2:11.46 F5  P    31.90  1:05.81  1:40.15
                                                                    F    31.50  1:04.57  1:38.40
LAM, ALLEN            12 PC VALLEY SPLASH  2:13.33   5  2:12.45 F6  P    32.15  1:05.84  1:40.24
                                                                    F    31.12  1:03.66  1:38.64
ZHANG, TIANYI         12 PC PEAK SWIMMING  2:13.82   6  2:13.06 F7  P    32.90  1:06.50  1:40.67
                                                                    F    32.05  1:05.48  1:39.44
LEBLANC, MATTHEW      12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:13.88   7  2:13.17 F8  P    32.05  1:06.24  1:40.81
                                                                    F    31.17  1:04.69  1:39.21
MITU, ROBERT          12 PC UN  (PC)       2:14.88  10  2:14.55 F9  P    32.50  1:06.62  1:40.98
                                                                    F    31.88  1:05.73  1:39.94
HONG, BRANDON         12 PC UN  (PC)       2:13.99   8  2:15.16 F   P    31.63  1:05.63  1:40.42
                                                                    F    32.73  1:06.41  1:41.22

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   62                                    MENS    11-12   200 BACK                                    EVENT   62
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


BURRY, NICHOLAS       12 PC DE ANZA CUPER  2:07.35   1              P    29.55  1:01.62  1:35.03
JURASIUS, BECK        12 PC TERRAPINS SWI  2:08.08   2              P    30.81  1:02.85  1:35.62
LIERZ, HARRISON       11 CO JEFFCO HURRIC  2:09.03   3              P    30.55  1:03.07  1:36.28
HU, ETHAN             12 PC PEAK SWIMMING  2:13.21   4              P    31.90  1:05.81  1:40.15
LAM, ALLEN            12 PC VALLEY SPLASH  2:13.33   5              P    32.15  1:05.84  1:40.24
ZHANG, TIANYI         12 PC PEAK SWIMMING  2:13.82   6              P    32.90  1:06.50  1:40.67
LEBLANC, MATTHEW      12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:13.88   7              P    32.05  1:06.24  1:40.81
HONG, BRANDON         12 PC UN  (PC)       2:13.99   8              P    31.63  1:05.63  1:40.42
MEFFORD, COLBY        12 SN SIERRA MARLIN  2:14.13   9              P    31.19  1:04.69  1:39.36
MITU, ROBERT          12 PC UN  (PC)       2:14.88  10              P    32.50  1:06.62  1:40.98
LOUVIERE, HENDERSON   12 CA MESA AQUATICS  2:15.21  11              P    31.64  1:06.16  1:41.60
FITISEMANU, TAUA      12 UT COTTONWOOD HE  2:16.59  12              P    31.21  1:05.62  1:41.31
XU, PATRICK           12 PC PEAK SWIMMING  2:16.84  13              P    33.02  1:07.94  1:43.23
VEGAS, ARMANDO        12 PC CROW CANYON C  2:17.41  14              P    32.77  1:07.83  1:43.44
COLOMA, GARRICK       12 PC TERRAPINS SWI  2:17.47  16              P    33.52  1:08.86  1:44.13
PLATTEL, LLEYTON      11 PC PLEASANTON SE  2:17.47  15              P    32.83  1:08.09  1:43.55
MAKLER, THEO          11 PC PEAK SWIMMING  2:17.51  17              P    33.05  1:07.75  1:42.92
YANG, NATHAN          12 CA AQUAZOT SWIM   2:17.63  18              P    32.32  1:07.82  1:43.76
TSAI, JUSTIN          12 PC PLEASANTON SE  2:17.94  19              P    31.44  1:06.58  1:42.73
BROWN, MAX            12 CA CANYONS AQUAT  2:18.03  20              P    31.72  1:06.91  1:42.84
EDGE, DYLAN           12 AZ DESERT THUNDE  2:18.15  21              P    32.39  1:06.91  1:42.76
FANELLI, MARKE        12 CA ROSE BOWL AQU  2:18.16  22              P    32.69  1:07.72  1:43.10
BLAKE, WILL           12 CA ROSE BOWL AQU  2:18.50  23              P    33.86  1:08.62  1:44.64
DERUSE, SAM           12 PC RENO AQUATIC   2:18.52  24              P    33.28  1:08.30  1:43.54
BOLLES, BRAD          12 CO FLATIRON SWIM  2:19.28  25              P    32.09  1:07.54  1:43.65
TRUEL, AIDAN          12 PC OTTER SWIM CL  2:19.93  26              P    33.93  1:09.63  1:44.99
ZAHARCHUK, KENJI      12 PC PALO ALTO STA  2:20.04  27              P    33.82  1:08.84  1:44.88
CHOU, TIMMY           12 PC SANTA CLARA S  2:20.08  28              P    33.22  1:08.43  1:41.40
ROLING, CHRISTOPHER   12 PC SANTA CLARA S  2:20.33  29              P    34.16  1:09.92  1:46.51
REN, ALEX             11 PC PLEASANTON SE  2:21.38  30              P    33.62  1:09.34  1:45.65
MEEKS, TANNER         12 CO ACES           2:21.40  31              P    32.13  1:07.48  1:44.79
CHU, BRYAN            12 PC DE ANZA CUPER  2:21.64  32              P    33.97  1:09.46  1:45.80
GUO, ALAN             12 PC PALO ALTO STA  2:22.03  33              P    33.77  1:09.63  1:46.11
BRIGHT, SCOTT         12 SN SUN OAKS AQUA  2:22.08  34              P    34.28  1:09.81  1:46.33
BUNN, RYAN            12 UT SOUTHERN UTAH  2:22.33  35              P    33.65  1:09.41  1:46.00
CONNOLLY, WILLIAM     12 PC PALO ALTO STA  2:22.99  36              P    33.70  1:10.07  1:46.61
HAHN, SAM             12 CO FRONT RANGE B  2:23.00  37              P    33.17  1:09.61  1:47.34
GRINI, CARL           11 PC MARIN PIRATES  2:23.74  38              P    35.15  1:11.53  1:47.91
GOUSSEV-GROVE, BORIS  12 PC OTTER SWIM CL  2:24.22  39              P    33.14  1:08.22  1:46.14
WU, JASPER            12 PC UN  (PC)       2:24.24  40              P    33.37  1:10.47  1:48.04
HOGAN, JACK           12 PC PALO ALTO STA  2:24.39  41              P    33.63  1:11.29  1:49.45
YI, WOO YOUNG         12 CA CANYONS AQUAT  2:26.25  42              P    34.51  1:11.11  1:49.09

============================================================================================================================
   EVENT  100                                    MENS    11-12   50 BREAST                                   EVENT  100
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SALVINO, NICHOLAS     12 AZ SCOTTSDALE AQ    31.01   1    30.60 F1
MCCORMICK, EVAN       12 SN FOOTHILL AQUA    31.51   6    30.63 F2
LEE, JAMES            12 CA ROSE BOWL AQU    31.14   3    30.86 F3
LEBLANC, MATTHEW      12 AZ SCOTTSDALE AQ    31.13   2    30.99 F4

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  100                                    MENS    11-12   50 BREAST                                   EVENT  100
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KUO, AARON            12 PC PALO ALTO STA    31.48   4    31.02 F5
WINN, BENJAMIN        12 PC SANTA CLARA S    31.54   7    31.09 F6
ALEJANDRO, KEANE      11 CA CANYONS AQUAT    31.50   5    31.10 F7
FUGIT, ERIC           12 SN SPARE TIME AQ    31.73   8    31.11 F8
XU, PATRICK           12 PC PEAK SWIMMING    31.89  10    31.39 F9
SWIFT, SEAN           11 SN FOOTHILL AQUA    31.81   9    31.80 F

SALVINO, NICHOLAS     12 AZ SCOTTSDALE AQ    31.01   1
LEBLANC, MATTHEW      12 AZ SCOTTSDALE AQ    31.13   2
LEE, JAMES            12 CA ROSE BOWL AQU    31.14   3
KUO, AARON            12 PC PALO ALTO STA    31.48   4
ALEJANDRO, KEANE      11 CA CANYONS AQUAT    31.50   5
MCCORMICK, EVAN       12 SN FOOTHILL AQUA    31.51   6
WINN, BENJAMIN        12 PC SANTA CLARA S    31.54   7
FUGIT, ERIC           12 SN SPARE TIME AQ    31.73   8
SWIFT, SEAN           11 SN FOOTHILL AQUA    31.81   9
XU, PATRICK           12 PC PEAK SWIMMING    31.89  10
KIM, RYAN             11 PC PALO ALTO STA    32.14  11
GUSTAT, ALEXANDER     12 UT WASATCH FRONT    32.23  12
CHOI, MATTHEW         12 PC SANTA CLARA S    32.28  13
CHOI, YOULMIN         12 UT SWIM UTAH        32.58  14
HOFFMAN, THOMAS       12 CA ROSE BOWL AQU    32.66  15
NGUYEN, CURTIS        12 PC WEST COAST AQ    32.97  16
TRAN, CADEN           12 CA IRVINE NOVA A    33.14  17
WEINGARTNER, LEON     12 UT DIXIE AQUATIC    33.16  18
LEE, BRENT            12 UT COTTONWOOD HE    33.21  19
KHOWONG, OSCAR        12 PC DE ANZA CUPER    33.22  21
LIN, AARON            12 PC PLEASANTON SE    33.22  20
LIU, ANDREW           12 PC DE ANZA CUPER    33.24  22
MCINTOSH, CORBAN      12 PC MARIN PIRATES    33.28  23
JONES, DENIZ          12 PC ALBANY ARMADA    33.58  24
WELLESLEY-WINTER, ETH 12 PC MARIN PIRATES    33.74  25
ENGINEER, ZAAL        11 PC SANTA CLARA S    33.93  26
MCINTYRE, ZACHARY     11 PC MARIN PIRATES    34.07  27
MACKEY, MALCOLM       11 PC OAKLAND UNDER    34.61  28

============================================================================================================================
   EVENT  134                                    MENS    11-12   100 BREAST                                  EVENT  134
============================================================================================================================
    NATIONAL     54.89
   SECTIONAL     59.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEE, JAMES            12 CA ROSE BOWL AQU  1:06.04   2  1:04.53 F1  P    31.29
                                                                    F    30.88
MCCORMICK, EVAN       12 SN FOOTHILL AQUA  1:08.41   8  1:05.91 F2  P    32.54
                                                                    F    31.10
LEBLANC, MATTHEW      12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:05.72   1  1:06.08 F3  P    30.87
                                                                    F    31.29
ALEJANDRO, KEANE      11 CA CANYONS AQUAT  1:08.23   7  1:06.11 F4  P    32.63
                                                                    F    31.72
XU, PATRICK           12 PC PEAK SWIMMING  1:06.17   3  1:06.29 F5  P    31.48
                                                                    F    31.38
WINN, BENJAMIN        12 PC SANTA CLARA S  1:06.41   4  1:06.63 F6  P    32.04
                                                                    F    31.88

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  134                                    MENS    11-12   100 BREAST                                  EVENT  134
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SWIFT, SEAN           11 SN FOOTHILL AQUA  1:09.52  10  1:07.37 F7  P    32.93
                                                                    F    31.74
HONG, BRANDON         12 PC UN  (PC)       1:07.83   5  1:07.59 F8  P    32.48
                                                                    F    31.95
CHOI, MATTHEW         12 PC SANTA CLARA S  1:08.17   6  1:07.65 F9  P    33.04
                                                                    F    32.26
GUSTAT, ALEXANDER     12 UT WASATCH FRONT  1:09.36   9  1:09.32 F   P    32.68
                                                                    F    32.28

LEBLANC, MATTHEW      12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:05.72   1              P    30.87
LEE, JAMES            12 CA ROSE BOWL AQU  1:06.04   2              P    31.29
XU, PATRICK           12 PC PEAK SWIMMING  1:06.17   3              P    31.48
WINN, BENJAMIN        12 PC SANTA CLARA S  1:06.41   4              P    32.04
HONG, BRANDON         12 PC UN  (PC)       1:07.83   5              P    32.48
CHOI, MATTHEW         12 PC SANTA CLARA S  1:08.17   6              P    33.04
ALEJANDRO, KEANE      11 CA CANYONS AQUAT  1:08.23   7              P    32.63
MCCORMICK, EVAN       12 SN FOOTHILL AQUA  1:08.41   8              P    32.54
GUSTAT, ALEXANDER     12 UT WASATCH FRONT  1:09.36   9              P    32.68
SWIFT, SEAN           11 SN FOOTHILL AQUA  1:09.52  10              P    32.93
KIM, RYAN             11 PC PALO ALTO STA  1:09.54  11              P    32.66
MCINTOSH, CORBAN      12 PC MARIN PIRATES  1:09.58  12              P    32.74
FUGIT, ERIC           12 SN SPARE TIME AQ  1:09.84  13              P    33.05
SALVINO, NICHOLAS     12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:09.89  14              P    32.27
PHAM, KOLBY           12 PC PALO ALTO STA  1:10.83  15              P    33.48
LEE, BRENT            12 UT COTTONWOOD HE  1:11.05  16              P    33.45
HOFFMAN, THOMAS       12 CA ROSE BOWL AQU  1:11.25  17              P    33.12
DILLARD, BEN          12 SN SIERRA MARLIN  1:11.34  18              P    33.36
TRAN, CADEN           12 CA IRVINE NOVA A  1:11.50  19              P    33.42
JONES, DENIZ          12 PC ALBANY ARMADA  1:11.60  20              P    33.91
YANG, NATHAN          12 CA AQUAZOT SWIM   1:11.78  21              P    33.44
WEINGARTNER, LEON     12 UT DIXIE AQUATIC  1:11.92  22              P    33.06
TOVERA, JARED         12 PC LIVERMORE AQU  1:12.09  23              P    33.75
SMIGAL, ALEX          12 SI PACIFIC SWIM   1:12.80  24              P    34.31
LIU, ANDREW           12 PC DE ANZA CUPER  1:12.85  25              P    34.34
KHOWONG, OSCAR        12 PC DE ANZA CUPER  1:12.90  26              P    34.25
SELLERS, JOSHUA       12 SN ARDEN HILLS S  1:13.50  27              P    34.65
PARK, JOSEPH          12 CA CANYONS AQUAT  1:13.58  28              P    34.92
MAKLER, THEO          11 PC PEAK SWIMMING  1:13.64  29              P    34.69
CHOI, YOULMIN         12 UT SWIM UTAH      1:13.65  30              P    33.44
ENGINEER, ZAAL        11 PC SANTA CLARA S  1:13.74  32              P    34.47
NGUYEN, CURTIS        12 PC WEST COAST AQ  1:13.74  31              P    35.12
CHU, BRYAN            12 PC DE ANZA CUPER  1:13.77  33              P    34.97
SAGHAFI, ARMAN        12 PC UN  (PC)       1:13.84  34              P    35.89
GILLESPIE, JACK       12 SN WOLVERINE AQU  1:14.01  35              P    34.43
YEN, JACOB            12 PC SANTA CLARA S  1:14.03  36              P    35.22
BISTA, YUGHE          12 CA IRVINE NOVA A  1:14.13  37              P    35.03
BLAKE, WILL           12 CA ROSE BOWL AQU  1:14.37  38              P    35.32
CHEOK, JUSTIN         12 PC PALO ALTO STA  1:14.57  39              P    35.29
YEP, JASSEN           11 PC PEAK SWIMMING  1:14.79  40              P    35.76
MORITA, AKIRA         12 CA ORANGE COUNTY  1:15.05  41              P    35.90
LIN, AARON            12 PC PLEASANTON SE  1:15.29  42              P    35.22
SIFFERMAN, GREG       12 PC SANTA CLARA S  1:15.70  43              P    35.07
HUANG, ANDY           12 PC PEAK SWIMMING  1:16.14  44              P    35.98
DULAY, ADRIAN         11 PC TERRAPINS SWI  1:16.42  45              P    37.13
MACKEY, MALCOLM       11 PC OAKLAND UNDER  1:16.56  46              P    35.16
FALK-JOHNSON, MAX     12 PC YMCA PRESIDIO   DQUED                   P    36.29

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   26                                    MENS    11-12   200 BREAST                                  EVENT   26
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:59.89
   SECTIONAL   2:08.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEE, JAMES            12 CA ROSE BOWL AQU  2:23.16   1  2:19.71 F1  P    32.61  1:09.06  1:46.31
                                                                    F    32.23  1:08.00  1:44.21
WINN, BENJAMIN        12 PC SANTA CLARA S  2:23.66   2  2:20.36 F2  P    32.97  1:09.42  1:46.88
                                                                    F    32.54  1:08.08  1:44.20
ALEJANDRO, KEANE      11 CA CANYONS AQUAT  2:26.96   5  2:21.33 F3  P    33.13  1:10.36  1:48.69
                                                                    F    32.26  1:07.81  1:44.56
HONG, BRANDON         12 PC UN  (PC)       2:27.93   6  2:24.81 F4  P    33.00  1:10.15  1:48.76
                                                                    F    32.74  1:09.54  1:47.07
LEBLANC, MATTHEW      12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:25.91   3  2:25.33 F5  P    31.79  1:08.49  1:46.99
                                                                    F    32.30  1:08.67  1:46.64
CHOI, MATTHEW         12 PC SANTA CLARA S  2:26.81   4  2:25.74 F6  P    34.27  1:11.76  1:49.40
                                                                    F    33.63  1:10.44  1:48.10
MCCORMICK, EVAN       12 SN FOOTHILL AQUA  2:28.06   7  2:26.44 F7  P    32.76  1:10.16  1:48.67
                                                                    F    32.94  1:09.75  1:48.99
SWIFT, SEAN           11 SN FOOTHILL AQUA  2:29.17   9  2:28.63 F8  P    33.94  1:12.30  1:51.11
                                                                    F    33.33  1:11.17  1:50.16
XU, PATRICK           12 PC PEAK SWIMMING  2:28.45   8  2:29.34 F9  P    33.28  1:11.01  1:49.96
                                                                    F    33.40  1:10.91  1:50.78
GUSTAT, ALEXANDER     12 UT WASATCH FRONT  2:30.78  10  2:35.26 F   P    33.20  1:11.17  1:51.61
                                                                    F    34.13  1:12.67  1:53.17

LEE, JAMES            12 CA ROSE BOWL AQU  2:23.16   1              P    32.61  1:09.06  1:46.31
WINN, BENJAMIN        12 PC SANTA CLARA S  2:23.66   2              P    32.97  1:09.42  1:46.88
LEBLANC, MATTHEW      12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:25.91   3              P    31.79  1:08.49  1:46.99
CHOI, MATTHEW         12 PC SANTA CLARA S  2:26.81   4              P    34.27  1:11.76  1:49.40
ALEJANDRO, KEANE      11 CA CANYONS AQUAT  2:26.96   5              P    33.13  1:10.36  1:48.69
HONG, BRANDON         12 PC UN  (PC)       2:27.93   6              P    33.00  1:10.15  1:48.76
MCCORMICK, EVAN       12 SN FOOTHILL AQUA  2:28.06   7              P    32.76  1:10.16  1:48.67
XU, PATRICK           12 PC PEAK SWIMMING  2:28.45   8              P    33.28  1:11.01  1:49.96
SWIFT, SEAN           11 SN FOOTHILL AQUA  2:29.17   9              P    33.94  1:12.30  1:51.11
GUSTAT, ALEXANDER     12 UT WASATCH FRONT  2:30.78  10              P    33.20  1:11.17  1:51.61
SELLERS, JOSHUA       12 SN ARDEN HILLS S  2:31.55  11              P    34.63  1:13.26  1:53.56
KIM, RYAN             11 PC PALO ALTO STA  2:32.03  12              P    34.04  1:13.21  1:53.39
LIU, ANDREW           12 PC DE ANZA CUPER  2:33.43  13              P    34.65  1:13.43  1:53.32
MCINTOSH, CORBAN      12 PC MARIN PIRATES  2:33.67  14              P    34.65  1:14.17  1:54.62
TRAN, CADEN           12 CA IRVINE NOVA A  2:35.20  15              P    34.09  1:13.55  1:54.43
SALVINO, NICHOLAS     12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:36.08  16              P    33.96  1:13.66  1:53.97
WONOSAPUTRA, NICHOLAS 12 PC PLEASANTON SE  2:36.64  17              P    35.57  1:14.74  1:56.20
CHEOK, JUSTIN         12 PC PALO ALTO STA  2:36.82  18              P    35.46  1:15.55  1:56.17
FUGIT, ERIC           12 SN SPARE TIME AQ  2:36.85  19              P    33.81  1:13.96  1:55.11
INZUNZA, EDWIN        12 SI SOUTH BAY AQU  2:36.97  20              P    35.90  1:15.57  1:56.25
JONES, DENIZ          12 PC ALBANY ARMADA  2:37.25  21              P    35.48  1:15.73  1:56.28
MAKLER, THEO          11 PC PEAK SWIMMING  2:38.25  22              P    36.72  1:17.12  1:58.56
SAGHAFI, ARMAN        12 PC UN  (PC)       2:39.20  23              P    36.06  1:17.43  1:58.91
BISTA, YUGHE          12 CA IRVINE NOVA A  2:39.50  24              P    36.05  1:16.33  1:58.21
DILLARD, BEN          12 SN SIERRA MARLIN  2:39.83  25              P    35.67  1:16.15  1:57.74
SIFFERMAN, GREG       12 PC SANTA CLARA S  2:40.05  26              P    35.12  1:15.56  1:58.07
LEE, BRENT            12 UT COTTONWOOD HE  2:40.37  27              P    35.07  1:15.20  1:58.80
LIN, AARON            12 PC PLEASANTON SE  2:40.46  28              P    35.62  1:16.87  1:58.65
SCHMIDT, ANDREW       11 SI RANCHO SAN DI  2:42.15  29              P    36.97  1:17.77  2:00.33
SMIGAL, ALEX          12 SI PACIFIC SWIM   3:06.33  30              P    34.19  1:12.35  1:50.87

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   68                                    MENS    11-12   50 FLY                                      EVENT   68
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BURRY, NICHOLAS       12 PC DE ANZA CUPER    25.38   1    24.78 F1
AUNG, WINN            11 SN REDDING SWIM     26.06   3    25.80 F2
CRUZ COSTELLO, MAX    12 PC ORINDA AQUATI    25.63   2    25.94 F3
FLORENCE, STEVEN      12 AZ SCOTTSDALE AQ    26.48   6    26.24 F4
HARTWELL, ADAM        12 CA MESA AQUATICS    26.34   4    26.48 F5
LEWCZYK, ETHAN        12 PC NORTH BAY AQU    26.47   5    26.61 F6
HARTMAN, NATHANIEL    12 ST NITRO            27.16   8    26.63 F7
SYRKIN, DANIEL        12 CA ROSE BOWL AQU    26.78   7    26.94 F8
HONNG, BRIAN          12 CA BREA AQUATICS    27.37   9    27.82 F9
WONG, AIDAN           12 PC BTA              27.58  10   DQUED  F

BURRY, NICHOLAS       12 PC DE ANZA CUPER    25.38   1
CRUZ COSTELLO, MAX    12 PC ORINDA AQUATI    25.63   2
AUNG, WINN            11 SN REDDING SWIM     26.06   3
HARTWELL, ADAM        12 CA MESA AQUATICS    26.34   4
LEWCZYK, ETHAN        12 PC NORTH BAY AQU    26.47   5
FLORENCE, STEVEN      12 AZ SCOTTSDALE AQ    26.48   6
SYRKIN, DANIEL        12 CA ROSE BOWL AQU    26.78   7
HARTMAN, NATHANIEL    12 ST NITRO            27.16   8
HONNG, BRIAN          12 CA BREA AQUATICS    27.37   9
WONG, AIDAN           12 PC BTA              27.58  10
AFFELD, JONNY         11 PC PALO ALTO STA    27.89  11
CHOU, TIMMY           12 PC SANTA CLARA S    28.12  12
LACHAPELLE, CONNER    11 PC BSST             28.25  13
CRITZER, CHRIS        12 PC MORGAN HILL S    28.26  14
SHRESTHA, RONIT       11 CA CANYONS AQUAT    28.32  15
SWIFT, SEAN           11 SN FOOTHILL AQUA    28.44  16
GAVURMADZHYAN, ASHOT  12 CA ROSE BOWL AQU    28.47  17
CAMACHO, STEVEN       12 PC DE ANZA CUPER    28.57  18
LEE, JAMES            12 CA ROSE BOWL AQU    28.60  19
VEGAS, ARMANDO        12 PC CROW CANYON C    28.63  20
CAI, SEBASTIAN        12 PC PALO ALTO STA    28.64  21
SIMMONS, DANIEL       12 AZ SCOTTSDALE AQ    28.70  22
WEINGARTNER, LEON     12 UT DIXIE AQUATIC    28.71  23
URLANDO, LUCA         12 SN UN  (SN)         28.76  24
BUNN, RYAN            12 UT SOUTHERN UTAH    28.80  25
HOFFMAN, THOMAS       12 CA ROSE BOWL AQU    28.90  26
GUSTAT, ALEXANDER     12 UT WASATCH FRONT    28.95  27
SICHAK, KEVIN         11 PC QUICKSILVER S    28.96  28
COLOMA, GARRICK       12 PC TERRAPINS SWI    28.97  29
TROTTER, MATTHEW      12 PC SEASIDE AQUAT    28.99  30
MINANO, JEDRIC JAMIEN 11 CA CANYONS AQUAT    29.00  31
KIM, RYAN             11 PC PALO ALTO STA    29.02  32
KIRK, DOMINICK        12 PC SWIM SOUTH BA    29.03  33
HENDRICKS, WESLEY     12 AZ MESA AQUATICS    29.17  34
MILLS, JUSTIN         12 PC PALO ALTO STA    29.27  35
BROWN, MAX            12 CA CANYONS AQUAT    29.30  37
GREWE, MATTHEW        12 CO UNIV OF DENVE    29.30  36
KNIGHT, HOLDEN        12 UT WASATCH FRONT    29.38  38
MARKEY, CHRISTIAN     12 PC ORINDA AQUATI    29.40  39
DANIELS, CONNOR       11 SN SPARE TIME AQ    29.53  40

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   68                                    MENS    11-12   50 FLY                                      EVENT   68
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ZHANG, LEWIS          12 PC DE ANZA CUPER    29.58  41
SOU, RODERICK         11 PC SANTA CLARA S    29.75  42
MORITA, AKIRA         12 CA ORANGE COUNTY    29.76  43
GIACOPPO, GABRIEL     12 PC NORTH BAY AQU    29.91  44
CARIOU-GOMEZ, THEO    12 SN DAVIS AQUADAR    29.94  45
ABDOLLAHI, RYAN       12 CA IRVINE NOVA A    30.33  46

============================================================================================================================
   EVENT   16                                    MENS    11-12   100 FLY                                     EVENT   16
============================================================================================================================
    NATIONAL     47.89
   SECTIONAL     52.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BURRY, NICHOLAS       12 PC DE ANZA CUPER    55.74   1    55.16 F1  P    26.71
                                                                    F    26.18
AUNG, WINN            11 SN REDDING SWIM     57.28   2    55.36 F2  P    26.67
                                                                    F    26.26
CRUZ COSTELLO, MAX    12 PC ORINDA AQUATI    57.82   3    57.47 F3  P    27.33
                                                                    F    26.75
FLORENCE, STEVEN      12 AZ SCOTTSDALE AQ    58.67   4    58.95 F4  P    27.61
                                                                    F    27.40
SYRKIN, DANIEL        12 CA ROSE BOWL AQU    59.05   5    59.34 F5  P    27.58
                                                                    F    27.17
LEWCZYK, ETHAN        12 PC NORTH BAY AQU    59.67   6    59.51 F6  P    28.06
                                                                    F    27.85
JURASIUS, BECK        12 PC TERRAPINS SWI  1:00.04   7    59.63 F7  P    28.04
                                                                    F    27.50
HU, ETHAN             12 PC PEAK SWIMMING  1:01.21  11    59.69 F8  P    29.32
                                                                    F    27.76
HARTWELL, ADAM        12 CA MESA AQUATICS  1:00.17   9  1:00.29 F9  P    28.01
                                                                    F    28.33
LIERZ, HARRISON       11 CO JEFFCO HURRIC  1:00.24  10  1:00.46 F   P    27.80
                                                                    F    28.92
DEVERA, ELIJAH        12 CA REDLANDS SWIM  1:00.12   8  NO SHOW F   P    28.04

