S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   63                                   WOMENS   10&UN   50 FREE                                     EVENT   63
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TANDINGAN, JEREMIAH L 10 PC SANTA CLARA S    30.15   1    30.23 F1
FERNANDEZ, LIAHLA     10 PC ELLIS AQUATIC    30.62   2    30.68 F2
TREJO, EMILY          10 CC MERCED SKIMME    31.03   3    31.24 F3
LIN, ATHENA           10 SN SPARE TIME AQ    31.52   4    31.66 F4
HIDALGO, ELLA         10 PC ALAMEDA ISLAN    31.92   9    31.74 F5
HSIEH, CATHERINE      10 PC PALO ALTO STA    31.83   7    31.80 F6
JONES, EASON          10 MN AQUAJETS SWIM    31.63   5    31.87 F7
MARCIAL, GRACIELA     10 AZ TUCSON YMCA      31.64   6    32.04 F8
SAPRA, AAMMYA         10 OR THE DOLPHINS     31.90   8    32.49 F9

TANDINGAN, JEREMIAH L 10 PC SANTA CLARA S    30.15   1
FERNANDEZ, LIAHLA     10 PC ELLIS AQUATIC    30.62   2
TREJO, EMILY          10 CC MERCED SKIMME    31.03   3
LIN, ATHENA           10 SN SPARE TIME AQ    31.52   4
JONES, EASON          10 MN AQUAJETS SWIM    31.63   5
MARCIAL, GRACIELA     10 AZ TUCSON YMCA      31.64   6
HSIEH, CATHERINE      10 PC PALO ALTO STA    31.83   7
SAPRA, AAMMYA         10 OR THE DOLPHINS     31.90   8
HIDALGO, ELLA         10 PC ALAMEDA ISLAN    31.92   9
MERAZ, ISABELLE       10 SN DAVIS ARDEN R    32.19  10
SHEEHAN, MIRIAM        9 AZ SCOTTSDALE AQ    32.28  11
CHEN, YSABEL          10 PC SANTA CLARA S    32.53  12
HAN, SARAH            10 PC SAN RAMON VAL    32.65  13
LUSTRIA, FAY          10 OR THUNDERBOLT S    32.67  14
YODER, SOPHIE         10 SN SIERRA MARLIN    32.72  15
HUANG, AINSLEY        10 PC LADERA OAKS      32.73  17
IYENGAR, VIBHA        10 PC DE ANZA CUPER    32.73  16
LOCKYER, HANNAH       10 PC MONTCLAIR SWI    32.80  18
CHESNO, HALEY         10 AZ SWIM NEPTUNE     32.83  20
WALLER, JAYA          10 PC SAN BENITO AQ    32.83  19
KLUBE, SOPHIE         10 PC ALAMEDA ISLAN    32.88  21
HUANG, LUCY            9 SN ARDEN HILLS S    32.92  22
FRANK, TANIA          10 PC SANTA CLARA S    32.95  23
LAM, WITNEY           10 PC SAN RAMON VAL    32.96  24
AGUILAR, RACHEL       10 PC QUICKSILVER S    33.03  25
KIM, OLIVIA           10 PC PLEASANTON SE    33.07  26
WELLS, MAGGIE         10 PC BRENTWOOD SEA    33.23  27
TAHK, YELIN            9 PC SUNNYVALE SWI    33.25  28
MECK, KATHERINE       10 PC SANTA CLARA S    33.27  29
VAN DE HEETKAMP, MIA  10 SN DAVIS ARDEN R    33.36  30
ARAMINI, ELENA        10 PC RENO AQUATIC     33.38  32
MARTINELLI, ARIANNA   10 PC SANTA CLARA S    33.38  31
HUNNEL, HAILEY        10 AZ MESA AQUATICS    33.39  33
GRINO, NINA           10 SN ARDEN HILLS S    33.40  35
KRY, ELINOR           10 PC PLEASANTON SE    33.40  34
TOPP, MAKENNA          9 SN CALIFORNIA CA    33.43  36
TANG, CAITLIN         10 CA CANY             33.46  37
ILLOLDI FEREGRINO, MA 10 ** EAGLES TEAM      33.47  38
CHOI, MICHELLE        10 PC SANTA CLARA S    33.48  39
ARNAS, ASHLEY         10 SI WAVE HOUSE SA    33.65  40
HERZOG, PARIS         10 PC PALO ALTO STA    33.68  41

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   63                                   WOMENS   10&UN   50 FREE                                     EVENT   63
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCHURICHT, BLAKELY    10 AZ SCOTTSDALE AQ    33.69  42
MALIK, ARUSHI         10 PC SANTA CLARA S    33.73  43
SIFFERMAN, STEPHANIE  10 PC SANTA CLARA S    33.81  44
ROUSE, CLAIRE         10 SN SUN OAKS AQUA    33.94  45
LA MADRID, ELLICIA    10 SN CALIFORNIA CA    33.98  46
CUNNINGHAM, AVA       10 AZ SCOTTSDALE AQ    33.99  47
BAROS, ASHLEIGH       10 AZ SWIM NEPTUNE     34.04  48
LU, SYDNEY            10 PC PLEASANTON SE    34.33  49
ZHU, ANGELINE          9 PC SUNNYVALE SWI    34.42  50
GOMEZ, MIKAELA        10 PC VALLEJO AQUAT    34.97  51
JHONG, LAUREN         10 PC PLEASANTON SE    35.23  52

============================================================================================================================
   EVENT   45                                   WOMENS   10&UN   100 FREE                                    EVENT   45
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TANDINGAN, JEREMIAH L 10 PC SANTA CLARA S  1:09.08   2  1:06.24 F1
                                                                    F    32.72
JONES, EASON          10 MN AQUAJETS SWIM  1:08.17   1  1:07.26 F2
                                                                    F    32.72
LUSTRIA, FAY          10 OR THUNDERBOLT S  1:10.84   4  1:09.60 F3
                                                                    F    33.86
CHEN, YSABEL          10 PC SANTA CLARA S  1:10.21   3  1:09.78 F4
                                                                    F    34.00
TANG, CAITLIN         10 CA CANY           1:11.28   6  1:09.82 F5
                                                                    F    34.14
HIDALGO, ELLA         10 PC ALAMEDA ISLAN  1:11.82   8  1:10.21 F6
                                                                    F    34.09
LIN, ATHENA           10 SN SPARE TIME AQ  1:11.75   7  1:10.88 F7
                                                                    F    33.82
HSIEH, CATHERINE      10 PC PALO ALTO STA  1:11.97   9  1:12.22 F8
                                                                    F    34.49
YODER, SOPHIE         10 SN SIERRA MARLIN  1:11.13   5  1:19.21 F9
                                                                    F    38.41

JONES, EASON          10 MN AQUAJETS SWIM  1:08.17   1
TANDINGAN, JEREMIAH L 10 PC SANTA CLARA S  1:09.08   2
CHEN, YSABEL          10 PC SANTA CLARA S  1:10.21   3
LUSTRIA, FAY          10 OR THUNDERBOLT S  1:10.84   4
YODER, SOPHIE         10 SN SIERRA MARLIN  1:11.13   5
TANG, CAITLIN         10 CA CANY           1:11.28   6
LIN, ATHENA           10 SN SPARE TIME AQ  1:11.75   7
HIDALGO, ELLA         10 PC ALAMEDA ISLAN  1:11.82   8
HSIEH, CATHERINE      10 PC PALO ALTO STA  1:11.97   9
SCHURICHT, BLAKELY    10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:12.07  10
CHESNO, HALEY         10 AZ SWIM NEPTUNE   1:12.38  11
FONG, JENNIFER        10 PC MONTCLAIR SWI  1:12.42  13
WELLS, MAGGIE         10 PC BRENTWOOD SEA  1:12.42  12
SAMSON, SOPHIA        10 PC UN  (PC)       1:12.48  14
KIM, OLIVIA           10 PC PLEASANTON SE  1:12.50  15
BAROS, ASHLEIGH       10 AZ SWIM NEPTUNE   1:12.67  16
HUANG, AINSLEY        10 PC LADERA OAKS    1:12.82  17

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   45                                   WOMENS   10&UN   100 FREE                                    EVENT   45
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LA MADRID, ELLICIA    10 SN CALIFORNIA CA  1:12.88  18
TAHK, YELIN            9 PC SUNNYVALE SWI  1:12.89  19
HWANG, YOOSEON        10 PC SANTA CLARA S  1:13.00  20
PELKA, CHESNA         10 PC USF KORET YOU  1:13.16  21
ILLOLDI FEREGRINO, MA 10 ** EAGLES TEAM    1:13.23  22
MERAZ, ISABELLE       10 SN DAVIS ARDEN R  1:13.51  23
MARCIAL, GRACIELA     10 AZ TUCSON YMCA    1:13.55  25
ROUSE, CLAIRE         10 SN SUN OAKS AQUA  1:13.55  24
FERNANDEZ, LIAHLA     10 PC ELLIS AQUATIC  1:13.65  26
IYENGAR, VIBHA        10 PC DE ANZA CUPER  1:13.66  27
CASTLES, EMILY        10 SN DAVIS ARDEN R  1:13.68  28
LAM, WITNEY           10 PC SAN RAMON VAL  1:13.91  29
CASERIO, MADISON      10 AZ MESA AQUATICS  1:13.99  30
SHEEHAN, MIRIAM        9 AZ SCOTTSDALE AQ  1:14.01  31
MALIK, ARUSHI         10 PC SANTA CLARA S  1:14.22  32
CLAGGETT, TILLIE      10 ** CASC           1:14.39  33
KLUBE, SOPHIE         10 PC ALAMEDA ISLAN  1:14.41  34
HUANG, LUCY            9 SN ARDEN HILLS S  1:14.50  35
FOSTER, CASSIDY       10 PC GILROY GATORS  1:14.58  36
WALLER, JAYA          10 PC SAN BENITO AQ  1:14.71  37
SAPRA, AAMMYA         10 OR THE DOLPHINS   1:14.72  38
FRANK, TANIA          10 PC SANTA CLARA S  1:14.73  39
HERZOG, PARIS         10 PC PALO ALTO STA  1:14.86  40
CHEN, ANNALIESE       10 PC PALO ALTO STA  1:15.36  41
TOPP, MAKENNA          9 SN CALIFORNIA CA  1:15.61  42
KRY, ELINOR           10 PC PLEASANTON SE  1:15.82  44
LOCKYER, HANNAH       10 PC MONTCLAIR SWI  1:15.82  43
DULSKI, ELLA          10 PC ORINDA AQUATI  1:15.96  45
CARIOU-GOMEZ, CELIA   10 SN DAVIS ARDEN R  1:16.05  46
HOEFER, HALEY         10 PC CABRILLO THRE  1:16.49  47
SIFFERMAN, STEPHANIE  10 PC SANTA CLARA S  1:16.62  48
HONG, MILA            10 PC PALO ALTO STA  1:16.81  49
SAPICO, SIMONE        10 SN CALIFORNIA CA  1:17.11  50
JHONG, LAUREN         10 PC PLEASANTON SE  1:18.64  51
ZHU, ANGELINE          9 PC SUNNYVALE SWI  1:18.90  52

============================================================================================================================
   EVENT   79                                   WOMENS   10&UN   200 FREE                                    EVENT   79
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TANDINGAN, JEREMIAH L 10 PC SANTA CLARA S  2:29.17   2  2:24.61 F1  P  1:12.92
                                                                    F    34.04  1:10.10  1:48.52
JONES, EASON          10 MN AQUAJETS SWIM  2:27.81   1  2:25.03 F2  P  1:10.90
                                                                    F    34.16  1:10.71  1:49.20
CHEN, YSABEL          10 PC SANTA CLARA S  2:29.43   3  2:25.62 F3  P  1:12.60
                                                                    F    34.58  1:12.00  1:49.53
TANG, CAITLIN         10 CA CANY           2:30.79   4  2:28.34 F4  P  1:12.81
                                                                    F    34.48  1:11.69  1:50.19
LUSTRIA, FAY          10 OR THUNDERBOLT S  2:34.72   6  2:31.26 F5  P  1:16.04
                                                                    F    34.80  1:14.01  1:53.97
SCHURICHT, BLAKELY    10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:33.89   5  2:31.53 F6  P  1:16.17
                                                                    F    35.42  1:14.41  1:53.59

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   79                                   WOMENS   10&UN   200 FREE                                    EVENT   79
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MALIK, ARUSHI         10 PC SANTA CLARA S  2:34.91   7  2:34.48 F7  P  1:14.85
                                                                    F    35.96  1:15.20  1:55.73
LIN, ATHENA           10 SN SPARE TIME AQ  2:35.87   8  2:34.49 F8  P  1:15.67
                                                                    F    34.82  1:14.53  1:54.80
ILLOLDI FEREGRINO, MA 10 ** EAGLES TEAM    2:36.32   9  2:36.98 F9  P  1:14.68
                                                                    F           1:15.50  1:57.20

JONES, EASON          10 MN AQUAJETS SWIM  2:27.81   1              P  1:10.90
TANDINGAN, JEREMIAH L 10 PC SANTA CLARA S  2:29.17   2              P  1:12.92
CHEN, YSABEL          10 PC SANTA CLARA S  2:29.43   3              P  1:12.60
TANG, CAITLIN         10 CA CANY           2:30.79   4              P  1:12.81
SCHURICHT, BLAKELY    10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:33.89   5              P  1:16.17
LUSTRIA, FAY          10 OR THUNDERBOLT S  2:34.72   6              P  1:16.04
MALIK, ARUSHI         10 PC SANTA CLARA S  2:34.91   7              P  1:14.85
LIN, ATHENA           10 SN SPARE TIME AQ  2:35.87   8              P  1:15.67
ILLOLDI FEREGRINO, MA 10 ** EAGLES TEAM    2:36.32   9              P  1:14.68
BAROS, ASHLEIGH       10 AZ SWIM NEPTUNE   2:36.68  10              P  1:16.79
LA MADRID, ELLICIA    10 SN CALIFORNIA CA  2:36.92  11              P  1:15.63
KIM, OLIVIA           10 PC PLEASANTON SE  2:37.57  12              P  1:16.32
PELKA, CHESNA         10 PC USF KORET YOU  2:37.63  13              P  1:16.74
FONG, JENNIFER        10 PC MONTCLAIR SWI  2:37.87  14              P  1:18.41
HIDALGO, ELLA         10 PC ALAMEDA ISLAN  2:37.99  16              P  1:15.03
YODER, SOPHIE         10 SN SIERRA MARLIN  2:37.99  15              P  1:16.67
WELLS, MAGGIE         10 PC BRENTWOOD SEA  2:38.14  17              P  1:17.25
CASTLES, EMILY        10 SN DAVIS ARDEN R  2:38.45  18              P  1:17.01
SAMSON, SOPHIA        10 PC UN  (PC)       2:38.79  19              P  1:15.82
CHESNO, HALEY         10 AZ SWIM NEPTUNE   2:38.80  20              P  1:17.14
FOSTER, CASSIDY       10 PC GILROY GATORS  2:38.86  21              P  1:18.05
MERAZ, ISABELLE       10 SN DAVIS ARDEN R  2:39.35  22              P  1:16.90
CARIOU-GOMEZ, CELIA   10 SN DAVIS ARDEN R  2:40.20  23              P  1:17.19
HSIEH, CATHERINE      10 PC PALO ALTO STA  2:40.65  24              P  1:15.86
MAZUREK, ELLA         10 PC CABRILLO THRE  2:40.73  25              P  1:17.95
HUANG, AINSLEY        10 PC LADERA OAKS    2:41.07  26              P  1:19.01
CASERIO, MADISON      10 AZ MESA AQUATICS  2:41.29  27              P  1:19.30
CLAGGETT, TILLIE      10 ** CASC           2:42.15  28              P  1:18.80
MARCIAL, GRACIELA     10 AZ TUCSON YMCA    2:42.56  29              P  1:20.20
TAHK, YELIN            9 PC SUNNYVALE SWI  2:42.64  30              P  1:18.87
IYENGAR, VIBHA        10 PC DE ANZA CUPER  2:42.85  31              P  1:17.46
HORNER, DELANEY       10 PC MONTEREY BAY   2:43.22  32              P  1:20.24
LAPUZ, ELLA            9 SN SOLANO AQUATI  2:43.35  33              P  1:20.22
NEY, KYLIE            10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:43.60  34              P  1:21.68
TOPP, MAKENNA          9 SN CALIFORNIA CA  2:43.85  35              P  1:19.28
ROUSE, CLAIRE         10 SN SUN OAKS AQUA  2:43.96  36              P  1:17.45
DULSKI, ELLA          10 PC ORINDA AQUATI  2:43.97  37              P  1:20.48
BANSAL, ASHA          10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:44.32  38              P  1:20.15
LU, SYDNEY            10 PC PLEASANTON SE  2:44.39  39              P  1:18.51
HOEFER, HALEY         10 PC CABRILLO THRE  2:44.46  40              P  1:19.31
SIFFERMAN, STEPHANIE  10 PC SANTA CLARA S  2:44.98  41              P  1:19.52
HUANG, LUCY            9 SN ARDEN HILLS S  2:44.99  42              P  1:19.09
HONG, MILA            10 PC PALO ALTO STA  2:45.02  43              P  1:20.09
CHATTERJEE, RIYA      10 PC UN  (PC)       2:46.75  44              P  1:21.73
HUNNEL, HAILEY        10 AZ MESA AQUATICS  2:48.75  45              P  1:20.95
JENKINS, GRACE        10 SN UN  (SN)       2:48.97  46              P  1:22.30
SALE, BEATRIZ MARIE   10 CC FRESNO DOLPHI  2:49.02  47              P  1:20.68
MATTICE, VIVIEN       10 PC SEBASTOPOL SE  2:50.14  48              P  1:23.98
SAPICO, SIMONE        10 SN CALIFORNIA CA  2:50.15  49              P  1:25.00

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  117                                   WOMENS   10&UN   50 BACK                                     EVENT  117
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HIDALGO, ELLA         10 PC ALAMEDA ISLAN    35.69   1    34.92 F1
MERAZ, ISABELLE       10 SN DAVIS ARDEN R    36.15   2    35.10 F2
JONES, EASON          10 MN AQUAJETS SWIM    36.92   4    36.36 F3
TANDINGAN, JEREMIAH L 10 PC SANTA CLARA S    37.32   5    36.76 F4
LOCKYER, HANNAH       10 PC MONTCLAIR SWI    37.52   6    37.01 F5
CHIA, MEILING         10 PC SOUTH SAN FRA    36.37   3    37.23 F6
FERNANDEZ, LIAHLA     10 PC ELLIS AQUATIC    37.82   9    37.73 F7
DAHLGREN, ERIKA       10 SN DAVIS ARDEN R    37.74   8    37.85 F8
HERZOG, PARIS         10 PC PALO ALTO STA    37.65   7    37.86 F9

HIDALGO, ELLA         10 PC ALAMEDA ISLAN    35.69   1
MERAZ, ISABELLE       10 SN DAVIS ARDEN R    36.15   2
CHIA, MEILING         10 PC SOUTH SAN FRA    36.37   3
JONES, EASON          10 MN AQUAJETS SWIM    36.92   4
TANDINGAN, JEREMIAH L 10 PC SANTA CLARA S    37.32   5
LOCKYER, HANNAH       10 PC MONTCLAIR SWI    37.52   6
HERZOG, PARIS         10 PC PALO ALTO STA    37.65   7
DAHLGREN, ERIKA       10 SN DAVIS ARDEN R    37.74   8
FERNANDEZ, LIAHLA     10 PC ELLIS AQUATIC    37.82   9
KLUBE, SOPHIE         10 PC ALAMEDA ISLAN    37.86  10
SHEEHAN, MIRIAM        9 AZ SCOTTSDALE AQ    38.11  11
MECK, KATHERINE       10 PC SANTA CLARA S    38.18  12
TAHK, YELIN            9 PC SUNNYVALE SWI    38.58  13
LUSTRIA, FAY          10 OR THUNDERBOLT S    38.61  14
CHOI, MICHELLE        10 PC SANTA CLARA S    38.72  15
FONG, JENNIFER        10 PC MONTCLAIR SWI    38.84  16
QUAN, ANGELA           9 PC FLYING FISH      38.89  17
LIN, ATHENA           10 SN SPARE TIME AQ    39.07  18
SAPRA, AAMMYA         10 OR THE DOLPHINS     39.11  19
KIM, OLIVIA           10 PC PLEASANTON SE    39.62  20
HUANG, AINSLEY        10 PC LADERA OAKS      39.79  21
LU, SYDNEY            10 PC PLEASANTON SE    39.94  22
FRANK, TANIA          10 PC SANTA CLARA S    40.03  24
TUPPER, EMILY         10 PC GILROY GATORS    40.03  23
ARNAS, ASHLEY         10 SI WAVE HOUSE SA    40.07  25
URLANDO, IZZY         10 SN FOOTHILL AQUA    40.11  26
NGUYEN, PHIVAN        10 PC VALLEY SPLASH    40.18  27
CHATTERJEE, RIYA      10 PC UN  (PC)         40.24  28
HUNNEL, HAILEY        10 AZ MESA AQUATICS    40.26  29
YODER, SOPHIE         10 SN SIERRA MARLIN    40.37  30
KOMET, MICHELLE       10 PC WEST COAST AQ    40.44  31
MARCIAL, GRACIELA     10 AZ TUCSON YMCA      40.49  32
SALE, BEATRIZ MARIE   10 CC FRESNO DOLPHI    40.62  33
BALBUENA, LUNA         9 PC PEAK SWIMMING    40.64  34
ROUSE, CLAIRE         10 SN SUN OAKS AQUA    40.65  35
SIFFERMAN, STEPHANIE  10 PC SANTA CLARA S    40.79  36
VAN DE HEETKAMP, MIA  10 SN DAVIS ARDEN R    41.00  37
LAM, WITNEY           10 PC SAN RAMON VAL    41.18  38
MARTINEZ, KRISTEN     10 PC DALY CITY DOL    41.41  39
KAWAMURA, MINHNHA      9 PC LIVERMORE AQU    41.51  40
TOPP, MAKENNA          9 SN CALIFORNIA CA    41.65  41

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  117                                   WOMENS   10&UN   50 BACK                                     EVENT  117
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SULLIVAN, EMMA        10 PC WALNUT CREEK     41.77  42
SREETHARAN, MAYURI    10 SN DAVIS ARDEN R    41.94  43
ILLOLDI FEREGRINO, MA 10 ** EAGLES TEAM      42.81  44
GOMEZ, MIKAELA        10 PC VALLEJO AQUAT    43.00  45
GRINO, NINA           10 SN ARDEN HILLS S    43.52  46
ADAMS, ROBIN          10 PC UKIAH DOLPHIN    43.64  47

============================================================================================================================
   EVENT   23                                   WOMENS   10&UN   100 BACK                                    EVENT   23
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JONES, EASON          10 MN AQUAJETS SWIM  1:18.19   1  1:16.59 F1
                                                                    F    38.50
TANDINGAN, JEREMIAH L 10 PC SANTA CLARA S  1:22.33   7  1:18.14 F2
                                                                    F    38.61
MERAZ, ISABELLE       10 SN DAVIS ARDEN R  1:19.77   3  1:18.58 F3
                                                                    F    38.34
SHEEHAN, MIRIAM        9 AZ SCOTTSDALE AQ  1:20.86   4  1:19.02 F4
                                                                    F    37.87
HIDALGO, ELLA         10 PC ALAMEDA ISLAN  1:18.71   2  1:19.81 F5
                                                                    F    38.58
HERZOG, PARIS         10 PC PALO ALTO STA  1:21.56   5  1:19.92 F6
                                                                    F    38.74
FONG, JENNIFER        10 PC MONTCLAIR SWI  1:22.02   6  1:20.24 F7
                                                                    F    39.84
LUSTRIA, FAY          10 OR THUNDERBOLT S  1:22.74   8  1:20.40 F8
                                                                    F    39.31
KLUBE, SOPHIE         10 PC ALAMEDA ISLAN  1:23.27   9  1:21.52 F9
                                                                    F    39.78

JONES, EASON          10 MN AQUAJETS SWIM  1:18.19   1
HIDALGO, ELLA         10 PC ALAMEDA ISLAN  1:18.71   2
MERAZ, ISABELLE       10 SN DAVIS ARDEN R  1:19.77   3
SHEEHAN, MIRIAM        9 AZ SCOTTSDALE AQ  1:20.86   4
HERZOG, PARIS         10 PC PALO ALTO STA  1:21.56   5
FONG, JENNIFER        10 PC MONTCLAIR SWI  1:22.02   6
TANDINGAN, JEREMIAH L 10 PC SANTA CLARA S  1:22.33   7
LUSTRIA, FAY          10 OR THUNDERBOLT S  1:22.74   8
KLUBE, SOPHIE         10 PC ALAMEDA ISLAN  1:23.27   9
BALBUENA, LUNA         9 PC PEAK SWIMMING  1:23.36  10
MECK, KATHERINE       10 PC SANTA CLARA S  1:23.43  11
LOCKYER, HANNAH       10 PC MONTCLAIR SWI  1:23.45  12
CHEN, YSABEL          10 PC SANTA CLARA S  1:23.51  13
HWANG, YOOSEON        10 PC SANTA CLARA S  1:24.04  14
CHOI, MICHELLE        10 PC SANTA CLARA S  1:24.12  15
URLANDO, IZZY         10 SN FOOTHILL AQUA  1:24.37  16
HUANG, AINSLEY        10 PC LADERA OAKS    1:24.54  17
FERNANDEZ, LIAHLA     10 PC ELLIS AQUATIC  1:24.55  18
CASTLES, EMILY        10 SN DAVIS ARDEN R  1:24.93  19
DAHLGREN, ERIKA       10 SN DAVIS ARDEN R  1:24.98  20
CHESNO, HALEY         10 AZ SWIM NEPTUNE   1:25.06  21
MALIK, ARUSHI         10 PC SANTA CLARA S  1:25.13  22

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   23                                   WOMENS   10&UN   100 BACK                                    EVENT   23
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUTCHINSON, DYLAN     10 PC MENDOCINO COA  1:25.16  23
KAWAMURA, MINHNHA      9 PC LIVERMORE AQU  1:25.19  24
TAHK, YELIN            9 PC SUNNYVALE SWI  1:25.31  25
NGUYEN, PHIVAN        10 PC VALLEY SPLASH  1:25.41  26
YODER, SOPHIE         10 SN SIERRA MARLIN  1:25.87  27
SAPRA, AAMMYA         10 OR THE DOLPHINS   1:25.91  28
LAM, WITNEY           10 PC SAN RAMON VAL  1:26.07  29
ARNAS, ASHLEY         10 SI WAVE HOUSE SA  1:26.10  30
WELLS, MAGGIE         10 PC BRENTWOOD SEA  1:26.38  31
KIM, OLIVIA           10 PC PLEASANTON SE  1:26.50  32
FRANK, TANIA          10 PC SANTA CLARA S  1:26.76  33
CLAGGETT, TILLIE      10 ** CASC           1:26.78  34
WONG, SHANNON         10 PC DE ANZA CUPER  1:26.89  35
IYENGAR, VIBHA        10 PC DE ANZA CUPER  1:27.31  36
LU, SYDNEY            10 PC PLEASANTON SE  1:27.38  37
CHATTERJEE, RIYA      10 PC UN  (PC)       1:27.39  38
SCHURICHT, BLAKELY    10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:27.46  39
MARTINEZ, KRISTEN     10 PC DALY CITY DOL  1:27.85  40
HORNER, DELANEY       10 PC MONTEREY BAY   1:27.90  41
TUPPER, EMILY         10 PC GILROY GATORS  1:28.00  42
KOMET, MICHELLE       10 PC WEST COAST AQ  1:28.45  43
SALE, BEATRIZ MARIE   10 CC FRESNO DOLPHI  1:28.53  44
MARCIAL, GRACIELA     10 AZ TUCSON YMCA    1:28.74  45
TOPP, MAKENNA          9 SN CALIFORNIA CA  1:28.99  46
ROUSE, CLAIRE         10 SN SUN OAKS AQUA  1:29.23  47
WALLER, JAYA          10 PC SAN BENITO AQ  1:29.44  48
SIFFERMAN, STEPHANIE  10 PC SANTA CLARA S  1:30.13  49
MATTICE, VIVIEN       10 PC SEBASTOPOL SE  1:30.53  50
ADAMS, ROBIN          10 PC UKIAH DOLPHIN  1:30.96  51
ZHU, ANGELINE          9 PC SUNNYVALE SWI  1:31.73  52

============================================================================================================================
   EVENT   33                                   WOMENS   10&UN   50 BREAST                                   EVENT   33
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCCORMACK, LINDSAY    10 PC THE OLYMPIC C    39.78   2    38.49 F1
TANDINGAN, JEREMIAH L 10 PC SANTA CLARA S    40.24   3    39.01 F2
LU, SYDNEY            10 PC PLEASANTON SE    39.53   1    39.37 F3
HOEFER, HALEY         10 PC CABRILLO THRE    40.70   4    40.17 F4
HERZOG, PARIS         10 PC PALO ALTO STA    42.02   7    41.42 F5
TREJO, EMILY          10 CC MERCED SKIMME    41.76   6    41.48 F6
HSIEH, CATHERINE      10 PC PALO ALTO STA    41.17   5    42.51 F7
DULSKI, ELLA          10 PC ORINDA AQUATI    42.06   8    42.63 F8
CARIOU-GOMEZ, CELIA   10 SN DAVIS ARDEN R    42.33   9    42.97 F9

LU, SYDNEY            10 PC PLEASANTON SE    39.53   1
MCCORMACK, LINDSAY    10 PC THE OLYMPIC C    39.78   2
TANDINGAN, JEREMIAH L 10 PC SANTA CLARA S    40.24   3
HOEFER, HALEY         10 PC CABRILLO THRE    40.70   4
HSIEH, CATHERINE      10 PC PALO ALTO STA    41.17   5
TREJO, EMILY          10 CC MERCED SKIMME    41.76   6
HERZOG, PARIS         10 PC PALO ALTO STA    42.02   7

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   33                                   WOMENS   10&UN   50 BREAST                                   EVENT   33
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DULSKI, ELLA          10 PC ORINDA AQUATI    42.06   8
CARIOU-GOMEZ, CELIA   10 SN DAVIS ARDEN R    42.33   9
CLAGGETT, TILLIE      10 ** CASC             42.65  10
KLUBE, SOPHIE         10 PC ALAMEDA ISLAN    42.78  11
PASAMONTE, EISHA       9 PC BRENTWOOD SEA    43.04  12
HUTCHINSON, DYLAN     10 PC MENDOCINO COA    43.36  13
KRY, ELINOR           10 PC PLEASANTON SE    43.52  14
ILLOLDI FEREGRINO, MA 10 ** EAGLES TEAM      43.56  15
IYENGAR, VIBHA        10 PC DE ANZA CUPER    43.70  16
BAROS, ASHLEIGH       10 AZ SWIM NEPTUNE     43.72  17
HONEY, KATIE          10 PC PIRANHA SWIMM    43.95  18
KOMET, MICHELLE       10 PC WEST COAST AQ    43.98  19
CHESNO, HALEY         10 AZ SWIM NEPTUNE     44.07  20
FONG, JENNIFER        10 PC MONTCLAIR SWI    44.12  21
WONG, SHANNON         10 PC DE ANZA CUPER    44.15  22
KIM, OLIVIA           10 PC PLEASANTON SE    44.18  23
SHEEHAN, MIRIAM        9 AZ SCOTTSDALE AQ    44.25  24
HART, MAYA            10 PC PALO ALTO STA    44.29  25
CASERIO, MADISON      10 AZ MESA AQUATICS    44.40  26
TSAI, CHRISTINA        9 PC PLEASANTON SE    44.46  27
BAKER, FAHREN         10 ** GOLD OF CANAD    44.61  28
CUNNINGHAM, AVA       10 AZ SCOTTSDALE AQ    44.66  29
GULVADY, LEENA        10 PC QUICKSILVER S    44.69  30
SCHURICHT, BLAKELY    10 AZ SCOTTSDALE AQ    44.80  31
CHOI, MICHELLE        10 PC SANTA CLARA S    45.02  33
SAPRA, AAMMYA         10 OR THE DOLPHINS     45.02  32
YODER, SOPHIE         10 SN SIERRA MARLIN    45.04  34
HONG, MILA            10 PC PALO ALTO STA    45.07  35
JACOBS, AUDREY         9 PC SUNNYVALE SWI    45.52  36
WALLER, JAYA          10 PC SAN BENITO AQ    45.54  37
DAHLGREN, REESE       10 PC SEALS AQUATIC    45.58  38
PERUNOVA, TAIS        10 PC UN  (PC)         45.74  39
LA MADRID, ELLICIA    10 SN CALIFORNIA CA    45.90  40
MARTINEZ, KRISTEN     10 PC DALY CITY DOL    46.13  41
WATTS, VANESSA        10 PC WALNUT CREEK     46.28  42
BURKE, EMI            10 PC NEPTUNE SWIMM    46.37  43
FRANK, TANIA          10 PC SANTA CLARA S    46.49  44
YU, KAYLA             10 PC MARIN PIRATES    46.53  45
LIP, MAYA             10 PC OTTER SWIM CL    46.57  46
LOCKYER, HANNAH       10 PC MONTCLAIR SWI    46.70  47
ZHU, ANGELINE          9 PC SUNNYVALE SWI    47.00  48
VONG, VAL              9 SN SPARE TIME AQ    47.21  49
SIFFERMAN, STEPHANIE  10 PC SANTA CLARA S    47.22  50
KIURTSIDIS, NINA       8 PC EMBARCADERO Y    49.29  51

============================================================================================================================
   EVENT  107                                   WOMENS   10&UN   100 BREAST                                  EVENT  107
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TANDINGAN, JEREMIAH L 10 PC SANTA CLARA S  1:28.34   1  1:26.40 F1
                                                                    F    40.82

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  107                                   WOMENS   10&UN   100 BREAST                                  EVENT  107
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TANG, CAITLIN         10 CA CANY           1:29.97   2  1:26.65 F2
                                                                    F    42.47
LU, SYDNEY            10 PC PLEASANTON SE  1:30.56   3  1:30.02 F3
                                                                    F    41.93
HOEFER, HALEY         10 PC CABRILLO THRE  1:31.02   4  1:30.32 F4
                                                                    F    43.19
MCCORMACK, LINDSAY    10 PC THE OLYMPIC C  1:32.89   6  1:30.53 F5
                                                                    F    42.92
HERZOG, PARIS         10 PC PALO ALTO STA  1:33.14   7  1:30.70 F6
                                                                    F
KLUBE, SOPHIE         10 PC ALAMEDA ISLAN  1:31.81   5  1:30.85 F7
                                                                    F    43.47
DULSKI, ELLA          10 PC ORINDA AQUATI  1:34.97   9  1:31.76 F8
                                                                    F
ILLOLDI FEREGRINO, MA 10 ** EAGLES TEAM    1:34.58   8  1:34.54 F9
                                                                    F    44.33

TANDINGAN, JEREMIAH L 10 PC SANTA CLARA S  1:28.34   1
TANG, CAITLIN         10 CA CANY           1:29.97   2
LU, SYDNEY            10 PC PLEASANTON SE  1:30.56   3
HOEFER, HALEY         10 PC CABRILLO THRE  1:31.02   4
KLUBE, SOPHIE         10 PC ALAMEDA ISLAN  1:31.81   5
MCCORMACK, LINDSAY    10 PC THE OLYMPIC C  1:32.89   6
HERZOG, PARIS         10 PC PALO ALTO STA  1:33.14   7
ILLOLDI FEREGRINO, MA 10 ** EAGLES TEAM    1:34.58   8
DULSKI, ELLA          10 PC ORINDA AQUATI  1:34.97   9
SAPRA, AAMMYA         10 OR THE DOLPHINS   1:35.36  10
HSIEH, CATHERINE      10 PC PALO ALTO STA  1:35.38  11
KRY, ELINOR           10 PC PLEASANTON SE  1:35.75  12
CHEN, YSABEL          10 PC SANTA CLARA S  1:35.98  13
PASAMONTE, EISHA       9 PC BRENTWOOD SEA  1:36.30  14
JONES, EASON          10 MN AQUAJETS SWIM  1:36.40  15
CLAGGETT, TILLIE      10 ** CASC           1:36.94  16
WONG, SHANNON         10 PC DE ANZA CUPER  1:37.02  17
WATTS, VANESSA        10 PC WALNUT CREEK   1:37.23  18
KOMET, MICHELLE       10 PC WEST COAST AQ  1:37.84  20
XIONG, ALISHA         10 PC PALO ALTO STA  1:37.84  19
BAROS, ASHLEIGH       10 AZ SWIM NEPTUNE   1:37.91  21
SCHURICHT, BLAKELY    10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:38.29  22
BALBUENA, LUNA         9 PC PEAK SWIMMING  1:38.69  23
FONG, JENNIFER        10 PC MONTCLAIR SWI  1:39.07  24
HART, MAYA            10 PC PALO ALTO STA  1:39.22  25
QUAN, ANGELA           9 PC FLYING FISH    1:39.26  26
HONEY, KATIE          10 PC PIRANHA SWIMM  1:39.40  28
MALIK, ARUSHI         10 PC SANTA CLARA S  1:39.40  27
LA MADRID, ELLICIA    10 SN CALIFORNIA CA  1:39.43  29
CARIOU-GOMEZ, CELIA   10 SN DAVIS ARDEN R  1:39.86  30
YODER, SOPHIE         10 SN SIERRA MARLIN  1:39.88  31
CHOI, MICHELLE        10 PC SANTA CLARA S  1:40.31  32
CHATTERJEE, RIYA      10 PC UN  (PC)       1:40.74  33
THORESON, ISHA        10 SN DAVIS ARDEN R  1:41.14  34
JACOBS, AUDREY         9 PC SUNNYVALE SWI  1:41.25  35
TSAI, CHRISTINA        9 PC PLEASANTON SE  1:41.27  36
SMITH, CAITLIN        10 SN TRUCKEE-TAHOE  1:41.57  37
PERUNOVA, TAIS        10 PC UN  (PC)       1:42.02  38
FETTERMAN, TAYLOR     10 PC TERRAPINS SWI  1:42.46  39

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  107                                   WOMENS   10&UN   100 BREAST                                  EVENT  107
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KOS, SARA              8 SN DAVIS ARDEN R  1:42.50  40
FOSTER, CASSIDY       10 PC GILROY GATORS  1:43.48  41
FRANK, TANIA          10 PC SANTA CLARA S  1:44.73  42
GULVADY, LEENA        10 PC QUICKSILVER S  1:44.86  43
MARTINEZ, KRISTEN     10 PC DALY CITY DOL  1:45.88  44
HUANG, AINSLEY        10 PC LADERA OAKS    1:46.26  45
IYENGAR, VIBHA        10 PC DE ANZA CUPER   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   89                                   WOMENS   10&UN   50 FLY                                      EVENT   89
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TANDINGAN, JEREMIAH L 10 PC SANTA CLARA S    33.73   2    33.02 F1
SHEEHAN, MIRIAM        9 AZ SCOTTSDALE AQ    33.67   1    33.05 F2
LAM, WITNEY           10 PC SAN RAMON VAL    33.93   4    33.85 F3
HIDALGO, ELLA         10 PC ALAMEDA ISLAN    34.64   6    33.89 F4
TANG, CAITLIN         10 CA CANY             34.74   8    33.92 F5
LUSTRIA, FAY          10 OR THUNDERBOLT S    33.92   3    34.05 F6
LU, SYDNEY            10 PC PLEASANTON SE    34.80   9    34.42 F7
LIN, ATHENA           10 SN SPARE TIME AQ    34.42   5    34.62 F8
BANSAL, ASHA          10 AZ SCOTTSDALE AQ    34.72   7    34.67 F9

SHEEHAN, MIRIAM        9 AZ SCOTTSDALE AQ    33.67   1
TANDINGAN, JEREMIAH L 10 PC SANTA CLARA S    33.73   2
LUSTRIA, FAY          10 OR THUNDERBOLT S    33.92   3
LAM, WITNEY           10 PC SAN RAMON VAL    33.93   4
LIN, ATHENA           10 SN SPARE TIME AQ    34.42   5
HIDALGO, ELLA         10 PC ALAMEDA ISLAN    34.64   6
BANSAL, ASHA          10 AZ SCOTTSDALE AQ    34.72   7
TANG, CAITLIN         10 CA CANY             34.74   8
LU, SYDNEY            10 PC PLEASANTON SE    34.80   9
HUNNEL, HAILEY        10 AZ MESA AQUATICS    34.89  10
BALBUENA, LUNA         9 PC PEAK SWIMMING    34.91  11
FONG, JENNIFER        10 PC MONTCLAIR SWI    35.07  12
SMITH, CAITLIN        10 SN TRUCKEE-TAHOE    35.14  13
FERNANDEZ, LIAHLA     10 PC ELLIS AQUATIC    35.35  14
SIFFERMAN, STEPHANIE  10 PC SANTA CLARA S    35.46  15
URLANDO, IZZY         10 SN FOOTHILL AQUA    35.51  16
CHEN, YSABEL          10 PC SANTA CLARA S    35.57  17
JONES, EASON          10 MN AQUAJETS SWIM    35.72  18
CASTLES, EMILY        10 SN DAVIS ARDEN R    35.86  19
GULVADY, LEENA        10 PC QUICKSILVER S    35.98  20
MERAZ, ISABELLE       10 SN DAVIS ARDEN R    36.00  21
MARCIAL, GRACIELA     10 AZ TUCSON YMCA      36.11  22
CHIA, MEILING         10 PC SOUTH SAN FRA    36.20  23
CLAGGETT, TILLIE      10 ** CASC             36.21  24
KIM, OLIVIA           10 PC PLEASANTON SE    36.26  25
HERZOG, PARIS         10 PC PALO ALTO STA    36.27  26
ZHU, ANGELINE          9 PC SUNNYVALE SWI    36.30  27
LOCKYER, HANNAH       10 PC MONTCLAIR SWI    36.33  28
MECK, KATHERINE       10 PC SANTA CLARA S    36.38  29
TAHK, YELIN            9 PC SUNNYVALE SWI    36.69  30

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   89                                   WOMENS   10&UN   50 FLY                                      EVENT   89
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHEN, ANNALIESE       10 PC PALO ALTO STA    36.82  32
HOEFER, HALEY         10 PC CABRILLO THRE    36.82  31
TUPPER, EMILY         10 PC GILROY GATORS    36.88  33
CHESNO, HALEY         10 AZ SWIM NEPTUNE     36.90  36
HONG, MILA            10 PC PALO ALTO STA    36.90  35
PERUNOVA, TAIS        10 PC UN  (PC)         36.90  34
KLUBE, SOPHIE         10 PC ALAMEDA ISLAN    36.95  37
ILLOLDI FEREGRINO, MA 10 ** EAGLES TEAM      37.33  38
GRINO, NINA           10 SN ARDEN HILLS S    37.48  39
HONEY, KATIE          10 PC PIRANHA SWIMM    37.56  40
JENKINS, GRACE        10 SN UN  (SN)         37.72  41
LA MADRID, ELLICIA    10 SN CALIFORNIA CA    37.80  42
SALE, BEATRIZ MARIE   10 CC FRESNO DOLPHI    38.10  43
CAPLENER, TAYLOR      10 PC DE ANZA CUPER    38.28  44
CUNNINGHAM, AVA       10 AZ SCOTTSDALE AQ    38.36  45
MULLICA, KEIRLYN       8 AZ UN  (AZ)         38.68  46
ERICKSON, SENA        10 PC PIRANHA SWIMM    38.84  47
TOPP, MAKENNA          9 SN CALIFORNIA CA    39.17  48
NEY, KYLIE            10 AZ SCOTTSDALE AQ    39.26  49
YU, KAYLA             10 PC MARIN PIRATES    40.41  50

============================================================================================================================
   EVENT  127                                   WOMENS   10&UN   100 FLY                                     EVENT  127
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LUSTRIA, FAY          10 OR THUNDERBOLT S  1:17.51   2  1:13.77 F1
                                                                    F    34.79
CHEN, YSABEL          10 PC SANTA CLARA S  1:17.24   1  1:16.19 F2
                                                                    F    36.15
SHEEHAN, MIRIAM        9 AZ SCOTTSDALE AQ  1:19.26   4  1:16.32 F3
                                                                    F    35.51
BALBUENA, LUNA         9 PC PEAK SWIMMING  1:20.49   7  1:17.97 F4
                                                                    F    37.15
LU, SYDNEY            10 PC PLEASANTON SE  1:19.81   6  1:18.46 F5
                                                                    F    35.79
LIN, ATHENA           10 SN SPARE TIME AQ  1:20.86   8  1:18.49 F6
                                                                    F    35.50
BANSAL, ASHA          10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:18.18   3  1:18.96 F7
                                                                    F    35.60
SMITH, CAITLIN        10 SN TRUCKEE-TAHOE  1:19.78   5  1:19.57 F8
                                                                    F    37.21
TUPPER, EMILY         10 PC GILROY GATORS  1:21.96   9  1:20.61 F9
                                                                    F    38.23

CHEN, YSABEL          10 PC SANTA CLARA S  1:17.24   1
LUSTRIA, FAY          10 OR THUNDERBOLT S  1:17.51   2
BANSAL, ASHA          10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:18.18   3
SHEEHAN, MIRIAM        9 AZ SCOTTSDALE AQ  1:19.26   4
SMITH, CAITLIN        10 SN TRUCKEE-TAHOE  1:19.78   5
LU, SYDNEY            10 PC PLEASANTON SE  1:19.81   6
BALBUENA, LUNA         9 PC PEAK SWIMMING  1:20.49   7
LIN, ATHENA           10 SN SPARE TIME AQ  1:20.86   8

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  127                                   WOMENS   10&UN   100 FLY                                     EVENT  127
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TUPPER, EMILY         10 PC GILROY GATORS  1:21.96   9
HIDALGO, ELLA         10 PC ALAMEDA ISLAN  1:22.64  10
CHIA, MEILING         10 PC SOUTH SAN FRA  1:23.03  11
LAM, WITNEY           10 PC SAN RAMON VAL  1:23.05  12
SIFFERMAN, STEPHANIE  10 PC SANTA CLARA S  1:23.57  13
URLANDO, IZZY         10 SN FOOTHILL AQUA  1:23.61  14
REEDER, PAYTON        10 PC GILROY GATORS  1:23.68  15
HUNNEL, HAILEY        10 AZ MESA AQUATICS  1:24.20  16
GULVADY, LEENA        10 PC QUICKSILVER S  1:24.25  17
PELKA, CHESNA         10 PC USF KORET YOU  1:24.47  18
MCGEE, BRYNN          10 PC SANTA CLARA S  1:24.77  19
HULTON, NIKELA        10 PC SANTA CLARA S  1:24.97  20
QUAN, ANGELA           9 PC FLYING FISH    1:25.68  21
HOEFER, HALEY         10 PC CABRILLO THRE  1:25.76  22
GRINO, NINA           10 SN ARDEN HILLS S  1:25.95  23
NORRIS, LUCY          10 PC SANTA CRUZ CO  1:26.45  24
LA MADRID, ELLICIA    10 SN CALIFORNIA CA  1:27.07  25
NEY, KYLIE            10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:27.21  26
SALE, BEATRIZ MARIE   10 CC FRESNO DOLPHI  1:27.56  27
HSIEH, CATHERINE      10 PC PALO ALTO STA  1:27.64  28
PERUNOVA, TAIS        10 PC UN  (PC)       1:27.69  29
HONG, MILA            10 PC PALO ALTO STA  1:27.76  30
ARNAS, ASHLEY         10 SI WAVE HOUSE SA  1:27.81  31
CUNNINGHAM, AVA       10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:27.88  32
KLUBE, SOPHIE         10 PC ALAMEDA ISLAN  1:28.52  33
JENKINS, GRACE        10 SN UN  (SN)       1:28.73  34
LAPUZ, ELLA            9 SN SOLANO AQUATI  1:28.89  35
DEL BALSO, PARKER      9 PC BULLDOG SWIM   1:28.94  36
THORESON, ISHA        10 SN DAVIS ARDEN R  1:29.60  37
CHEN, ANNALIESE       10 PC PALO ALTO STA  1:29.88  38
CARIOU-GOMEZ, CELIA   10 SN DAVIS ARDEN R  1:30.14  39
DINGPONTSAWA, SELA    10 PC SOLO AQUATICS  1:30.21  40
MCLAIN, ERIN          10 PC CABRILLO THRE  1:30.34  41
SAPICO, SIMONE        10 SN CALIFORNIA CA  1:31.76  42
TAHK, YELIN            9 PC SUNNYVALE SWI  1:32.61  43
WONG, SHANNON         10 PC DE ANZA CUPER  1:32.84  44
PHAM, MEGAN           10 PC SAINT LAWRENC  1:33.52  45
CLAGGETT, TILLIE      10 ** CASC           1:35.47  46
YU, KAYLA             10 PC MARIN PIRATES  1:35.84  47

============================================================================================================================
   EVENT   53                                   WOMENS   10&UN   200 I.M.                                    EVENT   53
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TANDINGAN, JEREMIAH L 10 PC SANTA CLARA S  2:45.27   1  2:43.13 F1  P  1:18.88
                                                                    F           1:18.86
CHEN, YSABEL          10 PC SANTA CLARA S  2:45.36   2  2:43.96 F2  P  1:18.08
                                                                    F    36.30  1:18.74  2:06.44
HIDALGO, ELLA         10 PC ALAMEDA ISLAN  2:50.72   3  2:46.74 F3  P  1:20.11
                                                                    F    36.09  1:17.74  2:08.03
JONES, EASON          10 MN AQUAJETS SWIM  2:52.49   4  2:48.33 F4  P  1:21.47
                                                                    F    36.75  1:19.21  2:11.99

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   53                                   WOMENS   10&UN   200 I.M.                                    EVENT   53
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TANG, CAITLIN         10 CA CANY           2:53.78   6  2:48.73 F5  P  1:24.68
                                                                    F    35.46  1:22.30  2:10.70
MALIK, ARUSHI         10 PC SANTA CLARA S  2:55.19   8  2:53.59 F6  P  1:23.66
                                                                    F    38.82  1:23.03  2:14.07
BALBUENA, LUNA         9 PC PEAK SWIMMING  2:53.40   5  2:53.96 F7  P  1:21.36
                                                                    F    38.01  1:22.25  2:15.61
CASTLES, EMILY        10 SN DAVIS ARDEN R  2:55.03   7  2:54.90 F8  P  1:23.66
                                                                    F    37.55  1:24.53  2:15.85
HUTCHINSON, DYLAN     10 PC MENDOCINO COA  2:56.00   9  2:57.52 F9  P  1:25.49
                                                                    F    38.44  1:26.08  2:18.49

TANDINGAN, JEREMIAH L 10 PC SANTA CLARA S  2:45.27   1              P  1:18.88
CHEN, YSABEL          10 PC SANTA CLARA S  2:45.36   2              P  1:18.08
HIDALGO, ELLA         10 PC ALAMEDA ISLAN  2:50.72   3              P  1:20.11
JONES, EASON          10 MN AQUAJETS SWIM  2:52.49   4              P  1:21.47
BALBUENA, LUNA         9 PC PEAK SWIMMING  2:53.40   5              P  1:21.36
TANG, CAITLIN         10 CA CANY           2:53.78   6              P  1:24.68
CASTLES, EMILY        10 SN DAVIS ARDEN R  2:55.03   7              P  1:23.66
MALIK, ARUSHI         10 PC SANTA CLARA S  2:55.19   8              P  1:23.66
HUTCHINSON, DYLAN     10 PC MENDOCINO COA  2:56.00   9              P  1:25.49
LUSTRIA, FAY          10 OR THUNDERBOLT S  2:56.23  10              P  1:21.70
SHEEHAN, MIRIAM        9 AZ SCOTTSDALE AQ  2:57.53  11              P  1:20.42
SCHURICHT, BLAKELY    10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:57.70  12              P  1:27.27
SMITH, CAITLIN        10 SN TRUCKEE-TAHOE  2:58.19  13              P  1:25.72
WELLS, MAGGIE         10 PC BRENTWOOD SEA  2:59.06  14              P  1:26.61
LIN, ATHENA           10 SN SPARE TIME AQ  2:59.11  15              P  1:22.26
FONG, JENNIFER        10 PC MONTCLAIR SWI  2:59.14  16              P  1:23.23
ILLOLDI FEREGRINO, MA 10 ** EAGLES TEAM    2:59.23  17              P  1:25.80
YODER, SOPHIE         10 SN SIERRA MARLIN  2:59.35  18              P  1:25.21
BANSAL, ASHA          10 AZ SCOTTSDALE AQ  3:00.22  19              P  1:24.20
HSIEH, CATHERINE      10 PC PALO ALTO STA  3:00.48  20              P  1:26.22
KLUBE, SOPHIE         10 PC ALAMEDA ISLAN  3:00.95  21              P  1:26.43
MERAZ, ISABELLE       10 SN DAVIS ARDEN R  3:01.03  22              P  1:22.80
FRANK, TANIA          10 PC SANTA CLARA S  3:01.34  23              P  1:28.06
HERZOG, PARIS         10 PC PALO ALTO STA  3:01.43  24              P  1:23.65
MECK, KATHERINE       10 PC SANTA CLARA S  3:01.54  25              P  1:21.48
ARNAS, ASHLEY         10 SI WAVE HOUSE SA  3:01.65  26              P  1:25.30
CARIOU-GOMEZ, CELIA   10 SN DAVIS ARDEN R  3:02.11  27              P  1:30.88
CHESNO, HALEY         10 AZ SWIM NEPTUNE   3:02.15  28              P  1:27.38
URLANDO, IZZY         10 SN FOOTHILL AQUA  3:02.51  29              P  1:25.33
KIM, OLIVIA           10 PC PLEASANTON SE  3:02.71  30              P  1:25.71
TUPPER, EMILY         10 PC GILROY GATORS  3:02.76  31              P  1:28.18
LA MADRID, ELLICIA    10 SN CALIFORNIA CA  3:02.90  32              P  1:28.53
IYENGAR, VIBHA        10 PC DE ANZA CUPER  3:03.72  33              P  1:29.37
TOPP, MAKENNA          9 SN CALIFORNIA CA  3:05.43  34              P  1:27.39
HONG, MILA            10 PC PALO ALTO STA  3:06.27  36              P  1:28.28
HUANG, AINSLEY        10 PC LADERA OAKS    3:06.27  35              P  1:30.46
CHEN, ANNALIESE       10 PC PALO ALTO STA  3:06.43  37              P  1:28.52
WALLER, JAYA          10 PC SAN BENITO AQ  3:06.58  38              P  1:30.35
HOEFER, HALEY         10 PC CABRILLO THRE  3:06.90  39              P  1:33.57
DULSKI, ELLA          10 PC ORINDA AQUATI  3:07.34  40              P  1:30.38
SIFFERMAN, STEPHANIE  10 PC SANTA CLARA S  3:07.79  41              P  1:27.95
TREJO, EMILY          10 CC MERCED SKIMME  3:08.32  42              P  1:37.83
CLAGGETT, TILLIE      10 ** CASC           3:08.97  43              P  1:33.52
TAHK, YELIN            9 PC SUNNYVALE SWI  3:11.76  44              P  1:30.40
NEY, KYLIE            10 AZ SCOTTSDALE AQ  3:13.36  45              P  1:32.10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   53                                   WOMENS   10&UN   200 I.M.                                    EVENT   53
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DAHLGREN, ERIKA       10 SN DAVIS ARDEN R  3:14.59  46              P  1:32.06
MCGEE, BRYNN          10 PC SANTA CLARA S  3:15.22  47              P  1:30.59
LU, SYDNEY            10 PC PLEASANTON SE   DQUED                   P  1:24.05

============================================================================================================================
   EVENT  131                                   WOMENS   10&UN   200 M. R.                                   EVENT  131
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  A  10&UN       10 PC SANTA CLARA S               2:23.92   1      37.02  1:17.80  1:51.37
         MECK, KATHERINE     10
         TANDINGAN, JEREMIAH 10
         CHEN, YSABEL        10
         MARTINELLI, ARIANNA 10
PASA,  A  10&UN       10 PC PALO ALTO STA               2:28.84   2      36.95  1:18.13  1:55.00
         HERZOG, PARIS       10
         HSIEH, CATHERINE    10
         CHEN, ANNALIESE     10
         XIONG, ALISHA       10
SAC,  A  10&UN        10 AZ SCOTTSDALE AQ               2:32.15   3      37.58  1:22.02  1:59.12
         SHEEHAN, MIRIAM      9
         SCHURICHT, BLAKELY  10
         NEY, KYLIE          10
SCSC,  B  10&UN       10 PC SANTA CLARA S               2:35.54   4      40.33  1:24.49  2:01.73
         HWANG, YOOSEON      10
         CHOI, MICHELLE      10
         SIFFERMAN, STEPHANIE10
         MALIK, ARUSHI       10
PLS,  A  10&UN        10 PC PLEASANTON SE               2:36.27   5      42.35  1:23.51  2:01.78
         KRY, ELINOR         10
         LU, SYDNEY          10
         KIM, OLIVIA         10
         JHONG, LAUREN       10
DART,  A  10&UN       10 SN DAVIS ARDEN R               2:37.13   6      38.27  1:25.65  2:04.12
         DAHLGREN, ERIKA     10
         PORTELLO, AUDREY    10
         THORESON, ISHA      10
         MERAZ, ISABELLE     10
WCAB,  A  10&UN       10 PC WALNUT CREEK                2:37.70   7      40.60  1:24.26  2:06.47
         SULLIVAN, EMMA      10
         WATTS, VANESSA      10
         MALONEY, DELANEY    10
         DAVIS, AUDREY       10
DART,  B  10&UN       10 SN DAVIS ARDEN R               2:39.45   8      41.70  1:27.39  2:05.80
         SREETHARAN, MAYURI  10
         KOS, SARA            8
         BENNETTS, SARAH      9
         VAN DE HEETKAMP, MIA10
PASA,  B  10&UN       10 PC PALO ALTO STA               2:39.81   9      44.00  1:28.52  2:04.77
         TEO, AUDREY         10
         HART, MAYA          10
         HONG, MILA          10
         CAI, CECILIA        10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   99                                   WOMENS   10&UN   200 F. R.                                   EVENT   99
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  A  10&UN       10 PC SANTA CLARA S               2:08.94   1      33.42  1:06.98  1:38.88
         MECK, KATHERINE     10
         CHEN, YSABEL        10
         MARTINELLI, ARIANNA 10
         TANDINGAN, JEREMIAH 10
SAC,  A  10&UN        10 AZ SCOTTSDALE AQ               2:10.19   2      32.44  1:04.38  1:38.31
         SHEEHAN, MIRIAM      9
         BANSAL, ASHA        10
         CUNNINGHAM, AVA     10
         SCHURICHT, BLAKELY  10
PASA,  A  10&UN       10 PC PALO ALTO STA               2:12.81   3      34.73  1:08.62  1:41.28
         CHEN, ANNALIESE     10
         HONG, MILA          10
         HERZOG, PARIS       10
         HSIEH, CATHERINE    10
DART,  A  10&UN       10 SN DAVIS ARDEN R               2:13.74   4      32.53  1:05.55  1:39.45
         MERAZ, ISABELLE     10
         DAHLGREN, ERIKA     10
         CASTLES, EMILY      10
         VAN DE HEETKAMP, MIA10
SCSC,  B  10&UN       10 PC SANTA CLARA S               2:15.03   5      33.44  1:08.84  1:40.97
         HWANG, YOOSEON      10
         MALIK, ARUSHI       10
         CHOI, MICHELLE      10
         SIFFERMAN, STEPHANIE10
PLS,  A  10&UN        10 PC PLEASANTON SE               2:15.05   6      33.60  1:08.08  1:41.54
         KIM, OLIVIA         10
         JHONG, LAUREN       10
         KRY, ELINOR         10
         LU, SYDNEY          10
CCA,  A  10&UN        10 SN CALIFORNIA CA               2:15.30   7      33.29  1:07.33
         LA MADRID, ELLICIA  10
         SAPICO, SIMONE      10
         LAWRENCE, KENDALL   10
         TOPP, MAKENNA        9
DART,  B  10&UN       10 SN DAVIS ARDEN R               2:19.00   8      34.94  1:09.60  1:44.30
         CARIOU-GOMEZ, CELIA 10
         EWEY, AMARALYN      10
         SCHROEDER, AMY      10
         KOS, SARA            8
SRVL,  A  10&UN       10 PC SAN RAMON VAL               2:19.28   9      33.36  1:08.31  1:47.28
         HAN, SARAH          10
         MA, ZOE             10
         ADEY, JULIA         10
         LAM, WITNEY         10
WCAB,  A  10&UN       10 PC WALNUT CREEK                2:21.19          35.35  1:16.36  1:45.50
         DAVIS, AUDREY       10
         MALONEY, DELANEY    10
         SULLIVAN, EMMA      10
         WATTS, VANESSA      10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   99                                   WOMENS   10&UN   200 F. R.                                   EVENT   99
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  B  10&UN       10 PC PALO ALTO STA               2:22.33          35.67  1:11.71  1:48.08
         CAI, CECILIA        10
         HOLDEN, AUDREY       9
         SCHAFFER, ALEXIS     9
         HART, MAYA          10

============================================================================================================================
   EVENT   65                                   WOMENS   11-12   50 FREE                                     EVENT   65
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OLIVA, NICOLE         12 PC SANTA CLARA S    28.20   4    27.67 F1
SCHAFFER, BROOKE      12 PC PALO ALTO STA    27.73   1    27.81 F2
WANG, TINA            12 PC WALNUT CREEK     27.86   2    28.19 F3
SUEN, CLAIRE          12 PC PLEASANTON SE    28.02   3    28.33 F4
TAO, MEGAN            12 PC PEAK SWIMMING    28.46   5    28.35 F5
WYLIE, ISABELLA       12 AZ SCOTTSDALE AQ    28.51   6    28.46 F6
HAMILTON, SARAH       12 PC TERRAPINS SWI    29.00   9    28.86 F7
MURPHY, CRYSTAL       12 PC THE OLYMPIC C    28.79   7    28.96 F8
COOK, ELIZABETH       12 OR THUNDERBOLT S    28.95   8    28.99 F9

SCHAFFER, BROOKE      12 PC PALO ALTO STA    27.73   1
WANG, TINA            12 PC WALNUT CREEK     27.86   2
SUEN, CLAIRE          12 PC PLEASANTON SE    28.02   3
OLIVA, NICOLE         12 PC SANTA CLARA S    28.20   4
TAO, MEGAN            12 PC PEAK SWIMMING    28.46   5
WYLIE, ISABELLA       12 AZ SCOTTSDALE AQ    28.51   6
MURPHY, CRYSTAL       12 PC THE OLYMPIC C    28.79   7
COOK, ELIZABETH       12 OR THUNDERBOLT S    28.95   8
HAMILTON, SARAH       12 PC TERRAPINS SWI    29.00   9
FERNANDEZ, MALIA      12 PC ELLIS AQUATIC    29.03  10
ROSIN, LEILA          12 AZ SCOTTSDALE AQ    29.04  11
ROBINSON, ELIZABETH   12 SN SPARE TIME AQ    29.14  12
CHO, ALLISON          12 CA CANY             29.20  13
SO, ISABELLE          12 PC WALNUT CREEK     29.22  14
GAMBETTA, PAIGE       12 PC PALO ALTO STA    29.25  15
O'NEILL, CAITLIN      12 PC ELLIS AQUATIC    29.32  16
DIALLO, SELLY         12 PC SEASIDE AQUAT    29.45  17
LOCALA, NAOMI         12 PC THE OLYMPIC C    29.49  18
FRENCH, MADY          12 AZ SWIM NEPTUNE     29.52  19
STO. DOMINGO, MIA     12 PC THE OLYMPIC C    29.53  20
BLACK, KYRA           12 PC PLEASANTON SE    29.61  21
MA, ASHLEY            12 PC SANTA CLARA S    29.62  22
KURAMOTO, REI         12 PC PALO ALTO STA    29.64  23
GUERRA, PAOLA         11 AZ YMCA WESTSIDE    29.65  26
MERTZ, BRIANNA        12 PC GILROY GATORS    29.65  25
PALISCAK, OLIVIA      12 AZ SWIM NEPTUNE     29.65  24
LI, LINDA             12 PC WALNUT CREEK     29.68  28
RYOO, KELLY           12 PC DE ANZA CUPER    29.68  27
CRITZER, NICOLE       12 PC MORGAN HILL S    29.70  29
LIN, HELEN            11 OR THUNDERBOLT S    29.74  30
KANN, CHANELL         12 PC DE ANZA CUPER    29.75  31
DOBLER, KAITLYN       12 OR THE DOLPHINS     29.77  32

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   65                                   WOMENS   11-12   50 FREE                                     EVENT   65
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEE, MACKENZIE        12 PC PLEASANTON SE    29.81  33
PANOPIO, KAITLYN      12 PC THE OLYMPIC C    29.83  34
KRIEG, RILIE          12 PC LADERA OAKS      29.87  35
FENG, ASHLEY          12 PC DE ANZA CUPER    29.88  37
HARRIS, SYDNEY        12 PC PALO ALTO STA    29.88  36
ULUFANUA, KEKOA       12 SI COLLEGE AREA     30.05  38
BONKE, EMMA           12 PC SUNNYVALE SWI    30.14  39
LIM, CHARLOTTE        12 PC PALO ALTO STA    30.67  40
CAVAZOS, AMANDA       12 PC SEASIDE AQUAT    30.69  41
ENRIQUEZ ANGELES I, A 12 ** EAGLES TEAM      30.98  42
PEARCE, RENEE         12 PC WALNUT CREEK     31.08  43
SANSORES VEGA, PAULIN 11 ** EAGLES TEAM      32.76  44

============================================================================================================================
   EVENT    9                                   WOMENS   11-12   100 FREE                                    EVENT    9
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCHAFFER, BROOKE      12 PC PALO ALTO STA  1:02.65   3  1:00.10 F1
                                                                    F    29.07
OLIVA, NICOLE         12 PC SANTA CLARA S  1:01.10   1  1:00.63 F2
                                                                    F    28.96
COOK, ELIZABETH       12 OR THUNDERBOLT S  1:03.49   8  1:02.35 F3
                                                                    F    30.10
WANG, TINA            12 PC WALNUT CREEK   1:02.21   2  1:02.38 F4
                                                                    F    30.03
SUEN, CLAIRE          12 PC PLEASANTON SE  1:02.84   4  1:02.50 F5
                                                                    F    30.81
WYLIE, ISABELLA       12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:03.28   5  1:03.07 F6
                                                                    F    29.83
ROBINSON, ELIZABETH   12 SN SPARE TIME AQ  1:03.44   6  1:03.67 F7
                                                                    F    31.02
MURPHY, CRYSTAL       12 PC THE OLYMPIC C  1:03.44   7  1:03.87 F8
                                                                    F    30.99
FERNANDEZ, MALIA      12 PC ELLIS AQUATIC  1:03.66   9  1:04.97 F9
                                                                    F    30.79

OLIVA, NICOLE         12 PC SANTA CLARA S  1:01.10   1
WANG, TINA            12 PC WALNUT CREEK   1:02.21   2
SCHAFFER, BROOKE      12 PC PALO ALTO STA  1:02.65   3
SUEN, CLAIRE          12 PC PLEASANTON SE  1:02.84   4
WYLIE, ISABELLA       12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:03.28   5
MURPHY, CRYSTAL       12 PC THE OLYMPIC C  1:03.44   7
ROBINSON, ELIZABETH   12 SN SPARE TIME AQ  1:03.44   6
COOK, ELIZABETH       12 OR THUNDERBOLT S  1:03.49   8
FERNANDEZ, MALIA      12 PC ELLIS AQUATIC  1:03.66   9
CHO, ALLISON          12 CA CANY           1:03.89  10
TAO, MEGAN            12 PC PEAK SWIMMING  1:03.98  11
HAMILTON, SARAH       12 PC TERRAPINS SWI  1:04.08  12
GAMBETTA, PAIGE       12 PC PALO ALTO STA  1:04.26  13
SO, ISABELLE          12 PC WALNUT CREEK   1:04.51  14
KRIEG, RILIE          12 PC LADERA OAKS    1:04.61  15
LOCALA, NAOMI         12 PC THE OLYMPIC C  1:04.66  16

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    9                                   WOMENS   11-12   100 FREE                                    EVENT    9
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YONGYUTH, BIANKA      12 PC SANTA CLARA S  1:04.75  17
DOBLER, KAITLYN       12 OR THE DOLPHINS   1:05.03  18
KURAMOTO, REI         12 PC PALO ALTO STA  1:05.08  19
ROSIN, LEILA          12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:05.13  20
RYOO, KELLY           12 PC DE ANZA CUPER  1:05.40  21
BLACK, KYRA           12 PC PLEASANTON SE  1:05.61  22
MA, ASHLEY            12 PC SANTA CLARA S  1:05.65  23
HARRIS, SYDNEY        12 PC PALO ALTO STA  1:05.71  24
LIN, HELEN            11 OR THUNDERBOLT S  1:05.86  25
LI, LINDA             12 PC WALNUT CREEK   1:05.99  26
MCCORMACK, LAUREN     12 PC THE OLYMPIC C  1:06.05  27
PINEDA, KEIANNA       12 SN DAVIS ARDEN R  1:06.25  28
JONES, MEGAN          12 PC NEPTUNE SWIMM  1:06.50  30
ULUFANUA, KEKOA       12 SI COLLEGE AREA   1:06.50  29
GUERRA, PAOLA         11 AZ YMCA WESTSIDE  1:06.59  31
BONKE, EMMA           12 PC SUNNYVALE SWI  1:06.61  32
RADLE, SARAH          11 PC DE ANZA CUPER  1:06.77  33
PANOPIO, KAITLYN      12 PC THE OLYMPIC C  1:06.84  34
WILLIAMS, MARIE       12 PC PALO ALTO STA  1:06.96  35
ORR, AVERY            12 PC BLUE TIDE AQU  1:07.08  36
FENG, ASHLEY          12 PC DE ANZA CUPER  1:07.37  37
ENRIQUEZ ANGELES I, A 12 ** EAGLES TEAM    1:07.51  38
SALVINO, KYLIE        12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:07.58  39
YULE, KATELYN         12 SN ARDEN HILLS S  1:07.75  40
CRITZER, NICOLE       12 PC MORGAN HILL S  1:08.46  41
SANSORES VEGA, PAULIN 11 ** EAGLES TEAM    1:10.47  42

============================================================================================================================
   EVENT   81                                   WOMENS   11-12   200 FREE                                    EVENT   81
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OLIVA, NICOLE         12 PC SANTA CLARA S  2:16.19   1  2:11.96 F1  P  1:04.88
                                                                    F    49.80  1:03.06  1:37.70
KURAMOTO, REI         12 PC PALO ALTO STA  2:17.79   2  2:15.47 F2  P  1:07.03
                                                                    F    31.96  1:06.54  1:41.03
COOK, ELIZABETH       12 OR THUNDERBOLT S  2:19.18   5  2:16.17 F3  P  1:08.46
                                                                    F    31.92  1:06.77  1:41.36
ROBINSON, ELIZABETH   12 SN SPARE TIME AQ  2:19.46   7  2:17.05 F4  P  1:07.08
                                                                    F    31.74  1:06.90  1:41.78
SUEN, CLAIRE          12 PC PLEASANTON SE  2:18.05   3  2:17.47 F5  P  1:05.33
                                                                    F    31.63  1:06.79  1:42.06
SCHAFFER, BROOKE      12 PC PALO ALTO STA  2:18.73   4  2:17.56 F6  P  1:06.64
                                                                    F    31.25  1:06.25  1:42.63
CHO, ALLISON          12 CA CANY           2:20.14   9  2:17.79 F7  P  1:07.23
                                                                    F    31.57  1:06.35  1:42.95
CAMPBELL, SHANNON     12 PC UN  (PC)       2:19.23   6  2:18.29 F8  P  1:07.81
                                                                    F    32.00  1:07.30  1:42.97
WANG, TINA            12 PC WALNUT CREEK   2:19.49   8  2:19.43 F9  P  1:07.83
                                                                    F    31.35  1:06.73  1:43.58

OLIVA, NICOLE         12 PC SANTA CLARA S  2:16.19   1              P  1:04.88
KURAMOTO, REI         12 PC PALO ALTO STA  2:17.79   2              P  1:07.03

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   81                                   WOMENS   11-12   200 FREE                                    EVENT   81
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SUEN, CLAIRE          12 PC PLEASANTON SE  2:18.05   3              P  1:05.33
SCHAFFER, BROOKE      12 PC PALO ALTO STA  2:18.73   4              P  1:06.64
COOK, ELIZABETH       12 OR THUNDERBOLT S  2:19.18   5              P  1:08.46
CAMPBELL, SHANNON     12 PC UN  (PC)       2:19.23   6              P  1:07.81
ROBINSON, ELIZABETH   12 SN SPARE TIME AQ  2:19.46   7              P  1:07.08
WANG, TINA            12 PC WALNUT CREEK   2:19.49   8              P  1:07.83
CHO, ALLISON          12 CA CANY           2:20.14   9              P  1:07.23
CHU, JESSICA          12 PC DE ANZA CUPER  2:20.50  10              P  1:08.33
MAGNUSSEN, EMMA       12 PC ELLIS AQUATIC  2:20.54  11              P  1:06.81
JONES, MEGAN          12 PC NEPTUNE SWIMM  2:20.95  12              P  1:08.06
YONGYUTH, BIANKA      12 PC SANTA CLARA S  2:20.99  13              P  1:08.05
LOCALA, NAOMI         12 PC THE OLYMPIC C  2:21.00  14              P  1:08.38
WYLIE, ISABELLA       12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:21.48  15              P  1:08.05
BLACK, KYRA           12 PC PLEASANTON SE  2:21.52  16              P  1:09.92
HARRIS, SYDNEY        12 PC PALO ALTO STA  2:21.69  17              P  1:08.30
GAMBETTA, PAIGE       12 PC PALO ALTO STA  2:21.82  18              P  1:08.22
LI, LINDA             12 PC WALNUT CREEK   2:22.40  19              P  1:09.44
HUGHES, AUDREY        12 CA NORTH COUNTY   2:22.42  20              P  1:09.04
ESTIANDAN, ANGELENE   12 CA CANY           2:22.85  21              P  1:08.98
ORR, AVERY            12 PC BLUE TIDE AQU  2:22.94  22              P  1:09.42
BENN, ACACIA          12 ** KISU           2:23.01  23              P  1:09.88
YULE, KATELYN         12 SN ARDEN HILLS S  2:23.04  24              P  1:10.29
PANOPIO, KAITLYN      12 PC THE OLYMPIC C  2:23.07  25              P  1:08.39
WILLIAMS, MARIE       12 PC PALO ALTO STA  2:23.15  26              P  1:09.98
LUIS, CAILEIGH        12 ** VANCOUVER PAC  2:23.20  27              P  1:08.26
GREENBERG, VICTORIA   12 PC TERRAPINS SWI  2:23.98  28              P  1:09.41
ENRIQUEZ ANGELES I, A 12 ** EAGLES TEAM    2:24.56  29              P  1:11.34
DIALLO, SELLY         12 PC SEASIDE AQUAT  2:24.58  30              P  1:09.94
HAMILTON, SARAH       12 PC TERRAPINS SWI  2:24.66  32              P  1:07.68
O'NEILL, CAITLIN      12 PC ELLIS AQUATIC  2:24.66  31              P  1:09.17
LOCKARD, ALLISON      12 SN TRUCKEE-TAHOE  2:24.82  33              P  1:11.06
RYOO, KELLY           12 PC DE ANZA CUPER  2:25.12  34              P  1:10.38
FENG, ASHLEY          12 PC DE ANZA CUPER  2:25.72  35              P  1:10.38
MCCORMACK, LAUREN     12 PC THE OLYMPIC C  2:26.47  36              P  1:10.08
FLATH, GILLIE         12 PC ORINDA AQUATI  2:27.21  37              P  1:10.39
BEISEL, STEFFI        11 PC SANTA CLARA S  2:28.03  38              P  1:11.50
DRAKE, DANIELLE       12 AZ SWIM NEPTUNE   2:28.25  39              P  1:11.57
SCHAFFER, TAYLOR      11 PC PALO ALTO STA  2:28.38  40              P  1:13.54
SANSORES VEGA, PAULIN 11 ** EAGLES TEAM    2:31.63  41              P  1:12.54

============================================================================================================================
   EVENT  119                                   WOMENS   11-12   50 BACK                                     EVENT  119
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OLIVA, NICOLE         12 PC SANTA CLARA S    32.62   1    31.31 F1
PANOPIO, KAITLYN      12 PC THE OLYMPIC C    32.83   2    31.83 F2
LEE, MACKENZIE        12 PC PLEASANTON SE    33.64   4    33.10 F3
GAMBETTA, PAIGE       12 PC PALO ALTO STA    32.87   3    33.19 F4
STO. DOMINGO, MIA     12 PC THE OLYMPIC C    33.81   6    33.23 F5
WU, AMY               12 PC PALO ALTO STA    34.14   9    33.66 F6
FLATH, GILLIE         12 PC ORINDA AQUATI    34.00   7    33.70 F7
SCHAFFER, BROOKE      12 PC PALO ALTO STA    33.68   5    34.13 F8

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  119                                   WOMENS   11-12   50 BACK                                     EVENT  119
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LI, LINDA             12 PC WALNUT CREEK     34.02   8    34.19 F9

OLIVA, NICOLE         12 PC SANTA CLARA S    32.62   1
PANOPIO, KAITLYN      12 PC THE OLYMPIC C    32.83   2
GAMBETTA, PAIGE       12 PC PALO ALTO STA    32.87   3
LEE, MACKENZIE        12 PC PLEASANTON SE    33.64   4
SCHAFFER, BROOKE      12 PC PALO ALTO STA    33.68   5
STO. DOMINGO, MIA     12 PC THE OLYMPIC C    33.81   6
FLATH, GILLIE         12 PC ORINDA AQUATI    34.00   7
LI, LINDA             12 PC WALNUT CREEK     34.02   8
WU, AMY               12 PC PALO ALTO STA    34.14   9
KANN, CHANELL         12 PC DE ANZA CUPER    34.27  10
WANG, TINA            12 PC WALNUT CREEK     34.35  11
MINNES, ASIA          11 AZ SWIM NEPTUNE     34.39  13
SUEN, CLAIRE          12 PC PLEASANTON SE    34.39  12
DEVANAGONDI, NEEYATI  11 PC DE ANZA CUPER    34.51  14
DOBLER, KAITLYN       12 OR THE DOLPHINS     34.61  15
CHO, ALLISON          12 CA CANY             34.64  16
THOMAS, TAYLOR        11 PC ORINDA AQUATI    34.74  17
BLACK, KYRA           12 PC PLEASANTON SE    35.02  18
DRAKE, DANIELLE       12 AZ SWIM NEPTUNE     35.30  19
KESKAR, MAYA          12 PC SANTA CLARA S    35.31  20
LIU, LILLY            12 PC WEST COAST AQ    35.32  21
LIN, HELEN            11 OR THUNDERBOLT S    35.53  22
GJERDE, CAROLINE      12 PC TRI VALLEY AQ    35.57  23
ESTIANDAN, ANGELENE   12 CA CANY             35.76  24
LAMMON, GENNA         12 SN VACAVILLE SWI    35.90  25
KESTER, MACKENZIE     12 AZ PUSCH RIDGE      35.93  26
WILLIAMS, MARIE       12 PC PALO ALTO STA    35.94  27
BONKE, EMMA           12 PC SUNNYVALE SWI    35.96  28
HARRIS, ALEX          12 SN VACAVILLE SWI    35.97  30
KRIEG, RILIE          12 PC LADERA OAKS      35.97  29
GOKHALE, MISHTI       11 PC SANTA CLARA S    36.01  32
YULE, KATELYN         12 SN ARDEN HILLS S    36.01  31
FERNANDEZ, MALIA      12 PC ELLIS AQUATIC    36.27  33
DAVIS, JESSICA        11 PC WALNUT CREEK     36.36  34
WATERSON, REBECCA     11 SN TRUCKEE-TAHOE    36.39  35
WYLIE, ISABELLA       12 AZ SCOTTSDALE AQ    36.43  36
ROSA, CAMYLE          12 PC ELLIS AQUATIC    36.46  37
ROBERTS, ALEXANDREA   12 CC TULE NATION T    36.66  38
KWAN, ALEXA           11 PC SANTA CLARA S    36.70  39
SANSORES VEGA, PAULIN 11 ** EAGLES TEAM      37.53  40
ENRIQUEZ ANGELES I, A 12 ** EAGLES TEAM      38.55  41
PEARCE, RENEE         12 PC WALNUT CREEK     38.56  42
BENN, ACACIA          12 ** KISU            DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   25                                   WOMENS   11-12   100 BACK                                    EVENT   25
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OLIVA, NICOLE         12 PC SANTA CLARA S  1:10.04   2  1:07.17 F1
                                                                    F    32.28

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   25                                   WOMENS   11-12   100 BACK                                    EVENT   25
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PANOPIO, KAITLYN      12 PC THE OLYMPIC C  1:09.69   1  1:09.25 F2
                                                                    F    33.08
GAMBETTA, PAIGE       12 PC PALO ALTO STA  1:11.22   3  1:10.55 F3
                                                                    F    34.29
FLATH, GILLIE         12 PC ORINDA AQUATI  1:11.26   4  1:10.77 F4
                                                                    F    34.25
LEE, MACKENZIE        12 PC PLEASANTON SE  1:11.96   5  1:11.37 F5
                                                                    F    34.98
SUEN, CLAIRE          12 PC PLEASANTON SE  1:12.47   7  1:11.85 F6
                                                                    F    35.61
WANG, TINA            12 PC WALNUT CREEK   1:12.36   6  1:12.56 F7
                                                                    F    35.17
STO. DOMINGO, MIA     12 PC THE OLYMPIC C  1:12.86   9  1:12.99 F8
                                                                    F    35.59
SEBASTIAN, SOPHIA     12 PC PALO ALTO STA  1:12.51   8  1:13.66 F9
                                                                    F    36.46

PANOPIO, KAITLYN      12 PC THE OLYMPIC C  1:09.69   1
OLIVA, NICOLE         12 PC SANTA CLARA S  1:10.04   2
GAMBETTA, PAIGE       12 PC PALO ALTO STA  1:11.22   3
FLATH, GILLIE         12 PC ORINDA AQUATI  1:11.26   4
LEE, MACKENZIE        12 PC PLEASANTON SE  1:11.96   5
WANG, TINA            12 PC WALNUT CREEK   1:12.36   6
SUEN, CLAIRE          12 PC PLEASANTON SE  1:12.47   7
SEBASTIAN, SOPHIA     12 PC PALO ALTO STA  1:12.51   8
STO. DOMINGO, MIA     12 PC THE OLYMPIC C  1:12.86   9
KANN, CHANELL         12 PC DE ANZA CUPER  1:13.09  10
LI, LINDA             12 PC WALNUT CREEK   1:13.44  11
QIAN, VIRGINIE        12 PC SANTA CLARA S  1:13.73  12
DAO, ALLIE            12 PC VALLEY SPLASH  1:13.96  13
NIMMO, GRACE          12 PC PLEASANTON SE  1:14.54  14
MINNES, ASIA          11 AZ SWIM NEPTUNE   1:14.77  15
CHO, ALLISON          12 CA CANY           1:14.81  16
BENN, ACACIA          12 ** KISU           1:14.93  17
BLACK, KYRA           12 PC PLEASANTON SE  1:15.02  18
SCHAFFER, BROOKE      12 PC PALO ALTO STA  1:15.14  19
YULE, KATELYN         12 SN ARDEN HILLS S  1:15.23  20
MURPHY, CRYSTAL       12 PC THE OLYMPIC C  1:15.66  21
BONKE, EMMA           12 PC SUNNYVALE SWI  1:15.82  22
DOBLER, KAITLYN       12 OR THE DOLPHINS   1:15.98  23
KRIEG, RILIE          12 PC LADERA OAKS    1:16.02  24
WILLIAMS, MARIE       12 PC PALO ALTO STA  1:16.45  25
LAMMON, GENNA         12 SN VACAVILLE SWI  1:17.08  26
DEVANAGONDI, NEEYATI  11 PC DE ANZA CUPER  1:17.19  27
LEE, SAMANTHA         12 PC OTTER SWIM CL  1:17.28  28
VIAL, MARIN           11 SN FOOTHILL AQUA  1:17.37  29
ROSA, CAMYLE          12 PC ELLIS AQUATIC  1:17.42  30
THOMAS, TAYLOR        11 PC ORINDA AQUATI  1:17.52  31
KESTER, MACKENZIE     12 AZ PUSCH RIDGE    1:17.67  32
DRAKE, DANIELLE       12 AZ SWIM NEPTUNE   1:17.96  33
WATERSON, REBECCA     11 SN TRUCKEE-TAHOE  1:18.15  34
LOCKARD, ALLISON      12 SN TRUCKEE-TAHOE  1:18.28  35
ESTIANDAN, ANGELENE   12 CA CANY           1:18.30  36
KWAN, ALEXA           11 PC SANTA CLARA S  1:18.41  37
LIP, HANA             12 PC OTTER SWIM CL  1:18.66  38
GREENBERG, VICTORIA   12 PC TERRAPINS SWI  1:19.67  39

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   25                                   WOMENS   11-12   100 BACK                                    EVENT   25
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WU, AMY               12 PC PALO ALTO STA   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT    1                                   WOMENS   11-12   200 BACK                                    EVENT    1
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OLIVA, NICOLE         12 PC SANTA CLARA S  2:31.55   2  2:26.90 F1  P  1:15.31
                                                                    F    34.11  1:11.46  1:49.76
PANOPIO, KAITLYN      12 PC THE OLYMPIC C  2:31.86   3  2:29.04 F2  P  1:12.95
                                                                    F    34.17  1:12.15  1:50.84
FLATH, GILLIE         12 PC ORINDA AQUATI  2:30.50   1  2:29.75 F3  P  1:12.74
                                                                    F    34.66  1:12.23  1:51.92
GAMBETTA, PAIGE       12 PC PALO ALTO STA  2:34.51   4  2:31.61 F4  P  1:16.17
                                                                    F    35.48  1:13.73  1:53.04
SUEN, CLAIRE          12 PC PLEASANTON SE  2:35.01   5  2:36.96 F5  P  1:16.75
                                                                    F    38.11  1:18.92  1:58.83
NIMMO, GRACE          12 PC PLEASANTON SE  2:37.70   8  2:37.16 F6  P
                                                                    F    36.55  1:15.63  1:57.05
KANN, CHANELL         12 PC DE ANZA CUPER  2:35.95   6  2:37.36 F7  P  1:16.28
                                                                    F    38.19  1:17.95  1:58.73
CHO, ALLISON          12 CA CANY           2:38.57   9  2:38.40 F8  P  1:15.68
                                                                    F    37.77  1:18.07  1:59.09
YULE, KATELYN         12 SN ARDEN HILLS S  2:37.56   7  2:40.56 F9  P  1:16.87
                                                                    F    37.89  1:18.91  1:59.98

FLATH, GILLIE         12 PC ORINDA AQUATI  2:30.50   1              P  1:12.74
OLIVA, NICOLE         12 PC SANTA CLARA S  2:31.55   2              P  1:15.31
PANOPIO, KAITLYN      12 PC THE OLYMPIC C  2:31.86   3              P  1:12.95
GAMBETTA, PAIGE       12 PC PALO ALTO STA  2:34.51   4              P  1:16.17
SUEN, CLAIRE          12 PC PLEASANTON SE  2:35.01   5              P  1:16.75
KANN, CHANELL         12 PC DE ANZA CUPER  2:35.95   6              P  1:16.28
YULE, KATELYN         12 SN ARDEN HILLS S  2:37.56   7              P  1:16.87
NIMMO, GRACE          12 PC PLEASANTON SE  2:37.70   8              P
CHO, ALLISON          12 CA CANY           2:38.57   9              P  1:15.68
LI, LINDA             12 PC WALNUT CREEK   2:39.12  10              P  1:17.24
SCHAFFER, BROOKE      12 PC PALO ALTO STA  2:39.73  11              P  1:17.11
YONGYUTH, BIANKA      12 PC SANTA CLARA S  2:39.96  12              P  1:18.60
LUIS, CAILEIGH        12 ** VANCOUVER PAC  2:40.63  13              P  1:18.23
WILLIAMS, MARIE       12 PC PALO ALTO STA  2:41.46  14              P  1:19.21
STO. DOMINGO, MIA     12 PC THE OLYMPIC C  2:41.47  15              P  1:18.14
BLACK, KYRA           12 PC PLEASANTON SE  2:41.52  16              P  1:18.07
BENN, ACACIA          12 ** KISU           2:41.90  17              P  1:18.66
ROSA, CAMYLE          12 PC ELLIS AQUATIC  2:42.50  18              P  1:19.93
VIAL, MARIN           11 SN FOOTHILL AQUA  2:42.64  19              P  1:20.01
MINNES, ASIA          11 AZ SWIM NEPTUNE   2:42.74  20              P  1:17.30
O'NEILL, CAITLIN      12 PC ELLIS AQUATIC  2:42.77  21              P  1:20.14
CORDOVA, SYDNEY       12 SN CALIFORNIA CA  2:43.96  22              P  1:20.21
MAGNUSSEN, EMMA       12 PC ELLIS AQUATIC  2:44.27  23              P  1:19.74
BONKE, EMMA           12 PC SUNNYVALE SWI  2:44.55  24              P
TZOU, ANNABELLE       12 PC PEAK SWIMMING  2:44.67  25              P  1:20.56
DEVANAGONDI, NEEYATI  11 PC DE ANZA CUPER  2:44.71  26              P  1:20.50
LEE, MACKENZIE        12 PC PLEASANTON SE  2:44.84  27              P  1:19.70

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    1                                   WOMENS   11-12   200 BACK                                    EVENT    1
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LAPUZ, GRACE          11 SN SOLANO AQUATI  2:45.01  28              P  1:20.82
WEBBER, CAYMAN        12 AZ YMCA WESTSIDE  2:45.03  29              P  1:20.59
LIP, HANA             12 PC OTTER SWIM CL  2:47.25  30              P  1:22.55
WU, AMY               12 PC PALO ALTO STA  2:48.35  31              P  1:22.09
KESTER, MACKENZIE     12 AZ PUSCH RIDGE    2:50.13  32              P  1:22.41
NGUYEN, MALENA        12 PC LOS ALTOS & M   DQUED                   P  1:21.97

============================================================================================================================
   EVENT   17                                   WOMENS   11-12   50 BREAST                                   EVENT   17
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCCORMACK, LAUREN     12 PC THE OLYMPIC C    36.16   2    34.71 F1
WHETSTONE, CAYLA      12 PC PIRANHA SWIMM    36.72   7    36.31 F2
SEBASTIAN, SOPHIA     12 PC PALO ALTO STA    36.63   6    36.36 F3
TAO, MEGAN            12 PC PEAK SWIMMING    36.82   8    36.41 F4
MINNES, ASIA          11 AZ SWIM NEPTUNE     36.36   3    36.51 F5
WANG, LENA            12 PC USF KORET YOU    36.15   1    36.59 F6
WANG, TINA            12 PC WALNUT CREEK     36.49   4    36.67 F7
QIAN, VIRGINIE        12 PC SANTA CLARA S    36.98   9    36.83 F8
GEE, MEGAN            12 PC ELLIS AQUATIC    36.61   5   DQUED  F

WANG, LENA            12 PC USF KORET YOU    36.15   1
MCCORMACK, LAUREN     12 PC THE OLYMPIC C    36.16   2
MINNES, ASIA          11 AZ SWIM NEPTUNE     36.36   3
WANG, TINA            12 PC WALNUT CREEK     36.49   4
GEE, MEGAN            12 PC ELLIS AQUATIC    36.61   5
SEBASTIAN, SOPHIA     12 PC PALO ALTO STA    36.63   6
WHETSTONE, CAYLA      12 PC PIRANHA SWIMM    36.72   7
TAO, MEGAN            12 PC PEAK SWIMMING    36.82   8
QIAN, VIRGINIE        12 PC SANTA CLARA S    36.98   9
GREENBERG, VICTORIA   12 PC TERRAPINS SWI    37.11  10
ANDERSON, KAIA        12 PC PALO ALTO STA    37.13  11
GUERRA, PAOLA         11 AZ YMCA WESTSIDE    37.28  12
DOBLER, KAITLYN       12 OR THE DOLPHINS     37.46  13
BLODGETT, ALYSSA      11 PC ALMADEN RIPTI    37.65  14
O'NEILL, CAITLIN      12 PC ELLIS AQUATIC    37.85  15
HARRIS, SYDNEY        12 PC PALO ALTO STA    37.86  16
SCHAFFER, TAYLOR      11 PC PALO ALTO STA    37.89  17
ULUFANUA, KEKOA       12 SI COLLEGE AREA     38.08  18
STO. DOMINGO, MIA     12 PC THE OLYMPIC C    38.22  19
MURPHY, CRYSTAL       12 PC THE OLYMPIC C    38.37  20
BOURAOUI, NADIA       11 PC SANTA CLARA S    38.39  21
BOUDROT, CLAIRE       12 ** NRST             38.51  22
CHEN, TIFFANY         12 PC PALO ALTO STA    38.61  23
PEARCE, RENEE         12 PC WALNUT CREEK     38.62  24
CRISTOBAL, KIANA      11 PC EAST BAY SILV    38.75  25
BALICANTA, ELISABETH  12 PC PLEASANTON SE    38.80  26
STERLING, PIPER       12 PC WALNUT CREEK     38.87  27
MERTZ, BRIANNA        12 PC GILROY GATORS    38.90  28
WU, AMY               12 PC PALO ALTO STA    38.99  29
TRAN, TIFFANY         12 PC QUICKSILVER S    39.01  30
KRISHNAN, NIVRITHI    12 PC SANTA CLARA S    39.08  31

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   17                                   WOMENS   11-12   50 BREAST                                   EVENT   17
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JALAL, ORIANA         12 PC SANTA CLARA S    39.22  32
LEE, MACKENZIE        12 PC PLEASANTON SE    39.33  33
JENS, HEIDI           12 SN FEATHER RIVER    39.35  34
YI, JIN YOUNG         12 CA CANY             39.36  35
ZHANG, JOYCE          11 ** VANCOUVER PAC    39.40  36
VIAL, MARIN           11 SN FOOTHILL AQUA    39.69  37
HAMILTON, SARAH       12 PC TERRAPINS SWI    39.89  38
RYOO, KELLY           12 PC DE ANZA CUPER    39.90  39
SALVINO, KYLIE        12 AZ SCOTTSDALE AQ    39.95  40
GUADIAMOS, ISABELLA   12 PC DE ANZA CUPER    39.96  41
GREENBERG, ALEXIS     11 PC TERRAPINS SWI    40.10  42
CAREFOOT, GRACIE      12 AZ SWIM NEPTUNE     40.18  43
BRANDT, JAYNE         12 SN SUN OAKS AQUA    40.44  44
RITTENHOUSE, JAX      12 PC KOA AQUATICS   NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT  109                                   WOMENS   11-12   100 BREAST                                  EVENT  109
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SEBASTIAN, SOPHIA     12 PC PALO ALTO STA  1:18.79   1  1:16.61 F1
                                                                    F    36.79
WANG, LENA            12 PC USF KORET YOU  1:19.58   3  1:17.05 F2
                                                                    F    36.73
TAO, MEGAN            12 PC PEAK SWIMMING  1:19.62   4  1:17.06 F3
                                                                    F    37.92
MINNES, ASIA          11 AZ SWIM NEPTUNE   1:19.03   2  1:17.42 F4
                                                                    F    36.53
DOBLER, KAITLYN       12 OR THE DOLPHINS   1:20.81   7  1:17.46 F5
                                                                    F
MCCORMACK, LAUREN     12 PC THE OLYMPIC C  1:19.90   6  1:18.86 F6
                                                                    F    36.61
QIAN, VIRGINIE        12 PC SANTA CLARA S  1:19.66   5  1:20.72 F7
                                                                    F    37.80
O'NEILL, CAITLIN      12 PC ELLIS AQUATIC  1:21.44   8  1:20.82 F8
                                                                    F    38.25
WANG, TINA            12 PC WALNUT CREEK   1:21.84   9  1:21.52 F9
                                                                    F

SEBASTIAN, SOPHIA     12 PC PALO ALTO STA  1:18.79   1
MINNES, ASIA          11 AZ SWIM NEPTUNE   1:19.03   2
WANG, LENA            12 PC USF KORET YOU  1:19.58   3
TAO, MEGAN            12 PC PEAK SWIMMING  1:19.62   4
QIAN, VIRGINIE        12 PC SANTA CLARA S  1:19.66   5
MCCORMACK, LAUREN     12 PC THE OLYMPIC C  1:19.90   6
DOBLER, KAITLYN       12 OR THE DOLPHINS   1:20.81   7
O'NEILL, CAITLIN      12 PC ELLIS AQUATIC  1:21.44   8
WANG, TINA            12 PC WALNUT CREEK   1:21.84   9
BOURAOUI, NADIA       11 PC SANTA CLARA S  1:22.14  10
BOUDROT, CLAIRE       12 ** NRST           1:23.07  11
SCHAFFER, TAYLOR      11 PC PALO ALTO STA  1:23.13  12
ANDERSON, KAIA        12 PC PALO ALTO STA  1:23.24  13
PEARCE, RENEE         12 PC WALNUT CREEK   1:23.41  14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  109                                   WOMENS   11-12   100 BREAST                                  EVENT  109
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KANN, CHANELL         12 PC DE ANZA CUPER  1:24.05  15
CHU, JESSICA          12 PC DE ANZA CUPER  1:24.23  16
GEE, MEGAN            12 PC ELLIS AQUATIC  1:24.24  17
WHETSTONE, CAYLA      12 PC PIRANHA SWIMM  1:24.38  18
GREENBERG, VICTORIA   12 PC TERRAPINS SWI  1:24.41  19
GUERRA, PAOLA         11 AZ YMCA WESTSIDE  1:24.46  20
STO. DOMINGO, MIA     12 PC THE OLYMPIC C  1:24.67  21
DULSKI, ABBY          12 PC ORINDA AQUATI  1:24.70  22
RYOO, KELLY           12 PC DE ANZA CUPER  1:24.87  23
HARRIS, SYDNEY        12 PC PALO ALTO STA  1:25.02  24
ULUFANUA, KEKOA       12 SI COLLEGE AREA   1:25.22  25
GUADIAMOS, ISABELLA   12 PC DE ANZA CUPER  1:25.74  26
BLODGETT, ALYSSA      11 PC ALMADEN RIPTI  1:26.42  27
TRAN, TIFFANY         12 PC QUICKSILVER S  1:27.01  28
JALAL, ORIANA         12 PC SANTA CLARA S  1:27.21  29
WILLIAMS, MARIE       12 PC PALO ALTO STA  1:27.52  30
ZHANG, JOYCE          11 ** VANCOUVER PAC  1:27.86  31
STERLING, PIPER       12 PC WALNUT CREEK   1:27.96  32
LEE, SAMANTHA         12 PC OTTER SWIM CL  1:28.57  33
SALVINO, KYLIE        12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:28.83  34
YI, JIN YOUNG         12 CA CANY           1:29.30  35
BALICANTA, ELISABETH  12 PC PLEASANTON SE  1:29.79  36
MERTZ, BRIANNA        12 PC GILROY GATORS  1:29.85  37
JENS, HEIDI           12 SN FEATHER RIVER  1:29.86  38
LIP, HANA             12 PC OTTER SWIM CL  1:30.29  39
JACOBS, ZOE           12 PC SUNNYVALE SWI  1:33.80  40
CAMPBELL, SHANNON     12 PC UN  (PC)       1:34.07  41

============================================================================================================================
   EVENT   35                                   WOMENS   11-12   200 BREAST                                  EVENT   35
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DOBLER, KAITLYN       12 OR THE DOLPHINS   2:49.93   3  2:41.94 F1  P  1:21.56
                                                                    F    37.47  1:18.99  2:00.82
TAO, MEGAN            12 PC PEAK SWIMMING  2:52.16   5  2:45.18 F2  P  1:22.13
                                                                    F    37.31  1:18.85  2:02.27
WANG, LENA            12 PC USF KORET YOU  2:49.02   2  2:46.54 F3  P  1:21.89
                                                                    F    37.89  1:20.01  2:03.75
MINNES, ASIA          11 AZ SWIM NEPTUNE   2:49.95   4  2:47.16 F4  P  1:19.91
                                                                    F    36.93  1:19.45  2:03.80
SEBASTIAN, SOPHIA     12 PC PALO ALTO STA  2:46.96   1  2:47.93 F5  P  1:19.74
                                                                    F    38.43  1:20.08  2:03.57
MCCORMACK, LAUREN     12 PC THE OLYMPIC C  2:54.41   8  2:49.18 F6  P  1:23.09
                                                                    F    36.81  1:19.67  2:05.70
BOURAOUI, NADIA       11 PC SANTA CLARA S  2:52.45   6  2:51.36 F7  P  1:22.92
                                                                    F    39.52  1:23.65  2:07.41
QIAN, VIRGINIE        12 PC SANTA CLARA S  2:54.02   7  2:51.59 F8  P  1:24.26
                                                                    F    39.11  1:22.71  2:07.76
O'NEILL, CAITLIN      12 PC ELLIS AQUATIC  2:55.01   9  2:52.67 F9  P  1:24.24
                                                                    F    39.43  1:22.92  2:08.02

SEBASTIAN, SOPHIA     12 PC PALO ALTO STA  2:46.96   1              P  1:19.74

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   35                                   WOMENS   11-12   200 BREAST                                  EVENT   35
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WANG, LENA            12 PC USF KORET YOU  2:49.02   2              P  1:21.89
DOBLER, KAITLYN       12 OR THE DOLPHINS   2:49.93   3              P  1:21.56
MINNES, ASIA          11 AZ SWIM NEPTUNE   2:49.95   4              P  1:19.91
TAO, MEGAN            12 PC PEAK SWIMMING  2:52.16   5              P  1:22.13
BOURAOUI, NADIA       11 PC SANTA CLARA S  2:52.45   6              P  1:22.92
QIAN, VIRGINIE        12 PC SANTA CLARA S  2:54.02   7              P  1:24.26
MCCORMACK, LAUREN     12 PC THE OLYMPIC C  2:54.41   8              P  1:23.09
O'NEILL, CAITLIN      12 PC ELLIS AQUATIC  2:55.01   9              P  1:24.24
NIMMO, GRACE          12 PC PLEASANTON SE  2:55.25  10              P  1:24.20
DULSKI, ABBY          12 PC ORINDA AQUATI  2:56.17  11              P  1:25.41
PEARCE, RENEE         12 PC WALNUT CREEK   2:56.46  12              P  1:27.44
GEE, MEGAN            12 PC ELLIS AQUATIC  2:56.74  13              P  1:26.20
HARRIS, SYDNEY        12 PC PALO ALTO STA  2:56.75  14              P  1:25.41
WANG, TINA            12 PC WALNUT CREEK   2:57.00  15              P  1:24.60
CHU, JESSICA          12 PC DE ANZA CUPER  2:58.68  16              P  1:26.02
GUADIAMOS, ISABELLA   12 PC DE ANZA CUPER  2:58.95  17              P  1:27.56
KURAMOTO, REI         12 PC PALO ALTO STA  2:59.06  18              P  1:26.57
GREENBERG, VICTORIA   12 PC TERRAPINS SWI  2:59.21  19              P  1:25.97
NGO, CATHERINE        12 PC VALLEY SPLASH  2:59.61  20              P  1:26.25
GUERRA, PAOLA         11 AZ YMCA WESTSIDE  3:00.13  21              P  1:28.53
SCHAFFER, TAYLOR      11 PC PALO ALTO STA  3:00.49  22              P  1:27.40
KANN, CHANELL         12 PC DE ANZA CUPER  3:01.73  23              P  1:29.31
BAUER, LYDIA          12 PC PALO ALTO STA  3:02.83  24              P  1:28.68
JALAL, ORIANA         12 PC SANTA CLARA S  3:02.91  25              P  1:27.85
ANDERSON, KAIA        12 PC PALO ALTO STA  3:03.08  26              P  1:27.74
RYOO, KELLY           12 PC DE ANZA CUPER  3:03.52  27              P  1:26.87
WHETSTONE, CAYLA      12 PC PIRANHA SWIMM  3:03.67  28              P  1:28.09
MCGAUGHEY, MADDIE     12 PC ORINDA AQUATI  3:03.81  29              P  1:28.76
BOUDROT, CLAIRE       12 ** NRST           3:04.08  30              P  1:29.18
STO. DOMINGO, MIA     12 PC THE OLYMPIC C  3:04.22  31              P  1:27.66
VIAL, MARIN           11 SN FOOTHILL AQUA  3:04.23  32              P  1:29.87
TRAN, TIFFANY         12 PC QUICKSILVER S  3:04.25  33              P  1:27.23
WILLIAMS, MARIE       12 PC PALO ALTO STA  3:04.27  34              P  1:30.73
ZHANG, JOYCE          11 ** VANCOUVER PAC  3:04.49  35              P  1:29.31
BLODGETT, ALYSSA      11 PC ALMADEN RIPTI  3:04.52  36              P  1:28.57
CAMPBELL, SHANNON     12 PC UN  (PC)       3:06.02  37              P  1:30.97
LACROIX, ALLISON      11 PC DE ANZA CUPER  3:06.39  38              P  1:29.97
LIP, HANA             12 PC OTTER SWIM CL  3:06.65  39              P  1:29.76
ULUFANUA, KEKOA       12 SI COLLEGE AREA   3:06.74  40              P  1:30.46
LEE, TRICIA           12 PC SUNNYVALE SWI  3:07.34  41              P  1:29.97
KRISHNAN, NIVRITHI    12 PC SANTA CLARA S  3:07.42  42              P  1:30.21
MERTZ, BRIANNA        12 PC GILROY GATORS  3:08.70  43              P  1:30.72
LIU, LILLY            12 PC WEST COAST AQ  3:09.01  44              P  1:29.98
SALVINO, KYLIE        12 AZ SCOTTSDALE AQ  3:09.50  45              P  1:31.62
BRANDT, JAYNE         12 SN SUN OAKS AQUA  3:13.68  46              P  1:32.95

============================================================================================================================
   EVENT   43                                   WOMENS   11-12   50 FLY                                      EVENT   43
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OLIVA, NICOLE         12 PC SANTA CLARA S    29.73   1    29.23 F1
MURPHY, CRYSTAL       12 PC THE OLYMPIC C    29.91   2    29.63 F2

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   43                                   WOMENS   11-12   50 FLY                                      EVENT   43
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCHAFFER, BROOKE      12 PC PALO ALTO STA    30.20   3    30.31 F3
MAGNUSSEN, EMMA       12 PC ELLIS AQUATIC    30.86   5    30.39 F4
ROSIN, LEILA          12 AZ SCOTTSDALE AQ    30.20   4    30.41 F5
KURAMOTO, REI         12 PC PALO ALTO STA    31.14   9    30.78 F6
PANOPIO, KAITLYN      12 PC THE OLYMPIC C    30.93   6    31.00 F7
LIN, HELEN            11 OR THUNDERBOLT S    31.07   8    31.27 F8
SEBASTIAN, SOPHIA     12 PC PALO ALTO STA    31.00   7    31.28 F9

OLIVA, NICOLE         12 PC SANTA CLARA S    29.73   1
MURPHY, CRYSTAL       12 PC THE OLYMPIC C    29.91   2
ROSIN, LEILA          12 AZ SCOTTSDALE AQ    30.20   4
SCHAFFER, BROOKE      12 PC PALO ALTO STA    30.20   3
MAGNUSSEN, EMMA       12 PC ELLIS AQUATIC    30.86   5
PANOPIO, KAITLYN      12 PC THE OLYMPIC C    30.93   6
SEBASTIAN, SOPHIA     12 PC PALO ALTO STA    31.00   7
LIN, HELEN            11 OR THUNDERBOLT S    31.07   8
KURAMOTO, REI         12 PC PALO ALTO STA    31.14   9
HAMILTON, SARAH       12 PC TERRAPINS SWI    31.32  10
TAO, MEGAN            12 PC PEAK SWIMMING    31.38  11
GAMBETTA, PAIGE       12 PC PALO ALTO STA    31.40  12
LOCALA, NAOMI         12 PC THE OLYMPIC C    31.51  13
DIALLO, SELLY         12 PC SEASIDE AQUAT    31.53  15
SO, ISABELLE          12 PC WALNUT CREEK     31.53  14
MCDONALD, MARGAUX     12 PC ORINDA AQUATI    31.70  16
FERNANDEZ, MALIA      12 PC ELLIS AQUATIC    31.74  17
BLACK, KYRA           12 PC PLEASANTON SE    31.89  18
COOK, ELIZABETH       12 OR THUNDERBOLT S    31.99  19
CRITZER, NICOLE       12 PC MORGAN HILL S    32.07  20
GEE, MEGAN            12 PC ELLIS AQUATIC    32.16  21
STERLING, PIPER       12 PC WALNUT CREEK     32.22  22
WATERSON, REBECCA     11 SN TRUCKEE-TAHOE    32.24  23
SHARCHITSANG, DEKYI   12 OR THE DOLPHINS     32.29  24
CHO, ALLISON          12 CA CANY             32.31  25
SUEN, CLAIRE          12 PC PLEASANTON SE    32.45  26
LI, LINDA             12 PC WALNUT CREEK     32.53  27
CORDOVA, SYDNEY       12 SN CALIFORNIA CA    32.58  28
WYLIE, ISABELLA       12 AZ SCOTTSDALE AQ    32.66  29
CAVAZOS, AMANDA       12 PC SEASIDE AQUAT    32.75  30
MARGOLIS, JADE        12 PC OTTER SWIM CL    32.78  31
LIU, LILLY            12 PC WEST COAST AQ    32.91  32
MERTZ, BRIANNA        12 PC GILROY GATORS    33.03  33
PEARCE, RENEE         12 PC WALNUT CREEK     33.09  34
SHAO, STEPHANIE       12 PC PLEASANTON SE    33.13  35
BONKE, EMMA           12 PC SUNNYVALE SWI    33.17  36
MA, ASHLEY            12 PC SANTA CLARA S    33.21  37
SALVINO, KYLIE        12 AZ SCOTTSDALE AQ    33.34  38
XIAO-RAO, KRYSTAL     11 PC THE OLYMPIC C    33.44  39
ROBERTS, ALEXANDREA   12 CC TULE NATION T    33.61  40
LOCKARD, ALLISON      12 SN TRUCKEE-TAHOE    33.63  42
NIMMO, GRACE          12 PC PLEASANTON SE    33.63  41
LAMMON, GENNA         12 SN VACAVILLE SWI    33.99  43
ROSA, CAMYLE          12 PC ELLIS AQUATIC    34.20  44
CASTILLO, NATALIA     12 PC NORTH BAY AQU    34.32  45
ENRIQUEZ ANGELES I, A 12 ** EAGLES TEAM      34.74  46
SANSORES VEGA, PAULIN 11 ** EAGLES TEAM      37.47  47

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  129                                   WOMENS   11-12   100 FLY                                     EVENT  129
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OLIVA, NICOLE         12 PC SANTA CLARA S  1:08.18   2  1:04.81 F1
                                                                    F    31.11
MURPHY, CRYSTAL       12 PC THE OLYMPIC C  1:07.30   1  1:05.65 F2
                                                                    F    31.36
PANOPIO, KAITLYN      12 PC THE OLYMPIC C  1:10.02   5  1:08.56 F3
                                                                    F    32.37
KURAMOTO, REI         12 PC PALO ALTO STA  1:10.44   8  1:08.71 F4
                                                                    F    31.76
MAGNUSSEN, EMMA       12 PC ELLIS AQUATIC  1:08.29   3  1:08.94 F5
                                                                    F    31.68
MCDONALD, MARGAUX     12 PC ORINDA AQUATI  1:10.62   9  1:09.04 F6
                                                                    F    32.91
SCHAFFER, BROOKE      12 PC PALO ALTO STA  1:09.88   4  1:09.20 F7
                                                                    F    32.00
COOK, ELIZABETH       12 OR THUNDERBOLT S  1:10.26   6  1:09.29 F8
                                                                    F    32.16
LIN, HELEN            11 OR THUNDERBOLT S  1:10.32   7  1:09.51 F9
                                                                    F    32.61

MURPHY, CRYSTAL       12 PC THE OLYMPIC C  1:07.30   1
OLIVA, NICOLE         12 PC SANTA CLARA S  1:08.18   2
MAGNUSSEN, EMMA       12 PC ELLIS AQUATIC  1:08.29   3
SCHAFFER, BROOKE      12 PC PALO ALTO STA  1:09.88   4
PANOPIO, KAITLYN      12 PC THE OLYMPIC C  1:10.02   5
COOK, ELIZABETH       12 OR THUNDERBOLT S  1:10.26   6
LIN, HELEN            11 OR THUNDERBOLT S  1:10.32   7
KURAMOTO, REI         12 PC PALO ALTO STA  1:10.44   8
MCDONALD, MARGAUX     12 PC ORINDA AQUATI  1:10.62   9
SEBASTIAN, SOPHIA     12 PC PALO ALTO STA  1:11.45  10
HAMILTON, SARAH       12 PC TERRAPINS SWI  1:11.56  11
TAO, MEGAN            12 PC PEAK SWIMMING  1:11.58  12
DIALLO, SELLY         12 PC SEASIDE AQUAT  1:11.63  13
BLACK, KYRA           12 PC PLEASANTON SE  1:11.71  14
LOCALA, NAOMI         12 PC THE OLYMPIC C  1:11.82  15
SO, ISABELLE          12 PC WALNUT CREEK   1:11.83  16
PALISCAK, OLIVIA      12 AZ SWIM NEPTUNE   1:11.90  17
CORDOVA, SYDNEY       12 SN CALIFORNIA CA  1:12.00  18
STERLING, PIPER       12 PC WALNUT CREEK   1:12.29  19
WATERSON, REBECCA     11 SN TRUCKEE-TAHOE  1:12.33  20
GEE, MEGAN            12 PC ELLIS AQUATIC  1:12.67  22
JONES, MEGAN          12 PC NEPTUNE SWIMM  1:12.67  21
HENDRAWAN, ASHLEY     12 PC ALAMEDA ISLAN  1:12.85  23
WANG, LENA            12 PC USF KORET YOU  1:13.18  24
TURNER, SYDNEY        11 SN ARDEN HILLS S  1:13.31  25
SHAO, STEPHANIE       12 PC PLEASANTON SE  1:13.41  26
MA, ASHLEY            12 PC SANTA CLARA S  1:13.76  27
CAVAZOS, AMANDA       12 PC SEASIDE AQUAT  1:13.82  28
KANN, CHANELL         12 PC DE ANZA CUPER  1:13.95  29
CHO, ALLISON          12 CA CANY           1:14.08  30
VIAL, MARIN           11 SN FOOTHILL AQUA  1:14.38  31
XIAO-RAO, KRYSTAL     11 PC THE OLYMPIC C  1:14.42  32

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  129                                   WOMENS   11-12   100 FLY                                     EVENT  129
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FLATH, GILLIE         12 PC ORINDA AQUATI  1:14.99  33
MERTZ, BRIANNA        12 PC GILROY GATORS  1:15.16  34
LOCKARD, ALLISON      12 SN TRUCKEE-TAHOE  1:15.19  35
LEE, SAMANTHA         12 PC OTTER SWIM CL  1:15.24  36
SALVINO, KYLIE        12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:16.06  37
SHARCHITSANG, DEKYI   12 OR THE DOLPHINS   1:16.72  38
HAYASHIGATANI, MARIKA 12 SN WOLVERINE AQU  1:17.48  39
HUGHES, AUDREY        12 CA NORTH COUNTY   1:17.99  40

============================================================================================================================
   EVENT   91                                   WOMENS   11-12   200 FLY                                     EVENT   91
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MURPHY, CRYSTAL       12 PC THE OLYMPIC C  2:32.45   1  2:29.45 F1  P  1:14.33
                                                                    F    34.40  1:13.28  1:51.49
SEBASTIAN, SOPHIA     12 PC PALO ALTO STA  2:34.00   3  2:29.70 F2  P  1:13.36
                                                                    F    33.03  1:11.70  1:50.90
MCDONALD, MARGAUX     12 PC ORINDA AQUATI  2:35.26   5  2:32.22 F3  P  1:12.48
                                                                    F    34.06  1:13.08  1:52.84
CHU, JESSICA          12 PC DE ANZA CUPER  2:33.11   2  2:32.76 F4  P  1:13.53
                                                                    F    34.67  1:13.24  1:53.41
SCHAFFER, BROOKE      12 PC PALO ALTO STA  2:38.80   6  2:34.39 F5  P  1:12.28
                                                                    F    32.53  1:10.22  1:51.73
CORDOVA, SYDNEY       12 SN CALIFORNIA CA  2:34.74   4  2:38.03 F6  P  1:13.04
                                                                    F    34.42  1:13.73  1:56.02
YONGYUTH, BIANKA      12 PC SANTA CLARA S  2:40.67   8  2:38.06 F7  P  1:15.47
                                                                    F    35.10  1:14.73  1:56.91
HENDRAWAN, ASHLEY     12 PC ALAMEDA ISLAN  2:39.55   7  2:38.59 F8  P  1:17.73
                                                                    F    36.58  1:17.26  1:57.92
PANOPIO, KAITLYN      12 PC THE OLYMPIC C  2:40.95   9  2:41.27 F9  P  1:14.72
                                                                    F    35.16  1:16.17  1:58.91