BURRY, NICHOLAS       12 PC DE ANZA CUPER    55.74   1              P    26.71
AUNG, WINN            11 SN REDDING SWIM     57.28   2              P    26.67
CRUZ COSTELLO, MAX    12 PC ORINDA AQUATI    57.82   3              P    27.33
FLORENCE, STEVEN      12 AZ SCOTTSDALE AQ    58.67   4              P    27.61
SYRKIN, DANIEL        12 CA ROSE BOWL AQU    59.05   5              P    27.58
LEWCZYK, ETHAN        12 PC NORTH BAY AQU    59.67   6              P    28.06
JURASIUS, BECK        12 PC TERRAPINS SWI  1:00.04   7              P    28.04
DEVERA, ELIJAH        12 CA REDLANDS SWIM  1:00.12   8              P    28.04
HARTWELL, ADAM        12 CA MESA AQUATICS  1:00.17   9              P    28.01
LIERZ, HARRISON       11 CO JEFFCO HURRIC  1:00.24  10              P    27.80
HU, ETHAN             12 PC PEAK SWIMMING  1:01.21  11              P    29.32
BRUNE, NOAH           12 CA CANYONS AQUAT  1:01.23  12              P    28.64
SMITH, ETHAN          12 SI PACIFIC SWIM   1:02.01  13              P    29.29
CRITZER, CHRIS        12 PC MORGAN HILL S  1:02.24  14              P    28.79
PASCUAL, IONA         11 PC NAPA VALLEY S  1:02.42  15              P    28.85
TRAN, CADEN           12 CA IRVINE NOVA A  1:02.47  16              P    28.84
HONNG, BRIAN          12 CA BREA AQUATICS  1:02.50  18              P    29.16
PLATTEL, LLEYTON      11 PC PLEASANTON SE  1:02.50  17              P    29.72
AFFELD, JONNY         11 PC PALO ALTO STA  1:03.12  19              P    29.74

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   16                                    MENS    11-12   100 FLY                                     EVENT   16
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

URLANDO, LUCA         12 SN UN  (SN)       1:03.34  20              P    29.23
GAVURMADZHYAN, ASHOT  12 CA ROSE BOWL AQU  1:03.47  21              P    29.45
CAMACHO, STEVEN       12 PC DE ANZA CUPER  1:03.48  22              P    29.67
HOFFMAN, THOMAS       12 CA ROSE BOWL AQU  1:03.50  23              P    28.84
HARTMAN, NATHANIEL    12 ST NITRO          1:03.69  24              P    28.57
GILLIES, RYAN         12 PC PALO ALTO STA  1:03.75  25              P    29.42
TROTTER, MATTHEW      12 PC SEASIDE AQUAT  1:04.09  26              P    30.02
SIMMONS, DANIEL       12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:04.43  27              P    29.90
VAN ALSTINE, SAMMY    12 AZ UN  (AZ)       1:04.45  28              P    30.08
CAI, SEBASTIAN        12 PC PALO ALTO STA  1:04.53  29              P    29.65
WHEELER, DEVON        12 AZ YUMA HEAT      1:04.70  30              P    30.18
WINN, BENJAMIN        12 PC SANTA CLARA S  1:04.73  31              P    30.30
TOVERA, JARED         12 PC LIVERMORE AQU  1:04.78  32              P    29.75
MINANO, JEDRIC JAMIEN 11 CA CANYONS AQUAT  1:05.42  33              P    31.16
GREWE, MATTHEW        12 CO UNIV OF DENVE  1:05.62  34              P    30.66
SCHMIDT, ANDREW       11 SI RANCHO SAN DI  1:05.82  35              P    30.76
MORICI, CHARLES       12 CA CANYONS AQUAT  1:05.92  36              P    31.44
CHUNG, MATTHEW        11 PC SANTA CLARA S  1:06.02  37              P    31.73
CARIOU-GOMEZ, THEO    12 SN DAVIS AQUADAR  1:06.07  38              P    30.79
BARRINGER, CONNOR     12 PC SEASIDE AQUAT  1:06.65  39              P    30.85
WU, ALEX              12 SN CALIFORNIA CA  1:06.97  40              P    30.46
YI, WOO YOUNG         12 CA CANYONS AQUAT  1:07.32  41              P    31.33
ABDOLLAHI, RYAN       12 CA IRVINE NOVA A  1:07.54  42              P    32.20
LORETE, ETHAN         11 PC SANTA CLARA S  1:08.96  43              P    31.80
SPEES, BRADLEY        11 CA IRVINE NOVA A  1:10.73  44              P    32.16
DANIELS, CONNOR       11 SN SPARE TIME AQ  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT  142                                    MENS    11-12   200 FLY                                     EVENT  142
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:46.79
   SECTIONAL   1:54.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AUNG, WINN            11 SN REDDING SWIM   2:10.36   4  2:00.81 F1  P    28.14  1:01.68  1:35.83
                                                                    F    27.38    57.83  1:28.99
BURRY, NICHOLAS       12 PC DE ANZA CUPER  2:06.90   1  2:05.23 F2  P    27.59    59.81  1:33.53
                                                                    F    26.45    57.63  1:31.23
BRUNE, NOAH           12 CA CANYONS AQUAT  2:09.11   3  2:08.53 F3  P    29.31  1:02.95  1:36.00
                                                                    F    29.41  1:02.45  1:35.71
CRUZ COSTELLO, MAX    12 PC ORINDA AQUATI  2:07.82   2  2:08.57 F4  P    28.70  1:00.83  1:34.22
                                                                    F    27.85    59.70  1:33.86
SYRKIN, DANIEL        12 CA ROSE BOWL AQU  2:12.24   5  2:09.53 F5  P    28.13  1:01.50  1:37.12
                                                                    F    27.70  1:00.51  1:33.79
JURASIUS, BECK        12 PC TERRAPINS SWI  2:15.36   7  2:14.60 F6  P    29.95  1:03.74  1:38.69
                                                                    F    29.58  1:03.25  1:38.23
SMITH, ETHAN          12 SI PACIFIC SWIM   2:17.14   9  2:15.46 F7  P    30.00  1:05.00  1:41.77
                                                                    F    29.81  1:04.04  1:41.19
PLATTEL, LLEYTON      11 PC PLEASANTON SE  2:16.75   8  2:16.00 F8  P    29.83  1:04.21  1:40.18
                                                                    F    29.44  1:03.59  1:39.40
GILLIES, RYAN         12 PC PALO ALTO STA  2:18.29  11  2:17.45 F9  P    30.20  1:04.92  1:40.87
                                                                    F    30.74  1:05.66  1:41.19
COLOMA, GARRICK       12 PC TERRAPINS SWI  2:18.12  10  2:21.17 F   P    31.27  1:06.18  1:42.46
                                                                    F    30.86  1:05.80  1:43.48

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  142                                    MENS    11-12   200 FLY                                     EVENT  142
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


BURRY, NICHOLAS       12 PC DE ANZA CUPER  2:06.90   1              P    27.59    59.81  1:33.53
CRUZ COSTELLO, MAX    12 PC ORINDA AQUATI  2:07.82   2              P    28.70  1:00.83  1:34.22
BRUNE, NOAH           12 CA CANYONS AQUAT  2:09.11   3              P    29.31  1:02.95  1:36.00
AUNG, WINN            11 SN REDDING SWIM   2:10.36   4              P    28.14  1:01.68  1:35.83
SYRKIN, DANIEL        12 CA ROSE BOWL AQU  2:12.24   5              P    28.13  1:01.50  1:37.12
DEVERA, ELIJAH        12 CA REDLANDS SWIM  2:14.45   6              P    29.88  1:04.51  1:39.81
JURASIUS, BECK        12 PC TERRAPINS SWI  2:15.36   7              P    29.95  1:03.74  1:38.69
PLATTEL, LLEYTON      11 PC PLEASANTON SE  2:16.75   8              P    29.83  1:04.21  1:40.18
SMITH, ETHAN          12 SI PACIFIC SWIM   2:17.14   9              P    30.00  1:05.00  1:41.77
COLOMA, GARRICK       12 PC TERRAPINS SWI  2:18.12  10              P    31.27  1:06.18  1:42.46
GILLIES, RYAN         12 PC PALO ALTO STA  2:18.29  11              P    30.20  1:04.92  1:40.87
HONNG, BRIAN          12 CA BREA AQUATICS  2:18.52  12              P    29.95  1:05.08  1:42.25
VEGAS, ARMANDO        12 PC CROW CANYON C  2:18.92  13              P    30.67  1:06.52  1:43.00
VAN ALSTINE, SAMMY    12 AZ UN  (AZ)       2:19.42  14              P    31.21  1:06.40  1:43.20
WHEELER, DEVON        12 AZ YUMA HEAT      2:20.17  15              P    31.76  1:08.31  1:43.29
EDGE, DYLAN           12 AZ DESERT THUNDE  2:20.88  16              P    32.61  1:08.58  1:45.58
MORICI, CHARLES       12 CA CANYONS AQUAT  2:21.74  17              P    30.75  1:07.04  1:44.56
AFFELD, JONNY         11 PC PALO ALTO STA  2:21.76  18              P    31.90  1:08.16  1:45.62
CAI, SEBASTIAN        12 PC PALO ALTO STA  2:22.45  19              P    30.74  1:06.97  1:45.36
URLANDO, LUCA         12 SN UN  (SN)       2:22.52  20              P    30.21  1:06.10  1:44.43
GRINI, CARL           11 PC MARIN PIRATES  2:24.75  21              P    31.59  1:07.84  1:46.76
CARIOU-GOMEZ, THEO    12 SN DAVIS AQUADAR  2:24.81  22              P    32.40  1:09.13  1:46.89
CAMACHO, STEVEN       12 PC DE ANZA CUPER  2:25.84  23              P    32.43  1:09.69  1:48.36
SCHMIDT, ANDREW       11 SI RANCHO SAN DI  2:26.28  24              P    32.29  1:09.63  1:47.56
SCHOENTHALER, BRAD    11 PC PALO ALTO STA  2:26.55  25              P    32.46  1:08.72  1:47.80
MCMICHAEL, BARRETT    11 PC NAPA VALLEY S  2:26.56  26              P    32.67  1:10.54  1:49.20
TOVERA, JARED         12 PC LIVERMORE AQU  2:26.76  27              P    31.40  1:07.89  1:47.08
VULGAS, AIDAN         12 SN CALIFORNIA CA  2:27.02  28              P    31.86  1:08.36  1:48.52
YI, WOO YOUNG         12 CA CANYONS AQUAT  2:28.22  29              P    33.00  1:10.70  1:50.52
EVANS, JAMISON        12 PC QUICKSILVER S  2:28.61  30              P    33.01  1:12.16  1:50.14
FREEMAN, GRANT        12 CO BOULDER SWIMM  2:28.65  31              P    32.07  1:09.40  1:48.41
SPEES, BRADLEY        11 CA IRVINE NOVA A  2:30.10  32              P    33.03  1:12.38  1:52.22
YEP, JASSEN           11 PC PEAK SWIMMING  2:30.49  33              P    33.02  1:11.18  1:50.62
CHANG, ALLEN          11 PC SANTA CLARA S  2:30.52  34              P    33.86  1:12.99  1:51.08
TSUBOTA, TROY         11 CA ORANGE COUNTY  2:44.01  35              P    33.29  1:13.49  1:57.09
HARTMAN, NATHANIEL    12 ST NITRO           DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   84                                    MENS    11-12   100 I.M.                                    EVENT   84
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BURRY, NICHOLAS       12 PC DE ANZA CUPER    58.66   1    57.45 F1  P    26.41
                                                                    F    26.00
KUO, AARON            12 PC PALO ALTO STA    59.96   2    59.50 F2  P    27.72
                                                                    F    27.68
MCCORMICK, EVAN       12 SN FOOTHILL AQUA  1:01.30   4  1:00.19 F3  P    28.32
                                                                    F    27.86
LEBLANC, MATTHEW      12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:00.96   3  1:00.36 F4  P    28.96
                                                                    F    28.56
SYRKIN, DANIEL        12 CA ROSE BOWL AQU  1:02.36   7  1:01.49 F5  P    29.51
                                                                    F    28.15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   84                                    MENS    11-12   100 I.M.                                    EVENT   84
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HARTMAN, NATHANIEL    12 ST NITRO          1:02.37   8  1:01.89 F6  P    28.16
                                                                    F    28.48
XU, PATRICK           12 PC PEAK SWIMMING  1:01.73   5  1:02.31 F7  P    29.83
                                                                    F    29.43
LEWCZYK, ETHAN        12 PC NORTH BAY AQU  1:01.97   6  1:02.38 F8  P    27.52
                                                                    F    27.75
LEE, JAMES            12 CA ROSE BOWL AQU  1:02.58  10  1:02.83 F9  P    29.69
                                                                    F    30.07
FLORENCE, STEVEN      12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:02.54   9  1:04.69 F   P    27.62
                                                                    F    29.49

BURRY, NICHOLAS       12 PC DE ANZA CUPER    58.66   1              P    26.41
KUO, AARON            12 PC PALO ALTO STA    59.96   2              P    27.72
LEBLANC, MATTHEW      12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:00.96   3              P    28.96
MCCORMICK, EVAN       12 SN FOOTHILL AQUA  1:01.30   4              P    28.32
XU, PATRICK           12 PC PEAK SWIMMING  1:01.73   5              P    29.83
LEWCZYK, ETHAN        12 PC NORTH BAY AQU  1:01.97   6              P    27.52
SYRKIN, DANIEL        12 CA ROSE BOWL AQU  1:02.36   7              P    29.51
HARTMAN, NATHANIEL    12 ST NITRO          1:02.37   8              P    28.16
FLORENCE, STEVEN      12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:02.54   9              P    27.62
LEE, JAMES            12 CA ROSE BOWL AQU  1:02.58  10              P    29.69
HUANG, ANDY           12 PC PEAK SWIMMING  1:02.69  11              P    29.24
SWIFT, SEAN           11 SN FOOTHILL AQUA  1:02.79  12              P    29.39
PASCUAL, IONA         11 PC NAPA VALLEY S  1:02.99  13              P    29.48
CHOI, MATTHEW         12 PC SANTA CLARA S  1:03.21  14              P    30.14
YANG, NATHAN          12 CA AQUAZOT SWIM   1:03.26  15              P    29.45
TRAN, CADEN           12 CA IRVINE NOVA A  1:03.28  16              P    29.12
SALVINO, NICHOLAS     12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:03.31  17              P    29.86
HOFFMAN, THOMAS       12 CA ROSE BOWL AQU  1:03.62  19              P    29.85
HONNG, BRIAN          12 CA BREA AQUATICS  1:03.62  18              P    29.46
CHOU, TIMMY           12 PC SANTA CLARA S  1:03.76  20              P    29.33
FUGIT, ERIC           12 SN SPARE TIME AQ  1:03.86  21              P    29.84
VAN ALSTINE, SAMMY    12 AZ UN  (AZ)       1:03.96  22              P    30.09
BRUNE, NOAH           12 CA CANYONS AQUAT  1:03.98  23              P    29.64
WEINGARTNER, LEON     12 UT DIXIE AQUATIC  1:04.38  24              P    29.63
GUSTAT, ALEXANDER     12 UT WASATCH FRONT  1:04.40  25              P    30.29
TOVERA, JARED         12 PC LIVERMORE AQU  1:04.44  26              P    30.07
MCINTYRE, ZACHARY     11 PC MARIN PIRATES  1:04.79  27              P    30.70
KNIGHT, HOLDEN        12 UT WASATCH FRONT  1:05.15  28              P    29.98
MORITA, AKIRA         12 CA ORANGE COUNTY  1:05.38  29              P    30.66
BLAKE, WILL           12 CA ROSE BOWL AQU  1:05.74  30              P    30.17
WONG, AIDAN           12 PC BTA            1:06.21  31              P    31.16
GILLESPIE, JACK       12 SN WOLVERINE AQU  1:06.25  32              P    30.94
MAKLER, THEO          11 PC PEAK SWIMMING  1:06.35  33              P    31.39
CHU, BRYAN            12 PC DE ANZA CUPER  1:06.64  34              P    32.80
BISTA, YUGHE          12 CA IRVINE NOVA A  1:07.72  35              P    31.97
LIU, ANDREW           12 PC DE ANZA CUPER  1:07.80  36              P    32.59
ZHANG, TIANYI         12 PC PEAK SWIMMING   DQUED                   P    29.84

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   42                                    MENS    11-12   200 I.M.                                    EVENT   42
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:47.59
   SECTIONAL   1:55.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KUO, AARON            12 PC PALO ALTO STA  2:10.89   2  2:06.96 F1  P    28.09  1:01.04  1:41.20
                                                                    F    27.15    58.74  1:37.93
HONG, BRANDON         12 PC UN  (PC)       2:12.69   3  2:09.36 F2  P    28.85  1:03.41  1:42.27
                                                                    F    27.92  1:01.57  1:39.93
LEBLANC, MATTHEW      12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:09.68   1  2:09.41 F3  P    28.26  1:01.54  1:38.07
                                                                    F    28.27  1:01.64  1:38.88
MCCORMICK, EVAN       12 SN FOOTHILL AQUA  2:12.88   4  2:11.07 F4  P    29.67  1:03.61  1:42.51
                                                                    F    28.64  1:00.91  1:40.24
HU, ETHAN             12 PC PEAK SWIMMING  2:13.04   5  2:12.38 F5  P    28.55  1:04.07  1:43.05
                                                                    F    27.96  1:01.65  1:42.00
DEVERA, ELIJAH        12 CA REDLANDS SWIM  2:15.94   9  2:13.48 F6  P    28.69  1:03.29  1:44.20
                                                                    F    28.17  1:02.52  1:42.86
CHOI, MATTHEW         12 PC SANTA CLARA S  2:15.31   8  2:14.24 F7  P    29.92  1:06.11  1:44.71
                                                                    F    29.43  1:04.29  1:43.26
HONNG, BRIAN          12 CA BREA AQUATICS  2:16.26  10  2:15.12 F8  P    29.02  1:04.35  1:45.13
                                                                    F    29.23  1:04.01  1:44.45
WINN, BENJAMIN        12 PC SANTA CLARA S  2:15.10   7  2:15.43 F9  P    30.63  1:06.58  1:43.83
                                                                    F    29.86  1:04.84  1:43.80
PASCUAL, IONA         11 PC NAPA VALLEY S  2:14.42   6  2:15.63 F   P    28.85  1:03.36  1:43.50
                                                                    F    28.83  1:03.10  1:44.24

LEBLANC, MATTHEW      12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:09.68   1              P    28.26  1:01.54  1:38.07
KUO, AARON            12 PC PALO ALTO STA  2:10.89   2              P    28.09  1:01.04  1:41.20
HONG, BRANDON         12 PC UN  (PC)       2:12.69   3              P    28.85  1:03.41  1:42.27
MCCORMICK, EVAN       12 SN FOOTHILL AQUA  2:12.88   4              P    29.67  1:03.61  1:42.51
HU, ETHAN             12 PC PEAK SWIMMING  2:13.04   5              P    28.55  1:04.07  1:43.05
PASCUAL, IONA         11 PC NAPA VALLEY S  2:14.42   6              P    28.85  1:03.36  1:43.50
WINN, BENJAMIN        12 PC SANTA CLARA S  2:15.10   7              P    30.63  1:06.58  1:43.83
CHOI, MATTHEW         12 PC SANTA CLARA S  2:15.31   8              P    29.92  1:06.11  1:44.71
DEVERA, ELIJAH        12 CA REDLANDS SWIM  2:15.94   9              P    28.69  1:03.29  1:44.20
HONNG, BRIAN          12 CA BREA AQUATICS  2:16.26  10              P    29.02  1:04.35  1:45.13
XU, PATRICK           12 PC PEAK SWIMMING  2:16.59  11              P    32.07  1:07.10  1:45.05
LEE, JAMES            12 CA ROSE BOWL AQU  2:17.83  12              P    30.05  1:07.02  1:45.20
INZUNZA, EDWIN        12 SI SOUTH BAY AQU  2:17.94  13              P    30.45  1:06.38  1:46.87
YANG, NATHAN          12 CA AQUAZOT SWIM   2:18.29  14              P    29.90  1:05.43  1:46.92
DILLARD, BEN          12 SN SIERRA MARLIN  2:18.42  15              P    30.86  1:04.67  1:46.41
SWIFT, SEAN           11 SN FOOTHILL AQUA  2:18.72  16              P    29.48  1:06.90  1:47.18
TRAN, CADEN           12 CA IRVINE NOVA A  2:18.87  17              P    29.85  1:05.99  1:46.64
MORITA, AKIRA         12 CA ORANGE COUNTY  2:19.67  18              P    30.42  1:06.42  1:47.30
MILLS, MATT           12 CA SANTA BARBARA  2:19.83  19              P    31.73  1:08.73  1:49.61
CHOU, TIMMY           12 PC SANTA CLARA S  2:19.86  20              P    30.33  1:05.10  1:48.05
ZHANG, TIANYI         12 PC PEAK SWIMMING  2:19.88  21              P    30.46  1:05.41  1:46.92
SMIGAL, ALEX          12 SI PACIFIC SWIM   2:19.92  22              P    31.61  1:09.21  1:48.61
CRITZER, CHRIS        12 PC MORGAN HILL S  2:20.34  23              P    29.13  1:06.31  1:48.78
GREWE, MATTHEW        12 CO UNIV OF DENVE  2:20.65  24              P    30.71  1:05.28  1:49.13
KNIGHT, HOLDEN        12 UT WASATCH FRONT  2:20.88  25              P    30.44  1:06.34  1:47.77
MCINTYRE, ZACHARY     11 PC MARIN PIRATES  2:20.94  26              P    31.76  1:08.36  1:48.64
PHAM, KOLBY           12 PC PALO ALTO STA  2:20.99  27              P    32.36  1:07.72  1:48.97
BARRINGER, CONNOR     12 PC SEASIDE AQUAT  2:21.03  28              P    30.73  1:07.27  1:49.75
ABDOLLAHI, RYAN       12 CA IRVINE NOVA A  2:21.08  29              P    31.74  1:08.26  1:50.28
KIRK, DOMINICK        12 PC SWIM SOUTH BA  2:21.27  30              P    30.40  1:07.10  1:51.84

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   42                                    MENS    11-12   200 I.M.                                    EVENT   42
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VAN ALSTINE, SAMMY    12 AZ UN  (AZ)       2:21.29  31              P    29.71  1:05.55  1:49.50
GRINI, CARL           11 PC MARIN PIRATES  2:21.32  32              P    30.44  1:07.26  1:49.40
TOVERA, JARED         12 PC LIVERMORE AQU  2:21.35  33              P    30.25  1:05.49  1:48.30
BLAKE, WILL           12 CA ROSE BOWL AQU  2:21.51  34              P    30.33  1:05.74  1:48.38
GUSTAT, ALEXANDER     12 UT WASATCH FRONT  2:21.86  35              P    30.70  1:08.68  1:49.52
SELLERS, JOSHUA       12 SN ARDEN HILLS S  2:21.88  36              P    31.47  1:07.92  1:49.63
ALEJANDRO, KEANE      11 CA CANYONS AQUAT  2:21.90  37              P    32.09  1:11.06  1:51.04
FANELLI, MARKE        12 CA ROSE BOWL AQU  2:22.00  38              P    32.12  1:07.12  1:49.92
WEINGARTNER, LEON     12 UT DIXIE AQUATIC  2:22.36  39              P    30.63  1:06.50  1:49.71
HUANG, ANDY           12 PC PEAK SWIMMING  2:22.49  40              P    30.60  1:06.80  1:50.14
LAM, ALLEN            12 PC VALLEY SPLASH  2:22.59  41              P    30.85  1:04.75  1:50.26
MAKLER, THEO          11 PC PEAK SWIMMING  2:22.75  42              P    33.11  1:08.67  1:51.12
HOGAN, JACK           12 PC PALO ALTO STA  2:22.91  43              P    31.20  1:07.66  1:50.27
SCHMIDT, ANDREW       11 SI RANCHO SAN DI  2:22.92  45              P    31.55  1:08.63  1:51.52
WONOSAPUTRA, NICHOLAS 12 PC PLEASANTON SE  2:22.92  44              P    31.20  1:07.86  1:50.10
LOUVIERE, HENDERSON   12 CA MESA AQUATICS  2:23.54  46              P    29.54  1:04.64  1:49.85
VEGAS, ARMANDO        12 PC CROW CANYON C  2:24.23  47              P    30.67  1:08.52  1:52.94
VULGAS, AIDAN         12 SN CALIFORNIA CA  2:24.69  48              P    31.10  1:08.42  1:53.33
ZAHARCHUK, KENJI      12 PC PALO ALTO STA  2:24.91  49              P    33.31  1:10.36  1:53.67
CHU, BRYAN            12 PC DE ANZA CUPER  2:25.13  50              P    32.88  1:10.01  1:52.17
CHUNG, MATTHEW        11 PC SANTA CLARA S  2:25.83  51              P    32.01  1:08.61  1:53.33
YEN, JACOB            12 PC SANTA CLARA S  2:26.50  52              P    31.62  1:10.38  1:52.32
CARIOU-GOMEZ, THEO    12 SN DAVIS AQUADAR  2:27.01  53              P    31.70  1:09.43  1:54.12
LIU, ANDREW           12 PC DE ANZA CUPER  2:29.54  54              P    32.41  1:12.35  1:54.19
ORDINARIO, IAN        12 PC ALAMEDA ISLAN  2:31.86  55              P    32.73  1:12.35  1:57.33
FLORENCE, STEVEN      12 AZ SCOTTSDALE AQ   DQUED                   P    28.39  1:03.38  1:41.63

============================================================================================================================
   EVENT  118                                    MENS    11-12   400 I.M.                                    EVENT  118
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:53.29
   SECTIONAL   4:20.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BURRY, NICHOLAS       12 PC DE ANZA CUPER  4:34.44   1  4:20.92 F1  P    27.42    59.12  1:35.10  2:09.65  2:48.94  3:28.22  4:00.68
                                                                    F    26.23    57.04  1:30.95  2:04.51  2:42.33  3:20.39  3:51.32
HONG, BRANDON         12 PC UN  (PC)       4:38.15   2  4:32.93 F2  P    29.38  1:02.58  1:40.97  2:17.60  2:57.37  3:37.79  4:10.11
                                                                    F    28.39  1:00.46  1:37.39  2:12.85  2:51.14  3:30.70  4:02.77
LIERZ, HARRISON       11 CO JEFFCO HURRIC  4:38.42   3  4:35.47 F3  P    29.76  1:04.91  1:39.67  2:14.94  2:55.88  3:36.79  4:08.70
                                                                    F    29.74  1:04.12  1:38.44  2:13.00  2:54.01  3:34.79  4:06.22
LEBLANC, MATTHEW      12 AZ SCOTTSDALE AQ  4:40.06   4  4:35.47 F3
                                                                    F    29.26  1:03.30  1:39.20  2:14.90  2:53.27  3:32.26  4:05.21
PASCUAL, IONA         11 PC NAPA VALLEY S  4:46.93   5  4:41.39 F5  P    29.89  1:04.16  1:40.67  2:17.82  3:00.41  3:41.68  4:14.75
                                                                    F    29.58  1:03.51  1:39.47  2:16.00  2:58.41  3:38.78  4:10.48
WINN, BENJAMIN        12 PC SANTA CLARA S  4:48.35   8  4:42.77 F6
                                                                    F    30.84  1:06.39  1:43.80  2:20.93  2:59.19  3:39.12  4:11.32
SMIGAL, ALEX          12 SI PACIFIC SWIM   4:47.07   6  4:43.83 F7  P    31.57  1:08.03  1:47.26  2:24.25  3:04.28  3:44.58  4:16.96
                                                                    F    31.31  1:07.29  1:45.87  2:23.13  3:02.49  3:42.27  4:13.68
INZUNZA, EDWIN        12 SI SOUTH BAY AQU  4:47.83   7  4:43.85 F8  P    30.32  1:05.42  1:43.35  2:20.80  3:01.66  3:43.74  4:17.01
                                                                    F    29.39  1:03.90  1:41.23  2:17.52  2:57.49  3:38.36  4:11.85
ABDOLLAHI, RYAN       12 CA IRVINE NOVA A  4:49.54   9  4:47.13 F9  P    31.95  1:08.59  1:44.64  2:21.12  3:03.48  3:46.67  4:18.47
                                                                    F    31.06  1:07.31  1:44.56  2:21.32  3:03.26  3:44.90  4:16.61
CHOI, MATTHEW         12 PC SANTA CLARA S  4:49.57  10  4:48.20 F   P    30.68  1:06.69  1:44.82  2:22.66  3:02.93  3:43.73  4:16.91
                                                                    F    30.28  1:06.17  1:44.53  2:22.80  3:02.05  3:42.29  4:15.56

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  118                                    MENS    11-12   400 I.M.                                    EVENT  118
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


BURRY, NICHOLAS       12 PC DE ANZA CUPER  4:34.44   1              P    27.42    59.12  1:35.10  2:09.65  2:48.94  3:28.22  4:00.68
HONG, BRANDON         12 PC UN  (PC)       4:38.15   2              P    29.38  1:02.58  1:40.97  2:17.60  2:57.37  3:37.79  4:10.11
LIERZ, HARRISON       11 CO JEFFCO HURRIC  4:38.42   3              P    29.76  1:04.91  1:39.67  2:14.94  2:55.88  3:36.79  4:08.70
LEBLANC, MATTHEW      12 AZ SCOTTSDALE AQ  4:40.06   4
PASCUAL, IONA         11 PC NAPA VALLEY S  4:46.93   5              P    29.89  1:04.16  1:40.67  2:17.82  3:00.41  3:41.68  4:14.75
SMIGAL, ALEX          12 SI PACIFIC SWIM   4:47.07   6              P    31.57  1:08.03  1:47.26  2:24.25  3:04.28  3:44.58  4:16.96
INZUNZA, EDWIN        12 SI SOUTH BAY AQU  4:47.83   7              P    30.32  1:05.42  1:43.35  2:20.80  3:01.66  3:43.74  4:17.01
WINN, BENJAMIN        12 PC SANTA CLARA S  4:48.35   8
ABDOLLAHI, RYAN       12 CA IRVINE NOVA A  4:49.54   9              P    31.95  1:08.59  1:44.64  2:21.12  3:03.48  3:46.67  4:18.47
CHOI, MATTHEW         12 PC SANTA CLARA S  4:49.57  10              P    30.68  1:06.69  1:44.82  2:22.66  3:02.93  3:43.73  4:16.91
WASHABAUGH, SETH      12 SI SOUTH BAY AQU  4:49.59  11              P    30.80  1:06.76  1:44.88  2:20.64  3:02.32  3:45.11  4:17.84
HUANG, ANDY           12 PC PEAK SWIMMING  4:50.37  12              P    31.49  1:08.09  1:45.62  2:22.09  3:03.76  3:44.81  4:18.76
HONNG, BRIAN          12 CA BREA AQUATICS  4:52.05  13              P    30.92  1:06.72  1:43.85  2:20.66  3:03.13  3:45.80  4:19.84
KHOWONG, OSCAR        12 PC DE ANZA CUPER  4:54.27  14
COLOMA, GARRICK       12 PC TERRAPINS SWI  4:55.43  15              P    31.49  1:05.89  1:43.37  2:19.50  3:05.41  3:50.12  4:23.68
BLAKE, WILL           12 CA ROSE BOWL AQU  4:57.37  16              P    31.27  1:08.48  1:46.80  2:24.23  3:06.02  3:49.33  4:24.58
LIU, ANDREW           12 PC DE ANZA CUPER  4:57.65  17
MAKLER, THEO          11 PC PEAK SWIMMING  4:58.13  18              P    32.71  1:11.30  1:48.47  2:24.90  3:07.73  3:50.99  4:25.02
SCHMIDT, ANDREW       11 SI RANCHO SAN DI  4:58.65  19              P    31.96  1:08.86  1:47.80  2:26.30  3:09.07  3:52.57  4:26.26
GRINI, CARL           11 PC MARIN PIRATES  4:59.05  20              P    31.48  1:09.03  1:45.50  2:21.64  3:06.47  3:51.31  4:25.55
VAN ALSTINE, SAMMY    12 AZ UN  (AZ)       4:59.15  21              P    29.58  1:03.77  1:41.14  2:19.47  3:02.78  3:48.78  4:23.71
ABAOAG, JACOB         12 CA IRVINE NOVA A  4:59.70  22              P    31.94  1:09.03  1:45.90  2:24.62  3:08.36  3:54.40  4:26.62
SAENZ, ANTHONY        12 CO FRONT RANGE B  4:59.73  23              P    33.39  1:12.21  1:50.01  2:27.83  3:09.35  3:52.02  4:26.96
ADLER, AARON          12 CO BOULDER SWIMM  4:59.91  24              P    32.62  1:09.83  1:49.33  2:27.54  3:09.61  3:53.10  4:27.06
ZAHARCHUK, KENJI      12 PC PALO ALTO STA  5:00.14  25              P    33.39  1:09.58  1:48.19  2:25.20  3:10.12  3:54.19  4:28.22
BARRINGER, CONNOR     12 PC SEASIDE AQUAT  5:00.36  26              P    31.96  1:10.69  1:49.26  2:27.17  3:09.06  3:52.61  4:26.88
REN, ALEX             11 PC PLEASANTON SE  5:00.85  27              P    31.84  1:07.41  1:44.55  2:22.49  3:06.51  3:50.96  4:26.33
SELLERS, JOSHUA       12 SN ARDEN HILLS S  5:01.57  28              P    31.93  1:09.45  1:48.47  2:27.27  3:09.34  3:53.09  4:27.54
YEN, JACOB            12 PC SANTA CLARA S  5:01.83  29              P    32.67  1:09.74  1:47.40  2:25.72  3:07.42  3:50.96  4:26.87
CHOU, TIMMY           12 PC SANTA CLARA S  5:02.50  30
FANELLI, MARKE        12 CA ROSE BOWL AQU  5:03.65  31              P    33.29  1:12.95  1:49.58  2:24.98  3:09.10  3:54.40  4:30.02
EDGE, DYLAN           12 AZ DESERT THUNDE  5:03.74  32              P    32.43  1:09.95  1:45.79  2:22.22  3:10.35  3:57.02  4:31.01
CAI, SEBASTIAN        12 PC PALO ALTO STA  5:04.17  33              P    30.28  1:07.05  1:46.80  2:25.33  3:08.32  3:52.40  4:28.81
TRUEL, AIDAN          12 PC OTTER SWIM CL  5:05.22  34              P    32.57  1:09.43  1:47.80  2:24.73  3:09.92  3:55.69  4:31.00
WHEELER, DEVON        12 AZ YUMA HEAT      5:05.23  35              P    32.40  1:10.49  1:45.80  2:23.06  3:10.77  3:58.60  4:32.23
VULGAS, AIDAN         12 SN CALIFORNIA CA  5:05.42  36              P    31.33  1:09.35  1:47.52  2:27.58  3:14.37  4:00.81  4:33.60
YI, WOO YOUNG         12 CA CANYONS AQUAT  5:05.69  37              P    32.01  1:09.18  1:47.90  2:26.58  3:11.45  3:57.33  4:32.20
CARIOU-GOMEZ, THEO    12 SN DAVIS AQUADAR  5:06.91  38
GRASES, JUAN          12 CA ROSE BOWL AQU  5:07.27  39              P    32.92  1:10.55  1:50.88  2:30.01  3:13.95  3:58.56  4:33.64
MORRIS, DANIEL        11 CC CLOVIS SWIM C  5:07.48  40              P    34.55  1:12.84  1:52.82  2:31.47  3:15.22  3:59.58  4:35.16
CHUNG, MATTHEW        11 PC SANTA CLARA S  5:07.67  41              P    31.88  1:09.50  1:47.69  2:25.52  3:11.50  3:57.19  4:32.95
GIACOPPO, GABRIEL     12 PC NORTH BAY AQU  5:09.47  42              P    32.19  1:08.96  1:50.64  2:31.16  3:15.14  4:00.70  4:35.70
KROLL, HUNTER         11 CA ORANGE COUNTY  5:11.22  43              P    32.28  1:11.41  1:52.16  2:33.51  3:18.26  4:04.10  4:38.47
WORTHINGTON, MASON    12 CA CORONA SWIM T  5:11.29  44              P    31.60  1:10.62  1:51.74  2:33.37  3:19.21  4:05.44  4:40.01
SIFFERMAN, GREG       12 PC SANTA CLARA S  5:12.32  45              P    34.02  1:14.09  1:55.11  2:34.01  3:17.12  4:01.31  4:37.15
CHANG, ALLEN          11 PC SANTA CLARA S  5:14.21  46              P    34.12  1:12.48  1:53.62  2:34.49  3:17.41  4:02.31  4:39.16
FITISEMANU, TAUA      12 UT COTTONWOOD HE  5:14.25  47              P    31.91  1:09.78  1:47.81  2:24.22  3:12.90  4:00.82  4:38.28
SPEES, BRADLEY        11 CA IRVINE NOVA A  5:14.94  48              P    34.15  1:13.45  1:54.33  2:34.38  3:19.69  4:05.29  4:40.22
AFFELD, JONNY         11 PC PALO ALTO STA   DQUED                   P    31.90  1:09.53  1:49.27  2:27.32  3:11.97  3:57.46  4:31.49
DILLARD, BEN          12 SN SIERRA MARLIN   DQUED
LAM, ALLEN            12 PC VALLEY SPLASH   DQUED
PATIL, ATHARV         11 PC SANTA CLARA S   DQUED                   P    33.17  1:12.12  1:52.59  2:33.68  3:20.83  4:07.28  4:46.41
VEGAS, ARMANDO        12 PC CROW CANYON C   DQUED                   P    31.18  1:08.59  1:45.87  2:22.67  3:09.48  3:55.55  4:29.51

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  108                                    MENS    11-12   200 M. R.                                   EVENT  108
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SAC,  A  11-12        12 AZ SCOTTSDALE AQ               1:51.84   1      29.08    59.38  1:27.50
         FLORENCE, STEVEN    12
         LEBLANC, MATTHEW    12
         SIMMONS, DANIEL     12
         SALVINO, NICHOLAS   12
PEAK,  A  11-12       12 PC PEAK SWIMMING               1:52.19   2      28.68    59.94  1:26.82
         HU, ETHAN           12
         XU, PATRICK         12
         HUANG, ANDY         12
         ZHANG, TIANYI       12
DACA,  A  11-12       12 PC DE ANZA CUPER               1:52.24   3      26.01    58.26  1:26.63
         BURRY, NICHOLAS     12
         LIU, ANDREW         12
         CAMACHO, STEVEN     12
         CHU, BRYAN          12
ROSE,  A  11-12       12 CA ROSE BOWL AQU               1:52.48   4      30.18  1:00.61  1:27.10
         BLAKE, WILL         12
         LEE, JAMES          12
         SYRKIN, DANIEL      12
         HOFFMAN, THOMAS     12
CANY,  A  11-12       12 CA CANYONS AQUAT               1:54.43   5
         BROWN, MAX          12
         ALEJANDRO, KEANE    11
         SHRESTHA, RONIT     11
         BRUNE, NOAH         12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               1:55.39   6      30.18  1:02.55  1:28.77
         CHOU, TIMMY         12
         WINN, BENJAMIN      12
         CHOI, MATTHEW       12
         NGUYEN, BRANDON     11
PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               1:55.59   7      28.69  1:01.69  1:29.74
         KUO, AARON          12
         KIM, RYAN           11
         AFFELD, JONNY       11
         PHAM, KOLBY         12
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               1:56.47   8      30.43  1:02.54  1:31.65
         TSAI, JUSTIN        12
         LIN, AARON          12
         PLATTEL, LLEYTON    11
         DAVID, CALVIN       12
MP,  A  11-12         12 PC MARIN PIRATES               1:59.27   9      30.06  1:02.73  1:31.06
         MCINTYRE, ZACHARY   11
         MCINTOSH, CORBAN    12
         WELLESLEY-WINTER, ET12
         LEE, DENNIS         12
NOVA,  A  11-12       12 CA IRVINE NOVA A               2:00.05  10      31.00  1:05.11  1:39.00
         TRAN, CADEN         12
         BISTA, YUGHE        12
         ABDOLLAHI, RYAN     12
         ABAOAG, JACOB       12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  108                                    MENS    11-12   200 M. R.                                   EVENT  108
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  C  11-12       12 PC PALO ALTO STA               2:00.31          30.30  1:04.33  1:33.77
         ZAHARCHUK, KENJI    12
         CHEOK, JUSTIN       12
         GILLIES, RYAN       12
         MAURER, LUKE        12
PASA,  B  11-12       12 PC PALO ALTO STA               2:00.54          31.43  1:05.93  1:34.43
         CONNOLLY, WILLIAM   12
         SRIVASTAVA, SAMIR   12
         CAI, SEBASTIAN      12
         HOGAN, JACK         12
SCSC,  B  11-12       12 PC SANTA CLARA S               2:01.23          31.35  1:04.97  1:33.94
         CHUNG, MATTHEW      11
         ENGINEER, ZAAL      11
         SOU, RODERICK       11
         YEN, JACOB          12
SCSC,  C  11-12       12 PC SANTA CLARA S               2:01.62          31.21  1:05.39  1:35.06
         SRINIVASAN, PREETHAM12
         SIFFERMAN, GREG     12
         SHRIKANTH, SANJAY   12
         SIMEON, ETHAN       12
OCW,  A  11-12        12 CA ORANGE COUNTY               2:02.96          30.97  1:05.67  1:35.97
         MORITA, AKIRA       12
         MILLER, SIDNEY      12
         TSUBOTA, TROY       11
         KROLL, HUNTER       11
QSS,  A  11-12        12 PC QUICKSILVER S               2:06.05          32.69  1:13.33  1:40.25
         SANDOVAL, JOSEPH    12
         ZHANG, LEO          11
         EVANS, JAMISON      12
         SICHAK, KEVIN       11
AH,  A  11-12         12 SN ARDEN HILLS S               2:06.57          31.54  1:08.39  1:40.04
         SELLERS, JOSHUA     12
         REUTER, JAKE        11
         MONTEVIRGEN, ELIJAH 11
         EQUI, MICHAEL       11
CANY,  B  11-12       12 CA CANYONS AQUAT                DQUED           32.25  1:07.77  1:36.86
         YI, WOO YOUNG       12
         PARK, JOSEPH        12
         MINANO, JEDRIC JAMIE11
         PARENTE, DYLAN      12

============================================================================================================================
   EVENT   36                                    MENS    11-12   400 M. R.                                   EVENT   36
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:21.79
   SECTIONAL   3:49.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROSE,  A  11-12       12 CA ROSE BOWL AQU               4:04.73   1      31.48  1:04.81  1:35.37  2:10.16  2:37.08  3:08.83  3:35.39
         FANELLI, MARKE      12
         LEE, JAMES          12
         SYRKIN, DANIEL      12
         HOFFMAN, THOMAS     12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   36                                    MENS    11-12   400 M. R.                                   EVENT   36
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SAC,  A  11-12        12 AZ SCOTTSDALE AQ               4:07.15   2      30.29  1:02.30  1:17.75  1:33.79  2:08.95  3:11.04  3:37.29
         FLORENCE, STEVEN    12
         LEBLANC, MATTHEW    12
         SIMMONS, DANIEL     12
         SALVINO, NICHOLAS   12
DACA,  A  11-12       12 PC DE ANZA CUPER               4:09.89   3      27.91    57.71  1:30.98  2:09.93  2:38.88  3:13.29  3:40.31
         BURRY, NICHOLAS     12
         LIU, ANDREW         12
         CAMACHO, STEVEN     12
         CHU, BRYAN          12
PEAK,  A  11-12       12 PC PEAK SWIMMING               4:10.20   4      31.94  1:05.36  1:38.65  2:15.28  2:43.07  3:14.92  3:31.49
         MAKLER, THEO        11
         XU, PATRICK         12
         HU, ETHAN           12
         ZHANG, TIANYI       12
PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               4:12.08   5      31.49  1:04.34  1:37.45  2:16.31  2:46.19  3:21.06  3:45.60
         ZAHARCHUK, KENJI    12
         KIM, RYAN           11
         AFFELD, JONNY       11
         KUO, AARON          12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               4:13.14   6      32.55  1:05.90  1:38.17  2:13.94  2:43.20  3:17.78  3:43.82
         ROLING, CHRISTOPHER 12
         WINN, BENJAMIN      12
         CHOI, MATTHEW       12
         CHOU, TIMMY         12
CANY,  A  11-12       12 CA CANYONS AQUAT               4:13.60   7      30.68  1:03.19  1:35.58  2:11.81  2:40.73  3:14.21  3:42.44
         BROWN, MAX          12
         ALEJANDRO, KEANE    11
         BRUNE, NOAH         12
         MINANO, JEDRIC JAMIE11
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               4:18.62   8      32.25  1:05.91  1:39.98  2:18.88  2:49.16  3:23.66  3:49.35
         REN, ALEX           11
         WONOSAPUTRA, NICHOLA12
         PLATTEL, LLEYTON    11
         DAVID, CALVIN       12
PASA,  B  11-12       12 PC PALO ALTO STA               4:21.08   9      31.22  1:05.52  1:40.15  2:19.19  2:49.01  3:27.16  3:50.03
         HOGAN, JACK         12
         CHEOK, JUSTIN       12
         GILLIES, RYAN       12
         CONNOLLY, WILLIAM   12
MP,  A  11-12         12 PC MARIN PIRATES               4:28.12  10      32.58  1:11.41  1:44.14  2:25.34  2:55.50  3:31.68  3:58.37
         WELLESLEY-WINTER, ET12
         LEE, DENNIS         12
         GRINI, CARL         11
         MCINTYRE, ZACHARY   11
CANY,  B  11-12       12 CA CANYONS AQUAT               4:28.64          33.66  1:08.47  1:43.41  2:24.33  2:55.11  3:30.62  3:58.01
         YI, WOO YOUNG       12
         PARK, JOSEPH        12
         MORICI, CHARLES     12
         PARENTE, DYLAN      12
SCSC,  B  11-12       12 PC SANTA CLARA S               4:29.61          32.47  1:14.70  1:42.48  2:27.65  2:54.42  3:31.06  3:58.98
         CHUNG, MATTHEW      11
         YEN, JACOB          12
         LORETE, ETHAN       11
         NGUYEN, BRANDON     11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   36                                    MENS    11-12   400 M. R.                                   EVENT   36
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AH,  A  11-12         12 SN ARDEN HILLS S               4:34.31          32.58  1:07.58  1:44.65  2:26.22  2:57.23  3:35.21  4:02.40
         SELLERS, JOSHUA     12
         REUTER, JAKE        11
         FITCH, SAM          11
         EQUI, MICHAEL       11
NOVA,  A  11-12       12 CA IRVINE NOVA A                DQUED           32.32  1:06.58  1:42.34  2:22.96  2:55.38  3:31.77  3:59.31
         TRAN, CADEN         12
         BISTA, YUGHE        12
         ABDOLLAHI, RYAN     12
         ABAOAG, JACOB       12

============================================================================================================================
   EVENT  148                                    MENS    11-12   200 F. R.                                   EVENT  148
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PEAK,  A  11-12       12 PC PEAK SWIMMING               1:39.84   1      25.37    50.15  1:15.54
         HUANG, ANDY         12
         XU, PATRICK         12
         ZHANG, TIANYI       12
         HU, ETHAN           12
DACA,  A  11-12       12 PC DE ANZA CUPER               1:40.46   2      22.95    49.76  1:15.42
         BURRY, NICHOLAS     12
         GAO, ANDREW         12
         TIAN, JEFFREY       12
         CHU, BRYAN          12
PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               1:40.86   3      23.50    49.38  1:14.89
         KUO, AARON          12
         PHAM, KOLBY         12
         MILLS, JUSTIN       12
         KIM, RYAN           11
ROSE,  A  11-12       12 CA ROSE BOWL AQU               1:42.86   4      26.33    51.74  1:18.14
         GAVURMADZHYAN, ASHOT12
         HOFFMAN, THOMAS     12
         LEE, JAMES          12
         SYRKIN, DANIEL      12
CANY,  A  11-12       12 CA CANYONS AQUAT               1:43.29   5      25.58    51.65  1:17.65
         BRUNE, NOAH         12
         SHRESTHA, RONIT     11
         PARENTE, DYLAN      12
         ALEJANDRO, KEANE    11
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               1:44.10   6      25.94    52.21  1:18.68
         CHOU, TIMMY         12
         WINN, BENJAMIN      12
         NGUYEN, BRANDON     11
         CHOI, MATTHEW       12
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               1:44.89   7      25.04    51.65  1:17.93
         DAVID, CALVIN       12
         PLATTEL, LLEYTON    11
         TSAI, JUSTIN        12
         REN, ALEX           11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  148                                    MENS    11-12   200 F. R.                                   EVENT  148
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CANY,  B  11-12       12 CA CANYONS AQUAT               1:45.71   8      27.17    54.05  1:20.92
         PARK, JOSEPH        12
         YI, WOO YOUNG       12
         MINANO, JEDRIC JAMIE11
         BROWN, MAX          12
PASA,  C  11-12       12 PC PALO ALTO STA               1:47.03   9      26.75    54.23  1:20.82
         CONNOLLY, WILLIAM   12
         CHEOK, JUSTIN       12
         CONLEY, DEVIN       12
         AFFELD, JONNY       11
PASA,  B  11-12       12 PC PALO ALTO STA               1:47.06  10      26.66    53.10  1:20.73
         HOGAN, JACK         12
         MAURER, LUKE        12
         LACERTE, ALEC       11
         GILLIES, RYAN       12
NOVA,  A  11-12       12 CA IRVINE NOVA A               1:47.41          26.43    53.34  1:19.68
         TRAN, CADEN         12
         ABAOAG, JACOB       12
         BISTA, YUGHE        12
         ABDOLLAHI, RYAN     12
OCW,  A  11-12        12 CA ORANGE COUNTY               1:48.15          27.48    54.42  1:22.22
         TSUBOTA, TROY       11
         KROLL, HUNTER       11
         MILLER, SIDNEY      12
         MORITA, AKIRA       12
QSS,  A  11-12        12 PC QUICKSILVER S               1:48.25          28.39    55.11  1:22.73
         TSARANOU, ANDREW    11
         SANDOVAL, JOSEPH    12
         EVANS, JAMISON      12
         SICHAK, KEVIN       11
AH,  A  11-12         12 SN ARDEN HILLS S               1:48.72          26.93    54.54  1:20.95
         EQUI, MICHAEL       11
         REUTER, JAKE        11
         SELLERS, JOSHUA     12
         MONTEVIRGEN, ELIJAH 11
SCSC,  B  11-12       12 PC SANTA CLARA S               1:49.41          27.93    55.33  1:22.38
         HAWK, DYLAN         11
         SOU, RODERICK       11
         SIMEON, ETHAN       12
         YEN, JACOB          12

============================================================================================================================
   EVENT   72                                    MENS    11-12   400 F. R.                                   EVENT   72
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:00.49
   SECTIONAL   3:24.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               3:43.05   1      24.98    51.25  1:17.64  1:47.98  2:15.07  2:46.00  3:13.02
         KUO, AARON          12
         PHAM, KOLBY         12
         HOGAN, JACK         12
         CONNOLLY, WILLIAM   12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   72                                    MENS    11-12   400 F. R.                                   EVENT   72
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PEAK,  A  11-12       12 PC PEAK SWIMMING               3:44.07   2      26.46    54.70  1:21.64  1:50.26  2:18.50  2:48.98  3:14.60
         HU, ETHAN           12
         ZHANG, TIANYI       12
         MAKLER, THEO        11
         XU, PATRICK         12
SAC,  A  11-12        12 AZ SCOTTSDALE AQ               3:44.31   3      26.22    55.77  1:21.72  1:51.07  2:18.56  2:49.03  3:15.21
         SALVINO, NICHOLAS   12
         FLORENCE, STEVEN    12
         SIMMONS, DANIEL     12
         LEBLANC, MATTHEW    12
DACA,  A  11-12       12 PC DE ANZA CUPER               3:44.67   4      24.88    51.51  1:19.91  1:51.24  2:17.51  2:48.38  3:15.34
         BURRY, NICHOLAS     12
         ZHANG, LEWIS        12
         TIAN, JEFFREY       12
         CHU, BRYAN          12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               3:46.83   5      27.29    56.94  1:23.71  1:52.86  2:20.72  2:51.28  3:17.46
         CHOU, TIMMY         12
         WINN, BENJAMIN      12
         NGUYEN, BRANDON     11
         CHOI, MATTHEW       12
ROSE,  A  11-12       12 CA ROSE BOWL AQU               3:48.05   6      27.04    58.03  1:24.97  1:55.62  2:23.05  2:53.31  3:19.03
         GAVURMADZHYAN, ASHOT12
         HOFFMAN, THOMAS     12
         LEE, JAMES          12
         SYRKIN, DANIEL      12
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               3:48.50   7      26.45    54.87  1:21.96  1:52.62  2:20.74  2:51.93  3:18.98
         DAVID, CALVIN       12
         TSAI, JUSTIN        12
         REN, ALEX           11
         PLATTEL, LLEYTON    11
CANY,  A  11-12       12 CA CANYONS AQUAT               3:52.71   8      27.94    58.79  1:25.41  1:54.96  2:23.71  2:54.71  3:23.11
         PARENTE, DYLAN      12
         BROWN, MAX          12
         MINANO, JEDRIC JAMIE11
         ALEJANDRO, KEANE    11
NOVA,  A  11-12       12 CA IRVINE NOVA A               3:53.82   9      27.52    58.40  1:26.83  1:58.57  2:25.95  2:56.32  3:24.22
         ABAOAG, JACOB       12
         BISTA, YUGHE        12
         TRAN, CADEN         12
         ABDOLLAHI, RYAN     12
PASA,  B  11-12       12 PC PALO ALTO STA               3:54.72  10      28.10    58.37  1:25.28  1:55.54  2:23.33  2:55.30  3:23.08
         AFFELD, JONNY       11
         GILLIES, RYAN       12
         KIM, RYAN           11
         MAURER, LUKE        12
MP,  A  11-12         12 PC MARIN PIRATES               3:55.10          26.99    56.47  1:25.81  1:59.58  2:27.02  2:58.12  3:24.64
         MCINTYRE, ZACHARY   11
         LEE, DENNIS         12
         GRINI, CARL         11
         WELLESLEY-WINTER, ET12
QSS,  A  11-12        12 PC QUICKSILVER S               3:57.42          28.90  1:00.41  1:29.75  2:01.78  2:30.18  3:02.56  3:28.81
         EVANS, JAMISON      12
         TSARANOU, ANDREW    11
         SANDOVAL, JOSEPH    12
         SICHAK, KEVIN       11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   72                                    MENS    11-12   400 F. R.                                   EVENT   72
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CANY,  B  11-12       12 CA CANYONS AQUAT               3:58.87          29.65  1:00.51  1:28.88  2:00.45  2:27.89  2:59.47  3:28.05
         POWELL, CAMDEN      12
         SHRESTHA, RONIT     11
         PARK, JOSEPH        12
         YI, WOO YOUNG       12
SCSC,  B  11-12       12 PC SANTA CLARA S               3:59.73          29.06  1:00.48  1:28.63  1:59.77  2:27.80  2:58.54  3:27.17
         CHUNG, MATTHEW      11
         YEN, JACOB          12
         ROLING, CHRISTOPHER 12
         HAWK, DYLAN         11
AH,  A  11-12         12 SN ARDEN HILLS S               4:02.00          28.99  1:00.84  1:29.94  2:02.77  2:31.11  3:03.85  3:31.32
         FITCH, SAM          11
         REUTER, JAKE        11
         EQUI, MICHAEL       11
         SELLERS, JOSHUA     12