MURPHY, CRYSTAL       12 PC THE OLYMPIC C  2:32.45   1              P  1:14.33
CHU, JESSICA          12 PC DE ANZA CUPER  2:33.11   2              P  1:13.53
SEBASTIAN, SOPHIA     12 PC PALO ALTO STA  2:34.00   3              P  1:13.36
CORDOVA, SYDNEY       12 SN CALIFORNIA CA  2:34.74   4              P  1:13.04
MCDONALD, MARGAUX     12 PC ORINDA AQUATI  2:35.26   5              P  1:12.48
SCHAFFER, BROOKE      12 PC PALO ALTO STA  2:38.80   6              P  1:12.28
HENDRAWAN, ASHLEY     12 PC ALAMEDA ISLAN  2:39.55   7              P  1:17.73
YONGYUTH, BIANKA      12 PC SANTA CLARA S  2:40.67   8              P  1:15.47
PANOPIO, KAITLYN      12 PC THE OLYMPIC C  2:40.95   9              P  1:14.72
LIN, HELEN            11 OR THUNDERBOLT S  2:41.24  10              P  1:15.60
HAMILTON, SARAH       12 PC TERRAPINS SWI  2:41.89  12              P  1:15.43
WANG, LENA            12 PC USF KORET YOU  2:41.89  11              P  1:14.40
BLACK, KYRA           12 PC PLEASANTON SE  2:43.67  14              P  1:16.38
MA, ASHLEY            12 PC SANTA CLARA S  2:43.67  13              P  1:16.09
SHAO, STEPHANIE       12 PC PLEASANTON SE  2:43.71  15              P  1:16.67
SO, ISABELLE          12 PC WALNUT CREEK   2:45.42  16              P  1:16.80
BOURAOUI, NADIA       11 PC SANTA CLARA S  2:45.64  17              P  1:19.03
PRESSEL, WAVERLY      12 AZ GOLD MEDAL SW  2:47.11  18              P  1:20.87
WATERSON, REBECCA     11 SN TRUCKEE-TAHOE  2:47.24  19              P  1:16.72
TURNER, SYDNEY        11 SN ARDEN HILLS S  2:47.28  20              P  1:17.32

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   91                                   WOMENS   11-12   200 FLY                                     EVENT   91
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

XIAO-RAO, KRYSTAL     11 PC THE OLYMPIC C  2:47.41  21              P  1:16.94
DIALLO, SELLY         12 PC SEASIDE AQUAT  2:48.56  22              P  1:20.78
IRVING, KATELYN       12 ** NRST           2:48.88  23              P  1:21.85
LIU, LILLY            12 PC WEST COAST AQ  2:49.61  24              P  1:16.23
WEBBER, CAYMAN        12 AZ YMCA WESTSIDE  2:49.91  25              P  1:20.09
MCGEE, ARRINGTON      12 PC SANTA CLARA S  2:49.98  26              P  1:21.20
PANICKER, VISMAYA     11 PC SANTA CLARA S  2:50.35  27              P  1:18.02
PIERCY, ALESIA        12 PC PALO ALTO STA  2:51.00  28              P  1:18.75
HAYASHIGATANI, MARIKA 12 SN WOLVERINE AQU  2:53.46  29              P  1:20.71
BEISEL, STEFFI        11 PC SANTA CLARA S  2:54.44  30              P  1:21.49
ZHANG, JOYCE          11 ** VANCOUVER PAC  2:54.73  31              P  1:23.98
LOCALA, NAOMI         12 PC THE OLYMPIC C  2:56.23  32              P  1:19.36
ESTIANDAN, ANGELENE   12 CA CANY           2:56.86  33              P  1:16.66
ROZENSHTEYN, MAYA     12 SI COLLEGE AREA   2:58.98  34              P  1:25.73
FERNANDEZ, MALIA      12 PC ELLIS AQUATIC  2:59.28  35              P  1:22.95
GEE, MEGAN            12 PC ELLIS AQUATIC   DQUED                   P  1:14.44
MAGNUSSEN, EMMA       12 PC ELLIS AQUATIC   DQUED                   P  1:16.23

============================================================================================================================
   EVENT   55                                   WOMENS   11-12   200 I.M.                                    EVENT   55
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OLIVA, NICOLE         12 PC SANTA CLARA S  2:32.41   1  2:28.84 F1  P  1:09.12
                                                                    F    30.71  1:08.20  1:54.85
SEBASTIAN, SOPHIA     12 PC PALO ALTO STA  2:35.08   3  2:29.87 F2  P    35.61
                                                                    F    31.69  1:11.29  1:54.67
KURAMOTO, REI         12 PC PALO ALTO STA  2:36.12   6  2:31.78 F3  P  1:15.39
                                                                    F    32.61  1:12.91  1:58.27
WANG, TINA            12 PC WALNUT CREEK   2:34.79   2  2:32.06 F4  P  1:13.96
                                                                    F    34.12  1:15.25  2:00.16
MCDONALD, MARGAUX     12 PC ORINDA AQUATI  2:35.97   5  2:35.64 F5  P  1:14.95
                                                                    F    33.17  1:13.30  2:00.33
CHU, JESSICA          12 PC DE ANZA CUPER  2:35.18   4  2:35.73 F6  P  1:15.00
                                                                    F    33.61  1:14.88  2:00.60
MINNES, ASIA          11 AZ SWIM NEPTUNE   2:36.89   9  2:35.78 F7  P  1:16.03
                                                                    F    35.37  1:15.36  1:59.69
KANN, CHANELL         12 PC DE ANZA CUPER  2:36.35   7  2:37.46 F8  P  1:13.87
                                                                    F    34.42  1:13.56  2:01.45
YONGYUTH, BIANKA      12 PC SANTA CLARA S  2:36.42   8  2:37.65 F9  P  1:15.67
                                                                    F    34.39  1:15.49  2:02.07

OLIVA, NICOLE         12 PC SANTA CLARA S  2:32.41   1              P  1:09.12
WANG, TINA            12 PC WALNUT CREEK   2:34.79   2              P  1:13.96
SEBASTIAN, SOPHIA     12 PC PALO ALTO STA  2:35.08   3              P    35.61
CHU, JESSICA          12 PC DE ANZA CUPER  2:35.18   4              P  1:15.00
MCDONALD, MARGAUX     12 PC ORINDA AQUATI  2:35.97   5              P  1:14.95
KURAMOTO, REI         12 PC PALO ALTO STA  2:36.12   6              P  1:15.39
KANN, CHANELL         12 PC DE ANZA CUPER  2:36.35   7              P  1:13.87
YONGYUTH, BIANKA      12 PC SANTA CLARA S  2:36.42   8              P  1:15.67
MINNES, ASIA          11 AZ SWIM NEPTUNE   2:36.89   9              P  1:16.03
TAO, MEGAN            12 PC PEAK SWIMMING  2:36.94  10              P  1:16.33
QIAN, VIRGINIE        12 PC SANTA CLARA S  2:36.96  11              P  1:16.90

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   55                                   WOMENS   11-12   200 I.M.                                    EVENT   55
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DOBLER, KAITLYN       12 OR THE DOLPHINS   2:37.62  12              P  1:16.39
MURPHY, CRYSTAL       12 PC THE OLYMPIC C  2:38.79  13              P
SUEN, CLAIRE          12 PC PLEASANTON SE  2:39.79  14              P  1:12.83
GAMBETTA, PAIGE       12 PC PALO ALTO STA  2:39.98  15              P  1:13.14
WANG, LENA            12 PC USF KORET YOU  2:40.02  16              P  1:16.02
BOURAOUI, NADIA       11 PC SANTA CLARA S  2:40.24  17              P  1:18.63
GEE, MEGAN            12 PC ELLIS AQUATIC  2:40.71  18              P  1:17.53
LUIS, CAILEIGH        12 ** VANCOUVER PAC  2:41.05  19              P  1:18.85
STO. DOMINGO, MIA     12 PC THE OLYMPIC C  2:41.35  20              P  1:16.62
WILLIAMS, MARIE       12 PC PALO ALTO STA  2:41.49  21              P  1:16.49
MCCORMACK, LAUREN     12 PC THE OLYMPIC C  2:41.51  22              P  1:19.06
SO, ISABELLE          12 PC WALNUT CREEK   2:41.58  23              P  1:15.80
O'NEILL, CAITLIN      12 PC ELLIS AQUATIC  2:41.71  24              P  1:17.94
PEARCE, RENEE         12 PC WALNUT CREEK   2:43.17  25              P  1:19.83
HAMILTON, SARAH       12 PC TERRAPINS SWI  2:43.40  26              P  1:17.01
LEE, SAMANTHA         12 PC OTTER SWIM CL  2:43.42  27              P  1:19.20
SCHAFFER, TAYLOR      11 PC PALO ALTO STA  2:43.52  28              P  1:18.97
BENN, ACACIA          12 ** KISU           2:43.89  29              P  1:19.33
MERTZ, BRIANNA        12 PC GILROY GATORS  2:44.08  30              P  1:18.89
COOK, ELIZABETH       12 OR THUNDERBOLT S  2:44.92  31              P  1:16.97
MAGNUSSEN, EMMA       12 PC ELLIS AQUATIC  2:45.03  32              P  1:15.27
LIU, LILLY            12 PC WEST COAST AQ  2:45.25  33              P  1:16.98
LOCKARD, ALLISON      12 SN TRUCKEE-TAHOE  2:45.80  34              P  1:18.82
ULUFANUA, KEKOA       12 SI COLLEGE AREA   2:46.19  35              P  1:18.59
CAVAZOS, AMANDA       12 PC SEASIDE AQUAT  2:46.73  36              P  1:16.78
GUERRA, PAOLA         11 AZ YMCA WESTSIDE  2:46.76  37              P  1:21.55
ENRIQUEZ ANGELES I, A 12 ** EAGLES TEAM    2:47.64  38              P  1:21.48
BEISEL, STEFFI        11 PC SANTA CLARA S  2:50.38  39              P  1:21.27
MA, ASHLEY            12 PC SANTA CLARA S   DQUED                   P  1:16.19

============================================================================================================================
   EVENT  133                                   WOMENS   11-12   200 M. R.                                   EVENT  133
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TOC,  A  11-12        12 PC THE OLYMPIC C               2:06.38   1      32.75  1:08.50  1:37.76
         PANOPIO, KAITLYN    12
         MCCORMACK, LAUREN   12
         MURPHY, CRYSTAL     12
         LOCALA, NAOMI       12
PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               2:09.38   2      50.56  1:10.07  1:41.19
         GAMBETTA, PAIGE     12
         SEBASTIAN, SOPHIA   12
         KURAMOTO, REI       12
         SCHAFFER, BROOKE    12
NEP,  A  11-12        12 AZ SWIM NEPTUNE                2:10.91   3      34.95  1:10.58  1:41.96
         DRAKE, DANIELLE     12
         MINNES, ASIA        11
         PALISCAK, OLIVIA    12
         FRENCH, MADY        12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  133                                   WOMENS   11-12   200 M. R.                                   EVENT  133
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB,  A  11-12       12 PC WALNUT CREEK                2:11.11   4      34.29  1:11.14  1:43.99
         LI, LINDA           12
         WANG, TINA          12
         STERLING, PIPER     12
         SO, ISABELLE        12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               2:12.39   5      31.75  1:09.20  1:42.39
         OLIVA, NICOLE       12
         QIAN, VIRGINIE      12
         MA, ASHLEY          12
         YONGYUTH, BIANKA    12
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               2:13.71   6      55.50  1:11.71  2:00.84
         LEE, MACKENZIE      12
         BALICANTA, ELISABETH12
         BLACK, KYRA         12
         LEE, KAELA          12
OAPB,  A  11-12       12 PC ORINDA AQUATI               2:14.23   7      54.03  1:12.41  1:43.39
         FLATH, GILLIE       12
         DULSKI, ABBY        12
         MCDONALD, MARGAUX   12
         THOMAS, TAYLOR      11
TERA,  A  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               2:14.69   8      36.86  1:13.84  2:10.39
         HAMILTON, EMILY     11
         GREENBERG, VICTORIA 12
         HAMILTON, SARAH     12
         DEBACK, SARAH       12
PASA,  B  11-12       12 PC PALO ALTO STA               2:15.55   9      34.81  1:12.26  1:51.19
         WU, AMY             12
         ANDERSON, KAIA      12
         GUO, ASHLEY         12
         HARRIS, SYDNEY      12
DACA,  A  11-12       12 PC DE ANZA CUPER               2:16.85          34.53  1:13.88  1:46.88
         DEVANAGONDI, NEEYATI11
         KANN, CHANELL       12
         CHU, JESSICA        12
         RYOO, KELLY         12
PEAK,  A  11-12       12 PC PEAK SWIMMING               2:18.01          36.29  1:13.75  1:47.90
         TZOU, ANNABELLE     12
         TAO, MEGAN          12
         GAO, ERIN           11
         LUO, AUDREY         12
EA,  A  11-12         12 PC ELLIS AQUATIC               2:18.33          36.25  1:15.36  1:48.42
         ROSA, CAMYLE        12
         GEE, MEGAN          12
         MAGNUSSEN, EMMA     12
         O'NEILL, CAITLIN    12
SCSC,  B  11-12       12 PC SANTA CLARA S               2:18.66          36.82  1:14.92  1:47.59
         KESKAR, MAYA        12
         BOURAOUI, NADIA     11
         PANICKER, VISMAYA   11
         JALAL, ORIANA       12
AH,  A  11-12         12 SN ARDEN HILLS S               2:21.58          35.52  1:17.62  1:50.79
         YULE, KATELYN       12
         HUANG, LILLY        11
         TURNER, SYDNEY      11
         MILLER, SOPHIE      12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  133                                   WOMENS   11-12   200 M. R.                                   EVENT  133
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  C  11-12       12 PC PALO ALTO STA               2:21.90          38.57  1:17.31  1:50.22
         WILKINSON, MARY     12
         BAUER, LYDIA        12
         SCHAFFER, TAYLOR    11
         PHAM, KAITLYN       11
WCAB,  B  11-12       12 PC WALNUT CREEK                2:22.14          35.89  1:15.65  1:49.94
         DAVIS, JESSICA      11
         HANLEY, CHANNING    11
         PEARCE, RENEE       12
         GRONERT, ZOE        11
PLS,  B  11-12        12 PC PLEASANTON SE               2:28.57        1:00.79  1:23.31  1:56.91
         CORY, KATHERINA     12
         XING, SOPHIA        12
         SHAO, STEPHANIE     12
         CHEN, EMILY         12

============================================================================================================================
   EVENT   47                                   WOMENS   11-12   400 M. R.                                   EVENT   47
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TOC,  A  11-12        12 PC THE OLYMPIC C               4:38.55   1      33.79  1:11.39           2:30.17  3:00.34  3:35.40
         PANOPIO, KAITLYN    12
         MCCORMACK, LAUREN   12
         MURPHY, CRYSTAL     12
         LOCALA, NAOMI       12
PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               4:38.78   2      34.21  1:11.12  1:48.28  2:30.13  3:01.33  3:39.03  4:07.16
         GAMBETTA, PAIGE     12
         SEBASTIAN, SOPHIA   12
         KURAMOTO, REI       12
         SCHAFFER, BROOKE    12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               4:45.30   3      32.16  1:07.82  1:45.09  2:27.59  3:00.45  3:39.67
         OLIVA, NICOLE       12
         QIAN, VIRGINIE      12
         YONGYUTH, BIANKA    12
         MA, ASHLEY          12
WCAB,  A  11-12       12 PC WALNUT CREEK                4:45.94   4      35.06  1:15.31  1:50.90  2:33.01  3:04.75  3:44.26  4:13.23
         LI, LINDA           12
         WANG, TINA          12
         STERLING, PIPER     12
         SO, ISABELLE        12
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               4:50.47   5      36.28  1:27.91  1:52.88  2:36.62  3:10.17  3:48.79  4:17.67
         LEE, MACKENZIE      12
         NIMMO, GRACE        12
         BLACK, KYRA         12
         SUEN, CLAIRE        12
OAPB,  A  11-12       12 PC ORINDA AQUATI               4:54.09   6      34.92  1:12.26  1:51.14  2:34.52  3:05.96  3:43.37  4:17.10
         FLATH, GILLIE       12
         DULSKI, ABBY        12
         MCDONALD, MARGAUX   12
         MCGAUGHEY, MADDIE   12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   47                                   WOMENS   11-12   400 M. R.                                   EVENT   47
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  11-12       12 PC DE ANZA CUPER               4:57.05   7      35.18  1:13.12  1:53.40  2:39.11  3:12.83  3:51.94  4:22.37
         KANN, CHANELL       12
         GUADIAMOS, ISABELLA 12
         CHU, JESSICA        12
         RYOO, KELLY         12
TERA,  A  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               4:59.97   8      39.61  1:23.42  1:59.74  2:44.29  3:15.19  3:54.42
         BATTLE, AVA         12
         GREENBERG, VICTORIA 12
         HAMILTON, SARAH     12
         DEBACK, SARAH       12
EA,  A  11-12         12 PC ELLIS AQUATIC               5:00.57   9      38.02  1:19.30  1:57.62  2:41.93  3:14.41  3:55.25  4:24.72
         ROSA, CAMYLE        12
         O'NEILL, CAITLIN    12
         MAGNUSSEN, EMMA     12
         FERNANDEZ, MALIA    12
PASA,  B  11-12       12 PC PALO ALTO STA               5:01.95          37.18  1:16.57  1:56.77  2:42.54  3:17.36  3:55.95  4:27.29
         WILLIAMS, MARIE     12
         ANDERSON, KAIA      12
         WU, AMY             12
         HARRIS, SYDNEY      12
NEP,  A  11-12        12 AZ SWIM NEPTUNE                5:03.23          38.82  1:21.14           2:40.84  3:15.08  3:56.32  4:27.75
         DRAKE, DANIELLE     12
         MINNES, ASIA        11
         PALISCAK, OLIVIA    12
         FRENCH, MADY        12
PLS,  B  11-12        12 PC PLEASANTON SE               5:06.66          37.43  1:17.73  2:00.69  2:47.57  3:21.71  3:59.60  4:30.69
         BALICANTA, ELISABETH12
         XING, SOPHIA        12
         SHAO, STEPHANIE     12
         LEE, KAELA          12
PEAK,  A  11-12       12 PC PEAK SWIMMING               5:07.98          38.62  1:19.24  1:55.12  2:35.51  3:10.90  3:55.55  4:29.50
         TZOU, ANNABELLE     12
         TAO, MEGAN          12
         GAO, ERIN           11
         FENG, ELAINE        11
SCSC,  B  11-12       12 PC SANTA CLARA S               5:08.51          37.65  1:20.49  1:57.41  2:40.58  3:17.45  3:59.49  4:32.49
         KWAN, ALEXA         11
         BOURAOUI, NADIA     11
         BEISEL, STEFFI      11
         MANDAL, IHITA       12
AH,  A  11-12         12 SN ARDEN HILLS S               5:08.75          36.89  1:15.30  1:57.46  2:47.48  3:21.40  4:01.99  4:33.61
         YULE, KATELYN       12
         HUANG, LILLY        11
         TURNER, SYDNEY      11
         MILLER, SOPHIE      12
PASA,  C  11-12       12 PC PALO ALTO STA               5:10.32          37.89  1:20.59  1:56.02  2:39.50  3:17.28  4:01.92  4:34.09
         GUO, ASHLEY         12
         SCHAFFER, TAYLOR    11
         WILKINSON, MARY     12
         PHAM, KAITLYN       11
OSC,  A  11-12        12 PC OTTER SWIM CL               5:10.54          37.91  1:20.44  2:00.86  2:48.09  3:22.40  4:03.31  4:34.98
         TURK, NICOLE        12
         LIP, HANA           12
         LEE, SAMANTHA       12
         MARGOLIS, JADE      12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   73                                   WOMENS   11-12   200 F. R.                                   EVENT   73
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               1:54.48   1      27.79    56.71  1:25.72
         SCHAFFER, BROOKE    12
         GAMBETTA, PAIGE     12
         HARRIS, SYDNEY      12
         KURAMOTO, REI       12
WCAB,  A  11-12       12 PC WALNUT CREEK                1:54.69   2      29.55    58.94
         LI, LINDA           12
         STERLING, PIPER     12
         SO, ISABELLE        12
         WANG, TINA          12
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               1:56.41   3      45.62    56.90  1:26.90
         SUEN, CLAIRE        12
         LEE, MACKENZIE      12
         BLACK, KYRA         12
         BALICANTA, ELISABETH12
TOC,  A  11-12        12 PC THE OLYMPIC C               1:56.71   4      46.72    58.64  1:27.96
         MURPHY, CRYSTAL     12
         PANOPIO, KAITLYN    12
         STO. DOMINGO, MIA   12
         LOCALA, NAOMI       12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               1:57.07   5      27.93    57.89  1:46.09
         OLIVA, NICOLE       12
         QIAN, VIRGINIE      12
         YONGYUTH, BIANKA    12
         MA, ASHLEY          12
TERA,  A  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               1:59.27   6      48.47  1:00.58  1:28.98
         HAMILTON, SARAH     12
         DEBACK, SARAH       12
         GREENBERG, VICTORIA 12
         HAMILTON, EMILY     11
NEP,  A  11-12        12 AZ SWIM NEPTUNE                1:59.96   7      29.94  1:00.59  1:30.11
         MINNES, ASIA        11
         DRAKE, DANIELLE     12
         FRENCH, MADY        12
         PALISCAK, OLIVIA    12
EA,  A  11-12         12 PC ELLIS AQUATIC               1:59.99   8      29.66    59.31  1:29.21
         FERNANDEZ, MALIA    12
         O'NEILL, CAITLIN    12
         GEE, MEGAN          12
         ROSA, CAMYLE        12
PASA,  B  11-12       12 PC PALO ALTO STA               2:00.04   9      30.21    59.70  1:30.06
         SEBASTIAN, SOPHIA   12
         WU, AMY             12
         WILLIAMS, MARIE     12
         SCHAFFER, TAYLOR    11
DACA,  A  11-12       12 PC DE ANZA CUPER               2:00.21          31.02  1:00.36  1:30.24
         RADLE, SARAH        11
         FENG, ASHLEY        12
         RYOO, KELLY         12
         KANN, CHANELL       12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   73                                   WOMENS   11-12   200 F. R.                                   EVENT   73
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PEAK,  A  11-12       12 PC PEAK SWIMMING               2:00.57          28.44  1:03.31  1:30.60
         TAO, MEGAN          12
         JIANG, EDREA        12
         TZOU, ANNABELLE     12
         LUO, AUDREY         12
AH,  A  11-12         12 SN ARDEN HILLS S               2:03.96          31.16  1:02.41  1:32.93
         MILLER, SOPHIE      12
         HUANG, LILLY        11
         YULE, KATELYN       12
         TURNER, SYDNEY      11
PASA,  C  11-12       12 PC PALO ALTO STA               2:04.59          31.47  1:02.00  1:33.76
         GUO, ASHLEY         12
         WILKINSON, MARY     12
         BAUER, LYDIA        12
         PHAM, KAITLYN       11
PLS,  B  11-12        12 PC PLEASANTON SE               2:05.82          30.64  1:01.19  1:34.18
         LEE, KAELA          12
         SHAO, STEPHANIE     12
         CHEN, EMILY         12
         XING, SOPHIA        12
SCSC,  B  11-12       12 PC SANTA CLARA S               2:05.82          31.77  1:03.21  1:33.89
         BOURAOUI, NADIA     11
         KWAN, ALEXA         11
         GOKHALE, MISHTI     11
         JALAL, ORIANA       12
WCAB,  B  11-12       12 PC WALNUT CREEK                2:06.66          31.17  1:03.42  1:34.93
         PEARCE, RENEE       12
         DAVIS, JESSICA      11
         GRONERT, ZOE        11
         KERMOIAN, KELLY     11

============================================================================================================================
   EVENT  101                                   WOMENS   11-12   400 F. R.                                   EVENT  101
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               4:12.62   1      30.58  1:03.73  1:34.30  2:08.34           3:12.20  2:39.06
         KURAMOTO, REI       12
         GAMBETTA, PAIGE     12
         HARRIS, SYDNEY      12
         SCHAFFER, BROOKE    12
WCAB,  A  11-12       12 PC WALNUT CREEK                4:14.07   2      29.33  1:01.80  1:31.19  2:04.91  2:35.34  3:09.30  3:39.23
         WANG, TINA          12
         SO, ISABELLE        12
         STERLING, PIPER     12
         LI, LINDA           12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               4:15.95   3      28.65  1:00.35  1:31.30  2:04.47           3:10.27  3:41.08
         OLIVA, NICOLE       12
         YONGYUTH, BIANKA    12
         MA, ASHLEY          12
         QIAN, VIRGINIE      12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  101                                   WOMENS   11-12   400 F. R.                                   EVENT  101
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TOC,  A  11-12        12 PC THE OLYMPIC C               4:19.85   4      31.22  1:04.45  1:35.20  2:10.77           3:15.91  3:45.96
         MURPHY, CRYSTAL     12
         PANOPIO, KAITLYN    12
         STO. DOMINGO, MIA   12
         LOCALA, NAOMI       12
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               4:21.45   5      30.38  1:02.90  1:33.72  2:07.79           3:14.95  2:38.82
         SUEN, CLAIRE        12
         BLACK, KYRA         12
         LEE, MACKENZIE      12
         SHAO, STEPHANIE     12
DACA,  A  11-12       12 PC DE ANZA CUPER               4:22.44   6      31.38  1:06.21  1:37.64  2:12.41  2:43.32  3:17.20  3:47.91
         FENG, ASHLEY        12
         KANN, CHANELL       12
         CHU, JESSICA        12
         RYOO, KELLY         12
NEP,  A  11-12        12 AZ SWIM NEPTUNE                4:23.10   7      31.38  1:05.18  1:37.51  2:14.53  2:44.01  3:18.80  3:49.40
         FRENCH, MADY        12
         DRAKE, DANIELLE     12
         PALISCAK, OLIVIA    12
         MINNES, ASIA        11
EA,  A  11-12         12 PC ELLIS AQUATIC               4:23.40   8      30.89  1:05.28  1:35.96  2:11.67  2:42.90  3:18.43  3:49.09
         MAGNUSSEN, EMMA     12
         FERNANDEZ, MALIA    12
         ROSA, CAMYLE        12
         GEE, MEGAN          12
PASA,  B  11-12       12 PC PALO ALTO STA               4:24.28   9             1:06.81  1:38.95  2:13.41  2:43.66  3:17.75  3:49.80
         WILLIAMS, MARIE     12
         WILKINSON, MARY     12
         SEBASTIAN, SOPHIA   12
         SCHAFFER, TAYLOR    11
TERA,  A  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               4:26.08          31.17  1:05.21  1:36.57  2:12.30  2:45.79  3:22.13
         GREENBERG, VICTORIA 12
         DEBACK, SARAH       12
         HAMILTON, EMILY     11
         HAMILTON, SARAH     12
PASA,  C  11-12       12 PC PALO ALTO STA               4:31.18          32.45  1:09.05  1:40.94  2:16.72  2:48.42  3:24.09
         WU, AMY             12
         GUO, ASHLEY         12
         PHAM, KAITLYN       11
         ANDERSON, KAIA      12
AH,  A  11-12         12 SN ARDEN HILLS S               4:31.36          32.65  1:08.49  1:40.68  2:17.04  2:48.54  3:22.69  3:55.06
         TURNER, SYDNEY      11
         MILLER, SOPHIE      12
         YULE, KATELYN       12
         PETERS, EMMA        12
OSC,  A  11-12        12 PC OTTER SWIM CL               4:33.19          32.14  1:07.25  1:39.66  2:16.66  2:47.85  3:25.99  3:57.97
         MARGOLIS, JADE      12
         LIP, HANA           12
         TURK, NICOLE        12
         LEE, SAMANTHA       12
PEAK,  A  11-12       12 PC PEAK SWIMMING               4:33.27          32.92  1:08.46  1:41.32  2:24.57  2:50.81  3:27.73
         LUO, AUDREY         12
         JIANG, EDREA        12
         GAO, ERIN           11
         TZOU, ANNABELLE     12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  101                                   WOMENS   11-12   400 F. R.                                   EVENT  101
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  B  11-12       12 PC SANTA CLARA S               4:36.76          33.01  1:08.26  1:40.87  2:17.74  2:50.85  3:33.46  4:00.26
         BOURAOUI, NADIA     11
         GOKHALE, MISHTI     11
         MANDAL, IHITA       12
         BEISEL, STEFFI      11
PLS,  B  11-12        12 PC PLEASANTON SE               4:43.17          32.44  1:07.63  1:39.82  2:14.40  2:48.47  3:26.47
         LEE, KAELA          12
         BALICANTA, ELISABETH12
         XING, SOPHIA        12
         CORY, KATHERINA     12

============================================================================================================================
   EVENT   67                                   WOMENS   13-14   50 FREE                                     EVENT   67
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HENIG, ISABELLE       14 PC PALO ALTO STA    27.25   2    26.68 F1
CONNOR, ALAYNA        14 OR THE DOLPHINS     27.02   1    27.15 F2
WOMER, HANNAH         14 PC QUICKSILVER S    27.46   9    27.18 F3
TENG, CATHY           13 PC SANTA CLARA S    27.38   7    27.23 F4
JONES, RAIME          14 MN AQUAJETS SWIM    27.27   3    27.39 F5
WANG, VIVIAN          13 PC SANTA CLARA S    27.31   4    27.51 F6
LIN, CLAIRE           14 PC PALO ALTO STA    27.35   5    27.54 F7
CLARK, CHLOE          13 SN ZEON PERFORMA    27.38   8    27.63 F8
CAMPBELL, LIA         14 PC UN  (PC)         27.37   6    27.65 F9

CONNOR, ALAYNA        14 OR THE DOLPHINS     27.02   1
HENIG, ISABELLE       14 PC PALO ALTO STA    27.25   2
JONES, RAIME          14 MN AQUAJETS SWIM    27.27   3
WANG, VIVIAN          13 PC SANTA CLARA S    27.31   4
LIN, CLAIRE           14 PC PALO ALTO STA    27.35   5
CAMPBELL, LIA         14 PC UN  (PC)         27.37   6
CLARK, CHLOE          13 SN ZEON PERFORMA    27.38   8
TENG, CATHY           13 PC SANTA CLARA S    27.38   7
WOMER, HANNAH         14 PC QUICKSILVER S    27.46   9
SNOW, MATTE           14 PC PALO ALTO STA    27.52  10
NABETA, KAILEE        14 SN ARDEN HILLS S    27.53  11
FACKENTHAL, AMALIE    14 SN ARDEN HILLS S    27.62  12
KINSEY, HALLADAY      14 SN UN  (SN)         27.63  13
JIN, MI YOUNG         14 ** VANCOUVER PAC    27.64  14
VACHON, FLORENCE      14 ** QUEB             27.68  15
CANE, KATHERINE       14 PC ORINDA AQUATI    27.79  17
LIN, JOYCE            14 PC PEAK SWIMMING    27.79  16
O'BRIEN, ASHLEEN      13 PC ORINDA AQUATI    27.89  18
HE, JESSICA           14 PC EAST BAY AQUA    27.92  19
MATTE, CATHERINE      14 ** QUEB             27.99  20
BALMACEDA, SOPHIA     14 PC PALO ALTO STA    28.00  21
RADELL, AINSLEY       13 PC WALNUT CREEK     28.08  22
MENZMER, LIZZIE       13 SN ARDEN HILLS S    28.09  23
BERKENFIELD, COLETTE  13 PC MARIN PIRATES    28.14  24
ASBORNO, ALLISON      13 PC PALO ALTO STA    28.16  25
LARSON, JESSICA       13 PC TERRAPINS SWI    28.18  26
LO, EMILY             13 PC TERRAPINS SWI    28.19  27

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   67                                   WOMENS   13-14   50 FREE                                     EVENT   67
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PENG, SOPHY           14 PC EAST BAY AQUA    28.20  28
SWAIL, LINDSAY        14 OR THE DOLPHINS     28.21  29
HUI, CAMILLE          14 PC PEAK SWIMMING    28.22  30
HOWARD, ABRIANA       14 PC CROW CANYON C    28.26  31
ECKEL, CAROLINE       13 PC PLEASANTON SE    28.30  32
SHIRADO, AUDREY       14 PC NORTH BAY AQU    28.35  33
TURNER, MAKENNA       14 PC CROW CANYON C    28.39  34
STAHMER, ASHLEY       13 PC PALO ALTO STA    28.44  35
LE, TINA              13 PC SANTA CLARA S    28.47  36
HAWKINS, DANIELLA     13 PC PLEASANTON SE    28.50  37
ADEY, OLIVIA          14 PC SAN RAMON VAL    28.51  38
HECKMAN, MIRANDA      13 PC PLEASANTON SE    28.52  39
BLAIS, LIZA MARIE     14 ** QUEB             28.54  40
FOUNTAINE, KEIANA     14 PC ELLIS AQUATIC    28.59  41
DORAN, CONNOR         14 SN SUN OAKS AQUA    28.68  42
HILDE-JONES, MILAN    13 PC PALO ALTO STA    28.71  44
KJELSBERG, ALYSSA     14 PC CROW CANYON C    28.71  43
FLYNN, MEGAN          14 SN DAVIS ARDEN R    28.75  46
WONG, VICKY           14 PC PALO ALTO STA    28.75  45
LEONIS, GRACE         14 PC SWIM SOUTH BA    28.86  47
KRAFCIK, SOPHIA       14 PC TRI VALLEY AQ    28.88  48
GROVER, CLAIRE        14 AZ SCOTTSDALE AQ    28.93  49
CHEUNG, JULINNA       13 PC USF KORET YOU    28.94  50
DAGENAIS, NOéMIE      14 ** QUEB             28.99  51
ROCHE, CAROLINE       14 PC ORINDA AQUATI    29.01  52
REINSTEIN, SLOANE     13 PC PALO ALTO STA    29.03  53
GUAN, COLINA          13 PC DE ANZA CUPER    29.04  54
KUROSAWA, MEGU        13 CA BOULDER CITY     29.06  55
AYALA, MACKENZIE      14 SN WOLVERINE AQU    29.11  56
EATON, JAY JAY        13 PC MARIN PIRATES    29.15  57
WARRUM, VICTORIA      13 AZ YMCA WESTSIDE    29.17  58
HALLETT, REBECCA      13 ** VANCOUVER PAC    29.27  59
LOPEZ LIZARRAGA, MARI 13 ** EAGLES TEAM      29.49  60
HORTADO RAMIREZ, DENI 14 ** EAGLES TEAM      31.40  61

                                                  TIME TRIALS / LEAD OFF SPLITS

YUNG, JASMINE         14 PC SANTA CLARA S                 29.90

============================================================================================================================
   EVENT   11                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT   11
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WANG, VIVIAN          13 PC SANTA CLARA S    58.91   2    58.69 F1
                                                                    F    28.86
CAMPBELL, LIA         14 PC UN  (PC)         58.86   1    58.76 F2
                                                                    F    28.75
TENG, CATHY           13 PC SANTA CLARA S    59.64   6    59.19 F3
                                                                    F    28.47
JONES, RAIME          14 MN AQUAJETS SWIM    59.19   3    59.31 F4
                                                                    F    28.83

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   11                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT   11
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VACHON, FLORENCE      14 ** QUEB             59.65   7    59.56 F5
                                                                    F    29.39
HE, JESSICA           14 PC EAST BAY AQUA    59.42   5    59.60 F6
                                                                    F    29.12
CONNOR, ALAYNA        14 OR THE DOLPHINS     59.39   4    59.77 F7
                                                                    F    28.40
CLARK, CHLOE          13 SN ZEON PERFORMA    59.94   8    59.83 F8
                                                                    F    28.94
WOMER, HANNAH         14 PC QUICKSILVER S    59.97   9  1:00.29 F9
                                                                    F    29.22

CAMPBELL, LIA         14 PC UN  (PC)         58.86   1
WANG, VIVIAN          13 PC SANTA CLARA S    58.91   2
JONES, RAIME          14 MN AQUAJETS SWIM    59.19   3
CONNOR, ALAYNA        14 OR THE DOLPHINS     59.39   4
HE, JESSICA           14 PC EAST BAY AQUA    59.42   5
TENG, CATHY           13 PC SANTA CLARA S    59.64   6
VACHON, FLORENCE      14 ** QUEB             59.65   7
CLARK, CHLOE          13 SN ZEON PERFORMA    59.94   8
WOMER, HANNAH         14 PC QUICKSILVER S    59.97   9
MENZMER, LIZZIE       13 SN ARDEN HILLS S  1:00.28  10
HENIG, ISABELLE       14 PC PALO ALTO STA  1:00.29  11
NABETA, KAILEE        14 SN ARDEN HILLS S  1:00.42  12
MATTE, CATHERINE      14 ** QUEB           1:00.48  13
LARSON, JESSICA       13 PC TERRAPINS SWI  1:00.60  15
SNOW, MATTE           14 PC PALO ALTO STA  1:00.60  14
ASBORNO, ALLISON      13 PC PALO ALTO STA  1:00.73  16
LO, EMILY             13 PC TERRAPINS SWI  1:00.78  17
LIN, CLAIRE           14 PC PALO ALTO STA  1:00.93  18
ADEY, OLIVIA          14 PC SAN RAMON VAL  1:01.09  19
HUI, CAMILLE          14 PC PEAK SWIMMING  1:01.30  20
DORAN, CONNOR         14 SN SUN OAKS AQUA  1:01.55  21
TURNER, MAKENNA       14 PC CROW CANYON C  1:01.59  22
KINSEY, HALLADAY      14 SN UN  (SN)       1:01.61  23
HECKMAN, MIRANDA      13 PC PLEASANTON SE  1:01.63  24
REUTER, TINA          14 SN ARDEN HILLS S  1:01.64  25
FLYNN, MEGAN          14 SN DAVIS ARDEN R  1:01.70  26
JIN, MI YOUNG         14 ** VANCOUVER PAC  1:01.72  27
HOWARD, ABRIANA       14 PC CROW CANYON C  1:01.78  28
SWAIL, LINDSAY        14 OR THE DOLPHINS   1:01.89  29
COCOL, DARIA          14 PC SANTA CLARA S  1:01.98  30
BLAIS, LIZA MARIE     14 ** QUEB           1:02.03  31
BALMACEDA, SOPHIA     14 PC PALO ALTO STA  1:02.06  32
STAHMER, ASHLEY       13 PC PALO ALTO STA  1:02.38  33
DAGENAIS, NOéMIE      14 ** QUEB           1:02.40  34
ECKEL, CAROLINE       13 PC PLEASANTON SE  1:02.56  35
RADELL, AINSLEY       13 PC WALNUT CREEK   1:02.67  36
GUAN, COLINA          13 PC DE ANZA CUPER  1:02.76  37
MARTINEZ, ELIZABETH   14 CA DESERT STORM   1:02.80  38
LOPEZ LIZARRAGA, MARI 13 ** EAGLES TEAM    1:02.91  39
PASTUSHENKO, DASHA    13 SN SIERRA MARLIN  1:03.06  40
FACKENTHAL, AMALIE    14 SN ARDEN HILLS S  1:03.21  41
SCHMIDT, LINDSAY      13 PC DE ANZA CUPER  1:03.61  42
CANE, KATHERINE       14 PC ORINDA AQUATI  1:03.70  44
HILDE-JONES, MILAN    13 PC PALO ALTO STA  1:03.70  43
LIN, JOYCE            14 PC PEAK SWIMMING  1:04.11  46

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   11                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT   11
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SMETHURST, EMMA       14 PC WALNUT CREEK   1:04.11  45
HALLETT, REBECCA      13 ** VANCOUVER PAC  1:04.70  47
THOMAS, JAMIE         13 PC MARIN PIRATES  1:06.19  48
HORTADO RAMIREZ, DENI 14 ** EAGLES TEAM    1:10.02  49

============================================================================================================================
   EVENT   83                                   WOMENS   13-14   200 FREE                                    EVENT   83
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TENG, CATHY           13 PC SANTA CLARA S  2:09.12   3  2:07.06 F1  P  1:02.32
                                                                    F    29.76  1:02.63  1:35.39
VACHON, FLORENCE      14 ** QUEB           2:08.27   1  2:07.11 F2  P  1:03.46
                                                                    F    30.28  1:02.96  1:35.21
KINSEY, HALLADAY      14 SN UN  (SN)       2:09.80   6  2:07.16 F3  P  1:02.99
                                                                    F    30.18  1:02.85  1:35.64
JONES, RAIME          14 MN AQUAJETS SWIM  2:08.59   2  2:07.83 F4  P  1:02.71
                                                                    F    30.07  1:02.72  1:35.92
WANG, VIVIAN          13 PC SANTA CLARA S  2:09.76   5  2:07.88 F5  P  1:02.57
                                                                    F    29.80  1:02.74  1:35.82
MCMAHON, ISEULT       14 OR THUNDERBOLT S  2:10.03   7  2:08.37 F6  P  1:03.43
                                                                    F    30.80  1:03.47  1:36.51
LUSK, ZOE             14 PC PALO ALTO STA  2:09.74   4  2:09.64 F7  P  1:03.07
                                                                    F    30.25  1:02.98  1:36.62
HECKMAN, MIRANDA      13 PC PLEASANTON SE  2:10.33   8  2:10.20 F8  P  1:04.50
                                                                    F    30.98  1:04.54  1:38.14
TURNER, MAKENNA       14 PC CROW CANYON C  2:10.52   9  2:13.97 F9  P  1:03.78
                                                                    F    31.50  1:05.12  1:40.12

VACHON, FLORENCE      14 ** QUEB           2:08.27   1              P  1:03.46
JONES, RAIME          14 MN AQUAJETS SWIM  2:08.59   2              P  1:02.71
TENG, CATHY           13 PC SANTA CLARA S  2:09.12   3              P  1:02.32
LUSK, ZOE             14 PC PALO ALTO STA  2:09.74   4              P  1:03.07
WANG, VIVIAN          13 PC SANTA CLARA S  2:09.76   5              P  1:02.57
KINSEY, HALLADAY      14 SN UN  (SN)       2:09.80   6              P  1:02.99
MCMAHON, ISEULT       14 OR THUNDERBOLT S  2:10.03   7              P  1:03.43
HECKMAN, MIRANDA      13 PC PLEASANTON SE  2:10.33   8              P  1:04.50
TURNER, MAKENNA       14 PC CROW CANYON C  2:10.52   9              P  1:03.78
MATTE, CATHERINE      14 ** QUEB           2:10.76  10              P  1:03.99
HE, JESSICA           14 PC EAST BAY AQUA  2:11.21  11              P  1:03.59
COCOL, DARIA          14 PC SANTA CLARA S  2:11.34  12              P  1:03.11
HENIG, ISABELLE       14 PC PALO ALTO STA  2:11.78  13              P  1:02.80
CAMPBELL, LIA         14 PC UN  (PC)       2:12.61  14              P  1:03.90
HOWARD, ABRIANA       14 PC CROW CANYON C  2:12.94  15              P  1:03.94
REUTER, TINA          14 SN ARDEN HILLS S  2:13.31  16              P  1:04.16
MENZMER, LIZZIE       13 SN ARDEN HILLS S  2:13.36  17              P  1:04.40
WONG, VICKY           14 PC PALO ALTO STA  2:13.47  18              P  1:04.89
TRAMACK, GRACE        13 PC PALO ALTO STA  2:14.03  19              P  1:05.23
JANVIER, AELA         14 ** QUEB           2:14.62  20              P  1:06.35
CONNOR, ALAYNA        14 OR THE DOLPHINS   2:14.70  21              P  1:03.44
SNOW, MATTE           14 PC PALO ALTO STA  2:14.72  22              P  1:02.95
VASILYEV, KSENIA      14 PC BURLINGAME AQ  2:14.75  23              P  1:05.27
ADEY, OLIVIA          14 PC SAN RAMON VAL  2:15.09  24              P  1:05.21

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   83                                   WOMENS   13-14   200 FREE                                    EVENT   83
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DORAN, CONNOR         14 SN SUN OAKS AQUA  2:15.19  25              P  1:04.34
ASBORNO, ALLISON      13 PC PALO ALTO STA  2:15.21  26              P  1:04.43
TRAN, KRYSTAL         13 PC SANTA CLARA S  2:15.25  27              P  1:06.09
LARSON, JESSICA       13 PC TERRAPINS SWI  2:15.40  28              P  1:06.53
NABETA, KAILEE        14 SN ARDEN HILLS S  2:15.41  29              P  1:04.78
LIN, CLAIRE           14 PC PALO ALTO STA  2:15.62  30              P  1:03.12
WOMER, HANNAH         14 PC QUICKSILVER S  2:16.12  31              P  1:05.07
BALMACEDA, SOPHIA     14 PC PALO ALTO STA  2:16.22  32              P  1:05.30
STAHMER, ASHLEY       13 PC PALO ALTO STA  2:16.30  33              P  1:06.82
HAWKINS, DANIELLA     13 PC PLEASANTON SE  2:16.36  34              P  1:06.84
MARTINEZ, ELIZABETH   14 CA DESERT STORM   2:16.98  35              P  1:05.66
LIN, JOYCE            14 PC PEAK SWIMMING  2:17.33  36              P  1:07.20
LEE, EUGENIA          14 PC LOS ALTOS & M  2:17.42  37              P  1:05.51
SCHMIDT, LINDSAY      13 PC DE ANZA CUPER  2:17.62  38              P  1:06.34
LE, TINA              13 PC SANTA CLARA S  2:17.65  39              P  1:07.22
HILDE-JONES, MILAN    13 PC PALO ALTO STA  2:17.87  40              P  1:07.08
TRIA, KRISTEN         14 PC SANTA CLARA S  2:18.23  41              P  1:04.08
DAGENAIS, NOéMIE      14 ** QUEB           2:18.30  42              P  1:06.94
YU, SURI              13 PC EAST BAY AQUA  2:18.53  43              P  1:04.93
LOPEZ LIZARRAGA, MARI 13 ** EAGLES TEAM    2:18.78  44              P  1:06.36
KAPPHAHN, SAMANTHA    13 SN ARDEN HILLS S  2:18.83  45              P  1:06.53
KELLER, SYDNEY        14 PC PALO ALTO STA  2:19.38  46              P  1:07.12
KJELSBERG, ALYSSA     14 PC CROW CANYON C  2:20.81  47              P  1:07.65

============================================================================================================================
   EVENT   27                                   WOMENS   13-14   100 BACK                                    EVENT   27
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIN, JOYCE            14 PC PEAK SWIMMING  1:07.30   1  1:05.15 F1
                                                                    F    31.33
HILDE-JONES, MILAN    13 PC PALO ALTO STA  1:07.81   2  1:07.04 F2
                                                                    F    32.54
LUSK, ZOE             14 PC PALO ALTO STA  1:07.92   3  1:07.69 F3
                                                                    F    32.86
WANG, VIVIAN          13 PC SANTA CLARA S  1:08.82   5  1:07.70 F4
                                                                    F    33.25
MENZMER, LIZZIE       13 SN ARDEN HILLS S  1:09.10   7  1:08.14 F5
                                                                    F    33.00
HOWARD, ABRIANA       14 PC CROW CANYON C  1:09.13   8  1:08.52 F6
                                                                    F    32.87
SWAIL, LINDSAY        14 OR THE DOLPHINS   1:08.49   4  1:08.70 F7
                                                                    F    33.23
KWAN, JULIE           13 PC NEPTUNE SWIMM  1:09.20   9  1:09.16 F8
                                                                    F    33.80
HUI, CAMILLE          14 PC PEAK SWIMMING  1:09.01   6   DQUED  F
                                                                    F    33.51

LIN, JOYCE            14 PC PEAK SWIMMING  1:07.30   1
HILDE-JONES, MILAN    13 PC PALO ALTO STA  1:07.81   2
LUSK, ZOE             14 PC PALO ALTO STA  1:07.92   3
SWAIL, LINDSAY        14 OR THE DOLPHINS   1:08.49   4
WANG, VIVIAN          13 PC SANTA CLARA S  1:08.82   5

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   27                                   WOMENS   13-14   100 BACK                                    EVENT   27
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUI, CAMILLE          14 PC PEAK SWIMMING  1:09.01   6
MENZMER, LIZZIE       13 SN ARDEN HILLS S  1:09.10   7
HOWARD, ABRIANA       14 PC CROW CANYON C  1:09.13   8
KWAN, JULIE           13 PC NEPTUNE SWIMM  1:09.20   9
NABETA, KAILEE        14 SN ARDEN HILLS S  1:09.41  10
KHOWONG, JEANETTE     14 PC DE ANZA CUPER  1:09.44  11
BALMACEDA, SOPHIA     14 PC PALO ALTO STA  1:09.54  12
O'BRIEN, ASHLEEN      13 PC ORINDA AQUATI  1:09.58  13
RONQUILLIO, MADESYN   14 PC ELLIS AQUATIC  1:09.64  14
HE, JESSICA           14 PC EAST BAY AQUA  1:09.76  15
PASTUSHENKO, DASHA    13 SN SIERRA MARLIN  1:09.89  16
FACKENTHAL, AMALIE    14 SN ARDEN HILLS S  1:09.99  17
CHIN, AUDREY          13 PC UN  (PC)       1:10.09  18
REUTER, TINA          14 SN ARDEN HILLS S  1:10.18  19
LO, EMILY             13 PC TERRAPINS SWI  1:10.27  20
HECKMAN, MIRANDA      13 PC PLEASANTON SE  1:10.50  21
VASILYEV, KSENIA      14 PC BURLINGAME AQ  1:10.54  22
CONNOR, ALAYNA        14 OR THE DOLPHINS   1:10.67  23
CAMPBELL, LIA         14 PC UN  (PC)       1:10.74  24
CLARKSON, REILLY      14 PC NEPTUNE SWIMM  1:10.85  25
LIN, CLAIRE           14 PC PALO ALTO STA  1:11.25  26
MATTE, CATHERINE      14 ** QUEB           1:11.28  27
DORAN, CONNOR         14 SN SUN OAKS AQUA  1:11.34  28
TURNER, MAKENNA       14 PC CROW CANYON C  1:11.56  29
ECKEL, CAROLINE       13 PC PLEASANTON SE  1:11.73  30
BURR, MEGHAN          13 PC CROW CANYON C  1:11.83  31
MECK, MILA            13 PC SANTA CLARA S  1:11.87  32
PARHAM, OLIVIA        13 SN SUN OAKS AQUA  1:12.00  33
STEINER, GISELLE      13 ** VANCOUVER PAC  1:12.06  34
SNOW, MATTE           14 PC PALO ALTO STA  1:12.12  35
MCMAHON, ISEULT       14 OR THUNDERBOLT S  1:12.34  36
BERRY, ABBIGALE       14 PC GATO           1:12.47  37
REINSTEIN, SLOANE     13 PC PALO ALTO STA  1:12.77  38
YONGYUTH, SIAN        14 PC SANTA CLARA S  1:13.00  39
BARRERA, SOFIA        14 PC PLEASANTON SE  1:13.07  40
LI, ANGELA            13 PC PEAK SWIMMING  1:13.21  41
HALLETT, REBECCA      13 ** VANCOUVER PAC  1:13.24  42
HAWKINS, DANIELLA     13 PC PLEASANTON SE  1:13.51  43
KELLER, SYDNEY        14 PC PALO ALTO STA  1:13.55  44
COSGROVE, ZOE         13 SN DAVIS ARDEN R  1:13.62  45
TAN, JERI             14 PC SOUTH SAN FRA  1:14.28  46
LEE, EUGENIA          14 PC LOS ALTOS & M  1:14.43  47
JANVIER, AELA         14 ** QUEB           1:14.87  48
THOMAS, JAMIE         13 PC MARIN PIRATES  1:16.89  49

                                                  TIME TRIALS / LEAD OFF SPLITS

REINSTEIN, SLOANE     13 PC PALO ALTO STA               1:11.99

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT    3                                   WOMENS   13-14   200 BACK                                    EVENT    3
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIN, JOYCE            14 PC PEAK SWIMMING  2:24.93   1  2:22.66 F1  P  1:10.27
                                                                    F    33.43  1:09.07  1:45.92
REUTER, TINA          14 SN ARDEN HILLS S  2:27.00   3  2:24.64 F2  P  1:12.22
                                                                    F    34.00  1:10.27  1:47.43
HOWARD, ABRIANA       14 PC CROW CANYON C  2:27.61   5  2:25.88 F3  P  1:11.06
                                                                    F    33.84  1:10.59  1:48.10
LUSK, ZOE             14 PC PALO ALTO STA  2:25.27   2  2:25.96 F4  P  1:10.10
                                                                    F    34.87  1:12.06  1:49.85
HILDE-JONES, MILAN    13 PC PALO ALTO STA  2:27.47   4  2:26.96 F5  P  1:11.53
                                                                    F    35.07  1:12.32  1:50.38
VASILYEV, KSENIA      14 PC BURLINGAME AQ  2:27.83   6  2:27.30 F6  P  1:13.34
                                                                    F    35.30  1:12.50
SWAIL, LINDSAY        14 OR THE DOLPHINS   2:29.88   9  2:28.02 F7  P  1:11.14
                                                                    F    34.66  1:12.81  1:51.53
MCMAHON, ISEULT       14 OR THUNDERBOLT S  2:28.90   7  2:28.56 F8  P  1:13.54
                                                                    F    36.05  1:13.50  1:51.42
KHOWONG, JEANETTE     14 PC DE ANZA CUPER  2:29.57   8  2:28.91 F9  P  1:13.08
                                                                    F    35.49  1:13.39  1:51.38

LIN, JOYCE            14 PC PEAK SWIMMING  2:24.93   1              P  1:10.27
LUSK, ZOE             14 PC PALO ALTO STA  2:25.27   2              P  1:10.10
REUTER, TINA          14 SN ARDEN HILLS S  2:27.00   3              P  1:12.22
HILDE-JONES, MILAN    13 PC PALO ALTO STA  2:27.47   4              P  1:11.53
HOWARD, ABRIANA       14 PC CROW CANYON C  2:27.61   5              P  1:11.06
VASILYEV, KSENIA      14 PC BURLINGAME AQ  2:27.83   6              P  1:13.34
MCMAHON, ISEULT       14 OR THUNDERBOLT S  2:28.90   7              P  1:13.54
KHOWONG, JEANETTE     14 PC DE ANZA CUPER  2:29.57   8              P  1:13.08
SWAIL, LINDSAY        14 OR THE DOLPHINS   2:29.88   9              P  1:11.14
BERRY, ABBIGALE       14 PC GATO           2:30.15  10              P  1:12.75
HECKMAN, MIRANDA      13 PC PLEASANTON SE  2:30.68  11              P  1:14.87
TURNER, MAKENNA       14 PC CROW CANYON C  2:31.26  12              P  1:13.22
PASTUSHENKO, DASHA    13 SN SIERRA MARLIN  2:31.28  13              P  1:13.62
HE, JESSICA           14 PC EAST BAY AQUA  2:31.34  14              P  1:12.39
JANVIER, AELA         14 ** QUEB           2:31.37  15              P  1:13.73
RONQUILLIO, MADESYN   14 PC ELLIS AQUATIC  2:31.41  16              P  1:13.31
CHIN, AUDREY          13 PC UN  (PC)       2:31.89  17              P  1:15.15
O'BRIEN, ASHLEEN      13 PC ORINDA AQUATI  2:32.16  18              P  1:13.07
BALMACEDA, SOPHIA     14 PC PALO ALTO STA  2:32.59  19              P  1:13.53
STEINER, GISELLE      13 ** VANCOUVER PAC  2:32.83  20              P  1:14.02
PARHAM, OLIVIA        13 SN SUN OAKS AQUA  2:33.83  21              P  1:15.06
TAN, JERI             14 PC SOUTH SAN FRA  2:33.91  22              P  1:14.66
KWAN, JULIE           13 PC NEPTUNE SWIMM  2:34.13  23              P  1:14.59
RADELL, AINSLEY       13 PC WALNUT CREEK   2:34.15  24              P  1:14.26
MATTE, CATHERINE      14 ** QUEB           2:34.17  25              P  1:14.97
BARRERA, SOFIA        14 PC PLEASANTON SE  2:34.40  26              P  1:15.09
PENG, SOPHY           14 PC EAST BAY AQUA  2:34.88  27              P  1:13.50
REINSTEIN, SLOANE     13 PC PALO ALTO STA  2:34.96  28              P  1:15.34
LIU, SASHA            13 PC TERRAPINS SWI  2:35.18  29              P  1:15.78
LE, TINA              13 PC SANTA CLARA S  2:35.24  30              P  1:16.09
LUM, KIONA            13 PC SOUTH SAN FRA  2:35.46  31              P  1:14.48
HAWKINS, DANIELLA     13 PC PLEASANTON SE  2:35.66  32              P  1:15.59

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    3                                   WOMENS   13-14   200 BACK                                    EVENT    3
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LI, ANGELA            13 PC PEAK SWIMMING  2:36.04  33              P  1:17.21
BURR, MEGHAN          13 PC CROW CANYON C  2:36.72  34              P  1:15.45
YONGYUTH, SIAN        14 PC SANTA CLARA S  2:37.14  35              P  1:17.45
MECK, MILA            13 PC SANTA CLARA S  2:38.43  36              P  1:17.22
LIN, CLAIRE           14 PC PALO ALTO STA  2:39.27  37              P  1:17.21
HALLETT, REBECCA      13 ** VANCOUVER PAC  2:39.80  38              P  1:16.75
LEMMON, BAILEY        13 PC CABRILLO THRE  2:40.05  39              P  1:18.66
CLARKSON, REILLY      14 PC NEPTUNE SWIMM  2:40.31  40              P  1:16.72
GOENAWAN, CAMILLE     13 PC SANTA CLARA S  2:41.52  41              P  1:18.25
LEE, EUGENIA          14 PC LOS ALTOS & M  2:42.38  42              P  1:16.82
HERNANDEZ, ALEXANDRA  14 PC PLEASANTON SE  2:43.63  43              P  1:16.41
THOMAS, JAMIE         13 PC MARIN PIRATES  2:46.12  44              P  1:18.88
LIEBOW, ELISE         14 PC CROW CANYON C  2:49.06  45              P  1:20.16
KELLER, SYDNEY        14 PC PALO ALTO STA   DQUED                   P  1:17.44

============================================================================================================================
   EVENT  111                                   WOMENS   13-14   100 BREAST                                  EVENT  111
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KINSEY, HALLADAY      14 SN UN  (SN)       1:17.90   3  1:15.62 F1
                                                                    F    35.61
WOMER, HANNAH         14 PC QUICKSILVER S  1:17.62   2  1:15.83 F2
                                                                    F    36.54
REUTER, TINA          14 SN ARDEN HILLS S  1:18.82   8  1:16.55 F3
                                                                    F    36.09
LUSK, ZOE             14 PC PALO ALTO STA  1:17.37   1  1:16.77 F4
                                                                    F    36.65
NABETA, KAILEE        14 SN ARDEN HILLS S  1:18.88   9  1:17.89 F5
                                                                    F
GROVER, CLAIRE        14 AZ SCOTTSDALE AQ  1:18.37   5  1:18.20 F6
                                                                    F    35.99
WANG, VIVIAN          13 PC SANTA CLARA S  1:18.56   7  1:18.27 F7
                                                                    F
COCOL, DARIA          14 PC SANTA CLARA S  1:18.09   4  1:18.69 F8
                                                                    F    37.95
DAVIS, JACQUELINE     14 PC PLEASANTON SE  1:18.47   6  1:19.15 F9
                                                                    F    36.90

LUSK, ZOE             14 PC PALO ALTO STA  1:17.37   1
WOMER, HANNAH         14 PC QUICKSILVER S  1:17.62   2
KINSEY, HALLADAY      14 SN UN  (SN)       1:17.90   3
COCOL, DARIA          14 PC SANTA CLARA S  1:18.09   4
GROVER, CLAIRE        14 AZ SCOTTSDALE AQ  1:18.37   5
DAVIS, JACQUELINE     14 PC PLEASANTON SE  1:18.47   6
WANG, VIVIAN          13 PC SANTA CLARA S  1:18.56   7
REUTER, TINA          14 SN ARDEN HILLS S  1:18.82   8
NABETA, KAILEE        14 SN ARDEN HILLS S  1:18.88   9
WILKINSON, ELIZABETH  14 PC PALO ALTO STA  1:18.90  10
RADELL, AINSLEY       13 PC WALNUT CREEK   1:19.18  11
FORNOLES, AMBER       14 PC PLEASANTON SE  1:19.26  12
KIM, NAWOO            13 PC PLEASANTON SE  1:19.33  13
HARGRAVE, NATALIE     13 PC CROW CANYON C  1:19.42  14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  111                                   WOMENS   13-14   100 BREAST                                  EVENT  111
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

COLPO, MEGAN          14 PC ORINDA AQUATI  1:19.55  15
LIN, JOYCE            14 PC PEAK SWIMMING  1:19.57  16
SMETHURST, EMMA       14 PC WALNUT CREEK   1:19.85  17
LIU, SASHA            13 PC TERRAPINS SWI  1:20.02  18
SAVAGE, SARAH         14 PC PEAK SWIMMING  1:20.49  19
BANDONI, JULIA        13 PC QUICKSILVER S  1:20.76  20
MITCHELL, ABIGAIL     14 SN VACAVILLE SWI  1:20.90  21
HANLEY, PAIGE         14 PC WALNUT CREEK   1:21.43  22
PRIDE, RACHEL         13 PC NEPTUNE SWIMM  1:21.45  23
FRANZWA, HANNAH       13 PC PLEASANTON SE  1:21.58  24
CHATEL, DARYLE        14 ** QUEB           1:21.65  25
DAGENAIS, NOéMIE      14 ** QUEB           1:21.71  26
LEONIS, GRACE         14 PC SWIM SOUTH BA  1:21.73  27
WONG, EMMA            13 ** VANCOUVER PAC  1:21.80  28
PENG, SOPHY           14 PC EAST BAY AQUA  1:21.90  29
CHEW, PAIGE           14 PC LIVERMORE AQU  1:21.98  30
COSGROVE, ZOE         13 SN DAVIS ARDEN R  1:22.27  31
LUKAWSKI, AUDREY      13 PC UN  (PC)       1:22.34  32
CHIN, ARIANA          13 OR THUNDERBOLT S  1:23.99  33
ONGACO, ALISSA        13 SN CALIFORNIA CA  1:24.05  34
TORRES, JANNAE        14 PC PALO ALTO STA  1:24.85  35
TARAKAD, NEHA         13 PC OTTER SWIM CL  1:24.89  36
MCKENNA, MAI          13 PC OSPREY AQUATI  1:24.99  37
NEUFELD, CHRISTY      13 PC PLEASANTON SE  1:25.21  38
NEEDHAM, SAMANTHA     14 SN DAVIS ARDEN R  1:25.44  39
ELGENDY, HANNA        14 PC SEASIDE AQUAT  1:25.46  40
SNOW, MATTE           14 PC PALO ALTO STA  1:27.48  41
DUFFALO, DANIKA       13 AZ MESA AQUATICS  1:27.55  42
HORTADO RAMIREZ, DENI 14 ** EAGLES TEAM    1:28.30  43

                                                  TIME TRIALS / LEAD OFF SPLITS

COLPO, MEGAN          14 PC ORINDA AQUATI               1:16.59

============================================================================================================================
   EVENT   37                                   WOMENS   13-14   200 BREAST                                  EVENT   37
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KINSEY, HALLADAY      14 SN UN  (SN)       2:44.04   1  2:38.38 F1  P  1:18.77
                                                                    F    37.11  1:16.86  1:58.23
COLPO, MEGAN          14 PC ORINDA AQUATI  2:44.08   2  2:39.10 F2  P  1:19.54
                                                                    F    36.23  1:16.59  1:58.15
WONG, EMMA            13 ** VANCOUVER PAC  2:48.36   8  2:43.64 F3  P  1:21.17
                                                                    F    37.71  1:20.39  2:01.61
NABETA, KAILEE        14 SN ARDEN HILLS S  2:44.70   4  2:44.12 F4  P  1:18.83
                                                                    F    36.92  1:18.35  2:01.56
LUSK, ZOE             14 PC PALO ALTO STA  2:44.10   3  2:44.92 F5  P  1:17.90
                                                                    F    37.42  1:19.25  2:02.65
WOMER, HANNAH         14 PC QUICKSILVER S  2:45.75   5  2:44.96 F6  P  1:19.00
                                                                    F    38.13  1:19.22  2:02.65
COCOL, DARIA          14 PC SANTA CLARA S  2:46.86   6  2:46.52 F7  P  1:21.01
                                                                    F    38.32  1:20.62  2:03.98

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   37                                   WOMENS   13-14   200 BREAST                                  EVENT   37
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GROVER, CLAIRE        14 AZ SCOTTSDALE AQ  2:48.20   7  2:47.81 F8  P  1:20.20
                                                                    F    38.11  1:20.92  2:04.92
RADELL, AINSLEY       13 PC WALNUT CREEK   2:48.69   9  2:48.37 F9  P  1:20.91
                                                                    F    38.25  1:21.40  2:04.92

KINSEY, HALLADAY      14 SN UN  (SN)       2:44.04   1              P  1:18.77
COLPO, MEGAN          14 PC ORINDA AQUATI  2:44.08   2              P  1:19.54
LUSK, ZOE             14 PC PALO ALTO STA  2:44.10   3              P  1:17.90
NABETA, KAILEE        14 SN ARDEN HILLS S  2:44.70   4              P  1:18.83
WOMER, HANNAH         14 PC QUICKSILVER S  2:45.75   5              P  1:19.00
COCOL, DARIA          14 PC SANTA CLARA S  2:46.86   6              P  1:21.01
GROVER, CLAIRE        14 AZ SCOTTSDALE AQ  2:48.20   7              P  1:20.20
WONG, EMMA            13 ** VANCOUVER PAC  2:48.36   8              P  1:21.17
RADELL, AINSLEY       13 PC WALNUT CREEK   2:48.69   9              P  1:20.91
SAVAGE, SARAH         14 PC PEAK SWIMMING  2:48.71  10              P  1:23.07
WILKINSON, ELIZABETH  14 PC PALO ALTO STA  2:49.39  11              P  1:22.48
DAVIS, JACQUELINE     14 PC PLEASANTON SE  2:49.98  12              P  1:21.03
REUTER, TINA          14 SN ARDEN HILLS S  2:50.51  13              P  1:21.72
FRANZWA, HANNAH       13 PC PLEASANTON SE  2:50.54  14              P  1:22.41
KIM, NAWOO            13 PC PLEASANTON SE  2:50.58  15              P  1:23.64
FORNOLES, AMBER       14 PC PLEASANTON SE  2:51.15  16              P  1:20.78
JANVIER, AELA         14 ** QUEB           2:51.43  17              P  1:23.88
CHATEL, DARYLE        14 ** QUEB           2:51.82  18              P  1:22.66
MITCHELL, ABIGAIL     14 SN VACAVILLE SWI  2:51.89  19              P  1:21.16
DAGENAIS, NOéMIE      14 ** QUEB           2:52.30  20              P  1:22.12
CHANG, ALYS           14 PC SANTA CLARA S  2:52.50  21              P  1:22.91
BANDONI, JULIA        13 PC QUICKSILVER S  2:52.82  22              P  1:22.76
JONES, RAIME          14 MN AQUAJETS SWIM  2:53.55  23              P  1:22.83
MCKENNA, MAI          13 PC OSPREY AQUATI  2:53.61  24              P  1:23.42
LUKAWSKI, AUDREY      13 PC UN  (PC)       2:53.78  25              P  1:23.44
CHEW, PAIGE           14 PC LIVERMORE AQU  2:55.04  26              P  1:25.02
PRIDE, RACHEL         13 PC NEPTUNE SWIMM  2:55.56  27              P  1:24.45
HARGRAVE, NATALIE     13 PC CROW CANYON C  2:55.97  28              P  1:23.94
LIU, SASHA            13 PC TERRAPINS SWI  2:56.47  29              P  1:25.19
NEUFELD, CHRISTY      13 PC PLEASANTON SE  2:56.77  30              P  1:25.14
LO, EMILY             13 PC TERRAPINS SWI  2:57.32  31              P  1:25.30
UMANSKY, PAULINA      13 PC PLEASANTON SE  2:58.42  32              P  1:24.69
CHIN, ARIANA          13 OR THUNDERBOLT S  2:58.56  33              P  1:25.35
WOODBURN, KATHRYN     13 PC DE ANZA CUPER  3:00.63  34              P  1:27.61
HANLEY, PAIGE         14 PC WALNUT CREEK   3:00.81  35              P  1:24.92
NEEDHAM, SAMANTHA     14 SN DAVIS ARDEN R  3:00.83  36              P  1:26.47
CONRAD, AVERY         14 SN ARDEN HILLS S  3:01.97  37              P  1:26.13
SNOW, MEGAN           14 CA DESERT STORM   3:03.17  38              P  1:27.87
DUFFALO, DANIKA       13 AZ MESA AQUATICS  3:03.96  39              P  1:27.68
HORTADO RAMIREZ, DENI 14 ** EAGLES TEAM    3:07.72  40              P  1:29.65

============================================================================================================================
   EVENT  121                                   WOMENS   13-14   100 FLY                                     EVENT  121
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MENZMER, LIZZIE       13 SN ARDEN HILLS S  1:03.21   1  1:03.69 F1
                                                                    F    29.47

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  121                                   WOMENS   13-14   100 FLY                                     EVENT  121
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HENIG, ISABELLE       14 PC PALO ALTO STA  1:05.09   3  1:03.86 F2
                                                                    F    29.81
TSENG, MIKAYLA        13 PC SANTA CLARA S  1:06.43   9  1:04.52 F3
                                                                    F    30.36
TURNER, MAKENNA       14 PC CROW CANYON C  1:04.76   2  1:04.66 F4
                                                                    F    30.11
JIN, MI YOUNG         14 ** VANCOUVER PAC  1:06.39   7  1:04.84 F5
                                                                    F    30.41
O'BRIEN, ASHLEEN      13 PC ORINDA AQUATI  1:05.17   4  1:05.25 F6
                                                                    F    30.27
JONES, RAIME          14 MN AQUAJETS SWIM  1:05.81   6  1:05.28 F7
                                                                    F    30.22
TENG, CATHY           13 PC SANTA CLARA S  1:05.68   5  1:05.38 F8
                                                                    F    30.15
ANDERSON, GABRIELLE   14 PC PALO ALTO STA  1:06.39   8  1:06.80 F9
                                                                    F    31.14

MENZMER, LIZZIE       13 SN ARDEN HILLS S  1:03.21   1
TURNER, MAKENNA       14 PC CROW CANYON C  1:04.76   2
HENIG, ISABELLE       14 PC PALO ALTO STA  1:05.09   3
O'BRIEN, ASHLEEN      13 PC ORINDA AQUATI  1:05.17   4
TENG, CATHY           13 PC SANTA CLARA S  1:05.68   5
JONES, RAIME          14 MN AQUAJETS SWIM  1:05.81   6
ANDERSON, GABRIELLE   14 PC PALO ALTO STA  1:06.39   8
JIN, MI YOUNG         14 ** VANCOUVER PAC  1:06.39   7
TSENG, MIKAYLA        13 PC SANTA CLARA S  1:06.43   9
LO, EMILY             13 PC TERRAPINS SWI  1:06.59  10
HILDE-JONES, MILAN    13 PC PALO ALTO STA  1:06.79  11
KHOWONG, JEANETTE     14 PC DE ANZA CUPER  1:06.93  12
DORAN, CONNOR         14 SN SUN OAKS AQUA  1:07.01  13
VASILYEV, KSENIA      14 PC BURLINGAME AQ  1:08.36  14
KRAFCIK, SOPHIA       14 PC TRI VALLEY AQ  1:08.56  15
ASBORNO, ALLISON      13 PC PALO ALTO STA  1:08.62  16
SAVAGE, SARAH         14 PC PEAK SWIMMING  1:08.85  17
CHEW, PAIGE           14 PC LIVERMORE AQU  1:08.97  18
LUSK, ZOE             14 PC PALO ALTO STA  1:09.05  19
CHIN, AUDREY          13 PC UN  (PC)       1:09.07  20
FACKENTHAL, AMALIE    14 SN ARDEN HILLS S  1:09.37  21
BALMACEDA, SOPHIA     14 PC PALO ALTO STA  1:09.51  22
MORAN, MELANIE        14 PC ORINDA AQUATI  1:09.62  23
ECKEL, CAROLINE       13 PC PLEASANTON SE  1:09.63  24
SWAIL, LINDSAY        14 OR THE DOLPHINS   1:09.69  25
MARTINEZ, ELIZABETH   14 CA DESERT STORM   1:09.78  26
PENG, SOPHY           14 PC EAST BAY AQUA  1:09.90  27
YU, SURI              13 PC EAST BAY AQUA  1:09.93  28
WILKINSON, ELIZABETH  14 PC PALO ALTO STA  1:10.02  29
BLAIS, LIZA MARIE     14 ** QUEB           1:10.56  30
STEINER, GISELLE      13 ** VANCOUVER PAC  1:10.60  31
TAN, JERI             14 PC SOUTH SAN FRA  1:10.67  32
WEIKERT, LAUREL       14 PC ORINDA AQUATI  1:10.70  33
NEUFELD, CHRISTY      13 PC PLEASANTON SE  1:10.78  34
CANE, KATHERINE       14 PC ORINDA AQUATI  1:11.13  35
COLPO, MEGAN          14 PC ORINDA AQUATI  1:12.40  36
TRAMACK, GRACE        13 PC PALO ALTO STA  1:12.48  37
YONGYUTH, SIAN        14 PC SANTA CLARA S  1:12.88  38
MATTE, CATHERINE      14 ** QUEB           1:13.63  39

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  121                                   WOMENS   13-14   100 FLY                                     EVENT  121
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

COSGROVE, ZOE         13 SN DAVIS ARDEN R  1:13.98  40
HUI, CAMILLE          14 PC PEAK SWIMMING  1:14.03  41
SMITH, SYDNEY         13 PC ORINDA AQUATI  1:15.43  42

============================================================================================================================
   EVENT   93                                   WOMENS   13-14   200 FLY                                     EVENT   93
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MENZMER, LIZZIE       13 SN ARDEN HILLS S  2:23.41   1  2:20.81 F1  P  1:07.04
                                                                    F    30.65  1:06.64  1:44.18
TSENG, MIKAYLA        13 PC SANTA CLARA S  2:27.37   7  2:23.10 F2  P  1:10.07
                                                                    F    32.75  1:09.08  1:45.30
TURNER, MAKENNA       14 PC CROW CANYON C  2:23.46   2  2:23.65 F3  P  1:08.63
                                                                    F    32.13  1:08.65  1:46.37
TENG, CATHY           13 PC SANTA CLARA S  2:25.91   5  2:23.99 F4  P  1:09.14
                                                                    F    31.41  1:07.62  1:45.61
LO, EMILY             13 PC TERRAPINS SWI  2:24.97   4  2:24.14 F5  P  1:08.74
                                                                    F    32.11  1:07.95  1:45.01
SAVAGE, SARAH         14 PC PEAK SWIMMING  2:28.24   9  2:26.58 F6  P  1:09.68
                                                                    F    33.25  1:09.49  1:48.02
JONES, RAIME          14 MN AQUAJETS SWIM  2:27.03   6  2:26.60 F7  P  1:07.86
                                                                    F    30.80  1:07.44  1:46.93
JIN, MI YOUNG         14 ** VANCOUVER PAC  2:27.82   8  2:27.83 F8  P  1:09.92
                                                                    F    30.91  1:08.05  1:46.88
HENIG, ISABELLE       14 PC PALO ALTO STA  2:24.32   3  2:31.33 F9  P  1:09.35
                                                                    F    31.85  1:09.25  1:50.85

MENZMER, LIZZIE       13 SN ARDEN HILLS S  2:23.41   1              P  1:07.04
TURNER, MAKENNA       14 PC CROW CANYON C  2:23.46   2              P  1:08.63
HENIG, ISABELLE       14 PC PALO ALTO STA  2:24.32   3              P  1:09.35
LO, EMILY             13 PC TERRAPINS SWI  2:24.97   4              P  1:08.74
TENG, CATHY           13 PC SANTA CLARA S  2:25.91   5              P  1:09.14
JONES, RAIME          14 MN AQUAJETS SWIM  2:27.03   6              P  1:07.86
TSENG, MIKAYLA        13 PC SANTA CLARA S  2:27.37   7              P  1:10.07
JIN, MI YOUNG         14 ** VANCOUVER PAC  2:27.82   8              P  1:09.92
SAVAGE, SARAH         14 PC PEAK SWIMMING  2:28.24   9              P  1:09.68
O'BRIEN, ASHLEEN      13 PC ORINDA AQUATI  2:28.84  10              P  1:09.87
DORAN, CONNOR         14 SN SUN OAKS AQUA  2:30.23  11              P  1:09.67
WILKINSON, ELIZABETH  14 PC PALO ALTO STA  2:31.68  12              P  1:10.42
WONG, VICKY           14 PC PALO ALTO STA  2:32.10  13              P  1:10.65
BERRY, ABBIGALE       14 PC GATO           2:32.85  14              P  1:12.34
ASBORNO, ALLISON      13 PC PALO ALTO STA  2:32.94  15              P  1:12.91
CHIN, AUDREY          13 PC UN  (PC)       2:35.16  16              P  1:13.38
WEIKERT, LAUREL       14 PC ORINDA AQUATI  2:35.20  17              P  1:12.67
YONGYUTH, SIAN        14 PC SANTA CLARA S  2:35.22  18              P  1:13.65
STEINER, GISELLE      13 ** VANCOUVER PAC  2:36.79  19              P  1:13.45
WARRUM, VICTORIA      13 AZ YMCA WESTSIDE  2:36.82  20              P  1:14.17
TAN, JERI             14 PC SOUTH SAN FRA  2:37.16  21              P  1:11.32
GULVADY, MAYA         13 PC QUICKSILVER S  2:37.23  22              P  1:13.94
DENNER, MADELYNN      13 SN SIERRA MARLIN  2:38.32  23              P  1:15.67
CHEW, PAIGE           14 PC LIVERMORE AQU  2:39.06  24              P  1:13.91
BLAIS, LIZA MARIE     14 ** QUEB           2:39.59  25              P  1:13.29

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   93                                   WOMENS   13-14   200 FLY                                     EVENT   93
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FIARKOSKI, CAYMEN     13 AZ GOLD MEDAL SW  2:39.64  26              P  1:16.88
COLPO, MEGAN          14 PC ORINDA AQUATI  2:39.98  27              P  1:14.76
LEE, VIOLET           13 SN FEATHER RIVER  2:40.19  28              P  1:16.18
TRAN, KRYSTAL         13 PC SANTA CLARA S  2:40.55  29              P  1:17.12
TRAMACK, GRACE        13 PC PALO ALTO STA  2:40.71  30              P  1:14.33
CHIN, ARIANA          13 OR THUNDERBOLT S  2:40.74  31              P  1:14.73
MADGIC, EMMA          13 PC BURLINGAME AQ  2:41.34  32              P  1:16.82
SOEBROTO, TIFFANY     13 PC SANTA CLARA S  2:41.59  33              P  1:16.28
ZHENG, KELLY          13 PC DE ANZA CUPER  2:42.41  34              P  1:15.88
FRANZWA, HANNAH       13 PC PLEASANTON SE  2:43.94  35              P  1:13.69
SCHNEIDER, EMILIE CLA 14 PC MARIN PIRATES  2:45.16  36              P  1:15.64
KELLER, SYDNEY        14 PC PALO ALTO STA  2:45.79  37              P  1:15.79
ZUNIGA, NJA           13 PC PLEASANTON SE  2:46.79  38              P  1:13.35
KHOWONG, JEANETTE     14 PC DE ANZA CUPER   DQUED                   P  1:10.28

============================================================================================================================
   EVENT   57                                   WOMENS   13-14   200 I.M.                                    EVENT   57
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JONES, RAIME          14 MN AQUAJETS SWIM  2:26.24   2  2:23.42 F1  P  1:08.10
                                                                    F    29.98  1:07.16  1:50.59
REUTER, TINA          14 SN ARDEN HILLS S  2:27.66   4  2:24.02 F2  P  1:09.83
                                                                    F    31.86  1:08.86  1:50.96
WANG, VIVIAN          13 PC SANTA CLARA S  2:26.02   1  2:25.49 F3  P  1:08.10
                                                                    F    31.73  1:08.68  1:52.31
HE, JESSICA           14 PC EAST BAY AQUA  2:29.22   9  2:26.49 F4  P  1:09.75
                                                                    F    31.90  1:09.33  1:53.95
WONG, VICKY           14 PC PALO ALTO STA  2:28.72   8  2:28.80 F5  P  1:08.63
                                                                    F    30.98  1:09.54  1:54.69
CLARK, CHLOE          13 SN ZEON PERFORMA  2:28.69   7  2:29.20 F6  P  1:08.71
                                                                    F    31.20  1:09.01  1:57.01
CHEW, PAIGE           14 PC LIVERMORE AQU  2:27.77   5  2:29.52 F7  P  1:09.51
                                                                    F    32.22  1:11.12  1:55.17
HOWARD, ABRIANA       14 PC CROW CANYON C  2:28.26   6  2:30.45 F8  P  1:08.39
                                                                    F    30.93  1:09.30  1:55.41
LUSK, ZOE             14 PC PALO ALTO STA  2:26.93   3   DQUED  F   P  1:08.53
                                                                    F    32.03  1:10.66  1:53.25

WANG, VIVIAN          13 PC SANTA CLARA S  2:26.02   1              P  1:08.10
JONES, RAIME          14 MN AQUAJETS SWIM  2:26.24   2              P  1:08.10
LUSK, ZOE             14 PC PALO ALTO STA  2:26.93   3              P  1:08.53
REUTER, TINA          14 SN ARDEN HILLS S  2:27.66   4              P  1:09.83
CHEW, PAIGE           14 PC LIVERMORE AQU  2:27.77   5              P  1:09.51
HOWARD, ABRIANA       14 PC CROW CANYON C  2:28.26   6              P  1:08.39
CLARK, CHLOE          13 SN ZEON PERFORMA  2:28.69   7              P  1:08.71
WONG, VICKY           14 PC PALO ALTO STA  2:28.72   8              P  1:08.63
HE, JESSICA           14 PC EAST BAY AQUA  2:29.22   9              P  1:09.75
LO, EMILY             13 PC TERRAPINS SWI  2:29.34  10              P  1:11.25
NABETA, KAILEE        14 SN ARDEN HILLS S  2:29.74  11              P  1:09.90
TENG, CATHY           13 PC SANTA CLARA S  2:30.17  12              P  1:09.51
JANVIER, AELA         14 ** QUEB           2:30.26  13              P  1:13.47
KINSEY, HALLADAY      14 SN UN  (SN)       2:30.27  14              P  1:12.60

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   57                                   WOMENS   13-14   200 I.M.                                    EVENT   57
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MENZMER, LIZZIE       13 SN ARDEN HILLS S  2:30.41  15              P  1:09.38
COLPO, MEGAN          14 PC ORINDA AQUATI  2:30.62  16              P  1:12.49
HECKMAN, MIRANDA      13 PC PLEASANTON SE  2:31.07  17              P  1:11.02
KHOWONG, JEANETTE     14 PC DE ANZA CUPER  2:31.28  18              P  1:09.72
WOMER, HANNAH         14 PC QUICKSILVER S  2:32.02  19              P  1:14.19
RADELL, AINSLEY       13 PC WALNUT CREEK   2:32.29  20              P  1:12.36
SAVAGE, SARAH         14 PC PEAK SWIMMING  2:32.90  21              P  1:11.27
BERRY, ABBIGALE       14 PC GATO           2:33.40  22              P  1:11.00
PENG, SOPHY           14 PC EAST BAY AQUA  2:33.44  23              P  1:12.20
LIN, JOYCE            14 PC PEAK SWIMMING  2:33.51  24              P  1:10.46
DAVIS, JACQUELINE     14 PC PLEASANTON SE  2:33.70  25              P  1:13.91
HILDE-JONES, MILAN    13 PC PALO ALTO STA  2:33.83  26              P  1:09.29
FRANZWA, HANNAH       13 PC PLEASANTON SE  2:34.24  27              P  1:15.34
PASTUSHENKO, DASHA    13 SN SIERRA MARLIN  2:34.28  28              P  1:12.05
DORAN, CONNOR         14 SN SUN OAKS AQUA  2:34.47  29              P  1:10.01
WILKINSON, ELIZABETH  14 PC PALO ALTO STA  2:34.81  30              P  1:15.55
DAGENAIS, NOéMIE      14 ** QUEB           2:35.07  31              P  1:15.76
LIU, SASHA            13 PC TERRAPINS SWI  2:35.19  32              P  1:12.84
SNOW, MATTE           14 PC PALO ALTO STA  2:35.24  33              P  1:14.44
KWAN, JULIE           13 PC NEPTUNE SWIMM  2:35.32  34              P  1:12.44
BALMACEDA, SOPHIA     14 PC PALO ALTO STA  2:35.41  35              P  1:10.31
MARTINEZ, ELIZABETH   14 CA DESERT STORM   2:35.53  36              P  1:14.07
FACKENTHAL, AMALIE    14 SN ARDEN HILLS S  2:35.68  37              P  1:11.96
KIM, NAWOO            13 PC PLEASANTON SE  2:35.74  38              P  1:16.56
VACHON, FLORENCE      14 ** QUEB           2:35.96  39              P  1:15.60
O'BRIEN, ASHLEEN      13 PC ORINDA AQUATI  2:36.03  40              P  1:10.98
CHIN, ARIANA          13 OR THUNDERBOLT S  2:38.88  41              P  1:15.66
MORAN, MELANIE        14 PC ORINDA AQUATI  2:39.45  42              P  1:12.62
WONG, EMMA            13 ** VANCOUVER PAC  2:42.09  43              P  1:17.71
HUI, CAMILLE          14 PC PEAK SWIMMING   DQUED                   P  1:14.75

============================================================================================================================
   EVENT  135                                   WOMENS   13-14   200 M. R.                                   EVENT  135
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AH,  A  13-14         14 SN ARDEN HILLS S               2:01.94   1      31.95  1:06.70  1:35.26
         FACKENTHAL, AMALIE  14
         REUTER, TINA        14
         MENZMER, LIZZIE     13
         NABETA, KAILEE      14
PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               2:02.93   2      31.62  1:07.17  1:36.12
         HILDE-JONES, MILAN  13
         LUSK, ZOE           14
         HENIG, ISABELLE     14
         LIN, CLAIRE         14
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               2:04.62   3      32.17  1:08.14  1:37.84
         WANG, VIVIAN        13
         COCOL, DARIA        14
         TSENG, MIKAYLA      13
         TENG, CATHY         13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  135                                   WOMENS   13-14   200 M. R.                                   EVENT  135
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               2:06.07   4      32.32  1:08.47  1:39.49
         BALMACEDA, SOPHIA   14
         WILKINSON, ELIZABETH14
         ASBORNO, ALLISON    13
         SNOW, MATTE         14
VPSC,  A  13-14       14 ** VANCOUVER PAC               2:06.78   5      32.90  1:09.24  1:58.03
         STEINER, GISELLE    13
         WONG, EMMA          13
         JIN, MI YOUNG       14
         HALLETT, REBECCA    13
CROW,  A  13-14       14 PC CROW CANYON C               2:06.88   6      32.46  1:08.67  1:37.95
         HOWARD, ABRIANA     14
         HARGRAVE, NATALIE   13
         TURNER, MAKENNA     14
         PARK, TAYLOR        14
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               2:07.76   7      32.24  1:08.55  1:39.56
         O'BRIEN, ASHLEEN    13
         COLPO, MEGAN        14
         WEIKERT, LAUREL     14
         CANE, KATHERINE     14
PEAK,  A  13-14       14 PC PEAK SWIMMING               2:07.83   8      31.34  1:08.88  1:39.67
         LIN, JOYCE          14
         HAO, CHRISTIN       13
         SAVAGE, SARAH       14
         HUI, CAMILLE        14
QUEB,  A  13-14       14 ** QUEB                        2:08.27   9      33.41  1:10.38  1:40.97
         JANVIER, AELA       14
         CHATEL, DARYLE      14
         BLAIS, LIZA MARIE   14
         DAGENAIS, NOéMIE    14
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               2:08.34          51.82  1:09.05  1:40.26
         HECKMAN, MIRANDA    13
         FRANZWA, HANNAH     13
         ZUNIGA, NJA         13
         ECKEL, CAROLINE     13
TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               2:09.63          35.12  1:11.95  1:41.95
         GONZALES, MAGGI     14
         LIU, SASHA          13
         LO, EMILY           13
         LARSON, JESSICA     13
PASA,  C  13-14       14 PC PALO ALTO STA               2:13.25          33.93  1:11.52  1:45.15
         ARRINGTON, HALEY    13
         TORRES, JANNAE      14
         TRAMACK, GRACE      13
         STAHMER, ASHLEY     13
EBA,  A  13-14        14 PC EAST BAY AQUA               2:14.39          34.50  1:14.47  1:45.24
         YU, SURI            13
         GRAY, HEATHER       13
         PENG, SOPHY         14
         JACKSON, CAITLIN    14
DART,  A  13-14       14 SN DAVIS ARDEN R               2:15.05          36.54  1:20.55  1:47.10
         KROVETZ, LAUREL     13
         NEEDHAM, SAMANTHA   14
         COSGROVE, ZOE       13
         FLYNN, MEGAN        14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  135                                   WOMENS   13-14   200 M. R.                                   EVENT  135
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB,  A  13-14       14 PC WALNUT CREEK                2:15.49          34.52  1:12.56  1:46.42
         RADELL, AINSLEY     13
         HANLEY, PAIGE       14
         HORNE, NATASHA      14
         SMETHURST, EMMA     14
SCSC,  B  13-14       14 PC SANTA CLARA S               2:15.50          34.64  1:14.34  2:04.57
         MECK, MILA          13
         LE, TINA            13
         YONGYUTH, SIAN      14
         TRIA, KRISTEN       14

============================================================================================================================
   EVENT   49                                   WOMENS   13-14   400 M. R.                                   EVENT   49
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               4:28.66   1      32.49  1:07.13  1:43.41  2:24.06  2:53.29  3:28.81  3:57.03
         HILDE-JONES, MILAN  13
         LUSK, ZOE           14
         HENIG, ISABELLE     14
         SNOW, MATTE         14
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               4:28.71   2      34.31  1:10.83  1:46.18  2:32.10  2:57.32  3:31.23
         MECK, MILA          13
         WANG, VIVIAN        13
         TSENG, MIKAYLA      13
         TENG, CATHY         13
AH,  A  13-14         14 SN ARDEN HILLS S               4:33.03   3      33.14  1:14.79  1:46.52  2:28.48  2:57.71  3:31.97  4:00.81
         FACKENTHAL, AMALIE  14
         REUTER, TINA        14
         MENZMER, LIZZIE     13
         NABETA, KAILEE      14
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               4:33.31   4      32.96  1:08.33  1:44.69  2:25.64  2:57.15  3:40.34  4:00.84
         BALMACEDA, SOPHIA   14
         WILKINSON, ELIZABETH14
         ASBORNO, ALLISON    13
         LIN, CLAIRE         14
QUEB,  A  13-14       14 ** QUEB                        4:36.54   5      34.70  1:10.89  1:47.27  2:29.22  3:00.03  3:36.79
         MATTE, CATHERINE    14
         DAGENAIS, NOéMIE    14
         BLAIS, LIZA MARIE   14
         VACHON, FLORENCE    14
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               4:38.06   6      33.81  1:09.54           2:26.11  2:57.48  3:35.05  4:04.59
         O'BRIEN, ASHLEEN    13
         COLPO, MEGAN        14
         WEIKERT, LAUREL     14
         CANE, KATHERINE     14
CROW,  A  13-14       14 PC CROW CANYON C               4:38.46   7      33.29  1:09.51  1:46.53  2:30.15  3:00.53  3:35.63  4:06.03
         HOWARD, ABRIANA     14
         HARGRAVE, NATALIE   13
         TURNER, MAKENNA     14
         PARK, TAYLOR        14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   49                                   WOMENS   13-14   400 M. R.                                   EVENT   49
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VPSC,  A  13-14       14 ** VANCOUVER PAC               4:39.31   8      33.87  1:09.98  1:47.25  2:29.21  2:58.58  3:34.26
         STEINER, GISELLE    13
         WONG, EMMA          13
         JIN, MI YOUNG       14
         HALLETT, REBECCA    13
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               4:40.33   9      34.34  1:10.20  1:46.93  2:28.49  3:00.71  3:37.37  4:06.44
         HECKMAN, MIRANDA    13
         FORNOLES, AMBER     14
         NEUFELD, CHRISTY    13
         ECKEL, CAROLINE     13
TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               4:42.97          37.12  1:17.28  1:54.13  2:36.22  3:05.96  3:41.24  4:09.56
         GONZALES, MAGGI     14
         LIU, SASHA          13
         LO, EMILY           13
         LARSON, JESSICA     13
PEAK,  A  13-14       14 PC PEAK SWIMMING               4:43.11          32.25  1:07.80  1:46.98  2:33.25  3:04.89  3:41.55  4:11.26
         LIN, JOYCE          14
         HAO, CHRISTIN       13
         SAVAGE, SARAH       14
         HUI, CAMILLE        14
SCSC,  B  13-14       14 PC SANTA CLARA S               4:48.74          36.36  1:15.45  1:52.40  2:34.31  3:07.41  3:46.04  4:15.94
         LEUNG, KAITLYN      14
         COCOL, DARIA        14
         YONGYUTH, SIAN      14
         LE, TINA            13
EBA,  A  13-14        14 PC EAST BAY AQUA               4:50.66          36.31  1:14.65  1:52.32  2:35.61  3:07.25  3:44.81  4:14.28
         GONG, MONICA        13
         PENG, SOPHY         14
         HE, JESSICA         14
         JACKSON, CAITLIN    14
DSS,  A  13-14        14 CA DESERT STORM                4:55.15          36.83  1:16.65  1:57.34  2:43.10  3:14.95  3:51.95  4:21.74
         LAUGER, MADELAINE   13
         SNOW, MEGAN         14
         MARTINEZ, ELIZABETH 14
         VILLEDA FLORES, ASTR14
LAC,  A  13-14        14 PC LIVERMORE AQU               4:58.53          38.07  1:19.00  1:57.91  2:43.78  3:14.66  3:52.20  4:23.77
         CARROLL, TORI       14
         ARNOLD, JACQUELINE  13
         CHEW, PAIGE         14
         DABNEY, KATIE       14
CROW,  B  13-14       14 PC CROW CANYON C               5:00.97                   36.34  1:56.26  2:41.94  3:15.56  3:55.84  4:25.62
         LIEBOW, ELISE       14
         ZHENG, ANNA         13
         BURR, MEGHAN        13
         KJELSBERG, ALYSSA   14
PASA,  C  13-14       14 PC PALO ALTO STA                DQUED           34.96  1:11.99  1:54.31  2:41.58  3:14.19  3:53.56  4:21.68
         REINSTEIN, SLOANE   13
         DUNDAS, NICOLE      13
         TRAMACK, GRACE      13
         STAHMER, ASHLEY     13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   75                                   WOMENS   13-14   200 F. R.                                   EVENT   75
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               1:47.81   1      27.37    54.15  1:20.65
         HENIG, ISABELLE     14
         LIN, CLAIRE         14
         SNOW, MATTE         14
         BALMACEDA, SOPHIA   14
AH,  A  13-14         14 SN ARDEN HILLS S               1:48.32   2      27.61    54.48  1:22.01
         MENZMER, LIZZIE     13
         NABETA, KAILEE      14
         REUTER, TINA        14
         FACKENTHAL, AMALIE  14
QUEB,  A  13-14       14 ** QUEB                        1:51.29   3      28.10    56.06  1:23.95
         VACHON, FLORENCE    14
         MATTE, CATHERINE    14
         BLAIS, LIZA MARIE   14
         DAGENAIS, NOéMIE    14
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               1:51.79   4      28.14    58.08  1:23.68
         WANG, VIVIAN        13
         TENG, CATHY         13
         LE, TINA            13
         TRIA, KRISTEN       14
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               1:53.08   5      28.73    57.23  1:25.50
         ECKEL, CAROLINE     13
         HAWKINS, DANIELLA   13
         NEUFELD, CHRISTY    13
         HECKMAN, MIRANDA    13
CROW,  A  13-14       14 PC CROW CANYON C               1:53.59   6      29.16    57.79  1:25.90
         PARK, TAYLOR        14
         KJELSBERG, ALYSSA   14
         TURNER, MAKENNA     14
         HOWARD, ABRIANA     14
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               1:53.74   7      28.36    56.60  1:25.40
         O'BRIEN, ASHLEEN    13
         CANE, KATHERINE     14
         ROCHE, CAROLINE     14
         WEIKERT, LAUREL     14
EBA,  A  13-14        14 PC EAST BAY AQUA               1:53.95   8      28.28    56.85  1:52.13
         HE, JESSICA         14
         YU, SURI            13
         JACKSON, CAITLIN    14
         PENG, SOPHY         14
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               1:54.30   9      28.41    58.01  1:25.81
         STAHMER, ASHLEY     13
         WONG, VICKY         14
         HILDE-JONES, MILAN  13
         ASBORNO, ALLISON    13
PEAK,  A  13-14       14 PC PEAK SWIMMING               1:54.79          28.35    58.07  1:26.86
         HUI, CAMILLE        14
         ROSARE, MILILANI    13
         SAVAGE, SARAH       14
         LIN, JOYCE          14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   75                                   WOMENS   13-14   200 F. R.                                   EVENT   75
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VPSC,  A  13-14       14 ** VANCOUVER PAC               1:55.08          29.22    57.11  1:27.14
         HALLETT, REBECCA    13
         JIN, MI YOUNG       14
         WONG, EMMA          13
         STEINER, GISELLE    13
TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               1:55.47          48.16    56.19  1:26.90
         LARSON, JESSICA     13
         LO, EMILY           13
         GONZALES, MAGGI     14
         LIU, SASHA          13
DART,  A  13-14       14 SN DAVIS ARDEN R               1:56.75          30.29    58.95  1:28.78
         KROVETZ, LAUREL     13
         COSGROVE, ZOE       13
         NEEDHAM, SAMANTHA   14
         FLYNN, MEGAN        14
PASA,  C  13-14       14 PC PALO ALTO STA               1:57.75          28.58    58.98  1:28.43
         LUSK, ZOE           14
         ARRINGTON, HALEY    13
         WILKINSON, ELIZABETH14
         TRAMACK, GRACE      13
WCAB,  A  13-14       14 PC WALNUT CREEK                1:58.43          28.57    57.59  1:28.02
         RADELL, AINSLEY     13
         SMETHURST, EMMA     14
         HANLEY, PAIGE       14
         HORNE, NATASHA      14
LAC,  A  13-14        14 PC LIVERMORE AQU               2:01.12          29.45    59.25  1:30.19
         CHEW, PAIGE         14
         ARNOLD, JACQUELINE  13
         DABNEY, KATIE       14
         CARROLL, TORI       14
SCSC,  B  13-14       14 PC SANTA CLARA S                DQUED           29.90    58.77  1:27.92
         YUNG, JASMINE       14
         MECK, MILA          13
         COCOL, DARIA        14
         GALEB, LEPA         13

============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   13-14   400 F. R.                                   EVENT   19
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               4:01.10   1      28.25  1:00.07  1:29.47  2:01.42  2:29.96  3:01.48  3:29.53
         LIN, CLAIRE         14
         ASBORNO, ALLISON    13
         SNOW, MATTE         14
         HENIG, ISABELLE     14
QUEB,  A  13-14       14 ** QUEB                        4:02.50   2      28.69  1:00.63  1:29.35  2:00.36  2:29.68  3:02.18
         MATTE, CATHERINE    14
         VACHON, FLORENCE    14
         BLAIS, LIZA MARIE   14
         DAGENAIS, NOéMIE    14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   13-14   400 F. R.                                   EVENT   19
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AH,  A  13-14         14 SN ARDEN HILLS S               4:03.21   3      30.05  1:05.31  1:31.58  2:03.05  2:32.04  3:03.20
         FACKENTHAL, AMALIE  14
         MENZMER, LIZZIE     13
         REUTER, TINA        14
         NABETA, KAILEE      14
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               4:03.84   4      30.40  1:02.42  1:31.16  2:02.19  2:31.62  3:04.09
         COCOL, DARIA        14
         TENG, CATHY         13
         LE, TINA            13
         WANG, VIVIAN        13
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               4:05.48   5      29.86  1:01.79  1:30.24  2:03.64  2:33.02  3:04.93  3:34.27
         TRAMACK, GRACE      13
         STAHMER, ASHLEY     13
         BALMACEDA, SOPHIA   14
         LUSK, ZOE           14
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               4:09.75   6      29.84  1:02.35  1:30.44  2:02.63  2:33.04  3:06.79  3:36.55
         CAVALLI, SOPHIA     13
         O'BRIEN, ASHLEEN    13
         ROCHE, CAROLINE     14
         CANE, KATHERINE     14
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               4:09.76   7      30.19  1:01.64  1:31.87  2:05.27  2:35.19  3:07.85  3:37.26
         HECKMAN, MIRANDA    13
         HAWKINS, DANIELLA   13
         ECKEL, CAROLINE     13
         NEUFELD, CHRISTY    13
EBA,  A  13-14        14 PC EAST BAY AQUA               4:10.95   8      29.71  1:01.04  1:32.08  2:06.34  2:35.73  3:09.42  3:38.00
         HE, JESSICA         14
         GALLAGHER, LILY     13
         YU, SURI            13
         PENG, SOPHY         14
CROW,  A  13-14       14 PC CROW CANYON C               4:11.65   9      30.19  1:03.96  1:32.65  2:05.02  2:34.84  3:09.03  3:38.63
         PARK, TAYLOR        14
         HOWARD, ABRIANA     14
         HARGRAVE, NATALIE   13
         TURNER, MAKENNA     14
SCSC,  B  13-14       14 PC SANTA CLARA S               4:12.72          30.51  1:04.60  1:32.86  2:12.91  2:36.48  3:08.88  3:39.55
         LEUNG, KAITLYN      14
         TRIA, KRISTEN       14
         TSAI, CASEY         13
         YONGYUTH, SIAN      14
VPSC,  A  13-14       14 ** VANCOUVER PAC               4:13.16          30.55  1:05.01  1:33.73  2:05.93  2:35.58  3:08.36  3:38.62
         HALLETT, REBECCA    13
         JIN, MI YOUNG       14
         STEINER, GISELLE    13
         WONG, EMMA          13
PASA,  C  13-14       14 PC PALO ALTO STA               4:14.55          29.83  1:02.86  1:32.67  2:06.09  2:37.30  3:10.76  3:40.65
         KENNEDY, KATE       13
         REINSTEIN, SLOANE   13
         DUNDAS, NICOLE      13
         HILDE-JONES, MILAN  13
PEAK,  A  13-14       14 PC PEAK SWIMMING               4:17.65          30.52  1:05.12  1:35.79  2:10.97  2:41.66  3:16.06  3:45.77
         SAVAGE, SARAH       14
         LI, ANGELA          13
         LIN, JOYCE          14
         HUI, CAMILLE        14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   13-14   400 F. R.                                   EVENT   19
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DSS,  A  13-14        14 CA DESERT STORM                4:20.50          30.33  1:05.15  1:34.66  2:09.58  2:42.04  3:17.02  3:47.26
         VILLEDA FLORES, ASTR14
         LAUGER, MADELAINE   13
         SNOW, MEGAN         14
         MARTINEZ, ELIZABETH 14
CROW,  B  13-14       14 PC CROW CANYON C               4:24.43          30.56  1:04.50  1:37.08  2:13.82  2:44.88  3:18.93  3:49.10
         BURR, MEGHAN        13
         RANSWEILER, MIA     13
         ZHENG, ANNA         13
         KJELSBERG, ALYSSA   14
LAC,  A  13-14        14 PC LIVERMORE AQU               4:25.42          30.26  1:03.46  1:34.38  2:12.44  2:42.95  3:18.18  3:49.57
         CHEW, PAIGE         14
         ARNOLD, JACQUELINE  13
         DABNEY, KATIE       14
         CARROLL, TORI       14

============================================================================================================================
   EVENT  103                                   WOMENS   13-14   800 F. R.                                   EVENT  103
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               8:43.87   1      29.73  1:02.16  1:35.21  2:08.00  2:39.46  3:13.96  3:49.69
         TENG, CATHY         13                                        4:24.30  4:54.24  5:27.57  6:02.23  6:35.85           7:37.75
         TRAN, KRYSTAL       13                                        8:11.86
         COCOL, DARIA        14
         WANG, VIVIAN        13
PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               8:43.88   2      30.00  1:02.68  1:37.14  2:11.05  2:40.11  3:13.65  3:48.78
         LUSK, ZOE           14                                        4:22.87  4:53.62  5:27.14  6:01.83  6:35.75  7:04.60  7:37.68
         SNOW, MATTE         14                                        8:11.69
         WONG, VICKY         14
         HENIG, ISABELLE     14
QUEB,  A  13-14       14 ** QUEB                        8:45.61   3      30.26  1:02.65  1:36.04  2:08.83  2:38.14  3:11.51  3:46.66
         MATTE, CATHERINE    14                                        4:20.80  4:51.95  5:26.37  6:01.41  6:35.03  7:05.64  7:39.40
         DAGENAIS, NOéMIE    14                                        8:12.97
         JANVIER, AELA       14
         VACHON, FLORENCE    14
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               8:58.77   4      31.16  1:05.04  1:38.50  2:11.18  2:41.97  3:16.21  3:51.95
         HECKMAN, MIRANDA    13                                        4:27.35  4:58.08  5:32.21  6:07.70  6:42.62  7:13.64  7:48.56
         FRANZWA, HANNAH     13                                        8:24.25
         HAWKINS, DANIELLA   13
         NEUFELD, CHRISTY    13
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               8:58.79   5      30.73  1:03.79  1:38.21  2:12.79  2:43.34  3:17.28  3:52.14
         ASBORNO, ALLISON    13                                        4:27.03  4:58.10  5:33.46  6:09.75  6:45.40  7:14.37  7:48.20
         TRAMACK, GRACE      13                                        8:23.90
         KELLER, SYDNEY      14
         LIN, CLAIRE         14
PEAK,  A  13-14       14 PC PEAK SWIMMING               9:07.44   6      30.76  1:04.35  1:39.73  2:14.81  2:44.59  3:19.96  3:58.55
         HUI, CAMILLE        14                                        4:36.03  5:07.23  5:42.30  6:17.77  6:52.89  7:23.48  7:57.35
         HAO, CHRISTIN       13                                        8:32.55
         SAVAGE, SARAH       14
         LIN, JOYCE          14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  103                                   WOMENS   13-14   800 F. R.                                   EVENT  103
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  C  13-14       14 PC PALO ALTO STA               9:10.16   7      29.74  1:03.89  1:40.27  2:17.43  2:47.47  3:22.68  3:58.26
         STAHMER, ASHLEY     13                                        4:34.04  5:05.83  5:41.66  6:19.00  6:54.24  7:24.67  7:58.96
         HILDE-JONES, MILAN  13                                        8:34.61
         DUNDAS, NICOLE      13
         BALMACEDA, SOPHIA   14
TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               9:11.59   8      30.52  1:04.08  1:38.79  2:13.69  2:44.90  3:19.15  3:53.60
         LO, EMILY           13                                        4:28.58  5:02.35  5:40.25  6:19.12  6:58.84  7:29.47  8:02.92
         LARSON, JESSICA     13                                        8:37.29
         GONZALES, MAGGI     14
         LIU, SASHA          13
SCSC,  B  13-14       14 PC SANTA CLARA S               9:12.21   9      30.55  1:05.02  1:40.70  2:16.67  2:47.54  3:22.52  3:59.11
         TRIA, KRISTEN       14                                        4:34.61  5:06.19  5:40.53  6:16.34  6:51.37  7:24.09  7:59.21
         LE, TINA            13                                        8:35.76
         YONGYUTH, SIAN      14
         TSENG, MIKAYLA      13
DSS,  A  13-14        14 CA DESERT STORM                9:16.46          31.62  1:05.59  1:41.59  2:17.12  2:48.89  3:24.35  4:01.50
         VILLEDA FLORES, ASTR14                                        4:38.24  5:10.68  5:46.02  6:22.00  6:57.68  7:27.91  8:02.22
         LAUGER, MADELAINE   13                                        8:39.05
         SNOW, MEGAN         14
         MARTINEZ, ELIZABETH 14
VPSC,  A  13-14       14 ** VANCOUVER PAC               9:20.78          31.42  1:05.99  1:41.93  2:16.83  2:47.93  3:23.26  3:59.85
         STEINER, GISELLE    13                                        4:35.20           5:41.88  6:19.06  6:55.72  7:28.12  8:04.70
         JIN, MI YOUNG       14                                        8:42.63
         HALLETT, REBECCA    13
         WONG, EMMA          13

============================================================================================================================
   EVENT   69                                   WOMENS   15-16   50 FREE                                     EVENT   69
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KLINGER, ALLIE        15 PC TERRAPINS SWI    27.35   4    26.86 F1
BARATTOLO, ISABELLA   15 PC WALNUT CREEK     27.00   2    27.09 F2
HAN, MALORIE          16 PC TERRAPINS SWI    27.12   3    27.24 F3
TAYLOR, DANI          16 PC WALNUT CREEK     27.61   8    27.28 F4
COTTRILL, EMMA        15 PC CROW CANYON C    26.92   1    27.33 F5
PINES, ANALISA        15 PC WALNUT CREEK     27.52   6    27.41 F6
WOODS, KATIE          16 PC PLEASANTON SE    27.39   5    27.51 F7
CRANE, MACKENZIE      16 ** NRST             27.64  10    27.61 F8
LIGHTSTONE, SERENA    15 PC EAST BAY AQUA    27.56   7    27.72 F9

COTTRILL, EMMA        15 PC CROW CANYON C    26.92   1
BARATTOLO, ISABELLA   15 PC WALNUT CREEK     27.00   2
HAN, MALORIE          16 PC TERRAPINS SWI    27.12   3
KLINGER, ALLIE        15 PC TERRAPINS SWI    27.35   4
WOODS, KATIE          16 PC PLEASANTON SE    27.39   5
PINES, ANALISA        15 PC WALNUT CREEK     27.52   6
LIGHTSTONE, SERENA    15 PC EAST BAY AQUA    27.56   7
TAYLOR, DANI          16 PC WALNUT CREEK     27.61   8
CRANE, MACKENZIE      16 ** NRST             27.64  10
MEIER, CHARLIE        15 PC CROW CANYON C    27.64   9
RIOS, AMANDA          16 PC QUICKSILVER S    27.92  12
THERIEN, CLAIRE       16 PC ORINDA AQUATI    27.92  11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   69                                   WOMENS   15-16   50 FREE                                     EVENT   69
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FUSARI, ALEXA         15 PC CROW CANYON C    27.95  13
TRAN, JANET           15 PC PALO ALTO STA    27.97  14
COOK, EMILY           15 OR THUNDERBOLT S    28.04  15
ZHAO, KEXIN           15 ** CASC             28.06  16
KOO, CAITLYN          15 PC SANTA CLARA S    28.07  17
FORNSHELL, LAURA      15 PC ALAMEDA ISLAN    28.09  18
PARKER, ANNALISA      16 PC PLEASANTON SE    28.15  20
TRUEX, KENNEDY        16 PC PLEASANTON SE    28.15  19
LOYA, ANTOINETTE      15 PC EAST BAY AQUA    28.16  21
PLATTEL, CAITLYN      16 PC PLEASANTON SE    28.18  22
DELORE, MADDY         15 PC ALAMEDA ISLAN    28.19  23
BERGEN, PAIGE         15 ** CASC             28.22  25
SHEN, ELIZABETH       15 PC QUICKSILVER S    28.22  24
MARK, DEVON           16 ** VANCOUVER PAC    28.24  26
WITKAY, KELSEY        16 PC WALNUT CREEK     28.26  27
O'BRIEN, HAYLEY       15 PC SANTA CLARA S    28.30  28
DEPUYDT, MAKENNA      16 PC CABRILLO THRE    28.31  30
HUBER, NATALIA        15 ** GOLD OF CANAD    28.31  29
HEDLEY, LAUREN        15 ** CASC             28.35  32
MURFF, SOPHIE         15 PC PALO ALTO STA    28.35  31
WARD, EMILY           15 PC ORINDA AQUATI    28.36  33
PEREZ, ANNALISA       16 PC SWIM SOUTH BA    28.37  34
WARD, MADISON         15 PC WALNUT CREEK     28.39  35
CHANG, AUDREY         15 PC TERRAPINS SWI    28.40  37
HORNBUCKLE, ALYSSA    15 PC WALNUT CREEK     28.40  36
LAMPRON, LAURA        15 PC SAN RAMON VAL    28.42  38
TRUONG, KELLEY        15 PC SANTA CLARA S    28.47  39
CASWELL, LAUREN       15 ** VANCOUVER PAC    28.49  40
PRATT, TARYN          16 ** CASC             28.52  41
HOWELL, SAMANTHA      15 PC PLEASANTON SE    28.54  42
NACKONEY, PAYTON      16 ** KISU             28.56  43
HOLMAN, KAYLA         16 PC UN  (PC)         28.57  44
CUNNAN, MIA           16 PC MARIN PIRATES    28.60  45
BOWER, KATHRYN        15 PC PALO ALTO STA    28.62  46
SEAMAN, KAYLA         16 PC CROW CANYON C    28.63  47
HENG, GABBY           15 PC WALNUT CREEK     28.67  49
VAN STEYN, KENNA      15 PC ORINDA AQUATI    28.67  48
CHONG, CHRISTIE       15 PC PLEASANTON SE    28.69  51
FARIDNIA, SAYEH       16 PC DE ANZA CUPER    28.69  50
WOOD, LAUREN          16 PC SANTA CRUZ CO    28.74  52
SMITH, RACHEL         15 PC CROW CANYON C    28.80  53
TANG, TERESA          15 PC BURLINGAME AQ    28.86  54
HUANG, ANGELA         15 PC QUICKSILVER S    28.88  56
TRUONG, ANGELINE      15 PC VALLEY SPLASH    28.88  55
WU, NANETTE           15 PC SANTA CLARA S    28.89  57
HALL, ANDREA          16 PC PLEASANTON SE    28.92  58
WANG, SARAH           16 PC PLEASANTON SE    28.94  59
WILLIS, ISABEL        16 PC VALLEY SPLASH    28.99  60
CHAN, CORA            15 PC DE ANZA CUPER    29.06  61
SCHLAFER, ANNALISE    16 PC MARIN PIRATES    29.13  62
CALAYAG, KIARA        16 PC VALLEY SPLASH    29.15  63
SVENSSON, KAYLEIGH    16 PC PALO ALTO STA    29.17  64
WONG, ELEE            16 PC PALO ALTO STA    29.18  65
MCINTEE, KATIE        16 SN DAVIS ARDEN R    29.20  66
KAYFES, LAILA         15 OR THUNDERBOLT S    29.25  67
SUDWEEKS, KATRINA     15 SN SPARE TIME AQ    29.28  68

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   69                                   WOMENS   15-16   50 FREE                                     EVENT   69
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CADILE, TAYLOR        15 PC OSPREY AQUATI    29.36  69
KALUZNICK, GEORGIA    16 ** CASC             29.37  70
CHEW, JENNA           16 PC LIVERMORE AQU    29.45  71
EPPERSON, LAURA       15 OR THUNDERBOLT S    29.47  72
MIDDLETON, TARA       16 PC WALNUT CREEK     29.50  73
ALAMEIDA, MARIE       15 PC NEPTUNE SWIMM    29.52  74
GILLIS, JESSICA       16 PC WALNUT CREEK     29.56  75
STEINER, AMY          16 ** CASC             29.66  76
SURMA, NIKI           15 PC DE ANZA CUPER    29.84  77
LIN, KILEY            16 PC PALO ALTO STA    29.88  78
RUZSA, ALLIE          15 PC SOUTH VALLEY     29.95  79
LEHNERT-THIEL, CLAUDI 16 ** GOLD OF CANAD    30.61  80
KRONICK, JOANNIE      16 PC WALNUT CREEK     31.22  81

                                                       S  W  I  M   O  F  F

CRANE, MACKENZIE      16 ** NRST                          27.43
MEIER, CHARLIE        15 PC CROW CANYON C                 27.49