============================================================================================================================
   EVENT  130                                    MENS    13-14   50 FREE                                     EVENT  130
============================================================================================================================
    NATIONAL     19.99
   SECTIONAL     21.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WELLS, TY             14 PC RIPON AQUATIC    22.22   2    22.10 F1
LIANG, ALEX           14 PC UN  (PC)         22.41   3    22.14 F2
COOPER, JONAH         14 PC PLEASANTON SE    22.57   5    22.22 F3
NOYES, DAVID          14 PC UN  (PC)         22.58   6    22.28 F4
YATES, NATHAN         13 PC UN  (PC)         22.55   4    22.35 F5
TRAN, MARK            14 PC UN  (PC)         22.19   1    22.51 F6
LEE, TIMOTHY          14 SN VACAVILLE SWI    22.94  10    22.61 F7
MINANO, ZANDER JAKE   14 CA CANYONS AQUAT    22.72   7    22.62 F8
STODDARD, KYLE        14 AZ PHOENIX SWIM     22.73   8    22.77 F9
SULLIVAN, EMERSON     14 PC NORTH BAY AQU    22.92   9    22.79 F

TRAN, MARK            14 PC UN  (PC)         22.19   1
WELLS, TY             14 PC RIPON AQUATIC    22.22   2
LIANG, ALEX           14 PC UN  (PC)         22.41   3
YATES, NATHAN         13 PC UN  (PC)         22.55   4
COOPER, JONAH         14 PC PLEASANTON SE    22.57   5
NOYES, DAVID          14 PC UN  (PC)         22.58   6
MINANO, ZANDER JAKE   14 CA CANYONS AQUAT    22.72   7
STODDARD, KYLE        14 AZ PHOENIX SWIM     22.73   8
SULLIVAN, EMERSON     14 PC NORTH BAY AQU    22.92   9
LEE, TIMOTHY          14 SN VACAVILLE SWI    22.94  10
NASHAN, KAI           14 PC ORINDA AQUATI    22.96  11
DERYK, COOPER         14 SN TRUCKEE-TAHOE    23.01  12
DIETZ, BEN            14 PC UN  (PC)         23.20  13
MOSELEY, ROBERT       14 CC ROADRUNNER AQ    23.21  14
LEW, DEREK            14 PC UN  (PC)         23.29  15
ALVAREZ, DANIEL       14 SN UN  (SN)         23.39  16
TAN, NICHOLAS         14 PC BURLINGAME AQ    23.40  17
LU, TYLER             13 PC PLEASANTON SE    23.42  18
LUC, ETHAN            13 PC WEST COAST AQ    23.46  19
MCCLOSKEY, JOHN       14 SI UN  (SI)         23.50  20
SULLIVAN, NICK        14 PC SEASIDE AQUAT    23.51  21

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  130                                    MENS    13-14   50 FREE                                     EVENT  130
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ZHANG, RICHARD        13 PC ORINDA AQUATI    23.53  22
PETERSON, COLE        14 UT PARK CITY SWI    23.54  23
LACHANCE, WOLFGANG    13 PC TRI VALLEY AQ    23.55  24
KINLAW, RILEY         14 NM NORTHERN AQUA    23.58  26
KULIK, BRANDON        14 SI RANCHO SAN DI    23.58  25
BLAUL, HENRY          14 PC SEASIDE AQUAT    23.63  28
JOHNSON, ROBERT       14 AZ MESA AQUATICS    23.63  27
RESCATE, NOAH         13 SN ARDEN HILLS S    23.71  29
BENCOMO, GIANLUCA     14 PC UN  (PC)         23.80  30
ZINI, ALEXANDER       14 UT COTTONWOOD HE    23.82  31
DELANEY, DYLAN        14 SI RANCHO SAN DI    23.84  32
HOOK, NATHAN          14 UT SOUTHERN UTAH    23.87  33
YAO, TIMOTHY          13 PC PLEASANTON SE    23.88  34
HILL, PARKER          14 SN SUN OAKS AQUA    23.89  38
LEE, RAYMOND          14 PC SUNNYVALE SWI    23.89  37
TREVINO, MAX          14 UT EAGLE AQUATIC    23.89  36
ZAJDZINSKI, JAKE      14 AZ MESA AQUATICS    23.89  35
YOUNGER, MAX          14 PC WALNUT CREEK     23.91  39
CHAN, DONOVAN         13 PC OAKLAND UNDER    23.96  40
POLTORATSKIY, ALEX    14 PC USF KORET YOU    23.97  41
ALCANTAR, JULIO       14 SI UN  (SI)         24.00  43
SCHRAMM, PATRICK      14 AZ PHOENIX SWIM     24.00  42
SHINN, KENNETH        14 PC UN  (PC)         24.01  44
PHUNG, BERTRAND       14 PC OSPREY AQUATI    24.02  45
RITCHIE, CAMERON      13 PC SEASIDE AQUAT    24.04  46
NIGHOJKAR, KARTIK     13 PC SANTA CLARA S    24.09  47
AYERS, SAM            14 PC WALNUT CREEK     24.10  48
SIU, BRANDON          14 PC LIVERMORE AQU    24.13  49
PATTERSON, SHAWN      14 AZ MESA AQUATICS    24.15  51
SHAU, DAVID           13 PC PALO ALTO STA    24.15  50
SCHMIT, ZACHARY       14 SI UN  (SI)         24.16  52
WESER, CHRISTOPHER    14 AZ MESA AQUATICS    24.17  53
SCANLAN, RILEY        13 PC PSRP             24.18  54
MYERS, JUSTIN         14 UT SOUTHERN UTAH    24.28  55
NGUYEN, JOHN          14 PC UN  (PC)         24.29  56
CHUA, KAYNEN          14 PC UN  (PC)         24.30  57
REN, PATRICK          14 PC TRI VALLEY AQ    24.33  58
GRUWELL, TYLER        14 SI RANCHO SAN DI    24.37  59
KOBAYASHI, DREW       14 PC UN  (PC)         24.43  61
LAMB, TYLER           14 PC UN  (PC)         24.43  60
YAP, GRANT            13 PC TRI VALLEY AQ    24.51  62
YOKUBISON, ALEX       14 UT PARK CITY SWI    24.59  63
AUNG, ALEX            13 SN REDDING SWIM     24.62  64
CLINE, ANDERSON       14 AZ ANTHEM DOLPHI    24.96  65
WHITE, KYLE           14 PC UN  (PC)        DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   54                                    MENS    13-14   100 FREE                                    EVENT   54
============================================================================================================================
    NATIONAL     43.89
   SECTIONAL     47.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIANG, ALEX           14 PC UN  (PC)         48.52   2    47.24 F1  P    23.13
                                                                    F    22.42

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   54                                    MENS    13-14   100 FREE                                    EVENT   54
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HITCHENS, HUNTER      13 CA IRVINE NOVA A    48.27   1    47.52 F2  P    23.41
                                                                    F    23.07
COOPER, JONAH         14 PC PLEASANTON SE    49.89   8    48.62 F3  P    23.93
                                                                    F    23.16
TRAN, MARK            14 PC UN  (PC)         49.16   4    48.74 F4  P    23.12
                                                                    F    23.23
NOYES, DAVID          14 PC UN  (PC)         49.25   6    48.91 F5  P    23.62
                                                                    F    23.39
LEE, TIMOTHY          14 SN VACAVILLE SWI    49.17   5    49.17 F6  P    23.76
                                                                    F    23.76
YATES, NATHAN         13 PC UN  (PC)         49.90   9    49.29 F7  P    24.11
                                                                    F    23.70
NASHAN, KAI           14 PC ORINDA AQUATI    49.64   7    49.57 F8  P    23.92
                                                                    F    23.67
WELLS, TY             14 PC RIPON AQUATIC    49.12   3    49.67 F9  P    23.71
                                                                    F    23.70
SULLIVAN, EMERSON     14 PC NORTH BAY AQU    50.12  10    50.08 F   P    24.27
                                                                    F    24.06

HITCHENS, HUNTER      13 CA IRVINE NOVA A    48.27   1              P    23.41
LIANG, ALEX           14 PC UN  (PC)         48.52   2              P    23.13
WELLS, TY             14 PC RIPON AQUATIC    49.12   3              P    23.71
TRAN, MARK            14 PC UN  (PC)         49.16   4              P    23.12
LEE, TIMOTHY          14 SN VACAVILLE SWI    49.17   5              P    23.76
NOYES, DAVID          14 PC UN  (PC)         49.25   6              P    23.62
NASHAN, KAI           14 PC ORINDA AQUATI    49.64   7              P    23.92
COOPER, JONAH         14 PC PLEASANTON SE    49.89   8              P    23.93
YATES, NATHAN         13 PC UN  (PC)         49.90   9              P    24.11
SULLIVAN, EMERSON     14 PC NORTH BAY AQU    50.12  10              P    24.27
HESS, LUCAS           13 UT PARK CITY SWI    50.20  11              P    24.44
KOUSTIK, ANDREW       14 CA IRVINE NOVA A    50.23  12              P    24.35
DIETZ, BEN            14 PC UN  (PC)         50.37  13              P    23.92
MINANO, ZANDER JAKE   14 CA CANYONS AQUAT    50.43  14              P    24.23
MAFFEI, JOEY          14 PC UN  (PC)         50.64  15              P    24.25
TU, KEVIN             13 CA IRVINE NOVA A    50.85  16              P    24.68
ZHANG, RICHARD        13 PC ORINDA AQUATI    50.88  17              P    23.93
LU, TYLER             13 PC PLEASANTON SE    50.94  18              P    24.58
WHITE, KYLE           14 PC UN  (PC)         50.95  19              P    24.32
SULLIVAN, NICK        14 PC SEASIDE AQUAT    50.97  20              P    24.85
LACHANCE, WOLFGANG    13 PC TRI VALLEY AQ    51.07  21              P    24.83
TREVINO, MAX          14 UT EAGLE AQUATIC    51.19  22              P    24.33
MCCLOSKEY, JOHN       14 SI UN  (SI)         51.23  23              P    24.56
KASSIANENKO, LEON     14 SN UN  (SN)         51.29  24              P    25.03
HE, JOSHUA            13 SI RANCHO SAN DI    51.36  25              P    24.76
STODDARD, KYLE        14 AZ PHOENIX SWIM     51.37  26              P    23.51
HOOK, NATHAN          14 UT SOUTHERN UTAH    51.47  27              P    25.05
SHAU, DAVID           13 PC PALO ALTO STA    51.60  28              P    25.04
YANG, STEVE           13 PC DE ANZA CUPER    51.62  29              P    24.99
DERYK, COOPER         14 SN TRUCKEE-TAHOE    51.63  30              P    24.71
LUC, ETHAN            13 PC WEST COAST AQ    51.71  31              P    24.77
KINLAW, RILEY         14 NM NORTHERN AQUA    51.82  33              P    25.12
POLTORATSKIY, ALEX    14 PC USF KORET YOU    51.82  32              P    25.24
LEE, RAYMOND          14 PC SUNNYVALE SWI    51.98  34              P    24.99
FRANKLIN, DYLAN       14 PC UN  (PC)         51.99  35              P    25.11
NGUYEN, JOHN          14 PC UN  (PC)         52.09  36              P    24.97
WEI, DOUGLAS          14 PC MARIN PIRATES    52.10  37              P    24.81

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   54                                    MENS    13-14   100 FREE                                    EVENT   54
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YAP, GRANT            13 PC TRI VALLEY AQ    52.24  38              P    25.01
ALCANTAR, JULIO       14 SI UN  (SI)         52.32  40              P    24.80
MYERS, JUSTIN         14 UT SOUTHERN UTAH    52.32  39              P    25.18
ZINI, ALEXANDER       14 UT COTTONWOOD HE    52.38  41              P    24.92
BREINHOLT, JOSEPH     14 AZ EDAC             52.43  42              P    25.12
SHI, BRANDON          13 PC SAN RAMON VAL    52.52  43              P    25.74
YOKUBISON, ALEX       14 UT PARK CITY SWI    52.66  44              P    25.42
DELANEY, DYLAN        14 SI RANCHO SAN DI    52.77  45              P    25.19
ZAJDZINSKI, JAKE      14 AZ MESA AQUATICS    52.83  46              P    25.24
CLAVIN, ARRON         14 PC UN  (PC)         52.96  47              P    25.44
YAO, TIMOTHY          13 PC PLEASANTON SE    53.18  48              P    24.83
BOURAOUI, ADAM        13 PC SANTA CLARA S    53.95  50              P    25.79
SIU, BRANDON          14 PC LIVERMORE AQU    53.95  49              P    25.75
YERIAN, EVAN          14 CA ROSE BOWL AQU    54.22  51              P    25.89
REN, PATRICK          14 PC TRI VALLEY AQ  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT    8                                    MENS    13-14   200 FREE                                    EVENT    8
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:36.49
   SECTIONAL   1:44.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIANG, ALEX           14 PC UN  (PC)       1:46.16   2  1:42.36 F1  P    23.75    50.34  1:18.18
                                                                    F    24.25    50.49  1:16.07
HITCHENS, HUNTER      13 CA IRVINE NOVA A  1:45.76   1  1:43.06 F2  P    24.40    51.09  1:18.66
                                                                    F    24.68    51.28  1:17.59
NOYES, DAVID          14 PC UN  (PC)       1:47.87   4  1:45.28 F3  P    24.63    52.27  1:20.37
                                                                    F    23.73    50.43  1:17.86
HESS, LUCAS           13 UT PARK CITY SWI  1:47.89   5  1:46.14 F4  P    24.70    52.12  1:20.37
                                                                    F    24.47    51.33  1:18.75
MARELLA, DANIEL       13 PC DE ANZA CUPER  1:47.77   3  1:47.05 F5  P    24.91    52.23  1:20.04
                                                                    F    25.15    52.21  1:19.68
MOSELEY, ROBERT       14 CC ROADRUNNER AQ  1:48.86   9  1:47.46 F6  P    25.33    53.18  1:20.97
                                                                    F    25.23    52.49  1:20.14
WELLS, TY             14 PC RIPON AQUATIC  1:48.64   8  1:47.67 F7  P    24.79    52.78  1:20.98
                                                                    F    24.05    51.14  1:19.60
SULLIVAN, EMERSON     14 PC NORTH BAY AQU  1:49.39  10  1:48.12 F8  P    24.70    52.17  1:20.92
                                                                    F    24.75    52.18  1:20.68
WILLMORE, BENJAMIN    14 CA ROYAL SWIM CL  1:48.60   7  1:48.15 F9  P    25.33    51.95  1:19.87
                                                                    F    25.09    52.48  1:20.27
LEE, TIMOTHY          14 SN VACAVILLE SWI  1:48.04   6  1:48.86 F   P    25.47    53.31  1:21.14
                                                                    F    24.58    52.16  1:20.45

HITCHENS, HUNTER      13 CA IRVINE NOVA A  1:45.76   1              P    24.40    51.09  1:18.66
LIANG, ALEX           14 PC UN  (PC)       1:46.16   2              P    23.75    50.34  1:18.18
MARELLA, DANIEL       13 PC DE ANZA CUPER  1:47.77   3              P    24.91    52.23  1:20.04
NOYES, DAVID          14 PC UN  (PC)       1:47.87   4              P    24.63    52.27  1:20.37
HESS, LUCAS           13 UT PARK CITY SWI  1:47.89   5              P    24.70    52.12  1:20.37
LEE, TIMOTHY          14 SN VACAVILLE SWI  1:48.04   6              P    25.47    53.31  1:21.14
WILLMORE, BENJAMIN    14 CA ROYAL SWIM CL  1:48.60   7              P    25.33    51.95  1:19.87
WELLS, TY             14 PC RIPON AQUATIC  1:48.64   8              P    24.79    52.78  1:20.98
MOSELEY, ROBERT       14 CC ROADRUNNER AQ  1:48.86   9              P    25.33    53.18  1:20.97
SULLIVAN, EMERSON     14 PC NORTH BAY AQU  1:49.39  10              P    24.70    52.17  1:20.92
PETERSON, COLE        14 UT PARK CITY SWI  1:49.82  11              P    25.38    53.13  1:22.23

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    8                                    MENS    13-14   200 FREE                                    EVENT    8
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LU, TYLER             13 PC PLEASANTON SE  1:50.07  12              P    25.27    53.15  1:21.71
WILLS, JUSTIN         14 PC UN  (PC)       1:50.18  13              P    25.27    52.99  1:21.59
YATES, NATHAN         13 PC UN  (PC)       1:50.35  14              P    24.68    52.58  1:21.31
TU, KEVIN             13 CA IRVINE NOVA A  1:50.45  15              P    25.29    53.43  1:22.47
JHONG, CHRISTOPHER    14 PC PLEASANTON SE  1:50.52  17              P    24.50    51.55  1:20.24
PIERCE, QUINTON       14 CO BOULDER SWIMM  1:50.52  16              P    25.32    53.17  1:22.02
DIETZ, BEN            14 PC UN  (PC)       1:51.18  18              P    24.83    52.59  1:21.99
KASSIANENKO, LEON     14 SN UN  (SN)       1:51.19  19              P    24.96    52.92  1:21.89
HOLT, OLI             14 PC UN  (PC)       1:51.31  20              P    25.50    53.50  1:22.49
NASHAN, KAI           14 PC ORINDA AQUATI  1:51.37  21              P    25.18    53.24  1:22.44
FRANKLIN, DYLAN       14 PC UN  (PC)       1:51.45  22              P    25.40    53.30  1:22.90
BLITZ, JORDAN         14 SI RANCHO SAN DI  1:51.57  23              P    25.97    53.93  1:22.89
YOKUBISON, ALEX       14 UT PARK CITY SWI  1:51.67  24              P    25.91    53.88  1:22.93
MCCLOSKEY, JOHN       14 SI UN  (SI)       1:51.80  25              P    25.75    53.84  1:23.03
NIKOLAEV, ALEXANDER   14 AZ TUCSON FORD D  1:51.83  26              P    25.09    53.24  1:22.58
KOUSTIK, ANDREW       14 CA IRVINE NOVA A  1:52.16  27              P    24.70    52.66  1:22.74
TREVINO, MAX          14 UT EAGLE AQUATIC  1:52.31  28              P    25.65    53.37  1:22.74
STODDARD, MITCHELL    13 SI COLLEGE AREA   1:52.41  29              P    25.80    54.35  1:23.67
COOPER, JONAH         14 PC PLEASANTON SE  1:52.48  30              P    24.86    53.02  1:22.28
SULLIVAN, NICK        14 PC SEASIDE AQUAT  1:52.54  31              P    26.08    55.11  1:24.48
WHITE, KYLE           14 PC UN  (PC)       1:53.04  32              P    24.89    52.87  1:22.97
CLINE, ANDERSON       14 AZ ANTHEM DOLPHI  1:53.32  33              P    25.82    54.75  1:24.41
ALCANTAR, JULIO       14 SI UN  (SI)       1:53.33  34              P    25.91    54.59  1:24.30
SHI, BRANDON          13 PC SAN RAMON VAL  1:53.43  35              P    26.80    55.17  1:23.90
WINN, NEHEMI          14 PC UN  (PC)       1:53.50  37              P    26.06    54.76  1:24.40
YANG, STEVE           13 PC DE ANZA CUPER  1:53.50  36              P    25.84    54.41  1:24.12
TRAN, MARK            14 PC UN  (PC)       1:53.61  38              P    25.43    54.01  1:23.67
SCHERTLER, JACK       13 PC SUNNYVALE SWI  1:53.62  39              P    26.68    55.56  1:25.04
SHARMA, APOORVA       14 PC SAN RAMON VAL  1:53.63  40              P    26.37    55.07  1:24.03
BRANNAN, MICHAEL      14 PC SWIM SOUTH BA  1:53.69  41              P    26.43    55.17  1:24.13
MCKENDRY, MAXWELL     13 CA IRVINE NOVA A  1:53.72  42              P    26.04    54.62  1:24.21
DELANEY, DYLAN        14 SI RANCHO SAN DI  1:53.91  43              P    25.62    54.22  1:23.93
BREINHOLT, JOSEPH     14 AZ EDAC           1:54.15  44              P    25.74    54.65  1:24.57
ZINI, ALEXANDER       14 UT COTTONWOOD HE  1:54.22  45              P    25.39    54.75  1:24.61
RICHARD, SPENCER      14 SN SIERRA MARLIN  1:54.25  46              P    26.41    55.52  1:25.16
MINANO, ZANDER JAKE   14 CA CANYONS AQUAT  1:54.27  47              P    26.15    55.01  1:24.83
ZHANG, RICHARD        13 PC ORINDA AQUATI  1:54.55  48              P    25.94    55.32  1:25.36
KINLAW, RILEY         14 NM NORTHERN AQUA  1:54.93  49              P    25.69    54.12  1:24.04
MANOFF, PHILIP        13 CO BOULDER SWIMM  1:55.93  50              P    26.02    54.92  1:25.27
SWANSON, JACK         14 SN UN  (SN)       1:55.99  51              P    26.88    56.33  1:26.43
GARDNER, PARKER       14 UT EAGLE AQUATIC  1:56.45  52              P    26.71    56.21  1:26.38
DOLLEY, NICHOLAS      13 SN SIERRA MARLIN  1:56.48  53              P    26.25    55.44  1:25.98
SUEHIRO, ALEX         14 PC PLEASANTON SE  1:56.72  54              P    26.22    55.09  1:25.59
MCKENNA, DAVID        14 PC OSPREY AQUATI  1:56.75  55              P    26.87    56.54  1:27.00
MCGEE, GAVIN          14 PC SANTA CLARA S  1:56.93  56              P    27.15    57.34  1:27.32
SHAU, DAVID           13 PC PALO ALTO STA  1:56.96  57              P    26.43    55.20  1:25.42
TAY, KELVIN           13 PC PALO ALTO STA  1:57.01  58              P    26.11    55.24  1:26.56
RINARD, CHRISTOPHER   13 PC PALO ALTO STA  1:57.03  59              P    26.76    56.36  1:26.61
SIU, BRANDON          14 PC LIVERMORE AQU  1:57.04  60              P    26.39    55.69  1:26.45
YAP, GRANT            13 PC TRI VALLEY AQ  1:57.13  61              P    26.63    56.01  1:26.55
ZAJDZINSKI, JAKE      14 AZ MESA AQUATICS  1:57.40  62              P    26.24    55.36  1:26.44
LUC, ETHAN            13 PC WEST COAST AQ  1:57.41  63              P    26.08    55.58  1:27.50
DERYK, COOPER         14 SN TRUCKEE-TAHOE  1:58.33  64              P    26.38    55.75  1:26.77
MYERS, JUSTIN         14 UT SOUTHERN UTAH  2:00.30  65              P    27.37    57.93  1:28.95
WONG, KYLE            14 SN UN  (SN)       2:01.76  66              P    27.67    58.22  1:30.00

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   80                                    MENS    13-14   500 FREE                                    EVENT   80
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:22.69
   SECTIONAL   4:43.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HITCHENS, HUNTER      13 CA IRVINE NOVA A  4:43.40   1  4:40.39 F1  P    25.69    53.55  1:22.15  1:51.22  2:20.53  2:49.23  3:18.26
                                                                       3:47.38  4:16.17
                                                                    F    25.42    53.35  1:21.51  1:50.49  2:19.53  2:48.66  3:17.03
                                                                       3:45.42  4:13.93
WILLMORE, BENJAMIN    14 CA ROYAL SWIM CL  4:46.86   2  4:44.13 F2  P    25.48    54.44  1:23.81  1:52.26  2:21.58  2:51.27  3:21.19
                                                                       3:49.99  4:17.91
                                                                    F    25.85    53.87  1:21.67  1:50.91  2:20.31  2:48.18  3:16.64
                                                                       3:46.02  4:14.84
HESS, LUCAS           13 UT PARK CITY SWI  4:49.75   6  4:44.13 F2  P    25.63    53.86  1:22.52  1:52.01  2:21.96  2:51.75  3:21.66
                                                                       3:51.70  4:20.95
                                                                    F    24.88    52.35  1:20.82  1:49.65  2:18.76  2:48.19  3:17.13
                                                                       3:46.66  4:16.02
MARELLA, DANIEL       13 PC DE ANZA CUPER  4:48.47   4  4:46.19 F4  P    26.00    54.64  1:24.07  1:53.02  2:21.50  2:51.05  3:20.69
                                                                       3:50.08  4:19.40
                                                                    F    25.83    54.16  1:22.70  1:51.77  2:20.76  2:49.56  3:18.75
                                                                       3:48.15  4:17.59
TU, KEVIN             13 CA IRVINE NOVA A  4:49.27   5  4:47.10 F5  P    25.99    54.28  1:23.68  1:53.66  2:24.07  2:52.66  3:22.29
                                                                       3:51.86  4:21.16
                                                                    F    26.02    54.85  1:24.64  1:54.62  2:24.81  2:52.58  3:21.65
                                                                       3:51.71  4:19.97
NOYES, DAVID          14 PC UN  (PC)       4:52.13   9  4:47.12 F6  P    25.72    54.34  1:23.80  1:53.28  2:23.28  2:53.56  3:23.80
                                                                       3:53.88  4:23.68
                                                                    F    25.19    53.37  1:22.03  1:50.93  2:20.17  2:49.67  3:19.20
                                                                       3:48.88  4:18.76
BILBREY, JAMES        14 CA UN  (CA)       4:50.59   8  4:47.41 F7  P    25.91    54.44  1:23.59  1:53.00  2:22.55  2:52.36  3:22.13
                                                                       3:52.17  4:22.00
                                                                    F    25.37    53.87  1:23.01  1:52.26  2:21.61  2:51.02  3:20.42
                                                                       3:49.87  4:19.37
WILLS, JUSTIN         14 PC UN  (PC)       4:50.12   7  4:48.75 F8  P    25.97    54.34  1:22.91  1:51.92  2:21.57  2:50.84  3:21.06
                                                                       3:50.93  4:20.73
                                                                    F    26.24    54.71  1:23.74  1:53.04  2:22.40  2:52.02  3:21.25
                                                                       3:50.82  4:20.46
BLAUL, HENRY          14 PC SEASIDE AQUAT  4:48.05   3  4:49.16 F9  P    26.14    54.82  1:24.21  1:53.30  2:22.25  2:51.48  3:20.86
                                                                       3:50.22  4:19.59
                                                                    F    25.71    53.83  1:22.53  1:51.58  2:21.11  2:50.89  3:20.65
                                                                       3:50.62  4:20.43
PIERCE, QUINTON       14 CO BOULDER SWIMM  4:52.17  10  4:50.12 F   P    26.18    54.97  1:24.31  1:54.04  2:23.88  2:53.95  3:24.27
                                                                       3:54.35  4:24.09
                                                                    F    25.52    53.90  1:23.24  1:52.80  2:22.50  2:52.20  3:22.22
                                                                       3:52.38  4:21.92

HITCHENS, HUNTER      13 CA IRVINE NOVA A  4:43.40   1              P    25.69    53.55  1:22.15  1:51.22  2:20.53  2:49.23  3:18.26
                                                                       3:47.38  4:16.17
WILLMORE, BENJAMIN    14 CA ROYAL SWIM CL  4:46.86   2              P    25.48    54.44  1:23.81  1:52.26  2:21.58  2:51.27  3:21.19
                                                                       3:49.99  4:17.91
BLAUL, HENRY          14 PC SEASIDE AQUAT  4:48.05   3              P    26.14    54.82  1:24.21  1:53.30  2:22.25  2:51.48  3:20.86
                                                                       3:50.22  4:19.59
MARELLA, DANIEL       13 PC DE ANZA CUPER  4:48.47   4              P    26.00    54.64  1:24.07  1:53.02  2:21.50  2:51.05  3:20.69
                                                                       3:50.08  4:19.40
TU, KEVIN             13 CA IRVINE NOVA A  4:49.27   5              P    25.99    54.28  1:23.68  1:53.66  2:24.07  2:52.66  3:22.29
                                                                       3:51.86  4:21.16