============================================================================================================================
   EVENT   13                                   WOMENS   15-16   100 FREE                                    EVENT   13
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HAN, MALORIE          16 PC TERRAPINS SWI    58.53   1    58.57 F1
                                                                    F    28.49
TAYLOR, DANI          16 PC WALNUT CREEK     59.31   3    59.05 F2
                                                                    F    28.78
WOODS, KATIE          16 PC PLEASANTON SE    59.20   2    59.11 F3
                                                                    F    28.73
BOLES, CATHERINE      15 PC ALAMEDA ISLAN    59.43   4    59.51 F4
                                                                    F    28.75
COTTRILL, EMMA        15 PC CROW CANYON C    59.63   5    59.61 F5
                                                                    F    28.53
LIGHTSTONE, SERENA    15 PC EAST BAY AQUA    59.70   6    59.67 F6
                                                                    F    28.81
KLINGER, ALLIE        15 PC TERRAPINS SWI    59.96   8    59.76 F7
                                                                    F    29.05
COOK, EMILY           15 OR THUNDERBOLT S    59.76   7    59.86 F8
                                                                    F    28.76
KOO, CAITLYN          15 PC SANTA CLARA S  1:00.01   9  1:00.00 F9
                                                                    F    28.98

HAN, MALORIE          16 PC TERRAPINS SWI    58.53   1
WOODS, KATIE          16 PC PLEASANTON SE    59.20   2
TAYLOR, DANI          16 PC WALNUT CREEK     59.31   3
BOLES, CATHERINE      15 PC ALAMEDA ISLAN    59.43   4
COTTRILL, EMMA        15 PC CROW CANYON C    59.63   5
LIGHTSTONE, SERENA    15 PC EAST BAY AQUA    59.70   6
COOK, EMILY           15 OR THUNDERBOLT S    59.76   7
KLINGER, ALLIE        15 PC TERRAPINS SWI    59.96   8
KOO, CAITLYN          15 PC SANTA CLARA S  1:00.01   9
BARATTOLO, ISABELLA   15 PC WALNUT CREEK   1:00.06  10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   13                                   WOMENS   15-16   100 FREE                                    EVENT   13
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THERIEN, CLAIRE       16 PC ORINDA AQUATI  1:00.16  11
CRANE, MACKENZIE      16 ** NRST           1:00.22  12
FORNSHELL, LAURA      15 PC ALAMEDA ISLAN  1:00.25  14
SMITH, RACHEL         15 PC CROW CANYON C  1:00.25  13
GARCIA, GIANNA        15 PC WALNUT CREEK   1:00.29  15
PRATT, TARYN          16 ** CASC           1:00.34  16
PLATTEL, CAITLYN      16 PC PLEASANTON SE  1:00.41  17
FUSARI, ALEXA         15 PC CROW CANYON C  1:00.56  18
O'BRIEN, HAYLEY       15 PC SANTA CLARA S  1:00.59  19
MEIER, CHARLIE        15 PC CROW CANYON C  1:00.68  20
HORNBUCKLE, ALYSSA    15 PC WALNUT CREEK   1:00.69  21
WARD, MADISON         15 PC WALNUT CREEK   1:00.81  22
RIOS, AMANDA          16 PC QUICKSILVER S  1:00.82  23
BERGEN, PAIGE         15 ** CASC           1:00.98  24
TRUEX, KENNEDY        16 PC PLEASANTON SE  1:01.05  25
WITKAY, KELSEY        16 PC WALNUT CREEK   1:01.09  26
LAMPRON, LAURA        15 PC SAN RAMON VAL  1:01.24  27
TRAN, JANET           15 PC PALO ALTO STA  1:01.36  28
LOYA, ANTOINETTE      15 PC EAST BAY AQUA  1:01.48  29
HOWELL, SAMANTHA      15 PC PLEASANTON SE  1:01.52  31
PINES, ANALISA        15 PC WALNUT CREEK   1:01.52  30
MILLER, ABIGAIL       16 PC CROW CANYON C  1:01.53  32
NGUYEN, HAN           15 PC PEAK SWIMMING  1:01.72  33
EPPERSON, LAURA       15 OR THUNDERBOLT S  1:01.73  34
PARKER, ANNALISA      16 PC PLEASANTON SE  1:01.79  35
MARTINSON, JOURNEY    16 PC WALNUT CREEK   1:01.80  36
BOWER, KATHRYN        15 PC PALO ALTO STA  1:01.86  38
WANG, SARAH           16 PC PLEASANTON SE  1:01.86  37
MARK, DEVON           16 ** VANCOUVER PAC  1:02.00  39
MCINTEE, KATIE        16 SN DAVIS ARDEN R  1:02.03  40
HALL, ANDREA          16 PC PLEASANTON SE  1:02.09  41
FARIDNIA, SAYEH       16 PC DE ANZA CUPER  1:02.20  42
HOLMAN, KAYLA         16 PC UN  (PC)       1:02.23  43
DEPUYDT, MAKENNA      16 PC CABRILLO THRE  1:02.43  44
HUBER, NATALIA        15 ** GOLD OF CANAD  1:02.44  45
MIDDLETON, TARA       16 PC WALNUT CREEK   1:02.51  46
ZACHARIAS, DANIELLE   16 PC PLEASANTON SE  1:02.58  47
SURMA, NIKI           15 PC DE ANZA CUPER  1:02.59  49
WILLIS, ISABEL        16 PC VALLEY SPLASH  1:02.59  48
RITCHEY, KAITLYN      16 PC TERRAPINS SWI  1:02.71  50
CUNNAN, MIA           16 PC MARIN PIRATES  1:02.80  51
CHEW, JENNA           16 PC LIVERMORE AQU  1:02.82  52
SHEN, ELIZABETH       15 PC QUICKSILVER S  1:02.88  53
SIMPSON, MICHELLE     15 PC PALO ALTO STA  1:02.93  54
HEDLEY, LAUREN        15 ** CASC           1:02.99  55
DEVADASON, SHERLYN    15 PC SAN RAMON VAL  1:03.04  56
KAYFES, LAILA         15 OR THUNDERBOLT S  1:03.13  57
CHANG, AUDREY         15 PC TERRAPINS SWI  1:03.16  58
CADILE, TAYLOR        15 PC OSPREY AQUATI  1:03.33  59
LAM, MEGAN            16 OR THUNDERBOLT S  1:03.35  60
SCHLAFER, ANNALISE    16 PC MARIN PIRATES  1:03.42  61
HAMMILL, TAYLOR       15 PC WALNUT CREEK   1:03.48  62
SKINNER, RYANE        16 PC PLEASANTON SE  1:03.62  63
NACKONEY, PAYTON      16 ** KISU           1:03.63  64
ITOW, MIKA            15 PC MORGAN HILL S  1:03.69  65
CHAN, CORA            15 PC DE ANZA CUPER  1:03.82  66

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   13                                   WOMENS   15-16   100 FREE                                    EVENT   13
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BOCKMAN, KATHRYN      15 PC CABRILLO THRE  1:03.86  67
SEAMAN, KAYLA         16 PC CROW CANYON C  1:04.23  68
KOCH, ISABELLA        16 ** PSW            1:04.53  69
CALAYAG, KIARA        16 PC VALLEY SPLASH  1:04.54  70
QIAN, VIVIAN          15 PC SANTA CLARA S  1:04.59  71
CHEN, IVY             15 PC DE ANZA CUPER  1:04.63  72
WARD, EMILY           15 PC ORINDA AQUATI  1:04.86  73
HUANG, ANGELA         15 PC QUICKSILVER S  1:05.36  74

                                                  TIME TRIALS / LEAD OFF SPLITS

BARATTOLO, ISABELLA   15 PC WALNUT CREEK                1:00.43
SMITH, LAUREN         15 PC QUICKSILVER S               1:01.81

============================================================================================================================
   EVENT   85                                   WOMENS   15-16   200 FREE                                    EVENT   85
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THERIEN, CLAIRE       16 PC ORINDA AQUATI  2:06.79   1  2:05.90 F1  P  1:01.26
                                                                    F    29.50  1:01.45  1:33.65
SMITH, LAUREN         15 PC QUICKSILVER S  2:09.70   5  2:07.17 F2  P  1:02.99
                                                                    F    29.64  1:01.81  1:34.91
HAN, MALORIE          16 PC TERRAPINS SWI  2:08.17   3  2:07.53 F3  P  1:01.75
                                                                    F    28.59  1:00.23  1:33.75
WOODS, KATIE          16 PC PLEASANTON SE  2:06.86   2  2:07.71 F4  P  1:01.30
                                                                    F    29.57  1:01.31  1:34.49
MEIER, CHARLIE        15 PC CROW CANYON C  2:08.74   4  2:08.58 F5  P  1:02.43
                                                                    F    30.11  1:02.21  1:35.77
FORNSHELL, LAURA      15 PC ALAMEDA ISLAN  2:10.68   6  2:09.80 F6  P  1:02.89
                                                                    F    30.53  1:03.22  1:36.88
COOK, EMILY           15 OR THUNDERBOLT S  2:11.34   9  2:09.80 F6  P  1:02.79
                                                                    F    30.71  1:03.36  1:37.18
WARD, EMILY           15 PC ORINDA AQUATI  2:11.20   7  2:11.22 F8  P  1:04.55
                                                                    F    30.26  1:03.64  1:38.11
O'BRIEN, HAYLEY       15 PC SANTA CLARA S  2:11.20   8  2:11.31 F9  P  1:03.56
                                                                    F    30.46  1:03.69  1:37.50

THERIEN, CLAIRE       16 PC ORINDA AQUATI  2:06.79   1              P  1:01.26
WOODS, KATIE          16 PC PLEASANTON SE  2:06.86   2              P  1:01.30
HAN, MALORIE          16 PC TERRAPINS SWI  2:08.17   3              P  1:01.75
MEIER, CHARLIE        15 PC CROW CANYON C  2:08.74   4              P  1:02.43
SMITH, LAUREN         15 PC QUICKSILVER S  2:09.70   5              P  1:02.99
FORNSHELL, LAURA      15 PC ALAMEDA ISLAN  2:10.68   6              P  1:02.89
O'BRIEN, HAYLEY       15 PC SANTA CLARA S  2:11.20   8              P  1:03.56
WARD, EMILY           15 PC ORINDA AQUATI  2:11.20   7              P  1:04.55
COOK, EMILY           15 OR THUNDERBOLT S  2:11.34   9              P  1:02.79
LLOYD, MONTANA        15 CA DESERT STORM   2:11.39  10              P  1:02.97
CHONG, CHRISTIE       15 PC PLEASANTON SE  2:11.70  11              P  1:04.50
PRATT, TARYN          16 ** CASC           2:11.78  12              P  1:03.65
TAYLOR, DANI          16 PC WALNUT CREEK   2:11.89  13              P  1:03.21
LAM, MEGAN            16 OR THUNDERBOLT S  2:11.91  14              P  1:04.77
SMITH, RACHEL         15 PC CROW CANYON C  2:11.92  15              P  1:03.93

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   85                                   WOMENS   15-16   200 FREE                                    EVENT   85
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WANG, SARAH           16 PC PLEASANTON SE  2:12.10  16              P  1:04.51
HOWELL, SAMANTHA      15 PC PLEASANTON SE  2:12.13  17              P  1:01.76
LIGHTSTONE, SERENA    15 PC EAST BAY AQUA  2:12.67  18              P  1:03.76
MILLER, CHLOE         15 SN DAVIS ARDEN R  2:12.84  19              P  1:04.53
LAMPRON, LAURA        15 PC SAN RAMON VAL  2:13.16  20              P  1:05.19
HORNBUCKLE, ALYSSA    15 PC WALNUT CREEK   2:13.19  21              P  1:03.95
BRACKETT, PAIGE       15 SN DAVIS ARDEN R  2:13.37  23              P  1:05.17
MARK, DEVON           16 ** VANCOUVER PAC  2:13.37  22              P  1:04.46
BERGEN, PAIGE         15 ** CASC           2:13.70  24              P  1:04.98
PARKER, ANNALISA      16 PC PLEASANTON SE  2:13.79  25              P  1:04.08
PLATTEL, CAITLYN      16 PC PLEASANTON SE  2:13.88  26              P  1:03.89
FUSARI, ALEXA         15 PC CROW CANYON C  2:14.18  27              P  1:05.01
BACKLUND, STEPHIE     15 PC BRENTWOOD SEA  2:14.21  28              P  1:05.11
TRUEX, KENNEDY        16 PC PLEASANTON SE  2:14.42  30              P  1:04.29
WITKAY, KELSEY        16 PC WALNUT CREEK   2:14.42  29              P  1:05.08
SCHREIBER, HALEY      16 PC CROW CANYON C  2:14.47  31              P  1:04.15
YOUNG, ABBIE          15 OR THUNDERBOLT S  2:14.71  33              P  1:06.33
ZACHARIAS, DANIELLE   16 PC PLEASANTON SE  2:14.71  32              P  1:03.70
CRANE, MACKENZIE      16 ** NRST           2:14.74  34              P  1:04.23
BOWER, KATHRYN        15 PC PALO ALTO STA  2:14.87  35              P  1:06.57
LAMPRON, PAIGE        15 PC SAN RAMON VAL  2:15.26  36              P  1:05.44
RIOS, AMANDA          16 PC QUICKSILVER S  2:15.54  37              P  1:04.46
MCINTEE, KATIE        16 SN DAVIS ARDEN R  2:15.57  38              P  1:04.38
DEPUYDT, MAKENNA      16 PC CABRILLO THRE  2:15.88  39              P  1:04.31
FARIDNIA, SAYEH       16 PC DE ANZA CUPER  2:15.97  40              P  1:05.43
REYNOLDS, SOPHIE      16 PC TERRAPINS SWI  2:16.20  41              P  1:05.01
HELLE, MANDY          16 PC PLEASANTON SE  2:16.24  42              P  1:05.22
CHAN, CORA            15 PC DE ANZA CUPER  2:16.25  43              P  1:04.76
PEREZ, ANNALISA       16 PC SWIM SOUTH BA  2:16.40  44              P  1:05.48
HAMMILL, TAYLOR       15 PC WALNUT CREEK   2:16.41  45              P  1:05.72
BOCKMAN, KATHRYN      15 PC CABRILLO THRE  2:16.42  46              P  1:05.83
HALL, ANDREA          16 PC PLEASANTON SE  2:16.51  47              P  1:06.70
WAYMAN, ERIN          15 PC CROW CANYON C  2:16.57  48              P  1:05.77
EPPERSON, LAURA       15 OR THUNDERBOLT S  2:16.93  49              P  1:06.31
CHANG, AUDREY         15 PC TERRAPINS SWI  2:17.07  50              P  1:05.65
CADILE, TAYLOR        15 PC OSPREY AQUATI  2:17.16  51              P  1:05.80
TUCK, NATALIE         15 PC PALO ALTO STA  2:17.17  52              P  1:06.39
VAN STEYN, KENNA      15 PC ORINDA AQUATI  2:17.29  53              P  1:05.25
KAYFES, LAILA         15 OR THUNDERBOLT S  2:17.46  54              P  1:06.72
CUNNAN, MIA           16 PC MARIN PIRATES  2:17.49  55              P  1:07.38
MARTINSON, JOURNEY    16 PC WALNUT CREEK   2:17.78  56              P  1:05.40
CHEW, JENNA           16 PC LIVERMORE AQU  2:17.84  57              P  1:05.82
SPRAGUE, DELANEY      15 PC WALNUT CREEK   2:18.35  58              P  1:07.33
COTTRILL, EMMA        15 PC CROW CANYON C  2:18.47  59              P  1:05.70
BLANKLEY, STEPHANIE   16 PC MORGAN HILL S  2:18.58  61              P  1:06.47
RITCHEY, KAITLYN      16 PC TERRAPINS SWI  2:18.58  60              P  1:05.89
GIORDANO, MORGAN      15 SI COLLEGE AREA   2:18.73  62              P  1:06.91
O'BRIEN, KIERA        15 PC ORINDA AQUATI  2:18.79  63              P  1:06.66
SURMA, NIKI           15 PC DE ANZA CUPER  2:18.84  64              P  1:06.16
WILLIS, ISABEL        16 PC VALLEY SPLASH  2:18.89  65              P  1:06.24
YANACEK, BARBARA      16 PC PALO ALTO STA  2:18.97  66              P  1:06.86
CALAYAG, KIARA        16 PC VALLEY SPLASH  2:19.51  67              P  1:07.49
GRANT, GILLIAN        15 PC DE ANZA CUPER  2:19.57  68              P  1:07.24
BIANCHI, ASHLEY       15 PC PALO ALTO STA  2:20.15  69              P  1:06.59
HENG, GABBY           15 PC WALNUT CREEK   2:21.86  70              P  1:09.21
BARATTOLO, ISABELLA   15 PC WALNUT CREEK   2:22.47  71              P  1:00.43

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   85                                   WOMENS   15-16   200 FREE                                    EVENT   85
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GILLIS, JESSICA       16 PC WALNUT CREEK   2:22.64  72              P  1:07.62

                                                  TIME TRIALS / LEAD OFF SPLITS

ZACHARIAS, DANIELLE   16 PC PLEASANTON SE               2:15.36

============================================================================================================================
   EVENT   29                                   WOMENS   15-16   100 BACK                                    EVENT   29
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHONG, CHRISTIE       15 PC PLEASANTON SE  1:05.27   1  1:04.34 F1
                                                                    F    31.48
PARKER, ANNALISA      16 PC PLEASANTON SE  1:05.79   2  1:05.41 F2
                                                                    F    31.96
LLOYD, MONTANA        15 CA DESERT STORM   1:07.83   3  1:06.92 F3
                                                                    F    32.33
LIGHTSTONE, SERENA    15 PC EAST BAY AQUA  1:07.86   4  1:07.22 F4
                                                                    F    32.71
CALAYAG, KIARA        16 PC VALLEY SPLASH  1:08.23   5  1:07.31 F5
                                                                    F    32.53
COOK, EMILY           15 OR THUNDERBOLT S  1:08.55   7  1:07.32 F6
                                                                    F    32.68
MEIER, CHARLIE        15 PC CROW CANYON C  1:08.42   6  1:07.80 F7
                                                                    F    33.13
CHEN, IVY             15 PC DE ANZA CUPER  1:08.58   8  1:08.47 F8
                                                                    F    33.36
FUSARI, ALEXA         15 PC CROW CANYON C  1:08.67   9  1:08.73 F9
                                                                    F    33.12

CHONG, CHRISTIE       15 PC PLEASANTON SE  1:05.27   1
PARKER, ANNALISA      16 PC PLEASANTON SE  1:05.79   2
LLOYD, MONTANA        15 CA DESERT STORM   1:07.83   3
LIGHTSTONE, SERENA    15 PC EAST BAY AQUA  1:07.86   4
CALAYAG, KIARA        16 PC VALLEY SPLASH  1:08.23   5
MEIER, CHARLIE        15 PC CROW CANYON C  1:08.42   6
COOK, EMILY           15 OR THUNDERBOLT S  1:08.55   7
CHEN, IVY             15 PC DE ANZA CUPER  1:08.58   8
FUSARI, ALEXA         15 PC CROW CANYON C  1:08.67   9
TRUEX, KENNEDY        16 PC PLEASANTON SE  1:08.76  10
GAY, MICAH            16 ** VANCOUVER PAC  1:08.80  11
WOODS, KATIE          16 PC PLEASANTON SE  1:08.92  12
CRANE, MACKENZIE      16 ** NRST           1:08.93  13
MURFF, SOPHIE         15 PC PALO ALTO STA  1:09.27  14
BOOM, CLAIRE          16 PC SAN RAMON VAL  1:09.28  15
HEDLEY, LAUREN        15 ** CASC           1:09.31  16
GARCIA, GIANNA        15 PC WALNUT CREEK   1:09.87  17
ZHAO, KEXIN           15 ** CASC           1:10.01  18
KOO, CAITLYN          15 PC SANTA CLARA S  1:10.10  19
NGUYEN, HAN           15 PC PEAK SWIMMING  1:10.17  20
NACKONEY, PAYTON      16 ** KISU           1:10.25  21
KLINGER, ALLIE        15 PC TERRAPINS SWI  1:10.37  22
WU, NANETTE           15 PC SANTA CLARA S  1:10.42  23

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   29                                   WOMENS   15-16   100 BACK                                    EVENT   29
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARATTOLO, ISABELLA   15 PC WALNUT CREEK   1:10.64  24
KESLIN, MACKENZIE     16 PC QUICKSILVER S  1:10.65  25
TRUONG, KELLEY        15 PC SANTA CLARA S  1:10.66  26
WANG, SARAH           16 PC PLEASANTON SE  1:10.75  27
HAMMILL, TAYLOR       15 PC WALNUT CREEK   1:10.76  28
SMITH, LAUREN         15 PC QUICKSILVER S  1:10.79  29
LAM, MEGAN            16 OR THUNDERBOLT S  1:10.95  31
WARD, EMILY           15 PC ORINDA AQUATI  1:10.95  30
CUNNAN, MIA           16 PC MARIN PIRATES  1:11.02  33
REYNOLDS, SOPHIE      16 PC TERRAPINS SWI  1:11.02  32
TRAN, JANET           15 PC PALO ALTO STA  1:11.11  34
MIDDLETON, TARA       16 PC WALNUT CREEK   1:11.15  35
SVENSSON, KAYLEIGH    16 PC PALO ALTO STA  1:11.18  36
FORNSHELL, LAURA      15 PC ALAMEDA ISLAN  1:11.43  37
SKINNER, RYANE        16 PC PLEASANTON SE  1:11.51  38
TANG, TERESA          15 PC BURLINGAME AQ  1:11.65  39
YOUNG, ABBIE          15 OR THUNDERBOLT S  1:11.80  40
KALUZNICK, GEORGIA    16 ** CASC           1:11.85  41
KIRRENE, JORDAN       15 SN DAVIS ARDEN R  1:11.90  42
LEE, FRANNIE          15 PC ORINDA AQUATI  1:11.99  43
MCCORMICK, KYLIE      15 SN FOOTHILL AQUA  1:12.01  44
PLATTEL, CAITLYN      16 PC PLEASANTON SE  1:12.02  45
STEINER, AMY          16 ** CASC           1:12.11  46
TAYLOR, DANI          16 PC WALNUT CREEK   1:12.13  47
ALAMEIDA, MARIE       15 PC NEPTUNE SWIMM  1:12.18  48
COTTRILL, EMMA        15 PC CROW CANYON C  1:12.20  49
MILLER, ABIGAIL       16 PC CROW CANYON C  1:12.36  50
GUAN, GRACE           15 PC PEAK SWIMMING  1:12.38  51
DEPUYDT, MAKENNA      16 PC CABRILLO THRE  1:12.39  52
CORDOVA, ALEX         15 SN CALIFORNIA CA  1:12.42  53
WYNNE, CLAIRE         15 PC PALO ALTO STA  1:12.65  54
LIN, KILEY            16 PC PALO ALTO STA  1:12.76  55
SKRLAC, ANDRAYA       15 ** CASC           1:13.22  56
LI, SHERITA           15 PC USF KORET YOU  1:13.25  57
LOVENTHAL, MAYA       16 PC WALNUT CREEK   1:13.26  58
TRUONG, ANGELINE      15 PC VALLEY SPLASH  1:13.33  60
WAYMAN, ERIN          15 PC CROW CANYON C  1:13.33  59
HU, JESSICA           15 PC TERRAPINS SWI  1:13.62  61
LOYA, ANTOINETTE      15 PC EAST BAY AQUA  1:13.64  62
DUNN, FAITH           15 PC PALO ALTO STA  1:13.87  63
CHAN, CORA            15 PC DE ANZA CUPER  1:14.33  64
PAMPEYAN, KRISTIN     16 PC SANTA CLARA S  1:15.10  65
TORREZ, ALEXANDRA     16 PC TRI VALLEY AQ  1:15.36  66
HOWELL, SAMANTHA      15 PC PLEASANTON SE  1:15.38  67
WILLIAMS, JULIE       16 PC BURLINGAME AQ  1:15.67  68

============================================================================================================================
   EVENT    5                                   WOMENS   15-16   200 BACK                                    EVENT    5
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHONG, CHRISTIE       15 PC PLEASANTON SE  2:19.83   1  2:19.80 F1  P  1:09.36
                                                                    F    33.94  1:09.72  1:45.74

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    5                                   WOMENS   15-16   200 BACK                                    EVENT    5
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LLOYD, MONTANA        15 CA DESERT STORM   2:22.98   3  2:20.00 F2  P  1:10.37
                                                                    F    33.43  1:08.77  1:44.58
MEIER, CHARLIE        15 PC CROW CANYON C  2:23.60   4  2:22.65 F3  P  1:09.68
                                                                    F    33.52  1:09.85  1:46.65
PARKER, ANNALISA      16 PC PLEASANTON SE  2:22.44   2  2:23.18 F4  P  1:08.67
                                                                    F    33.54  1:09.80  1:47.04
BOLES, CATHERINE      15 PC ALAMEDA ISLAN  2:24.16   5  2:23.75 F5  P  1:09.69
                                                                    F    34.04  1:10.35  1:46.99
CRANE, MACKENZIE      16 ** NRST           2:25.75   6  2:23.99 F6  P  1:10.10
                                                                    F    33.87  1:10.09  1:47.40
LIGHTSTONE, SERENA    15 PC EAST BAY AQUA  2:27.39  10  2:25.25 F7  P  1:10.07
                                                                    F    35.44  1:11.82  1:48.78
COOK, EMILY           15 OR THUNDERBOLT S  2:27.04   9  2:26.49 F8  P  1:12.09
                                                                    F    34.58  1:10.88  1:49.53
REYNOLDS, SOPHIE      16 PC TERRAPINS SWI  2:26.68   8  2:30.91 F9  P  1:10.64
                                                                    F    35.33  1:12.79  1:51.93

CHONG, CHRISTIE       15 PC PLEASANTON SE  2:19.83   1              P  1:09.36
PARKER, ANNALISA      16 PC PLEASANTON SE  2:22.44   2              P  1:08.67
LLOYD, MONTANA        15 CA DESERT STORM   2:22.98   3              P  1:10.37
MEIER, CHARLIE        15 PC CROW CANYON C  2:23.60   4              P  1:09.68
BOLES, CATHERINE      15 PC ALAMEDA ISLAN  2:24.16   5              P  1:09.69
CRANE, MACKENZIE      16 ** NRST           2:25.75   6              P  1:10.10
WOODS, KATIE          16 PC PLEASANTON SE  2:26.50   7              P  1:10.87
REYNOLDS, SOPHIE      16 PC TERRAPINS SWI  2:26.68   8              P  1:10.64
COOK, EMILY           15 OR THUNDERBOLT S  2:27.04   9              P  1:12.09
LIGHTSTONE, SERENA    15 PC EAST BAY AQUA  2:27.39  10              P  1:10.07
BOOM, CLAIRE          16 PC SAN RAMON VAL  2:27.55  11              P  1:12.33
CHEN, IVY             15 PC DE ANZA CUPER  2:27.56  12              P  1:12.82
NGUYEN, HAN           15 PC PEAK SWIMMING  2:28.10  13              P  1:12.19
CALAYAG, KIARA        16 PC VALLEY SPLASH  2:28.55  14              P  1:11.84
ZHAO, KEXIN           15 ** CASC           2:29.24  15              P  1:13.24
WU, NANETTE           15 PC SANTA CLARA S  2:29.48  16              P  1:12.38
STEINER, AMY          16 ** CASC           2:30.61  17              P  1:13.81
FUSARI, ALEXA         15 PC CROW CANYON C  2:30.92  18              P  1:11.65
SMITH, LAUREN         15 PC QUICKSILVER S  2:31.07  19              P  1:13.55
SKINNER, RYANE        16 PC PLEASANTON SE  2:31.15  20              P  1:14.05
HEDLEY, LAUREN        15 ** CASC           2:31.29  21              P  1:14.21
CUNNAN, MIA           16 PC MARIN PIRATES  2:31.98  22              P  1:14.58
MURFF, SOPHIE         15 PC PALO ALTO STA  2:31.99  23              P  1:13.98
HOWELL, SAMANTHA      15 PC PLEASANTON SE  2:32.25  24              P  1:13.93
HAMMILL, TAYLOR       15 PC WALNUT CREEK   2:32.27  25              P  1:14.15
BOWER, KATHRYN        15 PC PALO ALTO STA  2:32.36  26              P  1:15.49
KIRRENE, JORDAN       15 SN DAVIS ARDEN R  2:32.58  27              P  1:14.26
BARATTOLO, ISABELLA   15 PC WALNUT CREEK   2:33.02  28              P  1:14.71
TRUEX, KENNEDY        16 PC PLEASANTON SE  2:33.07  29              P  1:13.32
BENNETT, HARPER       16 ** GOLD OF CANAD  2:33.24  30              P  1:12.83
WAYMAN, ERIN          15 PC CROW CANYON C  2:33.81  31              P  1:13.71
LAM, MEGAN            16 OR THUNDERBOLT S  2:34.10  32              P  1:14.65
WARD, EMILY           15 PC ORINDA AQUATI  2:34.72  33              P  1:15.24
LIN, KILEY            16 PC PALO ALTO STA  2:35.04  34              P  1:15.08
YOUNG, ABBIE          15 OR THUNDERBOLT S  2:35.08  35              P  1:14.50
NACKONEY, PAYTON      16 ** KISU           2:35.49  36              P  1:14.65
KESLIN, MACKENZIE     16 PC QUICKSILVER S  2:35.94  37              P  1:15.19
TRUONG, KELLEY        15 PC SANTA CLARA S  2:36.14  38              P  1:13.74
SKRLAC, ANDRAYA       15 ** CASC           2:36.15  39              P  1:16.11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    5                                   WOMENS   15-16   200 BACK                                    EVENT    5
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BIANCHI, ASHLEY       15 PC PALO ALTO STA  2:36.32  40              P  1:14.36
PAMPEYAN, KRISTIN     16 PC SANTA CLARA S  2:36.68  41              P  1:16.37
LEE, FRANNIE          15 PC ORINDA AQUATI  2:38.33  42              P  1:17.20
MCCORMICK, KYLIE      15 SN FOOTHILL AQUA  2:39.00  43              P  1:15.99
TRAN, JANET           15 PC PALO ALTO STA  2:39.56  44              P  1:17.59
CHAN, CORA            15 PC DE ANZA CUPER  2:40.00  45              P  1:16.09
GIACINTO, SONJA       16 PC QUICKSILVER S  2:41.29  46              P  1:18.76
SHEN, ELIZABETH       15 PC QUICKSILVER S  2:42.05  47              P  1:17.71
WYNNE, CLAIRE         15 PC PALO ALTO STA  2:43.95  48              P  1:18.64
CORDOVA, ALEX         15 SN CALIFORNIA CA   DQUED                   P  1:15.27
GUAN, GRACE           15 PC PEAK SWIMMING   DQUED                   P  1:17.10

============================================================================================================================
   EVENT  113                                   WOMENS   15-16   100 BREAST                                  EVENT  113
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WARD, MADISON         15 PC WALNUT CREEK   1:16.20   1  1:15.65 F1
                                                                    F    35.31
PEREZ, ANNALISA       16 PC SWIM SOUTH BA  1:16.61   2  1:16.65 F2
                                                                    F    35.60
KALETA, TORI          16 PC PLEASANTON SE  1:17.70   3  1:17.30 F3
                                                                    F    35.53
GOMEZ, RITA           16 CA DESERT STORM   1:18.53   5  1:18.41 F4
                                                                    F    36.17
KOCH, ISABELLA        16 ** PSW            1:19.09   6  1:18.46 F5
                                                                    F    36.89
WITKAY, KELSEY        16 PC WALNUT CREEK   1:19.31   9  1:18.84 F6
                                                                    F
SKINNER, RYANE        16 PC PLEASANTON SE  1:17.82   4  1:18.92 F7
                                                                    F    36.94
TUCK, NATALIE         15 PC PALO ALTO STA  1:19.12   7  1:18.93 F8
                                                                    F
LEHNERT-THIEL, CLAUDI 16 ** GOLD OF CANAD  1:19.18   8  1:18.96 F9
                                                                    F    37.08

WARD, MADISON         15 PC WALNUT CREEK   1:16.20   1
PEREZ, ANNALISA       16 PC SWIM SOUTH BA  1:16.61   2
KALETA, TORI          16 PC PLEASANTON SE  1:17.70   3
SKINNER, RYANE        16 PC PLEASANTON SE  1:17.82   4
GOMEZ, RITA           16 CA DESERT STORM   1:18.53   5
KOCH, ISABELLA        16 ** PSW            1:19.09   6
TUCK, NATALIE         15 PC PALO ALTO STA  1:19.12   7
LEHNERT-THIEL, CLAUDI 16 ** GOLD OF CANAD  1:19.18   8
WITKAY, KELSEY        16 PC WALNUT CREEK   1:19.31   9
CHONG, CHRISTIE       15 PC PLEASANTON SE  1:19.40  10
SPRAGUE, DELANEY      15 PC WALNUT CREEK   1:19.45  11
MILLER, CHLOE         15 SN DAVIS ARDEN R  1:19.84  12
NGUYEN, HAN           15 PC PEAK SWIMMING  1:20.06  13
MILLER, MEGAN         16 SN ARDEN HILLS S  1:20.09  14
PARK, SEYEON          15 PC SANTA CLARA S  1:20.37  15
BRETT, HANA           15 PC PALO ALTO STA  1:20.46  16
CALHOUN, CASEY CALHOU 16 AZ SCOTTSDALE AQ  1:20.67  17

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  113                                   WOMENS   15-16   100 BREAST                                  EVENT  113
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GRANT, GILLIAN        15 PC DE ANZA CUPER  1:21.08  18
DE LEEUW, MARIA       15 ** NRST           1:21.21  19
WILLIAMS, HOLLY       15 PC BRENTWOOD SEA  1:21.38  20
WANG, SARAH           16 PC PLEASANTON SE  1:21.47  21
NOWACK, THERESA       15 PC NEPTUNE SWIMM  1:21.61  22
DELORE, MADDY         15 PC ALAMEDA ISLAN  1:21.65  23
VASU, MEGANA          16 PC PEAK SWIMMING  1:21.75  24
BIANCHI, ASHLEY       15 PC PALO ALTO STA  1:21.80  25
KIRRENE, JORDAN       15 SN DAVIS ARDEN R  1:21.91  26
INMAN, BRIANA         16 PC MARIN PIRATES  1:22.18  27
JOCHNER, MADDIE       15 PC TERRAPINS SWI  1:22.81  29
NGUYEN, CELINE        16 PC LIVERMORE AQU  1:22.81  28
WILLIAMS, JULIE       16 PC BURLINGAME AQ  1:22.84  30
KISSACK, LAURA        16 ** DUNCAN SWIM T  1:23.02  31
MCCORMICK, KYLIE      15 SN FOOTHILL AQUA  1:23.07  32
TAI, GRACE            15 PC PALO ALTO STA  1:23.08  33
LIGHTSTONE, SERENA    15 PC EAST BAY AQUA  1:23.33  34
GARCIA, SHIARA        15 PC UN  (PC)       1:23.39  35
VAN STEYN, KENNA      15 PC ORINDA AQUATI  1:23.49  36
HAYES, EMMA           15 PC LIVERMORE AQU  1:23.54  37
ADEY, SOPHIA          16 PC SAN RAMON VAL  1:23.74  38
KLINGER, ALLIE        15 PC TERRAPINS SWI  1:23.84  39
LARSEN, AMY           15 PC ORINDA AQUATI  1:24.35  40
AMBERG, NICOLE        16 PC CROW CANYON C  1:24.37  41
DUNN, FAITH           15 PC PALO ALTO STA  1:24.52  42
YEE, JACQUELYN        15 PC DALY CITY DOL  1:24.80  43
HOUSER, BRIDGETTE     16 PC ELLIS AQUATIC  1:24.83  44
CHEN, IVY             15 PC DE ANZA CUPER  1:25.15  45
SCHLAFER, ANNALISE    16 PC MARIN PIRATES  1:25.87  46
CALAYAG, KIARA        16 PC VALLEY SPLASH  1:25.97  47
LISKER, AIDAN         15 PC THE OLYMPIC C  1:26.25  48
WOOD, LAUREN          16 PC SANTA CRUZ CO  1:26.48  49
WU, JESSICA           15 PC PALO ALTO STA  1:27.03  50
TANG, CELIA           15 PC UN  (PC)       1:27.91  51
RUZSA, ALLIE          15 PC SOUTH VALLEY   1:29.73  52
LU, CICI              15 PC OAKLAND UNDER   DQUED

                                                  TIME TRIALS / LEAD OFF SPLITS

LIU, SKYLER           15 PC TERRAPINS SWI               1:20.74

============================================================================================================================
   EVENT   39                                   WOMENS   15-16   200 BREAST                                  EVENT   39
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TUCK, NATALIE         15 PC PALO ALTO STA  2:45.92   2  2:43.06 F1  P  1:19.42
                                                                    F    36.50  1:18.60  2:01.19
PRATT, TARYN          16 ** CASC           2:44.90   1  2:43.50 F2  P  1:18.96
                                                                    F    37.43  1:18.78  2:01.24
WARD, MADISON         15 PC WALNUT CREEK   2:47.25   4  2:43.55 F3  P  1:19.79
                                                                    F    37.27  1:18.56  2:00.96

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   39                                   WOMENS   15-16   200 BREAST                                  EVENT   39
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PEREZ, ANNALISA       16 PC SWIM SOUTH BA  2:47.13   3  2:46.49 F4  P  1:18.02
                                                                    F    37.70  1:20.54  2:02.98
BRETT, HANA           15 PC PALO ALTO STA  2:48.15   5  2:48.30 F5  P  1:20.34
                                                                    F    38.40  1:20.78  2:04.62
LIU, SKYLER           15 PC TERRAPINS SWI  2:49.38   9  2:48.48 F6  P  1:21.72
                                                                    F    38.22  1:20.74  2:04.73
SPRAGUE, DELANEY      15 PC WALNUT CREEK   2:48.47   6  2:48.64 F7  P  1:22.06
                                                                    F    38.72  1:21.23  2:05.21
KOCH, ISABELLA        16 ** PSW            2:49.14   7  2:49.03 F8  P  1:20.41
                                                                    F    38.42  1:20.62  2:04.38
SKINNER, RYANE        16 PC PLEASANTON SE  2:49.20   8  2:51.25 F9  P  1:19.75
                                                                    F    37.46  1:20.46  2:05.30

PRATT, TARYN          16 ** CASC           2:44.90   1              P  1:18.96
TUCK, NATALIE         15 PC PALO ALTO STA  2:45.92   2              P  1:19.42
PEREZ, ANNALISA       16 PC SWIM SOUTH BA  2:47.13   3              P  1:18.02
WARD, MADISON         15 PC WALNUT CREEK   2:47.25   4              P  1:19.79
BRETT, HANA           15 PC PALO ALTO STA  2:48.15   5              P  1:20.34
SPRAGUE, DELANEY      15 PC WALNUT CREEK   2:48.47   6              P  1:22.06
KOCH, ISABELLA        16 ** PSW            2:49.14   7              P  1:20.41
SKINNER, RYANE        16 PC PLEASANTON SE  2:49.20   8              P  1:19.75
LIU, SKYLER           15 PC TERRAPINS SWI  2:49.38   9              P  1:21.72
VASU, MEGANA          16 PC PEAK SWIMMING  2:49.67  10              P  1:22.40
WILLIAMS, HOLLY       15 PC BRENTWOOD SEA  2:50.06  11              P  1:22.30
LU, CICI              15 PC OAKLAND UNDER  2:50.17  12              P  1:21.36
WITKAY, KELSEY        16 PC WALNUT CREEK   2:50.50  13              P  1:21.90
KALETA, TORI          16 PC PLEASANTON SE  2:50.54  14              P  1:19.77
GRANT, GILLIAN        15 PC DE ANZA CUPER  2:50.98  15              P  1:22.56
MILLER, MADISON       16 ** GOLD OF CANAD  2:51.14  16              P  1:24.24
JOCHNER, MADDIE       15 PC TERRAPINS SWI  2:51.23  17              P  1:21.93
GOMEZ, RITA           16 CA DESERT STORM   2:51.43  18              P  1:22.45
DE LEEUW, MARIA       15 ** NRST           2:51.73  19              P  1:21.52
LEHNERT-THIEL, CLAUDI 16 ** GOLD OF CANAD  2:52.41  20              P  1:20.06
MILLER, MEGAN         16 SN ARDEN HILLS S  2:52.52  21              P  1:23.24
CHONG, CHRISTIE       15 PC PLEASANTON SE  2:52.82  22              P  1:23.30
INMAN, BRIANA         16 PC MARIN PIRATES  2:53.22  23              P  1:21.21
CALHOUN, CASEY CALHOU 16 AZ SCOTTSDALE AQ  2:53.26  24              P  1:22.84
PARK, SEYEON          15 PC SANTA CLARA S  2:53.58  25              P  1:23.20
NGUYEN, CELINE        16 PC LIVERMORE AQU  2:53.67  26              P  1:22.97
VAN STEYN, KENNA      15 PC ORINDA AQUATI  2:53.78  27              P  1:23.55
KIRRENE, JORDAN       15 SN DAVIS ARDEN R  2:54.81  28              P  1:22.76
KISSACK, LAURA        16 ** DUNCAN SWIM T  2:55.10  29              P  1:22.59
SUDWEEKS, KATRINA     15 SN SPARE TIME AQ  2:55.74  30              P  1:23.42
NGUYEN, HAN           15 PC PEAK SWIMMING  2:55.95  31              P  1:24.89
WILLIAMS, JULIE       16 PC BURLINGAME AQ  2:56.47  32              P  1:23.15
HAMMILL, TAYLOR       15 PC WALNUT CREEK   2:56.95  33              P  1:24.55
ITOW, MIKA            15 PC MORGAN HILL S  2:57.15  34              P  1:26.17
ADEY, SOPHIA          16 PC SAN RAMON VAL  2:57.20  35              P  1:24.27
HAYES, EMMA           15 PC LIVERMORE AQU  2:58.21  36              P  1:25.50
BIANCHI, ASHLEY       15 PC PALO ALTO STA  2:58.82  37              P  1:25.71
DELORE, MADDY         15 PC ALAMEDA ISLAN  3:01.27  38              P  1:28.13
LARSEN, AMY           15 PC ORINDA AQUATI  3:02.28  39              P  1:26.69
LISKER, AIDAN         15 PC THE OLYMPIC C  3:06.04  40              P  1:27.17

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  123                                   WOMENS   15-16   100 FLY                                     EVENT  123
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PRATT, TARYN          16 ** CASC           1:03.51   1  1:03.70 F1
                                                                    F    30.06
TAYLOR, DANI          16 PC WALNUT CREEK   1:04.99   3  1:04.77 F2
                                                                    F    30.40
LAM, MEGAN            16 OR THUNDERBOLT S  1:05.58   5  1:05.00 F3
                                                                    F    30.61
LIU, SKYLER           15 PC TERRAPINS SWI  1:05.90   6  1:05.50 F4
                                                                    F    30.66
MILLER, ABIGAIL       16 PC CROW CANYON C  1:05.36   4  1:05.62 F5
                                                                    F    30.29
KLINGER, ALLIE        15 PC TERRAPINS SWI  1:06.31   8  1:05.85 F6
                                                                    F    30.75
WANG, SARAH           16 PC PLEASANTON SE  1:04.95   2  1:05.92 F7
                                                                    F    29.90
THERIEN, CLAIRE       16 PC ORINDA AQUATI  1:05.97   7  1:06.04 F8
                                                                    F    30.96
HOLMAN, KAYLA         16 PC UN  (PC)       1:06.78   9  1:06.40 F9
                                                                    F    31.01

PRATT, TARYN          16 ** CASC           1:03.51   1
WANG, SARAH           16 PC PLEASANTON SE  1:04.95   2
TAYLOR, DANI          16 PC WALNUT CREEK   1:04.99   3
MILLER, ABIGAIL       16 PC CROW CANYON C  1:05.36   4
LAM, MEGAN            16 OR THUNDERBOLT S  1:05.58   5
LIU, SKYLER           15 PC TERRAPINS SWI  1:05.90   6
THERIEN, CLAIRE       16 PC ORINDA AQUATI  1:05.97   7
KLINGER, ALLIE        15 PC TERRAPINS SWI  1:06.31   8
HOLMAN, KAYLA         16 PC UN  (PC)       1:06.78   9
COOK, EMILY           15 OR THUNDERBOLT S  1:06.82  10
COTTRILL, EMMA        15 PC CROW CANYON C  1:06.94  11
TRAN, JANET           15 PC PALO ALTO STA  1:06.96  12
DEVADASON, SHERLYN    15 PC SAN RAMON VAL  1:07.10  13
BARATTOLO, ISABELLA   15 PC WALNUT CREEK   1:07.29  14
HAN, MALORIE          16 PC TERRAPINS SWI  1:07.44  15
REYNOLDS, SOPHIE      16 PC TERRAPINS SWI  1:07.54  16
O'BRIEN, HAYLEY       15 PC SANTA CLARA S  1:07.70  17
BRETT, HANA           15 PC PALO ALTO STA  1:07.77  18
WYNNE, CLAIRE         15 PC PALO ALTO STA  1:07.84  19
FONG, SASHA           15 PC NEPTUNE SWIMM  1:08.00  20
FORNSHELL, LAURA      15 PC ALAMEDA ISLAN  1:08.04  21
BENNETT, HARPER       16 ** GOLD OF CANAD  1:08.07  23
MARK, DEVON           16 ** VANCOUVER PAC  1:08.07  22
LLOYD, MONTANA        15 CA DESERT STORM   1:08.24  24
CASWELL, LAUREN       15 ** VANCOUVER PAC  1:08.27  25
KALUZNICK, GEORGIA    16 ** CASC           1:08.40  26
KOO, CAITLYN          15 PC SANTA CLARA S  1:08.41  27
WARD, EMILY           15 PC ORINDA AQUATI  1:08.44  28
BOLES, CATHERINE      15 PC ALAMEDA ISLAN  1:08.52  29
SMITH, LAUREN         15 PC QUICKSILVER S  1:08.70  30
POWELL, ALYSSA        15 PC VALLEJO AQUAT  1:08.92  31
GARCIA, SHIARA        15 PC UN  (PC)       1:08.96  32

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  123                                   WOMENS   15-16   100 FLY                                     EVENT  123
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

EPPERSON, LAURA       15 OR THUNDERBOLT S  1:09.11  33
LAMPRON, PAIGE        15 PC SAN RAMON VAL  1:09.22  34
HATA, KIMI            16 PC ORINDA AQUATI  1:09.25  35
JOCHNER, MADDIE       15 PC TERRAPINS SWI  1:09.28  36
NACKONEY, PAYTON      16 ** KISU           1:09.46  37
TRUONG, KELLEY        15 PC SANTA CLARA S  1:09.50  38
CHEN, IVY             15 PC DE ANZA CUPER  1:09.74  39
FUSARI, ALEXA         15 PC CROW CANYON C  1:09.81  40
SURMA, NIKI           15 PC DE ANZA CUPER  1:09.86  41
FARIDNIA, SAYEH       16 PC DE ANZA CUPER  1:09.89  42
SHEN, ELIZABETH       15 PC QUICKSILVER S  1:10.06  43
LIN, KILEY            16 PC PALO ALTO STA  1:10.16  44
PAMPEYAN, KRISTIN     16 PC SANTA CLARA S  1:10.21  45
KISSACK, LAURA        16 ** DUNCAN SWIM T  1:10.22  46
WITKAY, KELSEY        16 PC WALNUT CREEK   1:10.28  47
CORDOVA, ALEX         15 SN CALIFORNIA CA  1:10.42  48
GOMEZ, RITA           16 CA DESERT STORM   1:10.51  49
BERGEN, PAIGE         15 ** CASC           1:10.69  50
TANG, TERESA          15 PC BURLINGAME AQ  1:10.92  51
SCHNEIDER, LEILA      15 PC PALO ALTO STA  1:11.15  52
JACKMAN, CALLAN       15 PC SAN RAMON VAL  1:11.27  53
SHARMA, SUPRIYA       15 PC EAST BAY AQUA  1:11.39  54
RIOS, AMANDA          16 PC QUICKSILVER S  1:11.46  56
WOODS, KATIE          16 PC PLEASANTON SE  1:11.46  55
HENG, GABBY           15 PC WALNUT CREEK   1:11.71  57
HUBER, NATALIA        15 ** GOLD OF CANAD  1:11.73  59
MCCORMICK, KYLIE      15 SN FOOTHILL AQUA  1:11.73  58
HORNBUCKLE, ALYSSA    15 PC WALNUT CREEK   1:12.08  60
GAY, MICAH            16 ** VANCOUVER PAC  1:12.22  61
EDWARDS, HANNAH       15 PC WINE COUNTRY   1:12.50  62
KANNAN, SANDHANA      16 PC SANTA CLARA S  1:12.74  63
MILLER, MADISON       16 ** GOLD OF CANAD  1:13.63  64
GILLIS, JESSICA       16 PC WALNUT CREEK   1:13.80  65
DELORE, MADDY         15 PC ALAMEDA ISLAN  1:13.87  66
CALAYAG, KIARA        16 PC VALLEY SPLASH  1:14.49  67
LEHNERT-THIEL, CLAUDI 16 ** GOLD OF CANAD  1:14.54  68
KRONICK, JOANNIE      16 PC WALNUT CREEK   1:17.44  69

                                                  TIME TRIALS / LEAD OFF SPLITS

KIRRENE, JORDAN       15 SN DAVIS ARDEN R               1:13.92

============================================================================================================================
   EVENT   95                                   WOMENS   15-16   200 FLY                                     EVENT   95
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HOLMAN, KAYLA         16 PC UN  (PC)       2:21.82   1  2:20.53 F1  P  1:07.57
                                                                    F    31.37  1:06.50  1:42.80
LAM, MEGAN            16 OR THUNDERBOLT S  2:25.27   2  2:23.92 F2  P  1:09.33
                                                                    F    32.26  1:07.81  1:45.71
LIU, SKYLER           15 PC TERRAPINS SWI  2:25.63   3  2:25.06 F3  P  1:08.18
                                                                    F    32.19  1:08.15  1:45.67

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   95                                   WOMENS   15-16   200 FLY                                     EVENT   95
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KALUZNICK, GEORGIA    16 ** CASC           2:27.97   6  2:27.14 F4  P  1:11.16
                                                                    F    31.69  1:08.81  1:47.01
MILLER, ABIGAIL       16 PC CROW CANYON C  2:26.02   4  2:27.34 F5  P  1:08.91
                                                                    F    31.38  1:08.02  1:46.98
BRETT, HANA           15 PC PALO ALTO STA  2:28.83   9  2:27.68 F6  P  1:10.90
                                                                    F    33.79  1:11.68  1:49.27
NACKONEY, PAYTON      16 ** KISU           2:28.48   8  2:28.15 F7  P  1:09.36
                                                                    F    31.77  1:09.69  1:48.12
WANG, SARAH           16 PC PLEASANTON SE  2:27.37   5  2:29.01 F8  P  1:09.93
                                                                    F    31.82  1:08.54  1:47.11
CORDOVA, ALEX         15 SN CALIFORNIA CA  2:28.21   7  2:31.22 F9  P  1:10.74
                                                                    F    33.75  1:11.75  1:51.17

HOLMAN, KAYLA         16 PC UN  (PC)       2:21.82   1              P  1:07.57
LAM, MEGAN            16 OR THUNDERBOLT S  2:25.27   2              P  1:09.33
LIU, SKYLER           15 PC TERRAPINS SWI  2:25.63   3              P  1:08.18
MILLER, ABIGAIL       16 PC CROW CANYON C  2:26.02   4              P  1:08.91
WANG, SARAH           16 PC PLEASANTON SE  2:27.37   5              P  1:09.93
KALUZNICK, GEORGIA    16 ** CASC           2:27.97   6              P  1:11.16
CORDOVA, ALEX         15 SN CALIFORNIA CA  2:28.21   7              P  1:10.74
NACKONEY, PAYTON      16 ** KISU           2:28.48   8              P  1:09.36
BRETT, HANA           15 PC PALO ALTO STA  2:28.83   9              P  1:10.90
JOCHNER, MADDIE       15 PC TERRAPINS SWI  2:30.53  10              P  1:11.32
TAYLOR, DANI          16 PC WALNUT CREEK   2:31.10  11              P  1:11.91
SMITH, LAUREN         15 PC QUICKSILVER S  2:31.25  12              P  1:12.25
REYNOLDS, SOPHIE      16 PC TERRAPINS SWI  2:32.23  13              P  1:11.88
LAMPRON, PAIGE        15 PC SAN RAMON VAL  2:32.54  14              P  1:13.04
JOHNSON, OLIVIA       15 CA DESERT STORM   2:32.64  15              P  1:13.45
DEVADASON, SHERLYN    15 PC SAN RAMON VAL  2:33.06  16              P  1:11.12
CASWELL, LAUREN       15 ** VANCOUVER PAC  2:33.56  17              P  1:13.45
QIAN, VIVIAN          15 PC SANTA CLARA S  2:34.59  18              P  1:12.98
WONG, ELEE            16 PC PALO ALTO STA  2:35.33  19              P  1:13.33
KISSACK, LAURA        16 ** DUNCAN SWIM T  2:35.44  20              P  1:12.64
PAMPEYAN, KRISTIN     16 PC SANTA CLARA S  2:35.67  21              P  1:12.08
SCHNEIDER, LEILA      15 PC PALO ALTO STA  2:35.95  22              P  1:13.75
BENNETT, HARPER       16 ** GOLD OF CANAD  2:36.15  23              P  1:14.87
FARIDNIA, SAYEH       16 PC DE ANZA CUPER  2:36.99  24              P  1:12.16
EPPERSON, LAURA       15 OR THUNDERBOLT S  2:38.83  25              P  1:15.18
WYNNE, CLAIRE         15 PC PALO ALTO STA  2:39.47  26              P  1:15.98
GONZALES, KATIE       15 PC TERRAPINS SWI  2:39.98  27              P  1:13.84
TRUONG, KELLEY        15 PC SANTA CLARA S  2:40.01  28              P  1:14.54
FONG, SASHA           15 PC NEPTUNE SWIMM  2:40.81  29              P  1:14.61
LU, CICI              15 PC OAKLAND UNDER  2:41.22  30              P  1:12.88
LIN, KILEY            16 PC PALO ALTO STA  2:42.16  31              P  1:13.23
TRAN, JANET           15 PC PALO ALTO STA  2:42.59  32              P  1:14.82
KANNAN, SANDHANA      16 PC SANTA CLARA S  2:43.31  33              P  1:14.72
DELORE, MADDY         15 PC ALAMEDA ISLAN  2:45.16  34              P  1:17.82
CHAN, CHRISTINE       15 PC DE ANZA CUPER   DQUED                   P  1:13.17
MARTINSON, JOURNEY    16 PC WALNUT CREEK    DQUED                   P  1:08.20
SHARMA, SUPRIYA       15 PC EAST BAY AQUA   DQUED                   P  1:12.37

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   59                                   WOMENS   15-16   200 I.M.                                    EVENT   59
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHONG, CHRISTIE       15 PC PLEASANTON SE  2:23.94   1  2:21.94 F1  P  1:07.45
                                                                    F    31.14  1:06.97  1:49.03
NGUYEN, HAN           15 PC PEAK SWIMMING  2:26.16   3  2:24.20 F2  P  1:06.66
                                                                    F    30.87  1:06.85  1:50.54
PRATT, TARYN          16 ** CASC           2:26.12   2  2:25.79 F3  P  1:10.04
                                                                    F    29.93  1:09.30  1:52.22
THERIEN, CLAIRE       16 PC ORINDA AQUATI  2:27.80   6  2:26.18 F4  P  1:08.91
                                                                    F    30.56  1:08.59  1:53.56
MILLER, CHLOE         15 SN DAVIS ARDEN R  2:26.96   4  2:26.29 F5  P  1:09.97
                                                                    F    30.90  1:09.17  1:51.64
LIGHTSTONE, SERENA    15 PC EAST BAY AQUA  2:27.59   5  2:27.06 F6  P  1:08.47
                                                                    F    31.79  1:07.95  1:53.11
WANG, SARAH           16 PC PLEASANTON SE  2:28.10   7  2:27.19 F7  P  1:08.94
                                                                    F    31.44  1:09.53  1:53.51
LLOYD, MONTANA        15 CA DESERT STORM   2:29.22   8  2:27.47 F8  P  1:08.68
                                                                    F    31.65  1:07.31  1:53.72
LAMPRON, LAURA        15 PC SAN RAMON VAL  2:29.30   9  2:28.08 F9  P  1:11.13
                                                                    F    32.48  1:11.71  1:55.85

CHONG, CHRISTIE       15 PC PLEASANTON SE  2:23.94   1              P  1:07.45
PRATT, TARYN          16 ** CASC           2:26.12   2              P  1:10.04
NGUYEN, HAN           15 PC PEAK SWIMMING  2:26.16   3              P  1:06.66
MILLER, CHLOE         15 SN DAVIS ARDEN R  2:26.96   4              P  1:09.97
LIGHTSTONE, SERENA    15 PC EAST BAY AQUA  2:27.59   5              P  1:08.47
THERIEN, CLAIRE       16 PC ORINDA AQUATI  2:27.80   6              P  1:08.91
WANG, SARAH           16 PC PLEASANTON SE  2:28.10   7              P  1:08.94
LLOYD, MONTANA        15 CA DESERT STORM   2:29.22   8              P  1:08.68
LAMPRON, LAURA        15 PC SAN RAMON VAL  2:29.30   9              P  1:11.13
SMITH, LAUREN         15 PC QUICKSILVER S  2:29.39  10              P  1:08.38
HOLMAN, KAYLA         16 PC UN  (PC)       2:29.68  11              P  1:10.45
MILLER, ABIGAIL       16 PC CROW CANYON C  2:29.79  12              P  1:09.93
FORNSHELL, LAURA      15 PC ALAMEDA ISLAN  2:29.93  13              P  1:10.54
LIU, SKYLER           15 PC TERRAPINS SWI  2:29.97  14              P  1:10.09
LAM, MEGAN            16 OR THUNDERBOLT S  2:30.37  15              P  1:10.55
GOMEZ, RITA           16 CA DESERT STORM   2:30.73  16              P  1:12.31
TUCK, NATALIE         15 PC PALO ALTO STA  2:30.87  17              P  1:13.55
WITKAY, KELSEY        16 PC WALNUT CREEK   2:31.24  18              P  1:12.12
BARATTOLO, ISABELLA   15 PC WALNUT CREEK   2:31.41  19              P  1:10.47
TAYLOR, DANI          16 PC WALNUT CREEK   2:31.47  20              P  1:13.17
REYNOLDS, SOPHIE      16 PC TERRAPINS SWI  2:31.63  21              P  1:08.16
PEREZ, ANNALISA       16 PC SWIM SOUTH BA  2:31.67  22              P  1:13.31
WOODS, KATIE          16 PC PLEASANTON SE  2:31.81  23              P  1:09.79
WARD, EMILY           15 PC ORINDA AQUATI  2:31.96  24              P  1:10.57
VAN STEYN, KENNA      15 PC ORINDA AQUATI  2:32.03  25              P  1:12.19
SKINNER, RYANE        16 PC PLEASANTON SE  2:32.10  26              P  1:11.91
CASWELL, LAUREN       15 ** VANCOUVER PAC  2:32.42  27              P  1:12.28
JOCHNER, MADDIE       15 PC TERRAPINS SWI  2:32.58  28              P  1:13.34
WU, NANETTE           15 PC SANTA CLARA S  2:32.64  29              P  1:10.30
KALUZNICK, GEORGIA    16 ** CASC           2:32.71  30              P  1:11.66
O'BRIEN, HAYLEY       15 PC SANTA CLARA S  2:33.17  31              P  1:10.95
HAMMILL, TAYLOR       15 PC WALNUT CREEK   2:33.26  32              P  1:12.34

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   59                                   WOMENS   15-16   200 I.M.                                    EVENT   59
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KISSACK, LAURA        16 ** DUNCAN SWIM T  2:33.56  33              P  1:12.11
KIRRENE, JORDAN       15 SN DAVIS ARDEN R  2:33.68  34              P  1:11.70
BOWER, KATHRYN        15 PC PALO ALTO STA  2:33.86  35              P  1:13.91
MARTINSON, JOURNEY    16 PC WALNUT CREEK   2:34.40  36              P  1:12.73
VASU, MEGANA          16 PC PEAK SWIMMING  2:34.52  37              P  1:15.76
JOHNSON, OLIVIA       15 CA DESERT STORM   2:34.61  38              P  1:14.26
RIOS, AMANDA          16 PC QUICKSILVER S  2:34.74  39              P  1:13.80
BIANCHI, ASHLEY       15 PC PALO ALTO STA  2:34.91  41              P  1:13.42
FARIDNIA, SAYEH       16 PC DE ANZA CUPER  2:34.91  40              P  1:12.65
CORDOVA, ALEX         15 SN CALIFORNIA CA  2:35.58  43              P  1:13.80
PAMPEYAN, KRISTIN     16 PC SANTA CLARA S  2:35.58  42              P  1:12.64
LU, CICI              15 PC OAKLAND UNDER  2:35.72  44              P  1:14.12
CALAYAG, KIARA        16 PC VALLEY SPLASH  2:36.05  45              P  1:11.41
TRAN, JANET           15 PC PALO ALTO STA  2:36.20  46              P  1:11.87
WONG, ELEE            16 PC PALO ALTO STA  2:36.77  47              P  1:13.52
COTTRILL, EMMA        15 PC CROW CANYON C  2:37.10  48              P  1:12.49
GAY, MICAH            16 ** VANCOUVER PAC  2:37.14  49              P  1:11.36
GRANT, GILLIAN        15 PC DE ANZA CUPER  2:37.26  50              P  1:17.70
SUDWEEKS, KATRINA     15 SN SPARE TIME AQ  2:37.85  51              P  1:15.55
CHAN, CHRISTINE       15 PC DE ANZA CUPER  2:38.25  52              P  1:15.38
SURMA, NIKI           15 PC DE ANZA CUPER  2:38.41  53              P  1:13.47
CHAN, CORA            15 PC DE ANZA CUPER  2:38.51  54              P  1:13.53
SKRLAC, ANDRAYA       15 ** CASC           2:38.61  55              P  1:13.51
LEHNERT-THIEL, CLAUDI 16 ** GOLD OF CANAD  2:38.80  56              P  1:14.96
CUNNAN, MIA           16 PC MARIN PIRATES  2:39.08  57              P  1:13.80
GIORDANO, MORGAN      15 SI COLLEGE AREA   2:39.35  58              P  1:17.03
POWELL, ALYSSA        15 PC VALLEJO AQUAT  2:39.66  59              P  1:15.97
CHAMBERLAIN, JAIME    15 PC CABRILLO THRE  2:39.69  60              P  1:15.68
LARSEN, AMY           15 PC ORINDA AQUATI  2:41.36  61              P  1:17.31
LEE, FRANNIE          15 PC ORINDA AQUATI  2:41.86  62              P  1:15.01
LISKER, AIDAN         15 PC THE OLYMPIC C  2:44.03  63              P  1:17.87
GUAN, GRACE           15 PC PEAK SWIMMING  2:45.21  64              P  1:13.55

============================================================================================================================
   EVENT  137                                   WOMENS   15-18   200 M. R.                                   EVENT  137
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CASC,  A  15-18       18 ** CASC                        2:02.76   1      31.97  1:06.72  1:35.74
         HEDLEY, LAUREN      15
         PRATT, TARYN        16
         KALUZNICK, GEORGIA  16
         BERGEN, PAIGE       15
CROW,  A  15-18       18 PC CROW CANYON C               2:03.02   2      31.69  1:07.01  1:36.36
         FUSARI, ALEXA       15
         SCHUMANN, KRISTIN   17
         MILLER, ABIGAIL     16
         COTTRILL, EMMA      15
THSC,  A  15-18       18 OR THUNDERBOLT S               2:04.22   3      32.92  1:06.55  1:36.23
         COOK, EMILY         15
         ZHAO, TIFFANY       17
         LAM, MEGAN          16
         KEANY, CELIA        18

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  137                                   WOMENS   15-18   200 M. R.                                   EVENT  137
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PLS,  A  15-18        18 PC PLEASANTON SE               2:04.34   4      31.86  1:07.76  1:36.87
         CHONG, CHRISTIE     15
         KALETA, TORI        16
         WANG, SARAH         16
         WOODS, KATIE        16
OAPB,  A  15-18       18 PC ORINDA AQUATI               2:04.81   5      31.52  1:07.65  1:37.62
         GRUBBS, HANNAH      18
         ERICKSON, KATIE     17
         THERIEN, CLAIRE     16
         GOETZL, ELISE       18
NRST,  A  15-18       18 ** NRST                        2:04.85   6      31.65  1:06.97  1:37.15
         CRANE, MACKENZIE    16
         WILSON, KARA        17
         DE LEEUW, MARIA     15
         SNOWDEN-RICHARDSON, 18
DSS,  A  15-18        18 CA DESERT STORM                2:05.79   7      32.23  1:08.16  1:37.80
         LLOYD, MONTANA      15
         GOMEZ, RITA         16
         THOMAS, TONICIA     17
         MOLISEE, CORI       18
CROW,  B  15-18       18 PC CROW CANYON C               2:06.24   8      32.64  1:08.38  1:38.35
         MEIER, CHARLIE      15
         ANDRADE, ALLIE      17
         HENDERSON, ANA      17
         SMITH, RACHEL       15
SCSC,  A  15-18       18 PC SANTA CLARA S               2:06.44   9      33.44  1:08.53  1:38.75
         WU, NANETTE         15
         PARK, SEYEON        15
         KOO, CAITLYN        15
         O'BRIEN, HAYLEY     15
EBA,  A  15-18        18 PC EAST BAY AQUA               2:06.48          51.46  1:08.34  1:38.32
         LIGHTSTONE, SERENA  15
         CROOK, MEGAN        17
         SHARMA, SUPRIYA     15
         HUA, VIVY           17
PLS,  B  15-18        18 PC PLEASANTON SE               2:07.26          31.98  1:08.71  1:39.42
         PARKER, ANNALISA    16
         CHUNG, EVA          17
         KNOWLES, RACHEL     17
         HOWELL, SAMANTHA    15
TERA,  A  15-18       18 PC TERRAPINS SWI               2:07.50          32.59  1:14.66  1:39.75
         REYNOLDS, SOPHIE    16
         JOCHNER, MADDIE     15
         LIU, SKYLER         15
         KLINGER, ALLIE      15
DART,  A  15-18       18 SN DAVIS ARDEN R               2:07.54          32.83  1:09.02  1:39.31
         KIRRENE, JORDAN     15
         MILLER, CHLOE       15
         MCINTEE, KATIE      16
         MILLER, GABY        17
PASA,  A  15-18       18 PC PALO ALTO STA               2:08.73          33.36  1:10.35  1:40.92
         TRAN, JANET         15
         TUCK, NATALIE       15
         BRETT, HANA         15
         HARTMAN, ALEXANDRA  15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  137                                   WOMENS   15-18   200 M. R.                                   EVENT  137
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SRVL,  A  15-18       18 PC SAN RAMON VAL               2:08.85          54.82  1:11.46  1:40.96
         BOOM, CLAIRE        16
         LAMPRON, LAURA      15
         DEVADASON, SHERLYN  15
         LAMPRON, ROBIN      18
CASC,  B  15-18       18 ** CASC                        2:09.73          32.26  1:09.09  1:40.97
         ZHAO, KEXIN         15
         VANDERBEEK, KARA    17
         STEINER, AMY        16
         SKRLAC, ANDRAYA     15
PASA,  B  15-18       18 PC PALO ALTO STA               2:09.88          33.92  1:11.77  1:42.01
         LIN, KILEY          16
         DUNN, FAITH         15
         WYNNE, CLAIRE       15
         BOWER, KATHRYN      15
AIA,  A  15-18        18 PC ALAMEDA ISLAN               2:10.47          31.36  1:08.18  1:42.86
         BOLES, CATHERINE    15
         DELORE, MADDY       15
         LUM, ALEXA          15
         FORNSHELL, LAURA    15
GOLD,  A  15-18       18 ** GOLD OF CANAD               2:10.60          43.75  1:10.18  1:42.73
         BENNETT, HARPER     16
         LEHNERT-THIEL, CLAUD16
         RAYNER, MOLLY       18
         HUBER, NATALIA      15
LAC,  A  15-18        18 PC LIVERMORE AQU               2:10.63          33.61  1:10.31  1:41.98
         HAMZA, HALEY        18
         NGUYEN, CELINE      16
         KULP, KATIE         18
         CHEW, JENNA         16
THSC,  B  15-18       18 OR THUNDERBOLT S               2:10.86          34.18  1:11.42  1:42.77
         CHENG, EMILY        17
         STITT, NINA         17
         EPPERSON, LAURA     15
         KEARNS, RORY        17
TERA,  B  15-18       18 PC TERRAPINS SWI               2:14.06          33.66  1:14.07  1:45.53
         HU, JESSICA         15
         FROMSON-HO, ALYS    18
         GORDILLO, REMY      15
         CHANG, AUDREY       15
LAC,  B  15-18        18 PC LIVERMORE AQU               2:14.66          35.70  1:10.86  1:44.81
         FAIRBANKS, MEGAN    16
         CARINO, ALEXIS      18
         MYERS, ADELE        15
         HAYES, EMMA         15
SRVL,  B  15-18       18 PC SAN RAMON VAL                DQUED           35.57  1:14.56  1:45.93

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   51                                   WOMENS   15-18   400 M. R.                                   EVENT   51
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CROW,  A  15-18       18 PC CROW CANYON C               4:26.93   1      32.52  1:07.05  1:43.03  2:25.87  2:54.36  3:28.68  3:56.67
         MEIER, CHARLIE      15
         SCHUMANN, KRISTIN   17
         HENDERSON, ANA      17
         AMBERG, NATALIE     18
THSC,  A  15-18       18 OR THUNDERBOLT S               4:27.47   2      32.60  1:08.50  1:43.41  2:24.52  2:54.65  3:28.73  3:56.97
         COOK, EMILY         15
         ZHAO, TIFFANY       17
         LAM, MEGAN          16
         KEANY, CELIA        18
PLS,  A  15-18        18 PC PLEASANTON SE               4:29.11   3      32.50  1:06.36  1:43.52  2:24.77  2:54.37  3:29.99  3:58.23
         CHONG, CHRISTIE     15
         CHUNG, EVA          17
         WANG, SARAH         16
         WOODS, KATIE        16
PLS,  B  15-18        18 PC PLEASANTON SE               4:30.97   4      32.34  1:06.50  1:42.23  2:23.82  2:54.47  3:29.19  3:58.33
         PARKER, ANNALISA    16
         SKINNER, RYANE      16
         KNOWLES, RACHEL     17
         HOWELL, SAMANTHA    15
CASC,  A  15-18       18 ** CASC                        4:32.23   5      33.55  1:08.57  1:47.27  2:28.41  2:58.60  3:32.22  4:00.53
         HEDLEY, LAUREN      15
         VANDERBEEK, KARA    17
         PRATT, TARYN        16
         BERGEN, PAIGE       15
OAPB,  A  15-18       18 PC ORINDA AQUATI               4:33.03   6      32.65  1:07.33  1:43.56  2:25.09  2:55.83  3:31.60  4:00.38
         GRUBBS, HANNAH      18
         ERICKSON, KATIE     17
         THERIEN, CLAIRE     16
         VAN STEYN, KENNA    15
PASA,  A  15-18       18 PC PALO ALTO STA               4:34.29   7      33.12  1:11.87  1:45.95  2:27.74  2:58.40  3:33.36  4:02.28
         MURFF, SOPHIE       15
         TUCK, NATALIE       15
         BRETT, HANA         15
         TRAN, JANET         15
CROW,  B  15-18       18 PC CROW CANYON C               4:34.77   8      33.71  1:09.85  1:46.46  2:28.82  2:58.64  3:34.34  4:02.50
         FUSARI, ALEXA       15
         ANDRADE, ALLIE      17
         MILLER, ABIGAIL     16
         COTTRILL, EMMA      15
DSS,  A  15-18        18 CA DESERT STORM                4:35.13   9      32.44  1:06.78  1:44.05  2:27.49  2:58.12  3:33.90  4:03.20
         THOMAS, TONICIA     17
         GOMEZ, RITA         16
         MOLISEE, CORI       18
         LLOYD, MONTANA      15
EBA,  A  15-18        18 PC EAST BAY AQUA               4:35.67          32.69  1:07.81           2:25.35  2:56.50  3:33.91
         LIGHTSTONE, SERENA  15
         CROOK, MEGAN        17
         JIANG, MELISSA      17
         LOYA, ANTOINETTE    15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   51                                   WOMENS   15-18   400 M. R.                                   EVENT   51
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THSC,  B  15-18       18 OR THUNDERBOLT S               4:37.44          33.67  1:09.97  1:46.61  2:28.02  2:59.82  3:35.70  4:04.60
         CHENG, EMILY        17
         STITT, NINA         17
         EPPERSON, LAURA     15
         KEARNS, RORY        17
SCSC,  A  15-18       18 PC SANTA CLARA S               4:37.60          33.59  1:09.99  1:46.11  2:28.49  2:59.27  3:36.63  4:05.16
         KOO, CAITLYN        15
         WU, NANETTE         15
         PARK, SEYEON        15
         O'BRIEN, HAYLEY     15
TERA,  A  15-18       18 PC TERRAPINS SWI               4:38.39          34.31  1:11.13  1:48.67  2:31.51  3:02.04  3:38.17
         REYNOLDS, SOPHIE    16
         ORTNER, EMILY       17
         LIU, SKYLER         15
         KLINGER, ALLIE      15
AIA,  A  15-18        18 PC ALAMEDA ISLAN               4:39.06          32.55  1:07.27  1:46.18  2:29.00  3:01.57  3:38.95  4:08.02
         BOLES, CATHERINE    15
         DELORE, MADDY       15
         KRAUSE, REBECCA     18
         FORNSHELL, LAURA    15
GOLD,  A  15-18       18 ** GOLD OF CANAD               4:39.39          34.48  1:16.05  1:46.50  2:28.92  3:00.78  3:38.46  4:07.35
         BENNETT, HARPER     16
         LEHNERT-THIEL, CLAUD16
         RAYNER, MOLLY       18
         HUBER, NATALIA      15
DACA,  A  15-18       18 PC DE ANZA CUPER               4:40.80          33.45  1:08.52  1:45.46  2:28.37  3:00.21  3:37.84  4:07.13
         CHEN, IVY           15
         CHENG, CHRISTINA    17
         SURMA, NIKI         15
         CHAN, CORA          15
NRST,  A  15-18       18 ** NRST                        4:41.91          34.84  1:11.58  1:48.77  2:31.03  3:01.69  3:38.17  4:08.90
         SNOWDEN-RICHARDSON, 18
         DE LEEUW, MARIA     15
         CRANE, MACKENZIE    16
         WILSON, KARA        17
CASC,  B  15-18       18 ** CASC                        4:43.60          34.02  1:09.40  1:49.08  2:35.60  3:05.72  3:40.32  4:10.27
         ZHAO, KEXIN         15
         SKRLAC, ANDRAYA     15
         KALUZNICK, GEORGIA  16
         STEINER, AMY        16
LAC,  A  15-18        18 PC LIVERMORE AQU               4:43.97          34.83  1:13.15  1:50.14  2:33.25  3:05.42  3:42.32  4:11.73
         HAMZA, HALEY        18
         NGUYEN, CELINE      16
         KULP, KATIE         18
         CHEW, JENNA         16
DART,  A  15-18       18 SN DAVIS ARDEN R               4:44.15          33.39  1:13.92  1:48.18  2:35.19  3:05.07  3:41.67  4:10.83
         KIRRENE, JORDAN     15
         SELLERS, SAVANNAH   18
         MILLER, CHLOE       15
         MILLER, GABY        17
SRVL,  A  15-18       18 PC SAN RAMON VAL               4:46.26          35.19  1:11.10  1:51.02  2:34.77  3:07.45  3:44.36  4:13.77
         BOOM, CLAIRE        16
         LAMPRON, LAURA      15
         LAMPRON, PAIGE      15
         DEVADASON, SHERLYN  15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   51                                   WOMENS   15-18   400 M. R.                                   EVENT   51
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  B  15-18       18 PC TERRAPINS SWI               4:47.87          35.83  1:13.70  1:52.22  2:36.48  3:06.92  3:43.88  4:14.34
         HU, JESSICA         15
         JOCHNER, MADDIE     15
         FROMSON-HO, ALYS    18
         RITCHEY, KAITLYN    16
PASA,  B  15-18       18 PC PALO ALTO STA               4:47.89          33.62  1:11.05  1:49.02  2:34.79  3:04.92  3:42.83  4:13.60
         SVENSSON, KAYLEIGH  16
         BIANCHI, ASHLEY     15
         WYNNE, CLAIRE       15
         LIN, KILEY          16

============================================================================================================================
   EVENT   77                                   WOMENS   15-18   200 F. R.                                   EVENT   77
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CROW,  A  15-18       18 PC CROW CANYON C               1:49.06   1      27.87    55.09  1:22.34
         FUSARI, ALEXA       15
         MEIER, CHARLIE      15
         COTTRILL, EMMA      15
         AMBERG, NATALIE     18
WCAB,  A  15-18       18 PC WALNUT CREEK                1:49.65   2      27.53    54.48  1:22.12
         BARATTOLO, ISABELLA 15
         TAYLOR, DANI        16
         PINES, ANALISA      15
         WITKAY, KELSEY      16
THSC,  A  15-18       18 OR THUNDERBOLT S               1:50.05   3      27.89    55.18  1:22.69
         COOK, EMILY         15
         ZHAO, TIFFANY       17
         KEARNS, RORY        17
         KEANY, CELIA        18
CASC,  A  15-18       18 ** CASC                        1:50.71   4      28.28    55.80  1:23.21
         BERGEN, PAIGE       15
         HEDLEY, LAUREN      15
         PRATT, TARYN        16
         ZHAO, KEXIN         15
TERA,  A  15-18       18 PC TERRAPINS SWI               1:50.82   5      27.44    54.54  1:22.64
         HAN, MALORIE        16
         KLINGER, ALLIE      15
         REYNOLDS, SOPHIE    16
         CHANG, AUDREY       15
EBA,  A  15-18        18 PC EAST BAY AQUA               1:50.95   6      27.90    55.47  1:46.27
         CROOK, MEGAN        17
         LIGHTSTONE, SERENA  15
         LOYA, ANTOINETTE    15
         HUA, VIVY           17
AIA,  A  15-18        18 PC ALAMEDA ISLAN               1:51.11   7      28.28    56.79  1:23.98
         DELORE, MADDY       15
         KRAUSE, REBECCA     18
         BOLES, CATHERINE    15
         FORNSHELL, LAURA    15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   77                                   WOMENS   15-18   200 F. R.                                   EVENT   77
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB,  A  15-18       18 PC ORINDA AQUATI               1:51.97   8      28.03    55.53  1:24.01
         THERIEN, CLAIRE     16
         GOETZL, ELISE       18
         FAUST, LUCY         17
         WARD, EMILY         15
SCSC,  A  15-18       18 PC SANTA CLARA S               1:52.20   9      28.19    56.37  1:24.71
         KOO, CAITLYN        15
         WU, NANETTE         15
         TRUONG, KELLEY      15
         O'BRIEN, HAYLEY     15
LAC,  A  15-18        18 PC LIVERMORE AQU               1:52.69          29.04    57.37  1:25.87
         CHEW, JENNA         16
         FAIRBANKS, MEGAN    16
         HAMZA, HALEY        18
         HAYES, NINA         18
PLS,  A  15-18        18 PC PLEASANTON SE               1:52.71          46.61    56.15  1:24.86
         WOODS, KATIE        16
         PLATTEL, CAITLYN    16
         CHUNG, EVA          17
         TRUEX, KENNEDY      16
SRVL,  A  15-18       18 PC SAN RAMON VAL               1:53.10          28.77    57.02  1:25.43
         DEVADASON, SHERLYN  15
         LAMPRON, LAURA      15
         BOOM, CLAIRE        16
         LAMPRON, ROBIN      18
CROW,  B  15-18       18 PC CROW CANYON C               1:53.18          28.71    56.98  1:25.40
         SCHREIBER, HALEY    16
         MILLER, ABIGAIL     16
         HENDERSON, ANA      17
         SMITH, RACHEL       15
PASA,  A  15-18       18 PC PALO ALTO STA               1:53.33          28.39    58.69  1:25.65
         MURFF, SOPHIE       15
         SVENSSON, KAYLEIGH  16
         BOWER, KATHRYN      15
         TRAN, JANET         15
DSS,  A  15-18        18 CA DESERT STORM                1:53.59          28.88    57.39  1:26.17
         LLOYD, MONTANA      15
         SWAN, SHYLA         18
         THOMAS, TONICIA     17
         MOLISEE, CORI       18
DACA,  A  15-18       18 PC DE ANZA CUPER               1:53.81          29.23    57.81  1:25.98
         JIN, SARAH          17
         SURMA, NIKI         15
         CHAN, CORA          15
         FARIDNIA, SAYEH     16
NRST,  A  15-18       18 ** NRST                        1:54.60          29.06    58.17  1:27.24
         SNOWDEN-RICHARDSON, 18
         WILSON, KARA        17
         DE LEEUW, MARIA     15
         CRANE, MACKENZIE    16
WCAB,  B  15-18       18 PC WALNUT CREEK                1:54.81          28.72    57.00  1:25.77
         HORNBUCKLE, ALYSSA  15
         HENG, GABBY         15
         WARD, MADISON       15
         HENG, BRITTANY      17

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   77                                   WOMENS   15-18   200 F. R.                                   EVENT   77
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PLS,  B  15-18        18 PC PLEASANTON SE               1:55.12          29.17    58.23  1:27.01
         BERGH, HANNAH       18
         HOWELL, SAMANTHA    15
         SKINNER, RYANE      16
         PARKER, ANNALISA    16
PASA,  B  15-18       18 PC PALO ALTO STA               1:55.19          29.25    58.31  1:27.00
         WONG, ELEE          16
         LIN, KILEY          16
         BRETT, HANA         15
         TUCK, NATALIE       15
THSC,  B  15-18       18 OR THUNDERBOLT S               1:55.59          29.39    57.90  1:26.59
         LAM, MEGAN          16
         CHENG, EMILY        17
         KAYFES, LAILA       15
         EPPERSON, LAURA     15
OAPB,  B  15-18       18 PC ORINDA AQUATI               1:55.95          28.66    58.26  1:26.04
         GIAMBASTINI, EMILY  18
         VAN STEYN, KENNA    15
         OWYOUNG, JORDAN     17
         LARSEN, ANNIE       18
TERA,  B  15-18       18 PC TERRAPINS SWI               1:56.13          29.36    57.90  1:27.53
         ORTNER, EMILY       17
         LIU, SKYLER         15
         GORDILLO, REMY      15
         RITCHEY, KAITLYN    16
DART,  A  15-18       18 SN DAVIS ARDEN R               1:56.58          28.86    57.20  1:46.13
         MILLER, GABY        17
         MILLER, CHLOE       15
         SELLERS, SAVANNAH   18
         MCINTEE, KATIE      16
FAST,  A  15-18       18 SN FOOTHILL AQUA               1:57.74          30.01    58.51  1:48.81
         CHRISTESON, ANNA    16
         MCCORMICK, KYLIE    15
         JACQUEMAIN, MARCELLA17
         CHRISTESON, ROSE    17
WCAB,  C  15-18       18 PC WALNUT CREEK                1:58.18          29.20    57.69  1:27.80
         SUGIJANTO, DANIELLA 17
         MIDDLETON, TARA     16
         GILLIS, JESSICA     16
         KRONICK, JOANNIE    16
GOLD,  A  15-18       18 ** GOLD OF CANAD               1:58.34          47.24    58.25  1:27.55
         HUBER, NATALIA      15
         LEHNERT-THIEL, CLAUD16
         RAYNER, MOLLY       18
         BENNETT, HARPER     16
LAC,  B  15-18        18 PC LIVERMORE AQU               2:00.70          29.86  1:00.32  1:31.81
         HAYES, EMMA         15
         NGUYEN, CELINE      16
         CARINO, ALEXIS      18
         KULP, KATIE         18

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   21                                   WOMENS   15-18   400 F. R.                                   EVENT   21
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THSC,  A  15-18       18 OR THUNDERBOLT S               3:59.80   1      29.11  1:00.83  1:29.80  2:01.12  2:29.80  3:00.75  3:29.40
         COOK, EMILY         15
         CHENG, EMILY        17
         ZHAO, TIFFANY       17
         KEANY, CELIA        18
CROW,  A  15-18       18 PC CROW CANYON C               4:00.17   2      28.91  1:00.29  1:28.35  2:00.23  2:28.39  3:00.98  3:29.37
         MEIER, CHARLIE      15
         COTTRILL, EMMA      15
         FUSARI, ALEXA       15
         SMITH, RACHEL       15
OAPB,  A  15-18       18 PC ORINDA AQUATI               4:02.99   3      29.33  1:00.42  1:29.58  2:01.39  2:30.24  3:02.48  3:31.38
         THERIEN, CLAIRE     16
         GOETZL, ELISE       18
         VAN STEYN, KENNA    15
         GRUBBS, HANNAH      18
CROW,  B  15-18       18 PC CROW CANYON C               4:03.28   4      29.47  1:01.94  1:30.84  2:02.25  2:31.50  3:04.20  3:33.03
         SCHREIBER, HALEY    16
         HENDERSON, ANA      17
         MILLER, ABIGAIL     16
         AMBERG, NATALIE     18
CASC,  A  15-18       18 ** CASC                        4:03.81   5      29.05  1:01.02  1:30.32  2:03.30  2:32.55  3:04.65  3:33.19
         BERGEN, PAIGE       15
         HEDLEY, LAUREN      15
         ZHAO, KEXIN         15
         PRATT, TARYN        16
DSS,  A  15-18        18 CA DESERT STORM                4:04.37   6      29.77  1:01.51  1:30.83  2:03.54  2:33.53  3:05.85  3:33.79
         LLOYD, MONTANA      15
         GOMEZ, RITA         16
         THOMAS, TONICIA     17
         MOLISEE, CORI       18
TERA,  A  15-18       18 PC TERRAPINS SWI               4:04.95   7      28.37    59.24  1:29.12  2:01.99  2:32.04  3:05.29  3:33.71
         HAN, MALORIE        16
         REYNOLDS, SOPHIE    16
         RITCHEY, KAITLYN    16
         KLINGER, ALLIE      15
PLS,  A  15-18        18 PC PLEASANTON SE               4:05.06   8      28.86    59.43  1:29.07  2:00.90  2:30.19  3:03.33  3:32.56
         WOODS, KATIE        16
         BERGH, HANNAH       18
         TRUEX, KENNEDY      16
         PARKER, ANNALISA    16
EBA,  A  15-18        18 PC EAST BAY AQUA               4:05.62   9      29.58  1:02.06  1:30.70  2:02.09  2:30.84  3:02.52  3:32.83
         LOYA, ANTOINETTE    15
         CROOK, MEGAN        17
         LIGHTSTONE, SERENA  15
         JIANG, MELISSA      17
AIA,  A  15-18        18 PC ALAMEDA ISLAN               4:06.05          28.86  1:03.70  1:34.09  2:09.12  2:35.03  3:06.41  3:35.01
         DELORE, MADDY       15
         KRAUSE, REBECCA     18
         BOLES, CATHERINE    15
         FORNSHELL, LAURA    15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   21                                   WOMENS   15-18   400 F. R.                                   EVENT   21
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  15-18       18 PC PALO ALTO STA               4:07.14          30.49  1:03.22  1:32.45  2:05.72  2:34.51  3:06.38  3:35.48
         BOWER, KATHRYN      15
         MURFF, SOPHIE       15
         TRAN, JANET         15
         HARTMAN, ALEXANDRA  15
NRST,  A  15-18       18 ** NRST                        4:07.37          29.39  1:01.56           1:20.09  1:31.40  2:04.72  3:36.87
         SNOWDEN-RICHARDSON, 18
         WILSON, KARA        17
         DE LEEUW, MARIA     15
         CRANE, MACKENZIE    16
SCSC,  A  15-18       18 PC SANTA CLARA S               4:07.58          29.36  1:01.10  1:30.84  2:03.33  2:34.29  3:07.40  3:36.31
         O'BRIEN, HAYLEY     15
         WU, NANETTE         15
         MA, KIMBERLY        18
         KOO, CAITLYN        15
LAC,  A  15-18        18 PC LIVERMORE AQU               4:08.04          28.71    59.89  1:30.39  2:03.14  2:33.42  3:06.85  3:36.46
         HAYES, NINA         18
         HAMZA, HALEY        18
         CHEW, JENNA         16
         KULP, KATIE         18
PLS,  B  15-18        18 PC PLEASANTON SE               4:08.39          29.35  1:00.53  1:30.45  2:03.78  2:34.16  3:06.94  3:35.83
         HOWELL, SAMANTHA    15
         WANG, SARAH         16
         CHUNG, EVA          17
         SKINNER, RYANE      16
OAPB,  B  15-18       18 PC ORINDA AQUATI               4:08.41          29.57  1:02.24  1:31.73  2:03.87  2:34.00  3:07.16  3:36.55
         FAUST, LUCY         17
         WARD, EMILY         15
         OWYOUNG, JORDAN     17
         GIAMBASTINI, EMILY  18
DACA,  A  15-18       18 PC DE ANZA CUPER               4:09.01          29.80  1:01.98  1:31.68  2:04.18  2:33.64  3:06.61  3:35.85
         SURMA, NIKI         15
         JIN, SARAH          17
         AUDEBERT, MANON     17
         CHAN, CORA          15
DART,  A  15-18       18 SN DAVIS ARDEN R               4:09.31          29.82  1:02.56  1:31.72  2:04.41  2:34.33  3:06.77  3:35.93
         MILLER, CHLOE       15
         MCINTEE, KATIE      16
         BRACKETT, PAIGE     15
         MILLER, GABY        17
THSC,  B  15-18       18 OR THUNDERBOLT S               4:09.86          31.45  1:04.56  1:34.54  2:06.73  2:37.11  3:09.29  3:38.48
         LAM, MEGAN          16
         KAYFES, LAILA       15
         YOUNG, ABBIE        15
         EPPERSON, LAURA     15
TERA,  B  15-18       18 PC TERRAPINS SWI               4:13.58          30.38  1:02.65  1:32.92  2:06.95  2:37.57  3:10.64  3:40.35
         LIU, SKYLER         15
         JOCHNER, MADDIE     15
         GONZALES, KATIE     15
         ORTNER, EMILY       17
PASA,  B  15-18       18 PC PALO ALTO STA               4:16.57          31.33  1:04.16  1:34.46  2:08.69  2:39.02  3:12.86  3:43.46
         BRETT, HANA         15
         LIN, KILEY          16
         BIANCHI, ASHLEY     15
         WYNNE, CLAIRE       15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   21                                   WOMENS   15-18   400 F. R.                                   EVENT   21
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GOLD,  A  15-18       18 ** GOLD OF CANAD               4:16.97          29.75  1:01.46  1:31.10  2:05.35  2:36.16  3:10.73  3:42.54
         HUBER, NATALIA      15
         LEHNERT-THIEL, CLAUD16
         BENNETT, HARPER     16
         MILLER, MADISON     16
SRVL,  A  15-18       18 PC SAN RAMON VAL                DQUED           29.88  1:01.76  1:31.85  2:05.07  2:34.71  3:07.54  3:36.81
         LAMPRON, LAURA      15
         LAMPRON, PAIGE      15
         BOOM, CLAIRE        16
         DEVADASON, SHERLYN  15

============================================================================================================================
   EVENT  105                                   WOMENS   15-18   800 F. R.                                   EVENT  105
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CROW,  A  15-18       18 PC CROW CANYON C               8:39.14   1      29.87  1:01.55  1:33.98  2:06.02  2:35.26  3:07.98  3:41.94
         AMBERG, NATALIE     18                                        4:14.70  4:44.91  5:18.37  5:52.49  6:26.52  6:56.68  7:30.52
         MEIER, CHARLIE      15                                        8:05.10
         HENDERSON, ANA      17
         SMITH, RACHEL       15
OAPB,  A  15-18       18 PC ORINDA AQUATI               8:42.96   2      30.34  1:02.11  1:34.53  2:06.59  2:36.73  3:09.29  3:42.77
         THERIEN, CLAIRE     16                                        4:15.14  4:45.70  5:20.02  5:55.88  6:41.47  7:01.71  7:35.67
         MATHERSON, PAIGE    18                                        8:10.03
         FAUST, LUCY         17
         WARD, EMILY         15
THSC,  A  15-18       18 OR THUNDERBOLT S               8:46.47   3      30.08  1:02.21  1:36.15  2:20.57  2:40.55  3:14.26  3:49.52
         KEANY, CELIA        18                                        4:23.69  4:53.63  5:26.97  6:01.08  6:35.75  7:06.03  7:39.23
         COOK, EMILY         15                                        8:13.27
         KEARNS, RORY        17
         LAM, MEGAN          16
PLS,  A  15-18        18 PC PLEASANTON SE               8:47.78   4      30.01  1:02.74  1:36.33  2:11.80  2:40.54  3:14.97  3:51.47
         WOODS, KATIE        16                                        4:27.71  4:56.99  5:30.14  6:04.29  6:38.43  7:08.18  7:41.33
         WANG, SARAH         16                                        8:14.93
         CHONG, CHRISTIE     15
         HOWELL, SAMANTHA    15
DSS,  A  15-18        18 CA DESERT STORM                8:48.47   5      30.06  1:02.22  1:36.60  2:11.87  2:42.15  3:16.03  3:50.73
         LLOYD, MONTANA      15                                        4:24.47           5:27.77  6:03.91  6:39.68  7:08.52  7:40.90
         GOMEZ, RITA         16                                        8:14.41
         THOMAS, TONICIA     17
         MOLISEE, CORI       18
CASC,  A  15-18       18 ** CASC                        8:52.10   6      31.36  1:05.46  1:40.61  2:15.30  2:45.68  3:19.89  3:54.54
         ZHAO, KEXIN         15                                        4:28.39  4:59.32  5:33.24  6:07.99  6:42.38  7:12.57  7:45.67
         BERGEN, PAIGE       15                                        8:19.39
         KALUZNICK, GEORGIA  16
         PRATT, TARYN        16
SRVL,  A  15-18       18 PC SAN RAMON VAL               8:53.79   7      32.38  1:06.87  1:41.74  2:15.34  2:46.47  3:20.55  3:54.89
         LAMPRON, PAIGE      15                                        4:27.59  4:57.84  5:31.22  6:05.22  6:38.93  7:09.27  7:43.12
         LAMPRON, LAURA      15                                        8:18.05
         BOOM, CLAIRE        16
         DEVADASON, SHERLYN  15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  105                                   WOMENS   15-18   800 F. R.                                   EVENT  105
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DART,  A  15-18       18 SN DAVIS ARDEN R               8:54.56   8      30.48  1:04.19  1:39.28  2:14.84  2:44.79  3:18.83  3:53.39
         MILLER, GABY        17                                        4:27.93  4:58.72  5:33.02  6:07.98  6:42.31  7:11.08  7:43.63
         MCINTEE, KATIE      16                                        8:18.71
         BRACKETT, PAIGE     15
         MILLER, CHLOE       15
TERA,  A  15-18       18 PC TERRAPINS SWI               8:56.49   9      29.33  1:02.32  1:36.50  2:09.65  2:41.40  3:16.03  3:50.59
         HAN, MALORIE        16                                        4:24.29  4:54.93  5:29.18  6:04.03  6:39.46  7:09.57  7:43.79
         LIU, SKYLER         15                                        8:20.11
         REYNOLDS, SOPHIE    16
         RITCHEY, KAITLYN    16
SCSC,  A  15-18       18 PC SANTA CLARA S               8:57.18          29.82  1:02.62  1:37.55  2:12.95  2:44.15  3:18.13  3:53.17
         KOO, CAITLYN        15                                        4:27.86  4:58.50  5:33.21  6:09.87  6:45.04  7:14.69  7:47.94
         MA, KIMBERLY        18                                        8:22.72
         WU, NANETTE         15
         O'BRIEN, HAYLEY     15
PLS,  B  15-18        18 PC PLEASANTON SE               8:57.52          31.27  1:04.65  1:38.87  2:12.44  2:42.87  3:17.18  3:52.70
         PLATTEL, CAITLYN    16                                        4:27.34  4:58.96  5:32.98  6:07.73  6:42.00  7:12.86  7:46.52
         PARKER, ANNALISA    16                                        8:21.93
         BERGH, HANNAH       18
         CHUNG, EVA          17
THSC,  B  15-18       18 OR THUNDERBOLT S               8:59.36          30.83  1:04.21  1:38.49  2:12.19  2:43.93  3:18.09  3:53.60
         CHENG, EMILY        17                                        4:28.47  4:59.30  5:32.79  6:08.80  6:43.57  7:14.40  7:48.70
         STITT, NINA         17                                        8:24.50
         YOUNG, ABBIE        15
         EPPERSON, LAURA     15
CROW,  B  15-18       18 PC CROW CANYON C               9:05.23          30.69  1:04.48  1:39.61  2:15.02  2:44.98  3:19.16  3:54.73
         SCHREIBER, HALEY    16                                        4:29.58  4:58.88  5:34.89  6:12.86  6:59.76  7:19.14  7:52.81
         WAYMAN, ERIN        15                                        8:29.25
         COTTRILL, EMMA      15
         FUSARI, ALEXA       15
DACA,  A  15-18       18 PC DE ANZA CUPER               9:09.23          31.02  1:04.53  1:39.83  2:14.95  2:47.18  3:22.42  3:58.79
         FARIDNIA, SAYEH     16                                        4:40.75  5:07.45  5:42.86  6:18.83  6:54.21  7:25.19  7:59.32
         SURMA, NIKI         15                                        8:34.24
         GRANT, GILLIAN      15
         CHAN, CORA          15
PASA,  A  15-18       18 PC PALO ALTO STA               9:11.78          29.99  1:03.59  1:38.30  2:13.17  2:44.24  3:19.92  3:57.83
         TRAN, JANET         15                                        4:35.99  5:06.09  5:41.33  6:17.37  6:52.56  7:23.66  7:59.07
         WONG, ELEE          16                                        8:35.95
         TUCK, NATALIE       15
         YANACEK, BARBARA    16
LAC,  A  15-18        18 PC LIVERMORE AQU               9:21.99          31.13  1:06.00  1:41.90  2:15.81  2:47.39  3:22.78  4:00.62
         HAMZA, HALEY        18                                        4:37.91           5:45.76  6:23.69  7:02.22  7:34.27  8:09.76
         CHEW, JENNA         16                                        8:46.07
         FAIRBANKS, MEGAN    16
         KULP, KATIE         18

============================================================================================================================
   EVENT   71                                   WOMENS   17-18   50 FREE                                     EVENT   71
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OWEN, RACHEL          18 PC OSPREY AQUATI    27.47   1    27.33 F1
MOLISEE, CORI         18 CA DESERT STORM     27.68   4    27.34 F2

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   71                                   WOMENS   17-18   50 FREE                                     EVENT   71
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AMBERG, NATALIE       18 PC CROW CANYON C    28.02   6    27.46 F3
HAYES, NINA           18 PC LIVERMORE AQU    27.63   2    27.56 F4
LAMPRON, ROBIN        18 PC SAN RAMON VAL    27.92   5    27.82 F5
CROOK, MEGAN          17 PC EAST BAY AQUA    27.66   3    27.91 F6
ZHAO, TIFFANY         17 OR THUNDERBOLT S    28.24   9    27.93 F7
KEANY, CELIA          18 OR THUNDERBOLT S    28.09   7    28.03 F8
HUA, VIVY             17 PC EAST BAY AQUA    28.19   8    28.15 F9

LEI, IVY              22 PC UN  (PC)         27.24   1
LOVE, HALEY ROSE      19 PC TERRAPINS SWI    27.44   2
OWEN, RACHEL          18 PC OSPREY AQUATI    27.47   1
TAYLOR, JACKIE        20 PC CROW CANYON C    27.56   3
HAYES, NINA           18 PC LIVERMORE AQU    27.63   2
CROOK, MEGAN          17 PC EAST BAY AQUA    27.66   3
MOLISEE, CORI         18 CA DESERT STORM     27.68   4
ORLANDI, DANI         19 PC UN  (PC)         27.88   4
LAMPRON, ROBIN        18 PC SAN RAMON VAL    27.92   5
AMBERG, NATALIE       18 PC CROW CANYON C    28.02   6
KEANY, CELIA          18 OR THUNDERBOLT S    28.09   7
HUA, VIVY             17 PC EAST BAY AQUA    28.19   8
ZHAO, TIFFANY         17 OR THUNDERBOLT S    28.24   9
TANG, NATALIE         19 PC UN  (PC)         28.27   5
TAKAHASHI, GEMMA      17 PC QUICKSILVER S    28.29  10
WANG, OLIVIA          17 AZ PHOENIX SWIM     28.39  11
CONLON, KALI          19 PC UN  (PC)         28.40   6
GOETZL, ELISE         18 PC ORINDA AQUATI    28.43  12
SNOWDEN-RICHARDSON, T 18 ** NRST             28.47  13
KEARNS, RORY          17 OR THUNDERBOLT S    28.49  14
ROJAS, ALEXIA         17 PC PALO ALTO STA    28.52  15
FAUST, LUCY           17 PC ORINDA AQUATI    28.61  16
GIAMBASTINI, EMILY    18 PC ORINDA AQUATI    28.69  17
BERGH, HANNAH         18 PC PLEASANTON SE    28.73  19
CHUNG, EVA            17 PC PLEASANTON SE    28.73  18
CHRISTESON, ROSE      17 SN FOOTHILL AQUA    28.76  20
MILLER, GABY          17 SN DAVIS ARDEN R    28.81  21
CHENG, CHRISTINA      17 PC DE ANZA CUPER    28.93  22
GRUENDER, TIANA       17 AZ MESA AQUATICS    29.06  24
THIEL, NATALIE        17 PC QUICKSILVER S    29.06  23
HENDERSON, ANA        17 PC CROW CANYON C    29.13  25
THOMAS, TONICIA       17 CA DESERT STORM     29.16  26
HENG, BRITTANY        17 PC WALNUT CREEK     29.23  27
KIRK, MACKENZIE       18 PC SWIM SOUTH BA    29.24  28
DUNN, CATHERINE       22 PC TERRAPINS SWI    29.32   7
HAMZA, HALEY          18 PC LIVERMORE AQU    29.32  29
CARDINAL, OLIVIA      17 PC WALNUT CREEK     29.36  30
MARKLE, COURTNEY      18 PC QUICKSILVER S    29.40  31
OWYOUNG, JORDAN       17 PC ORINDA AQUATI    29.44  33
SUGIJANTO, DANIELLA   17 PC WALNUT CREEK     29.44  32
JIN, SARAH            17 PC DE ANZA CUPER    29.45  34
LEW-KOGA, ALIKA       18 PC STARFISH AQUA    29.47  35
FAULKNER, DARIAN      17 AZ MESA AQUATICS    29.74  36
MELLEN, ANNIKA        17 PC MARIN PIRATES    29.76  37
VALLE, CHOKI          17 PC EAST BAY AQUA    29.79  38
SWAN, SHYLA           18 CA DESERT STORM     29.89  39
BENAVIDEZ, MADELINE   20 PC CROW CANYON C    29.94   8
SCHOENFELD, ERIN      18 PC ORINDA AQUATI    30.97  40

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   71                                   WOMENS   17-18   50 FREE                                     EVENT   71
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KRONICK, KATIE        19 PC WALNUT CREEK     31.03   9

============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   17-18   100 FREE                                    EVENT   15
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AMBERG, NATALIE       18 PC CROW CANYON C    58.83   1    58.83 F1
                                                                    F    28.83
CROOK, MEGAN          17 PC EAST BAY AQUA    59.88   4    59.31 F2
                                                                    F    28.95
HAYES, NINA           18 PC LIVERMORE AQU    59.86   3    59.43 F3
                                                                    F    28.72
MOLISEE, CORI         18 CA DESERT STORM   1:00.12   6    59.58 F4
                                                                    F    28.43
KEANY, CELIA          18 OR THUNDERBOLT S    59.78   2    59.70 F5
                                                                    F    29.13
OWEN, RACHEL          18 PC OSPREY AQUATI    59.92   5  1:00.12 F6
                                                                    F    28.68
KEARNS, RORY          17 OR THUNDERBOLT S  1:01.16   8  1:00.62 F7
                                                                    F    29.25
WANG, OLIVIA          17 AZ PHOENIX SWIM   1:01.00   7  1:00.86 F8
                                                                    F    29.26
HENDERSON, ANA        17 PC CROW CANYON C  1:01.19   9  1:01.01 F9
                                                                    F    29.49

TAYLOR, JACKIE        20 PC CROW CANYON C    58.82   1
AMBERG, NATALIE       18 PC CROW CANYON C    58.83   1
KEANY, CELIA          18 OR THUNDERBOLT S    59.78   2
HAYES, NINA           18 PC LIVERMORE AQU    59.86   3
CROOK, MEGAN          17 PC EAST BAY AQUA    59.88   4
OWEN, RACHEL          18 PC OSPREY AQUATI    59.92   5
MOLISEE, CORI         18 CA DESERT STORM   1:00.12   6
LOVE, HALEY ROSE      19 PC TERRAPINS SWI  1:00.32   2
WANG, OLIVIA          17 AZ PHOENIX SWIM   1:01.00   7
ORLANDI, DANI         19 PC UN  (PC)       1:01.05   3
KEARNS, RORY          17 OR THUNDERBOLT S  1:01.16   8
HENDERSON, ANA        17 PC CROW CANYON C  1:01.19   9
TANG, NATALIE         19 PC UN  (PC)       1:01.29   4
ZHAO, TIFFANY         17 OR THUNDERBOLT S  1:01.34  10
MAXWELL, MARIE        18 PC BURLINGAME AQ  1:01.35  11
GOETZL, ELISE         18 PC ORINDA AQUATI  1:01.58  12
LEI, IVY              22 PC UN  (PC)       1:01.69   5
WOODS, MAGGIE         19 PC PLEASANTON SE  1:01.71   6
TAKAHASHI, GEMMA      17 PC QUICKSILVER S  1:01.74  13
CHENG, EMILY          17 OR THUNDERBOLT S  1:01.78  14
GRUBBS, HANNAH        18 PC ORINDA AQUATI  1:01.81  15
SNOWDEN-RICHARDSON, T 18 ** NRST           1:01.83  16
BERGH, HANNAH         18 PC PLEASANTON SE  1:01.93  17
BARATTOLO, GABRIELLA  18 PC WALNUT CREEK   1:01.97  18
FAUST, LUCY           17 PC ORINDA AQUATI  1:01.98  19
GIAMBASTINI, EMILY    18 PC ORINDA AQUATI  1:02.12  20
HAMZA, HALEY          18 PC LIVERMORE AQU  1:02.40  21

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   17-18   100 FREE                                    EVENT   15
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KNOWLES, RACHEL       17 PC PLEASANTON SE  1:02.43  23
NGO, KELLY            18 PC DE ANZA CUPER  1:02.43  22
CONLON, KALI          19 PC UN  (PC)       1:02.69   7
AUDEBERT, MANON       17 PC DE ANZA CUPER  1:02.88  24
MILLER, GABY          17 SN DAVIS ARDEN R  1:02.90  25
MARKLE, COURTNEY      18 PC QUICKSILVER S  1:02.91  26
JIN, SARAH            17 PC DE ANZA CUPER  1:03.58  27
RAYNER, MOLLY         18 ** GOLD OF CANAD  1:03.62  28
KIRK, MACKENZIE       18 PC SWIM SOUTH BA  1:04.22  29
FONG, KRISTINA        17 PC DE ANZA CUPER  1:04.32  30
CHRISTESON, ROSE      17 SN FOOTHILL AQUA  1:04.57  31
THIEL, NATALIE        17 PC QUICKSILVER S  1:04.65  32
ERICKSON, KATIE       17 PC ORINDA AQUATI  1:04.76  33
JETTER, CAYLA         19 PC PLEASANTON SE  1:05.10   8
DUNN, CATHERINE       22 PC TERRAPINS SWI  1:05.42   9

============================================================================================================================
   EVENT   87                                   WOMENS   17-18   200 FREE                                    EVENT   87
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KEANY, CELIA          18 OR THUNDERBOLT S  2:07.84   1  2:06.71 F1  P  1:02.30
                                                                    F    30.10  1:02.14  1:34.67
MOLISEE, CORI         18 CA DESERT STORM   2:09.02   2  2:07.97 F2  P  1:01.84
                                                                    F    29.23  1:01.31  1:34.48
KEARNS, RORY          17 OR THUNDERBOLT S  2:11.45   5  2:10.15 F3  P  1:04.31
                                                                    F    30.48  1:03.03  1:36.78
MATHERSON, PAIGE      18 PC ORINDA AQUATI  2:10.35   3  2:11.01 F4  P  1:03.33
                                                                    F    30.88  1:03.86  1:37.60
WANG, OLIVIA          17 AZ PHOENIX SWIM   2:13.18   9  2:11.54 F5  P  1:04.25
                                                                    F    30.88  1:03.90  1:37.77
OWEN, RACHEL          18 PC OSPREY AQUATI  2:11.54   6  2:12.94 F6  P  1:02.90
                                                                    F    30.63  1:04.25  1:38.70
STITT, NINA           17 OR THUNDERBOLT S  2:13.07   8  2:13.13 F7  P  1:05.19
                                                                    F    31.11  1:04.67  1:39.12
SNOWDEN-RICHARDSON, T 18 ** NRST           2:13.37  10  2:13.52 F8  P  1:04.66
                                                                    F    30.89  1:04.78  1:39.03
BERGH, HANNAH         18 PC PLEASANTON SE  2:14.07  11  2:13.65 F9  P  1:04.38
                                                                    F    31.34  1:04.52  1:39.13

KEANY, CELIA          18 OR THUNDERBOLT S  2:07.84   1              P  1:02.30
MOLISEE, CORI         18 CA DESERT STORM   2:09.02   2              P  1:01.84
MATHERSON, PAIGE      18 PC ORINDA AQUATI  2:10.35   3              P  1:03.33
TANG, NATALIE         19 PC UN  (PC)       2:10.76   1              P  1:02.86
LAMPRON, ROBIN        18 PC SAN RAMON VAL  2:10.88   4              P  1:03.70
KEARNS, RORY          17 OR THUNDERBOLT S  2:11.45   5              P  1:04.31
OWEN, RACHEL          18 PC OSPREY AQUATI  2:11.54   6              P  1:02.90
CHENG, EMILY          17 OR THUNDERBOLT S  2:12.63   7              P  1:04.68
STITT, NINA           17 OR THUNDERBOLT S  2:13.07   8              P  1:05.19
WANG, OLIVIA          17 AZ PHOENIX SWIM   2:13.18   9              P  1:04.25
SNOWDEN-RICHARDSON, T 18 ** NRST           2:13.37  10              P  1:04.66
BERGH, HANNAH         18 PC PLEASANTON SE  2:14.07  11              P  1:04.38
MILLER, GABY          17 SN DAVIS ARDEN R  2:14.93  12              P  1:05.32

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   87                                   WOMENS   17-18   200 FREE                                    EVENT   87
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MA, KIMBERLY          18 PC SANTA CLARA S  2:15.16  13              P  1:05.83
MARTINEZ, APRIL       17 CA DESERT STORM   2:15.33  14              P  1:05.88
VOSICKA, STEPHANIE    19 PC TERRAPINS SWI  2:15.49   2              P  1:06.36
ZHAO, TIFFANY         17 OR THUNDERBOLT S  2:15.49  15              P  1:05.56
HAMZA, HALEY          18 PC LIVERMORE AQU  2:15.58  16              P  1:05.97
TRUEX, TAYLOR         17 PC PLEASANTON SE  2:15.65  17              P  1:06.65
CHENG, CHRISTINA      17 PC DE ANZA CUPER  2:15.71  18              P  1:07.05
CHUNG, EVA            17 PC PLEASANTON SE  2:15.85  20              P  1:05.41
RAYNER, MOLLY         18 ** GOLD OF CANAD  2:15.85  19              P  1:05.83
FAUST, LUCY           17 PC ORINDA AQUATI  2:15.89  21              P  1:04.72
THOMAS, TONICIA       17 CA DESERT STORM   2:16.08  22              P  1:06.10
OWYOUNG, JORDAN       17 PC ORINDA AQUATI  2:17.26  23              P  1:05.82
KNOWLES, RACHEL       17 PC PLEASANTON SE  2:17.67  24              P  1:05.98
KULP, KATIE           18 PC LIVERMORE AQU  2:17.83  25              P  1:07.18
CHRISTESON, ROSE      17 SN FOOTHILL AQUA  2:19.09  26              P  1:06.04
GRUENDER, TIANA       17 AZ MESA AQUATICS  2:19.32  27              P  1:05.29
SMITH, MARINA         17 PC CROW CANYON C  2:19.92  28              P  1:06.81
WINTER, ALLISON       17 AZ PHOENIX SWIM   2:20.41  29              P  1:08.07
GARCIA, NATALIE       17 PC MORGAN HILL S  2:22.98  30              P  1:07.68

============================================================================================================================
   EVENT   31                                   WOMENS   17-18   100 BACK                                    EVENT   31
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THOMAS, TONICIA       17 CA DESERT STORM   1:07.18   3  1:05.01 F1
                                                                    F    31.89
WINTER, ALLISON       17 AZ PHOENIX SWIM   1:07.14   2  1:05.77 F2
                                                                    F    32.24
GRUBBS, HANNAH        18 PC ORINDA AQUATI  1:06.31   1  1:06.26 F3
                                                                    F    32.52
KIRK, MACKENZIE       18 PC SWIM SOUTH BA  1:08.49   4  1:07.95 F4
                                                                    F    33.38
JIANG, MELISSA        17 PC EAST BAY AQUA  1:09.22   5  1:08.89 F5
                                                                    F    33.83
GIAMBASTINI, EMILY    18 PC ORINDA AQUATI  1:10.04   8  1:09.17 F6
                                                                    F    33.44
GIAMBASTINI, MEGAN    18 PC ORINDA AQUATI  1:10.03   7  1:09.68 F7
                                                                    F    34.27
FONG, KRISTINA        17 PC DE ANZA CUPER  1:09.82   6  1:09.89 F8
                                                                    F    33.52
SNOWDEN-RICHARDSON, T 18 ** NRST           1:10.33   9  1:11.24 F9
                                                                    F    34.98

GRUBBS, HANNAH        18 PC ORINDA AQUATI  1:06.31   1
WINTER, ALLISON       17 AZ PHOENIX SWIM   1:07.14   2
THOMAS, TONICIA       17 CA DESERT STORM   1:07.18   3
KIRK, MACKENZIE       18 PC SWIM SOUTH BA  1:08.49   4
JIANG, MELISSA        17 PC EAST BAY AQUA  1:09.22   5
FONG, KRISTINA        17 PC DE ANZA CUPER  1:09.82   6
GIAMBASTINI, MEGAN    18 PC ORINDA AQUATI  1:10.03   7
GIAMBASTINI, EMILY    18 PC ORINDA AQUATI  1:10.04   8
SNOWDEN-RICHARDSON, T 18 ** NRST           1:10.33   9

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   31                                   WOMENS   17-18   100 BACK                                    EVENT   31
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CROOK, MEGAN          17 PC EAST BAY AQUA  1:10.39  10
CONLON, KALI          19 PC UN  (PC)       1:10.66   1
LEW-KOGA, ALIKA       18 PC STARFISH AQUA  1:10.67  11
MARTINEZ, APRIL       17 CA DESERT STORM   1:10.80  12
CHENG, EMILY          17 OR THUNDERBOLT S  1:10.82  13
JIN, SARAH            17 PC DE ANZA CUPER  1:10.91  14
OWYOUNG, JORDAN       17 PC ORINDA AQUATI  1:11.45  15
SWAN, SHYLA           18 CA DESERT STORM   1:11.49  16
TANG, NATALIE         19 PC UN  (PC)       1:11.61   2
BOTTRILL, MIA         17 ** HYAC           1:11.68  17
HAMZA, HALEY          18 PC LIVERMORE AQU  1:11.74  18
NGO, KELLY            18 PC DE ANZA CUPER  1:12.00  19
CARDINAL, OLIVIA      17 PC WALNUT CREEK   1:12.11  20
FROMSON-HO, ALYS      18 PC TERRAPINS SWI  1:12.85  21
KRAUSE, REBECCA       18 PC ALAMEDA ISLAN  1:13.25  22
TAKAHASHI, GEMMA      17 PC QUICKSILVER S  1:13.49  23
MELLEN, ANNIKA        17 PC MARIN PIRATES  1:13.83  24
NUGENT, ANYA          18 PC ORINDA AQUATI  1:13.84  25
ZHAO, TIFFANY         17 OR THUNDERBOLT S  1:14.03  26
SAFRAN, JANNA         17 PC PALO ALTO STA  1:14.06  27
HUA, VIVY             17 PC EAST BAY AQUA  1:14.32  28
FAULKNER, DARIAN      17 AZ MESA AQUATICS  1:14.51  29
WILLINS, NATALIE      18 PC CROW CANYON C  1:14.65  30
SUGIJANTO, DANIELLA   17 PC WALNUT CREEK   1:14.88  31
SCHOENFELD, ERIN      18 PC ORINDA AQUATI  1:15.44  32
KEARNS, RORY          17 OR THUNDERBOLT S  1:15.46  33
KULP, KATIE           18 PC LIVERMORE AQU  1:16.71  34
DOI, STEPHANIE        19 PC TRI VALLEY AQ   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT    7                                   WOMENS   17-18   200 BACK                                    EVENT    7
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THOMAS, TONICIA       17 CA DESERT STORM   2:25.82   2  2:19.86 F1  P  1:10.48
                                                                    F    32.86  1:07.49  1:44.12
GRUBBS, HANNAH        18 PC ORINDA AQUATI  2:24.53   1  2:23.50 F2  P  1:10.27
                                                                    F    34.02  1:10.59  1:47.60
CHENG, EMILY          17 OR THUNDERBOLT S  2:27.77   3  2:25.89 F3  P  1:11.82
                                                                    F    33.96  1:10.57  1:47.93
KIRK, MACKENZIE       18 PC SWIM SOUTH BA  2:28.42   4  2:27.58 F4  P  1:12.84
                                                                    F    34.67  1:11.56  1:49.95
JIANG, MELISSA        17 PC EAST BAY AQUA  2:28.68   5  2:28.39 F5  P  1:12.96
                                                                    F    35.67  1:13.50  1:51.33
GIAMBASTINI, MEGAN    18 PC ORINDA AQUATI  2:29.00   7  2:28.45 F6  P  1:12.67
                                                                    F    35.33  1:12.94  1:51.37
WINTER, ALLISON       17 AZ PHOENIX SWIM   2:29.13   9  2:28.75 F7  P  1:11.91
                                                                    F    34.81  1:12.41  1:51.79
MARTINEZ, APRIL       17 CA DESERT STORM   2:28.96   6  2:28.82 F8  P  1:12.84
                                                                    F    35.52  1:12.46  1:51.65
GIAMBASTINI, EMILY    18 PC ORINDA AQUATI  2:29.06   8  2:29.67 F9  P  1:12.36
                                                                    F    35.06  1:12.62  1:51.76