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   80                                    MENS    13-14   500 FREE                                    EVENT   80
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HESS, LUCAS           13 UT PARK CITY SWI  4:49.75   6              P    25.63    53.86  1:22.52  1:52.01  2:21.96  2:51.75  3:21.66
                                                                       3:51.70  4:20.95
WILLS, JUSTIN         14 PC UN  (PC)       4:50.12   7              P    25.97    54.34  1:22.91  1:51.92  2:21.57  2:50.84  3:21.06
                                                                       3:50.93  4:20.73
BILBREY, JAMES        14 CA UN  (CA)       4:50.59   8              P    25.91    54.44  1:23.59  1:53.00  2:22.55  2:52.36  3:22.13
                                                                       3:52.17  4:22.00
NOYES, DAVID          14 PC UN  (PC)       4:52.13   9              P    25.72    54.34  1:23.80  1:53.28  2:23.28  2:53.56  3:23.80
                                                                       3:53.88  4:23.68
PIERCE, QUINTON       14 CO BOULDER SWIMM  4:52.17  10              P    26.18    54.97  1:24.31  1:54.04  2:23.88  2:53.95  3:24.27
                                                                       3:54.35  4:24.09
PETERSON, COLE        14 UT PARK CITY SWI  4:55.22  11              P    26.40    54.80  1:24.33  1:54.30  2:24.36  2:55.23  3:25.86
                                                                       3:56.87  4:26.32
BLITZ, JORDAN         14 SI RANCHO SAN DI  4:56.30  12              P    26.53    55.09  1:24.20  1:53.89  2:23.71  2:54.24  3:24.97
                                                                       3:55.93  4:26.77
FRANKLIN, DYLAN       14 PC UN  (PC)       4:56.73  13              P    26.03    54.46  1:24.27  1:54.43  2:24.83  2:55.50  3:26.28
                                                                       3:56.92  4:27.64
POKUTTA, MAXIMILIAN   14 PC UN  (PC)       4:57.36  14              P    27.31    56.35  1:26.31  1:56.41  2:26.22  2:56.44  3:26.73
                                                                       3:57.63  4:27.48
SULLIVAN, NICK        14 PC SEASIDE AQUAT  4:58.28  15              P    27.00    56.66  1:26.63  1:56.92  2:26.73  2:57.04  3:27.74
                                                                       3:58.26  4:29.09
STODDARD, MITCHELL    13 SI COLLEGE AREA   4:58.34  16              P    27.05    57.02  1:27.29  1:57.86  2:28.69  2:59.33  3:30.10
                                                                       4:00.65  4:30.88
NIKOLAEV, ALEXANDER   14 AZ TUCSON FORD D  4:58.38  17              P    26.37    55.20  1:25.43  1:55.70  2:26.13  2:56.07  3:26.70
                                                                       3:57.94  4:28.86
SCHERTLER, JACK       13 PC SUNNYVALE SWI  4:58.39  18              P    26.84    56.02  1:26.19  1:56.24  2:26.62  2:57.31  3:27.90
                                                                       3:58.89  4:29.68
MCKENDRY, MAXWELL     13 CA IRVINE NOVA A  4:58.66  19              P    26.34    55.02  1:24.99  1:55.33  2:25.79  2:56.42  3:27.59
                                                                       3:58.63  4:29.57
MCCLOSKEY, JOHN       14 SI UN  (SI)       5:00.34  20              P    26.26    55.18  1:24.79  1:54.81  2:25.31  2:55.99  3:27.01
                                                                       3:58.35  4:29.45
SHI, BRANDON          13 PC SAN RAMON VAL  5:00.71  21              P    27.70    58.02  1:28.23  1:59.00  2:29.44  3:00.50  3:30.67
                                                                       4:01.48  4:31.13
BRADFORD, DANIEL      14 CO FRONT RANGE B  5:01.00  22              P    26.96    56.05  1:25.64  1:55.66  2:25.98  2:56.84  3:28.09
                                                                       3:59.28  4:30.51
LEMMON, CONNOR        14 PC UN  (PC)       5:01.12  23              P    27.44    57.19  1:27.85  1:59.21  2:30.00  3:00.60  3:31.32
                                                                       4:01.93  4:32.20
BRANNAN, MICHAEL      14 PC SWIM SOUTH BA  5:01.37  24              P    27.15    56.37  1:26.57  1:57.36  2:27.88  2:58.91  3:29.19
                                                                       4:00.40  4:31.38
KOS, SEAN             14 SN UN  (SN)       5:01.71  25              P    26.64    55.41  1:25.03  1:55.26  2:25.75  2:56.53  3:27.71
                                                                       3:59.01  4:30.54
LEE, TIMOTHY          14 SN VACAVILLE SWI  5:02.24  26              P    26.86    57.08  1:27.65  1:56.73  2:27.17  2:58.70  3:30.46
                                                                       4:01.59  4:32.03
MCGEE, GAVIN          14 PC SANTA CLARA S  5:02.48  27              P    26.80    56.13  1:26.29  1:57.25  2:28.18  2:58.95  3:29.90
                                                                       4:00.95  4:32.37
SWANSON, JACK         14 SN UN  (SN)       5:04.91  28              P    27.28    56.67  1:26.54  1:57.05  2:27.85  2:58.91  3:30.22
                                                                       4:01.90  4:33.82
SELLERS, NATHAN       14 SN ARDEN HILLS S  5:06.20  29              P    26.82    56.77  1:27.69  1:58.81  2:30.07  3:01.41  3:32.69
                                                                       4:04.42  4:35.91
ALCANTAR, JULIO       14 SI UN  (SI)       5:06.44  30              P    26.31    55.89  1:26.54  1:57.71  2:29.23  3:00.98  3:32.97
                                                                       4:04.92  4:36.83
MCKENNA, DAVID        14 PC OSPREY AQUATI  5:06.47  31              P    27.10    57.22  1:27.99  1:59.47  2:30.90  3:02.23  3:32.61
                                                                       4:04.10  4:35.55
MINANO, ZANDER JAKE   14 CA CANYONS AQUAT  5:07.76  32              P    25.75    54.72  1:24.96  1:55.79  2:27.01  2:58.46  3:30.55
                                                                       4:03.19  4:35.73
MANOFF, PHILIP        13 CO BOULDER SWIMM  5:07.94  33              P    26.61    56.59  1:27.65  1:59.19  2:30.97  3:02.86  3:34.47
                                                                       4:06.22  4:37.52

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   80                                    MENS    13-14   500 FREE                                    EVENT   80
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YOKUBISON, ALEX       14 UT PARK CITY SWI  5:07.98  34              P    28.12    58.03  1:28.66  1:59.97  2:31.67  3:03.42  3:35.00
                                                                       4:06.49  4:37.93
GARDNER, PARKER       14 UT EAGLE AQUATIC  5:09.76  35              P    27.01    56.97  1:27.87  1:59.30  2:31.25  3:03.36  3:35.74
                                                                       4:07.81  4:39.25
TREVINO, MAX          14 UT EAGLE AQUATIC  5:09.93  36              P    26.86    56.20  1:26.29  1:57.43  2:28.49  3:00.69  3:33.44
                                                                       4:06.02  4:38.34
WINN, NEHEMI          14 PC UN  (PC)       5:11.62  37              P    26.88    57.14  1:28.12  1:59.35  2:30.79  3:02.59  3:34.94
                                                                       4:07.34  4:39.76
SUEHIRO, ALEX         14 PC PLEASANTON SE  5:18.00  38              P    27.37    57.46  1:28.86  2:00.93  2:33.42  3:06.23  3:39.55
                                                                       4:12.71  4:46.98
KOUSTIK, ANDREW       14 CA IRVINE NOVA A   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   92                                    MENS    13-14   100 BACK                                    EVENT   92
============================================================================================================================
    NATIONAL     48.59
   SECTIONAL     52.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

COOPER, JONAH         14 PC PLEASANTON SE    54.25   1    52.45 F1  P    26.22
                                                                    F    25.26
YATES, NATHAN         13 PC UN  (PC)         54.65   2    53.87 F2  P    26.25
                                                                    F    25.98
JHONG, CHRISTOPHER    14 PC PLEASANTON SE    55.07   4    54.04 F3  P    26.90
                                                                    F    26.42
MOSELEY, ROBERT       14 CC ROADRUNNER AQ    56.04   6    54.68 F4  P    27.27
                                                                    F    26.68
BILBREY, JAMES        14 CA UN  (CA)         54.75   3    55.56 F5  P    26.74
                                                                    F    27.07
COPLEY, BRIAN         14 PC UN  (PC)         56.51   9    55.59 F6  P    27.48
                                                                    F    27.14
TU, KEVIN             13 CA IRVINE NOVA A    55.51   5    56.03 F7  P    27.19
                                                                    F    27.30
SULLIVAN, EMERSON     14 PC NORTH BAY AQU    56.19   7    56.41 F8  P    27.53
                                                                    F    27.71
LACHANCE, WOLFGANG    13 PC TRI VALLEY AQ    56.82  10    56.67 F9  P    28.08
                                                                    F    28.06
RICHARD, SPENCER      14 SN SIERRA MARLIN    56.42   8    56.77 F   P    27.36
                                                                    F    27.69

COOPER, JONAH         14 PC PLEASANTON SE    54.25   1              P    26.22
YATES, NATHAN         13 PC UN  (PC)         54.65   2              P    26.25
BILBREY, JAMES        14 CA UN  (CA)         54.75   3              P    26.74
JHONG, CHRISTOPHER    14 PC PLEASANTON SE    55.07   4              P    26.90
TU, KEVIN             13 CA IRVINE NOVA A    55.51   5              P    27.19
MOSELEY, ROBERT       14 CC ROADRUNNER AQ    56.04   6              P    27.27
SULLIVAN, EMERSON     14 PC NORTH BAY AQU    56.19   7              P    27.53
RICHARD, SPENCER      14 SN SIERRA MARLIN    56.42   8              P    27.36
COPLEY, BRIAN         14 PC UN  (PC)         56.51   9              P    27.48
LACHANCE, WOLFGANG    13 PC TRI VALLEY AQ    56.82  10              P    28.08
WELLS, TY             14 PC RIPON AQUATIC    56.83  11              P    27.64
TAN, NICHOLAS         14 PC BURLINGAME AQ    56.91  12              P    27.59
MCCLOSKEY, JOHN       14 SI UN  (SI)         57.09  13              P    27.43
KURAKIN, IVAN         14 PC NORTH BAY AQU    57.26  14              P    27.91
ARROYO, JAROD         13 UT UTAH VALLEY A    57.40  15              P    28.16

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   92                                    MENS    13-14   100 BACK                                    EVENT   92
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BOURAOUI, ADAM        13 PC SANTA CLARA S    57.51  16              P    27.61
KULIK, BRANDON        14 SI RANCHO SAN DI    57.55  17              P    28.16
CAMERINO, JOSHUA      14 PC OTTER SWIM CL    57.64  18              P    27.68
MARTIN, MICHAEL       14 PC UN  (PC)         57.74  19              P    28.38
PETERSON, COLE        14 UT PARK CITY SWI    57.75  20              P    28.49
MAFFEI, JOEY          14 PC UN  (PC)         58.03  21              P    28.51
KOS, SEAN             14 SN UN  (SN)         58.04  22              P    28.47
MINANO, ZANDER JAKE   14 CA CANYONS AQUAT    58.17  23              P    28.50
BAKER, ALEC           13 PC ORINDA AQUATI    58.27  24              P    28.38
LU, TYLER             13 PC PLEASANTON SE    58.34  25              P    28.30
ALCANTAR, JULIO       14 SI UN  (SI)         58.76  26              P    28.26
HAYES, MATTHEW        13 PC LIVERMORE AQU    58.85  27              P    29.00
COLLET, TREVOR        14 PC LADERA OAKS      58.91  28              P    28.11
ZINI, ALEXANDER       14 UT COTTONWOOD HE    59.00  29              P    28.44
DELANEY, DYLAN        14 SI RANCHO SAN DI    59.01  30              P    28.35
WEI, DOUGLAS          14 PC MARIN PIRATES    59.04  31              P    28.58
SCHRAMM, PATRICK      14 AZ PHOENIX SWIM     59.16  32              P    28.65
CLAVIN, ARRON         14 PC UN  (PC)         59.23  33              P    28.74
FETTERMAN, JORDAN     14 PC UN  (PC)         59.29  34              P    28.74
HOOK, NATHAN          14 UT SOUTHERN UTAH    59.36  35              P    29.66
TAY, KELVIN           13 PC PALO ALTO STA    59.48  36              P    29.14
SANDE, TYLER          14 SI UN  (SI)         59.55  37              P    29.40
BLAUL, HENRY          14 PC SEASIDE AQUAT    59.61  38              P    28.44
DIETZE, PIERCE        13 SI WIND "N" SEA     59.70  39              P    28.31
SNOWBERG, BLAISE      14 CO FLATIRON SWIM    59.78  40              P    28.84
CHUA, KAYNEN          14 PC UN  (PC)         59.84  41              P    29.07
BELL, BRETT           13 CA ROSE BOWL AQU    59.88  42              P    29.33
MUNOZ, GABRIEL        14 CA IRVINE NOVA A    59.91  43              P    29.11
CHOURNOS, ALEC        13 UT UN  (UT)       1:00.11  44              P    29.26
POLTORATSKIY, ALEX    14 PC USF KORET YOU  1:00.24  45              P    28.71
AYERS, SAM            14 PC WALNUT CREEK   1:00.47  46              P    29.18
LEE, TIMOTHY          14 SN VACAVILLE SWI  1:00.49  47              P    30.21
YUAN, JASON           14 PC DE ANZA CUPER  1:00.56  48              P    29.16
YIP, NATHANIEL        14 PC UN  (PC)       1:00.57  49              P    28.71
THOMSON, MIKAEL       14 SI UN  (SI)       1:00.58  50              P    29.44
YERIAN, EVAN          14 CA ROSE BOWL AQU  1:00.69  51              P    29.64
WHELAN, BRODY         14 CA UN  (CA)       1:01.05  52              P    29.89
ZHOU, ALEX            13 PC UN  (PC)       1:01.25  53              P    29.71
DOLLEY, NICHOLAS      13 SN SIERRA MARLIN  1:01.32  54              P    29.65
DIETZ, ZACH           13 PC OSPREY AQUATI  1:01.36  55              P    29.50
WHITE, KYLE           14 PC UN  (PC)       1:01.85  56              P    29.45
YEO, SEAN             14 PC MISSION SAN J  1:01.90  57              P    29.45
BERGESON, ERIC        14 ND AQUASTORM      1:02.68  58              P    30.53

                                                  TIME TRIALS / LEAD OFF SPLITS

ZHANG, RICHARD        13 PC ORINDA AQUATI               1:00.74

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   64                                    MENS    13-14   200 BACK                                    EVENT   64
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:45.89
   SECTIONAL   1:54.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIANG, ALEX           14 PC UN  (PC)       1:56.07   1  1:52.00 F1  P    27.46    56.93  1:26.70
                                                                    F    26.36    54.63  1:22.91
MOSELEY, ROBERT       14 CC ROADRUNNER AQ  1:57.47   2  1:56.66 F2  P    28.42    58.36  1:27.97
                                                                    F    27.71    56.91  1:26.75
HITCHENS, HUNTER      13 CA IRVINE NOVA A  1:58.29   4  1:57.44 F3  P    28.54    58.57  1:28.84
                                                                    F    28.42    58.49  1:29.00
TU, KEVIN             13 CA IRVINE NOVA A  1:59.11   6  1:57.82 F4  P    27.79    57.89  1:29.14
                                                                    F    28.08    58.70  1:28.52
JHONG, CHRISTOPHER    14 PC PLEASANTON SE  2:00.19   8  1:58.16 F5  P    29.06    59.10  1:29.15
                                                                    F    28.11    57.95  1:27.89
YATES, NATHAN         13 PC UN  (PC)       2:00.10   7  1:58.58 F6  P    28.17    58.67  1:29.50
                                                                    F    27.73    58.54  1:29.02
WILLMORE, BENJAMIN    14 CA ROYAL SWIM CL  1:58.34   5  1:59.24 F7  P    28.93    59.36  1:28.76
                                                                    F    28.84    58.01  1:28.90
COPLEY, BRIAN         14 PC UN  (PC)       2:01.25  10  1:59.37 F8  P    28.60    59.45  1:30.85
                                                                    F    27.93    57.99  1:28.76
BILBREY, JAMES        14 CA UN  (CA)       1:57.83   3  2:00.70 F9  P    27.99    58.01  1:28.18
                                                                    F    28.06    58.44  1:29.68
PETERSON, COLE        14 UT PARK CITY SWI  2:01.16   9  2:01.90 F   P    28.53    58.94  1:30.66
                                                                    F    28.97    59.69  1:31.60

LIANG, ALEX           14 PC UN  (PC)       1:56.07   1              P    27.46    56.93  1:26.70
MOSELEY, ROBERT       14 CC ROADRUNNER AQ  1:57.47   2              P    28.42    58.36  1:27.97
BILBREY, JAMES        14 CA UN  (CA)       1:57.83   3              P    27.99    58.01  1:28.18
HITCHENS, HUNTER      13 CA IRVINE NOVA A  1:58.29   4              P    28.54    58.57  1:28.84
WILLMORE, BENJAMIN    14 CA ROYAL SWIM CL  1:58.34   5              P    28.93    59.36  1:28.76
TU, KEVIN             13 CA IRVINE NOVA A  1:59.11   6              P    27.79    57.89  1:29.14
YATES, NATHAN         13 PC UN  (PC)       2:00.10   7              P    28.17    58.67  1:29.50
JHONG, CHRISTOPHER    14 PC PLEASANTON SE  2:00.19   8              P    29.06    59.10  1:29.15
PETERSON, COLE        14 UT PARK CITY SWI  2:01.16   9              P    28.53    58.94  1:30.66
COPLEY, BRIAN         14 PC UN  (PC)       2:01.25  10              P    28.60    59.45  1:30.85
COOPER, JONAH         14 PC PLEASANTON SE  2:02.28  11              P    28.75    59.40  1:31.14
RICHARD, SPENCER      14 SN SIERRA MARLIN  2:02.66  12              P    28.81    59.30  1:30.92
ARROYO, JAROD         13 UT UTAH VALLEY A  2:03.53  13              P    29.09  1:00.11  1:31.72
KULIK, BRANDON        14 SI RANCHO SAN DI  2:03.70  14              P    30.05  1:01.75  1:33.26
LACHANCE, WOLFGANG    13 PC TRI VALLEY AQ  2:04.13  15              P    29.94  1:00.76  1:32.55
KURAKIN, IVAN         14 PC NORTH BAY AQU  2:04.46  16              P    29.35  1:00.66  1:32.50
MCCLOSKEY, JOHN       14 SI UN  (SI)       2:04.60  17              P    29.57  1:00.96  1:32.91
BAKER, ALEC           13 PC ORINDA AQUATI  2:04.69  18              P    29.70  1:01.30  1:32.98
MANOFF, PHILIP        13 CO BOULDER SWIMM  2:05.41  19              P    29.78  1:01.59  1:33.90
SANDE, TYLER          14 SI UN  (SI)       2:05.46  20              P    29.75  1:01.16  1:33.36
BRADFORD, DANIEL      14 CO FRONT RANGE B  2:05.59  21              P    29.87  1:01.32  1:33.57
STODDARD, MITCHELL    13 SI COLLEGE AREA   2:05.94  22              P    29.67  1:01.53  1:33.96
KOS, SEAN             14 SN UN  (SN)       2:06.87  23              P    29.66  1:01.76  1:34.06
MCGEE, GAVIN          14 PC SANTA CLARA S  2:06.98  24              P    29.88  1:01.54  1:34.49
SNOWBERG, BLAISE      14 CO FLATIRON SWIM  2:07.22  25              P    29.70  1:02.07  1:35.00
CHOURNOS, ALEC        13 UT UN  (UT)       2:07.56  26              P    30.13  1:01.87  1:34.77
JOHNSON, HAYDEN       13 SN ARDEN HILLS S  2:07.64  27              P    30.12  1:02.20  1:35.18
HAYES, MATTHEW        13 PC LIVERMORE AQU  2:08.82  28              P    30.46  1:02.91  1:36.10
CHUA, KAYNEN          14 PC UN  (PC)       2:08.91  29              P    29.71  1:01.74  1:35.32
CLAVIN, ARRON         14 PC UN  (PC)       2:09.00  30              P    30.85  1:03.39  1:36.21

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   64                                    MENS    13-14   200 BACK                                    EVENT   64
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OWENS, CLAYTON        13 PC SANTA CLARA S  2:09.34  31              P    30.17  1:02.90  1:36.32
YERIAN, EVAN          14 CA ROSE BOWL AQU  2:09.46  32              P    30.03  1:02.89  1:37.21
ALCANTAR, JULIO       14 SI UN  (SI)       2:09.47  33              P    30.73  1:03.26  1:36.80
MARTIN, MICHAEL       14 PC UN  (PC)       2:09.74  34              P    30.29  1:03.11  1:36.51
WEI, DOUGLAS          14 PC MARIN PIRATES  2:09.84  35              P    29.71  1:01.89  1:36.17
SHI, BRANDON          13 PC SAN RAMON VAL  2:10.08  36              P    30.94  1:03.65  1:36.67
THOMSON, MIKAEL       14 SI UN  (SI)       2:10.47  37              P    30.07  1:02.50  1:36.23
DOLLEY, NICHOLAS      13 SN SIERRA MARLIN  2:10.75  39              P    30.79  1:03.95  1:37.41
TAY, KELVIN           13 PC PALO ALTO STA  2:10.75  38              P    30.38  1:03.05  1:37.03
FENDORF, KYLE         14 PC UN  (PC)       2:11.02  41              P    31.12  1:03.73  1:37.52
KASSIANENKO, LEON     14 SN UN  (SN)       2:11.02  40              P    30.64  1:03.89  1:37.42
YAP, GRANT            13 PC TRI VALLEY AQ  2:13.28  42              P    31.30  1:04.55  1:39.14
AYERS, SAM            14 PC WALNUT CREEK   2:13.64  43              P    31.58  1:05.11  1:39.58
WHELAN, BRODY         14 CA UN  (CA)       2:15.27  44              P    30.32  1:03.51  1:39.44

============================================================================================================================
   EVENT  102                                    MENS    13-14   100 BREAST                                  EVENT  102
============================================================================================================================
    NATIONAL     54.89
   SECTIONAL     59.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WELLS, TY             14 PC RIPON AQUATIC  1:01.32   1  1:00.08 F1  P    29.07
                                                                    F    27.89
MARELLA, DANIEL       13 PC DE ANZA CUPER  1:01.77   2  1:01.26 F2  P    29.42
                                                                    F    29.20
WEI, DOUGLAS          14 PC MARIN PIRATES  1:02.76   6  1:01.69 F3  P    29.89
                                                                    F    29.41
POKUTTA, MAXIMILIAN   14 PC UN  (PC)       1:02.49   4  1:01.73 F4  P    29.91
                                                                    F    29.19
FETTERMAN, JORDAN     14 PC UN  (PC)       1:03.43  10  1:02.02 F5  P    30.27
                                                                    F    29.30
LINCOLN, MICHAEL      14 PC UN  (PC)       1:01.89   3  1:02.08 F6  P    29.22
                                                                    F    29.13
COPLEY, BRIAN         14 PC UN  (PC)       1:03.24   9  1:02.44 F7  P    29.98
                                                                    F    29.65
YUN, MAXWELL          14 PC UN  (PC)       1:02.58   5  1:02.54 F8  P    29.76
                                                                    F    29.83
WINN, NEHEMI          14 PC UN  (PC)       1:03.04   8  1:02.66 F9  P    29.97
                                                                    F    30.02
SULLIVAN, EMERSON     14 PC NORTH BAY AQU  1:02.79   7  1:03.24 F   P    29.98
                                                                    F    30.15

WELLS, TY             14 PC RIPON AQUATIC  1:01.32   1              P    29.07
MARELLA, DANIEL       13 PC DE ANZA CUPER  1:01.77   2              P    29.42
LINCOLN, MICHAEL      14 PC UN  (PC)       1:01.89   3              P    29.22
POKUTTA, MAXIMILIAN   14 PC UN  (PC)       1:02.49   4              P    29.91
YUN, MAXWELL          14 PC UN  (PC)       1:02.58   5              P    29.76
WEI, DOUGLAS          14 PC MARIN PIRATES  1:02.76   6              P    29.89
SULLIVAN, EMERSON     14 PC NORTH BAY AQU  1:02.79   7              P    29.98
WINN, NEHEMI          14 PC UN  (PC)       1:03.04   8              P    29.97
COPLEY, BRIAN         14 PC UN  (PC)       1:03.24   9              P    29.98
FETTERMAN, JORDAN     14 PC UN  (PC)       1:03.43  10              P    30.27
YAO, TIMOTHY          13 PC PLEASANTON SE  1:03.53  11              P    29.70
WILCOX, MATTHEW       13 PC TERRAPINS SWI  1:03.58  12              P    30.05

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  102                                    MENS    13-14   100 BREAST                                  EVENT  102
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CUI, KEVIN            14 PC UN  (PC)       1:03.80  13              P    30.42
ROBERTS, CAYD         14 PC NAPA VALLEY S  1:04.35  14              P    30.56
RUSSELL-CHEUNG, JESSE 13 PC ELLIS AQUATIC  1:04.36  15              P    30.56
TAN, NICHOLAS         14 PC BURLINGAME AQ  1:04.50  16              P    30.28
BOURAOUI, ADAM        13 PC SANTA CLARA S  1:04.59  17              P    30.76
REZNICK, COLE         13 PC TRI VALLEY AQ  1:04.62  18              P    30.42
CHEOK, AUSTIN         14 PC PALO ALTO STA  1:04.64  19              P    30.77
KINLAW, RILEY         14 NM NORTHERN AQUA  1:04.74  21              P    30.17
KOYAMA, KAITO         13 SI RANCHO SAN DI  1:04.74  20              P    31.37
CARSEL, BRENDAN       14 PC UN  (PC)       1:04.77  22              P    30.97
JOHNSON, ROBERT       14 AZ MESA AQUATICS  1:04.95  23              P    30.17
CHEN, JOESEPH         13 CA UN  (CA)       1:05.07  24              P    30.81
YIP, NATHANIEL        14 PC UN  (PC)       1:05.25  25              P    31.12
YANG, STEVE           13 PC DE ANZA CUPER  1:05.34  26              P    30.87
MCKENNA, DAVID        14 PC OSPREY AQUATI  1:05.44  27              P    30.31
MCKENDRY, MAXWELL     13 CA IRVINE NOVA A  1:05.70  28              P    31.45
YEO, SEAN             14 PC MISSION SAN J  1:05.77  29              P    31.44
SCHRAMM, PATRICK      14 AZ PHOENIX SWIM   1:05.89  30              P    30.85
CAMERINO, JOSHUA      14 PC OTTER SWIM CL  1:05.92  31              P    31.37
TREVINO, MAX          14 UT EAGLE AQUATIC  1:05.94  32              P    30.63
SUEHIRO, ALEX         14 PC PLEASANTON SE  1:05.98  33              P    31.91
CLAVIN, ARRON         14 PC UN  (PC)       1:06.04  35              P    31.78
HARIMAWAN, FAREL      14 PC TRI VALLEY AQ  1:06.04  34              P    31.59
HE, JOSHUA            13 SI RANCHO SAN DI  1:06.18  36              P    31.57
COLEMAN, JAMES        14 PC UN  (PC)       1:06.26  38              P    31.45
HILL, PARKER          14 SN SUN OAKS AQUA  1:06.26  37              P    30.95
BRANNAN, MICHAEL      14 PC SWIM SOUTH BA  1:06.36  39              P    32.00
LUU, BRYANT           13 PC SOUTH VALLEY   1:06.57  40              P    31.21
DAILEY, COLLIN        13 UT LIFETIME FITN  1:06.67  42              P    31.73
PUERTAS, ANTHONY      14 UT UTAH VALLEY A  1:06.67  41              P    31.98
MUNOZ, GABRIEL        14 CA IRVINE NOVA A  1:06.68  43              P    31.23
BLAUL, HENRY          14 PC SEASIDE AQUAT  1:06.69  45              P    31.35
HSIEH, LEON           14 PC UN  (PC)       1:06.69  44              P    31.77
SCHAEFFER, EVAN       14 AZ MESA AQUATICS  1:06.86  46              P    31.84
LUC, ETHAN            13 PC WEST COAST AQ  1:07.16  47              P    31.84
HARM, JONAH           13 SN FOOTHILL AQUA  1:07.36  48              P    31.64
DULAY, ANTHONY        14 PC UN  (PC)       1:07.41  49              P    31.79
PATTERSON, SHAWN      14 AZ MESA AQUATICS  1:07.70  51              P    31.76
SOUTTERE, GAVIN       13 SI COLLEGE AREA   1:07.70  50              P    31.98
SWIFT, JOSHUA         14 SN FOOTHILL AQUA  1:07.76  53              P    31.88
XU, JEFFREY           13 PC DE ANZA CUPER  1:07.76  52              P    32.33
PARK, GEOFFREY        13 PC SANTA CLARA S  1:07.79  54              P    32.52
STO. DOMINGO, NOA     13 PC THE OLYMPIC C  1:07.86  55              P    31.88
BRADFORD, DANIEL      14 CO FRONT RANGE B  1:07.92  57              P    31.80
GUZMAN, JOSEPH        13 SN SPARE TIME AQ  1:07.92  56              P    32.30
NIKOLAEV, ALEXANDER   14 AZ TUCSON FORD D  1:07.98  58              P    32.31
GROWNEY, CALLAHAN     13 PC OTTER SWIM CL  1:08.01  59              P    31.92
BENCOMO, GIANLUCA     14 PC UN  (PC)       1:08.05  60              P    31.83
WONG, VINCE           14 PC UN  (PC)       1:08.06  61              P    31.97
PANGELINAN, CAYDEN    14 SI SOUTH BAY AQU  1:08.19  62              P    32.24
BROOKS, THOMAS        13 CA ROSE BOWL AQU  1:08.29  64              P    31.64
WESER, CHRISTOPHER    14 AZ MESA AQUATICS  1:08.29  63              P    31.68
LEE, JOSHUA           13 CA CANYONS AQUAT  1:08.30  65              P    31.88
ZAJDZINSKI, JAKE      14 AZ MESA AQUATICS  1:08.59  66              P    32.15
FETTERMAN, MATT       13 PC TERRAPINS SWI  1:08.61  67              P    32.28
WONG, KYLE            14 SN UN  (SN)       1:08.89  68              P    32.26

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  102                                    MENS    13-14   100 BREAST                                  EVENT  102
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NGUYEN, ANDREW        13 PC UN  (PC)       1:09.89  69              P    32.91
LLOYD, JALEN          13 SN VACAVILLE SWI  1:10.06  70              P    32.57
LACHANCE, WOLFGANG    13 PC TRI VALLEY AQ   DQUED                   P    31.90

============================================================================================================================
   EVENT   28                                    MENS    13-14   200 BREAST                                  EVENT   28
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:59.89
   SECTIONAL   2:08.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ZHANG, LYON           14 PC UN  (PC)       2:10.06   1  2:07.24 F1  P    30.19  1:03.99  1:36.94
                                                                    F    28.99  1:00.63  1:33.31
POKUTTA, MAXIMILIAN   14 PC UN  (PC)       2:10.79   2  2:09.84 F2  P    29.84  1:03.21  1:36.98
                                                                    F    30.20  1:03.36  1:36.69
MARELLA, DANIEL       13 PC DE ANZA CUPER  2:10.95   3  2:09.89 F3  P    30.12  1:03.80  1:37.38
                                                                    F    29.66  1:02.26  1:35.86
KOUSTIK, ANDREW       14 CA IRVINE NOVA A  2:14.00   7  2:10.77 F4  P    30.66  1:04.65  1:39.04
                                                                    F    29.78  1:02.91  1:36.93
LINCOLN, MICHAEL      14 PC UN  (PC)       2:11.92   4  2:11.18 F5  P    29.81  1:02.64  1:36.97
                                                                    F    29.57  1:02.85  1:36.64
COPLEY, BRIAN         14 PC UN  (PC)       2:13.87   6  2:11.84 F6  P    30.53  1:04.97  1:39.98
                                                                    F    30.05  1:03.37  1:37.62
WEI, DOUGLAS          14 PC MARIN PIRATES  2:16.16   9  2:12.84 F7  P    30.55  1:04.50  1:40.12
                                                                    F    29.52  1:03.25  1:37.74
SULLIVAN, EMERSON     14 PC NORTH BAY AQU  2:15.45   8  2:15.42 F8  P    30.63  1:04.65  1:39.77
                                                                    F    30.83  1:05.36  1:40.56
WILLMORE, BENJAMIN    14 CA ROYAL SWIM CL  2:13.69   5  2:16.83 F9  P    31.23  1:04.90  1:38.97
                                                                    F    31.15  1:05.54  1:40.22
KOYAMA, KAITO         13 SI RANCHO SAN DI  2:18.55  10  2:17.54 F   P    31.60  1:06.91  1:42.84
                                                                    F    31.36  1:06.02  1:41.59

ZHANG, LYON           14 PC UN  (PC)       2:10.06   1              P    30.19  1:03.99  1:36.94
POKUTTA, MAXIMILIAN   14 PC UN  (PC)       2:10.79   2              P    29.84  1:03.21  1:36.98
MARELLA, DANIEL       13 PC DE ANZA CUPER  2:10.95   3              P    30.12  1:03.80  1:37.38
LINCOLN, MICHAEL      14 PC UN  (PC)       2:11.92   4              P    29.81  1:02.64  1:36.97
WILLMORE, BENJAMIN    14 CA ROYAL SWIM CL  2:13.69   5              P    31.23  1:04.90  1:38.97
COPLEY, BRIAN         14 PC UN  (PC)       2:13.87   6              P    30.53  1:04.97  1:39.98
KOUSTIK, ANDREW       14 CA IRVINE NOVA A  2:14.00   7              P    30.66  1:04.65  1:39.04
SULLIVAN, EMERSON     14 PC NORTH BAY AQU  2:15.45   8              P    30.63  1:04.65  1:39.77
WEI, DOUGLAS          14 PC MARIN PIRATES  2:16.16   9              P    30.55  1:04.50  1:40.12
KOYAMA, KAITO         13 SI RANCHO SAN DI  2:18.55  10              P    31.60  1:06.91  1:42.84
KINLAW, RILEY         14 NM NORTHERN AQUA  2:18.59  11              P    31.10  1:05.51  1:41.36
CHEOK, AUSTIN         14 PC PALO ALTO STA  2:19.54  12              P    31.84  1:07.25  1:42.70
MUNOZ, GABRIEL        14 CA IRVINE NOVA A  2:19.55  13              P    31.87  1:07.77  1:43.72
RUSSELL-CHEUNG, JESSE 13 PC ELLIS AQUATIC  2:19.71  14              P    31.08  1:06.23  1:42.69
WINN, NEHEMI          14 PC UN  (PC)       2:19.73  15              P    31.29  1:05.96  1:42.65
WILCOX, MATTHEW       13 PC TERRAPINS SWI  2:19.90  16              P    31.65  1:06.57  1:42.63
HSIEH, LEON           14 PC UN  (PC)       2:20.47  17              P    31.92  1:07.70  1:43.74
CLAVIN, ARRON         14 PC UN  (PC)       2:20.93  18              P    32.16  1:08.82  1:44.57
BOURAOUI, ADAM        13 PC SANTA CLARA S  2:21.05  19              P    31.35  1:06.24  1:43.24
SCHAEFFER, EVAN       14 AZ MESA AQUATICS  2:21.66  20              P    32.41  1:08.88  1:45.14
MCKENNA, DAVID        14 PC OSPREY AQUATI  2:22.13  21              P    31.21  1:07.24  1:44.18
IRELAND, JACOB        14 PC HUMBOLDT SWIM  2:22.29  22              P    32.81  1:09.21  1:46.37
PIERCE, QUINTON       14 CO BOULDER SWIMM  2:22.41  23              P    32.27  1:08.13  1:45.30

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   28                                    MENS    13-14   200 BREAST                                  EVENT   28
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRADFORD, DANIEL      14 CO FRONT RANGE B  2:22.57  24              P    31.29  1:07.07  1:44.28
MCKENDRY, MAXWELL     13 CA IRVINE NOVA A  2:22.71  25              P    32.63  1:09.65  1:46.21
CUI, KEVIN            14 PC UN  (PC)       2:22.79  26              P    32.02  1:07.54  1:44.80
YIP, NATHANIEL        14 PC UN  (PC)       2:23.10  27              P    32.05  1:07.47  1:45.81
ROBERTS, CAYD         14 PC NAPA VALLEY S  2:23.13  28              P    32.49  1:09.12  1:46.75
REZNICK, COLE         13 PC TRI VALLEY AQ  2:23.52  29              P    31.73  1:07.38  1:44.79
YEO, SEAN             14 PC MISSION SAN J  2:23.64  30              P    33.28  1:09.73  1:46.76
SELLERS, NATHAN       14 SN ARDEN HILLS S  2:24.08  31              P    32.98  1:09.74  1:46.70
BAKER, ALEC           13 PC ORINDA AQUATI  2:24.10  32              P    32.92  1:09.53  1:46.73
NIKOLAEV, ALEXANDER   14 AZ TUCSON FORD D  2:24.26  33              P    32.39  1:08.33  1:46.73
YAO, TIMOTHY          13 PC PLEASANTON SE  2:24.88  34              P    32.70  1:10.12  1:47.49
HE, JOSHUA            13 SI RANCHO SAN DI  2:24.89  35              P    32.42  1:08.61  1:46.74
ARROYO, JAROD         13 UT UTAH VALLEY A  2:25.38  36              P    32.51  1:08.90  1:46.66
SUEHIRO, ALEX         14 PC PLEASANTON SE  2:25.53  37              P    32.96  1:09.31  1:47.38
ZAJDZINSKI, JAKE      14 AZ MESA AQUATICS  2:25.55  38              P    32.60  1:09.59  1:47.58
SCHRAMM, PATRICK      14 AZ PHOENIX SWIM   2:25.60  39              P    31.64  1:08.34  1:46.95
NIGHOJKAR, KARTIK     13 PC SANTA CLARA S  2:25.62  40              P    32.30  1:08.43  1:46.76
DAILEY, COLLIN        13 UT LIFETIME FITN  2:25.80  41              P    32.62  1:09.26  1:47.66
HO, CAMERON           14 PC PALO ALTO STA  2:25.98  42              P    33.08  1:09.85  1:47.84
SWIFT, JOSHUA         14 SN FOOTHILL AQUA  2:26.16  43              P    32.65  1:10.38  1:48.73
GARDNER, PARKER       14 UT EAGLE AQUATIC  2:26.27  44              P    32.88  1:10.07  1:48.38
GROWNEY, CALLAHAN     13 PC OTTER SWIM CL  2:26.32  45              P    33.29  1:10.03  1:48.05
FETTERMAN, MATT       13 PC TERRAPINS SWI  2:26.48  46              P    32.77  1:10.48  1:48.55
WEINGARTNER, FELIX    14 UT DIXIE AQUATIC  2:26.60  48              P    33.60  1:10.76  1:48.70
XU, JEFFREY           13 PC DE ANZA CUPER  2:26.60  47              P    32.99  1:10.01  1:48.14
CHI, KENNY            13 PC DE ANZA CUPER  2:26.68  50              P    33.24  1:10.99  1:48.69
KANG, ANDREW          13 PC ORINDA AQUATI  2:26.68  49              P    33.54  1:11.25  1:49.01
JOHNSON, ROBERT       14 AZ MESA AQUATICS  2:26.80  51              P    31.66  1:08.39  1:46.99
CROLL, DUNCAN         14 PC PALO ALTO STA  2:27.30  52              P    33.96  1:11.83  1:49.92
HARIMAWAN, FAREL      14 PC TRI VALLEY AQ  2:27.60  53              P    33.05  1:10.06  1:48.86
TREVINO, MAX          14 UT EAGLE AQUATIC  2:27.64  54              P    32.29  1:09.79  1:48.29
PANGELINAN, CAYDEN    14 SI SOUTH BAY AQU  2:27.78  55              P    33.27  1:10.35  1:49.52
LUU, BRYANT           13 PC SOUTH VALLEY   2:28.19  56              P    32.86  1:09.52  1:48.21
CORY, PIETER          13 PC PLEASANTON SE  2:28.27  57              P    33.57  1:11.20  1:49.97
CLINE, ANDERSON       14 AZ ANTHEM DOLPHI  2:28.84  58              P    32.80  1:10.28  1:49.33
DULAY, ANTHONY        14 PC UN  (PC)       2:29.52  60              P    32.76  1:10.24  1:49.27
LEE, JOSHUA           13 CA CANYONS AQUAT  2:29.52  59              P    33.61  1:11.37  1:50.63
STO. DOMINGO, NOA     13 PC THE OLYMPIC C  2:29.61  61              P    33.68  1:12.70  1:50.89
BROOKS, THOMAS        13 CA ROSE BOWL AQU  2:30.09  62              P    32.35  1:10.09  1:50.24
GUZMAN, JOSEPH        13 SN SPARE TIME AQ  2:30.22  63              P    33.39  1:11.38  1:50.57
WHEELER, MICHAEL      14 PC ORINDA AQUATI  2:31.15  64              P    33.99  1:12.66  1:53.35
RAUBENHEIMER, SAMUEL  14 UT LIFETIME FITN  2:31.24  65              P    33.64  1:11.39  1:50.38
WESER, CHRISTOPHER    14 AZ MESA AQUATICS  2:31.30  66              P    33.11  1:11.37  1:51.29
NAIR, RISHAB          14 PC UN  (PC)       2:31.46  67              P    34.51  1:12.74  1:51.68
CHOURNOS, ALEC        13 UT UN  (UT)       2:31.79  68              P    34.20  1:12.55  1:51.39
WONG, KYLE            14 SN UN  (SN)       2:34.89  69              P    34.06  1:13.21  1:54.24
PUERTAS, ANTHONY      14 UT UTAH VALLEY A   DQUED                   P    31.90  1:07.44  1:43.59

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   18                                    MENS    13-14   100 FLY                                     EVENT   18
============================================================================================================================
    NATIONAL     47.89
   SECTIONAL     52.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIANG, ALEX           14 PC UN  (PC)         52.65   1    51.05 F1  P    24.91
                                                                    F    24.14
WELLS, TY             14 PC RIPON AQUATIC    52.73   2    52.11 F2  P    24.71
                                                                    F    24.41
HITCHENS, HUNTER      13 CA IRVINE NOVA A    53.70   5    52.87 F3  P    25.56
                                                                    F    24.89
BILBREY, JAMES        14 CA UN  (CA)         53.00   3    53.07 F4  P    24.77
                                                                    F    24.85
JHONG, CHRISTOPHER    14 PC PLEASANTON SE    53.49   4    53.07 F4  P    25.14
                                                                    F    24.77
YATES, NATHAN         13 PC UN  (PC)         53.90   6    53.22 F6  P    24.96
                                                                    F    24.82
HUANG, ADRIAN         14 CA UN  (CA)         54.57   7    54.22 F7  P    25.73
                                                                    F    25.70
KULIK, BRANDON        14 SI RANCHO SAN DI    54.71   8    54.41 F8  P    26.19
                                                                    F    25.97
NOYES, DAVID          14 PC UN  (PC)         55.09   9    55.03 F9  P    25.71
                                                                    F    25.59
MUNOZ, GABRIEL        14 CA IRVINE NOVA A    55.10  10    55.18 F   P    26.26
                                                                    F    26.29

LIANG, ALEX           14 PC UN  (PC)         52.65   1              P    24.91
WELLS, TY             14 PC RIPON AQUATIC    52.73   2              P    24.71
BILBREY, JAMES        14 CA UN  (CA)         53.00   3              P    24.77
JHONG, CHRISTOPHER    14 PC PLEASANTON SE    53.49   4              P    25.14
HITCHENS, HUNTER      13 CA IRVINE NOVA A    53.70   5              P    25.56
YATES, NATHAN         13 PC UN  (PC)         53.90   6              P    24.96
HUANG, ADRIAN         14 CA UN  (CA)         54.57   7              P    25.73
KULIK, BRANDON        14 SI RANCHO SAN DI    54.71   8              P    26.19
NOYES, DAVID          14 PC UN  (PC)         55.09   9              P    25.71
MUNOZ, GABRIEL        14 CA IRVINE NOVA A    55.10  10              P    26.26
HESS, LUCAS           13 UT PARK CITY SWI    55.14  11              P    26.01
LEE, TIMOTHY          14 SN VACAVILLE SWI    55.24  12              P    26.34
LU, TYLER             13 PC PLEASANTON SE    55.47  13              P    26.04
COPLEY, BRIAN         14 PC UN  (PC)         55.54  14              P    25.38
ZHANG, LYON           14 PC UN  (PC)         55.68  15              P    26.50
DIETZ, BEN            14 PC UN  (PC)         55.72  16              P    25.87
MINANO, ZANDER JAKE   14 CA CANYONS AQUAT    55.76  17              P    26.07
COOPER, JONAH         14 PC PLEASANTON SE    55.81  18              P    25.61
PHUNG, BERTRAND       14 PC OSPREY AQUATI    55.83  19              P    26.43
BAKER, ALEC           13 PC ORINDA AQUATI    55.95  20              P    25.85
ARROYO, JAROD         13 UT UTAH VALLEY A    56.09  21              P    26.22
YEO, SEAN             14 PC MISSION SAN J    56.14  22              P    26.25
LACHANCE, WOLFGANG    13 PC TRI VALLEY AQ    56.15  23              P    26.84
WILLS, JUSTIN         14 PC UN  (PC)         56.23  24              P    26.65
YANG, STEVE           13 PC DE ANZA CUPER    56.43  25              P    26.23
YIP, NATHANIEL        14 PC UN  (PC)         56.58  26              P    26.32
PUERTAS, ANTHONY      14 UT UTAH VALLEY A    56.62  27              P    27.05
WINN, NEHEMI          14 PC UN  (PC)         56.86  28              P    27.00
RICHARD, SPENCER      14 SN SIERRA MARLIN    57.07  29              P    26.08
COLLET, TREVOR        14 PC LADERA OAKS      57.43  30              P    26.49

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   18                                    MENS    13-14   100 FLY                                     EVENT   18
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HARM, JONAH           13 SN FOOTHILL AQUA    57.57  31              P    26.58
ZINI, ALEXANDER       14 UT COTTONWOOD HE    57.67  32              P    27.07
FRANKLIN, DYLAN       14 PC UN  (PC)         57.74  33              P    27.14
CUI, KEVIN            14 PC UN  (PC)         57.95  34              P    26.84
WEI, DOUGLAS          14 PC MARIN PIRATES    58.09  35              P    27.27
AUNG, ALEX            13 SN REDDING SWIM     58.12  36              P    27.13
TRAN, MARK            14 PC UN  (PC)         58.15  37              P    26.94
HE, JOSHUA            13 SI RANCHO SAN DI    58.21  38              P    27.26
MANOFF, PHILIP        13 CO BOULDER SWIMM    58.24  39              P    27.18
YAO, TIMOTHY          13 PC PLEASANTON SE    58.34  40              P    26.48
BOURAOUI, ADAM        13 PC SANTA CLARA S    58.37  41              P    26.97
IRELAND, JACOB        14 PC HUMBOLDT SWIM    58.38  42              P    27.45
KOBAYASHI, DREW       14 PC UN  (PC)         58.41  43              P    27.24
HO, CAMERON           14 PC PALO ALTO STA    58.43  44              P    27.72
BELL, BRETT           13 CA ROSE BOWL AQU    58.75  45              P    27.41
GRUWELL, TYLER        14 SI RANCHO SAN DI    58.91  46              P    27.18
DOLLEY, NICHOLAS      13 SN SIERRA MARLIN    59.03  47              P    27.61
CLAVIN, ARRON         14 PC UN  (PC)         59.17  48              P    27.84
MCGEE, GAVIN          14 PC SANTA CLARA S    59.24  49              P    27.90
HAEGELIN, JEFF        14 CA ROSE BOWL AQU    59.29  50              P    28.07
KASSIANENKO, LEON     14 SN UN  (SN)         59.41  51              P    27.83
SHAU, DAVID           13 PC PALO ALTO STA    59.69  52              P    28.45
CHEN, JOESEPH         13 CA UN  (CA)         59.95  53              P    28.23
WHELAN, BRODY         14 CA UN  (CA)       1:00.94  54              P    27.88
BLAKE, DANIEL         13 PC SANTA CLARA S  1:00.99  55              P    28.72

============================================================================================================================
   EVENT  140                                    MENS    13-14   200 FLY                                     EVENT  140
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:46.79
   SECTIONAL   1:54.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HESS, LUCAS           13 UT PARK CITY SWI  1:59.08   5  1:55.70 F1  P    27.12    57.32  1:28.19
                                                                    F    26.03    55.34  1:25.24
HITCHENS, HUNTER      13 CA IRVINE NOVA A  1:56.30   1  1:56.24 F2  P    26.09    55.39  1:25.98
                                                                    F    26.43    56.44  1:26.90
BILBREY, JAMES        14 CA UN  (CA)       1:57.48   2  1:56.36 F3  P    26.27    56.08  1:26.45
                                                                    F    26.22    55.67  1:26.26
KOUSTIK, ANDREW       14 CA IRVINE NOVA A  1:58.84   4  1:56.46 F4  P    25.75    55.17  1:26.91
                                                                    F    25.78    54.66  1:24.96
WRIGHT, CAMERON       14 SN UN  (SN)       1:57.65   3  1:58.04 F5  P    26.78    56.84  1:27.50
                                                                    F    26.67    56.45  1:26.90
MARELLA, DANIEL       13 PC DE ANZA CUPER  1:59.53   6  2:00.06 F6  P    27.12    57.45  1:28.08
                                                                    F    26.52    56.68  1:28.12
CAMERINO, JOSHUA      14 PC OTTER SWIM CL  2:02.53  10  2:00.90 F7  P    27.96    59.31  1:30.96
                                                                    F    27.12    57.85  1:29.69
DIETZ, BEN            14 PC UN  (PC)       2:02.07   9  2:01.72 F8  P    26.93    56.98  1:29.74
                                                                    F    26.42    56.99  1:28.78
FETTERMAN, JORDAN     14 PC UN  (PC)       2:02.07   8  2:02.07 F9  P    27.65    58.53  1:30.87
                                                                    F    26.85    57.86  1:29.67
WILLMORE, BENJAMIN    14 CA ROYAL SWIM CL  2:01.44   7  2:04.48 F   P    27.92    59.51  1:29.92
                                                                    F    27.74    58.76  1:31.42

HITCHENS, HUNTER      13 CA IRVINE NOVA A  1:56.30   1              P    26.09    55.39  1:25.98

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  140                                    MENS    13-14   200 FLY                                     EVENT  140
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BILBREY, JAMES        14 CA UN  (CA)       1:57.48   2              P    26.27    56.08  1:26.45
WRIGHT, CAMERON       14 SN UN  (SN)       1:57.65   3              P    26.78    56.84  1:27.50
KOUSTIK, ANDREW       14 CA IRVINE NOVA A  1:58.84   4              P    25.75    55.17  1:26.91
HESS, LUCAS           13 UT PARK CITY SWI  1:59.08   5              P    27.12    57.32  1:28.19
MARELLA, DANIEL       13 PC DE ANZA CUPER  1:59.53   6              P    27.12    57.45  1:28.08
WILLMORE, BENJAMIN    14 CA ROYAL SWIM CL  2:01.44   7              P    27.92    59.51  1:29.92
DIETZ, BEN            14 PC UN  (PC)       2:02.07   9              P    26.93    56.98  1:29.74
FETTERMAN, JORDAN     14 PC UN  (PC)       2:02.07   8              P    27.65    58.53  1:30.87
CAMERINO, JOSHUA      14 PC OTTER SWIM CL  2:02.53  10              P    27.96    59.31  1:30.96
MUNOZ, GABRIEL        14 CA IRVINE NOVA A  2:02.58  11              P    27.67    59.02  1:31.09
HILL, PARKER          14 SN SUN OAKS AQUA  2:02.77  12              P    26.60    56.98  1:29.03
LEE, TIMOTHY          14 SN VACAVILLE SWI  2:02.83  13              P    27.51    58.84  1:30.71
COOPER, JONAH         14 PC PLEASANTON SE  2:02.84  14              P    26.43    56.44  1:28.54
JHONG, CHRISTOPHER    14 PC PLEASANTON SE  2:02.90  15              P    27.66    57.92  1:29.71
PUERTAS, ANTHONY      14 UT UTAH VALLEY A  2:03.06  16              P    27.45  1:00.05  1:31.34
HO, CAMERON           14 PC PALO ALTO STA  2:03.91  17              P    28.32    59.61  1:31.92
HUANG, ADRIAN         14 CA UN  (CA)       2:04.51  18              P    28.42  1:01.05  1:33.17
KURAKIN, IVAN         14 PC NORTH BAY AQU  2:04.53  19              P    28.36    59.06  1:32.81
RICHARD, SPENCER      14 SN SIERRA MARLIN  2:04.68  20              P    28.10    59.57  1:31.70
INSIGNARES, OMAR      13 PC MORGAN HILL S  2:05.12  21              P    28.02  1:00.07  1:33.37
YEO, SEAN             14 PC MISSION SAN J  2:05.21  22              P    28.46  1:00.12  1:32.93
MANOFF, PHILIP        13 CO BOULDER SWIMM  2:05.49  23              P    28.15  1:01.21  1:32.67
PHUNG, BERTRAND       14 PC OSPREY AQUATI  2:06.20  24              P    29.27  1:01.89  1:34.21
STODDARD, MITCHELL    13 SI COLLEGE AREA   2:06.22  25              P    28.48  1:00.40  1:33.40
MCGEE, GAVIN          14 PC SANTA CLARA S  2:06.92  26              P    28.61  1:01.06  1:33.16
PETERSON, GEORGE      14 SI COLLEGE AREA   2:07.01  27              P    28.95  1:01.07  1:33.89
LU, TYLER             13 PC PLEASANTON SE  2:07.27  28              P    27.68    59.69  1:33.53
BLAKE, DANIEL         13 PC SANTA CLARA S  2:07.34  29              P    28.66  1:01.06  1:34.71
BAKER, ALEC           13 PC ORINDA AQUATI  2:07.81  30              P    29.38  1:02.02  1:34.45
HE, JOSHUA            13 SI RANCHO SAN DI  2:08.02  31              P    29.37  1:02.11  1:35.11
SHINN, KENNETH        14 PC UN  (PC)       2:08.09  32              P    27.77  1:00.75  1:34.19
YANG, STEVE           13 PC DE ANZA CUPER  2:08.22  33              P    26.66    57.42  1:31.17
AUNG, ALEX            13 SN REDDING SWIM   2:08.24  34              P    28.25    59.96  1:33.42
WINN, NEHEMI          14 PC UN  (PC)       2:08.34  35              P    27.80    59.73  1:32.64
CHUI, CALVIN          13 PC PLEASANTON SE  2:08.64  36              P    28.65  1:00.90  1:34.72
SCHERTLER, JACK       13 PC SUNNYVALE SWI  2:08.71  37              P    29.01  1:01.51  1:35.06
MCKENNA, DAVID        14 PC OSPREY AQUATI  2:09.26  38              P    27.88  1:00.16  1:33.94
SHARMA, APOORVA       14 PC SAN RAMON VAL  2:09.35  39              P    28.55  1:00.57  1:33.42
WHELAN, BRODY         14 CA UN  (CA)       2:09.36  40              P    28.24  1:00.40  1:34.95
QUICK, JONATHAN       13 CA CANYONS AQUAT  2:09.44  41              P    29.56  1:02.87  1:36.46
VARGAS, OSCAR         13 SI SOUTH BAY AQU  2:09.59  42              P    28.35  1:01.05  1:35.18
TEJIDOR, VINCENT      13 PC ELLIS AQUATIC  2:09.77  43              P    29.38  1:01.33  1:34.38
YIP, NATHANIEL        14 PC UN  (PC)       2:10.06  44              P    28.20  1:01.28  1:35.48
BELL, BRETT           13 CA ROSE BOWL AQU  2:10.18  45              P    28.59  1:00.92  1:34.97
RESCATE, NOAH         13 SN ARDEN HILLS S  2:11.24  46              P    28.27  1:01.52  1:36.24
SAITO, SAMUEL         14 PC UN  (PC)       2:11.76  47              P    28.53  1:01.77  1:36.15
LEE, JOSHUA           13 CA CANYONS AQUAT  2:11.80  48              P    29.78  1:03.03  1:37.62
RINARD, CHRISTOPHER   13 PC PALO ALTO STA  2:11.91  49              P    28.80  1:03.15  1:37.93
THOMAS, ADONIS        13 PC OAKLAND UNDER  2:12.94  50              P    28.48  1:02.89  1:37.69
VELASQUEZ, KEANU      14 PC UN  (PC)       2:13.72  51              P    28.88  1:02.61  1:38.33
POKUTTA, MAXIMILIAN   14 PC UN  (PC)       2:13.74  52              P    27.58  1:00.16  1:37.17
SHAU, DAVID           13 PC PALO ALTO STA  2:14.81  53              P    28.82  1:01.07  1:36.94
NIGHOJKAR, KARTIK     13 PC SANTA CLARA S  2:15.21  54              P    29.52  1:03.10  1:38.23
HAEGELIN, JEFF        14 CA ROSE BOWL AQU  2:15.25  55              P    29.72  1:03.06  1:38.58
LIU, GEORGE           13 PC SAN RAMON VAL  2:15.28  56              P    29.57  1:02.62  1:38.39
YERIAN, EVAN          14 CA ROSE BOWL AQU  2:22.07  57              P    28.06  1:02.58  1:40.55