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    7                                   WOMENS   17-18   200 BACK                                    EVENT    7
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


GRUBBS, HANNAH        18 PC ORINDA AQUATI  2:24.53   1              P  1:10.27
THOMAS, TONICIA       17 CA DESERT STORM   2:25.82   2              P  1:10.48
CHENG, EMILY          17 OR THUNDERBOLT S  2:27.77   3              P  1:11.82
KIRK, MACKENZIE       18 PC SWIM SOUTH BA  2:28.42   4              P  1:12.84
JIANG, MELISSA        17 PC EAST BAY AQUA  2:28.68   5              P  1:12.96
MARTINEZ, APRIL       17 CA DESERT STORM   2:28.96   6              P  1:12.84
GIAMBASTINI, MEGAN    18 PC ORINDA AQUATI  2:29.00   7              P  1:12.67
GIAMBASTINI, EMILY    18 PC ORINDA AQUATI  2:29.06   8              P  1:12.36
WINTER, ALLISON       17 AZ PHOENIX SWIM   2:29.13   9              P  1:11.91
JETTER, CAYLA         19 PC PLEASANTON SE  2:29.82   1              P  1:13.72
CHUNG, EVA            17 PC PLEASANTON SE  2:29.83  10              P  1:12.87
BOTTRILL, MIA         17 ** HYAC           2:30.31  11              P  1:13.08
SWAN, SHYLA           18 CA DESERT STORM   2:31.69  12              P  1:14.05
ORTNER, EMILY         17 PC TERRAPINS SWI  2:31.95  13              P  1:14.03
FROMSON-HO, ALYS      18 PC TERRAPINS SWI  2:31.96  14              P  1:14.40
NGO, KELLY            18 PC DE ANZA CUPER  2:32.02  15              P  1:14.28
JIN, SARAH            17 PC DE ANZA CUPER  2:32.27  16              P  1:13.94
OWYOUNG, JORDAN       17 PC ORINDA AQUATI  2:34.04  17              P  1:15.05
LEW-KOGA, ALIKA       18 PC STARFISH AQUA  2:34.44  18              P  1:14.22
CARDINAL, OLIVIA      17 PC WALNUT CREEK   2:35.76  19              P  1:14.37
KEARNS, RORY          17 OR THUNDERBOLT S  2:35.84  20              P  1:15.16
CONLON, KALI          19 PC UN  (PC)       2:35.85   2              P  1:13.79
TAKAHASHI, GEMMA      17 PC QUICKSILVER S  2:36.21  21              P  1:15.53
TANG, NATALIE         19 PC UN  (PC)       2:38.34   3              P  1:16.60
WILLINS, JESSICA      18 PC CROW CANYON C  2:38.39  22              P  1:16.30
SAFRAN, JANNA         17 PC PALO ALTO STA  2:38.60  23              P  1:16.13
KRAUSE, REBECCA       18 PC ALAMEDA ISLAN  2:38.94  24              P  1:16.60
NUGENT, ANYA          18 PC ORINDA AQUATI  2:39.43  25              P  1:16.67
HAMZA, HALEY          18 PC LIVERMORE AQU  2:39.46  26              P  1:17.59
ANANTH, SHAHINI       17 PC PLEASANTON SE  2:41.98  27              P  1:18.71
MELLEN, ANNIKA        17 PC MARIN PIRATES  2:42.44  28              P  1:16.69

============================================================================================================================
   EVENT  115                                   WOMENS   17-18   100 BREAST                                  EVENT  115
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CROOK, MEGAN          17 PC EAST BAY AQUA  1:17.07   3  1:15.15 F1
                                                                    F    35.53
ZHAO, TIFFANY         17 OR THUNDERBOLT S  1:16.61   1  1:15.46 F2
                                                                    F    34.70
SCHUMANN, KRISTIN     17 PC CROW CANYON C  1:17.35   4  1:16.40 F3
                                                                    F    36.30
CHENG, CHRISTINA      17 PC DE ANZA CUPER  1:18.33   5  1:16.72 F4
                                                                    F    36.30
ERICKSON, KATIE       17 PC ORINDA AQUATI  1:19.03   8  1:17.67 F5
                                                                    F    36.57
TSUI, KATIE           17 PC TRI VALLEY AQ  1:17.04   2  1:17.71 F6
                                                                    F    36.00
ANDRADE, ALLIE        17 PC CROW CANYON C  1:19.26   9  1:18.13 F7
                                                                    F

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  115                                   WOMENS   17-18   100 BREAST                                  EVENT  115
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHUNG, EVA            17 PC PLEASANTON SE  1:18.57   6  1:18.56 F8
                                                                    F    36.97
HANLEY, ALEXA         17 PC WALNUT CREEK   1:18.70   7  1:19.30 F9
                                                                    F

LEI, IVY              22 PC UN  (PC)       1:15.37   1
ZHAO, TIFFANY         17 OR THUNDERBOLT S  1:16.61   1
TSUI, KATIE           17 PC TRI VALLEY AQ  1:17.04   2
CROOK, MEGAN          17 PC EAST BAY AQUA  1:17.07   3
SCHUMANN, KRISTIN     17 PC CROW CANYON C  1:17.35   4
CHENG, CHRISTINA      17 PC DE ANZA CUPER  1:18.33   5
CHUNG, EVA            17 PC PLEASANTON SE  1:18.57   6
HANLEY, ALEXA         17 PC WALNUT CREEK   1:18.70   7
ERICKSON, KATIE       17 PC ORINDA AQUATI  1:19.03   8
ANDRADE, ALLIE        17 PC CROW CANYON C  1:19.26   9
VANDERBEEK, KARA      17 ** CASC           1:19.87  10
TRUEX, TAYLOR         17 PC PLEASANTON SE  1:20.15  11
DOI, STEPHANIE        19 PC TRI VALLEY AQ  1:20.41   2
UPPULURI, NISHA       17 PC SANTA CLARA S  1:20.52  12
STITT, NINA           17 OR THUNDERBOLT S  1:21.20  13
CARINO, ALEXIS        18 PC LIVERMORE AQU  1:21.22  14
WILSON, KARA          17 ** NRST           1:21.35  15
AUCHARD, LAYNA        18 PC QUICKSILVER S  1:21.50  16
MILLER, GABY          17 SN DAVIS ARDEN R  1:21.63  17
ALLISON, RACHEL       19 PC UN  (PC)       1:23.61   3
MA, KIMBERLY          18 PC SANTA CLARA S  1:23.71  18
JIANG, MELISSA        17 PC EAST BAY AQUA  1:23.76  19
VALLE, CHOKI          17 PC EAST BAY AQUA  1:25.57  20
SWAN, SHYLA           18 CA DESERT STORM   1:25.58  21
ANANTH, SHAHINI       17 PC PLEASANTON SE  1:25.67  22
SAISI, STEPHANIE      17 PC BURLINGAME AQ  1:27.16  23
SCHOENFELD, ERIN      18 PC ORINDA AQUATI  1:35.09  24
BUI, AMANDA           17 PC STARFISH AQUA   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   41                                   WOMENS   17-18   200 BREAST                                  EVENT   41
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ANDRADE, ALLIE        17 PC CROW CANYON C  2:46.47   2  2:44.65 F1  P  1:19.83
                                                                    F    37.49  1:19.57  2:02.88
CHUNG, EVA            17 PC PLEASANTON SE  2:45.72   1  2:44.97 F2  P  1:19.94
                                                                    F    37.72  1:19.25  2:02.05
SCHUMANN, KRISTIN     17 PC CROW CANYON C  2:46.77   5  2:45.59 F3  P  1:18.86
                                                                    F    36.74  1:18.34  2:01.83
HANLEY, ALEXA         17 PC WALNUT CREEK   2:48.74   7  2:45.59 F3  P  1:20.73
                                                                    F    37.64  1:20.83  2:04.03
VANDERBEEK, KARA      17 ** CASC           2:46.77   4  2:45.84 F5  P  1:22.28
                                                                    F    38.50  1:20.08  2:03.17
ORTNER, EMILY         17 PC TERRAPINS SWI  2:46.74   3  2:46.07 F6  P  1:19.68
                                                                    F    37.54  1:19.48  2:02.89
TSUI, KATIE           17 PC TRI VALLEY AQ  2:46.97   6  2:46.13 F7  P  1:18.22
                                                                    F    37.59  1:20.41  2:03.61

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   41                                   WOMENS   17-18   200 BREAST                                  EVENT   41
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ERICKSON, KATIE       17 PC ORINDA AQUATI  2:49.62   8  2:46.95 F8  P  1:22.33
                                                                    F    38.26  1:21.99  2:04.87
ZHAO, TIFFANY         17 OR THUNDERBOLT S  2:50.26   9  2:49.17 F9  P  1:20.96
                                                                    F    37.67  1:20.48  2:04.62

CHUNG, EVA            17 PC PLEASANTON SE  2:45.72   1              P  1:19.94
ANDRADE, ALLIE        17 PC CROW CANYON C  2:46.47   2              P  1:19.83
ORTNER, EMILY         17 PC TERRAPINS SWI  2:46.74   3              P  1:19.68
SCHUMANN, KRISTIN     17 PC CROW CANYON C  2:46.77   5              P  1:18.86
VANDERBEEK, KARA      17 ** CASC           2:46.77   4              P  1:22.28
TSUI, KATIE           17 PC TRI VALLEY AQ  2:46.97   6              P  1:18.22
HANLEY, ALEXA         17 PC WALNUT CREEK   2:48.74   7              P  1:20.73
ERICKSON, KATIE       17 PC ORINDA AQUATI  2:49.62   8              P  1:22.33
ZHAO, TIFFANY         17 OR THUNDERBOLT S  2:50.26   9              P  1:20.96
STITT, NINA           17 OR THUNDERBOLT S  2:51.08  10              P  1:22.53
CROOK, MEGAN          17 PC EAST BAY AQUA  2:52.33  11              P  1:22.24
NGO, KELLY            18 PC DE ANZA CUPER  2:52.35  12              P  1:22.65
AUCHARD, LAYNA        18 PC QUICKSILVER S  2:54.01  13              P  1:23.49
UPPULURI, NISHA       17 PC SANTA CLARA S  2:54.53  14              P  1:22.28
TRUEX, TAYLOR         17 PC PLEASANTON SE  2:54.71  15              P  1:22.99
ALLISON, RACHEL       19 PC UN  (PC)       2:55.76   1              P  1:25.19
MA, KIMBERLY          18 PC SANTA CLARA S  2:57.24  16              P  1:26.81
JIN, SARAH            17 PC DE ANZA CUPER  2:57.38  17              P  1:26.52
WILSON, KARA          17 ** NRST           2:57.60  18              P  1:23.66
BARATTOLO, GABRIELLA  18 PC WALNUT CREEK   2:57.97  19              P  1:24.37
FROMSON-HO, ALYS      18 PC TERRAPINS SWI  2:59.05  20              P  1:27.65
JIANG, MELISSA        17 PC EAST BAY AQUA  2:59.71  21              P  1:26.17
SELLERS, SAVANNAH     18 SN DAVIS ARDEN R  3:00.98  22              P  1:24.62
ANANTH, SHAHINI       17 PC PLEASANTON SE  3:01.73  23              P  1:27.03

============================================================================================================================
   EVENT  125                                   WOMENS   17-18   100 FLY                                     EVENT  125
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MOLISEE, CORI         18 CA DESERT STORM   1:06.03   3  1:04.88 F1
                                                                    F    30.24
BOTTRILL, MIA         17 ** HYAC           1:06.35   4  1:05.46 F2
                                                                    F    30.90
TAKAHASHI, GEMMA      17 PC QUICKSILVER S  1:05.09   1  1:05.59 F3
                                                                    F    30.36
HENDERSON, ANA        17 PC CROW CANYON C  1:05.64   2  1:06.08 F4
                                                                    F    31.05
WANG, OLIVIA          17 AZ PHOENIX SWIM   1:07.13   7  1:06.49 F5
                                                                    F    32.25
LAMPRON, ROBIN        18 PC SAN RAMON VAL  1:07.32   8  1:06.88 F6
                                                                    F    31.60
KNOWLES, RACHEL       17 PC PLEASANTON SE  1:07.68   9  1:07.11 F7
                                                                    F    31.66
HANLEY, ALEXA         17 PC WALNUT CREEK   1:07.89  10  1:07.43 F8
                                                                    F    32.35
OWEN, RACHEL          18 PC OSPREY AQUATI  1:06.76   6  1:07.91 F9
                                                                    F    31.38

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  125                                   WOMENS   17-18   100 FLY                                     EVENT  125
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


ORLANDI, DANI         19 PC UN  (PC)       1:04.84   1
TAKAHASHI, GEMMA      17 PC QUICKSILVER S  1:05.09   1
HENDERSON, ANA        17 PC CROW CANYON C  1:05.64   2
MOLISEE, CORI         18 CA DESERT STORM   1:06.03   3
BOTTRILL, MIA         17 ** HYAC           1:06.35   4
AMBERG, NATALIE       18 PC CROW CANYON C  1:06.73   5
OWEN, RACHEL          18 PC OSPREY AQUATI  1:06.76   6
WANG, OLIVIA          17 AZ PHOENIX SWIM   1:07.13   7
LAMPRON, ROBIN        18 PC SAN RAMON VAL  1:07.32   8
KNOWLES, RACHEL       17 PC PLEASANTON SE  1:07.68   9
HANLEY, ALEXA         17 PC WALNUT CREEK   1:07.89  10
GRUBBS, HANNAH        18 PC ORINDA AQUATI  1:07.90  11
DOI, STEPHANIE        19 PC TRI VALLEY AQ  1:08.13   2
CHENG, EMILY          17 OR THUNDERBOLT S  1:08.25  12
FROMSON-HO, ALYS      18 PC TERRAPINS SWI  1:08.36  14
GIAMBASTINI, EMILY    18 PC ORINDA AQUATI  1:08.36  13
MELLEN, ANNIKA        17 PC MARIN PIRATES  1:08.63  15
ROJAS, ALEXIA         17 PC PALO ALTO STA  1:08.64  16
CHENG, CHRISTINA      17 PC DE ANZA CUPER  1:08.89  17
THOMAS, TONICIA       17 CA DESERT STORM   1:09.14  18
WINTER, ALLISON       17 AZ PHOENIX SWIM   1:09.24  19
KRAUSE, REBECCA       18 PC ALAMEDA ISLAN  1:09.33  20
KEARNS, RORY          17 OR THUNDERBOLT S  1:09.41  21
CHUNG, EVA            17 PC PLEASANTON SE  1:09.55  22
VOSICKA, STEPHANIE    19 PC TERRAPINS SWI  1:09.65   3
CROOK, MEGAN          17 PC EAST BAY AQUA  1:09.67  23
BERGH, HANNAH         18 PC PLEASANTON SE  1:09.89  24
MA, KIMBERLY          18 PC SANTA CLARA S  1:10.27  25
LARSEN, ANNIE         18 PC ORINDA AQUATI  1:10.96  26
HERRERA, JULIANA      17 PC SAN RAMON VAL  1:11.30  27
OWYOUNG, JORDAN       17 PC ORINDA AQUATI  1:11.48  28
FAULKNER, DARIAN      17 AZ MESA AQUATICS  1:11.75  29
JIANG, MELISSA        17 PC EAST BAY AQUA  1:12.12  30
KRONICK, KATIE        19 PC WALNUT CREEK   1:13.68   4
HUNGER, MARGARET      17 PC ORINDA AQUATI  1:13.77  31
KULP, KATIE           18 PC LIVERMORE AQU  1:15.23  32

============================================================================================================================
   EVENT   97                                   WOMENS   17-18   200 FLY                                     EVENT   97
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BOTTRILL, MIA         17 ** HYAC           2:23.20   1  2:21.29 F1  P  1:08.11
                                                                    F    31.76  1:08.01  1:44.63
HENDERSON, ANA        17 PC CROW CANYON C  2:26.32   3  2:22.84 F2  P  1:09.58
                                                                    F    32.12  1:08.95  1:45.79
KNOWLES, RACHEL       17 PC PLEASANTON SE  2:25.78   2  2:26.24 F3  P  1:09.47
                                                                    F    31.78  1:07.73  1:46.33
FROMSON-HO, ALYS      18 PC TERRAPINS SWI  2:27.87   4  2:26.85 F4  P  1:10.78
                                                                    F    33.78  1:10.59  1:48.52
BERGH, HANNAH         18 PC PLEASANTON SE  2:32.32   8  2:29.86 F5  P  1:11.08
                                                                    F    33.56  1:10.54  1:48.83

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   97                                   WOMENS   17-18   200 FLY                                     EVENT   97
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHENG, EMILY          17 OR THUNDERBOLT S  2:32.15   7  2:29.87 F6  P  1:11.04
                                                                    F    32.83  1:10.08  1:48.83
KRAUSE, REBECCA       18 PC ALAMEDA ISLAN  2:31.10   6  2:30.24 F7  P  1:11.24
                                                                    F    33.75  1:11.07  1:49.89
HANLEY, ALEXA         17 PC WALNUT CREEK   2:32.47   9  2:30.30 F8  P  1:09.30
                                                                    F    33.45  1:11.91  1:51.20
MA, KIMBERLY          18 PC SANTA CLARA S  2:33.62  10  2:30.51 F9  P  1:13.24
                                                                    F    34.28  1:11.85  1:51.19

BOTTRILL, MIA         17 ** HYAC           2:23.20   1              P  1:08.11
KNOWLES, RACHEL       17 PC PLEASANTON SE  2:25.78   2              P  1:09.47
HENDERSON, ANA        17 PC CROW CANYON C  2:26.32   3              P  1:09.58
FROMSON-HO, ALYS      18 PC TERRAPINS SWI  2:27.87   4              P  1:10.78
MATHERSON, PAIGE      18 PC ORINDA AQUATI  2:30.86   5              P  1:10.30
KRAUSE, REBECCA       18 PC ALAMEDA ISLAN  2:31.10   6              P  1:11.24
CHENG, EMILY          17 OR THUNDERBOLT S  2:32.15   7              P  1:11.04
BERGH, HANNAH         18 PC PLEASANTON SE  2:32.32   8              P  1:11.08
HANLEY, ALEXA         17 PC WALNUT CREEK   2:32.47   9              P  1:09.30
MA, KIMBERLY          18 PC SANTA CLARA S  2:33.62  10              P  1:13.24
MCNAMARA, MONICA      17 PC CROW CANYON C  2:34.48  11              P  1:13.18
FAUST, LUCY           17 PC ORINDA AQUATI  2:35.08  12              P  1:13.54
TAKAHASHI, GEMMA      17 PC QUICKSILVER S  2:35.89  13              P  1:11.24
STITT, NINA           17 OR THUNDERBOLT S  2:35.91  14              P  1:13.78
LARSEN, ANNIE         18 PC ORINDA AQUATI  2:36.01  15              P  1:13.26
CHUNG, EVA            17 PC PLEASANTON SE  2:36.15  16              P  1:12.33
KULP, KATIE           18 PC LIVERMORE AQU  2:40.06  17              P  1:17.34
RAYNER, MOLLY         18 ** GOLD OF CANAD  2:40.23  18              P  1:12.52
HERRERA, JULIANA      17 PC SAN RAMON VAL  2:40.68  19              P  1:13.32

============================================================================================================================
   EVENT   61                                   WOMENS   17-18   200 I.M.                                    EVENT   61
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KEANY, CELIA          18 OR THUNDERBOLT S  2:27.20   1  2:26.74 F1  P  1:12.20
                                                                    F    32.12  1:12.15  1:55.84
STITT, NINA           17 OR THUNDERBOLT S  2:30.66   6  2:27.15 F2  P  1:13.12
                                                                    F    32.46  1:11.39  1:53.50
CROOK, MEGAN          17 PC EAST BAY AQUA  2:28.98   4  2:28.01 F3  P  1:10.49
                                                                    F    31.73  1:11.27  1:54.37
CHENG, EMILY          17 OR THUNDERBOLT S  2:29.82   5  2:28.32 F4  P  1:08.44
                                                                    F    31.62  1:09.21  1:54.86
CHUNG, EVA            17 PC PLEASANTON SE  2:28.63   2  2:28.69 F5  P  1:10.87
                                                                    F    31.92  1:11.31  1:54.41
ORTNER, EMILY         17 PC TERRAPINS SWI  2:31.42   7  2:29.96 F6  P  1:13.38
                                                                    F    33.38  1:12.55  1:55.40
CHENG, CHRISTINA      17 PC DE ANZA CUPER  2:31.69   9  2:30.35 F7  P  1:14.09
                                                                    F    31.81  1:12.91  1:56.13
RAYNER, MOLLY         18 ** GOLD OF CANAD  2:31.87  10  2:32.25 F8  P  1:12.51
                                                                    F    33.23  1:12.38  1:57.74
WINTER, ALLISON       17 AZ PHOENIX SWIM   2:31.61   8  2:32.59 F9  P  1:10.22
                                                                    F    32.42  1:10.61  1:58.15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   61                                   WOMENS   17-18   200 I.M.                                    EVENT   61
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


KEANY, CELIA          18 OR THUNDERBOLT S  2:27.20   1              P  1:12.20
CHUNG, EVA            17 PC PLEASANTON SE  2:28.63   2              P  1:10.87
OWEN, RACHEL          18 PC OSPREY AQUATI  2:28.72   3              P  1:11.19
CROOK, MEGAN          17 PC EAST BAY AQUA  2:28.98   4              P  1:10.49
CHENG, EMILY          17 OR THUNDERBOLT S  2:29.82   5              P  1:08.44
STITT, NINA           17 OR THUNDERBOLT S  2:30.66   6              P  1:13.12
ORTNER, EMILY         17 PC TERRAPINS SWI  2:31.42   7              P  1:13.38
WINTER, ALLISON       17 AZ PHOENIX SWIM   2:31.61   8              P  1:10.22
CHENG, CHRISTINA      17 PC DE ANZA CUPER  2:31.69   9              P  1:14.09
RAYNER, MOLLY         18 ** GOLD OF CANAD  2:31.87  10              P  1:12.51
FROMSON-HO, ALYS      18 PC TERRAPINS SWI  2:31.93  11              P  1:11.17
HENDERSON, ANA        17 PC CROW CANYON C  2:32.11  12              P  1:11.57
KNOWLES, RACHEL       17 PC PLEASANTON SE  2:32.45  13              P  1:12.27
KIRK, MACKENZIE       18 PC SWIM SOUTH BA  2:32.66  14              P  1:09.63
GIAMBASTINI, EMILY    18 PC ORINDA AQUATI  2:32.71  15              P  1:10.10
JIN, SARAH            17 PC DE ANZA CUPER  2:32.78  16              P  1:10.44
MA, KIMBERLY          18 PC SANTA CLARA S  2:34.71  17              P  1:14.22
JIANG, MELISSA        17 PC EAST BAY AQUA  2:34.86  18              P  1:13.71
SCHUMANN, KRISTIN     17 PC CROW CANYON C  2:35.22  19              P  1:15.16
VANDERBEEK, KARA      17 ** CASC           2:36.06  20              P  1:16.11
OWYOUNG, JORDAN       17 PC ORINDA AQUATI  2:36.12  21              P  1:12.53
HAMZA, HALEY          18 PC LIVERMORE AQU  2:37.25  23              P  1:13.55
TRUEX, TAYLOR         17 PC PLEASANTON SE  2:37.25  22              P  1:16.13
BENAVIDEZ, MADELINE   20 PC CROW CANYON C  2:37.28   1              P  1:15.45
ANANTH, SHAHINI       17 PC PLEASANTON SE  2:40.93  24              P  1:17.50
KULP, KATIE           18 PC LIVERMORE AQU  2:42.68  25              P  1:16.58
MARKLE, COURTNEY      18 PC QUICKSILVER S  2:43.00  26              P  1:15.71
ALLISON, RACHEL       19 PC UN  (PC)       2:45.23   2              P  1:20.78
SCHOENFELD, ERIN      18 PC ORINDA AQUATI  2:49.43  27              P  1:18.70
ZHAO, TIFFANY         17 OR THUNDERBOLT S   DQUED                   P  1:14.81

============================================================================================================================
   EVENT  219                                   WOMENS   OPEN    400 FREE                                    EVENT  219
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THERIEN, CLAIRE       16 PC ORINDA AQUATI  4:29.32   1  4:23.62 F1  P  1:06.46  2:14.85  3:23.22
                                                                    F    30.21  1:02.91  1:36.24  2:09.78  2:43.74  3:17.43  3:51.07
KEANY, CELIA          18 OR THUNDERBOLT S  4:30.46   2  4:26.05 F1  P  1:05.35  2:14.64  3:23.61
                                                                    F    30.67  1:03.67  1:37.69  2:11.77  2:45.98  3:20.20  3:53.94
MOLISEE, CORI         18 CA DESERT STORM   4:29.25   1  4:26.28 F2  P  1:03.61  2:12.02  3:21.24
                                                                    F    30.34  1:03.00  1:37.07  2:11.63  2:46.05  3:20.33  3:54.23
CHONG, CHRISTIE       15 PC PLEASANTON SE  4:34.42   7  4:29.47 F2  P  1:06.43  2:16.25  3:25.76
                                                                    F    31.34  1:05.12  1:39.57  2:13.76  2:47.80  3:22.00  3:56.16
CRANE, MACKENZIE      16 ** NRST           4:33.45   4  4:30.17 F3  P  1:05.44  2:15.91  3:26.36
                                                                    F    31.56  1:04.63  1:39.10  2:13.96  2:48.88  3:24.27  3:58.54
WOODS, KATIE          16 PC PLEASANTON SE  4:31.87   2  4:30.59 F4  P  1:05.02  2:14.26  3:23.33
                                                                    F    30.61  1:03.60  1:37.63  2:11.94  2:47.03  3:22.20  3:57.40
JONES, RAIME          14 MN AQUAJETS SWIM  4:31.74   2  4:31.06 F1  P  1:04.40  2:13.32  3:23.04
                                                                    F           1:03.33           2:12.39           3:23.01  3:58.41
MEIER, CHARLIE        15 PC CROW CANYON C  4:33.58   5  4:31.64 F5  P  1:04.96  2:15.38  3:25.21
                                                                    F    30.32  1:04.18  1:38.35  2:12.94  2:47.79  3:23.04  3:58.25

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  219                                   WOMENS   OPEN    400 FREE                                    EVENT  219
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FORNSHELL, LAURA      15 PC ALAMEDA ISLAN  4:32.50   3  4:31.72 F6  P  1:05.23  2:14.96  3:24.45
                                                                    F    30.67  1:03.93  1:38.26  2:13.24  2:48.12  3:23.68  3:58.47
WANG, VIVIAN          13 PC SANTA CLARA S  4:35.87   3  4:31.79 F2  P  1:04.67  2:14.64  3:25.47
                                                                    F    29.93  1:03.23  1:36.94  2:11.93  2:46.77  3:22.40  3:57.12
MCMAHON, ISEULT       14 OR THUNDERBOLT S  4:37.99   8  4:32.18 F3  P  1:08.50  2:18.09  3:28.34
                                                                    F    30.92  1:04.73  1:38.56  2:13.06  2:47.84  3:22.94  3:57.90
TENG, CATHY           13 PC SANTA CLARA S  4:36.07   4  4:32.55 F4  P  1:06.85  2:17.47  3:27.77
                                                                    F    30.73  1:04.65  1:39.37  2:14.30  2:49.42  3:24.38  3:59.53
COCOL, DARIA          14 PC SANTA CLARA S  4:31.66   1  4:32.85 F5  P  1:06.70  2:15.86  3:24.86
                                                                    F    30.94  1:05.33  1:40.42  2:15.63  2:50.56  3:25.81  4:00.50
CAMPBELL, LIA         14 PC UN  (PC)       4:37.57   7  4:33.44 F6  P  1:05.53  2:15.90  3:27.24
                                                                    F    30.57  1:04.19  1:39.18  2:14.56  2:49.04  3:24.03  3:59.23
VACHON, FLORENCE      14 ** QUEB           4:36.30   5  4:34.00 F7  P  1:07.24  2:17.93  3:28.87
                                                                    F    30.99  1:04.66  1:39.27  2:14.40  2:49.57  3:25.31  4:00.64
KEARNS, RORY          17 OR THUNDERBOLT S  4:37.29   4  4:36.34 F3  P  1:06.61  2:16.19  3:26.88
                                                                    F    30.64  1:04.67  1:38.85  2:14.07  2:48.92  3:24.49  4:00.03
HOWELL, SAMANTHA      15 PC PLEASANTON SE  4:34.09   6  4:38.11 F7  P  1:04.96  2:14.80  3:24.62
                                                                    F    31.15  1:05.50  1:40.30  2:15.31  2:50.93  3:26.38  4:02.35
BERGH, HANNAH         18 PC PLEASANTON SE  4:40.03   5  4:38.90 F4  P  1:07.06  2:17.41  3:29.18
                                                                    F    31.85  1:06.04  1:41.43  2:16.76  2:52.37  3:28.26  4:03.90
HAN, MALORIE          16 PC TERRAPINS SWI  4:36.32   8  4:38.98 F8  P  1:05.30  2:15.55  3:25.98
                                                                    F    31.40  1:05.81  1:40.73  2:16.30  2:52.30  3:28.72  4:04.82
CHENG, EMILY          17 OR THUNDERBOLT S  4:40.36   7  4:39.06 F5  P  1:07.06  2:18.19  3:29.54
                                                                    F    31.85  1:06.65  1:41.65  2:17.18  2:52.74  3:28.72  4:04.36
KNOWLES, RACHEL       17 PC PLEASANTON SE  4:40.11   6  4:39.25 F6  P  1:07.04  2:18.60  3:30.52
                                                                    F    31.94  1:07.03  1:42.52  2:18.55  2:54.12  3:29.84  4:05.64
HARTMAN, ALEXANDRA    15 PC PALO ALTO STA  4:37.69   9  4:39.93 F9  P  1:06.05  2:16.57  3:26.89
                                                                    F    31.20  1:05.25  1:40.85  2:16.10  2:52.26  3:27.80  4:04.45
RAYNER, MOLLY         18 ** GOLD OF CANAD  4:41.16   8  4:40.14 F7  P  1:08.29  2:19.34  3:30.60
                                                                    F    32.82  1:08.10  1:43.72  2:19.48  2:55.17  3:31.16  4:06.54
KINSEY, HALLADAY      14 SN UN  (SN)       4:38.53   9  4:40.17 F8  P  1:05.47  2:18.02  3:29.16
                                                                    F    30.92  1:04.70  1:39.64  2:14.67  2:50.65  3:26.42  4:03.87
SNOWDEN-RICHARDSON, T 18 ** NRST           4:42.48   9  4:42.60 F8  P  1:06.61  2:18.48  3:31.79
                                                                    F    31.31  1:06.68  1:42.00  2:18.27  2:54.11  3:30.96  4:07.28
PARHAM, OLIVIA        13 SN SUN OAKS AQUA  4:37.49   6  4:43.27 F9  P  1:07.01  2:17.78  3:28.83
                                                                    F    31.19  1:05.27  1:40.17  2:16.05  2:51.93  3:29.01  4:06.29
HAMZA, HALEY          18 PC LIVERMORE AQU  4:44.45  10  4:43.47 F9  P  1:07.65  2:19.50  3:32.14
                                                                    F    32.42  1:06.97  1:42.90  2:18.34  2:55.72  3:32.07  4:08.84

MOLISEE, CORI         18 CA DESERT STORM   4:29.25   1              P  1:03.61  2:12.02  3:21.24
THERIEN, CLAIRE       16 PC ORINDA AQUATI  4:29.32   1              P  1:06.46  2:14.85  3:23.22
KEANY, CELIA          18 OR THUNDERBOLT S  4:30.46   2              P  1:05.35  2:14.64  3:23.61
COCOL, DARIA          14 PC SANTA CLARA S  4:31.66   1              P  1:06.70  2:15.86  3:24.86
JONES, RAIME          14 MN AQUAJETS SWIM  4:31.74   2              P  1:04.40  2:13.32  3:23.04
WOODS, KATIE          16 PC PLEASANTON SE  4:31.87   2              P  1:05.02  2:14.26  3:23.33
FORNSHELL, LAURA      15 PC ALAMEDA ISLAN  4:32.50   3              P  1:05.23  2:14.96  3:24.45
CRANE, MACKENZIE      16 ** NRST           4:33.45   4              P  1:05.44  2:15.91  3:26.36
MEIER, CHARLIE        15 PC CROW CANYON C  4:33.58   5              P  1:04.96  2:15.38  3:25.21
HOWELL, SAMANTHA      15 PC PLEASANTON SE  4:34.09   6              P  1:04.96  2:14.80  3:24.62
CHONG, CHRISTIE       15 PC PLEASANTON SE  4:34.42   7              P  1:06.43  2:16.25  3:25.76
WANG, VIVIAN          13 PC SANTA CLARA S  4:35.87   3              P  1:04.67  2:14.64  3:25.47
TENG, CATHY           13 PC SANTA CLARA S  4:36.07   4              P  1:06.85  2:17.47  3:27.77
VACHON, FLORENCE      14 ** QUEB           4:36.30   5              P  1:07.24  2:17.93  3:28.87
HAN, MALORIE          16 PC TERRAPINS SWI  4:36.32   8              P  1:05.30  2:15.55  3:25.98
MATHERSON, PAIGE      18 PC ORINDA AQUATI  4:37.02   3              P  1:07.16  2:17.17  3:27.52
KEARNS, RORY          17 OR THUNDERBOLT S  4:37.29   4              P  1:06.61  2:16.19  3:26.88

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  219                                   WOMENS   OPEN    400 FREE                                    EVENT  219
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PARHAM, OLIVIA        13 SN SUN OAKS AQUA  4:37.49   6              P  1:07.01  2:17.78  3:28.83
CAMPBELL, LIA         14 PC UN  (PC)       4:37.57   7              P  1:05.53  2:15.90  3:27.24
HARTMAN, ALEXANDRA    15 PC PALO ALTO STA  4:37.69   9              P  1:06.05  2:16.57  3:26.89
MCMAHON, ISEULT       14 OR THUNDERBOLT S  4:37.99   8              P  1:08.50  2:18.09  3:28.34
KINSEY, HALLADAY      14 SN UN  (SN)       4:38.53   9              P  1:05.47  2:18.02  3:29.16
TRAN, KRYSTAL         13 PC SANTA CLARA S  4:38.63  10              P  1:06.24  2:17.55  3:28.60
COOK, EMILY           15 OR THUNDERBOLT S  4:38.89  10              P  1:07.22  2:17.96  3:28.87
PLATTEL, CAITLYN      16 PC PLEASANTON SE  4:39.05  11              P  1:06.88  2:18.28  3:29.47
HECKMAN, MIRANDA      13 PC PLEASANTON SE  4:39.06  11              P  1:08.29  2:19.62  3:30.41
ZACHARIAS, DANIELLE   16 PC PLEASANTON SE  4:39.19  12              P  1:04.59  2:14.80  3:27.07
LIU, SKYLER           15 PC TERRAPINS SWI  4:39.48  13              P  1:08.18  2:19.07  3:29.73
SMITH, LAUREN         15 PC QUICKSILVER S  4:39.59  14              P  1:06.88  2:17.83  3:29.66
REUTER, TINA          14 SN ARDEN HILLS S  4:39.92  12              P  1:07.01  2:18.38  3:29.39
REYNOLDS, SOPHIE      16 PC TERRAPINS SWI  4:39.93  15              P  1:07.44  2:18.42  3:29.49
LAMPRON, LAURA        15 PC SAN RAMON VAL  4:39.95  16              P  1:09.10  2:21.81  3:33.21
BERGH, HANNAH         18 PC PLEASANTON SE  4:40.03   5              P  1:07.06  2:17.41  3:29.18
MATTE, CATHERINE      14 ** QUEB           4:40.09  13              P  1:06.50  2:18.20  3:31.11
KNOWLES, RACHEL       17 PC PLEASANTON SE  4:40.11   6              P  1:07.04  2:18.60  3:30.52
SCHREIBER, HALEY      16 PC CROW CANYON C  4:40.21  17              P  1:08.30  2:19.84  3:31.60
CHENG, EMILY          17 OR THUNDERBOLT S  4:40.36   7              P  1:07.06  2:18.19  3:29.54
O'BRIEN, HAYLEY       15 PC SANTA CLARA S  4:40.51  18              P  1:06.06  2:17.08  3:29.23
HOWARD, ABRIANA       14 PC CROW CANYON C  4:40.84  14              P  1:06.70  2:17.25  3:28.87
TRAMACK, GRACE        13 PC PALO ALTO STA  4:40.88  15              P  1:07.24  2:18.31  3:29.88
RAYNER, MOLLY         18 ** GOLD OF CANAD  4:41.16   8              P  1:08.29  2:19.34  3:30.60
HORNBUCKLE, ALYSSA    15 PC WALNUT CREEK   4:41.18  19              P  1:06.49  2:18.47  3:31.10
BRACKETT, PAIGE       15 SN DAVIS ARDEN R  4:41.60  20              P  1:07.95  2:19.20  3:31.39
CALHOUN, CASEY CALHOU 16 AZ SCOTTSDALE AQ  4:42.33  21              P  1:07.12  2:18.67  3:31.03
PARKER, ANNALISA      16 PC PLEASANTON SE  4:42.34  22              P  1:06.04  2:17.43  3:30.19
SNOWDEN-RICHARDSON, T 18 ** NRST           4:42.48   9              P  1:06.61  2:18.48  3:31.79
GIORDANO, MORGAN      15 SI COLLEGE AREA   4:42.76  23              P  1:07.07  2:19.09  3:31.43
VASILYEV, KSENIA      14 PC BURLINGAME AQ  4:42.82  16              P  1:08.15  2:20.52  3:33.00
GIACINTO, SONJA       16 PC QUICKSILVER S  4:43.08  24              P  1:06.59  2:18.22  3:30.85
HAMZA, HALEY          18 PC LIVERMORE AQU  4:44.45  10              P  1:07.65  2:19.50  3:32.14
BOWER, KATHRYN        15 PC PALO ALTO STA  4:44.70  25              P  1:07.29  2:19.93  3:32.93
TAYLOR, DANI          16 PC WALNUT CREEK   4:44.76  26              P  1:05.74  2:17.90  3:30.73
WANG, OLIVIA          17 AZ PHOENIX SWIM   4:45.02  11              P  1:08.25  2:19.66  3:32.07
LAM, MEGAN            16 OR THUNDERBOLT S  4:45.28  27              P  1:08.73  2:19.99  3:32.73
FARIDNIA, SAYEH       16 PC DE ANZA CUPER  4:45.41  28              P  1:07.48  2:19.77  3:32.86
HALL, ANDREA          16 PC PLEASANTON SE  4:45.50  29              P  1:07.51  2:20.31  3:33.36
BACKLUND, STEPHIE     15 PC BRENTWOOD SEA  4:45.55  30              P  1:08.38  2:20.89  3:33.37
YONGYUTH, SIAN        14 PC SANTA CLARA S  4:45.58  17              P  1:08.90  2:21.47  3:34.32
HAWKINS, DANIELLA     13 PC PLEASANTON SE  4:45.70  18              P  1:07.90  2:21.16  3:34.76
BERRY, ABBIGALE       14 PC GATO           4:45.91  19              P  1:07.04  2:20.19  3:33.47
WALN, SAMANTHA        16 PC PALO ALTO STA  4:46.02  31              P  1:07.49  2:19.98  3:32.93
MCINTEE, KATIE        16 SN DAVIS ARDEN R  4:46.13  32              P  1:07.35  2:19.57  3:32.11
SNOW, MATTE           14 PC PALO ALTO STA  4:46.14  20              P  1:07.28  2:19.86  3:34.23
LAMPRON, PAIGE        15 PC SAN RAMON VAL  4:46.63  33              P  1:08.57  2:20.82  3:34.06
SMITH, RACHEL         15 PC CROW CANYON C  4:47.15  34              P  1:09.12  2:22.34  3:34.99
VOSICKA, STEPHANIE    19 PC TERRAPINS SWI  4:47.88   1              P  1:08.93  2:20.87  3:34.21
SCHMIDT, LINDSAY      13 PC DE ANZA CUPER  4:48.12  21              P  1:08.40  2:22.51  3:36.82
SPRAGUE, DELANEY      15 PC WALNUT CREEK   4:48.39  35              P  1:09.51  2:22.65  3:36.32
RADELL, AINSLEY       13 PC WALNUT CREEK   4:48.65  22              P  1:08.32  2:20.68  3:34.61
BLANKLEY, STEPHANIE   16 PC MORGAN HILL S  4:48.68  36              P  1:07.12  2:20.04  3:35.01
BOCKMAN, KATHRYN      15 PC CABRILLO THRE  4:48.72  37              P  1:06.91  2:20.57  3:34.87
KIM, NAWOO            13 PC PLEASANTON SE  4:48.81  23              P  1:08.87  2:22.28  3:36.47
HELLE, MANDY          16 PC PLEASANTON SE  4:48.91  38              P  1:08.31  2:21.39  3:34.97

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  219                                   WOMENS   OPEN    400 FREE                                    EVENT  219
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

STAHMER, ASHLEY       13 PC PALO ALTO STA  4:49.41  24              P  1:07.67  2:21.93  3:36.79
CORDOVA, ALEX         15 SN CALIFORNIA CA  4:49.52  39              P  1:09.62  2:23.30  3:36.84
OWYOUNG, JORDAN       17 PC ORINDA AQUATI  4:49.97  12              P  1:08.75  2:22.62  3:37.74
MARTINEZ, APRIL       17 CA DESERT STORM   4:50.15  13              P  1:07.33  2:18.65  3:33.57
CHAMBERLAIN, JAIME    15 PC CABRILLO THRE  4:50.28  40              P  1:08.77  2:22.05  3:36.42
LARSON, JESSICA       13 PC TERRAPINS SWI  4:50.32  25              P  1:08.15  2:20.22  3:34.69
JOCHNER, MADDIE       15 PC TERRAPINS SWI  4:50.64  41              P  1:09.05  2:23.03  3:37.53
EPPERSON, LAURA       15 OR THUNDERBOLT S  4:50.97  42              P  1:10.10  2:24.62  3:39.12
O'BRIEN, KIERA        15 PC ORINDA AQUATI  4:51.03  43              P  1:08.19  2:21.65  3:37.03
LOPEZ LIZARRAGA, MARI 13 ** EAGLES TEAM    4:51.65  26              P  1:09.98  2:24.47  3:39.27
WAYMAN, ERIN          15 PC CROW CANYON C  4:51.81  44              P  1:09.73  2:24.10  3:39.08
BIANCHI, ASHLEY       15 PC PALO ALTO STA  4:52.39  45              P  1:07.31  2:21.49  3:37.44
MCNAMARA, MONICA      17 PC CROW CANYON C  4:52.83  14              P  1:09.88  2:24.05  3:38.39
KAPPHAHN, SAMANTHA    13 SN ARDEN HILLS S  4:53.39  27              P  1:08.63  2:23.30  3:38.74
GONZALES, KATIE       15 PC TERRAPINS SWI  4:53.41  46              P  1:09.27  2:23.21  3:38.14
SKINNER, RYANE        16 PC PLEASANTON SE  4:54.03  47              P  1:08.78  2:23.50  3:39.24
FRANZWA, HANNAH       13 PC PLEASANTON SE  4:54.20  28              P  1:08.53  2:23.09  3:38.66
ADEY, SOPHIA          16 PC SAN RAMON VAL  4:54.84  48              P  1:09.80  2:24.41  3:40.38
SAFRAN, JANNA         17 PC PALO ALTO STA  4:56.61  15              P  1:08.66  2:23.49  3:41.13
VAN STEYN, KENNA      15 PC ORINDA AQUATI  4:57.69  49              P  1:07.31  2:21.73  3:39.70
MARTINSON, JOURNEY    16 PC WALNUT CREEK   5:04.61  50              P  1:11.26  2:29.30  3:46.91

                                                  TIME TRIALS / LEAD OFF SPLITS

ZACHARIAS, DANIELLE   16 PC PLEASANTON SE               4:40.23
RITCHEY, KAITLYN      16 PC TERRAPINS SWI               4:43.32

============================================================================================================================
   EVENT  217                                   WOMENS   OPEN    400 FREE-1                                  EVENT  217
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YONGYUTH, BIANKA      12 PC SANTA CLARA S  4:44.70   1  4:40.87 F1  P  1:08.90  2:21.76  3:35.21
                                                                    F    31.69  1:06.43  1:42.00  2:17.98  2:54.49  3:30.07  4:06.27
CHU, JESSICA          12 PC DE ANZA CUPER  4:49.16   2  4:46.04 F2  P  1:10.17  2:23.79  3:36.76
                                                                    F           1:08.55           2:20.86           3:32.75
ESTIANDAN, ANGELENE   12 CA CANY           4:53.97   6  4:50.14 F3  P  1:07.93  2:23.59  3:39.85
                                                                    F    31.42  1:07.35  1:44.44  2:22.36  2:59.54  3:37.27  4:14.05
ROBINSON, ELIZABETH   12 SN SPARE TIME AQ  4:51.76   4  4:50.79 F4  P  1:08.63  2:24.02  3:39.54
                                                                    F    32.43  1:09.06  1:45.97  2:23.27  3:00.93  3:38.78  4:15.97
CAMPBELL, SHANNON     12 PC UN  (PC)       4:55.49   8  4:51.24 F5  P  1:10.09  2:25.43  3:41.90
                                                                    F    32.39  1:08.56  1:45.64  2:23.47  3:00.64  3:38.64  4:15.61
JONES, MEGAN          12 PC NEPTUNE SWIMM  4:53.53   5  4:51.55 F6  P  1:08.80  2:24.12  3:40.04
                                                                    F    33.38  1:09.62  1:46.90  2:24.32  3:01.70  3:39.25  4:16.10
LUIS, CAILEIGH        12 ** VANCOUVER PAC  4:51.45   3  4:52.25 F7  P  1:08.74  2:22.53  3:37.10
                                                                    F    32.13  1:07.86  1:44.71  2:21.88  2:59.75  3:37.87  4:15.86
QIAN, VIRGINIE        12 PC SANTA CLARA S  4:54.22   7  4:56.60 F8  P  1:10.45  2:25.75  3:40.48
                                                                    F    33.92  1:10.24  1:47.68  2:25.54  3:03.66  3:41.68  4:19.79
CHEN, YSABEL          10 PC SANTA CLARA S  5:09.81   1  5:03.92 F1  P  1:13.84  2:33.27  3:52.88
                                                                    F    34.75  1:12.84  1:51.90  2:30.72  3:09.53  3:48.44  4:27.07
JONES, EASON          10 MN AQUAJETS SWIM  5:10.38   2  5:04.73 F2  P  1:13.50  2:33.20  3:53.09
                                                                    F    34.74  1:13.38  1:52.44  2:31.58  3:10.52  3:49.61

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  217                                   WOMENS   OPEN    400 FREE-1                                  EVENT  217
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MAGNUSSEN, EMMA       12 PC ELLIS AQUATIC  4:56.45   9  5:09.68 F9  P  1:10.40  2:24.97  3:41.16
                                                                    F    34.50  1:11.28  1:50.37  2:29.62  3:09.78  3:49.59  4:30.80
TANG, CAITLIN         10 CA CANY           5:16.92   4  5:15.07 F3  P  1:14.66  2:35.46  3:56.85
                                                                    F    36.13  1:15.15  1:55.79  2:35.73  3:16.15  3:56.40  4:36.31
MALIK, ARUSHI         10 PC SANTA CLARA S  5:22.68   6  5:16.74 F4  P  1:16.79  2:39.46  4:02.13
                                                                    F    35.76  1:15.38  1:55.81  2:36.58  3:16.92  3:57.41  4:37.42
SCHURICHT, BLAKELY    10 AZ SCOTTSDALE AQ  5:14.97   3  5:17.84 F5  P  1:15.73  2:36.25  3:57.53
                                                                    F    35.79  1:15.60  1:56.08  2:37.19  3:18.07  3:57.41  4:38.74
LA MADRID, ELLICIA    10 SN CALIFORNIA CA  5:23.25   8  5:19.31 F6  P  1:17.26  2:40.08  4:03.27
                                                                    F    35.03  1:14.94  1:55.49  2:36.35  3:16.96  3:58.16  4:39.48
FOSTER, CASSIDY       10 PC GILROY GATORS  5:21.33   5  5:22.62 F7  P  1:16.88  2:38.76  4:01.61
                                                                    F    36.40  1:17.18  1:58.39  2:39.73  3:21.35  4:02.97  4:43.70
FONG, JENNIFER        10 PC MONTCLAIR SWI  5:22.93   7  5:22.93 F8  P  1:17.50  2:39.80  4:03.00
                                                                    F    36.93  1:18.19  1:59.98  2:41.13  3:22.79  4:04.30  4:44.67
WELLS, MAGGIE         10 PC BRENTWOOD SEA  5:26.36   9  5:24.92 F9  P  1:18.38  2:40.46  4:03.93
                                                                    F    37.77  1:19.28  2:01.04  2:42.29  3:23.63  4:04.51  4:45.07

YONGYUTH, BIANKA      12 PC SANTA CLARA S  4:44.70   1              P  1:08.90  2:21.76  3:35.21
CHU, JESSICA          12 PC DE ANZA CUPER  4:49.16   2              P  1:10.17  2:23.79  3:36.76
LUIS, CAILEIGH        12 ** VANCOUVER PAC  4:51.45   3              P  1:08.74  2:22.53  3:37.10
ROBINSON, ELIZABETH   12 SN SPARE TIME AQ  4:51.76   4              P  1:08.63  2:24.02  3:39.54
JONES, MEGAN          12 PC NEPTUNE SWIMM  4:53.53   5              P  1:08.80  2:24.12  3:40.04
ESTIANDAN, ANGELENE   12 CA CANY           4:53.97   6              P  1:07.93  2:23.59  3:39.85
QIAN, VIRGINIE        12 PC SANTA CLARA S  4:54.22   7              P  1:10.45  2:25.75  3:40.48
CAMPBELL, SHANNON     12 PC UN  (PC)       4:55.49   8              P  1:10.09  2:25.43  3:41.90
MAGNUSSEN, EMMA       12 PC ELLIS AQUATIC  4:56.45   9              P  1:10.40  2:24.97  3:41.16
HARRIS, SYDNEY        12 PC PALO ALTO STA  4:56.97  10              P  1:10.16  2:26.28  3:42.99
HUGHES, AUDREY        12 CA NORTH COUNTY   4:57.63  11              P  1:11.44  2:27.49  3:44.56
CORDOVA, SYDNEY       12 SN CALIFORNIA CA  4:58.18  12              P  1:12.91  2:28.98  3:45.11
LI, LINDA             12 PC WALNUT CREEK   4:58.37  13              P  1:10.96  2:27.17  3:42.98
KURAMOTO, REI         12 PC PALO ALTO STA  4:58.42  14              P  1:12.19  2:28.06  3:44.39
YULE, KATELYN         12 SN ARDEN HILLS S  4:58.81  15              P  1:11.89  2:28.03  3:44.55
WYLIE, ISABELLA       12 AZ SCOTTSDALE AQ  4:58.95  16              P  1:09.33  2:25.88  3:43.30
COOK, ELIZABETH       12 OR THUNDERBOLT S  5:00.41  17              P  1:12.96  2:29.81  3:45.85
BONKE, EMMA           12 PC SUNNYVALE SWI  5:00.83  18              P  1:10.52  2:28.28  3:46.24
LOCALA, NAOMI         12 PC THE OLYMPIC C  5:01.22  19              P  1:11.11  2:27.91  3:45.35
BEISEL, STEFFI        11 PC SANTA CLARA S  5:04.85  20              P  1:11.88  2:30.24  3:47.93
O'NEILL, CAITLIN      12 PC ELLIS AQUATIC  5:05.31  21              P  1:11.35  2:29.57  3:47.99
LIN, HELEN            11 OR THUNDERBOLT S  5:05.37  22              P  1:13.65  2:31.85  3:49.92
ORR, AVERY            12 PC BLUE TIDE AQU  5:05.59  23              P  1:12.80  2:31.59  3:49.38
GAMBETTA, PAIGE       12 PC PALO ALTO STA  5:08.89  24              P  1:10.24  2:28.04
CHEN, YSABEL          10 PC SANTA CLARA S  5:09.81   1              P  1:13.84  2:33.27  3:52.88
JONES, EASON          10 MN AQUAJETS SWIM  5:10.38   2              P  1:13.50  2:33.20  3:53.09
MANDAL, IHITA         12 PC SANTA CLARA S  5:10.60  25              P  1:12.78  2:32.51  3:53.16
FENG, ASHLEY          12 PC DE ANZA CUPER  5:11.36  26              P  1:11.09  2:31.09  3:52.36
MERTZ, BRIANNA        12 PC GILROY GATORS  5:12.03  27              P  1:12.58  2:31.93  3:52.70
SCHURICHT, BLAKELY    10 AZ SCOTTSDALE AQ  5:14.97   3              P  1:15.73  2:36.25  3:57.53
ENRIQUEZ ANGELES I, A 12 ** EAGLES TEAM    5:15.21  28              P  1:15.04  2:36.37  3:57.30
TANG, CAITLIN         10 CA CANY           5:16.92   4              P  1:14.66  2:35.46  3:56.85
FOSTER, CASSIDY       10 PC GILROY GATORS  5:21.33   5              P  1:16.88  2:38.76  4:01.61
MALIK, ARUSHI         10 PC SANTA CLARA S  5:22.68   6              P  1:16.79  2:39.46  4:02.13
FONG, JENNIFER        10 PC MONTCLAIR SWI  5:22.93   7              P  1:17.50  2:39.80  4:03.00
LA MADRID, ELLICIA    10 SN CALIFORNIA CA  5:23.25   8              P  1:17.26  2:40.08  4:03.27
WELLS, MAGGIE         10 PC BRENTWOOD SEA  5:26.36   9              P  1:18.38  2:40.46  4:03.93
KIM, OLIVIA           10 PC PLEASANTON SE  5:27.26  10              P  1:18.56  2:39.46  4:03.01
SAUER-NEWELL, CAITLYN 10 AZ ANTHEM DOLPHI  5:31.95  11              P  1:17.16  2:41.34  4:07.17

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  217                                   WOMENS   OPEN    400 FREE-1                                  EVENT  217
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SAMSON, SOPHIA        10 PC UN  (PC)       5:34.44  12              P  1:18.50  2:41.85  4:08.98
CARIOU-GOMEZ, CELIA   10 SN DAVIS ARDEN R  5:34.51  13              P  1:19.33  2:45.20  4:12.24
MCGEE, BRYNN          10 PC SANTA CLARA S  5:35.51  14              P  1:22.93  2:49.09  4:13.95
HORNER, DELANEY       10 PC MONTEREY BAY   5:36.21  15              P  1:20.20  2:44.69  4:10.68
TUPPER, EMILY         10 PC GILROY GATORS  5:36.57  16              P  1:19.84  2:46.86  4:12.68
HUANG, AINSLEY        10 PC LADERA OAKS    5:37.20  17              P  1:21.35  2:47.22  4:13.74
MAZUREK, ELLA         10 PC CABRILLO THRE  5:38.83  18              P  1:21.73  2:47.70  4:15.99
MARCIAL, GRACIELA     10 AZ TUCSON YMCA    5:39.32  19              P  1:22.47  2:49.12  4:16.64
CASERIO, MADISON      10 AZ MESA AQUATICS  5:42.20  20              P  1:22.14  2:50.99  4:18.68
SCHROEDER, AMY        10 SN DAVIS ARDEN R  5:43.42  21              P  1:21.84  2:49.79  4:17.11
GALLAGHER, IRIS       10 PC EAST BAY AQUA  5:44.01  22              P  1:23.04  2:51.30  4:18.87
LAPUZ, ELLA            9 SN SOLANO AQUATI  5:45.16  23              P  1:22.56  2:52.28  4:20.80
CLAGGETT, TILLIE      10 ** CASC           5:47.03  24              P  1:22.67  2:51.94  4:20.33
TOPP, MAKENNA          9 SN CALIFORNIA CA  5:47.11  25              P  1:20.62  2:48.92  4:17.83
IYENGAR, VIBHA        10 PC DE ANZA CUPER  5:47.57  26              P  1:20.34  2:49.24  4:19.84
REEDER, PAYTON        10 PC GILROY GATORS  5:47.80  27              P  1:22.12  2:49.93  4:22.28
HONG, MILA            10 PC PALO ALTO STA  5:47.82  28              P  1:22.53  2:51.23  4:20.49
FRANK, TANIA          10 PC SANTA CLARA S  5:48.52  29              P  1:22.20  2:51.40  4:22.21
HOEFER, HALEY         10 PC CABRILLO THRE  5:51.28  30              P  1:23.20  2:53.72  4:24.37
NEY, KYLIE            10 AZ SCOTTSDALE AQ  5:52.35  31              P  1:24.54  2:53.98  4:23.10
KAWAMURA, MINHNHA      9 PC LIVERMORE AQU  5:53.22  32              P  1:22.94  2:53.78  4:24.92
ROUSE, CLAIRE         10 SN SUN OAKS AQUA  5:55.96  33              P  1:23.36  2:48.35  4:20.18
THORESON, ISHA        10 SN DAVIS ARDEN R  5:56.29  34              P  1:24.35  2:55.25  4:25.32
SUEN, CLAIRE          12 PC PLEASANTON SE   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  207                                   WOMENS   OPEN    800 FREE                                    EVENT  207
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YONGYUTH, BIANKA      12 PC SANTA CLARA S               9:44.19   1      33.12  1:09.14  1:46.01  2:22.90  3:00.07  3:37.11  4:14.48
                                                                       4:51.49  5:28.97  6:05.83  6:34.50  7:19.78  7:56.79  8:33.26
                                                                       9:09.68
CHU, JESSICA          12 PC DE ANZA CUPER               9:47.77   2      34.13  1:10.49  1:47.40  2:24.61  3:01.72  3:38.98  4:16.05
                                                                       4:53.09  5:30.03  6:06.73  6:44.09  7:21.68  7:58.52  8:34.86
                                                                       9:11.99
ESTIANDAN, ANGELENE   12 CA CANY                        9:51.82   3      32.45  1:09.41  1:46.47  2:23.46  3:00.47  3:37.83  4:15.13
                                                                       4:52.50  5:30.10  6:07.71  6:45.38  7:23.06  8:01.03  8:39.27
                                                                       9:16.06
QIAN, VIRGINIE        12 PC SANTA CLARA S               9:53.44   4      33.92  1:10.73  1:48.28  2:26.04  3:03.79  3:41.64  4:19.22
                                                                       4:57.25  5:34.25  6:11.88  6:49.56  7:26.91  8:03.79  8:40.94
                                                                       9:17.44
JONES, MEGAN          12 PC NEPTUNE SWIMM              10:00.92   5      33.91  1:10.69  1:48.57  2:26.21  3:03.85  3:41.84  4:19.79
                                                                       4:57.72  5:36.11  6:14.67  6:52.64  7:30.98  8:09.03  8:47.59
                                                                       9:24.80
ROBINSON, ELIZABETH   12 SN SPARE TIME AQ              10:01.21   6      32.81  1:09.93  1:35.20  2:25.55  3:03.84  3:41.83  4:20.04
                                                                       4:57.99  5:36.44  6:13.77  6:52.82  7:31.33  8:10.95  8:48.64
                                                                       9:26.72
WYLIE, ISABELLA       12 AZ SCOTTSDALE AQ              10:02.88   7      33.15  1:10.38  1:48.65  2:26.65  3:05.07  3:42.82  4:21.23
                                                                       4:59.58  5:37.91  6:15.83  6:54.47  7:32.89  8:01.89  8:49.51
                                                                       9:27.46

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  207                                   WOMENS   OPEN    800 FREE                                    EVENT  207
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SWANSON, ALINA        12 SN CALIFORNIA CA              10:08.15   8      34.05  1:10.65  1:48.67  2:26.47  3:05.44  3:42.82  4:21.11
                                                                       4:58.97  5:37.54  6:15.85  6:54.97  7:34.60  8:14.12  8:52.87
                                                                       9:31.99
COOK, ELIZABETH       12 OR THUNDERBOLT S              10:12.49   9      33.39  1:11.09  1:49.64  2:28.47  3:06.21  3:45.03  4:24.31
                                                                       5:03.64  5:42.70  6:21.35  7:00.43  7:39.46  8:18.57  8:57.77
                                                                       9:35.00
CORDOVA, SYDNEY       12 SN CALIFORNIA CA              10:15.63          34.85  1:12.51  1:50.71  2:28.92  3:07.50  3:46.95  4:25.79
                                                                       5:05.35  5:44.14  6:23.95  7:03.72  7:43.05  8:21.61  9:01.11
                                                                       9:39.43
BONKE, EMMA           12 PC SUNNYVALE SWI              10:15.72          34.47  1:11.76  1:51.60  2:30.13  3:09.40  3:47.90  4:27.53
                                                                       5:06.03  5:45.23  6:24.00  7:03.43  7:42.77  8:23.00  9:01.41
                                                                       9:25.16
BEISEL, STEFFI        11 PC SANTA CLARA S              10:18.85          35.10  1:13.07  1:52.85  2:32.01  3:11.32  3:50.38  4:29.83
                                                                       5:08.75  5:48.13  6:27.12  7:07.01  7:45.82  8:24.73  9:03.71
                                                                       9:41.99
MAGNUSSEN, EMMA       12 PC ELLIS AQUATIC              10:22.46          34.08  1:11.44  1:49.32  2:27.20  3:06.25  3:44.46  4:24.56
                                                                       5:04.74  5:45.48  6:25.35  7:05.86  7:45.56  8:25.17  9:04.04
                                                                       9:43.63
MANDAL, IHITA         12 PC SANTA CLARA S              10:25.74          34.45  1:12.56  1:50.97  2:29.53  3:08.62  3:48.26  4:27.73
                                                                       5:07.70  5:47.73  6:28.05  7:07.68  7:48.15  8:28.08  9:08.59
                                                                       9:48.47
YULE, KATELYN         12 SN ARDEN HILLS S              10:26.70          34.38  1:11.13  1:50.14  2:29.45  3:09.49  3:49.29  4:29.55
                                                                       5:09.85  5:42.72  6:30.61  7:11.10  7:50.83  8:30.77  9:10.51
                                                                       9:49.47
LUIS, CAILEIGH        12 ** VANCOUVER PAC              10:27.31          33.26  1:09.93  1:48.85  2:27.22  3:07.07  3:45.73  4:25.96
                                                                       5:04.95  5:46.08  6:25.60  7:06.64  7:46.19  8:27.35  9:08.30
                                                                       9:49.76
ENRIQUEZ ANGELES I, A 12 ** EAGLES TEAM                10:43.84          35.44  1:14.70  1:55.14  2:36.75  3:17.92  3:59.26  4:39.95
                                                                       5:21.40  6:02.19  6:42.97  7:23.74  8:04.78  8:45.46  9:26.10
                                                                      10:05.46

COCOL, DARIA          14 PC SANTA CLARA S               9:17.80   1             1:06.08           2:16.26           3:26.96  4:02.74
                                                                       4:37.77  5:13.71  5:49.12  6:25.10  7:00.47  7:36.18  8:11.39
                                                                       8:45.86
HECKMAN, MIRANDA      13 PC PLEASANTON SE               9:22.22   2      32.47  1:07.60  1:43.70  2:18.65  2:54.41  3:29.78  4:05.61
                                                                       4:41.00  5:16.79  5:51.45  6:27.48  7:02.63  7:22.10  8:13.61
                                                                       8:49.22
TURNER, MAKENNA       14 PC CROW CANYON C               9:22.79   3      31.85  1:07.11  1:43.00  2:18.43  2:54.17  3:29.67  4:05.29
                                                                       4:40.57  5:15.91  5:51.26  6:26.49  7:01.98  7:37.89  8:13.37
                                                                       8:49.03
MCMAHON, ISEULT       14 OR THUNDERBOLT S               9:24.93   4      33.31  1:09.21  1:45.32  2:21.30  2:57.01  3:32.38  4:01.07
                                                                       4:44.07  5:19.93  5:55.33  6:30.96  7:06.31  7:41.76  8:16.75
                                                                       8:51.67
WANG, VIVIAN          13 PC SANTA CLARA S               9:25.67   5      31.09  1:05.45  1:40.70  2:15.77  2:51.29  3:26.86  4:02.88
                                                                       4:38.62  5:14.53  5:50.74  6:15.97  7:02.82  7:38.91  8:15.38
                                                                       8:51.21
TRAN, KRYSTAL         13 PC SANTA CLARA S               9:29.29   6      31.88  1:06.68  1:42.25  2:17.88  2:53.93  3:29.47  4:05.97
                                                                       4:41.46  5:17.86  5:53.93  6:31.04  7:07.32  7:43.56  8:19.40
                                                                       8:54.78
TRAMACK, GRACE        13 PC PALO ALTO STA               9:31.91   7      32.17  1:07.37  1:43.07  2:18.83  2:54.90  3:30.77  4:06.92
                                                                       4:42.75  5:19.00  5:55.16  6:31.22  7:07.24  7:43.82  8:20.22
                                                                       8:56.56
TENG, CATHY           13 PC SANTA CLARA S               9:33.93   8      31.95  1:07.30  1:43.07  2:19.04  2:55.39  3:31.81  4:08.56
                                                                       4:45.20  5:21.39  5:58.08  6:34.33  7:11.31  7:47.84  8:24.57
                                                                       9:00.45

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  207                                   WOMENS   OPEN    800 FREE                                    EVENT  207
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PARHAM, OLIVIA        13 SN SUN OAKS AQUA               9:37.59   9      33.05  1:08.79  1:45.17  2:21.68  2:58.09  3:34.63  4:10.38
                                                                       4:46.99  5:22.96  5:59.57  6:36.04  7:13.18  7:49.33  8:26.25
                                                                       9:02.35
KINSEY, HALLADAY      14 SN UN  (SN)                    9:38.26          31.74  1:07.10  1:43.46  2:19.26  2:55.78  3:32.32  4:08.30
                                                                       4:44.42  5:21.20  5:58.20  6:22.98  7:13.42  7:49.63  8:26.27
                                                                       9:02.91
YONGYUTH, SIAN        14 PC SANTA CLARA S               9:43.01          33.81  1:09.70  1:46.76  2:23.11  3:00.12  3:36.66  4:13.81
                                                                       4:50.39  5:27.27  6:03.75  6:40.84  7:17.66  7:54.91  8:31.20
                                                                       9:07.76
SNOW, MEGAN           14 CA DESERT STORM                9:45.06          33.98  1:10.15  1:46.28  2:23.37  2:53.99  3:36.83  4:13.83
                                                                       4:50.61  5:27.75  6:04.71  6:41.58  7:18.79  7:52.96  8:32.37
                                                                       9:09.55
HAWKINS, DANIELLA     13 PC PLEASANTON SE               9:46.87          31.95  1:08.17  1:44.92  2:22.73  2:46.58  3:38.16  4:16.43
                                                                       4:53.88  5:31.42  6:08.09  6:45.73  7:23.06  8:00.05  8:36.30
                                                                       9:12.63
REINSTEIN, SLOANE     13 PC PALO ALTO STA               9:47.39          32.33  1:07.66  1:45.17  2:21.69  2:59.33  3:36.30  4:14.18
                                                                       4:51.49  5:29.53  6:06.42  6:44.29  7:21.30  7:58.73  8:34.32
                                                                       9:11.95
FIARKOSKI, CAYMEN     13 AZ GOLD MEDAL SW               9:49.34          34.73  1:11.54  1:49.24  2:25.86  3:03.22  3:40.20  4:18.30
                                                                       4:55.67  5:33.05  6:09.47  6:47.23  7:24.08  8:01.45  8:38.39
                                                                       9:14.64
PASTUSHENKO, DASHA    13 SN SIERRA MARLIN               9:49.41          33.05  1:08.25  1:45.73  2:22.41  3:00.02  3:37.01  4:15.01
                                                                       4:52.47  5:30.57  6:07.65  6:45.61  7:22.88  8:00.06  8:36.89
                                                                       9:14.20
LEBLANC, MADISON      14 AZ SCOTTSDALE AQ               9:50.01          32.70  1:08.29  1:44.73  2:21.58  2:42.92  3:36.23  4:13.89
                                                                       4:51.23  5:14.03  6:06.13  6:43.42  7:21.41  7:58.59  8:36.00
                                                                       8:58.13
MARTINEZ, ELIZABETH   14 CA DESERT STORM                9:50.17          32.26  1:07.17  1:42.69  2:19.40  2:56.08  3:32.90  4:10.28
                                                                       4:47.73  5:26.18  6:03.98  6:41.54  7:19.72  7:57.96  8:35.95
                                                                       9:13.67
KIM, NAWOO            13 PC PLEASANTON SE               9:54.46          33.73  1:10.05  1:47.90  2:25.07  3:03.03  3:40.59  4:18.68
                                                                       4:55.92  5:33.99  6:11.44  6:49.31  7:26.77  8:04.45  8:41.60
                                                                       9:18.58
LE, TINA              13 PC SANTA CLARA S               9:54.54          33.20  1:09.53  1:46.93  2:23.92  3:01.68  3:39.88  4:18.03
                                                                       4:55.94  5:31.73  6:11.13  6:48.72  7:27.04  8:04.67  8:42.11
                                                                       9:20.25
LEUNG, KAITLYN        14 PC SANTA CLARA S               9:54.89          32.03  1:06.74  1:42.78  2:18.56  2:55.54  3:32.16  4:09.98
                                                                       4:47.87  5:26.60  6:04.77  6:43.86  7:22.46  8:01.64  8:39.83
                                                                       9:17.33
SCHMIDT, LINDSAY      13 PC DE ANZA CUPER               9:56.86          32.58  1:08.62  1:45.68  2:23.01  3:00.94  3:39.13  4:16.88
                                                                       4:54.74  5:32.92  6:11.52  6:49.54  7:27.76  8:05.60  8:43.17
                                                                       9:21.08
KAPPHAHN, SAMANTHA    13 SN ARDEN HILLS S               9:58.37          33.21  1:09.91  1:47.28  2:25.27  3:02.92  3:41.02  4:18.63
                                                                       4:56.46  5:34.23  6:12.30  6:50.13  7:28.31  8:06.49  8:44.27
                                                                       9:14.22
WILKINSON, ELIZABETH  14 PC PALO ALTO STA               9:59.54          33.38  1:09.92  1:46.81  2:24.24  3:01.72  3:39.19  4:16.98
                                                                       4:54.65  5:32.22  6:10.57  6:48.22  7:26.54  8:04.73  8:43.64
                                                                       9:06.83
TSAI, CASEY           13 PC SANTA CLARA S              10:05.73          34.55  1:11.76  1:49.49  2:27.29  3:04.99  3:42.21  4:20.28
                                                                       4:58.47  5:36.91  6:15.64  6:54.56  7:32.77  8:11.89  8:50.12
                                                                       9:28.92
DUNDAS, NICOLE        13 PC PALO ALTO STA              10:06.01          33.92  1:11.17  1:49.28  2:28.10  3:06.95  3:45.55  4:15.02
                                                                       5:02.37  5:40.85  6:19.55  6:58.09  7:36.70  8:15.34  8:53.06
                                                                       9:30.97

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  207                                   WOMENS   OPEN    800 FREE                                    EVENT  207
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LOPEZ LIZARRAGA, MARI 13 ** EAGLES TEAM                10:06.30          34.51  1:11.43  1:49.43  2:27.04  3:06.00  3:43.80  4:22.80
                                                                       5:00.74  5:38.65  6:17.03  6:55.87  7:34.02  8:12.44  8:50.49
                                                                       9:29.47
CARTER, DANIELLE      13 PC SANTA CLARA S              10:08.66          34.77  1:11.95  1:50.91  2:28.67  3:07.74  3:44.87  4:24.45
                                                                       5:02.22  5:41.05  6:19.00  6:58.25  7:36.27  8:15.57  8:53.13
                                                                       9:31.54
LAUGER, MADELAINE     13 CA DESERT STORM               10:12.65          33.37  1:10.57  1:48.65  2:26.40  3:04.73  3:43.32  4:22.27
                                                                       5:00.68  5:36.96  6:18.75  6:58.48  7:37.40  8:16.61  8:55.83
                                                                       9:34.82
BERRY, ABBIGALE       14 PC GATO                         DQUED

THERIEN, CLAIRE       16 PC ORINDA AQUATI               9:07.47   1             1:03.92           2:12.00           3:20.86  3:55.37
                                                                       4:30.09  5:04.92  5:39.82  6:14.51  6:49.50  7:15.44  7:59.54
                                                                       8:33.95
BOLES, CATHERINE      15 PC ALAMEDA ISLAN               9:19.15   2             1:06.24           2:15.86           3:26.09  4:01.63
                                                                       4:36.87  5:12.10  5:47.15  6:22.72  6:58.04  7:33.56  8:08.85
                                                                       8:44.39
WOODS, KATIE          16 PC PLEASANTON SE               9:20.18   3             1:05.29           2:14.06           3:24.45  3:55.01
                                                                       4:35.21  4:56.63  5:46.52  6:22.57  6:58.67  7:21.80  8:10.40
                                                                       8:32.68
FORNSHELL, LAURA      15 PC ALAMEDA ISLAN               9:23.09   4             1:06.75           2:17.13  2:52.53  3:27.68  4:03.04
                                                                       4:38.72  5:14.13  5:50.16  6:25.37  7:01.33  7:37.04  8:13.08
                                                                       8:48.74
CRANE, MACKENZIE      16 ** NRST                        9:26.11   5             1:06.40           2:16.93  2:52.54  3:27.75  4:03.80
                                                                       4:39.94  5:16.41  5:52.52  6:28.88  7:05.28  7:41.99  8:17.80
                                                                       8:53.81
ZACHARIAS, DANIELLE   16 PC PLEASANTON SE               9:35.26   6      30.77  1:04.03  1:40.25  2:15.36  2:52.05  3:27.37  4:04.96
                                                                       4:40.23  5:18.08  5:54.02  6:32.14  7:09.40  7:43.72  8:23.78
                                                                       9:02.07
O'BRIEN, HAYLEY       15 PC SANTA CLARA S               9:35.81   7      32.34  1:07.64  1:43.62  2:19.88  2:56.81  3:33.41  4:10.06
                                                                       4:47.06  5:23.28  5:59.85  6:36.11  7:12.56  7:48.36  8:24.87
                                                                       9:00.52
SCHREIBER, HALEY      16 PC CROW CANYON C               9:38.53   8      32.67  1:08.38  1:44.78  2:21.19  2:57.20  3:33.04  4:09.71
                                                                       4:45.77  5:22.41  5:58.89  6:35.69  7:12.89  7:50.22  8:27.20
                                                                       9:03.46
REYNOLDS, SOPHIE      16 PC TERRAPINS SWI               9:40.04   9      32.46  1:08.24  1:44.93  2:21.88  2:58.84  3:35.99  4:13.06
                                                                       4:50.22  5:26.67  6:03.29  6:39.56  7:16.00  7:52.06  8:28.55
                                                                       9:04.77
GIORDANO, MORGAN      15 SI COLLEGE AREA                9:40.76          32.97  1:09.14  1:46.25  2:22.67  3:00.04  3:36.61  4:12.07
                                                                       4:49.60  5:25.86  6:01.35  6:38.17  7:14.72  7:51.91  8:28.23
                                                                       8:57.15
CALHOUN, CASEY CALHOU 16 AZ SCOTTSDALE AQ               9:40.77          33.60  1:09.53  1:46.05  2:22.27  2:59.00  3:35.20  4:11.92
                                                                       4:48.13  5:25.02  6:01.59  6:38.81  7:15.20  7:52.30  8:28.80
                                                                       9:05.09
TRAN, JANET           15 PC PALO ALTO STA               9:40.84          32.41  1:07.44  1:37.73  2:19.53  2:56.00  3:32.33  4:09.32
                                                                       4:46.15  5:11.73  6:00.15  6:37.45  7:14.22  7:40.90  8:28.09
                                                                       9:05.65
WAYMAN, ERIN          15 PC CROW CANYON C               9:41.20          32.86  1:09.00  1:45.97  2:22.21  2:59.16  3:35.55  4:12.87
                                                                       4:49.12  5:26.09  6:02.80  6:40.24  7:16.88  7:53.85  8:30.30
                                                                       9:07.16
RITCHEY, KAITLYN      16 PC TERRAPINS SWI               9:41.31          32.50  1:07.31  1:42.76  2:18.50  2:54.66  3:30.73  4:06.96
                                                                       4:43.32  5:20.48  5:57.12  6:34.52  7:12.00  7:49.67  8:27.10
                                                                       9:04.64
HOWELL, SAMANTHA      15 PC PLEASANTON SE               9:41.53          31.91  1:06.68  1:42.48  2:18.18  2:54.38  3:30.45  4:06.38
                                                                       4:43.49  5:20.92  5:57.94  6:35.28  7:12.65  7:50.09  8:27.45
                                                                       9:05.16

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  207                                   WOMENS   OPEN    800 FREE                                    EVENT  207
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIU, SKYLER           15 PC TERRAPINS SWI               9:41.89          32.50  1:08.45  1:39.08  2:20.91  2:49.56  3:33.32  4:03.74
                                                                       4:46.42  5:23.10  5:59.82  6:36.92  7:13.83  7:50.86  8:28.02
                                                                       9:05.39
PLATTEL, CAITLYN      16 PC PLEASANTON SE               9:45.27          33.33  1:09.87  1:47.37  2:24.93  3:02.22  3:38.86  4:15.61
                                                                       4:52.05  5:28.83  6:04.94  6:41.86  7:18.50  7:55.69  8:32.85
                                                                       9:09.81
BRACKETT, PAIGE       15 SN DAVIS ARDEN R               9:45.83          32.85  1:08.39  1:44.99  2:21.26  2:58.27  3:34.87  4:11.78
                                                                       4:48.50  5:20.78  6:03.31  6:41.29  7:18.64  7:56.64  8:34.02
                                                                       9:05.29
CORDOVA, ALEX         15 SN CALIFORNIA CA               9:48.24          33.62  1:09.74  1:46.23  2:22.46  2:59.27  3:36.06  4:13.48
                                                                       4:50.70  5:28.36  6:05.13  6:42.86  7:19.73           7:49.44
                                                                       9:11.92
YOUNG, ABBIE          15 OR THUNDERBOLT S               9:48.65          32.51  1:08.17  1:44.62  2:21.08  2:58.09  3:35.08  4:12.41
                                                                       4:49.79  5:27.07  6:04.42  6:42.24  7:19.73  7:57.60  8:35.20
                                                                       9:12.31
NACKONEY, PAYTON      16 ** KISU                        9:48.94          31.78  1:07.84  1:44.99  2:22.38  2:59.79  3:37.23  4:14.38
                                                                       4:51.87  5:29.10  6:06.76  6:43.96  7:21.79  7:59.36  8:37.05
                                                                       9:13.28
BOCKMAN, KATHRYN      15 PC CABRILLO THRE               9:49.44          32.23  1:07.14  1:42.38  2:19.12  2:55.33  3:32.97  4:07.80
                                                                       4:48.40  5:15.12  6:04.05  6:29.12  7:19.70  7:47.73  8:35.29
                                                                       9:04.49
SPRAGUE, DELANEY      15 PC WALNUT CREEK                9:50.42          33.94  1:11.07  1:48.46  2:25.70  3:02.73  3:39.70  4:03.05
                                                                       4:54.03  5:31.56  6:08.65  6:45.99  7:23.10  8:00.69  8:37.50
                                                                       9:14.64
WALN, SAMANTHA        16 PC PALO ALTO STA               9:51.50          32.22  1:07.30  1:39.07  2:19.90  2:56.73  3:34.07  4:11.78
                                                                       4:49.64  5:27.52  6:05.44  6:43.06  7:21.42  7:59.31  8:36.89
                                                                       9:14.47
JOHNSON, OLIVIA       15 CA DESERT STORM                9:52.84          32.86  1:09.01  1:45.95  2:22.68  2:59.81  3:37.08  4:14.53
                                                                       4:52.21  5:29.65  6:07.45  6:45.05  7:23.15  8:00.69  8:38.66
                                                                       9:10.93
MERTZ, CAROLINE       16 PC NEPTUNE SWIMM               9:54.88          32.52  1:08.43  1:45.04  2:22.19  2:59.16  3:36.49  4:13.69
                                                                       4:51.78  5:29.63  6:07.75  6:45.69  7:23.84  8:01.76  8:39.50
                                                                       9:18.00
EPPERSON, LAURA       15 OR THUNDERBOLT S               9:55.38          33.19  1:08.76  1:45.42  2:21.94  2:58.57  3:35.41  4:12.37
                                                                       4:49.25  5:26.98  6:04.77  6:43.17  7:21.80  8:00.76  8:39.04
                                                                       9:18.32
CHAMBERLAIN, JAIME    15 PC CABRILLO THRE               9:55.84          32.72  1:08.38  1:44.89  2:21.50  2:58.25  3:35.13  4:12.75
                                                                       4:50.34  5:28.69  6:07.19  6:45.46  7:23.57  8:01.92  8:40.43
                                                                       9:19.04
MARK, DEVON           16 ** VANCOUVER PAC               9:56.00          32.94  1:09.02  1:45.69  2:22.61  2:59.48  3:36.42  4:13.65
                                                                       4:51.28  5:28.95  6:06.87  6:45.49  7:23.64  8:02.08  8:40.51
                                                                       9:18.75
BIANCHI, ASHLEY       15 PC PALO ALTO STA               9:57.12          33.17  1:08.96  1:45.52  2:22.73  3:00.03  3:37.78  4:15.98
                                                                       4:53.77  5:31.79  6:10.03  6:48.35  7:26.61  8:04.69  8:42.78
                                                                       9:12.16
SVENSSON, KAYLEIGH    16 PC PALO ALTO STA               9:57.17          33.17  1:10.43  1:47.74  2:25.21  3:02.99  3:40.62  4:18.04
                                                                       4:55.71  5:34.27  6:12.97  6:50.55  7:28.06  8:06.28  8:44.00
                                                                       9:21.40
O'BRIEN, KIERA        15 PC ORINDA AQUATI              10:00.14          32.78  1:09.06  1:44.91  2:23.63  3:01.10  3:39.04  4:05.28
                                                                       4:55.44  5:32.98  6:11.75  6:49.93  7:28.66  8:07.58  8:46.19
                                                                       9:08.19
GORDILLO, REMY        15 PC TERRAPINS SWI              10:01.33          34.31  1:10.43  1:48.89  2:26.19  3:04.23  3:41.68  4:20.06
                                                                       4:57.55  5:35.56  6:13.13  6:51.85  7:29.81  7:58.78  8:45.63
                                                                       9:23.97

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  207                                   WOMENS   OPEN    800 FREE                                    EVENT  207
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BLANKLEY, STEPHANIE   16 PC MORGAN HILL S              10:02.53          32.84  1:08.78  1:46.08  2:24.00  3:02.23  3:40.25  4:18.76
                                                                       4:57.28  5:36.27  6:14.60  6:43.01  7:31.68  7:59.63  8:48.39
                                                                       9:26.89
GONZALES, KATIE       15 PC TERRAPINS SWI              10:07.02          33.97  1:10.05  1:47.57  2:24.38  3:02.17  3:39.32  4:17.52
                                                                       4:55.42  5:34.38  6:12.55  6:52.13  7:30.94  8:10.17  8:49.14
                                                                       9:28.75
MARTINSON, JOURNEY    16 PC WALNUT CREEK               10:21.78          33.75  1:10.12  1:34.36  2:23.89  3:01.77  3:39.24  4:18.91
                                                                       4:58.19  5:39.27  6:19.29  7:00.02  7:40.82  8:21.97  9:01.63
                                                                       9:31.43

KNOWLES, RACHEL       17 PC PLEASANTON SE               9:24.36   1             1:06.49           2:17.40  2:52.60  3:28.89  3:59.00
                                                                       4:40.71  5:16.33  5:52.12  6:24.01  7:04.08  7:39.95  8:16.03
                                                                       8:51.09
GREYMONT, ALYSSA      17 PC MORGAN HILL S               9:24.81   2             1:06.28           2:17.17  2:52.58  3:27.93  4:03.86
                                                                       4:39.23  5:15.21  5:50.78  6:27.20  7:02.89  7:39.52  8:15.36
                                                                       8:51.26
BOTTRILL, MIA         17 ** HYAC                        9:29.89   3      32.14  1:06.92  1:42.45  2:18.21  2:54.13  3:30.05  4:06.04
                                                                       4:42.24  5:18.14  5:53.95  6:30.33  7:06.74  7:43.09  8:19.57
                                                                       8:55.59
KEARNS, RORY          17 OR THUNDERBOLT S               9:33.18   4      32.57  1:08.29  1:44.48  2:20.43  2:56.04  3:32.00  4:08.06
                                                                       4:44.25  5:19.77  5:55.55  6:31.45  7:07.64  7:43.81  8:20.59
                                                                       8:57.25
CHENG, EMILY          17 OR THUNDERBOLT S               9:34.90   5      32.06  1:07.01  1:42.67  2:19.02  2:55.55  3:31.87  4:08.18
                                                                       4:44.56  5:21.09  5:57.68  6:34.11  7:10.37  7:46.54  8:23.02
                                                                       8:59.07
HAMZA, HALEY          18 PC LIVERMORE AQU               9:35.10   6      32.67  1:07.53  1:43.47  2:19.24  2:55.24  3:30.95  4:07.67
                                                                       4:44.02  5:20.74  5:57.13  6:33.98  7:10.43  7:47.53  8:23.67
                                                                       8:50.53
FAUST, LUCY           17 PC ORINDA AQUATI               9:43.32   7      32.08  1:07.98  1:44.40  2:21.14  2:58.22  3:34.86  3:55.66
                                                                       4:48.20  5:25.39  6:02.17  6:38.52  7:16.86  7:50.87  8:31.16
                                                                       9:07.09
RAYNER, MOLLY         18 ** GOLD OF CANAD               9:45.01   8      33.47  1:09.38  1:45.89  2:22.86  2:59.98  3:37.06  4:14.02
                                                                       4:50.92  5:27.07  6:03.83  6:40.77  7:17.85  7:55.03  8:32.06
                                                                       9:09.37
MAXWELL, MARIE        18 PC BURLINGAME AQ               9:48.83   9             1:06.71           2:17.65  2:54.08  3:30.41  4:05.92
                                                                       4:44.75  5:22.63  6:00.65  6:38.73  7:16.78  7:55.83  8:34.00
                                                                       9:12.68
BERGH, HANNAH         18 PC PLEASANTON SE               9:51.89          32.35  1:07.31  1:40.67  2:19.71  2:40.83  3:33.94  4:11.21
                                                                       4:48.82  5:24.77  6:03.86  6:41.70  7:19.69  7:55.56  8:35.32
                                                                       9:14.04
MCNAMARA, MONICA      17 PC CROW CANYON C               9:52.70          34.01  1:10.36  1:47.17  2:23.59  3:00.75  3:38.20  4:15.42
                                                                       4:52.55  5:30.46  6:08.04  6:46.23  7:23.77  7:55.75  8:38.61
                                                                       9:15.83
WANG, OLIVIA          17 AZ PHOENIX SWIM                9:55.44          33.42  1:09.56  1:46.42  2:22.99  3:00.45  3:37.69  4:15.25
                                                                       4:52.30  5:30.16  6:07.71  6:46.44  7:24.61  8:03.34  8:41.03
                                                                       9:19.76
MATHA, PATSY          18 CA DESERT STORM                9:56.35          33.31  1:08.96  1:46.06  2:22.97  3:00.64  3:38.23  4:15.80
                                                                       4:52.98  5:30.82  6:08.66  6:46.38  7:24.09  8:02.63  8:40.93
                                                                       9:19.42
GRUENDER, TIANA       17 AZ MESA AQUATICS              10:26.45          32.56  1:08.13  1:45.61  2:22.85  3:01.11  3:39.82  4:19.30
                                                                       4:58.99  5:39.85  6:20.73  7:02.24  7:42.64  8:24.87  9:05.23
                                                                       9:47.45

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  213                                   WOMENS   OPEN    1500 FREE                                   EVENT  213
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YONGYUTH, BIANKA      12 PC SANTA CLARA S              18:22.82   1      34.24  1:10.95  1:48.16  2:24.74  3:01.99  3:38.86  4:15.64
                                                                       4:52.29  5:29.35  6:06.35  6:43.15  7:20.16  7:57.25  8:34.17
                                                                       9:10.50  9:47.22 10:23.80 11:00.43 11:36.96 12:13.73 12:50.84
                                                                      13:27.37 14:04.54 14:41.60 15:18.77 15:55.97 16:33.43 16:39.68
                                                                      17:47.77
CHU, JESSICA          12 PC DE ANZA CUPER              18:33.45   2      35.10  1:12.12  1:49.88  2:27.06  3:04.47  3:41.86  4:19.53
                                                                       4:56.39  5:33.81  6:10.61  6:47.52  7:24.00  8:00.82  8:37.29
                                                                       9:14.41  9:50.97 10:28.03 11:04.98 11:41.94 12:19.39 12:56.61
                                                                      13:34.25 14:11.85 14:49.16 15:26.95 16:04.58 16:42.65 17:20.26
                                                                      17:56.73
QIAN, VIRGINIE        12 PC SANTA CLARA S              19:03.38   3      35.14  1:12.81  1:51.15  2:29.19  3:07.64  3:45.94  4:24.23
                                                                       5:02.97  5:41.25  6:19.39  6:58.00  7:36.14  8:14.69  8:53.20
                                                                       9:31.68 10:10.35 10:48.64 11:27.26 12:05.50 12:43.74 13:22.06
                                                                      14:00.40 14:38.07 15:16.68 15:54.55 16:32.66 17:10.87 17:49.04
                                                                      18:26.41
JONES, MEGAN          12 PC NEPTUNE SWIMM              19:11.46   4      34.67  1:12.16  1:50.30  2:28.89  3:07.56  3:46.03  4:24.89
                                                                       5:03.50  5:42.07  6:20.71  6:59.14  7:37.19  8:15.54  8:53.76
                                                                       9:32.17 10:11.12 10:49.97 11:29.03 12:07.95 12:46.83 13:25.83
                                                                      14:04.89 14:43.70 15:22.12 16:00.67 16:39.76 17:18.01 17:56.24
                                                                      18:34.84
ESTIANDAN, ANGELENE   12 CA CANY                       19:17.64   5      33.63  1:11.67  1:50.00  2:29.16  3:08.17  3:46.58  4:25.05
                                                                       5:03.77  5:42.37  6:21.04  6:58.93  7:37.04  8:15.00  8:53.35
                                                                       9:31.37 10:10.54 10:49.27 11:28.83 12:07.83 12:47.11 13:26.12
                                                                      14:05.59 14:44.73 15:24.32 16:03.08 16:42.00 17:20.85 18:00.59
                                                                      18:39.59
MCGEE, ARRINGTON      12 PC SANTA CLARA S              19:35.02   6      35.88  1:14.24  1:53.40  2:32.28  3:11.61  3:49.26  4:27.79
                                                                       5:06.15  5:46.11  6:24.43  7:04.12  7:43.24  8:23.40  9:01.52
                                                                       9:41.28 10:19.89 11:00.03 11:38.99 12:18.98 12:58.40 13:39.05
                                                                      14:19.26 14:59.63 15:40.29 16:20.20 17:00.00 17:39.93 18:18.97
                                                                      18:57.52
BEISEL, STEFFI        11 PC SANTA CLARA S              19:40.33   7      35.84  1:13.55  1:53.68  2:32.65  3:12.24  3:50.80  4:30.72
                                                                       5:09.28  5:49.25  6:27.63  7:06.98  7:45.79  8:25.74  9:05.03
                                                                       9:45.59 10:24.83 11:04.71 11:43.59 12:23.97 13:03.00 13:43.25
                                                                      14:23.01 15:03.79 15:43.18 16:23.37 17:03.64 17:43.44 18:23.13
                                                                      19:03.21
JALAL, ORIANA         12 PC SANTA CLARA S              19:42.52   8      34.91  1:13.71  1:37.56  2:32.27  3:11.88  3:51.18  4:26.00
                                                                       5:10.47  5:50.39  6:29.91  7:09.62  7:48.97  8:28.59  9:07.65
                                                                      10:13.54 10:26.59 11:36.45 11:46.13 12:56.83 13:06.62 13:46.83
                                                                      14:26.99 15:32.42 15:48.13 17:01.31 17:07.59 17:47.87 18:27.51
                                                                      19:06.90
MANDAL, IHITA         12 PC SANTA CLARA S              19:42.75   9      35.10  1:13.20  1:52.58  2:31.57  3:11.31  3:50.00  4:29.79
                                                                       5:08.49  5:48.14  6:27.49  7:07.58  7:46.83  8:26.90  9:06.20
                                                                       9:46.32 10:26.50 11:06.48 11:46.60 12:27.20 13:08.05 13:48.27
                                                                      14:29.11 15:09.62 15:48.62 16:28.60 17:07.71 17:48.17 18:27.42
                                                                      19:07.33
CAMPBELL, SHANNON     12 PC UN  (PC)                   19:53.67          35.13  1:13.92  1:53.18  2:32.53  3:12.51  3:52.36  4:32.69
                                                                       5:12.26  5:40.10  6:33.14  7:13.69  7:53.27  8:33.78  9:13.93
                                                                       9:54.27 10:33.89 11:14.54 11:54.65 12:34.65 13:14.89 13:55.20
                                                                      14:35.60 15:16.19 15:56.52 16:37.32 17:17.02 17:56.42 18:35.79
                                                                      19:15.98

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  213                                   WOMENS   OPEN    1500 FREE                                   EVENT  213
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BONKE, EMMA           12 PC SUNNYVALE SWI              19:56.63          34.97  1:14.02  1:53.61  2:32.44  3:09.09  3:51.39  4:31.35
                                                                       5:11.40  5:39.90  6:30.53  7:10.91  7:50.72  8:31.67  9:11.75
                                                                       9:44.30 10:34.03 11:14.64 11:55.08 12:29.20 13:15.47 13:56.48
                                                                      14:36.26 15:17.01 15:57.38 16:37.93 17:18.48 17:48.44 18:38.96
                                                                      19:09.37
KENROW, CHLOE         12 PC SANTA CLARA S              20:01.94          34.89  1:12.59  1:51.75  2:30.77  2:59.27  3:49.50  4:29.08
                                                                       5:08.33  5:48.31  6:27.44  7:07.56  7:47.07  8:27.04  9:06.86
                                                                       9:47.25 10:27.69 10:58.94 11:49.35 12:30.85 13:11.68 13:53.23
                                                                      14:34.37 15:15.93 15:56.76 16:38.61 17:19.31 18:01.11 18:41.72
                                                                      19:22.73
CORDOVA, SYDNEY       12 SN CALIFORNIA CA              20:03.26          35.06  1:13.19  1:52.33  2:31.35  3:10.62  3:49.80  4:29.07
                                                                       5:08.63  5:48.76  6:28.29  7:07.97  7:47.97  8:29.44  9:10.03
                                                                       9:51.60 10:31.21 11:12.30 11:53.30 12:34.60 13:15.11 13:56.89
                                                                      14:37.14 15:18.53 15:58.88 16:40.62 17:21.10 18:02.53 18:43.05
                                                                      19:24.12
BENN, ACACIA          12 ** KISU                       20:08.45          34.55  1:13.15  1:45.33  2:33.16  3:13.24  3:53.72  4:35.94
                                                                       5:17.27  5:59.12  6:40.56  7:22.78  8:03.30  8:44.21  9:24.63
                                                                      10:05.52 10:46.51 11:27.10 12:06.22 12:45.41 13:24.56 13:53.62
                                                                      14:44.92 15:25.21 16:05.54 16:47.51 17:28.37 18:10.76 18:51.29
                                                                      19:31.16
SAITO, PATRICIA       12 PC DE ANZA CUPER              20:12.31          36.73  1:16.42  1:55.95  2:37.35  3:17.29  3:58.55  4:38.14
                                                                       5:20.75  6:41.51  6:42.45           8:04.69  9:21.66  9:26.22
                                                                      10:46.51 10:48.47 12:07.41 12:10.02 13:24.15 13:32.11 14:34.94
                                                                      14:53.79 16:00.09 16:14.19 17:14.68 17:34.95 18:37.18 18:55.03
                                                                      20:05.43
YULE, KATELYN         12 SN ARDEN HILLS S              20:13.77                 1:13.98  2:09.78  2:32.84  2:52.95  3:52.62  4:32.44
                                                                       5:12.83  5:20.46  6:34.26  6:56.48  7:56.49           9:17.83
                                                                               10:39.81          12:02.28          13:25.89 14:48.54
                                                                      14:48.95 16:11.43 16:11.96 17:32.16 17:33.57 18:41.16 18:55.35
                                                                      20:09.95
DRAKE, DANIELLE       12 AZ SWIM NEPTUNE               20:18.78          35.73  1:14.78  1:54.21  2:33.44  3:12.99  3:52.32  4:32.31
                                                                       5:12.75  5:54.23  6:34.50  7:15.57  7:56.29  8:39.10  9:19.97
                                                                      10:02.26 10:43.02 11:24.91 12:05.11 12:45.94 13:25.79 14:07.38
                                                                      14:49.20 15:32.19 16:14.04 16:56.03 17:36.47 18:18.23 18:59.41
                                                                      19:40.53
SAUER-NEWELL, ABIGAIL 12 AZ ANTHEM DOLPHI              22:03.88          37.17  1:18.90  1:58.53  2:44.65  3:18.57  4:12.19  4:56.38
                                                                       5:39.12  6:23.52  7:08.26  7:54.50  8:38.09  9:24.27 10:07.87
                                                                      10:54.39 11:38.77 12:24.41 13:10.38 13:56.76 14:41.48 15:23.90
                                                                      16:08.99 16:55.76 17:40.22 18:26.45 19:11.31 19:56.40 20:40.23
                                                                      21:21.73

TRAN, KRYSTAL         13 PC SANTA CLARA S              17:57.34   1             1:07.41           2:19.21  2:55.05  3:30.93  4:06.93
                                                                       4:42.23  5:18.66  5:55.02  6:29.65  7:07.62  7:44.36  8:19.80
                                                                       8:56.74  9:32.94 10:09.18 10:45.47 11:21.99 11:57.90 12:34.50
                                                                      13:11.30 13:47.67 14:23.31 14:59.61 15:35.75 16:11.81 16:48.12
                                                                      17:23.03
COCOL, DARIA          14 PC SANTA CLARA S              17:58.42   2             1:07.30           2:18.94  2:55.09  3:31.34  4:07.45
                                                                       4:43.48  5:19.77  5:55.58  6:31.92  7:08.19  7:44.15  8:20.64
                                                                       8:56.77  9:32.85 10:09.13 10:45.72 11:21.89 11:58.34 12:34.92
                                                                      13:11.78 13:48.28 14:24.85 15:01.02 15:37.67 16:13.90 16:50.07
                                                                      17:25.61
MCMAHON, ISEULT       14 OR THUNDERBOLT S              18:08.58   3             1:09.08           2:21.54  2:58.12  3:34.51  4:10.99
                                                                       4:47.40  5:24.35  6:01.19  6:37.89  7:14.32  7:51.45  8:27.71
                                                                       9:04.46  9:40.59 10:17.06 10:53.08 11:29.67 12:05.93 12:42.33
                                                                      13:18.33 13:54.71 14:31.15 15:08.23 15:44.72 16:21.87 16:58.15
                                                                      17:34.56

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  213                                   WOMENS   OPEN    1500 FREE                                   EVENT  213
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HECKMAN, MIRANDA      13 PC PLEASANTON SE              18:12.79   4             1:09.09           2:21.15  2:57.08  3:32.71  4:08.67
                                                                       4:44.35  5:20.77  5:57.03  6:33.15  7:10.04  7:47.13  8:23.45
                                                                       9:01.29  9:38.38 10:15.80 10:52.53 11:29.70 12:06.22 12:43.00
                                                                      13:19.59 13:57.12 14:33.70 15:10.89 15:47.72 16:25.21 17:01.50
                                                                      17:38.70
HENIG, ISABELLE       14 PC PALO ALTO STA              18:14.12   5      30.45  1:05.03  1:41.29  2:17.94  2:55.04  3:31.42
                                                                       4:47.02  5:24.46  6:01.02  6:28.98  7:14.69  7:52.00  8:28.73
                                                                       9:05.60  9:42.72 10:19.47 10:56.11 11:33.90 12:12.38 12:49.60
                                                                      13:24.48 14:02.50 14:39.04 15:15.24 15:51.20 16:28.82 17:05.08
                                                                      17:40.74
TRAMACK, GRACE        13 PC PALO ALTO STA              18:19.71   6      32.84  1:08.58  1:44.72  2:21.10  2:57.89  3:34.73  4:11.81
                                                                       4:48.63  5:25.87  6:02.91  6:39.98  7:16.81  7:54.06  8:31.21
                                                                       9:08.06  9:44.96 10:21.89 10:59.05 11:35.42 12:12.46 12:49.12
                                                                      13:26.30 14:03.26 14:40.37 15:17.00 15:53.67 16:30.53 17:07.51
                                                                      17:43.89
YONGYUTH, SIAN        14 PC SANTA CLARA S              18:36.90   7      34.57  1:10.85  1:48.64  2:25.65  3:03.61  3:40.98  4:18.92
                                                                       4:55.87  5:34.19  6:11.40  6:49.55  7:26.74  8:04.99  8:42.03
                                                                       9:20.00  9:57.01 10:34.57 11:11.09 11:48.53 12:25.48 13:03.49
                                                                      13:40.68 14:18.80 14:55.69 15:33.37 16:10.34 16:47.94 17:24.31
                                                                      18:01.57
PARHAM, OLIVIA        13 SN SUN OAKS AQUA              18:40.08   8      33.81  1:11.07  1:48.18  2:25.26  3:02.57  3:39.76  4:16.82
                                                                       4:53.85  5:31.26  6:08.51  6:45.89  7:23.26  8:01.02  8:38.15
                                                                       9:16.40  9:53.99 10:31.87 11:09.31 11:47.16 12:24.68 13:02.76
                                                                      13:40.15 14:17.91 14:55.85 15:33.89 16:11.48 16:49.21 17:27.09
                                                                      18:03.97
KIM, NAWOO            13 PC PLEASANTON SE              18:40.71   9      34.15  1:10.94  1:49.11  2:26.42  3:04.21  3:41.72  4:19.49
                                                                       4:56.70  5:34.03  6:11.21  6:48.75  7:25.83  8:03.16  8:40.38
                                                                       9:18.10  9:55.63 10:33.18 11:10.50 11:48.24 12:25.73 13:03.67
                                                                      13:41.57 14:19.39 14:57.12 15:35.02 16:12.46 16:50.13 17:27.32
                                                                      18:04.85
SNOW, MEGAN           14 CA DESERT STORM               18:42.80          34.74  1:11.89  1:49.17  2:26.46  3:03.86  3:41.04  4:18.21
                                                                       4:55.50  5:30.65  6:10.12  6:47.66  7:25.04  8:02.52  8:39.71
                                                                       9:17.33  9:54.99 10:32.94 11:10.35 11:48.46 12:26.01 13:04.00
                                                                      13:41.74 14:17.12 14:57.40 15:35.51 16:13.36 16:51.05 17:28.34
                                                                      17:51.16
FIARKOSKI, CAYMEN     13 AZ GOLD MEDAL SW              18:48.55          34.97  1:11.76  1:48.77  2:25.95  3:03.68  3:41.32  4:19.11
                                                                       4:56.26  5:33.47  6:10.56  6:48.78  7:26.01  8:04.03  8:41.24
                                                                       9:19.23  9:57.13 10:35.30 11:13.32 11:51.79 12:29.65 13:07.98
                                                                      13:45.75 14:24.53 15:02.38 15:40.48 16:18.96 16:57.12 17:35.01
                                                                      18:13.25
LIU, SASHA            13 PC TERRAPINS SWI              19:00.94          34.74  1:11.96  1:49.72  2:27.70  3:05.74  3:43.55  4:21.63
                                                                       4:59.67  5:37.79  6:15.91  6:54.19  7:32.23  8:10.69  8:48.58
                                                                       9:19.13 10:05.19 10:35.21 11:21.94 12:00.40 12:38.69 13:16.46
                                                                      13:54.21 14:32.53 15:10.28 15:48.89 16:27.11 17:05.68 17:44.04
                                                                      18:23.11
SCHMIDT, LINDSAY      13 PC DE ANZA CUPER              19:03.04          33.42  1:10.51  1:48.77  2:27.00  3:05.67  3:44.52  4:22.95
                                                                       5:01.21  5:39.70  6:17.91  6:56.70  7:35.00  8:13.56  8:51.62
                                                                       9:30.28 10:08.30 10:47.03 11:25.12 12:04.03 12:42.43 13:21.02
                                                                      13:59.92 14:38.54 15:17.03 15:55.63 16:33.78 17:12.26 17:49.89
                                                                      18:19.31
WILKINSON, ELIZABETH  14 PC PALO ALTO STA              19:20.60          34.74  1:12.42  1:50.80  2:28.70  3:06.79  3:44.64  4:23.10
                                                                       5:01.42  5:39.92  6:18.94  6:57.55  7:36.34  8:14.72  8:53.43
                                                                       9:32.61 10:11.66 10:50.74 11:29.36 12:08.77 12:47.47 13:21.01
                                                                      14:05.91 14:45.24 15:24.36 16:03.97 16:43.32 17:23.00 18:02.31
                                                                      18:42.14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  213                                   WOMENS   OPEN    1500 FREE                                   EVENT  213
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WU, KAITLYN           13 PC SANTA CLARA S              19:26.91          33.55  1:10.37  1:48.31  2:26.50  3:04.91  3:43.62  4:22.63
                                                                       5:01.10  5:39.85  6:18.60  6:57.50  7:36.36  8:15.78  8:54.54
                                                                       9:33.99 10:12.99 10:52.60 11:32.02 12:11.86 12:51.19 13:31.11
                                                                      14:10.90 14:50.46 15:29.96 16:09.80 16:49.35 17:29.39 18:08.86
                                                                      18:48.72
KAPPHAHN, SAMANTHA    13 SN ARDEN HILLS S              19:40.86          34.06  1:11.04  1:42.70  2:28.14  3:06.33  3:44.60  4:23.78
                                                                       5:02.26  5:41.74  6:20.48  7:00.01  7:39.23           8:58.41
                                                                       9:39.13 10:18.43 10:59.48 11:39.13 12:19.82 12:59.27 13:36.58
                                                                      14:20.80 15:01.75 15:41.41 16:22.45 17:02.32 17:42.59 18:22.74
                                                                      19:02.61
REINSTEIN, SLOANE     13 PC PALO ALTO STA                DQUED

MEIER, CHARLIE        15 PC CROW CANYON C              17:44.72   1             1:05.75           2:15.65  2:51.16  3:26.57  3:50.08
                                                                       4:37.50  5:12.95  5:48.05  6:23.73  6:59.30  7:35.41  8:11.55
                                                                       8:47.42  9:22.82  9:58.57 10:34.61 11:10.32 11:46.20 12:22.22
                                                                      12:58.37 13:34.59 14:10.49 14:41.99 15:22.65 15:58.34 16:34.03
                                                                      17:09.88
CRANE, MACKENZIE      16 ** NRST                       18:10.42   2             1:07.30           2:18.90  2:55.49  3:31.46  4:08.11
                                                                       4:43.91  5:20.83  5:56.84  6:33.55  7:09.94  7:47.27  8:24.26
                                                                       9:01.53  9:37.84 10:14.77 10:50.70 11:27.60 12:03.74 12:40.64
                                                                      13:18.01 13:54.77 14:31.52 15:08.78 15:45.81 16:23.39 17:01.10
                                                                      17:36.75
RITCHEY, KAITLYN      16 PC TERRAPINS SWI              18:18.32   3             1:08.31           2:20.25  2:56.98  3:32.85  4:09.79
                                                                       4:46.08  5:23.38  6:00.12  6:37.04  7:13.41  7:50.54  8:26.77
                                                                       9:04.33  9:41.06 10:18.66 10:54.99 11:32.31 12:09.02 12:46.06
                                                                      13:22.92 14:00.56 14:37.60 15:15.61 15:52.26 16:29.61 17:06.23
                                                                      17:44.09
HOWELL, SAMANTHA      15 PC PLEASANTON SE              18:18.40   4      32.61  1:08.09  1:44.00  2:19.68  2:55.72  3:31.14  4:07.06
                                                                       4:42.83  5:19.05  5:55.08  6:31.61  7:08.14  7:45.08  8:21.56
                                                                       8:58.76  9:35.16 10:12.63 10:49.35 11:26.49 12:03.87 12:42.02
                                                                      13:19.54 13:57.10 14:34.58 15:12.78 15:50.23 16:28.27 17:05.47
                                                                      17:42.57
GIORDANO, MORGAN      15 SI COLLEGE AREA               18:24.85   5      33.20  1:09.31  1:46.07  2:22.29  2:58.88  3:35.18  4:12.20
                                                                       4:48.69  5:25.77  6:02.37  6:39.68  7:16.24  7:53.47  8:30.17
                                                                       9:07.64  9:44.27 10:21.99 10:58.48 11:36.11 12:12.82 12:50.67
                                                                      13:27.44 14:05.08 14:42.01 15:19.71 15:56.67 16:34.19 17:11.66
                                                                      17:49.24
ZACHARIAS, DANIELLE   16 PC PLEASANTON SE              18:46.47   6             1:06.54           2:19.06  2:55.30  3:32.06  4:08.40
                                                                       4:44.16  5:21.50  5:58.55  6:35.75  7:12.83  7:36.60  8:28.70
                                                                       9:03.95  9:44.84 10:23.77 11:01.26 11:40.01 12:18.47 13:10.33
                                                                      13:36.72 14:15.60 14:54.42 15:33.80 16:11.67 16:50.95 17:29.76
                                                                      18:09.04
BOCKMAN, KATHRYN      15 PC CABRILLO THRE              18:46.65   7      33.86  1:09.60  1:46.18  2:24.00  2:58.88  3:39.10  4:15.95
                                                                       4:54.06  5:23.09  6:09.70  6:36.79  7:25.03  7:47.45  8:41.08
                                                                       9:18.74  9:57.08 10:32.58 11:12.81 11:43.08 12:28.23 13:06.39
                                                                      13:43.98 14:22.63 15:00.29 15:34.44 16:16.37 16:43.19 17:31.99
                                                                      17:56.85
WALN, SAMANTHA        16 PC PALO ALTO STA              18:51.74   8      33.43  1:09.85  1:46.87  2:24.42  3:02.00  3:39.78  4:17.44
                                                                       4:55.50  5:32.92  6:10.78  6:48.91  7:26.51  8:04.31  8:42.28
                                                                       9:20.32  9:58.01 10:35.95 11:13.81 11:51.85 12:30.73 13:08.64
                                                                      13:46.77 14:25.04 15:03.36 15:41.96 16:20.16 16:58.68 17:36.99
                                                                      18:15.22

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  213                                   WOMENS   OPEN    1500 FREE                                   EVENT  213
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BIANCHI, ASHLEY       15 PC PALO ALTO STA              18:55.52   9      33.48  1:09.27  1:46.09  2:23.04  3:00.86  3:38.31  4:16.13
                                                                       4:53.93  5:32.41  6:10.09  6:40.67  7:26.69  8:05.15  8:42.97
                                                                       9:21.48  9:59.23 10:37.78 11:15.64 11:54.24 12:31.94 13:10.51
                                                                      13:48.63 14:27.30 15:05.28 15:44.12 16:22.37 17:01.27 17:39.27
                                                                      18:18.40
YOUNG, ABBIE          15 OR THUNDERBOLT S              18:57.04          33.45  1:10.21  1:47.28  2:24.15  3:01.24  3:38.08  4:15.31
                                                                       4:52.75  5:30.52  6:08.50  6:46.66  7:24.26  8:02.56  8:40.57
                                                                       9:19.19  9:57.40 10:36.66 11:15.08 11:54.11 12:32.56 13:11.54
                                                                      13:50.30 14:28.98 15:07.72 15:46.72 16:25.26 17:03.89 17:42.24
                                                                      18:20.66
CHAMBERLAIN, JAIME    15 PC CABRILLO THRE              19:20.47          34.73  1:12.87  1:52.16  2:31.58  3:11.68  3:51.31  4:17.81
                                                                       5:11.08  5:51.14  6:30.36  7:08.34  7:46.14  8:25.17  9:03.51
                                                                       9:42.83 10:21.69 11:01.01 11:39.57 12:19.06 12:57.75 13:36.35
                                                                      14:14.43 14:52.77 15:31.12 16:09.94 16:48.37 17:27.11 18:05.18
                                                                      18:29.92
MILLER, MADISON       16 ** GOLD OF CANAD              19:38.15          34.05  1:11.54  1:49.57  2:27.70  3:06.17  3:44.51  4:22.98
                                                                       5:02.15  5:40.33  6:19.50  6:59.02  7:38.02  8:17.06  8:56.72
                                                                       9:37.19 10:16.59 10:55.95 11:36.05 12:16.10 12:56.25 13:36.43
                                                                      14:16.38 14:57.31 15:36.89 16:18.40 16:58.86 17:39.04 18:18.74
                                                                      18:58.97

BOTTRILL, MIA         17 ** HYAC                       18:19.60   1             1:07.46           2:18.75  2:54.85  3:31.02  4:07.51
                                                                       4:43.95  5:20.86  5:57.20  6:34.04  7:10.68  7:47.87  8:24.76
                                                                       9:02.42  9:39.14 10:16.43 10:53.54 11:30.93 12:07.83 12:45.54
                                                                      13:22.72 14:00.55 14:37.18 15:15.22 15:52.29 16:30.44 17:07.10
                                                                      17:44.36
MCNAMARA, MONICA      17 PC CROW CANYON C              18:52.59   2      34.82  1:11.68  1:49.39  2:26.89  3:04.59  3:42.08  4:19.73
                                                                       4:57.23  5:35.23  6:12.78  6:50.81  7:28.44  8:06.96  8:44.68
                                                                       9:23.04 10:00.89 10:39.25 11:17.36 11:55.84 12:33.83 13:11.83
                                                                      13:49.59 14:27.83 15:05.48 15:43.71 16:21.41 16:59.77 17:37.68
                                                                      18:15.94
FAUST, LUCY           17 PC ORINDA AQUATI              18:56.60   3      33.25  1:09.99  1:47.58  2:25.12  3:03.31  3:41.15  4:19.25
                                                                       4:57.44  5:35.83  6:13.69  6:51.72  7:29.49  8:07.41  8:46.76
                                                                       9:24.47 10:02.53 10:40.46 11:18.36 11:56.67 12:34.90 13:13.53
                                                                      13:51.78 14:30.28 15:08.88 15:47.78 16:26.00 17:04.59 17:43.21
                                                                      18:20.52
LARSEN, ANNIE         18 PC ORINDA AQUATI              20:01.36   4      34.83  1:13.66  1:53.07  2:32.93  3:12.52  3:51.82  4:31.74
                                                                       5:10.82  5:50.90  6:30.32  7:10.05  7:49.25  8:29.28  9:08.90
                                                                       9:49.24 10:28.29 11:08.97 11:48.77 12:30.46 13:10.41 13:51.93
                                                                      14:32.30 15:14.01 15:54.65 16:36.36 17:17.09 17:58.69 18:39.25
                                                                      19:21.30