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   44                                    MENS    13-14   200 I.M.                                    EVENT   44
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:47.59
   SECTIONAL   1:55.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JHONG, CHRISTOPHER    14 PC PLEASANTON SE  1:57.60   1  1:56.75 F1  P    25.09    54.71  1:29.66
                                                                    F    24.96    54.69  1:28.21
NOYES, DAVID          14 PC UN  (PC)       1:58.56   2  1:57.50 F2  P    25.96    55.52  1:31.34
                                                                    F    25.53    54.99  1:30.80
MARELLA, DANIEL       13 PC DE ANZA CUPER  1:58.75   4  1:57.55 F3  P    26.14    56.79  1:30.45
                                                                    F    25.97    55.86  1:30.14
COPLEY, BRIAN         14 PC UN  (PC)       2:01.50  10  1:58.96 F4  P    26.36    56.64  1:32.70
                                                                    F    25.94    55.64  1:30.73
SULLIVAN, EMERSON     14 PC NORTH BAY AQU  2:00.29   6  1:58.97 F5  P    25.92    56.48  1:31.99
                                                                    F    25.47    55.48  1:30.99
BILBREY, JAMES        14 CA UN  (CA)       1:58.57   3  1:59.63 F6  P    25.04    54.45  1:30.18
                                                                    F    25.00    54.55  1:31.10
WILLMORE, BENJAMIN    14 CA ROYAL SWIM CL  2:01.03   7  1:59.71 F7  P    27.28    57.44  1:32.44
                                                                    F    27.04    57.06  1:32.22
MOSELEY, ROBERT       14 CC ROADRUNNER AQ  2:01.22   8  2:01.60 F8  P    26.66    55.97  1:32.18
                                                                    F    26.71    56.48  1:32.54
WELLS, TY             14 PC RIPON AQUATIC  1:59.46   5  2:01.80 F9  P    25.06    56.14  1:31.90
                                                                    F    25.17    56.91  1:32.82
POKUTTA, MAXIMILIAN   14 PC UN  (PC)       2:01.35   9  2:05.96 F   P    27.59    58.37  1:32.66
                                                                    F    27.64  1:00.14  1:35.82

JHONG, CHRISTOPHER    14 PC PLEASANTON SE  1:57.60   1              P    25.09    54.71  1:29.66
NOYES, DAVID          14 PC UN  (PC)       1:58.56   2              P    25.96    55.52  1:31.34
BILBREY, JAMES        14 CA UN  (CA)       1:58.57   3              P    25.04    54.45  1:30.18
MARELLA, DANIEL       13 PC DE ANZA CUPER  1:58.75   4              P    26.14    56.79  1:30.45
WELLS, TY             14 PC RIPON AQUATIC  1:59.46   5              P    25.06    56.14  1:31.90
SULLIVAN, EMERSON     14 PC NORTH BAY AQU  2:00.29   6              P    25.92    56.48  1:31.99
WILLMORE, BENJAMIN    14 CA ROYAL SWIM CL  2:01.03   7              P    27.28    57.44  1:32.44
MOSELEY, ROBERT       14 CC ROADRUNNER AQ  2:01.22   8              P    26.66    55.97  1:32.18
POKUTTA, MAXIMILIAN   14 PC UN  (PC)       2:01.35   9              P    27.59    58.37  1:32.66
COPLEY, BRIAN         14 PC UN  (PC)       2:01.50  10              P    26.36    56.64  1:32.70
YATES, NATHAN         13 PC UN  (PC)       2:02.06  11              P    26.08    56.95  1:33.12
HESS, LUCAS           13 UT PARK CITY SWI  2:02.21  12              P    26.04    57.74  1:34.70
LINCOLN, MICHAEL      14 PC UN  (PC)       2:02.32  13              P    27.43    58.99  1:34.75
PIERCE, QUINTON       14 CO BOULDER SWIMM  2:03.66  14              P    28.18  1:00.55  1:36.03
WEI, DOUGLAS          14 PC MARIN PIRATES  2:04.56  15              P    27.17    59.82  1:35.85
KOS, SEAN             14 SN UN  (SN)       2:04.74  16              P    26.35    57.84  1:35.12
BAKER, ALEC           13 PC ORINDA AQUATI  2:04.86  17              P    27.56    59.36  1:36.31
KINLAW, RILEY         14 NM NORTHERN AQUA  2:05.31  18              P    27.26    59.26  1:35.55
ARROYO, JAROD         13 UT UTAH VALLEY A  2:05.37  19              P    26.40    58.06  1:34.94
MINANO, ZANDER JAKE   14 CA CANYONS AQUAT  2:05.44  20              P    26.08    58.76  1:37.35
MUNOZ, GABRIEL        14 CA IRVINE NOVA A  2:05.52  21              P    26.56    59.41  1:35.91
KURAKIN, IVAN         14 PC NORTH BAY AQU  2:05.88  22              P    27.56    58.57  1:35.50
RICHARD, SPENCER      14 SN SIERRA MARLIN  2:05.94  23              P    26.41    57.15  1:35.95
YANG, STEVE           13 PC DE ANZA CUPER  2:06.04  24              P    27.06  1:00.61  1:37.70
TRAN, MARK            14 PC UN  (PC)       2:06.48  25              P    26.06    58.29  1:36.53
MCKENNA, DAVID        14 PC OSPREY AQUATI  2:06.82  26              P    26.59    59.14  1:36.15
HO, CAMERON           14 PC PALO ALTO STA  2:07.19  27              P    27.28  1:00.11  1:37.37
KULIK, BRANDON        14 SI RANCHO SAN DI  2:07.24  28              P    27.41  1:00.80  1:38.81
NIKOLAEV, ALEXANDER   14 AZ TUCSON FORD D  2:07.35  29              P    27.60    59.98  1:38.29
LACHANCE, WOLFGANG    13 PC TRI VALLEY AQ  2:07.52  30              P    27.40    59.95  1:38.90

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   44                                    MENS    13-14   200 I.M.                                    EVENT   44
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MANOFF, PHILIP        13 CO BOULDER SWIMM  2:07.87  31              P    27.79    59.93  1:38.88
HE, JOSHUA            13 SI RANCHO SAN DI  2:07.95  32              P    28.37  1:01.34  1:39.30
YOKUBISON, ALEX       14 UT PARK CITY SWI  2:08.01  33              P    28.58  1:01.73  1:39.71
CLAVIN, ARRON         14 PC UN  (PC)       2:08.45  34              P    28.60  1:00.76  1:38.49
BOURAOUI, ADAM        13 PC SANTA CLARA S  2:08.93  35              P    27.23    59.89  1:37.80
KOYAMA, KAITO         13 SI RANCHO SAN DI  2:09.53  36              P    28.01  1:03.91  1:39.58
ZINI, ALEXANDER       14 UT COTTONWOOD HE  2:09.88  37              P    27.76  1:00.01  1:40.59
TAY, KELVIN           13 PC PALO ALTO STA  2:10.32  38              P    28.42  1:01.19  1:40.22
REZNICK, COLE         13 PC TRI VALLEY AQ  2:10.33  39              P    27.96  1:01.23  1:39.01
SHAU, DAVID           13 PC PALO ALTO STA  2:10.49  40              P    27.62  1:01.87  1:40.66
SCHERTLER, JACK       13 PC SUNNYVALE SWI  2:10.60  42              P    28.37  1:01.44  1:41.77
YAO, TIMOTHY          13 PC PLEASANTON SE  2:10.60  41              P    27.12  1:01.43  1:38.64
ZHANG, RICHARD        13 PC ORINDA AQUATI  2:11.03  43              P    28.56  1:00.56  1:41.34
LEE, JOSHUA           13 CA CANYONS AQUAT  2:11.07  44              P    28.70  1:02.49  1:40.37
DELANEY, DYLAN        14 SI RANCHO SAN DI  2:11.11  45              P    27.94  1:01.70  1:40.98
MARTIN, MICHAEL       14 PC UN  (PC)       2:11.15  46              P    27.84    59.39  1:40.32
CHUA, KAYNEN          14 PC UN  (PC)       2:11.34  47              P    28.12  1:00.79  1:40.83
SCHRAMM, PATRICK      14 AZ PHOENIX SWIM   2:11.48  48              P    27.34  1:00.42  1:39.60
LEE, RAYMOND          14 PC SUNNYVALE SWI  2:11.65  49              P    27.74  1:01.50  1:42.09
BERGESON, ERIC        14 ND AQUASTORM      2:12.22  50              P    27.73  1:01.21  1:40.30
CHOURNOS, ALEC        13 UT UN  (UT)       2:12.46  52              P    29.20  1:00.95  1:41.06
SIU, BRANDON          14 PC LIVERMORE AQU  2:12.46  51              P    28.28  1:02.63  1:42.67
SWANSON, JACK         14 SN UN  (SN)       2:12.52  53              P    29.27  1:03.19  1:42.99
ZAJDZINSKI, JAKE      14 AZ MESA AQUATICS  2:12.83  54              P    29.63  1:03.18  1:42.71
FETTERMAN, MATT       13 PC TERRAPINS SWI  2:13.11  55              P    29.01  1:02.93  1:41.57
DOLLEY, NICHOLAS      13 SN SIERRA MARLIN  2:13.34  56              P    27.91  1:01.79  1:42.19
HARM, JONAH           13 SN FOOTHILL AQUA  2:13.66  57              P    27.93  1:02.14  1:42.30
DERYK, COOPER         14 SN TRUCKEE-TAHOE  2:13.95  58              P    27.83  1:02.00  1:44.07
KOBAYASHI, DREW       14 PC UN  (PC)       2:15.18  59              P    28.06  1:03.37  1:43.07
HUANG, ADRIAN         14 CA UN  (CA)       2:16.33  60              P    27.02  1:02.52  1:45.19
PUERTAS, ANTHONY      14 UT UTAH VALLEY A   DQUED                   P    27.00  1:00.57  1:38.67

============================================================================================================================
   EVENT  120                                    MENS    13-14   400 I.M.                                    EVENT  120
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:53.29
   SECTIONAL   4:20.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JHONG, CHRISTOPHER    14 PC PLEASANTON SE  4:10.45   1  4:04.87 F1  P    26.52    56.74  1:29.27  2:00.63  2:35.82  3:11.67  3:41.60
                                                                    F    25.26    54.04  1:24.60  1:55.45  2:30.13  3:05.51  3:35.21
BILBREY, JAMES        14 CA UN  (CA)       4:14.13   4  4:07.81 F2  P    25.76    55.20  1:27.07  1:58.12  2:36.31  3:14.30  3:44.97
                                                                    F    25.83    55.33  1:26.38  1:57.42  2:34.21  3:10.83  3:40.11
HITCHENS, HUNTER      13 CA IRVINE NOVA A  4:11.80   2  4:08.08 F3  P    27.20    58.37  1:30.16  2:01.78  2:39.37  3:16.77  3:44.60
                                                                    F    26.21    55.82  1:27.67  1:59.30  2:37.42  3:15.15  3:42.37
HESS, LUCAS           13 UT PARK CITY SWI  4:14.30   5  4:11.21 F4  P    25.99    55.96  1:29.45  2:02.72  2:39.66  3:17.70  3:46.88
                                                                    F    26.19    55.73  1:28.58  2:00.93  2:37.63  3:14.71  3:43.40
MARELLA, DANIEL       13 PC DE ANZA CUPER  4:15.01   6  4:12.83 F5  P    27.02    57.93  1:31.52  2:04.46  2:39.71  3:15.83  3:46.18
                                                                    F    26.47    57.09  1:30.17  2:02.86  2:38.34  3:14.31  3:44.41
WILLMORE, BENJAMIN    14 CA ROYAL SWIM CL  4:13.01   3  4:13.29 F6  P    27.96    59.12  1:30.73  2:01.86  2:38.49  3:16.20  3:45.44
                                                                    F    27.39    58.11  1:29.69  2:02.28  2:37.76  3:14.18  3:44.95
TU, KEVIN             13 CA IRVINE NOVA A  4:20.36  12  4:15.46 F7  P    27.68    59.63  1:32.89  2:05.84  2:43.60  3:21.86  3:52.87
                                                                    F    27.07    58.63  1:31.43  2:03.31  2:41.05  3:18.71  3:48.08
COPLEY, BRIAN         14 PC UN  (PC)       4:16.94   8  4:15.90 F8  P    27.72    59.54  1:31.76  2:03.93  2:40.26  3:16.77  3:46.81
                                                                    F    26.80    58.41  1:30.99  2:02.78  2:38.80  3:15.90  3:45.97

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  120                                    MENS    13-14   400 I.M.                                    EVENT  120
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TAN, NICHOLAS         14 PC BURLINGAME AQ  4:15.58   7  4:18.07 F9  P    26.71    58.21  1:30.31  2:02.63  2:39.07  3:16.74  3:46.30
                                                                    F    26.56    58.49  1:32.12  2:04.51  2:42.07  3:19.61  3:48.96
POKUTTA, MAXIMILIAN   14 PC UN  (PC)       4:19.24   9  4:21.08 F   P    27.31    59.00  1:33.14  2:07.31  2:43.25  3:19.54  3:50.61
                                                                    F    28.27  1:01.01  1:35.05  2:09.61  2:44.09  3:20.39  3:51.29
WRIGHT, CAMERON       14 SN UN  (SN)       4:19.66  11  NO SHOW F   P    26.79    57.44  1:31.17  2:04.40  2:42.74  3:20.85  3:51.28

JHONG, CHRISTOPHER    14 PC PLEASANTON SE  4:10.45   1              P    26.52    56.74  1:29.27  2:00.63  2:35.82  3:11.67  3:41.60
HITCHENS, HUNTER      13 CA IRVINE NOVA A  4:11.80   2              P    27.20    58.37  1:30.16  2:01.78  2:39.37  3:16.77  3:44.60
WILLMORE, BENJAMIN    14 CA ROYAL SWIM CL  4:13.01   3              P    27.96    59.12  1:30.73  2:01.86  2:38.49  3:16.20  3:45.44
BILBREY, JAMES        14 CA UN  (CA)       4:14.13   4              P    25.76    55.20  1:27.07  1:58.12  2:36.31  3:14.30  3:44.97
HESS, LUCAS           13 UT PARK CITY SWI  4:14.30   5              P    25.99    55.96  1:29.45  2:02.72  2:39.66  3:17.70  3:46.88
MARELLA, DANIEL       13 PC DE ANZA CUPER  4:15.01   6              P    27.02    57.93  1:31.52  2:04.46  2:39.71  3:15.83  3:46.18
TAN, NICHOLAS         14 PC BURLINGAME AQ  4:15.58   7              P    26.71    58.21  1:30.31  2:02.63  2:39.07  3:16.74  3:46.30
COPLEY, BRIAN         14 PC UN  (PC)       4:16.94   8              P    27.72    59.54  1:31.76  2:03.93  2:40.26  3:16.77  3:46.81
POKUTTA, MAXIMILIAN   14 PC UN  (PC)       4:19.24   9              P    27.31    59.00  1:33.14  2:07.31  2:43.25  3:19.54  3:50.61
NOYES, DAVID          14 PC UN  (PC)       4:19.46  10              P    26.87    58.27  1:31.49  2:04.97  2:43.48  3:21.54  3:51.09
WRIGHT, CAMERON       14 SN UN  (SN)       4:19.66  11              P    26.79    57.44  1:31.17  2:04.40  2:42.74  3:20.85  3:51.28
TU, KEVIN             13 CA IRVINE NOVA A  4:20.36  12              P    27.68    59.63  1:32.89  2:05.84  2:43.60  3:21.86  3:52.87
MUNOZ, GABRIEL        14 CA IRVINE NOVA A  4:21.05  13              P    27.45    59.05  1:33.66  2:06.56  2:44.03  3:21.64  3:52.77
MOSELEY, ROBERT       14 CC ROADRUNNER AQ  4:21.23  14              P    27.94    59.41  1:31.25  2:03.03  2:41.43  3:20.31  3:51.33
ARROYO, JAROD         13 UT UTAH VALLEY A  4:21.62  15              P    27.65  1:00.21  1:32.94  2:05.26  2:42.09  3:20.58  3:52.11
SHINN, KENNETH        14 PC UN  (PC)       4:22.85  16              P    27.47    58.68  1:32.14  2:04.67  2:41.26  3:18.48  3:51.48
PIERCE, QUINTON       14 CO BOULDER SWIMM  4:24.20  17              P    28.41  1:00.54  1:35.59  2:09.96  2:47.45  3:25.42  3:55.64
BAKER, ALEC           13 PC ORINDA AQUATI  4:25.43  19              P    27.65    59.52  1:32.94  2:06.52  2:45.42  3:24.72  3:55.81
KOS, SEAN             14 SN UN  (SN)       4:25.43  18              P    27.22    58.44  1:31.41  2:05.13  2:44.98  3:25.34  3:56.35
BLAUL, HENRY          14 PC SEASIDE AQUAT  4:25.47  20              P    28.42  1:01.35  1:35.80  2:10.75  2:47.62  3:26.07  3:56.31
FETTERMAN, JORDAN     14 PC UN  (PC)       4:25.79  21              P    28.03    59.53  1:33.33  2:06.86  2:45.54  3:23.12  3:54.98
NIKOLAEV, ALEXANDER   14 AZ TUCSON FORD D  4:25.93  22              P    27.88  1:01.03  1:35.49  2:09.57  2:47.49  3:25.94  3:56.37
FRANKLIN, DYLAN       14 PC UN  (PC)       4:25.97  23              P    27.15    57.76  1:32.81  2:07.18  2:47.40  3:27.18  3:57.11
HO, CAMERON           14 PC PALO ALTO STA  4:27.83  24              P    28.06    59.83  1:34.62  2:08.94  2:46.75  3:25.93  3:57.29
CAMERINO, JOSHUA      14 PC OTTER SWIM CL  4:27.96  25              P    27.22    58.45  1:31.96  2:05.35  2:44.71  3:25.51  3:56.82
MCKENDRY, MAXWELL     13 CA IRVINE NOVA A  4:27.97  26              P    29.85  1:01.44  1:37.20  2:12.83  2:50.71  3:28.59  3:58.87
YANG, STEVE           13 PC DE ANZA CUPER  4:27.98  27              P    27.18    57.90  1:33.37  2:09.09  2:47.71  3:26.40  3:57.56
RICHARD, SPENCER      14 SN SIERRA MARLIN  4:29.59  28              P    27.30    59.02  1:32.88  2:05.85  2:46.67  3:27.46  3:59.04
BRADFORD, DANIEL      14 CO FRONT RANGE B  4:30.05  29              P    29.17  1:04.37  1:38.44  2:12.84  2:49.72  3:28.29  3:59.54
SCHERTLER, JACK       13 PC SUNNYVALE SWI  4:30.52  30              P    28.91  1:01.37  1:36.25  2:11.00  2:50.83  3:31.13  4:01.59
YIP, NATHANIEL        14 PC UN  (PC)       4:30.54  31              P    27.85  1:00.05  1:36.42  2:12.13  2:50.35  3:28.17  3:59.46
BOURAOUI, ADAM        13 PC SANTA CLARA S  4:31.10  32              P    29.31  1:02.38  1:37.30  2:12.33  2:50.14  3:29.53  4:00.48
BLAKE, DANIEL         13 PC SANTA CLARA S  4:31.39  33              P    27.82    59.19  1:35.31  2:09.78  2:49.60  3:30.70  4:02.07
YOKUBISON, ALEX       14 UT PARK CITY SWI  4:31.43  34              P    29.98  1:03.37  1:39.49  2:14.45  2:54.24  3:33.59  4:03.40
BRANNAN, MICHAEL      14 PC SWIM SOUTH BA  4:31.48  35              P    29.24  1:02.08  1:36.58  2:11.88  2:50.94  3:30.51  4:01.09
MCKENNA, DAVID        14 PC OSPREY AQUATI  4:31.61  36              P    28.14  1:01.21  1:36.50  2:11.13  2:49.55  3:29.28  4:01.01
WINN, NEHEMI          14 PC UN  (PC)       4:33.11  37              P    27.73    59.53  1:36.65  2:13.60  2:52.32  3:31.46  4:02.82
DOLLEY, NICHOLAS      13 SN SIERRA MARLIN  4:33.34  38              P    27.97  1:00.31  1:34.98  2:10.01  2:50.39  3:31.34  4:02.90
SANDE, TYLER          14 SI UN  (SI)       4:33.39  39              P    28.21  1:01.22  1:35.02  2:08.73  2:48.95  3:30.50  4:02.66
SWANSON, JACK         14 SN UN  (SN)       4:33.59  40              P    29.57  1:04.35  1:38.79  2:13.87  2:52.73  3:32.75  4:03.95
PUERTAS, ANTHONY      14 UT UTAH VALLEY A  4:33.71  41              P    28.16  1:00.31  1:36.26  2:11.62  2:50.97  3:29.81  4:02.73
KINLAW, RILEY         14 NM NORTHERN AQUA  4:34.04  42              P    27.85    59.70  1:34.91  2:10.88  2:49.85  3:29.58  4:02.20
YEO, SEAN             14 PC MISSION SAN J  4:34.62  43              P    28.92  1:01.29  1:38.21  2:15.11  2:52.92  3:32.50  4:03.53
SELLERS, NATHAN       14 SN ARDEN HILLS S  4:35.07  44              P    29.30  1:03.47  1:39.16  2:14.03  2:52.91  3:33.36  4:04.68
LEE, JOSHUA           13 CA CANYONS AQUAT  4:35.11  45              P    29.44  1:03.27  1:38.92  2:15.50  2:53.33  3:32.25  4:03.88
CHOURNOS, ALEC        13 UT UN  (UT)       4:35.41  46              P    29.99  1:03.92  1:37.32  2:10.62  2:51.66  3:31.57  4:04.41
SHI, BRANDON          13 PC SAN RAMON VAL  4:35.51  47              P    30.10  1:03.98  1:38.14  2:11.76  2:53.21  3:34.69  4:05.73
TAY, KELVIN           13 PC PALO ALTO STA  4:35.66  48              P    27.96  1:00.65  1:35.08  2:09.70  2:49.86  3:32.23  4:04.62
HE, JOSHUA            13 SI RANCHO SAN DI  4:35.93  49              P    27.72  1:00.37  1:36.60  2:12.22  2:51.88  3:33.08  4:05.40
RINARD, CHRISTOPHER   13 PC PALO ALTO STA  4:36.02  50              P    28.44  1:01.20  1:35.89  2:10.56  2:52.57  3:33.65  4:05.20

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  120                                    MENS    13-14   400 I.M.                                    EVENT  120
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KOYAMA, KAITO         13 SI RANCHO SAN DI  4:36.21  51              P    28.82  1:02.03  1:38.90  2:15.61  2:53.28  3:31.87  4:04.53
TRAN, MARK            14 PC UN  (PC)       4:37.48  52              P    27.71  1:01.23  1:35.78  2:11.72  2:52.60  3:33.99  4:06.46
LEMMON, CONNOR        14 PC UN  (PC)       4:37.59  53              P    28.91  1:03.71  1:39.82  2:14.03  2:55.91  3:37.26  4:08.31
SOUTTERE, GAVIN       13 SI COLLEGE AREA   4:37.62  54              P    30.58  1:05.60  1:41.81  2:17.74  2:56.52  3:35.88  4:08.37
DELANEY, DYLAN        14 SI RANCHO SAN DI  4:38.25  55              P    29.01  1:03.47  1:38.05  2:13.04  2:56.27  3:37.32  4:08.62
BERGESON, ERIC        14 ND AQUASTORM      4:39.57  56              P    28.93  1:02.48  1:39.01  2:15.42  2:54.76  3:34.22  4:07.71
BYRNE, ZACK           14 SN DAVIS AQUADAR  4:40.39  57              P    29.56  1:04.20  1:41.65  2:17.09  2:57.44  3:36.62  4:09.57
ROSE, WILLIAM         14 PC PLEASANTON SE  4:41.98  58              P    30.16  1:05.63  1:42.63  2:18.30  2:57.35  3:36.70  4:09.59
FENDORF, KYLE         14 PC UN  (PC)       4:43.58  59              P    29.10  1:02.89  1:38.13  2:13.16  2:55.78  3:38.83  4:11.23
TREVINO, MAX          14 UT EAGLE AQUATIC  4:45.06  60              P    29.31  1:05.15  1:42.55  2:20.57  3:01.34  3:42.14  4:13.87
BLITZ, JORDAN         14 SI RANCHO SAN DI   DQUED                   P    29.43  1:03.78  1:39.58  2:15.23  2:55.90  3:37.13  4:08.31
LIANG, ALEX           14 PC UN  (PC)        DQUED                   P    26.01    55.04  1:25.95  1:56.68  2:34.51  3:11.81  3:41.00