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   OPEN    400 I.M.                                    EVENT  201
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIU, SKYLER           15 PC TERRAPINS SWI  5:16.38   6  5:07.73 F1  P  1:07.72  2:29.20  4:00.87
                                                                    F    31.72  1:07.64  1:48.34  2:28.42  3:12.93  3:57.39  4:32.87
JONES, RAIME          14 MN AQUAJETS SWIM  5:13.58   2  5:07.96 F1  P  1:08.80  2:29.10  4:02.93
                                                                    F    30.97  1:07.43  1:48.13  2:27.33  3:13.11  3:59.59  4:34.95
KINSEY, HALLADAY      14 SN UN  (SN)       5:14.15   3  5:07.96 F1  P  1:12.64  2:37.82  4:06.23
                                                                    F    31.85  1:10.44  1:51.57  2:32.75  3:16.12  4:00.29  4:34.56

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   OPEN    400 I.M.                                    EVENT  201
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LAM, MEGAN            16 OR THUNDERBOLT S  5:13.61   3  5:07.98 F2  P  1:10.19  2:30.10  4:04.79
                                                                    F    32.39  1:08.45  1:48.82  2:28.08  3:14.26  4:00.10  4:35.48
SMITH, LAUREN         15 PC QUICKSILVER S  5:15.83   5  5:08.30 F3  P  1:12.20  2:31.72  4:08.55
                                                                    F    32.86  1:10.68  1:49.59  2:28.74  3:15.74  4:03.89  4:36.46
NGUYEN, HAN           15 PC PEAK SWIMMING  5:14.39   4  5:09.04 F4  P  1:11.03  2:30.72  4:03.76
                                                                    F    32.39  1:09.80  1:49.06  2:28.38  3:14.08  3:59.97  4:34.67
CHUNG, EVA            17 PC PLEASANTON SE  5:14.21   1  5:09.57 F1  P  1:10.24  2:31.68  4:00.44
                                                                    F    32.20  1:09.63           2:30.14  3:13.39  3:57.15  4:33.84
COLPO, MEGAN          14 PC ORINDA AQUATI  5:14.22   4  5:11.09 F3  P  1:11.57  2:35.67  4:02.17
                                                                    F    32.43  1:10.48  1:52.85  2:34.43  3:17.18  4:00.33  4:36.24
CHONG, CHRISTIE       15 PC PLEASANTON SE  5:13.05   2  5:11.36 F5  P  1:11.70  2:32.58  4:02.40
                                                                    F    33.23  1:12.07  1:52.95  2:32.91  3:17.38  4:01.50  4:37.28
WANG, VIVIAN          13 PC SANTA CLARA S  5:14.83   5  5:12.05 F4  P  1:09.61  2:30.33  4:02.14
                                                                    F    32.31  1:09.55  1:50.90  2:32.37  3:16.55  4:02.62  4:38.08
ORTNER, EMILY         17 PC TERRAPINS SWI  5:15.73   2  5:12.69 F2  P  1:14.73  2:37.38  4:04.85
                                                                    F    34.13  1:13.73  1:54.92  2:34.41  3:18.06  4:01.75  4:38.02
LO, EMILY             13 PC TERRAPINS SWI  5:17.34   9  5:12.96 F5  P  1:08.97  2:31.93  4:04.62
                                                                    F    32.68  1:09.46  1:51.12  2:30.82  3:16.47  4:01.88  4:38.34
STITT, NINA           17 OR THUNDERBOLT S  5:17.39   3  5:14.11 F3  P  1:15.84  2:37.83  4:10.20
                                                                    F    33.68  1:12.13  1:54.10  2:34.90  3:19.22  4:04.20  4:39.99
FROMSON-HO, ALYS      18 PC TERRAPINS SWI  5:19.06   5  5:14.50 F4  P  1:10.63  2:31.85  4:04.48
                                                                    F    33.13  1:10.62  1:50.89  2:30.40  3:16.84  4:03.31  4:39.39
LUSK, ZOE             14 PC PALO ALTO STA  5:14.86   6  5:15.22 F6  P  1:09.31  2:32.70  4:02.49
                                                                    F    32.55  1:10.11  1:52.63  2:34.68  3:19.08  4:03.51  4:39.58
COCOL, DARIA          14 PC SANTA CLARA S  5:12.66   1  5:15.32 F7  P  1:14.76  2:36.47  4:03.77
                                                                    F    34.08  1:14.19  1:56.36  2:36.82  3:20.67  4:05.22  4:41.77
MCMAHON, ISEULT       14 OR THUNDERBOLT S  5:17.08   8  5:15.36 F8  P  1:13.29  2:31.23  4:06.37
                                                                    F    34.45  1:14.51  1:53.96  2:32.07  3:19.22  4:06.67  4:42.22
BRETT, HANA           15 PC PALO ALTO STA  5:16.46   7  5:15.41 F6  P  1:10.84  2:33.37  4:03.10
                                                                    F    33.11  1:10.28  1:53.10  2:34.85  3:18.79  4:03.00  4:39.48
KNOWLES, RACHEL       17 PC PLEASANTON SE  5:18.74   4  5:16.77 F5  P  1:09.41  2:35.48  4:08.85
                                                                    F    32.28  1:08.97  1:51.42  2:33.71  3:19.89  4:06.89  4:42.30
TUCK, NATALIE         15 PC PALO ALTO STA  5:16.90   8  5:17.59 F7  P  1:13.28  2:36.16  4:05.79
                                                                    F    33.26  1:14.25  1:55.95  2:36.43  3:19.81  4:05.61  4:41.78
CHU, JESSICA          12 PC DE ANZA CUPER  5:22.39   2  5:18.32 F1  P  1:16.75  2:40.25  4:09.48
                                                                    F    34.99  1:15.11  1:57.09  2:38.10  3:22.16  4:06.81  4:42.84
BOLES, CATHERINE      15 PC ALAMEDA ISLAN  5:12.68   1  5:18.40 F8  P  1:09.78  2:29.19  4:03.13
                                                                    F    32.94  1:10.62  1:52.01  2:32.87  3:20.15  4:07.59  4:43.36
SEBASTIAN, SOPHIA     12 PC PALO ALTO STA  5:30.97   5  5:18.91 F2  P  1:13.75  2:39.91  4:10.52
                                                                    F    33.58  1:11.79  1:54.70  2:37.55  3:19.86  4:04.26  4:43.40
YONGYUTH, BIANKA      12 PC SANTA CLARA S  5:21.59   1  5:19.74 F3  P  1:14.33  2:40.02  4:12.09
                                                                    F    33.71  1:11.24  1:53.23  2:34.81  3:20.87  4:07.33  4:43.40
RAYNER, MOLLY         18 ** GOLD OF CANAD  5:21.36   6  5:19.87 F6  P  1:13.66  2:36.03  4:11.68
                                                                    F    33.48  1:12.35  1:53.66  2:35.82  3:23.08  4:09.14  4:45.32
HANLEY, ALEXA         17 PC WALNUT CREEK   5:24.55   7  5:22.14 F7  P  1:08.84  2:37.40  4:06.67
                                                                    F    32.04  1:10.36  1:53.63  2:36.79  3:20.18  4:05.92  4:45.07
CORDOVA, ALEX         15 SN CALIFORNIA CA  5:17.23   9  5:22.80 F9  P  1:10.74  2:34.28  4:05.78
                                                                    F    33.53  1:10.89  1:54.13  2:35.77  3:22.45  4:09.46  4:47.09
QIAN, VIRGINIE        12 PC SANTA CLARA S  5:27.22   4  5:23.15 F4  P  1:18.71  2:41.96  4:12.96
                                                                    F    35.90  1:16.96  1:58.89  2:41.06  3:24.66  4:09.76  4:47.00
JANVIER, AELA         14 ** QUEB           5:16.97   7  5:23.30 F9  P  1:13.95  2:35.40  4:06.66
                                                                    F    34.12  1:13.76  1:56.84  2:38.01  3:23.77  4:09.78  4:47.27
MCDONALD, MARGAUX     12 PC ORINDA AQUATI  5:34.39   9  5:25.50 F5  P  1:15.01  2:40.70  4:18.00
                                                                    F    33.97  1:12.90  1:56.50  2:38.22  3:24.92  4:11.90  4:49.65
MA, KIMBERLY          18 PC SANTA CLARA S  5:26.29   8  5:25.75 F8  P  1:12.10  2:39.00  4:13.34
                                                                    F    33.90  1:12.02  1:56.47  2:39.67  3:26.67  4:13.66  4:49.91

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   OPEN    400 I.M.                                    EVENT  201
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LARSEN, ANNIE         18 PC ORINDA AQUATI  5:27.47   9  5:28.30 F9  P  1:12.14  2:38.98  4:15.88
                                                                    F    32.58  1:10.85  1:53.53  2:35.83  3:24.11  4:13.02  4:51.02
LUIS, CAILEIGH        12 ** VANCOUVER PAC  5:32.82   7  5:31.81 F6  P  1:19.49  2:44.50  4:18.48
                                                                    F    35.43  1:18.93  2:00.39  2:42.64  3:29.34  4:17.67  4:55.35
MURPHY, CRYSTAL       12 PC THE OLYMPIC C  5:26.41   3  5:33.24 F7  P  1:11.20  2:38.52  4:11.76
                                                                    F    34.69  1:12.61  1:56.84  2:40.79  3:28.36  4:18.40  4:56.46
CAMPBELL, SHANNON     12 PC UN  (PC)       5:33.32   8  5:33.40 F8  P  1:15.36  2:40.63  4:19.01
                                                                    F    34.45  1:16.58  1:59.88  2:42.99  3:31.61  4:20.29  4:57.85
KANN, CHANELL         12 PC DE ANZA CUPER  5:32.61   6  5:36.53 F9  P  1:18.05  2:43.51  4:18.02
                                                                    F    37.12  1:19.24  2:02.19  2:44.40  3:33.12  4:21.08  4:59.70

COCOL, DARIA          14 PC SANTA CLARA S  5:12.66   1              P  1:14.76  2:36.47  4:03.77
BOLES, CATHERINE      15 PC ALAMEDA ISLAN  5:12.68   1              P  1:09.78  2:29.19  4:03.13
CHONG, CHRISTIE       15 PC PLEASANTON SE  5:13.05   2              P  1:11.70  2:32.58  4:02.40
JONES, RAIME          14 MN AQUAJETS SWIM  5:13.58   2              P  1:08.80  2:29.10  4:02.93
LAM, MEGAN            16 OR THUNDERBOLT S  5:13.61   3              P  1:10.19  2:30.10  4:04.79
KINSEY, HALLADAY      14 SN UN  (SN)       5:14.15   3              P  1:12.64  2:37.82  4:06.23
CHUNG, EVA            17 PC PLEASANTON SE  5:14.21   1              P  1:10.24  2:31.68  4:00.44
COLPO, MEGAN          14 PC ORINDA AQUATI  5:14.22   4              P  1:11.57  2:35.67  4:02.17
NGUYEN, HAN           15 PC PEAK SWIMMING  5:14.39   4              P  1:11.03  2:30.72  4:03.76
WANG, VIVIAN          13 PC SANTA CLARA S  5:14.83   5              P  1:09.61  2:30.33  4:02.14
LUSK, ZOE             14 PC PALO ALTO STA  5:14.86   6              P  1:09.31  2:32.70  4:02.49
ORTNER, EMILY         17 PC TERRAPINS SWI  5:15.73   2              P  1:14.73  2:37.38  4:04.85
SMITH, LAUREN         15 PC QUICKSILVER S  5:15.83   5              P  1:12.20  2:31.72  4:08.55
LIU, SKYLER           15 PC TERRAPINS SWI  5:16.38   6              P  1:07.72  2:29.20  4:00.87
BRETT, HANA           15 PC PALO ALTO STA  5:16.46   7              P  1:10.84  2:33.37  4:03.10
TUCK, NATALIE         15 PC PALO ALTO STA  5:16.90   8              P  1:13.28  2:36.16  4:05.79
JANVIER, AELA         14 ** QUEB           5:16.97   7              P  1:13.95  2:35.40  4:06.66
MCMAHON, ISEULT       14 OR THUNDERBOLT S  5:17.08   8              P  1:13.29  2:31.23  4:06.37
CORDOVA, ALEX         15 SN CALIFORNIA CA  5:17.23   9              P  1:10.74  2:34.28  4:05.78
LO, EMILY             13 PC TERRAPINS SWI  5:17.34   9              P  1:08.97  2:31.93  4:04.62
STITT, NINA           17 OR THUNDERBOLT S  5:17.39   3              P  1:15.84  2:37.83  4:10.20
BERRY, ABBIGALE       14 PC GATO           5:17.47  10              P  1:11.64  2:30.72  4:04.98
O'BRIEN, HAYLEY       15 PC SANTA CLARA S  5:17.58  10              P  1:10.74  2:31.65  4:08.64
JOCHNER, MADDIE       15 PC TERRAPINS SWI  5:17.59  11              P  1:10.65  2:33.47  4:02.25
O'BRIEN, ASHLEEN      13 PC ORINDA AQUATI  5:17.68  11              P  1:10.49  2:31.50  4:08.72
HARTMAN, ALEXANDRA    15 PC PALO ALTO STA  5:18.74  12              P  1:12.44  2:34.19  4:06.74
KNOWLES, RACHEL       17 PC PLEASANTON SE  5:18.74   4              P  1:09.41  2:35.48  4:08.85
FROMSON-HO, ALYS      18 PC TERRAPINS SWI  5:19.06   5              P  1:10.63  2:31.85  4:04.48
WOMER, HANNAH         14 PC QUICKSILVER S  5:19.13  12              P  1:13.30  2:37.88  4:06.47
CLARK, CHLOE          13 SN ZEON PERFORMA  5:19.18  13              P  1:10.33  2:32.49  4:08.67
HILDE-JONES, MILAN    13 PC PALO ALTO STA  5:19.59  14              P  1:11.76  2:30.77  4:09.09
CHEN, IVY             15 PC DE ANZA CUPER  5:19.87  13              P  1:12.64  2:33.98  4:08.11
MENZMER, LIZZIE       13 SN ARDEN HILLS S  5:20.12  15              P  1:09.51  2:32.40  4:09.28
KHOWONG, JEANETTE     14 PC DE ANZA CUPER  5:20.46  16              P  1:12.24  2:32.00  4:07.03
TENG, CATHY           13 PC SANTA CLARA S  5:20.56  17              P  1:11.30  2:33.69  4:08.66
PARHAM, OLIVIA        13 SN SUN OAKS AQUA  5:20.77  18              P  1:12.29  2:31.67  4:11.03
RAYNER, MOLLY         18 ** GOLD OF CANAD  5:21.36   6              P  1:13.66  2:36.03  4:11.68
YONGYUTH, BIANKA      12 PC SANTA CLARA S  5:21.59   1              P  1:14.33  2:40.02  4:12.09
KISSACK, LAURA        16 ** DUNCAN SWIM T  5:21.98  14              P  1:11.28  2:36.92  4:06.79
CHU, JESSICA          12 PC DE ANZA CUPER  5:22.39   2              P  1:16.75  2:40.25  4:09.48
LIU, SASHA            13 PC TERRAPINS SWI  5:22.60  19              P  1:12.89  2:35.96  4:07.61
REUTER, TINA          14 SN ARDEN HILLS S  5:22.68  20              P  1:15.69  2:36.85  4:10.63
MILLER, CHLOE         15 SN DAVIS ARDEN R  5:22.80  15              P  1:10.29  2:33.88  4:06.17
WANG, SARAH           16 PC PLEASANTON SE  5:23.45  16              P  1:08.25  2:32.01  4:07.59
SAVAGE, SARAH         14 PC PEAK SWIMMING  5:23.59  21              P  1:13.00  2:37.86  4:09.46

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   OPEN    400 I.M.                                    EVENT  201
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BENNETT, HARPER       16 ** GOLD OF CANAD  5:23.78  17              P  1:12.65  2:33.07  4:08.88
CASWELL, LAUREN       15 ** VANCOUVER PAC  5:24.01  18              P  1:13.41  2:39.21  4:12.20
HANLEY, ALEXA         17 PC WALNUT CREEK   5:24.55   7              P  1:08.84  2:37.40  4:06.67
FRANZWA, HANNAH       13 PC PLEASANTON SE  5:24.84  22              P  1:12.32  2:40.77  4:10.76
KIM, NAWOO            13 PC PLEASANTON SE  5:25.47  23              P  1:17.57  2:41.77  4:11.77
SPRAGUE, DELANEY      15 PC WALNUT CREEK   5:25.62  19              P  1:13.67  2:40.75  4:09.34
VAN STEYN, KENNA      15 PC ORINDA AQUATI  5:25.83  20              P  1:12.74  2:38.46  4:15.34
MA, KIMBERLY          18 PC SANTA CLARA S  5:26.29   8              P  1:12.10  2:39.00  4:13.34
SIMPSON, MICHELLE     15 PC PALO ALTO STA  5:26.32  21              P  1:12.75  2:36.29  4:14.11
MURPHY, CRYSTAL       12 PC THE OLYMPIC C  5:26.41   3              P  1:11.20  2:38.52  4:11.76
MERTZ, CAROLINE       16 PC NEPTUNE SWIMM  5:26.82  22              P  1:13.62  2:36.77  4:12.70
MCKENNA, MAI          13 PC OSPREY AQUATI  5:27.08  24              P  1:14.46  2:40.76  4:12.20
QIAN, VIRGINIE        12 PC SANTA CLARA S  5:27.22   4              P  1:18.71  2:41.96  4:12.96
LARSEN, ANNIE         18 PC ORINDA AQUATI  5:27.47   9              P  1:12.14  2:38.98  4:15.88
DAGENAIS, NOéMIE      14 ** QUEB           5:27.55  25              P  1:17.99  2:44.29  4:15.48
TRAMACK, GRACE        13 PC PALO ALTO STA  5:27.75  26              P  1:13.12  2:36.69  4:14.83
FARIDNIA, SAYEH       16 PC DE ANZA CUPER  5:27.90  23              P  1:10.90  2:36.62  4:14.45
BRACKETT, PAIGE       15 SN DAVIS ARDEN R  5:28.04  24              P  1:13.71  2:40.29  4:16.45
VACHON, FLORENCE      14 ** QUEB           5:28.16  27              P  1:15.26  2:41.89  4:18.86
HENIG, ISABELLE       14 PC PALO ALTO STA  5:28.25  28              P  1:09.36  2:35.97  4:19.67
OWYOUNG, JORDAN       17 PC ORINDA AQUATI  5:28.51  10              P  1:14.35  2:38.14  4:15.72
TRAN, KRYSTAL         13 PC SANTA CLARA S  5:28.53  29              P  1:17.55  2:41.83  4:17.98
MILLER, MADISON       16 ** GOLD OF CANAD  5:28.93  25              P  1:13.17  2:38.19  4:11.38
MIN, PRISCILLA        13 PC PALO ALTO STA  5:28.93  30              P  1:12.89  2:38.03  4:15.35
PAMPEYAN, KRISTIN     16 PC SANTA CLARA S  5:29.14  26              P  1:12.45  2:36.45  4:15.38
SKRLAC, ANDRAYA       15 ** CASC           5:29.49  27              P  1:14.27  2:37.77  4:16.10
PASTUSHENKO, DASHA    13 SN SIERRA MARLIN  5:29.64  31              P  1:16.13  2:39.93  4:14.80
CHAMBERLAIN, JAIME    15 PC CABRILLO THRE  5:29.68  28              P  1:15.94  2:41.74  4:16.45
SCHUMANN, KRISTIN     17 PC CROW CANYON C  5:29.90  11              P  1:12.25  2:41.36  4:12.98
PENG, SOPHY           14 PC EAST BAY AQUA  5:30.15  32              P  1:12.76  2:38.53  4:15.82
ZHAO, TIFFANY         17 OR THUNDERBOLT S  5:30.28  12              P  1:14.24  2:41.18  4:17.37
BARATTOLO, GABRIELLA  18 PC WALNUT CREEK   5:30.50  13              P  1:15.51  2:39.74  4:16.68
SEBASTIAN, SOPHIA     12 PC PALO ALTO STA  5:30.97   5              P  1:13.75  2:39.91  4:10.52
TAN, JERI             14 PC SOUTH SAN FRA  5:31.84  33              P  1:13.78  2:36.91  4:17.10
BIANCHI, ASHLEY       15 PC PALO ALTO STA  5:32.04  29              P  1:15.04  2:39.35  4:16.05
WILKINSON, ELIZABETH  14 PC PALO ALTO STA  5:32.06  34              P  1:12.62  2:41.59  4:14.57
DAVIS, JACQUELINE     14 PC PLEASANTON SE  5:32.23  35              P  1:15.14  2:43.31  4:14.69
KANN, CHANELL         12 PC DE ANZA CUPER  5:32.61   6              P  1:18.05  2:43.51  4:18.02
LUIS, CAILEIGH        12 ** VANCOUVER PAC  5:32.82   7              P  1:19.49  2:44.50  4:18.48
CAMPBELL, SHANNON     12 PC UN  (PC)       5:33.32   8              P  1:15.36  2:40.63  4:19.01
TRAN, JANET           15 PC PALO ALTO STA  5:33.36  30              P  1:13.64  2:41.14  4:19.70
CLARKSON, REILLY      14 PC NEPTUNE SWIMM  5:33.72  36              P  1:16.79  2:37.53  4:19.25
CHEW, JENNA           16 PC LIVERMORE AQU  5:33.96  31              P  1:16.00  2:40.77  4:21.33
WARRUM, VICTORIA      13 AZ YMCA WESTSIDE  5:34.08  37              P  1:13.42  2:41.42  4:20.76
MCDONALD, MARGAUX     12 PC ORINDA AQUATI  5:34.39   9              P  1:15.01  2:40.70  4:18.00
GIACINTO, SONJA       16 PC QUICKSILVER S  5:34.55  32              P  1:14.99  2:40.79  4:21.82
SAFRAN, JANNA         17 PC PALO ALTO STA  5:34.66  14              P  1:19.10  2:41.37  4:20.67
EPPERSON, LAURA       15 OR THUNDERBOLT S  5:34.91  33              P  1:13.56  2:39.87  4:23.41
ZACHARIAS, DANIELLE   16 PC PLEASANTON SE  5:34.96  34              P  1:15.12  2:47.19  4:22.43
VASU, MEGANA          16 PC PEAK SWIMMING  5:35.08  35              P  1:19.17  2:47.70  4:20.77
KULP, KATIE           18 PC LIVERMORE AQU  5:35.69  15              P  1:15.47  2:39.02  4:18.73
GUILLORY, CLAUDIA     17 SN FEATHER RIVER  5:35.83  16              P  1:20.63  2:44.68  4:24.52
MAGNUSSEN, EMMA       12 PC ELLIS AQUATIC  5:35.94  10              P  1:17.55  2:43.63  4:23.64
KURAMOTO, REI         12 PC PALO ALTO STA  5:36.61  11              P  1:16.45  2:47.06  4:24.71
YONGYUTH, SIAN        14 PC SANTA CLARA S  5:37.73  38              P  1:12.34  2:38.52  4:23.57
CHIN, AUDREY          13 PC UN  (PC)       5:38.48  39              P  1:15.46  2:40.60  4:20.89

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   OPEN    400 I.M.                                    EVENT  201
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MARTINSON, JOURNEY    16 PC WALNUT CREEK   5:39.85  36              P  1:12.43  2:35.70  4:05.49
HORNBUCKLE, ALYSSA    15 PC WALNUT CREEK   5:39.90  37              P  1:16.88  2:44.40  4:25.81
SO, ISABELLE          12 PC WALNUT CREEK   5:40.45  12              P  1:14.66  2:43.45  4:25.42
DOBLER, KAITLYN       12 OR THE DOLPHINS   5:40.75  13              P  1:20.83  2:53.00  4:22.12
BENN, ACACIA          12 ** KISU           5:41.48  14              P  1:21.37  2:47.97  4:26.50
LU, CICI              15 PC OAKLAND UNDER  5:41.67  38              P  1:16.44  2:46.08  4:22.18
JONES, MEGAN          12 PC NEPTUNE SWIMM  5:41.73  15              P  1:16.08  2:45.08  4:29.13
LARSEN, AMY           15 PC ORINDA AQUATI  5:42.03  39              P  1:15.14  2:44.61  4:20.89
CORDOVA, SYDNEY       12 SN CALIFORNIA CA  5:42.07  16              P  1:13.20  2:42.71  4:23.96
GUADIAMOS, ISABELLA   12 PC DE ANZA CUPER  5:42.39  17              P  1:21.26  2:48.17  4:23.89
WEBBER, CAYMAN        12 AZ YMCA WESTSIDE  5:43.18  18              P  1:19.62  2:46.72  4:28.40
ERICKSON, KATIE       17 PC ORINDA AQUATI  5:43.24  17              P  1:15.51  2:51.53  4:22.75
NGUYEN, MALENA        12 PC LOS ALTOS & M  5:44.19  19              P  1:16.64  2:43.70  4:29.13
MA, ASHLEY            12 PC SANTA CLARA S  5:44.32  20              P  1:16.22  2:46.69  4:28.04
HENDRAWAN, ASHLEY     12 PC ALAMEDA ISLAN  5:44.84  21              P  1:20.56  2:49.88  4:29.34
BLANKLEY, STEPHANIE   16 PC MORGAN HILL S  5:44.90  40              P  1:17.50  2:44.94  4:31.22
BOURAOUI, NADIA       11 PC SANTA CLARA S  5:45.07  22              P  1:21.74  2:52.91  4:27.28
STO. DOMINGO, MIA     12 PC THE OLYMPIC C  5:45.42  23              P  1:19.19  2:46.00  4:24.49
KENROW, CHLOE         12 PC SANTA CLARA S  5:45.93  24              P  1:19.50  2:49.12  4:29.13
LOCKARD, ALLISON      12 SN TRUCKEE-TAHOE  5:46.35  25              P  1:17.33  2:47.78  4:26.28
WILLIAMS, MARIE       12 PC PALO ALTO STA  5:48.61  26              P  1:26.50  2:53.60  4:30.63
JALAL, ORIANA         12 PC SANTA CLARA S  5:51.34  27              P  1:23.48  2:59.13  4:33.22
GREENBERG, VICTORIA   12 PC TERRAPINS SWI  5:51.46  28              P  1:21.03  2:50.59  4:28.17
SOEBROTO, TIFFANY     13 PC SANTA CLARA S  5:51.64  40              P  1:17.45  2:48.64  4:32.63
LIU, LILLY            12 PC WEST COAST AQ  5:56.35  29              P  1:17.55  2:48.17  4:33.44
CAVAZOS, AMANDA       12 PC SEASIDE AQUAT  5:58.00  30              P  1:19.71  2:53.33  4:37.39
BOWER, KATHRYN        15 PC PALO ALTO STA   DQUED                   P  1:15.12  2:38.40  4:12.63
GREYMONT, ALYSSA      17 PC MORGAN HILL S   DQUED                   P  1:12.57  2:43.20  4:23.72
HAMMILL, TAYLOR       15 PC WALNUT CREEK    DQUED
JOHNSON, OLIVIA       15 CA DESERT STORM    DQUED                   P  1:14.51  2:38.63  3:36.47
O'NEILL, CAITLIN      12 PC ELLIS AQUATIC   DQUED                   P  1:22.78  2:48.88  4:21.42
SNOW, MEGAN           14 CA DESERT STORM    DQUED                   P  1:19.65  2:45.13  4:24.13
WONG, EMMA            13 ** VANCOUVER PAC   DQUED                   P  1:19.36  2:50.13  4:23.35

============================================================================================================================
   EVENT   64                                    MENS    10&UN   50 FREE                                     EVENT   64
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARREN, KAI           10 PC MONTEREY BAY     30.89   3    30.73 F1
CONNELL, ADAM         10 ** CASC             31.39   4    30.90 F2
FITZGERALD, BRYCE     10 AZ SWIM NEPTUNE     30.59   1    30.99 F3
MARTINELLI, LORENZO   10 PC SANTA CLARA S    30.79   2    31.05 F4
LIPSON, HENRY         10 PC THE OLYMPIC C    31.53   6    31.15 F5
FERNANDEZ, ANTONIO    10 PC TERRAPINS SWI    31.65   7    31.19 F6
FOTHERBY, JUSTIN      10 ** KISU             31.41   5    31.67 F7
HUEY, BRYSON          10 PC PLEASANTON SE    31.71   9    32.22 F8
RIDOSKO, RYAN         10 PC TRI VALLEY AQ    31.69   8    32.61 F9

FITZGERALD, BRYCE     10 AZ SWIM NEPTUNE     30.59   1
MARTINELLI, LORENZO   10 PC SANTA CLARA S    30.79   2
GARREN, KAI           10 PC MONTEREY BAY     30.89   3
CONNELL, ADAM         10 ** CASC             31.39   4

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   64                                    MENS    10&UN   50 FREE                                     EVENT   64
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FOTHERBY, JUSTIN      10 ** KISU             31.41   5
LIPSON, HENRY         10 PC THE OLYMPIC C    31.53   6
FERNANDEZ, ANTONIO    10 PC TERRAPINS SWI    31.65   7
RIDOSKO, RYAN         10 PC TRI VALLEY AQ    31.69   8
HUEY, BRYSON          10 PC PLEASANTON SE    31.71   9
LEONG, ANDREW         10 PC SAN RAMON VAL    31.80  11
TRAN, KHAI            10 OR MULTNOMAH ATH    31.80  10
MORRISON, CHAD        10 PC PALO ALTO STA    31.81  12
RANADE, VINEET        10 PC SANTA CLARA S    31.89  13
MAURER, REX            9 PC PALO ALTO STA    31.95  14
PORTER, GABRIEL       10 PC CABRILLO THRE    32.25  15
CUTLER, TATE          10 SN DAVIS ARDEN R    32.32  17
LACERTE, BENNETT       9 PC PALO ALTO STA    32.32  16
LOMVARDAS, AKIRA      10 PC NORTH BAY AQU    32.63  18
FONG, A.J.             9 PC TERRAPINS SWI    32.85  19
HWANG, BRYAN          10 PC OTTER SWIM CL    32.89  20
UPADHYAYULA, AVINASH  10 PC SANTA CLARA S    32.93  21
LEE, JORDAN            9 PC PLEASANTON SE    32.99  22
LEE, JADEN            10 PC UN  (PC)         33.04  23
DROUIN, BRADY         10 PC RAM AQUATICS     33.09  24
GLENN, NICKY          10 PC SEALS AQUATIC    33.40  25
SABER, JACK           10 UT WASATCH FRONT    33.43  26
WONG, KYLE            10 SI UN  (SI)         33.44  27
HUANG, MILES          10 PC SANTA CLARA S    33.50  28
TABILAS, DAVID        10 PC WEST COAST AQ    33.54  29
MAYO, COOPER          10 PC PALO ALTO STA    33.56  30
ZHANG, JUSTIN         10 PC PALO ALTO STA    33.58  31
WOO, KYLE             10 PC GATO             33.66  32
SMEDLEY, ALEXANDER    10 PC PLEASANTON SE    33.90  33
OH, BRENDEN           10 PC SANTA CLARA S    33.93  34
PUCHAKATLA SAIRAMESH,  9 PC WALNUT CREEK     33.94  35
KUROSAWA, RICKY        9 CA BOULDER CITY     33.96  36
NG, MATTHEW            9 SN CALIFORNIA CA    33.97  37
NGUYEN, JONATHAN      10 PC WEST COAST AQ    34.05  38
JONES, KEATON          9 AZ SWIM NEPTUNE     34.06  39
FLINT, WILL           10 PC WINE COUNTRY     34.27  40
HARRIS, CALEB         10 SN CALIFORNIA CA    34.36  41
DALBEY, TRISTAN        9 AZ SCOTTSDALE AQ    34.87  42
ELLISON, MICHAEL       9 AZ PHOENIX SWIM     35.24  43
KLEINMAN, MAXWELL     10 AZ SWIM NEPTUNE    DQUED

                                                  TIME TRIALS / LEAD OFF SPLITS

LEE, JONAH             9 PC THE OLYMPIC C                 31.99
LEE, JONAH             9 PC THE OLYMPIC C                 35.56

============================================================================================================================
   EVENT   46                                    MENS    10&UN   100 FREE                                    EVENT   46
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KLEINMAN, MAXWELL     10 AZ SWIM NEPTUNE   1:07.15   1  1:06.28 F1
                                                                    F    32.32

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   46                                    MENS    10&UN   100 FREE                                    EVENT   46
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MARTINELLI, LORENZO   10 PC SANTA CLARA S  1:08.31   7  1:07.45 F2
                                                                    F    32.56
WENGER, JACQUE        10 SI PACIFIC ATHLE  1:08.11   4  1:07.90 F3
                                                                    F    34.01
CONNELL, ADAM         10 ** CASC           1:08.11   5  1:08.05 F4
                                                                    F    32.60
GARREN, KAI           10 PC MONTEREY BAY   1:07.83   3  1:08.06 F5
                                                                    F    33.02
HUBBARD, BRYCE        10 SN ZEON PERFORMA  1:07.52   2  1:08.37 F6
                                                                    F    33.18
FITZGERALD, BRYCE     10 AZ SWIM NEPTUNE   1:08.21   6  1:09.14 F7
                                                                    F    34.08
TRAN, KHAI            10 OR MULTNOMAH ATH  1:09.09   8  1:09.31 F8
                                                                    F    34.36
RANADE, VINEET        10 PC SANTA CLARA S  1:10.64   9  1:10.54 F9
                                                                    F    33.72

KLEINMAN, MAXWELL     10 AZ SWIM NEPTUNE   1:07.15   1
HUBBARD, BRYCE        10 SN ZEON PERFORMA  1:07.52   2
GARREN, KAI           10 PC MONTEREY BAY   1:07.83   3
CONNELL, ADAM         10 ** CASC           1:08.11   5
WENGER, JACQUE        10 SI PACIFIC ATHLE  1:08.11   4
FITZGERALD, BRYCE     10 AZ SWIM NEPTUNE   1:08.21   6
MARTINELLI, LORENZO   10 PC SANTA CLARA S  1:08.31   7
TRAN, KHAI            10 OR MULTNOMAH ATH  1:09.09   8
RANADE, VINEET        10 PC SANTA CLARA S  1:10.64   9
LOMVARDAS, AKIRA      10 PC NORTH BAY AQU  1:10.66  10
LACERTE, BENNETT       9 PC PALO ALTO STA  1:10.74  11
LIPSON, HENRY         10 PC THE OLYMPIC C  1:10.97  12
FERNANDEZ, ANTONIO    10 PC TERRAPINS SWI  1:10.99  13
PORTER, GABRIEL       10 PC CABRILLO THRE  1:11.24  14
RIDOSKO, RYAN         10 PC TRI VALLEY AQ  1:11.26  15
MORRISON, CHAD        10 PC PALO ALTO STA  1:11.30  16
WONG, KYLE            10 SI UN  (SI)       1:11.71  17
MAURER, REX            9 PC PALO ALTO STA  1:11.87  18
WILLIAMS, HARRISON     9 PC PALO ALTO STA  1:12.04  19
CUTLER, TATE          10 SN DAVIS ARDEN R  1:12.05  20
FONG, A.J.             9 PC TERRAPINS SWI  1:12.15  21
DROUIN, BRADY         10 PC RAM AQUATICS   1:12.61  22
KAWAJA, ALEX           9 PC PALO ALTO STA  1:12.91  23
HUANG, MILES          10 PC SANTA CLARA S  1:13.09  24
KUROSAWA, RICKY        9 CA BOULDER CITY   1:13.18  25
LEE, JADEN            10 PC UN  (PC)       1:13.54  26
JOSWIAK, THOMAS       10 AZ PHOENIX SWIM   1:13.74  27
JONES, KEATON          9 AZ SWIM NEPTUNE   1:13.90  28
LY, CLAYTON           10 PC SFRP ROSSI SW  1:13.94  29
LEONG, ANDREW         10 PC SAN RAMON VAL  1:13.95  30
SMEDLEY, ALEXANDER    10 PC PLEASANTON SE  1:14.07  31
SPENCE, ZACHARY       10 PC SANTA CLARA S  1:14.21  32
NG, MATTHEW            9 SN CALIFORNIA CA  1:14.71  33
MAYO, COOPER          10 PC PALO ALTO STA  1:14.72  34
HUEY, BRYSON          10 PC PLEASANTON SE  1:14.80  35
ANDERSON, JAKE        10 PC PALO ALTO STA  1:15.23  37
SO, BRANDON           10 PC SAN BENITO AQ  1:15.23  36
LEE, JORDAN            9 PC PLEASANTON SE  1:15.28  38
SABER, JACK           10 UT WASATCH FRONT  1:15.52  39

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   46                                    MENS    10&UN   100 FREE                                    EVENT   46
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HARRIS, CALEB         10 SN CALIFORNIA CA  1:15.57  40
KANG, TAN             10 PC DE ANZA CUPER  1:16.66  41
VELASQUEZ, MATTHEW    10 CC ROADRUNNER AQ  1:16.73  42
ZHANG, JUSTIN         10 PC PALO ALTO STA  1:16.83  43
UPADHYAYULA, AVINASH  10 PC SANTA CLARA S  1:16.94  44
LEE, JONAH             9 PC THE OLYMPIC C  1:17.76  45
FOTHERBY, JUSTIN      10 ** KISU            DQUED
TABILAS, DAVID        10 PC WEST COAST AQ   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   80                                    MENS    10&UN   200 FREE                                    EVENT   80
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MARTINELLI, LORENZO   10 PC SANTA CLARA S  2:24.99   1  2:23.49 F1  P  1:10.74
                                                                    F    32.62  1:08.55  1:46.78
HUBBARD, BRYCE        10 SN ZEON PERFORMA  2:25.68   2  2:25.28 F2  P  1:10.72
                                                                    F    34.44  1:11.55  1:50.07
FITZGERALD, BRYCE     10 AZ SWIM NEPTUNE   2:29.26   3  2:25.43 F3  P  1:13.13
                                                                    F    33.85  1:11.04  1:49.00
RIDOSKO, RYAN         10 PC TRI VALLEY AQ  2:31.67   7  2:28.76 F4  P  1:15.11
                                                                    F    35.16  1:13.52  1:52.48
ALEJANDRO, KALEN      10 CA CANY           2:31.38   5  2:28.90 F5  P  1:13.55
                                                                    F    35.05  1:12.92  1:51.62
LIPSON, HENRY         10 PC THE OLYMPIC C  2:30.81   4  2:29.73 F6  P  1:15.65
                                                                    F    36.10  1:15.32  1:54.55
TRAN, KHAI            10 OR MULTNOMAH ATH  2:31.79   8  2:30.88 F7  P  1:14.23
                                                                    F    34.43  1:13.17  1:52.96
LOMVARDAS, AKIRA      10 PC NORTH BAY AQU  2:31.94   9  2:32.28 F8  P  1:12.48
                                                                    F    36.56  1:15.27  1:54.80
PORTER, GABRIEL       10 PC CABRILLO THRE  2:31.62   6  2:33.04 F9  P  1:15.46
                                                                    F    35.42  1:15.50  1:56.17

MARTINELLI, LORENZO   10 PC SANTA CLARA S  2:24.99   1              P  1:10.74
HUBBARD, BRYCE        10 SN ZEON PERFORMA  2:25.68   2              P  1:10.72
FITZGERALD, BRYCE     10 AZ SWIM NEPTUNE   2:29.26   3              P  1:13.13
LIPSON, HENRY         10 PC THE OLYMPIC C  2:30.81   4              P  1:15.65
ALEJANDRO, KALEN      10 CA CANY           2:31.38   5              P  1:13.55
PORTER, GABRIEL       10 PC CABRILLO THRE  2:31.62   6              P  1:15.46
RIDOSKO, RYAN         10 PC TRI VALLEY AQ  2:31.67   7              P  1:15.11
TRAN, KHAI            10 OR MULTNOMAH ATH  2:31.79   8              P  1:14.23
LOMVARDAS, AKIRA      10 PC NORTH BAY AQU  2:31.94   9              P  1:12.48
FERNANDEZ, ANTONIO    10 PC TERRAPINS SWI  2:32.62  10              P  1:14.97
CONNELL, ADAM         10 ** CASC           2:32.75  11              P  1:14.37
LY, CLAYTON           10 PC SFRP ROSSI SW  2:32.92  12              P  1:15.32
GARREN, KAI           10 PC MONTEREY BAY   2:33.74  13              P  1:13.86
RANADE, VINEET        10 PC SANTA CLARA S  2:34.12  14              P  1:14.66
FONG, A.J.             9 PC TERRAPINS SWI  2:35.48  15              P  1:16.49
KUROSAWA, RICKY        9 CA BOULDER CITY   2:36.10  16              P  1:17.63
LACERTE, BENNETT       9 PC PALO ALTO STA  2:36.86  17              P  1:17.30
SPENCE, ZACHARY       10 PC SANTA CLARA S  2:37.54  18              P  1:16.75
MAURER, REX            9 PC PALO ALTO STA  2:37.87  19              P  1:16.98
WONG, KYLE            10 SI UN  (SI)       2:38.20  20              P  1:16.25

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   80                                    MENS    10&UN   200 FREE                                    EVENT   80
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CUTLER, TATE          10 SN DAVIS ARDEN R  2:38.24  21              P  1:17.50
HUANG, MILES          10 PC SANTA CLARA S  2:38.28  22              P  1:17.46
JONES, KEATON          9 AZ SWIM NEPTUNE   2:38.64  23              P  1:16.01
SEBASTIAN, ANTHONY     9 PC UN  (PC)       2:39.18  24              P  1:18.50
JOSWIAK, THOMAS       10 AZ PHOENIX SWIM   2:39.76  25              P  1:17.83
SMEDLEY, ALEXANDER    10 PC PLEASANTON SE  2:39.96  26              P  1:16.40
DROUIN, BRADY         10 PC RAM AQUATICS   2:40.14  27              P  1:18.13
WILLIAMS, HARRISON     9 PC PALO ALTO STA  2:40.41  28              P  1:18.77
HARRIS, CALEB         10 SN CALIFORNIA CA  2:40.45  29              P  1:16.67
KAWAJA, ALEX           9 PC PALO ALTO STA  2:42.20  30              P  1:17.90
LEE, JONAH             9 PC THE OLYMPIC C  2:43.05  31              P  1:18.95
SABER, JACK           10 UT WASATCH FRONT  2:43.63  32              P  1:18.18
HUEY, BRYSON          10 PC PLEASANTON SE  2:44.33  33              P  1:18.15
DHANAPRASIDHIKUL, MOT 10 CA CANY           2:44.69  34              P  1:19.37
KIM, CHRISTIAN        10 PC SANTA CLARA S  2:44.83  35              P  1:19.53
MAYO, COOPER          10 PC PALO ALTO STA  2:46.33  36              P  1:20.04
VELASQUEZ, MATTHEW    10 CC ROADRUNNER AQ  2:46.70  37              P  1:20.63
WOO, KYLE             10 PC GATO           2:49.71  38              P  1:19.60
LEE, JADEN            10 PC UN  (PC)        DQUED                   P  1:18.95

============================================================================================================================
   EVENT  118                                    MENS    10&UN   50 BACK                                     EVENT  118
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FITZGERALD, BRYCE     10 AZ SWIM NEPTUNE     35.24   1    34.22 F1
WENGER, JACQUE        10 SI PACIFIC ATHLE    35.80   2    35.11 F2
PORTER, GABRIEL       10 PC CABRILLO THRE    36.94   3    35.87 F3
HUBBARD, BRYCE        10 SN ZEON PERFORMA    37.63   4    36.88 F4
LEONG, ANDREW         10 PC SAN RAMON VAL    38.43   9    37.34 F5
CUTLER, TATE          10 SN DAVIS ARDEN R    38.41   8    37.89 F6
GOLD, EVAN             9 PC PALO ALTO STA    38.32   6    38.09 F7
LACERTE, BENNETT       9 PC PALO ALTO STA    38.40   7    38.34 F8
HUEY, BRYSON          10 PC PLEASANTON SE    38.28   5    38.69 F9

FITZGERALD, BRYCE     10 AZ SWIM NEPTUNE     35.24   1
WENGER, JACQUE        10 SI PACIFIC ATHLE    35.80   2
PORTER, GABRIEL       10 PC CABRILLO THRE    36.94   3
HUBBARD, BRYCE        10 SN ZEON PERFORMA    37.63   4
HUEY, BRYSON          10 PC PLEASANTON SE    38.28   5
GOLD, EVAN             9 PC PALO ALTO STA    38.32   6
LACERTE, BENNETT       9 PC PALO ALTO STA    38.40   7
CUTLER, TATE          10 SN DAVIS ARDEN R    38.41   8
LEONG, ANDREW         10 PC SAN RAMON VAL    38.43   9
MORRISON, CHAD        10 PC PALO ALTO STA    38.62  10
BAKER, BRYCE          10 ** GOLD OF CANAD    38.86  11
TAHERI, ADIN          10 PC BURLINGAME AQ    39.08  12
FONG, A.J.             9 PC TERRAPINS SWI    39.20  13
CONNELL, ADAM         10 ** CASC             39.37  15
MARTINELLI, LORENZO   10 PC SANTA CLARA S    39.37  14
LIPSON, HENRY         10 PC THE OLYMPIC C    39.41  16
TABILAS, DAVID        10 PC WEST COAST AQ    39.61  17
HUANG, MILES          10 PC SANTA CLARA S    39.68  18

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  118                                    MENS    10&UN   50 BACK                                     EVENT  118
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MAYO, COOPER          10 PC PALO ALTO STA    39.87  19
FOTHERBY, JUSTIN      10 ** KISU             39.93  20
SEBASTIAN, ANTHONY     9 PC UN  (PC)         40.19  21
WONG, KYLE            10 SI UN  (SI)         40.25  22
CUI, ANDY              8 PC PALO ALTO STA    40.35  23
LOMVARDAS, AKIRA      10 PC NORTH BAY AQU    40.36  24
NGO, JOHNATHAN        10 PC VALLEY SPLASH    40.45  25
HERNANDEZ, JAYDEN     10 PC SWIM SOUTH BA    40.55  26
JOSWIAK, THOMAS       10 AZ PHOENIX SWIM     40.56  27
SPENCE, ZACHARY       10 PC SANTA CLARA S    40.76  28
JONES, KEATON          9 AZ SWIM NEPTUNE     40.87  29
UPADHYAYULA, AVINASH  10 PC SANTA CLARA S    40.88  30
TRAN, KHAI            10 OR MULTNOMAH ATH    41.47  31
KUROSAWA, RICKY        9 CA BOULDER CITY     41.58  32
LY, KAIDEN            10 PC WEST COAST AQ    41.63  33
SMEDLEY, ALEXANDER    10 PC PLEASANTON SE    41.84  34
LEE, JONAH             9 PC THE OLYMPIC C    42.66  35
FERNANDEZ, ANTONIO    10 PC TERRAPINS SWI   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   24                                    MENS    10&UN   100 BACK                                    EVENT   24
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FITZGERALD, BRYCE     10 AZ SWIM NEPTUNE   1:17.14   1  1:14.84 F1
                                                                    F    37.12
HUBBARD, BRYCE        10 SN ZEON PERFORMA  1:17.91   2  1:15.52 F2
                                                                    F    37.35
PORTER, GABRIEL       10 PC CABRILLO THRE  1:21.81   7  1:16.92 F3
                                                                    F    37.27
WENGER, JACQUE        10 SI PACIFIC ATHLE  1:18.98   4  1:17.48 F4
                                                                    F    36.82
KLEINMAN, MAXWELL     10 AZ SWIM NEPTUNE   1:18.95   3  1:19.49 F5
                                                                    F
HUEY, BRYSON          10 PC PLEASANTON SE  1:22.15   8  1:20.69 F6
                                                                    F    39.51
LACERTE, BENNETT       9 PC PALO ALTO STA  1:21.73   6  1:21.01 F7
                                                                    F    39.78
CUTLER, TATE          10 SN DAVIS ARDEN R  1:21.22   5  1:21.76 F8
                                                                    F    40.04
CONNELL, ADAM         10 ** CASC           1:22.76   9  1:23.14 F9
                                                                    F    41.21

FITZGERALD, BRYCE     10 AZ SWIM NEPTUNE   1:17.14   1
HUBBARD, BRYCE        10 SN ZEON PERFORMA  1:17.91   2
KLEINMAN, MAXWELL     10 AZ SWIM NEPTUNE   1:18.95   3
WENGER, JACQUE        10 SI PACIFIC ATHLE  1:18.98   4
CUTLER, TATE          10 SN DAVIS ARDEN R  1:21.22   5
LACERTE, BENNETT       9 PC PALO ALTO STA  1:21.73   6
PORTER, GABRIEL       10 PC CABRILLO THRE  1:21.81   7
HUEY, BRYSON          10 PC PLEASANTON SE  1:22.15   8
CONNELL, ADAM         10 ** CASC           1:22.76   9
GOLD, EVAN             9 PC PALO ALTO STA  1:23.13  10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   24                                    MENS    10&UN   100 BACK                                    EVENT   24
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIPSON, HENRY         10 PC THE OLYMPIC C  1:23.23  11
LEONG, ANDREW         10 PC SAN RAMON VAL  1:23.37  12
MORRISON, CHAD        10 PC PALO ALTO STA  1:23.70  13
SMEDLEY, ALEXANDER    10 PC PLEASANTON SE  1:23.89  14
BAKER, BRYCE          10 ** GOLD OF CANAD  1:23.98  16
MARTINELLI, LORENZO   10 PC SANTA CLARA S  1:23.98  15
SO, BRANDON           10 PC SAN BENITO AQ  1:24.10  17
FONG, A.J.             9 PC TERRAPINS SWI  1:24.24  18
FERNANDEZ, ANTONIO    10 PC TERRAPINS SWI  1:24.27  19
LOMVARDAS, AKIRA      10 PC NORTH BAY AQU  1:24.52  20
WILLIAMS, HARRISON     9 PC PALO ALTO STA  1:25.60  21
WONG, KYLE            10 SI UN  (SI)       1:25.74  22
XIAO-RAO, KYLE         9 PC THE OLYMPIC C  1:26.00  23
SEBASTIAN, ANTHONY     9 PC UN  (PC)       1:26.05  24
HUANG, MILES          10 PC SANTA CLARA S  1:26.96  25
JOSWIAK, THOMAS       10 AZ PHOENIX SWIM   1:27.20  26
LY, KAIDEN            10 PC WEST COAST AQ  1:27.55  27
HERNANDEZ, JAYDEN     10 PC SWIM SOUTH BA  1:28.16  28
HWANG, BRYAN          10 PC OTTER SWIM CL  1:28.62  29
TABILAS, DAVID        10 PC WEST COAST AQ  1:28.81  30
LEE, JONAH             9 PC THE OLYMPIC C  1:29.04  31
ZHANG, JUSTIN         10 PC PALO ALTO STA  1:29.12  32
JONES, KEATON          9 AZ SWIM NEPTUNE   1:29.16  33
UPADHYAYULA, AVINASH  10 PC SANTA CLARA S  1:30.79  34

============================================================================================================================
   EVENT   34                                    MENS    10&UN   50 BREAST                                   EVENT   34
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ALEJANDRO, KALEN      10 CA CANY             39.05   1    38.77 F1
CRISTOBAL-MANDEL, ORL 10 PC ALBANY ARMADA    39.77   2    39.16 F2
KUROSAWA, RICKY        9 CA BOULDER CITY     39.94   3    39.25 F3
ANDERSON, JAKE        10 PC PALO ALTO STA    40.58   4    40.16 F4
UPADHYAYULA, AVINASH  10 PC SANTA CLARA S    41.78   8    40.31 F5
KLEINMAN, MAXWELL     10 AZ SWIM NEPTUNE     40.59   5    40.61 F6
HUBBARD, BRYCE        10 SN ZEON PERFORMA    41.73   7    41.49 F7
TRAN, KHAI            10 OR MULTNOMAH ATH    41.62   6    42.58 F8
SEBASTIAN, ANTHONY     9 PC UN  (PC)         43.03   9   DQUED  F

ALEJANDRO, KALEN      10 CA CANY             39.05   1
CRISTOBAL-MANDEL, ORL 10 PC ALBANY ARMADA    39.77   2
KUROSAWA, RICKY        9 CA BOULDER CITY     39.94   3
ANDERSON, JAKE        10 PC PALO ALTO STA    40.58   4
KLEINMAN, MAXWELL     10 AZ SWIM NEPTUNE     40.59   5
TRAN, KHAI            10 OR MULTNOMAH ATH    41.62   6
HUBBARD, BRYCE        10 SN ZEON PERFORMA    41.73   7
UPADHYAYULA, AVINASH  10 PC SANTA CLARA S    41.78   8
SEBASTIAN, ANTHONY     9 PC UN  (PC)         43.03   9
CHAN, COBY            10 PC SFRP ROSSI SW    43.32  10
OH, BRENDEN           10 PC SANTA CLARA S    43.48  11
LOCALA, JONATHAN      10 PC THE OLYMPIC C    43.97  12
TOM, KAILER            9 PC DALY CITY DOL    44.40  13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   34                                    MENS    10&UN   50 BREAST                                   EVENT   34
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LACERTE, BENNETT       9 PC PALO ALTO STA    44.42  14
GLENN, NICKY          10 PC SEALS AQUATIC    44.43  15
MAYO, COOPER          10 PC PALO ALTO STA    44.49  16
RIDOSKO, RYAN         10 PC TRI VALLEY AQ    44.75  17
TRAN, ETHAN           10 PC VALLEY SPLASH    44.96  18
LY, CLAYTON           10 PC SFRP ROSSI SW    45.10  19
PELLEGRINI, KYLE      10 SN UN  (SN)         45.14  20
LI, WILLIAM           10 PC NEPTUNE SWIMM    45.27  21
SCRIMA, ZACH          10 SN ARDEN HILLS S    45.35  22
KUNDU, NILAY          10 PC DE ANZA CUPER    45.44  23
CHU, JERRY             9 PC DE ANZA CUPER    45.46  24
LEE, JADEN            10 PC UN  (PC)         45.69  25
LEE, JONAH             9 PC THE OLYMPIC C    45.74  26
RANADE, VINEET        10 PC SANTA CLARA S    45.83  27
GOLDBERG, NICK         9 SN DAVIS ARDEN R    46.43  28
LARSEN, MATTHEW       10 PC NAPA VALLEY S    46.51  29
CORY, MAXIMILLIAN     10 PC PLEASANTON SE    47.12  30
DHANAPRASIDHIKUL, MOT 10 CA CANY             47.18  31
FERNANDEZ, ANTONIO    10 PC TERRAPINS SWI    47.40  32
JOSWIAK, THOMAS       10 AZ PHOENIX SWIM     47.58  33

============================================================================================================================
   EVENT  108                                    MENS    10&UN   100 BREAST                                  EVENT  108
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ALEJANDRO, KALEN      10 CA CANY           1:27.92   1  1:24.44 F1
                                                                    F    39.76
UPADHYAYULA, AVINASH  10 PC SANTA CLARA S  1:30.55   4  1:26.53 F2
                                                                    F    41.71
SEBASTIAN, ANTHONY     9 PC UN  (PC)       1:28.26   2  1:27.34 F3
                                                                    F    42.34
HUBBARD, BRYCE        10 SN ZEON PERFORMA  1:30.31   3  1:28.75 F4
                                                                    F    41.87
ANDERSON, JAKE        10 PC PALO ALTO STA  1:30.57   5  1:29.43 F5
                                                                    F    41.40
TRAN, KHAI            10 OR MULTNOMAH ATH  1:34.33   7  1:31.62 F6
                                                                    F
CHAN, COBY            10 PC SFRP ROSSI SW  1:35.48   9  1:32.23 F7
                                                                    F
FITZGERALD, BRYCE     10 AZ SWIM NEPTUNE   1:34.27   6  1:32.50 F8
                                                                    F    43.76
WENGER, JACQUE        10 SI PACIFIC ATHLE  1:35.10   8  1:35.01 F9
                                                                    F    44.83

ALEJANDRO, KALEN      10 CA CANY           1:27.92   1
SEBASTIAN, ANTHONY     9 PC UN  (PC)       1:28.26   2
HUBBARD, BRYCE        10 SN ZEON PERFORMA  1:30.31   3
UPADHYAYULA, AVINASH  10 PC SANTA CLARA S  1:30.55   4
ANDERSON, JAKE        10 PC PALO ALTO STA  1:30.57   5
FITZGERALD, BRYCE     10 AZ SWIM NEPTUNE   1:34.27   6
TRAN, KHAI            10 OR MULTNOMAH ATH  1:34.33   7
WENGER, JACQUE        10 SI PACIFIC ATHLE  1:35.10   8

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  108                                    MENS    10&UN   100 BREAST                                  EVENT  108
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHAN, COBY            10 PC SFRP ROSSI SW  1:35.48   9
MARTINELLI, LORENZO   10 PC SANTA CLARA S  1:36.76  10
OH, BRENDEN           10 PC SANTA CLARA S  1:37.56  11
MAYO, COOPER          10 PC PALO ALTO STA  1:37.74  12
LY, CLAYTON           10 PC SFRP ROSSI SW  1:38.77  13
TOM, KAILER            9 PC DALY CITY DOL  1:39.33  14
CHU, JERRY             9 PC DE ANZA CUPER  1:39.46  15
RIDOSKO, RYAN         10 PC TRI VALLEY AQ  1:39.55  16
LEE, JONAH             9 PC THE OLYMPIC C  1:39.75  17
TRAN, ETHAN           10 PC VALLEY SPLASH  1:41.46  18
LEE, JADEN            10 PC UN  (PC)       1:41.72  19
ARMBRUSTER, ETHAN     10 PC SWIM SOUTH BA  1:41.99  20
HOFFMANN, JACE        10 SN TRUCKEE-TAHOE  1:42.00  21
TRAN, STEVEN          10 PC PALO ALTO STA  1:42.12  22
SCRIMA, ZACH          10 SN ARDEN HILLS S  1:42.13  23
LY, KAIDEN            10 PC WEST COAST AQ  1:42.25  24
CUENCA, OWEN           9 PC ALAMEDA ISLAN  1:42.29  25
KUNDU, NILAY          10 PC DE ANZA CUPER  1:42.56  26
LI, JASON             10 PC VALLEY SPLASH  1:42.60  27
CUEVA, GABRIEL         9 PC VALLEJO AQUAT  1:43.08  28
DHANAPRASIDHIKUL, MOT 10 CA CANY           1:43.30  29
SPENCE, ZACHARY       10 PC SANTA CLARA S  1:43.54  30
PELLEGRINI, KYLE      10 SN UN  (SN)       1:43.96  31
GLENN, NICKY          10 PC SEALS AQUATIC  1:44.20  32
RANADE, VINEET        10 PC SANTA CLARA S  1:44.43  33
CHU, EDMOND           10 PC SANTA CLARA S  1:44.44  34
CORY, MAXIMILLIAN     10 PC PLEASANTON SE  1:48.32  35
KUROSAWA, RICKY        9 CA BOULDER CITY    DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   90                                    MENS    10&UN   50 FLY                                      EVENT   90
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KLEINMAN, MAXWELL     10 AZ SWIM NEPTUNE     31.58   1    30.93 F1
FERNANDEZ, ANTONIO    10 PC TERRAPINS SWI    33.36   2    32.52 F2
TAHERI, ADIN          10 PC BURLINGAME AQ    34.65   7    33.80 F3
MORRISON, CHAD        10 PC PALO ALTO STA    34.27   4    33.98 F4
FONG, A.J.             9 PC TERRAPINS SWI    34.60   6    34.01 F5
ALEJANDRO, KALEN      10 CA CANY             34.25   3    34.20 F6
LIPSON, HENRY         10 PC THE OLYMPIC C    34.97   9    34.42 F7
PORTER, GABRIEL       10 PC CABRILLO THRE    34.35   5    34.74 F8
FITZGERALD, BRYCE     10 AZ SWIM NEPTUNE     34.73   8    35.68 F9

KLEINMAN, MAXWELL     10 AZ SWIM NEPTUNE     31.58   1
FERNANDEZ, ANTONIO    10 PC TERRAPINS SWI    33.36   2
ALEJANDRO, KALEN      10 CA CANY             34.25   3
MORRISON, CHAD        10 PC PALO ALTO STA    34.27   4
PORTER, GABRIEL       10 PC CABRILLO THRE    34.35   5
FONG, A.J.             9 PC TERRAPINS SWI    34.60   6
TAHERI, ADIN          10 PC BURLINGAME AQ    34.65   7
FITZGERALD, BRYCE     10 AZ SWIM NEPTUNE     34.73   8
LIPSON, HENRY         10 PC THE OLYMPIC C    34.97   9

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   90                                    MENS    10&UN   50 FLY                                      EVENT   90
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SEBASTIAN, ANTHONY     9 PC UN  (PC)         35.00  10
RANADE, VINEET        10 PC SANTA CLARA S    35.15  11
MARTINELLI, LORENZO   10 PC SANTA CLARA S    35.27  12
LACERTE, BENNETT       9 PC PALO ALTO STA    35.29  13
UPADHYAYULA, AVINASH  10 PC SANTA CLARA S    35.32  14
EDWARDS, JALEN         9 PC OAKLAND UNDER    35.61  15
SPENCE, ZACHARY       10 PC SANTA CLARA S    35.68  16
CUTLER, TATE          10 SN DAVIS ARDEN R    35.69  17
NG, MATTHEW            9 SN CALIFORNIA CA    35.70  18
TRAN, KHAI            10 OR MULTNOMAH ATH    35.71  19
FOTHERBY, JUSTIN      10 ** KISU             35.89  20
LOMVARDAS, AKIRA      10 PC NORTH BAY AQU    35.91  21
KUROSAWA, RICKY        9 CA BOULDER CITY     35.95  22
CLARK, MATTHEW        10 PC PALO ALTO STA    36.12  23
LEE, JORDAN            9 PC PLEASANTON SE    36.15  24
HUANG, MILES          10 PC SANTA CLARA S    36.27  25
CONNELL, ADAM         10 ** CASC             36.30  26
GOLD, EVAN             9 PC PALO ALTO STA    36.42  27
IAKOUNITCHEV, INNOKEN 10 SN ARDEN HILLS S    36.81  28
MAURER, REX            9 PC PALO ALTO STA    37.10  29
ZHOU, SIMON            9 PC QUICKSILVER S    37.19  30
JOSWIAK, THOMAS       10 AZ PHOENIX SWIM     37.34  31
LEE, JONAH             9 PC THE OLYMPIC C    37.46  33
WANG, PARKER          10 PC PALO ALTO STA    37.46  32
LY, CLAYTON           10 PC SFRP ROSSI SW    37.57  34
WONG, KYLE            10 SI UN  (SI)         37.76  35
TRAN, STEVEN          10 PC PALO ALTO STA    37.79  36
NGUYEN, CHRISTIAN     10 PC VALLEY SPLASH    37.89  37
KIM, CHRISTIAN        10 PC SANTA CLARA S    38.44  38
GLENN, NICKY          10 PC SEALS AQUATIC    38.53  39
BERRY, NIKHIL          9 PC PALO ALTO STA    38.62  40
ELLISON, MICHAEL       9 AZ PHOENIX SWIM    DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  128                                    MENS    10&UN   100 FLY                                     EVENT  128
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WENGER, JACQUE        10 SI PACIFIC ATHLE  1:15.80   1  1:14.84 F1
                                                                    F    34.16
LIPSON, HENRY         10 PC THE OLYMPIC C  1:17.99   6  1:14.84 F1
                                                                    F    35.69
FONG, A.J.             9 PC TERRAPINS SWI  1:17.03   3  1:15.77 F3
                                                                    F    35.40
ALEJANDRO, KALEN      10 CA CANY           1:16.59   2  1:16.45 F4
                                                                    F    36.06
FERNANDEZ, ANTONIO    10 PC TERRAPINS SWI  1:19.12   7  1:17.07 F5
                                                                    F    37.10
HUBBARD, BRYCE        10 SN ZEON PERFORMA  1:17.63   5  1:17.64 F6
                                                                    F    36.74
SEBASTIAN, ANTHONY     9 PC UN  (PC)       1:17.63   4  1:17.84 F7
                                                                    F    36.86

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  128                                    MENS    10&UN   100 FLY                                     EVENT  128
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TAHERI, ADIN          10 PC BURLINGAME AQ  1:22.41   9  1:20.63 F8
                                                                    F    36.90
LY, CLAYTON           10 PC SFRP ROSSI SW  1:21.86   8  1:20.81 F9
                                                                    F    37.72

WENGER, JACQUE        10 SI PACIFIC ATHLE  1:15.80   1
ALEJANDRO, KALEN      10 CA CANY           1:16.59   2
FONG, A.J.             9 PC TERRAPINS SWI  1:17.03   3
HUBBARD, BRYCE        10 SN ZEON PERFORMA  1:17.63   5
SEBASTIAN, ANTHONY     9 PC UN  (PC)       1:17.63   4
LIPSON, HENRY         10 PC THE OLYMPIC C  1:17.99   6
FERNANDEZ, ANTONIO    10 PC TERRAPINS SWI  1:19.12   7
LY, CLAYTON           10 PC SFRP ROSSI SW  1:21.86   8
TAHERI, ADIN          10 PC BURLINGAME AQ  1:22.41   9
CUTLER, TATE          10 SN DAVIS ARDEN R  1:22.43  10
LOMVARDAS, AKIRA      10 PC NORTH BAY AQU  1:22.69  11
SPENCE, ZACHARY       10 PC SANTA CLARA S  1:22.70  12
RANADE, VINEET        10 PC SANTA CLARA S  1:22.80  13
FOTHERBY, JUSTIN      10 ** KISU           1:23.10  14
PORTER, GABRIEL       10 PC CABRILLO THRE  1:23.34  15
MORRISON, CHAD        10 PC PALO ALTO STA  1:23.37  16
CLARK, MATTHEW        10 PC PALO ALTO STA  1:24.27  17
JOSWIAK, THOMAS       10 AZ PHOENIX SWIM   1:24.44  18
GOLD, EVAN             9 PC PALO ALTO STA  1:24.62  19
KUROSAWA, RICKY        9 CA BOULDER CITY   1:24.63  20
WONG, KYLE            10 SI UN  (SI)       1:24.89  21
FITZGERALD, BRYCE     10 AZ SWIM NEPTUNE   1:25.09  22
IAKOUNITCHEV, INNOKEN 10 SN ARDEN HILLS S  1:25.21  23
WILLIAMS, HARRISON     9 PC PALO ALTO STA  1:25.52  24
KIM, CHRISTIAN        10 PC SANTA CLARA S  1:25.83  25
UPADHYAYULA, AVINASH  10 PC SANTA CLARA S  1:25.90  26
TRAN, STEVEN          10 PC PALO ALTO STA  1:26.17  27
ZHOU, SIMON            9 PC QUICKSILVER S  1:26.23  28
LEE, JORDAN            9 PC PLEASANTON SE  1:26.75  29
GRIECO, EMILIANO       9 PC GILROY GATORS  1:26.89  30
LACERTE, BENNETT       9 PC PALO ALTO STA  1:26.97  31
NG, MATTHEW            9 SN CALIFORNIA CA  1:27.05  32
LEE, CAMERON           9 PC UN  (PC)       1:27.25  33
LAM, BRANDON          10 PC VALLEY SPLASH  1:28.75  34
LEE, JONAH             9 PC THE OLYMPIC C  1:29.66  35
OH, BRENDEN           10 PC SANTA CLARA S  1:30.26  36
HERNANDEZ, JAYDEN     10 PC SWIM SOUTH BA  1:31.25  37
XIAO-RAO, KYLE         9 PC THE OLYMPIC C  1:31.37  38
HUEY, BRYSON          10 PC PLEASANTON SE  1:32.22  39
ELLISON, MICHAEL       9 AZ PHOENIX SWIM   1:32.71  40
BALVA, ARTHUR          9 PC PALO ALTO STA  1:33.82  41
BERRY, NIKHIL          9 PC PALO ALTO STA  1:34.07  42
DHANAPRASIDHIKUL, MOT 10 CA CANY           1:34.41  43
LEE, JADEN            10 PC UN  (PC)       1:35.86  44

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   54                                    MENS    10&UN   200 I.M.                                    EVENT   54
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUBBARD, BRYCE        10 SN ZEON PERFORMA  2:48.50   5  2:42.11 F1  P  1:20.79
                                                                    F    37.73  1:18.72  2:06.88
KLEINMAN, MAXWELL     10 AZ SWIM NEPTUNE   2:44.93   1  2:43.17 F2  P  1:20.63
                                                                    F           1:20.04  2:11.03
WENGER, JACQUE        10 SI PACIFIC ATHLE  2:45.42   3  2:43.44 F3  P  1:18.32
                                                                    F    36.70  1:18.04
ALEJANDRO, KALEN      10 CA CANY           2:45.14   2  2:43.51 F4  P  1:20.75
                                                                    F    36.60  1:22.35  2:08.28
FITZGERALD, BRYCE     10 AZ SWIM NEPTUNE   2:46.58   4  2:44.50 F5  P  1:19.35
                                                                    F    38.02  1:19.84  2:08.92
MARTINELLI, LORENZO   10 PC SANTA CLARA S  2:52.30   7  2:49.87 F6  P  1:21.95
                                                                    F    37.03  1:21.52  2:13.34
SEBASTIAN, ANTHONY     9 PC UN  (PC)       2:53.66   8  2:50.75 F7  P  1:23.99
                                                                    F    36.58  1:21.45  2:10.26
FERNANDEZ, ANTONIO    10 PC TERRAPINS SWI  2:53.91   9  2:52.86 F8  P  1:22.83
                                                                    F    36.45  1:21.64  2:16.59
KUROSAWA, RICKY        9 CA BOULDER CITY   2:50.67   6  2:57.75 F9  P  1:26.39
                                                                    F    39.33  1:28.91  2:17.15

KLEINMAN, MAXWELL     10 AZ SWIM NEPTUNE   2:44.93   1              P  1:20.63
ALEJANDRO, KALEN      10 CA CANY           2:45.14   2              P  1:20.75
WENGER, JACQUE        10 SI PACIFIC ATHLE  2:45.42   3              P  1:18.32
FITZGERALD, BRYCE     10 AZ SWIM NEPTUNE   2:46.58   4              P  1:19.35
HUBBARD, BRYCE        10 SN ZEON PERFORMA  2:48.50   5              P  1:20.79
KUROSAWA, RICKY        9 CA BOULDER CITY   2:50.67   6              P  1:26.39
MARTINELLI, LORENZO   10 PC SANTA CLARA S  2:52.30   7              P  1:21.95
SEBASTIAN, ANTHONY     9 PC UN  (PC)       2:53.66   8              P  1:23.99
FERNANDEZ, ANTONIO    10 PC TERRAPINS SWI  2:53.91   9              P  1:22.83
LIPSON, HENRY         10 PC THE OLYMPIC C  2:55.53  10              P  1:22.44
WILLIAMS, HARRISON     9 PC PALO ALTO STA  2:57.46  11              P  1:26.49
LEE, JONAH             9 PC THE OLYMPIC C  2:58.05  12              P  1:25.45
FONG, A.J.             9 PC TERRAPINS SWI  2:58.06  13              P  1:22.17
CONNELL, ADAM         10 ** CASC           2:58.56  14              P  1:23.39
RANADE, VINEET        10 PC SANTA CLARA S  2:58.79  15              P  1:26.96
RIDOSKO, RYAN         10 PC TRI VALLEY AQ  2:58.80  16              P  1:27.73
LOMVARDAS, AKIRA      10 PC NORTH BAY AQU  2:58.84  17              P  1:23.62
CUTLER, TATE          10 SN DAVIS ARDEN R  2:58.96  19              P  1:24.86
TRAN, KHAI            10 OR MULTNOMAH ATH  2:58.96  18              P  1:27.41
GOLD, EVAN             9 PC PALO ALTO STA  2:59.79  20              P  1:23.70
SPENCE, ZACHARY       10 PC SANTA CLARA S  3:01.13  21              P  1:24.50
LY, CLAYTON           10 PC SFRP ROSSI SW  3:01.21  22              P  1:28.03
JOSWIAK, THOMAS       10 AZ PHOENIX SWIM   3:01.85  23              P  1:26.45
KIM, CHRISTIAN        10 PC SANTA CLARA S  3:02.02  24              P  1:29.16
SMEDLEY, ALEXANDER    10 PC PLEASANTON SE  3:02.46  25              P  1:26.86
HUANG, MILES          10 PC SANTA CLARA S  3:05.33  26              P  1:29.27
MAYO, COOPER          10 PC PALO ALTO STA  3:05.78  27              P  1:30.95
OH, BRENDEN           10 PC SANTA CLARA S  3:06.04  28              P  1:32.17
LEONG, ANDREW         10 PC SAN RAMON VAL  3:06.06  29              P  1:27.82
TRAN, STEVEN          10 PC PALO ALTO STA  3:06.49  30              P  1:30.52
GRIECO, EMILIANO       9 PC GILROY GATORS  3:07.88  31              P  1:29.82
LI, JASON             10 PC VALLEY SPLASH  3:10.97  32              P  1:34.00

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   54                                    MENS    10&UN   200 I.M.                                    EVENT   54
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JONES, KEATON          9 AZ SWIM NEPTUNE   3:12.64  33              P  1:33.87
DHANAPRASIDHIKUL, MOT 10 CA CANY           3:14.12  34              P  1:35.87
FOTHERBY, JUSTIN      10 ** KISU            DQUED                   P  1:24.69
LACERTE, BENNETT       9 PC PALO ALTO STA   DQUED                   P  1:25.49
PORTER, GABRIEL       10 PC CABRILLO THRE   DQUED                   P  1:23.77
UPADHYAYULA, AVINASH  10 PC SANTA CLARA S   DQUED                   P  1:29.94

============================================================================================================================
   EVENT  132                                    MENS    10&UN   200 M. R.                                   EVENT  132
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  A  10&UN       10 PC SANTA CLARA S               2:23.64   1      39.81  1:19.23  1:53.34
         HUANG, MILES        10
         UPADHYAYULA, AVINASH10
         RANADE, VINEET      10
         MARTINELLI, LORENZO 10
PASA,  A  10&UN       10 PC PALO ALTO STA               2:24.25   2      37.41  1:17.99  1:52.16
         GOLD, EVAN           9
         ANDERSON, JAKE      10
         MORRISON, CHAD      10
         MAURER, REX          9
TOC,  A  10&UN        10 PC THE OLYMPIC C               2:32.63   3      39.85  1:23.71  2:05.90
         XIAO-RAO, KYLE       9
         LOCALA, JONATHAN    10
         LEE, JONAH           9
         LIPSON, HENRY       10
PLS,  A  10&UN        10 PC PLEASANTON SE               2:32.65   4      38.68  1:26.94  1:59.67
         HUEY, BRYSON        10
         CORY, MAXIMILLIAN   10
         LEE, JORDAN          9
         SMEDLEY, ALEXANDER  10
PASA,  B  10&UN       10 PC PALO ALTO STA               2:32.97   5      56.76  1:23.34
         LACERTE, BENNETT     9
         MAYO, COOPER        10
         CLARK, MATTHEW      10
         WANG, PARKER        10
SCSC,  B  10&UN       10 PC SANTA CLARA S               2:34.01   6      40.33  1:23.49  2:00.60
         SPENCE, ZACHARY     10
         OH, BRENDEN         10
         KIM, CHRISTIAN      10
         SIMEON, EDWIN       10
PASA,  C  10&UN       10 PC PALO ALTO STA               2:42.82   7      45.24  1:32.43  2:08.95
         CUI, ANDY            8
         LI, RONNIE          10
         TRAN, STEVEN        10
         ZHANG, JUSTIN       10
WEST,  A  10&UN       10 PC WEST COAST AQ               2:42.90   8      39.67  1:31.61  2:08.22
         TABILAS, DAVID      10
         HSIEH, MAX          10
         LY, KAIDEN          10
         NGUYEN, JONATHAN    10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  132                                    MENS    10&UN   200 M. R.                                   EVENT  132
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  D  10&UN       10 PC PALO ALTO STA               2:44.27   9      51.46  1:29.80  2:09.68
         ROUSSEAU, ETIENNE   10
         ZAPP, COLBY         10
         BERRY, NIKHIL        9
         HONECK, MATTHEW      9
TERA,  A  10&UN       10 PC TERRAPINS SWI               2:45.07          57.65  1:31.40  2:05.63
         FERNANDEZ, ANTONIO  10
         DUGGAN, CARRICK     10
         FONG, A.J.           9
         TANOS, STEVEN       10

============================================================================================================================
   EVENT  100                                    MENS    10&UN   200 F. R.                                   EVENT  100
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  A  10&UN       10 PC SANTA CLARA S               2:07.50   1      31.95  1:03.89  1:37.38
         RANADE, VINEET      10
         UPADHYAYULA, AVINASH10
         HUANG, MILES        10
         MARTINELLI, LORENZO 10
PASA,  A  10&UN       10 PC PALO ALTO STA               2:08.02   2      32.85  1:04.37  1:36.92
         ANDERSON, JAKE      10
         MAURER, REX          9
         LACERTE, BENNETT     9
         MORRISON, CHAD      10
PLS,  A  10&UN        10 PC PLEASANTON SE               2:12.69   3      32.13  1:04.77  1:44.23
         HUEY, BRYSON        10
         LEE, JORDAN          9
         CORY, MAXIMILLIAN   10
         SMEDLEY, ALEXANDER  10
SCSC,  B  10&UN       10 PC SANTA CLARA S               2:14.82   4      34.11  1:07.81  1:42.23
         SIMEON, EDWIN       10
         OH, BRENDEN         10
         JOE, ANDY           10
         SPENCE, ZACHARY     10
PASA,  B  10&UN       10 PC PALO ALTO STA               2:15.64   5      33.58  1:07.49  1:42.02
         KAWAJA, ALEX         9
         MAYO, COOPER        10
         ZHANG, JUSTIN       10
         WANG, PARKER        10
PASA,  C  10&UN       10 PC PALO ALTO STA               2:16.66   6      33.81  1:09.04  1:43.89
         WILLIAMS, HARRISON   9
         TRAN, STEVEN        10
         BALVA, ARTHUR        9
         GOLD, EVAN           9
WEST,  A  10&UN       10 PC WEST COAST AQ               2:18.53   7      34.75  1:08.65  1:45.92
         NGUYEN, JONATHAN    10
         LY, KAIDEN          10
         HSIEH, MAX          10
         TABILAS, DAVID      10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  100                                    MENS    10&UN   200 F. R.                                   EVENT  100
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  A  10&UN       10 PC TERRAPINS SWI               2:18.54   8      31.99  1:04.60  1:42.20
         FERNANDEZ, ANTONIO  10
         FONG, A.J.           9
         DUGGAN, CARRICK     10
         TANOS, STEVEN       10
TOC,  A  10&UN        10 PC THE OLYMPIC C                DQUED           35.56  1:16.47  1:48.20
         LEE, JONAH           9
         LOCALA, JONATHAN    10
         XIAO-RAO, KYLE       9
         LIPSON, HENRY       10

============================================================================================================================
   EVENT   66                                    MENS    11-12   50 FREE                                     EVENT   66
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HU, ETHAN             12 PC PEAK SWIMMING    27.51   2    26.99 F1
COLLINS, LEO          12 PC NORTH BAY AQU    27.56   5    27.24 F2
HUANG, ANDY           12 PC PEAK SWIMMING    27.31   1    27.51 F3
LEWCZYK, ETHAN        12 PC NORTH BAY AQU    27.77   7    27.54 F4
MCCORMICK, EVAN       12 SN FOOTHILL AQUA    27.52   4    27.57 F5
RODRIGUEZ QUINTERO, J 12 ** EAGLES TEAM      27.79   8    27.57 F5
SALVINO, NICHOLAS     12 AZ SCOTTSDALE AQ    27.52   3    27.62 F7
LEBLANC, MATTHEW      12 AZ SCOTTSDALE AQ    27.75   6    27.89 F8
WONG, KYLE            12 CA STOP             27.81   9    28.00 F9

HUANG, ANDY           12 PC PEAK SWIMMING    27.31   1
HU, ETHAN             12 PC PEAK SWIMMING    27.51   2
MCCORMICK, EVAN       12 SN FOOTHILL AQUA    27.52   4
SALVINO, NICHOLAS     12 AZ SCOTTSDALE AQ    27.52   3
COLLINS, LEO          12 PC NORTH BAY AQU    27.56   5
LEBLANC, MATTHEW      12 AZ SCOTTSDALE AQ    27.75   6
LEWCZYK, ETHAN        12 PC NORTH BAY AQU    27.77   7
RODRIGUEZ QUINTERO, J 12 ** EAGLES TEAM      27.79   8
WONG, KYLE            12 CA STOP             27.81   9
PASCUAL, IONA         12 PC NAPA VALLEY S    27.90  10
CRITZER, CHRIS        12 PC MORGAN HILL S    28.05  11
JAMIESON, JOAQUIN     12 CC FRESNO DOLPHI    28.07  12
TOVERA, JARED         12 PC LIVERMORE AQU    28.17  13
NABOR, JADAN          12 AZ YMCA WESTSIDE    28.18  14
FLORENCE, STEVEN      12 AZ SCOTTSDALE AQ    28.29  15
XU, PATRICK           12 PC PEAK SWIMMING    28.32  16
POLLOCK, ALEXANDER    12 AZ PUSCH RIDGE      28.33  17
PHAM, KOLBY           12 PC PALO ALTO STA    28.34  18
CHU, BRYAN            12 PC DE ANZA CUPER    28.35  19
DUYCK, NOAH           12 OR THUNDERBOLT S    28.36  20
LIM, MATTHEW          12 PC OTTER SWIM CL    28.39  21
KIM, RYAN             12 PC PALO ALTO STA    28.41  22
YANG, JERRY           12 PC PALO ALTO STA    28.42  23
LE-NGUYEN, ZACH       11 PC MONTCLAIR SWI    28.45  24
TAY, EDWARD           12 PC FLYING FISH      28.48  25
TREJO, MATTHEW        12 PC RIPON AQUATIC    28.51  26
SIMMONS, DANIEL       12 AZ SCOTTSDALE AQ    28.52  27

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   66                                    MENS    11-12   50 FREE                                     EVENT   66
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LACHAPELLE, CONNER    11 PC BALBOA SHARKS    28.65  28
SICHAK, KEVIN         12 PC QUICKSILVER S    28.68  29
ZHANG, TIANYI         12 PC PEAK SWIMMING    28.70  30
CARMELICH, SKYLER     12 SN VACAVILLE SWI    28.71  31
HAWK, DYLAN           12 PC SANTA CLARA S    28.73  32
SWIFT, SEAN           11 SN FOOTHILL AQUA    28.81  33
NAGLE, WILL           11 PC ORINDA AQUATI    28.92  34
FITCH, RAY            12 SN SPARE TIME AQ    28.97  35
CULETU, JUSTIN        12 PC BULLDOG SWIM     29.02  36
ORDINARIO, IAN        12 PC ALAMEDA ISLAN    29.04  37
MARKEY, CHRISTIAN     12 PC ORINDA AQUATI    29.05  38
CHOI, SUYOUN          12 OR THUNDERBOLT S    29.07  39
VUONG, KEVIN          12 PC FLYING FISH      29.28  40
WORTHINGTON, MASON    12 CA CORONA AQUATI    29.30  41
PARENTE, DYLAN        12 CA CANY             29.36  42
TSAI, JUSTIN          12 PC PLEASANTON SE    29.47  43
YI, WOO YOUNG         12 CA CANY             29.55  44
NGUYEN, ETHAN         12 PC FLYING FISH      29.62  45
CANDIA, DAVID         12 SN COSUMNES RIVE    29.65  46
EQUI, MICHAEL         12 SN ARDEN HILLS S    29.67  48
WU, JASPER            12 PC UN  (PC)         29.67  47
MCINTOSH, CORBAN      12 PC MARIN PIRATES    29.73  49
COOK, CHRIS           12 PC PALO ALTO STA    29.90  50
GILLIES, RYAN         12 PC PALO ALTO STA    30.17  51
HOGAN, JACK           12 PC PALO ALTO STA    30.40  52
MCGUCKIN, IAN         12 PC CABRILLO THRE    30.52  53

============================================================================================================================
   EVENT   10                                    MENS    11-12   100 FREE                                    EVENT   10
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUANG, ANDY           12 PC PEAK SWIMMING    59.80   3    58.84 F1
                                                                    F    28.20
LEWCZYK, ETHAN        12 PC NORTH BAY AQU    59.44   1    59.55 F2
                                                                    F    28.58
HU, ETHAN             12 PC PEAK SWIMMING    59.63   2    59.67 F3
                                                                    F    29.41
RODRIGUEZ QUINTERO, J 12 ** EAGLES TEAM    1:00.45   4  1:00.21 F4
                                                                    F    29.02
DUYCK, NOAH           12 OR THUNDERBOLT S  1:00.67   5  1:00.59 F5
                                                                    F    29.22
MCCORMICK, EVAN       12 SN FOOTHILL AQUA  1:01.13   7  1:00.74 F6
                                                                    F    29.41
JAMIESON, JOAQUIN     12 CC FRESNO DOLPHI  1:00.90   6  1:00.89 F7
                                                                    F    29.57
WONG, KYLE            12 CA STOP           1:01.32  10  1:01.54 F8
                                                                    F    29.45
SALVINO, NICHOLAS     12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:01.21   9  1:01.67 F9
                                                                    F    29.47

LEWCZYK, ETHAN        12 PC NORTH BAY AQU    59.44   1
HU, ETHAN             12 PC PEAK SWIMMING    59.63   2

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   10                                    MENS    11-12   100 FREE                                    EVENT   10
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUANG, ANDY           12 PC PEAK SWIMMING    59.80   3
RODRIGUEZ QUINTERO, J 12 ** EAGLES TEAM    1:00.45   4
DUYCK, NOAH           12 OR THUNDERBOLT S  1:00.67   5
JAMIESON, JOAQUIN     12 CC FRESNO DOLPHI  1:00.90   6
MCCORMICK, EVAN       12 SN FOOTHILL AQUA  1:01.13   7
BRUNE, NOAH           12 CA CANY           1:01.20   8
SALVINO, NICHOLAS     12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:01.21   9
CRITZER, CHRIS        12 PC MORGAN HILL S  1:01.32  11
WONG, KYLE            12 CA STOP           1:01.32  10
COLLINS, LEO          12 PC NORTH BAY AQU  1:01.34  12
ZHANG, TIANYI         12 PC PEAK SWIMMING  1:01.78  13
SICHAK, KEVIN         12 PC QUICKSILVER S  1:01.94  14
XU, PATRICK           12 PC PEAK SWIMMING  1:02.01  15
PASCUAL, IONA         12 PC NAPA VALLEY S  1:02.08  16
SWIFT, SEAN           11 SN FOOTHILL AQUA  1:02.31  17
FLORENCE, STEVEN      12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:02.49  18
PLATTEL, LLEYTON      12 PC PLEASANTON SE  1:02.53  19
TREJO, MATTHEW        12 PC RIPON AQUATIC  1:02.63  20
YANG, JERRY           12 PC PALO ALTO STA  1:02.87  21
TOVERA, JARED         12 PC LIVERMORE AQU  1:02.96  22
ZHANG, LEWIS          12 PC DE ANZA CUPER  1:03.13  23
NABOR, JADAN          12 AZ YMCA WESTSIDE  1:03.21  24
LIM, MATTHEW          12 PC OTTER SWIM CL  1:03.32  25
CHOU, TIMMY           12 PC SANTA CLARA S  1:03.40  26
NAGLE, WILL           11 PC ORINDA AQUATI  1:03.41  27
PHAM, KOLBY           12 PC PALO ALTO STA  1:03.46  28
SIMMONS, DANIEL       12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:03.55  29
CULETU, JUSTIN        12 PC BULLDOG SWIM   1:03.63  30
HAWK, DYLAN           12 PC SANTA CLARA S  1:03.76  31
CHU, BRYAN            12 PC DE ANZA CUPER  1:03.93  32
MARKEY, CHRISTIAN     12 PC ORINDA AQUATI  1:04.16  34
TSAI, JUSTIN          12 PC PLEASANTON SE  1:04.16  33
KIM, RYAN             12 PC PALO ALTO STA  1:04.27  35
PARENTE, DYLAN        12 CA CANY           1:04.50  36
LE-NGUYEN, ZACH       11 PC MONTCLAIR SWI  1:04.60  37
SELLERS, JOSHUA       12 SN ARDEN HILLS S  1:04.69  38
WORTHINGTON, MASON    12 CA CORONA AQUATI  1:04.84  39
CHOI, SUYOUN          12 OR THUNDERBOLT S  1:04.91  40
POLLOCK, ALEXANDER    12 AZ PUSCH RIDGE    1:04.96  41
VEGAS, ARMANDO        12 PC CROW CANYON C  1:05.04  42
CARMELICH, SKYLER     12 SN VACAVILLE SWI  1:05.20  43
WU, JASPER            12 PC UN  (PC)       1:05.34  44
YI, WOO YOUNG         12 CA CANY           1:05.43  45
RODGERS, CONNOR       12 PC MONTEREY BAY   1:05.60  46
ZAHARCHUK, KENJI      12 PC PALO ALTO STA  1:05.61  47
JEFFERS, MASON        12 SN FOOTHILL AQUA  1:05.69  48
HOGAN, JACK           12 PC PALO ALTO STA  1:05.94  49
NGUYEN, BRANDON       12 PC SANTA CLARA S  1:05.95  50
CHEN, JEFFREY         12 PC FLYING FISH    1:05.98  51
JOO, JASON            12 SN DAVIS ARDEN R  1:06.07  52
CHUNG, MATTHEW        11 PC SANTA CLARA S  1:06.20  53
DANIELS, CONNOR DANIE 12 SN SPARE TIME AQ  1:06.45  54
REN, ALEX             11 PC PLEASANTON SE  1:06.47  55
KIM, JASON            12 PC DE ANZA CUPER  1:06.64  56
LAM, ALLEN            12 PC VALLEY SPLASH  1:06.80  57
MCGUCKIN, IAN         12 PC CABRILLO THRE  1:06.96  58

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   10                                    MENS    11-12   100 FREE                                    EVENT   10
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GILLIES, RYAN         12 PC PALO ALTO STA  1:07.44  59

============================================================================================================================
   EVENT   82                                    MENS    11-12   200 FREE                                    EVENT   82
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RODRIGUEZ QUINTERO, J 12 ** EAGLES TEAM    2:09.90   1  2:09.69 F1  P  1:03.20
                                                                    F    30.03  1:03.41  1:37.25
HU, ETHAN             12 PC PEAK SWIMMING  2:14.32   7  2:10.23 F2  P  1:04.55
                                                                    F    30.48  1:03.72  1:37.97
JAMIESON, JOAQUIN     12 CC FRESNO DOLPHI  2:13.78   5  2:10.62 F3  P  1:05.76
                                                                    F    31.17  1:04.12  1:37.97
SICHAK, KEVIN         12 PC QUICKSILVER S  2:13.77   4  2:10.82 F4  P  1:04.94
                                                                    F    30.72  1:04.74  1:39.05
DUYCK, NOAH           12 OR THUNDERBOLT S  2:12.67   3  2:11.21 F5  P  1:04.84
                                                                    F    30.81  1:04.49  1:38.28
SWIFT, SEAN           11 SN FOOTHILL AQUA  2:13.85   6  2:12.53 F6  P  1:04.76
                                                                    F    30.72  1:04.63  1:39.39
ALEJANDRO, KEANE      11 CA CANY           2:14.76   9  2:12.94 F7  P  1:06.16
                                                                    F    31.96  1:05.68  1:40.15
MCCORMICK, EVAN       12 SN FOOTHILL AQUA  2:14.36   8  2:13.63 F8  P  1:04.50
                                                                    F    30.82  1:04.59  1:39.32
NAGLE, WILL           11 PC ORINDA AQUATI  2:15.23  10  2:16.48 F9  P  1:05.41
                                                                    F    31.46  1:05.76  1:41.93

RODRIGUEZ QUINTERO, J 12 ** EAGLES TEAM    2:09.90   1              P  1:03.20
BRUNE, NOAH           12 CA CANY           2:10.88   2              P  1:04.10
DUYCK, NOAH           12 OR THUNDERBOLT S  2:12.67   3              P  1:04.84
SICHAK, KEVIN         12 PC QUICKSILVER S  2:13.77   4              P  1:04.94
JAMIESON, JOAQUIN     12 CC FRESNO DOLPHI  2:13.78   5              P  1:05.76
SWIFT, SEAN           11 SN FOOTHILL AQUA  2:13.85   6              P  1:04.76
HU, ETHAN             12 PC PEAK SWIMMING  2:14.32   7              P  1:04.55
MCCORMICK, EVAN       12 SN FOOTHILL AQUA  2:14.36   8              P  1:04.50
ALEJANDRO, KEANE      11 CA CANY           2:14.76   9              P  1:06.16
NAGLE, WILL           11 PC ORINDA AQUATI  2:15.23  10              P  1:05.41
SALVINO, NICHOLAS     12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:15.59  11              P  1:05.54
COLOMA, GARRICK       12 PC TERRAPINS SWI  2:15.88  12              P  1:05.90
JONES, JED            12 MN AQUAJETS SWIM  2:16.77  13              P  1:06.45
ZHANG, TIANYI         12 PC PEAK SWIMMING  2:17.04  14              P  1:06.66
PLATTEL, LLEYTON      12 PC PLEASANTON SE  2:17.13  15              P  1:05.86
CHU, BRYAN            12 PC DE ANZA CUPER  2:17.56  16              P  1:05.48
CHOU, TIMMY           12 PC SANTA CLARA S  2:17.97  17              P  1:06.58
CULETU, JUSTIN        12 PC BULLDOG SWIM   2:18.04  18              P  1:07.62
LEBLANC, MATTHEW      12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:18.29  19              P  1:06.00
CRITZER, CHRIS        12 PC MORGAN HILL S  2:18.46  20              P  1:05.12
WANG, REGIS           12 OR THUNDERBOLT S  2:18.49  21              P  1:07.44
MAKLER, THEO          12 PC PEAK SWIMMING  2:19.97  22              P  1:08.45
SELLERS, JOSHUA       12 SN ARDEN HILLS S  2:20.14  23              P  1:07.37
RODGERS, CONNOR       12 PC MONTEREY BAY   2:20.22  24              P  1:07.79
REN, ALEX             11 PC PLEASANTON SE  2:20.44  25              P  1:07.62
ORDINARIO, IAN        12 PC ALAMEDA ISLAN  2:20.50  26              P  1:07.60
DONCHI, SAM           12 OR THUNDERBOLT S  2:20.60  27              P  1:08.94

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   82                                    MENS    11-12   200 FREE                                    EVENT   82
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PHAM, KOLBY           12 PC PALO ALTO STA  2:20.85  28              P  1:08.06
MARKEY, CHRISTIAN     12 PC ORINDA AQUATI  2:21.97  29              P  1:07.64
ZAHARCHUK, KENJI      12 PC PALO ALTO STA  2:22.14  30              P  1:08.08
KIM, JASON            12 PC DE ANZA CUPER  2:22.30  31              P  1:08.82
WU, JASPER            12 PC UN  (PC)       2:22.39  32              P  1:09.04
JOO, JASON            12 SN DAVIS ARDEN R  2:22.80  33              P  1:08.98
TSAI, JUSTIN          12 PC PLEASANTON SE  2:22.88  34              P  1:07.97
GILLIES, RYAN         12 PC PALO ALTO STA  2:23.35  35              P  1:08.34
CARLTON, MASON        11 PC CABRILLO THRE  2:23.36  36              P  1:09.29
MACKEY, MALCOLM       11 PC OAKLAND UNDER  2:23.64  37              P  1:10.14
DANIELS, CONNOR DANIE 12 SN SPARE TIME AQ  2:24.14  38              P  1:08.69
CHEN, JEFFREY         12 PC FLYING FISH    2:24.32  39              P  1:09.47
CARIOU-GOMEZ, THEO    12 SN DAVIS ARDEN R  2:25.10  40              P  1:09.01
YEN, JACOB            12 PC SANTA CLARA S  2:25.13  41              P  1:09.99
HAWK, DYLAN           12 PC SANTA CLARA S  2:25.59  42              P  1:09.80
NGUYEN, BRANDON       12 PC SANTA CLARA S  2:25.99  43              P  1:11.52
HOANG, ANDREW         12 PC EAST BAY AQUA  2:26.05  44              P  1:10.96

============================================================================================================================
   EVENT  120                                    MENS    11-12   50 BACK                                     EVENT  120
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUANG, ANDY           12 PC PEAK SWIMMING    33.13   9    31.08 F1
LEWCZYK, ETHAN        12 PC NORTH BAY AQU    31.76   1    31.41 F2
MCCORMICK, EVAN       12 SN FOOTHILL AQUA    32.09   2    31.50 F3
FLORENCE, STEVEN      12 AZ SCOTTSDALE AQ    32.60   6    31.59 F4
NABOR, JADAN          12 AZ YMCA WESTSIDE    32.32   4    31.68 F5
LAM, ALLEN            12 PC VALLEY SPLASH    32.42   5    32.14 F6
COLOMA, GARRICK       12 PC TERRAPINS SWI    32.74   7    32.16 F7
HU, ETHAN             12 PC PEAK SWIMMING    33.06   8    32.20 F8
LEBLANC, MATTHEW      12 AZ SCOTTSDALE AQ    32.21   3    32.50 F9

LEWCZYK, ETHAN        12 PC NORTH BAY AQU    31.76   1
MCCORMICK, EVAN       12 SN FOOTHILL AQUA    32.09   2
LEBLANC, MATTHEW      12 AZ SCOTTSDALE AQ    32.21   3
NABOR, JADAN          12 AZ YMCA WESTSIDE    32.32   4
LAM, ALLEN            12 PC VALLEY SPLASH    32.42   5
FLORENCE, STEVEN      12 AZ SCOTTSDALE AQ    32.60   6
COLOMA, GARRICK       12 PC TERRAPINS SWI    32.74   7
HU, ETHAN             12 PC PEAK SWIMMING    33.06   8
HUANG, ANDY           12 PC PEAK SWIMMING    33.13   9
TSAI, JUSTIN          12 PC PLEASANTON SE    33.14  10
URLANDO, LUCA         12 SN FOOTHILL AQUA    33.46  11
ZHANG, TIANYI         12 PC PEAK SWIMMING    33.47  12
CHUNG, MATTHEW        11 PC SANTA CLARA S    33.94  13
COOK, CHRIS           12 PC PALO ALTO STA    34.00  15
HOGAN, JACK           12 PC PALO ALTO STA    34.00  14
CHU, BRYAN            12 PC DE ANZA CUPER    34.23  16
REN, ALEX             11 PC PLEASANTON SE    34.25  17
WU, JASPER            12 PC UN  (PC)         34.31  18
NAGLE, WILL           11 PC ORINDA AQUATI    34.38  19
SEVIDAL, RYAN         11 CA CANY             34.52  20

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  120                                    MENS    11-12   50 BACK                                     EVENT  120
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GONZALEZ, CHRISTOPHER 12 PC LIVERMORE AQU    34.53  21
WANG, REGIS           12 OR THUNDERBOLT S    34.62  22
VEGAS, ARMANDO        12 PC CROW CANYON C    34.67  23
LE-NGUYEN, ZACH       11 PC MONTCLAIR SWI    34.68  24
SICHAK, KEVIN         12 PC QUICKSILVER S    34.96  25
CONNOLLY, WILLIAM     12 PC PALO ALTO STA    34.99  26
CHAO, NICHOLAS        12 PC OTTER SWIM CL    35.38  27
DANIELS, CONNOR DANIE 12 SN SPARE TIME AQ    35.44  28
CHEN, CONNOR          11 PC NORTH BAY AQU    35.46  29
CAI, SEBASTIAN        12 PC PALO ALTO STA    35.67  30
ODONNELL, COLIN       12 SN SPARE TIME AQ    35.87  32
VUONG, KEVIN          12 PC FLYING FISH      35.87  31
ZAHARCHUK, KENJI      12 PC PALO ALTO STA    35.95  33
GUO, ALAN             12 PC PALO ALTO STA    36.05  34
DUYCK, NOAH           12 OR THUNDERBOLT S    36.08  35
SOU, RODERICK         12 PC SANTA CLARA S    36.11  36
SALVINO, NICHOLAS     12 AZ SCOTTSDALE AQ    36.36  37
VAILLANCOURT, JOSH    12 PC SWIM SOUTH BA    36.64  38
DAI, KEVIN            12 PC DALY CITY DOL    36.65  39
MACAPAGAL, NATHANIEL  12 PC SOUTH SAN FRA    36.98  40
LIM, MATTHEW          12 PC OTTER SWIM CL    37.23  41
COLLINS, LEO          12 PC NORTH BAY AQU    37.38  42
WORTHINGTON, MASON    12 CA CORONA AQUATI    38.69  43
MAKLER, THEO          12 PC PEAK SWIMMING   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   26                                    MENS    11-12   100 BACK                                    EVENT   26
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEWCZYK, ETHAN        12 PC NORTH BAY AQU  1:08.19   1  1:07.52 F1
                                                                    F    32.83
NABOR, JADAN          12 AZ YMCA WESTSIDE  1:09.85   5  1:07.83 F2
                                                                    F    33.49
HU, ETHAN             12 PC PEAK SWIMMING  1:10.29   6  1:07.99 F3
                                                                    F    33.45
LEBLANC, MATTHEW      12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:08.57   2  1:08.45 F4
                                                                    F    33.13
COLOMA, GARRICK       12 PC TERRAPINS SWI  1:09.28   3  1:08.46 F5
                                                                    F    33.22
LAM, ALLEN            12 PC VALLEY SPLASH  1:10.63   8  1:09.54 F6
                                                                    F    34.05
ZHANG, TIANYI         12 PC PEAK SWIMMING  1:09.79   4  1:09.99 F7
                                                                    F    34.63
RODRIGUEZ QUINTERO, J 12 ** EAGLES TEAM    1:10.58   7  1:10.29 F8
                                                                    F    34.45
XU, PATRICK           12 PC PEAK SWIMMING  1:10.64   9  1:11.40 F9
                                                                    F    35.49

LEWCZYK, ETHAN        12 PC NORTH BAY AQU  1:08.19   1
LEBLANC, MATTHEW      12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:08.57   2
COLOMA, GARRICK       12 PC TERRAPINS SWI  1:09.28   3
ZHANG, TIANYI         12 PC PEAK SWIMMING  1:09.79   4

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   26                                    MENS    11-12   100 BACK                                    EVENT   26
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NABOR, JADAN          12 AZ YMCA WESTSIDE  1:09.85   5
HU, ETHAN             12 PC PEAK SWIMMING  1:10.29   6
RODRIGUEZ QUINTERO, J 12 ** EAGLES TEAM    1:10.58   7
LAM, ALLEN            12 PC VALLEY SPLASH  1:10.63   8
XU, PATRICK           12 PC PEAK SWIMMING  1:10.64   9
URLANDO, LUCA         12 SN FOOTHILL AQUA  1:10.94  10
FLORENCE, STEVEN      12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:11.04  11
NAGLE, WILL           11 PC ORINDA AQUATI  1:11.23  12
PLATTEL, LLEYTON      12 PC PLEASANTON SE  1:11.45  13
JONES, JED            12 MN AQUAJETS SWIM  1:12.06  14
TSAI, JUSTIN          12 PC PLEASANTON SE  1:12.73  15
TOVERA, JARED         12 PC LIVERMORE AQU  1:12.82  16
ZAHARCHUK, KENJI      12 PC PALO ALTO STA  1:13.03  17
WANG, REGIS           12 OR THUNDERBOLT S  1:13.23  18
VEGAS, ARMANDO        12 PC CROW CANYON C  1:13.36  19
CHOU, TIMMY           12 PC SANTA CLARA S  1:13.49  20
HOGAN, JACK           12 PC PALO ALTO STA  1:13.72  21
CHUNG, MATTHEW        11 PC SANTA CLARA S  1:13.74  22
LE-NGUYEN, ZACH       11 PC MONTCLAIR SWI  1:13.90  23
CRITZER, CHRIS        12 PC MORGAN HILL S  1:14.03  24
WU, JASPER            12 PC UN  (PC)       1:14.12  25
REN, ALEX             11 PC PLEASANTON SE  1:14.15  26
COOK, CHRIS           12 PC PALO ALTO STA  1:14.60  27
GUO, ALAN             12 PC PALO ALTO STA  1:15.14  28
YEN, JACOB            12 PC SANTA CLARA S  1:15.30  29
SALVINO, NICHOLAS     12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:15.57  30
CHEN, CONNOR          11 PC NORTH BAY AQU  1:15.70  31
CHAO, NICHOLAS        12 PC OTTER SWIM CL  1:15.93  32
GONZALEZ, CHRISTOPHER 12 PC LIVERMORE AQU  1:16.11  33
CONNOLLY, WILLIAM     12 PC PALO ALTO STA  1:16.42  34
YI, WOO YOUNG         12 CA CANY           1:16.58  35
BALKEN, JAXON         12 SN SUN OAKS AQUA  1:17.60  36
ODONNELL, COLIN       12 SN SPARE TIME AQ  1:18.39  37
CULETU, JUSTIN        12 PC BULLDOG SWIM   1:19.20  38
MAKLER, THEO          12 PC PEAK SWIMMING   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT    2                                    MENS    11-12   200 BACK                                    EVENT    2
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCCORMICK, EVAN       12 SN FOOTHILL AQUA  2:27.01   1  2:23.65 F1  P  1:11.19
                                                                    F    34.19  1:11.07  1:47.32
JONES, JED            12 MN AQUAJETS SWIM  2:27.13   2  2:26.55 F2  P  1:12.86
                                                                    F    35.23  1:12.08  1:50.11
LEWCZYK, ETHAN        12 PC NORTH BAY AQU  2:28.51   3  2:27.67 F3  P  1:11.85
                                                                    F    33.71  1:11.55  1:49.82
HU, ETHAN             12 PC PEAK SWIMMING  2:30.62   6  2:28.23 F4  P  1:12.10
                                                                    F    35.18  1:11.88  1:50.50
ZHANG, TIANYI         12 PC PEAK SWIMMING  2:30.58   5  2:29.28 F5  P  1:13.61
                                                                    F    35.90  1:13.50  1:51.69
COLOMA, GARRICK       12 PC TERRAPINS SWI  2:30.09   4  2:29.67 F6  P  1:14.46
                                                                    F    36.16  1:13.48  1:52.69

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    2                                    MENS    11-12   200 BACK                                    EVENT    2
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

URLANDO, LUCA         12 SN FOOTHILL AQUA  2:32.12   9  2:30.48 F7  P  1:15.33
                                                                    F    35.12  1:13.11  1:53.06
NAGLE, WILL           11 PC ORINDA AQUATI  2:31.29   7  2:30.77 F8  P  1:14.20
                                                                    F    35.77  1:13.88  1:52.45
NABOR, JADAN          12 AZ YMCA WESTSIDE  2:31.84   8  2:30.88 F9  P  1:15.13
                                                                    F    35.98  1:14.68  1:53.35

MCCORMICK, EVAN       12 SN FOOTHILL AQUA  2:27.01   1              P  1:11.19
JONES, JED            12 MN AQUAJETS SWIM  2:27.13   2              P  1:12.86
LEWCZYK, ETHAN        12 PC NORTH BAY AQU  2:28.51   3              P  1:11.85
COLOMA, GARRICK       12 PC TERRAPINS SWI  2:30.09   4              P  1:14.46
ZHANG, TIANYI         12 PC PEAK SWIMMING  2:30.58   5              P  1:13.61
HU, ETHAN             12 PC PEAK SWIMMING  2:30.62   6              P  1:12.10
NAGLE, WILL           11 PC ORINDA AQUATI  2:31.29   7              P  1:14.20
NABOR, JADAN          12 AZ YMCA WESTSIDE  2:31.84   8              P  1:15.13
URLANDO, LUCA         12 SN FOOTHILL AQUA  2:32.12   9              P  1:15.33
XU, PATRICK           12 PC PEAK SWIMMING  2:32.97  10              P  1:13.70
LAM, ALLEN            12 PC VALLEY SPLASH  2:33.44  11              P  1:15.49
VEGAS, ARMANDO        12 PC CROW CANYON C  2:35.42  12              P  1:15.73
CHOU, TIMMY           12 PC SANTA CLARA S  2:35.82  13              P  1:14.93
PLATTEL, LLEYTON      12 PC PLEASANTON SE  2:36.32  14              P  1:16.89
WANG, REGIS           12 OR THUNDERBOLT S  2:36.61  15              P  1:17.51
TSAI, JUSTIN          12 PC PLEASANTON SE  2:37.05  16              P  1:17.18
ZAHARCHUK, KENJI      12 PC PALO ALTO STA  2:37.67  17              P  1:17.30
GUO, ALAN             12 PC PALO ALTO STA  2:37.74  18              P  1:16.67
HOGAN, JACK           12 PC PALO ALTO STA  2:37.92  19              P  1:18.22
CHU, BRYAN            12 PC DE ANZA CUPER  2:38.39  20              P  1:17.02
WONG, KYLE            12 CA STOP           2:38.63  21              P  1:18.16
CHUNG, MATTHEW        11 PC SANTA CLARA S  2:38.79  22              P  1:17.42
CHEN, JEFFREY         12 PC FLYING FISH    2:38.93  23              P  1:17.55
COOK, CHRIS           12 PC PALO ALTO STA  2:39.34  24              P  1:17.70
REN, ALEX             11 PC PLEASANTON SE  2:39.40  25              P  1:17.42
LE-NGUYEN, ZACH       11 PC MONTCLAIR SWI  2:41.43  26              P  1:16.89
PHAM, KOLBY           12 PC PALO ALTO STA  2:41.59  27              P  1:19.53
BIRDSONG, WILL        11 PC TERRAPINS SWI  2:42.22  28              P  1:20.25
CHAO, NICHOLAS        12 PC OTTER SWIM CL  2:42.70  29              P  1:18.74
BALKEN, JAXON         12 SN SUN OAKS AQUA  2:43.84  30              P  1:21.02
GRINI, CARL           12 PC MARIN PIRATES  2:43.93  31              P  1:19.72
CARIOU-GOMEZ, THEO    12 SN DAVIS ARDEN R  2:44.19  32              P  1:19.68
CRITZER, CHRIS        12 PC MORGAN HILL S  2:44.65  33              P  1:19.29
GONZALEZ, CHRISTOPHER 12 PC LIVERMORE AQU  2:45.59  34              P  1:19.91
WU, JASPER            12 PC UN  (PC)       2:46.37  35              P  1:19.48
CONNOLLY, WILLIAM     12 PC PALO ALTO STA  2:46.78  36              P  1:22.04
YI, WOO YOUNG         12 CA CANY           2:46.95  37              P  1:21.21
POWERS, PATRICK       12 PC SEASIDE AQUAT  2:47.95  38              P  1:22.54
DONCHI, SAM           12 OR THUNDERBOLT S   DQUED                   P  1:18.68
FLORENCE, STEVEN      12 AZ SCOTTSDALE AQ   DQUED                   P  1:13.98
HAWK, DYLAN           12 PC SANTA CLARA S   DQUED                   P  1:21.05
MAKLER, THEO          12 PC PEAK SWIMMING   DQUED                   P  1:16.96

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   18                                    MENS    11-12   50 BREAST                                   EVENT   18
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WINN, BENJAMIN        12 PC SANTA CLARA S    33.79   1    33.92 F1
MCCORMICK, EVAN       12 SN FOOTHILL AQUA    34.85   4    34.14 F2
LEBLANC, MATTHEW      12 AZ SCOTTSDALE AQ    34.13   2    34.18 F3
ALEJANDRO, KEANE      11 CA CANY             34.57   3    34.38 F4
PASCUAL, IONA         12 PC NAPA VALLEY S    34.97   6    34.41 F5
XU, PATRICK           12 PC PEAK SWIMMING    34.99   7    35.17 F6
TAY, EDWARD           12 PC FLYING FISH      35.70   8    35.41 F7
KIM, RYAN             12 PC PALO ALTO STA    35.73   9    35.44 F8
SWIFT, SEAN           11 SN FOOTHILL AQUA    34.89   5    35.56 F9

WINN, BENJAMIN        12 PC SANTA CLARA S    33.79   1
LEBLANC, MATTHEW      12 AZ SCOTTSDALE AQ    34.13   2
ALEJANDRO, KEANE      11 CA CANY             34.57   3
MCCORMICK, EVAN       12 SN FOOTHILL AQUA    34.85   4
SWIFT, SEAN           11 SN FOOTHILL AQUA    34.89   5
PASCUAL, IONA         12 PC NAPA VALLEY S    34.97   6
XU, PATRICK           12 PC PEAK SWIMMING    34.99   7
TAY, EDWARD           12 PC FLYING FISH      35.70   8
KIM, RYAN             12 PC PALO ALTO STA    35.73   9
HUANG, ANDY           12 PC PEAK SWIMMING    35.89  10
WANG, REGIS           12 OR THUNDERBOLT S    36.15  11
MCINTOSH, CORBAN      12 PC MARIN PIRATES    36.19  12
KHOWONG, OSCAR        12 PC DE ANZA CUPER    36.64  13
NGUYEN, ETHAN         12 PC FLYING FISH      36.95  14
SELLERS, JOSHUA       12 SN ARDEN HILLS S    37.17  15
WORTHINGTON, MASON    12 CA CORONA AQUATI    37.44  16
MCGUCKIN, IAN         12 PC CABRILLO THRE    37.46  17
TREJO, MATTHEW        12 PC RIPON AQUATIC    37.48  18
ORDINARIO, IAN        12 PC ALAMEDA ISLAN    37.65  19
JAMIESON, JOAQUIN     12 CC FRESNO DOLPHI    37.69  20
RANLETT, CHRISTOPHER  11 SN FOOTHILL AQUA    37.76  21
JONES, DENIZ          12 PC ALBANY ARMADA    38.06  22
CHU, BRYAN            12 PC DE ANZA CUPER    38.07  23
MACKEY, MALCOLM       11 PC OAKLAND UNDER    38.15  24
URLANDO, LUCA         12 SN FOOTHILL AQUA    38.16  25
LIN, AARON            12 PC PLEASANTON SE    38.28  26
MELAYE, LEO           12 CA CANY             38.29  27
CHEOK, JUSTIN         12 PC PALO ALTO STA    38.32  28
GAO, ANDREW           12 PC DE ANZA CUPER    38.36  29
TOVERA, JARED         12 PC LIVERMORE AQU    38.43  30
DULAY, ADRIAN         11 PC TERRAPINS SWI    38.55  31
JOO, JASON            12 SN DAVIS ARDEN R    38.73  32
THAI, RAYMOND         12 PC FOG CITY HAMM    39.05  33
ZAMIR, GUY            11 PC PALO ALTO STA    39.07  34
FERRALES, JUSTIN      12 PC MONTEREY COUN    39.18  35
SIFFERMAN, GREG       12 PC SANTA CLARA S    39.42  36
REUTER, JAKE          11 SN ARDEN HILLS S    39.66  37
THOMAS, GARY          11 SN FOOTHILL AQUA    39.75  38
CARMELICH, SKYLER     12 SN VACAVILLE SWI    40.06  39
PRABHU, SUNIL         12 PC USF KORET YOU    40.10  40
FLORENCE, STEVEN      12 AZ SCOTTSDALE AQ    40.23  41

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   18                                    MENS    11-12   50 BREAST                                   EVENT   18
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

POCOCK, ANDREW        12 AZ MESA AQUATICS    40.34  42
LAM, ALLEN            12 PC VALLEY SPLASH    40.43  43
ENGINEER, ZAAL        12 PC SANTA CLARA S   DQUED
SALVINO, NICHOLAS     12 AZ SCOTTSDALE AQ   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  110                                    MENS    11-12   100 BREAST                                  EVENT  110
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WINN, BENJAMIN        12 PC SANTA CLARA S  1:15.81   1  1:12.92 F1
                                                                    F    34.59
ALEJANDRO, KEANE      11 CA CANY           1:16.11   2  1:13.94 F2
                                                                    F    35.85
LEBLANC, MATTHEW      12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:16.27   3  1:15.08 F3
                                                                    F
WANG, REGIS           12 OR THUNDERBOLT S  1:17.55   5  1:15.50 F4
                                                                    F    36.02
MCCORMICK, EVAN       12 SN FOOTHILL AQUA  1:17.01   4  1:15.53 F5
                                                                    F    35.64
PASCUAL, IONA         12 PC NAPA VALLEY S  1:19.47   8  1:15.84 F6
                                                                    F    35.72
XU, PATRICK           12 PC PEAK SWIMMING  1:18.54   7  1:18.44 F7
                                                                    F
SALVINO, NICHOLAS     12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:18.52   6  1:18.57 F8
                                                                    F    36.54
MCINTOSH, CORBAN      12 PC MARIN PIRATES  1:19.48   9  1:19.26 F9
                                                                    F