============================================================================================================================
   EVENT  106                                    MENS    13-14   200 M. R.                                   EVENT  106
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NOVA,  A  13-14       14 CA IRVINE NOVA A               1:42.43   1      26.30    55.38  1:20.58
         TU, KEVIN           13
         KOUSTIK, ANDREW     14
         MUNOZ, GABRIEL      14
         HITCHENS, HUNTER    13
DACA,  A  13-14       14 PC DE ANZA CUPER               1:46.45   2      28.05    56.89  1:22.12
         YUAN, JASON         14
         MARELLA, DANIEL     13
         YANG, STEVE         13
         PRINCEN, BENJAMIN   14
TRIV,  A  13-14       14 PC TRI VALLEY AQ               1:46.88   3      28.08    56.96  1:23.26
         LACHANCE, WOLFGANG  13
         HARIMAWAN, FAREL    14
         REZNICK, COLE       13
         REN, PATRICK        14
RSD,  A  13-14        14 SI RANCHO SAN DI               1:47.38   4      27.97    58.16  1:24.49
         DELANEY, DYLAN      14
         KOYAMA, KAITO       13
         GRUWELL, TYLER      14
         HE, JOSHUA          13
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               1:47.92   5      27.89    59.58  1:25.01
         NASHAN, KAI         14
         WHEELER, MICHAEL    14
         BAKER, ALEC         13
         ZHANG, RICHARD      13
PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               1:48.44   6      28.19
         TAY, KELVIN         13
         CHEOK, AUSTIN       14
         HO, CAMERON         14
         SHAU, DAVID         13
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               1:48.69   7      28.16    58.23  1:23.93
         BOURAOUI, ADAM      13
         NIGHOJKAR, KARTIK   13
         BLAKE, DANIEL       13
         SIMEON, ERIK        13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  106                                    MENS    13-14   200 M. R.                                   EVENT  106
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PLS,  B  13-14        14 PC PLEASANTON SE               1:49.53   8      27.94    58.01  1:24.99
         SPROUL, BEN         13
         SUEHIRO, ALEX       14
         CHUI, CALVIN        13
         SKINNER, NICK       13
CANY,  A  13-14       14 CA CANYONS AQUAT               1:49.82   9      26.84    57.50  1:24.62
         MINANO, ZANDER JAKE 14
         LEE, JOSHUA         13
         QUICK, JONATHAN     13
         BROWER, CADE        13
MESA,  A  13-14       14 AZ MESA AQUATICS               1:51.38  10      29.43    59.80  1:27.48
         WESER, CHRISTOPHER  14
         SCHAEFFER, EVAN     14
         ZAJDZINSKI, JAKE    14
         JOHNSON, ROBERT     14
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               1:51.48          28.90  1:00.83  1:27.22
         FERENCZY, MAX       14
         CROLL, DUNCAN       14
         RINARD, CHRISTOPHER 13
         NOLL, WILSON        14
SRVL,  A  13-14       14 PC SAN RAMON VAL               1:52.73
         SHI, BRANDON        13
         AROCKIARAJ, RAHUL   13
         LIU, GEORGE         13
         SHARMA, APOORVA     14
ROSE,  A  13-14       14 CA ROSE BOWL AQU               1:53.34          30.10  1:01.18  1:28.51
         BELL, BRETT         13
         BROOKS, THOMAS      13
         HAEGELIN, JEFF      14
         YERIAN, EVAN        14
SUNN,  A  13-14       14 PC SUNNYVALE SWI               1:54.94          30.86  1:03.71  1:31.59
         DUCHEZ, NICOLAS     13
         DING, JIMMY         13
         SCHERTLER, JACK     13
         LEE, RAYMOND        14
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE                DQUED           25.24    54.01  1:17.56
         COOPER, JONAH       14
         YAO, TIMOTHY        13
         JHONG, CHRISTOPHER  14
         LU, TYLER           13

============================================================================================================================
   EVENT   34                                    MENS    13-14   400 M. R.                                   EVENT   34
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:21.79
   SECTIONAL   3:49.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               3:39.49   1      25.83    53.80  1:23.22  1:57.15  2:21.37  2:49.46  3:13.01
         COOPER, JONAH       14
         YAO, TIMOTHY        13
         JHONG, CHRISTOPHER  14
         LU, TYLER           13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   34                                    MENS    13-14   400 M. R.                                   EVENT   34
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NOVA,  A  13-14       14 CA IRVINE NOVA A               3:43.74   2      27.57    56.55  1:26.90  2:00.08  2:25.97  2:55.91  3:18.78
         TU, KEVIN           13
         KOUSTIK, ANDREW     14
         MUNOZ, GABRIEL      14
         HITCHENS, HUNTER    13
DACA,  A  13-14       14 PC DE ANZA CUPER               3:49.93   3      28.95  1:00.39  1:29.40  2:01.64  2:27.78  2:58.20  3:22.78
         YUAN, JASON         14
         MARELLA, DANIEL     13
         YANG, STEVE         13
         PRINCEN, BENJAMIN   14
RSD,  A  13-14        14 SI RANCHO SAN DI               3:50.41   4      28.99    58.85  1:29.17  2:03.52  2:30.14  2:59.18  3:23.40
         DELANEY, DYLAN      14
         KOYAMA, KAITO       13
         KULIK, BRANDON      14
         HE, JOSHUA          13
PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               3:51.73   5      28.74    59.56  1:30.26  2:04.44  2:31.08  3:01.12  3:25.41
         TAY, KELVIN         13
         CHEOK, AUSTIN       14
         HO, CAMERON         14
         SHAU, DAVID         13
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               3:56.40   6      29.47  1:00.30  1:31.11  2:06.40  2:33.04  3:03.74  3:28.35
         MCGEE, GAVIN        14
         BOURAOUI, ADAM      13
         BLAKE, DANIEL       13
         NIGHOJKAR, KARTIK   13
OAQ,  A  13-14        14 PC OSPREY AQUATI               3:56.89   7      28.98  1:00.65  1:30.71  2:05.79  2:30.56  2:59.71  3:26.51
         DIETZ, ZACH         13
         MCKENNA, DAVID      14
         PHUNG, BERTRAND     14
         BATES-PEZZANI, TOMMY14
PLS,  B  13-14        14 PC PLEASANTON SE               3:58.49   8      29.61           1:31.57  2:05.29  2:33.12  3:05.00  3:30.22
         SPROUL, BEN         13
         SUEHIRO, ALEX       14
         CHUI, CALVIN        13
         SKINNER, NICK       13
CANY,  A  13-14       14 CA CANYONS AQUAT               4:00.06   9      27.92    56.85  1:28.88  2:04.16  2:32.71  3:04.24  3:30.80
         MINANO, ZANDER JAKE 14
         LEE, JOSHUA         13
         QUICK, JONATHAN     13
         BROWER, CADE        13
SRVL,  A  13-14       14 PC SAN RAMON VAL               4:02.83  10      29.14  1:00.28  1:33.72  2:12.19  2:39.49  3:10.65  3:27.43
         SHI, BRANDON        13
         AROCKIARAJ, RAHUL   13
         LIU, GEORGE         13
         SHARMA, APOORVA     14
ROSE,  A  13-14       14 CA ROSE BOWL AQU               4:04.42          28.93    59.58  1:31.31  2:08.22  2:35.73  3:07.66  3:34.38
         YERIAN, EVAN        14
         BROOKS, THOMAS      13
         HAEGELIN, JEFF      14
         BELL, BRETT         13
MESA,  A  13-14       14 AZ MESA AQUATICS               4:05.47          30.70  1:02.98  1:33.10  2:09.26  2:37.24  3:11.59  3:36.63
         WESER, CHRISTOPHER  14
         JOHNSON, ROBERT     14
         ZAJDZINSKI, JAKE    14
         PATTERSON, SHAWN    14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   34                                    MENS    13-14   400 M. R.                                   EVENT   34
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI                DQUED           28.92  1:00.74  1:31.99  2:09.07  2:34.33  3:05.37  3:28.29
         ZHANG, RICHARD      13
         WHEELER, MICHAEL    14
         BAKER, ALEC         13
         NASHAN, KAI         14
TRIV,  A  13-14       14 PC TRI VALLEY AQ                DQUED           27.71    57.60  1:27.91  2:02.60  2:29.14  3:00.92  3:25.25
         LACHANCE, WOLFGANG  13
         HARIMAWAN, FAREL    14
         REZNICK, COLE       13
         YAP, GRANT          13

============================================================================================================================
   EVENT  112                                    MENS    13-14   200 F. R.                                   EVENT  112
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               1:30.89   1      22.50    44.95  1:07.81
         COOPER, JONAH       14
         JHONG, CHRISTOPHER  14
         LU, TYLER           13
         YAO, TIMOTHY        13
NOVA,  A  13-14       14 CA IRVINE NOVA A               1:31.49   2      22.14    45.33  1:08.86
         HITCHENS, HUNTER    13
         KOUSTIK, ANDREW     14
         MUNOZ, GABRIEL      14
         TU, KEVIN           13
MESA,  A  13-14       14 AZ MESA AQUATICS               1:34.11   3      23.34    46.91  1:10.68
         JOHNSON, ROBERT     14
         PATTERSON, SHAWN    14
         WESER, CHRISTOPHER  14
         ZAJDZINSKI, JAKE    14
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               1:34.26   4      23.15    46.16  1:09.27
         NASHAN, KAI         14
         ZHANG, RICHARD      13
         BAKER, ALEC         13
         WHEELER, MICHAEL    14
TRIV,  A  13-14       14 PC TRI VALLEY AQ               1:35.40   5      24.14    47.87  1:11.20
         REN, PATRICK        14
         YAP, GRANT          13
         REZNICK, COLE       13
         LACHANCE, WOLFGANG  13
DACA,  A  13-14       14 PC DE ANZA CUPER               1:36.32   6      23.49    48.62  1:13.49
         MARELLA, DANIEL     13
         HARIHARAN, PRADHAN  13
         PRINCEN, BENJAMIN   14
         YANG, STEVE         13
RSD,  A  13-14        14 SI RANCHO SAN DI               1:36.38   7      23.65    48.27  1:12.52
         HE, JOSHUA          13
         BLITZ, JORDAN       14
         KOYAMA, KAITO       13
         DELANEY, DYLAN      14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  112                                    MENS    13-14   200 F. R.                                   EVENT  112
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SRVL,  A  13-14       14 PC SAN RAMON VAL               1:36.96   8      24.18    48.47  1:13.10
         SHARMA, APOORVA     14
         LIU, GEORGE         13
         MUI, EDWIN          13
         SHI, BRANDON        13
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               1:37.22   9      23.74    48.50  1:12.76
         NIGHOJKAR, KARTIK   13
         BOURAOUI, ADAM      13
         SIMEON, ERIK        13
         BLAKE, DANIEL       13
CANY,  A  13-14       14 CA CANYONS AQUAT               1:37.36  10      24.68    50.33  1:14.95
         QUICK, JONATHAN     13
         BROWER, CADE        13
         LEE, JOSHUA         13
         MINANO, ZANDER JAKE 14
PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               1:37.67          24.39    49.83  1:14.06
         TAY, KELVIN         13
         CHEOK, AUSTIN       14
         NOLL, WILSON        14
         SHAU, DAVID         13
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               1:40.71          25.44    51.44  1:16.41
         FERENCZY, MAX       14
         LI, DANIEL          14
         CROLL, DUNCAN       14
         HO, CAMERON         14
SUNN,  A  13-14       14 PC SUNNYVALE SWI               1:42.39          23.76    49.56  1:16.36
         LEE, RAYMOND        14
         SCHERTLER, JACK     13
         FARNHAM, PETER      13
         DING, JIMMY         13
ROSE,  A  13-14       14 CA ROSE BOWL AQU               1:42.80          25.32    51.77  1:16.94
         BROOKS, THOMAS      13
         BELL, BRETT         13
         YERIAN, EVAN        14
         HAEGELIN, JEFF      14

============================================================================================================================
   EVENT   70                                    MENS    13-14   400 F. R.                                   EVENT   70
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:00.49
   SECTIONAL   3:24.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               3:19.79   1      23.64    49.56  1:12.40  1:38.20  2:01.90  2:28.77  2:52.34
         COOPER, JONAH       14
         JHONG, CHRISTOPHER  14
         LU, TYLER           13
         YAO, TIMOTHY        13
NOVA,  A  13-14       14 CA IRVINE NOVA A               3:20.12   2      24.51    50.16  1:13.43  1:37.82  2:01.99  2:28.56  2:53.19
         TU, KEVIN           13
         HITCHENS, HUNTER    13
         MUNOZ, GABRIEL      14
         MCKENDRY, MAXWELL   13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   70                                    MENS    13-14   400 F. R.                                   EVENT   70
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  13-14       14 PC DE ANZA CUPER               3:26.65   3      24.86    52.03  1:17.84  1:46.46  2:10.73  2:37.29  3:01.02
         PRINCEN, BENJAMIN   14
         YUAN, JASON         14
         YANG, STEVE         13
         MARELLA, DANIEL     13
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               3:27.00   4      24.54    50.90  1:14.50  1:41.74  2:05.69  2:32.42  2:58.13
         NASHAN, KAI         14
         ZHANG, RICHARD      13
         BAKER, ALEC         13
         WHEELER, MICHAEL    14
TRIV,  A  13-14       14 PC TRI VALLEY AQ               3:27.90   5      25.20    52.56  1:16.94  1:43.87  2:08.66  2:35.94  3:00.91
         YAP, GRANT          13
         REN, PATRICK        14
         REZNICK, COLE       13
         LACHANCE, WOLFGANG  13
MESA,  A  13-14       14 AZ MESA AQUATICS               3:28.15   6      24.62    51.18  1:15.77  1:43.20  2:07.67  2:34.90  2:59.20
         JOHNSON, ROBERT     14
         WESER, CHRISTOPHER  14
         ZAJDZINSKI, JAKE    14
         PATTERSON, SHAWN    14
RSD,  A  13-14        14 SI RANCHO SAN DI               3:28.88   7      24.91    51.61  1:16.68  1:43.73  2:09.06  2:37.72  3:02.11
         KULIK, BRANDON      14
         DELANEY, DYLAN      14
         GRUWELL, TYLER      14
         HE, JOSHUA          13
PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               3:29.17   8      25.55    53.28  1:17.34  1:43.23  2:07.81  2:35.17  3:00.25
         HO, CAMERON         14
         SHAU, DAVID         13
         TAY, KELVIN         13
         CROLL, DUNCAN       14
SRVL,  A  13-14       14 PC SAN RAMON VAL               3:32.58   9      25.17    51.97  1:17.73  1:46.00  2:11.97  2:40.37  3:05.42
         SHARMA, APOORVA     14
         LIU, GEORGE         13
         MUI, EDWIN          13
         SHI, BRANDON        13
CANY,  A  13-14       14 CA CANYONS AQUAT               3:33.95  10      26.67    55.50  1:21.01  1:49.12  2:14.86  2:43.91  3:07.45
         BROWER, CADE        13
         LEE, JOSHUA         13
         QUICK, JONATHAN     13
         MINANO, ZANDER JAKE 14
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               3:34.00          26.02    53.90  1:18.57  1:46.48  2:11.90  2:40.08  3:05.44
         BLAKE, DANIEL       13
         NIGHOJKAR, KARTIK   13
         MCGEE, GAVIN        14
         BOURAOUI, ADAM      13
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               3:34.79          25.94    53.94  1:18.98  1:46.97  2:12.63  2:41.11  3:06.24
         RINARD, CHRISTOPHER 13
         CHEOK, AUSTIN       14
         FERENCZY, MAX       14
         NOLL, WILSON        14
OAQ,  A  13-14        14 PC OSPREY AQUATI               3:35.93          24.67    51.60  1:17.46  1:45.94  2:02.72  2:39.41  3:06.21
         PHUNG, BERTRAND     14
         DIETZ, ZACH         13
         MCKENNA, DAVID      14
         BATES-PEZZANI, TOMMY14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   70                                    MENS    13-14   400 F. R.                                   EVENT   70
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROSE,  A  13-14       14 CA ROSE BOWL AQU               3:42.15          26.30    54.95  1:20.68  1:49.92  2:16.22  2:46.07  3:12.51
         BROOKS, THOMAS      13
         YERIAN, EVAN        14
         BELL, BRETT         13
         HAEGELIN, JEFF      14

============================================================================================================================
   EVENT  146                                    MENS    13-14   800 F. R.                                   EVENT  146
============================================================================================================================
    NATIONAL   6:38.29
   SECTIONAL   7:31.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NOVA,  A  13-14       14 CA IRVINE NOVA A               7:12.11   1      25.22    52.86  1:20.87  1:47.96  2:11.95  2:38.18  3:04.89
         KOUSTIK, ANDREW     14                                        3:31.08  3:55.93  4:24.28  4:53.96  5:22.83  5:48.33  6:16.31
         HITCHENS, HUNTER    13                                        6:45.46
         MUNOZ, GABRIEL      14
         TU, KEVIN           13
RSD,  A  13-14        14 SI RANCHO SAN DI               7:32.41   2      25.82    53.49  1:21.88  1:50.12  2:16.46  2:45.89  3:16.06
         BLITZ, JORDAN       14                                        3:45.66  4:11.57  4:40.87  5:10.75  5:40.06  6:05.62  6:34.09
         KOYAMA, KAITO       13                                        7:03.28
         HE, JOSHUA          13
         KULIK, BRANDON      14
DACA,  A  13-14       14 PC DE ANZA CUPER               7:35.44   3      26.07    55.19  1:25.20  1:54.78  2:20.35  2:48.09  3:17.38
         PRINCEN, BENJAMIN   14                                        3:45.96  4:13.08  4:43.99  5:16.20  5:47.42  6:11.89  6:38.95
         YANG, STEVE         13                                        7:07.21
         XU, JEFFREY         13
         MARELLA, DANIEL     13
PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               7:38.58   4      26.93    56.60  1:26.41  1:55.47  2:20.91  2:50.25  3:20.84
         HO, CAMERON         14                                        3:50.85  4:16.38  4:45.56  5:16.05  5:46.56  6:11.27  6:38.70
         TAY, KELVIN         13                                        7:08.04
         RINARD, CHRISTOPHER 13
         SHAU, DAVID         13
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               7:40.89   5      26.47    55.56  1:24.99  1:53.64  2:19.59  2:48.97  3:19.88
         BLAKE, DANIEL       13                                        3:50.57  4:15.81  4:45.34  5:16.62  5:47.85  6:03.13  6:42.11
         SIMEON, ERIK        13                                        7:11.99
         OWENS, CLAYTON      13
         MCGEE, GAVIN        14
SRVL,  A  13-14       14 PC SAN RAMON VAL               7:44.07   6      26.38    54.81  1:23.55  1:53.39  2:20.42  2:50.14  3:20.38
         SHARMA, APOORVA     14                                        3:50.03  4:05.88  4:47.62  5:20.28  5:52.37  6:18.14  6:45.69
         LIU, GEORGE         13                                        7:14.58
         MUI, EDWIN          13
         SHI, BRANDON        13
CANY,  A  13-14       14 CA CANYONS AQUAT               7:44.42   7      27.16    57.31  1:28.24  1:58.54  2:24.96  2:55.24  3:26.36
         BROWER, CADE        13                                        3:57.02  4:23.82  4:53.32  5:23.65  5:54.60  6:19.20  6:46.95
         QUICK, JONATHAN     13                                        7:16.04
         LEE, JOSHUA         13
         MINANO, ZANDER JAKE 14
PLS,  B  13-14        14 PC PLEASANTON SE               7:56.61   8      27.78    58.25  1:29.93  2:00.74  2:18.11  2:57.39  3:28.74
         SPROUL, BEN         13                                        3:59.39  4:25.94  4:55.74  5:26.61  5:56.78  6:12.12  6:54.02
         SKINNER, NICK       13                                        7:24.89
         CHUI, CALVIN        13
         WILKERSON, JACK     13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  146                                    MENS    13-14   800 F. R.                                   EVENT  146
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROSE,  A  13-14       14 CA ROSE BOWL AQU               8:02.49   9      27.34    58.14  1:29.94  2:00.83  2:27.31  2:57.20  3:28.19
         BELL, BRETT         13                                        3:58.93  4:25.50  4:55.62  5:27.70  5:57.88  6:24.67  6:55.68
         BROOKS, THOMAS      13                                        7:28.91
         YERIAN, EVAN        14
         HAEGELIN, JEFF      14
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE                DQUED           25.41    53.20  1:20.01  1:47.10  2:11.40  2:38.72  3:06.46
         COOPER, JONAH       14                                        3:35.78  4:00.35  4:28.46  4:57.97  5:27.32  5:52.52  6:19.98
         JHONG, CHRISTOPHER  14                                        6:48.88
         LU, TYLER           13
         SUEHIRO, ALEX       14

============================================================================================================================
   EVENT  138                                    MENS    15-16   50 FREE                                     EVENT  138
============================================================================================================================
    NATIONAL     19.99
   SECTIONAL     21.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HO, BENJAMIN          15 PC UN  (PC)         20.98   1    20.97 F1
SHELTON, ADAM         15 UT EAGLE AQUATIC    22.20   5    22.04 F2
REN, DAVID            16 PC UN  (PC)         22.52  11    22.06 F3
LACHANCE, REGIS       16 PC TRI VALLEY AQ    22.37   9    22.13 F4
CHAN, JEREMY          16 PC UN  (PC)         22.24   7    22.16 F5
GUTIERREZ, COREY      16 PC UN  (PC)         22.19   4    22.27 F6
WARD, KEATON          16 NM CLOVIS SWIM C    22.28   8    22.31 F7
HAMPEL, KEGAN         16 PC UN  (PC)         22.20   6    22.33 F8
TAO, LAWRENCE         16 PC UN  (PC)         22.47  10    22.33 F8
WALLACE, NATHAN       16 UT SOUTHERN UTAH    21.96   2    22.91 F

HO, BENJAMIN          15 PC UN  (PC)         20.98   1
WALLACE, NATHAN       16 UT SOUTHERN UTAH    21.96   2
RAWLS, ELI            16 SE MIDDLE TENNES    22.13   3
GUTIERREZ, COREY      16 PC UN  (PC)         22.19   4
HAMPEL, KEGAN         16 PC UN  (PC)         22.20   6
SHELTON, ADAM         15 UT EAGLE AQUATIC    22.20   5
CHAN, JEREMY          16 PC UN  (PC)         22.24   7
WARD, KEATON          16 NM CLOVIS SWIM C    22.28   8
LACHANCE, REGIS       16 PC TRI VALLEY AQ    22.37   9
TAO, LAWRENCE         16 PC UN  (PC)         22.47  10
MOLINARI, JOE         16 PC PALO ALTO STA    22.52  12
REN, DAVID            16 PC UN  (PC)         22.52  11
MORRISON, CYRUS       16 PC UN  (PC)         22.53  13
VICKERY, STUART       15 PC UN  (PC)         22.59  14
SHAKER, SHARIF        16 PC CROW CANYON C    22.62  15
CHAN, DARIEN          15 PC UN  (PC)         22.75  16
BALUNI, ANDRE         16 PC UN  (PC)         22.78  17
BENKO, ALEXANDER      15 PC UN  (PC)         22.79  19
THOMAS, MATTHEW       16 PC UN  (PC)         22.79  18
MCCORMICK, BROSS      16 PC UN  (PC)         22.85  20
CHO, ANDREW           15 PC UN  (PC)         22.88  21
JOSEPH, KENNY         15 PC UN  (PC)         22.90  22
VU, JORDAN            15 PC UN  (PC)         22.95  23
LOU, ANDREW           16 PC UN  (PC)         23.02  24
CLEMENSEN, ERIK       15 PC UN  (PC)         23.07  25
SCHAAP, RONALD        15 NM CLOVIS SWIM C    23.16  26

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  138                                    MENS    15-16   50 FREE                                     EVENT  138
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DROVER, RYAN          16 PC UN  (PC)         23.20  28
STEINER, HENRY        16 PC UN  (PC)         23.20  27
SCOTT, R.J.           16 PC UN  (PC)         23.24  29
MARTINS, LUCCA        16 PC UN  (PC)         23.27  30
VEGA, JORDAN          16 PC UN  (PC)         23.36  31
STEWART, JACOB        15 AZ ARIZONA AQUAT    23.46  32
SUZUKI, SETH          16 PC UN  (PC)         23.65  33
FUNG, TREVOR          16 PC UN  (PC)         23.78  34
KHAN, MARZUQ          16 PC UN  (PC)         23.80  35
KUSUMI, KOJI          16 PC UN  (PC)         23.83  36

============================================================================================================================
   EVENT   50                                    MENS    15-16   100 FREE                                    EVENT   50
============================================================================================================================
    NATIONAL     43.89
   SECTIONAL     47.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HO, BENJAMIN          15 PC UN  (PC)         45.72   1    45.79 F1  P    21.97
                                                                    F    22.11
ROONEY, MAXIME        15 PC UN  (PC)         46.52   2    45.87 F2  P    22.26
                                                                    F    22.04
MOLINARI, JOE         16 PC PALO ALTO STA    48.23   3    47.18 F3  P    23.42
                                                                    F    22.58
RAWLS, ELI            16 SE MIDDLE TENNES    48.55   7    47.55 F4  P    22.97
                                                                    F    22.82
SHAKER, SHARIF        16 PC CROW CANYON C    48.45   6    48.04 F5  P    23.07
                                                                    F    23.30
SHELTON, ADAM         15 UT EAGLE AQUATIC    48.26   4    48.32 F6  P    23.69
                                                                    F    23.54
CHAN, JEREMY          16 PC UN  (PC)         49.22  10    48.81 F7  P    23.89
                                                                    F    23.31
LACHANCE, REGIS       16 PC TRI VALLEY AQ    48.97   8    49.02 F8  P    23.57
                                                                    F    23.48
WARD, KEATON          16 NM CLOVIS SWIM C    48.40   5    49.54 F9  P    23.07
                                                                    F    23.17
AMA, JOAO             16 PC UN  (PC)         49.18   9    49.80 F   P    23.44
                                                                    F    23.38

HO, BENJAMIN          15 PC UN  (PC)         45.72   1              P    21.97
ROONEY, MAXIME        15 PC UN  (PC)         46.52   2              P    22.26
MOLINARI, JOE         16 PC PALO ALTO STA    48.23   3              P    23.42
SHELTON, ADAM         15 UT EAGLE AQUATIC    48.26   4              P    23.69
WARD, KEATON          16 NM CLOVIS SWIM C    48.40   5              P    23.07
SHAKER, SHARIF        16 PC CROW CANYON C    48.45   6              P    23.07
RAWLS, ELI            16 SE MIDDLE TENNES    48.55   7              P    22.97
LACHANCE, REGIS       16 PC TRI VALLEY AQ    48.97   8              P    23.57
AMA, JOAO             16 PC UN  (PC)         49.18   9              P    23.44
CHAN, JEREMY          16 PC UN  (PC)         49.22  10              P    23.89
FITZSIMMONS, IAN      16 CA UN  (CA)         49.47  11              P    23.64
VICKERY, STUART       15 PC UN  (PC)         49.49  12              P    23.69
WALLACE, NATHAN       16 UT SOUTHERN UTAH    49.52  13              P    23.48
SIMMS, PADEN          15 NM CLOVIS SWIM C    49.68  14              P    24.04
TOSKY, TRENT          15 PC UN  (PC)         49.74  15              P    23.71
CHAN, DARIEN          15 PC UN  (PC)         49.83  16              P    23.95

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                        2014 SPEEDO SHORT COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-046                         04/03/14  THRU  04/06/14          SHORT COURSE

PRINTED 04/06/14 AT 07:10PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   50                                    MENS    15-16   100 FREE                                    EVENT   50
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THOMAS, MATTHEW       16 PC UN  (PC)         49.91  17              P    23.95
SCHAAP, RONALD        15 NM CLOVIS SWIM C    49.93  18              P    24.53
BALUNI, ANDRE         16 PC UN  (PC)         50.00  19              P    23.77
STOTT, WILLIAM        16 AZ TUCSON FORD D    50.18  21              P    23.93
WICKENS, MAXWELL      16 AZ MESA AQUATICS    50.18  20              P    24.18
WYCOFF, JOEY          15 PC UN  (PC)         50.45  22              P    24.53
GIACINTO, JOHN        16 PC UN  (PC)         50.51  23              P    24.01
CARDENAS, JACOB       15 SI UN  (SI)         50.53  24              P    23.91
UHLS, GABRIEL         16 CA UN  (CA)         50.57  25              P    24.14
REUTER, ZACK          15 SN UN  (SN)         50.60  26              P    24.23
DROVER, RYAN          16 PC UN  (PC)         50.61  27              P    23.98
VU, JORDAN            15 PC UN  (PC)         50.79  28              P    24.09
BOLTON, COOPER        15 SE MIDDLE TENNES    50.83  29              P    24.34
MUI, JONATHAN         15 PC UN  (PC)         50.93  30              P    24.40
DONG, OLIVER          16 PC UN  (PC)         51.08  31              P    24.42
GREEN, CHRISTOPHER    16 PC UN  (PC)         51.13  32              P    24.41
QUACH, JEREMY         15 PC UN  (PC)         51.62  33              P    24.79
TANG, JEFFREY         15 PC UN  (PC)         51.67  34              P    25.27
ANDERSON, IAIN        16 PC SEASIDE AQUAT    51.83  35              P    25.25
LEE, JUSTIN           16 PC UN  (PC)         51.85  36              P    24.69

============================================================================================================================
   EVENT    4                                    MENS    15-16   200 FREE                                    EVENT    4
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:36.49
   SECTIONAL   1:44.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROONEY, MAXIME        15 PC UN  (PC)       1:39.83   1  1:40.29 F1  P    22.56    48.08  1:13.89
                                                                    F    23.14    48.92  1:14.54
MILLER, CHRISTOPHER   16 PC LAKERIDGE SWI  1:44.72   4  1:41.93 F2  P    24.98    52.07  1:18.53