WINN, BENJAMIN        12 PC SANTA CLARA S  1:15.81   1
ALEJANDRO, KEANE      11 CA CANY           1:16.11   2
LEBLANC, MATTHEW      12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:16.27   3
MCCORMICK, EVAN       12 SN FOOTHILL AQUA  1:17.01   4
WANG, REGIS           12 OR THUNDERBOLT S  1:17.55   5
SALVINO, NICHOLAS     12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:18.52   6
XU, PATRICK           12 PC PEAK SWIMMING  1:18.54   7
PASCUAL, IONA         12 PC NAPA VALLEY S  1:19.47   8
MCINTOSH, CORBAN      12 PC MARIN PIRATES  1:19.48   9
HUANG, ANDY           12 PC PEAK SWIMMING  1:19.58  10
PHAM, KOLBY           12 PC PALO ALTO STA  1:19.80  11
NGUYEN, ETHAN         12 PC FLYING FISH    1:20.19  12
MCGUCKIN, IAN         12 PC CABRILLO THRE  1:20.77  13
JONES, DENIZ          12 PC ALBANY ARMADA  1:21.65  15
KIM, RYAN             12 PC PALO ALTO STA  1:21.65  14
ORDINARIO, IAN        12 PC ALAMEDA ISLAN  1:21.68  16
SWIFT, SEAN           11 SN FOOTHILL AQUA  1:21.82  17
CHU, BRYAN            12 PC DE ANZA CUPER  1:21.86  18
KHOWONG, OSCAR        12 PC DE ANZA CUPER  1:22.77  19
LOU, BRANDON          12 PC FOG CITY HAMM  1:23.03  20
GAO, ANDREW           12 PC DE ANZA CUPER  1:23.23  21
WORTHINGTON, MASON    12 CA CORONA AQUATI  1:23.48  22
SELLERS, JOSHUA       12 SN ARDEN HILLS S  1:23.70  23
DULAY, ADRIAN         11 PC TERRAPINS SWI  1:24.32  24

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  110                                    MENS    11-12   100 BREAST                                  EVENT  110
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RANLETT, CHRISTOPHER  11 SN FOOTHILL AQUA  1:24.55  25
JAMIESON, JOAQUIN     12 CC FRESNO DOLPHI  1:24.61  26
LIN, AARON            12 PC PLEASANTON SE  1:24.70  27
CHEOK, JUSTIN         12 PC PALO ALTO STA  1:24.98  28
ENGINEER, ZAAL        12 PC SANTA CLARA S  1:25.70  29
HUANG, RODERICK       11 PC SANTA CLARA S  1:25.79  30
MACKEY, MALCOLM       11 PC OAKLAND UNDER  1:25.80  32
TOVERA, JARED         12 PC LIVERMORE AQU  1:25.80  31
MAKLER, THEO          12 PC PEAK SWIMMING  1:25.92  33
SIFFERMAN, GREG       12 PC SANTA CLARA S  1:26.99  34
YEN, JACOB            12 PC SANTA CLARA S  1:27.25  35
JOO, JASON            12 SN DAVIS ARDEN R  1:28.03  36
ZAMIR, GUY            11 PC PALO ALTO STA  1:28.40  37
MELAYE, LEO           12 CA CANY           1:29.25  38
LIM, JOSHUA           12 PC OTTER SWIM CL  1:30.07  39
REUTER, JAKE          11 SN ARDEN HILLS S  1:30.17  40
AFFELD, JONNY         12 PC PALO ALTO STA  1:30.98  41
VUONG, KEVIN          12 PC FLYING FISH    1:32.99  42
GUO, ALAN             12 PC PALO ALTO STA  1:33.21  43
PRABHU, SUNIL         12 PC USF KORET YOU   DQUED
ZHANG, LEWIS          12 PC DE ANZA CUPER   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   36                                    MENS    11-12   200 BREAST                                  EVENT   36
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WINN, BENJAMIN        12 PC SANTA CLARA S  2:40.61   1  2:35.58 F1  P  1:15.82
                                                                    F    35.50  1:14.70  1:54.86
ALEJANDRO, KEANE      11 CA CANY           2:43.33   3  2:37.33 F2  P  1:19.15
                                                                    F    36.94  1:17.44  1:57.91
WANG, REGIS           12 OR THUNDERBOLT S  2:42.17   2  2:38.44 F3  P  1:19.49
                                                                    F    37.05  1:16.97  1:58.52
XU, PATRICK           12 PC PEAK SWIMMING  2:46.72   5  2:43.55 F4  P  1:19.44
                                                                    F    36.89  1:17.98  2:00.61
LEBLANC, MATTHEW      12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:44.51   4  2:43.98 F5  P  1:18.35
                                                                    F    37.17  1:19.10  2:02.72
SWIFT, SEAN           11 SN FOOTHILL AQUA  2:51.16   8  2:44.10 F6  P  1:21.63
                                                                    F    36.78  1:19.86  2:02.66
MCCORMICK, EVAN       12 SN FOOTHILL AQUA  2:49.42   6  2:44.58 F7  P  1:20.18
                                                                    F    36.66  1:19.28  2:01.50
MCINTOSH, CORBAN      12 PC MARIN PIRATES  2:49.61   7  2:46.75 F8  P  1:21.69
                                                                    F    38.48  1:21.51  2:05.31
PHAM, KOLBY           12 PC PALO ALTO STA  2:52.93   9  2:49.95 F9  P  1:23.49
                                                                    F    38.65  1:22.83  2:06.71

WINN, BENJAMIN        12 PC SANTA CLARA S  2:40.61   1              P  1:15.82
WANG, REGIS           12 OR THUNDERBOLT S  2:42.17   2              P  1:19.49
ALEJANDRO, KEANE      11 CA CANY           2:43.33   3              P  1:19.15
LEBLANC, MATTHEW      12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:44.51   4              P  1:18.35
XU, PATRICK           12 PC PEAK SWIMMING  2:46.72   5              P  1:19.44
MCCORMICK, EVAN       12 SN FOOTHILL AQUA  2:49.42   6              P  1:20.18
MCINTOSH, CORBAN      12 PC MARIN PIRATES  2:49.61   7              P  1:21.69

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   36                                    MENS    11-12   200 BREAST                                  EVENT   36
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SWIFT, SEAN           11 SN FOOTHILL AQUA  2:51.16   8              P  1:21.63
PHAM, KOLBY           12 PC PALO ALTO STA  2:52.93   9              P  1:23.49
SELLERS, JOSHUA       12 SN ARDEN HILLS S  2:53.23  10              P  1:23.78
KHOWONG, OSCAR        12 PC DE ANZA CUPER  2:53.74  11              P  1:25.20
JONES, DENIZ          12 PC ALBANY ARMADA  2:53.79  12              P  1:22.10
NGUYEN, ETHAN         12 PC FLYING FISH    2:55.10  13              P  1:22.30
KIM, RYAN             12 PC PALO ALTO STA  2:55.19  14              P  1:23.90
JAMIESON, JOAQUIN     12 CC FRESNO DOLPHI  2:55.23  15              P  1:23.30
SALVINO, NICHOLAS     12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:55.28  16              P  1:22.83
DULAY, ADRIAN         11 PC TERRAPINS SWI  2:55.72  17              P  1:26.23
MCGUCKIN, IAN         12 PC CABRILLO THRE  2:56.86  18              P  1:25.40
SIFFERMAN, GREG       12 PC SANTA CLARA S  2:58.13  19              P  1:24.54
TAY, EDWARD           12 PC FLYING FISH    2:59.18  20              P  1:24.29
YEN, JACOB            12 PC SANTA CLARA S  2:59.53  21              P  1:26.77
ENGINEER, ZAAL        12 PC SANTA CLARA S  2:59.83  22              P  1:26.28
CHEOK, JUSTIN         12 PC PALO ALTO STA  3:00.13  23              P  1:25.54
MAKLER, THEO          12 PC PEAK SWIMMING  3:00.31  24              P  1:27.62
CHANG, ALLEN          11 PC SANTA CLARA S  3:00.63  25              P  1:27.69
GAO, ANDREW           12 PC DE ANZA CUPER  3:00.66  26              P  1:27.78
RANLETT, CHRISTOPHER  11 SN FOOTHILL AQUA  3:00.91  27              P  1:25.93
REUTER, JAKE          11 SN ARDEN HILLS S  3:01.20  28              P  1:27.32
ORDINARIO, IAN        12 PC ALAMEDA ISLAN  3:02.84  29              P  1:25.87
LAM, ALLEN            12 PC VALLEY SPLASH  3:03.01  30              P  1:29.08
MACKEY, MALCOLM       11 PC OAKLAND UNDER  3:03.17  31              P  1:28.18
ZAHARCHUK, KENJI      12 PC PALO ALTO STA  3:03.30  32              P  1:28.22
PRABHU, SUNIL         12 PC USF KORET YOU  3:03.62  33              P  1:28.75
ZAMIR, GUY            11 PC PALO ALTO STA  3:03.87  34              P  1:28.18
HUANG, RODERICK       11 PC SANTA CLARA S  3:04.07  35              P  1:29.22
SHINN, JAYSON         12 PC PIRANHA SWIMM  3:04.14  36              P  1:28.35
CARMELICH, SKYLER     12 SN VACAVILLE SWI  3:04.66  37              P  1:29.15
SMITH, MATTHEW        12 SI PACIFIC ATHLE  3:05.02  38              P  1:29.39
LIN, AARON            12 PC PLEASANTON SE  3:05.35  39              P  1:27.96
POCOCK, ANDREW        12 AZ MESA AQUATICS  3:05.84  40              P  1:30.56
TRAN, NATHANIEL       11 PC SFRP ROSSI SW  3:07.34  41              P  1:30.68
CARIOU-GOMEZ, THEO    12 SN DAVIS ARDEN R  3:08.01  42              P  1:29.99
KWOK, JASON           11 PC PEAK SWIMMING  3:10.03  43              P  1:32.27
LOW, ADAM             12 SN COSUMNES RIVE  3:10.22  44              P  1:31.43
AFFELD, JONNY         12 PC PALO ALTO STA  3:11.31  45              P  1:32.80
GUO, ALAN             12 PC PALO ALTO STA  3:16.79  46              P  1:34.92

============================================================================================================================
   EVENT   44                                    MENS    11-12   50 FLY                                      EVENT   44
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEWCZYK, ETHAN        12 PC NORTH BAY AQU    28.64   1    28.80 F1
URLANDO, LUCA         12 SN FOOTHILL AQUA    29.95   4    29.32 F2
RODRIGUEZ QUINTERO, J 12 ** EAGLES TEAM      29.83   3    29.34 F3
FLORENCE, STEVEN      12 AZ SCOTTSDALE AQ    30.05   5    29.36 F4
TREJO, MATTHEW        12 PC RIPON AQUATIC    29.79   2    29.37 F5
SIMMONS, DANIEL       12 AZ SCOTTSDALE AQ    30.07   6    29.96 F6
DUYCK, NOAH           12 OR THUNDERBOLT S    30.68   9    30.59 F7
PASCUAL, IONA         12 PC NAPA VALLEY S    30.58   7    30.71 F8

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   44                                    MENS    11-12   50 FLY                                      EVENT   44
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LE-NGUYEN, ZACH       11 PC MONTCLAIR SWI    30.68   8    31.11 F9

LEWCZYK, ETHAN        12 PC NORTH BAY AQU    28.64   1
TREJO, MATTHEW        12 PC RIPON AQUATIC    29.79   2
RODRIGUEZ QUINTERO, J 12 ** EAGLES TEAM      29.83   3
URLANDO, LUCA         12 SN FOOTHILL AQUA    29.95   4
FLORENCE, STEVEN      12 AZ SCOTTSDALE AQ    30.05   5
SIMMONS, DANIEL       12 AZ SCOTTSDALE AQ    30.07   6
PASCUAL, IONA         12 PC NAPA VALLEY S    30.58   7
DUYCK, NOAH           12 OR THUNDERBOLT S    30.68   9
LE-NGUYEN, ZACH       11 PC MONTCLAIR SWI    30.68   8
TOVERA, JARED         12 PC LIVERMORE AQU    30.74  10
VEGAS, ARMANDO        12 PC CROW CANYON C    30.81  11
KIM, RYAN             12 PC PALO ALTO STA    30.93  12
LACHAPELLE, CONNER    11 PC BALBOA SHARKS    31.00  13
FITCH, RAY            12 SN SPARE TIME AQ    31.20  14
SALVINO, NICHOLAS     12 AZ SCOTTSDALE AQ    31.27  15
AFFELD, JONNY         12 PC PALO ALTO STA    31.35  16
COLLINS, LEO          12 PC NORTH BAY AQU    31.51  17
CRITZER, CHRIS        12 PC MORGAN HILL S    31.56  18
CAI, SEBASTIAN        12 PC PALO ALTO STA    31.58  19
SANDOVAL, JOSEPH      12 PC QUICKSILVER S    31.73  20
ZHU, ANTHONY          12 PC DE ANZA CUPER    31.79  21
YANG, JERRY           12 PC PALO ALTO STA    31.89  22
DANIELS, CONNOR DANIE 12 SN SPARE TIME AQ    31.96  23
CULETU, JUSTIN        12 PC BULLDOG SWIM     32.01  25
NAGLE, WILL           11 PC ORINDA AQUATI    32.01  24
DONCHI, SAM           12 OR THUNDERBOLT S    32.02  27
HAWK, DYLAN           12 PC SANTA CLARA S    32.02  26
PLATTEL, LLEYTON      12 PC PLEASANTON SE    32.08  28
YI, WOO YOUNG         12 CA CANY             32.14  29
DULAY, ADRIAN         11 PC TERRAPINS SWI    32.25  30
ZAMIR, GUY            11 PC PALO ALTO STA    32.30  31
CARIOU-GOMEZ, THEO    12 SN DAVIS ARDEN R    32.31  32
CHOI, SUYOUN          12 OR THUNDERBOLT S    32.40  33
HOFFMAN, HUNTER       12 SN TRUCKEE-TAHOE    32.43  34
CHUNG, MATTHEW        11 PC SANTA CLARA S    32.44  35
CANDIA, DAVID         12 SN COSUMNES RIVE    32.47  36
POLLOCK, ALEXANDER    12 AZ PUSCH RIDGE      32.53  37
CROSS, WILLIAM        12 PC ALBANY ARMADA    32.58  38
GONZALEZ, CHRISTOPHER 12 PC LIVERMORE AQU    32.78  39
SOU, RODERICK         12 PC SANTA CLARA S    32.79  40
LORETE, ETHAN         11 PC SANTA CLARA S    32.81  41
MARKEY, CHRISTIAN     12 PC ORINDA AQUATI    32.87  42
HOLLOWAY, JOEY        12 SN CALIFORNIA CA    32.97  43
TAPIA, ERIC           12 PC NAPA VALLEY S    33.31  44

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  130                                    MENS    11-12   100 FLY                                     EVENT  130
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUANG, ANDY           12 PC PEAK SWIMMING  1:04.15   1  1:02.05 F1
                                                                    F    29.22
LEWCZYK, ETHAN        12 PC NORTH BAY AQU  1:04.62   2  1:04.12 F2
                                                                    F    30.00
URLANDO, LUCA         12 SN FOOTHILL AQUA  1:08.03   6  1:04.81 F3
                                                                    F    30.38
FLORENCE, STEVEN      12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:07.64   4  1:05.31 F4
                                                                    F    30.95
SIMMONS, DANIEL       12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:06.81   3  1:05.95 F5
                                                                    F    30.74
WINN, BENJAMIN        12 PC SANTA CLARA S  1:07.75   5  1:06.49 F6
                                                                    F    31.00
HU, ETHAN             12 PC PEAK SWIMMING  1:08.52   8  1:06.61 F7
                                                                    F    31.57
PASCUAL, IONA         12 PC NAPA VALLEY S  1:08.09   7  1:08.06 F8
                                                                    F    31.55
VEGAS, ARMANDO        12 PC CROW CANYON C  1:09.43   9  1:08.21 F9
                                                                    F    31.80

HUANG, ANDY           12 PC PEAK SWIMMING  1:04.15   1
LEWCZYK, ETHAN        12 PC NORTH BAY AQU  1:04.62   2
SIMMONS, DANIEL       12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:06.81   3
FLORENCE, STEVEN      12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:07.64   4
WINN, BENJAMIN        12 PC SANTA CLARA S  1:07.75   5
URLANDO, LUCA         12 SN FOOTHILL AQUA  1:08.03   6
PASCUAL, IONA         12 PC NAPA VALLEY S  1:08.09   7
HU, ETHAN             12 PC PEAK SWIMMING  1:08.52   8
VEGAS, ARMANDO        12 PC CROW CANYON C  1:09.43   9
DONCHI, SAM           12 OR THUNDERBOLT S  1:09.64  11
PLATTEL, LLEYTON      12 PC PLEASANTON SE  1:09.64  10
ZHANG, LEWIS          12 PC DE ANZA CUPER  1:09.86  12
GILLIES, RYAN         12 PC PALO ALTO STA  1:09.97  13
TOVERA, JARED         12 PC LIVERMORE AQU  1:10.17  14
COLOMA, GARRICK       12 PC TERRAPINS SWI  1:10.21  15
AFFELD, JONNY         12 PC PALO ALTO STA  1:10.87  16
WORTHINGTON, MASON    12 CA CORONA AQUATI  1:10.93  17
DUYCK, NOAH           12 OR THUNDERBOLT S  1:10.98  18
CAI, SEBASTIAN        12 PC PALO ALTO STA  1:11.21  19
CARIOU-GOMEZ, THEO    12 SN DAVIS ARDEN R  1:11.31  20
DULAY, ADRIAN         11 PC TERRAPINS SWI  1:11.47  22
KIM, RYAN             12 PC PALO ALTO STA  1:11.47  21
CHOU, TIMMY           12 PC SANTA CLARA S  1:11.52  23
GRINI, CARL           12 PC MARIN PIRATES  1:11.92  24
CHUNG, MATTHEW        11 PC SANTA CLARA S  1:12.19  25
TAPIA, ERIC           12 PC NAPA VALLEY S  1:12.42  26
YANG, JERRY           12 PC PALO ALTO STA  1:12.50  27
CHOI, SUYOUN          12 OR THUNDERBOLT S  1:12.53  28
CRITZER, CHRIS        12 PC MORGAN HILL S  1:12.55  29
YI, WOO YOUNG         12 CA CANY           1:12.71  30
ZAMIR, GUY            11 PC PALO ALTO STA  1:12.75  31
SWIFT, SEAN           11 SN FOOTHILL AQUA  1:12.79  32

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  130                                    MENS    11-12   100 FLY                                     EVENT  130
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PARENTE, DYLAN        12 CA CANY           1:13.13  33
ZAMANIAN, BROCK       11 PC ORINDA AQUATI  1:13.39  34
SICHAK, KEVIN         12 PC QUICKSILVER S  1:13.66  35
LAM, ALLEN            12 PC VALLEY SPLASH  1:13.85  36
ZHU, ANTHONY          12 PC DE ANZA CUPER  1:13.97  37
LORETE, ETHAN         11 PC SANTA CLARA S  1:14.41  38
YEN, JACOB            12 PC SANTA CLARA S  1:14.45  39
GONZALEZ, CHRISTOPHER 12 PC LIVERMORE AQU  1:14.47  40
DANIELS, CONNOR DANIE 12 SN SPARE TIME AQ  1:14.96  41
LE-NGUYEN, ZACH       11 PC MONTCLAIR SWI  1:15.01  42
RANLETT, CHRISTOPHER  11 SN FOOTHILL AQUA  1:15.46  43
HAWK, DYLAN           12 PC SANTA CLARA S  1:15.55  44
SANDOVAL, JOSEPH      12 PC QUICKSILVER S  1:16.20  45
HOLLOWAY, JOEY        12 SN CALIFORNIA CA  1:16.45  46
HWANG, TED            12 CA CANY           1:17.12  47
VUONG, KEVIN          12 PC FLYING FISH    1:20.28  48
KUROTORI, ALEX        12 PC CAMPBELL WAVE  1:20.79  49

                                                       S  W  I  M   O  F  F

DONCHI, SAM           12 OR THUNDERBOLT S               1:08.12
PLATTEL, LLEYTON      12 PC PLEASANTON SE               1:08.60

                                                  TIME TRIALS / LEAD OFF SPLITS

ZAHARCHUK, KENJI      12 PC PALO ALTO STA               1:18.48

============================================================================================================================
   EVENT   92                                    MENS    11-12   200 FLY                                     EVENT   92
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUANG, ANDY           12 PC PEAK SWIMMING  2:23.89   1  2:17.93 F1  P  1:09.41
                                                                    F    30.64  1:06.84  1:43.07
RODRIGUEZ QUINTERO, J 12 ** EAGLES TEAM    2:24.86   2  2:20.25 F2  P  1:08.08
                                                                    F    31.23  1:07.16  1:43.92
URLANDO, LUCA         12 SN FOOTHILL AQUA  2:31.08   6  2:25.16 F3  P  1:11.79
                                                                    F    33.12  1:11.36  1:49.80
LEWCZYK, ETHAN        12 PC NORTH BAY AQU  2:29.15   4  2:26.71 F4  P  1:09.67
                                                                    F    32.75  1:10.74  1:48.66
SIMMONS, DANIEL       12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:28.43   3  2:27.25 F5  P  1:10.41
                                                                    F    32.24  1:08.91  1:48.81
PLATTEL, LLEYTON      12 PC PLEASANTON SE  2:32.45   9  2:30.09 F6  P  1:12.55
                                                                    F    34.09  1:12.70  1:51.86
WINN, BENJAMIN        12 PC SANTA CLARA S  2:32.45   8  2:30.27 F7  P  1:12.28
                                                                    F    33.27  1:11.30  1:51.06
ZHANG, LEWIS          12 PC DE ANZA CUPER  2:32.91  10  2:30.43 F8  P  1:11.31
                                                                    F    33.85  1:11.81  1:50.36
VEGAS, ARMANDO        12 PC CROW CANYON C  2:30.21   5  2:31.09 F9  P  1:10.80
                                                                    F    33.33  1:11.82  1:51.18

HUANG, ANDY           12 PC PEAK SWIMMING  2:23.89   1              P  1:09.41
RODRIGUEZ QUINTERO, J 12 ** EAGLES TEAM    2:24.86   2              P  1:08.08

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   92                                    MENS    11-12   200 FLY                                     EVENT   92
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIMMONS, DANIEL       12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:28.43   3              P  1:10.41
LEWCZYK, ETHAN        12 PC NORTH BAY AQU  2:29.15   4              P  1:09.67
VEGAS, ARMANDO        12 PC CROW CANYON C  2:30.21   5              P  1:10.80
URLANDO, LUCA         12 SN FOOTHILL AQUA  2:31.08   6              P  1:11.79
DONCHI, SAM           12 OR THUNDERBOLT S  2:32.44   7              P  1:12.28
PLATTEL, LLEYTON      12 PC PLEASANTON SE  2:32.45   9              P  1:12.55
WINN, BENJAMIN        12 PC SANTA CLARA S  2:32.45   8              P  1:12.28
ZHANG, LEWIS          12 PC DE ANZA CUPER  2:32.91  10              P  1:11.31
JONES, JED            12 MN AQUAJETS SWIM  2:34.46  11              P  1:14.98
GILLIES, RYAN         12 PC PALO ALTO STA  2:36.06  12              P  1:13.55
CAI, SEBASTIAN        12 PC PALO ALTO STA  2:36.89  13              P  1:13.57
AFFELD, JONNY         12 PC PALO ALTO STA  2:38.15  14              P  1:13.37
ZAMIR, GUY            11 PC PALO ALTO STA  2:38.19  15              P  1:13.04
CHOU, TIMMY           12 PC SANTA CLARA S  2:39.44  16              P  1:14.82
YI, WOO YOUNG         12 CA CANY           2:40.05  17              P  1:15.36
GRINI, CARL           12 PC MARIN PIRATES  2:41.22  18              P  1:15.86
PARENTE, DYLAN        12 CA CANY           2:41.65  19              P  1:18.13
YEN, JACOB            12 PC SANTA CLARA S  2:41.99  20              P  1:18.72
LORETE, ETHAN         11 PC SANTA CLARA S  2:43.15  21              P  1:18.03
CHANG, ALLEN          11 PC SANTA CLARA S  2:44.63  22              P  1:19.45
YANG, JERRY           12 PC PALO ALTO STA  2:45.16  23              P  1:18.01
CARIOU-GOMEZ, THEO    12 SN DAVIS ARDEN R  2:46.10  24              P  1:18.20
CHUNG, MATTHEW        11 PC SANTA CLARA S  2:46.11  25              P  1:18.03
MCMICHAEL, BARRETT    12 PC NAPA VALLEY S  2:46.17  26              P  1:18.91
DULAY, ADRIAN         11 PC TERRAPINS SWI  2:47.21  27              P  1:19.38
ZAMANIAN, BROCK       11 PC ORINDA AQUATI  2:47.85  28              P  1:17.87
HAWK, DYLAN           12 PC SANTA CLARA S  2:52.66  29              P  1:17.83
GONZALEZ, CHRISTOPHER 12 PC LIVERMORE AQU  2:52.98  30              P  1:19.11
ZAHARCHUK, KENJI      12 PC PALO ALTO STA  2:56.31  31              P  1:23.92
MARKEY, CHRISTIAN     12 PC ORINDA AQUATI  2:58.13  32              P  1:23.69

============================================================================================================================
   EVENT   56                                    MENS    11-12   200 I.M.                                    EVENT   56
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUANG, ANDY           12 PC PEAK SWIMMING  2:25.17   1  2:21.74 F1  P  1:08.85
                                                                    F    29.72  1:07.46  1:49.39
WINN, BENJAMIN        12 PC SANTA CLARA S  2:28.64   3  2:23.86 F2  P  1:12.00
                                                                    F    32.06  1:10.25  1:51.04
MCCORMICK, EVAN       12 SN FOOTHILL AQUA  2:29.41   4  2:25.44 F3  P  1:10.56
                                                                    F    31.71  1:09.41  1:51.53
LEBLANC, MATTHEW      12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:26.85   2  2:25.64 F4  P  1:09.77
                                                                    F    32.17  1:09.88  1:51.86
HU, ETHAN             12 PC PEAK SWIMMING  2:31.61   9  2:26.28 F5  P  1:11.05
                                                                    F    32.63  1:11.14  1:54.93
WANG, REGIS           12 OR THUNDERBOLT S  2:29.49   5  2:28.71 F6  P  1:11.80
                                                                    F    32.22  1:12.83  1:54.61
LEWCZYK, ETHAN        12 PC NORTH BAY AQU  2:29.95   6  2:28.85 F7  P  1:10.07
                                                                    F    31.92  1:08.65  1:56.41
WONG, KYLE            12 CA STOP           2:30.88   7  2:30.90 F8  P  1:12.87
                                                                    F    33.55  1:12.58  1:57.26

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   56                                    MENS    11-12   200 I.M.                                    EVENT   56
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASCUAL, IONA         12 PC NAPA VALLEY S  2:30.95   8  2:31.73 F9  P  1:10.86
                                                                    F    31.67  1:11.44  1:55.78

HUANG, ANDY           12 PC PEAK SWIMMING  2:25.17   1              P  1:08.85
LEBLANC, MATTHEW      12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:26.85   2              P  1:09.77
WINN, BENJAMIN        12 PC SANTA CLARA S  2:28.64   3              P  1:12.00
MCCORMICK, EVAN       12 SN FOOTHILL AQUA  2:29.41   4              P  1:10.56
WANG, REGIS           12 OR THUNDERBOLT S  2:29.49   5              P  1:11.80
LEWCZYK, ETHAN        12 PC NORTH BAY AQU  2:29.95   6              P  1:10.07
WONG, KYLE            12 CA STOP           2:30.88   7              P  1:12.87
PASCUAL, IONA         12 PC NAPA VALLEY S  2:30.95   8              P  1:10.86
HU, ETHAN             12 PC PEAK SWIMMING  2:31.61   9              P  1:11.05
XU, PATRICK           12 PC PEAK SWIMMING  2:31.84  10              P  1:14.18
URLANDO, LUCA         12 SN FOOTHILL AQUA  2:31.95  11              P  1:11.41
DUYCK, NOAH           12 OR THUNDERBOLT S  2:31.96  12              P  1:12.62
JONES, JED            12 MN AQUAJETS SWIM  2:32.64  13              P  1:11.41
RODRIGUEZ QUINTERO, J 12 ** EAGLES TEAM    2:32.86  14              P  1:11.28
SWIFT, SEAN           11 SN FOOTHILL AQUA  2:33.54  15              P  1:13.74
FLORENCE, STEVEN      12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:33.83  16              P  1:09.32
ALEJANDRO, KEANE      11 CA CANY           2:34.03  17              P  1:17.09
JAMIESON, JOAQUIN     12 CC FRESNO DOLPHI  2:34.29  18              P  1:15.01
CHOU, TIMMY           12 PC SANTA CLARA S  2:35.18  19              P  1:13.13
TSAI, JUSTIN          12 PC PLEASANTON SE  2:37.06  20              P  1:13.17
ZHANG, TIANYI         12 PC PEAK SWIMMING  2:37.07  21              P  1:13.15
YEN, JACOB            12 PC SANTA CLARA S  2:37.25  22              P  1:14.89
NABOR, JADAN          12 AZ YMCA WESTSIDE  2:37.38  23              P  1:13.44
AFFELD, JONNY         12 PC PALO ALTO STA  2:38.13  24              P  1:14.67
KIM, RYAN             12 PC PALO ALTO STA  2:38.25  25              P  1:14.75
KHOWONG, OSCAR        12 PC DE ANZA CUPER  2:38.34  26              P  1:17.65
TOVERA, JARED         12 PC LIVERMORE AQU  2:38.44  27              P  1:13.74
CHU, BRYAN            12 PC DE ANZA CUPER  2:38.66  28              P  1:15.90
ORDINARIO, IAN        12 PC ALAMEDA ISLAN  2:38.73  29              P  1:15.73
COLOMA, GARRICK       12 PC TERRAPINS SWI  2:38.98  30              P  1:12.60
MAKLER, THEO          12 PC PEAK SWIMMING  2:39.10  32              P  1:16.22
MCINTOSH, CORBAN      12 PC MARIN PIRATES  2:39.10  31              P  1:19.08
CRITZER, CHRIS        12 PC MORGAN HILL S  2:39.26  33              P  1:14.91
PHAM, KOLBY           12 PC PALO ALTO STA  2:39.64  34              P  1:17.82
DONCHI, SAM           12 OR THUNDERBOLT S  2:40.59  35              P  1:14.74
RODGERS, CONNOR       12 PC MONTEREY BAY   2:40.69  36              P  1:19.28
ZAHARCHUK, KENJI      12 PC PALO ALTO STA  2:40.89  37              P  1:16.62
CHUNG, MATTHEW        11 PC SANTA CLARA S  2:41.03  38              P  1:13.50
CARIOU-GOMEZ, THEO    12 SN DAVIS ARDEN R  2:41.24  39              P  1:15.38
GRINI, CARL           12 PC MARIN PIRATES  2:41.73  40              P  1:15.83
VEGAS, ARMANDO        12 PC CROW CANYON C  2:41.74  41              P  1:13.01
ZAMIR, GUY            11 PC PALO ALTO STA  2:41.80  42              P  1:17.42
WU, JASPER            12 PC UN  (PC)       2:42.68  43              P  1:17.29
SMITH, MATTHEW        12 SI PACIFIC ATHLE  2:42.90  44              P  1:19.51
HOGAN, JACK           12 PC PALO ALTO STA  2:43.37  45              P
REN, ALEX             11 PC PLEASANTON SE  2:43.56  46              P  1:16.90
HAWK, DYLAN           12 PC SANTA CLARA S  2:44.25  47              P  1:17.70
LE-NGUYEN, ZACH       11 PC MONTCLAIR SWI  2:44.68  48              P  1:14.08
CHANG, ALLEN          11 PC SANTA CLARA S  2:45.09  49              P  1:20.48
DANIELS, CONNOR DANIE 12 SN SPARE TIME AQ  2:45.89  50              P  1:18.84
DULAY, ADRIAN         11 PC TERRAPINS SWI  2:45.92  51              P  1:20.38
YANG, JERRY           12 PC PALO ALTO STA  2:48.75  52              P  1:19.71
RANLETT, CHRISTOPHER  11 SN FOOTHILL AQUA  2:53.83  53              P  1:21.33

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  134                                    MENS    11-12   200 M. R.                                   EVENT  134
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PEAK,  A  11-12       12 PC PEAK SWIMMING               2:02.44   1      32.20  1:06.90  1:35.07
         HU, ETHAN           12
         XU, PATRICK         12
         HUANG, ANDY         12
         ZHANG, TIANYI       12
SAC,  A  11-12        12 AZ SCOTTSDALE AQ               2:02.84   2      32.03  1:05.86  1:35.84
         FLORENCE, STEVEN    12
         LEBLANC, MATTHEW    12
         SIMMONS, DANIEL     12
         SALVINO, NICHOLAS   12
FAST,  A  11-12       12 SN FOOTHILL AQUA               2:06.77   3      50.24  1:07.77  1:36.95
         MCCORMICK, EVAN     12
         SWIFT, SEAN         11
         URLANDO, LUCA       12
         JEFFERS, MASON      12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               2:07.33   4      34.17  1:09.16  1:38.76
         CHUNG, MATTHEW      11
         WINN, BENJAMIN      12
         CHOU, TIMMY         12
         HAWK, DYLAN         12
THSC,  A  11-12       12 OR THUNDERBOLT S               2:11.25   5      54.76  1:13.98  1:43.43
         DONCHI, SAM         12
         WANG, REGIS         12
         CHOI, SUYOUN        12
         DUYCK, NOAH         12
PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               2:11.82   6      34.65  1:11.22  1:43.33
         HOGAN, JACK         12
         KIM, RYAN           12
         AFFELD, JONNY       12
         YANG, JERRY         12
DACA,  A  11-12       12 PC DE ANZA CUPER               2:12.28   7      34.22  1:11.46  1:43.39
         CHU, BRYAN          12
         KHOWONG, OSCAR      12
         ZHANG, LEWIS        12
         KIM, JASON          12
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               2:12.86   8      50.70  1:09.76  1:42.90
         TSAI, JUSTIN        12
         LIN, AARON          12
         PLATTEL, LLEYTON    12
         REN, ALEX           11
PASA,  B  11-12       12 PC PALO ALTO STA               2:12.95   9      51.74  1:11.15  1:42.78
         COOK, CHRIS         12
         PHAM, KOLBY         12
         CAI, SEBASTIAN      12
         GILLIES, RYAN       12
FF,  A  11-12         12 PC FLYING FISH                 2:14.62          35.53  1:11.49  1:52.59
         CHEN, JEFFREY       12
         NGUYEN, ETHAN       12
         VUONG, KEVIN        12
         TAY, EDWARD         12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  134                                    MENS    11-12   200 M. R.                                   EVENT  134
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  C  11-12       12 PC PALO ALTO STA               2:16.58          36.08  1:14.52  1:47.08
         GUO, ALAN           12
         CHEOK, JUSTIN       12
         CONNOLLY, WILLIAM   12
         ZAHARCHUK, KENJI    12
SCSC,  B  11-12       12 PC SANTA CLARA S               2:16.84          35.91  1:14.46  1:47.07
         SOU, RODERICK       12
         ENGINEER, ZAAL      12
         LORETE, ETHAN       11
         NGUYEN, BRANDON     12
TERA,  A  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               2:18.00          33.06  1:14.98  1:46.58
         COLOMA, GARRICK     12
         SHARIFI, CAMRON     12
         DULAY, ADRIAN       11
         BIRDSONG, WILL      11
AH,  A  11-12         12 SN ARDEN HILLS S               2:18.59          34.82  1:15.37  1:50.06
         SELLERS, JOSHUA     12
         REUTER, JAKE        11
         FITCH, SAM          11
         EQUI, MICHAEL       12
LAC,  A  11-12        12 PC LIVERMORE AQU               2:21.70          41.51  1:18.23  1:51.08
         QUACH, GREGORY      11
         TOVERA, JARED       12
         GONZALEZ, CHRISTOPHE12
         QUACH, NICHOLAS     12

============================================================================================================================
   EVENT   48                                    MENS    11-12   400 M. R.                                   EVENT   48
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL   3:38.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PEAK,  A  11-12       12 PC PEAK SWIMMING               4:28.75   1      33.57  1:08.32  1:43.39  2:23.77  2:53.22  3:27.66  3:56.82
         HU, ETHAN           12
         XU, PATRICK         12
         HUANG, ANDY         12
         ZHANG, TIANYI       12
SAC,  A  11-12        12 AZ SCOTTSDALE AQ               4:36.97   2      34.41  1:12.75  1:46.60  2:27.17  2:57.26  3:34.49  4:02.81
         FLORENCE, STEVEN    12
         LEBLANC, MATTHEW    12
         SIMMONS, DANIEL     12
         SALVINO, NICHOLAS   12
FAST,  A  11-12       12 SN FOOTHILL AQUA               4:40.93   3      32.64  1:07.30  1:46.73  2:33.81  3:03.38  3:38.85  4:08.25
         MCCORMICK, EVAN     12
         RANLETT, CHRISTOPHER11
         URLANDO, LUCA       12
         SWIFT, SEAN         11
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               4:42.02   4      36.26           1:40.79  2:28.27  3:01.06  3:38.51  4:08.91
         CHUNG, MATTHEW      11
         WINN, BENJAMIN      12
         CHOU, TIMMY         12
         HAWK, DYLAN         12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   48                                    MENS    11-12   400 M. R.                                   EVENT   48
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THSC,  A  11-12       12 OR THUNDERBOLT S               4:45.69   5      37.24  1:16.11  1:52.90  2:36.27  3:05.19  3:42.23  4:11.58
         DUYCK, NOAH         12
         WANG, REGIS         12
         DONCHI, SAM         12
         CHOI, SUYOUN        12
PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               4:49.51   6      34.70  1:12.53  1:48.35  2:33.17  3:04.89  3:44.46  4:14.59
         ZAHARCHUK, KENJI    12
         KIM, RYAN           12
         AFFELD, JONNY       12
         YANG, JERRY         12
DACA,  A  11-12       12 PC DE ANZA CUPER               4:49.97   7      35.94  1:14.27  1:53.73  2:36.69  3:08.71  3:45.04  4:15.47
         CHU, BRYAN          12
         KHOWONG, OSCAR      12
         ZHANG, LEWIS        12
         KIM, JASON          12
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               4:51.47   8      35.31  1:13.23  1:49.09  2:37.51  3:07.52  3:44.00  4:16.65
         TSAI, JUSTIN        12
         LIN, AARON          12
         PLATTEL, LLEYTON    12
         REN, ALEX           11
PASA,  B  11-12       12 PC PALO ALTO STA               4:57.21   9      36.40  1:16.10  1:52.89  2:37.18  3:11.62  3:52.02  4:22.99
         GUO, ALAN           12
         CHEOK, JUSTIN       12
         GILLIES, RYAN       12
         PHAM, KOLBY         12
SCSC,  B  11-12       12 PC SANTA CLARA S               4:57.48          36.03  1:14.51  1:52.30  2:37.31  3:10.36  3:53.15  4:23.06
         YEN, JACOB          12
         ENGINEER, ZAAL      12
         LORETE, ETHAN       11
         NGUYEN, BRANDON     12
TERA,  A  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               4:59.43          37.68  1:18.11  1:57.62  2:41.16  3:13.54  3:49.98  4:23.03
         BIRDSONG, WILL      11
         DULAY, ADRIAN       11
         COLOMA, GARRICK     12
         SHARIFI, CAMRON     12
PASA,  C  11-12       12 PC PALO ALTO STA               5:01.11          36.18  1:13.59  1:53.33  2:41.98  3:12.73  3:57.62  4:25.78
         COOK, CHRIS         12
         GANNON, RYAN        11
         CONNOLLY, WILLIAM   12
         HOGAN, JACK         12
OSC,  A  11-12        12 PC OTTER SWIM CL               5:04.39          35.81  1:14.32  1:55.04  2:41.72  3:18.11  4:02.01  4:30.89
         CHAO, NICHOLAS      12
         LIM, JOSHUA         12
         TRUEL, AIDAN        12
         LIM, MATTHEW        12
FF,  A  11-12         12 PC FLYING FISH                 5:04.41          36.71  1:16.35  1:53.11  2:34.22  3:09.49  3:59.88  4:24.70
         CHEN, JEFFREY       12
         NGUYEN, ETHAN       12
         VUONG, KEVIN        12
         NHIEU, KEVIN        12
AH,  A  11-12         12 SN ARDEN HILLS S               5:05.40          35.40  1:13.21  1:53.11  2:39.32  3:15.17  3:56.28  4:28.01
         SELLERS, JOSHUA     12
         REUTER, JAKE        11
         FITCH, SAM          11
         EQUI, MICHAEL       12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   48                                    MENS    11-12   400 M. R.                                   EVENT   48
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LAC,  A  11-12        12 PC LIVERMORE AQU               5:10.08          37.48  1:17.04  2:01.09  2:48.77  3:20.44  3:59.35  4:31.99
         GONZALEZ, CHRISTOPHE12
         DA COSTA, TABER     11
         TOVERA, JARED       12
         QUACH, NICHOLAS     12

============================================================================================================================
   EVENT   74                                    MENS    11-12   200 F. R.                                   EVENT   74
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PEAK,  A  11-12       12 PC PEAK SWIMMING               1:49.65   1      27.22    54.49
         HU, ETHAN           12
         XU, PATRICK         12
         ZHANG, TIANYI       12
         HUANG, ANDY         12
SAC,  A  11-12        12 AZ SCOTTSDALE AQ               1:52.02   2      27.95    55.68  1:24.50
         SALVINO, NICHOLAS   12
         FLORENCE, STEVEN    12
         SIMMONS, DANIEL     12
         LEBLANC, MATTHEW    12
FAST,  A  11-12       12 SN FOOTHILL AQUA               1:54.68   3      46.60    57.41  1:27.07
         SWIFT, SEAN         11
         URLANDO, LUCA       12
         THOMAS, GARY        11
         MCCORMICK, EVAN     12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               1:55.70   4      28.93    57.19  1:26.96
         HAWK, DYLAN         12
         CHOU, TIMMY         12
         NGUYEN, BRANDON     12
         WINN, BENJAMIN      12
PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               1:56.18   5      29.33    58.52  1:27.34
         PHAM, KOLBY         12
         COOK, CHRIS         12
         YANG, JERRY         12
         KIM, RYAN           12
DACA,  A  11-12       12 PC DE ANZA CUPER               1:56.50   6      46.57    58.71  1:28.25
         ZHANG, LEWIS        12
         KIM, JASON          12
         GAO, ANDREW         12
         CHU, BRYAN          12
THSC,  A  11-12       12 OR THUNDERBOLT S               1:57.83   7      48.16    57.57  1:30.04
         CHOI, SUYOUN        12
         DUYCK, NOAH         12
         WANG, REGIS         12
         DONCHI, SAM         12
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               1:59.12   8      29.13    58.25  1:29.24
         PLATTEL, LLEYTON    12
         TSAI, JUSTIN        12
         REN, ALEX           11
         LEE, AARON          12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   74                                    MENS    11-12   200 F. R.                                   EVENT   74
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  B  11-12       12 PC PALO ALTO STA               2:00.05   9      29.63    59.65  1:33.19
         CAI, SEBASTIAN      12
         AFFELD, JONNY       12
         GILLIES, RYAN       12
         HOGAN, JACK         12
SCSC,  B  11-12       12 PC SANTA CLARA S               2:00.34          30.09    59.42  1:30.63
         CHUNG, MATTHEW      11
         YEN, JACOB          12
         ENGINEER, ZAAL      12
         SOU, RODERICK       12
FF,  A  11-12         12 PC FLYING FISH                 2:00.46          30.05    59.10  1:32.44
         CHEN, JEFFREY       12
         NGUYEN, ETHAN       12
         NHIEU, KEVIN        12
         TAY, EDWARD         12
AH,  A  11-12         12 SN ARDEN HILLS S               2:00.84          31.24  1:02.40  1:31.94
         FITCH, SAM          11
         REUTER, JAKE        11
         EQUI, MICHAEL       12
         SELLERS, JOSHUA     12
OAPB,  A  11-12       12 PC ORINDA AQUATI               2:00.97          29.37  1:00.63  1:32.68
         MARKEY, CHRISTIAN   12
         ZAMANIAN, BROCK     11
         ROCHE, GRIFFIN      12
         NAGLE, WILL         11
LAC,  A  11-12        12 PC LIVERMORE AQU               2:02.31          28.84    58.46
         TOVERA, JARED       12
         GONZALEZ, CHRISTOPHE12
         DA COSTA, TABER     11
         QUACH, NICHOLAS     12
TERA,  A  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               2:02.32          28.99  1:01.13  1:31.54
         COLOMA, GARRICK     12
         BIRDSONG, WILL      11
         DULAY, ADRIAN       11
         SHARIFI, CAMRON     12
PASA,  C  11-12       12 PC PALO ALTO STA               2:03.00          31.88  1:01.63  1:32.61
         LACERTE, ALEC       11
         ZAHARCHUK, KENJI    12
         CONLEY, DEVIN       12
         CONNOLLY, WILLIAM   12

============================================================================================================================
   EVENT  102                                    MENS    11-12   400 F. R.                                   EVENT  102
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL   3:17.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PEAK,  A  11-12       12 PC PEAK SWIMMING               3:59.74   1      28.55    58.31           1:59.01  2:28.41  2:59.99  3:28.55
         HU, ETHAN           12
         XU, PATRICK         12
         ZHANG, TIANYI       12
         HUANG, ANDY         12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  102                                    MENS    11-12   400 F. R.                                   EVENT  102
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SAC,  A  11-12        12 AZ SCOTTSDALE AQ               4:09.77   2      28.95  1:01.34  1:29.73  2:03.10  2:34.07  3:08.11  3:36.87
         LEBLANC, MATTHEW    12
         FLORENCE, STEVEN    12
         SIMMONS, DANIEL     12
         SALVINO, NICHOLAS   12
FAST,  A  11-12       12 SN FOOTHILL AQUA               4:11.09   3      31.32  1:05.83  1:35.28  2:07.34           3:09.44  3:38.24
         JEFFERS, MASON      12
         SWIFT, SEAN         11
         URLANDO, LUCA       12
         MCCORMICK, EVAN     12
DACA,  A  11-12       12 PC DE ANZA CUPER               4:13.57   4      30.26  1:02.83  1:33.45  2:07.03  2:37.82  3:11.29  3:40.73
         ZHANG, LEWIS        12
         KIM, JASON          12
         KHOWONG, OSCAR      12
         CHU, BRYAN          12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               4:14.07   5      30.12  1:02.82  1:33.20  2:07.78  2:38.69  3:13.22  3:42.44
         CHOU, TIMMY         12
         HAWK, DYLAN         12
         NGUYEN, BRANDON     12
         WINN, BENJAMIN      12
PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               4:16.67   6      30.21  1:03.41  1:33.66  2:06.57  2:36.50  3:10.98  3:41.50
         YANG, JERRY         12
         PHAM, KOLBY         12
         HOGAN, JACK         12
         KIM, RYAN           12
THSC,  A  11-12       12 OR THUNDERBOLT S               4:17.27   7      29.74  1:02.56  1:33.52  2:07.43  2:38.82  3:12.93  3:43.15
         DUYCK, NOAH         12
         WANG, REGIS         12
         DONCHI, SAM         12
         CHOI, SUYOUN        12
OAPB,  A  11-12       12 PC ORINDA AQUATI               4:22.25   8      30.17  1:02.33  1:32.32  2:06.29  2:38.86  3:14.99  3:46.72
         NAGLE, WILL         11
         MARKEY, CHRISTIAN   12
         ZAMANIAN, BROCK     11
         ROCHE, GRIFFIN      12
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               4:26.21   9      31.00  1:04.56  1:35.96  2:09.10  2:41.29  3:16.53  3:48.32
         PLATTEL, LLEYTON    12
         TSAI, JUSTIN        12
         REN, ALEX           11
         LIN, AARON          12
SCSC,  B  11-12       12 PC SANTA CLARA S               4:26.56          32.62  1:08.53  1:39.60  2:13.78  2:47.62  3:22.16  3:53.24
         SOU, RODERICK       12
         CHUNG, MATTHEW      11
         CHANG, ALLEN        11
         YEN, JACOB          12
TERA,  A  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               4:28.38          30.21  1:02.38  1:35.37  2:12.69  2:44.57  3:19.86  3:52.77
         COLOMA, GARRICK     12
         BIRDSONG, WILL      11
         DULAY, ADRIAN       11
         SHARIFI, CAMRON     12
FF,  A  11-12         12 PC FLYING FISH                 4:28.98          30.91  1:06.14  1:37.03  2:11.67  2:45.47  3:23.88  3:54.72
         NGUYEN, ETHAN       12
         VUONG, KEVIN        12
         NHIEU, KEVIN        12
         CHEN, JEFFREY       12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  102                                    MENS    11-12   400 F. R.                                   EVENT  102
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  B  11-12       12 PC PALO ALTO STA               4:30.10          31.61  1:08.22  1:40.14           2:47.70  3:24.04  3:55.44
         CONNOLLY, WILLIAM   12
         GILLIES, RYAN       12
         COOK, CHRIS         12
         ZAHARCHUK, KENJI    12
AH,  A  11-12         12 SN ARDEN HILLS S               4:30.26          31.70  1:08.25  1:41.52  2:19.84  2:51.45  3:25.23  3:56.12
         EQUI, MICHAEL       12
         REUTER, JAKE        11
         FITCH, SAM          11
         SELLERS, JOSHUA     12
OSC,  A  11-12        12 PC OTTER SWIM CL               4:31.51          30.51  1:04.59  1:37.97  2:14.48  2:47.73  3:25.96  3:56.98
         LIM, MATTHEW        12
         TRUEL, AIDAN        12
         LIM, JOSHUA         12
         CHAO, NICHOLAS      12
LAC,  A  11-12        12 PC LIVERMORE AQU               4:33.82          29.91  1:03.37  1:35.77  2:12.13  2:46.91  3:26.98  3:58.49
         TOVERA, JARED       12
         QUACH, NICHOLAS     12
         QUACH, GREGORY      11
         GONZALEZ, CHRISTOPHE12
PASA,  C  11-12       12 PC PALO ALTO STA               4:34.45          31.62  1:07.51  1:39.39  2:19.62  2:48.02  3:24.55  3:57.26
         AFFELD, JONNY       12
         CHEOK, JUSTIN       12
         GUO, ALAN           12
         LACERTE, ALEC       11

============================================================================================================================
   EVENT   68                                    MENS    13-14   50 FREE                                     EVENT   68
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CUNNAN, NATHANIEL     14 PC MARIN PIRATES    25.23   2    25.01 F1
DERYK, COOPER         14 SN TRUCKEE-TAHOE    25.23   1    25.12 F2
HUGHES, PARKER        13 AZ UN  (AZ)         25.29   4    25.16 F3
YATES, NATHAN         14 PC PLEASANTON SE    25.24   3    25.41 F4
NASHAN, KAI           14 PC ORINDA AQUATI    25.46   5    25.67 F5
WELLS, TY             14 PC RIPON AQUATIC    25.67   6    25.67 F5
NOYES, DAVID          14 PC SANTA CLARA S    25.97   9    25.93 F7
LACHANCE, WOLFGANG    14 PC TRI VALLEY AQ    25.77   7    26.14 F8
BURRY, NICHOLAS       13 PC DE ANZA CUPER    25.82   8    26.20 F9

CUNNAN, NATHANIEL     14 PC MARIN PIRATES    25.23   2
DERYK, COOPER         14 SN TRUCKEE-TAHOE    25.23   1
YATES, NATHAN         14 PC PLEASANTON SE    25.24   3
HUGHES, PARKER        13 AZ UN  (AZ)         25.29   4
NASHAN, KAI           14 PC ORINDA AQUATI    25.46   5
WELLS, TY             14 PC RIPON AQUATIC    25.67   6
LACHANCE, WOLFGANG    14 PC TRI VALLEY AQ    25.77   7
BURRY, NICHOLAS       13 PC DE ANZA CUPER    25.82   8
NOYES, DAVID          14 PC SANTA CLARA S    25.97   9
LEE, TIMOTHY          14 SN VACAVILLE SWI    26.00  10
COOPER, JONAH         14 PC PLEASANTON SE    26.01  11
FRAKES, AJ            14 AZ PHOENIX SWIM     26.03  12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   68                                    MENS    13-14   50 FREE                                     EVENT   68
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MARTINEZ, TRENTON     13 OR THUNDERBOLT S    26.04  13
NGUYEN, JOHN          14 PC WEST COAST AQ    26.06  14
ZAJDZINSKI, JAKE      14 AZ MESA AQUATICS    26.13  15
LUC, ETHAN            14 PC WEST COAST AQ    26.21  16
CHIUN, FELIX          14 PC DE ANZA CUPER    26.25  17
JHONG, CHRISTOPHER    14 PC PLEASANTON SE    26.26  18
MCFAUL, NATHANIEL     13 OR THUNDERBOLT S    26.27  19
DAHLKE, TK            14 PC NORTH BAY AQU    26.29  20
GAINER, JACKSON       14 PC QUICKSILVER S    26.30  21
MCRAE, ROBERT         13 ** QUEB             26.31  23
SHAU, DAVID           14 PC PALO ALTO STA    26.31  22
CHAN, DONOVAN         13 PC OAKLAND UNDER    26.39  24
LU, TYLER             14 PC PLEASANTON SE    26.40  25
TAN, NICHOLAS         14 PC BURLINGAME AQ    26.42  26
BROWN, CAL            13 PC TERRAPINS SWI    26.53  28
TURNER, LOMAX         14 PC MARIN PIRATES    26.53  27
NEILSON, ACHILLES     14 ** CASC             26.55  29
NGUYEN, JORDAN        14 PC LOS ALTOS & M    26.60  30
RESCATE, NOAH         13 SN ARDEN HILLS S    26.61  31
NIGHOJKAR, KARTIK     14 PC SANTA CLARA S    26.65  32
ZHANG, RICHARD        13 PC ORINDA AQUATI    26.76  33
PHUNG, BERTRAND       14 PC OSPREY AQUATI    26.83  34
LITVINOV, ALEX        14 PC TERRAPINS SWI    26.84  35
RITCHIE, CAMERON      13 PC SEASIDE AQUAT    26.92  36
SCHRAMM, PATRICK      14 AZ PHOENIX SWIM     26.96  38
WEI, DOUGLAS          14 PC MARIN PIRATES    26.96  37
BENCOMO, GIANLUCA     14 PC SANTA CLARA S    26.98  41
DAVIS, ANDREW         14 PC EAST BAY AQUA    26.98  40
MULAY, SAM            14 AZ PUSCH RIDGE      26.98  39
KUO, AARON            13 PC PALO ALTO STA    27.03  42
KOBAYASHI, DREW       14 PC PLEASANTON SE    27.07  43
LANDRIAULT, PHILIPPE  14 ** QUEB             27.11  44
MITCHELL, MICHAEL     14 ** VANCOUVER PAC    27.17  45
REN, PATRICK          14 PC TRI VALLEY AQ    27.19  46
HILL, PARKER          14 SN SUN OAKS AQUA    27.21  47
KATELNIKOFF, ALEXANDE 13 ** CASC             27.23  48
SIU, BRANDON          14 PC LIVERMORE AQU    27.27  49
CLAVIN, ARRON         14 PC ALAMEDA ISLAN    27.28  51
GOSSELIN, ZACHARY     13 ** QUEB             27.28  50
DIETZ, ZACH           13 PC OSPREY AQUATI    27.31  54
VOS ALFARO, MARLON    14 SN FEATHER RIVER    27.31  53
YAP, GRANT            14 PC TRI VALLEY AQ    27.31  52
DESPROS, JULIEN MANUE 14 ** QUEB             27.35  55
YAO, TIMOTHY          14 PC PLEASANTON SE    27.58  56
POLTORATSKIY, ALEX    14 PC USF KORET YOU    27.67  57
PAI, SIDDHARTH        14 OR THUNDERBOLT S    27.69  58
GROWNEY, CALLAHAN     14 PC OTTER SWIM CL    27.79  59
BOURAOUI, ADAM        14 PC SANTA CLARA S    27.84  60
HONG, BRANDON         13 PC SANTA CLARA S    27.86  61
TAY, KELVIN           14 PC PALO ALTO STA    27.94  62
THIBAULT, CHARLES     14 ** QUEB             28.12  63
VINIEGRA GUTIERREZ, E 13 ** EAGLES TEAM      30.04  64
AGUILA RODRIGUEZ, MIG 13 ** EAGLES TEAM      31.63  65
JURASIUS, BECK        13 PC TERRAPINS SWI   DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   68                                    MENS    13-14   50 FREE                                     EVENT   68
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


                                                  TIME TRIALS / LEAD OFF SPLITS

NGUYEN, JONATHAN      10 PC WEST COAST AQ                 26.61

============================================================================================================================
   EVENT   12                                    MENS    13-14   100 FREE                                    EVENT   12
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEE, TIMOTHY          14 SN VACAVILLE SWI    55.56   1    55.01 F1
                                                                    F    27.02
COOPER, JONAH         14 PC PLEASANTON SE    56.11   3    55.58 F2
                                                                    F    26.92
MARTINEZ, TRENTON     13 OR THUNDERBOLT S    56.22   5    55.74 F3
                                                                    F    26.84
NOYES, DAVID          14 PC SANTA CLARA S    56.19   4    56.08 F4
                                                                    F    27.07
WELLS, TY             14 PC RIPON AQUATIC    56.68   7    56.23 F5
                                                                    F    27.47
DERYK, COOPER         14 SN TRUCKEE-TAHOE    55.94   2    56.34 F6
                                                                    F    27.03
NEILSON, ACHILLES     14 ** CASC             56.90   9    56.50 F7
                                                                    F    27.71
BURRY, NICHOLAS       13 PC DE ANZA CUPER    56.77   8    56.88 F8
                                                                    F    27.77
NASHAN, KAI           14 PC ORINDA AQUATI    56.54   6    57.09 F9
                                                                    F    27.34

LEE, TIMOTHY          14 SN VACAVILLE SWI    55.56   1
DERYK, COOPER         14 SN TRUCKEE-TAHOE    55.94   2
COOPER, JONAH         14 PC PLEASANTON SE    56.11   3
NOYES, DAVID          14 PC SANTA CLARA S    56.19   4
MARTINEZ, TRENTON     13 OR THUNDERBOLT S    56.22   5
NASHAN, KAI           14 PC ORINDA AQUATI    56.54   6
WELLS, TY             14 PC RIPON AQUATIC    56.68   7
BURRY, NICHOLAS       13 PC DE ANZA CUPER    56.77   8
NEILSON, ACHILLES     14 ** CASC             56.90   9
JHONG, CHRISTOPHER    14 PC PLEASANTON SE    56.91  10
HUGHES, PARKER        13 AZ UN  (AZ)         56.95  11
FRAKES, AJ            14 AZ PHOENIX SWIM     57.09  12
MCFAUL, NATHANIEL     13 OR THUNDERBOLT S    57.13  13
CUNNAN, NATHANIEL     14 PC MARIN PIRATES    57.28  14
TURNER, LOMAX         14 PC MARIN PIRATES    57.42  15
BRANNAN, MICHAEL      14 PC SWIM SOUTH BA    57.44  16
TAN, NICHOLAS         14 PC BURLINGAME AQ    57.45  17
LU, TYLER             14 PC PLEASANTON SE    57.50  18
CHIUN, FELIX          14 PC DE ANZA CUPER    57.56  19
LUC, ETHAN            14 PC WEST COAST AQ    57.65  20
KATELNIKOFF, ALEXANDE 13 ** CASC             57.67  21
SHARMA, APOORVA       14 PC SAN RAMON VAL    57.73  22
YATES, NATHAN         14 PC PLEASANTON SE    57.77  23
MCRAE, ROBERT         13 ** QUEB             57.81  24

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   12                                    MENS    13-14   100 FREE                                    EVENT   12
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHAU, DAVID           14 PC PALO ALTO STA    57.88  25
KUO, AARON            13 PC PALO ALTO STA    57.96  26
PHUNG, BERTRAND       14 PC OSPREY AQUATI    58.01  27
SHI, BRANDON          13 PC SAN RAMON VAL    58.02  28
COPLEY, BRIAN         14 PC PALO ALTO STA    58.11  29
YOUNG, NATHAN         13 OR THUNDERBOLT S    58.25  30
NGUYEN, JOHN          14 PC WEST COAST AQ    58.28  31
RITCHIE, CAMERON      13 PC SEASIDE AQUAT    58.30  32
YAP, GRANT            14 PC TRI VALLEY AQ    58.47  34
ZHANG, RICHARD        13 PC ORINDA AQUATI    58.47  33
YANG, STEVE           14 PC DE ANZA CUPER    58.70  35
MULAY, SAM            14 AZ PUSCH RIDGE      58.89  36
JURASIUS, BECK        13 PC TERRAPINS SWI    58.91  37
VOS ALFARO, MARLON    14 SN FEATHER RIVER    58.93  38
ZHOU, ALEXANDER       14 PC EAST BAY AQUA    58.97  39
CLAVIN, ARRON         14 PC ALAMEDA ISLAN    58.99  40
DAHLKE, TK            14 PC NORTH BAY AQU    59.04  41
SUEHIRO, ALEX         14 PC PLEASANTON SE    59.10  42
LANDRIAULT, PHILIPPE  14 ** QUEB             59.24  44
ZHANG, LYON           14 PC EAST BAY AQUA    59.24  43
LITVINOV, ALEX        14 PC TERRAPINS SWI    59.26  45
GOSSELIN, ZACHARY     13 ** QUEB             59.29  46
PRINCEN, BENJAMIN     14 PC DE ANZA CUPER    59.40  47
WEI, DOUGLAS          14 PC MARIN PIRATES    59.51  48
MITCHELL, MICHAEL     14 ** VANCOUVER PAC    59.59  49
LACHANCE, WOLFGANG    14 PC TRI VALLEY AQ    59.64  50
BROWN, CAL            13 PC TERRAPINS SWI    59.67  51
THIBAULT, CHARLES     14 ** QUEB             59.78  52
ZAJDZINSKI, JAKE      14 AZ MESA AQUATICS    59.87  53
HONG, BRANDON         13 PC SANTA CLARA S    59.91  54
REN, PATRICK          14 PC TRI VALLEY AQ    59.93  55
FAJARDO-CRUZ, A.J.    13 SN CALIFORNIA CA  1:00.02  56
DUNN, BODEE           14 CA CANY           1:00.09  57
POLTORATSKIY, ALEX    14 PC USF KORET YOU  1:00.12  58
YAO, TIMOTHY          14 PC PLEASANTON SE  1:00.35  59
SIU, BRANDON          14 PC LIVERMORE AQU  1:00.58  60
DAVIS, ANDREW         14 PC EAST BAY AQUA  1:00.69  61
DAVID, CALVIN         13 PC PLEASANTON SE  1:00.81  62
BOURAOUI, ADAM        14 PC SANTA CLARA S  1:01.69  63
ROSS, ROBERT          14 AZ ANTHEM DOLPHI  1:02.14  64
VINIEGRA GUTIERREZ, E 13 ** EAGLES TEAM    1:06.87  65
AGUILA RODRIGUEZ, MIG 13 ** EAGLES TEAM    1:09.88  66

============================================================================================================================
   EVENT   84                                    MENS    13-14   200 FREE                                    EVENT   84
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TAN, NICHOLAS         14 PC BURLINGAME AQ  2:03.27   5  2:00.98 F1  P  1:00.21
                                                                    F    28.50    59.78  1:31.15
BLAUL, HENRY          14 PC SEASIDE AQUAT  2:03.42   7  2:01.18 F2  P  1:00.73
                                                                    F    28.08    58.60  1:30.11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   84                                    MENS    13-14   200 FREE                                    EVENT   84
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MARTINEZ, TRENTON     13 OR THUNDERBOLT S  2:03.20   4  2:01.54 F3  P    58.08
                                                                    F    29.50  1:00.34  1:31.27
NOYES, DAVID          14 PC SANTA CLARA S  2:03.87   9  2:01.73 F4  P  1:00.03
                                                                    F    28.14    59.10  1:31.59
MCFAUL, NATHANIEL     13 OR THUNDERBOLT S  2:02.93   3  2:02.14 F5  P  1:00.26
                                                                    F    28.76  1:00.44  1:31.74
KATELNIKOFF, ALEXANDE 13 ** CASC           2:02.77   2  2:03.02 F6  P    59.29
                                                                    F    29.26    59.86  1:32.02
LEE, TIMOTHY          14 SN VACAVILLE SWI  2:03.29   6  2:03.02 F6  P  1:01.13
                                                                    F    29.90  1:01.45  1:32.73
TURNER, LOMAX         14 PC MARIN PIRATES  2:02.73   1  2:03.42 F8  P    59.44
                                                                    F    29.15  1:00.76  1:32.07
NEILSON, ACHILLES     14 ** CASC           2:03.55   8  2:04.35 F9  P  1:00.83
                                                                    F    30.22  1:03.13  1:33.95

TURNER, LOMAX         14 PC MARIN PIRATES  2:02.73   1              P    59.44
KATELNIKOFF, ALEXANDE 13 ** CASC           2:02.77   2              P    59.29
MCFAUL, NATHANIEL     13 OR THUNDERBOLT S  2:02.93   3              P  1:00.26
MARTINEZ, TRENTON     13 OR THUNDERBOLT S  2:03.20   4              P    58.08
TAN, NICHOLAS         14 PC BURLINGAME AQ  2:03.27   5              P  1:00.21
LEE, TIMOTHY          14 SN VACAVILLE SWI  2:03.29   6              P  1:01.13
BLAUL, HENRY          14 PC SEASIDE AQUAT  2:03.42   7              P  1:00.73
NEILSON, ACHILLES     14 ** CASC           2:03.55   8              P  1:00.83
NOYES, DAVID          14 PC SANTA CLARA S  2:03.87   9              P  1:00.03
MARELLA, DANIEL       14 PC DE ANZA CUPER  2:03.98  10              P  1:00.36
SYTNIK, GENNADY       14 PC TERRAPINS SWI  2:04.93  11              P  1:01.07
BURRY, NICHOLAS       13 PC DE ANZA CUPER  2:05.00  12              P  1:00.76
CHIUN, FELIX          14 PC DE ANZA CUPER  2:05.07  13              P  1:00.19
CARLSON, EVAN         14 OR THUNDERBOLT S  2:05.91  14              P  1:00.35
COOPER, JONAH         14 PC PLEASANTON SE  2:06.15  15              P  1:00.29
ZHANG, LYON           14 PC EAST BAY AQUA  2:06.50  16              P  1:02.21
YATES, NATHAN         14 PC PLEASANTON SE  2:06.52  17              P  1:01.22
SHI, BRANDON          13 PC SAN RAMON VAL  2:06.69  18              P  1:01.55
BRANNAN, MICHAEL      14 PC SWIM SOUTH BA  2:06.88  19              P  1:01.25
YOUNG, NATHAN         13 OR THUNDERBOLT S  2:06.95  20              P  1:01.18
NASHAN, KAI           14 PC ORINDA AQUATI  2:07.11  22              P  1:01.13
THIBAULT, CHARLES     14 ** QUEB           2:07.11  21              P  1:01.91
MCGEE, GAVIN          14 PC SANTA CLARA S  2:07.26  23              P  1:02.11
RESCATE, NOAH         13 SN ARDEN HILLS S  2:07.31  24              P  1:01.01
KUO, AARON            13 PC PALO ALTO STA  2:07.37  25              P  1:01.20
LU, TYLER             14 PC PLEASANTON SE  2:07.51  26              P  1:01.21
GOSSELIN, ZACHARY     13 ** QUEB           2:07.95  27              P  1:02.60
YANG, STEVE           14 PC DE ANZA CUPER  2:08.29  28              P  1:02.04
YAP, GRANT            14 PC TRI VALLEY AQ  2:08.39  29              P  1:00.97
DUNN, BODEE           14 CA CANY           2:08.50  30              P  1:02.72
DERYK, COOPER         14 SN TRUCKEE-TAHOE  2:08.62  31              P  1:02.74
HONG, BRANDON         13 PC SANTA CLARA S  2:08.72  32              P  1:02.50
LUC, ETHAN            14 PC WEST COAST AQ  2:09.11  33              P  1:04.55
DIETZ, ZACH           13 PC OSPREY AQUATI  2:09.24  34              P  1:02.03
FRAKES, AJ            14 AZ PHOENIX SWIM   2:09.26  35              P  1:00.19
SELLERS, NATHAN       14 SN ARDEN HILLS S  2:09.31  36              P  1:03.12
CLAVIN, ARRON         14 PC ALAMEDA ISLAN  2:09.48  37              P  1:02.87
SHAU, DAVID           14 PC PALO ALTO STA  2:09.82  38              P  1:02.62
RINARD, CHRISTOPHER   13 PC PALO ALTO STA  2:10.12  39              P  1:02.77
HUGHES, PARKER        13 AZ UN  (AZ)       2:10.37  40              P  1:02.45
SCHERTLER, JACK       14 PC SUNNYVALE SWI  2:10.57  41              P  1:03.11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   84                                    MENS    13-14   200 FREE                                    EVENT   84
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RUKA, JASON           14 AZ YMCA WESTSIDE  2:10.66  42              P  1:02.11
BROOKS, DANIEL        13 AZ MESA AQUATICS  2:10.95  43              P  1:02.87
ZHANG, RICHARD        13 PC ORINDA AQUATI  2:11.00  44              P  1:01.93
MULAY, SAM            14 AZ PUSCH RIDGE    2:11.10  45              P  1:02.10
MATSUDA, ASKA         13 PC PALO ALTO STA  2:11.15  46              P  1:03.58
HAYES, MATTHEW        14 PC LIVERMORE AQU  2:11.18  47              P  1:03.98
FAJARDO-CRUZ, A.J.    13 SN CALIFORNIA CA  2:11.36  48              P  1:03.01
PRINCEN, BENJAMIN     14 PC DE ANZA CUPER  2:11.43  49              P  1:04.14
SUEHIRO, ALEX         14 PC PLEASANTON SE  2:11.72  50              P  1:02.25
JURASIUS, BECK        13 PC TERRAPINS SWI  2:11.98  51              P  1:03.38
HO, CAMERON           14 PC PALO ALTO STA  2:12.26  52              P  1:03.26
TAY, KELVIN           14 PC PALO ALTO STA  2:12.29  53              P  1:02.88
DOLLEY, NICHOLAS      14 SN SIERRA MARLIN  2:12.48  54              P  1:03.19
INSIGNARES, OMAR      14 PC MORGAN HILL S  2:12.80  55              P  1:02.81
ZAJDZINSKI, JAKE      14 AZ MESA AQUATICS  2:13.49  56              P  1:02.31
DESPROS, JULIEN MANUE 14 ** QUEB           2:13.78  57              P  1:04.83
SIU, BRANDON          14 PC LIVERMORE AQU  2:14.38  58              P  1:03.46
DAVID, CALVIN         13 PC PLEASANTON SE  2:14.92  59              P  1:04.89

============================================================================================================================
   EVENT   28                                    MENS    13-14   100 BACK                                    EVENT   28
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SYTNIK, GENNADY       14 PC TERRAPINS SWI  1:02.51   1  1:01.06 F1
                                                                    F    29.79
COOPER, JONAH         14 PC PLEASANTON SE  1:02.86   2  1:02.48 F2
                                                                    F    30.47
JHONG, CHRISTOPHER    14 PC PLEASANTON SE  1:03.73   4  1:02.91 F3
                                                                    F    30.80
YATES, NATHAN         14 PC PLEASANTON SE  1:03.05   3  1:03.17 F4
                                                                    F    30.56
PELLETIER, ERIC       14 ** QUEB           1:05.47   9  1:03.98 F5
                                                                    F    31.37
NEILSON, ACHILLES     14 ** CASC           1:04.32   5  1:04.11 F6
                                                                    F    31.47
HAYES, MATTHEW        14 PC LIVERMORE AQU  1:05.17   8  1:04.71 F7
                                                                    F    31.50
BURRY, NICHOLAS       13 PC DE ANZA CUPER  1:05.02   7  1:05.02 F8
                                                                    F    31.76
LACHANCE, WOLFGANG    14 PC TRI VALLEY AQ  1:04.66   6  1:06.29 F9
                                                                    F    32.14

SYTNIK, GENNADY       14 PC TERRAPINS SWI  1:02.51   1
COOPER, JONAH         14 PC PLEASANTON SE  1:02.86   2
YATES, NATHAN         14 PC PLEASANTON SE  1:03.05   3
JHONG, CHRISTOPHER    14 PC PLEASANTON SE  1:03.73   4
NEILSON, ACHILLES     14 ** CASC           1:04.32   5
LACHANCE, WOLFGANG    14 PC TRI VALLEY AQ  1:04.66   6
BURRY, NICHOLAS       13 PC DE ANZA CUPER  1:05.02   7
HAYES, MATTHEW        14 PC LIVERMORE AQU  1:05.17   8
PELLETIER, ERIC       14 ** QUEB           1:05.47   9
COPLEY, BRIAN         14 PC PALO ALTO STA  1:05.61  10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   28                                    MENS    13-14   100 BACK                                    EVENT   28
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TAN, NICHOLAS         14 PC BURLINGAME AQ  1:06.42  11
WELLS, TY             14 PC RIPON AQUATIC  1:06.76  12
HUGHES, PARKER        13 AZ UN  (AZ)       1:06.84  13
LU, TYLER             14 PC PLEASANTON SE  1:06.91  14
MCGEE, GAVIN          14 PC SANTA CLARA S  1:07.01  15
TURNER, LOMAX         14 PC MARIN PIRATES  1:07.08  16
CHIUN, FELIX          14 PC DE ANZA CUPER  1:07.17  17
THIBAULT, CHARLES     14 ** QUEB           1:07.39  18
OWENS, CLAYTON        14 PC SANTA CLARA S  1:07.41  19
NGUYEN, JOHN          14 PC WEST COAST AQ  1:07.48  20
DIETZ, ZACH           13 PC OSPREY AQUATI  1:07.99  21
CARLSON, EVAN         14 OR THUNDERBOLT S  1:08.11  22
MARTINEZ, TRENTON     13 OR THUNDERBOLT S  1:08.15  23
DOLLEY, NICHOLAS      14 SN SIERRA MARLIN  1:08.35  24
LUC, ETHAN            14 PC WEST COAST AQ  1:08.39  25
YOUNG, NATHAN         13 OR THUNDERBOLT S  1:08.42  26
DESPROS, JULIEN MANUE 14 ** QUEB           1:08.44  27
BLACK, COOPER         14 SN ARDEN HILLS S  1:08.57  28
SHI, BRANDON          13 PC SAN RAMON VAL  1:08.64  29
MITCHELL, MICHAEL     14 ** VANCOUVER PAC  1:08.83  30
MCMICHAEL, QUINN      14 PC NAPA VALLEY S  1:08.88  31
DERYK, COOPER         14 SN TRUCKEE-TAHOE  1:08.91  32
TAY, KELVIN           14 PC PALO ALTO STA  1:08.95  33
ZHOU, ALEXANDER       14 PC EAST BAY AQUA  1:09.16  34
JUBENVILL, JACOB      14 ** CASC           1:09.23  35
PAI, SIDDHARTH        14 OR THUNDERBOLT S  1:09.24  36
LANDRIAULT, PHILIPPE  14 ** QUEB           1:09.25  37
SCHRAMM, PATRICK      14 AZ PHOENIX SWIM   1:09.30  38
YUAN, JASON           14 PC DE ANZA CUPER  1:09.50  39
JOHNSON, HAYDEN       14 SN ARDEN HILLS S  1:09.51  40
NGUYEN, ANDREW        13 PC EAST BAY AQUA  1:09.64  41
KUO, AARON            13 PC PALO ALTO STA  1:09.73  42
JURASIUS, BECK        13 PC TERRAPINS SWI  1:09.75  43
VOS ALFARO, MARLON    14 SN FEATHER RIVER  1:10.16  44
TERRY, EVAN           13 SN ZEON PERFORMA  1:10.22  45
ROSS, ROBERT          14 AZ ANTHEM DOLPHI  1:10.72  46
LEE, TIMOTHY          14 SN VACAVILLE SWI  1:11.17  47
SPROUL, BEN           14 PC PLEASANTON SE  1:11.53  48
VINIEGRA GUTIERREZ, E 13 ** EAGLES TEAM    1:12.37  49
BOURAOUI, ADAM        14 PC SANTA CLARA S  1:12.49  50
POLTORATSKIY, ALEX    14 PC USF KORET YOU  1:13.53  51
AGUILA RODRIGUEZ, MIG 13 ** EAGLES TEAM    1:21.94  52

============================================================================================================================
   EVENT    4                                    MENS    13-14   200 BACK                                    EVENT    4
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SYTNIK, GENNADY       14 PC TERRAPINS SWI  2:14.31   1  2:11.48 F1  P  1:04.15
                                                                    F    30.86  1:04.29  1:37.77
JHONG, CHRISTOPHER    14 PC PLEASANTON SE  2:16.40   2  2:14.74 F2  P  1:05.62
                                                                    F    31.67  1:05.65  1:39.83

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    4                                    MENS    13-14   200 BACK                                    EVENT    4
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

COPLEY, BRIAN         14 PC PALO ALTO STA  2:20.64   9  2:16.15 F3  P  1:08.08
                                                                    F    31.89  1:06.15  1:41.43
YATES, NATHAN         14 PC PLEASANTON SE  2:18.59   4  2:16.20 F4  P  1:06.79
                                                                    F    31.89  1:06.15  1:41.36
NEILSON, ACHILLES     14 ** CASC           2:19.21   6  2:16.81 F5  P  1:07.54
                                                                    F    32.62  1:07.13  1:42.44
THIBAULT, CHARLES     14 ** QUEB           2:18.38   3  2:17.30 F6  P  1:06.11
                                                                    F    31.97  1:06.90  1:42.47
ZHANG, LYON           14 PC EAST BAY AQUA  2:19.11   5  2:18.12 F7  P  1:09.08
                                                                    F    33.45  1:08.91  1:44.23
BURRY, NICHOLAS       13 PC DE ANZA CUPER  2:20.34   8  2:20.02 F8  P  1:07.48
                                                                    F    32.51  1:07.79  1:44.25
PELLETIER, ERIC       14 ** QUEB           2:19.76   7  2:21.07 F9  P  1:07.81
                                                                    F    32.93  1:08.62  1:45.36

SYTNIK, GENNADY       14 PC TERRAPINS SWI  2:14.31   1              P  1:04.15
JHONG, CHRISTOPHER    14 PC PLEASANTON SE  2:16.40   2              P  1:05.62
THIBAULT, CHARLES     14 ** QUEB           2:18.38   3              P  1:06.11
YATES, NATHAN         14 PC PLEASANTON SE  2:18.59   4              P  1:06.79
ZHANG, LYON           14 PC EAST BAY AQUA  2:19.11   5              P  1:09.08
NEILSON, ACHILLES     14 ** CASC           2:19.21   6              P  1:07.54
PELLETIER, ERIC       14 ** QUEB           2:19.76   7              P  1:07.81
BURRY, NICHOLAS       13 PC DE ANZA CUPER  2:20.34   8              P  1:07.48
COPLEY, BRIAN         14 PC PALO ALTO STA  2:20.64   9              P  1:08.08
OWENS, CLAYTON        14 PC SANTA CLARA S  2:22.50  10              P  1:08.46
MCGEE, GAVIN          14 PC SANTA CLARA S  2:23.17  11              P  1:09.82
LACHANCE, WOLFGANG    14 PC TRI VALLEY AQ  2:23.38  12              P  1:09.06
HAYES, MATTHEW        14 PC LIVERMORE AQU  2:23.50  13              P  1:09.56
MCFAUL, NATHANIEL     13 OR THUNDERBOLT S  2:23.91  14              P  1:09.29
LU, TYLER             14 PC PLEASANTON SE  2:24.08  15              P  1:09.30
HUGHES, PARKER        13 AZ UN  (AZ)       2:24.89  17              P  1:10.10
TAN, NICHOLAS         14 PC BURLINGAME AQ  2:24.89  16              P  1:10.39
TAY, KELVIN           14 PC PALO ALTO STA  2:25.43  18              P  1:10.29
DOLLEY, NICHOLAS      14 SN SIERRA MARLIN  2:25.46  19              P  1:10.55
YOUNG, NATHAN         13 OR THUNDERBOLT S  2:25.84  20              P  1:10.71
DESPROS, JULIEN MANUE 14 ** QUEB           2:26.08  21              P
CARLSON, EVAN         14 OR THUNDERBOLT S  2:26.15  22              P  1:10.70
RUKA, JASON           14 AZ YMCA WESTSIDE  2:26.16  23              P  1:11.91
RINARD, CHRISTOPHER   13 PC PALO ALTO STA  2:26.33  24              P  1:12.06
SKINNER, NICK         13 PC PLEASANTON SE  2:26.64  25              P  1:10.82
BLACK, COOPER         14 SN ARDEN HILLS S  2:26.89  26              P  1:10.65
MARTINEZ, TRENTON     13 OR THUNDERBOLT S  2:26.93  27              P  1:11.12
LANDRIAULT, PHILIPPE  14 ** QUEB           2:26.95  28              P  1:11.26
JOHNSON, HAYDEN       14 SN ARDEN HILLS S  2:27.53  29              P  1:11.56
WEI, DOUGLAS          14 PC MARIN PIRATES  2:27.58  30              P  1:11.99
JURASIUS, BECK        13 PC TERRAPINS SWI  2:28.22  31              P  1:12.33
YUAN, JASON           14 PC DE ANZA CUPER  2:28.57  32              P  1:11.37
YAP, GRANT            14 PC TRI VALLEY AQ  2:28.63  33              P  1:12.00
JUBENVILL, JACOB      14 ** CASC           2:28.71  34              P  1:11.39
DIETZ, ZACH           13 PC OSPREY AQUATI  2:28.87  35              P  1:10.59
MITCHELL, MICHAEL     14 ** VANCOUVER PAC  2:29.07  36              P  1:11.99
SCHRAMM, PATRICK      14 AZ PHOENIX SWIM   2:29.15  37              P  1:11.63
LANZARA, MATT         14 PC TERRAPINS SWI  2:29.91  38              P  1:12.92
CUNNAN, NATHANIEL     14 PC MARIN PIRATES  2:30.18  39              P  1:11.58
HO, CAMERON           14 PC PALO ALTO STA  2:30.65  40              P  1:13.25
WOFFINDEN, HUNTER     14 PC LIVERMORE AQU  2:32.30  41              P  1:13.42

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    4                                    MENS    13-14   200 BACK                                    EVENT    4
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROSS, ROBERT          14 AZ ANTHEM DOLPHI  2:33.14  42              P  1:11.95
ZHOU, ALEXANDER       14 PC EAST BAY AQUA  2:33.56  43              P  1:12.46
TERRY, EVAN           13 SN ZEON PERFORMA  2:34.40  44              P  1:14.24

============================================================================================================================
   EVENT  112                                    MENS    13-14   100 BREAST                                  EVENT  112
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ZHANG, LYON           14 PC EAST BAY AQUA  1:08.03   1  1:06.11 F1
                                                                    F    31.34
REZNICK, COLE         13 PC TRI VALLEY AQ  1:11.91   3  1:09.60 F2
                                                                    F    32.63
MARELLA, DANIEL       14 PC DE ANZA CUPER  1:11.75   2  1:11.20 F3
                                                                    F    34.22
WILCOX, MATTHEW       14 PC TERRAPINS SWI  1:12.99   5  1:12.15 F4
                                                                    F    34.22
CORBEAU, CASPAR       13 OR THUNDERBOLT S  1:12.76   4  1:12.26 F5
                                                                    F    34.38
SCHRAMM, PATRICK      14 AZ PHOENIX SWIM   1:13.85   8  1:12.64 F6
                                                                    F    34.41
WEI, DOUGLAS          14 PC MARIN PIRATES  1:13.25   6  1:12.68 F7
                                                                    F    34.44
CHI, KENNY            13 PC DE ANZA CUPER  1:13.72   7  1:13.21 F8
                                                                    F
WELLS, TY             14 PC RIPON AQUATIC  1:14.04   9  1:18.69 F9
                                                                    F

ZHANG, LYON           14 PC EAST BAY AQUA  1:08.03   1
MARELLA, DANIEL       14 PC DE ANZA CUPER  1:11.75   2
REZNICK, COLE         13 PC TRI VALLEY AQ  1:11.91   3
CORBEAU, CASPAR       13 OR THUNDERBOLT S  1:12.76   4
WILCOX, MATTHEW       14 PC TERRAPINS SWI  1:12.99   5
WEI, DOUGLAS          14 PC MARIN PIRATES  1:13.25   6
CHI, KENNY            13 PC DE ANZA CUPER  1:13.72   7
SCHRAMM, PATRICK      14 AZ PHOENIX SWIM   1:13.85   8
WELLS, TY             14 PC RIPON AQUATIC  1:14.04   9
RUSSELL-CHEUNG, JESSE 13 PC ELLIS AQUATIC  1:14.13  10
BRANNAN, MICHAEL      14 PC SWIM SOUTH BA  1:14.29  11
CHAN, JORDAN          14 ** VANCOUVER PAC  1:14.33  12
CLAVIN, ARRON         14 PC ALAMEDA ISLAN  1:14.39  13
TAN, NICHOLAS         14 PC BURLINGAME AQ  1:14.46  14
YAO, TIMOTHY          14 PC PLEASANTON SE  1:14.55  15
HARM, JONAH           13 SN FOOTHILL AQUA  1:14.78  16
PELLETIER, ERIC       14 ** QUEB           1:14.91  17
MCRAE, ROBERT         13 ** QUEB           1:14.97  18
LLOYD, JALEN          14 SN VACAVILLE SWI  1:15.38  19
YATES, NATHAN         14 PC PLEASANTON SE  1:15.60  20
YUN, MAXWELL          14 PC QUICKSILVER S  1:15.63  21
DUNN, BODEE           14 CA CANY           1:15.65  22
SEWELL, DYLAN         13 SN ARDEN HILLS S  1:15.69  23
SCHAEFFER, EVAN       14 AZ MESA AQUATICS  1:15.76  24
BOURAOUI, ADAM        14 PC SANTA CLARA S  1:15.87  25

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  112                                    MENS    13-14   100 BREAST                                  EVENT  112
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BAUER, LUKAS          14 PC PALO ALTO STA  1:15.95  26
STO. DOMINGO, NOA     14 PC THE OLYMPIC C  1:16.15  27
MULAY, SAM            14 AZ PUSCH RIDGE    1:16.28  28
FETTERMAN, MATT       13 PC TERRAPINS SWI  1:16.52  29
LUU, BRYANT           13 PC SOUTH VALLEY   1:16.54  30
LIU, ANDREW           13 PC DE ANZA CUPER  1:16.78  31
HILL, PARKER          14 SN SUN OAKS AQUA  1:16.86  32
CROLL, DUNCAN         14 PC PALO ALTO STA  1:17.17  33
SWIFT, JOSHUA         14 SN FOOTHILL AQUA  1:17.19  34
CHOI, MATTHEW         13 PC SANTA CLARA S  1:17.27  35
SUEHIRO, ALEX         14 PC PLEASANTON SE  1:17.34  36
WEIDNER, ANTHONY      13 PC PEAK SWIMMING  1:17.46  37
NIGHOJKAR, KARTIK     14 PC SANTA CLARA S  1:17.81  38
YANG, STEVE           14 PC DE ANZA CUPER  1:17.86  39
WONG, VINCE           14 PC FOG CITY HAMM  1:18.04  40
TEJIDOR, VINCENT      13 PC ELLIS AQUATIC  1:18.26  41
HSIEH, LEON           14 PC WEST COAST AQ  1:18.36  42
JHONG, CHRISTOPHER    14 PC PLEASANTON SE  1:18.63  43
HARIHARAN, PRADHAN    13 PC UN  (PC)       1:18.71  44
GROWNEY, CALLAHAN     14 PC OTTER SWIM CL  1:18.80  46
HONG, BRANDON         13 PC SANTA CLARA S  1:18.80  45
CHU, JONATHAN         13 SN SIERRA MARLIN  1:18.82  47
PARK, GEOFFREY        14 PC SANTA CLARA S  1:19.29  48
LUC, ETHAN            14 PC WEST COAST AQ  1:19.33  49
JUBENVILL, JACOB      14 ** CASC           1:19.42  50
HARIMAWAN, FAREL      14 PC TRI VALLEY AQ  1:20.03  51
CARSEL, BRENDAN       14 PC SANTA CLARA S  1:20.06  52
SIU, BRANDON          14 PC LIVERMORE AQU  1:20.17  53
ZAJDZINSKI, JAKE      14 AZ MESA AQUATICS  1:22.78  54
ZHANG, JOE            13 ** VANCOUVER PAC  1:24.91  55
VINIEGRA GUTIERREZ, E 13 ** EAGLES TEAM    1:26.93  56

============================================================================================================================
   EVENT   38                                    MENS    13-14   200 BREAST                                  EVENT   38
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ZHANG, LYON           14 PC EAST BAY AQUA  2:31.99   1  2:21.46 F1  P  1:15.03
                                                                    F    32.50  1:07.80  1:44.25
COPLEY, BRIAN         14 PC PALO ALTO STA  2:35.77   6  2:30.02 F2  P  1:15.11
                                                                    F    33.98  1:12.32  1:50.74
CORBEAU, CASPAR       13 OR THUNDERBOLT S  2:32.53   3  2:31.59 F3  P  1:14.95
                                                                    F    35.30  1:13.76  1:53.13
CHI, KENNY            13 PC DE ANZA CUPER  2:33.41   4  2:32.68 F4  P  1:14.33
                                                                    F    35.09  1:14.16  1:53.56
MARELLA, DANIEL       14 PC DE ANZA CUPER  2:32.43   2  2:33.24 F5  P  1:13.43
                                                                    F    34.82  1:13.18  1:53.03
REZNICK, COLE         13 PC TRI VALLEY AQ  2:35.44   5  2:35.12 F6  P  1:15.03
                                                                    F    34.78  1:14.54  1:55.47
YUN, MAXWELL          14 PC QUICKSILVER S  2:37.12   7  2:36.85 F7  P  1:15.58
                                                                    F    35.84  1:15.71  1:56.47
CHAN, JORDAN          14 ** VANCOUVER PAC  2:38.58   9  2:39.16 F8  P  1:15.18
                                                                    F    34.43  1:13.40  1:54.98

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   38                                    MENS    13-14   200 BREAST                                  EVENT   38
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEI, DOUGLAS          14 PC MARIN PIRATES  2:37.15   8  2:45.07 F9  P  1:15.43
                                                                    F    36.71  1:19.10  2:02.13

ZHANG, LYON           14 PC EAST BAY AQUA  2:31.99   1              P  1:15.03
MARELLA, DANIEL       14 PC DE ANZA CUPER  2:32.43   2              P  1:13.43
CORBEAU, CASPAR       13 OR THUNDERBOLT S  2:32.53   3              P  1:14.95
CHI, KENNY            13 PC DE ANZA CUPER  2:33.41   4              P  1:14.33
REZNICK, COLE         13 PC TRI VALLEY AQ  2:35.44   5              P  1:15.03
COPLEY, BRIAN         14 PC PALO ALTO STA  2:35.77   6              P  1:15.11
YUN, MAXWELL          14 PC QUICKSILVER S  2:37.12   7              P  1:15.58
WEI, DOUGLAS          14 PC MARIN PIRATES  2:37.15   8              P  1:15.43
CHAN, JORDAN          14 ** VANCOUVER PAC  2:38.58   9              P  1:15.18
SCHRAMM, PATRICK      14 AZ PHOENIX SWIM   2:39.52  10              P  1:17.31
MCRAE, ROBERT         13 ** QUEB           2:39.98  11              P  1:18.09
WILCOX, MATTHEW       14 PC TERRAPINS SWI  2:40.11  12              P  1:18.67
SEWELL, DYLAN         13 SN ARDEN HILLS S  2:40.26  13              P  1:17.99
WEIDNER, ANTHONY      13 PC PEAK SWIMMING  2:40.27  14              P  1:16.71
LIU, ANDREW           13 PC DE ANZA CUPER  2:40.53  15              P  1:17.45
TAN, NICHOLAS         14 PC BURLINGAME AQ  2:41.65  16              P  1:18.85
PELLETIER, ERIC       14 ** QUEB           2:41.86  17              P  1:17.76
BAUER, LUKAS          14 PC PALO ALTO STA  2:42.10  18              P  1:19.00
WELLS, TY             14 PC RIPON AQUATIC  2:42.13  19              P  1:16.98
CLAVIN, ARRON         14 PC ALAMEDA ISLAN  2:42.58  20              P  1:19.30
FETTERMAN, MATT       13 PC TERRAPINS SWI  2:42.81  21              P  1:17.89
CHOI, MATTHEW         13 PC SANTA CLARA S  2:43.12  22              P  1:16.76
HARM, JONAH           13 SN FOOTHILL AQUA  2:43.25  23              P  1:17.79
DUNN, BODEE           14 CA CANY           2:43.28  24              P  1:19.43
RUSSELL-CHEUNG, JESSE 13 PC ELLIS AQUATIC  2:43.57  25              P  1:18.05
ROBERTS, WILL         14 SN ARDEN HILLS S  2:45.02  26              P  1:17.06
NOYES, DAVID          14 PC SANTA CLARA S  2:45.07  27              P  1:18.23
LLOYD, JALEN          14 SN VACAVILLE SWI  2:45.36  28              P  1:17.98
SCHAEFFER, EVAN       14 AZ MESA AQUATICS  2:45.79  29              P  1:17.96
HSIEH, LEON           14 PC WEST COAST AQ  2:46.41  30              P  1:19.59
BYRNE, ZACK           14 SN DAVIS ARDEN R  2:46.58  31              P  1:19.45
JUBENVILL, JACOB      14 ** CASC           2:46.63  32              P  1:19.06
YANG, STEVE           14 PC DE ANZA CUPER  2:46.65  33              P  1:20.77
SWIFT, JOSHUA         14 SN FOOTHILL AQUA  2:46.69  34              P  1:20.41
BRANNAN, MICHAEL      14 PC SWIM SOUTH BA  2:46.76  35              P  1:16.75
CORY, PIETER          14 PC PLEASANTON SE  2:46.82  36              P  1:21.57
ZELENSKYY, TEODOR     14 PC TERRAPINS SWI  2:46.97  37              P  1:21.53
CROLL, DUNCAN         14 PC PALO ALTO STA  2:47.05  38              P  1:21.66
LUU, BRYANT           13 PC SOUTH VALLEY   2:47.31  39              P  1:19.46
SELLERS, NATHAN       14 SN ARDEN HILLS S  2:48.11  40              P  1:20.47
YAO, TIMOTHY          14 PC PLEASANTON SE  2:48.21  41              P  1:18.72
GROWNEY, CALLAHAN     14 PC OTTER SWIM CL  2:48.37  42              P  1:20.06
SUEHIRO, ALEX         14 PC PLEASANTON SE  2:49.21  43              P  1:19.24
CHU, JONATHAN         13 SN SIERRA MARLIN  2:49.92  44              P  1:20.53
WOFFINDEN, HUNTER     14 PC LIVERMORE AQU  2:49.99  45              P  1:21.32
HO, CAMERON           14 PC PALO ALTO STA  2:50.61  46              P  1:22.39
PARK, GEOFFREY        14 PC SANTA CLARA S  2:51.16  47              P  1:20.88
WHEELER, MICHAEL      14 PC ORINDA AQUATI  2:51.41  48              P  1:21.90
HARIMAWAN, FAREL      14 PC TRI VALLEY AQ  2:51.47  49              P  1:22.73
HONG, BRANDON         13 PC SANTA CLARA S  2:51.50  50              P  1:22.24
NIGHOJKAR, KARTIK     14 PC SANTA CLARA S  2:51.75  51              P  1:20.54
CARSEL, BRENDAN       14 PC SANTA CLARA S  2:52.36  52              P  1:19.30
ZAJDZINSKI, JAKE      14 AZ MESA AQUATICS  2:52.83  53              P  1:22.27

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   38                                    MENS    13-14   200 BREAST                                  EVENT   38
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIU, BRANDON          14 PC LIVERMORE AQU  2:53.61  54              P  1:24.07
DAHLGREN, SEAVER      13 PC NORTH BAY AQU  2:53.90  55              P  1:21.78
BOURAOUI, ADAM        14 PC SANTA CLARA S   DQUED                   P  1:17.56
STO. DOMINGO, NOA     14 PC THE OLYMPIC C   DQUED                   P  1:23.34

============================================================================================================================
   EVENT  122                                    MENS    13-14   100 FLY                                     EVENT  122
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WELLS, TY             14 PC RIPON AQUATIC    59.22   1    58.19 F1
                                                                    F    27.75
COOPER, JONAH         14 PC PLEASANTON SE    59.99   2    58.91 F2
                                                                    F    27.99
CHIUN, FELIX          14 PC DE ANZA CUPER  1:00.24   3    59.53 F3
                                                                    F    28.04
JHONG, CHRISTOPHER    14 PC PLEASANTON SE  1:00.63   4    59.82 F4
                                                                    F    27.92
CARLSON, EVAN         14 OR THUNDERBOLT S  1:02.13   8    59.94 F5
                                                                    F    27.65
SYTNIK, GENNADY       14 PC TERRAPINS SWI  1:01.29   7  1:00.20 F6
                                                                    F    28.60
TURNER, LOMAX         14 PC MARIN PIRATES  1:01.08   5  1:00.23 F7
                                                                    F    28.37
ZHANG, LYON           14 PC EAST BAY AQUA  1:02.34   9  1:00.75 F8
                                                                    F    28.98
LEE, TIMOTHY          14 SN VACAVILLE SWI  1:01.24   6  1:01.95 F9
                                                                    F    29.06

WELLS, TY             14 PC RIPON AQUATIC    59.22   1
COOPER, JONAH         14 PC PLEASANTON SE    59.99   2
CHIUN, FELIX          14 PC DE ANZA CUPER  1:00.24   3
JHONG, CHRISTOPHER    14 PC PLEASANTON SE  1:00.63   4
TURNER, LOMAX         14 PC MARIN PIRATES  1:01.08   5
LEE, TIMOTHY          14 SN VACAVILLE SWI  1:01.24   6
SYTNIK, GENNADY       14 PC TERRAPINS SWI  1:01.29   7
CARLSON, EVAN         14 OR THUNDERBOLT S  1:02.13   8
ZHANG, LYON           14 PC EAST BAY AQUA  1:02.34   9
MCFAUL, NATHANIEL     13 OR THUNDERBOLT S  1:02.38  10
PHUNG, BERTRAND       14 PC OSPREY AQUATI  1:02.51  11
BURRY, NICHOLAS       13 PC DE ANZA CUPER  1:02.58  12
LU, TYLER             14 PC PLEASANTON SE  1:02.72  13
LACHANCE, WOLFGANG    14 PC TRI VALLEY AQ  1:02.80  14
FAJARDO-CRUZ, A.J.    13 SN CALIFORNIA CA  1:03.25  15
DESPROS, JULIEN MANUE 14 ** QUEB           1:03.69  16
YATES, NATHAN         14 PC PLEASANTON SE  1:03.77  17
HARM, JONAH           13 SN FOOTHILL AQUA  1:04.01  18
YOUNG, NATHAN         13 OR THUNDERBOLT S  1:04.03  19
RESCATE, NOAH         13 SN ARDEN HILLS S  1:04.11  20
MARELLA, DANIEL       14 PC DE ANZA CUPER  1:04.12  21
MCMICHAEL, QUINN      14 PC NAPA VALLEY S  1:04.14  22
DERYK, COOPER         14 SN TRUCKEE-TAHOE  1:04.20  23
LIU, GEORGE           13 PC SAN RAMON VAL  1:04.31  24

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  122                                    MENS    13-14   100 FLY                                     EVENT  122
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DOLLEY, NICHOLAS      14 SN SIERRA MARLIN  1:04.47  25
BLAKE, DANIEL         13 PC SANTA CLARA S  1:04.48  26
PERSON, GUS           14 PC FLYING FISH    1:04.86  27
YANG, STEVE           14 PC DE ANZA CUPER  1:04.90  28
TAN, NICHOLAS         14 PC BURLINGAME AQ  1:05.04  29
KOBAYASHI, DREW       14 PC PLEASANTON SE  1:05.18  30
KUO, AARON            13 PC PALO ALTO STA  1:05.30  31
INSIGNARES, OMAR      14 PC MORGAN HILL S  1:05.33  33
NIGHOJKAR, KARTIK     14 PC SANTA CLARA S  1:05.33  32
CHUI, CALVIN          13 PC PLEASANTON SE  1:05.42  34
HO, CAMERON           14 PC PALO ALTO STA  1:05.50  35
BAUER, LUKAS          14 PC PALO ALTO STA  1:05.65  36
HUGHES, PARKER        13 AZ UN  (AZ)       1:05.67  38
PAI, SIDDHARTH        14 OR THUNDERBOLT S  1:05.67  37
RINARD, CHRISTOPHER   13 PC PALO ALTO STA  1:05.87  40
SHARMA, APOORVA       14 PC SAN RAMON VAL  1:05.87  39
SHAU, DAVID           14 PC PALO ALTO STA  1:05.88  41
GOSSELIN, ZACHARY     13 ** QUEB           1:05.93  42
NGUYEN, JOHN          14 PC WEST COAST AQ  1:06.11  43
MARTINEZ, TRENTON     13 OR THUNDERBOLT S  1:06.40  44
MULAY, SAM            14 AZ PUSCH RIDGE    1:06.49  45
THOMAS, ADONIS        13 PC OAKLAND UNDER  1:06.54  46
BROWN, CAL            13 PC TERRAPINS SWI  1:06.56  47
MCGEE, GAVIN          14 PC SANTA CLARA S  1:06.58  48
REZNICK, COLE         13 PC TRI VALLEY AQ  1:06.65  49
FRAKES, AJ            14 AZ PHOENIX SWIM   1:06.85  50
MITCHELL, MICHAEL     14 ** VANCOUVER PAC  1:06.89  51
JURASIUS, BECK        13 PC TERRAPINS SWI  1:07.20  52
WHEELER, MICHAEL      14 PC ORINDA AQUATI  1:07.31  53
BOURAOUI, ADAM        14 PC SANTA CLARA S  1:08.12  54
YAO, TIMOTHY          14 PC PLEASANTON SE  1:08.30  55
LARSON, JAX           13 SN ARDEN HILLS S  1:08.73  56
CLAVIN, ARRON         14 PC ALAMEDA ISLAN  1:09.27  57
VINIEGRA GUTIERREZ, E 13 ** EAGLES TEAM    1:13.81  58
AGUILA RODRIGUEZ, MIG 13 ** EAGLES TEAM    1:21.05  59
HILL, PARKER          14 SN SUN OAKS AQUA   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   94                                    MENS    13-14   200 FLY                                     EVENT   94
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JHONG, CHRISTOPHER    14 PC PLEASANTON SE  2:16.18   1  2:12.25 F1  P  1:03.97
                                                                    F    29.61  1:02.38  1:36.70
CHIUN, FELIX          14 PC DE ANZA CUPER  2:16.57   3  2:12.94 F2  P  1:04.98
                                                                    F    28.54  1:01.85  1:36.88
BURRY, NICHOLAS       13 PC DE ANZA CUPER  2:16.64   4  2:14.76 F3  P  1:04.50
                                                                    F    30.19  1:04.31  1:40.45
HILL, PARKER          14 SN SUN OAKS AQUA  2:16.55   2  2:16.18 F4  P  1:04.62
                                                                    F    29.70  1:03.41  1:39.02
HO, CAMERON           14 PC PALO ALTO STA  2:19.48   8  2:17.79 F5  P  1:06.57
                                                                    F    31.17  1:06.23  1:41.72

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   94                                    MENS    13-14   200 FLY                                     EVENT   94
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YOUNG, NATHAN         13 OR THUNDERBOLT S  2:17.50   5  2:22.14 F6  P  1:05.71
                                                                    F    31.31  1:06.79  1:44.23
FAJARDO-CRUZ, A.J.    13 SN CALIFORNIA CA  2:18.85   7  2:22.86 F7  P  1:05.41
                                                                    F    31.15  1:06.93  1:45.11
TURNER, LOMAX         14 PC MARIN PIRATES  2:17.82   6  2:23.78 F8  P  1:04.08
                                                                    F    31.25  1:06.66  1:44.64
LEE, TIMOTHY          14 SN VACAVILLE SWI  2:21.28  10  2:24.94 F9  P  1:08.25
                                                                    F    32.33  1:09.37  1:47.34

JHONG, CHRISTOPHER    14 PC PLEASANTON SE  2:16.18   1              P  1:03.97
HILL, PARKER          14 SN SUN OAKS AQUA  2:16.55   2              P  1:04.62
CHIUN, FELIX          14 PC DE ANZA CUPER  2:16.57   3              P  1:04.98
BURRY, NICHOLAS       13 PC DE ANZA CUPER  2:16.64   4              P  1:04.50
YOUNG, NATHAN         13 OR THUNDERBOLT S  2:17.50   5              P  1:05.71
TURNER, LOMAX         14 PC MARIN PIRATES  2:17.82   6              P  1:04.08
FAJARDO-CRUZ, A.J.    13 SN CALIFORNIA CA  2:18.85   7              P  1:05.41
HO, CAMERON           14 PC PALO ALTO STA  2:19.48   8              P  1:06.57
MCFAUL, NATHANIEL     13 OR THUNDERBOLT S  2:21.24   9              P  1:06.73
LEE, TIMOTHY          14 SN VACAVILLE SWI  2:21.28  10              P  1:08.25
DOLLEY, NICHOLAS      14 SN SIERRA MARLIN  2:21.58  11              P  1:06.56
MCGEE, GAVIN          14 PC SANTA CLARA S  2:21.75  12              P  1:07.57
BLAKE, DANIEL         13 PC SANTA CLARA S  2:21.98  13              P  1:08.75
SYTNIK, GENNADY       14 PC TERRAPINS SWI  2:22.04  14              P  1:07.09
SCHERTLER, JACK       14 PC SUNNYVALE SWI  2:22.15  15              P  1:08.63
RINARD, CHRISTOPHER   13 PC PALO ALTO STA  2:22.26  16              P  1:06.63
MARELLA, DANIEL       14 PC DE ANZA CUPER  2:22.60  17              P  1:06.99
CARLSON, EVAN         14 OR THUNDERBOLT S  2:22.90  18              P  1:06.27
THOMAS, ADONIS        13 PC OAKLAND UNDER  2:23.54  19              P  1:08.29
DESPROS, JULIEN MANUE 14 ** QUEB           2:23.79  20              P  1:10.07
RESCATE, NOAH         13 SN ARDEN HILLS S  2:24.05  21              P  1:08.16
PAI, SIDDHARTH        14 OR THUNDERBOLT S  2:24.33  22              P  1:08.07
SHARMA, APOORVA       14 PC SAN RAMON VAL  2:24.41  23              P  1:08.11
CHUI, CALVIN          13 PC PLEASANTON SE  2:24.70  24              P  1:09.66
ZALES, JOE            13 SN ARDEN HILLS S  2:24.81  25              P  1:08.44
PHUNG, BERTRAND       14 PC OSPREY AQUATI  2:25.26  26              P  1:06.76
LIU, GEORGE           13 PC SAN RAMON VAL  2:25.49  27              P  1:09.03
GOSSELIN, ZACHARY     13 ** QUEB           2:25.72  28              P  1:10.09
INSIGNARES, OMAR      14 PC MORGAN HILL S  2:26.98  29              P  1:08.21
SEWELL, DYLAN         13 SN ARDEN HILLS S  2:27.22  30              P  1:11.32
YANG, STEVE           14 PC DE ANZA CUPER  2:27.85  31              P  1:10.72
BOURAOUI, ADAM        14 PC SANTA CLARA S  2:28.13  32              P  1:10.14
MCRAE, ROBERT         13 ** QUEB           2:28.96  33              P  1:10.56
LARSON, JAX           13 SN ARDEN HILLS S  2:29.02  34              P  1:07.97
WHEELER, MICHAEL      14 PC ORINDA AQUATI  2:29.14  35              P  1:10.21
NIGHOJKAR, KARTIK     14 PC SANTA CLARA S  2:29.31  36              P  1:10.83
YATES, NATHAN         14 PC PLEASANTON SE  2:29.92  37              P  1:06.63
WONG, BRIAN           13 PC QUICKSILVER S  2:30.03  38              P  1:12.64
TEJIDOR, VINCENT      13 PC ELLIS AQUATIC  2:30.05  39              P  1:12.07
CORBEAU, CASPAR       13 OR THUNDERBOLT S  2:30.35  40              P  1:12.54
KUO, AARON            13 PC PALO ALTO STA  2:30.41  41              P  1:08.05
ZHANG, JOE            13 ** VANCOUVER PAC  2:30.82  42              P  1:09.50
BYRNE, ZACK           14 SN DAVIS ARDEN R  2:31.81  43              P  1:10.84
MATSUDA, ASKA         13 PC PALO ALTO STA  2:32.31  44              P  1:12.04
WRIGHT, GABRIEL       13 PC NAPA VALLEY S  2:33.69  45              P  1:12.43
SHAU, DAVID           14 PC PALO ALTO STA  2:35.36  46              P  1:10.88
FALLINI-HAAS, WILLIAM 13 PC UN  (PC)       2:35.64  47              P  1:14.00

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   94                                    MENS    13-14   200 FLY                                     EVENT   94
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHOI, MATTHEW         13 PC SANTA CLARA S  2:35.74  48              P  1:11.65
HONG, BRANDON         13 PC SANTA CLARA S  2:37.03  49              P  1:12.87
VELASQUEZ, KEANU      14 PC UN  (PC)       2:38.25  50              P  1:12.68
MCMICHAEL, QUINN      14 PC NAPA VALLEY S   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   58                                    MENS    13-14   200 I.M.                                    EVENT   58
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ZHANG, LYON           14 PC EAST BAY AQUA  2:17.47   3  2:11.39 F1  P  1:05.73
                                                                    F    29.42  1:03.48  1:39.29
COPLEY, BRIAN         14 PC PALO ALTO STA  2:18.90   5  2:15.06 F2  P  1:06.97
                                                                    F    29.44  1:03.94  1:43.68
SYTNIK, GENNADY       14 PC TERRAPINS SWI  2:17.17   1  2:15.43 F3  P  1:04.80
                                                                    F    29.36  1:02.94  1:44.15
MARELLA, DANIEL       14 PC DE ANZA CUPER  2:17.23   2  2:15.96 F4  P  1:06.20
                                                                    F    29.70  1:05.66  1:44.72
BURRY, NICHOLAS       13 PC DE ANZA CUPER  2:18.09   4  2:16.36 F5  P  1:04.72
                                                                    F    28.71  1:04.37  1:45.88
CARLSON, EVAN         14 OR THUNDERBOLT S  2:20.99   8  2:17.30 F6  P  1:04.64
                                                                    F    28.75  1:04.71  1:44.78
NOYES, DAVID          14 PC SANTA CLARA S  2:19.72   7  2:17.72 F7  P  1:07.13
                                                                    F    29.69  1:05.29  1:46.69
YATES, NATHAN         14 PC PLEASANTON SE  2:21.06   9  2:17.76 F8  P  1:04.90
                                                                    F    29.81  1:04.76  1:45.83
TAN, NICHOLAS         14 PC BURLINGAME AQ  2:19.16   6  2:18.15 F9  P  1:06.63
                                                                    F    29.67  1:05.86  1:46.67

SYTNIK, GENNADY       14 PC TERRAPINS SWI  2:17.17   1              P  1:04.80
MARELLA, DANIEL       14 PC DE ANZA CUPER  2:17.23   2              P  1:06.20
ZHANG, LYON           14 PC EAST BAY AQUA  2:17.47   3              P  1:05.73
BURRY, NICHOLAS       13 PC DE ANZA CUPER  2:18.09   4              P  1:04.72
COPLEY, BRIAN         14 PC PALO ALTO STA  2:18.90   5              P  1:06.97
TAN, NICHOLAS         14 PC BURLINGAME AQ  2:19.16   6              P  1:06.63
NOYES, DAVID          14 PC SANTA CLARA S  2:19.72   7              P  1:07.13
CARLSON, EVAN         14 OR THUNDERBOLT S  2:20.99   8              P  1:04.64
YATES, NATHAN         14 PC PLEASANTON SE  2:21.06   9              P  1:04.90
WELLS, TY             14 PC RIPON AQUATIC  2:21.54  10              P  1:06.47
BRANNAN, MICHAEL      14 PC SWIM SOUTH BA  2:21.83  11              P  1:08.16
WEI, DOUGLAS          14 PC MARIN PIRATES  2:22.03  12              P  1:08.66
DOLLEY, NICHOLAS      14 SN SIERRA MARLIN  2:22.34  13              P  1:06.80
BAUER, LUKAS          14 PC PALO ALTO STA  2:22.85  14              P  1:09.31
CHIUN, FELIX          14 PC DE ANZA CUPER  2:22.86  15              P  1:06.83
LEE, TIMOTHY          14 SN VACAVILLE SWI  2:23.09  16              P  1:06.92
HARM, JONAH           13 SN FOOTHILL AQUA  2:23.47  17              P  1:08.24
PELLETIER, ERIC       14 ** QUEB           2:23.53  18              P  1:07.52
THIBAULT, CHARLES     14 ** QUEB           2:23.59  19              P  1:05.49
MCRAE, ROBERT         13 ** QUEB           2:23.69  20              P  1:10.29
SCHRAMM, PATRICK      14 AZ PHOENIX SWIM   2:23.95  21              P  1:09.75
CLAVIN, ARRON         14 PC ALAMEDA ISLAN  2:23.98  22              P  1:10.25
MARTINEZ, TRENTON     13 OR THUNDERBOLT S  2:24.14  23              P  1:09.89
CORBEAU, CASPAR       13 OR THUNDERBOLT S  2:24.18  24              P  1:09.78

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   58                                    MENS    13-14   200 I.M.                                    EVENT   58
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LU, TYLER             14 PC PLEASANTON SE  2:24.27  25              P  1:07.86
HO, CAMERON           14 PC PALO ALTO STA  2:24.43  26              P  1:08.77
FETTERMAN, MATT       13 PC TERRAPINS SWI  2:24.59  27              P  1:09.14
MCFAUL, NATHANIEL     13 OR THUNDERBOLT S  2:24.61  28              P  1:07.22
SHI, BRANDON          13 PC SAN RAMON VAL  2:24.78  29              P  1:10.47
KUO, AARON            13 PC PALO ALTO STA  2:24.98  30              P  1:08.89
RESCATE, NOAH         13 SN ARDEN HILLS S  2:25.08  31              P  1:08.22
REZNICK, COLE         13 PC TRI VALLEY AQ  2:25.13  32              P  1:08.50
HILL, PARKER          14 SN SUN OAKS AQUA  2:25.20  33              P  1:07.92
PAI, SIDDHARTH        14 OR THUNDERBOLT S  2:26.04  34              P  1:08.80
CUNNAN, NATHANIEL     14 PC MARIN PIRATES  2:26.25  35              P  1:07.95
JUBENVILL, JACOB      14 ** CASC           2:26.30  36              P  1:08.34
DERYK, COOPER         14 SN TRUCKEE-TAHOE  2:26.64  37              P  1:09.10
RINARD, CHRISTOPHER   13 PC PALO ALTO STA  2:26.93  38              P  1:09.28
MITCHELL, MICHAEL     14 ** VANCOUVER PAC  2:27.07  39              P  1:08.40
CHOI, MATTHEW         13 PC SANTA CLARA S  2:27.12  40              P  1:11.95
MULAY, SAM            14 AZ PUSCH RIDGE    2:27.19  41              P  1:08.57
BOURAOUI, ADAM        14 PC SANTA CLARA S  2:27.74  42              P  1:12.14
MCMICHAEL, QUINN      14 PC NAPA VALLEY S  2:27.87  43              P  1:09.08
TAY, KELVIN           14 PC PALO ALTO STA  2:27.96  44              P  1:07.80
YAO, TIMOTHY          14 PC PLEASANTON SE  2:29.04  45              P  1:09.78
WOFFINDEN, HUNTER     14 PC LIVERMORE AQU  2:29.06  46              P  1:09.72
BYRNE, ZACK           14 SN DAVIS ARDEN R  2:29.48  47              P  1:11.55
HAYES, MATTHEW        14 PC LIVERMORE AQU  2:29.84  48              P  1:07.48
JOHNSON, HAYDEN       14 SN ARDEN HILLS S  2:29.92  49              P  1:11.56
GROWNEY, CALLAHAN     14 PC OTTER SWIM CL  2:30.10  50              P  1:12.10
HONG, BRANDON         13 PC SANTA CLARA S  2:30.27  51              P  1:13.48
ZAJDZINSKI, JAKE      14 AZ MESA AQUATICS  2:30.44  52              P  1:10.66
ZHANG, JOE            13 ** VANCOUVER PAC  2:31.11  53              P  1:11.54
CHAN, JORDAN          14 ** VANCOUVER PAC  2:32.53  54              P  1:16.43
SIU, BRANDON          14 PC LIVERMORE AQU  2:32.60  55              P  1:11.46
KOBAYASHI, DREW       14 PC PLEASANTON SE  2:34.10  56              P  1:10.56
VINIEGRA GUTIERREZ, E 13 ** EAGLES TEAM    2:39.37  57              P  1:13.57
YANG, STEVE           14 PC DE ANZA CUPER   DQUED                   P  1:08.67

============================================================================================================================
   EVENT  136                                    MENS    13-14   200 M. R.                                   EVENT  136
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               1:54.67   1      28.92  1:01.89  1:28.95
         COOPER, JONAH       14
         YAO, TIMOTHY        14
         JHONG, CHRISTOPHER  14
         YATES, NATHAN       14
DACA,  A  13-14       14 PC DE ANZA CUPER               1:57.34   2      30.75  1:03.67  1:31.20
         BURRY, NICHOLAS     13
         MARELLA, DANIEL     14
         CHIUN, FELIX        14
         YANG, STEVE         14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  136                                    MENS    13-14   200 M. R.                                   EVENT  136
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               1:57.34   2      29.21  1:02.06  1:30.22
         SYTNIK, GENNADY     14
         WILCOX, MATTHEW     14
         BROWN, CAL          13
         JURASIUS, BECK      13
THSC,  A  13-14       14 OR THUNDERBOLT S               1:58.26   4      31.64  1:04.96  1:32.65
         CARLSON, EVAN       14
         CORBEAU, CASPAR     13
         MCFAUL, NATHANIEL   13
         MARTINEZ, TRENTON   13
QUEB,  A  13-14       14 ** QUEB                        1:58.73   5      29.95  1:03.74  1:31.98
         PELLETIER, ERIC     14
         MCRAE, ROBERT       13
         DESPROS, JULIEN MANU14
         GOSSELIN, ZACHARY   13
WEST,  A  13-14       14 PC WEST COAST AQ               2:00.36   6      30.43  1:05.12  1:33.57
         LUC, ETHAN          14
         HSIEH, LEON         14
         NGUYEN, JOHN        14
         QUACH, JUSTIN       14
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               2:00.99   7      31.42  1:06.58  1:35.18
         OWENS, CLAYTON      14
         BOURAOUI, ADAM      14
         BLAKE, DANIEL       13
         NOYES, DAVID        14
TRIV,  A  13-14       14 PC TRI VALLEY AQ               2:01.10   8      31.88  1:04.32  1:34.81
         LACHANCE, WOLFGANG  14
         REZNICK, COLE       13
         REN, PATRICK        14
         YAP, GRANT          14
PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               2:01.51   9      32.18  1:05.91  1:35.39
         TAY, KELVIN         14
         BAUER, LUKAS        14
         RINARD, CHRISTOPHER 13
         SHAU, DAVID         14
PLS,  B  13-14        14 PC PLEASANTON SE               2:02.21          32.67  1:07.08  1:35.17
         SKINNER, NICK       13
         SUEHIRO, ALEX       14
         LU, TYLER           14
         DAVID, CALVIN       13
SCSC,  B  13-14       14 PC SANTA CLARA S               2:02.39          31.65  1:07.44  1:36.21
         MCGEE, GAVIN        14
         CHOI, MATTHEW       13
         NIGHOJKAR, KARTIK   14
         HONG, BRANDON       13
SRVL,  A  13-14       14 PC SAN RAMON VAL               2:03.72          31.87  1:09.07  1:55.01
         SHI, BRANDON        13
         MUI, EDWIN          13
         LIU, GEORGE         13
         SHARMA, APOORVA     14
VACA,  A  13-14       14 SN VACAVILLE SWI               2:04.95          34.62  1:09.86  1:37.12
         SINGH, AMRIT        14
         LLOYD, JALEN        14
         LEE, TIMOTHY        14
         STEVENS, TAYLOR     14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  136                                    MENS    13-14   200 M. R.                                   EVENT  136
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               2:06.24          32.84  1:08.84  1:37.95
         HO, CAMERON         14
         CROLL, DUNCAN       14
         KUO, AARON          13
         HONG, MARCUS        13
EA,  A  13-14         14 PC ELLIS AQUATIC               2:08.31          35.77  1:10.06  1:42.55
         LIU, BRANDON        13
         RUSSELL-CHEUNG, JESS13
         TEJIDOR, VINCENT    13
         MARTIN, LUKE        13
LAC,  A  13-14        14 PC LIVERMORE AQU               2:08.73          30.90  1:06.70  1:37.97
         HAYES, MATTHEW      14
         SIU, BRANDON        14
         WOFFINDEN, HUNTER   14
         DA COSTA, PAIGE     13

============================================================================================================================
   EVENT   50                                    MENS    13-14   400 M. R.                                   EVENT   50
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL   3:38.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THSC,  A  13-14       14 OR THUNDERBOLT S               4:13.44   1      32.29  1:06.76  1:40.37  2:17.97  2:45.66  3:18.60  3:44.72
         MCFAUL, NATHANIEL   13
         CORBEAU, CASPAR     13
         CARLSON, EVAN       14
         MARTINEZ, TRENTON   13
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               4:14.27   2      31.16  1:09.97  1:39.59  2:19.66  2:46.98  3:18.93  3:44.65
         COOPER, JONAH       14
         YAO, TIMOTHY        14
         JHONG, CHRISTOPHER  14
         YATES, NATHAN       14
DACA,  A  13-14       14 PC DE ANZA CUPER               4:15.01   3      31.53  1:04.91  1:39.90  2:18.20  2:45.23  3:17.11
         BURRY, NICHOLAS     13
         CHI, KENNY          13
         CHIUN, FELIX        14
         YANG, STEVE         14
TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               4:16.13   4      30.55  1:02.55  1:36.38  2:13.93  2:43.23  3:17.88
         SYTNIK, GENNADY     14
         WILCOX, MATTHEW     14
         BROWN, CAL          13
         JURASIUS, BECK      13
QUEB,  A  13-14       14 ** QUEB                        4:19.46   5      32.00  1:06.05  1:39.45  2:18.71  3:49.20  3:53.19
         THIBAULT, CHARLES   14
         PELLETIER, ERIC     14
         DESPROS, JULIEN MANU14
         MCRAE, ROBERT       13
TRIV,  A  13-14       14 PC TRI VALLEY AQ               4:22.13   6      32.96  1:08.75  1:42.22  2:19.94  2:49.49  3:22.76  3:51.21
         YAP, GRANT          14
         REZNICK, COLE       13
         LACHANCE, WOLFGANG  14
         REN, PATRICK        14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   50                                    MENS    13-14   400 M. R.                                   EVENT   50
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  B  13-14       14 PC SANTA CLARA S               4:23.50   7      31.99  1:06.13  1:41.71  2:21.28  2:50.57  3:25.22  3:52.50
         OWENS, CLAYTON      14
         CHOI, MATTHEW       13
         NIGHOJKAR, KARTIK   14
         HONG, BRANDON       13
PLS,  B  13-14        14 PC PLEASANTON SE               4:23.70   8      32.86  1:08.44  1:43.29  2:22.61  2:51.03  3:24.59  3:52.92
         SKINNER, NICK       13
         SUEHIRO, ALEX       14
         LU, TYLER           14
         DAVID, CALVIN       13
PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               4:24.07   9      32.85  1:08.31  1:42.34  2:21.27  2:50.87  3:25.61  3:53.36
         TAY, KELVIN         14
         BAUER, LUKAS        14
         RINARD, CHRISTOPHER 13
         SHAU, DAVID         14
EBA,  A  13-14        14 PC EAST BAY AQUA               4:25.25          33.52  1:09.37  1:40.79  2:15.98  2:47.44  3:27.93  3:53.17
         NGUYEN, ANDREW      13
         ZHANG, LYON         14
         ZHOU, ALEXANDER     14
         DAVIS, ANDREW       14
OAQ,  A  13-14        14 PC OSPREY AQUATI               4:25.80          32.04  1:06.87  1:41.95  2:21.92  2:50.60  3:23.40  3:52.95
         DIETZ, ZACH         13
         MCKENNA, DAVID      14
         PHUNG, BERTRAND     14
         CARLSON, JACK       13
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               4:26.91          34.22  1:09.28  1:45.26  2:27.01  2:56.55  3:31.65  3:57.30
         MCGEE, GAVIN        14
         BOURAOUI, ADAM      14
         BLAKE, DANIEL       13
         NOYES, DAVID        14
WEST,  A  13-14       14 PC WEST COAST AQ               4:27.97          33.15  1:06.76  1:42.51  2:23.02  2:52.76  3:27.45  3:56.80
         LUC, ETHAN          14
         HSIEH, LEON         14
         NGUYEN, JOHN        14
         QUACH, JUSTIN       14
VACA,  A  13-14       14 SN VACAVILLE SWI               4:31.54          35.55  1:13.19  1:47.69  2:28.16  2:56.77  3:31.10  3:59.53
         SINGH, AMRIT        14
         LLOYD, JALEN        14
         LEE, TIMOTHY        14
         STEVENS, TAYLOR     14
AH,  A  13-14         14 SN ARDEN HILLS S               4:34.92          33.00  1:08.51  1:45.44  2:24.94  2:56.45  3:33.21  4:02.32
         BLACK, COOPER       14
         SEWELL, DYLAN       13
         ZALES, JOE          13
         ROBERTS, WILL       14
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               4:35.43          34.36  1:11.90  1:48.73  2:31.60  3:01.46  3:36.53  4:04.50
         MATSUDA, ASKA       13
         CROLL, DUNCAN       14
         HO, CAMERON         14
         KUO, AARON          13
SRVL,  A  13-14       14 PC SAN RAMON VAL               4:35.96          34.02  1:09.11  1:49.18  2:35.12  3:03.37  3:38.32  4:05.74
         SHI, BRANDON        13
         MUI, EDWIN          13
         LIU, GEORGE         13
         SHARMA, APOORVA     14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   50                                    MENS    13-14   400 M. R.                                   EVENT   50
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LAC,  A  13-14        14 PC LIVERMORE AQU               4:40.08          31.37  1:05.44  1:41.59  2:23.83  2:54.26  3:32.09  4:04.68
         HAYES, MATTHEW      14
         SIU, BRANDON        14
         WOFFINDEN, HUNTER   14
         DA COSTA, PAIGE     13

============================================================================================================================
   EVENT   76                                    MENS    13-14   200 F. R.                                   EVENT   76
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               1:41.78   1      26.26    51.44  1:39.63
         LU, TYLER           14
         COOPER, JONAH       14
         JHONG, CHRISTOPHER  14
         YATES, NATHAN       14
THSC,  A  13-14       14 OR THUNDERBOLT S               1:43.83   2      26.12    52.01  1:18.74
         CARLSON, EVAN       14
         MARTINEZ, TRENTON   13
         PAI, SIDDHARTH      14
         MCFAUL, NATHANIEL   13
DACA,  A  13-14       14 PC DE ANZA CUPER               1:44.79   3      26.43    52.57  1:18.63
         BURRY, NICHOLAS     13
         YANG, STEVE         14
         CHIUN, FELIX        14
         MARELLA, DANIEL     14
TRIV,  A  13-14       14 PC TRI VALLEY AQ               1:45.20   4      26.72    52.76  1:19.36
         YAP, GRANT          14
         LACHANCE, WOLFGANG  14
         REN, PATRICK        14
         REZNICK, COLE       13
PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               1:45.45   5      26.76    52.97  1:19.13
         BAUER, LUKAS        14
         COPLEY, BRIAN       14
         SHAU, DAVID         14
         KUO, AARON          13
EBA,  A  13-14        14 PC EAST BAY AQUA               1:45.54   6      26.57    52.81  1:19.48
         ZHANG, LYON         14
         ZHOU, ALEXANDER     14
         NGUYEN, ANDREW      13
         DAVIS, ANDREW       14
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               1:46.21   7      26.27    52.68  1:19.97
         NOYES, DAVID        14
         NIGHOJKAR, KARTIK   14
         BOURAOUI, ADAM      14
         HONG, BRANDON       13
TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               1:46.70   8      26.64    53.32  1:37.68
         BROWN, CAL          13
         SYTNIK, GENNADY     14
         JURASIUS, BECK      13
         LITVINOV, ALEX      14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   76                                    MENS    13-14   200 F. R.                                   EVENT   76
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

QUEB,  A  13-14       14 ** QUEB                        1:47.67   9      26.43    53.61  1:20.69
         MCRAE, ROBERT       13
         LANDRIAULT, PHILIPPE14
         GOSSELIN, ZACHARY   13
         DESPROS, JULIEN MANU14
SRVL,  A  13-14       14 PC SAN RAMON VAL               1:48.07          27.89    55.26  1:21.85
         LIU, GEORGE         13
         MUI, EDWIN          13
         SHI, BRANDON        13
         SHARMA, APOORVA     14
PLS,  B  13-14        14 PC PLEASANTON SE               1:48.74          26.92    53.67  1:21.79
         YAO, TIMOTHY        14
         DAVID, CALVIN       13
         SKINNER, NICK       13
         SONG, BEN           14
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               1:49.25          26.51    52.59  1:20.65
         NASHAN, KAI         14
         ZHANG, RICHARD      13
         DAILY, SPENCER      14
         WHEELER, MICHAEL    14
VACA,  A  13-14       14 SN VACAVILLE SWI               1:49.56          25.79    54.63  1:22.05
         LEE, TIMOTHY        14
         SINGH, AMRIT        14
         LLOYD, JALEN        14
         STEVENS, TAYLOR     14
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               1:50.70          27.97    54.38  1:22.70
         HO, CAMERON         14
         TAY, KELVIN         14
         JOHNSON, AJ         14
         LI, DANIEL          14
OAQ,  A  13-14        14 PC OSPREY AQUATI               1:50.72          27.35    53.44  1:22.11
         DIETZ, ZACH         13
         PHUNG, BERTRAND     14
         CARLSON, JACK       13
         MCKENNA, DAVID      14
SCSC,  B  13-14       14 PC SANTA CLARA S               1:51.53          27.80    56.43  1:24.16
         OWENS, CLAYTON      14
         SIMEON, ERIK        14
         HUANG, JASPER       14
         MCGEE, GAVIN        14
LAC,  A  13-14        14 PC LIVERMORE AQU               1:51.75          27.04    54.66  1:24.73
         SIU, BRANDON        14
         WOFFINDEN, HUNTER   14
         DA COSTA, PAIGE     13
         HAYES, MATTHEW      14
AH,  A  13-14         14 SN ARDEN HILLS S               1:51.78          26.61    55.18  1:23.12
         RESCATE, NOAH       13
         JOHNSON, HAYDEN     14
         LARSON, JAX         13
         SELLERS, NATHAN     14
DART,  A  13-14       14 SN DAVIS ARDEN R               1:53.04          29.65    56.22  1:24.86
         SUN, RUIQIAN        14
         BYRNE, ZACK         14
         ESTRADA, ALEJANDRO  14
         CRAWFORD, NOAH      13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   76                                    MENS    13-14   200 F. R.                                   EVENT   76
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEST,  A  13-14       14 PC WEST COAST AQ                DQUED           26.61    54.22  1:21.46
         NGUYEN, JOHN        14
         HSIEH, LEON         14
         QUACH, JUSTIN       14
         LUC, ETHAN          14

============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MENS    13-14   400 F. R.                                   EVENT   20
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL   3:17.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               3:44.32   1      26.66    55.68           1:51.47  2:17.67  2:47.48  3:14.48
         YATES, NATHAN       14
         COOPER, JONAH       14
         JHONG, CHRISTOPHER  14
         LU, TYLER           14
THSC,  A  13-14       14 OR THUNDERBOLT S               3:44.72   2      27.10    56.53  1:22.95  1:51.94  2:19.43  2:49.79  3:15.95
         CARLSON, EVAN       14
         MCFAUL, NATHANIEL   13
         YOUNG, NATHAN       13
         MARTINEZ, TRENTON   13
DACA,  A  13-14       14 PC DE ANZA CUPER               3:49.37   3      27.52    56.98  1:25.01  1:55.43  2:22.86  2:27.94  3:19.94
         BURRY, NICHOLAS     13
         YANG, STEVE         14
         MARELLA, DANIEL     14
         CHIUN, FELIX        14
PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               3:49.57   4      27.81    57.91  1:26.03  1:55.81  2:23.61  2:53.20  3:20.21
         BAUER, LUKAS        14
         SHAU, DAVID         14
         KUO, AARON          13
         COPLEY, BRIAN       14
TRIV,  A  13-14       14 PC TRI VALLEY AQ               3:53.69   5      28.45    58.46  1:26.77  1:57.01  2:25.04  2:56.21  3:23.48
         YAP, GRANT          14
         REN, PATRICK        14
         LACHANCE, WOLFGANG  14
         REZNICK, COLE       13
TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               3:54.73   6      28.12    58.78           1:58.27  2:26.75  2:57.54  3:25.12
         JURASIUS, BECK      13
         BROWN, CAL          13
         LITVINOV, ALEX      14
         SYTNIK, GENNADY     14
QUEB,  A  13-14       14 ** QUEB                        3:56.68   7      28.11    58.84  1:26.95  1:57.36  2:25.92  2:56.81  3:25.51
         MCRAE, ROBERT       13
         PELLETIER, ERIC     14
         LANDRIAULT, PHILIPPE14
         GOSSELIN, ZACHARY   13
EBA,  A  13-14        14 PC EAST BAY AQUA               3:57.15   8      28.31    58.11  1:27.12  2:03.25  2:26.33  2:57.39  3:25.82
         ZHANG, LYON         14
         DAVIS, ANDREW       14
         NGUYEN, ANDREW      13
         ZHOU, ALEXANDER     14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MENS    13-14   400 F. R.                                   EVENT   20
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEST,  A  13-14       14 PC WEST COAST AQ               3:58.57   9      27.78    57.53  1:27.34  2:00.34  2:29.57  3:01.22  3:29.02
         NGUYEN, JOHN        14
         HSIEH, LEON         14
         QUACH, JUSTIN       14
         LUC, ETHAN          14
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               3:58.61          27.37    57.34  1:26.14  1:56.88  2:25.96  2:57.06  3:25.97
         NOYES, DAVID        14
         HONG, BRANDON       13
         NIGHOJKAR, KARTIK   14
         BOURAOUI, ADAM      14
SRVL,  A  13-14       14 PC SAN RAMON VAL               3:58.83          28.24    57.76  1:26.69  1:57.81  2:28.76  3:01.66  3:29.57
         SHARMA, APOORVA     14
         LIU, GEORGE         13
         MUI, EDWIN          13
         SHI, BRANDON        13
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               3:58.86          27.61    57.92  1:25.68  1:55.99  2:24.28  2:56.71  3:26.29
         ZHANG, RICHARD      13
         NASHAN, KAI         14
         LOW, ALEX           14
         DAILY, SPENCER      14
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               4:01.17          29.37  1:01.58  1:29.76  2:01.31  2:29.80  3:01.07  3:29.98
         MATSUDA, ASKA       13
         TAY, KELVIN         14
         RINARD, CHRISTOPHER 13
         HO, CAMERON         14
OAQ,  A  13-14        14 PC OSPREY AQUATI               4:01.54          27.44    58.24  1:26.02  1:57.88  2:27.20  3:03.14  3:29.50
         PHUNG, BERTRAND     14
         DIETZ, ZACH         13
         CARLSON, JACK       13
         MCKENNA, DAVID      14
SCSC,  B  13-14       14 PC SANTA CLARA S               4:05.59          28.20    59.46           2:02.81  2:32.68  3:05.45
         OWENS, CLAYTON      14
         HUANG, JASPER       14
         SIMEON, ERIK        14
         MCGEE, GAVIN        14

============================================================================================================================
   EVENT  104                                    MENS    13-14   800 F. R.                                   EVENT  104
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL   7:11.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THSC,  A  13-14       14 OR THUNDERBOLT S               8:13.08   1      28.80  1:00.20  1:32.28  2:04.88  2:32.85  3:03.22  3:35.49
         CARLSON, EVAN       14                                        4:07.35  4:36.26  5:08.45  5:41.22  6:13.25  6:40.91  7:11.58
         MCFAUL, NATHANIEL   13                                        7:42.46
         YOUNG, NATHAN       13
         MARTINEZ, TRENTON   13
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               8:16.69   2      28.22  1:00.12  1:32.89  2:06.13  2:34.31  3:05.85  3:39.09
         COOPER, JONAH       14                                        4:10.93           5:11.52  5:43.70  6:14.55  7:44.37  6:55.91
         LU, TYLER           14
         YATES, NATHAN       14
         JHONG, CHRISTOPHER  14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  104                                    MENS    13-14   800 F. R.                                   EVENT  104
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  13-14       14 PC DE ANZA CUPER               8:20.04   3      28.76  1:00.43  1:32.36  2:04.05  2:32.94  3:04.92  3:38.42
         MARELLA, DANIEL     14                                        4:10.50  4:38.40  5:10.15  5:43.01  6:15.38  6:43.96  7:14.68
         YANG, STEVE         14                                        7:47.14
         BURRY, NICHOLAS     13
         CHIUN, FELIX        14
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               8:28.41   4      27.98    59.74  1:31.68  2:03.01  2:31.50  3:04.24  3:38.64
         NOYES, DAVID        14                                        4:11.60  4:39.74  5:12.88  5:47.22  6:21.82           7:21.97
         HONG, BRANDON       13                                        7:55.19
         OWENS, CLAYTON      14
         MCGEE, GAVIN        14
PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               8:33.64   5      29.39  1:01.43  1:34.19  2:06.06  2:35.78  3:07.39  3:40.17
         KUO, AARON          13                                        4:13.05  4:41.81  5:14.60  5:48.41  6:21.75  6:52.02  7:25.82
         SHAU, DAVID         14                                        8:00.32
         RINARD, CHRISTOPHER 13
         TAY, KELVIN         14
QUEB,  A  13-14       14 ** QUEB                        8:34.62   6      29.41  1:02.15  1:35.33  2:07.91  2:37.33  3:10.74  3:43.46
         THIBAULT, CHARLES   14                                        4:15.84  4:45.61  5:19.24  5:53.20  6:25.80  6:55.12  7:27.43
         GOSSELIN, ZACHARY   13                                        8:00.62
         MCRAE, ROBERT       13
         DESPROS, JULIEN MANU14
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               8:42.43   7      28.69  1:01.26  1:34.39  2:07.83  2:37.34  3:10.77  3:43.94
         NASHAN, KAI         14                                        4:17.43  4:46.85  5:20.77  5:54.51  6:27.99  6:57.99  7:31.67
         ZHANG, RICHARD      13                                        8:07.05
         WHEELER, MICHAEL    14
         LOW, ALEX           14
TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               8:42.76   8      28.84  1:00.69  1:33.42  2:04.92  2:36.14  3:10.40  3:44.85
         SYTNIK, GENNADY     14                                        4:17.74  4:46.88  5:21.12  5:56.34  6:30.81  7:01.60  7:34.40
         LITVINOV, ALEX      14                                        8:08.60
         BROWN, CAL          13
         JURASIUS, BECK      13
SRVL,  A  13-14       14 PC SAN RAMON VAL               8:45.04   9      29.44  1:01.55  1:32.90  2:04.17  2:36.74  3:14.43
         SHI, BRANDON        13                                        3:39.11  4:55.11  5:28.64  6:02.87  6:35.77  7:06.49  7:39.20
         MUI, EDWIN          13                                        8:12.39
         LIU, GEORGE         13
         SHARMA, APOORVA     14
PLS,  B  13-14        14 PC PLEASANTON SE               8:55.48          30.82  1:05.32  1:40.45  2:14.06  2:42.61  3:14.83  3:50.01
         DAVID, CALVIN       13                                        4:25.54  4:55.30  5:29.81  6:05.75  6:40.06  7:09.93  7:44.85
         SUEHIRO, ALEX       14                                        8:21.43
         CHUI, CALVIN        13
         YAO, TIMOTHY        14
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               9:03.28          30.25  1:03.51  1:37.56  2:10.89  2:41.82  3:15.02  3:49.12
         MATSUDA, ASKA       13                                        4:22.43  4:52.60  5:26.73  6:02.22  6:42.89  7:08.41  7:45.28
         HO, CAMERON         14                                        8:24.73
         CROLL, DUNCAN       14
         MAURER, LUKE        13
LAC,  A  13-14        14 PC LIVERMORE AQU               9:04.42          29.25  1:01.99  1:36.33  2:10.30  2:39.84  3:12.38  3:47.66
         HAYES, MATTHEW      14                                        4:23.22  4:56.15  5:33.56           6:50.68  7:20.06  7:54.09
         SIU, BRANDON        14                                        8:30.30
         DA COSTA, PAIGE     13
         WOFFINDEN, HUNTER   14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   70                                    MENS    15-16   50 FREE                                     EVENT   70
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BOTTENE, MAX          16 PC TERRAPINS SWI    24.36   1    24.31 F1
MORRISON, CYRUS       16 PC PALO ALTO STA    25.02   4    24.79 F2
LACHANCE, REGIS       16 PC TRI VALLEY AQ    24.81   3    24.84 F3
BALUNI, ANDRE         16 PC SANTA CLARA S    25.13   6    25.16 F4
TRAN, MARK            15 PC MILPITAS TIDA    25.26   9    25.19 F5
GUTIERREZ, COREY      16 PC PALO ALTO STA    25.24   8    25.32 F6
LAMMERT, JUSTIN       15 PC ORINDA AQUATI    25.09   5    25.35 F7
GRIFFIN, JOLEN        15 PC ORINDA AQUATI    25.16   7    25.35 F7
BARSANTI, NATHAN      15 PC TERRAPINS SWI    24.41   2   DQUED  F

BOTTENE, MAX          16 PC TERRAPINS SWI    24.36   1
BARSANTI, NATHAN      15 PC TERRAPINS SWI    24.41   2
LACHANCE, REGIS       16 PC TRI VALLEY AQ    24.81   3
MORRISON, CYRUS       16 PC PALO ALTO STA    25.02   4
LAMMERT, JUSTIN       15 PC ORINDA AQUATI    25.09   5
BALUNI, ANDRE         16 PC SANTA CLARA S    25.13   6
GRIFFIN, JOLEN        15 PC ORINDA AQUATI    25.16   7
GUTIERREZ, COREY      16 PC PALO ALTO STA    25.24   8
TRAN, MARK            15 PC MILPITAS TIDA    25.26   9
HALBRECHT, KYLE       16 PC WALNUT CREEK     25.32  10
NEWTON, BRADLEY       16 PC DE ANZA CUPER    25.33  11
HATCH, JAROD          15 PC MORGAN HILL S    25.44  12
REN, DAVID            16 PC PEAK SWIMMING    25.61  13
ANAYA, ROBERT         15 PC TERRAPINS SWI    25.64  14
BENKO, ALEXANDER      16 PC TERRAPINS SWI    25.68  15
SING, DANIEL          16 PC PEAK SWIMMING    25.69  16
MCCORMICK, BROSS      16 PC OSPREY AQUATI    25.70  17
ERICKSON, NICKY       16 PC ORINDA AQUATI    25.81  18
LEW, DEREK            15 PC USF KORET YOU    25.83  19
STAKA, CHRIS          16 PC CABRILLO THRE    25.85  20
BRANDLEY, JARED       16 PC PLEASANTON SE    25.98  21
GIACINTO, JOHN        16 PC QUICKSILVER S    26.00  22
MUI, JONATHAN         16 PC PLEASANTON SE    26.01  23
CHAN, DARIEN          15 PC OAKLAND UNDER    26.19  24
SUN, HENRY            16 PC SAN RAMON VAL    26.20  25
OLAY, JAROD           16 PC DE ANZA CUPER    26.22  26
LITTLE, SCOTT         15 PC PALO ALTO STA    26.25  27
FISHER, STEPHEN       16 ** GOLD OF CANAD    26.28  28
SHAW, RYAN            16 PC ORINDA AQUATI    26.31  29
MCLAGGAN, ADDISON     16 PC LIVERMORE AQU    26.42  31
YAO, MICHAEL          15 PC PLEASANTON SE    26.42  30
PAN, SPENCER          16 ** CASC             26.57  32
CHUI, LUKE            16 PC PALO ALTO STA    26.59  33
KUSUMI, KOJI          16 PC GATO             26.95  34
MARTINEZ-CALVO, JAUME 15 OR THUNDERBOLT S    27.16  35
CHAN, ALEX            16 PC PALO ALTO STA  NO SHOW

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   14                                    MENS    15-16   100 FREE                                    EVENT   14
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARSANTI, NATHAN      15 PC TERRAPINS SWI    53.98   1    52.86 F1
                                                                    F    25.68
MORRISON, CYRUS       16 PC PALO ALTO STA    54.79   4    53.16 F2
                                                                    F    25.79
BOTTENE, MAX          16 PC TERRAPINS SWI    54.39   2    53.50 F3
                                                                    F
HALBRECHT, KYLE       16 PC WALNUT CREEK     54.77   3    54.58 F4
                                                                    F    26.33
MCCORMICK, BROSS      16 PC OSPREY AQUATI    55.64   9    54.62 F5
                                                                    F    26.09
GRIFFIN, JOLEN        15 PC ORINDA AQUATI    55.44   7    54.92 F6
                                                                    F    26.52
HAGEMEISTER, TIM      16 PC TERRAPINS SWI    55.09   5    55.06 F7
                                                                    F    26.66
ERICKSON, NICKY       16 PC ORINDA AQUATI    55.50   8    55.58 F8
                                                                    F    26.98
GUTIERREZ, COREY      16 PC PALO ALTO STA    55.32   6    55.99 F9
                                                                    F    27.13

BARSANTI, NATHAN      15 PC TERRAPINS SWI    53.98   1
BOTTENE, MAX          16 PC TERRAPINS SWI    54.39   2
HALBRECHT, KYLE       16 PC WALNUT CREEK     54.77   3
MORRISON, CYRUS       16 PC PALO ALTO STA    54.79   4
HAGEMEISTER, TIM      16 PC TERRAPINS SWI    55.09   5
GUTIERREZ, COREY      16 PC PALO ALTO STA    55.32   6
GRIFFIN, JOLEN        15 PC ORINDA AQUATI    55.44   7
ERICKSON, NICKY       16 PC ORINDA AQUATI    55.50   8
MCCORMICK, BROSS      16 PC OSPREY AQUATI    55.64   9
TOSKY, TRENT          16 PC PALO ALTO STA    55.86  10
WIST, KADE            16 ** CASC             56.00  11
PAN, SPENCER          16 ** CASC             56.16  12
BALUNI, ANDRE         16 PC SANTA CLARA S    56.18  13
KIM, BRIAN            15 PC SANTA CLARA S    56.27  14
GIACINTO, JOHN        16 PC QUICKSILVER S    56.39  15
REUTER, ZACK          15 SN DAVIS ARDEN R    56.42  16
SCOTT, R.J.           16 PC PLEASANTON SE    56.48  17
LINCOLN, MICHAEL      15 PC PALO ALTO STA    56.64  18
FISHER, STEPHEN       16 ** GOLD OF CANAD    56.68  19
SHAW, RYAN            16 PC ORINDA AQUATI    56.81  20
TRAN, MARK            15 PC MILPITAS TIDA    56.86  21
PETERS, LUKE          16 SN ARDEN HILLS S    56.89  22
BENKO, ALEXANDER      16 PC TERRAPINS SWI    57.01  23
HEBERT, MITCHELL      16 ** GOLD OF CANAD    57.04  24
CHAN, DARIEN          15 PC OAKLAND UNDER    57.06  25
GJERDE, THOMAS        16 PC TRI VALLEY AQ    57.16  26
ANAYA, ROBERT         15 PC TERRAPINS SWI    57.17  28
LACHANCE, REGIS       16 PC TRI VALLEY AQ    57.17  27
WYCOFF, JOEY          15 PC SOUTH VALLEY     57.25  29
SHELLEY, SAMUEL       16 OR THUNDERBOLT S    57.27  30
LAMMERT, JUSTIN       15 PC ORINDA AQUATI    57.33  32
MIN, ENOCH            15 PC PALO ALTO STA    57.33  31

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   14                                    MENS    15-16   100 FREE                                    EVENT   14
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHAN, ALEX            16 PC PALO ALTO STA    57.34  33
REN, DAVID            16 PC PEAK SWIMMING    57.45  34
QUACH, JEREMY         15 PC VALLEY SPLASH    57.54  35
CHAN, ALVIN           16 PC SAN RAMON VAL    57.57  37
ZHANG, ALEC           15 PC ORINDA AQUATI    57.57  36
STAKA, CHRIS          16 PC CABRILLO THRE    57.60  38
LEE, JUSTIN           16 PC CROW CANYON C    57.65  39
NEWTON, BRADLEY       16 PC DE ANZA CUPER    57.68  40
SALINAMAKKI, NISHANTH 16 PC SAN RAMON VAL    57.72  41
OLAY, JAROD           16 PC DE ANZA CUPER    57.75  42
MUI, JONATHAN         16 PC PLEASANTON SE    57.77  43
MARTINEZ-CALVO, JAUME 15 OR THUNDERBOLT S    57.93  44
LITTLE, SCOTT         15 PC PALO ALTO STA    58.00  45
DONG, OLIVER          16 PC PALO ALTO STA    58.02  46
WOODBURN, CHRISTOPHER 16 PC DE ANZA CUPER    58.09  47
SING, DANIEL          16 PC PEAK SWIMMING    58.13  48
JUBENVILL, HENRY      15 ** CASC             58.15  49
NEUFELD, THOMAS       16 PC PLEASANTON SE    58.57  50
KUSUMI, KOJI          16 PC GATO             58.74  51
XUE, BOWEN            16 ** VANCOUVER PAC    58.82  52
WHITE, KYLE           15 PC BLUE TIDE AQU    58.86  53
CHIU, BRANDON         15 PC FOG CITY HAMM    58.89  54
TAY, ELDON            16 PC PALO ALTO STA    59.00  55
THOMSON, TIMOTHY      15 ** CASC             59.01  56
CHIEM, NATHAN         15 PC VALLEY SPLASH    59.26  57
KAMINEK, JONNY        16 PC WALNUT CREEK     59.63  58
ANTONIO, AUDRIK       15 PC TRI VALLEY AQ  1:00.27  59

                                                  TIME TRIALS / LEAD OFF SPLITS

BROWN, BRANDON        15 PC PLEASANTON SE               1:02.50

============================================================================================================================
   EVENT   86                                    MENS    15-16   200 FREE                                    EVENT   86
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARSANTI, NATHAN      15 PC TERRAPINS SWI  1:57.34   1  1:56.05 F1  P    56.95
                                                                    F    26.89    56.00  1:26.05
HAGEMEISTER, TIM      16 PC TERRAPINS SWI  1:58.84   3  1:57.92 F2  P    56.58
                                                                    F    26.97    56.41  1:27.52
REUTER, ZACK          15 SN DAVIS ARDEN R  2:01.59   8  1:59.41 F3  P    59.40
                                                                    F    28.17    58.64  1:29.11
SCOTT, R.J.           16 PC PLEASANTON SE  2:00.50   4  1:59.44 F4  P    58.58
                                                                    F    27.41    57.34  1:28.27
BOTTENE, MAX          16 PC TERRAPINS SWI  2:01.05   6  1:59.44 F4  P    58.46
                                                                    F    27.63    58.07  1:29.26
KATELNIKOFF, JUSTIN   15 ** CASC           2:01.75  10  1:59.53 F6  P  1:00.31
                                                                    F    29.14    59.53  1:30.50
MORRISON, CYRUS       16 PC PALO ALTO STA  2:01.30   7  2:01.33 F7  P    58.95
                                                                    F    27.44    57.36  1:28.86
HALBRECHT, KYLE       16 PC WALNUT CREEK   2:01.60   9  2:02.35 F8  P    58.09
                                                                    F    28.32    59.62  1:31.92

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   86                                    MENS    15-16   200 FREE                                    EVENT   86
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCCORMICK, BROSS      16 PC OSPREY AQUATI  2:00.55   5   DQUED  F   P    57.36
                                                                    F    27.66  1:12.28

BARSANTI, NATHAN      15 PC TERRAPINS SWI  1:57.34   1              P    56.95
HATCH, JAROD          15 PC MORGAN HILL S  1:58.82   2              P    57.35
HAGEMEISTER, TIM      16 PC TERRAPINS SWI  1:58.84   3              P    56.58
SCOTT, R.J.           16 PC PLEASANTON SE  2:00.50   4              P    58.58
MCCORMICK, BROSS      16 PC OSPREY AQUATI  2:00.55   5              P    57.36
BOTTENE, MAX          16 PC TERRAPINS SWI  2:01.05   6              P    58.46
MORRISON, CYRUS       16 PC PALO ALTO STA  2:01.30   7              P    58.95
REUTER, ZACK          15 SN DAVIS ARDEN R  2:01.59   8              P    59.40
HALBRECHT, KYLE       16 PC WALNUT CREEK   2:01.60   9              P    58.09
KATELNIKOFF, JUSTIN   15 ** CASC           2:01.75  10              P  1:00.31
JAMES, TYLER          15 PC TERRAPINS SWI  2:02.58  11              P    59.87
BALUNI, ANDRE         16 PC SANTA CLARA S  2:02.61  12              P    58.87
MIN, ENOCH            15 PC PALO ALTO STA  2:03.15  13              P    59.83
HEBERT, MITCHELL      16 ** GOLD OF CANAD  2:03.25  14              P    59.74
NEWTON, BRADLEY       16 PC DE ANZA CUPER  2:03.41  15              P    58.37
MITCHELL, CHASE       16 PC TERRAPINS SWI  2:03.46  16              P  1:01.10
YONGYUTH, JARED       16 PC SANTA CLARA S  2:03.61  17              P  1:00.31
BRANDLEY, JARED       16 PC PLEASANTON SE  2:04.04  18              P    58.66
KIM, BRIAN            15 PC SANTA CLARA S  2:04.32  19              P    59.05
ENGINEER, BAHMAN      16 PC SANTA CLARA S  2:04.49  20              P  1:00.07
MORENO, JARED         16 AZ MESA AQUATICS  2:04.51  21              P    59.52
ANAYA, ROBERT         15 PC TERRAPINS SWI  2:04.60  22              P    59.78
SHELLEY, SAMUEL       16 OR THUNDERBOLT S  2:04.65  23              P  1:01.02
WOODBURN, CHRISTOPHER 16 PC DE ANZA CUPER  2:04.71  24              P  1:01.47
REINSTRA, JOHN        16 PC LADERA OAKS    2:04.74  25              P    59.90
JUBENVILL, HENRY      15 ** CASC           2:04.93  26              P  1:00.56
HOLT, OLI             15 PC SANTA CLARA S  2:05.08  27              P  1:00.38
KOS, SEAN             15 SN DAVIS ARDEN R  2:05.18  28              P  1:01.84
HOERGER, SEAN         15 PC DE ANZA CUPER  2:05.39  29              P  1:01.33
PETERS, LUKE          16 SN ARDEN HILLS S  2:05.57  30              P  1:01.14
LOO, JASON            16 PC DE ANZA CUPER  2:05.83  31              P  1:02.19
LEE, MATTHEW          16 ** VANCOUVER PAC  2:06.29  32              P  1:00.79
SING, DANIEL          16 PC PEAK SWIMMING  2:06.40  33              P  1:00.39
WRIGHT, MICHAEL       16 PC ORINDA AQUATI  2:06.47  34              P  1:01.43
WYCOFF, JOEY          15 PC SOUTH VALLEY   2:06.53  35              P  1:01.05
LEWIS, RYAN           15 PC SANTA CLARA S  2:06.59  36              P    59.70
GJERDE, THOMAS        16 PC TRI VALLEY AQ  2:07.47  37              P  1:03.76
WALKER, JESSE         16 SN DAVIS ARDEN R  2:07.52  38              P  1:01.29
ZHANG, ALEC           15 PC ORINDA AQUATI  2:07.82  39              P  1:01.67
REN, DAVID            16 PC PEAK SWIMMING  2:08.03  40              P  1:02.04
SUN, HENRY            16 PC SAN RAMON VAL  2:08.13  41              P  1:01.84
FOURNIER, TROY        15 PC BRENTWOOD SEA  2:08.38  42              P  1:02.41
CHAN, DARIEN          15 PC OAKLAND UNDER  2:08.57  43              P  1:01.37
OLAY, JAROD           16 PC DE ANZA CUPER  2:08.73  44              P  1:02.47
VARGAS, JARED         16 IE UNATTACHED (I  2:08.91  45              P  1:01.93
MARTIN, MICHAEL       15 PC PLEASANTON SE  2:09.17  46              P  1:01.63
ARNOLD, MATTHEW       15 OR THUNDERBOLT S  2:09.28  47              P  1:01.88
SWARDENSKI, KYLE      16 PC PALO ALTO STA  2:09.34  48              P  1:01.49
LITTLE, SCOTT         15 PC PALO ALTO STA  2:10.28  49              P  1:01.36
MARTINEZ-CALVO, JAUME 15 OR THUNDERBOLT S  2:10.32  50              P  1:02.14
QUACH, JEREMY         15 PC VALLEY SPLASH  2:11.02  51              P  1:02.82
NEUBIESER, CRAIG      16 PC DE ANZA CUPER  2:11.17  52              P  1:02.42
KUSUMI, KOJI          16 PC GATO           2:12.23  53              P  1:02.97

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   86                                    MENS    15-16   200 FREE                                    EVENT   86
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HOLM, JACOB           16 PC MORGAN HILL S  2:12.89  54              P  1:02.78
WHITE, KYLE           15 PC BLUE TIDE AQU  2:12.90  55              P  1:02.81
CORY, NIKOLAS         15 PC PLEASANTON SE  2:13.54  56              P  1:03.79
LEUNG, NATHAN         16 PC SANTA CLARA S  2:14.09  57              P  1:04.26

                                                  TIME TRIALS / LEAD OFF SPLITS

BROWN, BRANDON        15 PC PLEASANTON SE               2:11.71
BROWN, BRANDON        15 PC PLEASANTON SE               2:15.16

============================================================================================================================
   EVENT   30                                    MENS    15-16   100 BACK                                    EVENT   30
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BOTTENE, MAX          16 PC TERRAPINS SWI  1:00.20   2    58.57 F1
                                                                    F    28.66
SCOTT, R.J.           16 PC PLEASANTON SE  1:00.10   1  1:00.58 F2
                                                                    F    28.99
GRIFFIN, JOLEN        15 PC ORINDA AQUATI  1:00.76   3  1:00.61 F3
                                                                    F    29.33
YAN, HOUFU            16 PC DE ANZA CUPER  1:01.89   5  1:01.12 F4
                                                                    F    30.15
GUTIERREZ, COREY      16 PC PALO ALTO STA  1:01.32   4  1:01.28 F5
                                                                    F    29.85
BROCK, EVAN           16 PC TERRAPINS SWI  1:02.74   7  1:01.90 F6
                                                                    F    30.07
GILCHRIST, ALEXANDER  16 PC PLEASANTON SE  1:02.75   9  1:01.96 F7
                                                                    F    30.41
HALBRECHT, KYLE       16 PC WALNUT CREEK   1:02.75   8  1:02.90 F8
                                                                    F    30.27
SHAW, RYAN            16 PC ORINDA AQUATI  1:02.17   6  1:02.96 F9
                                                                    F    30.62

SCOTT, R.J.           16 PC PLEASANTON SE  1:00.10   1
BOTTENE, MAX          16 PC TERRAPINS SWI  1:00.20   2
GRIFFIN, JOLEN        15 PC ORINDA AQUATI  1:00.76   3
GUTIERREZ, COREY      16 PC PALO ALTO STA  1:01.32   4
YAN, HOUFU            16 PC DE ANZA CUPER  1:01.89   5
SHAW, RYAN            16 PC ORINDA AQUATI  1:02.17   6
BROCK, EVAN           16 PC TERRAPINS SWI  1:02.74   7
GILCHRIST, ALEXANDER  16 PC PLEASANTON SE  1:02.75   9
HALBRECHT, KYLE       16 PC WALNUT CREEK   1:02.75   8
ANAYA, ROBERT         15 PC TERRAPINS SWI  1:02.77  10
MCCORMICK, BROSS      16 PC OSPREY AQUATI  1:03.06  11
MAHGOUB, ABDALLAH     16 PC OAKLAND UNDER  1:03.37  12
MURPHY, JACK          15 PC NEPTUNE SWIMM  1:03.51  13
SETTLE, BENJAMIN      15 OR THUNDERBOLT S  1:03.56  14
GONZALEZ, ALEXANDER   16 PC LIVERMORE AQU  1:04.32  15
LACHANCE, REGIS       16 PC TRI VALLEY AQ  1:04.33  16
STAKA, CHRIS          16 PC CABRILLO THRE  1:04.50  17
LASINSKI, SAMUEL      15 ** KISU           1:04.53  18
BRANDLEY, JARED       16 PC PLEASANTON SE  1:04.70  19

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   30                                    MENS    15-16   100 BACK                                    EVENT   30
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHUA, KAYNEN          15 PC UN  (PC)       1:04.72  20
MORENO, JARED         16 AZ MESA AQUATICS  1:04.73  21
HATCH, JAROD          15 PC MORGAN HILL S  1:04.77  22
JAMES, TYLER          15 PC TERRAPINS SWI  1:05.16  23
OLAY, JAROD           16 PC DE ANZA CUPER  1:05.23  24
PAN, SPENCER          16 ** CASC           1:05.24  25
CHAN, DARIEN          15 PC OAKLAND UNDER  1:05.46  26
CHAN, CARTER          16 PC ORINDA AQUATI  1:05.49  27
BOMMANNAN, GAUTHAM    16 PC PALO ALTO STA  1:05.50  28
TAY, ELDON            16 PC PALO ALTO STA  1:05.56  29
MARTIN, MICHAEL       15 PC PLEASANTON SE  1:05.75  30
JANGID, ADITYA        15 PC SANTA CLARA S  1:05.92  31
DUONG, STEVEN         16 PC VALLEY SPLASH  1:06.17  32
YONGYUTH, JARED       16 PC SANTA CLARA S  1:06.20  33
BARRETT, CHARLIE      16 PC UKIAH DOLPHIN  1:06.30  34
WOODBURN, CHRISTOPHER 16 PC DE ANZA CUPER  1:06.46  35
GUISE, TREY           15 PC QUICKSILVER S  1:06.80  36
HSIEH, ZACHARY        15 PC DE ANZA CUPER  1:06.82  37
SUN, HENRY            16 PC SAN RAMON VAL  1:06.84  38
LEE, STEPHEN          15 PC UN  (PC)       1:06.98  39
LEW, DEREK            15 PC USF KORET YOU  1:07.05  40
CLYDSDALE, KEVIN      16 PC TERRAPINS SWI  1:07.10  41
KUSUMI, KOJI          16 PC GATO           1:07.33  42
CHAN, ALEX            16 PC PALO ALTO STA  1:07.41  43
WALKER, JESSE         16 SN DAVIS ARDEN R  1:07.72  44
XU, KEVIN             16 PC PALO ALTO STA  1:07.99  45
KIM, BRIAN            15 PC SANTA CLARA S  1:08.00  46
THOMSON, TIMOTHY      15 ** CASC           1:08.12  47
REN, DAVID            16 PC PEAK SWIMMING  1:08.24  48
CHIU, BRANDON         15 PC FOG CITY HAMM  1:08.40  49
KLEIN, ROE            16 PC UKIAH DOLPHIN  1:08.70  50
LEUNG, NATHAN         16 PC SANTA CLARA S  1:09.57  51
SPROUL, NATHANIEL     15 PC PLEASANTON SE  1:10.09  52
RAUT, CHINMAY         16 PC SANTA CLARA S  1:10.11  53
BENKO, ALEXANDER      16 PC TERRAPINS SWI  1:13.49  54
IP, KYLE              16 PC SUNNYVALE SWI  1:13.91  55
GJERDE, THOMAS        16 PC TRI VALLEY AQ   DQUED

                                                  TIME TRIALS / LEAD OFF SPLITS

GUTIERREZ, COREY      16 PC PALO ALTO STA               1:01.53

============================================================================================================================
   EVENT    6                                    MENS    15-16   200 BACK                                    EVENT    6
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BOTTENE, MAX          16 PC TERRAPINS SWI  2:09.95   1  2:09.41 F1  P  1:04.15
                                                                    F    30.39  1:03.37  1:36.75
SETTLE, BENJAMIN      15 OR THUNDERBOLT S  2:12.02   2  2:09.65 F2  P  1:04.91
                                                                    F    31.15  1:03.73  1:37.08
BROCK, EVAN           16 PC TERRAPINS SWI  2:12.67   3  2:11.74 F3  P  1:04.42
                                                                    F    30.97  1:04.88  1:38.36

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    6                                    MENS    15-16   200 BACK                                    EVENT    6
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MURPHY, JACK          15 PC NEPTUNE SWIMM  2:16.10   6  2:11.75 F4  P  1:06.79
                                                                    F    31.09  1:04.21  1:38.32
YAN, HOUFU            16 PC DE ANZA CUPER  2:15.49   5  2:13.01 F5  P  1:06.55
                                                                    F    31.15  1:05.07  1:39.99
ANAYA, ROBERT         15 PC TERRAPINS SWI  2:16.81   7  2:13.97 F6  P  1:06.91
                                                                    F    31.98  1:05.77  1:40.17
GUTIERREZ, COREY      16 PC PALO ALTO STA  2:13.44   4  2:15.44 F7  P  1:04.69
                                                                    F    31.36  1:05.06  1:40.45
SCOTT, R.J.           16 PC PLEASANTON SE  2:18.05   9  2:17.28 F8  P  1:08.10
                                                                    F    32.29  1:07.16  1:43.08
YONGYUTH, JARED       16 PC SANTA CLARA S  2:17.53   8  2:19.82 F9  P  1:07.65
                                                                    F    33.10  1:08.31  1:44.59

BOTTENE, MAX          16 PC TERRAPINS SWI  2:09.95   1              P  1:04.15
SETTLE, BENJAMIN      15 OR THUNDERBOLT S  2:12.02   2              P  1:04.91
BROCK, EVAN           16 PC TERRAPINS SWI  2:12.67   3              P  1:04.42
GUTIERREZ, COREY      16 PC PALO ALTO STA  2:13.44   4              P  1:04.69
YAN, HOUFU            16 PC DE ANZA CUPER  2:15.49   5              P  1:06.55
MURPHY, JACK          15 PC NEPTUNE SWIMM  2:16.10   6              P  1:06.79
ANAYA, ROBERT         15 PC TERRAPINS SWI  2:16.81   7              P  1:06.91
YONGYUTH, JARED       16 PC SANTA CLARA S  2:17.53   8              P  1:07.65
SCOTT, R.J.           16 PC PLEASANTON SE  2:18.05   9              P  1:08.10
MCCORMICK, BROSS      16 PC OSPREY AQUATI  2:18.07  10              P  1:05.21
SHAW, RYAN            16 PC ORINDA AQUATI  2:18.19  11              P  1:06.09
HALBRECHT, KYLE       16 PC WALNUT CREEK   2:18.24  12              P  1:06.46
MAHGOUB, ABDALLAH     16 PC OAKLAND UNDER  2:19.20  13              P  1:06.06
GRIFFIN, JOLEN        15 PC ORINDA AQUATI  2:19.78  14              P  1:07.59
MORENO, JARED         16 AZ MESA AQUATICS  2:20.22  15              P  1:06.12
BRANDLEY, JARED       16 PC PLEASANTON SE  2:21.11  16              P  1:07.14
JAMES, TYLER          15 PC TERRAPINS SWI  2:21.20  17              P  1:09.03
REUTER, ZACK          15 SN DAVIS ARDEN R  2:21.30  18              P  1:10.44
GONZALEZ, ALEXANDER   16 PC LIVERMORE AQU  2:21.68  19              P  1:08.34
CLYDSDALE, KEVIN      16 PC TERRAPINS SWI  2:21.98  20              P  1:09.08
WALKER, JESSE         16 SN DAVIS ARDEN R  2:22.65  21              P  1:09.18
BOMMANNAN, GAUTHAM    16 PC PALO ALTO STA  2:22.90  22              P  1:09.40
TAY, ELDON            16 PC PALO ALTO STA  2:22.96  23              P  1:10.39
CHUA, KAYNEN          15 PC UN  (PC)       2:23.11  24              P  1:08.63
LASINSKI, SAMUEL      15 ** KISU           2:23.28  25              P  1:07.53
DUONG, STEVEN         16 PC VALLEY SPLASH  2:23.42  26              P  1:09.66
HSIEH, ZACHARY        15 PC DE ANZA CUPER  2:23.50  27              P  1:09.24
SWARDENSKI, KYLE      16 PC PALO ALTO STA  2:23.83  28              P  1:10.10
BARRETT, CHARLIE      16 PC UKIAH DOLPHIN  2:24.19  29              P  1:08.21
LEE, STEPHEN          15 PC UN  (PC)       2:24.31  30              P  1:10.24
CHAN, DARIEN          15 PC OAKLAND UNDER  2:24.32  31              P  1:09.77
MARTIN, MICHAEL       15 PC PLEASANTON SE  2:24.41  32              P  1:08.59
GUISE, TREY           15 PC QUICKSILVER S  2:25.04  33              P  1:09.99
LEWIS, RYAN           15 PC SANTA CLARA S  2:25.43  34              P  1:09.29
JANGID, ADITYA        15 PC SANTA CLARA S  2:25.61  35              P  1:09.49
ARNOLD, MATTHEW       15 OR THUNDERBOLT S  2:25.97  36              P  1:11.35
CRAMER, PARKER        15 PC SAN RAMON VAL  2:26.58  37              P  1:12.24
KUSUMI, KOJI          16 PC GATO           2:26.78  38              P  1:10.59
SETHI, KARAN          16 PC SAN RAMON VAL  2:27.36  39              P  1:11.80
LINCOLN, MICHAEL      15 PC PALO ALTO STA  2:27.84  40              P  1:11.49
FETTERMAN, JORDAN     15 PC TERRAPINS SWI  2:28.19  41              P  1:12.09
KLEIN, ROE            16 PC UKIAH DOLPHIN  2:28.85  42              P  1:10.76
LITTLE, SCOTT         15 PC PALO ALTO STA  2:30.02  43              P  1:12.63

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    6                                    MENS    15-16   200 BACK                                    EVENT    6
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FENDORF, KYLE         15 PC PALO ALTO STA  2:30.20  44              P  1:13.41
THOMSON, TIMOTHY      15 ** CASC           2:31.04  45              P  1:13.75
WANG, DEREK           15 PC DE ANZA CUPER  2:31.95  46              P  1:12.52
XU, KEVIN             16 PC PALO ALTO STA  2:32.28  47              P  1:11.63
YEO, SEAN             15 PC EAST BAY AQUA  2:33.79  48              P  1:15.97
RAUT, CHINMAY         16 PC SANTA CLARA S  2:34.08  49              P  1:14.79
IP, KYLE              16 PC SUNNYVALE SWI  2:34.14  50              P  1:13.53

============================================================================================================================
   EVENT  114                                    MENS    15-16   100 BREAST                                  EVENT  114
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHANG, KEVEN          16 PC DE ANZA CUPER  1:08.59   1  1:06.78 F1
                                                                    F    31.17
HUANG, VINCENT        16 PC SAN RAMON VAL  1:09.72   2  1:08.28 F2
                                                                    F    32.36
LEE, JUSTIN           16 PC CROW CANYON C  1:11.09   6  1:08.61 F3
                                                                    F    32.41
XUE, BOWEN            16 ** VANCOUVER PAC  1:10.00   3  1:09.09 F4
                                                                    F    32.58
BRASSINGA, PETER      15 PC ORINDA AQUATI  1:11.47   8  1:09.66 F5
                                                                    F    32.37
MUI, JONATHAN         16 PC PLEASANTON SE  1:10.04   4  1:09.79 F6
                                                                    F    32.41
XU, KEVIN             16 PC PALO ALTO STA  1:10.87   5  1:11.09 F7
                                                                    F    32.88
LINCOLN, MICHAEL      15 PC PALO ALTO STA  1:11.71   9  1:11.17 F8
                                                                    F
TSANG, PRESTON        16 PC UN  (PC)       1:11.25   7  1:11.92 F9
                                                                    F

SHANG, KEVEN          16 PC DE ANZA CUPER  1:08.59   1
HUANG, VINCENT        16 PC SAN RAMON VAL  1:09.72   2
XUE, BOWEN            16 ** VANCOUVER PAC  1:10.00   3
MUI, JONATHAN         16 PC PLEASANTON SE  1:10.04   4
XU, KEVIN             16 PC PALO ALTO STA  1:10.87   5
LEE, JUSTIN           16 PC CROW CANYON C  1:11.09   6
TSANG, PRESTON        16 PC UN  (PC)       1:11.25   7
BRASSINGA, PETER      15 PC ORINDA AQUATI  1:11.47   8
LINCOLN, MICHAEL      15 PC PALO ALTO STA  1:11.71   9
MCNAMARA, JACK        15 PC SWIM SOUTH BA  1:11.80  10
STAKA, CHRIS          16 PC CABRILLO THRE  1:12.46  11
WINN, NEHEMI          15 PC SANTA CLARA S  1:12.61  12
NGO, BRYAN            16 PC SANTA CLARA S  1:12.94  13
LASINSKI, SAMUEL      15 ** KISU           1:12.98  14
YAO, MICHAEL          15 PC PLEASANTON SE  1:13.10  15
LOO, JASON            16 PC DE ANZA CUPER  1:13.53  16
MA, MICHAEL           15 PC PALO ALTO STA  1:13.71  17
SUN, HENRY            16 PC SAN RAMON VAL  1:13.75  18
BANKS, SEAN           15 SN ARDEN HILLS S  1:13.87  19
VARGAS, JARED         16 IE UNATTACHED (I  1:13.91  20
REUTER, ZACK          15 SN DAVIS ARDEN R  1:14.01  21

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  114                                    MENS    15-16   100 BREAST                                  EVENT  114
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHEN, MICHAEL         15 PC PALO ALTO STA  1:14.02  22
CHUI, LUKE            16 PC PALO ALTO STA  1:14.04  23
KETCHIN, MATTHEW      15 ** CASC           1:14.21  24
KUSUMI, KOJI          16 PC GATO           1:14.30  25
DULAY, ANTHONY        15 PC TERRAPINS SWI  1:14.38  26
JACQUES, KEVIN        15 PC WALNUT CREEK   1:14.48  27
SHELLEY, SAMUEL       16 OR THUNDERBOLT S  1:14.53  28
MCLAGGAN, ADDISON     16 PC LIVERMORE AQU  1:14.59  29
FETTERMAN, JORDAN     15 PC TERRAPINS SWI  1:14.64  30
HSIEH, ZACHARY        15 PC DE ANZA CUPER  1:14.80  31
CHEOK, AUSTIN         15 PC PALO ALTO STA  1:14.98  32
CORY, NIKOLAS         15 PC PLEASANTON SE  1:15.06  33
YAN, HOUFU            16 PC DE ANZA CUPER  1:15.10  34
HUGHS, WYLIE          16 PC ORINDA AQUATI  1:15.34  35
FISHER, STEPHEN       16 ** GOLD OF CANAD  1:15.43  37
JOHNSON, ROBERT       15 AZ MESA AQUATICS  1:15.43  36
JEE, CORBIN           15 PC SANTA CLARA S  1:16.40  38
REN, DAVID            16 PC PEAK SWIMMING  1:16.66  39
CHENG, JONATHAN       15 PC VALLEY SPLASH  1:17.20  40
HEBERT, MITCHELL      16 ** GOLD OF CANAD  1:17.21  41
JACOBS, NOAH          15 PC ORINDA AQUATI  1:17.50  42
SJOLUND, FELIX        16 PC MORGAN HILL S  1:17.90  43
LAMMERT, JUSTIN       15 PC ORINDA AQUATI  1:17.96  44
LAU, RYAN             16 PC PLEASANTON SE  1:18.23  45
ROYSE, MASON          16 SN SUN OAKS AQUA  1:18.65  46
YONGYUTH, JARED       16 PC SANTA CLARA S  1:18.72  47
GLENN, ZACK           15 PC NORTH BAY AQU  1:19.03  48
HALBRECHT, KYLE       16 PC WALNUT CREEK   1:19.68  49
YEO, SEAN             15 PC EAST BAY AQUA  1:19.79  50
BENKO, ALEXANDER      16 PC TERRAPINS SWI  1:20.41  51
CHING, NATHAN         15 PC DE ANZA CUPER   DQUED
SALINAMAKKI, NISHANTH 16 PC SAN RAMON VAL   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   40                                    MENS    15-16   200 BREAST                                  EVENT   40
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

STAKA, CHRIS          16 PC CABRILLO THRE  2:28.42   1  2:25.88 F1  P  1:14.34
                                                                    F    34.09  1:12.20  1:49.42
XU, KEVIN             16 PC PALO ALTO STA  2:29.24   2  2:31.62 F2  P  1:11.84
                                                                    F    33.76  1:11.96  1:51.47
KETCHIN, MATTHEW      15 ** CASC           2:33.85   6  2:32.57 F3  P  1:16.25
                                                                    F    35.76  1:15.96  1:54.50
LEE, JUSTIN           16 PC CROW CANYON C  2:35.52   9  2:32.88 F4  P  1:12.95
                                                                    F    33.82  1:12.08  1:52.37
HUANG, VINCENT        16 PC SAN RAMON VAL  2:33.30   4  2:32.92 F5  P  1:11.29
                                                                    F    34.93  1:13.68  1:53.93
CHUI, LUKE            16 PC PALO ALTO STA  2:35.29   7  2:33.45 F6  P  1:15.16
                                                                    F    34.43  1:13.80  1:53.59
MUI, JONATHAN         16 PC PLEASANTON SE  2:33.68   5  2:33.59 F7  P  1:12.11
                                                                    F    33.34  1:12.14  1:52.20

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   40                                    MENS    15-16   200 BREAST                                  EVENT   40
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

XUE, BOWEN            16 ** VANCOUVER PAC  2:32.33   3  2:35.25 F8  P  1:12.38
                                                                    F    34.20  1:13.12  1:54.42
LASINSKI, SAMUEL      15 ** KISU           2:35.47   8  2:35.59 F9  P  1:14.87
                                                                    F    34.76  1:14.24  1:54.53

STAKA, CHRIS          16 PC CABRILLO THRE  2:28.42   1              P  1:14.34
XU, KEVIN             16 PC PALO ALTO STA  2:29.24   2              P  1:11.84
XUE, BOWEN            16 ** VANCOUVER PAC  2:32.33   3              P  1:12.38
HUANG, VINCENT        16 PC SAN RAMON VAL  2:33.30   4              P  1:11.29
MUI, JONATHAN         16 PC PLEASANTON SE  2:33.68   5              P  1:12.11
KETCHIN, MATTHEW      15 ** CASC           2:33.85   6              P  1:16.25
CHUI, LUKE            16 PC PALO ALTO STA  2:35.29   7              P  1:15.16
LASINSKI, SAMUEL      15 ** KISU           2:35.47   8              P  1:14.87
LEE, JUSTIN           16 PC CROW CANYON C  2:35.52   9              P  1:12.95
MA, MICHAEL           15 PC PALO ALTO STA  2:36.69  10              P  1:14.11
SHELLEY, SAMUEL       16 OR THUNDERBOLT S  2:36.75  11              P  1:16.31
SUN, HENRY            16 PC SAN RAMON VAL  2:36.82  12              P  1:16.43
REUTER, ZACK          15 SN DAVIS ARDEN R  2:37.04  13              P  1:16.57
BANKS, SEAN           15 SN ARDEN HILLS S  2:37.05  14              P  1:14.74
CHEN, MICHAEL         15 PC PALO ALTO STA  2:37.09  15              P  1:14.41
LOO, JASON            16 PC DE ANZA CUPER  2:37.36  16              P  1:15.22
NEWTON, BRADLEY       16 PC DE ANZA CUPER  2:37.70  17              P  1:14.45
HOERGER, SEAN         15 PC DE ANZA CUPER  2:38.53  18              P  1:16.84
TSANG, PRESTON        16 PC UN  (PC)       2:38.85  19              P  1:16.10
WINN, NEHEMI          15 PC SANTA CLARA S  2:39.03  20              P  1:13.39
MCNAMARA, JACK        15 PC SWIM SOUTH BA  2:39.19  21              P  1:14.28
NGO, BRYAN            16 PC SANTA CLARA S  2:39.36  22              P  1:15.08
HSIEH, ZACHARY        15 PC DE ANZA CUPER  2:39.53  23              P  1:16.29
HEBERT, MITCHELL      16 ** GOLD OF CANAD  2:40.93  24              P  1:16.94
CULBERSON, BEN        16 SN DAVIS ARDEN R  2:41.00  25              P  1:17.46
CHEOK, AUSTIN         15 PC PALO ALTO STA  2:41.01  26              P  1:17.29
YAO, MICHAEL          15 PC PLEASANTON SE  2:41.19  27              P  1:17.06
JACQUES, KEVIN        15 PC WALNUT CREEK   2:42.32  28              P  1:16.91
VARGAS, JARED         16 IE UNATTACHED (I  2:42.44  29              P  1:15.92
DULAY, ANTHONY        15 PC TERRAPINS SWI  2:42.77  30              P  1:17.23
MARKENTIN, HANS       15 ** GOLD OF CANAD  2:42.98  31              P  1:18.87
JOHNSON, ROBERT       15 AZ MESA AQUATICS  2:43.83  32              P  1:16.05
MCLAGGAN, ADDISON     16 PC LIVERMORE AQU  2:43.92  33              P  1:18.12
CHEN, JOSEPH          16 PC QUICKSILVER S  2:44.33  34              P  1:17.36
CHEENIYIL, RAHUL      15 PC SANTA CLARA S  2:44.49  35              P  1:18.86
FETTERMAN, JORDAN     15 PC TERRAPINS SWI  2:44.80  36              P  1:20.02
CHAN, ALEX            16 PC PALO ALTO STA  2:45.39  37              P  1:17.75
JACOBS, NOAH          15 PC ORINDA AQUATI  2:45.65  38              P  1:18.89
CORBETT, BRIAN        16 PC EAST BAY AQUA  2:45.86  39              P  1:19.53
WELLS, CONNER         15 PC SANTA CLARA S  2:45.97  40              P  1:19.59
GUISE, TREY           15 PC QUICKSILVER S  2:46.25  42              P  1:19.47
WONG, LELAND          15 ** VANCOUVER PAC  2:46.25  41              P  1:19.91
CHENG, JONATHAN       15 PC VALLEY SPLASH  2:46.26  43              P  1:18.90
COLEMAN, JAMES        15 PC SOUTH SAN FRA  2:46.39  44              P  1:18.66
YAN, HOUFU            16 PC DE ANZA CUPER  2:46.65  45              P  1:20.25
SING, DANIEL          16 PC PEAK SWIMMING  2:46.68  46              P  1:18.88
KOROLEV, IVAN         15 PC WALNUT CREEK   2:46.76  47              P  1:21.30
KMAK, MICHAEL         15 PC BURLINGAME AQ  2:46.91  48              P  1:22.50
SPROUL, NATHANIEL     15 PC PLEASANTON SE  2:46.93  49              P  1:20.67
REN, DAVID            16 PC PEAK SWIMMING  2:47.07  50              P  1:20.44
JEE, CORBIN           15 PC SANTA CLARA S  2:47.11  51              P  1:18.14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   40                                    MENS    15-16   200 BREAST                                  EVENT   40
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CORY, NIKOLAS         15 PC PLEASANTON SE  2:48.21  53              P  1:19.13
LAMMERT, JUSTIN       15 PC ORINDA AQUATI  2:48.21  52              P  1:19.21
CHIEM, NATHAN         15 PC VALLEY SPLASH  2:49.73  54              P  1:20.36
HUGHS, WYLIE          16 PC ORINDA AQUATI  2:49.76  55              P  1:22.13
GLENN, ZACK           15 PC NORTH BAY AQU  2:49.90  56              P  1:19.54
YEO, SEAN             15 PC EAST BAY AQUA  2:50.08  57              P  1:21.21
SJOLUND, FELIX        16 PC MORGAN HILL S  2:50.85  58              P  1:19.28
BENKO, ALEXANDER      16 PC TERRAPINS SWI  2:50.86  59              P  1:20.56
NAIR, RISHAB          15 PC PLEASANTON SE  2:53.18  60              P  1:22.21
MURRAY, JAKE          16 PC SANTA CLARA S  2:59.41  61              P  1:23.66

============================================================================================================================
   EVENT  124                                    MENS    15-16   100 FLY                                     EVENT  124
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GRIFFIN, JOLEN        15 PC ORINDA AQUATI    58.64   1    57.51 F1
                                                                    F    27.19
WIST, KADE            16 ** CASC             58.77   2    57.73 F2
                                                                    F    27.56
BARSANTI, NATHAN      15 PC TERRAPINS SWI    59.95   8    58.32 F3
                                                                    F    27.25
MORRISON, CYRUS       16 PC PALO ALTO STA    59.38   4    58.38 F4
                                                                    F    27.50
OLAY, JAROD           16 PC DE ANZA CUPER    58.83   3    58.46 F5
                                                                    F    27.35
GILCHRIST, ALEXANDER  16 PC PLEASANTON SE    59.46   5    59.47 F6
                                                                    F    27.86
ERICKSON, NICKY       16 PC ORINDA AQUATI  1:00.02   9    59.67 F7
                                                                    F    28.05
HORNE, JAKE           16 PC WALNUT CREEK     59.88   6    59.68 F8
                                                                    F    27.84
GIACINTO, JOHN        16 PC QUICKSILVER S    59.92   7  1:00.12 F9
                                                                    F    27.87

GRIFFIN, JOLEN        15 PC ORINDA AQUATI    58.64   1
WIST, KADE            16 ** CASC             58.77   2
OLAY, JAROD           16 PC DE ANZA CUPER    58.83   3
MORRISON, CYRUS       16 PC PALO ALTO STA    59.38   4
GILCHRIST, ALEXANDER  16 PC PLEASANTON SE    59.46   5
HORNE, JAKE           16 PC WALNUT CREEK     59.88   6
GIACINTO, JOHN        16 PC QUICKSILVER S    59.92   7
BARSANTI, NATHAN      15 PC TERRAPINS SWI    59.95   8
ERICKSON, NICKY       16 PC ORINDA AQUATI  1:00.02   9
JANGID, ADITYA        15 PC SANTA CLARA S  1:00.10  10
HAGEMEISTER, TIM      16 PC TERRAPINS SWI  1:00.26  11
GJERDE, THOMAS        16 PC TRI VALLEY AQ  1:00.45  12
STAKA, CHRIS          16 PC CABRILLO THRE  1:00.70  13
MA, MICHAEL           15 PC PALO ALTO STA  1:01.07  14
WYCOFF, JOEY          15 PC SOUTH VALLEY   1:01.31  15
SHANG, KEVEN          16 PC DE ANZA CUPER  1:01.35  16
SING, DANIEL          16 PC PEAK SWIMMING  1:01.41  17
TOSKY, TRENT          16 PC PALO ALTO STA  1:01.70  18

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  124                                    MENS    15-16   100 FLY                                     EVENT  124
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YAN, HOUFU            16 PC DE ANZA CUPER  1:01.81  19
BOMMANNAN, GAUTHAM    16 PC PALO ALTO STA  1:01.93  20
BROCK, EVAN           16 PC TERRAPINS SWI  1:02.24  21
SPROUL, NATHANIEL     15 PC PLEASANTON SE  1:02.30  22
CHIEM, NATHAN         15 PC VALLEY SPLASH  1:02.32  23
PETERS, LUKE          16 SN ARDEN HILLS S  1:02.65  24
LACHANCE, REGIS       16 PC TRI VALLEY AQ  1:02.70  25
ROYSE, MASON          16 SN SUN OAKS AQUA  1:02.80  26
CHO, IAN              16 PC QUICKSILVER S  1:02.81  27
FETTERMAN, JORDAN     15 PC TERRAPINS SWI  1:02.84  28
MITCHELL, CHASE       16 PC TERRAPINS SWI  1:03.25  29
ZHANG, ALEC           15 PC ORINDA AQUATI  1:03.29  30
MORENO, JARED         16 AZ MESA AQUATICS  1:03.32  31
SWARDENSKI, KYLE      16 PC PALO ALTO STA  1:03.37  32
LASINSKI, SAMUEL      15 ** KISU           1:03.49  33
REN, DAVID            16 PC PEAK SWIMMING  1:03.65  34
SCOTT, R.J.           16 PC PLEASANTON SE  1:03.83  35
WINN, NEHEMI          15 PC SANTA CLARA S  1:03.95  36
PAN, SPENCER          16 ** CASC           1:04.09  37
MEYER, RILEY          16 SN FOOTHILL AQUA  1:04.24  38
MUI, JONATHAN         16 PC PLEASANTON SE  1:04.35  39
NEUFELD, THOMAS       16 PC PLEASANTON SE  1:04.60  40
NEUBIESER, CRAIG      16 PC DE ANZA CUPER  1:04.92  41
LEE, JUSTIN           16 PC CROW CANYON C  1:05.28  42
YAO, MICHAEL          15 PC PLEASANTON SE  1:05.38  44
YEO, SEAN             15 PC EAST BAY AQUA  1:05.38  43
RIVERA, DIEGO         16 PC TERRAPINS SWI  1:05.41  45
YIP, NATHANIEL        15 PC BURLINGAME AQ  1:05.47  46
SUBER, DANIEL         16 PC VALLEY SPLASH  1:05.53  47
LEE, TREVOR           16 PC PLEASANTON SE  1:05.67  48
VARGAS, JARED         16 IE UNATTACHED (I  1:06.14  49
MARTINEZ-CALVO, JAUME 15 OR THUNDERBOLT S  1:06.27  50
WANG, RICHARD         15 PC LOS ALTOS & M  1:06.87  51
LAMMERT, JUSTIN       15 PC ORINDA AQUATI  1:07.23  52
WRIGHT, MICHAEL       16 PC ORINDA AQUATI  1:07.98  53
HSIEH, ZACHARY        15 PC DE ANZA CUPER  1:08.19  54
CHUI, LUKE            16 PC PALO ALTO STA  1:10.88  55
HALBRECHT, KYLE       16 PC WALNUT CREEK    DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   96                                    MENS    15-16   200 FLY                                     EVENT   96
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WIST, KADE            16 ** CASC           2:09.31   1  2:08.58 F1  P  1:02.21
                                                                    F    28.50  1:01.65  1:35.60
HORNE, JAKE           16 PC WALNUT CREEK   2:11.23   4  2:08.81 F2  P  1:02.95
                                                                    F    29.26  1:02.60  1:35.16
BROCK, EVAN           16 PC TERRAPINS SWI  2:10.84   2  2:09.69 F3  P  1:03.15
                                                                    F    29.02  1:02.39  1:36.20
GRIFFIN, JOLEN        15 PC ORINDA AQUATI  2:11.10   3  2:10.40 F4  P  1:02.23
                                                                    F    29.05  1:02.31  1:36.27

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   96                                    MENS    15-16   200 FLY                                     EVENT   96
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GILCHRIST, ALEXANDER  16 PC PLEASANTON SE  2:11.49   5  2:12.03 F5  P  1:01.88
                                                                    F    29.51  1:02.27  1:36.56
OLAY, JAROD           16 PC DE ANZA CUPER  2:12.97   6  2:12.64 F6  P  1:03.24
                                                                    F    29.66  1:03.28  1:37.75
GIACINTO, JOHN        16 PC QUICKSILVER S  2:16.48   9  2:16.13 F7  P  1:03.60
                                                                    F    28.86  1:02.73  2:00.99
WYCOFF, JOEY          15 PC SOUTH VALLEY   2:16.62  10  2:18.23 F8  P  1:04.27
                                                                    F    30.84  1:05.13  1:42.32
MORRISON, CYRUS       16 PC PALO ALTO STA  2:13.16   7  2:18.97 F9  P  1:02.86
                                                                    F    30.23  1:04.78  1:41.21

WIST, KADE            16 ** CASC           2:09.31   1              P  1:02.21
BROCK, EVAN           16 PC TERRAPINS SWI  2:10.84   2              P  1:03.15
GRIFFIN, JOLEN        15 PC ORINDA AQUATI  2:11.10   3              P  1:02.23
HORNE, JAKE           16 PC WALNUT CREEK   2:11.23   4              P  1:02.95
GILCHRIST, ALEXANDER  16 PC PLEASANTON SE  2:11.49   5              P  1:01.88
OLAY, JAROD           16 PC DE ANZA CUPER  2:12.97   6              P  1:03.24
MORRISON, CYRUS       16 PC PALO ALTO STA  2:13.16   7              P  1:02.86
HATCH, JAROD          15 PC MORGAN HILL S  2:14.82   8              P  1:02.39
GIACINTO, JOHN        16 PC QUICKSILVER S  2:16.48   9              P  1:03.60
WYCOFF, JOEY          15 PC SOUTH VALLEY   2:16.62  10              P  1:04.27
JANGID, ADITYA        15 PC SANTA CLARA S  2:16.89  11              P  1:04.41
GJERDE, THOMAS        16 PC TRI VALLEY AQ  2:16.99  12              P  1:05.95
PAN, SPENCER          16 ** CASC           2:17.29  13              P  1:05.00
ROYSE, MASON          16 SN SUN OAKS AQUA  2:17.77  14              P  1:04.74
MA, MICHAEL           15 PC PALO ALTO STA  2:17.90  15              P  1:04.99
FISHER, STEPHEN       16 ** GOLD OF CANAD  2:18.78  16              P  1:06.06
ERICKSON, NICKY       16 PC ORINDA AQUATI  2:19.04  17              P  1:05.83
NEUBIESER, CRAIG      16 PC DE ANZA CUPER  2:19.29  18              P  1:06.43
OLIVER, NICK          16 PC PALO ALTO STA  2:19.59  19              P  1:05.38
SING, DANIEL          16 PC PEAK SWIMMING  2:20.25  20              P  1:05.74
LINCOLN, MICHAEL      15 PC PALO ALTO STA  2:21.17  21              P  1:06.22
BOMMANNAN, GAUTHAM    16 PC PALO ALTO STA  2:21.18  22              P  1:05.91
LASINSKI, SAMUEL      15 ** KISU           2:21.45  23              P  1:05.21
WALKER, JAKE          16 SN ARDEN HILLS S  2:21.66  24              P  1:06.93
FETTERMAN, JORDAN     15 PC TERRAPINS SWI  2:22.21  25              P  1:08.19
CRAMER, PARKER        15 PC SAN RAMON VAL  2:22.44  26              P  1:07.66
JAMES, TYLER          15 PC TERRAPINS SWI  2:23.17  27              P  1:09.17
MIN, ENOCH            15 PC PALO ALTO STA  2:23.37  28              P  1:09.89
SHELLEY, SAMUEL       16 OR THUNDERBOLT S  2:23.46  29              P  1:09.14
CHIEM, NATHAN         15 PC VALLEY SPLASH  2:23.85  30              P  1:05.91
WINN, NEHEMI          15 PC SANTA CLARA S  2:24.36  31              P  1:05.73
CHIN, BRANDON         16 PC EAST BAY AQUA  2:25.46  32              P  1:07.72
SPROUL, NATHANIEL     15 PC PLEASANTON SE  2:25.49  33              P  1:07.71
MCKENZIE, IAN         15 PC PIRANHA SWIMM  2:25.82  34              P  1:08.44
IP, KYLE              16 PC SUNNYVALE SWI  2:26.63  35              P  1:08.28
KUSUMI, KOJI          16 PC GATO           2:28.40  36              P  1:09.50
WHITE, KYLE           15 PC BLUE TIDE AQU  2:29.65  37              P  1:10.36
ROY, RISHABH          15 PC ORINDA AQUATI  2:30.70  38              P  1:10.21
GONZALEZ, ALEXANDER   16 PC LIVERMORE AQU  2:30.72  39              P  1:09.96
LACHANCE, REGIS       16 PC TRI VALLEY AQ  2:32.25  40              P  1:05.84
YEO, SEAN             15 PC EAST BAY AQUA  2:32.80  41              P  1:10.71
NEUFELD, THOMAS       16 PC PLEASANTON SE  2:34.13  42              P  1:09.80
RAUT, CHINMAY         16 PC SANTA CLARA S  2:34.48  43              P  1:12.04
WRIGHT, MICHAEL       16 PC ORINDA AQUATI  2:35.81  44              P  1:12.18
LEE, TREVOR           16 PC PLEASANTON SE   DQUED                   P  1:07.56

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   60                                    MENS    15-16   200 I.M.                                    EVENT   60
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GILCHRIST, ALEXANDER  16 PC PLEASANTON SE  2:14.24   1  2:12.33 F1  P  1:02.26
                                                                    F    28.89  1:02.31  1:41.40
REUTER, ZACK          15 SN DAVIS ARDEN R  2:16.08   5  2:12.42 F2  P  1:04.92
                                                                    F    28.59  1:04.71  1:42.67
MURPHY, JACK          15 PC NEPTUNE SWIMM  2:15.59   3  2:14.04 F3  P  1:01.82
                                                                    F    28.70  1:02.01  1:43.30
HORNE, JAKE           16 PC WALNUT CREEK   2:15.52   2  2:14.18 F4  P  1:03.21
                                                                    F    27.91  1:03.02  1:43.17
WIST, KADE            16 ** CASC           2:16.84   6  2:15.55 F5  P  1:04.70
                                                                    F    28.09  1:03.99  1:44.59
BROCK, EVAN           16 PC TERRAPINS SWI  2:16.00   4  2:16.08 F6  P  1:03.56
                                                                    F    28.84  1:03.40  1:45.69
TOSKY, TRENT          16 PC PALO ALTO STA  2:17.34   7  2:16.41 F7  P  1:03.07
                                                                    F    29.04  1:05.02  1:45.74
LINCOLN, MICHAEL      15 PC PALO ALTO STA  2:17.90  10  2:16.79 F8  P  1:07.71
                                                                    F    30.18  1:07.61  1:45.52
SUN, HENRY            16 PC SAN RAMON VAL  2:17.69   8  2:17.55 F9  P  1:06.08
                                                                    F    29.25  1:06.99  1:46.87

GILCHRIST, ALEXANDER  16 PC PLEASANTON SE  2:14.24   1              P  1:02.26
HORNE, JAKE           16 PC WALNUT CREEK   2:15.52   2              P  1:03.21
MURPHY, JACK          15 PC NEPTUNE SWIMM  2:15.59   3              P  1:01.82
BROCK, EVAN           16 PC TERRAPINS SWI  2:16.00   4              P  1:03.56
REUTER, ZACK          15 SN DAVIS ARDEN R  2:16.08   5              P  1:04.92
WIST, KADE            16 ** CASC           2:16.84   6              P  1:04.70
TOSKY, TRENT          16 PC PALO ALTO STA  2:17.34   7              P  1:03.07
SUN, HENRY            16 PC SAN RAMON VAL  2:17.69   8              P  1:06.08
HATCH, JAROD          15 PC MORGAN HILL S  2:17.84   9              P  1:03.09
LINCOLN, MICHAEL      15 PC PALO ALTO STA  2:17.90  10              P  1:07.71
SHAW, RYAN            16 PC ORINDA AQUATI  2:18.25  11              P  1:03.83
CRAMER, PARKER        15 PC SAN RAMON VAL  2:18.66  12              P  1:06.99
SHELLEY, SAMUEL       16 OR THUNDERBOLT S  2:18.88  13              P  1:10.00
SHANG, KEVEN          16 PC DE ANZA CUPER  2:18.95  14              P  1:05.79
LOO, JASON            16 PC DE ANZA CUPER  2:18.96  15              P  1:06.20
SETTLE, BENJAMIN      15 OR THUNDERBOLT S  2:19.57  16              P  1:03.52
YONGYUTH, JARED       16 PC SANTA CLARA S  2:19.94  17              P  1:06.30
FISHER, STEPHEN       16 ** GOLD OF CANAD  2:20.17  18              P  1:07.06
GIACINTO, JOHN        16 PC QUICKSILVER S  2:20.86  19              P  1:05.33
MORENO, JARED         16 AZ MESA AQUATICS  2:21.00  20              P  1:04.02
WALKER, JESSE         16 SN DAVIS ARDEN R  2:21.33  21              P  1:05.65
CHAN, ALEX            16 PC PALO ALTO STA  2:21.38  22              P  1:05.30
OLAY, JAROD           16 PC DE ANZA CUPER  2:21.52  23              P  1:06.06
LEE, JUSTIN           16 PC CROW CANYON C  2:21.62  24              P  1:06.89
HOERGER, SEAN         15 PC DE ANZA CUPER  2:21.72  25              P  1:08.83
YAN, HOUFU            16 PC DE ANZA CUPER  2:22.06  26              P  1:05.10
LASINSKI, SAMUEL      15 ** KISU           2:22.35  27              P  1:05.65
LACHANCE, REGIS       16 PC TRI VALLEY AQ  2:22.39  28              P  1:05.17
PETERS, LUKE          16 SN ARDEN HILLS S  2:22.62  29              P  1:05.62
FETTERMAN, JORDAN     15 PC TERRAPINS SWI  2:22.81  30              P  1:06.78
BANKS, SEAN           15 SN ARDEN HILLS S  2:22.96  31              P  1:09.25
GUISE, TREY           15 PC QUICKSILVER S  2:22.97  32              P  1:07.55

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   60                                    MENS    15-16   200 I.M.                                    EVENT   60
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHIEM, NATHAN         15 PC VALLEY SPLASH  2:23.64  33              P  1:08.22
THOMSON, TIMOTHY      15 ** CASC           2:23.65  34              P  1:07.50
REN, DAVID            16 PC PEAK SWIMMING  2:23.81  35              P  1:07.98
GONZALEZ, ALEXANDER   16 PC LIVERMORE AQU  2:23.84  36              P  1:08.36
HSIEH, ZACHARY        15 PC DE ANZA CUPER  2:24.35  37              P  1:08.48
SING, DANIEL          16 PC PEAK SWIMMING  2:24.44  38              P  1:06.72
TRAN, TAYLOR          15 PC SFRP ROSSI SW  2:24.66  39              P  1:07.18
WOODBURN, CHRISTOPHER 16 PC DE ANZA CUPER  2:24.86  40              P  1:08.43
WINN, NEHEMI          15 PC SANTA CLARA S  2:24.90  41              P  1:11.02
CHUI, LUKE            16 PC PALO ALTO STA  2:25.37  42              P  1:12.20
JACOBS, NOAH          15 PC ORINDA AQUATI  2:25.57  43              P  1:11.89
CHO, IAN              16 PC QUICKSILVER S  2:25.65  44              P  1:07.99
WELLS, CONNER         15 PC SANTA CLARA S  2:25.69  45              P  1:09.36
CHEN, MICHAEL         15 PC PALO ALTO STA  2:25.88  46              P  1:11.55
KUSUMI, KOJI          16 PC GATO           2:25.89  47              P  1:08.12
XUE, BOWEN            16 ** VANCOUVER PAC  2:26.44  48              P  1:10.36
MUI, JONATHAN         16 PC PLEASANTON SE  2:26.57  49              P  1:10.74
NEUFELD, THOMAS       16 PC PLEASANTON SE  2:27.06  50              P  1:11.04
MARTINEZ-CALVO, JAUME 15 OR THUNDERBOLT S  2:27.12  51              P  1:09.12
KIM, BRIAN            15 PC SANTA CLARA S  2:27.15  52              P  1:08.69
KOS, SEAN             15 SN DAVIS ARDEN R  2:27.32  53              P  1:07.49
XU, KEVIN             16 PC PALO ALTO STA  2:27.49  54              P  1:10.35
ARNOLD, MATTHEW       15 OR THUNDERBOLT S  2:27.91  55              P  1:09.23
ANTONIO, AUDRIK       15 PC TRI VALLEY AQ  2:28.67  56              P  1:10.78
SPROUL, NATHANIEL     15 PC PLEASANTON SE  2:29.19  57              P  1:08.80
QUACH, JEREMY         15 PC VALLEY SPLASH  2:31.86  58              P  1:11.84
MA, MICHAEL           15 PC PALO ALTO STA   DQUED                   P  1:03.89

============================================================================================================================
   EVENT  138                                    MENS    15-18   200 M. R.                                   EVENT  138
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  A  15-18       18 PC TERRAPINS SWI               1:49.30   1      28.06    58.48  1:25.42
         BOTTENE, MAX        16
         LAM, ALAN           17
         HERNANDEZ, GIOVANNI 18
         BARSANTI, NATHAN    15
DACA,  A  15-18       18 PC DE ANZA CUPER               1:51.74   2      28.76    59.11  1:25.48
         YAN, HOUFU          16
         SHANG, KEVEN        16
         OLAY, JAROD         16
         LOO, JASON          16
OAPB,  A  15-18       18 PC ORINDA AQUATI               1:52.31   3      28.14    59.92  1:26.76
         GRIFFIN, JOLEN      15
         BRASSINGA, PETER    15
         ERICKSON, NICKY     16
         LAMMERT, JUSTIN     15
EBA,  A  15-18        18 PC EAST BAY AQUA               1:52.47   4      29.14  1:00.32  1:27.98
         LEE, MATTHEW        17
         SAND, CARSON        17
         SUN, BRYAN          17
         FUNG, TREVOR        17

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  138                                    MENS    15-18   200 M. R.                                   EVENT  138
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CROW,  A  15-18       18 PC CROW CANYON C               1:52.66   5      29.59  1:01.47  1:29.60
         SHAKER, SHARIF      17
         HOOKS, DANIEL       17
         BORCHERS, NATE      18
         BLOORE, SEAN        17
VPSC,  A  15-18       18 ** VANCOUVER PAC               1:52.97   6      29.33  1:00.14  1:27.53
         MITCHELL, COLIN     17
         XUE, BOWEN          16
         BRANHAM, MACKENZIE  17
         JIANG, ALLAN        17
PASA,  A  15-18       18 PC PALO ALTO STA               1:54.19   7      29.98  1:02.60  1:28.84
         BOMMANNAN, GAUTHAM  16
         XU, KEVIN           16
         MORRISON, CYRUS     16
         TOSKY, TRENT        16
TRIV,  A  15-18       18 PC TRI VALLEY AQ               1:55.13   8      30.04  1:01.72  1:29.12
         LACHANCE, REGIS     16
         WAGNER, CALEB       17
         GJERDE, THOMAS      16
         ANTONIO, AUDRIK     15
CASC,  A  15-18       18 ** CASC                        1:55.19   9      30.06  1:04.10  1:30.26
         PAN, SPENCER        16
         KETCHIN, MATTHEW    15
         WIST, KADE          16
         KATELNIKOFF, JUSTIN 15
MAC,  A  15-18        18 AZ MESA AQUATICS               1:55.92          29.36  1:02.87  1:30.34
         HOPKINS, JAREN      17
         JOHNSON, ROBERT     15
         MORENO, JARED       16
         ZABOKRTSKY, KYLE    17
SRVL,  A  15-18       18 PC SAN RAMON VAL               1:56.17          32.67  1:04.26  1:31.46
         SETHI, KARAN        16
         HUANG, VINCENT      16
         JALIHAL, ADITYA     18
         SUN, HENRY          16
TERA,  C  15-18       18 PC TERRAPINS SWI               1:56.48          29.75  1:02.17  1:30.05
         ANAYA, ROBERT       15
         DULAY, ANTHONY      15
         LARSON, DAVID       17
         CHANG, DARWIN       18
PLS,  A  15-18        18 PC PLEASANTON SE               1:56.50          30.38  1:02.26  1:30.15
         SCOTT, R.J.         16
         MUI, JONATHAN       16
         GILCHRIST, ALEXANDER16
         YAO, MICHAEL        15
TERA,  B  15-18       18 PC TERRAPINS SWI               1:56.89          29.48  1:03.65  1:31.37
         CARPENTER, WESTON   18
         FETTERMAN, JORDAN   15
         BROCK, EVAN         16
         BENKO, ALEXANDER    16
PLS,  B  15-18        18 PC PLEASANTON SE               1:57.39          31.14  1:03.11  1:31.92
         MARTIN, MICHAEL     15
         JHONG, ANTHONY      17
         SPROUL, NATHANIEL   15
         BRANDLEY, JARED     16

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  138                                    MENS    15-18   200 M. R.                                   EVENT  138
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB,  B  15-18       18 PC ORINDA AQUATI               1:58.29          30.32  1:04.15  1:32.17
         BIRDSALL, RYAN      17
         HUGHS, WYLIE        16
         GITTINGS, WILL      17
         ZHANG, ALEC         15
PASA,  B  15-18       18 PC PALO ALTO STA               1:58.46          31.27  1:04.59  1:32.85
         MA, MICHAEL         15
         LINCOLN, MICHAEL    15
         OLIVER, NICK        16
         GOLAND, ZACHARY     17
SCSC,  B  15-18       18 PC SANTA CLARA S               1:58.53          31.54  1:05.78  1:32.42
         YONGYUTH, JARED     16
         NGO, BRYAN          16
         TRUONG, BILL        17
         KIM, BRIAN          15
EBA,  B  15-18        18 PC EAST BAY AQUA               1:58.75          30.62  1:04.06  1:55.72
         GRAVERSEN, EMIL     17
         CHEW, ANTHONY       17
         CHAN, JEREMY        17
         CORBETT, BRIAN      16
SCSC,  A  15-18       18 PC SANTA CLARA S                DQUED           40.10  1:06.43  1:33.92
         IDGUNJI, SIDHANT    16
         WINN, NEHEMI        15
         JANGID, ADITYA      15
         BALUNI, ANDRE       16
THSC,  A  15-18       18 OR THUNDERBOLT S                DQUED           29.72  1:01.65  1:31.52
         SETTLE, BENJAMIN    15
         SHELLEY, SAMUEL     16
         MARTINEZ-CALVO, JAUM15
         ARNOLD, MATTHEW     15

============================================================================================================================
   EVENT   52                                    MENS    15-18   400 M. R.                                   EVENT   52
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL   3:38.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  A  15-18       18 PC TERRAPINS SWI               3:58.79   1      29.21  1:00.05  1:31.74  2:07.09  2:33.94  3:05.33  3:30.09
         BOTTENE, MAX        16
         LAM, ALAN           17
         HERNANDEZ, GIOVANNI 18
         BARSANTI, NATHAN    15
PLS,  A  15-18        18 PC PLEASANTON SE               4:05.48   2      28.93    59.61  1:31.07  2:08.05  2:35.83  3:07.82  3:35.24
         SCOTT, R.J.         16
         MUI, JONATHAN       16
         GILCHRIST, ALEXANDER16
         TANG, JEFFREY       16
OAPB,  A  15-18       18 PC ORINDA AQUATI               4:06.22   3      30.09  1:00.74           2:10.38  2:38.90  3:11.04  3:37.59
         GRIFFIN, JOLEN      15
         BRASSINGA, PETER    15
         ERICKSON, NICKY     16
         LENNON, MATTHEW     17

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   52                                    MENS    15-18   400 M. R.                                   EVENT   52
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  B  15-18       18 PC PALO ALTO STA               4:07.98   4      29.52  1:01.23  1:33.50  2:11.61  2:39.26  3:11.47  3:38.34
         WANG, WINSTON       17
         CHUI, LUKE          16
         MA, MICHAEL         15
         LINCOLN, MICHAEL    15
DACA,  A  15-18       18 PC DE ANZA CUPER               4:09.48   5      30.59  1:02.51  1:36.26  2:15.08  2:42.22  3:13.65  3:40.09
         YAN, HOUFU          16
         LOO, JASON          16
         OLAY, JAROD         16
         NEWTON, BRADLEY     16
CROW,  A  15-18       18 PC CROW CANYON C               4:10.46   6      30.56  1:02.99  1:35.16  2:13.05  2:41.07  3:13.74  3:40.17
         SHAKER, SHARIF      17
         LEE, JUSTIN         16
         BORCHERS, NATE      18
         HOOKS, DANIEL       17
CASC,  A  15-18       18 ** CASC                        4:10.68   7      30.69  1:04.23  1:38.92  2:17.40  2:44.69  3:15.56  3:41.92
         PAN, SPENCER        16
         KETCHIN, MATTHEW    15
         WIST, KADE          16
         KATELNIKOFF, JUSTIN 15
VPSC,  A  15-18       18 ** VANCOUVER PAC               4:11.01   8      30.48  1:04.12  1:35.85  2:12.97           3:13.80  3:40.53
         MITCHELL, COLIN     17
         XUE, BOWEN          16
         BRANHAM, MACKENZIE  17
         LEE, MATTHEW        16
SCSC,  A  15-18       18 PC SANTA CLARA S               4:12.49   9      32.05  1:05.04  1:37.92  2:16.38  2:44.40  3:16.63
         YONGYUTH, JARED     16
         WINN, NEHEMI        15
         JANGID, ADITYA      15
         KIM, BRIAN          15
TERA,  B  15-18       18 PC TERRAPINS SWI               4:13.87          30.34  1:02.15  1:37.75  2:17.84  2:46.07  3:18.33  3:45.07
         CARPENTER, WESTON   18
         FETTERMAN, JORDAN   15
         BROCK, EVAN         16
         HAGEMEISTER, TIM    16
DART,  A  15-18       18 SN DAVIS ARDEN R               4:14.42          32.10  1:05.95  1:40.54  2:19.43  2:46.44  3:17.74  3:44.81
         WALKER, JESSE       16
         CULBERSON, BEN      16
         JOHNSON, TERRY      17
         REUTER, ZACK        15
OAPB,  B  15-18       18 PC ORINDA AQUATI               4:14.57          30.68  1:04.15  1:38.14  2:17.09  2:44.78  3:17.99  3:44.65
         BIRDSALL, RYAN      17
         CANE, PAUL          17
         SHAW, RYAN          16
         LAMMERT, JUSTIN     15
SRVL,  A  15-18       18 PC SAN RAMON VAL               4:14.85          32.84  1:07.83  1:40.65  2:17.19  2:45.00  3:18.75  3:45.87
         CRAMER, PARKER      15
         HUANG, VINCENT      16
         JALIHAL, ADITYA     18
         LI, JONATHAN        17
TERA,  C  15-18       18 PC TERRAPINS SWI               4:15.54          30.47  1:02.90  1:37.03  2:16.76  2:45.51  3:19.11  3:45.36
         ANAYA, ROBERT       15
         DULAY, ANTHONY      15
         MITCHELL, CHASE     16
         BENKO, ALEXANDER    16

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   52                                    MENS    15-18   400 M. R.                                   EVENT   52
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MAC,  A  15-18        18 AZ MESA AQUATICS               4:15.82          29.79  1:02.14  1:35.37  2:16.25  2:44.17  3:18.78  3:45.26
         HOPKINS, JAREN      17
         JOHNSON, ROBERT     15
         MORENO, JARED       16
         ZABOKRTSKY, KYLE    17
THSC,  A  15-18       18 OR THUNDERBOLT S               4:15.88          30.75  1:02.93  1:36.56  2:16.36  2:44.93  3:20.25  3:46.85
         SETTLE, BENJAMIN    15
         SHELLEY, SAMUEL     16
         ARNOLD, MATTHEW     15
         MARTINEZ-CALVO, JAUM15
SCSC,  B  15-18       18 PC SANTA CLARA S               4:16.40          32.32  1:07.94  1:39.71  2:17.85  2:46.67  3:19.78  3:46.20
         KHAN, MARZUQ        17
         NGO, BRYAN          16
         TRUONG, BILL        17
         BALUNI, ANDRE       16
PLS,  B  15-18        18 PC PLEASANTON SE               4:17.46          31.06  1:04.90  1:36.91  2:15.46  2:44.73  3:18.37  3:46.24
         BRANDLEY, JARED     16
         JHONG, ANTHONY      17
         SPROUL, NATHANIEL   15
         YAO, MICHAEL        15
GOLD,  A  15-18       18 ** GOLD OF CANAD               4:18.61          32.09  1:04.49  1:38.51  2:19.55  2:48.16  3:22.50  3:49.39
         BARTLEY, ALEX       18
         MARKENTIN, HANS     15
         FISHER, STEPHEN     16
         HEBERT, MITCHELL    16
EBA,  A  15-18        18 PC EAST BAY AQUA               4:22.65          30.73  1:03.80  1:38.64  2:18.55  2:48.35  3:25.68  3:52.39
         GRAVERSEN, EMIL     17
         CORBETT, BRIAN      16
         YEO, SEAN           15
         CHAN, JEREMY        17
PASA,  A  15-18       18 PC PALO ALTO STA                DQUED           30.32  1:01.53           2:13.44  2:39.56  3:10.66  3:37.33
         GUTIERREZ, COREY    16
         XU, KEVIN           16
         MORRISON, CYRUS     16
         WILLIAMS, GORDON    17

============================================================================================================================
   EVENT   78                                    MENS    15-18   200 F. R.                                   EVENT   78
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  A  15-18       18 PC TERRAPINS SWI               1:37.40   1      24.14    48.55  1:13.39
         BOTTENE, MAX        16
         CARPENTER, WESTON   18
         BENKO, ALEXANDER    16
         BARSANTI, NATHAN    15
WCAB,  A  15-18       18 PC WALNUT CREEK                1:37.84   2      24.67    48.98  1:13.83
         DALPIAZ, DOMINIC    17
         MIDDLETON, GARRETT  18
         VANBROCKLIN, ERIC   17
         TITTLE, MASON       17

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   78                                    MENS    15-18   200 F. R.                                   EVENT   78
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

EBA,  A  15-18        18 PC EAST BAY AQUA               1:37.94   3      24.83    49.39  1:13.64
         SAND, CARSON        17
         WATTS, DONAVON      17
         LEE, MATTHEW        17
         FUNG, TREVOR        17
PASA,  A  15-18       18 PC PALO ALTO STA               1:39.20   4      25.72    50.48  1:14.69
         WILLIAMS, GORDON    17
         WANG, WINSTON       17
         MORRISON, CYRUS     16
         GUTIERREZ, COREY    16
CROW,  A  15-18       18 PC CROW CANYON C               1:40.39   5      25.64    50.97  1:16.59
         SHAKER, SHARIF      17
         HOOKS, DANIEL       17
         BORCHERS, NATE      18
         BLOORE, SEAN        17
SRVL,  A  15-18       18 PC SAN RAMON VAL               1:41.20   6      25.98    51.49  1:16.70
         LI, JONATHAN        17
         HUANG, VINCENT      16
         SUN, HENRY          16
         JALIHAL, ADITYA     18
PASA,  B  15-18       18 PC PALO ALTO STA               1:41.41   7      25.82    51.21  1:16.46
         SHIN, WILLIAM       17
         LITTLE, SCOTT       15
         GOLAND, ZACHARY     17
         TOSKY, TRENT        16
OAPB,  A  15-18       18 PC ORINDA AQUATI               1:41.74   8      25.84    50.79  1:16.32
         LAMMERT, JUSTIN     15
         GRIFFIN, JOLEN      15
         ERICKSON, NICKY     16
         LENNON, MATTHEW     17
CASC,  A  15-18       18 ** CASC                        1:42.14   9      26.52    52.47  1:17.18
         ROTA, JOSH          17
         PAN, SPENCER        16
         WIST, KADE          16
         KATELNIKOFF, JUSTIN 15
WCAB,  B  15-18       18 PC WALNUT CREEK                1:42.21          25.56    51.10  1:17.30
         HALBRECHT, KYLE     16
         HORNE, JAKE         16
         KAMINEK, JONNY      16
         ROLLO, JAKE         17
TERA,  B  15-18       18 PC TERRAPINS SWI               1:42.35          25.31    51.60  1:17.28
         ANAYA, ROBERT       15
         CHANG, DARWIN       18
         HERNANDEZ, GIOVANNI 18
         LAM, ALAN           17
EBA,  B  15-18        18 PC EAST BAY AQUA               1:42.43          26.14    51.02  1:16.60
         CHAN, JEREMY        17
         GRAVERSEN, EMIL     17
         SUN, BRYAN          17
         CHIN, BRANDON       16
TRIV,  A  15-18       18 PC TRI VALLEY AQ               1:42.70          25.89    52.12  1:18.08
         GJERDE, THOMAS      16
         ANTONIO, AUDRIK     15
         WAGNER, CALEB       17
         LACHANCE, REGIS     16

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   78                                    MENS    15-18   200 F. R.                                   EVENT   78
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VPSC,  A  15-18       18 ** VANCOUVER PAC               1:42.75          25.98    51.71  1:17.72
         JIANG, ALLAN        17
         MITCHELL, COLIN     17
         LEE, MATTHEW        16
         BRANHAM, MACKENZIE  17
SCSC,  A  15-18       18 PC SANTA CLARA S               1:42.87          42.57    51.29  1:17.65
         BALUNI, ANDRE       16
         KHAN, MARZUQ        17
         KIM, BRIAN          15
         IDGUNJI, SIDHANT    16
MAC,  A  15-18        18 AZ MESA AQUATICS               1:42.89          25.88    51.16  1:17.55
         BROOKS, BENJAMIN    18
         ZABOKRTSKY, KYLE    17
         JOHNSON, ROBERT     15
         HOPKINS, JAREN      17
DACA,  A  15-18       18 PC DE ANZA CUPER               1:43.16          25.65    52.16  1:18.12
         OLAY, JAROD         16
         LOO, JASON          16
         WOODBURN, CHRISTOPHE16
         NEWTON, BRADLEY     16
DART,  A  15-18       18 SN DAVIS ARDEN R               1:43.33          25.19    50.88  1:16.93
         JOHNSON, TERRY      17
         REUTER, ZACK        15
         REMMERT, COLTON     17
         WALKER, JESSE       16
OAPB,  B  15-18       18 PC ORINDA AQUATI               1:44.39          25.98    51.97  1:19.33
         BIRDSALL, RYAN      17
         ZHANG, ALEC         15
         WRIGHT, MICHAEL     16
         SHAW, RYAN          16
THSC,  A  15-18       18 OR THUNDERBOLT S               1:44.48          26.97    52.62  1:37.52
         MARTINEZ-CALVO, JAUM15
         SETTLE, BENJAMIN    15
         ARNOLD, MATTHEW     15
         SHELLEY, SAMUEL     16
PLS,  A  15-18        18 PC PLEASANTON SE               1:45.12          26.40    52.76
         MUI, JONATHAN       16
         TANG, JEFFREY       16
         SPROUL, NATHANIEL   15
         GILCHRIST, ALEXANDER16
PLS,  B  15-18        18 PC PLEASANTON SE               1:46.00          26.23    53.14  1:20.12
         BRANDLEY, JARED     16
         CORY, NIKOLAS       15
         MARTIN, MICHAEL     15
         NEUFELD, THOMAS     16
GOLD,  A  15-18       18 ** GOLD OF CANAD               1:46.36          45.09    52.86  1:18.98
         FISHER, STEPHEN     16
         BARTLEY, ALEX       18
         HEBERT, MITCHELL    16
         HOGAN, JONATHON     18
SCSC,  B  15-18       18 PC SANTA CLARA S               1:46.67          27.28    53.56  1:20.82
         ENGINEER, BAHMAN    16
         LEWIS, RYAN         15
         YONGYUTH, JARED     16
         TRUONG, BILL        17

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   78                                    MENS    15-18   200 F. R.                                   EVENT   78
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  C  15-18       18 PC TERRAPINS SWI               1:48.24          27.03    53.78  1:21.75
         FETTERMAN, JORDAN   15
         CLYDSDALE, KEVIN    16
         LIU, VINCENT        15
         LARSON, DAVID       17

============================================================================================================================
   EVENT   22                                    MENS    15-18   400 F. R.                                   EVENT   22
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL   3:17.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  A  15-18       18 PC TERRAPINS SWI               3:35.51   1      25.95    53.76  1:19.04  1:46.75  2:13.07  2:41.48  3:07.25
         BOTTENE, MAX        16
         BARSANTI, NATHAN    15
         LAM, ALAN           17
         HAGEMEISTER, TIM    16
PASA,  A  15-18       18 PC PALO ALTO STA               3:38.20   2      26.18    54.01  1:20.13  1:47.95  2:14.39  2:43.68  3:09.85
         MORRISON, CYRUS     16
         WANG, WINSTON       17
         WILLIAMS, GORDON    17
         GUTIERREZ, COREY    16
OAPB,  A  15-18       18 PC ORINDA AQUATI               3:41.62   3      27.48    55.90  1:22.29  1:52.08  2:18.75  2:47.47  3:13.66
         LENNON, MATTHEW     17
         SHAW, RYAN          16
         ERICKSON, NICKY     16
         GRIFFIN, JOLEN      15
CROW,  A  15-18       18 PC CROW CANYON C               3:42.03   4      26.43    54.73  1:21.61  1:51.71  2:18.16  2:46.91  3:13.13
         BLOORE, SEAN        17
         LEE, JUSTIN         16
         SHAKER, SHARIF      17
         BORCHERS, NATE      18
TERA,  B  15-18       18 PC TERRAPINS SWI               3:43.52   5      26.68    55.55  1:22.33  1:51.51  2:18.40  2:48.27  3:14.38
         ANAYA, ROBERT       15
         HERNANDEZ, GIOVANNI 18
         BENKO, ALEXANDER    16
         CARPENTER, WESTON   18
SRVL,  A  15-18       18 PC SAN RAMON VAL               3:44.14   6      27.41    55.98  1:23.61  1:53.89  2:21.16  2:50.43  3:15.92
         LI, JONATHAN        17
         CHAN, ALVIN         16
         CRAMER, PARKER      15
         JALIHAL, ADITYA     18
EBA,  A  15-18        18 PC EAST BAY AQUA               3:44.18   7      26.29  1:00.46  1:23.17  1:53.54  2:20.10  2:49.47  3:15.65
         LEE, MATTHEW        17
         GRAVERSEN, EMIL     17
         SUN, BRYAN          17
         FUNG, TREVOR        17
PLS,  A  15-18        18 PC PLEASANTON SE               3:45.14   8      26.39    54.84  1:22.33  1:52.27  2:19.48  2:49.33  3:15.78
         SCOTT, R.J.         16
         TANG, JEFFREY       16
         MUI, JONATHAN       16
         GILCHRIST, ALEXANDER16

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   22                                    MENS    15-18   400 F. R.                                   EVENT   22
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  B  15-18       18 PC PALO ALTO STA               3:45.16   9      27.96    57.34  1:23.80  1:53.62  2:20.81  2:50.16  3:16.30
         MIN, ENOCH          15
         CHAN, ALEX          16
         LINCOLN, MICHAEL    15
         TOSKY, TRENT        16
TERA,  C  15-18       18 PC TERRAPINS SWI               3:46.04          27.50    56.75  1:23.67  1:53.03  2:20.01  2:49.57  3:16.66
         BROCK, EVAN         16
         LIU, KENNY          17
         LARSON, DAVID       17
         JAMES, TYLER        15
SCSC,  A  15-18       18 PC SANTA CLARA S               3:46.63          26.59    56.31  1:24.09  1:53.85  2:21.12  2:27.46  3:17.53
         BALUNI, ANDRE       16
         TRUONG, BILL        17
         KHAN, MARZUQ        17
         KIM, BRIAN          15
DACA,  A  15-18       18 PC DE ANZA CUPER               3:46.66          27.39    57.13  1:25.06  1:54.23           2:51.16  3:17.35
         OLAY, JAROD         16
         WOODBURN, CHRISTOPHE16
         YAN, HOUFU          16
         NEWTON, BRADLEY     16
OAPB,  B  15-18       18 PC ORINDA AQUATI               3:47.10          27.63    57.98           1:54.29  2:21.37  2:51.49  3:18.18
         ZHANG, ALEC         15
         LAMMERT, JUSTIN     15
         LARSEN, TOMMY       17
         BIRDSALL, RYAN      17
MAC,  A  15-18        18 AZ MESA AQUATICS               3:47.59          27.20    58.45  1:24.78  1:55.31  2:22.22  2:52.79  3:19.24
         BROOKS, BENJAMIN    18
         ZABOKRTSKY, KYLE    17
         MORENO, JARED       16
         HOPKINS, JAREN      17
VPSC,  A  15-18       18 ** VANCOUVER PAC               3:47.98          27.25    56.66  1:22.91  1:52.70  2:19.82  2:50.97
         MITCHELL, COLIN     17
         BRANHAM, MACKENZIE  17
         XUE, BOWEN          16
         LEE, MATTHEW        16
CASC,  A  15-18       18 ** CASC                        3:48.40          27.55    56.59  1:23.44  1:55.68  2:22.56  2:53.39  3:19.85
         PAN, SPENCER        16
         ROTA, JOSH          17
         THOMSON, TIMOTHY    15
         WIST, KADE          16
DART,  A  15-18       18 SN DAVIS ARDEN R               3:48.42          26.53    55.05  1:21.86  1:51.29  2:18.05  2:50.70  3:17.69
         JOHNSON, TERRY      17
         REUTER, ZACK        15
         REMMERT, COLTON     17
         KOS, SEAN           15
THSC,  A  15-18       18 OR THUNDERBOLT S               3:48.73          27.91    57.28  1:24.80  1:53.66  2:21.22  2:53.94  3:19.15
         SETTLE, BENJAMIN    15
         SHELLEY, SAMUEL     16
         ARNOLD, MATTHEW     15
         MARTINEZ-CALVO, JAUM15
GOLD,  A  15-18       18 ** GOLD OF CANAD               3:48.86          27.87    56.84  1:24.37  1:53.32  2:20.49  2:49.37  3:17.58
         HEBERT, MITCHELL    16
         BARTLEY, ALEX       18
         FISHER, STEPHEN     16
         HOGAN, JONATHON     18

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   22                                    MENS    15-18   400 F. R.                                   EVENT   22
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  B  15-18       18 PC SANTA CLARA S               3:52.84          27.50    57.53  1:25.19  1:55.22  2:23.36  2:54.49
         YONGYUTH, JARED     16
         ENGINEER, BAHMAN    16
         JANGID, ADITYA      15
         LEWIS, RYAN         15
PLS,  B  15-18        18 PC PLEASANTON SE               3:54.38          27.26    56.75  1:24.60  1:55.78  2:24.02  2:55.94
         BRANDLEY, JARED     16
         MARTIN, MICHAEL     15
         CORY, NIKOLAS       15
         SPROUL, NATHANIEL   15

============================================================================================================================
   EVENT  106                                    MENS    15-18   800 F. R.                                   EVENT  106
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL   7:11.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  A  15-18       18 PC TERRAPINS SWI               7:58.01   1      27.74    56.95  1:26.82  1:56.49  2:23.26  2:52.94  3:24.00
         BARSANTI, NATHAN    15                                        3:54.92  4:22.15  4:53.39  5:24.92  5:56.15  6:22.80  6:53.69
         HAGEMEISTER, TIM    16                                        7:26.08
         BOTTENE, MAX        16
         LIU, KENNY          17
CASC,  A  15-18       18 ** CASC                        8:06.49   2      28.30    59.31  1:30.02  1:59.79  2:54.68  3:00.14  3:32.61
         WIST, KADE          16                                        4:04.00  4:32.51  5:03.31  5:35.14  6:04.28  6:31.74  7:02.75
         JUBENVILL, HENRY    15                                        7:34.89
         KATELNIKOFF, JUSTIN 15
         PAN, SPENCER        16
DART,  A  15-18       18 SN DAVIS ARDEN R               8:09.75   3      29.84  1:01.69  1:33.07  2:04.11  2:31.80  3:03.68  3:36.77
         KOS, SEAN           15                                        4:08.95  4:37.83  5:09.23  5:40.53  6:10.68  6:37.91  7:08.50
         REMMERT, COLTON     17                                        7:39.66
         REUTER, ZACK        15
         JOHNSON, TERRY      17
SCSC,  A  15-18       18 PC SANTA CLARA S               8:09.77   4      28.45    59.51  1:31.09  2:02.55  2:31.56  3:02.99  3:34.68
         BALUNI, ANDRE       16                                        4:06.53  4:33.95  5:04.44  5:35.89  6:06.75  6:34.67  7:05.74
         TRUONG, BILL        17                                        7:38.14
         KIM, BRIAN          15
         YONGYUTH, JARED     16
OAPB,  A  15-18       18 PC ORINDA AQUATI               8:12.38   5      28.93  1:00.11  1:31.32  2:01.06  2:29.00  2:59.57  3:32.54
         GRIFFIN, JOLEN      15                                        4:05.82  4:34.72  5:06.38  5:39.65  6:11.98           7:10.19
         LENNON, MATTHEW     17                                        7:41.86
         WRIGHT, MICHAEL     16
         ERICKSON, NICKY     16
PASA,  A  15-18       18 PC PALO ALTO STA               8:12.59   6      28.65    59.99  1:31.83  2:02.87  2:30.39  3:01.85  3:35.11
         MIN, ENOCH          15                                        4:07.51           5:06.76  5:39.24  6:11.19  6:39.13  7:09.79
         MORRISON, CYRUS     16                                        7:41.52
         GOLAND, ZACHARY     17
         LINCOLN, MICHAEL    15
VPSC,  A  15-18       18 ** VANCOUVER PAC               8:17.57   7      28.53    59.88  1:31.88  2:03.67  2:30.97  3:02.01  3:34.56
         MARSHALL, BRODIE    15                                        4:07.77  4:35.38  5:07.02  5:39.82  6:11.96  6:39.85  7:11.51
         BRANHAM, MACKENZIE  17                                        7:44.71
         MITCHELL, COLIN     17
         LEE, MATTHEW        16

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  106                                    MENS    15-18   800 F. R.                                   EVENT  106
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CROW,  A  15-18       18 PC CROW CANYON C               8:17.87   8      29.42  1:01.95  1:35.29  2:08.71  2:35.73  3:07.06  3:39.86
         LEE, JUSTIN         16                                        4:12.45  4:40.54  5:11.26  5:42.91  6:14.07           7:13.52
         BLOORE, SEAN        17                                        7:45.84
         SHAKER, SHARIF      17
         BORCHERS, NATE      18
TERA,  C  15-18       18 PC TERRAPINS SWI               8:19.20   9      28.79    59.65  1:30.49  2:00.88  2:29.03  3:00.84  3:32.69
         HERNANDEZ, GIOVANNI 18                                        4:03.85  4:33.01  5:05.21  5:38.91  6:12.12  6:39.55  7:12.01
         LARSON, DAVID       17                                        7:45.75
         CHANG, DARWIN       18
         CARPENTER, WESTON   18
SCSC,  B  15-18       18 PC SANTA CLARA S               8:20.14          28.45    59.43  1:32.24  2:05.26  2:33.18  3:04.56  3:36.49
         HOLT, OLI           15                                        4:07.42  4:35.87  5:08.14  5:41.07  6:12.88  6:40.23  7:11.70
         ENGINEER, BAHMAN    16                                        7:45.77
         GORELIK, MARK       16
         LEWIS, RYAN         15
TERA,  B  15-18       18 PC TERRAPINS SWI               8:20.15          28.96  1:00.13  1:32.65  2:05.46  2:33.42  3:04.94  3:37.52
         JAMES, TYLER        15                                        4:09.50  4:38.80  5:11.40  5:44.64  6:17.33  6:45.04  7:16.01
         ANAYA, ROBERT       15                                        7:48.47
         MITCHELL, CHASE     16
         BROCK, EVAN         16
SRVL,  A  15-18       18 PC SAN RAMON VAL               8:23.68          28.85  1:00.20  1:31.37  2:02.03  2:31.25  3:03.19  3:35.82
         JALIHAL, ADITYA     18                                        4:07.55  4:35.41  5:07.08  5:39.83  6:11.58  6:39.80  7:12.49
         LI, JONATHAN        17                                        7:47.88
         SUN, HENRY          16
         CHAN, ALVIN         16
DACA,  A  15-18       18 PC DE ANZA CUPER               8:23.84          30.06  1:02.58  1:33.98  2:05.12  2:34.67  3:07.48  3:40.03
         LOO, JASON          16                                        4:12.36  4:41.60  5:14.42  5:47.62  6:20.00  6:47.96  7:19.56
         HOERGER, SEAN       15                                        7:51.58
         WOODBURN, CHRISTOPHE16
         NEWTON, BRADLEY     16
GOLD,  A  15-18       18 ** GOLD OF CANAD               8:24.11          28.56    59.98  1:31.61  2:02.78  2:31.40  3:03.61  3:36.49
         HEBERT, MITCHELL    16                                        4:08.27  4:38.18  5:12.08  5:46.54  6:20.73  6:48.75  7:20.02
         BARTLEY, ALEX       18                                        7:52.05
         HOGAN, JONATHON     18
         FISHER, STEPHEN     16
THSC,  A  15-18       18 OR THUNDERBOLT S               8:25.61          28.47    59.63  1:31.52  2:02.72  2:31.56  3:04.18  3:38.88
         SETTLE, BENJAMIN    15                                        4:12.66  4:40.60  5:13.18  5:46.84  6:20.78  6:49.38  7:21.94
         MARTINEZ-CALVO, JAUM15                                        7:54.61
         ARNOLD, MATTHEW     15
         SHELLEY, SAMUEL     16
PLS,  A  15-18        18 PC PLEASANTON SE               8:31.28          27.75  1:00.17  1:33.46  2:05.49  2:34.06  3:06.05  3:40.66
         SCOTT, R.J.         16                                        4:13.63  4:41.46  5:13.24  5:47.26  6:20.90  6:48.52  7:20.44
         TANG, JEFFREY       16                                        7:55.28
         BRANDLEY, JARED     16
         MUI, JONATHAN       16
PLS,  B  15-18        18 PC PLEASANTON SE               8:58.82          30.10  1:03.29  1:38.56  2:12.96  2:44.34  3:18.43  3:55.69
         GILCHRIST, ALEXANDER16                                        4:31.77  5:01.18  5:34.64  6:10.44  6:47.02  7:16.35  7:49.85
         CORY, NIKOLAS       15                                        8:25.02
         YAO, MICHAEL        15
         MARTIN, MICHAEL     15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   72                                    MENS    17-18   50 FREE                                     EVENT   72
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LOWENSTEIN, ZACHARY   18 PC SOUTH VALLEY     24.07   1    23.99 F1
TITTLE, MASON         17 PC WALNUT CREEK     24.51   2    24.33 F2
BLOORE, SEAN          17 PC CROW CANYON C    24.64   3    24.33 F2
OTTOMEYER, GRADY      17 AZ PHOENIX SWIM     24.72   4    24.43 F4
FUNG, TREVOR          17 PC EAST BAY AQUA    24.99  10    24.68 F5
CARPENTER, WESTON     18 PC TERRAPINS SWI    24.96   8    24.81 F6
DALPIAZ, DOMINIC      17 PC WALNUT CREEK     24.90   7    24.82 F7
LEE, MATTHEW          17 PC EAST BAY AQUA    24.81   6    24.92 F8
WANG, WINSTON         17 PC PALO ALTO STA    24.99   9    24.98 F9

LOWENSTEIN, ZACHARY   18 PC SOUTH VALLEY     24.07   1
TITTLE, MASON         17 PC WALNUT CREEK     24.51   2
BLOORE, SEAN          17 PC CROW CANYON C    24.64   3
OTTOMEYER, GRADY      17 AZ PHOENIX SWIM     24.72   4
KIRKPATRICK, CALVIN   17 PC WALNUT CREEK     24.73   5
LEE, MATTHEW          17 PC EAST BAY AQUA    24.81   6
DALPIAZ, DOMINIC      17 PC WALNUT CREEK     24.90   7
CARPENTER, WESTON     18 PC TERRAPINS SWI    24.96   8
FUNG, TREVOR          17 PC EAST BAY AQUA    24.99  10
WANG, WINSTON         17 PC PALO ALTO STA    24.99   9
WARD, LEE             20 PC WALNUT CREEK     25.09   1
MIDDLETON, GARRETT    18 PC WALNUT CREEK     25.21  11
VANBROCKLIN, ERIC     17 PC WALNUT CREEK     25.22  12
COX, IAN              18 PC ELLIS AQUATIC    25.37  13
JOHNSON, TERRY        17 SN DAVIS ARDEN R    25.40  14
ZABOKRTSKY, KYLE      17 AZ MESA AQUATICS    25.42  15
MURPHY, COLLIN        17 AZ PUSCH RIDGE      25.45  16
PANDZA, DEMIAN        18 PC TERRAPINS SWI    25.51  17
HOPKINS, JAREN        17 AZ MESA AQUATICS    25.58  18
APPLEBAUM, JOSH       18 PC QUICKSILVER S    25.60  19
WILLIAMS, GORDON      17 PC PALO ALTO STA    25.63  20
MUNRO, BAYLEE         17 ** NRST             25.65  21
LARSEN, TOMMY         17 PC ORINDA AQUATI    25.73  22
SHIN, WILLIAM         17 PC PALO ALTO STA    25.82  23
LI, JONATHAN          17 PC SAN RAMON VAL    25.84  24
HENRY, CHARLES        18 AZ SCOTTSDALE AQ    25.85  25
SHAKER, SHARIF        17 PC CROW CANYON C    25.86  26
GOHLKE, NILS          17 PC OAKLAND UNDER    25.89  28
JALIHAL, ADITYA       18 PC SAN RAMON VAL    25.89  27
BROOKS, BENJAMIN      18 AZ MESA AQUATICS    25.91  30
TAMAYO, ESTEVAN       17 PC SOUTH VALLEY     25.91  29
JIANG, ALLAN          17 ** VANCOUVER PAC    25.97  32
MITCHELL, COLIN       17 ** VANCOUVER PAC    25.97  31
BIRDSALL, RYAN        17 PC ORINDA AQUATI    26.01  34
MADIGAN, JACK         17 PC UN  (PC)         26.01  33
CHAN, JEREMY          17 PC EAST BAY AQUA    26.07  35
HURTADO, CODY         17 SN WOLVERINE AQU    26.14  36
HERNANDEZ, GIOVANNI   18 PC TERRAPINS SWI    26.22  37
GOLAND, ZACHARY       17 PC PALO ALTO STA    26.24  38
OWENS, JOSH           17 SN LODI CITY SWI    26.25  39
HOOKS, DANIEL         17 PC CROW CANYON C    26.31  40

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   72                                    MENS    17-18   50 FREE                                     EVENT   72
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WATTS, DONAVON        17 PC EAST BAY AQUA    26.39  41
KHAN, MARZUQ          17 PC SANTA CLARA S    26.43  43
SUN, BRYAN            17 PC EAST BAY AQUA    26.43  42
VEGA, JORDAN          17 PC PEAK SWIMMING    26.62  44
GREEN, CHRISTOPHER    17 PC QUICKSILVER S    26.71  45
ROSS, ADAM            18 AZ PHOENIX SWIM     26.75  46
CHENG, BRYAN          17 PC VALLEY SPLASH    26.80  47
MAYER, KENNY          17 PC CABRILLO THRE    27.09  48
RAMIREZ, DARIUS       18 PC EAST BAY SILV    27.11  49

============================================================================================================================
   EVENT   16                                    MENS    17-18   100 FREE                                    EVENT   16
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BLOORE, SEAN          17 PC CROW CANYON C    54.27   3    53.20 F1
                                                                    F    25.98
OTTOMEYER, GRADY      17 AZ PHOENIX SWIM     54.25   2    54.06 F2
                                                                    F    25.95
DALPIAZ, DOMINIC      17 PC WALNUT CREEK     54.44   4    54.08 F3
                                                                    F    26.06
TITTLE, MASON         17 PC WALNUT CREEK     54.59   6    54.34 F4
                                                                    F    26.01
VANBROCKLIN, ERIC     17 PC WALNUT CREEK     54.45   5    54.51 F5
                                                                    F    26.70
WANG, WINSTON         17 PC PALO ALTO STA    55.06   8    54.62 F6
                                                                    F    26.43
JOHNSON, TERRY        17 SN DAVIS ARDEN R    54.90   7    54.73 F7
                                                                    F    26.44
HOPKINS, JAREN        17 AZ MESA AQUATICS    55.41  10    54.80 F8
                                                                    F    26.36
LAM, ALAN             17 PC TERRAPINS SWI    55.40   9    55.20 F9
                                                                    F    27.00

WARD, LEE             20 PC WALNUT CREEK     53.99   1
HORNER, MATTHEW       17 PC WALNUT CREEK     54.13   1
OTTOMEYER, GRADY      17 AZ PHOENIX SWIM     54.25   2
BLOORE, SEAN          17 PC CROW CANYON C    54.27   3
DALPIAZ, DOMINIC      17 PC WALNUT CREEK     54.44   4
VANBROCKLIN, ERIC     17 PC WALNUT CREEK     54.45   5
TITTLE, MASON         17 PC WALNUT CREEK     54.59   6
JOHNSON, TERRY        17 SN DAVIS ARDEN R    54.90   7
WANG, WINSTON         17 PC PALO ALTO STA    55.06   8
LUM, NIC              19 PC OSPREY AQUATI    55.18   2
LAM, ALAN             17 PC TERRAPINS SWI    55.40   9
HOPKINS, JAREN        17 AZ MESA AQUATICS    55.41  10
JALIHAL, ADITYA       18 PC SAN RAMON VAL    55.48  11
CARPENTER, WESTON     18 PC TERRAPINS SWI    55.57  12
GRAVERSEN, EMIL       17 PC EAST BAY AQUA    55.58  13
KIRKPATRICK, CALVIN   17 PC WALNUT CREEK     55.82  14
BORCHERS, NATE        18 PC CROW CANYON C    56.00  15
OWENS, JOSH           17 SN LODI CITY SWI    56.10  16
BRANHAM, MACKENZIE    17 ** VANCOUVER PAC    56.15  17

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   16                                    MENS    17-18   100 FREE                                    EVENT   16
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LI, JONATHAN          17 PC SAN RAMON VAL    56.17  18
WILLIAMS, GORDON      17 PC PALO ALTO STA    56.22  19
ROLLO, JAKE           17 PC WALNUT CREEK     56.33  20
PANDZA, DEMIAN        18 PC TERRAPINS SWI    56.35  21
MADIGAN, JACK         17 PC UN  (PC)         56.37  22
HENRY, CHARLES        18 AZ SCOTTSDALE AQ    56.38  23
MURPHY, COLLIN        17 AZ PUSCH RIDGE      56.48  24
LENNON, MATTHEW       17 PC ORINDA AQUATI    56.53  25
ZABOKRTSKY, KYLE      17 AZ MESA AQUATICS    56.60  26
FUNG, TREVOR          17 PC EAST BAY AQUA    56.68  27
MITCHELL, COLIN       17 ** VANCOUVER PAC    56.77  28
BIRDSALL, RYAN        17 PC ORINDA AQUATI    56.80  29
MUNRO, BAYLEE         17 ** NRST             56.90  30
YEUNG, ANTHONY        17 PC FLYING FISH      57.04  31
SUN, BRYAN            17 PC EAST BAY AQUA    57.15  32
CHAN, JEREMY          17 PC EAST BAY AQUA    57.24  34
MIDDLETON, GARRETT    18 PC WALNUT CREEK     57.24  33
TAMAYO, ESTEVAN       17 PC SOUTH VALLEY     57.35  35
LARSON, DAVID         17 PC TERRAPINS SWI    57.56  36
ROSS, ADAM            18 AZ PHOENIX SWIM     57.60  37
REMMERT, COLTON       17 SN DAVIS ARDEN R    57.63  38
GOLAND, ZACHARY       17 PC PALO ALTO STA    57.70  39
HOOKS, DANIEL         17 PC CROW CANYON C    57.75  40
BROOKS, BENJAMIN      18 AZ MESA AQUATICS    57.79  42
YUVIENCO, MARK        18 PC SWIM SOUTH BA    57.79  41
LARSEN, TOMMY         17 PC ORINDA AQUATI    57.90  43
CHANG, DARWIN         18 PC TERRAPINS SWI    57.93  44
CHAO, STEVEN          18 PC SUNNYVALE SWI    57.96  45
VEGA, JORDAN          17 PC PEAK SWIMMING    58.20  46
KHAN, MARZUQ          17 PC SANTA CLARA S    58.24  47
TRUONG, BILL          17 PC SANTA CLARA S    58.27  48
GREEN, CHRISTOPHER    17 PC QUICKSILVER S    58.40  49
LONDON, SPENCER       18 SN ZEON PERFORMA    58.50  50
JIANG, ALLAN          17 ** VANCOUVER PAC    58.87  51
ESBENSHADE, SAMUEL    17 PC OSPREY AQUATI    59.35  52
REZNICK, JORDAN       17 PC CROW CANYON C  1:00.25  53

============================================================================================================================
   EVENT   88                                    MENS    17-18   200 FREE                                    EVENT   88
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DALPIAZ, DOMINIC      17 PC WALNUT CREEK   2:00.38   3  1:56.97 F1  P    58.49
                                                                    F    26.84    56.02  1:26.43
ROLLO, JAKE           17 PC WALNUT CREEK   2:02.06   7  1:58.49 F2  P    58.47
                                                                    F    27.59    57.40  1:28.13
JALIHAL, ADITYA       18 PC SAN RAMON VAL  2:01.19   4  1:59.49 F3  P    59.70
                                                                    F    54.45    59.02  1:29.46
OTTOMEYER, GRADY      17 AZ PHOENIX SWIM   2:02.19  10  2:00.80 F4  P    58.91
                                                                    F    27.64    57.72  1:28.93
JOHNSON, TERRY        17 SN DAVIS ARDEN R  1:59.85   2  2:00.94 F5  P    58.27
                                                                    F    28.09    58.22  1:30.08

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   88                                    MENS    17-18   200 FREE                                    EVENT   88
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHAKER, SHARIF        17 PC CROW CANYON C  2:01.43   5  2:00.94 F5  P    58.64
                                                                    F    28.20    58.55  1:30.15
TITTLE, MASON         17 PC WALNUT CREEK   2:03.16  12  2:01.26 F7  P    59.28
                                                                    F    27.71    58.43  1:30.47
REMMERT, COLTON       17 SN DAVIS ARDEN R  2:01.83   6  2:01.87 F8  P    58.90
                                                                    F    27.55    57.94  1:30.21
BORCHERS, NATE        18 PC CROW CANYON C  2:02.15   9  2:01.91 F9  P    59.31
                                                                    F    28.19    58.65  1:30.49
YUVIENCO, MARK        18 PC SWIM SOUTH BA  2:02.56  11          F   P  1:00.68

WARD, LEE             20 PC WALNUT CREEK   1:57.32   1              P    56.75
VANBROCKLIN, ERIC     17 PC WALNUT CREEK   1:58.31   1              P    57.74
JOHNSON, TERRY        17 SN DAVIS ARDEN R  1:59.85   2              P    58.27
LUM, NIC              19 PC OSPREY AQUATI  2:00.11   2              P    58.43
DALPIAZ, DOMINIC      17 PC WALNUT CREEK   2:00.38   3              P    58.49
JALIHAL, ADITYA       18 PC SAN RAMON VAL  2:01.19   4              P    59.70
SHAKER, SHARIF        17 PC CROW CANYON C  2:01.43   5              P    58.64
REMMERT, COLTON       17 SN DAVIS ARDEN R  2:01.83   6              P    58.90
GRAVERSEN, EMIL       17 PC EAST BAY AQUA  2:02.06   8              P    58.80
ROLLO, JAKE           17 PC WALNUT CREEK   2:02.06   7              P    58.47
BORCHERS, NATE        18 PC CROW CANYON C  2:02.15   9              P    59.31
OTTOMEYER, GRADY      17 AZ PHOENIX SWIM   2:02.19  10              P    58.91
TITTLE, MASON         17 PC WALNUT CREEK   2:03.16  12              P    59.28
LEMIRE, MATTHEW       17 SN COSUMNES RIVE  2:03.23  13              P    59.90
LARSON, DAVID         17 PC TERRAPINS SWI  2:03.39  14              P  1:00.07
RANDALL, MONTY        20 PC WALNUT CREEK   2:03.82   3              P  1:00.61
YEUNG, ANTHONY        17 PC FLYING FISH    2:03.97  15              P  1:00.02
TRUONG, BILL          17 PC SANTA CLARA S  2:04.14  16              P  1:00.26
HOPKINS, JAREN        17 AZ MESA AQUATICS  2:04.79  17              P  1:00.33
LENNON, MATTHEW       17 PC ORINDA AQUATI  2:04.83  18              P  1:00.27
LI, JONATHAN          17 PC SAN RAMON VAL  2:05.22  19              P  1:00.54
HENRY, CHARLES        18 AZ SCOTTSDALE AQ  2:05.53  20              P  1:01.34
GOLAND, ZACHARY       17 PC PALO ALTO STA  2:05.55  21              P  1:01.21
CARPENTER, WESTON     18 PC TERRAPINS SWI  2:06.27  22              P    59.22
CHAN, JEREMY          17 PC EAST BAY AQUA  2:06.36  23              P  1:01.13
CHAO, STEVEN          18 PC SUNNYVALE SWI  2:06.95  24              P  1:01.56
LUTZKER, MICHAEL      17 PC WALNUT CREEK   2:07.21  25              P  1:01.07
BIRDSALL, RYAN        17 PC ORINDA AQUATI  2:07.29  26              P  1:01.57
KHAN, MARZUQ          17 PC SANTA CLARA S  2:07.41  27              P  1:01.07
MITCHELL, COLIN       17 ** VANCOUVER PAC  2:07.72  28              P    59.61
LE, KEVIN             17 PC SUNNYVALE SWI  2:08.28  29              P  1:02.08
ALEXANDER, QUINLAN    17 PC STARFISH AQUA  2:08.56  30              P  1:00.06
CHANG, DARWIN         18 PC TERRAPINS SWI  2:08.77  31              P  1:03.80
ZABOKRTSKY, KYLE      17 AZ MESA AQUATICS  2:11.06  32              P  1:01.94
LARSEN, TOMMY         17 PC ORINDA AQUATI  2:11.08  33              P  1:01.78
REZNICK, JORDAN       17 PC CROW CANYON C  2:11.47  34              P  1:04.09
ROSS, ADAM            18 AZ PHOENIX SWIM   2:11.60  35              P  1:03.08
BROOKS, BENJAMIN      18 AZ MESA AQUATICS  2:11.77  36              P  1:01.98

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   32                                    MENS    17-18   100 BACK                                    EVENT   32
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KIRKPATRICK, CALVIN   17 PC WALNUT CREEK     59.58   1    58.96 F1
                                                                    F    28.64
ROLLO, JAKE           17 PC WALNUT CREEK   1:01.28   2  1:00.82 F2
                                                                    F    29.77
DALPIAZ, DOMINIC      17 PC WALNUT CREEK   1:02.38   4  1:01.29 F3
                                                                    F    29.72
WANG, WINSTON         17 PC PALO ALTO STA  1:01.38   3  1:01.90 F4
                                                                    F    29.78
CARPENTER, WESTON     18 PC TERRAPINS SWI  1:02.48   5  1:02.04 F5
                                                                    F    29.94
HOPKINS, JAREN        17 AZ MESA AQUATICS  1:02.80   7  1:02.51 F6
                                                                    F    30.36
LENNON, MATTHEW       17 PC ORINDA AQUATI  1:02.75   6  1:02.69 F7
                                                                    F    30.48
VANBROCKLIN, ERIC     17 PC WALNUT CREEK   1:03.33   8  1:03.34 F8
                                                                    F    30.93
TITTLE, MASON         17 PC WALNUT CREEK   1:03.37   9  1:03.37 F9
                                                                    F    30.56

JOHNSTON, NICK        19 PC PLEASANTON SE    58.25   1
KIRKPATRICK, CALVIN   17 PC WALNUT CREEK     59.58   1
ROLLO, JAKE           17 PC WALNUT CREEK   1:01.28   2
WANG, WINSTON         17 PC PALO ALTO STA  1:01.38   3
DALPIAZ, DOMINIC      17 PC WALNUT CREEK   1:02.38   4
CARPENTER, WESTON     18 PC TERRAPINS SWI  1:02.48   5
LENNON, MATTHEW       17 PC ORINDA AQUATI  1:02.75   6
HOPKINS, JAREN        17 AZ MESA AQUATICS  1:02.80   7
VANBROCKLIN, ERIC     17 PC WALNUT CREEK   1:03.33   8
TITTLE, MASON         17 PC WALNUT CREEK   1:03.37   9
PANDZA, DEMIAN        18 PC TERRAPINS SWI  1:03.76  10
HAGEMEISTER, JAN      18 PC TERRAPINS SWI  1:04.58  11
VEGA, JORDAN          17 PC PEAK SWIMMING  1:04.66  12
BIRDSALL, RYAN        17 PC ORINDA AQUATI  1:04.73  13
GRAVERSEN, EMIL       17 PC EAST BAY AQUA  1:04.97  14
JOHNSON, TERRY        17 SN DAVIS ARDEN R  1:05.39  15
MITCHELL, COLIN       17 ** VANCOUVER PAC  1:05.76  16
JALIHAL, ADITYA       18 PC SAN RAMON VAL  1:05.93  17
BLOORE, SEAN          17 PC CROW CANYON C  1:06.07  18
KIM, MATTHEW          17 PC SOUTH SAN FRA  1:06.51  19
BROOKS, BENJAMIN      18 AZ MESA AQUATICS  1:06.74  20
ENDICOTT, LUKE        17 AZ SCOTTSDALE AQ  1:06.81  21
KHAN, MARZUQ          17 PC SANTA CLARA S  1:07.29  22
ROTA, JOSH            17 ** CASC           1:07.68  23
ADLER, DYLAN          17 PC MARIN PIRATES  1:07.72  24
YUVIENCO, MARK        18 PC SWIM SOUTH BA  1:07.92  25
HORNER, MATTHEW       17 PC WALNUT CREEK   1:08.02  26
BOAS, NATHAN          19 PC LIVERMORE AQU  1:08.45   2
ZABOKRTSKY, KYLE      17 AZ MESA AQUATICS  1:09.78  27
NGUYEN, DUONG         17 PC VALLEY SPLASH   DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT    8                                    MENS    17-18   200 BACK                                    EVENT    8
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KIRKPATRICK, CALVIN   17 PC WALNUT CREEK   2:09.83   1  2:08.55 F1  P  1:02.01
                                                                    F    29.63  1:01.89  1:35.43
ROLLO, JAKE           17 PC WALNUT CREEK   2:13.74   2  2:12.01 F2  P  1:03.77
                                                                    F    30.23  1:02.71  1:37.30
LENNON, MATTHEW       17 PC ORINDA AQUATI  2:17.93   4  2:16.04 F3  P  1:07.34
                                                                    F    31.21  1:05.34  1:41.01
LIU, KENNY            17 PC TERRAPINS SWI  2:18.12   5  2:16.31 F4  P  1:07.64
                                                                    F    32.92  1:08.05  1:42.40
GRAVERSEN, EMIL       17 PC EAST BAY AQUA  2:18.46   6  2:16.85 F5  P  1:06.98
                                                                    F    32.36  1:07.52  1:42.54
SHAKER, SHARIF        17 PC CROW CANYON C  2:15.96   3  2:17.25 F6  P  1:06.30
                                                                    F    33.27  1:08.02  1:42.74
KHAN, MARZUQ          17 PC SANTA CLARA S  2:18.83   7  2:20.36 F7  P  1:07.60
                                                                    F    33.26  1:08.62  1:44.39
BIRDSALL, RYAN        17 PC ORINDA AQUATI  2:21.77   9  2:23.63 F8  P  1:07.39
                                                                    F    32.58  1:08.33  1:46.24
ROTA, JOSH            17 ** CASC           2:25.64  11  2:26.52 F9  P  1:08.73
                                                                    F    32.45  1:07.85  1:46.63

KIM, MATTHEW          17 PC SOUTH SAN FRA  2:25.45  10  NO SHOW     P  1:09.83
JOHNSTON, NICK        19 PC PLEASANTON SE  2:07.07   1              P  1:00.02
KIRKPATRICK, CALVIN   17 PC WALNUT CREEK   2:09.83   1              P  1:02.01
ROLLO, JAKE           17 PC WALNUT CREEK   2:13.74   2              P  1:03.77
SHAKER, SHARIF        17 PC CROW CANYON C  2:15.96   3              P  1:06.30
LENNON, MATTHEW       17 PC ORINDA AQUATI  2:17.93   4              P  1:07.34
LIU, KENNY            17 PC TERRAPINS SWI  2:18.12   5              P  1:07.64
GRAVERSEN, EMIL       17 PC EAST BAY AQUA  2:18.46   6              P  1:06.98
KHAN, MARZUQ          17 PC SANTA CLARA S  2:18.83   7              P  1:07.60
VEGA, JORDAN          17 PC PEAK SWIMMING  2:20.37   8              P  1:07.52
BIRDSALL, RYAN        17 PC ORINDA AQUATI  2:21.77   9              P  1:07.39
KIM, MATTHEW          17 PC SOUTH SAN FRA  2:25.45  10              P  1:09.83
ROTA, JOSH            17 ** CASC           2:25.64  11              P  1:08.73
ADLER, DYLAN          17 PC MARIN PIRATES  2:26.21  12              P  1:09.79
BROOKS, BENJAMIN      18 AZ MESA AQUATICS  2:29.00  13              P  1:11.69
JHONG, ANTHONY        17 PC PLEASANTON SE  2:29.69  14              P  1:12.82
GOLAND, ZACHARY       17 PC PALO ALTO STA  2:30.82  15              P  1:12.69
LAWS, GUS             17 PC TERRAPINS SWI  2:31.00  16              P  1:12.14
MCDONNAL, MATT        17 PC CAMPBELL WAVE  2:32.23  17              P  1:14.58
COHEN, MATT           17 PC ORINDA AQUATI  2:33.33  18              P  1:15.67

============================================================================================================================
   EVENT  116                                    MENS    17-18   100 BREAST                                  EVENT  116
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

APPLEBAUM, JOSH       18 PC QUICKSILVER S  1:08.52   2  1:07.18 F1
                                                                    F    31.73

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  116                                    MENS    17-18   100 BREAST                                  EVENT  116
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LAM, ALAN             17 PC TERRAPINS SWI  1:08.31   1  1:07.61 F2
                                                                    F    31.96
BRANHAM, MACKENZIE    17 ** VANCOUVER PAC  1:10.09   3  1:09.03 F3
                                                                    F    31.82
WATTS, DONAVON        17 PC EAST BAY AQUA  1:10.93   6  1:09.25 F4
                                                                    F    56.30
KWONG, MORGAN         17 PC FOG CITY HAMM  1:10.45   4  1:10.12 F5
                                                                    F    32.85
MURPHY, COLLIN        17 AZ PUSCH RIDGE    1:12.38  11  1:10.42 F6
                                                                    F
HOOKS, DANIEL         17 PC CROW CANYON C  1:11.33   7  1:10.52 F7
                                                                    F
JHONG, ANTHONY        17 PC PLEASANTON SE  1:10.56   5  1:10.62 F8
                                                                    F    32.49
GREEN, CHRISTOPHER    17 PC QUICKSILVER S  1:11.91  10  1:11.80 F9
                                                                    F    32.92

LAM, ALAN             17 PC TERRAPINS SWI  1:08.31   1
APPLEBAUM, JOSH       18 PC QUICKSILVER S  1:08.52   2
BRANHAM, MACKENZIE    17 ** VANCOUVER PAC  1:10.09   3
KWONG, MORGAN         17 PC FOG CITY HAMM  1:10.45   4
WARD, LEE             20 PC WALNUT CREEK   1:10.52   1
JHONG, ANTHONY        17 PC PLEASANTON SE  1:10.56   5
WATTS, DONAVON        17 PC EAST BAY AQUA  1:10.93   6
HOOKS, DANIEL         17 PC CROW CANYON C  1:11.33   7
GOHLKE, NILS          17 PC OAKLAND UNDER  1:11.69   8
LE, KEVIN             17 PC SUNNYVALE SWI  1:11.72   9
GREEN, CHRISTOPHER    17 PC QUICKSILVER S  1:11.91  10
MURPHY, COLLIN        17 AZ PUSCH RIDGE    1:12.38  11
WAGNER, CALEB         17 PC TRI VALLEY AQ  1:12.43  12
GUTHRO, JOSEPH        18 CA DESERT STORM   1:12.55  13
BORCHERS, NATE        18 PC CROW CANYON C  1:12.67  14
LEE, MATTHEW          17 PC EAST BAY AQUA  1:12.72  15
MUNRO, BAYLEE         17 ** NRST           1:12.78  16
CANE, PAUL            17 PC ORINDA AQUATI  1:12.93  17
MADIGAN, JACK         17 PC UN  (PC)       1:13.86  18
REDD, DONOVAN         17 PC OAKLAND UNDER  1:14.56  19
HERRERA-PEASE, MYLES  17 PC CABRILLO THRE  1:15.32  20
ENGLISH, COLLIN       17 PC ORINDA AQUATI  1:15.43  21
CHEW, ANTHONY         17 PC EAST BAY AQUA  1:15.74  22
HAO, MICHAEL          18 PC UN  (PC)       1:15.76  23
FUNG, TREVOR          17 PC EAST BAY AQUA  1:15.93  24
ESBENSHADE, SAMUEL    17 PC OSPREY AQUATI  1:16.06  25
THORSEN, ROBIN        17 PC CROW CANYON C  1:16.50  26
ZABOKRTSKY, KYLE      17 AZ MESA AQUATICS  1:16.88  27
REZNICK, JORDAN       17 PC CROW CANYON C  1:17.49  28
OTTOMEYER, GRADY      17 AZ PHOENIX SWIM   1:17.65  29
RUSSELL-CHEUNG, DANNY 18 PC ELLIS AQUATIC  1:17.93  30
MCKAY, BRENDAN        18 PC STARFISH AQUA  1:18.37  31
HURTADO, CODY         17 SN WOLVERINE AQU  1:18.40  32
ROSS, ADAM            18 AZ PHOENIX SWIM   1:18.42  33
CHENG, BRYAN          17 PC VALLEY SPLASH  1:19.35  34

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   42                                    MENS    17-18   200 BREAST                                  EVENT   42
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LAM, ALAN             17 PC TERRAPINS SWI  2:28.85   1  2:27.44 F1  P  1:10.48
                                                                    F    33.64  1:10.39  1:48.33
BRANHAM, MACKENZIE    17 ** VANCOUVER PAC  2:30.36   2  2:29.80 F2  P  1:10.48
                                                                    F    33.37  1:11.25  1:50.00
JHONG, ANTHONY        17 PC PLEASANTON SE  2:34.77   4  2:30.15 F3  P  1:10.62
                                                                    F    33.58  1:12.17  1:50.33
APPLEBAUM, JOSH       18 PC QUICKSILVER S  2:32.45   3  2:31.51 F4  P  1:11.67
                                                                    F    33.71  1:11.72  1:51.07
GREEN, CHRISTOPHER    17 PC QUICKSILVER S  2:34.93   5  2:33.75 F5  P  1:13.28
                                                                    F    34.06  1:13.70  1:54.10
GUTHRO, JOSEPH        18 CA DESERT STORM   2:35.68   6  2:34.48 F6  P  1:15.38
                                                                    F    35.57  1:14.72  1:54.81
MUNRO, BAYLEE         17 ** NRST           2:36.82   8  2:37.57 F7  P  1:13.77
                                                                    F    34.72  1:14.96  1:55.84
CANE, PAUL            17 PC ORINDA AQUATI  2:36.30   7  2:38.67 F8  P  1:14.23
                                                                    F    35.30  1:15.44  1:57.75
MACABUGAO, TOBY       17 PC MONTEREY COUN  2:37.65  10  2:39.02 F9  P  1:13.44
                                                                    F    35.03  1:14.74  1:56.38

KWONG, MORGAN         17 PC FOG CITY HAMM  2:37.11   9  NO SHOW     P  1:12.92
LAM, ALAN             17 PC TERRAPINS SWI  2:28.85   1              P  1:10.48
BRANHAM, MACKENZIE    17 ** VANCOUVER PAC  2:30.36   2              P  1:10.48
WARD, LEE             20 PC WALNUT CREEK   2:31.65   1              P  1:11.63
APPLEBAUM, JOSH       18 PC QUICKSILVER S  2:32.45   3              P  1:11.67
JHONG, ANTHONY        17 PC PLEASANTON SE  2:34.77   4              P  1:10.62
GREEN, CHRISTOPHER    17 PC QUICKSILVER S  2:34.93   5              P  1:13.28
GUTHRO, JOSEPH        18 CA DESERT STORM   2:35.68   6              P  1:15.38
CANE, PAUL            17 PC ORINDA AQUATI  2:36.30   7              P  1:14.23
MUNRO, BAYLEE         17 ** NRST           2:36.82   8              P  1:13.77
KWONG, MORGAN         17 PC FOG CITY HAMM  2:37.11   9              P  1:12.92
MACABUGAO, TOBY       17 PC MONTEREY COUN  2:37.65  10              P  1:13.44
LE, KEVIN             17 PC SUNNYVALE SWI  2:38.26  11              P  1:14.67
HOOKS, DANIEL         17 PC CROW CANYON C  2:38.75  12              P  1:14.88
MADIGAN, JACK         17 PC UN  (PC)       2:39.33  13              P  1:14.64
MURPHY, COLLIN        17 AZ PUSCH RIDGE    2:40.61  14              P  1:14.29
ENGLISH, COLLIN       17 PC ORINDA AQUATI  2:40.74  15              P  1:16.90
WAGNER, CALEB         17 PC TRI VALLEY AQ  2:40.93  16              P  1:15.82
ESBENSHADE, SAMUEL    17 PC OSPREY AQUATI  2:41.34  17              P  1:18.37
ZABOKRTSKY, KYLE      17 AZ MESA AQUATICS  2:41.78  18              P  1:17.73
THORSEN, ROBIN        17 PC CROW CANYON C  2:42.51  19              P  1:17.33
REDD, DONOVAN         17 PC OAKLAND UNDER  2:43.49  20              P  1:17.06
REZNICK, JORDAN       17 PC CROW CANYON C  2:43.58  21              P  1:19.21
LUM, NIC              19 PC OSPREY AQUATI  2:44.74   2              P  1:17.92
OTTOMEYER, GRADY      17 AZ PHOENIX SWIM   2:44.99  22              P  1:18.53
LUTZKER, MICHAEL      17 PC WALNUT CREEK   2:45.37  23              P  1:19.26
VEGA, JORDAN          17 PC PEAK SWIMMING  2:46.03  24              P  1:17.97
CHEW, ANTHONY         17 PC EAST BAY AQUA  2:48.33  25              P  1:22.04
MCKAY, BRENDAN        18 PC STARFISH AQUA  2:48.42  26              P  1:21.27
MCDONNAL, MATT        17 PC CAMPBELL WAVE  2:49.54  27              P  1:19.93
RUSSELL-CHEUNG, DANNY 18 PC ELLIS AQUATIC  2:50.05  28              P  1:18.97
BOAS, NATHAN          19 PC LIVERMORE AQU  2:50.64   3              P  1:20.91

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   42                                    MENS    17-18   200 BREAST                                  EVENT   42
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JIANG, ALLAN          17 ** VANCOUVER PAC  2:51.40  29              P  1:21.84
BONDAR, PHILIP        17 PC BURLINGAME AQ  2:53.59  30              P  1:22.96
CHAO, STEVEN          18 PC SUNNYVALE SWI  2:56.02  31              P  1:22.64
CHENG, BRYAN          17 PC VALLEY SPLASH  2:58.42  32              P  1:22.32

============================================================================================================================
   EVENT  126                                    MENS    17-18   100 FLY                                     EVENT  126
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TITTLE, MASON         17 PC WALNUT CREEK     59.14   1    57.50 F1
                                                                    F    26.69
VANBROCKLIN, ERIC     17 PC WALNUT CREEK   1:00.80  10    57.66 F2
                                                                    F    27.53
HERNANDEZ, GIOVANNI   18 PC TERRAPINS SWI    59.24   2    59.02 F3
                                                                    F    27.57
JOHNSON, TERRY        17 SN DAVIS ARDEN R    59.84   4    59.32 F4
                                                                    F    27.96
SHAKER, SHARIF        17 PC CROW CANYON C    59.87   5    59.39 F5
                                                                    F    27.99
YEUNG, ANTHONY        17 PC FLYING FISH    1:00.31   6  1:00.14 F6
                                                                    F    28.32
YUVIENCO, MARK        18 PC SWIM SOUTH BA    59.81   3  1:00.19 F7
                                                                    F    27.96
TRUONG, BILL          17 PC SANTA CLARA S  1:00.78   9  1:00.86 F8
                                                                    F    28.92
GOLAND, ZACHARY       17 PC PALO ALTO STA  1:00.60   7  1:01.16 F9
                                                                    F    28.53

RANDALL, MONTY        20 PC WALNUT CREEK     58.67   1
TITTLE, MASON         17 PC WALNUT CREEK     59.14   1
HERNANDEZ, GIOVANNI   18 PC TERRAPINS SWI    59.24   2
YUVIENCO, MARK        18 PC SWIM SOUTH BA    59.81   3
JOHNSON, TERRY        17 SN DAVIS ARDEN R    59.84   4
SHAKER, SHARIF        17 PC CROW CANYON C    59.87   5
YEUNG, ANTHONY        17 PC FLYING FISH    1:00.31   6
GOLAND, ZACHARY       17 PC PALO ALTO STA  1:00.60   7
MAYER, KENNY          17 PC CABRILLO THRE  1:00.67   8
TRUONG, BILL          17 PC SANTA CLARA S  1:00.78   9
VANBROCKLIN, ERIC     17 PC WALNUT CREEK   1:00.80  10
BLOORE, SEAN          17 PC CROW CANYON C  1:00.87  11
GUTHRO, JOSEPH        18 CA DESERT STORM   1:01.00  12
BORCHERS, NATE        18 PC CROW CANYON C  1:01.07  13
HOPKINS, JAREN        17 AZ MESA AQUATICS  1:01.19  14
SUN, BRYAN            17 PC EAST BAY AQUA  1:01.75  15
ROSS, ADAM            18 AZ PHOENIX SWIM   1:01.78  16
HENRY, CHARLES        18 AZ SCOTTSDALE AQ  1:02.07  17
LARSON, DAVID         17 PC TERRAPINS SWI  1:02.11  18
BARTLEY, ALEX         18 ** GOLD OF CANAD  1:02.12  19
GRAVERSEN, EMIL       17 PC EAST BAY AQUA  1:02.19  20
MIDDLETON, GARRETT    18 PC WALNUT CREEK   1:02.49  21
LEE, MATTHEW          17 PC EAST BAY AQUA  1:02.60  22
GITTINGS, WILL        17 PC ORINDA AQUATI  1:02.67  23

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  126                                    MENS    17-18   100 FLY                                     EVENT  126
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ENDICOTT, LUKE        17 AZ SCOTTSDALE AQ  1:02.76  24
CHAN, JEREMY          17 PC EAST BAY AQUA  1:03.04  25
GOHLKE, NILS          17 PC OAKLAND UNDER  1:03.08  26
SUZUKI, SETH          17 PC ELLIS AQUATIC  1:03.43  27
LI, JONATHAN          17 PC SAN RAMON VAL  1:03.73  28
AKI, DAN              18 PC EAST BAY AQUA  1:04.03  29
MURPHY, COLLIN        17 AZ PUSCH RIDGE    1:04.22  30
BIRDSALL, RYAN        17 PC ORINDA AQUATI  1:04.83  31
LAWS, GUS             17 PC TERRAPINS SWI  1:05.23  32
COHEN, MATT           17 PC ORINDA AQUATI  1:05.61  33
REDD, DONOVAN         17 PC OAKLAND UNDER  1:06.38  34
BOAS, NATHAN          19 PC LIVERMORE AQU  1:06.70   2
JHONG, ANTHONY        17 PC PLEASANTON SE  1:07.39  35
WATTS, DONAVON        17 PC EAST BAY AQUA  1:09.81  36
HAO, MICHAEL          18 PC UN  (PC)       1:12.59  37

============================================================================================================================
   EVENT   98                                    MENS    17-18   200 FLY                                     EVENT   98
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VANBROCKLIN, ERIC     17 PC WALNUT CREEK   2:10.80   3  2:07.27 F1  P  1:02.63
                                                                    F    28.52  1:00.05  1:32.86
JOHNSON, TERRY        17 SN DAVIS ARDEN R  2:10.45   2  2:10.38 F2  P  1:02.17
                                                                    F    29.29  1:02.55  1:36.16
SHAKER, SHARIF        17 PC CROW CANYON C  2:12.88   4  2:13.03 F3  P  1:03.81
                                                                    F    30.37  1:04.04  1:39.02
YEUNG, ANTHONY        17 PC FLYING FISH    2:16.77   7  2:13.90 F4  P  1:03.31
                                                                    F    29.44  1:03.28  1:38.10
HERNANDEZ, GIOVANNI   18 PC TERRAPINS SWI  2:09.75   1  2:14.01 F5  P  1:01.16
                                                                    F    29.05  1:01.76  1:37.02
BORCHERS, NATE        18 PC CROW CANYON C  2:13.56   5  2:15.17 F6  P  1:02.77
                                                                    F    29.74  1:03.10  1:38.67
BARTLEY, ALEX         18 ** GOLD OF CANAD  2:16.78   8  2:16.32 F7  P  1:05.89
                                                                    F    30.44  1:05.75  1:41.53
MAYER, KENNY          17 PC CABRILLO THRE  2:15.77   6  2:16.35 F8  P  1:04.64
                                                                    F    30.43  1:04.92  2:01.24
LARSON, DAVID         17 PC TERRAPINS SWI  2:16.99   9  2:17.40 F9  P  1:05.33
                                                                    F    30.35  1:04.87  1:41.30

HERNANDEZ, GIOVANNI   18 PC TERRAPINS SWI  2:09.75   1              P  1:01.16
JOHNSON, TERRY        17 SN DAVIS ARDEN R  2:10.45   2              P  1:02.17
VANBROCKLIN, ERIC     17 PC WALNUT CREEK   2:10.80   3              P  1:02.63
SHAKER, SHARIF        17 PC CROW CANYON C  2:12.88   4              P  1:03.81
BORCHERS, NATE        18 PC CROW CANYON C  2:13.56   5              P  1:02.77
MAYER, KENNY          17 PC CABRILLO THRE  2:15.77   6              P  1:04.64
RANDALL, MONTY        20 PC WALNUT CREEK   2:16.22   1              P  1:03.76
YEUNG, ANTHONY        17 PC FLYING FISH    2:16.77   7              P  1:03.31
BARTLEY, ALEX         18 ** GOLD OF CANAD  2:16.78   8              P  1:05.89
LARSON, DAVID         17 PC TERRAPINS SWI  2:16.99   9              P  1:05.33
GUTHRO, JOSEPH        18 CA DESERT STORM   2:18.15  10              P  1:05.92
TRUONG, BILL          17 PC SANTA CLARA S  2:20.09  11              P  1:06.44
LUTZKER, MICHAEL      17 PC WALNUT CREEK   2:22.41  12              P  1:06.10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   98                                    MENS    17-18   200 FLY                                     EVENT   98
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCCOWN, JOSH          17 SN CALIFORNIA CA  2:24.38  13              P  1:07.61
MUNRO, BAYLEE         17 ** NRST           2:29.69  14              P  1:07.49
CHAO, STEVEN          18 PC SUNNYVALE SWI  2:30.68  15              P  1:06.74
LAWS, GUS             17 PC TERRAPINS SWI  2:35.30  16              P  1:10.30
COHEN, MATT           17 PC ORINDA AQUATI  2:46.87  17              P  1:13.38
ENDICOTT, LUKE        17 AZ SCOTTSDALE AQ   DQUED                   P  1:05.81

============================================================================================================================
   EVENT   62                                    MENS    17-18   200 I.M.                                    EVENT   62
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROLLO, JAKE           17 PC WALNUT CREEK   2:11.59   1  2:12.02 F1  P  1:03.39
                                                                    F    28.96  1:03.02  1:40.87
BARTLEY, ALEX         18 ** GOLD OF CANAD  2:16.96   2  2:14.31 F2  P  1:04.70
                                                                    F    29.06  1:03.65  1:43.52
BRANHAM, MACKENZIE    17 ** VANCOUVER PAC  2:19.24   7  2:17.73 F3  P  1:06.44
                                                                    F    28.74  1:06.18  1:45.15
GUTHRO, JOSEPH        18 CA DESERT STORM   2:19.39   8  2:17.78 F4  P  1:08.58
                                                                    F    29.57  1:07.88  1:46.49
GOHLKE, NILS          17 PC OAKLAND UNDER  2:17.58   5  2:17.82 F5  P  1:06.75
                                                                    F    29.99  1:06.88  1:46.70
HERNANDEZ, GIOVANNI   18 PC TERRAPINS SWI  2:17.64   6  2:18.30 F6  P  1:05.36
                                                                    F    28.42  1:05.68  1:46.75
YUVIENCO, MARK        18 PC SWIM SOUTH BA  2:17.40   4  2:20.33 F7  P  1:04.58
                                                                    F    29.25  1:05.76  1:48.39
KHAN, MARZUQ          17 PC SANTA CLARA S  2:21.23  11   DQUED  F   P  1:06.15
                                                                    F    29.67  1:05.75  1:50.45
GREEN, CHRISTOPHER    17 PC QUICKSILVER S  2:21.75  12          F   P  1:07.07

ROLLO, JAKE           17 PC WALNUT CREEK   2:11.59   1              P  1:03.39
BARTLEY, ALEX         18 ** GOLD OF CANAD  2:16.96   2              P  1:04.70
LAM, ALAN             17 PC TERRAPINS SWI  2:17.39   3              P  1:06.21
YUVIENCO, MARK        18 PC SWIM SOUTH BA  2:17.40   4              P  1:04.58
GOHLKE, NILS          17 PC OAKLAND UNDER  2:17.58   5              P  1:06.75
LUM, NIC              19 PC OSPREY AQUATI  2:17.61   1              P  1:05.91
HERNANDEZ, GIOVANNI   18 PC TERRAPINS SWI  2:17.64   6              P  1:05.36
BRANHAM, MACKENZIE    17 ** VANCOUVER PAC  2:19.24   7              P  1:06.44
GUTHRO, JOSEPH        18 CA DESERT STORM   2:19.39   8              P  1:08.58
TITTLE, MASON         17 PC WALNUT CREEK   2:19.45   9              P  1:05.82
LE, KEVIN             17 PC SUNNYVALE SWI  2:20.17  10              P  1:07.70
KHAN, MARZUQ          17 PC SANTA CLARA S  2:21.23  11              P  1:06.15
MAYER, KENNY          17 PC CABRILLO THRE  2:21.97  13              P  1:05.63
OTTOMEYER, GRADY      17 AZ PHOENIX SWIM   2:22.12  14              P  1:06.95
YEUNG, ANTHONY        17 PC FLYING FISH    2:22.39  15              P  1:07.70
TRUONG, BILL          17 PC SANTA CLARA S  2:22.53  16              P  1:08.46
JALIHAL, ADITYA       18 PC SAN RAMON VAL  2:23.35  17              P  1:06.24
VEGA, JORDAN          17 PC PEAK SWIMMING  2:23.47  18              P  1:07.04
ADLER, DYLAN          17 PC MARIN PIRATES  2:23.56  19              P  1:06.37
SUN, BRYAN            17 PC EAST BAY AQUA  2:24.24  20              P  1:07.21
MADIGAN, JACK         17 PC UN  (PC)       2:24.41  21              P  1:08.12
JHONG, ANTHONY        17 PC PLEASANTON SE  2:24.56  22              P  1:09.00
MACABUGAO, TOBY       17 PC MONTEREY COUN  2:24.81  23              P  1:08.61

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   62                                    MENS    17-18   200 I.M.                                    EVENT   62
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROSS, ADAM            18 AZ PHOENIX SWIM   2:24.91  24              P  1:07.70
BOAS, NATHAN          19 PC LIVERMORE AQU  2:25.18   2              P  1:07.15
SILVA, A.J.           18 PC WALNUT CREEK   2:26.08  25              P  1:07.84
CHAO, STEVEN          18 PC SUNNYVALE SWI  2:26.23  26              P  1:08.47
KIM, MATTHEW          17 PC SOUTH SAN FRA  2:26.53  27              P  1:07.61
CANE, PAUL            17 PC ORINDA AQUATI  2:26.71  28              P  1:11.96
GITTINGS, WILL        17 PC ORINDA AQUATI  2:28.13  29              P  1:11.49
WATTS, DONAVON        17 PC EAST BAY AQUA  2:33.90  30              P  1:13.81
THORSEN, ROBIN        17 PC CROW CANYON C   DQUED                   P  1:09.10

============================================================================================================================
   EVENT  212                                    MENS    OPEN    400 FREE                                    EVENT  212
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARSANTI, NATHAN      15 PC TERRAPINS SWI  4:11.37   2  4:06.69 F1  P  1:02.48  2:07.13  3:08.90
                                                                    F    28.17    58.71  1:30.17  2:01.96  2:33.50  3:05.10  3:36.40
ROLLO, JAKE           17 PC WALNUT CREEK   4:13.04   2  4:08.66 F1  P  1:00.04  2:04.73  3:09.75
                                                                    F    28.46    59.05  1:30.19  2:01.74  2:33.91  3:06.02  3:38.21
VANBROCKLIN, ERIC     17 PC WALNUT CREEK   4:11.52   1  4:09.41 F2  P  1:00.20  2:04.37  3:09.99
                                                                    F    27.40    57.43  1:28.65  2:00.75  2:33.00  3:05.58  4:00.50
HAGEMEISTER, TIM      16 PC TERRAPINS SWI  4:13.30   3  4:11.32 F2  P  1:00.46  2:05.02  3:10.20
                                                                    F    28.07    58.55  1:30.47  2:02.27  2:34.63  3:07.14  3:40.11
REUTER, ZACK          15 SN DAVIS ARDEN R  4:16.21   5  4:12.47 F3  P  1:02.35  2:08.54  3:13.86
                                                                    F    29.27  1:01.32  1:33.72  2:06.45  2:38.92  3:10.91  3:42.77
WIST, KADE            16 ** CASC           4:17.23   6  4:13.63 F4  P  1:03.28  2:09.48  3:15.00
                                                                    F    29.41  1:00.84  1:32.74  2:05.73  2:38.06  3:10.82  3:42.62
JOHNSON, TERRY        17 SN DAVIS ARDEN R  4:17.25   6  4:15.12 F3  P  1:02.46  2:07.90  3:13.17
                                                                    F    28.84  1:00.03  1:32.54  2:05.40  2:38.11  3:10.98  3:44.17
LEMIRE, MATTHEW       17 SN COSUMNES RIVE  4:17.52   7  4:15.15 F4  P  1:02.21  2:07.73  3:13.33
                                                                    F    29.32  1:01.34  1:34.20  2:06.91  2:39.07  3:11.53  3:44.00
LIU, KENNY            17 PC TERRAPINS SWI  4:14.62   3  4:15.55 F5  P  1:01.07  2:06.27  3:10.91
                                                                    F    29.32  1:00.83  1:33.49  2:06.25  2:39.17  3:11.82  3:44.19
REMMERT, COLTON       17 SN DAVIS ARDEN R  4:15.08   4  4:15.89 F6  P  1:00.78  2:05.58  3:10.55
                                                                    F    28.62    59.88  1:32.60  2:05.45  2:38.72  3:11.68  3:44.69
LAM, ALAN             17 PC TERRAPINS SWI  4:16.00   5  4:15.99 F7  P  1:02.35  2:07.56  3:11.44
                                                                    F    28.68  1:00.37  1:32.75  2:05.63  2:38.11  3:10.91  3:44.18
LARSON, DAVID         17 PC TERRAPINS SWI  4:18.41   9  4:16.37 F8  P  1:01.63  2:06.97  3:12.61
                                                                    F    29.47  1:01.14  1:34.06  2:06.82  2:39.41  3:12.09  3:44.84
HEBERT, MITCHELL      16 ** GOLD OF CANAD  4:14.28   4  4:17.57 F5  P  1:00.09  2:03.64  3:09.62
                                                                    F    28.50    59.81  1:32.18  2:05.00  2:38.32  3:11.76  3:45.25
KATELNIKOFF, ALEXANDE 13 ** CASC           4:18.31   1  4:17.59 F1  P  1:03.20  2:09.19  3:14.97
                                                                    F    29.49  1:01.65  1:34.35  2:06.90  2:40.20  3:13.25  3:46.21
BORCHERS, NATE        18 PC CROW CANYON C  4:18.19   8  4:17.86 F9  P  1:01.05  2:06.05  3:11.79
                                                                    F    29.06  1:00.82  1:32.99  2:05.94  2:38.75  3:12.01  3:45.14
MCFAUL, NATHANIEL     13 OR THUNDERBOLT S  4:24.43   5  4:18.41 F2  P  1:03.67  2:10.76  3:18.20
                                                                    F    29.58  1:02.39  1:35.57  2:08.67  2:41.31  3:14.28  3:46.94
KIM, BRIAN            15 PC SANTA CLARA S  4:19.10   9  4:18.47 F6  P  1:01.68  2:07.77  3:14.78
                                                                    F    28.59  1:00.48  1:33.34  2:06.42  2:39.82  3:13.52  3:46.59
MARTINEZ, TRENTON     13 OR THUNDERBOLT S  4:21.56   3  4:18.52 F3  P  1:02.18  2:08.61  3:16.02
                                                                    F    29.18  1:01.44  1:34.41  2:07.30  2:40.44  3:13.44  3:46.59
YONGYUTH, JARED       16 PC SANTA CLARA S  4:18.11   7  4:19.38 F7  P  1:02.85  2:08.57  3:14.39
                                                                    F    29.76  1:01.65  1:35.22  2:08.40  2:42.04  3:15.48  3:48.43

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  212                                    MENS    OPEN    400 FREE                                    EVENT  212
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NEWTON, BRADLEY       16 PC DE ANZA CUPER  4:19.34  10  4:19.81 F8  P  1:00.95  2:07.08  3:13.61
                                                                    F    28.86  1:00.57  1:33.51  2:06.83  2:40.33  3:13.64  3:47.42
HOLT, OLI             15 PC SANTA CLARA S  4:18.52   8  4:20.10 F9  P  1:02.60  2:08.75  3:14.12
                                                                    F    29.77  1:01.52  1:34.38  2:07.61  2:41.37  3:14.94  3:48.84
SHI, BRANDON          13 PC SAN RAMON VAL  4:22.31   4  4:20.39 F4  P  1:03.98  2:11.32  3:17.58
                                                                    F    30.32  1:03.07  1:36.54  2:09.78  2:42.49  3:15.46  3:48.44
SYTNIK, GENNADY       14 PC TERRAPINS SWI  4:26.38   8  4:22.57 F5  P  1:05.22  2:12.23  3:20.40
                                                                    F    30.06  1:02.97  1:35.89  2:09.19  2:42.81  3:16.92  3:50.37
NOYES, DAVID          14 PC SANTA CLARA S  4:19.07   2  4:23.80 F6  P  1:01.66  2:08.23  3:14.23
                                                                    F    29.71  1:02.59  1:36.66  2:10.09  2:44.04  3:17.29  3:50.86
YOUNG, NATHAN         13 OR THUNDERBOLT S  4:26.65   9  4:23.87 F7  P  1:03.94  2:11.81  3:20.15
                                                                    F    30.60  1:03.74  1:36.87  2:10.61  2:44.03  3:17.88  3:51.40
TURNER, LOMAX         14 PC MARIN PIRATES  4:25.30   6  4:24.51 F8  P  1:04.09  2:11.32  3:18.66
                                                                    F    29.97  1:02.83  1:36.69  2:10.63  2:44.45  3:18.05  3:51.85
BRANNAN, MICHAEL      14 PC SWIM SOUTH BA  4:26.35   7  4:24.69 F9  P  1:03.25  2:10.63  3:18.97
                                                                    F    29.99  1:02.52  1:36.16  2:10.13  2:43.69  3:17.44  3:51.15

HATCH, JAROD          15 PC MORGAN HILL S  4:11.32   1              P  1:00.36  2:04.55  3:09.43
BARSANTI, NATHAN      15 PC TERRAPINS SWI  4:11.37   2              P  1:02.48  2:07.13  3:08.90
VANBROCKLIN, ERIC     17 PC WALNUT CREEK   4:11.52   1              P  1:00.20  2:04.37  3:09.99
ROLLO, JAKE           17 PC WALNUT CREEK   4:13.04   2              P  1:00.04  2:04.73  3:09.75
HAGEMEISTER, TIM      16 PC TERRAPINS SWI  4:13.30   3              P  1:00.46  2:05.02  3:10.20
HEBERT, MITCHELL      16 ** GOLD OF CANAD  4:14.28   4              P  1:00.09  2:03.64  3:09.62
LIU, KENNY            17 PC TERRAPINS SWI  4:14.62   3              P  1:01.07  2:06.27  3:10.91
REMMERT, COLTON       17 SN DAVIS ARDEN R  4:15.08   4              P  1:00.78  2:05.58  3:10.55
LAM, ALAN             17 PC TERRAPINS SWI  4:16.00   5              P  1:02.35  2:07.56  3:11.44
REUTER, ZACK          15 SN DAVIS ARDEN R  4:16.21   5              P  1:02.35  2:08.54  3:13.86
WIST, KADE            16 ** CASC           4:17.23   6              P  1:03.28  2:09.48  3:15.00
JOHNSON, TERRY        17 SN DAVIS ARDEN R  4:17.25   6              P  1:02.46  2:07.90  3:13.17
LEMIRE, MATTHEW       17 SN COSUMNES RIVE  4:17.52   7              P  1:02.21  2:07.73  3:13.33
YONGYUTH, JARED       16 PC SANTA CLARA S  4:18.11   7              P  1:02.85  2:08.57  3:14.39
BORCHERS, NATE        18 PC CROW CANYON C  4:18.19   8              P  1:01.05  2:06.05  3:11.79
KATELNIKOFF, ALEXANDE 13 ** CASC           4:18.31   1              P  1:03.20  2:09.19  3:14.97
LARSON, DAVID         17 PC TERRAPINS SWI  4:18.41   9              P  1:01.63  2:06.97  3:12.61
HOLT, OLI             15 PC SANTA CLARA S  4:18.52   8              P  1:02.60  2:08.75  3:14.12
NOYES, DAVID          14 PC SANTA CLARA S  4:19.07   2              P  1:01.66  2:08.23  3:14.23
KIM, BRIAN            15 PC SANTA CLARA S  4:19.10   9              P  1:01.68  2:07.77  3:14.78
NEWTON, BRADLEY       16 PC DE ANZA CUPER  4:19.34  10              P  1:00.95  2:07.08  3:13.61
GRAVERSEN, EMIL       17 PC EAST BAY AQUA  4:19.43  10              P  1:01.42  2:07.35  3:14.73
YUVIENCO, MARK        18 PC SWIM SOUTH BA  4:19.47  11              P  1:03.57  2:09.39  3:14.82
TRUONG, BILL          17 PC SANTA CLARA S  4:19.62  12              P  1:03.31  2:09.04  3:14.80
BARTLEY, ALEX         18 ** GOLD OF CANAD  4:19.63  13              P  1:02.20  2:08.14  3:14.53
ENGINEER, BAHMAN      16 PC SANTA CLARA S  4:19.79  11              P  1:02.00  2:07.78  3:13.70
YAN, HOUFU            16 PC DE ANZA CUPER  4:20.01  12              P  1:04.07  2:10.81  3:15.80
CHIN, BRANDON         16 PC EAST BAY AQUA  4:20.10  13              P  1:02.70  2:08.59  3:14.80
GORELIK, MARK         16 PC SANTA CLARA S  4:20.47  14              P  1:03.43  2:09.88  3:15.77
JAMES, TYLER          15 PC TERRAPINS SWI  4:20.73  15              P  1:01.98  2:08.03  3:14.75
MURPHY, JACK          15 PC NEPTUNE SWIMM  4:21.31  16              P  1:02.69  2:09.37  3:16.32
MARTINEZ, TRENTON     13 OR THUNDERBOLT S  4:21.56   3              P  1:02.18  2:08.61  3:16.02
SHI, BRANDON          13 PC SAN RAMON VAL  4:22.31   4              P  1:03.98  2:11.32  3:17.58
SHAKER, SHARIF        17 PC CROW CANYON C  4:22.56  14              P  1:02.37  2:08.92  3:15.85
HALBRECHT, KYLE       16 PC WALNUT CREEK   4:22.60  17              P  1:01.88  2:09.59  3:17.62
MORENO, JARED         16 AZ MESA AQUATICS  4:23.58  18              P  1:02.89  2:10.28  3:17.21
JUBENVILL, HENRY      15 ** CASC           4:23.71  20              P  1:04.45  2:11.78  3:18.06
MITCHELL, CHASE       16 PC TERRAPINS SWI  4:23.71  19              P  1:03.94  2:11.43  3:19.55
MIN, ENOCH            15 PC PALO ALTO STA  4:23.86  21              P  1:02.79  2:09.91  3:17.80

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  212                                    MENS    OPEN    400 FREE                                    EVENT  212
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HORNE, JAKE           16 PC WALNUT CREEK   4:24.14  22              P  1:02.06  2:09.05  3:17.47
HENRY, CHARLES        18 AZ SCOTTSDALE AQ  4:24.23  15              P  1:04.09  2:11.34  3:17.69
MCFAUL, NATHANIEL     13 OR THUNDERBOLT S  4:24.43   5              P  1:03.67  2:10.76  3:18.20
BALUNI, ANDRE         16 PC SANTA CLARA S  4:24.49  23              P  1:03.25  2:12.16  3:19.09
HOERGER, SEAN         15 PC DE ANZA CUPER  4:24.64  24              P  1:02.90  2:10.52  3:18.24
PAN, SPENCER          16 ** CASC           4:24.74  25              P  1:03.45  2:11.03  3:19.20
LEMMON, CONNOR        15 PC CABRILLO THRE  4:24.80  26              P  1:04.67  2:12.66  3:20.05
FREDIANI, MATT        17 SN COSUMNES RIVE  4:24.98  16              P  1:01.96  2:09.48  3:16.92
TURNER, LOMAX         14 PC MARIN PIRATES  4:25.30   6              P  1:04.09  2:11.32  3:18.66
SETTLE, BENJAMIN      15 OR THUNDERBOLT S  4:25.54  27              P  1:04.56  2:11.89  3:18.22
GOLAND, ZACHARY       17 PC PALO ALTO STA  4:25.90  17              P  1:03.40  2:10.72  3:18.51
LUM, NIC              19 PC OSPREY AQUATI  4:26.18   1              P  1:01.86  2:09.21  3:17.77
BRANNAN, MICHAEL      14 PC SWIM SOUTH BA  4:26.35   7              P  1:03.25  2:10.63  3:18.97
KATELNIKOFF, JUSTIN   15 ** CASC           4:26.36  28              P  1:04.67  2:12.49  3:19.82
SYTNIK, GENNADY       14 PC TERRAPINS SWI  4:26.38   8              P  1:05.22  2:12.23  3:20.40
ROYSE, MASON          16 SN SUN OAKS AQUA  4:26.47  29              P  1:01.70  2:09.71  3:18.63
YOUNG, NATHAN         13 OR THUNDERBOLT S  4:26.65   9              P  1:03.94  2:11.81  3:20.15
MCGEE, GAVIN          14 PC SANTA CLARA S  4:26.75  10              P  1:03.77  2:11.14  3:19.59
RINARD, CHRISTOPHER   13 PC PALO ALTO STA  4:26.90  11              P  1:04.26  2:11.94  3:19.96
TORRE, DANIEL         17 PC SWIM SOUTH BA  4:26.94  18              P  1:03.98  2:11.63  3:19.19
LUTZKER, MICHAEL      17 PC WALNUT CREEK   4:27.09  19              P  1:03.69  2:10.76  3:18.95
MARSHALL, BRODIE      15 ** VANCOUVER PAC  4:27.17  30              P  1:02.94  2:10.38  3:19.06
KUO, AARON            13 PC PALO ALTO STA  4:27.21  12              P  1:03.99  2:11.07  3:19.34
YEUNG, ANTHONY        17 PC FLYING FISH    4:27.24  20              P  1:03.13  2:10.84  3:19.11
KOS, SEAN             15 SN DAVIS ARDEN R  4:27.35  31              P  1:04.21  2:11.43  3:20.25
SELLERS, NATHAN       14 SN ARDEN HILLS S  4:27.53  13              P  1:03.18  2:11.18  3:19.99
CRAMER, PARKER        15 PC SAN RAMON VAL  4:27.77  32              P  1:04.91  2:14.12  3:22.48
LEWIS, RYAN           15 PC SANTA CLARA S  4:27.81  33              P  1:00.24  2:06.97  3:16.40
ZHANG, LYON           14 PC EAST BAY AQUA  4:27.86  14              P  1:05.57  2:14.65  3:22.48
WOODBURN, CHRISTOPHER 16 PC DE ANZA CUPER  4:28.00  34              P  1:03.48  2:11.76  3:20.43
LU, TYLER             14 PC PLEASANTON SE  4:28.16  15              P  1:02.80  2:11.18  3:20.69
BROOKS, DANIEL        13 AZ MESA AQUATICS  4:28.73  16              P  1:02.77  2:10.35  3:19.61
KLEIN, RYAN           15 AZ SCOTTSDALE AQ  4:28.79  35              P  1:03.48  2:11.77  3:19.70
CARLSON, EVAN         14 OR THUNDERBOLT S  4:28.98  17              P  1:04.20  2:13.04  3:21.67
WALKER, JESSE         16 SN DAVIS ARDEN R  4:29.13  36              P  1:03.89  2:12.00  3:21.19
LEE, TIMOTHY          14 SN VACAVILLE SWI  4:29.74  18              P  1:06.04  2:16.59  3:24.73
BROWN, BRANDON        15 PC PLEASANTON SE  4:29.95  37              P  1:02.50  2:11.71  3:21.69
NEILSON, ACHILLES     14 ** CASC           4:30.21  19              P  1:04.22  2:13.56  3:22.52
LEE, MATTHEW          16 ** VANCOUVER PAC  4:30.31  38              P  1:03.13  2:12.48  3:22.30
RUKA, JASON           14 AZ YMCA WESTSIDE  4:30.60  20              P  1:04.15  2:13.03  3:22.09
MERTZ, DAVID          13 PC NEPTUNE SWIMM  4:31.00  21              P  1:05.05  2:13.32  3:22.50
REZNICK, COLE         13 PC TRI VALLEY AQ  4:31.33  22              P  1:03.86  2:13.14  3:23.37
WALKER, JAKE          16 SN ARDEN HILLS S  4:31.46  39              P  1:04.18  2:13.04  3:22.62
SCHERTLER, JACK       14 PC SUNNYVALE SWI  4:31.49  23              P  1:03.59  2:12.47  3:21.95
CHAO, STEVEN          18 PC SUNNYVALE SWI  4:31.53  21              P  1:04.65  2:13.66  3:23.28
LAWS, GUS             17 PC TERRAPINS SWI  4:31.64  22              P  1:06.07  2:16.01  3:23.91
BLAKE, DANIEL         13 PC SANTA CLARA S  4:31.81  24              P  1:05.50  2:14.46  3:24.60
LANDRIAULT, PHILIPPE  14 ** QUEB           4:32.13  25              P  1:05.82  2:14.85  3:24.48
HONG, BRANDON         13 PC SANTA CLARA S  4:32.25  26              P  1:05.64  2:15.26  3:24.00
WHEELER, MICHAEL      14 PC ORINDA AQUATI  4:32.37  27              P  1:05.03  2:14.86  3:24.70
JOHNSON, HAYDEN       14 SN ARDEN HILLS S  4:32.40  28              P  1:05.69  2:14.63  3:23.70
LARSON, JAX           13 SN ARDEN HILLS S  4:32.66  29              P  1:05.13  2:14.80  3:23.83
CHANG, DARWIN         18 PC TERRAPINS SWI  4:32.75  23              P  1:05.22  2:14.15  3:23.98
YANG, STEVE           14 PC DE ANZA CUPER  4:32.95  30              P  1:05.94  2:15.89  3:26.67
FOURNIER, TROY        15 PC BRENTWOOD SEA  4:33.05  40              P  1:05.23  2:15.12  3:25.82
CHEENIYIL, RAHUL      15 PC SANTA CLARA S  4:33.10  41              P  1:03.14  2:13.63  3:24.40

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  212                                    MENS    OPEN    400 FREE                                    EVENT  212
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHARMA, APOORVA       14 PC SAN RAMON VAL  4:33.33  31              P  1:07.01  2:17.90  3:27.91
KHAN, MARZUQ          17 PC SANTA CLARA S  4:33.66  24              P  1:03.09  2:13.51  3:26.13
WRIGHT, MICHAEL       16 PC ORINDA AQUATI  4:33.70  42              P  1:04.44  2:14.47  3:24.92
MARTINEZ-CALVO, JAUME 15 OR THUNDERBOLT S  4:34.02  43              P  1:04.94  2:15.64  3:26.55
SHAU, DAVID           14 PC PALO ALTO STA  4:34.02  32              P  1:03.86  2:13.14  3:22.57
HOGAN, JONATHON       18 ** GOLD OF CANAD  4:34.15  25              P  1:05.03  2:14.71  3:25.37
LITTLE, SCOTT         15 PC PALO ALTO STA  4:34.30  44              P  1:03.04  2:12.99  3:24.11
CHEN, MICHAEL         15 PC PALO ALTO STA  4:34.39  45              P  1:03.78  2:13.63  3:25.34
CLAVIN, ARRON         14 PC ALAMEDA ISLAN  4:34.79  33              P  1:03.71  2:14.47  3:25.06
GJERDE, THOMAS        16 PC TRI VALLEY AQ  4:35.52  46              P  1:07.06  2:16.30  3:27.03
MATSUDA, ASKA         13 PC PALO ALTO STA  4:35.57  34              P  1:06.23  2:16.51  3:26.36
IP, KYLE              16 PC SUNNYVALE SWI  4:35.58  47              P  1:03.64  2:13.93  3:25.57
NEUBIESER, CRAIG      16 PC DE ANZA CUPER  4:35.78  48              P  1:03.35  2:14.06  3:26.14
OWENS, CLAYTON        14 PC SANTA CLARA S  4:36.26  35              P  1:04.46  2:15.08  3:25.18
DESPROS, JULIEN MANUE 14 ** QUEB           4:36.89  36              P  1:05.38  2:15.43  3:26.45
MARTIN, MICHAEL       15 PC PLEASANTON SE  4:37.34  49              P  1:02.76  2:12.27  3:24.92
YAP, GRANT            14 PC TRI VALLEY AQ  4:38.28  37              P  1:06.94  2:17.33  3:28.72
PAI, SIDDHARTH        14 OR THUNDERBOLT S  4:38.44  38              P  1:06.60  2:16.06  3:27.19
LATHAM, COREY         18 PC GILROY GATORS  4:39.14  26              P  1:06.01  2:17.22  3:28.69
WONG, LELAND          15 ** VANCOUVER PAC  4:39.33  50              P  1:05.65  2:16.50  3:27.79
DAVID, CALVIN         13 PC PLEASANTON SE  4:41.13  39              P  1:09.06  2:21.47  3:33.09
ZHANG, RICHARD        13 PC ORINDA AQUATI  4:41.56  40              P  1:05.40  2:16.13  3:28.56
KOROLEV, IVAN         15 PC WALNUT CREEK   4:41.73  51              P  1:05.74  2:16.79  3:30.09
REZNICK, JORDAN       17 PC CROW CANYON C  4:41.74  27              P  1:06.43  2:17.64  3:29.57
BAUER, LUKAS          14 PC PALO ALTO STA  4:42.51  41              P  1:06.76  2:18.57  3:32.56
ARNOLD, MATTHEW       15 OR THUNDERBOLT S  4:44.38  52              P  1:05.69  2:17.42  3:31.81
SJOLUND, FELIX        16 PC MORGAN HILL S  4:47.08  53              P  1:08.20  2:21.04  3:34.23
BRANHAM, MACKENZIE    17 ** VANCOUVER PAC   DQUED
MCCORMICK, BROSS      16 PC OSPREY AQUATI   DQUED

                                                  TIME TRIALS / LEAD OFF SPLITS

ZALES, JOE            13 SN ARDEN HILLS S               4:36.58
BROWN, BRANDON        15 PC PLEASANTON SE               4:38.85

============================================================================================================================
   EVENT  210                                    MENS    OPEN    400 FREE-1                                  EVENT  210
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RODRIGUEZ QUINTERO, J 12 ** EAGLES TEAM    4:37.95   3  4:34.51 F1  P  1:05.35  2:17.78  3:30.55
                                                                    F    31.41  1:06.43  1:42.12  2:18.32  2:53.42  3:28.51  4:01.88
URLANDO, LUCA         12 SN FOOTHILL AQUA  4:35.38   2  4:35.23 F2  P  1:05.94  2:16.82  3:27.21
                                                                    F    32.03  1:06.47  1:43.05  2:18.91  2:54.47  3:29.01  4:03.56
WINN, BENJAMIN        12 PC SANTA CLARA S  4:38.16   4  4:37.39 F3  P  1:06.89  2:18.46  3:30.21
                                                                    F    32.36  1:06.67  1:42.85  2:18.41  2:53.71  3:28.64  4:04.09
DUYCK, NOAH           12 OR THUNDERBOLT S  4:35.25   1  4:37.41 F4  P  1:06.19  2:17.09  3:27.02
                                                                    F    31.57  1:06.26  1:42.56  2:18.85  2:53.78  3:29.17  4:03.66
PLATTEL, LLEYTON      12 PC PLEASANTON SE  4:41.05   6  4:39.19 F5  P  1:06.99  2:18.72  3:30.70
                                                                    F    32.05  1:06.94  1:42.78  2:18.56  2:54.44  3:30.09  4:05.33
JONES, JED            12 MN AQUAJETS SWIM  4:38.31   5  4:39.71 F6  P  1:06.71  2:18.38  3:29.81
                                                                    F    32.42  1:07.80  1:43.49  2:19.65  2:54.99  3:30.40  4:05.55

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  210                                    MENS    OPEN    400 FREE-1                                  EVENT  210
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NAGLE, WILL           11 PC ORINDA AQUATI  4:47.21   8  4:42.99 F7  P  1:07.75  2:20.55  3:34.13
                                                                    F    31.54  1:06.59  1:42.37  2:18.21  2:54.18  3:30.47  4:07.04
CULETU, JUSTIN        12 PC BULLDOG SWIM   4:46.96   7  4:45.08 F8  P  1:08.93  2:23.23  3:37.37
                                                                    F    32.45  1:08.34  1:44.77  2:21.54  2:57.90  3:34.80  4:10.93
KHOWONG, OSCAR        12 PC DE ANZA CUPER  4:48.13   9  4:47.38 F9  P  1:09.12  2:22.58  3:34.86
                                                                    F    32.81  1:08.41  1:45.42  2:21.69  2:58.31  3:34.61  4:11.78
HUBBARD, BRYCE        10 SN ZEON PERFORMA  5:06.02   2  5:06.93 F1  P  1:14.34  2:32.76  3:50.92
                                                                    F    34.27  1:12.52  1:52.02  2:32.16  3:11.72  3:50.93  4:30.96
MARTINELLI, LORENZO   10 PC SANTA CLARA S  5:09.21   3  5:08.82 F2  P  1:13.65  2:33.60  3:53.47
                                                                    F    35.83  1:15.27  1:55.37  2:35.78  3:14.89  3:54.90  4:33.78
RIDOSKO, RYAN         10 PC TRI VALLEY AQ  5:13.23   5  5:08.84 F3  P  1:16.03  2:35.74  3:56.21
                                                                    F    35.84  1:15.15  1:55.11  2:35.34  3:15.21  3:54.90  4:33.81
ALEJANDRO, KALEN      10 CA CANY           5:09.44   4  5:13.76 F4  P  1:13.66  2:34.28  3:52.80
                                                                    F    35.50  1:13.93  1:55.01  2:34.68  3:15.83  3:55.91  4:36.50
PORTER, GABRIEL       10 PC CABRILLO THRE  5:19.51   8  5:16.57 F5  P  1:18.69  2:42.69  4:05.49
                                                                    F    34.91  1:15.87  1:56.71  2:37.41  3:17.97  3:58.28  4:38.40
FOTHERBY, JUSTIN      10 ** KISU           5:19.32   6  5:20.47 F6  P  1:16.18  2:37.81  4:01.42
                                                                    F    35.52  1:15.00  1:56.68  2:37.81  3:19.89  4:01.20  4:42.90
LOMVARDAS, AKIRA      10 PC NORTH BAY AQU  5:19.39   7  5:21.75 F7  P  1:14.54  2:34.87  3:57.40
                                                                    F    36.34  1:16.20  1:56.36  2:36.89  3:18.28  3:59.61  4:41.27
GARREN, KAI           10 PC MONTEREY BAY   5:21.25   9  5:28.12 F8  P  1:14.79  2:36.24  3:59.64
                                                                    F    36.51  1:16.67  1:57.62  2:39.53  3:21.87  4:04.28  4:46.87
WENGER, JACQUE        10 SI PACIFIC ATHLE  5:03.33   1  NO SHOW F   P  1:11.48  2:29.02  3:46.66

DUYCK, NOAH           12 OR THUNDERBOLT S  4:35.25   1              P  1:06.19  2:17.09  3:27.02
URLANDO, LUCA         12 SN FOOTHILL AQUA  4:35.38   2              P  1:05.94  2:16.82  3:27.21
RODRIGUEZ QUINTERO, J 12 ** EAGLES TEAM    4:37.95   3              P  1:05.35  2:17.78  3:30.55
WINN, BENJAMIN        12 PC SANTA CLARA S  4:38.16   4              P  1:06.89  2:18.46  3:30.21
JONES, JED            12 MN AQUAJETS SWIM  4:38.31   5              P  1:06.71  2:18.38  3:29.81
PLATTEL, LLEYTON      12 PC PLEASANTON SE  4:41.05   6              P  1:06.99  2:18.72  3:30.70
CULETU, JUSTIN        12 PC BULLDOG SWIM   4:46.96   7              P  1:08.93  2:23.23  3:37.37
NAGLE, WILL           11 PC ORINDA AQUATI  4:47.21   8              P  1:07.75  2:20.55  3:34.13
KHOWONG, OSCAR        12 PC DE ANZA CUPER  4:48.13   9              P  1:09.12  2:22.58  3:34.86
COLOMA, GARRICK       12 PC TERRAPINS SWI  4:49.33  10              P  1:09.54  2:24.16  3:37.49
ZHANG, TIANYI         12 PC PEAK SWIMMING  4:50.07  11              P  1:08.97  2:23.26  3:38.88
CHOU, TIMMY           12 PC SANTA CLARA S  4:50.38  13              P  1:10.34  2:25.05  3:39.35
PARENTE, DYLAN        12 CA CANY           4:50.38  12              P  1:07.49  2:21.43  3:36.68
AFFELD, JONNY         12 PC PALO ALTO STA  4:50.50  14              P  1:08.54  2:23.38  3:38.05
RODGERS, CONNOR       12 PC MONTEREY BAY   4:50.52  15              P  1:08.17  2:22.02  3:36.86
CARLTON, MASON        11 PC CABRILLO THRE  4:53.08  16              P  1:10.63  2:23.82  3:38.71
SELLERS, JOSHUA       12 SN ARDEN HILLS S  4:54.38  17              P  1:09.71  2:25.47  3:40.67
MAKLER, THEO          12 PC PEAK SWIMMING  4:55.99  18              P  1:12.53  2:28.09  3:43.62
CHANG, ALLEN          11 PC SANTA CLARA S  4:56.56  19              P  1:12.54  2:27.80  3:44.06
VEGAS, ARMANDO        12 PC CROW CANYON C  4:56.83  20              P  1:09.61  2:25.31  3:41.93
DONCHI, SAM           12 OR THUNDERBOLT S  4:57.44  21              P  1:12.22  2:27.66  3:42.77
CHU, BRYAN            12 PC DE ANZA CUPER  4:57.59  22              P  1:08.88  2:24.72  3:41.14
WORTHINGTON, MASON    12 CA CORONA AQUATI  4:57.86  23              P  1:10.64  2:27.59  3:41.62
DANIELS, CONNOR DANIE 12 SN SPARE TIME AQ  4:59.84  24              P  1:11.25  2:28.49  3:45.00
YEN, JACOB            12 PC SANTA CLARA S  5:01.03  25              P  1:11.28  2:26.87  3:44.34
REN, ALEX             11 PC PLEASANTON SE  5:02.02  26              P  1:11.49  2:27.71  3:44.60
MACKEY, MALCOLM       11 PC OAKLAND UNDER  5:02.44  27              P  1:11.76  2:29.01  3:46.42
KIM, JAEWOO           11 PC PLEASANTON SE  5:02.51  28              P  1:12.13  2:29.73  3:47.60
WU, JASPER            12 PC UN  (PC)       5:02.61  29              P  1:10.87  2:28.93  3:47.59
FITCH, SAM            11 SN ARDEN HILLS S  5:02.68  30              P  1:11.55  2:28.37  3:46.19
WENGER, JACQUE        10 SI PACIFIC ATHLE  5:03.33   1              P  1:11.48  2:29.02  3:46.66
GILLIES, RYAN         12 PC PALO ALTO STA  5:04.73  31              P  1:10.73  2:28.57  3:47.08

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  210                                    MENS    OPEN    400 FREE-1                                  EVENT  210
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CARIOU-GOMEZ, THEO    12 SN DAVIS ARDEN R  5:05.22  32              P  1:12.43  2:30.51  3:49.35
HUBBARD, BRYCE        10 SN ZEON PERFORMA  5:06.02   2              P  1:14.34  2:32.76  3:50.92
CONNOLLY, WILLIAM     12 PC PALO ALTO STA  5:06.84  33              P  1:13.75  2:31.30  3:49.66
COOK, CHRIS           12 PC PALO ALTO STA  5:09.18  34              P  1:12.08  2:31.47  3:50.87
MARTINELLI, LORENZO   10 PC SANTA CLARA S  5:09.21   3              P  1:13.65  2:33.60  3:53.47
ALEJANDRO, KALEN      10 CA CANY           5:09.44   4              P  1:13.66  2:34.28  3:52.80
RIDOSKO, RYAN         10 PC TRI VALLEY AQ  5:13.23   5              P  1:16.03  2:35.74  3:56.21
FOTHERBY, JUSTIN      10 ** KISU           5:19.32   6              P  1:16.18  2:37.81  4:01.42
LOMVARDAS, AKIRA      10 PC NORTH BAY AQU  5:19.39   7              P  1:14.54  2:34.87  3:57.40
PORTER, GABRIEL       10 PC CABRILLO THRE  5:19.51   8              P  1:18.69  2:42.69  4:05.49
GARREN, KAI           10 PC MONTEREY BAY   5:21.25   9              P  1:14.79  2:36.24  3:59.64
LY, CLAYTON           10 PC SFRP ROSSI SW  5:22.60  10              P  1:14.84  2:36.06  3:59.88
FONG, A.J.             9 PC TERRAPINS SWI  5:24.19  11              P  1:17.66  2:40.69  4:02.81
RANADE, VINEET        10 PC SANTA CLARA S  5:24.55  12              P  1:15.86  2:39.16  4:02.66
CONNELL, ADAM         10 ** CASC           5:24.75  13              P  1:15.68  2:39.43  4:04.66
SEBASTIAN, ANTHONY     9 PC UN  (PC)       5:26.03  14              P  1:17.48  2:40.90  4:05.72
WONG, KYLE            10 SI UN  (SI)       5:28.55  15              P  1:19.77  2:41.85  4:06.69
JOSWIAK, THOMAS       10 AZ PHOENIX SWIM   5:28.96  16              P  1:17.68  2:41.87  4:06.22
LIPSON, HENRY         10 PC THE OLYMPIC C  5:30.00  17              P  1:21.34  2:46.74  4:11.74
DHANAPRASIDHIKUL, MOT 10 CA CANY           5:31.17  18              P  1:18.82           4:07.60
WILLIAMS, HARRISON     9 PC PALO ALTO STA  5:31.63  19              P  1:20.16  2:44.36  4:09.21
HUANG, MILES          10 PC SANTA CLARA S  5:33.41  20              P  1:20.71  2:48.36  4:12.84
TRAN, STEVEN          10 PC PALO ALTO STA  5:33.77  21              P  1:19.89  2:44.88  4:09.68
SPENCE, ZACHARY       10 PC SANTA CLARA S  5:34.77  22              P  1:17.51  2:42.28  4:08.32
MAURER, REX            9 PC PALO ALTO STA  5:35.38  23              P  1:17.93  2:44.16  4:13.29
SMEDLEY, ALEXANDER    10 PC PLEASANTON SE  5:36.86  24              P  1:20.99  2:48.23  4:14.75
HARRIS, CALEB         10 SN CALIFORNIA CA  5:37.73  25              P  1:21.55  2:49.09  4:15.18
HUEY, BRYSON          10 PC PLEASANTON SE  5:38.35  26              P  1:18.57  2:44.76  4:12.43
JONES, KEATON          9 AZ SWIM NEPTUNE   5:41.06  27              P  1:20.61  2:48.37  4:15.99
GRIECO, EMILIANO       9 PC GILROY GATORS  5:41.53  28              P  1:23.11  2:49.08  4:16.43
KIM, CHRISTIAN        10 PC SANTA CLARA S  5:43.93  29              P  1:21.61  2:49.40  4:18.06
SABER, JACK           10 UT WASATCH FRONT  5:46.02  30              P  1:21.08  2:49.88  4:18.52
DROUIN, BRADY         10 PC RAM AQUATICS   5:48.85  31              P  1:21.65  2:49.24  4:17.65
IDGUNJI, RAHUL        10 PC SANTA CLARA S  5:51.31  32              P  1:22.86  2:54.15  4:25.36
KANG, TAN             10 PC DE ANZA CUPER  5:52.73  33              P  1:19.73  2:50.64  4:22.95
GOLD, EVAN             9 PC PALO ALTO STA  5:56.19  34              P  1:25.39  2:57.66  4:28.81
BENGTSSON, MATTIAS    10 PC PLEASANTON SE  5:58.33  35              P  1:21.98  2:54.87  4:27.07
HSIEH, TRISTAN        10 PC VALLEY SPLASH  5:59.15  36              P  1:23.57  2:57.37  4:30.45
SIMMONS, DANIEL       12 AZ SCOTTSDALE AQ   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  216                                    MENS    OPEN    800 FREE                                    EVENT  216
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRUNE, NOAH           12 CA CANY                        9:06.52   1      30.38  1:04.52  1:39.29  2:13.87  2:48.85  3:23.88  3:58.50
                                                                       4:33.13  5:07.71  5:42.50  6:16.94  6:51.52  7:25.87  8:00.17
                                                                       8:34.15
WINN, BENJAMIN        12 PC SANTA CLARA S               9:31.58   2      32.13  1:07.80  1:44.19  2:20.42  2:56.82  3:33.08  4:08.97
                                                                       4:45.38  5:21.39  5:57.67  6:33.73  7:09.81  7:45.79  8:21.90
                                                                       8:57.43

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  216                                    MENS    OPEN    800 FREE                                    EVENT  216
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PLATTEL, LLEYTON      12 PC PLEASANTON SE               9:42.46   3      32.56  1:08.23  1:45.66  2:22.04  2:59.72  3:36.29  4:08.34
                                                                       4:49.86  5:27.05  6:03.62  6:41.06  7:17.64  7:54.69  8:30.73
                                                                       9:07.74
JONES, JED            12 MN AQUAJETS SWIM               9:42.53   4      33.41  1:09.14  1:46.18  2:22.17  2:58.92  3:35.22  4:12.37
                                                                       4:48.91  5:25.55  6:03.04  6:40.31  7:17.04  7:54.46  8:30.98
                                                                       9:07.54
RODGERS, CONNOR       12 PC MONTEREY BAY                9:49.97   5      33.22  1:08.47  1:45.12  2:21.87  2:59.10  3:36.56  4:14.76
                                                                       4:52.52  5:30.63  6:08.32  6:46.00  7:23.17  8:00.45  8:37.37
                                                                       9:14.47
COLOMA, GARRICK       12 PC TERRAPINS SWI               9:55.92   6      34.16  1:11.07  1:49.07  2:26.70  3:05.39  3:43.31  4:21.62
                                                                       4:58.96  5:36.72  6:13.86  6:51.67  7:28.71  8:06.04  8:42.97
                                                                       9:20.23
SELLERS, JOSHUA       12 SN ARDEN HILLS S               9:57.68   7      33.09  1:09.83  2:18.82  2:25.02  2:59.48  3:41.36  4:40.85
                                                                       4:58.44  5:23.17  6:13.40  6:44.02  7:28.47  8:16.09  8:43.97
                                                                       9:07.83
PARENTE, DYLAN        12 CA CANY                       10:02.14   8      34.05  1:11.34  1:49.66  2:27.69  3:06.09  3:43.80  4:21.99
                                                                       5:00.01  5:38.07  6:15.26  6:53.48  7:31.43  8:09.49  8:47.27
                                                                       9:25.68
VULGAS, AIDAN         12 SN CALIFORNIA CA              10:05.64   9      32.48  1:08.80  1:45.36  2:22.25  3:00.43  3:38.72  4:17.57
                                                                       4:56.81  5:35.00  6:13.73  6:52.39  7:31.93  8:11.23  8:50.20
                                                                       9:28.59
REN, ALEX             11 PC PLEASANTON SE              10:12.78          34.73  1:13.19  1:50.68  2:28.98  3:07.43  3:45.83  4:25.12
                                                                       5:02.95  5:41.85  6:20.57  6:59.79  7:39.07  8:17.76  8:56.73
                                                                       9:35.86
LENSEGRAV, CRAIG      12 PC MONTEREY BAY               10:21.40          34.53  1:12.45  1:50.65  2:29.09  2:58.43  3:47.86  4:27.19
                                                                       5:06.41  5:39.78  6:25.93  7:06.54  7:46.51  8:25.91  9:05.37
                                                                       9:32.68
CHEN, JEFFREY         12 PC FLYING FISH                10:21.62          34.21  1:12.01  1:51.92  2:31.25  3:11.45  3:50.76  4:30.99
                                                                       5:10.52  5:50.09  6:30.07  7:10.14  7:50.70  8:30.17  9:08.69
                                                                       9:46.29
FITCH, SAM            11 SN ARDEN HILLS S              10:24.86          33.84  1:10.43  1:49.16  2:27.37  3:05.23  3:45.09  4:24.76
                                                                       5:04.43  5:44.30  6:24.12  7:04.36  7:44.63  8:25.20  9:05.66
                                                                       9:46.12
ENGINEER, ZAAL        12 PC SANTA CLARA S              10:36.46          35.08  1:13.88  1:54.46  2:34.22  3:15.09  3:55.46  4:36.03
                                                                       5:16.27  5:56.10  6:36.39  7:16.86  7:56.62  9:58.18
NGUYEN, BRANDON       12 PC SANTA CLARA S              10:49.21          35.20  1:16.13  1:43.88  2:38.53  3:20.76  4:02.38  4:45.10
                                                                       5:26.94  6:02.14  6:47.22  7:28.86  8:09.91  8:51.84  9:31.06
                                                                      10:12.01
GILLIES, RYAN         12 PC PALO ALTO STA                DQUED

KATELNIKOFF, ALEXANDE 13 ** CASC                        8:53.21   1      30.68  1:03.19  1:37.11  2:10.80  2:45.08  3:18.86  3:52.86
                                                                       4:26.67  5:00.81  5:34.32  6:08.53  6:42.15  7:16.23  7:49.32
                                                                       8:22.64
SELLERS, NATHAN       14 SN ARDEN HILLS S               9:05.86   2      30.55  1:04.34  1:38.78  2:13.01  2:47.76  3:22.05  3:40.03
                                                                       4:31.19  5:05.76  5:40.00  6:06.35  6:49.76  7:11.68  7:58.94
                                                                       8:22.01
SHI, BRANDON          13 PC SAN RAMON VAL               9:07.37   3      31.10  1:05.32  1:40.15  2:15.21  2:50.68  3:26.64  4:01.25
                                                                       4:36.64  5:11.86  5:46.51  6:20.76  6:55.07  7:28.02  8:02.07
                                                                       8:35.53
BROOKS, DANIEL        13 AZ MESA AQUATICS               9:09.41   4      31.49  1:05.62  1:39.52  2:13.59  2:47.43  3:21.77  3:54.96
                                                                       4:30.32  5:03.90  5:39.85  6:04.19  6:49.88  7:14.79  7:59.73
                                                                       8:23.94
MCGEE, GAVIN          14 PC SANTA CLARA S               9:09.78   5      31.06  1:03.79  1:38.43  2:12.46  2:47.28  3:21.93  3:56.53
                                                                       4:30.96  5:06.27  5:41.25  6:16.66  6:51.81  7:26.94  8:02.19
                                                                       8:37.11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  216                                    MENS    OPEN    800 FREE                                    EVENT  216
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRANNAN, MICHAEL      14 PC SWIM SOUTH BA               9:11.38   6      31.64  1:06.34  1:41.38  2:16.11  2:50.98  3:25.71  4:00.99
                                                                       4:35.98  5:10.30  5:45.18  6:20.50  6:55.40  7:29.52  8:03.86
                                                                       8:38.28
RUKA, JASON           14 AZ YMCA WESTSIDE               9:15.11   7      31.47  1:04.91  1:39.25  2:13.43  2:48.15  3:22.65  3:57.83
                                                                       4:32.58  5:08.26  5:43.44  6:19.62  6:54.60  7:30.32  8:05.33
                                                                       8:41.29
BLAKE, DANIEL         13 PC SANTA CLARA S               9:15.67   8      31.83  1:06.56  1:41.90  2:17.54  2:52.70  3:27.70  4:03.29
                                                                       4:38.58  5:13.76  5:48.70  6:23.55  6:58.70  7:33.51  8:08.22
                                                                       8:42.51
ZALES, JOE            13 SN ARDEN HILLS S               9:18.12   9      30.84  1:05.34  1:40.56  2:15.56  2:51.08  3:26.05  4:01.51
                                                                       4:36.58  5:12.81  5:48.67  6:24.00  7:00.10  7:35.52  8:10.64
                                                                       8:45.29
NEILSON, ACHILLES     14 ** CASC                        9:19.59          31.15  1:05.52  1:40.36  2:15.50  2:51.03  3:26.76  4:02.85
                                                                       4:38.44  5:14.14  5:49.58  6:25.49  7:00.56  7:36.45  8:11.53
                                                                       8:45.55
LU, TYLER             14 PC PLEASANTON SE               9:21.21          31.06    58.37  1:40.42  2:15.65  2:50.89  3:26.01  4:01.29
                                                                       4:36.87  5:12.39  5:48.35  6:24.62  7:00.07  7:36.30  8:11.99
                                                                       8:47.94
RINARD, CHRISTOPHER   13 PC PALO ALTO STA               9:21.26          32.71  1:08.32  1:32.92  2:19.10  2:55.15  3:31.04  4:06.41
                                                                       4:42.19  5:17.62  5:52.92  6:28.40  7:03.55  7:39.41  8:14.12
                                                                       8:48.79
REZNICK, COLE         13 PC TRI VALLEY AQ               9:25.44          31.16  1:05.49  1:39.89  2:14.50  2:49.90  3:25.43  4:01.15
                                                                       4:37.24  5:13.39  5:49.57  6:25.89  7:02.23  7:38.60  8:15.47
                                                                       8:51.35
MATSUDA, ASKA         13 PC PALO ALTO STA               9:27.35          31.67  1:06.58  1:42.14  2:17.95  2:53.69  3:29.06  3:51.62
                                                                       4:41.03  5:17.21  5:52.62  6:28.95  7:04.47  7:41.03  8:16.65
                                                                       8:39.34
OWENS, CLAYTON        14 PC SANTA CLARA S               9:28.00          31.35  1:06.23  1:42.16  2:17.71  2:53.52  3:28.72  4:04.73
                                                                       4:40.60  5:16.75  5:52.58  6:28.59  7:04.72  7:40.72  8:16.91
                                                                       8:52.97
LARSON, JAX           13 SN ARDEN HILLS S               9:31.11          31.91  1:07.75  1:44.07  2:19.87  2:56.07  3:32.32  4:08.43
                                                                       4:43.80  5:20.43  5:56.42  6:33.31  7:09.69  7:46.15  8:22.08
                                                                       8:56.85
SEWELL, DYLAN         13 SN ARDEN HILLS S               9:32.15          32.81  1:07.99  1:44.02  2:19.92  2:54.76  3:31.81  3:56.88
                                                                       4:44.11  5:10.25  5:56.58  6:33.42  7:09.42  7:32.26  8:21.89
                                                                       8:43.84
CHUI, CALVIN          13 PC PLEASANTON SE               9:32.39          32.53  1:07.84  1:44.36  2:21.86  2:58.92  3:35.37  4:11.61
                                                                       4:47.95  5:24.03  6:00.65  6:32.75  7:12.98  7:48.21  8:23.88
                                                                       8:59.00
SCHERTLER, JACK       14 PC SUNNYVALE SWI               9:32.48          31.98  1:06.79  1:42.22  2:18.49  2:54.21  3:30.17  4:05.82
                                                                       4:41.91  5:18.02  5:54.01  6:30.69  7:07.32  7:44.04  8:20.20
                                                                       8:57.19
LANDRIAULT, PHILIPPE  14 ** QUEB                        9:32.91          30.78  1:05.92  1:41.46  2:17.01  2:52.59  3:28.09  4:04.08
                                                                       4:40.60  5:16.49  5:52.89  6:30.33  7:06.79  7:43.70  8:20.19
                                                                       8:54.58
DAVID, CALVIN         13 PC PLEASANTON SE               9:35.88          32.35  1:07.81  1:44.48  2:20.82  2:57.94  3:34.77  4:11.29
                                                                       4:47.85  5:24.95  6:01.58  6:38.00  7:13.85  7:50.01  8:25.36
                                                                       9:01.03
JONES, TREVOR         14 PC NEPTUNE SWIMM               9:50.25          31.85  1:06.87  1:43.19  2:19.83  2:56.78  3:33.62  4:10.86
                                                                       4:47.83  5:25.67  6:03.31  6:41.46  7:19.58  7:57.67  8:35.58
                                                                       9:13.53
INSIGNARES, OMAR      14 PC MORGAN HILL S               9:52.04          31.37  1:06.82  1:43.49  2:21.04  2:58.64  3:36.51  4:09.71
                                                                       4:53.29  5:31.31  6:09.39  6:47.28  7:24.94  8:02.98  8:40.72
                                                                       9:14.28

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  216                                    MENS    OPEN    800 FREE                                    EVENT  216
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUGHES, GAVIN         14 CA NORTH COUNTY               10:03.87          31.33  1:06.78  1:43.55  2:21.00  2:58.66  3:36.48  4:14.44
                                                                       4:52.05  5:30.11  6:08.70  6:47.95  7:27.15  8:06.97  8:46.19
                                                                       9:25.42

YONGYUTH, JARED       16 PC SANTA CLARA S               8:52.29   1      30.27  1:03.57  1:36.85  2:10.58  2:43.87  3:17.39  3:50.98
                                                                       4:24.74  4:58.26  5:32.24  6:05.90  6:39.93  7:13.35  7:47.02
                                                                       8:20.37
GORELIK, MARK         16 PC SANTA CLARA S               8:54.08   2      30.81  1:04.29  1:38.05  2:11.72  2:45.30  3:19.07  3:44.32
                                                                       4:26.29  4:59.83  5:33.55  6:07.10  6:40.94  7:14.49  7:47.99
                                                                       8:21.35
SETTLE, BENJAMIN      15 OR THUNDERBOLT S               8:57.06   3      31.21  1:04.90  1:39.06  2:13.19  2:47.81  3:21.58  3:55.99
                                                                       4:29.86  5:03.88  5:37.64  6:11.80  6:45.60  7:19.30  7:52.87
                                                                       8:25.65
JUBENVILL, HENRY      15 ** CASC                        8:57.10   4      30.52  1:03.87  1:37.65  2:11.56  2:45.94  3:19.95  3:54.15
                                                                       4:28.12  5:02.19  5:36.28  6:10.31  6:44.05  7:17.73  7:51.49
                                                                       8:25.10
HEBERT, MITCHELL      16 ** GOLD OF CANAD               8:57.92   5      30.28  1:03.27  1:36.70  2:10.25  2:44.78  3:18.48  3:52.65
                                                                       4:26.79  5:00.47  5:34.51  6:08.83  6:42.91  7:17.04  7:51.28
                                                                       8:25.42
HOLT, OLI             15 PC SANTA CLARA S               8:59.37   6      30.33  1:03.49  1:37.08  2:10.87  2:44.63  3:18.19  3:52.28
                                                                       4:26.59  5:00.54  5:34.81  6:09.22  6:43.43  7:18.00  7:52.28
                                                                       8:26.28
KIM, BRIAN            15 PC SANTA CLARA S               8:59.94   7      29.87  1:02.71  1:36.54  2:10.35  2:44.72  3:18.67  3:52.60
                                                                       4:26.53  5:00.75  5:35.43  6:09.92  6:44.40  7:18.69  7:53.09
                                                                       8:27.24
FISHER, STEPHEN       16 ** GOLD OF CANAD               9:00.87   8      28.74  1:01.56  1:35.80  2:09.61  2:43.86  3:17.96  3:52.78
                                                                       4:26.98  5:00.62  5:34.93  6:10.09  6:44.95  7:19.89  7:55.01
                                                                       8:29.63
HOERGER, SEAN         15 PC DE ANZA CUPER               9:02.09   9      30.78  1:04.24  1:39.02  2:13.37  2:48.16  3:22.51  3:57.16
                                                                       4:31.32  5:05.86  5:40.08  6:14.51  6:48.48  7:22.70  7:56.47
                                                                       8:29.77
CHIN, BRANDON         16 PC EAST BAY AQUA               9:04.17          32.41  1:06.95  1:42.30  2:17.01  2:51.78  3:25.79  3:55.41
                                                                       4:33.68  5:04.53  5:42.18  6:14.26  6:51.20  7:21.89  7:58.86
                                                                       8:41.14
ENGINEER, BAHMAN      16 PC SANTA CLARA S               9:05.02          30.48  1:03.96  1:38.16  2:12.26  2:46.43  3:20.99  3:54.82
                                                                       4:30.00  5:04.85  5:40.16  6:15.00  6:49.47  7:23.68  7:57.56
                                                                       8:31.86
MARSHALL, BRODIE      15 ** VANCOUVER PAC               9:07.55          30.50  1:04.03  1:37.68  2:11.96  2:46.72  3:21.32  3:56.17
                                                                       4:30.98  5:03.41  5:39.91  6:14.90  6:50.08  7:25.15  7:59.93
                                                                       8:34.85
LEWIS, RYAN           15 PC SANTA CLARA S               9:10.10          31.95  1:06.73  1:33.84  2:16.78  2:51.95  3:26.57  4:01.11
                                                                       4:36.36  5:11.67  5:45.64  6:19.95  6:54.23  7:29.38  8:03.52
                                                                       8:36.53
MORENO, JARED         16 AZ MESA AQUATICS               9:10.81          29.91  1:03.04  1:37.02  2:11.17  2:46.33  3:20.47  3:45.15
                                                                       4:30.09  5:04.57  5:40.46  6:16.08  6:50.85  7:21.32  8:02.13
                                                                       8:36.51
KETCHIN, MATTHEW      15 ** CASC                        9:11.78          30.88  1:05.00  1:38.92  2:12.49  2:46.90  3:21.28  3:56.33
                                                                       4:31.99  5:06.50  5:41.81  6:17.70  6:52.76  7:28.91  8:04.20
                                                                       8:38.71
WOODBURN, CHRISTOPHER 16 PC DE ANZA CUPER               9:11.99          30.83  1:04.85  1:39.02  2:13.67  2:48.52  3:23.30  3:58.06
                                                                       4:32.88  5:07.47  5:42.71  6:17.58  6:53.02  7:27.93  8:03.35
                                                                       8:38.12
KLEIN, RYAN           15 AZ SCOTTSDALE AQ               9:12.24          31.60  1:05.85  1:39.62  2:14.75  2:49.66  3:24.57  4:00.01
                                                                       4:35.51  5:10.28  5:45.76  6:20.53  6:55.34  7:30.37  8:05.49
                                                                       8:39.75

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  216                                    MENS    OPEN    800 FREE                                    EVENT  216
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MITCHELL, CHASE       16 PC TERRAPINS SWI               9:12.46          31.87  1:06.74  1:42.26  2:17.95  2:53.15  3:28.08  4:03.68
                                                                       4:39.10  5:13.79  5:48.48  6:23.53  6:58.72  7:33.13  8:07.70
                                                                       8:41.02
LEMMON, CONNOR        15 PC CABRILLO THRE               9:13.46          31.60  1:06.95  1:42.64  2:18.04  2:53.39  3:28.42  4:03.70
                                                                       4:38.98  5:13.76  5:48.93  6:24.09  6:58.95  7:33.61  8:07.43
                                                                       8:41.65
NEWTON, BRADLEY       16 PC DE ANZA CUPER               9:16.05          31.73  1:05.77  1:41.32  2:16.07  2:51.74  3:26.62  4:02.07
                                                                       4:36.80  5:12.25  5:46.90  6:22.67  6:57.23  7:32.69  8:07.00
                                                                       8:42.39
KOS, SEAN             15 SN DAVIS ARDEN R               9:16.98          31.81  1:05.14  1:38.75  2:12.52  2:38.69  3:21.14  3:40.27
                                                                       4:30.39  5:05.92  5:41.70  6:17.46  6:53.12  7:29.17  8:05.15
                                                                       8:41.12
WINN, NEHEMI          15 PC SANTA CLARA S               9:17.56          31.32  1:05.78  1:41.62  2:17.40  2:52.62  3:27.84  4:03.79
                                                                       4:39.06  5:14.92  5:49.90  6:26.54  7:01.11  7:35.38  8:09.70
                                                                       8:31.83
PAN, SPENCER          16 ** CASC                        9:22.36          31.30  1:05.56  1:40.25  2:15.33  2:50.54  3:25.64  4:01.15
                                                                       4:36.35  5:11.38  5:46.98  6:23.29  6:59.33  7:35.69  8:11.54
                                                                       8:47.55
WALKER, JAKE          16 SN ARDEN HILLS S               9:23.97          32.17  1:07.81  1:43.44  2:18.80  2:54.25  3:29.82  4:04.98
                                                                       4:40.97  5:16.70  5:52.17  6:27.87  7:04.03  7:39.22  8:14.51
                                                                       9:16.86
TANG, JEFFREY         16 PC PLEASANTON SE               9:27.88          31.40  1:04.85  1:38.61  2:13.03  2:48.08  3:23.12  3:58.78
                                                                       4:34.60  5:11.07  5:47.19  6:24.42  7:01.02  7:38.27  8:15.08
                                                                       8:52.07
CHEENIYIL, RAHUL      15 PC SANTA CLARA S               9:28.44          30.57  1:05.46  1:41.43  2:17.47  2:52.80  3:28.58  4:04.04
                                                                       4:40.10  5:15.07  5:51.01  6:27.49  7:04.12  7:40.37  8:17.24
                                                                       8:53.27
LEE, MATTHEW          16 ** VANCOUVER PAC               9:33.54          31.34  1:05.86  1:41.20  2:17.50  2:53.68  3:29.92  4:05.86
                                                                       4:42.40  5:18.89  5:55.79  6:32.89  7:09.75  7:46.55  8:23.30
                                                                       8:59.33
CHEN, MICHAEL         15 PC PALO ALTO STA               9:36.39          30.67  1:04.66  1:39.87  2:15.40  2:51.48  3:27.96  4:04.58
                                                                       4:41.44  5:18.43  5:55.58  6:32.93  7:09.95  7:47.49  8:24.70
                                                                       9:00.96
FENDORF, KYLE         15 PC PALO ALTO STA               9:40.28          32.27  1:07.67  1:44.11  2:20.32  2:56.95  3:32.82  4:09.95
                                                                       4:46.60  5:23.74  6:00.50  6:37.76  7:14.72  7:51.98  8:27.84
                                                                       9:04.22
WONG, LELAND          15 ** VANCOUVER PAC               9:44.86          32.28  1:08.17  1:45.05  2:21.27  2:57.68  3:33.77  4:09.87
                                                                       4:46.93  5:23.94  6:01.32  6:38.82  7:16.64  7:54.98  8:32.08
                                                                       9:09.66
LITTLE, SCOTT         15 PC PALO ALTO STA               9:46.20          30.72  1:06.10  1:42.50  2:19.60  2:56.52  3:33.95  4:00.85
                                                                       4:48.90  5:27.28  6:04.83  6:41.09  7:20.72  7:57.95  8:34.77
                                                                       9:11.21
CRAMER, PARKER        15 PC SAN RAMON VAL               9:47.57          31.01  1:04.57  1:39.33  2:14.40  2:50.72  3:27.41  4:05.06
                                                                       4:42.94  5:21.18  5:58.53  6:37.15  7:15.59  7:53.86  8:32.25
                                                                       9:10.75
SJOLUND, FELIX        16 PC MORGAN HILL S               9:49.11          32.67  1:08.38  1:45.04  2:21.49  2:58.53  3:35.32  4:04.97
                                                                       4:49.50  5:26.83  6:04.26  6:41.95  7:19.30  7:57.00  8:34.74
                                                                       9:12.52
WRIGHT, MICHAEL       16 PC ORINDA AQUATI                DQUED

ROLLO, JAKE           17 PC WALNUT CREEK                8:44.52   1      29.37  1:00.78  1:32.79  2:05.05  2:37.74  3:10.60  3:43.55
                                                                       4:16.78  4:49.94  5:23.45  5:57.10  6:30.92  7:04.40  7:38.16
                                                                       8:11.86
LIU, KENNY            17 PC TERRAPINS SWI               8:46.70   2      30.16  1:03.19  1:36.31  2:09.72  2:43.27  3:16.88  3:50.55
                                                                       4:24.15  4:57.69  5:31.30  6:04.49  6:37.82  7:10.49  7:43.31
                                                                       8:15.33

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  216                                    MENS    OPEN    800 FREE                                    EVENT  216
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEMIRE, MATTHEW       17 SN COSUMNES RIVE               8:47.57   3      30.26  1:02.84  1:36.29  2:09.64  2:43.41  3:16.01  3:49.48
                                                                       4:22.91  4:56.43  5:29.57  6:03.13  6:36.20  7:09.85  7:43.21
                                                                       8:16.36
FREDIANI, MATT        17 SN COSUMNES RIVE               9:03.67   4      30.66  1:03.79  1:37.27  2:12.03  2:46.04  3:20.42  3:42.96
                                                                       4:29.43  5:03.71  5:38.33  6:12.98  6:47.36  7:21.56  7:55.88
                                                                       8:30.20
REMMERT, COLTON       17 SN DAVIS ARDEN R               9:11.23   5      30.22  1:03.93  1:38.30  2:12.60  2:46.79  3:21.10  3:55.47
                                                                       4:30.15  5:04.40  5:39.02  6:14.08  6:50.19  7:25.84  8:01.62
                                                                       8:36.89
HENRY, CHARLES        18 AZ SCOTTSDALE AQ               9:12.78   6      31.66  1:05.56  1:40.46  2:15.18  2:40.94  3:25.72  4:00.90
                                                                       4:36.02  5:10.78  5:45.35  6:11.24  6:54.91  7:30.52  8:05.75
                                                                       8:40.08
GOLAND, ZACHARY       17 PC PALO ALTO STA               9:16.24   7      31.30  1:05.76  1:41.55  2:17.51  2:52.90  3:28.25  4:03.34
                                                                       4:38.24  5:13.71  5:48.19  6:22.72  6:57.56  7:33.05  8:07.77
                                                                       8:42.60
LUTZKER, MICHAEL      17 PC WALNUT CREEK                9:19.80   8      32.40  1:06.92  1:37.95  2:17.35  2:52.80  3:28.00  4:03.46
                                                                       4:38.72  5:14.08  5:49.53  6:24.79  7:00.04  7:35.53  8:10.60
                                                                       8:46.23
LATHAM, COREY         18 PC GILROY GATORS               9:26.52   9      30.78  1:04.43  1:39.19  2:14.24  2:49.87  3:25.62  4:02.70
                                                                       4:38.49  5:16.43  5:52.03  6:28.37  7:04.16  7:41.23  8:16.48
                                                                       8:52.86
HOGAN, JONATHON       18 ** GOLD OF CANAD               9:29.38          33.04  1:08.39  1:44.61  2:21.05  2:57.17  3:32.97  4:09.21
                                                                       4:44.93  5:20.61  5:55.81  6:31.50  7:06.89  7:42.77  8:18.24
                                                                       8:54.56
WAGNER, JULIAN        19 PC TRI VALLEY AQ               9:44.85          31.94  1:07.07  1:42.42  2:18.63  2:54.88  3:31.21  4:07.45
                                                                       4:44.30  5:20.92  5:58.76  6:36.30  7:14.31  7:50.91  8:28.98
                                                                       9:07.06
TRAN, ALEXANDER       18 PC SANTA CLARA S              10:05.08          31.29  1:05.61  1:41.32  2:18.26  2:56.00  3:33.85  4:13.08
                                                                       4:51.85  5:31.04  6:09.80  6:49.74  7:29.47  8:08.35  8:47.25
                                                                       9:27.42

                                                  TIME TRIALS / LEAD OFF SPLITS


ZALES, JOE            13 SN ARDEN HILLS S               9:30.12
BROWN, BRANDON        15 PC PLEASANTON SE               9:30.20
FENDORF, KYLE         15 PC PALO ALTO STA               9:33.46
SELLERS, JOSHUA       12 SN ARDEN HILLS S               9:53.16
AFFELD, JONNY         12 PC PALO ALTO STA              10:11.91
GILLIES, RYAN         12 PC PALO ALTO STA              10:15.10
CHEOK, JUSTIN         12 PC PALO ALTO STA              10:35.12
TAGGART, DONALD       12 PC PALO ALTO STA              10:45.21
COOK, CHRIS           12 PC PALO ALTO STA              10:50.87
CONLEY, DEVIN         12 PC PALO ALTO STA              10:51.75

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6005

                                         2014 SPEEDO LONG COURSE FAR WESTERN CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC14-093                         07/30/14  THRU  08/03/14          LONG COURSE

PRINTED 08/03/14 AT 07:22PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  204                                    MENS    OPEN    1500 FREE                                   EVENT  204
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRUNE, NOAH           12 CA CANY                       17:38.37   1      31.61  1:06.54  1:42.02  2:17.46  2:52.85  3:28.77  4:03.85
                                                                       4:39.48  5:14.98  5:50.48  6:25.84  7:01.31  7:36.62  8:11.97
                                                                       8:47.51  9:23.24  9:58.83 10:34.33 11:09.68 11:45.44 12:20.93
                                                                      12:56.36 13:32.15 14:07.82 14:43.57 15:19.21 15:54.74 16:30.14
                                                                      17:05.25
RODGERS, CONNOR       12 PC MONTEREY BAY               18:38.00   2      33.66  1:09.63  1:46.70  2:23.40  3:01.02  3:38.27  4:16.07
                                                                       4:53.54  5:31.27  6:08.57           6:31.09  6:45.83  7:22.83
                                                                       9:15.55  9:52.68 10:30.65 11:08.02 11:46.00 12:23.54 13:01.30